IRMA SCHUHMACHER NU DE BESTE VRIJE- SLAG-ZWEMSTER VAN NEDERLAND Economische overrompeling door Japan moet in Z.O. Azië worden voorkomen Vracht- en vervoerkosten drukken meer op door scherpe concurrentie verlaagde prijzen Joris Tjebbes nog de snelste man, maar zijn roem wordt bedreigd door de 17-jarige Friese schooljongen Piet Ten Thije Arie van Vliet won zijn twaalfde sprintlitel op de eindstreep Van plannen maken naar uitvoering V.S. willen industriële productie met 15 procent opvoeren Staalproductie na 3 jaar 107 mill, ton Belgische raad voor bedrijfsleven was reeds actief 0.m. adviezen over de Benelux Belgische metaalnijverheid kreeg aanzienlijk minder opdrachten Uitvoer naar Nederland weer gestegen In internationale goederenverkeer bleef prijspeil vrijwel gehandhaafd Uitbreiding EBU-handel baisse-factor Actie voor uitbreiding en verbetering van Franse wegennet Hoge benzinebelasting; slecbt onderhoud DE TRIOMF VAN MA BRAUN IN SITTARD Wordt Rika Bruins uit Groningen - kampioene 200 meter schoolslag - de opvolgster van Nel van Vliet? Irma heeft feller moeten vechten tegen Wies Vaessen dan tegen Geertje Wielema Hatinie Termeulen en Ryneke Symons Courses op Duindigt Het slot van de Hollandweek Engeland met 6-0 verslagen I Inde grabbelton j f Hollandse athleten op record] acht f Voor een vlooi dit pakje... soms dat... maar bij Uw shag altijd l) kunt het geloven of niet Van Est superieur in de achtervolging „.het blauwe pakje dat 9 van de 10 rollers eisenl j Geen mode op de tennisbaan TWEEDE BLAD - PAGINA MAANDAG 6 AUGUSTUS 195f INDONESISCHE MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN ,,Naar mijn mening dient thans het stadium van plannen maken te worden afgesloten. Wij zullen nu tot uitvoering moeten overgaan en bij het aantrekken van buitenlandse deskundigen zullen wij vooral die men sen moeten zien te krijgen, die direct op practisch terrein kunnen worden ingezet", aldus heeft de nieuwe Indonesische minister van economische zaken, mr Wilopo, in een onderhoud met Aneta's financieel-economische redacteur verklaard. Met de uitvoering van het zogenaamde plan-Sumitro moet niet langer gewacht worden. Het ministerie heeft de daartoe beno digde gelden voor het lopende jaar reeds per aanvullende begroting aan gevraagd. Ten aanzien van dé bevordering van na tionale bedrijven zeide de minister van me ning te zijn, dat deze bedrijven bij hun op bouw steun van de overheid moeten ont vangen, doch de wijze waarop deze steun wordt verstrekt, dient te worden herzien. Daarbij zal moeten worden onderzocht of de steunmaatregelen inderdaad de ontwikke ling van goede krachten en gezonde bedrij ven bevorderen. Minister Wilopo zeïde van plan te zijn. bij de aanstaande behandeling van de begroting ln het parlement een uitvoerige beschouwing te geven. Rijst Over de rijstprijs en wat daarmede samen hangt zeide de minister wel de indruk te hebben, dat van de abnormale omstandig heden door hamsteraars en speculanten mis bruik wordt gemaakt. Er is rijst voldoende en de moeilijkheden doen zich dan ook niet aan de productie- doch aan de distributie- zijde voor. De regering is doende rijst in het buiten land aan te kopen en overweegt de rijstim- porten via de normale handelskanalen te leiden, zonder dat zij echter het eindtoezicht over de rijstimport uit handen zou geven. De hoeveelheid deviezen, die voor dit doel ter beschikking zou worden gesteld, zou steeds contróle van de hoeveelheid mogelijk maken. Op de vraag, of de regering in zo'n geval de thans gevolgde politiek zou voort zetten om de deviezencertificaten bij rijst import zelf te betalen, antwoordde de mi nister bevestigend. Havens Inzake de congestie in de havens verwees de minister naar een bekendmaking, waar in dé aanstaande opheffing van de congestie commissie Priok wordt aangekondigd. „Dit vraagstuk dient centraal te worden aange pakt. Er zal nu 'n centrale autoriteit voor de havens worden ingesteld, die zowel op veiligheidsgebied als op technisch terrein bijzondere bevoegdheden zal bezitten. De Instructies aan deze instelling zijn thans in de maak en zijn binnenkort te verwachten". f oor raad vorm ing „De benaming „stockpile" is niet geheel en al juist", merkte de minister op naar aanleiding van de vraag, of aan de plannen voor het aanleggen van voorraden consump tiegoederen en grondstoffen voor de indus trie nog uitvoering zal worden gegeven. „Het ligt in de bedoeling, dat de regering over gaat tot invoer voor eigen rekening van die artikelen, die om de een of andere reden, door de normale import niet worden in gevoerd. (Inmiddels vernam Aneta van andere, wel ingelichte zijde, dat een aanvullende begro ting is ingediend, die voor deze importen van regeringswege gedurende twee jaar een deviezen-uitgave voorziet van 150 millioen rupiah, exclusief deviezencertificaten). Japans rol Ten slotte vroeg Aneta de mening van de minister over de van Amerikaanse zijde naar voren gebrachte plannen om Japans industriële capaciteit te gebruiken voor het verwerken van Zuidoost-Azies grondstoffen en om van Japan de voornaamste industriële natie in het Verre Oosten te maken. Minister Wilopo zeide, dat b(j 't vaststellen van Japans toekomstige rol in de wereld wel defeljjk rekening dient te worden gehouden met de nationale programma's van de ver schillende landen, die gedurende de tweede wereldoorlog door Japan bezet zjjn geweest. Z(j hebben weinig lust om in de plaats van Westers kolonialisme een Japans kolonialis me te krijgen. Er dienen dan ook maat regelen te worden beraamd om een „econo mische overrompeling" door Japan te voor komen en de minister achtte het zegr ge wenst, dat daartoe door Zuidoost-Aziatische landen onderling contact wordt opgenomen. Dit zou kunnen geschieden tijdens de con*- ferentie te San Francisco. Hij zeide zich ervan bewust te zijn, dat onder het Indonesische volk de gedachte leeft, dat zolang Indonesië's eigen, nationale economie nog geen vaste voet heeft gekre gen. het ongewenst is, wederom Japanse concurrentie toe te laten en indien tot toe lating van Japanse handelaren en onderne mingen zou worden overgegaan, zullen dan ook sterk controlerende maatregelen moeten worden getroffen. Coen monetaire maatregelen Naar aanleiding van het feit, dat geduren de de laatste tijd wederom geruchten de ronde deden omtrent ophanden zijnde, in grijpende ijionetaire maatregelen, heeft de minister van financiën, mr Wibisono, aan Aneta verklaard, dat alle geruchten dien aangaande uit de lucht zijn gegrepen. De autoriteiten, die in de V.S de plannen voor de defensieproductie opstellen, hebben uiteengezet op welke wijze men hoopt in de komende twee jaar de productie met 12 a 15*/« op te voeren. Over de plannen wordt een en ander mee gedeeld in het tweede kwartaalrapport van Charles E. Wilson, de directeur voor de de fensiemobilisatie. Volgens dit rapport ver wacht men. dat het bruto nationaal product de totale hoeveelheid goederen, die ge produceerd en diensten, die verricht wor den tegen de zomer van 1953 10 a 12'/» groter zal zijn dan nu. De capaciteit van de staalindustrie zal in de komende drie jaar met 18'/# worden op gevoerd. Gestreefd wordt naar een productie van 107.320.000 ton gietstalen blokken tegen het midden van 1953. De huidige productie heeft een omvang van 98.280.000 ton doch hierbij wordt van de installaties reeds het uiterste gevergd. Het opvoeren van de hiertoe benodigde cokesproductie wordt vertraagd door het ge brek aan de speciale vuurvaste stenen voor het bekleden van de oveps. Verwacht wordt dat tegen eind '52 ovens met een totale capaciteit van 8.910.000 ton in ge bruik zullen worden genomen; de helft van deze ovens dient echter ter vervanging van oude ovens. Een tweede probleem vormt het tekort aan schroot en ruw ijzer. De voorraden schroot zijn zeer gering en sommige fabrie- (Van onze correspondent te Brussel). De Centrale Raad voor het Bedrijfsleven is in België bij de wet van 20 September 1948 opgericht. Deze wet voorziet daarnaast in de oprichting van de Bedrijfsraden en de Ondernemingsraden welke de „effectieve deelneming van de werkgevers en van de werknemers aan het economisch leven, op het plan van de natie, van de bedrijfstak en van de onderneming, moeten verzekeren". De Centrale Raad is daarbij hoogste sport van deze structuur; raadgever van regering en parlement ln economische aangelegen heden. De Raad telt thans vijftig leden, waarvan 44 benoemd bij besluit van de Regent in April 1949 op voordracht van de representatieve organisaties van ihdustrie, landbouw, handel en ambachtswezen ener zijds en van de arbeiders anderzijds, terwijl zes leden wegens hun wetenschappelijke of technische verdiensten als gecoöpteerde leden zitting namen. Tijdens de periode, waarop het eerste, onlangs gepubliceerde, jaarverslag betrek king heeft van Juli 1049 tot December 1950 heeft de Centrale Raad voor het Bedrijfsleven nog zijn weg moeten zoeken. Er waren veel administratieve moeilijk heden op te lossen, de procedure bleek dik wijls nog te log, terwijl om degelijk te kunnen functionneren de raad moet kunnen samenwerken met de andere lichamen, welke in de wet van 1948 voorzien werden, o.m. met de Bedrijfsraden welker oprich ting in de verslagperiode nog niet had plaats gevonden zodat de Raad zich met bepaalde technische problemen moest bezig houden, die tot de bevoegdheid van deze Raden behoren. Anderzijds werden tot nu toe alleen ondernemingsraden opgericht in de ondernemingen die meer dan 200 arbei ders tellen. Men heeft reden om te hopen, aldus de secretaris, dat de Raad doelmatiger zal kunnen werken wanneer alle organis men, bij de wet voorzien, zullen bestaan en de ontworpen structuurhervormingen vol ledig zullen zijn verwezenlijkt. Desondanks vindt men toch reeds in dit verslag veel interessante bijzonderheden over de adviezen, die de Raad heeft uitge bracht: over de meningsverschillen, die ln de schoot der commissie aan de dag traden, b.v. over de vraag of men voor dc bedrijfs raden de horizontale of de verticale struc tuur moest kiezen; over het advies betref fende de inliehtingen die hft ondernemings- hoofd aan de ondernemingsraden moet ver strekken. t Benelux Betreffende de Benelux-Commissie van Advies, die overeenkomstig de resolutie van de Haagse ministeriële conferentie van Maart 1949 moest worden opgericht ten ein de het beroeps- en bedrijfsleven der drie landen bij de voorbereiding van de Econo mische Unie In te schakelen, heeft de Raad op verzoek van de minister van Economi sche Zaken advies uitgebracht. De minister nam het advies van de Cen trale Raad betreffende de oprichting van een paritair Comité van Advies, bestaande uit twintig leden, die zich door technici en deskundigen aouden kunnen laten bijstaan cn dat rechtstreeks in contact moest kunnen treden met de overeenstemmende Neder landse en Luxemburgse comité's, over. Als interessante bijzonderheid zij daarbij ver meld, dat alleen de formulering „De Cen trale Raad voor het Bedrijfsleven wenst bovendien dat de procedure van recht streekse deelneming aan de werkzaamheden van de administratieve commissies zal wor den hervat en tot alle belanghebbende economische cn maatschappelijke middens uitgebreid", door de minister niet is over genomen. Overigens is deze Commissie van Advies maar eenmaal, op 6 Maart 1050, bijeen ge komen en sindsdien is op verzoek van de minister de Raad ook met de taak van deze commissie belast. Gevreesd werd. dat het naast elkaar bestaan van de twee Benelux- commissies (er is n.l. ook een commissie ter bestudering van de problemen in ver band met de verwezenlijking van de Bene lux) een bron van moeilijkhedep zou zijn. Het dagelijks bestuur van de Raad verenig de zich met deze opvatting, maar maakte het voorbehoud, dat ten aanzien van de practische vraagstukken die bij de wezenlijking vap de Benelux gesteld wor den. de Benelux-commissie van advies in staat moet zijn haar adviezen rechtstreeks aan de bevoegde overheid mee te delen. Deze beslissing werd door de Centrale Raad op 8 November bekrachtigd en van deze datum af „moest dus de Benelux-Commis sie, al naar gelang van de te bestuderen problemen, dan eens als Commissie Advies, dan weer als Commissie van de Raad functionneren". Arheidsverdrag De verslagperiode was reeds vrijwel vi bij voordat de Benelux-Commissie yan Ad vies haar werkzaamheden begon. Het vol gende, nog vrij magere resultaat, wordt in het verslag vermeld; „Van haar eerste vergadering af onder nam de Commissie van Advies het onder-, zoek van het tussen de B.L.E.U. en het Koninkrijk der Nederlanden te sluiten ont werp van arheidsverdrag. Daaruit bleek dat h«;t voorbarig was reeds nu tot het sluiten van dit verdrag over te gaan, enerzijds wegens het groot verschil tussen de Bel gische en Nederlandse lonen en anderzijds wegens het feit. dat de sociale wetgeving van België op die van Nederland vooruit is. Dientengevolge zou er kunnen gevreesd worden dat een belangrijk contingent Ne derlandse arbeiders het reeds te hoge arbei- derspotentieel van België nog zou komen vermeerderen. Het advies besloot met erop te wijzen dat er volstrekt geen haast bij was bij de ondertekening van het arheids verdrag en dat het wenselijk was, hiermede te wachten tot de economische unie zou verwezenlijkt zijn De Commissie van Advies hield zich voorts bezig met het wetsontwerp betref fende de unificatie van de accijnzen, op verzoek van de beroepsverenigingen der Belgische brouwerijen. Verder neemt deze commissie zich voor „de evolutie van Bene lux en haar trapsgewijze verwezenlijking van nabij te volgen ten einde, te gepasten tijde, te kunnen tussenkomen om het stand punt der economische kringen ter kennis van de bevoegde overheid te brengen". In Januari 1951 wérden bij Koninklijk Besluit de Bedrijfsraden voor Metaal en één voor Textiel en Kleding ingesteld. ken beschikken nog slechts over een re- servevoorraad die voldoende is voor twee dagen. Er is een begin gemaakt met de uit voering van een programma, dat ten doel heeft in de bedrijven, op het platteland en op autokerkhoven dit jaar 32.760.000 ton schroot te verzamelen. Voor zover er niet voldoende schroot be schikbaar is moet er meer ruw ijzer worden geproduceerd. Hiervoor zullen waarschijn lijk nieuwe hoogovens nodig zijn, zullen nieuwe bronnen ijzererts moeten worden aangeboord en zullen nieuwe transport middelen moeten worden geconstrueerd. Een moeilijk probleem in verband met de vervaardiging van speciale staalsoorten wordt gevormd dool- hel tekort aan speciale metalen, die daarbij nodig zijn. Aluminium De ramingen met betrekking tot de ern- tere aluminiumproductie zijn verhoogd tot .000 ton per jaar. waarmee dfc productie ongeveer tweemaal zo groot zou worden als in 1950 het geval was. Het moeilijkste probleem van de alumi niumproductie is gelegen in het feit, dat door de uitbreiding van de productie de aluminiumfabrieken ongeveer 1.500.000 kilo watt electriciteit meer nodig zullen hebben. Er worden maatregelen genomen om de productie van aardolie en petroleumderi- vaten over de gehele linie op te voeren. Op het ogenblik importeren de V.S. per dag nog ongeveer 159.000.000 liter aardolie en pe- troleumderivaten. Men stelt zich ten doel het aantal nieuwe aardoliebronnen nog dit jaar tot 43.40» op moeren. Er worden thans 25meer nieuwe bronnen geboord dan ln 1950 en er wordt gewerkt aan nieuwe raffinaderijen et een capaciteit van 159.000.000 liter per dag. Electriciteit Er tullen nieuwe electrische centrales moeten worden gebouwd. Men stelt zich voor de capaciteit van de Amerikaanse elec trische centrales tegen eind 1953 tot 97.000.000 kilowatt op te 'voeren. Dit be tekent een toename van de capaciteit met 40°/« in drie jaar. De vraag naar electrische stroom is aan zienlijk toegenomen. In 1950 werd 14*/# meer electriciteit verbruikt dan in 1949. Het ge volg hiervan is, dat de reservecapaciteit van de centrales slechts ruim VI» van het ver bruik bedraagt, terwijl men algemeen van oordeel is, dat de reservecapaciteit van de cehtrales ten minste 15'/* moet bedragen om aan de veilige kant te blijven. De uitvoering van het uitbreidingspro gramma wordt echter geremd door het te kort aan machines, apparaten en grond stoffen, speciaal koper. Volgens de huidige plannen wil men tegen de zomer van 1953 1.850.000 goederenwagons in gebruik hebben In verband daarmee moeten 250.000 goederenwagons worden ver vaardigd. Op het ogenblik leveren de fa brieken van spoorwegmaterieel per maand 10.000 wagons af. Het gebruik van de be schikbare wagens is veel intensiever ge worden, zodat thans gemiddeld per dag per goederenwagon een ton over een afstand van 980 mijl wordt vervoerd tegeri een jaar geleden slechts 870 mijl. Zwavel en wol Men wil tegen het eind va» 1953 de zwa- velproductie met 1.000.000 ton opvoeren. Met de uitbreidingsprojecten die reeds in studie zijn. zal de productie met ruim 700.000 ton kunnen worden opgevoerd of tot een peil dat 12'/» ligt boven dat van 1950. Er wordt thans gewerkt aan tekeningen voor fabrieken van synthetische vezels, die geschikt zijn om met wol te worden ge- meleerd of wol kunnen vervangen. Als deze fabrieken eenmaal in bedrijf zijn, zullen zij per jaar het aequivalent van 112.500.000 kilo wol leveren. Dit zal practisch een eind ma ken aan het huidige wereldtekort aan wol. Koopvaardijvloot van Israël nu 120.000 ton De Israël America Line heeft een vrachtschip van 10.000 ton gekocht voor de transatlantische dienst onder de vlag van Israël, zo is te Haifa bekendgemaakt. Er varen reeds vijf andere schepen van deze itschappij op de route Israël—Ver enigde Staten De Zim Scheepvaart Maatschappij heeft sn vrachtschip van 10.000 ton gekocht voor het vervoer van ladingen gestort graan. Door deze aankopen heeft de koopvaar- dijvlobt van Israël, die drie jaren geleden nog niet bestond, een omvang van 120 000 ton bereikt. Israël heeft ook nog drie trawlers in Engeland besteld, elk 150 ton groot. De visserijvloot komt daardoor op 28 schepen. Hanihut'gsf binnenvaartverkeer eerste halfjaar iets gedaald Het binnenvaartverkeer van Hamburg ver toonde in het eerste halfjaar van 1951 welis waar een achteruitgang, maar toch is er een verdere opleving in de goederenomslag op getreden in vergelijking met het tweede halfjaar 1950. .- kwamen maar 9936 6chepen met 2.24 mill, ton draagvermogen aan .d.w.z. 11.2 pet minder tengevolge van de ijsgang op de Bo- ven-Elbe in het eerste kwartaal 1951, terwijl de goederentransporten tot 199 mill, ton of met 9.9 pet toenamen- Het verkeer met de Boven-Elbe tot aan de zonegrens is afgeno- i tot 0.62 mill, ton (—13.5 pet). Rijnverkeer over Emmerich met 3 mill, ton toegenomen Volgens de tot nu toe gepubliceerde cijfers, waarin nog enige verschuiving mo gelijk is. bedraagt het Rijnverkeer over de DuitsNederlandse grens bij Emmerich stroomop- en afwaarts 15.656.000 ton, tegen- r 12.357.000 ton in het eerste halfjaar 1950. Juni was de drukste maand met 2.944.000 ton. (Van onze Brusselse correspondent) Uit de statistieken over April liet zich reeds voorspellen dat de stijging van de be drijvigheid in de metaalverwerkende nijver heid tot stilstand was gekomen, aldus ,,Fa- brimetal" in zijn Mei-overzicht. In Mei zijn de binnengekomen opdrachten aanzienlijk gedaald, terwijl de afleveringen ongeveer op hun oude niveau bleven. Vergeleken met April is er voor de binnengekomen be stellingen een daling met meer dan 20 procent te constateren, d.w.z. met één mil liard Zowel op de binnenlandse markt als bij de uitvoer ligt het volume van de ge boekte bestellingen weer beneden het ni veau der afleveringen. Het aantal arbei ders is nog steeds stijgende. In Mei liep het aantal met 2.000 eenheden op. waar door het totale aantal in een jaar met 17.000 tot 164.4S9 is aangegroeid. De èfleveringen op de binnenlandse markt dalen sedert een tweetal maanden vnl. in de sectoren gegalvaniseerd plaatijzer en ver- bruiksgoederen verwarmingstoestellen, centrale verwarming, vaten en kruiken, auto's, motorrijwielen en auto- en motor onderdelen. De daling van de exportbestel- Hngen met 500 millioen staat in hoofdzaak in verband met de groep scheepsbouw, die de maand daarvoor voor meer dan 400 mil lioen aan opdrachten geboekt had (inge schreven bestellingen blijkens de staat van de industriële activiteit gedurende de maand Mei 1951, in deze sector 123.5 mil lioen, uitvoer 232 millioen frank resp. 722 ton. In de sectoren drijfkrachtmachines en wagons zijn er echter enkele omvangrijke opdrachten ontvangen, wat niet wegneemt dat in laatstgenoemde sector de bedrijvig heid nog zeer gering is (ingeschreven be stellingen frs 139,4 millioen). Wat de ingeschreven bestellingen betreft staat de electrotechn. industrie met 661 millioen bovenaan, dan volgt de draad en metaal-trekkerij met 497 millioen plaat bewerking enz. met 427 millioen, motorwa gens. rijwielen, vliegtuigen enz. met 241 millioen. drijfkrachtmachines, pneumatische en hydraulische machines niet 221 millioen In de drie afgelopen maanden is de uit- voer naar Nederland in de metaalverwer kende industrie weer gestegen, doch men moet hierin vooral de invloed van de prijs verhogingen zien. De uitvoer naar Neder land in deze sector, bedraagt, evenals in 1950 ongeveer 13 procent van de globale B.L.E.U uitvoer naar dit land (280 millioen in Maart, 312 millioen in April, en 291 mil lioen in Mei. 1951.) De maatregelen die genomen zullen wor den om ln de moeilijke positie van de Ne derlandse partner te voorzien, kunnen vol gens „^abrimetal" weliswaar het totstand komen van Benelux niet verhinderen, ter wijl het evenmin noodzakelijk is dat Neder land terugkomt op zijn liberaliseringsmaat regelen ten opzichte van de producten uit de B.L.E.U. maar „toch kan er een daling van de Nederlandse invoer en dus tevens van onze uitvoer uit voortvloeien" De onderhandelingen over de hervatting van de Tsjechoslowaakse kolenleveranties aan West-Duitsland zijn mislukt. Egypte. Op een Zondag gehouden zitting van het Egyptische kabinet is het geschil tus- sen de minister van buitenlandse zaken, Mo- hamed Salah el Dln Pasja, en de minister voor de nationale economie, Hamed Zakl Pasja bij gelegd. De laatste besloot in het kabinet ve blijven. Twee dagen geleden had hij zijn ont slag aangeboden naar aanleiding van menings. verschillen over de nieuwe perswetgeving. Er was ook deze week geen grote verandering waar te nemen in het internationale, goederenverkeer en onder bescheiden omzetten bleef ook het prijspeil vrijwel hetzelfde. Kopers volharden in hun afwachtende houding. De toekomst zal wel leren of zij gelijk zullen krijgen. Behoor lijke oogsten staan voor de deur en als op internationaal politiek terrein geen schokkende gebeurtenissen plaats vinden zal het afsluiten van trans acties waarschijnlijk toch slechts mogelijk zijn op een lager niveau. Inderdaad is de bewering juist, dat Ne derland op velerlei terrein een goedkoopte- eiland ig. maar wij zien dit meer als een ooruitlopen op een groter aanbod, waar door de huidige voorraden tegen aantrek kelijke prijzen worden opgeruimd, met de bedoeling straks goedkoper te remplaceren. Er lopen wel wat baisse-posities, wat al tijd riskant is, omdat dan noodgedwongen •t worden gekocht! Opmerkelijk is ook de afwachtende houding van de kleinhan del. die de groothandel tot de uiterste oorzichtigheid noodzaakt. De beoordeling 'an de markt-positie is daarom uiterst moeilijk en zoals wij reeds schreven zal na de vacanties de uiteindelijke beslissing wel vallen. Door de verontrustende berichten over beperking van de import ontstond in het begin van de week nog al wat vraag naar loco-goederen. Bij nadere informatie bleek echter, dat wij met vele landen, waarop wij grote vorderingen hebben, geen beper king van de invoer gewenst is. Met landen waarmee wij niet zo „goed" staan, is dat een ander geval. Ponden blijven voorlopig beschikbaar, maar ook daarin is te allen tijde verandering mogelijk. Uitbreiding van de E B.U.-handel is onder de huidige om standigheden voor de handel nog meer baisse-factor,' want hoe vrijer het verkeer des te groter de concurrentie. Ook Amerika's streven tot stabilisering van de wereldmarkten wijst op een be strijding van een hausse zoals wij achter de rug hebben en zelfs op het terrein van de straffe metaalhandel bracht dit enige ont spanning. Bezwaren De meningen dreigen straks te botsen als het gaat om de prijzen. De gedachte van lagere prijzen heeft bij de handel en con sument zo een vaste vorm aangenomen, dat iedere prijsverhoging onwelkom is. Wij hebben dat gezien bij de steenkool, dat zijn naam van het zwarte goud inderdaad niet voor niets draagt. In Amerika zoekt men een modus om de automobielprijzen met tien procent te verhogen en ook elders worden pogingen gedaan betere vergoedin gen te verkrijgen. Het is in het dagelijks leven practisch niet te zien dat de prijzen zo vele procenten zijn gedaald, maar dat zal later wel komen. De handel hoopt dan op ruimere omzetten. Het probleem van de vracht- en vervoers kosten begint begrijpelijk thans meer op de voorgrond te komen nu er uiterst scherp geconcurreerd wordt. Dit gaf aanleiding tot arbitrage van dc zijde van Engeland. Het gaat hier om de extra zes cent opslag kosten per schepel tarwe welke Amerika en Canada verlangen, maar door Engeland niet worden geaccepteerd. Nu de cijfers weer een rol spelen staan de verhoogde vrachten in het internationaal zeeverkeer in het teken der belangstelling.. want zU drukken thans zwaar op de verlaagde prij zen, terwijl toch op de chartermarkt ,.De Franse wegen, eens de beste ter wereld, liggen thans op sterven!" zegt Georges Mathicu, de vice-president der Association Technique de la Route. „We hebben uitstekende ingenieurs, we hebben ondernemingen en vaklieden om de weg- verbeteringen uit te voeren, er is geen ge brek aan werkkrachten en materiaal. Aan deze zaken ligt het niet. Als Frankrijk de Europese natie wordt (en daar begint het op te lijken) welke de twijfelachtige eer geniet de slechtste wegen te hebben, lfgt dat uitsluitend aan de regering, die wel de enorme benzlnebelastin'g toucheert, doch onvoldoende credieten beschikbaar stelt voor onderhoud en aanleg van wegen". Volgens de heer Mathieu heeft Frankrijk ln totaal een wegennet van 652.000 km, d.w.z. zestien maal dc omtrek van de aarde. Hieronder zijn 80.000 km nationale wegen (route nationale). De totale waarde van het wegennet wordt becijferd op 4500 milliard frs., doch voor onderhoudswerkzaamheden zjjn ge durende 1950 slechts 63 milliard beschik baar gekomen. Relatief is er voor onder houdswerken slechts 20 van de voor oorlogse bedragen beschikbaar gesteld (ln aanmerking genomen, dat het verkeer on geveer is verdrievoudigd). Frankrijk geeft voor het onderhoud van zijn wegen minder uit dan België. Zweden Denemarken, enz. Minder zelfs danLuxemburg. Om de zaak gezond te maken vorderen onderhoud en verbetering van het Franse wegennet jaarlijks 140 milliard frs., waar in begrepen 10 milliard voor de constructie vïfq viaducten, tunnels, enz. De Franse vakpers, die in grote opmaak deze opzienbarende verklaringen brengt, is infaiddels een actie begonnen voor nieuwh wegen, voor het opruimen van ver keersobstakels en voor ruimere onder- houdscredieten. Da gelden zouden moeten worden beschikbaar gesteld uit de hoge benzinebelasting. De Fransa benzineprijs bedraagt ongevetr 55 fr». per liter (iets meer dan 60 ct.). vrachtindex een flinke veer heeft gelaten. De graanvracht Argentinië—U.K.-havens daalde in 1 maand tjjds van 90 sh tofc 80 sh. per ton. doch op de lijndiensten moet men als het ware nog aan enkele verhogingen beginnen. Nog meer subsidie Telegrammen uit Washington maakten melding, dat de Amerikaanse regering op enkele producten subsidies wil geven. Na de toeslag opde vruchtensappen wordt thans bericht, dat rozijnen en pruimen ook zullen worden gesubsidieerd. Het bedrag van de subsidies is nog niet bekend, doch het is wel duidelijk, dat andere landen, als Turkije. Griekenland en Joegoslavië, met argusogen deze politiek volgen. Deze lan den zullen gedwongen worden water in de wijn te doen, want landen met vrije dol lars kunnen nu veel goedkoper in Amerika kopen. Al mag men hier met een inciden teel geval te doen hebben, het wordt straks een strijdpunt als men de export van an dere landen raakt. De zuivelmarkt heeft oor de oorlog ook een dergelijk systeem gekend, maar wij blijven liever gespeend van deze methode om goederen aan de man te brengen. Thee tegenstrijdig Optimistische berichten over hogere prijzen en meer vraag op de theeveilingen in het Verre Oosten deden de verwachting wekken, dat ook hier op de veiling in de Brakke Grond de opbrengsten hoger zou den zijn. De kopers dachten er echter an ders over en wensten lagere prijzen te be steden. Dit illustreert nog eens duidelijk de huidige positie van de Nederlandse markt. Het is echter niet het enige artikel Jat zo „behandeld" wordt. Het ziet er nog niet naar uit. dat het brood'goedkoper zal worden, want de prij zen blijven internationaal op prijs. Er zijn nog steeds voldoende kopers die gaarne een goede prijs voor een goede zak tarwe over hebben. In India was de aanvoer de laatste tijd zo enorm, dat het transport wezen geheel verstrikt geraakte. Van Pakistan moesten 1500 wagons geleend worden. Amerika en Canada waren één tot twee dollarcent hoger voor een bushel tarwe. Het continent liet minder gunstig nieuws horen uit Zweden, dat belangrijk meer graan moet Importeren dan verleden jaar. De andere landen beleven tot nog toe een zeer gunstig klimaat en wellicht komt 'er nog een zeer behoorlijke oogst, welke de import niet zo kostbaar behoeft te maken. West-Duitsland begint lang zamerhand weer aardig te kopen en plaatste in Amerika orders voor 50.000 ton Milo-mais. Het verloop van de wol- en katoenprijzen blijft overal grote aandacht trekken en dat is begrijpelijk nu er over de gehele wereld meer gebruik is van textiel. De wolindex in September '39 op het belachelijke peil van 89, steeg in Maart 1951 tot 1126, na in Juni 1950 470 te hebben gestaan. Thans zijn wij aanbeland op 612 voor de afgelopen maand Juli. Er zit dus wel enige variatie ln. Het bericht dat Amerika opnieuw op grote schaal vezels gaat verwerkend als substituut voor wol en katoen, heeft de textielmarkt niet onbewogen gelaten, doch men acht dit niet gedaan om de prijzen te drukken. Het is de vraag of bij lage prij zen katoen en wol de concurrentie van de „namaak" geen afbreuk zullen doen. Men zij dus ïViet al te optimistisch bij het maken van „kunst-textiel". De katoenprijzen gaven weer verder terrein prijs- en de grilligheid van de handel is weer eens be wezen. Dat in deze en annaloge branches klappen gevallen zijn staat wel vast. Dat Amerika pogingen doet de gehele oogst van Egypte op te kopen, geloven wij niet. Met dollars doet men echter wel iets in deze wereld van bankpapier. Op de binnenlandse markt, lagen enkele artikelen als vee enz. flauw ln de markt wegens overvloedige aanvoer. Zullen de vleesprijzen eindelijk gaan dalen? Co cos was een fractie lager zonder zaken. Sui ker gevraagd door West-Duitsland. echter zónder behoorlijk aanbod. Zuidvruch ten op de lage prijzen gevraagd, doch de voorraden b<*innen wat te dunnen. Grondnoten eveneens gevraagd en in het buitenland vast gestemd. f\NLANGS zagen we wijde, tot de knieën reikende shorts, die een u oor spelling schenen n fl0uden' dat het oedaan was met de ontblote dijbenen. Kunt u begrijpen! Onmiddellijk is er een reactie gekomen en haastig verscheen Parijs met een nieuta tennispakje-uit-één stuk. Er is een tijd geweest, dat kleine meisjes precies eender ge kleed gingen als haar mama's, maar het omgekeerde schijnt nu te gebeuren: moeder laat zich inspireren door het speelpakje van haar jongste lieveling. ALS moeder nog heel jong, slank en stevig gebruind is kan zij die koffiekleurig overhëmdblouse dragen met de gele short, gemaakt van rïbsfluweel. Een pikant sportpakje voor de vrouw, die het staat! MAANDAG 6 AUGUSTUS 1951 Eric, onze speciale verslaggever bij de zwemkampioen- schappen in Sittard, schrijft ons: IR-MAÜ IR-MA!! IR-MA!! De gescandeerde yell, waar mee ma Braun de zeventigjarige ma Braun haar pupil Irma Schuhmacher, op de maat van de slagen, naar de finish, de overwinning op de 400 meter en het kampioenschap van Nederland dreef, zit me nog in de oren. Ir-maIr-maWaar het Rotter damse meisje na de oorlog voor gevochten heeft, de handicap en de twijfel van velen dat zij eigenlijk te oud was om topprestaties te bereiken in de zwemsport, rustig negerend door een even consciëntieuze als mee dogenloze training, is nu bereikt. Irma Schuhmacher, na gisteren kampioene op de 100 en 400 meter, is nu, wat Willy den Ouden, wat zus Braun geweest is en ma Qgaun is te feliciteren, dat zij op haar hoge leeftijd, toch weer uit Rotterdam, de bakermat van de zwem sport, een zwemster heeft getoverd, waarmee wij vol gend jaar op de Olympische Spelen voor de dag kun nen komen. Irma heeft, om zich de beste vrije slagzwemster van Nederland te kunnen noemen, harder moeten vechten tegen het Reerlfnse meisje Wies Vaessen dan tegen Geertje Wielema. Eerlijk gezegd is Geertje, de kampioene op de 400 meter van vorig jaar,-ons wat tegen gevallen. Bestu deer de tijden en U zult zien. dat het Robbenmeisje met nog een aanmerkelijk verschil in meters als tweede aantikte. Op de honderd meter was het verschil met Wies Vaessen (0.4 sec.) heel wat geringer. Onze voorspelling, dat Wies Vaessen die hier in Sittard practisch voor haar eigen publiek zuiom, fel gebrand zou zijn Irma Schuhmacher te verslaan, is dus wel uitgekomen. de rechten van de favoriet min of meer automatisch overgegaan op Dies Bonnier uit Eindhoven. Zij was het ook, die in de strijd de toon aangaf, tot het meisje uit Groningen er op de laatste vijftig meter een machtige eindspurt uit wist te persen. Derde in deze spannende strijd was Jopie Spoor van D.W.R.%,uit Amsterdam, terwijl Nel Garritsen toch ook niet de eerste de beste op de schoolslag ons lelijk in de steek liet door op de vijfde plaats te ein digen. Het Zuidelijke publiek, dat volkomen be grijpelijk zijn eigen favorieten luid ruchtig aanmoedigde, is toch wel aan zijn trek gekomen, want Ryneke Symons van de M.Z. P C. uit Maastricht heeft op de 400 meter vrije slag de derde plaats veroverd, vóór Hannie Termeulen en Annie Veld- huvzen van de Robben. Het ging met deze twee als met de honden, die om het be kende been vochten. Zij waren te veel ver diept in het ^uel, dat zij baan aan baan uitvochten, om te letten op het meisje uit Maastricht, dat juist op de laatste meters nog voldoende spirit over had om er een eindspurt uit te persen. Van Geertje Wie lema heb ik al gezegd, dat zij ons tegenviel, «1 was de tweede plaats dan onbetwist voor de pupil van Jan Stender. Op de honderd meter vrije slag, die de spannende eindspurt tussen Irma en Wies Vaessen te zien gaf hoofdzakelijk omdat Irma misschien uit nervositeit de tweede vijftig meter niet in feilloos rechte baan afleflie heeft Hannie Termeulen haar eigen pessimistische voorgevoelens gelo genstraft door volkomen verdiend de derde plaats te veroveren. Ria van der Horet uil vorm /Ander het motto van „l'honneur aux da- mes" moet ik alvorens aan de heren te beginnen u eerst'nog maar wat meer van de dames vertellen. Daar is dan in de eerste plaats de teleurstelling, dat Ria van der Horst zich op de honderd meter rug slag niet bij de eerste drie heeft weten te plaatsen. Dat Geertje Wielema, die onbe dreigd als eerste aantikte en kampioene werd, bij deze zwemwijze nog altijd onze crack is en troefaas voor de Olympische Spelen, wisten we wel, doch wij hadden voor Ria van der Horst op z*ï\ minst op de tweede plaats gerekend. Zij kvlam hopeloos tempo te kort. tegen Greetje "Galliard, die tweede werd en tegen Joke de Korte van de O.D.Z. die de derde plaats veroverde. Voor Jjet jonge Rotterdamse meisje, dat hierop vanzelfsprekend niet had gerekend, evenmin als de overgelukkige mevrouw Vuyk, was dit een mooi succes. Maar een nog veel grotere sensatie was het, daar in Sittard. dat het Groningse meisje Rika Bruins op de 200 meter school slag kampioene werd. Nu Jannie de Groot, op doktersadvies rust moet houden, waren Uitslagen van Zondag. Gladiolen-prijs. 1 Our Bonn! B V: 3. Oviedo A. Toto w. 2.40, pl. 2.20. c c. 4.40. k 3.—. Niet gelopen Öehoe 3.. Mr Kinley. Nora Belwin. Bloemen-prUs: l. Prince Albert (stal met Fleur de Melisse)- 2. Dicky; 3, Voung Salda. Toto w. 4 60, pl. ƒ2.20, 2.20. ƒ3.60. c c. k. 31.70. Niet gelopen Kamlla. Ramana. Producten-rtraverl): 1 Qui Hollandia G (stat Het Noorden in opmars TTet Noorden, dat practisch nog nooit iets bijzonders in de zwemsport heelt ge presteerd. is in opmars, want met Rika Bruins als kampioene op de schoolslag en Koosje van Voorn op de vierde plaats in de finale van de honderd meter, is bij de heren de naam van de jonge Fries Piet ten Th(je als een vuurpijl omhoog geschoten. Vrijdagmiddag nog een onbekende Friese schooljongen, was hij 's avonds de kam pioen op de 1500 meter. En gisteren heeft hjj metterdaad bewezen, dat hem deze titel niet zo maar is komen aanwaaien. Op de honderd meter waar hij als vierde ein digde, ver in de schaduw van Joris Tjebbes, de kampioen en de enige, die met 59.6 on der de minuut zwom kwam dat nog niet zo tot uitdrukking. Pas op de 400 meter was Piet ten Thije in zijn element en hier kon de haan van Tjebbes niet zo gemak kelijk koning kraaien. Zijn routine was nu troon kan stoten. De honderd meter rugslag met Kees Kievit als kampioen en een goede derde plaats voor de Rotterdammer Jan Sonneveld, gaf geen verrassingen te zien. Des te meer op de 200 meter school slag. Daan Buyze van de H.Z. en P.C. uit Den Haag heeft eindelijk de vruchten ge plukt van zijn vlinderslag. Zaterdag, in de series, had hij al laten zien deze even moei lijke als zware zwemwijze nu uitstekend onder de knie te hebben, doch zijn grootste triomf kwam Zondag, toen hij zich met een machtige eindspurt, luide toegejuicht door het publiek, ver voor zijn felste con currenten als Hans Kelder van de Robben (2) en van Daatselaar van de Robben (3) naar de overwinning in casu het kampioen schap van Nederland zwom. De estafetto-nummers brachten niet zo veel spanning als anders. De 4 x 200 meter vrije slag heren werd een duidelijke zege voor de Robben, terwijl de ploeg van de H.D.Z. op de 4 x 100 meter vrije slag dames verrassend uit de bus kwam met een over tuigende overwinning op dc damesploegen van de Robben en R.D.Z. Ten slotte het schoonspringèn. Met uit zondering van het springen van Leny Lan- ting Keiler, stond dit onderdeel ook dit ja weer op zeer laag peil. Het aantal drieën en vieren, dat de jury bij de beoordeling uitdeelde, was droevig groot. Vrijwel geen sprong erg moeilijke stof hadden de deelnemers al niet gekozen werd goed afgewerkt. Of de opsprong was onvoldoen de. of de draaien en wendingen waren orf- zuiver en dat allés uitgevoerd zonder sou plesse; en zonder durf Maar dit was dan ook het enige onderdeel van deze kam pioenschappen. dat uit de toon viel. Voor de rest van 'de kampioenschappen verwijzen wij naar de uitólagen: De stryd van Irma en Geertje. nog voldoende om op de laatste vijftig meter de aanval van de jonge Fries, die het evenals op de 1500 meter op de eind sprint liet aankomen, af te slaan. Maar.... in Ten Thije, mits hij zich onder bekwame leiding verder ontwikkelt, zien we toch wel de „coming man", die. misschien al vol gend jaar Tjebbes op de 400 meter van zijn Op de laatste dtïg van de Holland-weokJ te Loosdrecbt stond er voor de eerste maaj™ een stijve bries over de Loosdrechtse plas sen en vertoonden de golven hun schui mende witte koppen. Het was prachtig zeilweer en het werd dan ook een dag van goede sport. Als steigerende paarden gin gen de boten van start en de deelnemers konden hun prestaties ten volle demonstre ren. De hoofdprijzen waren in de tornado- or C. Th. G Kraan. In de vrijheidsklassë Gulcher, bij de sharpies a voor Sj. voor U. de Vries, in de 16 m 2 eenheids klasse a voor H. Molenaar, in de pampus klasse voor H. J. Schipper, bij de B M.'s voor C. Neleman, in de jeugdklasse voor de zoon van onze nationale olympiajollen- kampioen H. de Jong. bij de Valken voor J. C. van Tienhoven, bij de sharpies b voor H. van Dalfsen, bij de Olympiajollen a voor Jac. F. Stap en in de 16 m 2 eenheidsklasse b voor T. H. van den Honert. De Forest Trimingham uit* Bermuda startte m de tornadoklasse in de „Hoos", het* schipVan E. G. van der Stadt, en be haalde een fraaie overwinning voor de Nederlanders Gulcher, Bob Maas en L. V. A. Arnold. Advertentie) FILMS CAMERA'S onze korfbal-medewerker) Op het fraaie terrein van 't Goesse Sport park kwam Engeland B voor de vierde maal binnen de lijnen tegen een Nederlandse B-ploeg, samengesteld uit spelers(sters) uit de districten Noord. Oost en- Zuid- Deze mocht er zijn. had begrip van goed aatwals- spel. combineerde snel en vrij zuiver, doch was gelukkig voor de Engelsen niet bijster op gehot. Na een zeer zwak begin der gasten herstelden dezen zich wat. zodat Ne derland eerst na een kwartier door Pieter man 10 scoorde. Dezelfde had weer een kwartier later wederom succes (2—0), wei nige minuten later werd het door Van Heu- ven 30 en in de laatste periode van de eerste helft brachten de dames Smits en Joling de stand op 5—0. In de rust ontlastte zich een ware stortvloed en de tweede helft werd onder voortdurende rpgen gespëeld. De Engelsen gaven echter toch aardig partij en wisten een zwaardere nederlaag dan 6—0 te voorkomen. Terpstra was de maker van het laatste doelpunt. Een groot aantal Zeeu wen woonde de vooral voor rust aardige wedstrijd bij. Dc Belg Verbist leidde goed. Het All-American golf tournooi Door in de tweede ronde 74 slagen te note ren, heeft John Barnum (Grand Rapids, Mi chigan) de leiding ln het All American touu- nooi voor profs, dat op de Tam o'Shanter ba nen te Chicago gehouden wordt, behouderi. Zijn totaal bedraagt thans 138. De Nederlander De Wit eindigde deze ronde met 77 waarmee hi) zijn totaal op 151 bracht (74 in de eerste ronde). 100 M vflle slag heren Tjebes, HPC. 59,8 sec. 2 Bijlsma, Haarlem 60.8 sec. Boxem. DAW. 1.02.5 Ten Thije. LZC 1.02 6 Zijlstra. SZC. 1.03.5 6. Smits. Meeuwen. 1.04 100 M vrUe slag dames 1. Irma Schuhmacher. 1.07.3 3. H. Termeulen. HDZ. 1.09.8 2. Wies Vaessen. ZON. 1.07 7 4. K. van Voorn. DZN, 1.10.5 5. R. Symons MZ en PC. 1.10.6 6. W. Jaquet, AZC '82. 1.10.8 100 M rug&lai; heren 1. Kievit. Aegir. 1.10. 2. Van der Veen. LZO. 1.11.4 3. Sonneveld. RZC. 1 12.2 4. Arons. Robben. 1.14.8 5. Schenk. Robben. 1.15. 6. Schllngeman. HZ en PC. 1.17.8 100 M rugslae dames 1. G. Wielema, Robben. 1.15,5 2. G. Galliar, ADZ, 1.16,6 3. J. de Korte. ODZ. 1.16.6 4. Ria v d. Horst, RWZ, 1.18.2 5. J. Rubingh. DZN, 1.18.5 6. E. de Boer. ADZ. 1.19,6 200 M schoolslag heren 1. Buyze. HZ en PC. 2.24.4 2. Kelder HZ en PC. 2.46 6 3. J. v. Daatselaar. R. 2.47,6 4. Bonte. Haarlem. 2.48,2 5. I.eyeekkers, Neptunus Arn hem 2.54.8 200 M schoolslag dames 1. R. Bruins. GZ en PC 2.59,2 2. L. Bonnier. Aeglr, 3.00,2 3. J Spoor. DWR. 3.Ü3 1 4. J. Welling. HZC. 3.03.4 5. N. Garritsen. RDZ. 3.03.8 8. N. van Opstal. Surce, 3.05.6 400 M vrUe slag heren 1. Tjebbes, HPC, 5.07,6 2. Ten Thije. LZC. 5.08.8 3. Kayeser. Robben. 5.13,1 4. Beyderwellen. GZC. 5.14.8 5. Pieters. DWR. 5.22.2 6. Schenk. Robben. 5.30.2 400 M vr(je slag dames 1. Irma Schuhmacher 5.27,1 2. G. Wielema., 5.33,6 3. R. Symons. MZ en PC 5 35 4 4 H. Termeulen, HDZ, 5.36 2 5. A, Velhuizen. R.. 5.45.— 6. E. Wielema. Robben. 5.57,2 Schoonspringèn dames 1. L. I-anting—Keller, GDZ, 133.29 pnt. 2. A. Vlothuizen—Foursoff, HZ en PC 92.55 pnt. 3. Jo Dols—Woters. ODZ. 86 pnt Schoonspringèn heren 1. Van Moll. Aegir, 128.26 punt 2. Bakker. ZON. U5.99 pnt In de athletiektweekamp BelgiëNederland, gisteren te Antwerpen gehouden 5 en door de Belgen met 212—204 gewonnen, zijn drie Nederlandse records verbe- terd. Op de 400 meter horden verbeterde Buys zjjn eigen record (55 sec.) met s 0.5 seconde. i 1 Huizinga zorgde voor een nieuw Nederlands record op de 3000 meter steeple j door deze aftand af te leggen in 9 min. 44 sec (oude record 9 min. 45 sec. op naam van De Roode. Oslo 1947). Ten slotte nog een nieuw record op de 4 x s 400 m estafette 3 min. 17 sec., gemaakt door Buys, Verwcy. De Jong en De 5 Kroon. Het oude record (3 min. 19.4 sec.) was van Hofmeester, Nusse. Buys 5 2 en De Kroon en dateerde van de Europese kampioenschappen van vorig jaar. j VAN DICHTBIJ: Oisterwijk, in\ motorwedstrijden voor mateurs, is een betreurenswaardig ongeluk gebeurd. Een van de deelnemers. Aben Uit Oploo, kwam in botsing met een ander. Aben eed tegen een boom en was op slag dood. r. Sehoondijke ls Van der Zande uit Hal teren kampioen van Nederland geworden met 5 kilometer hardlopen De Groot uit Schie- lam werd vierde en Bamberg van Minerva lit Rotterdam tiende Tegelijk met het Zil- 'eren Baltournool begint op 19 Augustus te Amsterdam het bekende Arol-tourhooi. Inge schreven hebben Blauw Wit, Va.V., Ajax. HBS. Theole en de tweede klassers H.F.C. en A F C De vijfde race om het Europees kampioenschap Olympiajolien is j gewonnen door de Noor Skaugen Koos de Jong werd tweede. VAN VERRE: aan De Santis heeft de Ronde van Duitsland gewonnen. Onze landgenoot Harm Smits eindigde op de tlendö plaats. Alan Bannister, die in de na-oorlogse jaren altijd werd opgenomen in de Engelse ama- teurploeg voor de wereldkampioenschappen, heeft zich deze keer bij de selectiewedstrijden niet weten te plaatsen De ploeg bestaat Uit Cyril Bardsley, Lloyd Binch en Jack Tighe. Bannister is reserve. De Deense wielerbond heeft de volgende renners aangewezen voor het wereldkampioenschap op de weg voor amateurs te Varex: Pedersen, oestergaard. Olsen. Rasmussen en Emborg. De finale heren-enkelspel van het Slazenger-tournool voor profs te Scarborough is door Fred Perry (G B gewonnen. De oud-Wimbledonkamploen sloeg de Italiaan Romartoni met 6-^-2 6—4 6—3. De Fransman Trintignant heeft met Simcal de grote prijs van Albi gewonnen. De Itallai Duitsl: President Javasclie Bank naar Nederland vertrokjken De afgetreden president-directeur van de Javasche Bank, dr Houwink, is Vrijdagmor gen uit Djakarta vertrokken naar Neder land. Dr Houwink Weeft nog niet!besloten of hij ai dan niet in een adviseursfunctie naar Indonesië zal terugkeren, zoals hem doof de huidige jfresident-directeur van de Ja vasche Bank: mr Sjaffroeddin Prawirane- gara, is vqrzocht. (Advertentie) Quick Star; .1, ƒ2.-. 4.9' 1 „.,1 W. H. Geersen); w. ƒ4.20. k. 51.60. I Lucas Bols-prijs: 1. Noordwester; 2 TostQ, ƒ380. pl. ƒ1,50. 1.20. cc. ƒ3.50. k. 2.70 Niet gelopen Plinius. Arlenne. Derby p.: i. pearl Spencer (W. H. Geersen); z. Postduifie G. (M. Vergay): 8. Prinses Zora Toto w. 4.40. pl. 1.30. 1.30. 1.60. c.c. 8 20. k. 9.50. Alle paarden gelopen. Grote Sprinten-handicap: 1. Kamlla; 2. Mar- JoletTa. Toto w. B 30. pl. 3.50, 5 10. c.c. MO. k. 24 90. Tlnka droeg 3 kg overwicht. De eerste en tweede aankomende zijn met Tinka van het entr. H. C. ten Hagen. Alle paaiden gelopen. Duindigt's Bloemenzee-prils1. Kentucky's Queen B 2. o\ga Pluto. Toto w ft.-, pl. r 2.20. 1 80, c.c. 2.40. k. 9 80. Niet gelopen «r. 0 V| Zora- Kieviet S. ?n Junoschka Bloemen koningin-prijs: 1. Lee Axworthy; 2. «on Belwin: 3 Louise de la Malre B. Toto w. 4 80. pl ƒ1.50. ƒ1,50. ƒ1.00. C.C. ƒ5.80. k. J 8.30. Alle paarden gelopen maar in Bloemen- daal is nog een pro- motiewedstrijd ge' speeld voor de vier de klas van de K.N.V.B. Over sloten seizoen sproken. tnaar de heer j.l:\°P het congres van de I.S.U. zo dui- ■«1p* door de voorzitter van de K.N.S.B. f^oueerd. is door H M. de Koningin si.nl, n, orote uerd'entten in de schaats- van Oranje Vliegen. Geen leuke dag voor de heer -^aar Eric, Uw verslaggever in Sittard, Marnn d.aar.loe getart door Brabantse tón ifr voor 4c eerste maal in nu. *fUBt"oc leven een kepelbal hanterend. negen geworpen alle Het was eerst lachentoen huilen voor Derksen (Van onze «peciale verslaggever) Terwijl de hoempa's van een dorpsharmonie op het middenterrein van het Olympisch Stadion al zegefanfares Heten vibreren, wist de blonde mevrouw Derksen niet. of ze lachen moest of hullen. Want even tevoren had haar echtgenoot in de sprintfinale van de Nederlandse wielerkampioenschappen op de 200 riketcrlUn nog ruim twee lengten voorsprong gehad op zijn grote rivaal Arie van Vliet. Maar met een tijgersprong, die Pocske Scherens hem niet verbeterd zou hebben, was de eeuwig jonge Woerdenaar naast hem gekomen vóór Derksens voorwiel dc eindstreep gepasseerd was en het was Jan zelf, die nog hijgend van dc enorme inspanning (11.4 sec. op de laatste 200 meter) zijn vrouw kwam vertellen, dat in de climax van zijn gigantische spurt even stil viel en dc gerouti neerde' Van Vliet daar onmiddellijk van geprofiteerd had cn op de meet zijn twaalfde nationale sprlnttitel veroverde. Het was een enerverend slot van deze vinnige finale trois. waarin Bijster, die de herkansingsrit gewonnen had voor Tolen, Faanhof en Van der Vijver, geen rol speelde, maar die weer het bewijs le verde, dat onze topsprinters volkomen aan elkaar gewaagd zijn en Harris het in Milaan verre van gemakkelijk zal krijgen. Faanhof had, met al zijn bravour, ook in de «achtervolging geen succes, want ons Tour-wonder Van Est was hem binnen enkele ronden al stukken voor. Ook in de 50 km rit was hij een opvallende figuur en met Gerrit Schulte, een voortdurend attente rivaal, hield hij de uitlopers in toom. Wat Voorting en Waglmans, de twee Bakkers, coming-man Van der Kamp, peters en Domhof ook probeerden, verder dan enige tientallen meters kwamen zij niet en het was dan ook een vrijwel gesloten peloton van circa veertig renners, dat op de eind streep afstormde. In de voorlaatste ronde bewees Arie van Vliet' zijn pas verslagen tegenstander Derksen de dienst hem naar de kop te trekken, maar de Amsterdammer bleek niet voldoende adem te bezitten om zijn lange sprint door te zetten. Het was Faanhof. die zijn derde kans op deze middag kreeg en nu dan toch benutte, want een fikse sprong over Bijster, Peters. Van Est en Voorting heen bezorgden ook hem trico lore, krans, het Wilhelmus en het vrien delijke woord van jhr v. d Bereh van Heemstede, wat vooral de tienduizend Am sterdamse toeschouwers genoegen deed. Ook Zaterdagavond, toen de amateurs elkaar de titel op de 50 km bevochten, mis lukten alle uitlooppogingen, doordat Hijze- lendoorn de vluchtelingen prompt terug haalde. Uit een groep van vijftig renners, waarin de gevaarlijke man Hijzelendoorn zorgvuldig ingesloten was, zegevierde al weer een Amsterdammer, Schotman, vóór zijn stadgënoot Kleefstra. De cineastenploeg van de Columbia Pic tures, die van de eretribune af opnamen maakte voor een film over het rijwiel in Nederland, welke dit najaar in de Ameri kaanse bioscopen zal draaien, zal de ren ners dankbaar geweest aijn voor de opwin dende duels bij .de finishlijn, maa van Vliet de ietwat ferme handdruk w gedrongen Franse middengewicht Jean Stock, Luc van Dams tegenstander van morgenavond, die met een kleine neger manager zijn opwachting kwam maken, na zijn sprintzege zo op prijs steld^? Het scheen nogal hard aan te komen De uitslagen luiden: 50 Km zonder gangmaking voor profs: 1. Faanhof (Roosendaal) 1 uur 7 min. 3.4 sec.; 2. Bijster (Haarlem); 3. Peters (Haarlem); 4 Van Est (St Willebrord); 5. Voorting (Haarlem); 6. Derksen (Amsterdam); 7 Storm (Den Haag); 8. Roks (Sprundel); 9 De Groot (Leiden); 10. Dielissen (Beek en Donk). Idem voor amateurs: 1. Schotman (Am sterdam) 1 uur 5 min. 38 sec.; 2. Kleefstra (Amsterdam); 3. Piet Peters (Haarlem); 4. Bontekoe (Den Haag). Finale sprint profs: 1. Van Vliet 11.4 sec.; 2. Derksen (op een banddikte); 3. Bijster. Achtervolging voor professionals over maximaal 5 kilometer, kwart finales; le rit: 1. Peters. 2. Wagtmans (na negen ronden ingelopen); 2e rit: 1. Van der Kamp, 2. Voor ting (die in de zevende ronde, toen hij al grote achterstand had. een lekke band kreeg, waardoor Van der Kamp reglemen tair winnaar werd); 3e rit: 1. Schulte 7 min. 5.8 sec., 2. Lakeman 7 min. 10 sec.*, 4e rit 1 Van Est 6 min. 53,4 sec., 2. Faanhof i 7 min. 8.6 sec. SPORT IN CIJFERS Eerste kla- 44. v. Baasbank 52. an Sparta 88 (Borrani 39. Bijleveld 21); VOC 120 (Dunk 44. Koelcinan 4 voor 18) wint van HCC II 103 (De VUleneuve 32. Colt- hoff 25. Terwiel 7 voor 47); Quick (N) 76 (v. d. Heiden 4 voor 32. P. Maas 4 voor 25) verliest van Haarlem 178 (Huub Boeree 65. M. Maas 38 n.o„ Pfeiffer 4 voor 35); Excelsior 107 (Roo- denburg 5 voor 31. Dorrestein 3 voor 27) wint van VVV 96 (J. Oosterholt 4 voor 32. Bakker 4 voor 24): HCC I 99 (Gallois 31. A. de Waard 6 voor 31) verliest van Kampong 108 (Offer man 24. A. de Waard 32 i).o., v. d. Luur 7 voor 83). ACC 153 (voor 6 (Feldman 31. H J. van Weelde 49 n.o.) wint van Hermes DVS 151 (Tettelaar 42); PW 194 voor 5 (ir Visser 71 n.o., ^lordbeck 41. dr Jansen 32. Leeftlnek 35) wint van VRA 34 (Höpink 5 voor 7. Leeftinck 4 voor 13) Tweede klasse: CVHW 71 verliest van Rood Wity II 72; Ajax (A) 99 voor 6 wint van Mei kevers 85; HDVS IX 50 verliest van Quick (H) 103 voor 4; HBS II 127 verliest van ACC II 144. Krekels 53 wint \an VCC 45; Quick (H) II 50 verliest van Hercules 59; Groen Geel 92 wint van Rood Wit III 40, VUC 47 verliest van HCC IV 120. „Af Mooi overzicht van'de start toot de 400 meter vrije slag darres Oud-secretaris van de Nederl. Padvinders herdacht Zaterdagmorgen ontving het Nederlands contingent op de jamboree te Bad Ischl in Oostenrijk bericht van het overlijden van de heer Spijkerman, ex-secretaris van de NPV. De Nederlandse vlaggen in het kamp werden halfstok gehesen. De leider van het Nederlandse contingent, de heer M. J. J Kavelaars, heeft de overledene herdacht Spreker zei de gebeurtenissen, die in de beweging tot ontslag van de heer Spijker man hebben geleid in het midden te willen laten Hij was een prima verkenner, aldus de heer Kavelaars, die ontzaglijk veel voor de padvinderij betekende, 's Avonds heeft dr Kranenburg in het stafkamp een her denkingsdienst geleid. Aalmoezenier pater W. A. Oremus uit Den Haag zou op de dag van de begrafenis een mis lezen in het Ne derlandse kamp. Miss Aili Teslof. een van de bekend- ste vrouwelijke umpires van Amerika, heeft enige opschudding verwekt door j tijdens een in South Orange gehouden tournooi op grasbanen op te treden in i een zgn. strapless. Dit was in 't geheel niet naar de zin van de wedstrijd lei- der, de heer Louis W. Shaw, die be- paalde dat zij een andere jurk zou moeten aantrekken wanneer ze als umpire wilde blijven functionneren. I Dit tournooi is geen modeshow, en we zitten hier ook niet om reclame te maken voor miss Teslof", verklaarde l de 62 jarige Shaw. I Miss Teslof protesteerde eerst tegen I het verbod, verklarend dat haar e „strapless" een gewone zomerjurk was en helemaal niet onzedig, en dat s het haar zaak was wat ze al dan niet s wilde dragen. Maar het slot was toch dat ze het hoofd boog en de volgende j parfü leidde in een sweater met lange s mouwen, een blousje met een hoge l kraag en een lange rok. s Daarmee keerde de rust terug op de grasbanen. Ruilverkaveling in het Land van lleusclen en Altena Te Almkerk werd dezer dagen een ver gadering gehouden vanwege het kring vuur der Maatschappij van Landbouw in Noord-Brabant, met het oog op de ruil verkaveling in het land van Altena. De ver gadering stond onder leiding van de heer W. de Waard en werd o.a. bijgewoond door de voorzitter van de Stichting ter bevorde ring van de welvaart in het Land van Heus- den en Altena en de Blesbosch en ir A. Smale, rijkscultuurconsulent, die in den brede de vóór en nadelen der ruilverkave ling in dit gebied belichtte, alsmede de con cessies van een ruilverkavelingsaanvrage besprak. Daarna heeft de heer Van Buuren mededeling gedaan over de activiteit, welke ontwikkeld is door de wegencommissie. Het resultaat der stemming over het al of niet tekenen der ruilverkavelingsaanvrage was. dat het bestuur der maatschappij ge machtigd werd tot ondertekening over te gaan.

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 3