Over slaven, „melkkoetjes" en een slinkse overval URCELL: Engelands grootste musicus Sow jet sportclubs moeten de vaandels hoog houden Zanzibar, eiland des vredes Een schat op de bodem van de oceaan Een handig man maakt billijke klerenhangers Elke vrouw kan schitteren KOORMEISJES moesten meer eten Een schoonheidsmiddel valt uit de lucht MODE-MOOIS" van hier en daar „Vrouwen verkiezen rok en blouse" Vriend van koningen en dichters Hoe is het ontstaan? Leeuwenkliekjes en schoonmaak Waar feudalisme en democratie in elkaar opgaan EEN KLEINE INFECTIE Geen Japanse loggers meer CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR TWEEDE BLAD - PAGINA 2 DINSDAG 14 AUGUSTUS 1951 HEERSERS VAN DE ONDERWERELD Calomo's spreuk over de mieren, die in de oogst tijd spijs verzamelen, hun brood bereiden in de zomer, is algemeen bekend. Doch ook andere schrijvers in de oudheid hebben in het doen en laten van de mieren een voorbeeld gezien voor het economische leven van de mens. Telkens v eer hebben *ij de graanverzamelende mieren, de z.g. landbouw- mieren, die veel voorkomen ln de gebieden rond de Oude Wereldzee de Mid dellandse Zee -- als voor beeld gesteld voor de luie en onverstandige mens. Aristoteles. Plato. Cicero en vele anderen werden ge troffen door de wonder baarlijke orde, die een mie- renstaat kenmerkt. Hora- tius wijdde een satyre aan de mieren, welke later Boi- leau heeft geïmiteerd. Ver- gilius en vooral de natuur kenner Plinius hebben voortreffelijke beschrijvingen gegeven van deze arbeidzame insecten. Toen het materialisme in het begin van de vorige eeuw hoogtij vierde, ontkenden tal van geleerden dat de mieren graan ver zamelden om voorraden voedsel te vormen. Zij ontnamen de mieren hun oude reputatie van wijsheid en zorgen voor slechte tijden. Latere geleerden gaven de mieren hun aureool weer terug. Darwin, d- grote na tuurfilosoof, schreef zelfs dat de landbou wende mieren een bepaalde grassoort, de z;g. mieren-rijst zelf uitzaaien en opkweken, volgens Wheeler is dit echter niet het geval. De mierenrijst, d,e «nen soms bij nesten aan treft, zi.in volgens hem een toevallig neven product. ontstaan doordat de mieren te vroeg ontkiemende zaden buiten hun nest werpen. De silo*der mieren yermoedehik zijn er geen ware landbou wende mieren, graaninzamelaars zijn in sprefd ®e*a'e over de gehele wereld ver- Men ziet deze graaninzamelende mieren soms ln lange colonnes langs de door hen aangelegde rechte wegen lopen, die naar de met een kraterrand omgeven nestopening leiden, waar ze in de grond verdwijnen. Lit deze openingen komen ook steeds mie ren te voorschijn, die eerst alle dezelfde weg in dezelfde richting inslaan, doch na een eindweegs in gesloten gelederen te heb ben gemarcheerd, verspreiden zij zich over de vlakte en gaan ieder een kant uit om te oogsten. Terwijl een deel hunner bezig is voedsel in te zamelen, werken ar.deren aan net onderhoud der wegen en de vlakte rond net nest Opkomend gras wordt opgeruimd I door de grashalmen aan de basis door te bijten en weg te slepen. Op de open plaats rond het nest. komen alle wegen samen en daar verzamelen zich de met zaden beladen arbeidsters. Men ziet ook wel eens, dat mieren zich hebben vergist en een steentje, eert kluitje aarde of iets dergelijks moeizaam meedragen naar het nest. In het nest wordt echter alles gesorteerd en wat niet deugt wordt naar buiten gebracht en aan de rand van de open plek gedeponeerd. Bij de ingang van het nest staan wachtposten, die elke binnenkomende mier onderzoeken, alvorens ze tot het nest toe te laten. Hebben de arbeidsters haar last weggebracht, dan trek ken ze er onmiddellijk weer op uit om een andere zaadkorrel te gaan halen. De mieren halen hun zaadvoorraad niet steeds recht streeks van de planten, doch grijpen elke gelegenheid, die hen in staat stelt gemakke lijker te oogsten, aan. In Texas komt het herhaaldelijk voor, dat zij graanpakhuizen plunderen! Evenmin zien de mieren er bezwaar in nesten van andere oogstende mieren binnen te dringen en de voorraadkamers daar aan wezig. leeg te roven. Het nest bestaat uit verscheidene vér diepingen, die vele kamers bevatten door buisvormige gangen met elkander verbon den. Sommige vertrekken doen dienst als kinderkamers, andere worden bewoond door gevleugelde koninginnen, door mannetjes of door eierleggende koninginnen. Een groot aantal kamers doet dienst als graanberg- plaats. Op de bovenste verdiepingen vindt men de ruwe zaden, op de lagere de afge pelde, waarvan de omhulsels buiten het nest worden gevonden. De nesten, die soms enige meters lang en brééd zijn, bevatten vaak j belangrijke hoeveelheden graan. Gedeelte van een mierennest, waarin blad luizen, verzorgd door mieren, op planten wortels „grazen". Bij de slavenhouders Tn zijn „Ontstaan der Soorten" erkent de reeds genoemde Charles Darwin eerst getwijfeld te hebben aan het bestaan van slavenhoudende mieren. De slavernij is er echter in de mierenstaat, ar is ze misschien alleen maar schijnbaar De wi,ze, waarop de slaven worden geroofd, is nog geraf fineerder dan het slavenhalen vroeger in d'.nker Afrika geschiedde Echte slavenhalers zijn de amazone- mieren. de Polyergus. machtige heren, die Ga tot de mieren gij luiaard, zie hare wegen en wordt wijs: dewelke genen overste, ambtman noch heerser heb bende. haar brood bereidt tn de zomer, hare spijs vergadert in de oogst. (Spreuken VI 7—8 zeldzaam, de amazonemier voor, die als slaven doorgaans de grauwzwarte mier (Formica fusca) houdt. Een colonne van ruim 1000 amazonen roofde op één expeditie zoals Forel waarnam, 29 300 poppen Het aantal slaven schatte hij voor dit nest op 40.000. De amazonen bestormen een nest van de gezochte miersoort, overrompelen de be woners, maken zich van de larven meester en keren dan onverwijld naar het eigen nest terug. Rukten zij op als een geordend leger, de terugtocht laat een wilde horde zien! achtervolgd door een aantal aangevallenen, die tevergeefs trachten hun hun prooi té ontnemen.. Na de buit in het eigen nest te hebben gebracht, keren de amazonen naar het ge plunderde nest der grauwzwarten terug, soms zelfs nog een derde maal. Dan echter hebben de grauwzwarten hun veste in staat verdediging gebracht, alle toegangen Van sinaasappclkist IJ OUT, afkomstig van sinaas- 1 1 appelkisten, biedt dat hebben we onlangs al verteld onbegrensde mogelijkheden, in dien- men het aanwendt voor huishoudelijke dotleinden. Van de 2 cm dikke middenstukken gaan wij nu een klerenhanger (voor dameskleding) maken. Uit de gesloopte middenstukken kiezen wij, d w.z. uw echtvriend of zoon, twee gave plankjes (a en b) uit. die elk ong. 10 cm breed moeten zijn. Van het uiteinde van de kortste zijde van plankje a zagen wij tot op de helft een strookje van 2 cm breed weg. Ongev. 10 cm van het begin van het weggezaagde gedeelte af zagen wij het plankje diagonaalsgewijze door, met dien verstande, dat wij aan de andere zijde !lrH.Ver,aer( a stukjes houj en klontjes ongev. 3 cm onder de kant uitkomen. Deze Een colonpe mieren op mars De officieren met grote kaken, marcheren links en rec.hts van de colonne. r nooit enige arbeid hebben verricht. Bouwen kunnen zij niet, zelfs hun jongen ktujnen zij niet groot brengen. Hun kaakwerktuigen, die voor hen van geen nut waren, hebben de gebruikelijke vorm verloren: de schaar, de zaag en de troffel zijn verdwenen en hebben plaatsgemaakt voor twee kromme zwaarden, slechts te gebruiken voor moord en roof. Ze zijn uitnemend geschikt om de harde mderenschedels te doorboren. DdZe amazonen zijn slechts strijdbare mieren, geen arbeidsters meer. Zij leven dan ook slechts van oorlog en plunderen van buur- rrieren, teneinde zich van de onmisbare slaven te voorzien. Zelf kunnen zij zich niet meer voeden. Sluit men ze met een behoor lijke hoeveelheid voedsel op. dan sterven ze te midden van de overvloed. Zet men echter één van hun slaven er bij. dan ziet men hoe deze alle voedt, reinigt en in het leven houdt. Ook in ons land komt, hoewel Een mier. die één van zijn melkkoeien, tèn bladluis, voorzichtig wegdraagt. aarde, zodat de aanvallers er niet onmid dellijk in kunnen binnendringen. Is de stand van zaken zo, dan kan men wel eens oog getuige zijn van een grote mierenveldslag. De aangevallenen trachten de rovers hun prooi afhandig te maken. Woedend vallen -Ie mieren elkander aan, vaak vrienden en ijanden verwarrend. Koppen van tegen standers worden door de amazonen door boord. De amazonen winnen trouwens altijd de slag. daar ze veel vlugger zijn en boven dien hun lichaamsbouw veel sterker is. In hun nest leiden de amazonemieren een lui leventje. De bouw van het nest, de ver zorging van de eigen en van de geroofde larven, het verzamelen van voedsel, alles wordt overgelaten aan de slaven. De ama- zonemier kan slechts vechten e» roven, bij zijn slaven moet hij zelfs om voedsel bede len en deze willigen gaarne zijn verzoek in. liet melkvee der gele weidemieren In ons land kan iedereen de veeteelt van de gele weidemier waarnemen. Deze mier maakt in onze weiden grotere of kleinere aardhopen, galerijen en kamers bevattend, waar zij haar verblijf houdt Door het nest lopen de wortels der grasplanten, waarop allerlei luizen huizen. Deze luizen nu vormen het vee der mieren. Zij toch zuigen de sappen uit de plantenwortels op en geven een deel der verteerde sappen als een zoete vloeistof af door het achterlijf F.n deze vloeistof nu wordt dooi de mieren gretig opgelikt. De mieren zot gen voortref felijk voor hun luizen en doen ze nooit kwaad De mieren brengen ze rustig van de ene plaats over naar de andere en de luizen blijven zitten daar waar hun bewakers ze neerzetten Willen de mieren de lujzen ver plaatsen. dan strelen zij ze eerst met hun voelsprieten, waarop de luizen hun zuigsnuit uit de wortel terugtrekken. Dan grijpen de mieren z.e zachtjes beet met hun kaken en dragen ze weg. Ook bij de weidemieren is het niet steeds pais en vree en vaak rovën mieren van het ene nest het vee uit een ander nest weg Doch niet slechts wortelluizen vormen het mierenvee. Waar men op planten bladluizen aantreft, zal men stellig ook mieren vinden. Die mieren zitten vlak achter de bladluizen. Opeens heft zo n luis haar achterlijf omhoog, een goudgele druppel komt er uit en vlug komt de mier naderbij eg likt de druppel op. Er zijn mierensoorten, die stallen bou wen waarin zij hun vee bijeenbrengen en waar zij de luizen streng bewaken. Ook van andere insecten en rupsen krijgen de mieren wel hun voedsel. kant voorzien wij tot iets over de lengte vad een aantal inkepingen, ongeveer 1' cm diep in V-vorm. In élk van die inke pingen kan als het geheel gereed i hanger worden gehaakt. Het plankje b voorzien wij van een gat, dat twee cm breed, althans zo breed als de dikte van het hout van plankje a moet zijn. De lengte van het gat bedraagt even veel als de halve breedte van het plankje a, zodat beide plankjes in elkaar passen en wel zó, dat het enigszins stroef gaat. Met ..goede' houtlijm zetten wij beide plankjes in elkaar. Bovendien slaan wij aan de achterzijde van het plankje b twee spijkers in, clie in het onderste deel van het plankje a binnendringen. Verder slaan wij nog twee spijkers wij hebben er immers genoeg uit de gesloopte sinaasappel- kist(en) in de zijkanten van het plankje b, evenwel niet op dezelfde hoogte, zodat zij in het plankje a binnendringen. Lijm en spijkers zorgen voor een muurvaste be vestiging. Aan de bovenkant kan men een schroef oog bevestigen om het geval op te hangen. Het is misschien wenselijk, dat men aan de onderzijde tevens een schroefoog indraait teneinde te voorkomen, dat de klerenhanger onze klerenhanger gaat verschuiven, wanneer de jurken van mevrouw er aan opgehangen zijn Door via het onderste schroefoog een spijker in de wand te slaan, voorkomt meh eventuele scènes met net-echte juwelen WAT WAREN jé opje- tuigd, die dames en heren, die zich vierhonderd jaar geleden lieten vereeu wigen in olieverf. Beladen waren* ze met kettingen, armbanden, broches, en ook met kostbare knapen, waar van onze sierknoopjes zelfs geen flauwe afschaduwing zijn. Geen wonder' In die tijd had men geen brand kasten, laat staan safes, obligaties en aandelen waren nog niet uitgevonden of kwamen nog slechts schuchter om een hoekje kijken en de rijken dezer aar/Ie moesten hun geld dus wel beleggen in goederen en hiertoe diende gedeelte lijk al dia pracht en praal, welke van hen uitstraalde In de moderne tijd zijn er nog wel lieden geweest, die hun geld belegden in kost baarheden, ma?r de dames, die over rijke familiejuwe len beschikken, weten, dat deze soort belegging niet zonder gevaar is, wanneer men zich er werkelijk mee omhangt. Zo zijn de laatste tientallen jaren tal van dames van de Britse aris tocratie er toe gekomen van haar familiejuwelen „spre kend gelijkende" fmitaties te laten maken, welk voor beeld rijke Amerikaanse dames hebben gevolgd. Men zegt. dat, wanneer ze grote feesten en partijen bezoe ken, ze die imitatie-sieraden dragen ep de echte juwelen rustig thuis in de safe laten liggen. Zo behoeft geen vrouw in uiterlijke tooi meer onder te doen voor haar met vele aardse goederen gezegende zusteren. Wat zegt u „van een stelletje als we hier laten zien? Een halsketting van glazen stenen kunstig geslepen als diamanten, met afhangende paarlen, die de ontwerper, gedachtig aan het"gezegde dat „paarlen tranen" zijn, niet rond maar langgerekt heeft gemaakt als tranen, die langs de wangen biggelen. Bij deze ketting behorert oorknop pen en een armband, ge maakt van dezelfde stenen. Van de armband kunnen we slechts een gedeelte la ten zien. Het brede, mooi „gezette" gedeelte, komt natuurlijk boven de pols te rusten. Gevoederd in het publiek Het geheel kan natuurlijk worden geverfd, indien de wil van de gebruikster thuis wet is. maar nodig is dat niet (het verven nml.). Men kan daarvoor olieverf nemen, na de klerenhanger geheel en al glad te hebben geschuurd. Maar ook kan men er buiten- beits voor gebruiken en dan behoeft het geheel niet zo spiegelglad te'zijn als bij ge bruik /ran olieverf. Een heerlijk werkje zo een klerenhanger te maken, vooral in de yacantie. wanneer Cochran liet het niet bij die aanzegging. de stemming van De Bilt pessimistisch is! Hij vertrouwde ook de meisjes niet toe de nHARLES COCHRAN was, nu een h eeuw geleden, in Engeland minstens even bekend als eertijds Henri ter Hall en Nap de la Mar bij ons. De revue's van (ochran ging ieder zien: men wist, dat men zich zou venna- ken en dat oog en oor beide zouden worden gepoeid. Cochran kende de smaak van het pu bliek. En Engelse revuesterretjes vochten om bij Cochran te komen en ook heel gewone koor- meisjes droomden van een baantje bij ochran, al uas het alleen maar omdat ze nergens zo veel verdienden als bij hem. En toen op een dag in 1929. toen het „slank worden" in de gehele vrouwenwereld het parool was, en „vrouwelijke vormen" zoveel mogelijk werden gecamoufleerd, trad de grote Cochran op een gegeven ogenblik voor het front van zijn koormeisjes en deed haar een mededeling, die aanvankelijk een storm van verontwaardiging wekte en ver moedelijk hete tranen heeft doen schreien. Want terwijl ieder meisje in West-Europa haar uiterste best deed mager als een brandhout te zijn, kreden zij daar ineens de aanzegging, dat ze.... molliger moesten worden. REGENWATER ren en kniezen omdat de zon zich deze zomer zo heel vaak laat verdringen door Pluvius in plaats dat we zijn al* kinderen, die in het voorjaar, als het re gent, zingend naar buiten gtormen, omdat Meiregen hen groter maakt. Maar we hebben Immers niet nodig groter te worden, ruit u tegenwerpen. Neen, dat niet, maar wlat u niet, dat regenwater een buiten gewoon heilzaam schoon heidsmiddel Is? Deze zomer is het volop en gratis te krijgen. Waat ti wat v doet: Schiet bij da eerstvolgende flinke regenbui als een haas uw regenjas aan, storm naar buiten en laat da regan op «w wangen en voorhoofd uaeestalemcn. Geen betere voor uw huid en het water reinigt alle poriën grondig en verfraait uw teint. Hebt u een vettige huid of zijn uw huidporiën te wijd? Vang dan een glas vol regenwater op, voeg er enkele druppels citroensap aan toe en gebruik deze lo tion om uw gelaat elke ochtend en avond te bet ten. Het gezicht daarna niet met een handdoek be werken maar de lotion vanzelf laten opdrogen. Een uur na die behande ling kunt u het gezicht wassen in fris water, het liefst ook weer regenwater nemen. Ook voor een al te droge huid kan regenwater heil zaam zijn. Zorg dat u een liter van dit kostelijke vocht ln voorraad hebt en reinigt uw gelaatshuid elke avond met het volgende mengseltje: een eetlepel regenwater, eenzelfde hoe veelheid ongekookte verse melk en evenveel sap van komkommer of meloen. Na een dag zware arbeid zullen vermoeide ogen welvaren bij een bad van regenwater, waarin kervel is afgetrokken. Eerst de kervel goed wassen, daar na aan kokend water toe voegen (een handvol op een flinke kom). De ogen ba den in dit aftreksel als het nog warm is. Wilt u ten slotte nog het recept horen voor een uit stekende schoonheidsmelk, waarmee u het laatste spoortje make-up van uw gezicht kunt verwijderen en dat de handen heerlijk zacht maakt wanneer u ze er mee bewerkt? Neem een beker rauwe melk, laat daarin twee eetlepels ho ning smelten. Dit mengsel tje brengt u door middel van een prop watten op de huid aan, wacht tot het is opgedroogd en herhaal dit enige malen. Ten slotte wast u het gezicht af met regenwater of zeer zacht water. Een Amazone mier keert met zijn buit terug van een slavenjacht. De kop van een „vijand", zit vastgebeten aan éen der poten van de slavenhaler. Een mus als pleegvader s In Hierden. nabij Harderwijk, ver- dween plotseling een zwaluw-ouder- 2 paar uit een nest met drie jonge zwa- luwen. Een mannetjesmus merkte de hongerende kleintjes op en nam de torg voor de zwaluw-weesjes op zich. f Zij voelen zich best bij deze pleegva- f der. die regelmatig voedsel komt aan- i dragen „mestkuur" zelf ter hand te nemen. Dan konden ze hem immers wijs maken, dat zij heus heel erg haar best deden dik te Worden, maar dat het niet lukteNeen, in het vervolg zouden zij onder zijn per soonlijk toezicht worden gevoed. Velen van die meisjes, die dit lot troffen, zijn sinds dien beroemd geworden, o.a. Anna Neagle, Florence Desmond. Jessie Matthews, maar toen Waren ze nog maar hele gewone koor meisjes, die zich voor de wil van de mees ter moesten buigen. En deze liet het niet bij een halve maatregel. Hij nam een bekend deskundige op voe- dingsgebied. Sir William Arbuthnot Lane, in de arm en deze stelde een reeks menu's samen van maaltijden, die de koormeisjes moesten verorberen. De eerste van die dik makende maaltijd werd in het publiek ge houden en ieder kon zich dus met eigen ogen overtuigen, dat de meisjes, zij het te gen heug en meug, eerst een stevig bord van een gebonden soep kregen te verorbe ren, vervolgens een omelet, rijkelijk in boter gebakken, daarna boterhammen met kaas en honing, die werden besproeid met een flink glas volle melk, en voor de fris- sigheid kwam er ook nog een slaatje en tenslotte vers fruit. Cochran stond er bij en keek met welge vallen toe. als een boer naar zijn gemeste varkens. Verslaggevers, die hem met vra gen bestormden, verzekerde hij, dat het hem er werkelijk niet om te doen was een reclame-stukje uit te halen. Hij beijnkte er echter voor meisjes te laten dansen met wallen onder de ogen en zwart van ma gerte. Het leven van een koormeisje is verschrik kelijk vermoeiend, verzekerde hij en die jonge, dingen kunnen het alleen maar volhouden als ze stevig worden gevoed. Die tegenwoordige meisjes tussen IR en 22 schijnen te willen leven van sinaasappelsnp en sigaretten, maar ik zal zorgen, dat ze weer haar natuurlijke, vrouwelijke lichaamsvormen krijgen, of Parijs het daarmee eens is of niet. Maar Parijs zal zich bij mij aansluiten verzekerde hij. De „Cochran-Young-Ladies". zoals ze heetten, werden geregeld gewogen en de ervaring leerde, dat ze inderdaad veel flin ker werden en dat ze de vermoeiende re-' petities veel beter konden volhouden dan tevoren. De tijd heeft Cochran een beetje gelijk gegeven, want het „gargonne-type" is van het Parijse modeblad verdwenen. De rok ken, die een tijdlang tot boven de knie reik ten. werden langer en het overslanke figuurtje moest plaats maken voor iets meer ..gevulde" lijnen. Maarhet figuur van vijftig jaar her is nimmer terugge keerd! Het verhaal doet op het ogenblik de ronde onder de koormeisjes-van-nu, die op het ogenblik het pas verschenen boek „The Cochran Story" verslinden. Het is geschre ven door Charles Graves, Cochrans rech terhand in die. voor revuesterren, veelbe wogen dagen. VERKLAREN CONFECTIEZAKEN Meer variatie voor minder geld! TS7IJ GEVEN u hierbij vijf verschillende rokken, die u, elk voor zich, bij allerlei blouses kunt dragen, zodat u er telkens anders uitziet, zonder dat u een uit gebreide en dure garderobe behoeft te hebben. Van links naar rechts: wikkelrok, waarvan het bovengedeelte tegelijk als ceintuur en als sluiting dient; rok in een fris streepdessin met twee grote zakken; een even wijd uitlopende donkere rok met twee oprijgen, die ter garnering dienen en die moge lijkheden bieden voor het geval een volgend jaar de mode eens „lang" zou moeten zijn; een zwart linnen rokje met een volant, die gevoerd is met wit linnen of witte zijde en waarop de twee zakken met een wit biesje zijn afgezet en ten slotte een rokje van bruin chintz, een stof, die tegenwoordig veel gebruikt wordt voor rokken. A LLERLEI geruchten deden de ronde, dat Dior. die vier jaar geleden ineens naam maaxte door met zijn „New Look" te ko men. weer een revolutie op modegebied voorbereidde. Zijn collega Fath heeft hem ii afsnoePen. heeft zijn najaars collectie al getoond en daarin keert hij terug tot de New Look. En welk een New Look. Ware crinolines zijn het. welke de vrouw, die zich aan de mode stoort, van de winter zal moeten dragen. Maar vooralsnog bekommeren gewone vrouwen zich nog niet om haar wintergarderobe. We hebben nog nauwelijks zomer gehad en daarom is het r.eei.preit,?er ons bezi* te houden met het jurkje, dat we zullen aantrekken als er nog eens een hittegolf mocht komen. Wat zegt u van zo'n crêpe-je in natuurlijke tint met stipjes? Vooral die grote hoed zullen we op een zonnige* dag dankbaar opzetten. Dit model is van Robert Piguet. TEANNE LANVIN toont intussen in haar wit piqué pakje toch al lets van de„ nieuwe modelijn, welke ons van de winter staat te wachten. Neen, niet om die nauwe 11 zu^ z'en' dat*' wanneer „heel wijd mode is, men daarnaast ook „heel nauwzal zien, al was het alleen maar ten gerieve van haar. die zich geen metera en meters stof verslindend gewaad kunnen veroorloven) maar om de schouderlijn. Smalle schouders schijnt ook de boodschap te zullen worden en Jeanne Lanvin geeft die reeds in dit zomerjurkje met jasje. Zemelen zijn niet alleen uitstekend om bont te reinigen, maar ze zijn ook heil zaam voor kousen, die modderspatten heb ben opgelopen. Een aftrekseltje van de zemelen in water maken en uw kousen twaalf am ln hit aftrek,il laten weken. Dan behoeft u er niet flink op te wassen, hetgeen ragfijne weefsels stellig niet ten goede zou komen. Weer Japanse uitvoer naar sterlinggebied verwacht Naar verluidt zal de nieuwe handelsover eenkomst tusspn Engeland en Japan niet meer de clausule bevatten, die bij de vo rige overeenkomst van toepassing was, en die bepaalde, dat saldi van meer dan 17 millioen pond sterling in dollars zouden moeten worden vereffend. Men verwacht toeneming van de Japanse uitvoer naar het sterlinggebied en het Japanse ministerie van buitenlandse handel onderzoekt op het ogenblik de mogelijkheid van uitbreiding van de invoer uit dit gebied. Het ligt ver moedelijk in de bedoeling meer katoen uit Pakistan, India en Egypte, meer tarwe en gerst uit Australië en Pakistan en meer ijzererts uit Goa en Malakka in te voeren. Nieuwe brug te Zwolle in gebruik genomen (Van onze correspondent). Te Zwolle is de nieuwe baaculebrug bij de Kamperpoort in gebruik genomen, het geen een belangrijke verbetering betekent voor het verkeer, dat over de IJsel komend, de Overijselse hoofdstad binnen wil. Elf jaar geleden werden de Kam perpoorter brug vernietigd en later slechts vervangen door een houten noodbrugje voor voetgangers. Alleen de Keersluisbrug, die herhaaldelijk en langdurig geopend is voor het drukke scheepvaartverkeer gaf in die tijd nog toe gang tot de stad. Men is thans bezig een systeem uit te werken om steeds een van beide bruggen voor het landverkeer open te houden en dit aan dè weggebruikers dui delijk te maken door middel van lichtte- kens Vliegend fort neergestort Een vliegend reuzenfort B 60 is gisteren in het Zuidelijk deel van de industriële wijk van Seattle (in de Amerikaanse staat Washington) op enkele huizen neergestort en ontploft. Tenminste tien personen zijp om het leven gekomen, twaalf anderen wer den gewond. Brandweerlieden doorzoeken de puinhopen op zoek naar overlevenden Een jongen en een vrouw zijn naar het zieken- huia gebracht. Het reuzenfort was even te voren van het vliegveld van de Boeing- vllegtuigfabrieken opgestegen. DINSDAG 14 AUGUSTUS 1951 EERSTE BLAD - PAGINA 3 ENRY PURCELL, de componist en de vriend van koningen en dichters, die de «plaats innam op de muziekprogramma's dens het Britse Festival weinigen heb- -n hem niet gekend was zonder twijfel •t grootste muzikale genie, dat Engeland it heeft opgeleverd. Zijn reputatie de nomaamste in Engeland geboren compo- jit te zijn. heeft zich» steeds weten te andhaven gijn muzikaal drama „The Fairv Queen'' i thans weer in Covent Garden uitgevoerd, s laatste wederopvoeringen waren in het j>val Opera House in December 1946 en in anuari 1947 De diligent, Constant Lam- •rt heeft het werk verkort, zodat de uit- oering thans slechts ongeveer drie uur uurde tegen anders zeven. De zangers aren afkomstig uit operakringen en van oepskoren. leerlingen en oud-leerlihgen muziekscholen, halve beroepsmensen, „aronder onderwijzers en mannelijk en rouwelijk dienstpersoneel. Henry Purcill werd als zoon van de lei der van het koor van de Westminster Abbey geboren tn 1668 even voordat Karei II weer Engelse troon besteeg, waarmede een aind kwam aan het bewind der Puriteinen onder Cromwell. De spontane uitbarsting vin vreugde in het land. veroorzaakt door de troonsbestijging van „The Merry Mo narch" heeft grote invloed uitgeoefend op lijn levendige brillante muziek. Purcell was opgeruimd, maar van nature was hij teruggetrokken en wars van elke retentie. In een tijd, toen madrigalen, na- Dotsingen van wat men in den vreemde componeerde, in de mode waren, introdu ceerde hij eenvoud, originaliteit en de kunst n het juiste muzikale equivalent voor elke gemoedsstemming te vinden Als echt En gels musicus hield Purcell van koorwerken en wat hij ons op dit gebied schonk is fijner dan wat ook yóór Handel is gecompo neerd Ziln koorwerken zijn waarschijnlijk dr oorzaak van zijn grote populariteit gedu rende het Festival. Aan hel hof Evenals J. S. Bach stamde hij uit een jnJzikale familie, die in nauwe relatie stond met het Hof. Toen hij pas zes jaar oud was. zong hij reeds mee in het koor van de Ko ninklijke Kapel, de particuliere kapel van de koning Op 9-jarige leeftijd hield hij zich reeds bezig met componeren. Toen in 1(173 hij ten gevolge van de stemwisseling niet langer in het knapenkoor kon zingen, kreeg hij de taak de Instrumenten van het orkest, dat de koorzang begeleidde te on derhouden, te vervaardigen of te herstellen Hij stemde het orgel en bouwde gedeelten van het orgel na, welke dienst deden in de Westminster Abbey. Zes jaar lang heeft hij zich hiermede bezig gehouden, daarop volgde zijn benoeming tot componist dirigent bij het koninklijke orkest, dat uit 24 violen was samengesteld. Purcell was toen 22 jaar en in hetzelfde jaar begon hij voor het toneel te schrijven. Karei II was zeer ingenomen met dc jonge componist. Ook de broeder van Karei, James II, was hem zeer genegen. Nadat James II van zijn troon was verdreven om plaats te maken voor zijn zuster Mary en haai gemaal Willem III van Oranje, stad houder der Verenigde Nederlanden, schiep Purcell een der grootste meesterwerken op het terrein van de opera: Dido en Aeneas, de eerste opera in het Engels, waarin niet geiproken, doch slechts gezongen wordt. Hij corapfAieeide deze opera speciaal voor schoiflPneisjes. Hij schreef voorts de muziek bij vele ge dichten van John Dryden, de grote klas sieke pngelse dichter. Dryden en Purcell, die vaak samenwerkten, waren ten zeerste met elkander bevriend, totdat in 1695 de dood Van Purcell, die toen pas 37 jaar oud vriendschap einde was. aan maakte. Dank zij zijn relaties met het Hof had Purcell een werkkamer in de klokketoren van het St. James paleis. Bekend is, dat Dryden. wanneer hij diep in de schulden zat, zich beriep op zijn vriendschap met Purcell. Ten einde aan gevangenschap te ontkomen, zocht hij dan een toevlucht bij Purcell, waar hij volkomen veilig was en zich bovendien vrij kon bewegen in de bui tenlucht. daar hij in de prachtige tuinen van het paleis mocht wandelen. Anecdotes F.r zijn allerlei zonderlinge verhalen over Purcell in omloop, die men met een kor reltje zout dient te genieten. Voor vele van 'deze verhalen is Sir John Hawkins verant woordelijk. die meermalen de waarheid niet al te nauw nam. Zo vertelt Hawkins, dat Purcell na zijn dood zijn gezin in armelijke omstandigheden achterliet. Zijn weduwe heeft echter het tegenovergestelde ver klaard. Hawkins beschuldigde voorts Purcell er van, dat hij te veel tijd in de herbergen doorbracht en een losbandig leven leidde. De oude overlevering zégt inderdaad, dat Purcell met zijn leven boette voor zijn zwak karakter en dat hij is gestorven aan de ge volgen van een koude, die hij had gevat. toen zijn vrouw hem eens, toen hij stom dronken thuiskwam, een gehele nachi buiten het huis had gesloten Men moet dit verh'aal echter niet al te letterlijk opvatten, want naast ondeugden, die trouwens ieder mens heeft, had Purcell vele deugden. Na zijn dood heeft zijn vrouw een aantal' com posities van hem laten verschijnen en zij heeft gedaan al wat zij kon om zijn nage dachtenis hoog te houden. Purcell gaf de voorkeur aan Italiaanse muziek boven Franse en hij gaf de voor keur aan Italiaanse instrumenten, inzonder heid violen. Trompetsoli waren karakteris tiek in zijn werk, maar de wereldberoemde „Trumpet Voluntary", het werk, waaraan zijn naam steeds het nauwst verbonden is geweest en waardoor hij een wereldnaam kreeg, wordt thans toegeschreven aan zijn tijdgenoot, Jeremiah Clarke, organist van de St. Paul. Tot aan zijn dood heeft Purcell compo sities gemaakt voor alle mogelijke gelegen heden en gebeurtenissen. Zijn werk valt in vier groepen uiteen: kerkelijke kunst, dra matische kunst, composities voor hef Hof en werken voor amateurs. Zijn belangrijkste kerkelijke composities zijn het schitterende Te Deum en zijn machtige Jubilate, gecom poneerd i*V 1694, naar men aanneemt, ter gelegenheid van de opening van Wren's nieuwe St. Paul. waarvan de voltooiing Purcell niet heeft mogen beleven Door gaans schiep hij composities, welke niet be- invloed werden door de smaak van de tijd, waarin zij ontstonden. Hij volgde het oude Engelse voorbeeld wat de melodie betreft en met zijn dood werd een belangrijke periode van het Engelse muziekleven afge sloten. Purcell en zijn leermeester Blow. die hem overleefde, liggen broederlijk naast elkander begraven onder het orgel va© de Westminster Abbey. Dit woord: JETJE trof hem van Jetje betekent het- f zelfde als hij paf hem van ka- I foen. hij spande zich geweldig in. 1 Men zegt het bijvoorbeeld van een 5 zanger die zeer luid zingt of van een acteiir die zeer sterk spel geeft. Ook in de betekenis: afranselen komt de t uitdrukking voor. Bij van katoen geven zijn de ge- dachten gegaan naar lampekatoen, de f in grpte kluwens opgewonden pit voor olielampen, die zeer goedkoop was en waarvan men dus royaal kon f geven. In algemene zin betekent dus van katoen geven: scheutig zijn, i ruimschoots geven van wat men heeft. Bijzonder listig lijkt mij de vondst dat van Jetje geven op de- zelfde wijze zou zijn ontstaan uit: van sajet geven. Maar ik voel toch meer voor de verklaring uit het Bar goense woord jat: hand. Als die juist is. zou de betekeniser flink op los slaan dus de oorspronkelijke zijn. I I, Ml! Het ligt in de bedoeling tot commaridant van het Nederlands detachement in Korea te benoemen majoor Christan. thans chef staf van de koninklijke landmacht op Nieuw-Guinea. Majoor Christan is op weg naar Nederland. Beschuldigd van slapheid en eorruptie HET oppermachtige Centrale Comité van de Communistische Sowjet heeft de sportclubs in dc gehele Sowjet-Unie bevo len haar vaandels hoog te houden. Deze or der is het gevolg van het feit dat de Mos- covlsche pers vele aan het grensgebied der Unie gevestigde clubs heeft beschuldigd van slapte, corruptie en zelfs van immoraliteit. Stalin heeft vaak gezegd, aldus deze bladen, dat het doel van de sport In Sow jet-Rusland is. een nieuwe generatie op te voeden tot gezonde en sterke werkers, die steeds ge reed moeten staan het land tegen welke v(jand dan ook te verdedigen. De athletcn moeten niet slechts in ver schillende. takken van sport worden ge oefend. maar hun moet ook de ideologie en de geest van het communisme worden ge leerd. De clubs, die buiten de vérziende blik van het Kremlin vallen, beschouwen echter de sport als een genoeglijk tijdverdrijf in plaats van als een ernstige plicht. De Literaturnaya Gazeta vindt het heel erg. dat er geen nieuwe sterren, zijn op ten nisgebied: in Wit-Rusland zijn slechts 112 Abesaimëi het land van mijn dromen Wie verre reizen doet, kan wat verhalen, zegt men wel eens. en zo is het ook. De genodigden aan een banket, gegeven door dc Negus van AbessinlR. zullen wel vreemd opgekeken hebben, toen er tijdens de maaltijd een groot kabaal ontstond. Wat nas de oorzaak? Een bediende, die het blijkbaar minder prettig vond dat binnenshuis wel en buitenshuis met geofferd werd aan Bacchus, had kans gêzien toch wat vuurwater te bemachtigen en genoot daar rijkelijk van. zodat hij na het voederen van de „hofleeuwen" vergat de deur te sluiten. Het gevolg was dat drie leeuwen aan de wandel gingen, twee bedienden oppeuzelden en de schuldige in de pot verdwaalde Dat deze schoonmaak soms lang geen peetje is (dat is het bij ons ook niet in voor- of najaar) bewijst wel het feit. dat men in Abessinië wel eens 2 x 24 uur moet wachten als de as. gastheer toevallig aan deze zuivering begonnen is. Een geluk is het. dat vrijwel niemand haast heeft. Dit is echter een meer voorkomend verschijnsel in het Oosten. Het gebruik van een fototoestel vindt men over het algemeen gevaarlijker dan een beschrijving te geven van een onderwerp. Toch gaat men er over het algemeen wel oo vooruit, b.v met de woningbouw. Vroeger bouwde men de hujzen daar te lande in ronde vorm, natuurlijk hoofdzakelijk van leem. De punt van het dak werd versierd met een kwast. De jjieuwbouw is recht hoekig. ook van leem. dat houdt de warmte goed tegen. De daken zijn nu echter van riet gemaakt en versierd met drie kwasten. Voorwaar een hele vooruitgang! Ook het onderwijs gaat goed vooruit. Een onderwijzer wilde zijn bezoekers tonen, dat zijn leerlingen o.m. met aardrijkskunde goed op de hoogte waren en vroeg (in ven band met het Nederlandse bezoek) waar Amsterdam ligt. Het antwoord werd prompt gegeven: in Marokko! Tegenwoordig is aardrijkskunde ook wel een moeilijk vak. Al met al: een reisje door Abessinië is toch wel aardig. Men doet veel nieuws op en vooral vreemde indrukken De auto van de Negus Men zou zo zeggen dat het een hele toer zijn voor een kok om in die afge legen streken een „etentje" voor een groot gezelschap klaar te maken. Toch had »de Negus een bekwaam man tot zijn beschik- 5', Deze kok wist het klaar te spelen van kliekjes een diner klaar te maken voor 1J00 man. De kliekjes zullen er dan ook wei naar geweest zijn. Men kan zeggen wat men wil. maar de Negus is een practisch man. Zijn land is groot, hotels e.d. schaars en als men verre dienstreizen moet maken, behoor Je op zijn w j goed te kunnen slapen. Hij heeft ,'cn oan ook een auto laten bouwen, waar- °'!P' een tweePersoons bed, een toilet, r»? hangkast, een gootsteen, een water reservoir. gas. ijskast en ten slotte om het ""igename met het nuttige te verenigen, jnent- en visbenodigdheden aanwezig zijn. Aangezien het in zijn land overdag \ye' 7 m1 is' doch '8 nachts koud kan zijn, liet uD„; ®en matras maken, die aan de ene JLiu f'ec,ri*ch verwarmd kan worden, tcr- >Ji de andere kant normaal van tempe ratuur blijft. indTen re'zen hetreft, is het de gewoonte. men aan een goede ingezetene een oezoek wi! brengen, dit bezoek met een ■q«Vw Betal geweerschoten aan te kondi- n za' u °P dezelfde wijze, maar in •eeq geval met meer schoten antwoorden. Ook daar schoonmaak Toch kan men het minder goed treffen zo n bezoek. In de warmere streken aarde wordt n.l. veel aandacht be- hii J aan "Schoonmaak" van binnen. 0,J de mens zelf. KERKELIJKE MUTATIES Ned. Herv. Kerk. Beroepen tot pred. voor buitengew. werkzaamheden in verband met de arbeid' voor de Evang. Broedergemeente n Suriname G. J. Graafland, tand te Zeist en in verband met de geestelijke verzor ging der Kon. Marine H. Woldendorp, cand. te Leeuwarden, welke beide plaatsen worden gebonden aan de Ned. Herv. Kerk in haar geheel Beroepen te Raamsdonk J. van Noort te Vlaardirigen. Bedankt voor Soest J. J. Poldervaart te Nijverdal; voor Nieuwland H. N van Hensbergen te Schalkwijk: voor Wouden berg I. Cuperus te Doornspijk. Geref. Kerken. Benoemd tot hulpprediker te Grand Rapids (Chr. Ref Church) A. de Jager, cand. te Kampen, die deze benoe ming aannam. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O Aan genomen naar Capelle a. d. IJssel W. Boes- senkool te Middelstum Bedankt voor Semarang J. Kamphuis te Bunschoten-Spakenburg Geref Gemeenten. Tweetal te Vlaardin- gen: H. van Gilst te Elspeet en J. W. Ker sten te Genemuiden. Beroepen te Veenendaal H. R. v. d. Woestijne te Barneveld. Bedankt voor Leerdam Zwerus te Middelharnis. yANZIBAR, eens de belangrijkste basis van de slavenhandel aan de Oost- Afrikaanse kust, is thans een eiland van vrede en overvloed. In tegenstelling tot het overige Afrika, waar men steeds te kampen heeft met moeilijkheden, die zich voordoen op poli tiek terrein of ontstaan ten gevolge van de spanningen tussen de verschillende rassen, is dit kleine Britse protectoraat een wonderlijke rustige staat, onder* de patriarchale heerschappij van een sultan en het welwillende toezicht van een Britse politieke officier. De in Arabië geboren sultan Seyyid Sir Khalifa bin Haroeb, 71 jaar oud, is de „vader van zijn volk" Hij is een vrome Mohammedaan en heeft enorm grote per soonlijke invloed op zijn volk. De sultan heeft gedurende de jaren zijner regering een zonderling mengelmoes in het leven weten te roepen van feudalisme en demo-* cratie, van traditie en vooruitgang. De vooruitziende blik van gijn voorvader Seyyid Said (1804-'56), die last gaf kruid nagelbomen te planten over heel zijn ge bied op straffe van verbeurdverklaring van de grond, levert thans rijke vruchten op. Want Zanzibar en Pemba behoren tot de grootste leveranciers ter wereld van deze veel gezochte specerij. De bevolking van Zanzibar telt 265872 zielen, waaronder 45.000 Arabieren en 15.800 Indiërs De Europeanen, die er wo nen. zijn meestal officiële personen en hun aantal bedraagt slechts 308. Afrikanen vormen de rest van de bevolking. De inwoners van Zanzibar gaan er prat op. dat hun land voor 100% in cul tuur is gebracht en dat men er geen werk loosheid kent. Uitgezonderd een smalle strook rots- en koraalgrond, wordt de ge hele oppervlakte met de ploeg bewerkt. Daar Zanzibar geen spoorwegen heeft, is het afhankelijk van het vervoer langs de uitgestrekte wegen <273 km) en het transport over zee-om zijn producten op de wereldmarkt te kunnen brengen. Via de lucht is het verbonden met Mombasa, Dar es Salaam en Nairobi bovendien doen alle schepen, die op Oost-Afrika varen, de haven van Zanzibar aan. Volgens Arabisch model Zanzibar is als stad gebouwd volgens Arabisch model en doet daardoor denken aan Marokko. Algiers of andere Noord- Afrikaanse^ steden. In de bochtige, nauwe straten van Zanzibar, die echter opvallend schoon zijn. wat men van straten in Ara bische steden doorgaans niet kan zeggen, ziet men vertegenwoordigers van vrijwel alle Oosterse volken: Indiërs, Somali's. Swahili's, Baloetsji's en Arabieren. De straten, die van 3 tot 5 meter breed zijn, worden begrensd door grote, witge kalkte baksteen huizen met lage Arabische vensters. De weinige wagens, die men er ziet. zijn zeer klein. De meest populaire vervoermiddelen zijn dc rickshaws en ezelwagens. Wat de economische toestand betreft is Advertentie is heel dikwijls het begin van veel en vaak zeer langdurige narigheden. Zuivert en ontsmet open huidplekken met de krachtig desinfec- Zanzibar een der weinige gebieden, waar men géén openbare schuld heeft. De re geringsuitgaven bedragen ca. 963 598 pond sterling per jaar, waar tegenover in komsten staan van 965.849 pond sterling. Kruidnagelen en copra zijn de bronnen van de algemene welvaart. Kruidnagelen worden jaarlijks uitgevoerd in een hoe veelheid van 15.000 ton, een waarde van ongeveer 843 993 pond sterling vertegen woordigend. copra-uitvoer levert jaarlijks 424 938 pond sterling op, cocosnotenolie 582.039 pond sterling, daarnaast wordqn nog kruidnagelolie en oliekoeken uitge voerd. De import van Zanzibar omvat in hoofdzaak machinerieën en verbruiks- artikelen. Politiek gezien biedt Zanzibar een beeld van tevredenheid en vriendschap tussen de bewoners onderling. De sociale verhoudingen tussen de Arabieren, de In diërs en de Afrikanen zijn zeer hartelijk Europese kolonisten treft men in Zanzi bar niet aan. Zanzibar verheugt zich in het bezit van de enige gemengde hogeschool voor alle rassen in Oost-Afrika en het is het enige gebied, waarin met-Europeanen hoge posten hebben behouden. De tweede Wereldoorlog heeft een politiek reveil onder de bewoners ^n het leven geroepen. Zij eisen nu een zelf geko zen vertegenwoordiging in de administra tieve besturen en zowel de Arabieren als de Indiërs hebben gevraagd het aantal Europeanen in het burgerlijk bestuur te beperken Aan de sultan is voorts ver zocht uitbreiding van het onderwijs en van de medische dienst in de hand te willen werken en het mogelijk te maken dat stu denten uit Zanzibar in het buitenland gaan studeren. Dank zij de wel zeer ongewone poli tiek van Zanzibar is tot nu toe vrijwel elke verbetering in de staat afkomstig geweest van de sultan. En de bevolking gelooft, dat de sultan het initiatief zal nemen tot het vergroten van de macht van de popu laire regering in het landsbestuur In tegenstelling tot de meeste sultans van andere landen, is de sultan van Zanzi bar geen gefortuneerd man. Hij heeft een jaarlijks inkomen van 10.000 pond sterling, maar daarvan onderhoudt hij nog meer dan 100 leden van zijn stam in zijn paleis. De sultan houdt er geen harem op na. zijn enige vrouw is de 42-jarige Seyyida Noenoe. die hem tot een grote steun is by zijn taak als regeerder van zijn land. De algemene atmosfeer in Zanzibar is er een van een rustig paradijs, waar de lucht fris en gezond is en het leven lang zaam en gemakkelijk verloopt. personen ingeseheeven als beoefenaars van de tennissport. In de republiek der Kirghie- zen zijn 50 tennisspelers, in Tajkistan slechts vier! Zelfs Moskou heeft maar 100 tennis banen tegen 300 voor de oorlog. Noch man-, nen. noch vrouwen stellen zich beschikbaar als trainers. Toen onlangs per advertentie staatstrainer werd gevraagd, meldde niemand zich aan. Het hlad Trud vertelt dat de Sowjet-Unie 32000 voetbalclubs heeft met een totaal ledental van een half millioen. maar het blad betreurt dat het merendeel der spelers het trainen veronachtzaamt. In Odessa en Minsk is het met de voet ballers ook droevig gesteld. Zij nemen vrij van de fabriek om te gaan trainen, maar verschijnen eenvoudig nfet op het voetbal- terrein en bezorgqn zich op deze wijze ge woonweg een beetje extra vrije tijd. Provinciale bladen melden dat bedrijfs leiders vaak athleten bevoordelen boven an dere arbeiders, alleen in de hoop, dat deze heren zich later, als ze gevierde figuren in het land zijn geworden, zich hunner zullen herinneren en bevoordelen. De gymnasten zijn al even slap als de voet ballers en tennissers. De klacht is algemeen dat gelden, welke de istaa't beschikbaar stelt, voor de gvmnastiekscholen eenvoudig voor heel andere doeleinden worden gebruikt. De meeste gebouwen, waarin de gymnas tieklokalen zijn gevestigd verkeren in een staat van verval en men is genoodzaakt el ders andere lokalen te huren, ten einde daar les te kunnen geven. De Moscovische bladen wijten deze wantoestand geheel en al aan het Al-Russische Sport Comité, dat verant woordelijk is voor het voortdurend trainen van sportbeoefenaars in de gehele Unie. Buitenlandse gymnasten, die onlang^ Rus land hebben bezocht, verklaren, dat het genoemde comité over-gecentraliseerd is. Het doet voortreffelijk werk te Moskou on der het wakend oog van Stalin, maar ziet geen kans de athleten te organiseren in ver afgelegen gebieden als bijv. de Klim in het Zuiden en Archangel in het Noorden. Het Centrale Tralningsinstituut te Moskou is de roem van het comité. Het bevat zalen groot genoeg om er rennen over 100 meter in te houden, het discuswerpen te beoefe nen enz. Er zijn doctoren aan verbonden, die adviezen geven aan de athleten wat betreft hun voeding, hun kleding en hun verdere levenswijze in de verschillende streken van de Unie. Er is ook een afdeling, waar de vorm van het schoeisel voor athleten wordt vastge steld en geen winkel in de Sowjet-Unie mag schoenen voor sportbeoefenaars ver kopen, die nie;t voldoen aan de eisen, welke deze deskundigen er aan stellen. Klachten uit de provincie Het grote stadion te Saratof is één debet- post voor het comité. Een Russisch spoftblad schrijft erover: De toegangspoort is zo wat een ruïne, er is zelfs geen enkel kenteken op. dat aahduidt. waarvoor het gebouw diei.t. De toegangen tot de sportvelden lig gen in puin, een omgevallen beeld ligt erbij op de grond. De velden zijn slecht onder houden en vervuild, zodat zij hier en daar aan vuilnishopen doen denken. In het in 1940 geannexeerde Estland kan het comité niei de nodige stadions gebouwd krijgen. Drie jaar geléden reeds begon men met de bouw van een nieuw sladion voor de machinefabrieken te Tallinn. Het werk werd echter stopgezet en niemand weet wanneer men met de bouw zal verder gaan. Het Komosol Stadion te Tallinn,*het groot ste in Estland, zou verleden jaar worden geopend, doch men is met de bouw nog steeds niet gereed. Sabotage van Estlandse bouwvakarbeiders is er de oorzaak van. Di hele 1 waardigerwijs baskettball. Het comité mei deze sport echter slechts weinig eer behalen in een land. waar athleten een on derdeel vormen van de landsverdediging en hamerwerpen officieel is erkend als een sport voor vrouwen. Van*Stalin weet men, dat hij de voorkeur geeft aan de nationale sport van zijn ge boorteland: isindi. Bij Isindi stellen zich aan elk der buitenkanten van een terrein zes ruiters op, voorzien van speren, die eindigen in een rubber dop. Zij rijden snel op elkander in, doen hun paarden dan plot seling omkeren en trachten zonder door een van hyn tegenstanders te zijn geraakt, op hun uitgangspunt terug te keren. Over het algemeen vindt de gewone man het veel te duur om naar sportwedstrijden te gaan kijken. Een zitplaats in een stadion te Moskou kost van tien tot vijftien roebel, in welke prijs is inbegrepen een staatsverma- kelijkheidsbelasting van 10 pet. Slechts wei nige stadions in Rusland hebben tourniquets, maar te Moskou oefenen bij elke voetbal wedstrijd 600 politiemannen toezicht uit om te voorkomen, dat een bezoeker zonder t* betalen een wedstrijd bijwoont. e enige sport, die het comité -in het ge- land goed georganiseerd heeft, is merk- Vele gevaren HELDERE doelstol Boon gaas of pleisters dokken V ,7, 1187-88 Nu brak er een plezierige tijd aan. Ze troffen mooi en zonnig weer en elke dag gingen ze al 's morgens vroeg naar het strand!, om daar van de heerlijke lucht te genieten. De jongens hadden het geweldig naar hun zin. Ze hadden altijd wat anders om zich te vermaken en ze verveelden zich geen minuut. Er waren mooie duinen en een breed strand en dat is genoeg om dag aan dag heerlijk te kunnen spelen Tante Liezebertha zorgde er altijd voor, een trommeltje met brood en een thermos fles mee te nemen; zo konden ze de hele dag aan het strand blijven en hoefden ze niet tussen de middag naar huis om te eten. Meestal zaten oom Tripje en tante Lieze bertha op een beschut plekje met een mooi boek. terwijl de jongens in hun buurt speelden. Zo konden ze een oogje op de jongens houden. Die waren druk bezig. Ze hadden hun schoppen meegenomen en bouwden een groot fort. Eerst een berg in het midden, die ze van nat zand boiiwden en later vier kant afsneden, met gaten opzij, dat waren de ramen. En er omheen groeven ze een gracht.... 1 ANGS de rotsige kust van Queensland, van Cairns tot Mackay, oefenen kleine schepen thans een bedrijf uit dat ruim tien jaar geleden tot stilstand kwam. toen ie Japanse loggers uit de Australische wateren verdwenen. De kleine schepen, die thans de kustvis- srij naar parels en parelmoer beoefenen. zijn eigendom van de Australiërs. Tussen de Australiërs en de duikers, die de schel pen van de bodem van de oceaan halen, ;t thans een goede verstandhouding, en laatstgenoemden zijn over de betalingen ten zeerste tevreden. De vroegere handelaars van de eilanden, de parelvisboten, oude, halfwrakke sleep boten van de marine, schoeners en traw lers. die het eigendom waren van verschil lende personen, die onafhankelijk van el kander opereerden, werken thans als éen enkele vloot samen. De prijs van parelmoerschelpen is bij voor de oorlog vergeleken verdubbeld lot 200 pond sterling per ton, tengevolge van de toenemende vraag van de Amerikanen naar dit artikel, dat zij nodig hebben voor de vervaardiging vao precisie-werktüigen. te gebruiken bij de luchtvaart. Parelmoer is n.l. ongevoelig voor temperatuurswisselin gen. Parelmoer wordt in ruime mate toe gepast bij de vervaardiging van luxe voor werpen, zoals messenheften, inlegwerk, knopen, enz. Het vissen naar pareloesters en parel moerschelpen is een gevaarlijk werk en het wordt eigenlijk slecht betaald Thursday Is land. bij dc Noordelijke punt van Queens land gelegen, en Broome aan de Zuidkant hebben uitgestrekte kerkhoven, die tonen, welke hoge tol vroeger reeds de Japanse parelvissers hebben betaald voor het uit- Oefar>«n vqrt hun weinl" W'nstgevsnd 8»"- vaarlijk bedrijf. Sommigen beweren dat de Japanse duikers beter zijn dan de Male se of Indonesische, maar een poging gedaan door de grootste parelhandelaar van het Noordelijk deel van Queensland, om hen terug te winnen, is op niets uitgelopen, daar hij bij de regeling op positief verzet stiet. Hij dreigde zelfs met van Timor u.t /"kNDER wJter dreigen de duiker vele ge- varen. Allereerst heeft hij kans, dat de visduivel hem op zijn weg tegenkomt, een vis. die met een enkele beet zijn reddings- lijn doorbijt, dan zwemmen er scholen haai- èn rond. di« maar al te vaak een duiker als een begeerde prooi meesleuren om hem te verslinden. Ook zijn er nog verschil lende soorten kreeften, die juist huizen daar, waar de duiker zijn jachtbuit moet verzamelen. Met hun enorme scharen rux- ken zij hem grote stukken vlees' uit het li chaam en wonden hem zodanig, dat de on gelukkige duiker er doorgaans aan be zwijkt. Een groot gevaar betekenen voorts de diepe holen, die zich tussen de klippen op de Oceaa»bodem bevinden en als een duiker in een dezer bodemloze holen weg zinkt, belet de druk van de enorme kolom zeewater, die zich boven hem verheft, hem weer naar boven te komen. Helaas maar al tc vaak winden reusachtige inktvissen of poliepen hup tentakels om de bruine of gele naakte lichamen der duikers, die dan een strijd op leven en dood met deze monsters der zee moeten voeren, welke strijd door gaans eindigt met de nederlaag van de man. Voorts zijn er nog de gevreesde pape gaaiduikers, die belust zijn op hun bloed Toch breidt de vloot van schepen, waar mede de duikers uitvaren, zich gestadig uit. Er varen thans reeds 34 schepen, wel ke onder voortdurende contröle staan van het departement van economische zaken van Queensland. De opvarenden krijgen thans een behoorlijk loon, waarbij reke ning is gehouden met de grote risico's aan hun bedrijf verbonden. De kaarten van de gebieden, waar de pa relmoerschelpen worden Bevonden, zijn on betrouwbaar Volgens deskundigen zijn de kaarten indertijd gemaakt door de ontdek kingsreiziger Matthew Flinders, mëer be trouwbaar dan alle sindsdien verschenen kaarten Volgens een der grootste reder» van de parelvisserii zijn er bij Mackay nog genoeg parelmoerschelpen te vinden om ge durende vele jaren dertig schepen voldoen de werk te bezorgen. Dit jaar hebben in drie maanden tijds acht schepen van Mackay parelmoer mee gebracht ter waarde van 48.000 pond ster ling. Het is alleen maar zaak de juiste plaats op de oceaanbodem te vinden, zei genoemde reder. Soms moeten de schepen ovep lange afstanden varen alvorens een ildoende productief schelpengebied te ont dekken. Heeft men zo'n laag eenmaal ge- onden. dan levert deze een belangrijke bij- dx-age voor de Australische schelpenin- dustrie. welke in het afgelopen jaar, zelfs 1.600 000 pond sterling opleverde. Een bof voor Australië FvEZE parelmoervisserij is voor Australië een bof. De totale opbrengst van de pa rel- en parelmoervisserij in Australië be droeg in 1950 in totaal meer dan een half ioen pond. welke hoeveelheid Australië ruim een millioen dollars opleverde. De op brengst aan pareloesters daalde echter 31 pet en de waarde van de paarlen was meer dan 6 pet lager dan in het jaar er voor. De kleinste maat voor verhandelbare pa relmoerschelpen is 6.25 cm middellijn en de kegelvormige schelp heeft een omtrek van lü cm. De metereologie biedt de bemanning der parelvisboten onschatbare diensten. Een in 1927 door de regering opgericht metereo- logisch instituut waarschuwt hen tegen cyclonen en dat is al zeer belangrijk, want een dergelijke cycloon heeft in 1915 een vloot van 70 schepen met een bemanning van 300 man volkomen vernietigd De or kanen. die op de kust van Queensland af en toe woeden, doen in niets onder voor de typhonen. die de Chinese zeeën zo gevaar lijk maken. Ongeveer tweemaal per jaar, met name in het eerste kwartaal, geselen zij de zeeën Aangelokt door de grote par^hr\pervond- sten, trekken velen uit de omgeving van Darwin en Broome naar de wateren van Queensland. Alles wijst op een enorme uit breiding van de Australische schelpenhan- del en daar men ook andere, doelmatiger schepen gaat gebruiken, zal deze zeer bij zondere visserij op de lange duur ook vér- reikende invloed hebben op de handelsver bindingen tussen de eilanden ln de Still* Zuidzee.

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 3