sa Het Zilveren Koord Europa's economische toestand nog niet rooskleurig Sprookjesachtige gondelvaart trok duizenden bezoekers Moerkapelle heeft een nieuw en keurig voetbalveld Nederlandse industrie vaart wel bij productie militaire goederen Voor bijna een milliard gulden aan orders Radioprogramma voor morgen Pieck en Ulbricht voor een „gezondheidskuur" vertrokken Twee broertjes onder zand bedolven Een redding per helicopter Tweeduizend nieuwe bromfietsen per week Ouderen krijgen de meeste ongelukken Egyptische duisternis midden op de dag In 1951 werkloosheid sterk gedaald Toekomst onzeker Drie zoons ontvoerden oude vader uit het huis van hun broer éfWgk pepermunt Drenkelinge en „redder" uit zee gered Nadelig handelssaldo van tien landen steeg onrustbarend Duitsland wordt een ernstige concurrent 0 -bed is ook voor U ideaal! Kort Journaal van ons land de wereld door J. P. VALENTINE Reeuwijks feest groots besloten Ouderkerk won de brandweerwedstrijd Met „hel ding" en een '..drijvend visitekaartje" AT O AAR. ANNEER. Veel feest, maar te weinig festival Muziekconcours in Nieuwerkerk Dc Icrlen hebben bel zelf aan<ielep;d Gouda won tournooi Tweede oefen-Zondag Richtlijnen voor de ccon. ontwikkeling van Cuba Inkomens in de Ver. Staten bereikten record-hoogte ÏERSTE BLAD - PAGINA' 5 MAA NDAQ H AUGUSTUS De minister van Economische Zaken a.l ProfAlbregts heeft In een uitvoerige - tweede nota aan de Tweede Kamer in sake 4e industrialisatie van Nederland 2;** .™®?®*edeeW» ne»r sfjn mening die ht( deelt met vele leden van de Tweede Kamer hier en daar concurrentie is tussen de gemeenten btj het aantrekken van Industrieën. De hoofdcommissie voor de Industrialisatie aal daarover nader rapport uitbrengen. Intussen sal de Nederlandse industrie soveel mogelijk worden ingescha keld in de productie voor de defensie van Europa. Dete inschakeling verkeert thans In een beginstadium. Het jaar 1950 heeft een aanzienlijk opne- mmgsvermogen van de industrie vertoond, ondanks de opkomende Duitse concurrentie. Een groot aantal gedemobiliseerden werd ii1*?dustrie geplaatst. Deze gunstige ont wikkeling werd in de hand gewerkt door de ailerwege opgevoerde productie van mili taire goederen, waardoor de concurrentie van buitenlandse Industrieën op de Neder landse markt is verminderd. Het nemen van bijzondere maatregelen van industriële be scherming wordt, aldus de minister, thans niet gerechtvaardigd door de stand van de bedrijvigheid. Wat de modernisering van de bedrijven betreft, merkt de minister op. dat vele be drijven naast hun moderne machines hun oude machines hebben aangehouden om aan de vraag naar producten te voldoen Hi| meent, dat dit verschijnsel nog wel onige tijd zal aanhouden De resultaten van het meer toepassen van beloning naar pres tatie. laten zich moeilijk met generalise rende cijfers aanduiden, aangezien zij te zamen met vele andere factoren de ontwik keling van de arbeidsproductiviteit bepa len. Wel is bekend dat in vele afzonderlijke gevallen door invoering van beloning naar prestatie opmerkelijk gunstige resultaten zijn verkregen Na te hebben vermeld op welke wijie Investeringen uit het buitenland in de Ne derlandse industrie kunnen worden aange trokken. deeit de minister mede, dat het Nederlandse bedrijfsleven thans orders van dendrie onderdelen van de Nederlandse krijgsmacht onderhanden heeft, ter waarde wn bijna een milliard gulden. De omvang van deze orders zal als gevolg van de ver- r DISSDAG St AUGUSTUS MSI. Hilversum I. *02 meter. (A.V.R.O.) 7.00 Nieuws: 7.1S Gr.pl.: (V.p.R.O.) 7.50 Dagopening: (A.V.R.O.) 8.00 Nieuws; l.is Gr.pl.; 9 00 Morgenwijding- 9.15 Gr.pl.; 9.30 Wa terstanden: 8.35 Gr.pl.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 R.V.U.; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Salon- ork.: 12.30 Land- en tuinbouw- 12 33 Voor het platteland: 12.40 Orgelconc.; 1300 Nieuws; 13.30 Dansmuz.; 14.00 Pension Zonneweelde, hoorspel; 15.00 Die Walküre. opera. (2e bedr.); 10.30 ifmusem.muz 15.50 Gr.pl.; 17.00 Theater- ork.; 17.30 Jazzmuz.; 18 00 Nieuws; 18.15 Piano spel; 18 30 R.V.U.: 19.00 Orkestconc.: 19.35 Gr- pl 19.50 Mankracht voor de Luchtmacht, cau serie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gevar. conc.; 21.15 Antwoordman; 21.30 Opera- muz.; 22.15 Strijkkwartet; 22.45 Buitenlands oven»-- 23.00 Nieuws; 23.15 Gr.pl. Hilversum II, 298 meter. (K.K.S.) 7 00 Nieuws- 7.f5 Ochtendgymn 7-30 Gl.pl.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.pl.; 9.00 Voor de huisvrouw; 1.35 Licht baken; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gr.pl.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Gr.pl.: 12.00 Angelus; M.03 Gr.pl.; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 PiiW- spel: 12 55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Ac tualiteiten: 13.25 Amusem.muz.: 14.00 Gevar. progr 14.53 Zang en orgel; 15.15 Gr.pl.; 15.30 Ben je zestig? 16.00 voor de zieken: 18.30 Zie- kenlof 17.00 Voor de Jeugd; 17.45 Regerings uitzending: 18.00 Gr.pl.; 18.30 Orgelconc.; 18.45 Sport; 18.54 Dit is leven, causerie; 19.00 Nieuws; 1915 Actualiteiten- 19.23 Hier ls Europa, vau deville progr.; 19.32 Politiek overz.; 19.38 Gr- pi-: 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone nian: 2012 Gr.pl.; 20.15 Symph.-ork 21.05 Gr.pl.; 21.Ï5 Gesprek met mijn zoon: 21 35 Gr.pl 22.00 Zang en orgel: 22.35 Sport; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonplaten. Engeland, B.B.C. Home Service, 331 meter. 12.00 Amusem.muz.; 12.30 Voor de arbeiders; 13.00 Nieuws 13.10 Gevar. mui.; 13.55 Cricket- uitslagen; 14.00'Orkestconc.; 15.00 Vespers: 15.45 Gevar. muz 16.30 Gr.pl.; 17 00 Voor de kinde ren 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 1120 Orkest conc.; 19 00 Hoorspel: 19 30 Zangrecital: 20.00 Hoorspel 2100 Nieuws; 21.15 Actualiteiten; 21.30 Gevar. muz.; 22.00 Causerie; 22 30 Gr.pl.; 23.00 Nieuws. 12.00 Orkestconc 12J0 Voor de arbeider»; 12.55 Orgelspel- 13.13 Voor de jeugd: 13.45 Voor de kleuters: 14.00 Orkestconc.: 15.00 Gevar. muz.; 15.30 Voor de soldaten: 15 45 Amusem. muz.; 18.15 Mrs Dale's dagboek: 16.30 BBC Opera-ork.: 17.15 Orgelspel- 17.45 Rhythm strijkork.: 18.15 Causerie: 18.45 Hoorspel; 19.00 Nieuws: 19 25 Sport: 19 30 Gevar. progr 20 00 Gr.pl 21.00 Gevar. progr M 30 Free Ticket; 22.00 Nieuws; 22.15 Rhythfn. muz 23.00 Voor dracht; 23.15 Kamermuz 23.56 Nieuws. Brussel, 324 meter. 11.45 Gr.pl.; 12.34 Omroepork 13.00 Nieuws; 13.15 Gr.pl.- 17 00 Nieuws: 17.10 Gr.pl.; 17.15 Voor de kleuters; 17.30 Gr.pl 17.50 Boekbe spreking: 18.00 De geschiedenis van het tinnen soldaatje, muz. sprookje: 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws; 19.30 Zang en piano; 19.50 Causerie 20.00 Hoorspel: 20.20 Omroepork: 2120 Amusem.muz 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws: 22.15 Gr.pl.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr.pl. Brussel. 484 meter. 12.05 Gr.pl.; 13 00 Nieuws; 13.10 Gr.pl 15.30 Verzoekprogr.16.30 Gr.pl.: 19 45 Nieuws; 20.00 La petite marlée. opera Nieuws- 22.10 Gr.pl.22."" 23.50 Nieuws. Luxemburg. 1293 meter. 7.25 Refreintjes; 7.30 Nieuws; 1.15 Liederen en dansen; 8.35, Muz. bij het huishouden; 10.01 Nederl. morgenuitzending. 11.01 Muz. bij het huishouden; 13.15 Musette-ork.; 13.27 Muz. zwerftocht- 17.30 Voor de vrouw: 19.32 Het liedje van de dag; 22.01 Dansmuz 22.30 Goede avond, beste vrienden; 23.01 Engels programma grote defensieve krachtsinspanning nog be langrijk toenemen. Van het in totaal voor de eerste vier jaren voor defensie-uitgaven geraamde bedrag van sea milliard gulden ia naar globale achattlng bijna 4Vs milliard gulden bestemd voor de aankoop van goe deren. Naar raming sal daarvan ruim drie milliard in het binnenland kannen worden geplaatst. Ten aanzien van de aankopen voor de energiebedrijven merkt de minister op. dat een betrekkelijk aanzienlijk deel van de benodigde machines en outillage uit het buitenland moet worden betrokken, dit als gevolg van de omvang, de aard en het tempo van uitvoering. Ten aanzien van de plannen mei betrek king tot de concentratie van de gasbedrij ven deelt de minister mede van mening te zijn. dat zekere contróle op de investeringen in deze sector noodzakelijk zal zijn. ten einde te voorkomen, dat door behoudzucht of uit andere overwegingen investeringen worden gedaan, die indruisen tegen de plannen tot concentratie. Aan het alot van de nota maakt de mi nister enige opmerkingen over de toene ming van de beroepsbevolking, die groter is geweest, dan men aanvankelijk had ge raamd. De Oostduitse president, Wilhelm Pieck, is van het hoofdstation van Berlijn ver trokken „voor een gezondheidskuur". Er is niet bekendgemaakt waarheen de president gaat. doch men neemt aan, dat hij naar een Poolse of Sowjet-Russische plaats is ver trokken. Vice-premier Walter Ulbricht. die leider is van het Oostduitse politieke bureau is enkele dagen geleden voor een zelfde kuur vertrokken. Reuter tekent hierbij aan, dat Piecks gezondheidstoestand de laatste tijd geen aanleiding tot gesprek heeft gegeven. De president heeft actief deelgenomen aan het Jeugdfestival in Berlijft. Twee Rotterdamse Jongens, de elfjarige Gerard Huisman en de dertienjarige Jan Huisman, zijn Zaterdagmiddag in Zuid-Lim burg om het leven gekomen b|j een land verschuiving. De kinderen logeerden met hun moeder bU familie te Nieuwcnhagen b(j Schaesberg. Enige kinderen waren aan het spelen bij een zogenaamde zanderij, een plaats waar zand wordt afgegraven voor verschfllende doeleinden. De afgraving waar de kinderen speelden is ongeveer twintig meter hoog en vijfentwintig meter breed. Mogelijk hebben de regens van de laatste weken de zand- helling ondermijnd. Een grote hoeveelheid zand kwam plotseling naar beneden en beide broertjes werden er onder bedolven, De andere kinderen zijn aan de dood ont snapt. Onmiddellijk werd met 't uitgraven van de slachtoffers begonnen, doch eerst na enige uren werken waren beide jongens gevonden, Zij moeten onmiddellijk na het ongeluk overleden zijn. Het stoffelijk overschot van beiden is overgebracht naar het ziekenhuis Heerlen. (Advertentie) gelukkig geen blijvend verschijnsel Zijn tuin hulde zich midden op een zonnige dag in de zwartste duisternfs. Zijn vrouw verloor haar rechterschouder Uit dat alles bleek wel, dat hij van fotograferen niet veel terecht bracht. De Philips Flitscamera, die hij zich aanschafte, maakte echter een eind aan alle foto-mi6ère. Met deze camera, zo uiterst eenvoudig te bedienen, is mislukken practisch niet meer mogelijk. Overdag tzonder flitslamp) de mooiste opnamen Des avonds of binnenshuis (met flitslicht) de schitterendste snapshots. By het oppikken van drenkelingen en parachutisten, die in zee terecht zijn ge komen, gaat de helicopter een grote rol spelen. De hefschroejvliegtuigen worden voor dat doel uitgerust met een winch en een kleine kraan. Deze week werd een demonstratie gegeven van een redding per helicoptèr. De „drenkeling" was een com mandant van de Air Medical School uit Devon in Engeland. Een kabel werd neer gelaten en de drenkeling bevestigde de haak aan zijn uitrusting, waarna hij werd opgehaald. Even later werd hyi aan boord van het Sikorsky hefschroefvliegtuig gehesen. Tijdens de het afgelopen weekeinde door AN.W.B. georganiseerde bromfietsentocht gaf ir C. A. Kuysten. chef van de verkeers- afdeling der A.N.W.B., zijn mening over het bromfictsenprobleem. Sedert In de na-oor- logse jaren de bromfietsen als paddestoelen uit de grond schieten, staan reeds meer dan 200.000 berijders bU de belastingdiensten In geschreven. welk aantal naar schatting wekelijks met 2000 groeit. Geen wonder, dat met deze stormvloed van een bromfietsenprobleem kan worden gesproken, aldus ir Kuysten. Bij indeling van de berijders in groepen van ouderen middelbaren en jongeren, blijken de oude ren het meest gevaarlijke deel. Van de 36 bromfietsers, die in 1950 dodelijk veronge lijkten. waren er 27 boven de 50 jaar. waar van weer het merendeel (17) boven de 60 jaar. Dat bij de ouderen de gevaren zich toespitsen achtte ir Kuysten begrijpelijk. Zij hebben hun hele leven gefietst, de laat ste jaren met een vaartje van 12 kilome ter. Overgestapt op een bromfiets komen zij plotseling tot de ontdekking, dat zij door het overhalen van een handle(tje) plots 20. 25. 30 kilometer of soms nog meer kunnen rijden. Fietsers rijden op het gehoor en dat heb ben zij hun gehele leven gedaan. Wanneer zij overstappen op een bromfiets, maken zij echter zelf lawaai en kunnen dan de vrij wel geruisloos naderende auto's niet' horen. Met een begrenzing van de toelaatbare snel heid. zoals voorgesteld door de rijksdienst voor het wegverkeer, wordt naar de mening van de AN.W.B. de verkeersveiligheid slechts in schijn gediend, aangezien de door begrenzing van het motorvermogen bereikte snelheidsbeperking, in ons land met zijn zeer wisselende windsterkte, als een illusie moet worden beschouwd. Reactievermogen te traag llit de c|jfers van verkeersongevallen, waarbij bromfietsers betrokken waren. bl|jkt dat de grotere onveiligheid van de bromfiets geen verband houdt met de maxi maal mogelijke snelheden, maar veel meer met het feit, dat de bromfietsers sich on- Dc haantjes van meneer Pastoor 5 Al ontkendg, Gait Jan uit Deurningen het ook nog zo. de aanwijzingen tegen hem. dat hij de haantjes van meneer Pastoor gestolen en verkocht had, waren te sterk. Toen de politiehond hem als de dief aanwees, plakten bloed I en veertjes nog op zijn klompen S Gait Jan werd er voor opgepakt, maar S kreeg toestemming om zijn geldkistje t by iemand in bewaring te geven. En l hij koosdezelfde pastoor, wiens t haantjes hij verkocht hadJe kon teu- i geswoordig niemand anders vertrou- wen, meende Gait-Jan. Was sinds 1948 een geleidelijke vermeer dering van het werkloosheidscijfer, in ons land waar te nemen, na het midden van* 1950 viel, in tegenstelling met de al&emene verwachting een daling waar te nemen en in de eerste helft van 1951 lag het cijfer be langrijk beneden dat der overeenkomstige periode van het vorige jaar. De betekenis hiervan is des te groter, daar men niet slechts rekening had te houden met de nor male bevolkingsaanwas, maar bovendien ca 80.000 gedemobiliseerden uit Indonesië in het arbeidsproces moesten worden opgeno- De regering deelt dit mede in haar me morie van antwoord op het verslag der Tweede Kamer nopens de nota omtrent de werkgelegenheidspolitiek. Dank zij de om keer sedert medio 1950 ligt de gemiddelde werkloosheid in ons land nog altijd bene den het normale percentage. De oorzaak is in de eerste plaats de versnelde toeneming der productie, waardoor veel werkgelegen heid werd geschapen. Helaas zal de doelbewuste beperking van de investeringsactiviteit er toe leiden dat in Een zeer ongewone geschiedenis heeft zijn (voorlopig) slot gevonden in een zitting van de Almelose politierechter, die de ont voering van een 77-jarige boer door drie van diens zoons te berechten kreeg. Erfenis kwesties speelden bij deze zaak de grootste roi. De boer van Slagharen, een lastige man. was na een ziekte in het huis van zijn oudste zoon te Zuidwolde gaan wonen. Zijn vrouw en zijn andere kinderen vonden dit maar matigjes en hun ontstemming steeg tot een paniek, toen de nooit slapende verraders meedeelden, dat pa de notarisklerk ont boden had Daar géót de boerderij, was het eerste wat de zoons dachten en metéen trokken zij naar Zuidwolde. waar zij de woning van de oudste zoon binnen drongen. De vader werd vastgegrepen en op de wagen gelegd. Zijn „moord! moord!" geroep werd onder drukt door een grote hand over zijn mond en voordat de voorbijgangers goed en wel begrepen, wat er aan de hand was. waren paard en wagen al in volle vaart uit het dorp verdwenen. De drie verdachten kregen allen een geld boete van 25 of 5 dagen.' De vader is nog steeds bij hen in huis de toekomst df werkgelegenheid zich min der snel zal kunnen uitbreiden. Daarnaast zal de verlaging van het bouwplan beper king in de bouwnijverheid teweeg brengen. f Het verdere verloop van de werkloos heidscijfers diént dan ook zorgvuldig in het, oog te worden gehouden. De regering acht het onjuist te veronder stellen. dat de werkgelegenheid hier te lande de terugslag zou ondervinden van de afscheiding van Indonesië; de nadelige ge volgen van die afscheiding zijn vrijwel ge heel tot de sfeer van de betalingsbalans be perkt gebleven, zij het dan ook dat zij zich daar ernstig doet gevoelen. Naar aanleiding van de vraag hoe etyi actieve werkgelegenheidspolitiek in har monie is te brengen met de zorg voor het evenwicht in de betalingsbalans, wijst de regering allereerst op een wereldomvatten de economische depressie. In beginsel is het mogelijk de genoemde doeleinden tot een synthese te brengen, mits er een hechte in ternationale samenwerking is. Is die de pressie er nief, dan is een tekort op de be talingsbalans niet toelaatbaar en moeten alle krachten worden ingespannen om zo'n tekort te verhinderen, resp. te doen ver dwijnen, De regering is daarmede druk be zig. Of haar maatregelen zullen leiden tot stijging der werkloosheid hangt af van het feit of men er in zal slagen de export maxi maal op te voeren. In het algemeen is de regering het eens met de Kamerleden, die van oordeel zijn dat emigratie in een ruimer kader dient te worden gesteld dan de werkgelegenheids politiek en de arbeidsbemiddeling brengen. Gehoopt mag worden, dat het op.de duur verantwoord zal zijn de emigratie van jaar lijks 20—25.000 arbeidskrachten te bevorde ren. Alle emigratielanden stellen prijs op geschoolde arbeidskrachten, hier te lande geeft men de voorkeur aan het vertrek van ongeschoolden, waartegen Australië geen bezwaar heeft. voldoende de eisen realiseren, die het be rijden van een bromfiets stelt aan het reac tievermogen. Volgens lr Kuysten is de enige juiste maatstaf om tot oplossing van het nijpende bromfietsenprobleem te komen, de aanslui ting bij de internationaal aanvaarde norm van een maximumcylinderinhoud van 50 cc voor alle bromfietsen. Slechts hiermede verdwijnen de bromfietsen uit het snelver keer naar de rijwielpaden. Hier kunnen de bromfietsen bij drukte ook grote moei lijkheden veroorzaken, maar deze zijn dan beperkt tot vertraging en ergernis en wel licht van tijdelijke aard. Behorende tot de wielrijders zullen de bromfietsers zich op de rijwielpaden moeten beperken tot de wettelijk voorgeschreven 20 km snelheids- grens. België heeft zich achter de interna tionale overeenkomst van Genève gesteld en sedert enkgle maanden moeten daar fiet sers met hulpmotor van maximaal 50 cc cylinderinhoud op de rijwielpaden rijden. De A.N.W.B. streeft voorts naar de ver plichte aanwezigheid op de bromfietsen van twee. ook bij nat weer. goed werkende rem men en naar een verplichte constructie, waardoor de mogelijkheid wordt geopend om tijdens het rijden de motor te kunnen loskoppelen. (Advertentie) _.Zat*r,fa,:m'dda* uur was een 14-jarig meisje uit Utrecht mot de twee zoons vkn de familie uit Lisse. bii wie *H logeerde. b|j het radiostation te Noordwli. kerhout in zee aan het spelen piet een bal B|| een poging de wat ver in zee gegooide bal te nakken. raakte het meisje, dat de zwemkunst niet machtig was. in diep water en werd door de stroom In zee getrokken. De 18-jarige zoon van de familie zwom haar ogenblikkelijk achterna. D® u^echtenaar G B JW«t met zijn dochtertje en een autoband aan het spele varen was. ging hen met de band achterna om zo nodig assistentie te verlenen. De redder' had hij al spoedig ingehaald en toen hem bleek, dat dez» ook slechts een matig zwemmer was, stuurde hij hem terug en zelf doorzwemmend smaakte hij het genoegen het meisje, dat zich al die tijd door spartelen drijvende had weten te houden op de band te krijgen. Met het meisje dé terugtocht aanvaardend, miste hij de „red der". Het bleek., dat deze bewusteloos in het water dreef. Met de ene hand de bewusteloze jongen boven water houdende en met de andere hand het meisje op de band mee- voerendj kon B. slechts langzaam tegen de sterke stroom in, vorderen. Op het strand waar m ;n aanvankelijk niets bemerkt had' was men door het ^ochtertje van de heer B No dreigende ongeluk opraerk- (emaakt Een Hagenaar zwom u,. v iet drietal tegemoet en assisteerde bij het lan wal brengen der drenkelingen Het me sje kwam met de schrik vrij. De jongen jverd door kunstmatige ademhaling weer to bewustzijn gebracht. he za am daarop Uit het verslag van de economische commissie voor Europa der Verenigde Naties over het eerste kwartaal van dit jaar blijkt, dat deze commissie geen aanwijzin gen ziet voor een komende daling der prijzen in West-Europa als geheel. Dit geldt vooral voor de prijzen van ingevoerd voedsel, die waarschijnlijk nog zullen stijgen. De kosteninflatie in West-Europa hield onverminderd aan. In het kwar taal. waarop het overzicht betrekking heeft ontstond een ernstige verstoring van de Europese overzeese betalingspositie. Het Nadelige handelssaldo van 10 West- europese landen met alle overzeese gebieden steeg van 315 millioen dollar in het laatste kwartaal van 1950 tot 944 millioen dollar in het eerste kwartaal van dit jaar. De handel met de Verenigde Staten echter bleef vergeleken met het voor afgaande kwartaal in grote trekken onveranderd. De overzeese sterlinglanden droegen voor verre weg het grootste deel bij tot de toeneming van het nadelige saldo, zo wordt in het overzicht gezegd. Als gevolg van de ongunstige ontwikke ling van de handel schijnt het vraagstuk der betalingsbalans van Europa steeds meer de sterlingsector te gaan betreffen. Slachtoffers van het zeilongeval gevonden. Het stoffelijk overschot van de drie slachtof fers van het tragische zeilongeval op het IJselmeer, vorige week Zondag, is Zaterdag gevonden. Lekker warm en volkomen geruisloze vering In het overzicht wordt ook het feit, dat West-Duitsland weer een van de voor naamste exportlanden van Europa is ge worden. in het b|jzonder naar voren ge bracht. De VVestduitse uitvoer nam met on geveer 70'/i toe en is op het ogenblik groter dan vóór de oorlog. West-Duitsland is weer een van de grote leveranciers van afge werkte producten geworden. De ontwikke ling van West-Duitsland als exportland heeft zich na het eerste kwartaal van dit Jaar voortgezet en naar in het overzicht wordt opgemerkt, zal de Duitse concurren tie een van de hoofdfactoren van de inter nationale handel worden, wanneer de vraag op de wereldmarkten minder dringend zou worden. In het overzicht wordt verder medege- gedeeld, dat in Frankrijk de kosten van levensonderhoud in ongeveer hetzelfde tempo stegen als in de tweede helft van 1950. maar het schijnt dat de lonen daar mede gelijke tred hebben gehouden. Tn Ita lië bleef de toestand meer stabiel dan ne ervaring in het verleden zou hebben doen verwachten. In België waren de kleinhandelsprijzen in April 6"» hoger dan die jn December In Zwitserland zijn alle prijzen opmerkelijk stabiel gebleven en in Scandinavië stegen de kleinhandelsprijzen meer dan elders. In Engeland neemt de kosteninflatie toe. De werkloosheid in Engeland, die reeds tot een vrijwel te verwaarlozen omvang was verminderd, nam verder af. maar het eco nomische leven in dat land laat duidelijk zien hoe het van de ernstige krachtsinspan ning te lijden heeft. Over de handel tussen Oost- en West- Europa wordt in het verslag gezegd, dat deze nog steeds zeer gering wa§. Een kleine toeneming van de export uit het Westën éond hoofdzakelijk naar Joego-Slavië* plaats. Verder nam de uitvoer van de Sow- )et-Unie naar Italië en Engeland toe. welke uitvoer hoofdzakelijk bestond uit granen, huiden eh vellen. De industriële productie in de Sowjet- Unie nam vergeleken met het eerste kwjr- taal van het vorige jaar met 18*/« toe en die in de zes voornaamste Oosteuropese landen met 19"*. Wat het tekort aan grondstoffen in Oost-Europa aangaat zijn de voornaam ste tekorten, die aan staal en nonferrometa len in Oost-Duitsland, Tsjecho-SlowakijaÉfcn Polen, aan kolen en electrische kraent- s^jjiom in Hongarije en aan metalen en bouwmaterialen in de Sowjet-Unie Twee kinderen in zee- verdronken Zaterdagmiddag zijn op het strand, bui ten het badbedrijf bij Terheide. twee kin deren. één uit Ermelo en één uit Naaldwijk, beiden zeven jaar oud, waarschijnlijk door het trekken van de zee. in diep water ge raakt en4verdronken. KERKELIJKE MUTATIES Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Aals meer M. Heymans. cand. te Amsterdam. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroe pen te Lethbridge (Can. Ref. Church) G. van Dooren te Enschede. Doopsgezinde Broederschap. Aangenomen naar HarenRoden mej. C. E. Offerhaus, prop. te Zwolle. Geref. Gemeenten. Tweetal te Paterson: D. L. Aangeenbrug te Terneuzen en Chr. v. d. Woestijne te Barneveld. De heide bloeit. De heide op de Noord- Veluwe staat thans in volle bjoei. Duizenden toeristen gaan deze Kleurenpracht bekijken. Vooral In de omgeving van Elspecl ls de heide zeer mooi. S3-Jarige wieirUdster aangereden en gedood. ye Amsterdam ls Zaterdagmorgen een 63-ja- tige wielrijdster tn botsing gekomen met een paard en wagen. De vrouw bekwam ernstige verwondingen en 1s op weg naar het zieken huis aan de gevolgen overleden Congres der Interparlementaire Unie. Van Vrijdag 31 Augustus tot en met Donderdag 6 September wordt te Instanboel het congres der Interparlementaire Unie gehouden. Vijf Neder landse Kamerleden zullen het congres bijwo nen. De heer Welter is daartoe reeds vertrok ken De Tweede Kamerleden rar Bachg. ir Posthumus en mr Roosjen en het Eerste Ka merlid jhr mr Ruys de Beerenbrouck vertrek ken a.s. Dinsdag per vliegtuig naar Turkije. —„Atoomduikboot" De V S. zullen binnen twee jaar een onderzeeboot hebben, die door atoom kracht wordt voortbewogen, zo heeft de Ame rikaanse minister van marine. Dan Ktmball. tegenover de pers verklaard. Hij voegde er aan toe. dat deze onderzeeër een ..geweldige vooruitgang in de moderne oorlogsvoering zou zijn. De order voor een ..atoomduikboot" werd verleden week door de marine geplaatst. Perzische gezant te Ankara teruggeroepen. De Perzische minister van buitenlandse zaken. Baqir Kazemi heeft de Perzische gezant te Ankara Mohammed Sayed, teruggeroepen. Tij dens zijn eerste minister-presidentschap in 1944 verzette Sayed zloh tegen Sowjet-Russische verzoeken om olieconcessies. De Sowjetpers viel hem toen krachtig aan. Dijkdoorbraak In Mexjco. In de tengevolge van een dijkdoorbraak overstroomde plaats Cardenas (Mexico) zijn tot dusver 52 lijken geborgen. Meer dan tweehonderd vluchtelin- hefsobroefvliegtuigen te redden. De meeste huizen zijn zwaar beschadigd. De nabijgele gen havenstad Tam pi co, die Donderdag door een wervelwind werd geteisterd, wordt thans door het langzame stijgen van de Rlo panuco de Rlo Tamest met overstroming bèdrelgd jhwMWwwmi 17) - Zeg mij eens eerlijk, kind, vroeg zij en haar stem klonk zacht en aanmoedigend, geloof je zelf, dat hij van je houdt? Je be hoeft niet bang te zijn om het mij te ver tellen. Het zal niet verder gaan. Anne keek enige ogenblikken glim lachend in het vuur. Ik heb het mij dikwijls afgevraagd, antwoordde zij langzaam. Evenals ik mij dikwijls afgevraagd heb wetende wat voor een fijn karakter hij heeft of hij niet geraden heeft wat er in mijn gedach ten ligt en of hij daar naar gehandeld heeft. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik het vaak gehoopt heb, voegde zij er aan toe, terwijl haar glimlach zich verbreedde. En wat heeft er dan in je gedachten gelegen, kind? O. David, zei zij eenvoudig. Hij is bij na een deel van mijn bestaan geworden en deze jaren van zijn leven zijn van zo groot belang, dat het mij verkeerd leek dat er ook maar iets zou komen om die ook maar in het minst te verstoren. Denkt u alstu blieft niet, juffrouw Barraclough. dat ik tracht aan te tonen, dat hij het niet even goed zónder mij als mét mij zou kunnen stellen. Maar ik weet, dat als men voor een kind banden vormt, men buitengewoon voorzichtig moet zijn hoe men die afbreekt. Niemand is onmisbaar in deze wereld bijna iedereen kan vervangen worden. Maar u hebt mij toegestaan om een van de drie zijden te worden van de driehoek, waaruit het leven van dit kind bestaat. Hijzelf is de basis en ziet op naar de twee zijden, die in alles in de eerste plaats met hem rekening hebben gehouden. En als hij plotseling het idee zou krijgen, dat een van die twee zijden hem op het tweede plan schuift, dan zou hem dat moeilijkheden kunnen opleveren hij zou het op zijn leeftijd niet begrijpen. Maar als zijn school tijd gekomen is en hij leert, zoals hij leren moet. dat hij niet anders is dan een wieltje in het grote raderwerk, dan zal hij het verlies van mijn tegenwoordigheid als iets veel natuurlijkers accepteren. Hij zal niet zo van mij, of zelfs van u, afhankelijk zijn. Hij zal geleerd hebben tot op zekere hoogte op zijn eigen benen te staan. En *lus heb ik wel eens gedacht, zoals ik zoëven zei, dat meneer Wentworth schrander genoeg ge weest is om te voelen wat er in mijn geest omging Plotseling onderbrak zij zichzelf met een lach. Het klinkt allemaal erg absurd en be lachelijk en verwaand, is het niet, zoals ik hier doordraaf, terwijl ik niet de. minste aanleiding heb om te vermoeden, dat hij zelfs maar een beetje aan mij denkt. Maar u hebt het mij ronduit gevraagd en en hier zuchtte zij zachtjes het is wel eens prettig om je gedachten openlijk te kun nen uitspreken, inplaats van ze in je zelf te moeten opsluiten. Het was nogal tot haar verwondering en verrassing, toen zij juffrouw Barraclough gpedennacht zegde, «dat deze hear plotseling naar zich toe trok en kuste. Je bént een goed k|nd. zei zij kortaf, en als onze dominee niet verliefd op je is geraakt, dan is hij een dwaas. De volgende morgen liep juffrouw Barra clough naar de pastorie en werd door de cude huishoudster in de studeerkamer van de predikant gelaten waar zij hem druk be zig vond met het schrijven van brieven. Hij had een oude jas aan cn rookte een pijp, die hij terzijde legde, tot zij hem verzocht, die weer op te nemen. Hij luisterde, terwijl zij hem haar voor stel betreffende David voorlegde, maar zijn ogen toonden reeds lang voor zij uitgespro ken had, dat hij het idee zeer aantrekkelijk vond. Als we er in slagen kunnen, het op de egn of andere manier in elkaar te passen, juffrouw Barraclough. dan is er niets wat mij meer genoegen zou doen, zei hij. Uw neef en ik zijn al grote vrienden en ik ben er zeker van. dat hij zich elk£ dag een paar uur hier bij mij gelukkig kan gevoelen. Als ik dat niet dacht, zou ik er nopit over hier gekomen zijn, gaf zij ten ant woord. En wat dat in elkaar passen betreft, natuurlijk kunt u dat. Daarin moest hij echter van mening met haar verschillen, ofschoon hij trachtte dit zo rustig en overtuigend mogelijk te doen. Hij zag duidelijk, dat zij verwachtte, dat hij alles op zij zou zetten om zich volkomen aan David te kunnen wijden, maar hij her innerde haar er aan. dat in de afgelopen vijf jaar de parochie rechten op hem ver kregen had, die hij nu niet negeren kon. U was het met mij eens, voegde hij er glimlachend aan toe, dat ik alles zou doen, wat ik kon om in nader contact met mijn parochianen te komen en net zo goed een vriend voor hen te Zijn als een predikant. Wel, ik geloof, dat ik tot op zekere hoogte aaarin geslaagd ben en als het onvermijde lijke resultaat daarvan verwachten zij van mij, dat ik mij buiten het houden van kerk diensten zekere andere verplichtingen op mij neem. Daarna noemde hij enkele er van op. Daar waren de bijeenkomsten van de moeders, de bijeenkomsten van de padvinders en padvindsters, de bijeenkomsten van de ker- keraad en verschillende andere, waarvan zij nog nooit gehoord had. Maar niettemin, besloot hij, geloof ik, uat het niet anders zal zijn, dan een kwestie van een zekere omschakeling. Mijn mor gens zijn in elk geval tamelijk onbezet en als u het aan mij over wilt laten, stel ik mij voor, dat ik er wel in slagen zal om ook gedurende' verschillende middagen op gere gelde tijden enkele uren vrij te maken. Wilt u mij de zaak eens rustig laten bekijken en tegen het einde van de week komen vertel len hoe ik het heb kunnen regelen? Zij knikte toestemmend. En toen gingen haar ogen plotseling de kamer rond. Als je een vrouw had, jongeman, zou zij deze studeerkamer wel een beetje beter in orde houden dan die oude huishoudster, die u hier hebt, ooit zal doen. Hij lachte bij deze uitval. Maar daar ik er geen heb, moet ik wel genoegen nemen met de opvattingen van de cude juffrouw Saunders. Ze keek hem enige ogenblikken strak aan. Misschien herinnert u zich een ge sprek. dat wij eens in mijn salon gehad hebben, kort nadat zij bij mij gekomen was? was haar volgende vraag. Of misschien ook niet? Het duurde een ogenblik voor hü ant woordde, maar er verscheen een glimlach op zijn gezicht. Ik heb het mij herinnerd en er vaak aan gedacht, juffrouw Barraclough, gaf hij ten antwoord. Haar ogen bestudeerden hem rustig^ Ik vraag me af, wat of dat precies te betekenen heeft, zei zij. Ditmaal fronste hij het voorhoofd. Haar ogen ontwijkend, speelde hij met enige pa pieren, die op tafel lagen. Het zou mij te ver voeren om u dat al lemaal te verteilen, zei hij nog steeds hair blikken vermijdend. En toch zijn er tijden dat de wensen van anderen Terwijl zijn stem wegstierf en de rimoel in zijn voorhoofd nog dieper werd. knikte zij nadenkend, alsof zij geheel voldaan .vas en liep naar 4e deur. Daar keerde zij z'ch Als u «pAmdeld hebt overeenkomstig mijn wensekjldan ben ik u daar dankbaar voor. snauw«**ïij. Maar wat mij betreft, is dat niet langér nodig. Hij keek snel op. (Wordt vervolgd). MAANDAG 27 AUGUSTUS 1951 GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 (Van één onzer verslaggevers). Het was geen klap op de vuurpijl, waarmee Reeuwijk feestdriedaagse werd besloten, maar in kwaliteit stond het er zeker mee gelijk De Reeuwijkers moeten ïich Zaterdagavond wandelaars in een Oosters sprookje hebben gewaand. Duizenden toesdiouwers waren op de been, om het grootse besluit van het feest mee te maken. Hen sprookjesachtige gondelvaart in de Breevaart. voor de eerste maal gehouden, maar voorbestemd om een traditie te worden. Dat is deze gebeurtenis waard. Zij past ook in een watersportcentrum, waar de prestaties van de zeilers nu eens niet werden ge toetst naar de vaardigheid met de boot. maar in het versieren van hun vaartuig. Zij hebben eer van hun werk gehad. Duizenden lampions gaven zo'n aardig kleureffect op het spiegelende water, dat het soms geleek, of er twee vloten een schouw hielden. Gouderakge spuit hgd drukke middag Zaterdagmiddag werd in Gouderak een brandweer wedstrijd gehouden, waaraan alle brandweerkorpsen uit de Krimpenerwaard deelnamen. Voordat de wedstrijd begon werd een défilé gehouden. Voorafgegaan door de har monievereniging „Caecilia". trok de stoet, die zich bij het watergemaal had opgesteld, door de Dorpsstraat. Men zag in de stoet de spuiten van Gouderak, Ouderkerk a. d. IJssel. Krimpen a. d. IJsxel, Krimpen a. d. Lek, Berkenwoude, Haastrecht, Lekkerkerk, Schoonhoven. Bergambacht cn Stolwijk. Stolwijkersluis nam aan de optocht geen deel Na de mars ging men naar de Smits straat. waar de spuiten werden opgesteld. Voor de oefening maakte men in verband met de beper kte ruimte, alleen gebruik van de Gouderaksc autospuit. Daarmede moesten dus de deelnemers hun opgaaf uitwerken. Een eenvoudige opgaaf, waarin het juist richten der stralen tot uitdrukking kwam. De oefening werd vlot afgewerkt, doch was minder goed dan het vorige jaar vol gens de jurv, die onder leiding stond van de heer G. J. Bos. Behalve bürgemeesters uit de Krimpe nerwaard. waren tegenwoordig de burge meester van Leiderdorp, de heer Diepingen, mr Heriga. vertegenwoordiger van de Com missaris der Koningin, de heer Hess, com missaris der politie te Gouda. De uitslag was: 1 Ouderkerk a. d. IJssel 219 pnt; 2 Haastrecht 225 pnt; 3 Krimpen a d IJssel 229 pnt. 4 Stolwijk 244 pnt; 5 Bergambacht 263 pnt; en Berkenwoude 303 pnt. Schoonhoven 286 pnt. Stolwijkersluis 246 pnt, Krimpen a. d. Lek 345 pnt, Goude^ rak 377 pnt. Lekkerkerk 472 pnt. De vertegenwoordiger van de Commissa ris der Koningin heeft de prijzen uitgereikt Er waren aardige vondsten bij. Wiegend in het duister lichtte daar „Het ding" van het Zandvoortse strand zijn kop nog eens on een spookachtige verschijning op een mooie zomeravond. Het leek wat op een mobster vlieg, maar had ook iets weg van een reusachtige schildpad Of nee. het was eigenlijk meer een ..ec^it ding En hoe aardig glansde de zeemeermin op de voorplecht van een ranke zeilboot. Zij riep herinneringen op aan vertellingen uit vervlogen jaren, toen een zeeman van zijn «ercisg terugkeerde met fantastische ver halen Ook sneed, er een kleine draaitol door de vaart, kerend cn wendend om de ander boten Het was een klein sloepje "met een buitenboordmotor, een bootje, dat draaide om zijn eigen as. En boven in, bij wijze van mast was een ronde schijf, hel der verlicht in rood. wit en blauw. Ook draaiend Het was een vrolijke verschij ning kinderlijk speels soms. tussen de statige jachten, met lampions als zeilen Een vrolijke noot gaf een ..galjoen van de Goudse Roei- en Zeil. Een grote, platte dekschuit, met ..slaven" aan de riemen, als op Spaanse galeien. Piraten gelijk, uit de lauden eeuw.' geen schip met rust iafend. •Haal op, haal op" was de roep van de botitsman Er zaten ook enkele aardige slavinnen tussen. Dat kan alleen op een Reeuwijkse vlotenschouw Aardig daarbij paste het drakenschip. een verschijning uit de tijd van de Noormannen Spook achtig stil rees een groot wit zeil op uit een grauwe duisternis. Dan bracht dc motorboot met een muzikale bemanning meer leven in dc brouwerij ..Crescendo" had zich geïnstalleerd in een drijvende muziektent, waarop het ..de buurman van beneê om kwart voor twee naar de voet balmatch liet trekken" en „alles nog eens door de vloer liet zakken" Wat is het repertoire van een kapel "in een kleine gemeente uitgebreid). Als groep presenteerde de watersport vereniging ..Elfhoeven zich met haar naamkaartje in lampions. Negen bootjes hadden elk een letter van de naam in de mast. een aardig geheel, dat een eerste prijs veroverde Veel aardige vondsten waren er bij Draaiende molens, drijvende tuinen, dat Riles zag men bij dit feest van licht en donker. Ren g van Dorlh wa9 er Ook in de gondelvaart heeft de moderne techniek haar intrede gedaan Zo was het mogelijk, dat statig een zwaan zwom in de rij. Felle lampjes gaven de vorm aan Ook waren er zeilboten cn jachten ge markeerd door een felle verlichting. En hoe aardig was die achtergrond van oranje bollen, die een stemmig licht wierpen op het water In de rimpels was het soms een uiteenspattend vuurwerk gelijk, pas send bij de vrolijke muziek van „De Witte Sterren",' die lustig tokkelden op hup mandolines. En boven dit alles stond een halve cirkel van de mqan. Hij was het decor aan de donkere lucht. Vele toeschouwers hadden zich de uren voor het kleurrijke schouwspel vermaakt met de grappen en grollen van Rens van Dorth. die een aaneenschakeling gaf van successen uit zijn radioprogramma's Daar door was hij in zijn tekst dikwijls met nieuw, maar er waven enkele stukjes, die voor de microfoon niet passend zijn en dus wel op een openluchtfeest konden worden opgevoerd. Het is een beeld apart, een UIT VROEGER TIJDEN De Goudsclie Courant meldde: 75 Jaar geleden. Zijne Majesteit heeft benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen alniei, mr W. Hemsing, thans te Sluis. Tot hoogheemraad van Rijnland is be noemd de heer D W. P. Wisboom van Giessendam, thans heemraad van de Haar lemmermeer. wonende te Amsterdam. 50 jaar geleden. Uit een advertentie: Orgelbespeling in de Sint Janskeik op Zaterdag 31 Augustus des avonds om zeven uur, ter gelegenheid van Koninginnedag door de heer J. H. B. Spaanderman, met welwillende medewer king van mej. Fl. de Wolff, alt. te '5 Gra- venhage. de zangvereniging „Arnold Spoel cn de heer A. II Beuzekamp. orgel. Pro gramma s a één kwartje verkrijgbaar bij de boekhandelaars J. van Bentum en Zoon en bij de koster. 25 Jaar geleden- Uit een advertentie: Thalia Theater. Vrij dag. Zaterdag en Zondag hebben wij de eer een oude bekende aan het publiek voor te stellen, n.l. Amerika's meest sympathieke cowboy-artist Harry Carey in „De bran dende locomotief", geweldig spoorwegdrama in 6 acten. Dramatisch, komisch, ontroe rend. spannend. Op het toneel de wereldbe roemde rolschaatsenrijders Lei Pollardio. tent van zeildoek, ruwe planken en doe ken dp de achtergrond, de pianist op een tuinstoel achter een tingelend instrument, en daartussen de kleine gestalte van Rens van Dorth. Hij had enkele andere artisten meegebracht, waarvan Martin van Heels- bergen en Johny van Zwieten, de vrouw, die tenor zingt veel succes oogsten Ook was er Cora Ville, met aardige liedjes, die er slag van had haar publiek te laten deinen in lijn twee Voor de traditionele accordeonmuziek zorgde John Reynolds. De uitslagen van de gondelvaart luiden Groepen: Elfhoeven (ie pr.): Slavenroeiers (Goudse Roei- en Zeilvereniging. Ie pr); The White Stars (2e pr.); Kentucky (Goudse Roei- en Zeilvereniging 2e pr.). Originaliteit: Eerste prijzen: Het Ding [L Voormolen): De Molen (P. Baldée): Zweefmolen (Hoogendoorn); De Zwaan (J. Schouten) Tweede prijzen: Theeuurtje (J. Hcnse); Matrozen aan boord (De Leeuw): Elfhoevenplas (v d. Zwang); Elfprovincivn M Lunenburg) Een tweede prijs kreeg ook G. Meijer. Werk opgedragen De Genie te Utrecht heeft het doen van herstellingen en voorzieningen aan mili taire gebouwen en werken te Utrecht ge gund aan de firma A. den Ouden alhier, laagste inschrijfster. voor f 160700. m. sept. 10.38—12.30 en 1.30—uur Museum „Het Catharina Gasthuis": Tentoonstelling t Oranjehuis thuis", kunstvoorwerpen e d. uit Koninklijk huisarchief en Koninklijke pa leizen. zondags geopend van 24 uur- s Maan dags en Vrijdags 1.305 uur 30 Aug. s.:i» Ter Gouw.- Algemene veigade- ng ..De Producent". 30 Aug. 8 uur Nfeuwe Schouwburg: Variete- piogianrma mei o a. Olga Lowlna. Max van Praag Eddv Ohrlstianl en Coos Spenhof. l Sept. 4 uur Nieuwe schouwburg! Algemene ergadering van aandeelhouders Schouwburg ioscoop N.V. Bioscopen Thalia Theater: Tea for two (met Doris Day Szdke Szakall) Dinsdag. Woensdag 3 uur kindermatlnée viouw Holle Schouwburg Bioscoop. Telefoon voor U (met James Stewart en Barbara Hale). Retinie Bioscoop: Voordeliger per dozijn (met Clifton Webb). Aanvang 3 en 8 15 uur. Apolhckersdicnsl Steeds geopend des nachts alleen voor re cepten Apotheek Grendel, alléén Lange Tien de weg 9. (Advertentie) Muziekfestivals blijken een mode te wor den. Elk land. zelfs ook elke streek die zich respecteert, organiseert jaarlijks één of meer muziekfeesten. Nu kan men deze feesten om twee redenen organiseren: ten eerste om de mtfzen hun kans te geven te schitteren, ten tweede om dc financiële baten. Zaterdagmiddag en -avond organiseerde de plaatselijke harmonievereniging D.K.V. uit Nieuwerkerk a.d. IJssel een muziek feest. Ongetwijfeld ie dit festijn voor de vereniging een groot financieel succes ge worden Toen burgemeester J. C. Vogelaar 's middags het openingswoord sprak, moest hij tot zijn spijt constateren, dat de publieke belangstelling niet groot wes. maar 's avonds stonden de mensen rijen dik voor de kassa. Bij elk concours of festival op het platte land zijn er tentjes waar men iets gebruiken kan. Meestal 6taa.n zij op een veilige af stand van de muziektent, zodat niemand er last van heeft. in Nieuwerkerk was dit anders. Onophoudelijk klonk het door de luidsprekers, dat het bier weer best was en de oliebollen maar vijf eenten kostten. Zelfs kon men het een keer tijdens het optreden LANG GEKOESTERDE WENS IN VERVULLING Moerkapelle. Met één knip van de schaar in het blauw-witte lint was. het nieuwe voetbalveld van „Moerkapelle geopend. En daarmede ging na twee en twintig jaar een wens van de Moerkapelse voetbalver eniging in vervulling. Van de oprichting af streefde het bestuur er naar een terrein te krijgen in de onmiddellijke omgeving van Moerkapelle. Twintig jaar bleef het pogen vruchteloos, één jaar was zelfs het ei**n veld aan de Rredeweg te klein om er com petitiewedstrijden op te spelen en moest de hulp van „Groeneweg" te Zevenhuizen wor den ingeroepen. Tot er in Moerkapelle een heer was. die er een jaar of twee geleden ls komen wonen, een Nederlandse Amerikaan, die bereid was tw ee weilanden aan de voet balvereniging af te staan. Deze landheer, de heer J. van der Spek zag Zaterdagmid dag met hoeveel plezier de voetballers hun nieuw home ingebruik namen. Zijn dochter Geertje knipte het lint door cn zette als eerste een stap op het keurige nieuwe veld. Wie de ..woeste velden" nog kent van enkele maanden geleden, zal niet willen ge loven. dat daar nu een veld ligt met een mooie, gelijkmatig begroeide grasmat. Van twee stroken land. als eilandjes tussen een net van sloten en greppels, is nu één geheel gemaakt Enkele maanden geleden liep er midden óver het veld een sloot. Elk vrij uur hebben spelers en supporters van ..Moer kapelle" opgeofferd om hun club een ter rein te geven, dat waaydig is aan haar plaats in de voetbalwereld. Want voor een vierde klasser. die in deze regionen nu een jaar elt. maar vóór die tijd een rol heeft gespeeld in de afdeling Gouda, moet het toch niet nodig zijn ..leentjebuur" te spe len bij een zustervereniging, die vorig jaar op dezelfde dag als nu. een terrein opende. Als grondwerkers hebben de supporters ge zwoegd om de sloot tc dempen, zij hebben het hele terrein omgeploegd om een nieuwe grassoort te zaaien, vermengd met een plant uit dc klaverfamilie. Ondertussen sloegen anderen paaltjes rondom het veld dat nu aan de voorgeschreven afmetingen voldoet trokken er een ijzerdraad als omheining door De kleedkamers van het oude terrein werden overgebracht naar het nieuwe, maar kreeg voor tee gelegenheid een grondige restauratie. Keurig in de vert hebben lij een plaats bi) de ingang gekregen. Met pri mitieve middelen werd een brug gebouwd, een pad gemaakt de dijk op, kortom er ii bard gewerkt om het geheel een goed aan- tlen te geven. Dc eerste goal Moerkapelles voorzitter de heer O Zwar- teveld kon trots zijn op zijn vereniging. Hij was het ook. Het klonk door in zijn ope ningsspeech. waarin hij dank bracht aan de heer Van der Spek, die op u^vlotte wijze heeft meegewerkt, om „Moerkapelle een eigen home te geven. Niet in het minst was zijn dank voor de lrden die er voor hadden gezorgd, dat de kas van de vereniging niet te zwaar werd aangesproken. „Wij moeten blijven werken voor onze club", zo zeide de heer Zwarte- veld We kunnen dit thans doen. door er voor te zorgen, dat onze gasten graag naar Moerkapelle komen. Oefent geen entiek uit op spelers en leiding Zij doen hun best om een zo goed mogelijk figuur te slaan. Cri- tiek kan alleen funest werken op de saam horigheid Integendeel, wij moeten allen meehelpen dat Moerkapelle in d« komend® competitie een woordje gaat meespreken' De heer Joh. Muurling complimenteerde e vereniging namens de scheidsrefhters- ereniging „Gouda". Hij sprak de wens uit, dat „Moerkapelle" zijn werk zal blijven doen in het belang van de voetbalsport en de lichamelijke opvoeding van de jeugd. .Dan zal Moerkapelle schitteren als een parel aan de grote K.N.V.B.-boom". zo be sloot hij. Enkele zusterverenigingen toonden haar belangstelling. DSO uit Zoetermeer zei het met bloemen, evenals „Groenewegs" voorzitter, de heer Van Helden, die wees op de prettige samenwerking, die bij de inwo ning steeds heeft bestaan Tussen haakjes. Zevenhuizen is het een strop, dat „Moerkapelle" in een eigen nest is terug gekeerd. Een attractie minder op Zondag middag. En hoeveel zou het de gemeente schelen Na :n aan vermakelijkheidsbelasting al deze hartelijke woorden, kwam de symbolische opening. Toen kon de eerste wedstrijd op „eigen grond" beginnen In de geschiedenis van Moerkapelle zal dit ver meld blijven onder ..25 Augustus des mid dags om vier minuten voor halfvier" D« kapel van de Amsterdamse politie zorgde voor de Koning Voetbal-mars. Op de gra- mofoonplaat natuurlijk. Het Zaterdagmid dagelftal speelde de ere-wedstrijd tegen Victorie uit Gouda. Het ere-lid. de heer Ottevanger. deed de aftrap, tegen een splin ternieuwe bal. Toen kon de doelpunten- machine gaan draaien Het eerste doelpunt bracht Jo Verschoor op zijn naam in het eerste kwartier De wed strijd eindigde ten slotte in een 2—1 neder- aag voor Moerkapelle De grote match van de dag ging tussen Boskoop en Moerkapelle. De K.N.V.B. had afwijzend beschikt op een verzoek, de wed strijd te houden tussen Moordrecht en een elftal van oud-internationals. Maar deze wedstrijd Moerkapelle—Boskoop heeft het publiek evenveel plezier gehad. Moerkapelle won met 5—3. En nu maar afwachten wat Moerkapelle in de komende competitie gaat doen. Op 9 September gaat het aan het antwoord werken. Met een knip had Geertje van der Spek het lint door. Moerkapelle kon 2'n terrein in gebruik nemen. van een harmoniekorps niet nalaten om nog gauw even iets om te roepen, n.l. „oliebol len en haring". Wanneer dit alles niet onder de naam van muziekfestival was georganiseerd en er nog paar vermakelijkheden hadden bijge staan. hadden wij Zaterdag In N;euwerkerk gezellig kermis kunnen vieren. Maar deze vertoning deed elkeen, die het oprecht en rlijk met de muziek meent. pijn. Het paedagogische element, dat er in deze uit- •ingen had kunnen zitten, was bewust weggedrukt. Dit vond natuurlijk de terug- op het publiek, dat zeer druk en rumoerig was. De muzikale prestaties van de dertien zang- en muziekverenigingen, die deze dag optraden, waren over het algemeen matig. Een schitterende uitzondering maakte het Waddinxveense mannenkoor „Onvermoeid iruit". Onder leiding van haar dirigent Gé v. d- Beek voerde dit koor op een voor treffelijke wijze het Panis Angelicus. in een aannemelijk arrangement, uit De stemmen verhouding was evenwichtig en alles klonk prachtig beheerst. Vooral de tenoren zijn in dit koor schitterend vertegenwoordigd. Jammer dat het tweede nummer „Waak op" van Hendrik Altink als compositie* en ook wat de trefzekerheid van het koor betrof een hele stap terug was. De acoustiek altijd in de openlucht een moeilijk punt. maar hier was het. door het onvoldoende afdekken van de muziektent, zeer onvol- Aan dit muziekfestival was ook nog een marswedstrijd verbonden, die. niettegen staande de geringe deelneming, onder grote belangstelling gehouden werd. De jury. be staande uit burgemeester Vogelaar en twee wethouders, kende de volgende prijzen toe: Concordia, Waddinxveen; 2. K.V.T.. Moordrecht. Ammer stol „Aurore" huldigde zUn directeur Inplaats van de gebruikelijke repetitie heeft de zangvereniging „Aurore" Zaterdag avond een bijeenkomst gehouden in „Het Gebouw voor leden en genodigden, waar voor wel een bijzondere reden was. De directeur, de heer Pascal Janssen, was na melijk 25 jaar aan de vereniging verbonden. Voorzitter v. d Vlies sprak waarderende woorden tot de jubila.ris, die „Aurore" al menig succes heeft helpen behalen. Namens de leden werd de heer Janssen een rooktafel aangeboden Ook burgemeester Diepen horst en ds Hugenholtz spraken de dirigent toe. waarna enige voordrachten werden uit gevoerd. Met een dansje werd deze ge zellige avond besloten. Ammrrstol—D.E.II. 41. In de be ginne zag het er niet naar uit. dat Ammer- stol de oefenwedstrijd tegen DEH uit Rot terdam zou winnen, want doelman Looren de Jong werd al spoedig gepasseerd. Doch voor de rust zorgde G Stigter voor de gelijkmaker (1—1). Na de rust kwam de thuisclub geleidelijk los. Door twee mooie doelpunten van J. IJsselstein en één van A. Looren de Jong werd de eindstand 4—1 voor Ammerslol. De verdere uitslagen zijn: Ammcrstol 2— DEH 2 0—0, AmmTstol 3DEH 3 1—2; Bergambacht 3—Arpmerstol 4 4—2. Bodegraven Fietsers en bromfietsers op toertocht Op initiatief van een aantal enthousiaste wielrijders werd Zaterdagmiddag de jaar lijkse betrouwbaarheidsrit voor wielrijders gehouden, waarvoor ditmaal ook de ge legenheid tot deelneming voor bromfietsers was opengesteld. Het parcours, dat 43 km bedroeg, voerde de 139 wielrijders en 26 bromfietsers rond om de Reeuwijkse plassen en door het prachtige polderland via Haastrecht, Hekendorp en Woerden naar Bodegraven'. Respectievelijk mocht met een snelheid van 12 en 15 km per uur worden gereden. 's Avonds werd door een der initiatief nemers, notaris E. J. Everts, in hotel Van Rossum de uitslag bekendgemaakt en de prijzen als volgt uitgereikt* Wielrijders: le pr. mej. J. v. Dijk Cd, die (na loting) in het bezit kwam van een zil veren wisselbeker. 2e Pr. de heer T. H. v. d. Post. die met z'n verloofde slechts 20 strafpunten maakte. De 3e. 4e. 5e en 6e prijs werd na loting tussen 7 wielrijders, die 24 strafpunten maakten, toegekend aan M. v. Schalk, Janny v. Leeuwen, E. v. Beek en B. v. d. Bogaard. Bromfietsers: le en 2e prijs de gezusters Jacoba en Corrie de Ruyter, die in het bezit kwamen van een zilveren wisselbeker. 3e B. Huiden. 4e B. Zaal. 5e J. C. Nottel- man en 6e prijs D. v. d. Bleek. De baten van deze betrouwbaarheidsrit werden afgestaan aan het Kon. Wilhclmina- fonds. Ds Neerken in het doskoop Muzikale hulde aan diamanten paar. Zaterdag is voor het diamanten echtpaar Verbeij aan de Berkenweg een dag gewor den. waarover het voorlopig niet uitgepraat zal komen. Omgeven door kinderen cn kleinkinderen heeft het bruidspaar de gene- le dag gelukwensen in ontvangst mogen ne men. felicitaties die veelal van attenties vergezeld gingen In de avonduren verscheen de Harrtionie Excelsior om een serenade te brengen. Hartelijk werd ingestemd met het Lang zullen ze leven. De bevolking van de Berkenweg leefde met dit 60-jarige huwe lijksfeest hartelijk mee. Van alle huizen wapperde de driekleur. Nat pak. Toen het echtpaar Bruzee uit de Ridderbuurt Zaterdagavond in de Biezen fietste, geraakten de sturen in elkaar, met als gevolg dat de berijders in de wetering terecht kwamen. Ze waren spoedig op oe kant geholpen. /.uidkade-verbreding in laatste stadium. Het laatste gedeelte van de betonnen ce- schoeling voor de verbreding en verbete ring 'van het gedeelte DorpJulianastraat van de Zuidkade is thans gereedgekomen. Op de bestrating na en het maken van enige voorzieningen is dit veelomvattende werk, waarvan de uitvoering bijna "en jaar hejft geduurd, klaar. Werkloosheid. Het aantal werkzoekenden is in de afgelopen week met 12 gestegen. Er staan nu 52 werklozen in deze gemeente in geschreven. Burgerlijke Stand. Geboren: Anna. d. v«n C. de Bruin en A. Verhoek; Pieternella, d. in P. Verweij en W C. Kom. Ondertrouwd: Jan Ramp en Teuntje van der Heijden. Getrouwd: F. J G. Blaazer en J. Dolfing. Die Gouwe Sanghers. Aan de heer Pascal H. Janssen te Gouda is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als dirigent van het algemeen mannenkoort Die Gouwe Sanghers In zijn plaats is benoemd de heer G. van der Beek te Kinderdijk. Gered. Het 4-jarig dochtertje van de fa milie Van der Haven uit de Nieuwstraat geraakte spelende aan Reyerskoop in het water. De heer G Verwey. gemeente-op zichter. sprong gekleed de kleine na en wist het kind. dat reeds in zinkende toestand verkeerde, op het droge te brengen. Moerkapelle Beroep aangenomen Candidaat O. A. Zijlstra heeft het beroep naar de Ncd. Herv. Gemeente te Tietjerk aangenomen. Ouderkerk a d. IJssel Bouw van woningen. Het architecten bureau Stuurman en Zoon te Waddinxveen heeft het bouwen van twee woningen, voor tekening van de heren J. Bent en M. Flicr, aan dc Lageweg opgedragen aan J. Bo-r Czn te Krimpen a. d. IJssel, laagste inschrij ver voor 30.460. Telefoneren niet Utreeht Met ingang van 1 September zijn de aan geslotenen van het telefoonnet Utrecht angs automatische weg bereikbaar door kiezen van het netnummer 030 (thans J400). Bejaarde vrouw verdronken (Van onze correspondent). Toen de 78-jarige mevr de wed. M. ven der Starre-Van der Hoeven de woning van de heer J Rehorst aan de Rotterdamsedijk 4e Moordrecht, nabij de Julianasluis verli.'t. is zij door onbekende oorzaak in dc naast deze woning lopende tochtsloot gevallen. Nadat de drenkelinge op het droge was vc- bracht. bleken de levensgeesten te zijn ge weken. Mevr. Van der Starre had die dag ten huize van de heer Rehorst enige huis houdelijke hulp verricht. Zichzelf vertegenwoordigd De ftolltie heeft een 22-jarige Goudse ver tegenwoordiger aangehouden, die in Juni 1.1. in dienst was bij een textielhandelaar alhier. Op gefingeerde orders had hij tien sport- hemdjes en 8 sporthemden gekregen ter waarde van ƒ42,—die hij aan particulie ren verkocht. Het geld had hij in eigen zak gestoken. Er was niets van over. MARKTBERICHTEN KAASMARKT OUDEWATER. 27 'Augustus. Aangevoerd 17 partijen le Kwaliteit f 2.25f 2.30 2e kwaliteit f 2.20 f 2.24; extra tot f2.38. Handel vlu$. VEEMARKT ROTTERDAM. Maandag 27 Augustus 1951. Aanvoer in totaal 1432. waarvan naar schatting 859 vette koeien en ossen. 541 varkens en 32 schapen of lammeren. De pri,jzen waren als volgt: Vette koeien, le kwaliteit 2 60— f 2 80. 2e kwal. 2.30—2.50. 3e kwel. 19.5—2 20: varkens (levend gewicht) 2.12, 2 06, 2.—. beide per kg. Aanvoer vette koeien: ruim; handel kalm (afloop flauw); prijzen: van „vorige week nog te handhaven Aanvoer varkens (levend gewicht(: els vorige week; handel: kalm, prijzen: niet hoger; enkele zware exempla ren iets boven notering. Ds S. Neerken. Geref predikant alhier, werd in het diaconessenhuis „De Wijk" te Gouda opgenomen, waar hij vandaag een operatie zal ondergaan. Viaconcoura voor de jeugd Zaterdagmiddag hield de Bodegraafse Hengelsportvereniging voor de kinderen van haar leden en voor de bewoners der Bur gemeester le Coultrestraat en F.mmakade in het viswater voor de spoorwegovergang een jeugdwedstrijd. Aan deze wedstrijd namen 53 jongens en meisjes deel. De uitslag luidt: Jongens; 1 Wim Zaal 86 cm; 2 Aart Voor- douw 74' t cm; 3 Wim v. Dijk 72 cm. Meisjes: 1 Lenv Voordouw 57 cm; 2 Corrie Wijk 50 cm: 3 Rinike Dickmans 43 cm. Alle andere kinderen kregen een troost prijs. Moordrecht Burgerlijke Stand. Geboren: Jasper, zoon n T. F. W. van der Bas en van M. L. Bongers. Gehuwd: D. H. van Amen. 26 jr te Nieuwerkerk aan de IJssel en R. Multem jr. SPORTNIEUWS aetbal. Derde prijs geronnen Gouda a en b namen gisteren deel aan een jeugdtournooi van N.R.C. Beide elftal len wonnen de derde prijs. Ter gelegenheid van zijn 45-jarig bestaan hield Gouda gisteren n veteranentournooi. De uitslagen van de voorronden waren: Gou da— Olympia 3—1 en ADO—VUC 2—2 (ADO wint door strafschoppen). Aangezien bleek, dat ADO met spelers beneden de vastge stelde leeftijd speelde, werd besloten de wedstrijd GoudaADO om de eerste en derde prijs en de wedstrijd Olympia—VUC de tweede en vierde prijs te spelen Hiervan waren de uitslagen: Olympia—VUC 2—2 (VUC wint door strafschoppen) en Gou da—ADO 7—1. Eindstand: 1. Gouda. 2. VUC. 3 ADO en 4. Olympia. Het elftal van VUC was de oudste ploeg. De spelers, die gemiddeld 48 jaar waren, telden tezamen 526 jaar. Gisteren werden als voorbereiding voor de competitie de volgende wedstrijden ge speeld: VriendenschaarGouda 4—1; ONA BVC 5—4. Olympia—VOC 2—6. GSV—DCL (als eerste ronde van een tournooi te Woer den) 2—3. Gouda 2—Haastrecht 2—1. Gouda- jeugd—GSV-teugd 3—9. RVC—Gouda 4 3—4. RVC 2---Gouda 6 2—5. Waterpolo. G.Z.C. 5D.O.N.K. De beslissingswedstrijd om het kampioen schap in de eerste klasse heren van de Kring Gouda, tussen G.Z.C. 5 en D O N K-, wordt Donderdagavond om kwart voor tien in het Spaardersbad gespeeld. PROMOVEERT B Z.C. De 54 overwinning, die Z.I.O.S. Zaterdag op V.Z.C. behaalde, had voor B.Z C. promotie naar de tweede klaise van de K.N.Z.B. kunnen betekenen. Daar V.Z.C. een protest heeft ingediend, is het wachten voor B.Z.C. op de uitspraak van de protest commissie. Morgen G.Z.C. 3Pinguins 4 Pinguins 4 (heren) is Zaterdag, na eeh 51 overwinning op A.Z.C. 2. kampioen van de reserve derde klasse D van de K N.Z.B geworden. Daarmee ontnam het S.Z.P.C. 2 alle illusies. In de halve pro motiecompetitie om een plaats in de reserve tweede klasse speelt G.Z.C. 3 morgenavond zijn laatste wedstrijd uit tegen Pinguins 4- Wint G.Z.C. 3. dan promoveert het. Indien de uilslag van belang is. wordt Donderdag Het IJ 3 (de derde kampioen in deze com- I petitie)—l*ingulna 4 gespeeld. De missie van de Wereldbank, die op verzoek van de regering van Cuba een studie heeft gemaakt van de economie van Cubie teneinde richtlijnen op te stellen voor de toekomstige economische ontwik keling van Cuba heeft haar verslag aan dc president van Cuba uitgebracht. In dit ver slag dringt dc missie er op aan. dat de Cubanen zelf een plan op lange termijn moeten opstellen voor de economische ont wikkeling. uitgaande van de volgende doel einden 1Cuba minder afhankelijk te maken van suiker door het stimuleren van nieuwe ondernemingen, niet dóór de beperking van de suikerproductie; 2) dc uitbreiding van bestaande en oprichting van nieuwe industrieën, welke bijproducten van suiker vervaardigen. Dit doel verdient absolute voorrang, omdat vorderingen in deze richting de suikersector van de Cu baanse economie stabieler zal maken; 3) krachtige bevordering van de uitvoer van andere dan suikerproducten teneinde het overwicht van lands uitvoer van suiker kleiner te maken. Dit zal er toe bijdragen zowel het inkomen en de werkgelegenheid te verhogen als het bedrijfsleven te stabi liseren. Als de meestbclovende mogelijk heden ter bereiking van dit doel worden genoemd de bevordering van de uitvoer van mineralen en de uitvoer van diverse ruwe en bewerkte voedings middelen; 4> de productie in Cuba voor binnenlands verbruik van een groot aantal voedingsmiddelen en van verbruiks- goederen, welke thans worden ingevoerd. In het rapport wordt er nog op gewezen, dat de Cubaanse bevolking niet kan ver wachten het land op doelmatige wijze tot ontwikkeling te brengen, tenzij ingrijpende verbeteringen worden gebracht in het onderwijssysteem. Voorts wordt de huidige situatie wat betreft de verhoudingen tussen 'erknemers en werkgevers als een van de voornaamste hinderpalen genoemd voor de ontwikkeling van Cuba. Volgens de officiële cijfers bereikte het totaal van de particuliere Inkomens in de Verenigde Staten in 1950 het recordpeil van 217 milliard dollars, hetgeen overeenkwam met een gemiddeld inkomen van 1436 aer hoofd van de bevolking. In vergelijking met 1949 betekent dit een stijging van 9 procent, terwijl de kosten van levensonderhoud met 6.5 procent zijn gestegen. Overigens werd de netto-stijging teniet gedaan door belas tingverhogingen. In het belastingjaar, dat Juni 1950 geëindigd is bedroegen de be tingen per gemiddeld inkomen gemiddeld I dollar. Amer. aandrang op Europese voorraadvorming van katoen Volgens de Amerikaanse senator John Stennis wordt er bij de Europese landen op aangedrongen katoenvoorraden te vormen teneinde het katoensurplus in de Verenigde Staten, dat een prijsdaling tot gevolg zou hebben, op te heffen. De senator ia voorzitter van een sub commissie, die zich bezig houdt met de be studering van het katoenoverschot. Het voorstel om Engeland en andere Europese landen katoen te laten kopen is blijkbaar een nieuwe stap van de Congresleden uit de katoenverbouwende staten om de rege ring te dwingen de prijs voor Amerikaanse katoen te steunen. Amerika zal dit jaar waarschijnlijk een oogst hebben van 17 mil lioen balen, vergeleken met 10 millioen het vorige jaar.

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 2