SALZBÜRG uit verstarring bevrijd De negers kregen hun kans in Duitsland AMERIKAANSE „HEILIGE EENVOUD'' Onverwacht groot succes de opera „Wozzeck" van SCHIEDAM IN FEESTSTEMMING VOORBEELDIG GEDRAG. MAAR AMOR SCHIEP MOEILIJKHEDEN DE .mwuzm GEKLUISTERDEN Voor de Politierechter Veerboot bij Klundert aan de grond In badpak naar Rembrandt N FRANKRIJK KOMT WEL EEN NIEUWE LOONRONDE En zwaar debat over buitenlandse politiek Operatie Biefstuk Avontuurlijke notaris vervolgt zijn zeereis Zaterdag gedeeltelijke zonsverduistering Lagere wolprijzen Arbeiders leerden het staken af Hard werken is Oost-Duitsland bouwt vier oceaanschepen voor.deliger Een draw tegen de Free Foresters Verdienstelijke prestatie van het Nederlands cricketelftal Engeland kweekt fleurige deviezen Torino wil Van Melis Jaarbeurs nodigt Fransen en Italianen uit Raad aan emigranten voor Australië Belastingen verhinderen vervanging schepen TWEEDE BLAD - PAGINA 2 DINSDAG 28 AUGUSTUS I95f (Van onze Wecnse correspondent.) *r van hal S.l.burj.c mtóek-fe.tlv.1 drie opaienb.rcnde gebeurt™),».» te «ermel- den. Vdweer.t m„,t gewag worden gemaakt van het optreden van de grote opera-aangeres Maria Jerltaa. die jaren «rieden haar grnotatr trlomten In Oostenrijk heelt gevierd en nu «I sinds lange tbd In Amerika leeft. Zfl is „hef grote opera-tonomeen van het vroegere «enen geweest, t w correspondent heelt dege werkel(|k unieke vrouw leren kennen en was dadeltlk onder de Indruk van haar onvergelljkelitke charme. Toen til hoorde, dat w(j uit Holland kramen, bracht rij met een bewonderenswaardig gemak het gesprek op de „Nieuw-Amsterdam", bet schip waarmee ie de oeeaan was overgestoken en dal haar zoveel comfort en zoveel aangename uren had bezorgd, dat ze al dadelijk voor de terugreis een luxe-cabine had geboekt. Onvergetelijk blijft haar optreden op het Ralzburgse domplein, waar zij uit haar vroe gere glansrollen de meest bekende aria's gong. Een onovertroffen zangeres cn actrice tnoet zij zijn geweest. In de eerste weken van September komt ..die Jeritza" (want zo wordt zij door het volk genoemd) naar We nen en men kan er verzekerd van zijn. dat geen plaats in de grote zaal van het concert gebouw onbezet zal blijven. Bruckner hersteld De tweede gebeurtenis was de uitvoering van de Vijfde Symphonie van Bruckner in haar oorspronkelijke vorm. Dft laatste is van zeer groot belang, wantode dirigenten en vakmusici uit Bruckners eigen tijd hebben het waarlijk aangedurfd bepaalde gedeelten van zijn werken kort en bondig weg te schrappen, om te werken of te veranderen. Dat was de tijd van de muzikale hoogcon junctuur in Wenen, toén de critici het hoogste woord voerden en de bescheiden Bruckner zich als een schooljongen voelde tussen al die hooggeleerde vakmensen. Voor al de Vijfde Symphonie heeft veel geleden onder deze betweterij. Alle weglatingen, veranderingen en bewerkingen blijken mis grepen te zjjn gewöest. Dit werd ten volle bevestigd door de uitvoering van de sym phonie onder de directie Furtwangler. „De" grote sensatie „De" grote sensatie was echter de opvoe ring van Alhan Bergs opera „Wozzeck". De nieuwsgierigheid naar deze opvoering was groot, want ofschoon „Wozzeck" reeds in 1921 was voltooid cn sinds de Berltfnse pre mière in 1925 zeer grote successen kon hoeken, in Praag. Leningrad. Rome. Wenen, Brussel en vooral in Amerika, maar ook onder Paul Pella in Nederland wilde men toch na een onderbreking van meer dan vijf tien jaar graag weer eens vaststellen, hoe dit werk op ons moderne mensen werkt. De nazi's hadden deze opera als „ontaarde" kunst veroordeeld en verboden. Nu had men eindelijk weer eens de kans. het wgrk zon der vooroordeel opnieuw te leren kennen. Het is merkwaardig, dat vooral moderne Oostenrijkse componisten zich bijzonder voe len aangetrokken door de drama's van Georg Büchner, de Duitse dichter, die geleefd heeft tussen 1813 en 1837. Zijn drama „Dantons Tod" werd door Gottfried von Einem als opera bewerkt en in 1949 met groot succes in Salzburg opgevoerd. „Wozzeck" van Büch ner werd eveneens door een Oostenrijker, Alban Berg. op muziek gezet. Het was ech ter niet gemakkelijk, de opera opgevoerd te krijgen, vooreerst is de muzikale smaak van de Oostenrijker niet zeer modern. Bovendien hadden zich bepaalde kringen in Salzburg met alle kracht tegen opvoering verzet. Maar toch is de reprise een succes geworden, omdat de toehoorders door oorlog en ellende rijper zijn geworden en vooral een beter begrip hebben gekregen voor de diepe tragedie, die hier wordt uitgebeeld. Wozzeck is een simpele soldaat, die in het leger zijn plicht doet en zich dan door een diepe, bijna niet in woorden uitgedrukte, maar onweerstaanbare liefde tot een jonge wrouw. Marie, die een kind heeft, voelt aan getrokken. Hij wordt haar zwijgende die naar, die haar stil bewondert, haar knecht, haar helper en alles wat hij aan soldij ver dient, geeft hij haar en haar kind. Hij wil nog meer verdienen, verlaagt zich, door zich als Ijarbier aan zijn overste aan te bie den en als assistent bij de legerdokter te werken. Hij leeft in een liefdesdroom en ontdekt dan eindelijk, dat Marie hem met de knappe tamboer-majoor bedriegt. Hij voelt zich in zijn onderdanige en vertrapte liefde zozeer bedrogen, dat hij in een soort van bloedige rage het voorwerp van zijn liefde vermoordt en daarna ook zelf de dood zoekt. Tragiek van „de kleine man" In dit drama is op onbarmhartige wijze de tragedie van de kleine man geschilderd, die wel degelijk tot de diepste aanhankelijkheid in staat is en dan ook gelooft, recht op mede- liefde te hebben, maar wiens recht door de „sterkeren" en „hoger geplaatsten" met voeten wordt getreden. Wie het karakter van deze „kleine mapdie in onze tijd geen zeldzaamheid is. psychologisch onder zoekt. vindt daarin gemakkelijk zoge naamde psychopatische elementen. Maar daarom behoeft men dit werk niet af te keuren. Integendeel, wij zijn van mening, dat juist deze psychische „af wijking" de componist Berg heeft gepakt, vooral nu wij weten, dat hij bevriend was met Siegmund Freud. De moderne toe schouwer is zeker niet ontzet, want hij kent deze abarraties zo niet uit eigen omgeving, dan toch zeker uit de krant. De muziek van Alban Berg. die een leer ling was van Arnold Schönberg, werkt be grijpelijkerwijze modern, ze is hard en mee dogenloos. evenals het drama en het leven zelf Maar ze is niet atonaal. Wat echter het wezenlijke is: ze blijkt de adequate vertol king te zijn van de onevenwichtige ziels toestand van Wozzeck Zelfs critici en toe schouwers. die zweren bij de klassieke mu ziek. moesten bij deze reprise toegeven, dat zij niet alleen aan deze harde muziek in tussen gewend waren geraakt, maar dat ze zelfs diep onder de indruk waren geko men Thomas Mann heeft eens geschreven, dat deze opera-muziek eerder verstard en cerebaal is en geen uitdrukking in mu zieknoten. doch veeleer een mozaïek van tonen, dat muzikaal genomen niet op ons inwerkt en bestemd schijnt te zijn om te worden gelezen en niet met de oren te worden gehoord. Dat is al weer jaren ge leden. maar wij hebben intussen oog ge kregen voor schreeuwende kleuren en ons gehoor is gevoeliger geworden voor uit gekreten leed cn dus ook voor deze onbarm hartige muziek. Salzburg heeft de eer voor zich opgeëist dat het ondanks zijn Mozart-traditie „Wozzeck" weer aan de vergetelheid heeft weten te onttrekken. De dirigent dr K. Böhm heeft de grote verdienste gehad, het philharmonisch orkest van Wenen, dat meer op klassieke werken is geschoold, voor dit moderne werk te winnen. En vooral aan Josef Hermann als Wozzeck en aan Christl Gotlz als Marie is het te danken, dat de opvoering een groot succes is geworden. NF.GER-TROF.PEN. die deelnemen aan de bezetting van Duitsland, worden \rUwel geheel afgezonderd gehouden van dc blanke leger-onderdelen. maar naar men in Frankfurt verwacht, zal het hoofd van de Amerikaanse troepen in Duitsland aan die „afscheiding" nu spoedig een eind ma ken. In het Verre Oosten is generaal Ridgway reeds tot die stap overgegaan. In leger- kringen in buitsland meent men dat het uitstekend gedrag van de soldaten met donkere huidskleur de Europese opperbe velhebber. generaal Thomas Handv zal no pen het voorbeeld van generaal Ridgway te volgen. Generaal Handv's negers hebben weliswaar geen gelegenheid gehad zich te onderscheiden op het slagveld, maar uit een oogpunt van ras was de bezetting van Duitsland voor hen een groter beproeving dan het heetste vuurgevecht zou zijn ge weest. De negertroepen in het Verre Oos ten hadden het voordeel, dat de onzichtbare slagboom, welke in Amerika tussen de ver schillende rassen Is opgericht, in Korea grotendeels werd afgebroken. De zwarte troepen van generaal Handy daarentegen dienen in een land. dat jaren en jaren lang vergiftigd is door de rassentheorie van de nazi's. Bovendien bleek, toen de oorlog eenmaal tot het verleden behoorde, dat blanke officieren, voor het merendeel af komstig uit de Zuidelijke staten van Noord- Amerika, van mening waren, dat ze nu vrij waren om van de daken te schreeuwen, dat „men geen soldaat van een neger kan ma ken". Natuurlijk hebben tal van Duitsers die wenk ter harte genomen Dit alles neemt niet weg. dat mensen, die de zwarte troepen van nabij hebben gade geslagen tot de erkenning moeten komen, dat de twintig duizend Amerikaanse negers in de zes jaar van de bezetting van Duits land hun ras en hun land met eer hebben vertegenwoordigd. Ondanks de Duitse vij andigheid zijn er slechts zelden incidenten voorgekomen Blijkens de legerstatistiek bestaat er weinig verschil tussen blank en bruin inzake ernstige misdrijven en niet nader te noemen ziekten, de twee grootste plagen waarmee de legerleiding heeft te kampen. Hierbij komt. dat de negers in het nadeel waren doordat ze over het alge meen minder ontwikkeld waren dan de In Schiedam wordt het feest van de va- cantie gevierd. Avond aan avond worden de bloemetjes buiten gezet. Het program dat de Schiedammers wordt aangebo- staat op hoog peil. waarvan de plaatjes van het wagenspel, dat we^d opgevoerd en van het ballet getuigen. Het rioolgemaal geeft een beeld van de illuminatie. *- "PVAT IK ze ln de keu- ken die vuistslag gaf, edelachtbare, ik wil het niet ontkennen, klonk het toonloos relaas van de nerveuze, vroeg vergrijsde man. 'k Vloog over mijn toeren. Een geestelijke kortsluiting. We zijn twee maal getrouwd en weer gescheiden. Tweemaal heb ik meubelen aangeschaft. Tweemaal alles nieuw. Na mijn eerste scheiding heb ik jaren het kamerleven doorworsteld, wat ik ten slotte niet langer ver kroppen kon, omdat het verlangen naar m'n jongen, •waar 'k altijd zielsveel van heb gehouden, me de baas werd. Ik betaalde ge regeld zijn onderwijs, zag hem volwassen worden. Ik heb gezorgd, dat hij een mens in de maatschappij werd. Wel heb ik stank voor drank gekregen, doch voor me zélf ben 'k nu verantwoord, 'k Ben toen naar haar teruggegaan en heb gezegd: Marie, laten we samen een nieuw leven beginnen. We zijn allebei mensen met fouten en ge breken. Ze zei: ik heb geen gebreken, die heb jij al leen. Ik zei, goed dan, ik ben dan alleen fout ge weest. maar laten we alles vergeten en vergeven. Laten we samen opnieuw beginnen en van het leven nog maken wat er voor ons van te maken Is.... En ze stemde toe.... Ja, uit médelijden! interrumpeerde de zicht baar vroeg verouderde vrouw verbeten. Uit meelij heb 'k je toen terugge nomen.... Tijdens deze stoornis had de man zijn bleke hoofd vol verachting naar haar omgedraaid. Hij slikte wat weg en vervolgde met trillende lippen: Mééélijijij? Jf) méé- lijijij?Veertien huwe lijksjaren veeg Je niet als met een natte spons weg. edelachtbare. Bij mij ging het om mijn jongen, doch ik wist, dat tk door deze stap toch geen echte sa menleving met haar kon heroveren. Bujtenstaanders vinden mij een vent-van- niks. Maar in mijn positie... Men oordeelt er zo gemak kelijk over en 't is toch zo moeilijk. Mijn levensbalans was op de debetzijde te zwaar belast, enfin, laat 'k er over zwijgen. U zult me wel begrijpen, edel achtbare. Weer vier jaren volgden, die ze mij tot een hel heeft gemaakt, omdat dit in haar karakter zit. 't Is of ik aan die vrouw geketend ben. 'k Heb me van haar los gerukt en me weer vrijwillig laten boeien.... Het verwondert me, dat 'k in die tijd niet tot gekke dingen ben ge komen. We zijn toen over eengekomen opnieuw van elkaar te gaan, maar dan zó. dat ik tóch in huis zou blijven wonen. Ik koos de zolderkamer, waar ze geen last van me zou hebben en waar ik voor me eigen potage zou zorgen. Alleen zou ik ook de keuken ge bruiken als zij die niet nodig had.- evenmin als mijn schoondochter, die met mijn zoon een jaar later bij me kwam ia- wonen. Met die schoon dochter is ze tegen mij on der één hoedje gaan spe len. Samen treiteren ze mij met allerlei dingen, waar tegen ik machteloos sta.... Die morgen, toen ik ln de keuken kwam, had ik juist bericht van mijn zus ter gekregen dat 's mor gens vroeg mijn va£e5 overleden was. Ik had even tevoren een pannetje melk op het gasstel gezet, doch toen ik ln de keuken kwam, waren mijn vrouw en schoondochter bij het gasstel bezig en mijn melk stond steenkoud en onge kookt op het aanrecht Ik zei: Marie, waarom heb je dèt nu weer gedaan. Ik moet direct naar huis, want hiijn vader ds van morgen overleden. Ik ver zoek je dus beleefd mij al thans vandaag met rust te laten. Vergeet niet, dat het de sterfdag van mijn oude heer is. Ze keek me spot tend aan, haalde de schou ders op en mompelde iets. dat ik zeer beledigend ■achtte voor de nagedach tenis van mijn vader. Te gelijk vlogen de remmen er bij mij af en gaf haar de vuistslag. Een hevige scène ontstond en in haar hysterische drift stuurde zij mijn schoondochter naar de politie. Ik zal die dag nooit vergeten 'k Heb alles toegegeven. Ze had me het bloed onder de nagels uitgezogen De verklaring van de vrouw getuigde van on verzoenlijkheid en haat, waarbij de keerzijde der medaille werd getoond en ze steun kreeg van baar schoondochter, die triom fantelijk getuigde: Pa gaf eerst moe een vuistslag op haar neus, dat het bloed er uit spatte en toen wilde hij mij te Ijjf Ik heb toch jullie drie maal vriendelijk gevraagd. Tilly, mij slechts één dag met rust te laten met het oog op mijn vaders sterf dag. En jullie hebben me uitgelachen en dat heeft me veel pijn gedaan.... Terecht merkte de offi cier op. dat hier tal van verzachtende omstandig heden een boete van twee rijksdaalders mogelijk maakten, waarmede de rechter het eens was. Toen keerden twee men sen, die elkander tot in het diepst van hun ziel haatten, als twee aan el kaar geketende slaven naar de gemeenschappelijke woning terug, die hun bagno is...... blanke soldaten, terwijl ze bovendien had den te strijden tegen ras-vooroordelen. De legerleiding heeft echter getracht de negers op beide punten tegemoet te komen. Zo werd in Kitzingen in Beieren een opleidings centrum gevormd, waar de zwarte soldaten een ontwikkeling konden deelachtig wor den, ongeveer gelijkstaand met hetgeen op de lagere school wordt geleerd. Duitse za kenlieden, die hun minachting voor zwarte soldaten te kennen gaven, kregen het met de legerleiding aan de stok. Men heeft ech ter geen poging gedaan tot .integratie", de term. welke het leger gebruikt wanneer er sprake is van het vormen van gemengde eenheden, waarin bruin en blank in één on derdeel zijn verenigd. „Afscheiding" DE ZWARTE troepen van generaal Handy vormen drie afzonderlijke bataljons infanterie, een bataljon van de genie en een ..antal compagnieën, die met het vervoer zijn belast. De infanterie-bataljons zijn ge vormd nadat negerleiders in de Verenigde Staten er zich over hadden beklaagd, dat er in het leger een neiging bestond om negers uitsluiténd te gebruiken als chauffeurs op vrachtauto's. Alleen de Amerikaanse lucht- strijdmacht in Duitsland heeft een poging gedaan tot volledige integratie van de ne gers in Duitsland De negers van luitenant- generaal Lauris Norstad dienen zij aan zij met de blanken en dat geldt zowel voor officieren als voor minderen, voor grond personeel en voor de bemanning der vlieg tuigen en het komt zelfs voor. dat negers het bevel voeren over gemengde eenheden. Het resultaat schijnt uitstekend te zijn. Het leger heeft slechts twee proeven genomen met volledige integratie, zoals die bij de luchtmacht bestaat en wel bij de Eregarde en in het Vrouwenlegerkorps. Blijkens de rapporten heeft dit nergens aanleiding ge geven tot wrijving. De negertroepen komen wel tegelijk met de anderen uit Amerika in Duitsland aan in verhouding van twaalf op honderd. Ze vormen echter afzonderlijke bataljons en zijn voornamelijk bestemd voor transport diensten en als technici. Afgezien van de „afscheiding" dienen ze op dezelfde basis als blanke troepen in Duitsland. Ze eten in dezelfde cantines en wonen in dezelfde ho tels. Een neger kan als hoogste rang die van luitenant-kolonel bereiken en er zijn heel veel neger-majoors. Zegslieden van de negers klagen er over. dat er in het maat schappelijk verkeer altijd nog een zekere wrijving bestaat tussen blankAi en zwar ten. maar van ernstige aard achten ze dit niet. De communisten schijnen evenwel bij zondere aandacht te schenken aan de ne gers en in Kitzingen moeten ze zelfs hebben geprobeerd communistische cellen onder de daar studerende negers te vormen. De communisten hebben voorts propaganda- blaadjes verspreid, waarin ze in schrille kleuren schilderen hoe de negers in Ame- lika worden vervolgd, hoe vaak er negers worden gelyncht en er op andere wijze ge weld tegen hen wordt gepleegd. Die propaganda heeft echter weinig uit werking gehad. Wanneer de Westduitsers zien hoe neger-militairen fonkelnieuwe auto's besturen, kunnen ze moeilijk gelo ven. dat de kleurlingen in Amerika er zo slecht aan toe zijn als in die propagan- dablaadj^s wordt geschetst. De meeste negers zouden echter, als er hen naar werd gevraagd, openhartig toege ven, dat ze in het leger minder te lijden hebben van achteruitzetting dan thuis, zelfs in het Noorden, het geval is. Halfbloedjes 1~)E MEESTE kopzorg, welke de negers de legerleiding verschaffen, is te danken aan liefdesgeschiedenissen met Duitse meis jes. Op dit punt blijkt het zaad, dat Hitier heeft uitgezaaid, op rotsachtige bodem te zijn gevallen. Duitse meisjes zijn even dol op bruine als op blanke soldaten en een meisje, datphaar hart verloren heeft aan een ndger wil gewoonlijk ook met hem trouwen. De kinderen uit deze liefdesge schiedenissen geboren, vormen thans een van de grootste maatschappelijke proble men, waarvoor men zich in Duitsland ziet gesteld. Dit jaar gaan de eerste Duitse ne gerkinderen naar school, een feit, waarop de Duitse pers bijzonder de aandacht heeft gevestigd. Duitsland heeft op het ogenblik ongeveer 10 000 halfbloedjes. De Duitsers voorspellen, dat ze zullen opgroeien als pa ria's en volgens hen hebben slechts weini gen een vader, die zich om hen bekom mert. De meesten zijn ondergebracht in Kindertehuizen of worden opgevoed door hardwerkende moeders. Het leger schijnt de opvoeding van die kinderen als een „zuiver Duitse aangelegenheid" te beschouwen en de negers schijnen dit standpunt te delen. Dr Dorothy Ferebee. vertegenwoordigster van de Nationle Raad van Negervrouwen, heeft onlangs verklaard: Het vraagstuk van de negerkinderen is natuurlijk een zuiver Duits probleem en de negerkinderen behoren niet anders te wor den behandeld dan ieder ander kind van een ongehuwde moeder. Het s.s. Grevelingen, dat voor de N.V. Rotterdamsche Tramweg Mjj de veerdienst onderhoudt tuszen Z(jpe en Anna Jacoba en dat speciaal is Ingericht voor het vervoeren van auto's, kwam Zondagavond van een scheepswerf te Dordrecht, waar het voor reparatie was geweekt. Het schip zou naar Helievoetsluis varen om Maandagmorgen een proefvaart te maken in de veerdienst HelievoetsluisMiddelharnis. hetgeen ken nelijk verband houdt niet het feit, dat men zoekt naar betere verbindingen, die dienst sullen moeten doen tot aan de tijd dat hft eiland zijn veelbegeerde brug krijgt. Tijdens de vaart door het Hollandsch Diep is de Grevelingen ter hoogte van Klundert aan de grond gevaren en blijven zitten. De proefvaart zou meegemaakt worden door een aantfcl hoofdambtenaren van rijks waterstaat, onder wie hoofdingenieur Fabius van het arrondissement Dordrecht van rijkswaterstaat, ir W. de Jong van de directie Zuid-Holland en hoofdinspecteur J. J. Oster van de Rijksverkeersinspectie. Deze heren hadden zich Zondag al naar Helievoetsluis begeven, onkundig van het omhoog varen van het schip. De directeur van de R.T.M., de heer H. J. van Zuylen, liet hen daar door het hoofd van de tech nische dienst van zijn maatschappij mede delen, dat de proeftocht tot later tijdstip moest worden uitgesteld. Inmiddels was het s.s. Schelde van de R.T.M. reeds op weg naar de Grevelingen om te helpen het schip vlot te krijgen. Ge durende de gehele Maandag mocht men daarin echter niet in slagen, mede in ver band met de windrichting, die de vloed in het Hollandsch Diep tegenhield. Men hoopte het schip vandaag van de zandbank te krij gen, waarna de proeftocht alsnog zal plaats vinden. De Grevelingen is een brede boot, waar auto's en wagens, ook van grote afmetingen, aan de zijkanten kunnen op- en afrijden. Het schip kan ongeveer 25 auto's tegelijk vervoeren, In het veer Zijpe-Anna-Jacoba is het practisch ononderbroken gehele dagen in dienst; de dienstregeling vermeldt 27 vaarten heen en weer per dag. Het rioolgemaal aan de Marconistraat, badend in licht. Een aardige scène van: De klucht meest er Pathelin. De Tarantella,, uitgevoerd door de ballet- .groep van Corrie Hartong. (Van een speciale medewerker) Washington, Augustus. A fgezien van de hitte, welke hier zodanig is, dat ik. gehuld in zwembroek en met klefferige vingers de toetsen van mjjn schrijfmachientje beroer, en dat ik op zjjn minst vijf liter melk. vruchtensap en andere koele dranken en l>y de officiële gelegen heden whiskey moet drinken om de voch tigheidsgraad in mjjn lichaam op peil te houden, afgezien dan van deze onbeschrijfe lijke hitte, herinnert Washington me sterk aan Den Haag. Deze ambtenarenstad van de „States" is ongetwijfeld vele malen indrukwekkender met zijn machtige regeringspaleizen in Griekse stijl en zijn enorme grasvelden in het hart van de stad en ook maken de merkwaardige dissonanten de plaats leven diger dan onze residentie, maar ik heb hier toch urenlang gewandeld ja, inderdaad gewandeld, en dat was onder deze „trans- pirationele" omstandigheden de grootste dwaasheid, welke ik in de ogen van mijn Amerikaanse vrienden kon plegen door uitgestrekte villawijken met brede asphalt- banen. prettige grasgazons en luxueuze be huizingen. welke in Wassenaar of rondom de Oude Scheveningseweg volkomen op hun plaats zouden zijn. Regeringsgebouwen, mu sea en „memorials" ter ere van Lincoln en Jefferson zijn op en top Griekse bouwwer ken, compleet met zuilen, en dorische ver sieringsmotieven. De vorm van de bijna tweehonderd meter hoge obelisk voor George Washington stamt uit Egypte, de straatlantaarns zouden in de dagen van het empire geen slechte indruk in Parijs ge maakt hebben en ik wandelde in een heer lijk park. dat, zo er niet twee negermeisjes met haar vrienden rondgedrenteld hadden, me een volmaakt Italiaanse entourage ge boden zou hebben. En toch, ondanks al deze imitaties, heeft Washington, stad zonder wolkenkrabbers, een eigen sfeer, welke ons. Europeanen, niet slecht „ligt". Het gezellige-praatje-buiten- geldzaken-om, de uitvoerige vriendelijkheid van tramconducteurs en caféhouders laat me me zeggen: de persoonlijke sfeer van de Nederlandse steden, ontbreekt ook hier, maar het tempo van het leven is toch onge twijfeld wat rustiger dan in New York. Dit hangt natuurlijk samen met de Zuidelijker ligging en het feit, dat hier vrijwel geen fabrieksarbeiders wonen, maar hoofdzake lijk ambtenaren (plus hun imponerend leger van secretaressen en steno-typistes), die, de welbekende uitzonderingen buiten beschou wing gelaten nu eenmaal over de ganse wereld hun vertrouwelijke connecties schij nen te hebben met de bureaucratie en die er een gematigd tempo op na houden. Niet temin heerst hier in de departementen een wel gand andere sfeer dan in de gebouwen rond het, Haagse Plein en andere Europese regeringscentra. Geen gewichtigdoenerij De Amerikanen hebben nu eenmaal en dat ia heerlijk een afgrijselijke af keer van gewichtigdoenerij en hun kopstuk ken moeten daar terdege rekening mee hou den, willen zij in de gratie blijven. Twee maal heb ik dat dezer dagen ondervonden Het eerste geval had als toneel het kan toor van een man, die een van de hoofd rollen vervult bij de mobilisatie van de Iganse Amerikaanse productie in verband met het oorlogsgevaar en die, zakelijk bp- izien, enige malen belangrijker is dan een Nederlands minister. Hij ontving ons. Euro pese gasten, in zijn bureau, liet ons eerst onze jasjes uittrekken en dassen terzijde leggen, vervolgens verzocht hij zijn per soneel een mand met kogelflesjes te bren gen. en overhandigde, om zijn gastheerschap duidelijk te demonstreren, ieder van ons persoonlijk eéhfjjpsje „coke" ((zonder glas), waarna deze alt de aard der zaak hoogst officiële conferentie een aanvang nam met een algemeen „lubberen" aan het flesje ijs koude limonade. Het tweede voorbeeld van de sportieve houding van Amerika's kopstukken speeit zich af in het Pentagon, het merkwaardige gebouw even buiten Washington, waar Marshall, Bradley en hun dertigduizend hel pers het ministerie van defensie vormen. Een enorme vijfhoek om een binnentuin heen, slechts vijf verdiepingen hoog, maar met ruim 25 km ganglengte en toch zodanig ingericht, dat de grootste wandeling van het ene bureau naar het andere niet langer dan vijf minuten duurt. Dertigduizend men sen werken hier, negerjongens fietsen met driewielers door de gangen om de „stuk ken" te transporteren, er zijn winkels, cafe taria's en honderden dingen in dit, in 1942 gebouwde, Pentagon, dat de Amerikanen wellicht meer dan wat ook stimuleerde tot het maken van „jokes", grapjes, maar dat langzamerhand toch wel zijn nut bewezen heeft. Het zenuwstelsel van het geweldige Amerikaanse militaire apparaat heeft er in derdaad een goed onderdak gevonden. In dit Pentagon dan kregen we conferen ties en handdrukken van Bradley en andere generaals en admiraals en omstreeks twaalf uur een lunch, tijdens welke enige, ons on bekende Pentagonners, ons gezelschap kwa men houden. Naast me zat een heer van omstreeks vijftig, met grijs haar, William McNeill genaamd, en in grove trekken ge schetst ontwikkelde zich de volgende dia loog tussen ons Ik: Bent u burger? Hij: Ik ben bij de zeemacht geweest, maar nu ben ik burger. Werkt u hier in het Pentagon? Ja, ik ziet .hier op een kantoor. Hebt u hier ook last van bureaucratie, net als in Europa? Ja, ze wachten hier ook wel eens een paar maanden met het beantwoorden van een brief. Zelf probeer ik het altijd dadelijk te doen Zo keuvelden we een half uur verder, prettig en zeer persoonlijk en toen ik na de maaltijd eens informeerde, wie mijn ge zellige tafelbuurman was geweest, bleek deze William McNeill, een ex-admiraal een van de zeer grote figuren van het ministerie te zijn. de man die de militaire behoeften in cijfers formuleert en zijn milliarden- nota's bij het Congres indient. Werkelijk, ondanks de imposante Griekse zuilen en ondanks het snobfsmé van enkele oude Zuidelijke families, hangt ei*" over Washington, vooa zover mijn peilingen gaan, geen sfeer Van gewichtigdoenerij en van plechtstatigheid. En wanneer ik dit zeg. denk ik terug aan het Italiaanse vadertje met zijn „volgeladen" kinderwagen en de jochies in zwempak, die ik langs Rem- brandts zelfportret zag kuieren in de Na tional Gallery of art. Deze kunsttempel im poneert dqor zijn prachtige koepelhallen, zijn beeldengalerijen, zijn fonteinen en zijn air-conditioning", maar welke men lief krijgt door de wijze waarop de meesterwer ken in de eenvoudige doeltreffende zalen „geplaatst" zijn. Alleen de „toppen" van de Europese kunst zijn hier bijeen, geen overdaad in de kwantiteit, gelijk de Euro pese musea nog wel eens plegen te eta leren Overal bespeurt men het streven naar het hoogste niveaft en naar harmonie, zodat elk schilderij de kans krijgt met zijn volle artistieke kracht tot de bezoeker te spreken En dit wellicht schoonste museum ter we reld kunt ge binnenwandelen gelijk de Ita liaanse vader deed, met kinderwagen, in badcostuum of hoe ge maar wilt Er zijn geen loketten, waar ge entrée moet betalen (daarerftegen krijgt ge nog een boekske voor niets) en met uw fototoestel moogt ge snapshots maken en zo veel als u maar wilt. Ik geef toe: een mensenkind in badpak voor Rembrandls portret van de Poolse levert geen harmonisch geheel op. maard vrijheid in dit Amerika, welke zich dan soms op wat buitensporige wijze uit. is een prachtig iets! Kerkelijke mutaties Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's-Grevel- duin-Capelle P. J F. Lamens te Elspeet. Te Westbroek J. Batelaan te Utrecht, pred in algemene dienst, als director van de Geref. Zendingsbond ln de Ned. Hen'. Kerk. Te Garderen W. Vroegindeweij te Huizen. (N.H.). Aangenomen naar Tietjerk O A. Zijlstra. cand. te Moercapelle. Naar Oostwold— Den Horn P. v. d. Veer. cand. en hulppredi ker te Wijnjeterp. -r- Naar Edam G. A. Barger te Zeist. Geref. Kerken. Beroepen te Wona (Fr L. Ringnalda. cand. te Ermelo. Te IJsel- monde L. J. Boeijinga te Fijnaart. Aangenomen naar Zwartsluis H. Hekman te Vriezenveen. Naar Dieren A. J. R Brussaard te Bruchterveld. Naar Krab- bendijke A T. Besselaar. cand. te Amster dam. die bedankte voor Heer-Husowaard. Murmerwoude en voor Wolphaartsdijk. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aan genomen naar Haarlemmermeer-Oostziide J. F. Wijnhoud te Breukelen. Naar. De venter J. Faber. cand. Ie Amsterdam, die bedankte voor Mussel. Oosterbeek—-Wolf- heze. Schouwerzijl. Zutphen en voor Zwijn- d recht—Groote Llndt. Geref. Gemeenten. Beroepen te Aagte- kerke T. Dorrcsteyn te Opheusden Bedankt voor vilssingen H. Ligtenberg te Rotterdam-West. INSPAG 28 AUGUSTUS 1951 EERSTE BLAD - PAGINA S (Van onze Parijse correspondent.) rpERWIJL de schoolkwestie de politieke gemoederen in het Palais Bourbon nog bijzon der Intens bezig houdt, bereidt het kabinet-Pleven al zijn stellingen voor in afwach ting van de v0'g«ride slag. die het spoedig te leveren krijgt. Ofschoon de premier gehoopt had het parlement na een korte zittingstijd die de katholieken aan de schoolkwestie wilden wijden per 1 September definitief op reces te kunnen sturen, wordt bij elke vergadering nu wel duidelijker dat dit voornemen op een illusie be rust. De verhouding tussen de lonen en de prijzen, urgentlepunt no. 2. wordt de inzet van de volgende strijd met de veelkleurige oppositie, en daarna heeft het parlement, bij monde van Gaullisten, socialisten en communisten, al te kennen gegeven Pleveo wel eens san zijn internationaal-dlplomatieke tand te willen voelen. Palewski. de Gaullistische expert van buitenlandse zaken, bleek van mening dat het hoogste tijd geworden is voor de regering om het oordeel te vernemen van het parlement, nu overal in de wereld inter nationale conferenties gehouden (zullen) worden Kaesong, Teheran, San Francisco, cn de besprekingen over het Europese leger aan de Quai d'Orsay. waarbij de Franse be langen direct of indirect betrokken zijn. Die zienswijze werd door de communisten en de ^socialisten gedeeld. Een debat in grote stijl over de internationale toestand zal door het kabinet-Pleven dus moeilijk te ontlopen zijn. de salarissen zullen moeten en kunnen worden opgeheveld. Als axioma geldt daarbij niettemin, dat salarisherziening zonder productieverhoging nationaal nimmer te motiveren valt en door de arbeiders zélf dus als een fictieve verlichting zou moeten worden beschouwd Wat echter eerst de kwestie der prezen en lonen betreft, wordt thans ook van re- «erlngsiüde wel de noodzaak erkend, de salarissen voor de zoveelste maal te her zien Zo juist werden de graanprijzen weer aanzienlijk verhoogd, waardoor ook het brood tien a twaalf francs per kilo duurder zal worden. De kolen beloven een zelfde beeld, met als onafwendbare consequentie seen nieuwe opwaartse beweging der prij zen van transportmiddelen, electra, gas. huishoudelijke artikelen, auto's etc. Voorzichtig geschat zullen de levenskos- tcn in Frankrijk zo op korte termijn weer Seen 10 i 15 procent duurder worden en de arbeiders, die zich thans gesteund weten door de communisten èn de socialisten, zfln zeker niet van zins dit geschenk na de grote vacanties zonder commentaar te aan vaarden. In de tijd onmiddellijk na de vacanties, Ials alle reserves zijn opgeconsumeerd, heerst er in Frankrijk van ouds een kli maat. dat zich bij uitstek leent voor so ciale onregelmatigheden, stakingen, etc., en dit jaar wordt dit gevaar door economische politieke omstandigheden nog wel bij- zonder aangezet. Wat stelt de regering daar tegenover? Een nieuw plan. dat René Mayer, de economi sche dictator van het kabinet, de laatste weket met zijn medewerkers heeft ont- S worpen. Deze radicale minister, die door de com- munisten bij herhaling zijn familie-relaties met de Rothschilds wordt verweten, kan als econoom worden omschreven als libe raal van progressieve tint. Die opvattingen L- komen ook in zijn nieuwe plan tot uiting Zo erkent de minister de noodzaak van een nieuwe loonronde waarmee hij de syndicaten het argument uit handen I hoopt te slaan, dat hij als „kapita- I b list" geen bebrip voor de normale behoeften der arbeiders zou tonen doch weigert hij anderzins de richtlijnen der socialisten te volgen, die met overheids subsidies (welke toch door het volk moeten worden betaald) een verdoezeld beeld der i werkelijke verhoudingen zouden willen I scheppen Zo heeft de minister b.v .thans ook nagelaten, na de verhoogde graanprij- zen. met een extra toelage aan de bakkers de oude broodprijzen kunstmatig te hand haven. De minister tracht aldus een alge mene sanering van de staathuishoudkunde door te voeren. Daarentegen stelt minister Mayer zich wel voon een extra druk op de tussenhande laar1 in de vrije sectoren uit te oefenen waarbij hij speciaal het oog gevestigd houdt op de wijn en het vlees. De maatregelen, die op dit gebied te wachten staan, worden van regeringszijde al samengevat als: de operatie-biefstuk. In het tijdsbestek van één jaar is het vlees in Frankrijk, naar gelang van soort en kwaliteit, van 40 tot 60 procent in prijs gestegen. Ofschoon het vlees, met inbegrip van kippen en konijnen, in Frankrijk van ouds als een dagelijks en noodzakelijk voe dingsmiddel werd beschouwd, moesten vooral de arbeiders er zich sedert een jaar toch wel in schikken, dat schraalhans zich als keukenmeester bij hen installeerde Vlees werd luxe voor de Zondag. Als weleer: iedere^werkman zijn kip' Rene Mayer hoopt zich thans, na alle on- - prettige verrassingen, die hij voor de Frans man in petto had. een lichte mate van po pulariteit te kunnen heroveren door een poging, schraalhans uit zijn positie te ont zetten. De oorzaken van de vleesprijs- stijgingen waren vooral tweeërlei. Eensdeeis de droogte van de vorige zomer, waardoor de veestapel ingrijpend moest worden be perkt, en anderzijds de export, die de re gering met alle middelen meende te moeten opvoeren Aan regen heeft het deze zomer niet ontbroken en de veestapel werd van j die kant dus zeker niet belaagd. De export van vlees wil de regering nu tevens gaan beperken en zo hoopt men dan de voor naamste condities voor een prijsverlaging in deze sector op korte termijn te kunnen «"heopen Prijsbeheersing doet de rest. al dus beloofde de minister. Deze en andere maatregelen, gericht dus op een remming van de prijsstijgingen. het>- ben niettemin enige tijd nodig, alvorens hun effect te openbaren en men verwacht daar om. dat men eerst omstreeks medio Sep tember de hele situatie goed zal kunnen overzien. Dan zal worden beslist hoe hoog afgewezen. De productie vertoont, natio naal bezien, nog steeds een stijgende lijn en ook de grondstoffenprijzen op de Inter positie van rust te hebben ingenomen, oflelfs dalende te zijn. Economisch gesproken, kan men de omstandigheden Voor het uitvoeren var een nieuwe loonrohde dus zeker niet on gunstig noemen. Politiek beschouwd, ziet echter de toestand er helaas minder rooskleurig uil. vooral omdat, gelijk reeds werd opgemerkt, de socialisten, die vroeger een der vier steun pilaren van de regering vormden, zich thans ten aanzien van de aociale elausule. bij de communisten in de oppositie hebben gevoegd Er is dus zo weinig nodig om een stakings actie te ontketenen, die de voordelige om standigheden snel zou teniet doen en daarom kan men. alles tezamen gevoegd, het kabinet-Pleven. ondanks het economische coördinatie-plan van minister Mayer, nati- weliiks een weg langs rozen onder mane schijn ln het vooruitzicht stellen. Het onder Liberiaanse vlag varende luxe- jacht President Robert, aan boord waarvan zich de plotseling uit Maastricht verdwe nen notaris G. bevindt, is Donderdagmid dag jl. uit Le Havre vertrokken. Volgens de havendienst zou h«t jacht naar Cher bourg opstomen. Na een kort verblijf al daar zou het daarna de open zee kiezen en koers willen zetten naar Zuid-Amerika. De haven- en politie-autoriteiten te Le Havre hebben gedurende het verblijf van het jacht in deze haven geen opvallende belangstelling getoond voqr de passagiers. Men beschreef hen ons als achtenswaardige lieden, als „parfaits gentlemen". Toch Schijnt iets in de sfeer op het schip de plaat selijke autoriteiten wel getroffen te hebben, want toen het jacht uit Le Havre vertrok, verklaarde een functionaris van de haven politie: Over die president Robert zou een roman te schrijven zijn! <1 Bij heldere hemel zal nfen Zaterdag 1 September a.s. een gedeeltelijke zonsver duistering kunnen waarnemen. Om 13.49 uur is het nieuwe maan en de maan zal zich dan juist tussen de zon en de aarde bevinden Omdat Zaterdag de rpaan slechts gedeeltelijk de zon bedekt, zal er dus een gedeeltelijke zonsverduistering te zien zijn. Slechts een tiende deel van de zon- middellijn zal worden bedekt. De verduiste ring zal zich voltrekken tussen 12.36 uur en 1348 uur. Bij heldere hemel kan men met een glas bedekt met roet de verduiste ring het best waarnemen. Conlrabassist Kneifer overleden Gisteravond is op 78-jarige leeftijd te zijnen huize overleden de oud-eerste contra- bassist van het Residentieorkest. Thomas Kneifer. Van de oprichting van het Resi dentieorkest af heeft hij als solo-contra bassist deel van dit ensemble uitgemaakt Na gepensionneerd te z.ijn werd hij mede werker van het Rotterdams Philharmonisch Orkest De edelsmid J. G. F. Bron te Utrecht is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Speciale politie-agenten hadden dienst om de grote menigte in bedwang te houdep. die Maandag de opening van het wolseizoen te Sydney bijwoonde Alle beschikbare plaat sen in de veilingruimte van de Royal Ex change waren bezet en nog honderden be langstellerden klommen op de trappen en andere gunstige punten. In het tweede uur van de veiling vertoonde de markt een zwakkere tendentie. De noteringen daalden naar raming met gemiddeld lO'/i in verge lijking met de prijzen in Juni j.l. Nieuwe maximum-diepgang op gekanaliseerde Main Volgens de scheepvaart-politieverorde ning voor het Rijnstroomgebied mogen np de gekanaliseerde Main de daar varende schepen een diepgang hebben van ten hoog- 2.30 m. zodat de afstand van de scheeps bodem tot de kanaalbodem minstens 20 cm bedraagt De door het varen der schepen op de Ka nalen intredende daling van de waterspie gel. heeft een dieper ihzinken van de vaar tuigen ten gevolge. Hieruit volgt, dat vaar tuigen niet tot de hoogst toelaatbare diep gang mogen worden geladen, maar zo dat zij ondanks de bij het varen intredende da ling. de maximum-diepgang van 2.30 m. niet overschrijden. Een vaststelling van de maximum-diep gang voor de gekanaliseerde Main, zo wordt door de waterwegdirectie Würzberg in dit verband verklaard, zal op de duur slechts vermeden kunnen worden, als de scheep vaart er zelf op let. dat de op de gekana liseerde Main varende schepen de hoogst toelaatbare diepgang niet overschrijden als zij de lading der vaartuigen daarnaar aanpast. Het waterwegbestuur moet iedere eis tot schadevergoeding afwijzen voor on gevallen die ontstaan door overschrijding van de hoogst toelaatbare diepgang. Aan ne andere kant zijn de scheepseigenaars en schippers aansprakelijk aan het waterweg- bestuuf voor alle schaden, die ontstaan door de overschrijding van de toelaatbare diep gang. Vrijdag werd in Oost Berlijn officieel me degedeeld, dat Oost-Duitsland het voorne men heeft vier soorten oceaanschepen te bouwen voor de vaart op Europa, het Mid den- en het Verre Oosten. De eerste soort zal worden gebruikt voor het verkeer op de Noordzee en de Oostzee, de tweede voor het verkeer in het gebied tot het Nabije Oosten, de derde voor het verkeer op het Midden Oosten en de vierde voor het ver keer op Oost-Azlë. De vierde soort scheoen zal hutten hebben voor 12 passagiers. Met de bouw van het eerste schip van dit type zal ln het begin van het volgende jaar een begin worden gemaakt. Het zal vermoede lijk eind 1953 worden voltooid. De bouw vur. de eerste soort schepen zal eveneens in het begin van het volgend jaar beginnen. Studiereis bosbrandweer In samenwerking tussen de (Voedsel- en Landbouworganisatie der Verenigde Na ties) en de O.E.E.C. (Organisatie voor de Europese Economische Samenwerking) is een studiereis georganiseerd op het gebied van de organisatie en de techniek van de strijd tegen de bosbranden in de Verenig de Staten van Noord-Amerika. Aan deze reis nemen een aantal deskundigen uit de OE.E.C.-landen deel. benevens uit landen buiten Europa. Nederland wordt vertegen woordigd door de heren mr S. J. Hal- bertsma, secretaris van de hoofdafdeling bosbouw van de Stichting voor de Land bouw. J. H. A. van Heek penningmeester van de Bosbrandweervereniging Achter hoek en Lijmers en ir W. L. Jansenr hout vester bij het Staatsbosbeheer. Deze deel nemers zijn Zaterdag j.l. vertrokken. BIJNA Iedere Amerikaanse arbeider houdt ér een wagentje op na evengoed als iedere Nederlandse arbeider een fiets heeft. De levensstandaard van de Amerikaanse arbeider is hoog, maar geen categorie werknemers heeft een r,o goed inkomen als de arbeiders van de Velvetfabrlek te Sto- nington in Connecticut. Eigenlijk is het woord „werknemer" hier niet geheel juist, want de arbeiders zijn te vens „partners" van de baas en delen in de winst. Blijkens het jaarverslag over 1950 kregen ze gemiddeld 33'/« winstaandeel bo ven het gewone loon. Onder de arbeiders zijn er. wie het als de dag van gisteren heugt hoe er, nog niet zo lang geleden, een staking uitbrak, die niet korter dan zestien maanden duurde. Dat was in 1938. Dat ge- heurde, toen er in de fabriek een briefje werd aangeplakt met de lakonieke mede deling, dat de wevers in het vervolg vier m plaats van twee weèfgetóuwen moesten bedienen. Na hiervan kennis te hebben ge nomen, marcheerden alle driehonderd ar beiders en arbeidsters de fabriek uit, on zekerheid en honger tegemoet. De baas noch het personeel wenste toe te gte' van de ene dag in de andere, van de ene week in de andere duurde de staking tot ineens de baas kwam te overlijden. Eigenlijk ging er bij die tijding daarvan geen schok door de gelederen van de drie honderd stakers en hun gezinnen. Ze ken den de familie van de baas en begrepen dat deze, evenmin als de oude heer bij zijn le ven zelf had gewild, van onderhandelen zoi willen weten. A En toen gebeurde er iets onverwachts. De familie vond plots goed. dat de oudste zoon, Clarence A. Wimpfheimer. de touwtjes van het bewind in de Velvetfabriek in handen zou nemen. Zij gaf hem echter de goede raad het gehele bedrijf naar het Zuiden te verplaatsen, waar zeker goedkoper cn han delbaarder werkkrachten waren te krijgen. Clarence gevoelde daarvoor echter niets. Hij was opgegroeid in het bedrijfsleven en had er zich rekenschap van gegeven, dat de ar beiders werkelijk geen benijdenswaardige positie hadden. Hij was jong en idealistisch en droomde er van zijn personeel tot „me dewerkers" te maken. Zo gesthiedde het. dat de leider van de personeelsbond. die de familie als de „raddrafBr" had beschouwd, op een goede dag eeri uitnodiging kreeg eens te komen praten met de nieuwe baas. De man ging. maar het was een nors kij kende, vijandige „raddraaier", die de fa- briekspoort inging en op de deur van het privé-kantoor klopte. Enkele uren Tater kwam hij weer te voorschijn, tot verbazing van de mensen, die hem stonden op te wachten, met een brede, vergenoegde lach op het gelaat. Wantrouwen Jongens, zei hij, die jonge vent is een beste kerel. Hij meent het goed met ons. Moet je horen. We kunnen het hoogste loon krijgen, dat in zon fabriek qls de onze wordt' gegeven en bovendien biedt die jonge knul ons aandeel in de winst aan. Begrijp goed, we zullen daar recht op hebben en niet maar eens iets extra's krijgen toege- stopt, waarvoor we verschrikkelijk dans baar moeten zijn. Nou? Er ging een ontevreden gemompel onder de mannen op. Er klonken schampere woorden, want niemand vertrouwde die plotselinge vrijgevigheid. Bij stemming kwamen er 299 „nee's" uit de bus en éen ja"van de raddraaier. De mannen en vrouwen kwamen overeen, dat ze het werk zouden hervatten en het een jaar zouden proberen met de behandeling van vier weefgetouwen, maar tegen hoger loon, va- vantie e.d voordelen. Clarence Wimpfheimer had zijn eerste les ontvangen, n.l.. dat men met de beste be doelingen bezield kan zijn, maar dat men geen nieuwigheid moet willen Invoeren, wanneer de arbeiders geen vertrouwen in de directie hebben. In het proefjaar werd dat vertrouwen gevestigd. De arbeiders en ar beidsters tuimelden van de ene verbazing in de andere. Ze hadden het voor onmoge lijk gehouden vier weefgetouwen te bedie nen en ziet, na korte tijd, was dit een kwestie van routine geworden. Daar er nu goedkoper werd geproduceerd, stroomden de orders toe. De leider van de personeels vereniging rekende zijn collega's voor. dat wanneer ze het voorstel van de „jonge baas" hadden aangenomen, ze zeker een extraatje van II*/» van hun jaarloon zouden hebben gehad. Toen dan ook na afloop van het proefjaar de jonge baas opnieuw voor stelde een contract aan te gaan maar dan voor drie Jaar. teneinde voor geruime tijd zekerheid te hebben en plannen te kun nen maken waarbij de arbeiders aandeel in de winst zouden krijgen, gingen ze daar met graagte op in. Het voorstel dat Wimpf heimer deed. was dan ook wel heel aanlok kelijk: 30"« aandeel in de winst gedurende de drie jaren, die men voor de boeg had en (Advertentie) DE IDEALE COMBINATIE VAN RIJKE VIRCINIA'SMAAK EN PERFECTE MILDHEID (Van een speciale verslaggever). De traditionele wedstrijd tussen het Nederlands elftal en de Engelse Free Fores ters op het HCC-terrein in Den Haag is op zeer spannende wijze in een draw geëindigd. Dit resultaat mag echter geïnterpreteerd worden als een morele overwinning voor de Nederlanders. De Free Foresters, die eerst gingen bat ten. scoorden in hun eerste innings 162 runs. Hiervan scoorde Hawkey, een gevreesd batsman 40, in mooie stijl, doch hij werd twee maal van zeer eenvoudige vangen ge- bovendien zou iedere werknemer toch nog het extraatje van 11* van het jaarloon ont vangen. dat ze zich door hun weigerachtige houding een jaar te voren hadden laten ontglippen. Juist met Kerstmis 1940 kwam de nieuwe overeenkomst tot stand en van dat ogenblik af gevoelden de arbeiders zich niet langer werknemers, maar deelge- rechtigden Het spreekt vanzelf, dat ze de arbelds- productie met geheel andere ogen gingen aanzien. Lijntrekkers waren niet langer ge zien in de ogen van hun kameraden. De lei der van de personeelsvereniging wist zo'n mannetje al heel spoedig te lozen. Boven dien begonnen ze hun hersens te laten wer ken en zich af te vragen of er geen vereen voudigingen of verbeteringen in het pro ductieproces konden worden ingevoerd, zo dat de kostprijs wgrd gedrukt en de winst dus groter kon worden. En inderdaad wer den er verschillende uitvindinkjes gedaan. De Velvetfabriek in Stonington is tegen- .voorddig de grootste fabriek van dien aard in geheel Amerika De arbeiders hebben nu allemaal een eigen huis, elke maand zetten ze een bedragje op de spaarbank, hun kin deren kunnen studeren en in één woord hun levensstandaard is hoger dan van 'enig col lega van andere dergelijke fabrieken in den lande. De belangstelling van de buitenlandse voetbalscouts voor Nederlandse prominente spelers blijkt nog steeds niet af te nemen. Zo is thans de aandacht op onze nationale midvoor Noud van Melis van de voetbal vereniging „Eindhovengevallen. Een vertegenwoordiser van Torino uit Milaan heeft Van Melirf de laatste weken meermalen bezocht en hem gepolst over een verbintenis met deze Italiaanse ver eniging. Officiële afspraken zijn nog niet gemaakt, evenmin aanbiedingen gedaan, die aan lokkelijk zijn. Van Italiaanse zijde heeft men Van Melis wel gevraagd om eens een kijkje te komen nemen in Milaan om pas daarna tot overeenstemming'te komen Van Melis zelf heeft in dezen nog geen enkele beslissing genomen. Hij zei ons: „Ik weet wel. wat ik nu heb. maar moet maar af wachten wat ik zal krijgen. Ik weet nog niet wat ik zal doen. Het lijktallemaal erg mooideen, ik weet het heus nog niet De Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs heeft ter gelegenheid van de komende na- jaarsbeurs een gezelschap van fabrikanten en zakenlieden uit Italië uitgenodigd om een driedaags bezoek aan Nederland te bren gen. Voorts zal tijdens de tweede week van de jaarbeurs een gezelschap, bestaande uit Franse gasten, naar Nederland komen. Zij zullen Maandag 17 September te Amster dam aaijkomen en eveneens drie dagen de gast zijn van de jaarbeurs. De buitenlandse gasten zullen in Neder land in contact worden gebracht met Neder landse autoriteiten op het gebied van han del en industrie. De jaarbeurs beoogt hier mede de wederzijdse handelsrelaties tussen Nederlarfd en Italië, resp. Frankrijk, te ver sterken en een mogelijkheid te openen tot een vergroting van de export van Neder landse producten naar deze landen. Voor de uitoerkorene BIJ het woord ,ibloemen" denken we allicht: „Ons land - bollen" en: ..Zuid- Frdnkrijk - parfum". Weinigen weten, dat ook Engeland een belangrijke bloemencul tuur hèeft en wel voornamelyk van orchi deeën. Deze worden in hoofdzaak gekweekt ten behoeve van Amerika, waar men dol is op orchideeën. Niet licht zal een jongeman zijn girl-friend" mee uitvragen zonder haar een orchidee aan te bieden. Er is een tijd geweest dat de Engelsen zich zelf met die vorstelijke bloem tooiden. Joseph Chamber lain o.a. zag men nooit zonder orchidee in het knoopsgat en vele heren der schepping volgden zijn voorbeeld en nog vlak voor de eerste wereldoorlog was er een bekend beursmagnaat. die jaarlijks 1 000 aan orchideeën spendeerde En jrenige Engelse dame tooide zich toen met een corsage van orchideeën ter waarde van 1 of 2. zich troostend, dat die dure bloemen per slot nog goedkoper waren dan rozen die na een paar uren verwelkt waren. Zet men de orchideeën in water, dan gaan ze wel één of twee weken mee. Zoals evenwel gezegd zijn de Engelsen teruggekeerd van die dure liefhebberij, maar wel kweken ze nog ijverig orehldeeen ten behoeve van de Verenigde Staten, waar heen in het afgelopen jaar voor een bedrag van 100 000 van die prachtige bloemen werden uitgevoerd, meer dan tweemaal zo veel dan ln 1949 Meermalen zijn orchideeën die 125 per stuk kostten, per vliegtuig uit Groot-Brlttannië naar Amerika gezonden om daar met andere soorte» te worden ge kruist. En nog altijd ziet men in Amerika dames, getooid roet een corsage van orchi deeën. niet zoals die. welke eertijd de Engelse dames droegen van één of twee pond sterling, maar van 5 20. Toen generaal MacArthur dit voorjaar naar Amerika terugkeerde werd hij bedolven onder een zee van 1500 orchideeën, een be groeting. die ma%r even 1800 kostte. Een plant kost gewoonlijk 100 a 200. maar planten van 500 zijn geen uitzondering. HET leven van een orchideeën-,.stam" duurt niet zo heel lang. hoewel de plant, die waarschijnlijk door Sir Francis Drake naar Engeland is gebracht, daar reeds sedert vier honderd jaren wordt geteeld. De Cattleya Lindores bij voorbeeld, die in 1950 ter wereld kwam kan haar voorouders nagaan tot 1918. hetgeen een hele tijd i* voor een orchidee. Het vereist zes jaar om een werkelijk eerste klas bloem te kweken. Maar dan is er ook grote kans. dat Ame rika ze koopt voor het slordige bedrag van duizend dollars of meer. Heel dikwijls ge beurt het. dat men aan de andere zijde van de Oceaan de orchideeën reeds als zaai lingen koopt. Dit geldt niet alleen voor Amerika Onlangs bestelde een Australische kweker 15 000 zaailingen tegen een prijs van ruim 17 shilling per sttik. Keizer Hirohito van Japan, die vroeger tot de geregelde afnemers van Britse orchi deeën behoorde, heeft de wens te kennen gegeven ze andermaal te kopen. De orchideeënteelt levert niet slechts de beroepskwekers flink wat geld op. maar verschaft ook genoegen aan tal van ama teurs. die zuiver voor hun genoegen orchi deeën telen of de bossen afzoeken in de hoop nieuwe soorten bloemen te vinden Zo wel hoog- als laaggeplaatsten vinden vreug de in het kweken van die bloemen. De Engelse koning heeft zijn eigen collectie m Windsor Castle en -ele gewone burgers, die te oud en te stijf zijn om In een tuin te werken, scheppen er toch vreugde in enkele orchideeën te kweken in een bak op hun balkon. De verzamelaar kan tot in lengte ven dagen voortgaan met het completeren van een collectie, want heden ten dage zijn 15000 verschillende soorten bekend, zodat het wel even duurt voor men die allemaal bij elkaar heeft. Neem geen huis mee, als je niel weet waar je terecht komt Voor emigranten naar Australië heb ik alechts één goede raad: neem geen huis mee. als je niet weet ln welk deel van het land je terecht zult komen. En als je het weet, aorg er dan voor. dat zo'n huis aan alle gestelde eisen voldoet. Aldus de heer G. F. Haspels, een der leden van een commissie van het Bouwcentrum, die een uitvoerig onderzoek naar Australische bouwvoor schriften instelde. De heer Haspels kwam Zondagavond op Schiphol aan. Hij zag in Australië veel ellende iet huisies die door immigranten werden ont scheept Zeer velen zitten daar met ettelijke kubieke meters rommel waarvoor krach tens de Australische voorschriften -teen vergunning tot houw kan worden verleend. Dergelijke mensen raken hopeloos ln de knoop Vergeet niet. aldus de heer Ijaapels. dat bli wijze van spreken Iedere streek in Australië een ander klimaat heeft en dut je ten slotte geen Spaans huls in Zweden kunt plaatsen Iedere stad of streek van het Australische gemenebest heeft zijn eigen voorschriften en daaraan moet men zich houden. Indien de emigrant dus nog niet weei. waar hij zich in Australië zal vestigen aan moet hii beslist geen huis meenemen la hij eenmaal gevestigd, dan kan hij dea ds een huis in Nederland bestellen, dat aan de eisen van wetgeving en klimaat in zijn woonplaats is aangepast. Hoewel men alle mogelijke gegevens ver zameld heeft, vfos de vestiging van emi granten. die zelf hun huis meenemen, niet het voornaamste punt van het onderzoek van-de commissie, die onder leiding van de heer J. de Geus wérkte Deze studiereis v->n het Bouwcentrum werd bekostigd door het Rijk de Herstelbank en door 35 aannemers, die plannen hebben om het Australische woningtekort te gaan helpen oplossen. Oo< voor fabrieksbouw interesseert men zich Voor fabrieksinstallaties heeft de Neder landse industrie kansen, zo vertelde de neer Haspels. Wanneer in bouwkundig opzicht de aan nemers onze raadgevingen, die op een veelomvattende studie gebaseerd zijn vol gen. aldus de heer Haspels, dan bestaan grote toekomstmogelijkheden voor Neder landse bouwers in Australië Er is geweldig veel te doen. maar het moet goed gedaan worden. Het Australische ambtenarencorps is groot en zeer nauwgezet. De contróle is «treng. Eenvoudige zusters ORCHIDEEëN zijn evenwel niet de enige bloemen, die in Groot-Brittannié wor den gekweekt. Ook de anemoon is na de oorlog in de letterlijke zin des woords tot giote bloei gekomen. In tegenstelling met de orchidee is de anemoon maar een heel gewoon, goedkoop bloemetje, dat niet od een stamboom kan bogen. Voor de oorlog was de anemoon iets aanzienlijker en iets kostbaarder, doordat ze toen afkomsti; waren van de Riviera, vanwaar de telers ze op de Britse markten kwamen aanbieden. Cornwallse telers ontdekten echter dat de grond in het eigen land even geschikt voor het kweken van anemonen als die aan de Riviera. Ze zonden deskundigen naar Zuid-Frankrijk en deze kwamen terug met zaad en plantjes, die omstreeks de jaren 1930 aan de Britse grond werden toever trouwd. De regering verbood vervolgens de invoer van Franse anemonen en het duur de niet lang of de anemonen, geteeld in Cornwall. Devonshire en op de Scilly- eilanden, namen een voorname plaats in in de bloemenwinkels. De telers van anemonen ging het voor de wind, om meer dan éen leden. Deze bloem bloeit van December tot September en broeikassen zijn er niet voor nodig. Ze kunnen ook uitstekend worden vervoerd. Anders dan bloembollen kunnen ze op een klein lapje grond worden ver bouwd en zijn ze eenmaal gesneden dan gaan ze een hele tijd mee en ze staan vrolijk en kleurig. Stelde men een desbetreffend' enquete in. dan zouden velen zeggen, dat ze van een bos anemonen die enkele stui vers kost minstens evenveel vreugde be leven als anderen van een orchidee, waar voor 2 per stuk moet worden betaald. Hernieuwing Britse vloot De algemene raad voor de Britse scheep vaart heeft verklaard, dat de Engelse koop-' vaardijvloot in gevaar wordt gebracht, ten zij het huidige belastingsysteem wordt her zien. In een memorandum aan de konink lijke commissie voor de belastingen zegt de raad, die de gehele Britse industrie ver tegenwoordigt. dat de belastingfaciliteiten voor afschrijvingen op schepen moeten worden herzien en dat deze niet moeten worden ingetrokken onidat oude schepen tegen goede prijzen aan het buitenland kunnen worden verkocht. Deze prijzen zijn hoog omdat zij worden vastgesteld in ge devalueerde ponden sterling. Het voornaamste probleem is op het ogen blik de vervanging van verouderde sche pen. die de oorlog hebben overleefd. Uit de ooor de raad gepubliceerde cijfers blijkt, dat op 30 Juni 1950 de Britse vloot 1.702.000 bruto ton of 14.8 van de droge lading tonnage omvatte aan schepen van meer dan 25 jaar oud. Van dé tankschepen, die korter gebruikt Worden, was ruim een half mil- lioen bruto-ton of 18*'« van het totaal ruim 20 jaar oud. Dit betekent, dat ongeveer 2 250.000 bryto ton in de naaste toekomst zal moeten worden vervangen, terwijl de kosten voor de bouw van een nieuw schip driemaal zo hoog zijn als even voor de oorlog. Fruitveiling te Tiel Veiling van Maandag 27 Augustus 1951. Appelen: Bloemce 14-25. 6-12; Co,dUn Kes wick 11—19. 8—11: Early Victoria 14—21. 5—11; Gamerse Zure 14—24. 8—13; James Grieve 33—48. 12—26; Lord Suffield 10-14. 4-8: Mank s Cod- lin 21—44. 6—18: Perzikrode Zomerappelen 23 12. 12—18- Swedenappelen 18—24. 8—12; Zi- lunertnnen 27-52. 12-26. id. verpakt 42-56. Zuur Kroet per 100 kg 300; Zoet Kroet per 100 *Peren: Beurre de Merode 16—18. .11—16: Clapp's Favourite C/A 3345, 27—40.12—30; Dr jüles Guyot 17—24. 10—15; Herenpeer 18—21, Juttepeer 25—32. 12—18; Kees Gljsbert 17—20, 12—16; N-H. Suikerpeer (9—24. 16—18; Sysjes 17—20, 12—15: Frapse Wijnpeer 22—26. 12—16. Pruimen: Abrikoosprulm 1018, 69-, Belle de Louvain 15—24. 8—13: Czaarprulm 15—24. 9 11; Reine Claude d'Althan 2143. 1621: Reirie Claude d'Ouillens 16—29, 10—18; Reine Claude Verte 38—70: Reine Victoria tl—32. 10 —16: WiJnprulm'Perztkprulm 20—38, 12—21; dubbele witte 18—32. 10-20; enkele witte 16-25. 8—12. alles in cents per kg. tenzij anders aan gegeven Paardenmarkt te Utrecht Op de Utrechtse paardenmarkt werden Maandag aangevoerd 510 paarden De prijzen waren: luxe paarden 900— 1100; werkpaar den 750—950; oude paarden 550—875; paarden boven drie jaar 700900; paarden beneden 3 jaar 600- 800; veulens 225- 400; hitten 400-/ 700. Handel matig. mist. Bull, die met Hawkey opende, maakte er 10, voordat hij door Van Weelde op Bijleveld gevangen w^rd. Toen de Neder landers vijf wickets neer hadden voor slechts 73 runs leken zij on top. Jackson en Dook voerden evenwel na verdedigend bat- de stand op tot 130. Toen was het wederom Van Weelde, die in de slips een hitterende vang deed en op 146 kon ook Dook verdwijnen. Hij gaf een mooie drive, die door Gallois goed gestopt werd. slecht ingegooid, maar wicketkeeper Colthof wist nog bijtijds met een zweefduik de stumps n te gooien, waardoor Dook run-out ging. Sanders bowlde 5 voor 43 in 29 overs, uitstekend werk, Leeftink piet 2 voor 29 in 19 overs was ook niet onverdienstelijk, en Bijleveld nam 2 voor 51. Van Weelde viel op door enkele uitstekende vangen. De Nederlanders openden met Stolk en Herklotz. Op 9 reeds werd Stolk gevangen en Herklotz verdween ook spoedig. Aan voerder Gallois en Schuur voerden toen zeer langzaam de score op. op 65 werd gal lois echter voor een goede 34 mooi door Harvey Maclay gebowled, en op dezelfde wijze ging Schuur voor 20. De volgende morgen begon De Villeneuve direct het bowlen aan te vallen en hij en Van Weelde voerden de score ln korte tijd op aantrekkelijke wijze op tot 139. voordat Van Weelde gebowled werd. De Vil- lenneuve ging rustig door en het scoring- bord wees 171 runs aan voordat hij voor een waardevolle, aantrekkelijke, doch niet geheel kansloze 53 gestumped werd. Er waren toen 9 wickets neer en Gallois sloot, daar van de laatste mensen niet veel runs te verwachten waren. Dank zij prima bowlen en uitstekend fielden van de Nederlanders waren de Engelsen in hun tweede innings uit voor 117 runs. Colthoff deed een schitterende vang aan leg, benutte twee stumpkansen zeer mooi. en zowel Bijleveld als Gallois onderscheidden zich door ieder een bril- lante vang te doen. Op 28 waren reeds 5 wickets neer. doch het waren wederom Jackson en Dook die door goed batten het Engelse totaal een dragelijk aanzien gaven. Sanders bowlde 4 voor 28 in 26 overs, een uitstekende prestatie, Leeftink 4 voor 36. Bijleveld 1 voor 7 en Burki 1 voor 17 De Nederlanders hadden tot taak 109 runs in vijf kwartier te maken, een lang niet onmogelijke taak. Toen op 36 echter reeds de wickets van Herklotz. Gallois. Van Weeb- de. Colthoff. en Lieftipk gevallen waren, begon het er wat duister uit te zien. Stolk cn De Villeneuve brachten de stand op 65 voordat Stolk gestumped werd hij was zeker twee meter uit zijn crease en met Burkl in werd het 79 Schuur, de laatste erkende batsman, kwam in. verdedigde goed en liet het maken van runs aan De Villeneuve over. Deze kweet zich uitste kend van zijn taak en aan hem is het te danken, dat de voor de overwinning be nodigde runs biina gemaakt werden. In de laatste over scooA hij een mooie vier. het totaal werd 105. er waren nog twee ballen te bowlen. Het publiek hield de adem in. hoopte op de overwinning, doch de bowler was te geroutineerd, en De Villeneuve zag geen kans nog een run te scoren. Het totaal bleef 105. en de Villeneuve bleef met 57 not out WATERSTANDEN GROTE RIVIEREN 26 Augustus Rhelnfelden 2.82 -2: Breisaoh 2 58 +8: Straatsburg 3.12 -2; Maxau 4 79 -6: Mannheim -1- Mainz 3.15 -10 Bingen 2.19 -6 Caub -8 Koblenz 2 38 -5: Bonn 210 - 2: Keulen 2- Düsseldorf 3.30 4 2: Ruhrort 4 20 +3. Wesel 3.94 +8 Emmerik 3 26 -1-5: Plochingen 1.17 —4 stelnbach 1.18 -2Trier 1.18 —12 Lo- bith 10.17 5; Nijmegen 7.98 +6; Arnhem 7.99 4 Eefde 3 15 +2: Deventer 2 20 +1- Monsin 55.50 Llo- Visé 49 86 +li: Borgharen 39.79 +29; Belfeld 10.70 -16- Grave 4.72 +8;. 27 Augustus IJsselkop-Heveadorp 2-60. Heveadorp-Wijk bi| Duuistede 2 55. Wijk bij Duurstede-Vreeswijk 2 50 IJsselkop-Doesburg 2.70. Doesburg-Zutfen "0 Zutfen-Eefde 2.75. Rheinfetden 2 81 -1: Bieisach 2.46 -10- Straatsbuig 3.01 —11: Maxau 4 74 —5; Mannheim 3.43 —7: Mainz 3.09 —6: Bin gen 2 14 —5 Caub 2 33 7; Koblonz 2.29 —7; Bonn 2.06 -4- Keulen 2.10 -7: Düsseldorf 3 30 Ruhrort 4 19 -l Wesel 3.92 -2: Emmerik 3 28 2- Plochingen l.21 +-4: Stelnbach 1 17 —1; Trier 114 -4 Loblth 10.20 +3: Nijmegen 7 9H Arnhem 8.01 +2; Eefde 3.15 Deventer 2 22 - 2- Monsin 55.50 -. Visé 49.8» +3 B«"gh«- ren 39.58 —12; Belfeld 10-86 +16; Grave 4.59 13- HOOG WATER 29 AUGUSTUS Antwerpen 01.57. 14 23; VUsslngen 12.19. Terneuzen 00.19 12.48 Wemeldlnge 01 21. 13.55: Hansweert 00.43 13 12; Zierlkzee 01.05. 13 36: Brouwershaven 00.39 13.13 Willemstad 02.24. 14.57: Helievoetsluis 01.27. 14.01Dordrecht 03 26. 18 02; Rotterdam 02.31, 14.59: Hoek va" Holland 00 46. 13.21- Scheveningen 01.07. 13 41: iJmuiden 01.47 14.21 Den Helder 05.15. 18.00: Kornwer- derzand 07 34. 20.14: Har4ingen 07.43. 20 25: Ter schelling 07.22. 19.59 Zoutkamp 08.41. 21.21; Delfzijl 09.51. 22.31. COÖP. TUINBOUWVEILING DER ZU1D-HOLL. EILANDEN G.A.. TE ROTTERDAM. Prijsverloop van Maandag 27 Augustus 1951 Groenteveiling: Aardappelen, grote 0 07— 0 09: Andijvie 010—0.13. beide per kg. Bloem kool 0.24—0.53 per stuk; Snijbonen 0.62—0.73; Stamprinsssenbonen 0.52—0 74; Kroten 0.190.22; Rodekool 0 08—0.11; Gele kool 0.16; Groene- kool 0 13—0.17. alls per kg; Bospeen 0.32 per bos; Waspeen 0.32 per kg; Sla 8 50—10 10 per 100 kroppen: Spinazie 0 37—0 39; Tomaten 0.20—0.63; Uien 0 080.12, alles per kg. Fruitveiling: Meloenen 0 40—0.60; Perziken 0.08—0 21. beide per stuk; Pruimen 0 29—0 41; Druiven 0 78—1.02, belde per kg Appelen: Early Victoria ƒ0.18—0 20: Ja mes Grieve 0.47; Mank's Codltn o 29-0.38: Zi geunerinnen 0.50—0.33. alle» per kg. Peren: Clapp's Favourite 0.38—0.40 p kg. Handelsberichten Katoen. (Veren, v d. Katoenh.) Rotterdam 27 Augustus Strict middling one Inch staple ex pakhuis reële tarra excl. alle rechten 3 38 per kg. nominaal. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 27 Aug. Kiel 35 mm opwaarts Eigenheimers 8.50-/ 9.00. Bintjes 8.30-/ 9.00. Zand. Nieuwlandse Aardappelen 9.25. Voer zieke .aardappelen 4.25—4.50: gezond veld gewas 5.—, alles per 100 kg. Prijzen berekend op de handelsvoorwaarden. vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto MARKTBERICHT VLAS. 27 Aug Waterrootvlas 2.20—3.—. beste soorten tot 3.75; Dauwrootvlas: midden soorten 2.00—2.90. beter vlas tot 3.30; Af vallen: gezwingelde lokken 0.80—1.30. alles per kg Markt Iets vaster door wat toegenomen vraag bh minimale productie en geringe voor raden. Beste soorten vast doch zonder aanbod, middensoorten iets aangetrokken. GRAANBEURS ROTTERDAM. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam) van de nieuwe oogst met meer aanbod. Tarwe op vochtcondi- tte 23.0024.25; prima kwaliteit zonder vochtconditle 24.50-/ 25.00 Met flauwe af loop. Overige granen iets beter Zomevgerst 29 00—31 00; Haver 29.00— 31.00; Rogge 29 00—30 00 Peulvruchten van de nieuw» oogst nog niet genoteerd.

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 3