m Ti Schilder verdonkeremaande negentien bromfietsen Besmettelijke ziekten in Gouda en omgeving Commissionnair uit Boskoop verduisterde 182.000 Berkenwoude's raad stemde verplaatsing raadhuis af Raderwerk van mensen, seinen en machines verzorgt verbinding met Amsterdam Grote olie-vondsten stimulans voor Canadese industrie Maar betaalde trouw de huur Gouds Volksconcert in nieuw seizoen Radio-uitzending uit Gouda AT O AAR. <T ANNEER De opening van het Bossche Stadion MARKTDAG KOOPJES Op Marktdag 13,90 OpMarktdag 1,30 OpMarktdag 2,25 HERENPYAMAl Op Marktdag 14,50 Prima onvermangda JAVAKAPOK OpMarktdag 3,95 Bijzonder gunstige cijfers Geen gevallen Industrialisatieplan voor Noord-Oost Overijsel Drie jaar tegen hem geëist Motorkustvaartuig „Rose Marie" verkocht Credict voor woning- onderzoek Het rapport over Jan Remie Voormalige vice-consul voor de rechter vu. 8(, LEVEN EN WERKEN LANGS HET NOORDgEEKANAAL Sluismeester en loods dragen grote verantwoordelijkheid Vroegi e hulde aan een 75-jarige Opvoering Europese kolenproductie is beslist noodzakelijk Engeland koopt bloemen Amsterdamse haven opnieuw In haart gebracht Men verwacht Canadese productie van 5000 millioen barrels Pijpleiding naar de Grote Meren Oprichting van een Deense Amerika-lijn staat vast De nieuwe Duitse heffing op gasolic Zij verkoos de cockpit Productie der V.S. sterk toegenomen dank zij defensie-programma Netto-winsten zijn echter lager dan in vredestijd CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1951 GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1' Een twintigjarige Goudse schilder heeft kans gezien om in vier weken negentien rijwielen met hulpmotor, die hjf in Gouda. ReeuwUk en Alphen a. d RUn had gehuurd om er „met kennissen dagen op uit te trek ken achterover te drukken en aan anderen te verkopen. Een merkwaardige grossiers- practiJk. die hem ten slotte in de armen van de Goudse politie bracht. Met de Rijks politie te Reeuw-lJk is de Goudse politie nu herig te ontdekken waar de verschillende bromfietsen gebleven ijjn. De Jongen was tuk op bromfietsen Hij reed er kennelijk graag op Hij huurde ze in het tijdvak van 30 Juli tot en met 26 Augustus in Gouda. Reeuwijk en Alphen a. d. Rijn. Hij huurde er niet één. maar soms vijf tegelijk. „Ja", zei hij dan. ..ik heb nog een paar kennissen, die met mij een tocht gaan maken". En hij beloofde de fiet sen dan over een week terug te brengen. Maar wanneer de week om was. kwam de jongeman terug. zei. dat hij ze nog langer wilde huren, betaalde en verdween. Maar in werkelijkheid had hij de bromfietsen ver kocht en betaalde hij de huur van het geld. dat hij bij de verkoop had gekregen. Hij maakte voor een bromfiets soms negentig, soms honderdzevenendertig gulden. Een goede koper vond hij in een Reeuwijkse op koper. Die kocht er vijftien van hem. De opkoper verkocht ze met winst weer door. zodat de politie zelfs in Katwijk bromfiet sen moest terughalen, toen de oneerlijke schilder tegen de lamp was gefietst. Drie bromfietsen konden bij de Reeuwijker, die Muziekliefhebbers nacht neer veel schoons Het bestuur van „Het Gouds Volks concert" heeft het programma voor het ko mende winterseizoen vastgesteld. Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest geeft drie concerten onder leiding van zijn d.rigent Eduard Flipse, op 10 October. December en 27 Februari. Als solisten zullen optreden Salvatore To* masso met het vioolconcert van Respighi, de Noorse pianiste Ingeborg Gresvik met het pianoconcert van Gricg en Theo Bruins met het Se planoconcert van Beethoven. Het Residentie Orkest geeft eveneens drie concerten Deze zullen staan onder leiding van de dirigent Willem van Otterloo en de Spaanse gastdirigent Ataulfo Argenta. De data zijn 15 November, 17 Januari en 26 Maart. Met dit orkest zullen als solisten optre den Herman Krebbers met het vioolconcert van Paganini, Johan van den Boogert met het 2e pianoconcert van Rachmaninof en de sopraan Erna Spoorenbcrg met liederen van Gustaf Mahler. Boekenkeur Kleine boeken over grote mannen Bij J. Philip Kruseman's Uitgeversmaat schappij te 's Gravenhage is een reeks „kleine boeken over grote mannen" ver schenen, de Musicareeks. Een serie korte biografieën over het leven van grote com ponisten als Schumann, Berlioz, Debussy en Mendelssohn. Hoewel het moeilijk is in der tig bladzijden een duidelijk beeld te geven v=>n het leven van een componist, zijn de schrijvers daarin over het algemeen ge slaagd. Alleen de stijl laat soms wel eens te wensen over. Muzikaal zaklexicon W G. Gjlbert heef» een handige zak lexicon samengesteld, die een vraagbaak wil zijn voor de muziekbeoefenaar en de concertbezoeker. Men vindt er gegevens in over de instrumenten van het orkest, com ponisten en de betekenis van een uitge breid aantal muziektermen. Een handig en bruikbaar boekje. Het is verschenen bij J. Philip Kruseman's Uitgeversmaatschappij te 's Gravenhage. Voetbal Varia De N V. Louis Dobbelmann te Waddinx- veen heeft een vooroorlogse traditie voort gezet. Onder redactie van Aad van Leeu wen is weer de bekende uitgave „Voetbal Varia" verschenen, dat handige boekje, waarin iedere voetballiefhebber op een ge makkelijke wijze aantekening kan houden van het verloop van de competitie der eer ste klassers en van de eerste en tweede divisie van de Engelse League. ProcM-vertM.1 zal krijgen wegens he- ling in beslag worden genomen. De jongeman reed doorgaans een dag op zon gehuurde bromfiets en verkocht het te,tudJ"n.°nmf,deI,«k En *Ike week bracht hij de bromfietsenverhuurders trouw hun centen, zodat het nog enige tijd had nrh4"e,A.(!iUren' eCr Prakt'lken aan het licht zouden zijn gekomen Doch Zondag, toen de schilder een twee tal fietsen in Alphen a d. Rijn had gehuurd en ze in Reeuwijk wilde verkopen, herkende de adspirant-koper de fietsen als het eigen dom van zijn Alphense collega Toen was een telefoontje naar de politie voldoende om deze bromfietsenmaniak te laten arres teren. Van het geld. dat hij uit de verkoop had gekregen, had hij de huur van de verschil lende bromfietsen betaald en iutoritten ge maakt. In het nationaal programma, dat a s. Vrij dagavond ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina over beide zenders zal worden uitgezonden, wordt om 11.15 uur onder de titel „Een pijp, een paar kinder schaatsjeseen reportage van vijf mi nuten gegeven van de tentoonstelling t Oranjehuis thuis" in het museum „Het Catharina Gasthuis" te dezer stede. TOT LERAAR BENOEMD. Tot leraar voor godsdienstonderwijs aan het Chr. Lyceum te Bandoeng is benoemd de heer C. W. de Planque, theologisch doc torandus, alhier. Bridgen. Bridge-drive in „Concordia" Voor het eerst in de Goudse bridge-his- torie zal de Nederlandse Bridgebond in Gouda een propaganda bridge-drive hou den. De wedstrijd is vastgesteld op Donder dag 6 September om 7.30 uur in Concordia Diverse mooie prijzen zijn beschikbaar ge steld. De wedstrijd wordt geleid door de heer G C. Hille van de N B B. uit Rotter dam Ook spelers van buiten Gouda kunnen deelnemen. Er wordt gespeeld in drie klas sen. n.l. een hoofd-, eerste en tweede klasse. Waterpolo. G.Z.C. 3 promoveert ook Na de promotie van het eerste en het tweede hèrenzevental van GZC i* gister avond ook de promotie van GZC 3 een feit geworden. Door een 50 overwinning op Pinguins 4 is het ongeslagen uit de pro motiecompetitie met het IJ 3 en Pinguins 4 gekomen. Het gaat nu naar de reserve I tweede klasse van de K.N.Z.B. T.m. sept. l«.3«is.3» en i.3«—s uur Museum „Het Catharina Gasthuis": Tentoonstelling ,.'t Oranjehuis thuis'kunstvoorwerpen e d uit Koninklijk huisarchief en Koninklijke pa leizen. Zondags geopend van 2—4 uur- s Maan dags en Vrijdags t 30—5 uur 30 Aug. f.31 Ter Gouw; Algemene vergade ring ..De Producent" 3» Aug. i uur Nieuwe SchowSvburg: Variété programma met o.a. olga Lowina, Max van Piaag Eddy Christian! en Coos Speenhof. 30 Aug. t uur Remonstr. Kerk; Spreekbeurt ds R Kok. l Sept. 4 uur Nieuwe Schouwburg: Algemen_ veigadering van aandeelhouders Schouwburg Bioscoop N.V. Bioscopen Thalia Theater: Tea for two (met Doria Day en Sztike Sza-kall). Schouwburg Bioscoop; Telefoon voor U (met James Stewart en Barbara Hale). Reilnle Bioscoop: De zwarte roos (met Oi- son Welles en Tyione Power). Aanvang 1.15 uur. Apolliekersdiensl Steeds geopend des nacht* alleen voor re cepten Apotheek Grendel, alléén Lange Tien- deweg f. Advertentie Zoals gemeld zal het Bossche stadion De Vliert Zaterdag 8 September worden ge opend en wel met „Sportfantasie 1951" van Carel Briels en Aad van Leeuwen. Het staat vast dat prof. dr F. J. Th Rutten. minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, Zaterdag 8 September om vier uur het sta dion zal openen. Waarschijnlijk zullen nog twee of drie andere ministers aanwezig zijn. Het moderne stadion, na Rotterdam en Amsterdam het grootste in den lande, is gelegen bij de Noordoostelijke ingang van de stad. aan de verkeersweg naar Nijmegen. Behalve het spel van Carel Briels en Aad van Leeuwen, noemen we als de voor naamste attracties: een iachtrit met de meute en een concours d'élégance van paard, auto en hond. De 32 sportbonden zul len hun vlaggegroet brengen aan de auto riteiten (ook de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant zal aanwe zig zijn). Op Zondag 9 September zal om 2 uur het spel nogmaals worden opgevoerd, gevolgd door de eerste competitiewedstrijd van B.V.V. MORGEN desa koopje# njn alléén morgan (Donderdag) verkrijgbaar tagan deza tpaciala marktdag-prijzen. HEREN OVERALL extra zware khaki drill, krimp- vrij en wasecht. Alleen maten 52 en 54. Normale prijs 18.50 THEEDOEK 70 x 70. rode ruit. gezoomd, prima kwak» Normale prijs 1.75 KEUKENBADDOEK rode blok. extra zware kwaliteit 65 x 65. Normale prijs 2.75. extra zware katoen, diverse des sins, prima pasvorm en model, alle «maten. Normale prijs 19.50. per pondszak. Normale prijs 4.75. Bonjour Paris Parijse begroetingen luidt de ondertitel van het boekje „Bonjour Paris, bonsoir Pa ris, au revoir Paris", dat op een prettige manier de lezer wegwijs maakt door het be wegelijke leven van Parijs. Het is geen verzatrteling prentbriefkaarten van beziens waardigheden. maar een collectie goede foto's van het Parijse leven, waarbij Jan Brusse de teksten schreef, teksten, waarin op een kenmerkende en luchtige wijze de sfeer van Parijs wordt getekend. Cas Oort- huys maakte deze prima fotoreportage. Het boekje is verschenen bij de Uitgeverij Con tact te Amsterdam. Met de Prins op reis Dr F. A. de Graaff, particulier secretaris van Prins Bernhard. die de reis van de Prins naar Zuid-Amerika heeft meege maakt. heeft in dit „Met de Prins op reis" een verslag willen geven van vele reis ervaringen. Hij beschrijft de tocht, maar neemt zo nu en dan eens de gelegenheid om wat meer aandacht te Wijden aan land en volk van Argentinië, Chili en Uruguay^ In dat opzicht is het een nuttig boek. dat men met plezier leest. Het is verlucht met een flink aantal foto's, 'n Uitgave van BoomRuygrok N.V. te Haarlem. UIT VROEGER TIJDEN De Goudsche Courant meldde: 75 Jaar geleden: Uit een advertentie: Sociëteit „Ons Genoe gen". Tweede harmonieconcert in de abon nementsreeks door het muziekcorps der Rotterdamsche Schutterij onder directie van de kapitein W. J. Hutschenruijter op Donderdag 31 Augustus 1876 ten half zeven. 59 Jaar geleden: Uit een advertentie: Koninginnefeesten op 31 Augustus: 8—9 uur Carillonspel van tie toren der St. Janskerk; 911 en 124 uur vliegerwedstrijd en tentoonstelling: 12.30 uur plechtise aanbieding van gedenksteen 2 uur ringrijderij voor fietsen op de Markt. 7—8 uur orgelbespeline in de Sint Janskerk 8 30—9.30 uur op Marktplein vertoning van lichtbeelden. 10.45 uur vuurwerk op de JJssel. 25 Jaar geleden: Uit Waddinxveen: Bij Koninklijk besluit Is benoemd tot ridder in de orde van Oran je Nassau dr J- Bruin Slot alhier. (Van een medewerker) Meermalen hebben wij een beeld gegeven van de gezondheidstoestand der Goudse be volking zoals deze zich aftekent in de sterf tecijfers. Het is duidelijk dat er meer facetten aan dit onderwerp zijn. immers, een laag sterftecijfer behoeft nog niet uit te sluiten, dat de bevolking van een stad of van een streek te lijden heeft van on evenredig veel ziekten, die al of niet van lange duur zijn. En ook het omgekeerde laat zich denken: bij relatief weinig ziekte gevallen kan het sterftecijffer toch wel aan de hoge kant zijn. Nu bestaan er over het voorkomen van de meeste ziekten geen statistisch-verant- woorde gegevens. Wel-is dit het geval met een aantal besmettelijke ziekten, tot de aangifte waarvan de artsen verplicht zijn. Een vergelijking van de frequentie dezer ziekten in Gouda en de omliggende gemeen ten. in verhouding tot ons land als geheel verruimt het inzicht in de gezondheidstoe stand van onze streekbevolking. In onder staande beschouwingen omvat het begrip ..streek" de gemeenten Gouda. Moordrecht, Gouderak. Stolwijk. Haastrecht. Reeuwijk. Waddinxveen, Zevenhuizen en Moerkapelle. De verreweg meest voorkomende besmet telijke ziekten in Nederland zijn thans de roodvonk en de rode hond. Roodvonk komt dit jaar in onze streek weinig voor. rode hond zelfs in 't geheel niet! Van 1 Januari tot 18 Augustus van dit jaar deden zich in Nederland rond 3700 ge vallen van roodvonk voor. Gezien het in wonertal kon verwacht worden, dat daar van 25 gevallen in onze streek zouden zijn voorgekomen. In werkelijkheid waren er slechts 12 gevallen zodat de frequentie van deze ziekte in onze streeks slechts de helft van het rijksgemiddelde bedroeg. Van deze twaalf gevallen werden er tien in Gouda geconstateerd, één in Moerkapelle en één in Waddinxveen. Rode hond kwam dit jaar in ons land tot nu toe voor in vijfduizend gevallen. Ver houdingsgewijze zouden er daarvan 35 in onze streek te verwachten zijn. maar noch in Gouda, noch ook in de andere gemeenten deed zich ook maar één enkel geval voor Diphtherie kwam wel in enkele gevallen voor. maar toch zijn de cijfers over deze ziekte voor or.ze streek nog iets gunstiger dan die betreffende de roodvonk. In ons land bedroeg het aantal diphtherie-gevallen tot 18 Augustus j.l. veertienhonderd. Naar rato van het inwonertal konden daarvan negen gevallen in onze streek worden ver wacht, maar in werkelijkheid beliep het aantal slechts vier. De frequentie was dus nog iets minder dan de helft van het rijks gemiddelde. Van deze vier gevallen werden er twee in Gouda en twee in Stolwijk ge registreerd. Van de 87 typhiugevpllen. die dit jaar in ons land werden vastgesteld, was er geen enkel in Gouda of in de andere gemeen ten van de streek. Hetzelfde geldt voor de paratyphus, die in rond tweehonderd gevallen voorkwam. Ook ten opzichte een andere, aan de paratyphus verwante besmettelijke ziekte, medisch bekend onder de verzamelnaam Salmonelloses die even eens in een tweehonderdtal gevallen voor kwam. kan ten opzichte van Gouda en de omliggende gemeenten hetzelfde worden vermeld. Even gunstig is het èeeld ten opzichte de besmettelijke geelzucht. Ook van deze ziekte, die in ons land dit jaar in bijna twaalfhonderd gevallen werd geregistreerd, kwam in onze streek geen enkel geval voor. Vergelijken wij deze toestand met welke andere streek in ons land ook. dan moet het oordeel over Gouda en omgeving wel bij zonder bevredigend luiden. Een andere besmettelijke ziekte, de bacil laire dysenterie, trad dit jaar in ons land 275 maal op. En ook onder deze 275 geval len was er geen enkel in onze streek. Ge vallen van besmettelijke hersenvlies-ont steking deden zich dit jaar in ons land 220 maal voor. Hieronder was 1 geval in Gouda; de ganse omgeving bleef ook van deze ziekte geheel vrij. De z.g. kinderverlamming kwam dit jaar in ons land 112 maal voor; hieronder waren 3 gevallen in Gouda en 1 geval in Reewijk. Verhoudingsgewijze zijn deze vier gevallen natuurlijk heel wat meer dan op grond van het inwonertal met het rijksgemidde'de zou overeenstemmen. Nochtans is er aller minst reden om deze cijfers al te zwaar te doen tellen omdat bij lage aantallen toe vallige omstandigheden een te grote rol kunnen spelen. Van de bijna 125 malaria-gevallen in ons land kwam er geen enkel in onze streek voor en ook van de minder vaak voor komende ziekten van Weil en van Bang behoefde in onze streek geen enkel geval te worden geregistreerd- Wat is nu de eind-conclusie van al deze cijfërs? Ons land telt ruim tien millioen inwoners, onze streek omvat daarvan nau welijks twee derde procent. Daardoor kun nen toevallige#omstandigheden soms al te grote invloed op de cijfers uitoefenen. Maar ook als wij dit ten volle in aanmerking nemén, kan het eindoordeel luiden: bij zonder gunstig. PASSAGIERSLIJSTEN. Aan ons bureau. Markt 31, liggen ter in zage de passagierslijsten van de motor schepen „Willem Ruy«", op weg van Dja karta naar ons land, de „Tosari". eveneens uit Djakarta, en de ,,'Kota Baroe". vertrok ken uit Port-Said met bestemming Rotter dam/Londen. MASTBERICHTEN KAASMARKT WOERDEN. Boskoop Onjuiste belastingaangifte De officier van justitie bij de Haagse rechtbank eiste tegen de veehouder J. P. van E. uit Boskoop een boete van 1000 te vervangen door 50 dagen hechtenis, wegens het doen van onjuiste belastingaan giften. De veehouder had zijn effecten niet opgegeven omdat Hij dacht zo betoogde hij ter zitting dat ze waardeloos waren Het waren effecten die hij in de oorlog zwart had gekocht. De rechtbank zal 11 September uitspraak doen. Go udeiak Wandelclub in oprichting. Gouderak zal spoedig weer een vereniging rijker zijn. Er is een wandelclub in oprichting, waar voor zich al dertig wandelaars als lid heb ben opgegeven. Opa Verboom, een van de oudste deelnemers aan d» Goudse avond vierdaagse, is één van de oprichters. Haastrecht Volksfeest. De „Koningin Julianaver- eniging" houdt Zaterdag voor haar leden te Haastrecht, Vlist en Stein een volksfeest op het Concordiaterrein. Des middags zijn er volksspelen, 's Avonds wordt 'n variété programma uitgevoerd, waaraan o.a. Albert de Booy meewerkt. Nieuwe bode. Het beatuur van het Groene Kruia te Haastrecht. Vlist en Stein heeft met ingang van 1 October als bode en als concierge van het wijkgebouw aan gesteld de heer C. Noorlander, alhier. Ouderkerk a. d. IJssel BurgerlUke stand. Geboren: Leendert. zoon van H. Slingerland en N. Heijkoop. Getrouwd: C. Melgers. 34 jaar en A. van Dam, 25 jaar te Krimpen a. d. Lek. Werk stilgelegd. De justitiële bouw- contróle heeft de heer W. Trouwborst ge last de werkzaamheden tot het bouwen van een woning aan de Lageweg onmiddellijk stil te leggen, daar deze bouw zonder goed keuring wordt uitgevoerd. Buitengewoon dienstplichttij. De Kroon heeft het beroep van de heer J. Terlouw tegen de beslissing van de minister van Oorlog, waarbij aan zijn zoon. dienstplich tige der lichting 1950, vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens persoon lijke onmisbaarheid is geweigerd, onge grond verklaard. Uitvoering. De gymnastiekvereniging OKK heeft met medewerking van „Sparta" en de muziekvereniging „Excelsior" een zeer geslaagde uitvoering gegeven in de Schans. Er was veel belangstelling. Reeuwijk Beroepen. Ds A. Baars, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Sluipwijk, ontving een beroep naar Stad aan 't Haringvliet. Burgerlijke stand. Geboren: Jacob, z. v. F. Man en W. C. Boot; Abraham, z v. K. Oostrom en M. A. Bont; Rosemarie, d. v. P. Boere en M. M. Hill; Johanna Alida Wil helmina Maria, d. v. J. J. Nobel en W. M. van Leeuwen. Getrouwd: Pieter van den Heuvel 29 jaar te Gouda en Elisabeth van Vliet 23 jaar. Loop der bevolking. Vertrokken: J. Wol- ters van H. 191 naar Canada. G. Bunnik van D. 83 naar Nieuw Zeeland. Gevonden voorwerpen. Gevonden: da mesfiets en een vatrboom. Man te water. Na afloop der feestelijk heden alhier raakte een persoon uit een andere gemeente in beschonken toestand in de Breevaart. Door kordaat optreden van de heer Emmersloot, werd hij gered. Waddinxveen Veertig jaar In speelgoed. Gisteren was de heer Klaverveld 46 jaar In dienst bij de firma C. E. G. Okkerse. speelgoed- en houtwarenfabriek te Wad dinxveen. 's-Morgens werden de jubilaris en zijn familie door de heer Okkerse. in het bijzijn van het gehele personeel, in de modern In gerichte cantine ontvangen. De heer Klaver veld werd hartelijk toegesproken en kreeg als blijk van waardering een enveloppe met inhoud en een geschenk. Namens het per soneel werden een cadeau en bloemen aan geboden waarna men enkele uren gezellig bijeen bleef. De jubilaris heeft de verdere dag in de familiekring doorgebracht, velen hebben hem thuiS de gelukwensen aangeboden De heer Klaverveld is de derde jubilaris, die 40 jaren in dienst is bij deze firma. Zevenhuizen Groeneweg verloor van Spirit. Groeneweg heeft zijn laatste wedstrijd vöor de nederlaagserie tegen Spirit uit Ouderkerk a d IJssel met 10 verloren. Aanvankelijk was de bedoeling, dat Zondag de laatste wedstrijd zou worden gehouden tegen Noorderkwartier uit Rotterdam. Deze match gaat echter niet door, omdat de Rot terdamse ploeg voor de competitie moet spelen. Groeneweg 4. dat Zaterdagmiddag een oefenwedstrijd speelde tegen Berg- schenhoek 3 verloor met 2—1. Groeneweg zal in de competitie met vier seniorenelftallen en een juniorenelftal uit komen. Zondagmiddag om halfvier speelt Groene weg zijn laatste oefenwedstrijd tegen W.S.E. uit Waddinxveen. Groeneweg 3 speelt om halftwee tegen W.S.E. 2. De wedstrijden worden op het W.S.E.-terrein gespeeld. De muziekvereniging „De Kleine Trom petter" geeft Zaterdag een concert op het plein van de openbare school. Medewerking verlenen het dameskoor „Vox Jubilans" en het Zevenhuizens Mannenkoor. Aanvang halfacht. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodorus Adrianus Maria, z. v. A. Th. van Leeuwen en v. M. J. Schiks; Willem, z. v. I. C. van Krélingen en v. J. A. Bakker. Gehuwd: L. Jongeneel. 26 j. en J. Markus 23 j.; P Mets. 28 j. en A. de Knegt 23 j. In de tweede industrialiaatiq-nota heeft de regering destijds een opsomming gege ven van een aantal gebieden, waarvoor een ontwikkelingsplan ter bevordering van oe industrie-vestiging in voorbereiding is Het olan voor Zuid-Oost Drente werd inmid dels door de Tweede Kamer aanvaard. Binnenkort ia een wetsontwerp te ver wachten tot deelneming van het Rijk in een ontwikkelingsplan voor Noord-Oost Over ijsel, zo deelt de regering medé In de tweede nota omtrent de werkgelegenhelcls- politiek. Zowel uit economische als uit so ciale overwegingen is. binnen de voor In dustriespreiding in aanmerking komende ge. bieden, zekere concentratie der industrie in een aantal regionale centra gewenst Dit geldt ook voor het plan Noord-Oost Over ijsel. Wat de ruilverkaveling In deze gebieden betreft, deelt de regering mede. dat lief overleg thans zo ver is gevorderd, dat hel ontwateringsplan binnenkort kan worden opgesteld. De verbetering van het Meppc- lerdlep, met de uitvoering waarvan inmid dels een begin is gemaakt, zal van Rijks wege worden uitgevoerd. Met belangheD- benden in Drente en Overijsel worden on derhandelingen gevoerd over de verbetering de SteenwUker Aa. Verwacht wordt, dat deze spoedig tot een definitief resul taat zullen leiden. Kustvaarders doen Moerdijkse haven aan Vandaag zal voor de eerste maal een kust vaarder met een lading hout uit Zweden de haven van Moerdijk aandoen. In totaal zul len er vier van deze schepen met een der gelijke lading komen. Mogelijk is dit een begin van een drukke vaart met dit soort schepen op Mberdijk. Het is volgens insiders wel wenselijk, dat de monding van de haven I wat uitgediept wordt. De Boskoopse commissionnair leefde de laatste jaren als een vorst. Per week besteedde hij 170.- bij een banket bakker. hij betaalde vlot grote rekeningen voor sigaren enz. Het was een man, die eer en achting genoot. Had hij niet geknoeid met onjuiste belastingaangiften, wellicht was dit leven zo nog een tijd doorgegaan. Nu kwam de fiscale recherche een onder zoek instellen en daarbij kwam een reeks feiten naar voren, die er toe geleid heeft, dat de commissionnair thans in het ver dachtenbankje zat bij de Haagse rechtbank In totaal had Van N. 182.000 weten bemachtigen door verduistering en oplich terij. Om de zaak niet te ingewikkeld te maken had de officier van justitie hem be halve de belastingknoeierijen slechts drietal feiten ten laste gelegd. Verdachte zou bijv. voor zijn huisnaaister effecten kopen ten einde haar spaarduitjes goed te beleggen. Hij kreeg hiervoor 3900. doch de effecten kwamen nimmer. Wel ver telde hij de naaister later een verward ver haal, waaruit bleek. dat.de stukken in be slag waren genomen. .JÉ, Ter zitting van de retmtbank, waar zij als getuige werd gehoord, werd de naaister eerst de ware toedracht gewaar. Met het verhaal, dat een betrouwbare vriend geld nodig had. waarvoor verd. ef fecten in onderpand zou geven, wist verd. van iemand anders 20.000 los te krijgen. De In onderpand gegeven effecten warer waardeloos. Ter zitting bleek, dat verd. vroeger een maal failliet was verklaard, doch dat de thans 60-jarige nog nimmer met de straf rechter in aanraking was geweest. In de Het 399 brt metende motor-kustvaartuig „Rose Marie" is door de N.V. L.IJ.T.O. Lijn Transport Onderneming te Rotterdam, ver kocht aan de N.V. Intercoast Scheepvaart Maatschappij te Rotterdam. De ..Rose Marie", die in 1939 is gebouwd en die is geclassificeerd bij het bureau Ve ritas. komt in management bij Schellen Scheepvaart en Bevrachting N.V. te Rotter dam. Het schip is bestemd voor de wilde vaart. (Van onze correspondent) Met vier tegen twee stemmen heeft de gemeenteraad van Berkenwoude een stel van B. en W. verworpen om het ge meentehuis, dat te klein is geworden, te verplaatsen naar de onderwijzerswoning, bewoond door de heer D. Prins, en voor deze overbrenging een crediet van 3000 beschikbaar te stellen. Van Gedeputeerde Staten was terug ontvangen de gemeentebegroting 1951. Ge deputeerden gaven de wens te kennen, dat de winst van het electriciteitsbedrijf over 1951 en volgende jaren zal worden gestort In de gemeentekas en niet blijft ten bate van het bedrijf. Besloten werd aan deze op merking te voldoen. Eveneens wensten Gedeputeerde Staten, dat de gemeente de brandspuit van de On derlinge Brartdverzekering overneemt of tot aanschaffing van een nieuwe spuit over gaat. Naar aanleiding van deze opmerking is met een vertegenwoordiger van de Pro vinciale Griffie en het bestuur van de Zuid hollandse Brandweerbond een bespreking gehouden. Als resultaat niervan stelden B W. voor, de bestaande toestand te hand haven. De raad besloot hiertoe. Bü de wederinzendlng van de begroting zanpau Gedeputeerde Staten het rapport vair de bespreking worden overgelegd. In verband met de ingevoerde wijziging in de tarieven van het waterleidingbedrijf „De Vijf Gemeenten" is het noodzakelijk, dat het technisch bureau in de Krlmpener- waard een woningonderzoek, ook in deze gemeente, instelt. De kosten voor Berken woude zullen circa ƒ2000 bedragen. Daar Gedeputeerde Staten reeds enige malen op een woningonderzoek hebben aangedron gen. besloot de raad overeenkomstig het voorstel van B. en W. voor dit doel een crediet van ƒ2000 beschikbaar te stellen. De bijdrage aan de organisatie bescher ming burgerbevolking werd van twee 29 Augustus aangevoerd 278 partijen, lste uul|rau,vuuul| WC4U v.„ lwce op MH I wÜr P' kwaliteit I tien cent per inwoner gebracht. Aan de t h« extra kw*Meit tot 2.52.1 stichting Kraamcentrum werd in het aantal Hanaei matig. 1 verzorgingsgevallen in deze gemeente een subsidie van 0.75 per verpleegdag ver leend. De raad besloot toe te treden als lid van het Nederlands Congres van Openbare Gezondheidsregeling* tegen de contributie van vijf gulden per jaar. Aan de Goudse Vee- en Kaastentoonstelling „GOVEKA" werd een bijdrage verleend van twee cent per inwoner. Ten behoeve van de openbare lagere school werd verleend een extra crediet van 150 voor de aanschaffing van boeken in de nieuwe spelling en voorts een crediet voor aanschaffing van benodigheden voor de lichamelijke opvoeding. Ten slotte werd besloten met de N.V- Bank van Nederlandse Gemeenten te 's Gravenhage een geldlening van 24.600 tegen 4' aan te gaan ten behoeve van de twee gebouwde woningen, welke bouw door middel van een kasgeldlening was gefinan cierd. g. Int. modelvliegtuigcnwedstrijd op Gilze-Rijen Voor het eerst is aan Nederland (ie eer te beurt gevallen een internationale wed strijd voor modelvliegtuigen te organiseren. Dit recht werd door de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart ver worven door een door haar uitgezonden modelbouwersploeg die in September 1950 in Frankrijk eerste werd in de wedstrijd om de wisselbeker van de 'Federation Natio nale Aeronautique". Voor de wedstrijd-1951 werd aan de K.N.V.V.L. gastvrijheid ver leend door de luchtmacht, die daartoe een deel van haar basis te Gilze-Rijen ter be schikking stelde. Voor deze wedstrijd, waaraan uitsluitend deelgenomen kan worden met modelvlieg tuigen voorzien van rubbermotor, werd reeds definitief ingeschreven door ploegen uit België, Frankrijk. Italië, Joego-Slavië en natuurlijk ook Nederland, terwijl deelname van ploegen uit Engeland en West-Duits- land wordt verwacht. modelbouwers arriveren Zaterdag 1 September en vertrekken Maandag de derde. Zij overnachten op de luchtbasis. oorlog dreef hij een handel in zwarte ef fecten. De officier yan justitie wees er op. dat verd. zo'n overtuigende wijze van optreden heeft, dat zelfs nu nog autoriteiten in Bos koop in hun verklaringen vergeeilijkend over hem spreken. Gezien de ernst van de feiten eiste de officier drie jaren gevange nisstraf. De verdediger, mr S. Groen, zag de aan leiding in de oorlogsomstandigheden. Toen de inkomsten minder werden, leefde ver dachte op dezelfde voet voort met een gren- zenloos optimisme hopend dat door geslaag de transacties de tekorten gedekt konden worden. De transacties liepen echter tel kens mis. De raadsman vroeg zijn cliënt, die destijds na het faillissement al zijn schuldan had afbetaald, nog een kans te geven en be pleitte een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. De rechtbank zal 11 September uitspraak doen. De heer Gerdingh verzoekt ons het.yol- gende op te willen nemen: In erge mate word ik door de Onderzoek commissie er van beschuldigd de gezond heidstoestand van Remie genegeerd te heb ben. Ik stel er prijs op te verklaren dat juist Ik na het weglopen van Remie uit het ziekenhuis het contact weer met de neuroloog voor hem heb opgenomen. Verder moet het Bondsbureau van de Ned. Boksbond volkomen ook medisch op de hoogte zijn geweest van Remie's gesteldheid. Zowel Remie als ik hebben de overtuiging gehad, dat hij volkomen gene zen was en werden in deze overtuiging ge sterkt. doordat de neuroloog dr De Ruiter op verzoek een rapport aan de medische bondsadviseur dr Posthuma had toegezon den. waarop wij geen enkel bericht van bezwaar hebben ontvangen tegen het uit komen in wedstrijden Na de voorgeschreven rust en de röntgenfoto van het hoofd, welke volkomen in orde was bevonden, volgde eerst de wedstrijd op 9 Mei 1950 tegen de Marokkaan Si Brahim te Amsterdam, waar voor de nodige toestemming is verkregen en waarvoor het verplichte medische onder zoek is yerricht. In deze wedstrijd bleek Remie in een prima vorm te zijn. waarvan vele Bredanaars getuige zijn geweest Daarna volgde de kampioenswedstrijd met de noodlottige afloop op 25 Juni 1950 tegen Nicolaas. waarvóór wederom geen bezwa ren bestonden en weer het nodige medische onderzoek verricht is Het is onhebbelijk van de Commissie om Remie zelf als hoofdoorzaak van zijn dood te noemen en zijn trainer te verwijten dat hij te kort geschoten is. Het heeft geen zin en is niet mijn taak verwijten te maken, daar het hoofdbestuur slechts een ..uittreksel" van het rapport heeft vrijgegeven en de commissie zelf rept over „een reeks van oorzaken" J. Thoolen, arts, te Amsterdam, deelt ons mede, dat hij in verband met de publicaties in de pers betreffende het rap port van de speciale commissie, die een on derzoek heeft ingesteld naar de doodsoor zaak van Jan Remie, aan het dagelijks be stuur van de Ned. Boksbond «en dringend onderhoud heeft gevraagd, aangezien hij van mening is dat zijn eer en goede naam zijn aangetast. De heer H. W. van der E., een algemeen geachte Nederlander te Durban in Zuid- Afrika had na de oorlog de functie van onbezoldigd vice-consul van Nederland ge accepteerd in de verwachting, dat hij na ver loop van weinig tijd tot bezoldigd vice-consul zou worden benoemd. Het bekleden van de functie van honorair consul is een kostbare eer. In 1949 kreeg de heer Van der E. In- plaats van een benoeming een accountants onderzoek en toen bleek, dat hij zonder toe stemming 3044 Zuidafrikaanse ponden had gebruikt. Na een maand in een Zuidafri kaanse gevangenis werd hij naar Nederland overgebracht en gisteren stond hij terecht voor de Haagse rechtbank. Hij betoogde, dat hij niets van het geld tet\ eigen bate heeft aangewend. Hij heeft het gebruikt voor behoeftige landgenoten an ten dienste van zijn consulaire werk. De verdediger wees op het goede werk. dat de heer Van der E. voor Nederland heeft gedaan. Het geld heeft hij niet verduisterd, maar voor zijn werk gebruikt en als voor schot gebruikt op het salaris, dat hij na zijn zo lang tevergeefs verwachte benoeming dacht te ontvangen. De officier van justitie verklaarde zich ervan bewust, dat de beklaagde reeds zwaar gestraft is. doordat zij carrière is gebroken en hij ver van zijn gezin zijn straf zal moeten ondergaan, terwijl het nog de vraag is. of hij ooit weer in Zuid-Afrika zal worden toegelaten. Hij eiste niettemin een gevangenisstraf van acht maanden met af trek. Uitspraak volgt op 11 September. t V. flfi VU 3t 'M 9 VU 0'/. H i vu i'U VI 9 k ff vu vu vu vu tl t l 1* exd i'/it 3 V/» f- vu 3t4 I 7 VU ll'.'l 9 8 3"«t >9 O'/tl VU eet- umd oen, •nd- hem kom derd w m. vtn gen- hem aan, eden nu der- in,- van een- n d< vsn mei be* Et\ |g is el J» VOO! WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1951 EERSTE BLAD - PAGlJ-fA 3 Het Noordzeekanaal is als een huis met vele woningen, want van de Oranje sluizen in het Oosten tot aan de kop van de IJmuiderhavenhoofden, 30 km naar het Westen, leven, werken en spelen mannen en vrouwen van grote verscheiden heid. Groot is het verschil tussen de vrouw van de binnenschipper die in de Rijks- binnenhaven bij de Hoogovens de beeldjes en snuisterijen in de kajuit afstoft en de kapitein van een 24.000 tons tanker, die door de blauwgetinte ruiten van het stuurhuis over het vlakke water en het even vlakke Hollandse landschap ziet. Het IJ. d«t weer een onderdeel is van het Noordzeekanaal en dat de basis vormt van Amsterdams zee- en Rijnhaven bergt andere werkers dan het sluizencomplex in IJmuiden. „gedokt" j* maar op de «luiswel is. be halve een toerist, die naast zijn fiets over het hekwerk hangt, en eeneenzame douaneambtenaar, die niets anders te doen heeft dan een oogje in het zeil te houden <iat er tussen het schip dat in de kolk ligt en de wal geen al te nauwe banden wor den aangeknoopt (in en uitklaring vindt in de haven van Amsterdam plaats) geen levend wezen te zien. Het NQOidzeekanaal is er voor de vaart, voor de tjalken en de aken binnenscheepvaart is de dhikste vaart op het kanaal maar bovenal voor de grote zeescheepvaart, voor de kolossen met meer dan tien meter diepgang, waarvan er toch nog enkele tegelijk in de grote Noordersluis een veilig onderkomen vinden Een groot zeeschip in het kanaal, van het achterdijkse land af gezien, glijdt als een waterlijnmodel in de hoogte langs. Voor aan de boeg, aan stuurboord, wordt een vlet meegesleept; aan het roer staat de man van de „koperen ploeg" en schuin voor hem de loods, die het schip naar buiten brengt. Het Noordzeekanaal is een stille en gemakkelijke vaarweg Maar bij het spuien trekt er uit de Zijkanalen soms een sterke stroom die de neiging heeft een langzaam varend schip dwars weg te zetten en voor de Velserbrug moet degelijk met wind en stroom rekening gehouden worden Het is bovendien gemakkelijk dat de loods precies de seinen kent die van de spoorbrug af ge geven worden, of een schip van Amsterdam of een schip dat van buiten komt voorrang heeft. Zo regelt het de scheepvaartregelaar, die. óp de brug. (bediend door personeel van de Spoorwegen in overleg met de ■luizen en rekening houdend met alle sche pen die komen en gaan. nis een verkeers agent dóór laat varen of laat stoppen Binnenvaren Dan ls er het binnenvaren in de sluis; misschien dat er twee of drie schepen in het binnentoelfttdingskanaal moeten wach ten en als er een straffe wind staat vereist ook dat kennis en ervaring van wind en stroom. De signaallampen op alle sluis- hoofden. staan precies in alle reglementen en aanwijzingen beschreven, maar het heeft -zijn voordeel wanneer de loods aan boord dit alles kan dromen. Het is de loods die weet dat er in het Noordcr buitenkanaal sedert een dag een dammetje is gekomen wat #r onmiddel- liik uitgebaggerd zal worden maar dat vandaag een extra obstakel vormt. Het is de loods die niet alleen de tonnen en bakens kent. maar ook de stromingen in de buiten haven die. vooral bij de smalle doorgang tussen de pierhoofden. al naar gelang van eb of vloed en afhankelijk van de wind- ricMng. hun zonderling spel spelen. Maar darttveet ook de kapitein en bij goed weer biedt het uitvaren geep grote moeilijkheden, zodat de binnenloods gemeenlijk even na de semaphore van boord wordt gehaald. Politieboot Op het kanaal vaart. Amsterdam tege moet. intussen een politieboot van de IJmuider havendienst Een binnenschipper wordt gepraaid, om te zien of hij alle nodige bescheiden en reglementen aan boord heeft mocht hij het politiereglement van het Noordzeekanaal niet bezitten dan wordt het hem onmiddellijk a raisom van 40 cent „uit voorraad" geleverd of om hem een re primande te geven wijl hij niet 600 meter voor de Velserpont een signaal heeft gege ven. zoals het politiereglement dit voor schrijft. Even later vaart er een binnen schip met zand. zo diep geladen dat het buiswater tot bijkans over de lading komt. en de havendien«t-man gaat. met een duim stok. ook hier aan boord, om te meten of het vrijboord wel de voorgeschreven hoogte heeft. Semaphore Hoofdzaak blijft echter de zeescheepvaart. Wie van de Noordzee uit IJmuiden na dert. ontmoet, ver buiten, de licht-brul boei. eerste aanwijzing voor het Noordzeekanaal. Dan komt. buitengaats, de loods aan boord, de lichten op de Noorder- en Zuiderpier zijn al in zicht en bij avond is er de lichtstraal van de twee vuurtorens, de achterste opge steld tussen Vissershaven en Haringhaven, de voorste naast de Semaphore. Wanneer beide vuren in één lijn liggen geeft deze lijn de hartlijn van de buitenhaven aan Naast elkaar staan, op het uiterste puntje van de Zuidelijke duinenrij, de semaphore, gebouwd op een oude oorlogsbunker, met daarbij behorend de installatie voor de sig naallampen voor binnenkomende schepen, en schuin daarachter, de voorste vuurtoren. De mannen van de kustwacht, die in het glazen huls met een wijd uitzicht over zee «n land, over havenhoofden en sluizencom plex verblijven, zijn, na de loods, de eersten die een inkomend schip waarnemen, die overleggen met het sluispersonecl en die ten slotte ieder inkomend of uitgaand schip de nodige seinen geven. In het raamwerk op de Semaphore wordt, van binnen uit met hefbomefi als wisselhan dels bediend, door middel van driehoeken en vierkanten de waterstand, de diepte, van het Zuider-buitenkanaal aangegeven Boven op het raamwerk van deze diepte-seinen ataan seinarmen: „Om de Zuid. hij gaat uit". „Om de Noord, hij gaat voort" luidt het rijmpje; een naar het Zuiden uitgeklapte arm duidt een uitvarend schip aan, is de arm op de Noord Uitgeklapt dan loopt een achip de haveh binnen. De lampen op het raamwerk naast de Semaphore geven aan welke toegangskana len naar het sluizencomplex verboden zijn en welke bevaren mogen worden. Soms hangt er naast de Semaphore een spuivlag «n in het midden van het signaalraamwerk wordt aangegeven of het eb of vloed ls. Binnen de havenhoofden is er een veel heid van tonnen, bakens en signalen die in de verbindingskanalen, de toegangswegen n ude 8,uizen n°8 vermeerderd worden met lichten die de vaargeul aan geven en met •ignalen voor de verschillende sluiskolken. Rond de semaphore staan op hoge staken kruizen en ruiten en driehoeken-reibakens die niets met de scheepvaart van doen heb ben. maar die alleen dienst doen om de «teeds in de buitenhaven werkende bagger molens aan te geven welke geulen uitgebag gerd moeten worden. In de kleine Zuidersluis liggen twee Ur- kervissers die 's ochtends vroeg van buiten *wamen en naar het IJselmeer varen. Vier «luisknechten draaien met man en macht aan de lieren die de sluisdeuren naar het kanaal openen. Een levend beeld uit lang ve-viogen tijden. Aan de Noordensluia U een grote uit gestrektheid van beton en glae en achteraf Werken arbeider» «an de buitendeur dia Sluismeester In het bedieningshuis overlegt de sluis meester met zichzelf en zijn geweten hoe «lies nu verder moet verlopen. Want buiten wacht een schip van een van de Amsterdamse rederijen dat om tien uur voor IJmuiden zou zijn het ls nu tien voor half elf en waarvoor ze in Am sterdam de havenarbeiders al besteld heb ben. en van achter de Velserbrug komen drie zeeschepen die naar buiten moeten. Voor het opvaren van het zee komend schip rekent de sluismeester 40 minuten tien minuten om de loods aan boord te krijgen en 30 minuten om tot de Noorder sluis op te varen En de 8000 tonner in de kolk wordt naar buiten geholpen, maar het buitensnatse schip laat maar op zich wach ten. Blijkbaar heeft hij geen lust in ver band met de fikse N.W. wind in de haven mond of in het buitenkanaal een tegen ligger te ontmoeten, wat niemand hem euvel kan duiden, maar wat tot gevolg heeft dat de drie schepen die nu de brug door zijn en bij deze storm met op een hoopje in het binnentoeleidingskanaal kun nen blijven liggen en dus maar eeist de sluis in worden gelaten, terwijl het van buitend komend schip bevel krijgt te wachten En als dan eindelijk de sluis ge reed is om het inkomende schip tc ont vangen. is het weer zoveel later geworden dat de binnenkomer na geschut te zijn net te laat ia voor de opening van de Velser brug en «1 met al zoveel tijd verloor, dat hij twee uur te laat In Amsterdam komt. Natuurlijk komen de verwijten voor een goed deel op het hoofd van de sluismeester neer: de man die als verkeersregelaar. al6 vakkundige, en als beslissende factor het in de hand heeft te bepalen wie eerst door gaat en wie moet wachten. Die daarbij rekening houdt met alle Tqctoren van getij en wind en van bijzondere omstandigheden, met steeds als allesbeheersende factor de belangen van de Amsterdamse haven, waar tijd geld is, en die bovendien den nog tot taak heeft te zorgen dat er bij alle vele schuttingen, in goed en in slecht weer, geen. of zo min mogelijk schade aan sluis en kolk wordt aangericht. En soms lukt dat maar net even Zo is het werk van iedere dag. telkens staat de sluismeester voor pro blemen. waarbij de techniek zelve van het schutten in het niet valt. En desniettemin ls de Noordersluis in IJmuiden. grootste zeesluis ter wereld, een wonder van water bouwkunde en sluistechniek. Sluistcchniek De «ignaallampjes op het bedienings paneel geven aan of de deur klaar is om tc openen of te sluiten; of de schuiven in de riolen, die het zeewater in de kolk laten, of vice versa want hier is ieder der 1200 tons sluisdeuren een volkomen gesloten geheel en het water loopt niet. zoals bij kleinere sluizen door schuiven in de deu ren maèr door kanalen die om de deur- kolken heen. buitenwater en kolk verbin den open of dicht zijn, terwijl een peilschaal met twee wijzers precies aan geeft hoe hoog het water buiten en binnen slaat; wanneer beide wijzers tegenover elkaar staan kan de deur opengerold worden. Dit opentrekken van de sluisdeuren kan alleen gebeuren op het moment dat de deur aan de overkant, waar zij de Zuider kolkmuur raakt, „vrijstaat". Bewegingen en stromingen in het water, ook als ge volg van de vermenging van zoet en zout water doen de zware deur ononderbroken of naar buiten, of naar binnen drukken. Aan beide zijden van de deur bevinden zich in de wand contacten, die via signaal- lampjes aangeven of de deur, aan de buiten of aan de binnenkant vrij van de sponnihg staat. Nu eens brandt het linker lampje, dan weer het rechter, maar alleen op dat ene enkele ogenblik, waarop beide lampjes opgloeien, teken dat de deur net precies recht staat en links noch rechts tegen de sponning drukt, kan zij naar binnen gereden worden. En alleen op dat moment kan de sluismeester de motoren inschakelen, die met een opvallende vaart de deur achteruit in de deurkolk, uitge spaard in de Noordwand van de kolk. doen rijden. De tweede buitendeur, de deur aan de zeekant, staat ter reparatie in haar deurkolk, die afgesloten door een deur, als dok voor de deur dient. Heel dit spel van opletten en denken aan duizend en een dingen, het werk van schutten van het ogenblik dót de buitendcuf open staat tot het metfnent, waarop het zeeschip door de geopetMfe binnendeur de sluiskolk verlaat, duurt m kwartier; het kunnen soms vijf en twintig minuten zijn. het kan ook in twaalf minuten. Hier in of bij de sluiskolk wisselen ook de sleepboten; de in IJmuiden thuis liggende zeeslepers die mocht het nodig zijn een schip van buiten halen, erf de sleepboten uit Amsterdam die hun vracht soms uit de kolk komen halen of tot in de kolk afleveren. De zeeloods blijft in de sluis op de brug en brengt het schip tot in de haven van Amsterdam. Met een goede loods aan boord is er. zeker in het Noordzeekanaal, geen sprake van gevaar. En zelfs zonder loods, en zelfs met spuistromen en valwinden is er geen kans schip of schroef te beschadigen. De vlak hellende wallekant, de zachte modder bodem laten ook ietwat ongelukkige ma noeuvres volkomen ongestraft. ECONOMISCHE COMMISSIE O.E.E.S.. Een grotere kolenproductie in de Euro pese landen welke deze landen onafhanke lijk maakt van Amerikaanse kolen, is be slist noodzakelijk, zo wordt opgemerkt In het derde rapport van de Econimsche Com missie van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking over de grond- stoffenpositie. dat te Parijs ls gepubliceerd. Vergroting van de industriële productie van Europa zal sterk belemmerd worden, wanneer de kolenproductie niet toeneemt. Het is van vitaal belang, dat West-Europa onafhankelijk wordt van de Amerikaanse kolenleveranties en een veiligheidsmarge bereikt bij de kolenproductie, welke vol doende is om de moeilijkheden van strenge winters te voorkomen De statistische gegevens in het rapport zijn, voor wat de periode van Juni 1950 tot en met April 1951 betreft, volledig. Boven dien bevat het rapport gedeeltelijke gege vens tot en met Juni van dit jaar. Het productieniveau is in de eerste vier maanden van 1951 over het algemeen hoog gebleven, zo wordt in het rapport gezegd. West-Europa zou evenwel een nog veel snellere vooruitgang hebben bereikt en ook beter in staat zijn geweest aan zijn grotere verplichtingen te voldoen, wanneer het grondstoffenaanbod ruimer was geweest, aldus het rapport. Productiecij fers In de eerste vier maanden van 1951 was de gemiddelde maandproductie voor West- Europa in zijn geheel één procent groter dan in het laatste kwartaal van 1950 en 13 procent groter dan de maandproductie in dezelfde productieperiode van 1950. In ver gelijking met laatstgenoemde periode kwa men de grootste afwijkingen van de gemid delde toeneming voor in het Verenigd Ko- nikrijk en in Zweden, waar dc vooruitgang trager was. en in Duitsland, waar het uit gangspunt lager lag en de vooruitgang in de laatste drie kwartalen van 1950 snel ging. Er ontstond daar «6hter «en opmerkelijke vertraging in het eerste kwartaal van 1951. Wat Frankrijk en België betreft dient er rekening mede gehouden te worden, dat de industriële bedrijvigheid in deze landen in de eerste maanden van 1950 betrekkelijk gering was. In het rapport wordt verder medegedeeld, dat in Europa in 1950 de productie van elec- trische 'stroom 39 procent groter was. Er waren meer kolen beschikbaar en er wer- oen nog steeds kolen uit de Verenigde Sta ten ingevoerd, ondanks het feit, dat West- Europa aan het einde van de winter van 1949 had gehoopt het zonder Amerikaanse kolen te kunnen stellen. Eind Maart 1951 waren de kolenvoorraden tot een gevaarlijk laag niveau gedaald. Doof de zachte win ter kon een hoge productie worden bereikt. Het is echter duidelijk, dat ernstige moei lijkheden, die een strenge winter catastro faal gemaakt zou hebben, in April nog maar net voorkomen konden worden, daar ln de daarop volgende twee maanden twee millioen ton per maand werden ingevoerd. Er wordt een speciaal onderzoek Ingesteld naar de methoden tot vergroting der pro ductie van vitale grondstoffen, zo wordt in liet rapport nog medegedeeld. De enige grondstof echter, waarvan het nodig is om cr op te wijzen, dat productievergroting dringend nodig is, is steenkool. Engeland zal de invoer toestaan van snij bloemen uit Israël en Zuid-Afrika en van volledig uitgegroeide potplanten uit N e- d e r 1 a n d. Voor invoer uit Nederland zullen aanvragen in overweging worden genomen voor de volgende variëteiten pot planten: azalea mollis, begonia, bougain- villea, bromelia, cissus antarctica, calceo laria, campanula, euphorbia, ficus, fuchsia, gloxinia, impatiens. ixora, kalanchoe. phi- lodendron, scandens. saintpaulia, aanseviera. scidnapsus en aurens. De nieuwe kaart van de Amsterdamse Zee- en Rijnhaven bevestigt, dat de oude glorie van de Nederlandse cartografie riog niet verloren is. Er zijn mensen, zelfs Amsterdamse agen ten. die. wanneer ge hen op het Stations plein vraagt naar het Stenen Hoofd, de Danziger Bocht of de korste weg van Ka- dijksplein naar Piet Heinkade, het antwoord schuldig blijven De grote havenkaart. van Amsterdam, waar heel wat goede zorgen en kennis aan is besteed, geeft op al die vragen antwoord en bovendien nog de op lossing van problemen als: waar is een veerpont naar de Merwedekanaaldijk. of. waar ligt de grens tussen Rijkswater en Gemeentewater in het IJ Ook is aange geven waar kabels liggen en waar zinkers. Met behulp van deze kaart is het gemak kelijk de beste weg naar de gecompliceerde havenbekkens irf het Westelijke havenge bied te vinden - Deze havenkaart verschijnt op een ogen blik. waarop zij goede diensten zal kunnen bewijzen. Tussen auto en hoom Op de Geldersekade te Amsterdam ts Dinsdagavond omstreeks half zes een 39-ja- rige wielrijder beklemd geraakt tussen een slippende vrachtauto en een boom. De man was vrijwel op slag dood. Omtrent de oor zaak meldt de politie, dat de auto plotse ling moest remmen voor een andere wiel rijder en daardoor op het vochtige wegdek ■lipte. De werkzaamheden aan de voorgevel van de kalksteenfabriek te IJmuiden. Zoals men weet wordt deze gevestigd in de grootste duikbootbunker, die door de Duitsers tijdens de oorlog is gemaakt. (Van een onzer redacteuren). Met de ontdekking van olie in de omge- viug van Leduc in Alberta onderging het beeld dat men zich tot dan toe van de Ca- nadese olierijkdommen had gevormd, een radicale verandering. Tot 1947 het jaar waarin de olie werd ontdekt wai Canada immer* een land geweest dat naar het scheen, vrijwel geen olie bevatte, maar in de vier jaar die sindsdien zijn verlopen is dit dominion de grootste producent in het Britse gemenebest geworden en op de Ver enigde Staten en Venesuela na het gebied waar de grootste exploraticwerkzaamheden ter wereld aan de gang aRn. Was de ontdek king van Ledsic de grootste aardolievondst ter wereld gedurende 1947. in de vier daar aanvolgende jaren zijn de bewezen oliere serves van Canada tienmaal zo groot gewor den en gestegen van 150 millioen barrels in 1947 tot naar schatting 1580 millioen barrels aan het eind van 1950. Naar schatting zal Ca nada dit jaar meer dan tweederden in zRn eigen behoeften aan olie voorzien, tegen tien procent voordat de olie bij Leduc werd ontdekt, hetgeen een besparing van 189 tot 150 millioen dollar aan Amerikaanse dollars oplevert. De olievondsten, hoe belangrijk zij op zien- zelf reeds zijn voor de Canadese economie, zijn om nog een andere reden van het groot ste belang. De plaats van de nieuw ont dekte oliegebieden ligt namelijk in het prai riegebied. dat uitsluitend agrarisch georiën teerd was Het ligt dus voor de hand dat met de olie het karakter van dit gehele ge bied wordt gewijzigd door de attractie die het zal gaan vormen voor de industrieën. Op het ogenblik is de olieproductie er zo groot, dat bij een economisch gebruik het oliegebied gedurende de volgende 25 jaar 150.000 barrels per dag kan leveren Vergelijkt men de Canadese olievondsten met die in andere gebieden, dan blijkt dat er slechts vier Amerikaanse staten zijn met bewezen oliereserves van meer dan 1000 millioen barrels. Bovendien zijn de voorat- zichten van de oliereserves in Canada van dien aard. dat aanzienlijke uitbreidingen er van verwacht mogen worden. Grote gebie den van Noord-Alberta zijn nog niet onder zocht. maar uit de geologische formaties valt thans reeds af te leiden, dat zich nier een van de meestbelovende oliereservoir» ter wereld bevindt. Andere Canadese gebieden als Noordwes telijk Brits Columbia, waar de gunstige ge ologische formaties zich via de N.W Terri tories uitstrekken tot aan de Noordelijke IJszee toe, zijn al even veelbelovend. Zelfs sommige van de hier gelegen eilanden schij- olie te bevatten. In Saskatchewan is de si tuatie al even zo. Amerikaanse maatsch-io- pijen besteden hier millioenen aan boringen Men droomt ervan dat Westelijk Canada eventueel 5000 millioen barrels olie per iaar zou kunnen opleveren, bijna tweemaal de Canadese olieconsumptie van het ogenblik. Aardgas Afgezien van de rijke olievondsten heeft de olie-exploitatie in Canada voor dit land nog andere voordelen opgeleverd, nairfelijk aardgas. Ook dit gas kan te zijner tijd van belang worden voor de industriële ontwik keling van de prairiegebieden en aan de andere kant is het een prikkel voor de zoe kers naar olie. Het benodigde kapitaal voor de olie-exploratie is gemakkelijk te krijgen nu blijkt dat de bodem rijke dividenden be looft. Er is zelfs scherpe concurrentie ont staan voor de landen, waarvan nog i.iet volledig bewezen is dat cr olie in de bodem te vinden i». Afzet Het afzetgebied van de olie zal in de eer ste plaats worden gevonden in de omgeving van de vindplaatsen De Canadese prairie provincies zullen 29.2 millioen barrels af nemen. terwijl ook de helft van de vraag uit Ontario (12 milliéen barrels voor 1951 r de nieuwe oliegebieden zal worden voi- daan. De voor Ontario bestemde olie wordt ge transporteerd via een nieuwe. 1840 km .an- ge pijpleiding, welke loopt van Edmonton naar Superior in Wisconsin. Vandaar gaat het met tankschepen over de Grote Meren naar Ontario. St. Lawrence Hier ligt een aanknopingspunt voor dia genen die noodzaak van de verbetering van de St Lawrence ook zien in de ontwikkeling van het oliegebied in Westelijk Canada. Het blijft echter nog de vraag of dit een argu ment is voor de aan die rivier uit te voeren projecten, want men verwacht dat oliever- voer langs deze weg niet economisch ver antwoord zal zijn Een van de redenen hier voor is namelijk het feit dat de Grote Me ren gedurende de winter niet bevaarbaar zijn. Niettemin bestaan er plannen het aantal tankers sterk op te voeren terwijl men voornemens is de tankcapaciteit te Superior aanzienlijk te vergroten. Hetzelfde is men van plan met de tankterreinen in Ontario en speciaal die te Sarnia en Toronto. De extra tankruimte ls nodig om de pijpleiding het gehele jaar door op volle capaciteit te laten werken. Al is dan de olie zelf'misschien geen aa' leiding tot verbetering van de St. Lawren:e. de gevolgen van de ontdekking van de bo demrijkdom voor de ontwikkeling van het door de St. Lawrence bereikte gebied zijn van dien aard. dat verbetering van deze vaarweg gemotiveerd kan worden met toenemende goederenstroom, die daar langs zal gaan. Zoals de heer H. H. Hewettson, president directeur van Imperial Oil Limited, de maatschappij die de olievelden van Alberta exploiteert, heeft opgemerkt: de nieuwe pijpleiding betekent zeer veel voor de toe komst van elke Canadees. Wij zouden Hier aan willen toevoegen dus temeer voor die genen die de St. Lawrence willen verbete ren De nieuwe vaarweg brengt dc zeesche pen immers een aanzienlijk stuk dichter nij het groeiende industriegebied van Alberta (Van onze corespondent). De al sinds maanden rondgaande geruch ten over Deense plannen tot oprichting van een eigen lijn op Amerika, die in het bijzon der door het uit de vaart nemen van het Poolse m.s. „Batory" op deze route actueel geworden, zijn nu bevestigd. Naar het Deense blad „Socialdemokraten" meedeelt, staat het nu definitief vast, dat Denemar ken deze lijn zal instellen. De belangrijke rederij Det Ostasiatlske Kompagm A S treft thans voorbereidingen voor een geregelde lijndienst tussen Kopen hagen en New York. De rederij staan hier toe twee schepen, een Frans en een Neder lands schip, elk 30.000 t. metend, ter beschik king. Het is nog slechts een kwestie van tijd. wanneer de dienst zal beginnen. Inmiddels hebben ook al Amerikaanse kringen hun belangstelling voor dit plan getoond. Zo heeft de bekende Amerikaanse reder Emmet McCormack tijdens zijn laatste verblijf in Denemarken de mogelijkheden voor de instelling van een dienst Kopen hagen—New York onderzocht. Nadat hij de plannen van de Ostasiatiske had gehoord, besloot hij echter, aan dit plan af te zien en zich te beperken tot de dienst met Scandinavië die reeds wordt onderr houden. (Van een onzer redacteuren). Vooralsnog is er weinig bereidheid te be speuren bij de Westduitse autoriteiten om de nieuw ontworpen regeling voor de invoer van gasolie aan boord van binnenschepen, op te schorten. Ingevolge deze regeling zal, als bekend, een invoerrecht van DM 10,— per 100 kg moeten worden betaald voor de hoeveelheid meegevoerde olie, boven die, benodig voor 48 vaar-uren. Van Nederlandse zijde is in de laatste weken herhaaldelijk geprotesteerd tegen dit voornemen. Nog gisteren is dit van de zijde van de Nederlandse regering geschied. De nieuwe regeling laat, als gemeld, de mogelijkheid open van de vorming van een douanevrij depot in West-Dultsland. Het moet echter uitgesloten worden geacht, dat zulk een depót voor 1 September in het leven kan worden geroepen. De nieuwe regeling, die in de kringen van de Nederlandse Rijnvaart grote ont stemming heeft gewekt, brengt in het bijzonder nadeel met zich bij de deelneming aan het innerdeutsche verkeer. Zij behelst een ongelijke behandeling van de deel nemers aan de Rijnvaart cn wordt daarom door Nederland beschouwd als te zijn in strijd met de Acte van Mannheim. In het K.L M.-vrachtvÜegtuig naar New York. dat gisteravond vertrok, doet de ste wardess mejuffrouw La Tour mee als na- igatrice. Zij heeft het vliegbrevet B reeds en krijgt van de K L.M. gelegenheid nu practische ervaring op te doen. Of zij later ook als vrouwelijke piloot voor de KL M 1 mogen vliegen staat echter nog niet vast. Dank zij het feit dat het tempo waarin het defensie-programma wordt uitgevoerd ge leidelijk is toegenomen heeft de totale pro ductie van goederen en diensten in het tweede kwartaal een omvang bereikt die overeenkomt met een jaarproductie ter waarde van 8 326.000.000.000. berekend naar de huidige prijzen. Dit cijfer is aanzienlijk, n.l. $7.000.000 000 hoger dan dat voor het voorafgaande kwar taal en 51.000.000.000 of 20'hoger dan dat voor het tweede kwartaal van 1950 Volgens het ministerie van Handel is in het tweede kwartaal van dit jaar niet alleen voor een groter bedrag geproduceerd doch is ook de omvang van de geprodüceerden goederen en verleende diensten groter dan in het eer ste kwartaal, wat ook voor de hand ligt daar de prijzen vergeleken bij het eerste kwar taal niet veel gestegen waren. Van de zijde van het ministerie van han del is voorts meegedeeld, dat de toeneming van de totale productie uitsluitend te dan- 1197/98. Ja. het rookwolkje kwam werkelijk uit de pijp van oom Tripje, die rustig op een duin lag te roken en te lezen. Hij wist helemaal niet dat drie dappere Indianen hem aan het besluipen waren en hem in sloten Rode Arend. Dolle Buffel en Snelle Pijl waren al dicht bij hem en ze kropen heel slilletjes naderbij. Dolle Buffel gluurde voorzichtig over de duintop. Oef! fluisterde hij. We zijn vlak boven het kamp. ik zie de vjjand! Oef! antwoordde Rode Arend. Op gepast. rode broeders. we zullen zo dicht mogelijk naar het kamp sluipen, en dan vallen we aan. Zachtjeswe mogén niet ontdekt worden! Weer slopen ze langzaam dichterbij. Oom Tripje zat nog steeds rustig te roken en wist niet. wat hem boven het hoofd hing, Oef! zei Rode Arend. Blijf stil liggen, rode broedersik ga over tot de aanval! Hij maakte zijn boog gereed en legde er een pijl op. Toen mikte hij.Zzzzzt! klonk het. En toen boorde de pijl zich dwars door oom Tripje'» hoed! ken was aan regeringsaankopen in verband met het defensieprogramma daar de aanko pen van de burgerbevolking iets verminderd ten. wat in scherpe tegenstelling stond tot de gang van zaken tn de negen vooraf gaande maanden toen de stijging van dc productie ongeveer gelijke tred hield met de hogere uitgaven van de particuliere ko pers. Minder lonend Hoewel de gang van zaken bij verschtl- ende bedrijven uiteen loopt moet de daling van de netto-winst toch volgens de econo men in de eerste plaats toegeschreven wor den aan de verhoging van de vennootschaps belasting na het uitbreken van de Koreaanse oorlog, door de stijging van de kosten en door de geringe winstmarge op regeringsopdrachten voor oorlogsmateriaal d In enkele gevallen heeft de vermin derde kooplust bij de burgerbevolking ook •ermindering van de winst tot gevolg ge had. Het feit dat dc vervaardiging van oor logsmateriaal en militaire benoi minder lonend is dan de produel burgerbevolking in vredestijd bit het jongste rapport van de Genei de grootste Amerikaanse industrl neming die momenteel bezig is opdrachten waarmee in totaal ett Harden gemoeid zijn uit te voererf, In dit rapport van General Motors staat te lezen dat na aftrek van belastingen in de eerste helft van dit jaar 42®minder ver diend is dan in dc eerste helft van 1950 dus voor de communisten de Koreaanse Re publiek aanvielen. Voorts is er op gewezen dat de winst zo sterk gedaald is ondanks het feit dat er dit jaar meer geproduceerd en afgeleverd is. De U.S. Steel Corp., de grootste staal producent van de Verenigde Staten, met productie welke groter is dan die van de Sowjet Unie en de Russische vazalstaten te zamen. heeft bekendgemaakt dat zij in het eerste halfjaar van 1951 10°'« minder winst gemaakt heeft. De U.S. Steel cn Gene ral Motors wijten dit aan de belastingverho ging. alsmede aan de hogere kosten Bij een enquête die onlangs door de National City Bank te New York gehouden is en waarbij 325 belangrijke Amerikaanse bedrijven hun medewerking hebben ver leend blijkt dat deze gang van zaken geen uitsondering doch regel is. Gebleken is dat de bedrijven 25°'« meer geproduceerd hadden dan in het overeen komstige tijdvak van het vorige jaar en dat aanzienlijk meer kapitaal in het bedrijf ge ïnvesteerd was dan toen, doch dat de netto winst niet gestegen was door de verhoging van 125®van de belasting die door de Fe derale regering van de bruto-winst geheven wordt.

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 3