Gouda's hotel „De Zalmbestaat vierhonderd jaar Zwart wild uit het Zwarte Woud VAN HERBERG TOT INTERNATIONAAL CENTRUM Pleisterplaats van postkoets Amsterdam- Antwerpen werd een huis van naam SOCIALE ZAKEN IN DE TWEEDE KAMER Wettelijke ouderdomsverzekering vastgelopen Loonpolitiek schaadt productiviteit De plaag der landbouwers, graag geziene gast der boseigenaren yZRDR'Jrr De mooiste maaltijd Uit het gastenboek Inbraak in Groningse confectiefabriek Ketelverhaal MENSEN IN HUN WERK (49) Protest van de Vereniging van Letterkundigen EEN GULDEN VOOR EEN MOLEN Arrestatie der Ambonezen in Nieuw Guinea ZES VOETEN LAGER DAN DE WAEGH Suikercampagne loopt nu ten einde Vier jaar geëist tegen uitbreker Manus Oly Radioprogramma voor het weekend In tien jaar de aarde rond Voor de derde keer frambozen EERSTE BLAD - PAGINA 2 ZATERDAG 8 DECEMBER ltüf TWEEDE BLAD - PAGINA ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 GOUDSCHE COURANT ER ZIJN IN DE LOOP DER JAREN in onze stad al heel wat jubilea herdacht, doch soms gebeurt het, dat uit de stroom van herdenkingen er een bijzondere naar voren springt. Om maar dadelijk de deur b\j de kruk te vatten: het hotel ..De Zalm" op de Markt bestaat vierhonderd jaar. Vierhonderd jaar als hotelIn de zakenwereld is dit een opzienbarend jubileum. gen eerbiedwaardig jubileum, even eerbiedwaardig en degelijk als de zaak zelf Na tuurlijk heette „De Zalm" vierhonderd jaar geleden geen, hotel. Toen was het een stads herberg Is er mooier woord voor zo n gelegenheid dan herberg De plaats, waar de vreemdeling, herbergrust en bescherming kan vinden. Deze reputatie hebben de eigenaars van „De Zalm" al die jaren door gehandhaafd. (Advertentie) niet vergeten, dat in bepaalde landen en gebieden de jacht op de wilde zwijnen vol. gent de regelen der kunst en in overeen- stemming met de eer van de jager wordt ge houden. Waar de verhouding tussen woeste grond en cultuurgrond een behoorlijk aan tal wilde zwijnen levensmogelijkheid liet denkt geen enkele rechtgeaarde jager er aan dit wild uit te roeien. Vooral de groot grondbezitters in Frankrijk en in Duitsland gaan er prat op de opgejaagde wilde zwij. nen een rustig verblijf ta kunnen gunnen Het is van deze heren een soort privilege op deze dieren jacht te mogen maken, het- geen trouwens ook zo was ten aanzien van het edelhert en grote roofdieren, zoals die op de grote landgoederen in Oost Europa nog voorkomen. Het optreden op grote schaal van wilde zwijnen in deze tijd in Zwitserland en zelfs in ons land en elders is waarschijnlijk een gevolg van de oorlog. In de oorlogs- en be zettingsjaren is in de gebieden, waar de zwijnen inheems zijn, de jacht zeer beperkt geweest, door de inlevering van wapens aan de overheid en het dienst doen van de ja gers als soldaten in de legers der elkander bestrijdende landen. Voor de wilde zwijnen waren die jaren een gouden tijd. Bovendien zou het feit, dat de laatste jaren vooral er een ongekende overvloed van eikels, beu kennootjes e.d. geweest is een sterk toene- meiuvan de wilde zwijnenstand ten zeerste in de hand hebben gewerkl. Vast staat, dat de zeugen, als ze goed gevoed zijn meer big gen werpen dan anders. Graag geziene bosbeuioners TVE NATUUR heeft dus zelf ook een steen- •*-' tje bijgedragen tot het toenemen van het aantal wilde zwijnen. Geen wonder, dat deze dieren vooral voorkomen in de z.g. gemengde bossen, bossen gevormd door naald- en loofbomen, welke hen immers te gelijkertijd bescherming en. voedsel opleve- De eigenaren van dergelijke bossen heb ben helemaal geen bezwaar tegen het ver blijf van wilde itoijnen in hun domein. Zij richten daar geen noemenswaardige schade aan. Integendeel! De boseigenaar weet, dat wilde zwijnen nuttig zijn voor de bosbouw. Zij verdelgen een massa vóór zijrf bomen schadelijke insecten, zij eten graag larven en poppen van deze vijanden der bossen. Kevers en engerlingen (Meikeverlarven) zijn een tractatie voor de zwijnen. Geen won der, dat een boseigenaar met genoegen een aantal zwijnen in sriin bos onderdak biedt, te meer, daar zij door hun in de grond wroeten en het zich banen van wegen door het lage hout. zorgen voor een gewenste verjonging van het bos. Buiten het bosgebied denkt men er echter anders overDe boeren zijn de gezworen vijanden van de» wilde zwijnen en denken er niet over hen gastvrijheid te verlenen Het enige genoegen, dat de dieren de boe ren bezorgen, is een heerlijk stuk wild braad, maar dan moeten ze eerst geschoten zijn. In een korte bijeenkomst in de Juliana- school heeft gisteravond Wijk III van de Ned. Herv. Gemeente zijn predikant dr Gerh. Huls gelukgewenst ter gelegenheid van diens promotie tot doctor in de theo logie. „Uw gemeente heeft respect voor uw werkkracht en doorzetingsvermogen", zo zeide de heer C. Vink, die zich namens de aanwezigen tot dr Huls richtte. De wijk waardeert het, dat zij een dominee heeft, die naast zijn ambtswerk heeft kunnen stu deren en werken aan een proefschrift, dat in den lande met zoveel belangstelling is ontvangen. De Goudse vertegenwoordiging bij de promotie te Utrecht ln tegenwoordig heid van de paranimfen dr P. v. d. Berg, leraar aan het Coornhert-Gymnasium en de R.H.B.S. te dezer stede, en drs J. Snoep, le raar aan de Chr. H.B.S. te Rotterdam, be wijst hoezeer de Goudse gemeente dr Huls bewondert. De heer Vink bood de predikant een geschenk onder couvert aan. In zijn dankwoord vertelde dr Ruls over zijn bezoek aan H.M. de Koningin aan wie hij zijn proefschrift „De vrouw in de kerk'' heeft opgedragen. Dr Huls is vorige week ruim een uur in particuliere audiëntie door de Koningin ontvangen en hierbij is de in houd van zijn proefschrift besproken. „De Koningin heeft een positief eigen mening en heeft grote belangstelling voor dit on derwerp", zeide de predikant. Ook sprak hij er over, dat in de Kerk het onderwerp al vele malen is besproken. Het laatste woord zal „over de vrouw in de kerk" nog niet zijn gezegd, maar ik heb er mijn steentje aan mogen bijdragen, besloot dr Huls. Met het zingen van ,,'k Wil U, O God mijn dank betalen" werd de druk bezochte bij eenkomst besloten. Gouds als het tegeltableau, waarvoor ze even stil hebben gestaan: 17431943. Ze kregen geen lardeerspek of kalle koene van 5 guide het stuck of geen quartele, die maar 6 stuyvers doen. omdat ze kleiner zijn of een konijnepastei met een schootel botergeback en bij hun bord' lag geen Goudse pijp. Maar enige Fransen hebben goedkeu rend na hun diner naar de kok gekeken: omelette Siberienne en kippensoep en filebs van tong en hoe dat alles nog meer mag heten wat tong en verhemelte streelt. En ze hebben uit Frankrijk een bordje gestuurd om het iedereen te laten weten: het is goed eten in „De Zalm". Ach, jé dat bordje Enige Belgen zijn luidruchtig binnenge komen met een snoek Zelf gevangen In het viswater van ..De ZalmEen snoek, die de geur van het Hollandse polderland meebracht. Ze hadden goedkoper ergens kunen kopen, maar wat smaakt er beter dan een snoek, die men zelf heeft gevangen en waarover de kok van „De Zalm" zich heeft ontfermd Het grootste aantal gasten Twaalf honderd man op ee receptie en vijfhon derd op het bijbehorende avondfeest. In huis ?Wel. bijna 800 mensen toen een ander bedrijf jubileerde. De maaltijd, waaraan de mooiste herin nering zit verbonden Dat was met Kerst mis 1944. Toen gaf het Comité voor Kin dervoeding een Kerstmaaltijd voor ouden van dagen in een zaal van de oude taverne. „De Zalm" kookte. Wie kon het beter doen Nimmer heeft de heer Van Heu- veln dankbaarder gasten gehad. Over gasten gesproken. Wijlen Prins Hendrik heeft in „De Zalm" aan tafel ge zeten, nadat een schriftelijke uiteenzetting omtrent de hofetiquette was gezonden. En de heer Kalis heeft er gegeten, een makelaar uit Den Haag. Hij heette hele maal geen Kalis en was ook geen make laar. Maar wat doet men al niet om uit de handen van de Duitsers te blijven Dan wordt men zelfs huisknecht in „De Zalm" of kellner, wat weer ieti»> heel anders is en pien slaapt op de achiterzol- der onder hetzelfde dak als de Weh^Pfiicht aan de voorzijde. Dat waren rare gasten. Maar 't was ook een rare tijd. Een tijd, waarin een Haagse dame het hotel binnen stapte en een roggebrood uit haar tas op diepte. Daarin zatep tienduizenden gul dens voor ondergedokenen Nimmer is „De Zalm" gesloten geweest, 't Is een mooi beroep, zegt de heer Van Heuveln, of ze je nou herbergier of ho telier noemen. Doch elke dag moet men in touw zijn. Daarbij werkt de wederhelft even hard mee. Want er komt heel wat kijken voor 26 kamers met 40 bedden, waarover 14 man personeel gaat. Daarbij gaat de liefde van de gast door de maag: een chef-kok, een eerste kok met twee aides zorgen voor die liefde. Zo heeft men vierhonderd jaar lang ge geten en gedronken, de eenvoudige pijp- maker met twee duiten in zijn zak voor een kroes bier. de landeigenaar, die uit vriend schap en vanwege de zakelijke achter» grond zijn notaris een etentje aanbood met een Goudse pijp toe; de Amsterdamse koop manszoon. die hier op weg naar Antwer- peri even pleisterde, het Haagse viscollege, dat een grote snoek wist in de Vlist en het regeringsbureau en het schorteband van moeder de vrouw vergat, zodra de post koets de Regenboogh naderde; de tabaks handelaar uit Amsterdam met zijn mon sters en zijn hoge hoed; de fabrieksdirec teur. die een jubileum had te vieren; de autoriteiten en notabelen, die even wilden uitrusten met hun gasten. Don Estoban uit Lissabon, die op weg was naar de Jaar beurs en verbaasd naar al het water keek. dat in Gouda over de stoep stroomde, want het was net Vrijdag; mademoiselle Ivonne op hoge hakjes; mr Johnston met zijn acht- cylinder, die het eerst naar een Holland- windmill informeerde en sergeant Johnny Chesterfield, die zijn verlof in Holland doorbrengt en hier zijn deviezen achter laat voor hij weer naar Duitsland vertrekt. Voor hen allen had „De Zalm" een plaatsje binnen zijn oude muren, waar een sfeer heerst van degelijkheid en cachet. Vierhonderd jaar heeft „De Zalm" de reizende en trekkende mens gediencf tot eer van zijn eigenaars en tot voordeel van de stad. voor welk een dergelijk bezit een zaak van belang is. Een zeldzaam jubileumMaar daarom is „De Zalm" ook het oudste hotel in ons land. Intrede ds Verdonk op 10 Februari Ds J. Verdonk, Ned. Herv. predikant in Hauwert (N.H.). die het beroep als predi kant naar de Vereniging van Vrijz. Ned. Hervormden te dezer stede in de vacature wegens vertrek van mej. ds C. P. Thomsen naar Utrecht, heeeft aangenomen, is voor nemens Zondag 3 Februari van zijn tegen woordige gemeente afscheid te nemen en Zondag 10 Februari hier zijn intrede te doen. Ds J. A Labrie te Oost- en Midwoud hoopt hem te bevestigen. Bevestiging en in trede geschieden in één dienst om halfelf. (Van onze parlementaire redacteur) Een poosje geleden leek het. dat de re gering zich een definitief oordeel had ge vormd over een wettelijke ouderdomsver- gekering. maar het blijkt thans, dat er nog steeds niets is beslist en een wetsontwerp nog overblijft. Oat getuigt niet van een sterk en voortvarend sociaal beleid, aldus gisteren de heer Stapelkamp (A.R.) bü de behandeling van de begroting van So ciale Zaken. We zijn met de ouderdoms verzekering volkomen vastgelopen en dat ls temeer te betreuren, omdat aan de nood- wet-Drees grote bezwaren zijn verbonden. En boe staat het met de definitieve rege ling van de kinderbijslag voor kleine zelf standigen? Is het juist, dat er voor de tioodregeling zo weinig belangstelling is en slechts weinigen zich hebben aangemeld? Bezwaren had de heer Stapelkamp ook tegen de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind. Het is te vrezen, dat wij als gevolg van een verkeerde loonpolitiek daar nooit meer afkomen. Een bezwaar van de huidige lorfnpplitiek der regering is ook. dat dfzpr de arbeidsproductiviteit schaadt. De legering heeft niets gedaan om de ver antwoordelijkheid voor de loonvorming voor een deel op het bedrijfsleven over te dragen. Voor de geringste afwijking moet goedkeuring worden gevraagd van het col lege van rijksbemiddelaars. Er is geen en kele speelruimte. In bepaalde bedrijfstak ken zou bij goede uitkomsten een extra be loning mogelijk moeten zijn. De heer Nederhorst (P.v.d.A.) pleitte voor een machtigingswet, op grond waarvan de regering direct maatregelen zou moeten kunnen nemen bij verontrus tend toenemende werkloosheid. Er is een conjuncturele dijkwacht nodig als de werkloosheid doorbreekt. De regering heeft overdreven verwachtingen van haar monetaire politiek om het conjuncturele evenwicht te bewaren. De Nederlandse arbeider moet weten, dat zijn werkgelegen heid veilig is bij het huidige regerings beleid, anders kan hij nooit worden ge wonnen voor de opvoering van de arbeids productiviteit. Wens en werkelijkheid Een krachtig sociaal beleid is nodig, al dus de heer v. d. Born (P.v.d.A.) en daar was ook mevr. Fortanierde W i t (V.V.D.) het volkomen mee eens, maar dat beleid verzinkt in het moeras wanneer het economisch fundament niet hecjit en sterk is. Daarom was zU het ook eens met de heer Stapelkamp, dat voor zichtigheid geboden is met de beperking van de investeringen. Uitbreiding van de industrie is nodig voor de werkgelegenheid en de economische paraatheid van ons land. Mevr. Fortanier protesteerde tegen de voorstelling van zaken in de kring van de Partij van de Arbeid, dat alleen de ar beiders offers hebben gebracht en de on dernemers en anderen daartoe niet bereid zijn. Zij verwees naar een artikel in De Gids van het Chr. Nationaal Vakverbond, waarin wordt geschreven, dat met zeker heid vaststaat, dat een groot deel van de middenstand zijn offer stellig heeft ge- braeht. Ook aan de ondernemers wordteen waarderend woord gewijd. Met de heer Stapelkamp was mevr. Fortanier van me ning, dat de gelijkmaking van de lonen te ver gaat. Er mofet, ook voor de opvoe ring van de productie, een prikkel blijven tot grotere inspanning door onderscheid in beloning. Een ten slotte is prijsdaling een beter punt om naar te koersen dan naar loonsverhoging. De heer De Kort (K.V.P.) vroeg de aandacht voor het grote gezin, waarbij hij opmerkte, dat er een juiste verhouding moet zijn tussen beloning naar prestatie en loon naar behoefte. Wanneer het hele kinderbijilagstelsel wordt herzien, zou de juiste verhouding kunnen worden gevon den. Nadat de heer De Kort de noodrege- ling van de kinderbijslag aan klein^ zelf standigen eveneens volkomen onbevredi gend had genoemd, oefende hij critiek op het regeringsbeleid ten aanzien van de bu reaux voor beroepskeuze, waarover ook de heer Zegering Hadders (V.V.D.) had geklaagd. Deze was ook niet tevreden over het «migratiebeleid. dat ook voor de heren Schil thuis (P.v.d.A.) en B i e- w e n g a (A.R.) een bron van zorg was. Er werd voorts nog gesproken over de onbevredigende gang van zaken met de looncompensatie. over de werkverschaf fing in de D.U.W. i het jachtterrein van de communisten over de onvoldoende blindenzorg, over de vorming van onder nemingsraden, waar geen schot in zit, enz. enz. Minister Joekes heeft een heel klachten- boek mee naar huis kunnen nemen om te bestuderen vóór hij Dinsdag aan het woord komt. Vr«»i ultilulttntf da originele flacon Alr-Wlok I f (.40 De Groninger recherche heeft enige per sonen gearresteerd, die betrokken zijn ge weest bij de inbraak, welke gisternacht is gepleegd in een confectiefabriek (de firma Heideveld) te Groningen. Deze personen hebben zich toegang tot de fabriek weten te verschaffen idoor het forceren van een achterdeur. 'Zij ont vreemdden 26 costuums ter waarde van on geveer 3.000, Uit het voorlopig onder zoek is gebleken, dat nog enkele personen bij deze inbraak betrokken zijn geweest en dat het de bedoeling is geweest om nog meer costuums te stelen. Een gedeelte van het gestolene kon door tussenkomst vah de politie te Twijzel worden achtërhaald. NEDERLANDSE HULP AAN ITALIË In overleg met de Liga van Rooide Kruis verenigingen te Genève is bepaald, dat Ne derlands aandeel in de hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood in Italië zal bestaan uit een grote zending choco lade, cornedbeef en gecondenseerde melk. IDe orders zijn onmiddellijk bij de Neder landse industrie geplaatst en vópr Kerst leis zullen de goederen naar getroffen ge bieden kunnen worden gezonden. iww\\ww\w\\\w\v\v\w\\w Op de Lage Gouwe voor de vroegeife sui- kerwerkenfabriek van Bonera lag gister morgen een grote ketel, die er vandaag ook zou hebben gelegen als er niet een noodop lossing was gevonden. Twee kraanwagens hadden hem al half uit de fabriek gesleept, toen- er iemand met een boek ging zwaaien en zei, dat ze konden doen met die ketel wat ze wilden, maar hem hebben wilde hij niet. Die meneer had de ketel gekocht voor zijn kwekerij in Berkel, maar had 'smor- gens met de post dat boek. een ketelboek een soort persoonsbewijs, dat elke ketel moet hebben ontvangen, waarin heren van het stoomwezen een aantekening hadden gezet. En die aantekening deed het 'm. Daarin stond, dat de ketel niet tien atmos feren, maar acht atmosferen kon verdragen. Dat was niet volgens de bedoelingen van de koper, die dacht, dat hij een ketel van tien atmosferen zou krijgen. Hij zeide geen prijs meer op de ketel te stellen, omdat hij voor zijn bedrijf er slechts een van tien atmos feren kon gebruiken. Dat was een strop voor twee Berkelse handelaren, die de ketel, ook in de veron derstelling, dat hij tien atmosferen druk kon verdragen, hadden gekocht op een veiling van machinerieën en inventaris van de N.V. Bonera. die enige weken geleden is gehou den. Zij keken juist naar de verhuizing, toen de heer uit Berkel met die slechte tijding kwam. Want voor hen betekent die ketelge- .schiedenis een strop van 1500. 1 Zij dachten er eerst over om de ketel maar op de Lage Gouwe te laten liggen, tot dat er licht in de zaak zou schijnen Maar aangezien het gevaarte, dat vijftien ton weegt en bijna acht meter langs is, dwars over de weg lag en dus het verkeet op de Gouwe onmogelijk maakte, hebben zij maar van dat plan afgezien Toen ging de ketel op een karretje om naar een opslagplaats in Berkel te worden vervoerd En nu is het uithoeken, waar de schuld ligt. Het bestuur van de Vereniging van Let terkundigen doet ons het volgende com muniqué toekomen: Enige tijd geleden heeft de schrijver C. J. Kelk en 86 andere letterkundigen een „vredesmanifest" gepubliceerd, waarin werd meegedeeld, dat de meerderheid van de on dertekenaars lid was van de Vereniging van Letterkundigen. Hoewel de voorzitter van deze vereniging, prof. dr N. A. Donker sloot, onmiddellijk heeft geprotesteerd tegen het gebruik van de naam zijner organisatie, blijkt in brede kring nog steeds de mening aanwezig te zijn, als zou de Vereniging van Letterkundigen iets met dat manifest te ma ken hebben. Het tegendeel is echter het geval. De algemene ledenvergadering van deze vereniging heeft, toen de heer Kelk daar een motie van gelijksoortigé inhoud als zijn manifest indiende, zelfs geweigerd die motie in behandeling te nemen. De heer Kelk heeft daarna op eigen gelegenheid een aantal adhaesiebetuigingen ingezameld. Inmiddels is gebleken, dat er onder de leden van de Vereniging van Letterkundi gen, die het manifest hebben ondertekend (ongeveer 13 procent van het totale aantal leden) verscheidene zijn die dit niet zouden hebben gedaan ais zij hadden geweten hoe de vork in de steel zat, en dat het manifest groot opgemaakt in „De Waarheid" zou worden gepubliceerd. Er is zelfs een letter kundige, de heer K. van der Geest, wiens naam zonder zijn voorkennis en tegen zijn wil op het manifest is geplaatst. Het bestuur van de Vereniging van Let terkundigen-heeft tegen deze gang van za ken nadrukkelijk protest aangetekend. Van dc twintig man zijn er negentien teruggekeerd Naar aanleiding van het schrijven aan de Nederlandse regering, waarin van Ambonese zUde protest werd aangetekend tegen het arresteren van een aantal aanhangers der „Republik Maloekoe Selatan" op Nieuw Guinea, wordt van welingelichte z(jde het volgende meegedeeld: Bcgjn November zijn twintig Ambonezen van Ceram met prauwen overgestoken naar Nederlands Nieuw Guinea. Hun bedoeling was niet daar bescherming te zoeken, doch wei te trachten sleun te verkrijgen in het verzet van Ambonese zijde tegen de Repu bliek Indonesia. Deze twintig mensen zijn door de autoriteiten op Nieuw Guinea over gebracht naar Hoilandia. waar zij weiden ondergebracht in „de politiekazerne Van gouvernementswege werd hun aldaar uit eengezet dat het onmogelijk is. aan hun verzoek te voldoen en werd hun het stand punt van Nederland in dit opzicht duidelijk gemaakt Daarop hebben negentien hyoner gezegd er prijs op te stellen, zo spoedig mogelijk weer te kunnen vertrekken. Een hunner, de heer Wairisal, verzocht, te worden be schouwd als politiek vluchteling en heeft asyl gevraagd. De overigen hebben met de prauwen de terugtocht aanvaard. Deze gang van zaken strookte met de gedragslijn van het Nederlandse gouverne ment van Nieuw Guinea fn'een geval als dit, omdat betrokkenen, die zonder de nodige papieren en met wapens het Nederlandse gebied waren binnengekomen, anders zou den zijn uitgewezen. Langer herhalingsoefening voor hel kader - Minister Staf heeft gisteren tijdens een persconferentie in Den Haag meegedeeld, dat in de eerste week van Januari nadere mededelingen te verwachten zijn over de herhalingsoefeningen in het komende jaar. Ook in 1952 zullep oefeningen in geallieerd verband worden gehouden. De duur der herhalingsoefeningen zal voor soldaten niet worden verlengd. De minister deelde ech ter mede, dat „voor onderofficieren en of ficieren, wat de duur der herhalingsoefe ningen betreft, bijzondere wettelijke voor zieningen nodig zullen zijn". In Londense haven wordt nu weer normaal gewerkt Door directe tussenkomst van de Britse minister van arbeid is een einde gekomen aan de „langzaam-aan"-staking van de 4000 leden der vereniging van lichterpersoneel in de haven van Londen. Deze staking begon zes weken geleden, toen de looneisen van het lichterpersoneel werden verworpen. Ook de vereniging van havenarbeiders heeft haar 7000 leden verzocht met ingang van Vrijdagmorgen de werkzaamheden nor maal uit te voeren. TOTO-TIPS Ren en draverijen op Mereveld De suikerfabrieken te Roosendaal en Zevenbergen hebben de campagne beëin digd. De fabriek te Dinteloord en die te Steenbergen komen volgende week gereed. De campagne 1950-51 is deze maal bijzon der snel verlopen. De uitzaai van bieten be droeg 67.000 ha over geheel Nederland. De opbrengst van 2395 railüöen kg bieten Was wel aan de lage kant. De «nijmolens hebben zich in een hoger tempo dan vorige jaren van hun taak gekweten. Het werk in de fa brieken werd zeer bevorderd door een vlotte aanvoer, die weer veroorzaakt werd door het betrekkelijk drpge en zonnige najaar. Nederland kan van de campagne der ge zamenlijke suikerfabrieken in het land on geveer 312.000 ton suiker verwachten. Dit is nog altijd te weinig om de consumptie en de behoefte van de suikerverwerkende in dustrieën te dekken. Daarom zal Nederland nog ongeveer 165.000 ton ruwe suiker moeten importeren, die in het eigen land zal worden geraffineerd. Op de drie fabrieken van de V.C.S. (Ver enigde Coöperatieve Suikerfabrieken) te Zevenbergen, Roosendaal en Dinteloord heeft men bijzonder hoge dagproducties ge maakt. De uitbreidingen van de laatste jaren hebben hun nut ten volle bewezen. Te Roosendaal en Zevenbergen bererkte men een daggemiddelde van 3 millioen kilo bie ten. te Dinteloord van 6 millioen "kilo. Te Dinteloord waren enige dagen van 6' i millioen kg. (Zoals gemeld verwerkte Put- tershoek zeven en een kwart millioen kilo op één dag). Puzzle-w innaars Sint Nicolaas verraste onze lezers met een flinke rebus, een puzzle, die de lievft- ':ng van de puzzelaars is. Ook nu weer. Vele inzendingen had Piet na te zien. Tot Sint de knoop doorhakte en de prijzen toekende aan: Prijs van ƒ5: S. J. Schrooder te Renes- cure (Frankrijk) p a Zeugestraat 58, Gouda; prijzen van f 2.50: mevr. B Dortlandde Visser. Boterblnemstraat 5 te Gouda en mevr. T Mudde—Rook, A 103. te Gouderak. De prijzen kunnen aan ons bureau. Markt 31, worden afgehaald of worden op verzoek toegezonden. De procureur-generaal, mr Bakhoven, heeft gisteren voor het Arnhemse gerechts hof tegen Manus Oly, de in- en uitbreker, bevestiging van het vonnis van de Zutphen- se rechtbank gevraagd: vier jaar gevange nisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. Er was grote belangstelling voor deze zaak. De president vroeg verdachte, waarom hij in hoger beroep was gegaan. O. ant woordde, dat hij bezwaar had tegen de ter beschikkingstelling. De president wees hem op het reeds uitgebrachte' psychiatrisch rap port, waarin hij verminderd toerekenings vatbaar was verklaard. O.: „Ik heb nog anderhalf jaar gevan genisstraf te goed en met het vonnis van de Zutphense rechtbank mee is dat vijf en een half jaar Daarboven komt dan nog eens de ter beschikkingstelling van de regering." De president: „U bent voorwaardelijk in vrijheid gesteld en het ging goed, maar na een ongeluk met uw duim ging het mis. Waarom eigenlijk? Er was toch geen reden om maar weer aan het inbreken te gaan?" O.: „Ik werkte in Heerde, zonder dat men wist wie ik was. Toen ze achter mijn iden titeit kwamen, maakten ze me het onmoge lijk daar." President: „U komt niet in aanmerking voor voorwaardelijke veroordeling, want geen reclasseringsinstelling ziet wat in u. Bovendien is u een type. dat maar weg loopt als het u niet bevalt." De procureur-generaal: „Meer dan eens bent u weggelopen." Manus O.: „Er was eens tegen me gezegd, dat ik toch niet durfde weglopen Nou, toen heb ik ze eens laten zien, wat ik wel durfde." Uit de Goudsche Courant van 8 Qecember 1876: B. en W. hebben aanbesteed het maken en in de vaart brengen van een pont in de Turfsingel tegenover de Vlaming straat. De laagste inschrijver was J Borkus te Gouda voor f 376,40. aan wie het werk is gegund. De jongste cijfers van het CBS. over het transport te land, te water en in de lucht laten zien met welk een vervaarlijke snelheid het vervoer van personen en goederen toeneemt. Niet alleen is de oor logsinzinking sinds lang overwonnen, maar zelfs geven de meeste verkeerstakken be langrijk hogere cijfers te zien dan vóór de oorlog. Het record wordt behaald door de luchtvaart. Deze had voor 1938 gemiddeld per maand aan vracht, post en bagage een omzet van 250 000- ton kilomeier te boek staan, maar op het ogenblik is dat gestegen tot ruim 6 millioen, dus een 24-voudtge ver meerdering. Het maandcijfer van de passa giers/kilometers steeg in diezelfde tijd var. 4,8 millioen tot 103,7 millioen. Bij de spoor wegen werden in 1938 285 millioen passa giers kilometers afgelegd en thans 608 millioen (Dit zijn alle maandcijfers). Het interlocale busverkeer vervoerde in 1938 per maand 5.700.000 mensen en thans 19 millioen. Stelt men het wegverkeer in 1938 op 100, dan is het nu gestegen tot 213. Bij de scheepvaart zijn de cijfers niet zo gunstig, hoofdzakelijk doordat Duits land nog lang niet in de mate als vroeger aan de wereldhandel deelneemt. Wel is het aantal zeeschepen, dat gemiddeld maande lijks binnenkomt, thans iets hoger dan vóór de oorlog, nl. ruim 1800 tegen m 1938 on geveer 1750, maar het aantal ladingen, dat bestemd is voor doorvoer naar Duitsland, is veel geringer. In 1938 werden er per maand 1679 schepen voor doorvoer gelost en op het ogenblik ruim 1400. Toch is dit cijter nog gunstig in vergelijking tot de uit Duits land komende ladingen, die over onze zee havens naar andere landen worden ver scheept. Deze uitgaande doorvoer bereikte in 1938 een maandgemiddelde van 119! schepen, terwijl het er op het ogenblik maar omstreeks 730 zijn. We zien dus wel een opmerkelijk herstel van het goederen verkeer. maar Duitsland is nog niet op het oude peil en voert belangrijk meer in dan het kan uitvoeren (althans in lonnpn). Bij de August Thyssen-Hutte staalfabriek in Duisburg-Hamborn, is dezer dagen een tweede oven in bedrijf genomen. De oven, een Siemens-Martin, heeft een productie vermogen van 250 ton per dag. Voor de oorlog werkte dit bedrijf met zes ovens capaciteit van 35 tot 40.000 ton. Nu werkt men met twee ovens die maandelijks ongeveer 12.500 ton kunnen verwerken. Gr.pl.: 14 00 Voor de vrouw; 14.15 Mozart vleu- gel en vioöl; 14.40 Gevar. progr.; 15.40 Amu- scm.muz.: 16.05 Voor de jeugd; 16.30 Zender sluiting; 18.00 Nieuws; 18.13 Militair commen taar 18.25 VARA-varia; 18.30 Amusem.muz lè.50 Regeilngsuitzending; 19 00 Parlementair overzicht: 18.15 pianorecital: 19.45 Regerings- uttzending: 20 00 Nieuws: 20.05 Actualiteiten; 20.10 De zaak Sarah Chandler, hoorspel: 21.15 Dansork.: 21.45 Om onze rechten, causerie; 22 00 Radio Philhaimontsch ork. en groot koor. 23.00 Nieuws; 23.15 Socialistisch nieuws ln Esperan to: 23.20 Orgelspel; 23 45 Or.pl. Engeland. B.B.C. Home Service, 330 meter. 12.00 LJchte muz 12 20 Schoolradio. 12.35 Pianovoordracht; 13.00 Gevar. muz. 13.25 Ge- var progr.; 14.00 Nieuws; 14-10 Lichte mug.; 15.00 Schots ork 18.20 Discussie: 17.05 Gr.pl.; 17 30 Interviews: 18 00 Voor de kinderen: 19.00 Nieuws- 19.15 Sport; 19.20 Causerie; 19.30 Or- kestconc.; 20.15 Causerie; 20 45 Gevar. prögr.; 21.15 Twintig vragen: 21.45 Australisch com mentaar; 22.00 Nieuws; 22.15 Hoorspel: 23.45 Gr.pl.; 23.55 Verslag Ver. Naties; 24.00 Nieuws. Engeland, B.B.C. Light Programme 150» en 247 meter. 12.00 Mrs Dale's dagboek 12.15 Lichte muz.; 12/45 Voordracht. 13.00 Lichte muz.; 13.45 Or- kestconc.; 14.45 Voor de kinderen; 15.oa Voor de vrouw; 16 00 Octet; 16.30 Voor d« soldaten; 16.45 Lichte muz.: 17.15 Mrs Dale's dagboek: 17 30 Hoorspel 18.45 Orgelspel: 19.00 Zang en gitaar: 19.15 Voor de jeugd: 19.45 Hoorspel; 20 00 Nieuws; 20.25 Sport; 20.30 Töp of the Form; 21-00 Klankbeeld; 21.30 Hoorspel; 22.00 Gevat, progr.; 23.00 Nieuws; 23.15 Actualiteiten; 23 20 Dansmuziek; 24 00 Voordracht: 0.15 Lichte muziek; 0.58 Nieuws. Brussel. 324 meter. 11.45 Caslnoconc.; 1244 Voor de landbouwers; 12.42 Gr.pl 12.50 Koersen- 12.55 Gr.pl.; 13 00 Nieuws, 13.15 Gr.pl., 14.00 Voor de vrouw; 15 00 Nederlandse muz.; 16.00 Orkestconc.; 16.45 Internationale radio-universiteit; 17 eo Nieuws; 17 10 Lichte muz.- 18.00 Franse les; 18 20 Gf.pl.; 18.25 Causerie; 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws; 19.30 Gr.pl.; 18.50 Radiofeuilleton: 20.00 Orkestconcert; 21.00 Actualiteiten; 21.13 Omroepork; "22.00 Nieuws 22.15 Orgelspel; 22-35 Gr.pl.; 23.00 Nieuws; 23 03 Verzoekprogr. Brussel, 484 meter. 12.05 Orkestconc.; 13.00 Nieuws; 12.10 Gr.pl.; 16 00 Claveclmbelrecltal; 18.30 Altviool en plano; J7.00 Nieuws; 17.10 Gr.pl.; 19 45 Nieuws; 2100 Gevar. conc.; 22.50 Gr.pl.; 22.55 Nieuws; 23.90 Gr.pl.; 23.50 Nieuws. Luxemburg, 1293 meter. 0 30 Marsen en walsen; 6-45 Nieuws; 6.50 Ver zoekprogr.: 7.45 Nieuws 7.56 Liederen en dan sen; 1.30 Muz. bij het huishouden; 12.00 Mili taire marsen; 12.16 Liederen en dansen; 13-90 Ontspanningsconc 13.30 Mu&ette-conc.; 13.45 Dansmuziek. Engeland. B.B.C. Light Programme 1500 en 247 meter. 12.30 Verzoekprogr 13.30 Twintig vragen; 14.00 Lichte muz 15.00 Gevar. progr.; 15 30 Gr.- pl 16.30 Hoorspel; 17.00 Voor de vrouw; 17 30 Gevar. progr; 18.00 Brievenbeantwoording; 18.30 Gr.pl.- 19.00 Gevar. progr.; 19.30 Lichte muz.; 20 oo Nieuws: 20.30 Lichte muz 2130 Community singing: 22.00 Gevar. progr 23.00 Nieuws; 23 15 Meisjeskoor; 23.30 Muz. causerie; 23.45 orgelspel. 0.15 Gr.pl.; 0 56 Nieuws. Brussel, 324 meter. 11.00 Fanfare ork.; 1L45 Radiojournaal; 12.34 Lichte muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muz 13.30 Voor de soldaten: 14.00. operamuz.; 15.30 Fanfaremuz.; 16.00 Voetbalreportage. 16.45 Gr.pl 17.00 Klass muz.. 17.40 Gr.pl - 17.45 Sportuitslagen; 17.50 Gr.pl.; 18.30 Godsdienstig halfuur; 19 00 Nieuws; 19.30 Omroepork. en so listen; 21.30 Actualteiten; 21.45 Gr.pl.- 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogr.; 23.00 Nieuws; 23 05 Gramofoonplaten. Brussel, 484 meter. 12.08 Gr.pl.; 13.00 Nieuws; 13.15 Verzoekpro gramma; 14.30 Lichte muz.: 15.00 Gr.pl-; 16.00 Nationale manifestatie ter ere van de mijn werkers (pl.m. 17.15 gr.pl.); 19 00 Godsdienstig halfuur; 19.48 Nieuws; 20 00 Ozkestconc.; 2115 Gr.pl.; 22.00 Nieuws; 22.10 Gr.pl.; 22.55 Nieuws; 23 00 Dansmuz 23.50 Nieuws MAANDAG II DECEMBER 1951. Hilversum I, 402 nieter. (N.C.R.V.) 7 00 Nieuws; 7.10 Sportuitslagen; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Zenderslui ting: 9.00 Nieuws- 9.10 Voor de zieken: 830 Waterstanden: 9.35 Herhaling fam.-competitie; 1010 Gfgelconc.- 10 30 Morgendienst; UOO So praan en piano; 11.25 Gevar. muz.; 12 15 Gr.pl.; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Orgelconc.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinemuz 13 45 Gr.pl: 14.00 Schoolradio. 14.33 Gr.pl.; 14.45 Voor de vrouw- 15.15 Gr.pl:; 15.30 Strijkkwartet; 18.00 Bijbellezing; 16.30 Zenderslultlng18.00 Nieuws; 11.15 Sport; 18.25 Voor de mannen in grijs, groen en blauw; 18.30 Gr.pl.; 18.35 Koorzang; 19.00 Volk en Staat, causerie; 19.15 Engelse lest 19.30 Gr.pl.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.10 Vijf minuten; 20.18 Militaire kapel; 20 50 Kamerkoor; 21.15 Pagoda Road, hoorspel; 22 00 Gr.pl.; 22.80 Wie Varen uw voorouders?22.40 Gr pi: 23 45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonplaten. Hilversum It, 298 meter. (V.AJt.A.) 7.90 Nieuws; 7 13 Ochteudgymn. 7.30 Zenderslultlng: 9.00 Nieuws; 9.12 Gr.pt. 9 50 Voor de hulsvrouw: (V P R O.) 10 00 Voor de oude dag. causerie; 10 05 Morgenwijding; (V.A.R.A.) 10.30 Voor de kinderen: 10.40 Voor de zieken: 11.35 Gr.pl.; 12.15 Dansmuz (12.30— 12.33 land- en tuinbouw en 13.83—13.38 voor het platteland)- 13 00 Nieuws; 13.13 Voor de Mid denstand; 13.20 Accordeonork. en aolist; 13.50 ZONDAG 9 DECEMBER 1951 Hilversum I, 402 meter. (K.R.O.) 8.00 Nieuws- 8.15 Gr.pl.; 8.25 Hoog mis; (N.C.R.V) 9.30 Nieuws en waterstanden; 9.45 Gr.pl.; 10 00 Geref. kerkdienst; 1130 Alt en orgel 11.45 Vocaai ensemble, cembalo ge selschap en teollsten; (K.R.O.) 12.15 Apologie; 12.35 Gr.pl.; 12.40 Lichte muz.; 12.55 Zonne wijzer 13 00 Nieuws; 13.10 Lunchconcert; 13 30 Uit het Boek der Boeken; 13.45 Gr.pl.; 14 50 Omroepork. en solist (in de pauze ca 15.35 Patroon van Nederland, klankbeeld) ;16.15 Kath. Thuisfront overal; 16 20 Sport; 16 30 Vespers; (I.K.O.R) 17.00 Jeugddienst: 18 15 Interview; (N C.R.V.) 19.00 Kerkkoor; 19.15 Het Evangelie jn het Oude Testament, causerie; 19.90 Nieuws-. (K.R.O 19.43 Actualiteiten; 19 52 Boekbespre king; 20.05 De gewone man; 20.12 Gevar. progr.; 22-45 Avondgebed; 23.00 Nieuws, 23.15 Phllh. Orkest en solisten. Hilversum II, 298 meter. (V.A.R.A) 8 00 Nieuws; 8.18 Gl.pl 8.35 Voor het platteland 8.45 Orgelspel: 9 02 Sportmfde- delingen. 9 05 Gr.pl.; 9.45 Geestelijk leven, cau serie; 10.00 Vocaal dubbelkwartet; 10.15 Met en zonder omslag; 10.45 Amusementsmuz.; 11.15 Cabaret; (A.V.R.O) 12.00 Disco-causerie; 12.40 Voor de jeugd: 12.50 Orgelspel 13.00 Nieuws; 13 05 Mededelingen of gr.pl: 13 10 New Yólk calling; 13.15 Promenade ork 13.50 Even af tekenen, heren: 14.08 Gr.pl.; 14 03 Boekbespre king 14.30 Discogram; 13 00 Orkestconc.; 15.45 nimpraatjc- 16.00 Dansork en solisten: 16.30 fiportrevue; (V.A.R.A.) 17.00 Amusem.muz; 17.25 Monus. de man van de Maan. hoorspel: 17.45 Pianospel; 17.55 Sportjournaal; 18.15 Nieuws en sportuitslagen; (V.P.R.Q.) 18.30 Jeugddienst; (I.K.O.R.) 19.00 Voor de jeugd; 18.35 Bijbelvertaling; (AVRO.) 39 00 Nieuwi; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Strijkork.; 20.43 Majoor Frans, hoorspel; 2125 Gr pl 31-45 Hersen gymnastiek; 22.10 omroepork. en solist; 23.00 Nieuws: 23.15 Gr.pl. Engeland, B.B.C. Home Service, 330 meter. 12.15 Reisbeschrijving; 12.30 Muzikale causerie met illustraties- 13.10 Crltieken; 14.00 Jfieuws; 14.10 Country Magazine; 14 40 Operamuz 15.00 Wenken voor de tuin; 15.30 Hoorspel; 18.43 Operamuz 17.45 Boekbespreking: 18 00 Voor de kinderen 19.00 Nieuws. 19.15 Verslag v. d. Ver. Naties; 19.35 Symph-ork.: 20 45 Klank beeld 21 30 Hoorspel: 22 00 Nieuws; 22.15 Cau serie: 22.45 Klankbeeld; 23 43 Voordracht; 2352 Epiloog. 24.00 Nieuws. De véerman heeft zijn vaste klanten. Des ochtends om zeven uur staan dikwijls elke morgen dezelfden te wachten op de over tocht. Dan is er druk verkeer over de Turf singel; arbeiders, die in de stad naar de fabrieken en bedrijven gaan. De een begint kwart over zeven en moet het eerste bootje hebben. De „halfachters" komen om kwart over zeven en zo heeft elke groep uit het Goudse leven een vaste tijd van oversteken. Natuurlijk is er ook verkeer in de richting van de Korte Akkeren. De arbeiders van de garenspinnerij de zeepfabriek en de kaar senfabriek. Van acht tot half negen staat de pont ln dienst van de kantoorbedienden En tot negen uuy zijn het de schoolkinderen die de /passagiers zijn. „We kennen iedere passagier van gezicht. Als we hem in de verte/zien aankomen wachten we even. Dal zijn -ze van ons gewend. Als vaste klanten hebben zij daar een beetje recht op" vinden de pontbazen, die op de drukke uren samen de dienst uitmaken. „Soms zien we des ochtends direct of er iemand ziek is of een snipperdag heeft. Dan missen we hem". Het is natuurlijk ondoenlijk de over- varenden te tellen Maar een schatting is er toch wel gemaakt. Per dag steken yijf- en-dertig-honderd tot vierduizend personen met de pont over. Donderdagsmorgens en Zaterdags is het veel drukker. Dan zijn er wel een duizend meer. Als er in de stad iets te doen is, éen winkelweek of uitver koop, dan merkt de pontjesbaas het direct. Dan moet hij assistentie van zijn collega Inroepen om samen de „drijvende kist" te trekken. Samen hebben zij de gehele dag dienst. Maar om de twee uur zijn ze veer man. In de tussenliggende urm zorgt de vrije man voor de schoonmaak van de boot, het aanvegen van de straat bij de steigers, het onderhoud van de staaldraad en het schoonhouden van de bruggen, die in de buurt van de pont over de Raam liggen De kabel moet steeds goed worden onder- In de tuin bij de woning van de familie De Kroon aan de Bodegraaf- sestraatweg zijn voor de derde maal dit jaar frambozen gerijpt. Een tien tal struiken is met de vruchten ge tooid. Vandaag worden de frambo zen geplukt, maar één struik blijft de vruchten dragen. Honderden varkenshokken verbrand Te Assen heeft een brand gewoed in een loods van het Drents Varkensstamboek Een aantal planken en' balen houtwol, die in de loods waren opgeslagen, hebben door tot nog toe onbekende oorzaak vlam gevat. De geweldige vuurzee maakte de Ijzeren golfplaten, die als dakbedekking dienden, roodgloeiend. Een 350 houten varkenshok ken. die speciaal bij fokdagen werden ge bruikt, een hoeveelheid houtwol en de ma chines gingen verloren. De loods zelf is door de grote hitte gedeeltelijk ontzet en vernield. Geen postillon steekt meer de hoorn ais de zware postkoets het Marktveld op zwenkt, de herbergier staat niet meer met zijn voorschoot aan en een vriendelijke lach op zijn gezicht aan de deur om de vermoeide en in letterlijke zin geschokte reizigers welkom te heten. Nu parkeert een keur van auto's uit vele landen op de Markt, behalve een Fransman, die zijn wagen liever in het oude koetshuis zet. Voorzichtigheid is de moeder van het contactsleuteltje, maar Gouda is geen Parijs. Nu wordt de buiten lander aangesproken in zijn moedertaal of hij moest uit Finland komen of daarom trent. maar dan is het ijs gauw gebroken met wat Frans. Duits en Engels. In het afgelopen jaar hebben meer dan zeshonderd gasten van allerlei nationalitei ten er een goed onderdak gevonden. Er waren nachten bij dat het alles buitenlands was wat de klok sloeg. De gasten hebben niet gegeten uit teiloren op houten nappen maar op hun tafel prijkte een servies met gouden randje even Hollands en even RIJKSPOSTSPAARBANK GEEFT MEER RENTE De P.T.T. deelt mede, dat de Rijkspost spaarbank per 1 Januari 1952 de rentever goeding zal verhogen tot 2,4 procent 's jaars. Tot 1 Januari ls de rentevergoe ding nog 2,28 procent.

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 2