50% Korting ^||)u6Mblank VOLLEBRECT Hier fó goedniewg voor U/ >d£ (Ctant^cUf tk zxs&tf De man, die het leven graag door een goede bril ziet DE VROUW IN HET BEDRIJF Amerikaanse regering draalt met invoering van versobering PHILIPS TOESTEL Zwammerdam behoort bij ons, aldus Bodegravens raad WEGENCONGRES TE UTRECHT BEHOEFTE AAN PERMANENT ADVIESORGAAN VOOR DE VERKEERSVEILIGHEID Er moet meer eenheid komen in het optreden van politie en justitie Aandringen op verplicht verkeersonderwijs Wijkavond van Ned. Herv. Gemeente Kerstspel „Adam, waar zijt gij?" opgevoerd Veertienjarigen behoren niet in de fabriek DE Gevaarlijke achterstand Wenken TRAININGSBROEKEN en -PAKKEN PIET BREEK Een flinke Jongen COSTUUM UtWSuf.2.37 DEMI LA?Tnuf2?7 JAPON v.a.f-3-Wnu f. 1?® MANTEL of MANTELCOSTUUM f.AW^uf.2?7 voor heel Gouda! chemisch reinigen en verven voor de halve prijs! Lange Tiendeweg 6 Tel. 3398 Mensen in hun werk (50) Opticien, kunstenaar in het kleine AT cy AAR. AN NEER. Zeer gunstig jaar voor Vereniging voor kunstmatige inseminatie Gebouw in Bloemendaal nadert zijn voltooiing Goudse spetters Duiven Wie wint de prijs van f50? Wij verwachten Uw inzending „De kluif niet uit de soep halen Gedeputeerden gevraagd te komen kijken Joodse Jeugdfarm verlaat Gouda TfcEEDE BLAD - PAGINA 4 GOUDSCHE COURANT ZATERDAG 15 DECEMBER 1951' Het buitengewoon belangrijke probleem van de verkeersveiligheid blijkt dusdanig de aandacht te hebben van onze wegenbouwers en verkeers- specialisten, dat de vereniging ,,Het Nederlandsche Wegencongres" voor de tweede achtereenvolgende maal haar jaarlijkse congres aan dit vraagstuk heeft gewijd. En dat is ook dit jaar een uitstekend congres geworden met voortreffelijke praeadviezen en met een op hoog peil staande discussie, dat tot de belangrijke generale conclusie kwam van de wenselijkheid, dat een permanent'adviesorgaan in het leven wordt geroepen, bestaande uit deskundigen op het gebied van „engineering", „enforcement" en „education", dat geraadpleegd wordt bij het nemen van alle maatregelen op verkeersgebied en dat ook ongevraagd advies kan geven, met het doel te geraken tot een gecoördineerd en gericht verkeersveiligheidsbeleid. Ir J. F. L. van Gils,'hoofd van de Dienst voor de Wegen- en Verkeersstatistiek van de Rijkswaterstaat, heeft een uitvoerig prae- advies uitgebracht over de statistieken van weg verkeersongevallen. Hij is van mening, dat de statistieken zowel in Nederland als in andere landen onvoldoende zijn, dat te weinig aandacht wordt besteed aan de psy chische factoren en dat meer aandacht moet worden besteed aan de plaatselijke omstan digheden. In Nederland staan we nu op een keer- Ïunt in de behandeling van de statistiek fcr verkeersongelukken. De noodzaak van wijziging wordt ook volkomen ingezien door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Daartoe zullen binnenkort enige specialis ten uit de kringen van statistiek, politie en techniek trachten vast te stellen welke wegen moeten worden bewandeld. Vooral van belang is een Internationale uniformi teit, opdat de statistieken der verschillende landen onderling vergelijkbaar zijn. Politie en justitie De heer K. J. Miiller, chef van de ver keerspolitie te Rotterdam behandelde het onderwerp „verkeerswetgeving te& dienste van de verkeersveiligheid". Hij is van mening, dat de nieuwe verkeerswetgeving in het achter ons liggende jaar redelijk be vredigend heeft gewerkt. In het algemeen moet de verkeerswetgeving voldoen aan een aantal eisen, waarvan de heer Müller noemde: bevordering van de vlotheid en de veiligheid van het verkeer, bevattelijkheid van de tekst, economisch verantwoord karakter der voorschriften, voor de hand liggend en practisch karakter der gedrags regels, handhaafbaerheid der bepalingen voor politie en justitie, gerichtheid op op lossing der verkeersproblemen en beperking in het regelen. Een andere politie-autoriteit, de heer J. R. Hoogkamer, dirigerend officier der Rijks politie 3e klasse, ging nader in op de taak der politie. Hij wees daarbij op de nfiodzaak van specialisatie. In het bijzonder wat het verkeer betreft acht hij inschakeling van het z.g. onbezoldigde politie-verband om deze reden ongewenst. Van groot belang acht de heer Hoogkamer het, dat van het optreden van de politie een preventieve werking uitgaat. Daarom heeft de politie vooral ook een opvoedende taak in welk verband inleider vooral ook wees op spreek beurten van politie-verkeersspecialisten in verschillende milieux (chauffeurs, ouders etc.). Mr J. H. Harmsen, chef van de Juridische afdeling van de A.N.W.B. behandelde de handhaving van de wet door politie en rechterlijke macht. Inleider wès daarbij vrij critisch. Hij geeft in zijn prae-advies een aantal voorbeelden van z.i. onjuiste ziens wijzen-van de rechterlijke macht en van ge vallen, waarin de zienswijzen van de ver schillende onderdelen van de rechterlijke macht sterk uiteenlopen. Voorts acht mr Harmsen het niet voldoende, dat de rechter lijke macht zich, wat de verkeersopvoeding betreft, beperkj tot het opleggen van straf fen. Hij toonde zich een voorstander van de instelling van speciale verkeersrecht- banken. Wil men daar niet aan, dan zou hij bij de rechtspraak toch in ieder geval ver- keersdeskundigen ingeschakeld willen zien. Tenslotte heeft de heer J. K. Leyen, oud directeur van het Verbond voor Veilig Ver keer een prae-advies uitgebracht over „Op voeding van de weggebruikers". Hij wees daarbij op de gunstige invloed, die een goede sportbeoefening kan hebben, juist ook op de weggebruikers, die snelle reactie en zelftucht van node hebben. Nodig is verder een algemene propaganda en voorlichting, maar ook verkeersopvoeding in min of meer besloten kringen. Uit de vele opmerkingen, die tijdens de levendige discussie werden gemaakt, tippen we aan een vergelijking met de scheepvaart, waarbij veel meer aandacht wordt besteed aan de vraag, of wel voldoende maatregelen zijn genomen om een ongeluk te voorkomen. Een andere interessante suggestie was om het daarheen te leiden, dat de politie op den duur tot „verkeersscheidsrechter" zal worden. Verder word gewezen op de be langrijke bijdrage, die goede wegen kunnen leveren aan de bestrijding van de verkeers onveiligheid. Mr Van Gilse, procureur-generaal te pen Haag, bleek niet erg enthousiast over de nieuwe Wegenverkeerswet, die hij te om slachtig en te ingewikkeld acht. Verder be pleitte mr Van Gilse nogmaals toepassing van het systeem van betaalde waarschu wingen. De minister van Justitie heeft ech ter medegedeeld, dat zulks wetstechnisch niet mogelijk is. Wel heeft de minister toe gezegd een snelle berechting van verkeers ongevallen te zullen bevorderen. Op die rechtspraak zelf ging mr Van Gilse nog nader in, waarbU hij de wenselijkheid van voorlichting van de rechterlijke macht op het gebied van het verkeer onderstreepte. Van de zijde van de justitie beoogt men echter bepaaldelijk niet een verder gaande specialisatie van de rechterlijke inacht op het gebied van het verkeer. Wel wordt over wogen de a.s. ambtenaren van de rechter lijke macht tijdelijk bij de politie aan te stellen. De wenselijkheid, dat leden van de rechterlijke macht, die verkeersongelukken moeten berechten, zelf een auto moeten kun nen besturen, onderschrijft mr Van Gilse. Er ging ook een stem op ten gunste van de voetganger. Meer eerbied voor de voet gangers en voor de oversteekplaatsen werd daarbij aanbevolen. Voorts kon een aanbe veling worden beluisterd voor de vorming van een centraal instituut yoor de verkeers opvoeding. Niet te somher Bij de nadere uiteenzettingen van de prae- adviseurs stelde de heer Müller onder meer, zulks in antwoord op de vragen inzake de voetgangers, dat ook naar zijn mening de wetgever de voetganger wel wat meer in bescherming zou mogen nemen. De 'heer Hoogkamer onderstreepte verder, dat de politie zich naar zijn mening, zij het zeer geleidelijk, van de opvoedende taak cp ver keersgebied zal moeten terugtrekken. Een kleine dissonant vonden wij het be toog in tweede aanleg van mr Harmsen, die in zijn ijver om de ondeskundigheid van de rechtspraak op verkeersgebied aan te tonen, naar ons gevoelen wel wat te ver ging. De wijkcommissie van wijkgemeente IV der Ned. Herv. Kerk had gisteren in „Kunstmin" een wijkavond georganiseerd, welke in het teken stond van het naderend Kerstfeest. Er werden Kerstliederen ge zongen, het Kerstevangelie werd verteld, een Kerstverhaal voorgedragen, terwijl de Zevenhuizen Raad bijeen. De burgemeester heeft de raad dezer gemeente tegen Dinsdagavond 'half acht bijeengeroepen. Bodegraven Bodegraven gaat bouwen In de raadsvergadering deelde burge meester mr J. J. Croles tot zijn grote vol doening mede, dat thans^ een geldlening élders is verkregen en dat, mede dank zij de offervaardigheid van de burgerij bij de burgerzinlening, het gemeentebestuur spoe dig zal kunnen overgaan tot het laten bouwen van zestien woningen. Zwemmen. Voetballers gaan zwemmen Op het intieme zwemfeest van de Goudse Zwemclub, dat Woensdagavond in het Spaardersbad wordt gehouden, zullen zes tallen, samengesteld uit spelers van de Goudse voetbalverenigingen. 150 meter esta fette vrije slag zwemmen. Verder staan op het programma zwemmen met brandende kaarsjes en „paardrijden" in het water. Schaken. Mcssemaker won Voor de competitie van de Rotterdamse Schaakbond werd gespeeld: Messemaker— Het Westen 8—3. De persoonlijke resultaten zijn: P. Roggeveen—M. A. Schenk afgebr., A. Bonefaas—C. D. Kerspel '/t—'/i, J. C. KamerJ. W. v. d. Stolpe 10, W. E. de Jong—C. Verhagen J. J. Jager Jr— H Haan 1—0, A. Rietdijk—J. Robbers 1—0, C. P. Hooimeijer—J. L. v. d. Kooy W Meyer—J. H. v. Lingen 0—1, H. Meijer— J. Mulder 1—0, M. Lakerveld—J. M. Wal- lard '/t—'ls. Messemaker 2—De Ivoren Toren 3—1, zes afgebroken partijen. De persoonlijke resul taten luiden: T. RookF. Jacobs 01, J. H. v. d. Harst—J. Nijhuis afgebr., M. Laker veld—J Denissen afgebr., A. Kok—L. v. d. Plas 1—0, A. Smeenk—J. Klapper afgebr., B A. de Jong—P. Stigter afgebr., A. 0. Boonstra—G. Beye afgebr.. W. Boswinkel— W Suyker 1—0, F P. Oomens—H. Rijnbout 1—0, J. M. Naerebout—M. Vosselman afgebr. toneelgroep van de Chr. jongemannenver- eniging „Daniël" in samenwerking mêt het kerkkoor „Vrede" een Kerstspel opvoerde. Deze avond trok zo zeer de belangstel ling, dat „Kunstmin" niet alleen tot de laatste plaats bezet was en velen met een staanplaats genoegen moesten nemen, doch zeer velen naar huis moesten terugkeren wegens plaatsgebrek. Er zal, zo werd medegedeeld, daarom a.s. Dinsdagavond in „Kunstmin" een tweede wijkavond worden gehouden voor hen, die thans te leurgesteld werden. Het Kerstfeest is een feest van uitbun dige vreugde en tegelijk ook van diepe, stille blijdschap, zo zeide de wijpredikant, ds H. M. Cnossen. Christus is gekomen in de wereld om zondaren zalig te maken en daarom is Kerstfeest een vreugdefeest. Daarom loven èn prijzen de Herders het Kindeke, daarom zongen Maria en Simeon. In de krankzinnige wereld is God gekomen en zegt tot de mensen: Mensenkinderen, uw schuld leg Ik op dat Kind in de kribbe, de kribbe, welks hout hetzelfde is als dat van het kruis, waaraan Hij voor ons stierf. Wij hoeven niet meer. te wanhopen, maar mogen blij zijn. God heeft ons lief en wacht er op, dat wij geloven gaan in dat Kind. God wil het leven nieuw maken. Kerstfeest is het lied van Gods liefde. Wat wij te doen hebben is: dat we mogen gaan zingen het lied van Gods genade. Want alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft, opdat wij niet verderven, doch het eeuwige leven hebben, aldus eindigde ds Cnossen. Als Kerstverhaal had ds Cnossen gekozen de schets van J. W. Ooms „Het kind en de boetgezant". Na de pauze werd het Kerstspel „Adam, waar zijt gij?" opgevoerd, geschreven door R. Oostra, waarin op simpele wijze feiten en achtergronden van het Kerstgebeuren werden uitgebeeld. De aarde werd geschapen door God, maar de mens koos het kwade: de zondeval, waardoor dé vloek der zonde op de aarde ligt. Toch zendt God ZHjn profeten en de Messias wordt aangekondigd. Boodschap pers van het Oude en Nieuwe Verbond vertolken de beloften Gods. Dan, in de Kerstnacht, met de herders en Adam (symbool van de mens), wordt het Kindeke geboren onder Engelenzang. De herders en de wijzen komen hun hulde betuigen. Stemmen uit het spreekkoor zeggen dan: Dit is Kerstmis: Het komen van God tot de mens. Het komen van Adam tot God. De doorbraak van 't Licht in de nacht. Het wijken van 't duister voor 't Licht. Het spreekkoor en slotkoor besluiten dan: Dit is de Redder, door God beloofd, en Uw Redder en Behouder staat voor uw aangezicht. De conclusies van dit zeer geslaagde con gres, dat bijzonder druk was bezocht de grote zaal van Esplanade te Utrecht was nagenoeg geheel gevuld komen neer op een aandringen op herziening en verbete ring van de statistiek der wegverkeerspnge- vallen, het vaststellen van de wenselijkheid van een logische0 aansluiting van de ver keerswetgeving aan de verkeerspraktijk, het aandringen op meer eenheid in het optre den van politie en justitie bij de behande ling van verkeerszaken en het aandringen op verplicht verkeersonderwijs op de lagere en middelbare scholen en b(j de onderwij zersopleiding. WATERSTANDEN 15 DECEMBER Mannheim 3.08 0.12; Trier 2.12 0.10- Keu len 2.56 —0 11- RuhlOrt 4.79 +0.01; Loblth 10.93 0.08; Nijmegen 8 70 0.08- Arnhem 8.54 +0.09; Eafde 3 80 '0 04- Deventer. 2.78 onv.; Namen 62 —0.05- Borgharen 41.05 —0.04; Belfeld 11.95 -0.05: Grave 4 95 —0.14; Vreeswijk 0.87 +0.08: Uth 1.09 -0 15. Weinig klachten over liet landbouwbeleid De hoge prijzen voor krantenpapier zitten ook de Kamerleden dwars, want zelfs bij de afdeling Bosbouw van de begroting van Landbouw, informeerde de heer Engel- b e r 11 n k (K.V p.) gisteren in de Tweede Kamer of het mogelijk is de binnenlandse houtproductie met 50 tot 100 op te voe ren om daardoor minder hout voor kran tenpapier te hoeven in te voeren. Overigens hadden de elf sprekers weinig klachten over het beleid van de minister Mansholt, want hét afgelopen jaar is voor de boeren niet slecht geweest, hoewel ook niet best en voor de tuinbouw nog steeds vol onzekerheden ten aanzien van de export. Het voornaamste verschil van mening met de minister gaat over de melkprijs, maar daarover zijn de boeren het onder ling ook niet eens. Dat hangt voor een be langrijk deel er van af waar zij wonen, op kleigrond of zandgrond en of zij melk le veren voor de industrie of voor de con sumptie. Maandagmiddag zal minister Mansholt zijn mening ^jpten horen. „W« moeten het historisch feit aanvaar- den, dat 4v(j leven In een geïndustriali seerde maatschappij en dat het industriali satie-proces zich zal voortzetten, maar met deze aanvaarding moet gepaard gaan het besef, dat dit industrialisatie-proces nieuwe sociale vraagstukken heeft doen ontstaan, welke alleen door samenwerking van velen kunnen worden opgelost". Aldus ongeveer zeide prof. dr W. Banning in zijn korte' rede, waarmede hij de discus sies inleidde, nadat de voorzitter, mr S. J. R de Monchy het ccngres had geopend, dat do Ned. Vereniging voor Maatschappelijk Werk in samenwerking met de Ned. Ver eniging voor Bedrijfspsychologie gisteren te 's-Hcrtogenbosch hield. Het onderwerp van het congres was „De Vrouw in het Be drijf" en men had dit gekozen o.a. omdat de vrouw, en vooral het meisje, door haar bijzondere aard in het bedrijf meer tekorten vindt, meer spanningen en conflicten on dergaat, dan de man. Daar het meisje de moeder Js van de toekomstige generatie, is Onthullingen AMERIKANEN, die waren gewaar schuwd, dat hun een periode van ver sobering boven het hoofd hing in verband met het hcrbcwapeningsprogramnia, doen thans de merkwaardige ervaring op, dat er wel een tekort heerst, maar dit tekort ge voelen ze niet in hun botervloot, maar wel in het wapenarsenaal. Terwijl er op het ogenblik heel wat ern stige critiek wordt geleverd op de regering wegens vertraging in de aflevering van wa penen, tanks en vliegtuigen bestemd voor Korea, West-Europa en de troepen in eigen land, merk?n de burgers weinig van ver sobering op het gebied van niet-allereerst- noodzakelijke levensmiddelen. Een sub-commissie uit de Senaat voor „oorlogsbereidheid" heeft in verband daar mee een onderzoek ingesteld naar hetgeen is op te vatten als een „gevaarlijke" ver traging in de wapenlevering en deze heeft er thans op aangedrongen, dat groter aan dacht zal worden geschonken aan de mili taire productie en minder aan de behoef ten van de burgerbevolking. Deze groep uit het Congres heeft niet ge schroomd in een rapport openlijk de vin ger op de wond te leggen en er op te wij zen, dat de regerirjg draalt met de invoe ring van de versobering voor de grote massa. Zij heeft als haar mening geuit, dat de Verenigde Staten in gebreke zijn geble ven het productievermogen van de indus trie te gebruiken voor de militaire behoef ten „omdat we de moed niet hadden ka nonnen boven boter te verkiezen, veiligheid boven zelfzucht, op grond waarvan men in de eerste plaats moest zorgen voor de vei ligheid en dan pas voor weelde-artikelen". Het is duidelijk, dat achter de critiek van de sub-commissie op de weinige energie waarmede de verdediging is aangevat, de vrees schuilt, dat, tenzij men er spoorslags toe overgaat bij de productie de bewapening voorrang te geven en de grondstoffentoe- wijzing voor de productie van goederen ten behoeve van de burgers ter dege wordt verminderd, de Sowjet Unie heel spoedig Amerika de baas" zal zijn op het punt van productie van de belangrijkste wapenen. 'TOEN het bewapeningsprogramma pas was opgesteld, ga'f de regering de grote Amerikaanse zaken te verstaan, dat ze zich voorbereid moesten houden op aanzienlijke vermindering van die grondstoffen, welke nodig zijn voor de wapenproductie. Zodra werd evenwel niet gepubliceerd, dat de bur gers een tekort aan alle mogelijke goede-, ren boven het hoofd hing, of er ontstond een soort paniek op de markt: de mensen haastten zich auto's ijskasten, televisie- en radiotoestellen, kleren en alle mogelijke huishoudelijke artikelen te kopen. Voor al deze artikelen waren grondstoffen nodig, die uitstekend van pas zouden zijn gekomen voor de vervaardiging van kanonnen, tanks, vliegtuigen en andere militaire uitrustings stukken in het kader van het verdedigings programma. Het tekort bleek echter slechts van voor bijgaande aard en 'ondanks de grote eisen, gesteld aan de bestaande voorraden wegens de bovenbedoelde hamsterwoede, konden de fabriken in het gehele land zonder veel bezwaar voldoen aan de vraag op de bur- germarkt. Op het ogenblik kan iedere Ame rikaan, 'als zijn beurs maar voldoende geld bevat, zich voorzien van een wagen van het laatste model, televisie-apparaten en al lerlei luxe-artikelen. De aflevering onder vindt niet de minste vertraging. Het enige, waaraan men merkt, dat er toch wel enigs zins naar bezuiniging op de productie ten be hoeve van burgers wordt gestreefd is, dat de wagens niet meer zoveel verchroomde onderdelen hebben als enkele jaren gele den zo gewild was. Bovendien kan men zich aan een overvloed van voedsel te goed doen: de gemiddelde burger eet eer beter dan minder vergeleken bij enkele jaren ge leden. Geën winkelier behoeft op het ogen blik een klant, die een of ander luxe-voor werp wil kopen, te antwoorden met het oude, bekende zinnetje: Het is oorlog! De voorspellingen, dat er een groot ge brek zou komen aan koper, staal en ander materiaal, nodig voor de huizenbouw, was corzaak, dat de bouwnijyerheid zich haas tig tot het Congres wendde met allerlei droeve voorspellingen en noodkreten, dat op die manier de bouwnijverheid tot on dergang was gedoemd en dat millioenen Amerikanen een behoorlijk huis zou moe ten worden onthouden. Nu evenwel slaat de bouwnijverheid zich trots op de borst en verkondigt luide, dat er in heel Amerika nog nimmer zoveel is gebouwd als in de afgelopen twaalf maan den. Maar het Congres stelt juist nu een onderzoek in naar de klachten, dat gezin nen van militairen in militaire kampen le ven in armzalige éénkamerhutten daar er geen behoorlijke woning voor hen beschik baar isl Het rapport van de subcommissie uit de Senaat heeft de mensen wakker geschud uit dfe zelfvoldane houding en de inner lijke overtuiging, dat het in Amerika best mogelijk is kanonnen èn boter te hebben en dat er dan nog voldoende overblijft om Europa van het nodige te voorzien. Terwijl auto-fabrikanten en -handelaren een geweldige reclame-campagne op touw zetten voor de verkoop van wagens, model 1952, berichtten de onderzoekers uit de Se naat, dat tussen April en 'Juni van dit jaar de aflevering van tanks 40"/» beneden de verwachting was, terwijl de vliegtuigbouw 34"'» beneden de verwachting was geble- \en. Ook bleek uit hun verslag, dat de af levering op electronisch gebied 30"'« bene den de raming was, terwijl in hetzelfde tijd vak er zelfs 70"/» minder munitie was aan gemaakt dan men zich ten doel had gesteld. De dagbladen, waarin al deze tekorten en tekortkomingen worden onthuld, bevatten in dezelfde oplaag advertenties, soms van een gehele pagina, van de burgerlijke tele visie- en radio-industrie, waarin het pu bliek een grote keuze uit een uitgebreide voorraad toestellen wordt aangeboden. Terwijl alles er op schijnt te wijzen, dat de Verenigde Staten de buikriem zullen moeten aanhalen teneinde tegemoet te ko men aan de defensiebehoeften van de Wes terse wereld, menen sommige waarnemers in Washington, dat de mate van versobe ring, welke de burgers zich zullen moeten getroosten, grotendeels afhangt van de uit slag van de wapenstilstandsbesprekingen In Korea. Vrede in Korea, aldus denken ze, zal het misschien mogelijk maken een groot deel van de militaire voorraden, welke aan vankelijk bestemd waren voor het strijdto neel in het Verre Oosten naar Europa te zenden waardoor het mogelijk zal worden de vorming van het Europese leger, dat ge? neraal Eisenhower vraagt, te bespoedigen. het voor het gehele volk van belang dat de hier bedoelde moeilijkheden, die haar diep ste wezen kunnen schaden, worden opge vangen of ondervangen en dat de omstan digheden waaronder meisjes en jonge vrou wen werken haar vorming ten goede komen. „Het congres", aldus prof. Banning, „b*l oogde een appèl te zijn naar verschillende richtingen". Zes deskundigen hadden prae-adviezen uitgebracht, n.l. prof. dr W. Banning, prof. dr J. Waterink en de dames H. Heymans H M. Dresen—Coenders, M. J. A. G. Ber den en A. J. Ligthart. Enkele prae-advisAirs zeiden duidelijk, dat het veertienjarige meisje niet in het be drijf thuisbehoort, ook de vijftienjarige is er niet op haar pldals, maar het bedrijf kan deze laatsten niet missen en zij het bedrijf niet. Allen, die aan de discussie deelnamen blekert' het met deze zienswijze eens. Dat het jonge meisje in het bedrijf niet slechts gevaar loopt te verruwen en tenge volge van haar oeroepswerk onvoldoende wordt voorbereid voor haar toekomstige gezinstaak, bleek uit de mededelingen van een vrouwelijke bedrijfsarts. Deze vertelde, dat ongeveer de helft van de meisjes en' vrouwen, die zich met klachten tot haar wenden bi) onderzoek bleken physiek niets te mankeren. Bij 2d- lot 29-jarigen komen meer neurosen voor dan bij jongeren, maar de kiem voor neurosen wordt meestal reeds in de eerste arbeidsjaren bij die jongeren gelegd, al draagt het bedrijf daarvan natuur lijk niet in alle gevallen de schuld. Sluisdeur arriveerde te Tiel. De laatste deur voor de heftoren van de Tielse schutsluis arri veerde Vrijdagmiddag In de Voorhaven van het Amsterdam—Rijnkanaal te Tiel De 190 ton zware deur werd op pontons aangevoerd en door twee sleepboten getrokken. Hoofdzakelijk werd ten congresse gespro ken over het jonge meisje in het bedrijfs leven, maar mej. Schröder, werkzaam bij het Instituut voor Preventieve Geneeskunde, wees op de moeilijkheden voor oudere on gehuwde werkende vrouwen buiten he« be drijfsleven. Secretaressen en verkoopsters bijv. werken soms onder zeer moeilijke om standigheden. Wat het bedrijf betreft wees zij op de wenselijkheid van de vorming van bijzondere afdelingen voor jongeren, waar in onder leidfng van een jeugdleider zou moeten worden gewerkt, in matig tempo, zodat de meisjes kwaliteitswerk leren maken, liefst gedurende kortei- arbeidsuren en met ochtend- en middagpauzes, waarin gymnastiek zou kunhen worden beoefend. Van uit die bijzondere afdelingen zou het meisje ook gemakkelijker kunnen deelnemen aan het onderwijs van de Mater Amcbllis- scholen en De Zonnebloem". Mr Van Schelven, ex-directeur van de Rotterdamse Clubhuizen van „De Arend", belichtte de economische zijde van de zaak. Kan en wil het bedrijf de bijzondere sociale zorg voor de meisjes betalen? Dr A. J. Sta kenburg, die sprak als ondernemer in het Rotterdamse Havenbedrijf èn als directeur van het Nationaal Centrum voor- de Vor ming van Bedrijfsjeugd (Zonnebloemwerki vertelde, dat de firma Van Nelle de erva ring heeft opgedaan, dat er, sedert de meis jes gedurende viel uur per week in fabriekstijd de lessen van De Zonnebloem volgen, er minder verloop van personeel is en er een betere teamgeest heerst, waar door zoveel wordt bezuinigd, dat het voor deel tegen het economisch nadeel opweegt. Ook voor de bedrijven waar geen meisjes werken, als het Havenbedrijf, is het van belang, dat het fabrieksmeisje huishoude lijke vorming krijgt. Zij is de toekomstige gezinsmoeder. „Zoals de vrouw is, is het gezin"* verklaarde spr. en het gezinsleven heeft invloed op de prestaties van de man nelijke arbeider. Vele andere vraagstukken in verband met het onderwerp, kwamen nog ter sprake. We hebben evenwel slechts een vluchtige in druk kunnen geven van dit belangrijke congres, waarvan koningin Juliana de mid dagvergadering bijwoonde. in alle maten KLEIWEG 61 TELEFOON 2126 I GEVRAAGD, NIET OUDER DAN 18 JAAR. Suikerweikfabiiek „WOGO" WILHELMINASTRAAT 36, GOUDA. Gaarne zullen wij het uit de annonce op deze pagina bij I i„ U aan huls komen demonstreren. I ruling a ROTTERDAM: ZaagmoUndrlft 35, telefoon 40768. Mathenatsardijk hoek Mathenesserweg, tal. 30457. Baijarlandialaan 5 7-9, telefoon 70144 Televisie en RadiotechnHche Dienst, telefoon 40350. TIJDELIJK zijn de prijzen voor chemisch reinigen dus Dubbelblank wil iedereen in Gouda laten kennis- maken (met de fantastische voordelen, die alleen dit moderne modelbedrijf kan bieden. U moet zélf zien, waarom reeds zes steden zo enthousiast zijn over Dubbelblank. Daarom biedt Dubbelblank U tijdelijk: Ongeacht deze korting, ontvangt ieder stuk tóch Dubbelblank'» 3 vermaarde EXTRA-behandelingen: VEDERLICHT PERSING (een gloednieuwe vin ding). Doodpersen van atol, doorpenen va» naden ie uitgesloten. Coupe en enit blijven volkomen behouden. MOTECHT MAKEN. Geen mot tal zich meer te goed doen op Uw kosten (en kleding is duur!} r WATERAFSTOTEND MAKEN. U «uit verrast *zijn, als U siat hoa onaantastbaar Uw kleding voor water geworden is. CHEMISCH REINIGEN - VERVEN - STOPPAGE VGRAVENHAG6 LEIDEN ROTTERDAM DORDRECHT GOUDA UTRECHT BREDA NIJMEGEN ZATERDAG 15 DECEMBER 1951 GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 yjRIJWEL IEDEREEN, die het geluk heeft lang genoeg te leven zal eens moeite krijgen met de krant lezen of ontdekken, dat zijn armen te kort worden om even in het spoorboekje te kijken. Dan zal een bril uitkomst moeten brengen. Anderen blijken na de eerste kinderjaren slechts in de verte te kunnen zien en ook daaraan moet iets gedaan worden. De oogarts wordt geraadpleegd. Men mpet \ettftrs van verschillende grootte van elkaar proberen te onderscheiden, waarbij men een soort schuifbril op de neus krijgt. De oogarts gaat dan goochelen met allerlei glaasjes en schrijft ten slotte wat kriebeltjes en cijfertjes op een papiertje: het recept. Daarmee komt men bij de opticien terecht, men zoekt een montuur naar eigen smaak uit en na een poosje wordt de bril afgehaald, die voortaan in zekere zin een lichaamsdeel van de nieuwe bezitter zal zijn. Eerst is het nog wat onwennig, maar het duurt niet lang of men moet even voelen of men het ding op heeft ja of nee. Zelden vond het menselijk vernuft een eenvoudiger en nuttiger voorwerp uit, dat zo zeer bijdraagt tot het dagelijks comfort en geluk dan de bril. De geschiedenis er van is al oud; men verhaalt al„ dat Nero door een geslepen edelsteen de gevechten der gladiatoren gadesloeg en op heel oude af beeldingen ziet men al monniken met bril len op. Leeuwenhoek, de brillenslijper, en Jansen, de uitvinder van de verrekijker, maar ook de brillenkoopman op de markt, zijhallen voorlopers van de moderne opti- Jaren heeft men zich niet druk gemaakt over vorm en schoonheid van de bril. Nog betrekkelijk kort geleden zag men niet an ders dan langwerpig ovale glaasjes in «en scherp stalen hoogstens zilveren montuur, maar techniek en mode hebben zich ook hier doen gelden: nu beschikt een goed ge sorteerde opticien over een zeventig model len van glasbrillen zonder rand tot die breedgerande hoornen monturen, waarvan wel gezegd wordt, dat zij in het fietsenrek thuishoren. Een poosje geleden is er in Rotterdam een brillen-show geweest en de opticien weet u te vertellen,dat bij een avondjapon een fijne glasbril hoort en dat bij een mantelpakje een hoornen montuur het weer beter doet. Een goedgebrilde Ame rikaanse beschikt over losse stukken, die over het montuur worden geschoven en die In kleur dienen te passen bij de kleding. Misschien zal het niet eens zo lang meer duren, dat ook hier de vrouwen haar man zullen vertellen, dat zij niets hebben om op haar neus te zetten Al is een goed montuur belangrijk, het blijft een bijkomstigheid, want de ziel van de bril is toch het glas. Door de straal brekende eigenschappen van het glas en de optische eigenschappen van de lens is de bril mogelijk en in de werkplaats van de opticien is alles aanwezig, wat dienen kan om behulpzaam te zijn in het corrigeren van de tekorten van het menselijk oog. Ken nis, nauwkeurigheid en liefde Voor het vak maken de opticien. Glazen slijpen behoeft hij zelf nauwelijks meer, daarbij komt de Industrie hem te hulp. In dozen vol staan zij klaar. In elke doos zit weer een andere soort van plus tien tot minus tien en nog wel dikker. Glazen, die de meest bijziende weer in staat stellen auto te rijden, die de meest verziende weer in staat stelt, het spoorboekje te raadplegen zonder het een eind van zich af te houden. m Leven met de kijker Wanneer men die „ruwe" brillenglazen ziet valt op dat ze zo groot zijn: vijf cen timeter in doorsnede en rond. De vorm van de doorsnede bepaalt of het glas positief of negatief is en verder kan het prismatisch of cylindrisch zijn, eigenschappen, die alleen met een stel ingewikkelde tekeningen dui delijk te maken zouden zijn. De sterkte van een glas wordt door de opticien gecontro leerd in een kijker, die op het eerste gezicht aan een microscoop doet denken. Wanneer men er in kijkt, verschijnt een klein rondje, samengesteld uit puntjes op het glas. Door Instellen wordt dit zo scherp mogelijk ge maakt en dan kan door een ander oculair de sterkte nauwkeurig worden afgelezen. Hierna wordt het glas zodanig geschoven, dat het optische midden kan worden be paald en afgetekend en dan gaat het glas Saar een snij-apparaat met een malletje in ft gewenste model. Het glas wordt rond- Adraaid onder een diamant en wat buiten dl snede uitsteekt wordt er afgebroken. Nu Is het glas klaar voor het eigenlijke slijpen, wat op twee manieren kan gebeuren: of door de opticien zelf met de hand op de snel draaiende slijpsteen of door de z.g. ijzeren knecht, een automatische slijpinrich- ting, waarin de twee glazen tezamen met het malletje worden geplaatst en die, terwijl de opticien zelf ander werk kan gaan doen,, In drie kwartier de juiste vorm aan de gla zen geeft. Hierna wordt elk glas in het mon tuur geplaatst. Hoornen monturen worden met warme lucht behandeld om ze soepel te maken en daarna wordt het glas er in geperst, terwijl voor de glasbril eerst gaat jes in het glas worden geboord, waarna het met fijne schroefjes wordt vastgezet. Ook goede glazen alleen bepalen nog niet of een bril de eigenaar helemaal zal vol doen, want goed passen is ook een voor naam punt. Er zijn eenmaal brede en smalle hoofden en het gebeurt ook dikwijls, dat het ene oog wat verder van de neus staat dan de andere, terwijl het optische midden van het glas precies midden voor de pupil terecht moet komen. Gewoonlijk staan de pupillen zes tot zeven centimeter van elkaar en hiervoor bestaat een handig kijkertje, dat deze afstand tot op de millimeter nauw keurig vaststelt. Verschillende mensen stellen ook verschil lende eisen aan een bril: sportbeoefenaars zijn dikwijls bang, scherven in het oog te krijgen en daarom dragen ze onbreekbare plastic glazen, die jammer genoeg heel ge makkelijk krassen, zelfs zó, dat ze voor ze bewerkt worden eerst met lak bedekt wor den om krassen te voorkomen. Voor water- polospelers bestaan er speciale plasticbril- len. Toneelspelers e.d. gebruiken tegenwoor dig wel z.g. contactlenzen, die onder het ooglid direct op de oogbal geplaatst worden, ir deze kunnen niet langer dan vier uur achter elkaar gedragen worden en zijn daar om voor het dagelijks leven nog te onprac- tisch. Zelfs Zijne Majesteit de Baby Hoeweel een groot deel van de clientele van de opticien bestaat uit mensen, die met het vorderen der jaren een leesbril nodig hebben, komen er toch mensen van allerlei leeftijd om een bril. De jongste totnogtoe is een baby van negen maanden geweest, die in een babycape werd binnengedragen. Het komt ook voor, dat er mensen komen, die nog nooit een bril gedragen hebben en die een recept op de toonbank neerleggen, waaruit blijkt dat zij behoefte hebben aan een heel sterke bril. Zonder het zelf te we ten hebben deze mensen hün leven lang rondgetast in een wazige glansloze wereld en voor hen opent de bril een waar won derland. Er zijn nog altijd mensen, die den ken, dat men slechter gaat zien als men eenmaal een bril gaat dragen, maar de op ticien zal q, vertellen, dat dat een sprookje is. Hoe wordt men opticien? Een grote ver antwoordelijkheid ligt op de schouders van de opticien, want een verkeerd geslepen cy- linderglas bijvoprbeeld kan de drager er van van de wal in de sloot helpen en de kwaal verergeren. Evenals een apotheker kan men dus gevaarlijke fouten maken. De opleiding is dan ook serieus: men volgt een dagschool met driejarige cursus. Voor het gezellendiploma, dat men door practisch werken kan verwerven, kan men een cursus volgen. Sinds kort bestaat er voor geves tigde opticiens het meester-diploma, wat het hoogst bereikbare is. Als een doos speelgoed staat een sortering glazen op de werktafel van de opticien. Er zijn er bij, die dn de vorm van een prisma geslepen zijn; deze worden bij scheelzien gebruikt. Kijkt men door een cylindrisch geslepen glas, dan hebben alle voorwerpen een vreemde scheve vorm. De bolle glazen yergroten, de holle verkleinen en in dat vergroten en verkleinen bestaan natuurlijk weer onderling zeer verschillende graden, Zilveren priesterfeest Onze oud-stadgenoot de zeereerwaarde heer G. van Dijk, pastoor te Slootdorp, die vele jaren kapelaan was van/de parochie van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart te dezer stede, hoopt 19 December zijn zilveren priesterfeest te gedenken. GESLAAGD Te Scheveningen zijn geslaagd voor het examen vakbekwaamheid garagehouder de heren W. A. Askamp alhier en A. F. Jonk heid te Reeuwijk. Burgerlijke Stand Geboren: Cornells, z. v. <5. v. d. Stad en A. Wassing, Nieuwehaven 8; Maria Jannie, d. V. B. J. Spronkers en J. van Erkel, Spie ringstraat 89a; Willem Johan Antonie, z. v. J. A. L. Breedijk en A. Kempers, Slap- perdel 14. Overleden: Gijsbert Dirk Sijl, 65 j.; Jo hanna Pieternella Acke, wed. van Bastlaan van 'tHof, 67 j. T.m 27 Dec, 10—12.M en 1.38—4 uur Museum „Het Catharina Gasthuis"; Tentoonstelling De Kerst in beeld" (op Zon- en feestdagen an 24 uur) 15 Dec. 2—18 uur Veemarktrestaurant: Hok ten toonstelling postduivenvereniging „De Vriendschap". 15 Dec. 8 uur en 18 Dec. 18—1 uur Keizerstraat i: Hoktentoonstelling postduivenvereniginn ..Strijd en Vriendschap". 15 Dec. 8 uur Kunstmin: Toneelavond Goudse H.B.S.-vereniging opvoering Molières' „Dok ten- tegen wil en dank" door leraren. 16 Dec. 10.3» uur Ter Gouw: Bijeenkomst Humanistisch Verbond spreker dr W. Kraak over „Memento Vlvere". 17 Dec. 8 uur Het Blauwe Kruis: Bijeenkomst Vakstudieclub Gouda van Unie van werkne mersorganisaties in grafisch bedrijf, spreker Teerlitrvg over ."Daaiproblernen 17 Dec. 8 uur Het Blauwe Kruis: Bijeenkomst Natuurkundig Genootschap, spreker Peter Creutzbecg over „De Zeeuwse oestercultuur" n vertoning film „Imperialen 00008". 17 Dec. 8 uur Concordia: Opvoering „Toen wij trouwden" door arbeiderstoneelvereniging „Door en voor 't volk". 18 Dec. 2.30 uur Het Blauwe Kruis; Kerst- irviddag Ned, Vereniging van huisvrouwen. 18 Dec. 8 uur Veemarktrestaurant: Kerstwij ding Evang. Luth. Gemeente, opvoering kerst spel „De droom van meneer Scrooge" 18 Dec. 8 uur Gemeentemuseum: Laatste le zing mr W. J. van Balen over „Zuid-Amerika" voor Volksuniversiteit. 19 Dec. 7.30 uur Spaardersbad: zwemfeest O.Z.C. 19 Dec. 8 uur Calv(jn: Bijeenkomst Geref. Bond. spieken ds J. Timmer over „Het duizendjarige rijk". 19 Dec. 8 uur Cantine Kaarsenfabriek: Bij eenkomst Lasclub Gouda, lezing en demon stratie lassen van diverse soorten metalen. 19 Dec. 8 uur Iteiinie: Spreekbeurt «ds J. Bar en voor Logosverband. 20 Dec. 7.30 uur Veemarktrestaurant: Kerst- wiidlng Ned. Chr. Vrouwenbond. 20 Dec. 7.30 uur Nederd. Geref Gemeente: Spreekbeurt ds Joh. van Weizen. 21 Dec. 8 uur Concordia: Feestavond Alg. Bond van ambtenaren, opvoering revue „Wij vieren Feest". 21 Dec. 8 uur De Kroon: Kaartavond G C, en .C, „Olympia" 21 Dec. 8 uur Veemarktrestaurant: Kerst feest wijk binnenstad Ned Herv Gemeente 22 Dec. 8 uur Concordia: Opvoering revue „Van vrijgezel tot stamhoofd" door „De Pato- kanen". 22 en 24 Dec. 7.30 uur Remonstr. Kerk: Kerst- wijdirvgsdienst Vrijz Prot. groepen, opvoering Kleine Kerstspel. Bioscopen Schouwburg Bioscoop: De kus des doods (met Victor Mature en Colleen Gray) Thalia Theater; Politie dossier 301 (met Steve Cochran en Virginia Grey) Woensdag 3 uur Soldaat Boem (met Nils Poppe). Reünie Bioscoop; Vrouwenarts (met Curt Goetz en Valerie v. Martens) Aanvang: 7 en 9.15 uur: Zondag 3. 5. 7 en 9.15 uur; overige dagen 3 en 8.15 u'ir. Sport op Zondag Voetbal: O.N.A.—H.V.V.. Olympia-Spairtaart '20 aanvang 2.30 uur. Zondagsdienst doktoren Van Zaterdagmiddag 3 tot Zondagavond 12 uur zijn bij afwezigheid van de huisarts te consultenen de doktoren H. A. M. Eijkman, Westhaven 63 (telefoon 2582) en A. J. Kèttler. Gouwe 186 (telefoon 3358). Apothekersdienst Steeds geopend (des nachts alleen voor re cepten) Apotheek E. Giendel alleen Lange Tiendeweg 9 Gouwenaar naar Arabië Onze stadgenoot de heer P. J. v. d. Schans, Weg- en waterbouwkundige, ver trekt Maandag naar Saoedi-Arabië, waar hij is benoemd bij de oliemaatschappij Aratnco. Hij gaat werken in hej eerste dis' trict van de pijpleiding tussen de Middel landse Zee en de Perzische Golf. Puzzle-winnaars Een kruiswoordpuzzle zonder zwart ii veel moeilijker dan een gewoon kruis woordraadsel. Dan komen woordenboeken en atlassen op de tafel. „Zwaar verdiend geld" is dan de beloning voor de winnaars. Zij zijn deze week: Prijs van ƒ5: M. van Hofwegen, de la Reylaan 18 te Gouda; prijzen van 2.50: N. van Hulzen, Markt 5 te Gouda en C. G. Bakker—v. d. Wolf, Reeuwal 95, Reeuwijk. De prijzen kunnen aan ons bureau, Markt 31, worden afgehaald of worden op verzoek toegezonden. Er zijn holle glazen, zo dik, dat ze asbakjes konden zijn en bolle, die men als presse- papiers zou kunnen gebruiken. Honderden, die deze letters lezen, zullen dit doen met behulp van glazen die de opticien heeft klaargemaakt en zij profiteren dagelijks van het precisiewerk van de vakman, die hun het noodzakelijke hulpmiddel verschaft. Predikbeurten voor Zondag Ned. Herv. Gemeente: Sint Jahskerk (Achter de Kerk 5). 9 en 10.30 uur ds G Boer; 5 uur ds J. J. Koning; Zaterdag 8.30 uur in Koorkerk Avondgebed; Weaterkerk (Emmastraat 33), 10 uur ds H v. d. Akker (Jeugddienst); 5 uur ds H. M. Cnossen; Kinderkerk (in gebouw Calvijn, Turfmarkt 142), 10 uur de heer A. de Weger. Ver van Vrijz. Ned. Her-vomden (Peper straat 28), 10.30 u. ds Joh. P. van Mullem, Botterdam. Remonstr. Geref. Gemeente (Keizerstraat 2). 10.30 uur ds F. Kleyn, 's-Gravenhage. Evang. Lutherse Kerk (Gouwe 134). 10 uur ds W F Schröder. Oud-Katholieke Kerk (Gouwe 107), 10.30 uur hoogmis, 7 uur vespers. Geref. Kerk (Turfmarkt 60), 10 en 5 uur ds A. Nijhuis. Geref. Kerk art. 31 (Turfmarkt 54a), 9.45 en 4.30 utir ds G. Koenekoop Geref. Gemeente (Stationsplein 15) 10 en 8 uur leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Gouwe 141) 10 en 5 uur ds W. Meijnhout, Franeker. Nederd. Geref. Gemeente (Spieringstraat 2A), 9. en 5 u. ds Joh. van Weizen; Donder dag, 7.30 uur ds Joh. van Weizen. Vrije Evang. Gemeente (Turfmarkt 23). 10 «n 5 uur ds J. I. van Wijck; Zaterdag 7.30 u. bidstond. Vrije Geref. Gemeente (Zeugfftr. 38), 10 u. ds H. J Grlsnlgt. Leger des Heil» (Turfmarkt 111), 10 uur Heiligingsdienst, 6.45 uur openluchtsamen- omst Markt, 7.30 uur verlossingssamen komst, leiders majoor en mevr. Gladpootjes, divisie-officieren. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (Spieringstraat 49). 5 u. dienst. Goudse Stadsevangelisatie (Spleringstr 2A), 10,45 uur de heer J. Spierenburg, Alphen a. d. Rijn; 7.30 uur de heer W. F. Kloos (met koorzang). - \UE kunnen slechts hopen in de vol- gende jaarvergadering dezelfde re sultaten te kunnen meedelen als nu, want hoger zullen we moeilijk kunnen, zo zei de heer G. H. Aalfs, dierenarts te Gouda, die het toezicht houdt op de runderen van de leden van de Vereniging voor kunstmatige inseminatie Gouda en Omstreken, in de gis terochtend in De Beursklok gehouden jaar vergadering. Deze tevredenheid klonk ook in de woor den van de voorzitter, de heer Chr. Buiten huis. Dit jaar was het belangrijkste in ons vijfjarig bestaan, zo zei hij. Meer dan zes duizend runderen staan thans als „lid" in geschreven. En het tweede belangrijke punt is, dat met de bouw van het eigen gebouw voor kunstmatige inseminatie aan de Bloe- mendaalseweg onder Waddinxveen ggede vorderihgen worden gemaakt, dank zij een lening van 100 000 a 4 pet bij de Boeren leenbank te Benthuizen. De kosten van dit gebouw bedragen 90.000 tot 100.000. De verslagen van de secretaris-penning meester. de heer W. de Jong, drukten de goede resultaten in cijfers uit. Het ledental steeg in het afgelopen jaar van 173 tot 281. Er waren 115 veehouders, die zich aansloten, zeven leden bedankten. Het aantal runderen steeg van 3700 tot 6084. De vereniging heeft thans 6 stieren in eigen dom, die een grote waarde vertegenwoordi gen. Over de aankoop van een zevende, die 10.000 zal kosten, wordt onderhandeld. Als het rapport over het dier van de Rijksserum- dienst gunstig is, zal tot koop worden over- 8 Van de zes stieren. Dolik 37, Adema 33, Albert. Nelson. Officier en Napoleon, zijn alleen de resultaten met Albert beneden de verwachtingen gebleven. Voor elke drach tige koe moest 1.56 maal worden geinsemi- neerd. Dit getal neemt een ereplaats in op de Nederlandse ranglijst. Vorig jaar moest tweemaal worden geïnsemineerd. Van aue geïnsemineerde koeien werd 92 Pct<trachtg. i hetgeen ook een hoog percentage is. Dit cij- "ler kan slechts haal weinig worden verbe terd. -4|k Alleen met Albeff zijn de resultaten niet best. De stier heeft een penlcillinekuur ondergaan 21.000.000 eenheden penicilline werden hem ingespoten waardoor wel 'n verbetering is ontstaan, maar de veehouders hebben zo weinig op met dit dier, dat zij Al- bert niet meer willen laten gebruiken. De reden, waarom de vergadering beslooj Al- bert te verkopen. Financieel kerngezond Ook financieel staat de vereniging er gun stig voor. De winst, en verliesrekening sluit met een batig saldo van 4758. terwijl het kapitaal thans ruim 10.500 bedraagt. Deze „harde" kas was voor het bestuur aan leiding een tweetal voorstellen te doen, waarvoor de vergadering niet eens behoefde te stemmen om ze aan te nemen. Het eerste voorstel behelsde een verlaging van de hoof delijke omslag voor 1952. Deze werd van tien op negen gulden gebracht. In de afgelopen vijf jaren moest elk nieuw lid een inleggeld van tien gulden per koe storten. Bij uittre ding kreeg hij drie-kwart terug. Het is niet nodig, dat de vereniging over een kapitaal van de boeren beschikt, zo zei de penning meester. Daarom werd besloten het inleg geld te verlagen tot vijf gulden per koe en aan alle leden vijf gulden terug te storten. Bij 'uittreding blijft echter een rijksdaalder aan de vereniging. In de vacature, ontstaan door de periodie ke aftreding van de heer J. P. J- Voets, die zich niet herkiesbaar stelde, werd als be stuurslid gekozen de heer I. J, Miltenburg te Hekendorp. Bij de rondvraag werden nog twee beslui ten genomen. In de eerste plaats werd het bestuur opdracht gegeven te onderzoeken of de mogelijkheid van exploitatie van een blaarkopstier bestaat. Indien er voldoende blaarkoprunderen in het rayon Gouda zijn, zullen twee 6tieren worden aangekocht. Ten tweede werd bepaald, dat de verzekering van de stieren met ingang van 1953 zal wor den opgezegd, daar de vereniging, indien zij deneer hoge premlën in kas houdt, zelf het vlPties door sterfte van een stier kan dra gen- Neem nou bijvoorbeeld biljarten. Ja, vroeger in dienst, toen deed ik er aan. Dat was op een biljart, dat een leven maakte als een hooizolder, 't Heeft me geld genoeg gekost. En ik Jcan er nog niets van. Zo is 't met vele dingen. Ik kijk er hopeloos schutterig tegenaan. Als ze over duiven beginnen, krijg ik een minderwaardigheidscomplex om je hoedt aan op te hangen. Die duivenhoude- rij is een hele wetenschap geworden. Als je twee duivenhouders met elkaar hoort praten, lijkt het net of het lui zijn van een andere planeet. Ze zijn nou bezig met de tentoonstellingen. De vluchten zijn af gelopen en je moet toch op de een of andere manier de winter zien door te ko men. U en ik zouden duiven naar zo'n tentoon stelling brengen, gewoonweg duiven Maar zij niet. Zij brengen er een hele waslijst: 1 doffers boven 500 km: 2. duiven boven 500 km; 3. doffers 250-500 km; 4. duiven 250-500 km; 5. jonge doffers; 6. jonge dui ven; 7. onbevlogen jonge doffers; 8 onbe vlogen jonge duiven; 9. vitesse doffers; 10 mid fond duiven; 11. plafond duiven; 12. late jonge duiven; 13 vroeg-late dof fers; 14. Iaat-vroege doffers; 15. laat-vroe- ge duiven; 16. beste oude duiven en zo maar verder. 't Is een hele uitzoekerij; ik begryp er niets van, maar dat hoeft ook niet. Ik, heb alleen een kat: Joris, onze kater. Hij zit naast me op 't bureau, kopjes te geven tegen de kleine Winkler Prins, want het is een intelligent beest. Nu gaan die duivenhouders nog een hok- tentoonstelling houden ook. Dat worden dan: grote hokken en kleine hokken en middelgrote hokken en groene en witte, met tralies en zonder tralies, op het Zui den, Oosten en Noorden en Westen, hokken voor duiven, hokken voor doffers, hokken voor jonge, vroeglate en laatvroege enzo voorts. En als ze daarmee klaar zijn, gaan de duivenvrienden lezingen houden. Een hele rij lezingen. Hier zijn de tiels: 1 De doffer en ik; 2. Ik en de doffer; 3. De duif en ik; 4. Ik en de duif; 5. Wij en de doffer; 6. De doffer en wij; 7. Wij en de duif: 8. De duif en wij; 9. De doffer op 't hok; 10. De duif op •t hok; 11. Duif en doffer; 12. Doffer en duif; 13. Duiven en do//ers; 14. Doffers en duiven; 15. Doffers; 16. Duiven. Als dat dan achter de rug is, zijn ze net aan^de eerste wedvlucht toe. Voor inbevlogen, jonae. late doffers be neden de 50 km. JAN TERGOUW. |W wvwwwwwwwwwwwwwwv Het verhaal i» uit. Hoeveel maal heeft in deze serie van vijftig afleveringen de naam „Goudsche Courant" gestaan Tekeningen, tussenberichten en dit slot, tellen niet mede. Wie het juiste aantal opgeeft, heeft kans op de prijzen van f 50, f 25 en f 10 en de tien troostprijzen. Zijn er meer goede opgaven, dan beslist het lot. De prijzen worden niet gedeeld, de winnaars ontvangen dus vijftig, vijf en twintig of tien gulden. Bovendien ontvangt iedere inzender een aardig en nuttig aandenken. Wat Dat blijft tot de uitslag een verrassing. Indien U exemplaren uit deze serie mist, kunt U aan ons bureau afdrukken krijgen. Inzendingen Jiitsluitend per briefkaart vóór 29 December aan ons bureau Markt 31. Op de adreszijde van de brief kaart zetten: Prijsvraag. Uitslag in ons nummer van 5 Januari. (Yan onze correspondent) De raad van Bodegraven heeft zich met tien tegen drie stemmen uitgesproken tegen het ontwerpplan van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland tot herziening van dé gemeentelijke indeling, waarbij, In tegenstelling tot een plan van 1949, wordt voorgesteld de op te heffen gemeente Zwammerdam te voegen bU Alphen aan de Rijn. Bij monde van burgemeester mr J. J. Croles lichtte het college van B. en W allereerst zijn prae-advies toe. De burge meester wees er op, dat het voorstel van Gedeputeerde Staten enerzijds betreft de toevoeging van een gebied der gemeente Zwammerdam, waar geen enkel voordeel is te verwachten, terwijl anderzijds een gedeelte specifiek Bodegraafs terrein, groot ongeveer 60 ha, aan Bodegraven dreigt te ontvallen. In sociaal-economisch opzicht was spre ker van mening, dat de kom van Zwam merdam bij Bodegraven aansluit en met deze gemeente een beter organisch geheel zal vormen dan met de gemeente Alphén a.d. Rijn, al bevat evenzeer de stelling waarheid, dat Bodegraven leeft bij andere beginselen en bij opvattingen omtrent de gemeentelijke overheidstaak, die wel zeer verschillend zijn van die van Zwammer dam. Dit laatste argument behoeft echter niet van doorslaggevende betekenis te zijn, indien uit het midden van de raad kan worden aangetoond, dat de grondgedachten waarnaar Bodegraven wordt bestuurd, slechts steunen op het waarachtig belang der gemeente en haar inwoners en het re geren wordt gezien als een dienen der te genwoordige en toekomstige gemeenschap. Het voorstel van Gedeputeerde Staten is voor Bodegraven moeilijk te accepteren. Een toevoeging van de kom Zwammerdam bij Alphen a.d. Rijn achtten B. en W. on wettig en ondoelmatig. Historisch gegroeid Bodegraven, gelegen in het centrale deel van de Rijnstreek, heeft een centrumpositie verkregen, zodat bij de opzet van menig plan niet alleen met de behoeften van Bo degraven, maar tevens met die van Zwam merdam is gerekend, aldus de heer Kars- sen (A.R.). Zó, de diensten uitstrekkend over beide, gemeenten, heeft Bodegraven destijds gas, water en het jachthuis ge kregen. Zó hebben tientallen organisaties zich kunnen vormen en haar werk tot uit breiding brengen. Dit gaat wel niet alle maal kapot als hét plan tot uitbreiding wordt uitgevoerd, wel echter wat betreft de bestaande overheids-samenwerking. Het kunstmatig inbrengen van Zwammerdam in de Alphense sfeer zal de historisch ge groeide banden ernstig in gevaar brengen. Het gaat hier niet om het al of niet ver krijgen van een groter of kleiner gedeelte, maar om het al of niet verbreken van een bestaand geheel. Spreker zag niet met ver langen uit naar de opheffing der gemeente Zwammerdam. Het voortbestaa.n van Zwammerdam en het zo mogelijk nog meer versterken van de bestaande nauwe sa menwerking zou voor Bodegraven ook van grote betekenis zijn. Nu evenwel Gedepu teerde Staten van mening zijn, Zwammer dam op te heffen, staat de zaak voor Bo degraven heel anders. Dan gaat het niet meer om de vraag of Bodegraven gebieds uitbreiding nodig heeft of niet en of het voor Bodegraven direct voor- of nadelen heeft. Dan gaat het er om of, wat er in de loop der jaren organisch is gegroeid, zal behouden blijven of verbroken worden. Spreker vond het plotseling door Gedepu teerden gewijzigde plan heilloos en hij vroeg zich af, waarom men tot deze omme zwaai is gekomen. Het pleidooi van be paalde Zwammerdammers vóór een aan sluiting bij Alphen noemde spreker niet houdbaar en in strijd met de werkelijk heid. De heer Karssen wees voorts op een adres van een aantal veehouders, dicht bij de kom van Zwammerdam wonende, die in een schrijven aan B. en W. van Bode graven verzochten, alles in het werk te stellen, dat Zwammerdam niet bij Alphen zal worden gevoegd. Ook het bestuur van de polder Zwammerdam zond B. en W. een dergelijk verzoek. Die verzoeken doen vragen, of men, nu de kruitdamp der actie „Zwammerdam bij Alphen" is opgetrokken men de consequenties heeft kunnen overwegen, thans nóg vóór Alphen zou stemmen. Voorts vroeg spreker zich af, hoe men weten kan, dat Alphen in Zwam merdam een hulp-secretarie zal vestigen en Bodegraven niet. Heeft Alphen dit soms als premie gesteld? Om industrieterrein De heer Vreeken (S.G.P.) èprak er z'n verwondering over uit, dat Gedeputeerde Staten hun plannen hebben gewijzigd. Ge zien zijn gezonde financiële toestand kan het voor Bodegraven geen belang zijn om „verrijkt" te worden met een gedeelte van Zwammerdam. Bij opheffing van Zwam merdam is het criterium: wat is het beste voor de Zwammerdamse bevolking, wat is het meest aannemelijke voor Bodegraven en wat is de meest natuurlijke grens. Het plan van Gedeputeerde Staten vond spre ker niet de meest gunstige oplossing. De kom vah Zwammerdam ligt ongeveer tweemaal zo ver van Alphen als van Bo degraven. Verschillende belastingen, welke in Alphen zijn Ingevoerd, o.a. de straat- en vermakelijkheidsbelasting, zijn in Bodegra ven onbekend. Ook de opcenten van de rijksbelastingen zijn in Bodegraven aan merkelijk lager. Aanneming van het plan zou bezwaarlijk zijn voor Bodegraven, om dat het gebrek aan industrieterrein niet wordt opgeheven. Bovendien betekent dit naar sprekers mening een ramp voor Zwammerdam. Immers, Alphen kan op zijn huidige grondgebied nieuwe indus trieën vestigen en het is dus moeilijk te verwachten, dat deze gemeente industrieën zal vestigen op Zwammerdams grond gebied. De heer Van Elk (P.v.d.A.) vroeg zich af, of de vele noodkreten, door Alphen in Den Haag geslaakt, misschien Gedeputeerden hadden doen omzwehken. Het gedeelte, wat Bodegraven nu zou worden toebedeeld, is wel het meest moeilijk bestuurbare. Wij zouden hierbij de moeilijkheden hebben te incasseren en Alphen de voordelen, aldus spreker. Laat men dan alles of anders niets geven. Het bezwaarlijkst in het voorste van Gedeputeerde Staten vond spreker wel het ontnemen van Bodegraven van de z.g. Schoordijk, het enig behoorlijke industrie terrein in onze gemeente. „Die kluif wilde hij zich niet uit de soep laten halen Tegen samenvoeging De heer v. d. Heyden (K.V.P.) betwijfel de, of Bodegraven en Zwammerdam een gemeenschap zouden vormen. Bodegraven kon content zijn met het gebied Overtocht en Oud-Bodegraven, omdat die gedeelten helemaal zijn gericht op Bodegraven. Spreker voelde niet voor de toevoeging van de kom van Zwammerdam bij Bodegraven. Een tweede kom in een gemeente geeft ge makkelijk aanleiding tot twistpunten, die een goede verhouding verstoren. In het za kelijk aangelegde Bodegraven mogen pres tige of gevoelsstrijd in genen dele een overheersende rol spelen. Ook de heer Veldhuizen (K.V.P.) kon de kom van Zwammerdam niet als algemeen belang accepteren. Voor Bodegraven is er in de kom van Zwammerdam meer te brengen dan te halen in verband met de vele noodzakelijke «»ldaar te verrichten onderhoudswerken aan straten e.d. De vele „armlastigeh" in Zwammerdam zouden voor Bodegraven een zware last betekeneiv Het kon wel eens een altijd durend verwijt voor Bodegraven betekenen, indfen het de kom van Zwammerdam tot zich trok. Spre ker verzette zich evenwei tegen een prijs geven van de Schoordijk. Hoe ter wereld is het mogelijk, dat Ge deputeerde Staten zijn omgezwenkt en waarom wil men toch een historisch ge groeid geheel verbreken, zeide de heer Jongeneel (Gemeentebelang). De leiding van de z.g volksstemming in Zwammer dam is fc.i. niet uitgegaan van „echte", ge boren, doch van „import" Dammenaars Die omzwenking kan z i. niet op een ge zonde basis rusten. Alphen schijnt com pensatie te zoeken voor verlies van grond gebied aan Boskoop. Als geboren Zwammerdammer zou de heer Koren (C.H.) niets liever zien dan dat Zwammerdam als zelfstandige gemeente zou kunnen blllven vOértbestaan Nu Ge deputeerden evenwel die mogelijkheid niet zien, blijft het spreker niet onverschillig Concentratie van opleiding in Bussumse school De Jooflse Jeugdfarm, die sinds 1937 in de villa „Catharina" aan de Ridder van Catsweg is gevestigd en waar jongelui wor den opgeleid voor land- en tuinbouwkun dige in de staat Israël, zal volgende week naar Bussum worden overgeplaatst De Farm, die thans 14 leerlingen heeft, zal in Bussum worden samengevoegd met een in stelling, die daar is gevestigd. Beide scho len zullen in de toekomst gebruik maken van één tuin te 's Graveland, waardoor een betere exploitatie mogelijk Is In de loop der jaren zijn 200 leerlingen van de Goudse school naar de staat Israël ver trokken. Het gebouw aan de Ridder van Catsweg zal worden verkocht. Brandje in schuur Door oververhitting van een stoomketel, waarin slachtresten werden vernietigd, is gisteravond brand ontstaan in de schuur van de heer F. J. Verwoerd in de Willens De eigenaar heeft het vuur zelf snel ge blust, zodat de met een motorspuit uitge rukte brandweer geen dienst behoefde te doen. De schade is gering. UIT VROEGER TIJDEN De Goudsche Courant meldde: 75 JAAR GELEDEN. Het bestuur van de Spaarbank zal een nieuwe regeling invoeren. Daar het tot nu toe voorkwam, dat men soms een half uur moest wachten, vobr men zijn spaarduitjes kon laten inschrijven, hoewel het kantoor tot des avonds tien uur was geopend, zal hat bestuur van de bank thans ook des Maandagsmorgens zitting houden. Op Za terdagavond kan men alleen inleggen, op Maandagmorgen wordt alleen terugbetaald 50 JAAR GELEDEN. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot leraar aan de Rijks Hogere Burgerschool te Groningen de heer J. H. Scholte, die thans is verbonden aan de R.H.B.S. alhier. 25 JAAR GELEDEN. Bij de Uitgever h! J. Paris te Amsterdam is verschenen het proefschrift van de heer T Vink te Amsterdam, geboren te Lekkerkerk, •n kloek boekdeel, waarmee de heer Vink te Utrecht hoopt te promoveren tot doctor in de wis- en natuurkunde. Het boek is ge titeld De Lekstreek eèn aardrijkskundige verkenning van een bewoond delta-gebied bij welke gemeente de kom van Zwam merdam zal worden gevoegd. Ongeveer 30 jaar geleden vocht de heer Koren in de eerste rij om de zelfstandigheid van Zwammerdam, doch thans meent hij In dezelfde mate voor zijn geboorteplaats op de bres t# staan door toevoeging van Zwammerdafh bij Bodegraven te helpen bevorderen^ waarbij z.i. beide gemeenten het best gediend zijn. Een motie De heer Karssen stelde ten slotte de raad voor, een motie aan Gedeputeerde Staten te zenden. Met 10 tegen 3 stemmen (tegen K.V.P.-fractie) werd besloten de motie te legrafisch aan Gedeputeerde Staten* te zen den. In deze motie spreekt de raad uit, dat het gerenswijzigingsplan van Gedepu teerde Staten nóch het algemeen, nóch hel bijzonder belang der gemeente dient, In tegendeel de natuurlijk gegroeide veelzij dige samenwerking van Bodegraven en Zwammerdam dreigt te verbreken. De raad spreekt als zijn oordeel uit, dat de voor gestelde grenswijziging, in tegenstelling met het in 1949 door Gedeputeerde Staten ontworpen plan, niet zodanig overwogen ls, dat het rekening houdt met de plaatselijke verhouding en gesteldheid, waardoor het, althans voor Bodegraven, onaanvaardbaar is De raad verzoekt Gedeputeerde Staten de gemeente Bodegraven niet op de voor gestelde wijze in het grenswijzigingsplan te betrekken en Indien voor het zelfstandig voortbestaan der gemeente Zwammerdam geen aanleiding bestaat, hun voorstel van 1949, zoals dat door Burgemeester en Wet houders is geamendeerd, te handhaven. Ten slotte worden Gedeputeerde Staten uitgenodigd, zich ter plaatse te komen overtuigen „van de redelijkheid en de rea liteit van 's raads wensen en de onge wenste gevolgen, die effectuering van het Dlan van Gedeputeerde Staten van 1951, al thans yoor zover Kfet dé grenzen van de gemeente Bodegraven betreft, met zich brengen".

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 3