K.J V: .j% Dat gaat zo niet langer! zegt Dupont ihaar het gaat nog steeds Een hand uit het verleden 4- 11 ADAH50N 7 C.S.v7rÈRWÖRrbÉ~LElDim, OLYMP1A SLVIT DE RIJ WEER Meer missers dan treffers op het O.N.A.-veld I V 1 -wL V' Olympia had bondgenoot in de Spartaanse doelman VoorsprQiig 1-0 van Gouda ging na de rust verloren Inzinking G.S.V. noodlottig Waarom de radar niet werkte op het vliegveld Schiphol Radioprogramma voor morgen it-ssefss SS feSffiij ySÏ ÜXrïnTS A» sasrjrK-^^ Koningin en Prins zullen ook New York bezoeken Duitse onderscheidingen voor Nederlandse redders PUROL GENEEST minui FRANKRIJK EUROPA's HART - II Vijf wetsontwerpen, maar geen wet.... Men doet alles.... CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR Wettelijke erkenning geëist van de Friese taal 0 -bed is ook voor U Ideaal! Zeventig jaren strijd tegen de kwakzalverij Rotterdammer wint televisie-wedstrijd ;ifi Doo, ANDREW MACKENZIE Alleen O.N.A. greep de zege De standen zijn nu: Weer succes voor Waddinxveen D.O.N.K. schakelde Bodegraven uit Aanvallend Schoonhoven zag V.O.C. winnen 1 Thuisclub drukte haar overwicht karig uit Schoenacrobaat Spannende tweede wedstrijdhelft Schoonderwoerd stópte een strafschop Diplomaturnen Goudse Turnkring Van 607 deelnemers zijn er 449 geslaagd Voor rust ging het zo aardig Driehonderd man aan de tippel Wat een aanstaande emigrant moet weten ERSTE BLAD - PAGINA 2 MAANDAG 17 DECEMBER 1951 Teneinde mogelijke misverstanden om trent het huidige gebruik van de radar- landingsinstallatie (P.A.R.) op Schiphol weg te nemen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze installatie, die eind October door de fabriek is afgeleverd, op dat tijdstip voorlopig bij wijze van proef ln bedrijf werd gesteld. DINSDAG 18 DECEMBER 1951. Hilversum I, 402 meter. (K.R.O.) 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed. 7.30 Eendersluiting; 9 00 Nieuws; 9.10 Voor de huis- Vrouw; 9.38 Waterstanden; 9.35 Lichtbaken, causerie; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gr.pl.; 10 40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gr.pl. (12 30 —12.33 land- en tuinbouw); 12.85 Zonnewijzer, 13 oo Nieuws; 13 20 Actualiteiten; 13.25 Amu- gcm.-ork 14 00 Gevar. progr.; 14.53 Karoer- ork en solist; 15.15 Gr.pl.; 15.30 Ziekenlof; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zendersluiting; 18 00 Nieuws; 18.15 Actualiteiten; 18.20 Sportpraatje; 18 30 R.V.U.; 19.00 Hier ls vrij Europa, vaude- vllle-progr 19 30 Gr.pl.; 19 40 Dit is leven causerie; 19 50 Instrumentaal septet; 20.00 Nieuw»; 20.08 De gewone man; 20.15 Nodeloos avondtutir, hoorspel (In de pauze; gr.pl.): 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gezond gezin, causerie; 23 25 Residentie-ork. en fcolistén, 23.50 Gramofoonplaten. Hilversum II, 298 meter. (A.V.R.O.) 7 00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Zendersluiting; 9 00 Nieuws; 9 10 Morgen wijding, 9.25 Gr.pl., 9.30 De Groenteman; 93i Gr.pl.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Pianorecital; 12.00 Amusem.muz 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platte land; 12-40 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13.15 Mede delingen of gr.pl.; 13.20 Promenade-ork.; 14 00 Voor de vrouw; 14 30 Gr.pl 1440 Schoolradio; 15.00 Gr.pl.; 15.30 Onze Amerikaanse buren; 18.05 Kinderkoor; 16.30 Zendersluitlng; 18.00 Nieuws; 18.15 Lichte muz.; 18.55 Voor de kinde ren; 19.00 Pianospel; 19.15 Paris vous parle; 19.20 Accordeonmuz.; 19 45 Grote ontdekkingen van de laatste vijftig Jaar, causerie; 20.00 Nieuws; 80.05 Actualiteiten; 20 15 Gevar progr 21.15 Gr.pl 21.25 AVRO-allerlel; 21.30 Theater-ork.. 22.00 Dit ls uw land, uw volk, klankbeeld; 22.45 Buitenlands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr.pl TELEVISIE-PROGRAMMA. (V.A.R.A.) 20 1521.45: 1. Actualiteiten; 2. Sport; 3. Film; 4. Buitenlands over zicht; 5. Weerkaart; Pauze; 6. Weens programma. Engeland, B.B.C. Home Service, 338 meter. Verslag Ver. Naties; 24.00 Nieuws. Engeland, B.B.C. Light Programme, 15M en 247 meter. 1? oo Mrs Dale's dagboek; 12.15 Rhythm, en semble en soliste: 12.45 voordracht; 13.00 Dans- muz 13 45 BBC Northern Orch.; 14.45 Voor de kleuters; 15.00 Voor de vrouw; 16 00 Dansork MDgwlisten; HM oevn. 22 30 Discussie over actuele vraagstuk ken 2100 Nieuws* 23.15 Actualiteiten; 23.20 Dan'smuz™ 2WD voordracht; 0.5< Nleuwi. 1145 Grol' 12.34 Gr.pl', 13.00 Nieuws; 13.15 gJpI 1400 schoolradio; 15.30 Gr.pl.; 17.00 Niéuws- 17.10 Gr.pl.; 1715 Voor de kleuters, 17 70 Gr Pl 17 50 Boekbespreking; 18 00 Voor de jeugd; 18.30 Voor de soldaten. 10.00 Nieuws; 19 30 Gr.pt.; 19-50 Causerie; 20.00 Hoorspel, 21.15 omroepork.; 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws, g!?5 Jazzmuz.; 22 45 Gr.pl.; 23 00 Nieuws; 23.05 Gramofoonplaten. Brussel, 484 meter. 12.05 Amusem.muz.; 13.00 Nieuws; 13 14 30 Orgelspel; 15.00 Gr.pl.; 16.30 Viool en plano; 17.00 Nieuws; 17.10 Verzoekprogr 18.30 ?.„I 10 45 Nieuws; 20 00 Wlenerwalzer, ope- rette- 2115 Gramofoonpl 21.25 Chansons; 22 00 ™Je5w;' »1« a.55 Nieuws; 23.00 Dansmuz.; 23 50 Nieuws. Luxemburg, 1293 meter. 14 no Heel Parijs; 14.11 Voor de vrouw; 16.42 Lezing; 17.30 Voor de vrouw; 1013 Trio; 19.44 WoorsDel- 19.53 Liedjes; 20 00 Koningin voor een dag; 21 00 Weerberichten; 21.02 Gr.pl.; 22 00 Dansmuz 2!Voor de ieugd; 22.3» Goeden- avond vrienden; 23.30 Dansmuziek. De verongelukte D.C. 4 van de Zwitserse burgerluchtvaart, die vlak bij Schiphol is verongelukt. Een der wrakstukken kwant in een met ijs bedekte sloot terecht. In dit proefstadium wordt door een groot aantal proeflandingen, onder omstandig heden van behoorlijk zicht en wolken hoogte, door het operationele en technische bedieningspersoneel de nodige ervaring en routine in het binnenpraten van vlieg tuigen te Schiphol verkregen. De plaatselijke aanvliegomstandigheden te Schiphol en het opbouwen van ver trouwen van de vliegtuigbestuurders in de installaties en in het bedienende personeel zijn factoren, die eerf overijlde inbedrijf- stelling voor daadwerkelijk gebruik bij mist hoogst ongewenst zouden maken, al dus meldt de Rijksluchtvaartdienst. Vrijdag heeft de Nederlandse consul- generaal te New York, baron De Vos van Steen wijk, de burgemeester van New York, Impellitteri, meegedeeld, dat Koningin Juliana en Prins Bemhard bij hun bezoek aan deVerenigde Staten in het komende voorjaar ook New York wensen te bezoeken. Burgemeester Impellitteri heeft de Ne derlandse consul-generaal verzekerd, dat het hem ten zeerste zou verheugen de Koningin en de Prins in de stad New York te mogen ontvangen. Grote belangstelling voor Meubelenbeurs te Utrecht Voor de Beurs voor Meubelen en Wo ningtextiel, welke van 4—8 Februari 1952 te Utrecht zal worden gehouden, hebben reeds 175 fabrikanten hun contract voor deel neming getekend. De totale gehuurde netto expositieruimte zal een oppervlakte van meer dan 6.000 m2 beslaan. De Beurs zal worden ondergebracht in de Jaarbeursgebouwen en hier beslag leggen op de gehele vloeroppervlakte van de ge bouwen op het Vredenburg en van de Beatrix- en Irenehal. In de geschiedenis van de Jaarbeurs vormt deze Beurs een novum, aangezien zij de eerste gespecialiseerde Beurs vormt, door de Utrechtse Jaarbeurs georganiseerd. De Beurs valt samen met het veertigjarig bestaan van de Centrale Bond van Meubelfabrikanten, dat te Utrecht zal worden gevierd. Voor de eerste maal na de oorlog heb" ben Nederlandse mensenredders Duitse onderscheidingen gekregen. Het waren schipper Klaas Toxopeus, stuurman J. Toxopeus, motordrijver K. Scheepstra en de matrozen A. Steegstra, K. Steegstra en B. Frik, die op 3 September 1950 de mo torreddingboot Twenthe bemanden. Vier Duitsers werden die dag gered van de zinkende lichter 165 van de Nord Deutsche Lloyd, die op de Lauwersgronden is ver gaan. De redding geschiedde onder uiterst moeilijke omstandigheden, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat de reddingboot op een gegeven ogenblik door de hevige branding vlak langs het voorstuk van de lichter werd gegooid. Dat ogenblik namen de vier Duitsers waar om op de Twenthe te springen. Een hunner geraakte nog in het water, werd door de moedige redders aan boord van de Twenthe getrokken. In tegenwoordigheid van de president van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hol landse Reddingmaatschappij, jhr. C. F. J. Quarles van Ufford en de directeur, de heer H. Th. de Booy, reikte de Duitse con sul, dr H. Lietz, Vrijdagmiddag op hei Duitse consulaat generaal te Amsterdam de zilveren medaille van de Duitse maat schappij tot redding van schipbreukelin gen uit aan schipper Klaas Toxopeus en de bronzen medaille aan de andere redders. Advertentie ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen TYE FRANSMAN klaagt over de duurte. Als men erkent, dat hij terecht klaagt, is dat maar ten dele juist. Duurte is een betrekkelijk begrip. Vergelijkt men de prijzen met de onze, dan rijzen de haren te berge. Om er een paar te noemeneen halfje wittebrood van zo ongeveer onze kwaliteit kost ongeveer 60 cent, een half pond boter f 1,75 a f 2,een fles melk zestig cent. Het is fors! Maar men moet het gezinsinkomen kennen om te kunnen beoordelen of het (voor de grote massa van het volk) tè fors is. Het is uiterst moeilijk deze cij fers te hanteren, maar, zoals later zal blijken, de totaal indruk ishdat het nogal meevalt. Volkomen terecht is de klacht over de toenemende duurte, over het blijven stijgen van de prijzen. Beangstigend is het feit. dat Frankrijk er niet in slaagt aan dit euvel, dat een van zijn gevaarlijkste zwakke steeën vormt, een einde te maken, ondanks alle klachten, ondanks alle vermanend opgesto ken vingers. Men stelt de zaak te eenvoudig voor als men zegt, dat de wedloop van de lonen achter de prijzen aan de enige oorzaak is. Misschien zelfs als men zegt, dat het de voornaamste oorzaak is. Zeker is deze wed- Prins Bern hard aan het projectie-apparaat, waarmee hij Vrijdagmorgen in deRolzaal in Den Haag zijn in Zuid-Amer\ka opge nomen films vertoonde voor genodigden, o.w. leden van de Eerste en Tweede Kamer. loop een der oorzaken. Zeker ls de angst van alle regeringen sinds de bevrijding om het hoofd te bieden aan de eisen der Du- ponts (vooral aan: de georganiseerde Du- ponts) ten aanzien van een volkomen stabiel levenspeil, een der oorzaken van de drei gende inflatie. Maar er ls meer. Er moeten oorzaken zijn die dieper zitten. Enige tfyd geleden hebben w(j de draak gestoken met de Franse bureaucratie. Ach ter de scherts, die men zo luchthartig maakt met dergelijke ambtelijke dwaasheid, doemt de bittere ernst op. Frankrijk is in hevige mate verbureauëratiseerd in wel gelijke mate als het verpolitiekt is. Dat ls een heel slechte combinatie. Verbureaucratiseerd wil in eenvoudige woorden zeggen: omslachtig, onoverzichtelijk en bijgevolg on-efficlënt georganiseerd. Nog eenvoudiger: slecht ge organiseerd. Een gevolg van het verpolitiekt zijn is, dat de wegen, die naar verbetering zouden kunnen leiden, telkens weer geblok keerd worden door redenen, die In wezen niets te maken hebben met de zaak waar het om gaat. 17 EN 1 rierl VOORBEELD. Wij spraken een Ne derlandse deskundige, die onder leiding van Franse deskundigen een onderzoek heeft ingesteld naar de stand van het Franse ambacht. In geen land mag men de betekenis van het ambacht en van de stand der ambachtslieden onderschatten, in Frankrijk wel het minst. Die Nederlandse deskundige nu heeft de handen vol verbijs tering tegen het hoofd geslagen. Hij trof een ambacht aan. dat zeker vijftig jaar achter lag bij dat in andere landen, vijftig jaar achter in methoden, in outillage, in orga nisatie. Zien de Fransen dat niet? O ja, zij zien het wel degelijk. Misschien de smid niet en de schrijnwerker niet, die op hun bin nenplaatsje tussen de huizenblokken hun bedrijfje voortzetten, zoals hun vader het van hun grootvader heeft overgenomen. Maar de Fransen, tot wier competentie de zorgen voor het ambacht behoren, zien het wel degelijk. Zij kennen op hun beurt de stand van het ambacht in de omringende landen en zij weten hoe die een halve eeuw op de hunne is voorgekomen. Zij weten, dat er ln Frankrijk een nieuwe organisatie van het ambacht schreeuwend noodzakelijk is, zij snakken naar de wettelijke regeling van deze organisatie. En doet men dan niets? O ja, men doet alles wat men in dit verbureaucratiseerde en verpolitiekte land doen kan. Een wets ontwerp? Er liggen er vUf! Vjjf, waarvan elk een eigen politiek stempel draagt. Vjjf. waarvan elk de pretentie heeft het enig Juiste te zijn. Niet omdat het ene het am bacht aanzienlijk beter vooruit zal helpen dan het andere (elke regeling is beter dan de huidige toestand), maar omdat er politiek prestige aan kleeft. En daarom komt er géén (Advertentie) 1313/14 Hè, wat vervelendzuchtte tante Liezebertha. Nu zie ik opeens, dat er geen suiker meer is Nou, die kan toch even gehaald wor den zei oom Tripje. De jongens spelen buiten. Jawel, maar ze moeten over vijf mi nuten al naar school, dus ze hebben geen tijd meer om naar de winkel te gaan; ze zouden te laat komen Dat is waar, zei oom Tripje. Nou, weet je wat, dan ga ik wel even. Ik heb toch wel zin om er even uit te gaan. het is mooi winterweer. Hoeveel moet ik mee brengen ik nog maar 'n l tante Lieze- Een pond suikei ons thee, als het l bertha. Oom Tripje ging naar de gang, om z'n hoed van de kapstok te halen. Maar wat was dat nou? De hoed hing er niet. Dat begrijp lk niet, zei oom Tripje. Ik weet toch zeker, dat ik m'n hoed hier heb opgehangenWaar is dat ding nou gebleven Hij zocht en zocht, maar nergens was de hoed te bespeuren. Ook tante Lieze bertha wist er niets van Friezen roerden in Amsterdam de trom De onlangs in de strijd voor officiële er kenning van de Friese taal voorwaardelijk veroordeelde Fedde Schürer, hoofdredac teur van de Heerenveense Koerier, en de heer R. J. Sipkens, inspecteur lager onder wijs uit Sneek, hebben Zaterdagmiddag te Amsterdam het woord gevoerd voor circa 500 Friezen, die bulten Friesland wonen, op een buitengewone algemene vergadering, belegd door de Bhten-Friezen Boun, de bond van Friezen buiten Friesland. Op het met de Friese vlag gedrapeerde toneel zetelde het bestuur van deze bond. Aan het begin van de vergadering werd staande het eerste couplet van het Heitelan gezongen. In zijn openingswoord zei de voorzitter, de heer Winkelman, dat hij het oogluikend toestaan van' de Friese taal in de rechtszalen ln Friesland niet kon waar deren. omdat daardoor de oude Friese taal gedrukt wordt in de positie van dialect voor onontwikkelde en domme mensen. Hij sprak de nadrukkelijke wens uit. dat de Friese beweging geen gunst wenst, doch een offi cieel recht. Voorts zette hij, uiteen boe d.e bond thans een actie voert voor dit doel. Wij wensen in de eerste plaats regeling van de positie van het Fries in het ambtelijk verkeer, zo betoogde hij, dan Fries onderwijs voor alle kinderen in Friesland. (Het is thans facul tatief op de scholen in Friesland). Ten derde opleiding van Friese leerkrachten aan de kweekscholen in Friesland (tot nog toe als elders in ons land) en ten slotte wettelijke erkenning van de lagere en middelbare Friese acte De heer Sipkens besprak het Friese school- vraagstuk, waarna de heer Schürer aan het woord kwam, die onder meer zei dat rech ters in Amsterdam ook bewoners van de Jordaan in hun eigen plat-Amsterdamse Advertentie Lekker warm en volkomen geruisloze vering j taal laten spreken en er niet aan denken, om daarop a'anmerking te maken Hij eiste in het tweetalljge Friesland voor beide par tijen het recht op te spreken, maar zou beide partijen de plicht willen zien opgelegd om elkaar ook te verstaan. De Friese beweging, zo ging hij voort, heeft nog nooit anti-Nederlandse tendensen gehad, maar het kan die krijgen wanneer Imen ons op de wijze van minister Mulde- rije provoceert. Vroeger was de Friese taal inderdaad een taal van boeren en arbeiders, besloot hij, en het Nederlands een taal van de heren, die het Nederlands misbruikten om zich van het volk te distanciëren. Maar naar zijn mening is daar thans verandering in gekomen. De boeren zijn thans volwaar dige bedrijfsleiders, de arbeiders volwaar dige en belangrijke leden van de maat schappij. Bovendien hebben thans vele jonge intellectuelen in deze kwestie de partij van het volk gekozen, ook omdat ze zien. dat de Friese taal behouden moet blijven als ruggegraat van de Friese cultuur. De bijeenkomst werd met het zingen van het Friese volkslied besloten. In de aula van de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam is Vrijdagmiddag het zeventigjarig bestaan van de Vereniging tegen de Kwakzalverij gevierd met een openbare vergadering, waarin prof. R. Hornstra, dr P. A. F. van der Spek. prof. dr E. H. Vogelenzang en mr M. D. K S van Lier korte voordrachten hielden over de kwakzalverij. De vereniging werd opgericht door de gebroeders dr G. W. en dr V. Bruinsma, die daarmede een belangrijke daad tegen de kwakzalverij verrichtten. De eerste wetten, die het beroep yan arts en apotheker be schermden, dateren uit 1865 en daarmede werd het begrip kwakzalver in het leven geroepen Het beginsel, waarop de vereni ging haar bestaan baseert, is, dat deze kwak zalvers belangrijke schade kunnen doen aan de volksgezondheid en het economisch be stel. De vergadering werd door tal van hoog leraren, artsen en inspecteurs vdh de volks gezondheid bijgewoond. wet en daarom gaat het ambacht voort te verouderen en geeft het de stUgcnde prijzen zijn zetje mee. FEN ANDER VOORBEELD. De voedsel- J voorziening van Parits loopt via de Hal len, die Zola zo drastisch „de bulk van Parijs" heeft genoemd. Vrijwel alle voedsel voor de millioenen Parijzënaars wordt hier in de nacht bijeengebracht; een reusachtige, chaotische en schilderachtige overdaad van vlees, groente, fruit en wat niet al, diftfin het licht van de schijnwerpers en onler veel geschreeuw wordt verstouwd en .Ver handeld tot zij in de vroege ochtend in alle richtingen is weggevloeid tot in de verste uithoeken van de wereldstad. Een fascine rend schouwspel. Nog not als in de jaren van Zola. Nog net zo? WU vrezen van niet. In de dagen van strHd om de vieesprtjs, tpen de overheid eens één keer incidenteel en dras tisch heeft Ingegrepen, iljn de Parijzënaars met een schok van schrik tot de ontdekking gekomen wat er in die schilderachtige chaos eigenlijk gebeurde, wat bureaucratie en traditie samen in de loop der jaren in die nachtelijke uren hadden bekokstoofd. Elf, zegge en schrijve elf tussenipstanties vorderen hun deel van de prlJs in de luttele uren, waarin Parijs' voedsel door de Hallen gaat. Elf maal provisie, commissie, loon, premie of hoe men het noemen mag. Maar de Franse boer blflft arm En nu maar vermanend de vinger ln de lucht. Dat gaat zo niet langer, zegt meneer Dupont. Gelijk heeft-ie, maar helaas, het gaat nog steeds zo en niemand heeft tot nu toe de kat de bel aangebonden. Neen, als de zwakste stee hier in de loon- ronden stak, was de toestand zo erg niet. Deze enkele, typerende voorbeelden tonen al aan, dat de oorzaken dieper zitten, in vlees waar het moeilijk snijden is. De hoofdprijzen van de eerste televiste- kijkwedstrijd in ons land, ten bate van de kinderpostzegelactie zijn gewonnen door: le prijs: een veertiendaagse reis naar Zwit serland voor 2 personen, M. Donkervoort, te Rotterdam; 2e prijs: een Philips-televlsie toestel, mevr. N. Werrelman—Goppel. Ger- wen (N.br); 3e prijs: 3-daagse reis per K.L.M. naar Parijs voor twee persohen, mej. B Brandt, Henflfelo (O.). Textielarbeiders krijgen een gratificatie De arbeiders, die werkzaam zijn ia de Tiiburgse textielindustrie, met inbegrip van hen die op wachtgeld staan, zullen een Kerstgratificatie ontvangen. Uitgekeerd zal worden een half weekloon op de laatste betaaldag vallende voor Kerstmis. Naar wij vernemen is dit een landelijke regeling. Ker$tzegelactie 1951 Van grote betekenis voor het behtmd van het herstel van de tuberloselijders is de nazorg Deze pmvat niet alleen de regelma tige contröle óp het consultatiebureau na het herstel van de patiënt, doch ook het nemen van al de maatregelen, die nodig zijn om hem of haar weer een plaats in de maat schappij te verzekeren, waarbij het vraag stuk van de herplaatsing in het productie proces van groot belang Is. Samen met de consultatlebureaux is het in het bijzonder de Vereniging tot Behartiging van de belan gen van T.B C-patiënten in Nederland, die zich met de nazorg belast. De opbrengst van de Kcrstzegel-acti» komt voor het grootste deel ten goede aan deze verenigingen, die daardoor de midde len hopen te verkrijgen om hun werk te kunnen blijven doen. 11 IwTCw» als sneeuw voor de zon 12) zij elkaar enkele ogenblikke Dat kan niethet is niet mogelijk Zonder haar zin te voltooien zeeg Mary Ineen. De zo gruwelijke verwezenlUking van- haar voorgevoelens was haar te macht.g geworden. Vaag voelde ze nog hoe iemand haar naar de bank brBcht PM enige tyd ^- ter voelde ze zich weer irf staat tot redttjk denken en opende ze haar ogen. Jere ny ftond naast haar met een glas Drink op. Dit is een te grote schok voor ^Debrandewijn deed zijn werk en na tuurlijke kleur keerde terug op Mary s gelaat Toen eerst bemerkte zij de versla- 5en uitdrukklns in het (Uldrt van -lerentv. Sok zijn gezicht liet dnideUkzien. een emetine srfiok 'L„ it S,. Wat een dwaas ben ik «eweeat. m.>m pelde hij, wat een onvergeeflijke dwaafv ln welk opzicht. Jeremy? vroeg Mary snel. Zijn gezicht nam een harde uitdrukking aan een verbeten trek kwam om zijn mond en de tekenen van verslagenheid verdwe- Dit is tijd verknoeien, constateerde hij kort. Er is telefoon in de hal. Bel direct Scotland Yard en vertel Brannigan wat er is gebeurd. Als hij er niet is. vraag dan naar Dale. Terwijl Mary Scotland Yard opbelde, zag ze Jeremy de zitkamer binnengaan en de deur achter zich sluiten. Enkele ogenblik ken later hoorde ze de rustige stem van Brannigan Eerst scheen hij moeite te heb ben te begrijpen, wie zij was. maar hij her innerde zich haar direct, toen ze vertelde, dat ze opbelde uit de woning van Jeremy Brooke. Kunt u dadelijk komen? Mijnheer Turn- bull is vermoord We hebben hem net geVonden. Hij is dood. Ik veronderstel tenminste, dat hij ver moord is. Ik kom dadelijk, klonk het kort en de telefoon werd opgehangen. Hoewel Mary weer enigszins tot haarzelf was gekomen, was ze nog steeds niet over de schok heen. Haar handen beefden, toen zij een sigaret opstak. Dit was voor het eerst, dat zij tegenover een gewelddadige dood had gestaan. Zij wou naar de kamer gaan, waar Jeremy was met het stoffelijk overschot van zijn vriend, om te weten hoe hij aan zijn eind was gekomen, hoe zeker zij er na haar voorgevoelens ook van was, dat dit moord, gruwelijke moord moest zijn geweest. Maar zij wist dat zij niet gaan mocht. Wanneer het'haar weer teveel werd, zou Jeremy haar opnieuw moeten helpen en hij had nu wel iets belangrijkers te doen dan dat. Zij gii\g daarom weer op de bank zitten, probeerde iets te lezen, doch tever- g%e bel ging over. Mary sprong op, blij Jets te kunnen doen Brannigan, groter nog dan anders, en met Iets dreigends ln zijn figuur, stond op de drempel. Achter hem stonden andere mensen. Hij.... daar. In die kamer, mompelde Mary onzeker, mijnheer Brooke is er bij. De andere detectives volgden Brannigan naar de zitkamer. De deur werd achter ben gesloten. De spanning begon nu te wijken. Mary hoorde vaag stemmen in de kamer naast de salon. Daarna kwamen er meer mensen van de Yard, fotografen, Weer de specialisten voor vingerafdrukken en de politiedok- ter. De een na de ander verdween ln de be wuste kamer, allen nieuwsgierig kijkend naar het roodharige meisje, dat met een nog doodsbleek gelaat hun bewegingen volgde. Twee van de detectives hadden de kamer vrijwel meteen weer verlaten om de por tier en het andere personeel te ondervragen. Tenslotte keerde ook Brannigan weer naar de salon terug, op de voet gevolgd door Je remy. De grote massale politieman was ken nelijk opgewonden. Zijn blauwe ogen straal den een harde glans uit en zijn mond was krachtig vertrokken, alsof hij zich moest be heersen. Maar zijn stem was rustig, toen hij zich tot haar richtte. Dat moet een ernstige schok voor u zijn geweest Zeker. Wat is er gebeurd? Op korte afstand door het hart gescho ten. Zoals die arme man van gisteravond? Ja, behalve dat Peter Tumbull zijn moor denaar in het gezicht moet hebben gezien. Maar ik ben er zeker van, dat deze miaoa- den verband met elkaar houden. Laten we nu eerst eens naga&n, wat u alzo hebt ge daan. mijnheer Brooke. Begin maar bij het telefoontje van uw vriend. Hoe laat was dat? Ik dacht er juist over, naar huls te gaan, ongeveer acht uur denk lk, antwoo-d- de Jeremy. Hij zat in een hoekje van de bank en staarde onafgebroken naar de grond. Percy Bilton kwam me vertellen, dat er telefoon voor me was. Peter leek me nog al opgewonden. Hij zei, dat hij me Iets be langrijks te vertellen had en vroeg me met een naar Grosvenor Square te komen. Waar wilde hij het over hebben? Ik wou dat lk het wist Hij zei zoiets als „Het gaat overmaar ik viel hem in de rede en verbood hem. door de telefoon te zeggen, wat er aan de hand was. Ik zou hem hebben laten uitspreken, als ik gewe ten had wat daarna zou gebeuren. Uiteraard. Maar u moet wel enig Idee hebben gehad, wat hij wilde bespreken en waar hij deze middag en avond is gewest. Jeremy bleef naar de grond staren, ter wijl hij even aarzelde met zijn antwoord. Mary merkte op, dat hij zijn handen stevig dichtgeknepen hield ln een poging om zijn emoties meester te blijven. Hij was naar Soho. Daar had hij een en ander te onderzoeken, maar hij heeft me nooit willen vertellen, waar hij nu eigenlijk mee bezig was. Ik denk dat hij een of ander gevalletje op het spoor was en dat hij er nu in geslaagd was. iets definitiefs te weten te komen, zodat hij me feiten kon vertellen. Maar Iemand heeft hem te pakken gekregen, voor hij daartoe ln staat 'was. Soho, dacht Brannigan hardop. Dat doet denken aan zwarte handel of andere duistere zaken. Bent u er zeker van, dat u in het geheel niet weet, waar uw vriend achteraan zat? BesJJst zeker Dit leek Mary nogal vreemd. Peter Tum bull had op haar, de enige keer, dat*21j hem ontmoet had, de indruk gemaakt van een bijzonder open, vrolijk type. die van ver trouwelijkheid hield en moeilijk iets voor zichzelf zou kunnen houden. Zij kon hem zich moeilijk voorstellen ln de rol van geheim zinnig doend speurder, die in Soho liep rond te neuzen. Brannigan scheen dezelfde ge dachte te zijn toegedaan want hij merkte op vrij ongelovige toOn op: Goed. dat zullen we later wel eens na gaan. Vertel eens wat er na dat telefoontje gebeurde. Het zal zowat vijf over acht geweest zijn, toen ik mijn auto ging halen. Later her inner ik mij, dat ik het kwart over acht hoorde slaan, toen wij Grosvenor Square opreden. Ik was eerst van plan geweest, juffrouw Waring naar haar hotel te bren gen, voor ik naar huis ging. maar zij scheen zich zorgen te maken en voorgevoelens te hebben, dat er Iets niet in de haak was, zo dat ik haar mee liet gaan naar boven om zich er van te kunnen overtuigen, dat alles in orde was. Maar dat was het niet. Brannigan keek Mary doordringend «an toen hij haar vroeg, wat de oorzaak wa» van haar voorgevoelens. (Wordt vervolgd). MAANDAG 17 DECEMBER 1951 GOUDSCHE COURANT Goed werk van Gouderak OLECHTS één Goudse overwinning ver- i? meldt de uitslagenlijst. ONA nam re- vsnche tegen HVV. waardoor het zijn keu rige plaats achter de pretendenten behoudt. Ret verrassendst was de flinke nederlaag, die de GSV'ers bij het derde staande TOWEGI'DO kregen te Incasseren. Het kost te de Gouwenaars de eerste plaats. Met een verlisspunt meer dan hun concurrent DRL staan zij nu In het tweede gelid. Jammer, de nederlaag, die Olympla tegen Spartaan '20 leed, dubbel jammer, nu hek kensluiter Flakkee won, waarooor de Olym- pisnen weer naar de onderste plaats zijn teruggevallen, met een verliespunt minder dsn Flakkee, dat een wedstrijd meer heeft gespeeld Met drie verllespunten minder zit ook Hillesluia in de gevaarlijke zone. Gouda kon het tegen het Leidse UVS niet bolwer ken. hetgeen <je achtste nederlaag betten de. Het blijft op de voorlaagste plaats met twee verlieepunten minder dan Leerdam, dat een wedstrijd «chter is. In de afdeling van de Goudse oantrekkers U het een plezier de verrichtingen van lei der Waddinxveen te volgen. Np weer een 3—0 overwinning op Meerburg, dat een poosje geleden nog een vinger in de pap had. Vervelend, dat h,et twee staande VEP drie wedstrijden achter is geraakt, waar door de werkelijke voorsprong van Wad dinxveen nog niet Ifan worden bepaald. De koploper heeft drie verliesounten minder dan zijn concurrent, waarbij moet worden afgewacht, of VEP alle zes punten zal no- teren. Een belangrijke wedstrijd was in deze groep Oudewater--Gouaerak, de voor- laatstè tegen de hekkensluiter. Gouderak leverde de knappe prestatie ln deze uitwed strijd beide punten mee te nemen, waardoor het zijn achterstand wat verkleinde. Het heeft thans vier verllespunten meer dan Oudewater. Moerkapelle zit al enkele weken in een dieptepunt. Weer een neder laag, bij DSO. Ammerstol besliste de ont moeting tegen Stolwijk in zijn voordeel- Door zijn nederlaag tegen VOC, dat zijn buurman was. is Schoonhoven in dezelfde gevaarlijke positie gekomen als Moordrecht. Met drie verllespunten meer dan de hek kensluiter LSV is het oppassen geblazen. Bij de reserves behaalde koploper ONA 2 een waardevolle overwinning op Lugdunum Van de pretendenten speelde alleen LFC I. dat won. De voorsprong van drie punten blijft dus gehandhaafd. Goud a's tweede moest de zege aan het zwakke ADO 4 laten. ONA 3 bracht een verdienstelijke punten verdeling tot stand tegen pretendent RVC 3. Ammerstol 2 liet de bult bij koploper Post- duiven 2. Amnierstols keeper stopte twee penalties Ammerstol—Stalw(jk 1—2. De wedstrij den tussen „Ammera" an „Stolk" hebben altijd "n apannend verloop. Deze ontmoeting maakte op deze traditie geen uitzondering. .4'Het spelpeil was over het algemeen niet 'hoog er werd vrij fora, hoewel niet ruw, gespeeld; maar daar ia het een „semi"-plaat- aelijke ontmoeting voor. In de eerste helft was Stolwijk superieur. De voorsprong bij de rust was voor de roodbaadjes niet on verdiend. Het eerste doelpunt viel al spoe dig na de aftrap; een schot van midvoor M. Verkaik was de Ammerstol-keeper te mach tig (01) Na een kwartier was het echter weer gelijk na een vliegend schot van G. Looren de Jong, dat voor doelman v. d. Heuvel, die goed op dreef was, onhoudbaar wa# (1—1). Stolwijk kwam echter weer aan boei en wederom scoorde Verkaik, de beste man in de voorhoede, op fraaie wijze (12). De kans om deze voorsprong te verhogen liet Stolwijk onbenut, toen het wegens hands een penalty kreeg. Doelman Looren de Jong stopte het schot. Verkaik had nog een keer pech, toen hij tegen de lat schoot. De tweede „acte" gaf een ander spelbeeld te zien. daar Ammerstol geleidelijk het ini tiatief nam. Bij een hoekschop zette Kropp goed voor en het hoofd van spil T. Bakker deed de re»t (22). Een felle strijd om .de zege ontspon zich, waarbij Ammerstol de gelukkige was. De scheidsrechter consta teerde een handsgeval bij de bezoekers en aanvoerder T, Bakkerdiet zien hoe men een penalty moet nemen, onhoudbaar werd het 3—2, een voorsprong, die de gastheren niet meer afstonden. Vlak voor hét einde maak te Stoiwijke linksbuiten een niet oirbare opmerking tegen de scheidsrechter, waar door hij zich eerder dan zijn teamgenoten kon gaan aankleden. Na afloop nog enige sensatie: Stolwijk te kende protest aan wegens het niet toeken nen van een penalty, daar de arbiter een handsgeval over het hoofd zou hebben ge zien. Deze werd alsnog genomen, doch het schot van Kool werd geen „goal", Looren Jong hield de bal, Verrastingen in tweede klaeae van Afdeling Gouda Na Boskoop is thans Bodegraven uit dé kopgroep in de eerste klasse van de afde ling Gouda verdwenen. Dat was het gevolg van een sprekende nederlaag op eigen ter rein tegen DONK. dat aldus deze moeilijke opgave keurig afwerkte. Het staat nu weer ln het tweede gelid, met drie punten meer dan het leidende Nlc. Boys, dat echter drie wedstrijden achter ia en dus in feite drie ÏSïï5pu5ten rnlnder heeft. Echter, voor DONK geldt hebben is hebben en voor Nic. Boys krijgen de kunat. Bergambacht, met evenveel verllespunten als DONK maar met twee wedstrijden en dut vier punten min der, bleef aan bod door een regelmatige zege bij Groeneweg. Enige Verrassingen in de 2e klasse. In de A-groep boekte het onderaan staande ONA 3 zijn eerste zege. op de pretendent Schoon hoven 3, die nu teruggevallen is In 2C verloor zowel nummer één. WSE, als num mer twee, NSV. Flinke aanspraken laten Ru de Nieuwkoop-reserves gelden, die de winnaars tegen WSE waren. ■tand eerste klasse. Boy» 8 7 8 J 14 22-8 1.58 i?°NK 12 7 3 2 17 37—18 1.42 Nteuwerkerk 18 8 2 2 14 28—14 1.48 Bergambacht 18 5 2 2 13 28-12 1.30 Bodegraven 18 4 3 3 11 21—18 1.18 Boskoop 11 4 1 8 8 18—28 8.82 Groeneweg 11 2 2 7 6 11-32 8.85 oroot-Ammers 9 1 3 8 4 12—18 8.44 Nieuwkoop 10 2 8 I 4 8-27 0.40 De uitslagen luiden: le Klasse: Bodegraven—DONK 0—3; Groe- neweg-*Bergambacht 1—3. Res. le klasse: UNIO 2-Gouderak 2 3—2. 2e Klasse A: ONA 5—Schoonhoven, 3 3— 0. 2e Klasse C: WSE—Nieuwkoop 2 34; NSV—GDS 0—2; ESTO 2—ONA 7 1—0. 3e Klasse C: GDS 2—DONK 5 1—1. 3c Klassa C: HO.V. 13 4 12 J4—14 1.69 D.C.V. 13 7 3 3 17 31—14 1.31 V.F.C. 12 5 5 2 13 22—14 1.25 O.D.S. 11 3 3 3 13 24—14 1.11 Papendrecht 11 5 2 4 12 24—20 1 09 Spartaan '20 13 6 2 5 14 27—31 1.07 De Hollandlaan 12 5 2 5 12 18—15 V.D.L. 11 3 1 3 11 24—26 1 s.v.w. 11 1 8 4 1 20—22 0 77 Hillesluia 12 2 2 8 7 15—29 0.58 Flakkee 13 3 1 9 7 16—30 0.54 Olympia 12 3 9 6 19—43 0.50 3e Klasse D: Sliedrecht 12 9 1 2 19 29-11 1.58 D.H.Z 12 1 3 17 30—20 1.42 D C.L 12 .6 4 2 16 19—13 1.33 V.O.C. 13 4 1 4 13 2122 1.— De Musschen 13 1 2 5 12 29-31 1.— B.E.e. 11 3 3 3 11 12—11 L— The Rising Hope 13 S 2 8 12 22—25 0 91' Schoonhoven 11 3 3 3 9 14—18 0.82 Mbordrecht 11 4 1 8 9 19—23 0.82 Slikkerveer 10 3 5 7 12—17 0.70 Dubbeldam 11 2 3 8 7 19-28 0.69 L.S.V. 12 3 2 7 8 13—21 0 67 4e Klasse D: D.R.L. 12 1 2 l 20 31—16 1 67 G.S.V. 13 10 1 2 21 48—27 1.82 'T,p,N.E.G.I.D.O, 13 7 4 2 11 42—27 1.38 st Volharden 13 6 2 4 13 20—24 1.13 Concordia 13 5 1 5 13 31—26 1.— Lenig en Snel 13 1 1 8 13 11—20 1.— P.D.K 12 S 2 5 12 23—23 1.— Belvédère 13 1 4 8 10 19-32 077 H.D.V. 13 4 1 7 9 20—28 0.75 Te Werve 13 3 2 7 9 21—32 0.69 D.V.C. 12 3 1 8 7 28—41 0.38 Kranenburg 13 1 3 9 5 23—41 0.38 4e Klasse E: Waddinxveen 13 11 1 1 23 41—15 1.77 V.E.P. 10 5 4 1 14 22—13 1 40 Ammerstol 11 8 1 3 15 31—19 1.25 D.S.O. 13 7 5 14 30—18 1.17 Alphla 11 4 4 3 12 29—22 1 09 Haastrecht 11 3 1 5 11 16—20 1.— Meerburg 11 1 2 8 12 26—21 0.92 U.N.I.O. 12 1 3 4 11 20—25 0.92 Stolwijk 11 3 4 5 10 11—17 0.83 Moerkapelle 11 3 1 1 1 13—30 0.73 Oudewater 12 2 1 '7 7 17—31 0 58 Gouderak 13 2 1 18 8 18—4» 0 48 V.O.C.—Schoonhoven 2—i. Schoonho ven was het eerst jn de aanval, maar zijn aanvallen waren niet gevearlijk te noemen, omdat zowel het goede schot els de nodige doortastendheid ontbrak. Hadden deze hoe danigheden in geringe mate wel aanwezig geweest, dan had schoonhoven kunnen pro fiteren van de grote en kleine lekken, die in de R'damse achterhoede waren. Lang zamerhand nam VOC het initiatief over. Het zette het doel van Schoonhoven onder hoge druk. De prima spelende Schoonhpven- ise achterhoede kon evenwel doelpunten voorkomen. Na 25 rflinuten scoorde Van Putten uit een goede pass van linksbuiten Stam. maar dit Schoonhovense doelpunt werd door de scheidsrechter wegens buiten spel afgekeurd. Ondanks deze teleurstelling hjeld Schoon hoven het initiatief in handen. Bij een der weinige aanvallen van VOC geraakte de bel achter de doellijn van Schoonhoven maar dit verhinderde VOC's linksbuiten niet de bal toch voor de doelmond te plaatsen. In samenwerking met midhalf A. Boer werkte rechtsback Kok de bal weg, maar hij maak te daarbit een overtreding in het strafschop gebied. Dankbaar greep VOC de kans om te scoren (10). Na deze voorvallen zakte de moed letterlijk en figuurlijk in de Schoon hovense schoenen. Het was geen wonder dat de Schoonhovenaren na nog een zeer ge vaarlijke aanval te hebben afgeslagen, blij waren dat het rust was. Ondanks het ieit dat de Schoonhovense voorhoede, met goede steu.n van de linie, na de hervatting VOC totaal 'in de verdediging terugdrong slaagde zij er niet in de gelijk maker te scoren. Hoe de Schoonhovenaren ook worstelden het mocht niet lukken. In tegendeel, tien minuten voor het einde scoorde VQC, als gevolg van het ver op dringen door Schoonhoven na een door braak van de linksbinnen door zijn midvoor het tweede doelpunt. Programma voor Zondag Velox—ONA, Gouda—Scheveningen, SVW Olympia, SchoonhovenDe Musschen, Moordrecht—Sliedrecht. GSV—HDV, Wad dinxveen—Gouderak, StolwijkOudewater, MoerkapelleAmmerstol. UNIOHaas trecht, CVV 2—Gouda 2, Gouda 3—Quick 2, RKAVV 2ONA 2. Olympia 2—Schevenin gen 3, ONA 3—Westerkwartier 2, Ammer stol 2—GSV 2, HOV 3—Moordrecht 2. t. h Ttlv iV -vaJkM, "il gv 11 Snoeksprong op het droge. De H.V.V.-doelman duikt naar de bal. O.N.A.H.V.V. 2—8. Vijf minuten voor het einde had ONA's linkshalf De Jong ge noeg gemiste kansen gezien. Van de mid- meliijn af dreef hij de bal op, negeerde de armzwaaien, die de voorhoede-spelérs ga ven ten teken, dat zij vrij stonden, passeer de enkele tegenstanders en schoot keihard langs doelrpan Born. De man bij het score bord kreeg eindelijk gelegenheid de „twee", die hij bijna de gehele tweede helft in zijn handen had gehouden, in de gleuf te schui ven. In deze drie kwartier zijn de Gouwe naars bijna onophoudelijk in de aanval ge weest. Maar zij misten iets: hun enthousias me, waarmee zij soms zo aardig productief kunnen zijn. Zij toonden nu alleen hun iets betere balbehapdeling, hun grotere snel- heidi maar daarnaast ook hun onmacht om uit een gunstige positie profijt te trekken. Steeds kon een van de vleugelspelers door-_ breken, de bal spelen naar een vrijgelopen mede-speler of de bal plaatsen in de vrije ruimte, maar voor het doél, bij „opgelegde" kansen, werden de grootste blunders ge maakt. Middenvoor Evengroen schoot of ver naast of hoog over. Overeijder deed het zelfde en Van Willigen liet kansen verloren gaan, die hij anders prompt benutte. Het was moeilijk om op het gladde veld steeds op tijd te zijn, direct te reageren op een plot seling ontstane kans, maar nodig waren alle missers toch niet. Bij enkele goede schoten en kopballen stond de Haagse doel man zijn mannetje op uitstekende wijze. Zijn uittrappen waren echter slecht, waardoor O.N.A. de bal kon bemachtigen. En HVV? Het schitterde ook door on macht. Het kon geen gebruik maken van het dikwijls slechte plaatsen van de Goudse voorhoede. Kregen de Hagenaars de bal voor hun schoen gelegd, dan gaven zij hem prompt aan een Gouwenaar terug. Boven dien troffen de gasten een verdediging te genover zich, die sloot als een bus. Links back Van de Berg gaf zijn tegenstanders geen schijn van kans. Met listige bewegin gen, snelheid en trapvastheid beheerste hij het linkerverdedigingsblok. Ook zijn buren weerden zich flink. Een enkele maal moes ten zij een steek voor een snelle Haagse doorbraak laten vallen, maar doelman Evengroen raapte ze onvervaard weer op. Zo kon de Haagse voorhoede slechts een enkele maal gevaarlijk worden. Linksbui ten Colthoft kwam een paar maal alleen voor Evengroen, maar dan treuzelde hij, waardoor de bal van zijn schoen werd „ge plukt" En op de rechterkant bereikte de snelle Wilde evenmin iets. Zelfs presteerde middenvoor Van Steijn om voor een vrij wel verlaten doel, vrijstaande, meters naast te schieten. De eerste helft was het aardigste deel van de wedstrijd. Toen golfde het spel heen en weer, niet een overwicht van de Gouwe naars. Na vijf minuten hadden zij de lei dinggenomen, met een harde kopbal van Vat uit een scherp genomen hoekschop van Overeijnder (1—0). Met aanvallen in de breedte Stichtten de gastheren vaak grote verwarring ln de Haagse verdediging, die overigens wel safe was. De voorhoede van de Hagenaars werd aan een heel kort lijntje gehouden. Wel bouwden de bezoekers aar dige aanvallen op, maar gevaarlijk, neen, dat waren zij niet. Het duurde twintig mi nuten voordat Evengroen een schot od doel kreeg. En daarna gebeurde het maar en kele malen. O.N.A.'s middenvoor Evengroen heeft in de tweede helft van de wed strijd O.N.A.H.V.V. een moeilijk probleem moeten oplossen. De zool van zijn schoen raakte los en een reserve had hij niet bij zich. Dus werd er iemand naar zijn woning in de Mosstraat gestuurd om een andere te halen. Juist toen zijn club in de aanval toas, moest Evengroen van schoen verwisselen. Bij de zijlijn ging de kapotte uit en de andere aan. Tijd voor de eerste knoop was er niet, want de bal kwam binnen Even- groens bereik, zodat hij zijn voor hoede aan het werk moest zetten. En bij de eerste lus rende hij sloffend naar het doel om bij een vrije trap klaar te staan om een kopbal te ne men. Knopend, voetballend, knopend, koppend heeft hij zijn schoen vast gekregen. TWEEDE BLAD - PAGINA f Olympia—Spartaan '29 3—4. Met 2—0 boor Spartaan was de tweede helft begonnen en het was een alleszins verdiende voorsprong, verkregen door goed en fris spel. Olympia's prestaties waren stukken minder geweest en ongetwijfeld konden de beter spelende Rot terdammers met rustige zekerheid de wed strijd hervatten. Tot plotseling het gehele aspect gewijzigd werd. Dat kwam door een schot, dat A. de Jong na drie minuten inzond, een heel eenvoudig en betrekkelijk zacht schot, maar het werd een treffer, doordat de Spartaanse doelman de bal tussen zijn benert door liet glippen (1—2). Dat was 'n meevaller, die de Gouwenaars inspiratie gaf. Het schonk de gastheren het geloof en het vertrouwen, dat het wellicht toch zou lukken. Het was de vonk, die het Goudse enthousfasme deed opvlammen en in gloed zette. Meteen zat er meer gang in het spel der Of^fpianen, die de tegenpartij op eigen helft terugdrongen en als op vleu gelen elke keer weer een stormloop op het doel van Spartaan ondernamen. Schieten werd de leus, die doelman immers scheen niet zeker van zijn zaak. In gevaarlijke situaties ging de bal een paar maal net naast en al was dat de aanloop voor het succes geweest, bij een volgende aanval kwam de gelijkmaker inderdaad. Het was de bekroning van het doorzetten van Langerak. die in moeilijke positie uitstekend richtte, maar niettemin was het weer een toegift van de keeper, die het schot liet gaan (2—2). Zo was onverwacht de balans in even wicht en had het felle zwoegen van de thuisclub uitdrukking gevonden. Nog groter werd aan de Goudse kant de werklust, doch slechts kort duurde de illusie. De vraag welk elftal het beste spel vertoonde en op grond daarvan de warmste ijzers ln het vuur had, kreeg haar beantwoording in die prachtige flitsende aanval, waarmede Spar taan na een half uur van repliek diende, 'n aanval, die de Goudse verd. volkomen sloeg en met een doelpunt de juiste afwer king k?eeg (23). En toen korte tijd later de doelman van Olympia bij het uitlopen de situatie niet juist beoordeelde en de bal ge makkelijk in het lege doel kon worden ge schoten, leek de strijd beslist. Maar nog gaf Olympia zich niet gewonnen. Het ge lukte Langerak vijf minuten voor het einde er alleen langs te komen en 34 op het bord te brengen. Opnieuw strekten de Olym- pianen de hand uit naar het gelijke spel. Het was een spannende eindspurt, maar serieuze kansen kwamen er toch niet meer, de Spar tanen grendelden de weg naar het doel solide af. Maar een pakkende tweede helft was het. Vóór de rust waren de Rotterdammers feitelijk alleen aan het woord geweest. Er zat een prettige vaart in hun spel, het elftal vormde een goede eenheid, er werd uit stekend geplaatst en de spelers waren goed op elkaar ingesteld. Opvallend was het ver- sóhil in beweeglijkheid. De Spartanen ver grootten het effect van hun snelheid door telkens van plaats te wisselen en zij brach ten daardoor iets flitsendS ln hun spel De gastheren daarentegen weken maar weinig van hun positie af. Er kwamen binnen twin tig minuten twee goede doelpunten voor de bezoekers en dat er niet meer ontstonden dankte Olympia aan zijn uitstekende verde diging, die zich echter meer moeilijkheden op de hals haalde dan nodig was. Er werd niet voldoende opgeruimd, met korte tikjes werd getracht het spel naar de andere helft te plaatsen en ook al omdat 't plaatsen niet zuiver geschiedde,, had deze speelwijze 't averechtse resultaat dat de verdedigers de Rotterdamse aanval telkens opnieuw voor zich zagen. De Goudse voorhoede kwam er slechts weinig aan te pas en presteerde weinig. De binnenspelen bleven te ver achter, het spel was te kort en te individueel en daar de aanvalskracht niet in tempo en in de ruimte werd gezocht, kon de Rotterdamse defensie op haar slofjes opruimen. De superioriteit van Spartaan in het eerste wedstrijdgedeelte maakte de Rotter damse zege stellig verdiend. Maar als Olympia wat eerder tot zijn offensief was gekomen, dan met die onzekere keeper.... Moerkapelle in de val D.S.O.—Moerkapelle 2—8. Door het veelvuldig toepassen van de buitenspelval door de thuisclub, is de Moerkapelse aanval geheel van de wijs geraakt. Het spel kreeg hierdoor een rommelig karakter en het spelpeil daalde aanzienlijk. Na de aftrap toog de thuisclub onmiddel lijk ten aanval. De Moerkapelse verdedi ging keerde echter het gevaar en zette haar voorhoede aan het werk. Er ontwikkelde zich een matige strijd. Aan beide kanten werden enkele scoringskansen gemist. Het D.S.O.-doel ontsnapte zelfs enkele malen aan doorboring. Een doelpunt kwam, aan de andere kant. Door de goedspclende Van Buitene werd een hard schot afgevuurd, dat doel tref (10). Na de hervatting was er hetzelfde spel beeld. Beide partijen zwoegden voor een goed resultaat, Toch werd het spel er niet beter op. Het zware veld en de buitenspel- val bleven op het spelpeil drukken. Na een kwartier kon v. d. Werf, toen de Moerka pelse verdedigers voor buitenspel bleven 6taan, in vrije positie het tweede doelpunt maken. Moerkapelle bleef goed partij geven, maar was na dit doelpunt een geslagen ploeg. U.V.S.Gouda 21. Het zag er zo hoopvol uit met de rust. De Gouwenaars hadden een 1—0-vooraprong en het spel in het laatste kwartiertje was van die aard geweest, dat het optimisme, dat op de gezichten van de supporters was te lezen, gerechtvaardigd leek. Hoe wreed werd de droom van een overwinning verstoord. Niet Gouda, maar USV nam na de hervat ting het initiatief. De Leidenaars ontketen den een hevig offensief tegen wind in. Aan val op aanval rolde op het doel af in een bijna oneindige reeks. De gastheren be heersten het spel op het middenveld, waar uit steeds nieuwe aanvallen werden opge bouwd. Van de gekortwiekte Gouda-voorhoede ging weinig uit. Het zat linksbuiten Huyzer tegen. Dat kon niet gezegd worden van de Leidse voorhoede, waar juist linksbuiten Sloos de gevaarlijke man was. die voor beide doelpunten de grondslag legde. Na tien minuten kwam een door Kruitbös slecht weggewerkte bal bij hem terecht een voor zet volgde en middenvoor De Wolf zorgde er voor dat de Leidse aanhang kon juichen (1-1). Was dat^nu het Gouda, dat voor de rust zo goed partij had gegeven? Weg waren die frisse aanvallen die kansen opleverden. Kansen, waarvan Schoonderwoerd er een benutte. Vla de paal schoot hij in (01). Kansen, waaruit Jansen en Schoonder woerd de voorsprong vergroot zouden heb ben, als de uitstkende doelrfian v. d. Put ten niet met twee fraaie saves had getoond, zeker niet de mindere van zijn col lega irt het andere doel te zijn. Weg was ook dat rustige .zekere spel van de Goudse achterhoede, die wel raad wist met het korte tik-tak-spelletje van de gastheren. Zo behoefde doelman Schoonderwoerd slechts enkele malen zijn kwaliteiten te tonen. Uit stekend was de wijze waarop hij na een kwartiertje een verrassende kopbal van de Zaterdag was wel de mooiste van de drie dagen van het diplomaturnen, welke de Turnkring Gouda en omstreken in de Rijks H.B.S. te dezer stede had georganiseerd. Er werd in het algemeen, zowel door dames als heren, fraai geturnd. Naast de verplichte vrije Oefeningen hadden verscheidene deel nemers de voorkeur gegeven aan eigen ge kozen oefenstof, wat het geheel veel ten goede kwam. De vele gegadigden kregen in snel tempo hun beurt, al was de leiding zeer gehandicapt, doordat enige juryleden we gens ziekte verstek moesten laten gaan. Jammer is het, dat de deelneming voor het keurklasse-turnen, in tegenstelling met dat voor de vaardigheidsproeven, zo bij zonder klein was. Slechts één deelnemer had aan de oproep gevolg gegeven. Hier tegenover is het echter verheugend, dat de deelneming .aan de vaardigheidsproeven aanzienlijk toeneemt. Op deze dag namen deel: 11 dames 3e klasse van wie geslaagd 7, 5 heren 3e klas se van wie geslaagd 3, 91 dames 2e klasse van wie geslaagd 76, 23 heren 2e klasse van wie geslaagd 18, 18 dames le klasse van wie geslaagd 16, 9 heren le klasse van wie geslaagd 8, 1 heer keurklasse, geslaagd, to taal 158 deelnemers van wie geflaagd 129 ls 76,58 De beste tien prestaties waren: Keurklasse: (minimum te behalen punten 91) H. P. van Zetten (Pro Patria, Zoeter- T.O.N.E.G.I.D.O.—G.S.V. é-2. Met de rust zal niemand verwacht hebben, dat het eindresultaat van deze ontmoeting een grote nederlaag voor de Gouwenaars zou worden. Na een gelijkopgaand begin was GSV de gehele eerste helft uitgesproken de sterkste en de gelijke (1—1) stand was behalve van de energieke weerstand van de TONEGIDO- defensie, voornapielljk een gevolg van pech. Schoten van Van Roekei en Boegheim werden door de uitstekende, maar ook zeer fortuinlijke doelman v. Vliet gekeerd, an dere van Brem en Van Harten belandden tegen de paal en een strafschop wegens hands, door Van Grieken, genomen, werd gestopt. Het enige doelpunt scoorde Nuvel- öteijn na 33 minuten uit een van de vele ge vaarlijke scrimmages voor het Voorburgse doel. Vijf minuten daarna zond Pul, ook uit een doelworsteling, na een hoekschop ont staan, de gelijkmaker langs de zwaar ge hinderde Broekhuizen. Kort daarop liep Brem, die De Bruyn verving, een door A. Lakerveld scherp genomen hoekschop in het doel, doch na appèl van enige TONEGIDO- spelers en veel gediscussieer rond de mid denstip, herriep de scheidsrechter zijn be slissing en liet het spel met en vrije schop op de Voorburgse doellijn hervatten. Na de pauze boterde het niet meer bij de groen- witten. De stemming onderling liet veel te wensen over en het gevolg daarvan was, dat de verdediging, in het bijzonder de mid- half, geheel uit concentratie was. Er werd vrijwel niet meer gedekt, veel gemist en slordig en onvoldoende weggewerkt. Terwijl de nog energiek doorwerkende Goudse, voorhoede telkens en telkens weer strand de op de zwoegende verdediging der thuis club en het niet verder bracht dan doel- worstelingen, waarbij herhaaldelijk op het critleke moment een been van een Voor burgse speler een doelpunt voorkwam of in laatste instantie v. Vliet met verbluffende safes zijn doel schoon hield, leverds haast elke tegenaanval der gastheren een doel punt op. Doelman Antonisse, die na de her vatting de geblesseerde Broekhuizen was komen vervangen, trof geen blaam. Na drie minuten kwam en van links voorgezette baL ongelukkigerwijze net op de hiel van K Lakerveld (2—1) en daarna voerden Klei weg, Dool (2) en Toms de stand op tot 6—1. In de 35e minuut overrompelde Brem han dig de defensie der thuisclub, lokte v. Vliet uit zijn doel en stelde vervolgens A. Laker veld in staat op rustige wijze in het ledige doel te scoren (6—2). Wandelen. Tweehonderddertig wandelaars liepen Za terdag voor de vierde maal mee ln de sel- zoentochten van de wandelafdeling van DONK. Hun beloning voor viermaal twin tig kilometer wandelen bestond uit een di ploma en een aardige medaille, waarop de vier jaargetijden symbolisch staan. Voor deze vierde tocht was minder ba- langstelling dan voor de vorige drie. Toch verschenen nog 316 tippelaars aan de start, die deze wandelmarsen gebruiken om er voor te zorgen het gehele jaar ln conditie te blijven. De tocht ging deze keer door de omgeving van Gouderak en Beijerse Bulten de stad heeft de selzoentocht van DONK ook bekendheid gekregen. Er waren deel nemers uit bijna alle plaatsen uit Gouda's omgeving en ook uit Rotterdam. Volgend Jaar zullen er echter geen sel- zoentochten worden gehouden. Dan zijn er alleen de traditionele Avondvierdaagse en de Prinses Irene wandeltocht ln het kader van de Gouda-week. meer), 108"i pnt., die nu gerechtigd ls aan de districtswedstrijden van het K.N.G.V. deel te nemen. Dames ld klasse: (minimum te behalen punten 78) 1. A. v. d. Flier (T.O.O.S., Wad dinxveen) 92"j pnt.; 2. R. Heinhuis (O.S.S., Zevenhuizen) 88'pnt.; 8..P. Sterkenburg— Meerkerk (K.D.O., Lekkericerk) 85V< pnt.; 4. L. Barbier (Pro Patria, Zoetermeer) 85'H pnt.; 5. R. Hey (Hercules, Bodegraven) 84''« pnt.; 6. H, Brouwer (D.O.S., Schoonhoven) 84 pnt.; 7. N. den Har tog (Hercules, Bode graven) 83*/« pnt.; 8. G. Zaal (Hercules, Bo degraven) 83 pnt.; 9. T. v: Tok—de Koster (Excelsior, Gouda), 82 pnt.; 10, E. Knop en G. Knop (beiden Tarzan, Moerkapelle) en A. IJoogendijk—Hartkamp (D.O.S., Schoon hoven). allen 80"4 pnt. Heren le klasse (minimum te behalen 78 pnt): 1. J. Bouter (THOR, Gouderak) 90*'« pnt.; 2. G. de Jong (K.D.O., Lekkerkerk) 86'/» pnt.; 3. Chr. Ravenhorst (Hou Vast, Boskoop) 84'/« pnt.; 4. R. P. Sekeris (Hou Vast, Boskoop) 82'h pnt'; 5. P, Mudde (THOR. Gouderak) 80 pnt.; 6. A. Ooster wij k (Fit, Boskoop) 79'/» pnt., 7. A. v. d. Heuvel (THOR, Gouderak) 78'pnt.; 8. D van Gemeren (Hou Vast, Hazerswoude) 78 Pht. Dames 2e klasse (minimum te behalen punten 78): 1. C. M. J. de Bruin (Hou Vast, Boskoop) 94 pnt.; 2. G. van Dijk (Hou VÉK, Boskoop) 93'/» pnt.; 3. T. Hilgeman (T.O.O.S., Waddinxveen) 92'/t pnt.; 4. G. H. Lamoree (Hou Vast, Boskoop) 88'/» pnt.; 5. J. Pijpers —Verhoek (Excelsior, Gouda) 88 pnt.; 6. P de Ruiter (Hou Vast, Hazerswoude) 86''» pnt.; 7. A. Leef lang—Prevoo (Excelsior, Gouda86'/* pnt.; 8. L. van Wijk (D.O.S., Schoonhoven) 86 pnt.; 9. M. van Rijssel (Hou Vast, Hazerswoude) 85'/» pnt.; 10. M. de Ruiter (Hou Vast, Hazerswoude) 85'/* pnt. Heren 2e klasse (minimum te behalen punten 78): 1. A. L. B. den Uyl (Hou Vast, Boskoop) 91'/« pnt.; 2. J. Ravenhorst (Hou Vast, Boskoop) 89'/» pnt.; 3. G. Dikhooff (Excelsior, Gouda) 87'/» pnt.; 4. H. van Ge- Iooven (T.O.O.S., Waddinxveen) 87 pnt.; 5. Gr. de Graaf (Olympia, Haastrecht) 86'/» pnt.; 6. B. M. Spek (Velocitas Gouda) 84'/» pnt.; 7 H. Dullemeyer (T.O.O.S., Waddinx veen) 83'/» pnt.; 8. R. Blok (Velocita*. Gouda) 83'/» pnt.; 9. D. Stolk (O.S.S., Zevenhuizen) 83 pnt.; 10. G. van Vuren en F. Dullemeyer (beiden T.O.O.S., Waddinxveen) ieder 82'/« pnt. Totaal over de drie dagen: 247 adspirant meisjes van wie geslaagd 192, 78 adspirant jongens van wie geslaagd 48, 107 dames 3e klasse van wie geslaagd 69, 28 heren 3e klasse van wie geslaagd 18, 96 dames 2e klasse van wie geslaagd 81, 23 heren 2e klasse van wie geslaagd 18, 18 dames le klasse van wie geslaagd 16, 9 heren le klasse van wie geslaagd 8, 1 heer keurklasse. ge slaagd; totaal 607 deelnemers(sters) van wie geslaagd 449 is 73.97 V». Leidse middenvoor onschadelijk maakte. Huyzer had zijn schotvaardigheid niet meegenomen naar de Sleutelstad. Zo miste de Goudse linksbuiten na negentien minu ten in de tweede helft de kans van de dag, toen hij voor open doel een prachtige voor zet van Jansen voor zijn voeten kreeg. Jammer, omdat juist op dit moment een Gouds doelpunt de overwinning had kunnen betekenen. Vlak daarvoor immers hadden de Leidenaars het leidende doelpunt aan hun neus voorbij zien gaan toen Schoonder woerd een strafschop van Sloos, veroor zaakt door De Jong, stopte. De Leidenaars kwamen nu weer aan bod. In de zes en twintigste minuut liet Sloos opnieuw aan de Gouda-verdediging zijn hielen zien om de bal op de schoen van de ineens inknallende Kantebeen te trekken (2—1). Dat doelpunt gaf de Gouwenaars een morele klap waarvan zij zich niet meer hebben hersteld. Wel hebben ze nog enige zwakke pogingen gedaan om tot een beter resultaat te komen. Maar de wanhoopsdaad om de voorhoede te veranderen waarbij Jansen linksbuiten werd en Schoonder woerd middenvoor, kon geen nieuwe kracht aan de ploeg geven. Zelfs spil Scholton ging in de laatste minuten naar voren, zon der er overigens maar een kansje te krij gen. De daardoor verzwakte achterhoede had heel wat moeite om een derde doelpunt van de UVS-ers in deze laatste fase van de strijd te voorkomen. D.O.N.K. was overtuigd sterker Bodegraven—DONK 0—3. Dc overwin ning van D.O.N.K. is volkomen verdiend ge weest. In snelheid, samenspel en techniek staken de gasten met hoofd en schouders boven de Bodegravenspelers uit. Het was meer een gebrek aan schotvaardigheid van d Goudse voorhoede, dan van een goed ver dedigen van Bodegraven, dat aanvankelijk doelpunten uitbleven. Reeds bij de eerste verkenningen bleek het overwicht der gas ten, doch de eerste scoringskans was voor Bodegraven, toen Sterk fraai voorzette, doch niemand deze kan» wist te benutten. De gasten bleven aanvallen, doch het juiste schot was zoek. Toen de thuisclub onnodig een corner weggaf, bracht ook deze DONK geen silcces. Bij een vrije trap voor Bode graven kopte «Blonk precies in handen van de Goudse doelman. Aan de andere kant bracht de lat redding. Toen de Bodegraven- spil miste, kreeg DONK een opgelegde kans om te scoren, doch wederom werd hoog overgeschoten. Het duurde tot twee minu ten voor rust, eer de gasten er in slaagden de leiding te nemen en nog wel op fortuinlijke wijze. De Goeij loste een-hard schot, doel man Van Eist stopte de bal wel. doch had het gladde leder niet klemvast en de toe snellende Verbij kon gemakkelijk doelpun ten (0—1). Bodegraven begon de tweede helft met een goede aanval, die resulteerde in een corner, welke werd weggewerkt. Direct daarop bracht de lat Bodegraven wederom redding Bij een der sporadische tegenaan vallen van Bodegraven kopte De Wit prach tig in, doch de Goudse doelman wist met veel moeite een doelpunt te voorkomen. Toen in de tiende minuut een hoog schot op het Bodegravendoel volgde, sloeg Van Eist dp bal hard weg, doch de middenvoor van DONK schoot vervolgens onhoudbaar in (02). Bcèdegraven speelde toen een verlo ren wedstrijd In de dertiende minuut was het reeds 0—3. toen De Goeij uit een hoek schop onhoudbaar scoorde. Tot het einde dan een sterk aanvallend DONK en een hardnekkig verdedigend Bodegravep, doch gedoelpunt werd er niet meer. Gouderak kón wel, Oudewater niet schieten OuderkerkGoudersk 3. Oudewater is in de eerste helft sterker geweest en het kreeg kansen genoeg om deze meerderheid uit te drukken, maar de aanval faalde, ook 1 omdat de snelle rechtsbuiten in Goude- rak's invaller-llnkerhalf zijn mannetje vond. Door het slechte schieten van de Oudewaterse voorhoede was het bij de rust 01, welk doelpunt Gouderak's rechtsbin nen Vrijenhoek na 10 minuten bij een uitval had gescoord. Ns de hervatting was Goude rak sterker. Na 20 minuten maakte De Vrij er met een mooi schot 02 van. Oudewater zette nu alles op de aaval, doch de schot vaardigheid bleef te wensen overlaten, be houdens een mooi schot van rechts, dat de doelman van Gouderak keurig stopte. Tien jninuten voor het einde was Zijlstra iets vlugger dan de Ouderwaterse spil en uit een doorloopbal maakte hij de zege van Goude rak tot een feit 0—3. Oudeweter's verdien de tegenpunts bleef uit. Technisch beter Waddinxveen won van zwoegend Meerburg Meerburg—Waddinxveen 6—3. Van de aftrap ontstond er op het moeilijk bespeel bare veld een mooie en vlugge wedstrijd met kansen aan beide zijden. Na een kwar tier doelpuntte Kortlever uit een voorzet van links (0—1). Meerburg gat de moed niet op en bleef volhouden, maar de voorhoede bracht er weinig van terecht. Vier minuten vóór de rust speelde Kortlever de bal naar Van Geloven, die op zijn beurt de vrij staande Rlngelestein in het spel betrok, die onhoudbaar scoorde (0—2). In de tweede helft hetzelfde beeld: een zwoegend Meerburg en een technisch beter Waddinxveen. Na een half uurtje dacht Van Gelooven te doelpunten, maarr een Meer- burgse back stopte de bal met de hand. De strafschop, genomen door bracht een goal op (6—3). Rlngelestein. m handel "lang kunnen In opdiraoht van de K.L.M. heeft de auteur l den Hertog een boekje geschreven over emigratie „VluehtlRe Verkenningen" heeft hij het genoemd. „Vluchtige Verkenningen zowel van mogelijke emigiatieianden alsook van de menselijke motieven, welke voor de aanstaande emigrant het besluit en de keuze bepalen een ander aan de hand van velerlei aarzelingen overpeinzingen van een jonkman die zijn vragenltjet nog moet invullen en daarmee niet wil beginnen voordat hij terdege met zlchaelf tot klaarheid ls gekomen". Het ministerie van Sociale Zaken heeft zijn Instemming betuigd met deze udtgave Het ministerie van O.. K. en W zal enkele dutsen- den exemplaren van .Vluchtige verkenningen" uitrefken aan leerkrachten van de hoogate klassen van scholen voor L.O V.L O U L.O., bijzondere schoten en gesubsidieerde dagnij verheidsscholen 5 Door bemiddeling vs« het miMeterW van Landbouw Visserij en Voedselvoomenang sul len leerkrachten van <H lagere land- ae tufn- bouwsoholen eveneens het boekje oo tv enge,'. Het 1!«1 Ir. de hedneU**( hei btnnenfear*. oo*; in de nar,dei te breng»*. Het werk ts ttflgegever <**or A Vf fttjtfvoCr t Uttgeveremaaieohapp'l Nvt» Leiden Bet tel'. M pagina's sn bevat ook ten Ittwesuuroegev* van werken In o» ^sdenandss «ael da «nee» sim en vot* da vuugrant w«i ba» -Sn.

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 2