WAPENEN VAN DE GEHAALD OOK DE TALISSE Een hand uit het verleden De voorgeschiedenis van onze versierde Kerstboom Amateurswerk, dat iets te zeggen heef t at cy Huwelijksvoltrekking door een ambtenaar in toga? is_ Geen plaats voor htet Kind van Bethlehem? Hjt F. Minister Lieftinck is tevredep De Gaulle heeft een eigen man een Europees leger Maar eerst moet Frankrijk worden gesaneerd voor SCHIPPERSGEZIN 36 UUR IN KOLENDAMP Ontstellende ontdekking op schip in Waalhaven ln opdracht vanjiogerhand" Het Indonesische kabinet bespreekt de kwestie Acht landen accoord met herziening Vrachtauto te water Brand in Londen Auto gleed kanaal in CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR FAaMÜ Bezwaar tegen Rotterdamse uitbreidingsplannen Alkmaarse hoofdambtenaar met verlof gestuurd Wegens geknoei met Bouwkascontracten Schip verging in de storm Dramatische tonelen Vermoord om een paal schoenen Het Kerstcadeau Door ANDRE W MACKENZIE Denk er vanavond eens aan! •efer Velen waren druk in touw „Daarin.... Symboliek in chocola „O, Tannenbaumn Vreugde in glas Gegoten licht Woerden dingt naar technische beurs In 1952 niet in Gouda AAR. AN NEER. Mevr. Van Dantzig-Melles vijf en zestig jaar NACHTMIS Boskoopse schilderskring exposeert Streven naar een eigen vertolking Ouderkerk is het er niet over eens EERSTE BLAD - PAGINA., MAANDAG 24 DECEMBER 1951 NeaHerv. door Ds WESSELDIJK. Pred. HET KERSTFEEST is erg populair. Bij do Kerstnacht èn van daarnè, van heel dè ons en bij andere volkeren, 'k Vind dat wereldgeschiedenis en van uw en mijn vaak beangstigend, want ik vrees, dat dtf" leven tot op de huidige dag. Geen ere zij God van het Kerstfeest niet zo populair is. God en geen vrede op aarde F.n het einde En het kon wel eens zijn. dat de populari-rls S«weeri een kruis op Golgotha, waar- teit van het Kerstfeest alleen maar toont, aan de mensen Hem. vastgespijkerd, heb- dat de mensen God niet kennén en dat ze* ben laten sterven. Weg met Hem kruis niet meer weten wat het Kerstfeest is Hem. Tn de Kerstnacht legt God Zijn Kerst- Het Kerstfeest is voor mij altijd een geschenk in de armoede en schuld van de Aanklacht. Een aanklacht van God tegen wereld en de mensen neer. Een Kind in «n'3n leven en tegen uw leven en dat de kribbe. Zijn eigen Zoon En in het Kerstverhaal lezen we. dat Hij ln doeken gewonden werd en neergelegd in de kribbe, omdat er geen plaats voor Hem was in de herberg. Geen plaats dóór, waar de mensen alle plaatsen in beslag genomen hadden. Geen plaats in de wereld, geen plaats bij de mensen, geen plaats ln de harten. En geen plaats voor Jezus betekent geen plaats voor God. Dat is het ontzettende van die Kerst nacht. Een aanklacht tegen de mensen Over het feit. dat ze Gods wereld voor zichzelf in beslag genomen hebben. In de Kerstnacht zingen de engelen: ..Ere rij God ln de hoogste hemelen en vrede op aarde, in de mensen een welbehagen". God wil dat het anders wordt in de we reld In deze wereld vol oorlog en span ning. vol haat en wrok. vol zelfzucht en winstbejag, vol onrecht en liefdeloosheid onder de mensen en onder de volkeren God wil dat het anders wordt: Ere zij God «n vrede op aarde. Maar wij willen niet. Wij willen niet wat God wil. Ja. wij willen wel: vrede Op aarde Maar niet: ere zij God Wij zijn nog steeds niet verder dan het heidendom van de Romeinen, die zeiden: „Wilt gij de vrede, zo bereidt u ten oorlog". Wij kennen nog steeds geen andere vrede dan de vrede van hét geweld, van de intimidatie, van het «waard en de onderdrukking. Maar „vrede op aarde" alleen, zonder „ere zij God'*, dat kan niet. Dat heeft nog geen mens kunnen maken. Onder de mensen niet en onder de volkeren niet. Want dan moet je de mensen veranderen. Hun harten veranderen. De haat en de wrok de zelfzucht en het winstbejag, het onrecht en de liefdeloosheid die moeten er uit. En dat kan niemand Niemand dan Jezus, dat Kind in de kribbe. Maar dót ls het ontzettende, dat er voor Hem geen plaats is bij de mensen. Vaak ook niet in uw hart en in u,w huis en in uw werk en ln uw bedrijf en in uw land en in de politiek en in de maatschappij en in de regeringen der volkeren en in heel de wereld. Geen plaats voor Jezus en geen plaats voor God. Dat is het ontzettende van «He mensen. Het maakt ons onze schuld cjuidelijk, onze blindheid, onze onwil, onze' alkeer van de God van het Kerstfeest en v>órt het Kind in de kribbe, die de wereld wtl'redden op Zijn mani&r, de enige manier. Maar wij willen niet Wij willen het op onze manier, zó. dat we er niets bij verliezen Zó. datwe niet behoeven te veranderen. Zó. dat we ons niet behoeven te bpkeren zoals de Bijbel dat noemt. Zo. dat we geen schuld behoeven te be kennen. In de Kerstnacht legt God Zijn Kerst geschenk in de armoede en schuld van de wereld en van de mensen neer. Een Kind in de kribbe, dat de wereld komt redden. Misskien zijn er mensen voor wier ver standelijke overweging dat waanzin is en dwaasheid. Een Kind, dat de wereld zou kunnen redden. Alleen het geloof kan begrijpen, dat dit Kind de wereld draagt. Op Zijn smalle schouders komt straks het kruis te liggen. Het kruis, dat is al hetgeen deze wereld en u en mij zou doen verzinken, als niet deze schouders dat kruis droegen. Het kruis is de samenvatting van al onze blind heid en onwil en afkeer van de God van het Kerstfeest en van het Kind in de kribbe. Al onze schuld tegenover God. Heel de vloek, die op het leven imst. Hij heeft die gedragen. En dóórvoor is Hij gekomen. Om tóch ons te redden, om tóch ons de schuld te vergeven. Om tóch een nieuw begin met ons te maken. Om door Zijn aanklacht en offer de wereld en de mensen van hun blindheid en onwil, van hun afkeer en schuld te genezen. Déarvoor is Hij arm geworden, mens geworden in de kribbe van Bethlehem. En daórvoor is Hij. vastgespijkerd, aan het kruis van Golgotha gestorven. Een eeuwig teken in deze godvergeten wereld, dat God de. wereld liefheeft. Dat God u en mij liefheeft. Dat wij mensen zijn van Zijn welbehagen. Het Kerstfeest is voor mij altijd een aanklacht, een oordeel over mijn leven en over uw leven en over dat van alle mensen. Maar tegelijk is het het feest van Gods grondeloze liefde, die met Zijn vergeving uw en mijn schuld en onwil overwint. Over besprekingen met Amerikaanse bankiers De besprekingen tussen de directies van enige particuliere Amerikaanse banken en minister Lieftinck. dezer dagen te New York gehouden, hebben de sluiting van beperkte leningen voor Nederland beoogd, zulks ter overbrugging van de aflossingsverplichtin gen aan de Export-Importbank. welke dit en volgend jaar nogal zwaar drukken. Dit heeft de minister te Washington in eën ge sprek met de Amerikaanse correspondent van A.N.P. meegedeeld. Het gaat hierbij om de twee laatste tran ches. elk dertig milUoen dollar, van het crediet groot tweehonderd mlllioen; vijf jaar geleden door de Export-Import Bank verleend aldus de minister, en het is de bedoeling deze verplichtingen enigszins uit te strijken, aangezien Nederland in 1954 en de volgende jaren geringere aflossingsver plichtingen heeft. De minister zei. dat de bespreWngen een zeer bevredigend verloop hebben gehad. De overeengekomen voorwaarden warén niet ongunstig. De minister verklaarde in Washington een „zeer belangrijk" gesprek met het hoofd der E C.A Bissell. gehad te hebben over de economische hulp aan Ne derland en het gebruik van tegenwaarde fondsen. Hierbij had Bisell een groot be grip voor de positie van Nederland getoond en zijn waardering uitgesproken over de ..recente aanzienlijke verbeteringen van deze positie". persconferentie bijeengeiflipen om zijn denkbeelden Inzake de Europese eenwording nader toe te lichten. Hij voelde daartoe klaarblijkelijk behoefte in verband met de niet zo gunstige indruk, die de negatieve houding van hemzelf en zijn fractie ir\ de Kamer zowel in Frankrijk als daarbui ten heeft verwekt Men herinnert zich. dat de R.P.F. in het parlement met de commu nisten tegen het plan-Schuman stemde en dat de generaal persoonlijk kort daarvoor het Franse plan voor een Europees leger van de hand had gewezen Direct al aan de ingang van de zaal. werd de journalisten een bloemlezing uit De Gaulles redevoeringen aangeboden, waar uit blijken moest, dat de generaal sedert 10 jaar de idee van een Verenigd Europa had beleden en intensief gepropageerd. De Gaulle merkte echter op. dat alle pogingen een Verenigd Europa op te bou wen wel moesten stranden, zo lang niet eerst Frankrijk zelf op poten was gezet Het huidige vermolmde bewind moest, zei hij radicaal worden weggevaagd. Het was tot niets in staat. Voor verscheidene regering»- (Van onze correspondent) Het was schippers, die met hun vaartuig in de Waalhaven naast de Nomados liggen, opgevallen dat de opvarenden van dit bin- nenschio sinds Donderdag niet waren ge zien. Zaterdag werd een onderzoek in gesteld. waarbit men tot de ontdekking kwam. dat het gehele gezin, bestaande uit vier personen, bewusteloos in de kooien lag. Kolendamp was hiervan de oorzaak. De kachel, die in de slaapruimte staat, was -niet gesloten en stond niet op circulatie. Onmiddellijk heeft men de 38-jarige schip per J. Hoenderop. zijn vrouw, het 3-jarige kind en zeven maanden oude baby naar het Zuiderziekenhuis gebracht. Hier bleek dat de heer Hoenderop er het ergste aan toe te Het militaire commando in Tandjong Priok is Zaterdag om negen uur begonnen met het uitladen van de/wapens en munitie aan boord van de Talisse, die bestemd waren voor fJieuw-Guinea. De havencommandant heeft aan Aneta medegedeeld, dat het uitladen niet moet worden gezien als een inbeslagneming, maar als aanhouding. Vrijdag werd de Talisse. een schip van de Mtj. Nederland, uit veiligheidsoverwegingen «en mijl uit de kust aan een boei gelegd. De woordvoerder van het militaire commando te Djakarta heeft medegedeeld, dat in ver band met de aanwezigheid van explosieven gevreesd werd voor een eventuele ontplof fing. zodat besloten werd het schip uit de kust te meren. Op de vraag op wiens last tot het uitladen werd overgegaan zeide de woordvoerder: In opdracht van hogerhand. Hij kon niet mededelen van welke instant'e de opdracht afkomstig was. Inmiddels heeft het Indonesische kabinet Zaterdag vergaderd, waarbij ma. ook de kwestie-Talisse werd besproken De woordvoerder van het Nederlandse Hoge Commissariaat had geen commentaar op bovenstaande berichten De omstandigheid, dat de havencomman dant spreek van aanhouding en niet van in- Het Italiaanse vredesverdrag Acht landen, waaronder Nederland, hebben de Italiaanse regering bericht, dat zij accoord gaan met een herziening van het Italiaanse vredesverdrag. De andere landen zijn Engeland, de V.S.. Frankrijk. België. Griekenland, nationalistisch China en Nieuw-Zeeland. Het antwoord van de acht landen geldt een Italiaanse nota van 8 December aan de 20 landen die het vredesverdrag hebben ojidèrlekend. De Sowjet-Unle heeft nog niet geantwoord Men verwacht evenwel, dgt zij de nota van de hand zal wijzen. Een algemene herziening van het verdrag wordt verhinderd door de weigering van de Sowjet-Unie en andere Oosteuropese landen hierin toe te stemmen, tenzij Italië tilt het Atlantisch Pact treedt. beslagneming, zou volgens gewoonlijk wel ingelichte kringen er op kunnen wijzen, dat een beslissing over deze zaak nog niet ls genomen, maar dat men het vertrek uit Priok. in afwachting daarvan, niet wil ver tragen. Eén man verdronken Zaterdagmorgen om kwart voor 8 is t« Nu- mansdorp een vrachauto in de mist van een dijk gereden, over de kop geslagen en in de dijksloot gerold. Van de drie inzittenden kwam een veertigjarige man uit Oolt- gensplaat. om hef leven. Een der anderen werd licht gewond. Tn het hart van Londens zakenwijk heeft een geweldige brand gewoed, die uitbrak in een groot pakhuis vol pgpicr, karton en glaswaren. Driehonderd brandweerlieden waren in touw om uitbreiding van de brand le voorkomen. Twee van hen werden gedood één door instortende muur achttien anderen gewond. Een man. die ervan ver dacht wordt de brand gesticht te hebben, is gearresteerd. Zaterdagochtend om 10 uur reed door de gladheid van de weg een truck, geladen met klompen, bij de driesprong Driekwart, tussen Sas van Gent en Sluiskil in het ka naal Terneuzen—-Gent. Beide inzittenden, de broers De Backer uit Clinge. vonden hierbij de verdrinkingsdood. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. r Advertentie) 1325 26 Pilon vertelde oom Tripje, dat de jongens bij hem waren, en dgt ze moeilijk door dit weer naar huis konden komen. Oom Tripje vond het goed, dat ze bij Pilon bleven die nacht. Toen Pilon weer terug was en het ver telde. juichten de jongens Want ze vonden het erg leuk. eens bij Pilon te logeren. En nu h(»«fden ze ook niet door die erge sneeuwstorm. Nou. dan gaan we een» gezellig eten. jongens zei Pilon. Hij ging aan het werk in z'n keukentje, om genoeg eten voor z'n gasten te maken. - Mogen wij helpen vroegen ze.' - Ik kan 't alleen wel af lachte Pilon Maar je mag gerust komeit helpen, hoor 1 Toen alles klaar was. gingen ze aan tafel- Het smaakte best. En het was zo gezellig daar'in Pilon's huisje. Buiten hoorden ze de storm langs het hui# loeien, maaf hier wa ren ze veilig Na het eten zocht Pilon deken# en kussens op. want er moest voor de nacht gezorgd worden. Ze droegen alles naar boven was. HU is nog steeds bulten bewustzijn. De vrouw is bij kennis gekomen. Zij vertelde, dat zij en haar man Donderdagavond testen 12 uur naar bed zUn gegaan. De kinderen, die het redelijk goed maken, waren reeds eerder naar bed gebracht Het gezin heeft ongeveer 36 uur in de kolendamp gelegen In een mün in de buurt van West-Frankfort in de Amerikaanse staat Illinois is brand uit gebroken volgens de «erste berichten zou een honderdtal mijnwerkers zijn opgesloten. personen had De Gaulle nochtans wel wat waardering en eventueel zou hij dan ook niet ongeneigd zijn hun medewerking in overweging te nemen, wanneet* zijn uur was gekomen. Maar van samenwerking op de basis van de huidige constitutie, waarvan hij de rechtmatigheid zelfs in twijfel trok. kon ln geen geval iets komeii. De Gaulle kondigde aan. dat zijn compag nons. zoals hij zijn partijgenoten pleegt te noemen, in de Kamer binnenkort een deug delijker plan voor een echt Europees leger in zouden dienen. Details wenste hij daar over nog niet te g'even. Ofschoon De Gaulle dus weinig vertelde, wat ieder niet al wist heeft hij de ca. 300 aanwezigen weer verbaasd en geïmpo neerd, door de snelheid en zorgvuldige be knoptheid. waarmee hij ook op de neteligste vragen reageerde. Het schijnt in de bedoeling te liggen om 500 ha zeer goede landbouwgrond op IJssel- monde^an 700 ha op de Welplaat te doen onteigei%n, ten behoeve van c(e aanleg van havenwerken en Industrieterreinen voor de gemeente Rotterdam tBotlekpli mtsfie Grondgebruik van de f de l andbouw heelt hiertegen zwaar. In de eerste plaats aci komstige onttrekking van den landbouwgrond in een io grote omvang niet voldoende gemotiveerd Niet ik in te i(ién, dat de uitbreiding van de industrie een zo snelle omvang zou nemen, aldus de cirn- mifsie. Eovendien betreft het hier een typisch planologische aangelegenheid, welke niT ae mening van de Stichting voor de I and- bouw behandeld dient te worden in het kader van de planologische coördinatie in het Westen des lands Hierrpedo 's een regeringscommissie doende, missie zijn het Rijk, de drie vincies en de drie groie gemi genwoordigd. Van de zijde van de Stichting voor de Landbouw zal hiertegen, in overleg met de belanghebbenden en de Stichting voor de Landbouw in Zuid-Holland, ernstig gepro testeerd moeten worden. e cpurcmu'e in iermede 's een In deze c m- Wéstelljke d-o- emeentfen verte- ln de Vrijdagmiddag gehouden vergade ring van de Alkmaarse gemeenteraad heeft burgemeester Wytema de raad medege deeld. dat het college van Burgem. en Weth. de directeur van Sociale Zaken, de heer J. P. ongevraagd verlof had verleend. Zulks in afwachting van het resultaat van het onderzoek door de justitie, dat is Ingesteld naar aanleiding van de mededelingen, die in een rapport van de Verzekeringskamer zijn gedaan over de heer P, als bestuurder van de onlangs failliet verklaarde bouw- spaarkas. „Stad en Land" te Alkmaar. In genoenjd rapport wordt de heer P verweten, dat hij zich op ongeoorloofde wijze in het bezit heeft gesteld van 24 bouw kascontracten, die op zijn naam zijn over geschreven, zonder dat de oorspronkelijke deelnemers een verklaring hadden afge geven, dat zij daartoe bereid waren. Hoewel de heer P. zich, nadat de Verzekerings kamer deze overdrachten niet erkend had. bij deze zienswijze had neergelegd, heeft hij nadien alsnog schriftelijke overdrachtsver klaringen geproduceerd, teneinde de gel digheid van de overdrachten alsnog aan te tonen. De verzekeringskamer, die van twee overdrachtsverklaringen vaststelde, dat ze vervalst waren, in het midden latende, of P. dan wel zijn medebestuurder H. de schuldige is, heeft slechts twee van deze 24 overdrachtscontracten erkend. In een wlld-gnlvende see hebben zich gU- teren dramatische tonelen afgespeeld bij de kust van Cyprus, waar een losgeslagen schip door storm en water uit elkaar werd ge- beukt en vele leden van de bemanning om het leven kwamen. Waarschijnlijk door het breken van een ankerketting ls het Britse schip Porlotk Hill (7210. ton), dat bij Cyprus op de i^de van Famagusta lag op drift Beslagen en ge strand Eenheden van het Britse leger, ge alarmeerd door de noodseinen van het schip, snelden naar de plaats van de stranding! Met lichters heeft men getracht de Porlock Hill, die zware slagzij maakte en door hoge golven werd overspoeld, tegen de zware storm in los te krijgen. Men slaagde daarin echter niet. Twintig leden van de bemanning kwamen in de schuimende golven terecht toen een lichter, waarmee zij trachtten de wal te be reiken. omsloeg Soldaten aan de wal vorm den een keten lot diep in het water en slaagden er in de drenkelingen in veiligheid te brengen. De testerende 33 leden van de bemanning, waaronder de kapitein, bleven aan boord van het schip Het gevaar scheen vrijwel geweken le zijn. toen plotseling de storm weer opstak met nog groter hevigheid dan le voren. Het schip brak in tweeën, toen zich nog 18 per- zonen aan boord bevonden Acht perzonen heeft men namelijk rog tüdig in veiligheid kunnen brengen. Drie anderen verdronken en vier personen worden als vermist op gegeven. Uit Bandoeng wordt vernomen, dat voor de derde maal in de afgelopen week een planter In West-Java werd vermoord Het* is de heer F Roukens van de Thee- en Rub beronderneming „Sari Redjah" van da Pa- menoekan- en Tjiasemlanden. Hij werd door onbekenden dicht bij zijn woning doodgeschoten Het 48-jarige slachtoffer was administra teur van de onderneming. Zijn vrouw, die zich in de woning bevond, hoorde schoten, maar durfde niet naar bulten te gaan Toen de politie en militairen aankwamen, was de bende verdwenen met medeneming van de schoenen en het horloge van het slacht offer. De heer Roukens laat twee kinderen ln Nederland na. Stichting voor de landbouw keurt teutooiiMtellinggfdan van Rotterdam af Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft in zijn dezer dagen ge houden vergadering kennis genomen van de plannen tot het organiseren van een ten toonstelling door de stichting „Het Land bouwwerktuig", welke tentoonstelling te Rotterdam zal worden gehouden, enige we ken vóór de agrarische jaarbeurs te Utrecht. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw betreurt deze gang van zaken en wijst alle pogingen af om naast de agrari sche jaarbeurs een andere beurs van land- bcuwwerktuigen te houden. De Stichting voor de Landbouw stelt zich volledig ach ter de jaarbeurs te Utrecht en acht het in het belang van de landbouw, dat deze jaar beurs zo goed mogelijk zal slagen. 18) Maar waarom smijt hij zijn geld dan zo ln het water? drong Pullinger aan. Ja bent hter niet. om mij vragen te «tellen. Ik heb pas een van die PartU*nlt,vai? Brooke meegemaakt, maar toen heb Ik al heel wat duistere figuren onder zijn gasten ontdekt. Wat bedoelde je zoéven? Hebben •1 <Ue mensen geld van hem afgetroggeld? Zonder uitzondering, verklaarde Pullin ger met nadruk. Zo. zo Brannigan probeerde dit nieuwe verschijnsel ergens tn zijn theorieën te plaatsen, maar slaagde daar nietA^J"JJ". Je hebt al verklaard, dat je geen Amerikaan Marshall kende, de man Ad op da avond van die bewuste partij. Blijf ft bij die verklaring? Ja. daar blijf ik bij. w«t voerde Je (ieterevond uit? De hoofdinspecteur plMtste deze erstf ponchalent. ,lsot hij er met een bewurtöe- doeling mee had. Ik was op mijn kamer, antwoordde Pul- lingèt misschien iets te prompt. ■Wat, de hele avond? Nee. dat niet. Ik ben met mevrouw Parker gaan dineren om half negen. Waarom vertelde je dat niet. toen ik Je de eerste keer vroeg, wat je gisteravond dééd' Ik dacht dat u het begin van de avond ^>edoelde. Zonder daar een enkele reden voor te hebben overigens. Je woont ln een flat. Park Lane 1116C. ia het niet? Hoe laat ar riveerde je daar en hoe laat ging ja er weer vandaan? Het antwoord kwam anel en eigenlijk i«ta te nauwkeurig. Ik kwam om vijf uur thula, nam een bad en kleedde mij. luisterde naer de radio en dronk een paar borrels. Om kwart over acht verliet ik het huis oih naar Gro#vanor House te wandelen Je werd in die tijd thuis niet opgebeld en je had er ook geen bezoek? Brannigan' keek de man. die zijn ogen neersloeg, scherp aan. Is dat de baarheid. Pullinger? Hktzal Je duur te staan komen, als lk merk dit* K me om de tuin leidt. Binnenkort verbuig lk" misschien een officiële verklaring onder ede. Denk nog eens na. Het is de waarheid. Goed dan. Ik zou overigens wel eens willen weten, wat je plannen met mevrouw Parker zijn. Ik weet. dat het een rijke we duwe is. Je moet natuurlijk zelf weten wat ie doet. maar ik waarschuw je voor die aar dige plannetjes, die eigenlijk niet door de beugel kunnen. Zo gauw lk de Indruk krijg, dat je iets minder fraais van plan bent. stuur lk een van m'n mannetjes om eens een woordje met die weduwe te spreken Alsjeblieft niet. riep Pullinger angstig uit. Ik heb haar al verteld dat lk nogal eh gestrande carrière heb gemaakt, maar ze blijft in me geloven. Zo. zo, enfin, van vrouwen begrijp Je toch af en toe niets. Maar kijk uit. Johnny. Ga dan nu maar. Ik zie je binnenkort nog wel. Pullinger verdween heel wat minder zelf verzekerd. dan hij gekomen was. Zeg Malleson. dat ik hem wil spreken. Malleson kwam de kamer binnensukkelen. alsof hij er in geduwd wss. Zo op het eerste gezicht scheen het een joviaal man. maar dia indruk werd teniat gedaan door zijn ogen., dia nlat direct en niet zeker waran. ftf» itrvri/cu maar iets vaags hadden en bovendien een beetje loensten. Wat had je er mee voor, jezelf Godfrey Williams te noemen? opende Brannigan het verhoor nt wou helemaal opnieuw beginnen, en mijn verleden laten rusten. Ik dacht zo. dat een nieuw# naam mij daarbij zou helpen. Hij sprak met een pieperige stem. Dat is niet voor het eerst, dat Je een nieuw leven op stapel zet. wanneer wij ten minste het aantal nieuwe namen, dat je je aanmeet, in aanmerking nemen, sneerde Brannigan terug. Waar besta je tegenwoor dig eigenlijk van? —Van de rennen. Dat schijnt een geliefkoosde bezigheid te zijn Ik geloof, dat het je nogal voor de wind gaat? Zeker, hoezo? Ik zg* Je op die fuif van Brooke, die avond dat de Amerikaanse detective ver moord werd. Een safe werd de dag daarna gekraakt Had jij daar iets mee uitstaande? 'k Ben hier niet gekomen om me te la ten beledigen. Malleson begon een hooghar tige houding aan te nemen en stond op van zijn stoel. Maar hij ging weer zitten toen Brannigan met een vaag gebaar zijn veront- schuldigmg wag wuifde Doe niet zo dwaas Dat gapraat alsof je zo'n brav# iongen bent. maakt niet de müi- ste Indruk op me. Waar was ja dia middag? tn Oxlprd. «nt- woord. V Zo Van weJWftión ben je met de trein vertrokken? Malleson glimlachte voor de eerate keer tijdens het verhoof. Paddlngton. om kwart voor twee. Je hebt Je antwoorden goed voorbereid ls het niet. Malleson? Wat heb je in Oxford uitgevoerd? Och. Ik houd van een wandelingetje buiten, zo nu en dan. repliceerde Malleson luchtig. Ik houd var architectonische stu dies. Na je liefde voor safes dan tenminste, veronderstel ik. Interrumpeerde Brannigan. Wanneer de politie ln Oxford geweten had. dat je ln aantocht was. was er allicht een comité van ontvangst ki uniform geweest, want die kerels hebben tegenwoordig verve lend wantrouwige denkbeelden. Malleson Maar afgezien daarvan, stel je nu eens voor. dat ik kon bewijzen, dat je die middag op Groavenor Square was gezien? Weef Je ook iemand, die kan bevestigen, dat je toen in Oxford rondhing? Malleson keek kwaadaardig —Dat moet je dan maar bewijzen, en dan kom ik om te bawljzen dat ik in Oxford O. dat komt nog wal Hoa kend# je Brooka? Op aan keer ontmoet In een bar op Pic cadilly. MAANDAG 24 DECEMBER 1951 GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAOINA I Hab ja da laatst# tijd Draw of Pullin ger ook ontmoet? -Nee. Dus je kent za wel? Ik weet wie heftzijn: heb ze ook op dia partij van Brooke gezien. Na nog een paar van die schijnbaar nists zeggende vragen en nog minder betekenen de antw&orden maakte Brannigan een eind# aan het onderhoud Malleson nam zo anei mogelijk afscheid, alsof hij niet ga uw ge noeg kon wegkomen, nog sneller zelfs dsn zijn entree Enkele ogenblikken later kwam Inspecteur Dale binnen Ik had het genoegen van een praatje met nnze drie schoonheden merkte Branni gan op. terwijl hij met een vaag gebaar Dale naar-een stoel verwees Ik heb zo n idee dat we van alle duU- tere types, die we op die avond ontmoetten alleen maar deze drie in de gatap hosveo te houden Overigen» geloof ik wel. dat ik wa* wijzer geworden ben. Inspecteur Dale keek enigszins telaurge- Ik heb m'n best gedaan toen lk in «er ste Instantie hun verklaringen opnam. m"r ik ben er toen niets wijzer v«n ««•worden. Dat was jouw schuld niet. pale want 1« hebt nog niet genoeg ervaring in hat tus sen de regels door lezen (Wordt vervolgd». VANAVOND wordt in vele gezinnen de Kerstboom opgetuigd. Vader heeft hem Zaterdag meegebracht. Hij heeft gekeken op de Nieuwe Markt en bij de Vièbanken langs de Gouwe. Het mooiste boompje, dat hij zag, heeft hij gekocht en de koopman heeft er een houten kruisplank onder gespijkerd. Moeder en de kinderen, hebben naar de étalages in de stad gekeken. De kinderen hebben de boomversiering uitgezocht, moeder heeft de glazen balletjes gekocht, voor Jantje nog een tingelend belletje en voor Nanni een vogeltje met vleugeltjes van engelenhaar. Vanavond hangt vader de tere voorwerpen aan de geurende takken en geven de kinderen hun aanwijzingen. En morgen, tijdens het schemeruur zit het gezin rond om de flikkerende kaarsjes. Zij beleven het Kerstfeest, zingen van vrede op aarde Tientallen mensen waren in touw om dit huiselijke, stemmige tafereel mogelijk te maken. Er kunnen vreemde dingen gebeu- ren langs de weg. Zo stbnd er op de Rijksweg eens een personenauto met „panne". Twee dames liepen er om heen. Zü wisten niet wat te begin gen. Toen kwam de wegenwacht. \XJ staat zonder benzine", was het commentdar. „Dat kan niet", zeiden de dames. \.want we hebben er juist nog eeni blik ingegooid'. De benzine tank was toch, leeg. „Waarin hebt U de benzine gedaan", was de vraag. „Daarin", zei mevrouw. En ze wees naar de dop van de radiateur. de dozen telde, zijn in de winkels aange komen. Vorig jaar werd er al gewerkt om aan de vraag 1951 te voldoen en nu wordt weer voorraad gemaakt voor het volgend jaar. Maar op de Kaarsenfabriek is kaarsenproductie een bijzaak geworden. Om „op gang te blijven" is de productie over een jaar uitgesmeerd, zodat de kaarsen gieterij het gehele jaar kan blijven door draaien. Zes procent van de totale omzet maakt de kaarsenproductie uit in de „kaarsenstad". Voor de rest produceert de kaarsenfabriek voornamelijk stearine, die evenals de kaar sen. haar weg vindt door de gehele wereld. Millioenen kaarsen, in honderden soorten, gaan jaarlijks door de fabriekspoort. Er blijven er wat in Gouda, een gedeelte blijft binnen de landsgrenzen, schepen nemen ladingen kaarsen mee overzee. Overal wordt Kerstmis gevierd. De Nederlander in de wouden van Zuid-Afrika denkt op Kerst avond bij het kaarslicht aan zijn vaderland emigranten vieren hun eerste Kerst in Australië of Nieuw-Zeeland bij Goudse kaarseh, in Canada kopen Nederlanders het vertrouwde blauwe pak, dat een groet van Nederland brengt. In Zweden gaat de lichtkoningin Santa Lucia met Kerstmis rond om zolang de kaars brandende is haar gaven uit te delen. Dat kaarslicht, onver brekelijk aan het kerstgebeuren verbonden, komt wellicht, uit onze stad. Nijvere handen haalden de fakkeltjes uit de machines, namen er met een eenvoudige beweging de randen af en pakten ze dozen. Jaar in jaar uit, opdat U morgen het licht kunt laten schijnen. De kaarsen ondervinden de laatste jaren concurrentie van de electrische kerst boomverlichting. Het is veiliger, maar het licht is nooit zo intiem als van de Gotische kaars, het eenvoudige rechte kaarsje, of het gedraaide. Die sfeer kunnen de elec trische kaarsjes, waarin opstijgende druppels een flikkering veroorzaken, ook niet schep pen. Echt kaarslicht hoort bij Kerstmis. WHAT EIGENLIJK de reden is, dat men met Kerstmis een boom in zijn huis haalt en deze volhangt met kaarsjes en allerlei kleurigs, vragen wij ons nief meer af Het is een aardig gebruik, dat gezellig heid brengt in de huiskamer en velen vinden er een boterham door. De geschikte bomen groeien in de bossen,, ze worden ook wel speciaal gekweekt. Eerst gaan ze naar de grossier, dan komen ze bij de marktkoop man terecht, of bij de winkelier Bij hen komen de vaders ze dan uitzoeken. Dikwijls wordt van een denneboompje gesproken, maar 4e vakman noemt het een spar, ter wijl de wetenschappelijke naam Picea ex- celsa is. De verwarring is ontstaan doordat het gebruik van een Kerstboom eigenlijk uit Duitsland stamt, waar men „O Tannen- baum" zingt. Behalve de Kerstboom komt er ook ander groen bij de tegenwoordige Kerstviering te pas en wel in de eerste plaats hulst, de bekende rode bessen met de puntige blaadjes er omheen. De mooiste hulst komt' uit Boskoop. De kwekers hebben er een bos van op hun tuin staan en als er goed bes aan zit, wat niet elk jaar gebeurd, dan worden de takken met bes afgeknipt, ze worden in pakken van tien kilogram naar de veiling gebracht en daar mijnen de koop lui ze via de veilingklok. De kooplui bren gen de hulst weer naar de winkeliers, die er kerststukjes vap maken. Voor de leek is alle hulst eender, maar'de vakman kent vele soorten en variëteiten. De fijnere bloemenwinkel vraagt hulst met veel bes en weinig blad. Soms gebruikt de winkelier niet eens het blad. maar zet in de plaats daarvan zilverbonte hulst, een soort dat geen bes draagt. Marktkoopman en bloemenman zijn eigenlijk de grootste af nemers. Zij zoeken hulst om er bosjes van te maken. Daaraan moet veel blad zitten. Deze bosjes kan men hier en daar zien maken: ze wegen ongeveer een pond. Duizenden kilo's worden zo verhandeld. Ook de zg. steekhulst wordt gevraagd, korte takjes met blaadjes en besjes op een steeltje, zódat er kleine stukjes en corsages van ge maakt kunnen worden Behalve de verschillende soorten rode lyilst bestaat er oranje hulst, die door fijne raken wel gebruikt wordt en niet te ver geten de hulst met gele bes. De pakken op de veiling worden daarom eerst zofgvuldig bekeken, want er is een gróte verscheiden-, held. Wie een kerststukje bij de bloemenwin kelier eens goed bekijkt, zal zien. dat het °P mos géstoken is. het zogenaamde veen- mos, afkomstig uit de Nleuwkoopse plassen. UIT VROEGER TIJDEN De Goudsche Courant meldde: 75 Jaar geleden ingang van 1 Januari zal de gemeen telijke tol op de IJsseldijk te Haastrecht worden opgeheven. Dan zal er in de Krim- penerwaard gieen enkele tol meer zijn. 51 Jaar geleden. Uit Zevenhuizen: In de vergadering van «e gemeenteraad is tot onderwijzeres aan Den H*^ sch°o1 benoemd meJ Overbosch te 25 Jaar geleden. Mej. G Schriek heeft het feit herdacht. k?« j vijftig jaag geleden in dienst trad Djj de Koninklijke Stearine Kaarsen fabriek -Oouda" zij is pp hartelijke wijze door «irectie en personeel gehuldigd. Soms zijn er kleine mosballetjes, dat is IJs- lands mos, dat werkelijk in het hoge Noor den is gegroeid Men zal begrijpen, dat de bloemenwinke lier in deze dagen onder hoogspanning leeft, want behalve de liefhebbers voor Kerst stukjes, zijn er nog mensen, die met Kerst mis graag een bloeiende potplant in huis halen en dan liefst een witte Cyclamen of een Azalea indica. Als het goed gaat. rin kelt de telefoon de hele dag voor allerlei artikelen: stukjes voor op tafel en voor aan de muur, kandelaars kunstig samengesteld van blauwe sparretakken en -kegels, tafelversiering, die niet te hoog mag uit vallen en een corsage voor de gastvrouw. Voor de versiering van Uw huis zijn velen in touw geweest, weken lang al en niet alleen in ons eigen land, neen tot in het hoge Noorden en aan de Middellandse Zee toe. UN TEGEN DE TIJD, dat de Kerstboom op de markt kwam, de kersttulpjes ter ver zending door de gehele wereld werden klaargemaakt, ontving de winkelier nieuwe zendingen versieringen voor de Kerstboom. Goederentreinen uit Finland. Duitsland en Tsjecho-Slowakije brachten kisten glazen balletjes aan en kilomejers Lameta, de.gou den glinsterende slingers, die het engelen haar hebben verdrongen. In duizend-en-een variaties liggen zij uitgestald in de etalages, beschilderd, dof en glinsterend. Met de woorden „Vrolijk Kerstfeest" en Merry Christmas". Grq,te, kleine, ronde en ovale. Figuurtjes, vogeltjes, klokjes, lantaarntjes. Honderden kilometers over de grens wor den ze in kleine bedrijven geblazen. Van daar gaan ze naar centraal gelégen ver zamelplaatsen. waar een goederentrein met de broze versiering vertrekt voor een reis door de gehele wereld. „Breekbaar" staat er met grote letters op de kisten. Maar zal een trein voor zijn breekbare lading zachter rijden en zal een auto vaart mindeaen bij een kuil in de weg, omdat hij glazen speel goed vervoert? Natuurlijk niet. En toch komen de balletjes onbeschadigd en onge- kneusd aan. Eenvoudig in een vloeipapiertje gewikkeld en in een doosje gelegd. Slechts twee procent sneuvelt onder weg. Maar dan Bij Jjet inpakken in de winkel wordt iets te hard gedrukt. Gebroken. Moe der laat het doosje iets te hard in de bood schappentas glijden. Gebroken. Thuis wordt het doosje gedachtenloos uit de tas gehaald. Gebroken. Zo ls er steeds kerstversiering nodig. Elk jaar opnieuw moeten aanvullin gen voor de kerstboom worden gekocht. Balletjes van acht cent tot een kwartje tot een halve gulden. Zo gaat het alle jaren. Alleen de piek, behoeft niet zo dikwijls ver nieuwd te worden. De prijzen zijn gestegen. Invoerrechten en weeldebelasting deden er nog een schepje bovenop. Maar de versleringen worden toch gekocht. Het gezin kan niet buiten het feest van kleuren in de kerstboom. Tin telende vonkjes ln geel en groen, rood en zilver, blauw en goud. Het zijn deze balletjes en slingers, die het feest rondom de kerst boom een milde bekoring geven. npOEN DE TREINEN met kerstbomen en versieringen door het land daverden, vrachtauto's met hun kerstlading langs de wegen snelden, was het werk voor Kerst mis 1951 in de Goudse Kaarsenfabriek al gedaan. De kaarsen, die de verpakster in EN ALS DE KAARSJES branden, de ver rassingen aan de boom hangen, dan gaan de gedachten even terug naar die aan trekkelijke etalages in de stad. De kunst werken, die de bakkers schiepen, om hun klanten in de kerststemming te brengen, de schotels van de slagers, de uitstallingen, die de poelier met zijn bouten versierde. Of die aardige etalage van een muziekwinkel, waar in Bing Crosby natuurlijk van „I'm dreaming of a White Christmas" zingt U weet wel i die gramofoonplaat, die in deze maand een i top-omzet heeft. j Direct na de Sint Nicolaas drukte zijn I de bakkers aan de voorbereidingen voor Kerstmis begonnen. In verloren uurtjes smolten zij de „broden" chocolade en goten de vloeistof in de vormen, kerstmannetjes, plokjes en kransen ontstonden. Met suiker wetden er verschillende kleuren opgespo ten. Voorzichtig werd van enkele plakken chocolade een kerkje gebouwd. Bergen van poedersuiker vormen een sneeuwlandschap, waarop de kerstmannetjes met hun sleeën en honden in de weer zijn om hun pakjes rond te brengen. Een droomtafereeltje in een bakkersetalage. Bij de één staat een bijna levensgrote kalkoen van chocolade, bij de ander een kerstman ter grootte van een kleuter. En worden de Kerstfiguren gekocht? Vroe ger meer dan nu. Het is tegenwoordig bijna niej* meer te betalen Vroeger kostte twee ons chocolade een kwarUe. Nu vijf-én- zeventig tot negentig cent per ons. Is v%rder commentaar nodig? De bakkerij draaide op volle toeren. De steentjes werden uit de krenten en rozijnen gezeefd, beslag werd gemaakt voor de traditionele kerstartikelen. Kersttimpen. Kerstkransen, tulbanden, kerststaven, suiker kransjes, werden gemaakt, klokjes gespoten, kortom er moest soms worden overgewerkt om Uw lekkernijen voor Kerstmis klaar te maken. Kilo's bloem, suiker en boter werden ver werkt. Eerlijk, de bakker is blij. dat hij wat kan verdienen, maar hij is ook blij. als het Januari is. Want na Kerstmis komt nog oud-en-nieu,w. Ook dan heeft hij het druk. Tientallen mensen waren in touw om U een goed Kerstfeest te bezorgen En net als U zitten zij morgen rondom de Kerst boom. Denkt U eens heel even aan hen. Zij zorgden al zo lang, voor U. Ter vervulling van één wens: een goede Kerst In Woerden is, naar het Woerdens Nieuws blad meldt, een vergadering gehouden van dc gezamenlijke boerenstandorganisaties en verschillende standhouders, waarin is ge pleit. de technische beurs voor veehouders die de Bond van Kaasproducenten jaarlijks te Gouda houdt, in 1952 te Woerden te orga niseren. dat zich 'n even belangrijk centrum van veehouders acht. De aanwezige stand houders verklaarden zich voor Woerden in 1952. Met het bestuur van de Bond van Kaasproducenten, dat bij een eerste bespre, king niet enthousiast voor het plan bleek te zijn, zal nu op 27 December een vergade ring worden gehouden om de gevoelens van standorganisaties en standhouders ken baar te maken. Een der sprekers was er van overtuigd, dat een beurs in Woerden, zo de plaatselijke organisaties deze zelfstandig zouden organiseren, zeker zal slagen. De vergadering aphtte het echter beter eerst met de Bond van Kaasproducenten overleg te plegen. De heer W. A. Streng, voorzitter van de LTB. die de vergadering leidde, heeft in zijn inleidend woord er op gewezen, dat men telkenmale ln Gouda bij het organiseren van de beurs moeilijkheden ondervindt door een te beperkte plaatsruimte Hij deelde mee. dat men in Woerden drie dagen de be schikking kan krijgen over de ruime markt hal tegen een zeer lage huur. T.m. 27 Jan. 10—12.M en 1.30—4 uur Museum „Het Catharlna Gasthuis": Tentoonstelling „De Kerst in begld" (op Zon- en feeatcMBen van 2—4 uur). 24 December 7.30 uur Remonstr. Kerk: Kerst- wijdingsdJenst Vrijz Prot, groepen opvoering Kleine Kerstspel 24 Dec. 2 uur De Beursklok: Spiritualistische séance o.l.v. W. Lagerweij (8.30—8 uur tentoon stelling van automatisch en inspiratie! ontvan gen schilderijen) 26 Dec. 4-4 uur Concordia: Receptie 3. H. Mulder t.g v. 80ste verjaardag. 28 Dec. 8 uur Dansinstituut Kok: Danswed strijden. 27 2* 29 sn 31 Dec 10—s uur Artl Legl: Uit reiking van werkboekjes voor chauffeurs (Vrijdags ook van 7—10 uur 's avonds). 27 Dec. 8 uur Concordia: Piano- en decla matie-avond Kath. Culturele Kring. Sdmon Halie (piano) en Jaap Engelberts (voordracht). 28 Dec. 7 uur Central- Juniorenavond G.C. en P.C. „Olympla". Bioscopen Schouwburg Bioscoop: Lach en vergeet (met David Niven en Vera Ellen). Thalla Theater: Tot zien® in New Orleans fmet Kattrijn Grayson en Mario Lanza). Donderdag 3 uur jeugdprogramma met De zoete Brij". Reünie Bioscoop: Furie van de Kongo (met Johnny Weissmullér). Aanvang: 8.13 uur: Kerstdagen 3 5. 7 en 9 13 uur; Donderdag 3 en 8.13 uur. Doktersdienst Van Maandagavond 12 tot Dinsdagavond 12 uur zijn aanwezig de artsen H. Reedijk. Cra- bethstraat 45 (telefoon 3132) en J. H. F. Rem- me Fluwelensdngl 39 (telefoon 3003) Van Dinsdagavond 12 tot Woensdagavond 12 uur de doktoren: R. Rombach, Van Baerle- strpat 9 (telefoon 5100) en N. Tom. Burgenvees- ter Martenssingel 09 (telefoon 2609) Apothekersdienst Steeds geopend (des nachts alleen voor re cepten) Apotheek E. Grendel, Prins Hendrik straat 15 c en J. Rond. Kleiweg 78. Morgen op 25 December, hoopt mevr. J. N. van Dantzig-Melles, de wethouder van Onderwijs, haar vijf en zestigste verjaardag te gedenken. Veler goede gedachten zullen ongetwijfeld uitgaan naar deze vitale vrouw, die met zoveel enthousiasme en vreugde en ook met zoveel activiteit en toewijding al bijna vijf en twintig jaar haar krachten geeft aan het algemeen belang. Sinds 1927 als raadslid en sinds 1946 als wethouder neemt zij. als af gevaardigde eerst van de SDAP, later van de Partij van de Arbeid, deel aan het ge meentebestuur Met evengrote ambitie wijdt zij zich ook in tal van andere kwaliteiten aan de publieke zaak. als om enkele van haar functies te noemen, voorzitster van de Huishoudschool, lid van het college van regenten van het Van Iterson Ziekenhuis, lid van het college van regenten van het rusthuis „Huize Juliana" en bestuurslid van het Mussenhuis, allemaal sociaal werk. dat haar zo na aan het hart ligt en dat haar grote liefde heeft. Moge de bewonderenswaailijige werk kracht, d4e haar eigen is, haar nof lang ge schonken worden. (Advertentie) OUD-KATHOLIEKE KptK Gouwe 107 op Maandag 24 December des avonds 11 u. Iedereen Is hartelijk welkom. XJET IS ZO LANGZAMERHAND een traditie geworden, dat de Boskoopse ASchilderskring in de Kerstweek een expositie houdt. Ook dit jaar geschiedt dit, thans in twee lokalen van de openbare school aan de Burgemeester Colijnstraat te Boskoop (tot en met Zaterdag a.s.) en weer i« het zo, dat men met een zekere verrassing van de prestaties dezer schilders kennis neemt. Niet, dat er hier veel doeken aanwezig zijn, waarbij men nU werkelijk de neiging gevoelt om van kunst werken te gaan spreken. Daarvoor ontbreekt het de meeste exposanten toch te zeer aan vakkennis en vooral aan schilderkunstige cultuur. Doch wie weet, hoezeer de meeste amateurs schilderen gelijkstellen met een slaafs copiëren van de werke lijkheid, moet met voldoening constateren, dat deze Boskopers iets durven geven, dat de werkelijkheid te boven wil gaan. Er is hier meer fantasie, meer persoonlijks en eigenaardigs dan men meestal op tentoonstellingen van amateurswerk vinden kan. En ook in die gevallen, waar een zekere onhandigheid, inconsequentie en pri mitiviteit in de uitvoering onmogelijk onopgemerkt kunnen blijven, is het toch dikwijls nog duidelijk, dat iets in de schilder tot uiting drong, dat er een werke lijke aandrift aanwezig was. Zeer zeker ls dat hier het geval bij Gert van Eijk. Hij heeft iets in zich van een ver halend schilder. Dat blijkt niqt alleen uit een vertellend „tweeluik" als „De onbe schaamde Buurman", maar ook uit de pri mitieve nadrukkelijkheid, waarmee hij in gaat op details en bijkomstigheden. Zijn verbeelding komt meestal niet los van het burgerlijk-banale, doch door de over-detail- lering en de naïef-caricaturale vormgeving („In de Lijmkit") lijkt het toch, of er in zijn alledaagse onderwerpen iets van een andere werkelijkheid gesuggereerd wordt. De kleur blijft bij hem echter hard en gestremd, wei nig smaakvol in de arrangementen. Thijs van Wijngaarden blijkt, wat dit laat ste betreft, een belangrijke stap in de goede richting gemaakt te hebben. Wel kan hij. als in de kleurvlakken van zijn „Bollen- Zondag" nog van weinig verfijning blijk geven, in „Vlaggetjesdag. Scheveningen" ging hij over tot een kleintoetsige schilder wijze, een luchtiger verfopdracht, waardoor de kleurplekken minder vast kwamen te zitten. Vooral in de luchtige, ruimtelijke werking van masten en vlaggen blijkt hier de winst van een kleur, die adem gaat krij gen. De vier figuurtjes op de voorgrond vor men zeker niet de sterkste partij deels door de kleurstelling, deels door de tekening in de gezichten, die zich niet met deze enigszins atmosferische schilderwijze ver draagt. Ook in het landschap „Otweg" sto ten twee opvattingen op elkaar: een atmos ferische en een primitieve. Het bosschage, zeer mooi van organisatie en verdeling, is voornamelijk op toon geschilderd (opmerke lijk vooral de boomgroep rechts in grijs groen), maar het al te nadrukkelijke oranje huis, de hardwitte brugleuning en het te blauwe water zijn het resultaat van een blik. die de dingen niet met elkaar in ver band brengt en vergelijkt. Inderdaad ook zo kan men een landschap schilderen, maar dan is het onmogelijk een boompartij in een samenbindende toon te behandelen. Al met al een schilderijtje, dat meer zegt van een schilder Van Wijngaarden dan veel van zijn vroeger werk. Bij Piet Verwey overweegt de fantasie. Wel beschikt hij niet over de picturele mid delen, waardoor een schilderijtje als „Het Laatste Uur" tot een dwingend geval ge maakt zou kunnen worden, wel is zijn „Ahasverus" te arm van kleur, men moet toch respect hebben voor de durf, waarmee hier getracht wordt, iets van een eigen we reld te vertolken. De raad van Ouderkerk a. d. IJssel kwam onder voorzitterschap van burgemeester Neet bijeen. De voorzitter deelde mede, dat aan de firma Duijm voor 366 is opgedra gen het plaatsen, monteren en aansluiten op het electrisch net van twee ribbenbuis- kachels met- garagethermostaat en af standsschakelaar in de nieuwe brandweer garage Besloten werd een bedrag van 20 beschikbaar te stellen voor de in richting van het nieuwe gebouw, dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten ter gelegenheid van haar 40-jarig jubileum in 1952 in gebruik hoopt te nemen. Voor het gemeentepersoneel werd een maat regel getroffen waardoor het, evenals het rijkspersoneel, een uitkering ineens van 5.zal ontvangen. Op een verzoek van het bestuur van de Chr. Boeren- en Tuindersbond te Gouda een subsidie voor zijn landbouw- en tuinbouwschool voor het cursusjaar 1951 1952 ten bedrage van ƒ20.— per leerling, komende uit Ouderkerk a. d. IJssel. werd met vijf tegen drie stemmen gunstig be schikt. De gemeente-rekening 1950 werd voor lopig vastgesteld met de volgende cijfers: gewone dienst ontvangsten 217.574, uit gaven ƒ210.189, batig saldo ƒ7.384; ont vangsten en uitgaven kapitaaldienst 1.420.204. De begroting van het burger lijk armbestuur voor 1952 werd vastgesteld in inkomsten en uitgaven op 19.305. Besloten werd op de gemeentebegroting 1951 alsnog uit te trekken een bedrag van 1025 voor het nazien der motorspuit in wijk A. Op voorstel van B. en W. be paalde de raad het bedrag, tot hetwelk ge durende 1952, ter voorziening in de behoefte aan vlottende middelen, kasgelden kunnen worden aangegaan, op ƒ425.000.Voor de Lageweg en 't Zwaantje werd een wij ziging van het uitbreidingsplan vastgesteld. Post voor toga Bij de behandeling van de gemeente begroting 1952 vonden diverse leden de post voor onderhoud van het plantsoen ad 1500.— te hoog. Nadat de voorzitter had toegelicht, dat in 1952 diverse werkzaam heden zullen geschieden door twee mensen, die een uitkering uit de overbruggings- regèling genieten en voorts had mede gedeeld, dat een grasmachine is aan geschaft en dat onder deze post ook val len de beplanting en het onderhoud daar van achter het gemeentehuis en langs diverse straten, lieten deze leden hun be zwaren vallen. De heer De Rek vroeg een post voor het uitbaggeren van dg IJssel nabij de steiger. De voorzitter antweordde, dat dit Inder daad nodig is. B. en W. hebben alsnog een post van ƒ1500.— daarvoor op de begroting geplaatst. De heer Heuvelman bracht ter sprake de post ad 300.— voor het aanschaffen van een toga voor de ambtenaar van de burgerlijke stand. Hij verklaarde zich om godsdienstige redenen tegen.Hij vindt het dragen van een toga door een dominee of rechter op zijn plaats. Men dient echter niet verder te gaan. De voorzitter verklaarde, dat B. en W. uitsluitend om practische redenen deze post uitgetrokken hebben. Hij ia er voor. dat in Jan van Ooisterom heeft zich gewaagd aan een vrij groot formaat en het er lang niet slecht afgebracht. Hij is er in geslaagd aan zijn „Boskogps Dorpsgezicht" de nodige eenheid te geven door een sterk vereenvou digde lineaire tekening, maar het bezwaar blijft bestaan, dat men de vlakke en weinig genuanceerde kleur te veel als een toevoeg sel, een bijkomstigheid, ondergaat Groeiende zegkracht Bij Toon Hendriksen heeft men onmid dellijk het gevoel met een schilder te ma ken te hebben. Zijn werk heeft ongetwij feld een decoratieve inslag (Jongen met Vlieger). Iets van de lyriek, die indertijd zijn „Bloemenkoopman" zo aantrekkelijk maakte, werkt nog na in zijn „Straatje" (vooral in de rechter partij), maar over het geheel is zijn visie naakter en tegelijkertijd stelliger aan het worden. Dat was verleden jaar al te merken aan zijn tuinderstuk, thans wordt deze tendens door een doek als „Sloperswerf" ten duidelijkste bevestigd. Ondanks enkele plekken, die nog een revi sie behoeven (een rood op de voorgrond, een oker in een schuurtje), verraadt dit werk een veel grotere innerlijke spanning dan de „Man zonder Oogst" van verleden jaar. Een werkje als „Gehucht" is voor Hendrik sen echter te simpel van oplossing hij zal moeten weten, dat hij aan zijn talent ver plicht is, steeds het zwaarste van zichzelf te eisen. De nog jonge tekenaar Jan Groeneveld komt ditmaal wel zeer goed voor de dag. Blijkens twee naaktstudies heeft hij sinds het landschap van de vorige expositie ge wonnen aan zekerheid, terwijl twee penseel tekeningen in Oostindische inkt, „Boksers" en „Schermers", laten zien. welk een uit stekend gevoel hij bezit voor houding, rhythme en actie. Vooral „Schermers" is overtuigend, al kon de omgeving der figuren iets meer uitgewogen iets verfijnder be handeld zijn. Van de wat nuchtere Jan van Eijk dient* een portret van een Meisje met guitaar ver meld te worden, bij zijn vorige portretten een grote vooruitgang. Drikus v. d. Valk deed in zijn „Zonsondergang" een grote worp, en al kan men het doek zeker niet geslaagd noemen, het bewijst, dat het ook hem niet aan durf en ondernemingslust ont breekt. Een schilderskring leeft pas werkelijk, wanneer er van tijd tot tijd ook toevloed van jonge krachten is. Het uiteraard nog irille tekenwerk van de veertienjarige lenny Erkelens laat zien, dat ook een nieuwe generatie zich voorbereidt om deel te nemen aan het werk van de Kring, ter- \yijl Rudolf Kluis met de inzending van twee gouaches uit Amerika toont, dat hij zijn oude vrienden nog niet vergeten is. P. C. J. REYNE. een passende kledij een huwelijk wordt voltrokken en men kan niet van iedere ambtenaar van de burgerlijke stand eisen, dat hij een jaquet heeft. De burgemeester is er van overtuigd, dat over een paar jaar het dragen van een toga door de ambtenaar van de burgerlijke stand regel is. De heer Verkaik zeide zich er wel mede te kunnen verenigen. Zijn dochter heeft reeds gezegd, dat zij de eerste hoopt te zijn die door een ambtenaar-met-een-toga-aan getrouwd wordt. Wethouder De Jong zou graag een an dere oplossing gezien hebben, doch die is er zijns inziens zonder hoge kosten niet. Daarom is hij er niet op tegen een toga aan te schaffen. De heer Demper had bezwaren tegen een toga. Hij heeft persoonlijk geen liefde voor uniformiteit. Hij vreest voor een vervlak king van de huwelijksvoltrekking. De heer Speksnijder was er niet op tegen. U trekt de toga maar aan. hoor burgemees ter. zeide hij. De heer De Rek joelde niet veel voor een toga Het bruidspaar heeft er toch meestal geen erg in wat de ambtenaar aan heeft. Misschien zou het er maar zenuw achtig van worden. De heer Hoogendoorn vroeg, of, als er besloten wordt de post niet te handhaven, het bedrag ergens anders voor besteed zal worden. Nadat de voorzitter ontkennend heeft geantwoord, verklaarde de heer Hoogendoorn zich tegen aanschaffing. Bij de stemming waren vier leden pro en vier anti toga. Deze uitslag was voor B. en W. aanleiding de post van de begroting af te voeren. Het is de beoeling, dat in de toekomst in een aparte raadsvergadering nog eens over deze aangelegenheid zal worden gesproken. Bestrijding gladheid De heer Hoogendoorn stelde het sneeuw ruimen aan de orde. De post voor bestrij ding var( de gladheid van wegen is z.i. te laag geraamd. Ook vindt hij deze'4 zaak hier niet goed geregeld. Men moet er 's morgens vroeger mede beginnen, b.v. om 6 uur De voorzitter zeide, dat deze kwestie al eerder besproken is. Een bevredigende op lossing is hiervoor nog niet gevonden. De gemeente beschikt niet over voldoende personen, zoals b.v. in een .nabijgelegen gemeente. Hier wordt zand gestrooid door de Krifnpenerwaard op verzoek van de gemeente. Het hoogheemraadschap beschikt over een auto met zandstrooier. VB. en W. zullen deze zaak echter nog eens bespre-, ken om tot een bevredigender regeling te komen. De heer Demper stelde voor, dat iemand van het hoogheemraadschap uitsluitend wordt belast om aan deze zaalc al zijn aan dacht te besteden en dat de gemeente hem hiervoor beloont. De raad besloot de post van 500.— te verhogen tot 1000.—. De heer Heuvelman had bezwaren tegen het Technisch Bureau. Hij verzocht B. en W. nauwkeurig het tijdstip in acht te blij ven houden, waarop de gemeenschappelijke regeling tot instandhouding van dat bureau opgezegd kan worden. Ook het Instituut Stad en Landschap vond in zijn ogen geen genade. Ook hier wenste hij in een vol gende vergadering eens over te praten en Vires-jeugd vierde feest Men schrijft ons: Zaterdagmiddag hiel», „Vires et Celeritas" in een druk bezet Central het jaarlijkse Kerstvacantiefeest voor zijn meisjes- en jongensafdelingen. Er was een zeer uitgebreid cabaretpro gramma. Een nieuw clublied bracht er al vlug de stemming in. Een uit negen per sonen bestaand mondharmonica- en guitaarorkest o.l.v. Jan Verkerk, met zang van Jan v. d. Heuvel, bracht op vlotte wijze een aóntal populaire nummers. De heer Perdijk. geassisteerd door de heer Pols e.a. zorgde met zijn schetsjes voor een bijzonder vrolijke noot. Vooral bij de clownsnummers, waaraan de jeugd kon meedoen, was er menigmaal een daverend gejuich. Jan v. d. Heuvel zong een paar liederen. Ook de jongste Viresleden lieten zich niet onbetuigd. Nel Verkaik was met aardige tapdances weer van de partij en Astrid Nijhoff speelde op de piano heel aardig' ..Vineta-klokken" en een wals van Chopin Deze meisjes brachten voorts met Adri de Rooy en Marjan Hoeve enige leuke schetsjes. Piet van Nederpelt, een kleine man met een grote harmonica, speelde enige bekende nummeEtjes en Jim van Veenendaal had een welverdiend succes bij zijn voordracht met imitaties. Het orkestje besloot programma. De be- geleidings- en omlijstingsmuziek van het programma werd verzorgd door de heer Cabout. De laatste drie kwartier werd besteed aan spelletjes en wedstrijden. Tussen de bedrijven door hebben de meisjes en jon gens zich tegoed gedaan aan chocolade melk, oliebollen en siroopwafelen. desnoods de bouwverordening daartoe te wijzigen. Het had zijn instemming dat de gemeente voor de personele belasting in de 6e klasse is geplaatst. De heer Demper zou gaarne de ver makelijkheidsbelasting afgeschaft zien of in ieder geval wijziging van de verordening zodanig, dat de plaatselijke verenigingen deze belasting niet meerbehoeven te be talen. Ook de heer Hoogendoorn had deze wens. De voorzitter zegde toe dit te zullen be- ijken. De heer Hoogendoorn zeie ook nog iets over het Instituut Stad en Landschap. Hij vindt het een instelling, die ieder particu lier initiatief doodt. Velen zijn door dit instituut onnodig in moeilijkheden gebracht. De heer Demper zou gaarne zien. dat er iets meer gedaan zal worden voor de jeugd. Er ligt nog een terreintje bij de Wilhel- minastraat. dat prachtig ingericht zou kunnen worden éls speelgelegenheid voor de jeugd. De voorzitter zegde een onder zoek toe. De begroting werd daayna zonder hoofde» lijke stemming vastgesteld. .Bij de rondvraag bepleitt# de heer Hoogendoorn de plaatsing van een brieven- fjaaiaiug van I bus aan de Oudelandseweg, terwijl hij voorts te kennen gaf gaarne het volgend jaar een exemplaar van de begroting met toelichting te ontvangen, tenelnér" deze nauwkeurig te kunnen bestuderen. N De voorzitter zegde overweging toe. T^n slotte antwoordde de burgemeester op een vraag van de heer Demper wie de molen „Hermina" zal restaureren: de- heer Adriaens uit Weert.

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 2