vleeswaren JERICHO OPGRAVINGEN IN ERKORT VE Ruwe vermaken aan boord van het goede schip Swaluw Lof en critiek van onderwijzers voor nota van minister Rutten De Moerdijkbrug tachtig jaar en nog ijzersterk MODENIEUWS van hier en daar Carmen deed een goede keuze In Coventry verdient men geld als water En de tverknemer is koning PHILIP CARTERET Haaienvangst meteen dieplood OP 1 JANUARI EEN JARIGE SPOORBRUG „Kan nooit", zei een deskundige Strijdvaardige openingsrede van de voorzitter van de N.O.V. Besnoeien op onderwijs is gevaarlijk Storm over Engelpnd en Ierland Vis Victorie de nieuwe herenmotie NIEUWE KANSEN OP DE ZUIDZEE-EILANDEN mmmm TITO NEEMT ZIJN DRAAI De Joegoslavische communisten erkennen fouten MODERN BRITS KLONDYKE Collectieve boerderijen bleken een mislukking Franco's schoonzoon is geen nietsnut De plek waar Zacheus' woning stond Verdedigingswerken Jezus zag de muren Spelevaren met een maa<ï vol alcohol OP DE OVERSTEEKPLAATSEN Zebra's eisen ruim zestig doden per maand te Londen t Professor schenkt zijn spijjierschrifteollectie (Advertentie) EENER REIZE RONDOM DE WEERELD door KAPTEIN VRIJDAG 28 DECEMBER 1951' 1 - TWEEDE BLAD PAGINA Philip Carteret was, wat je noemt, een Bereisde Roel. en had voor zijn tijd ontzaglijk veel gezien van de wereld. Voordat hij zelf bevelhebber werd van De Swaluw, had hij op de Dolphijn al eens de wereld rondgezeild onder commandeur Byron en hij was nog nauwelijks van de vermoeienissen van die vorige reis beko men, toen hij er alweer met een nieuwe opdracht op uitgestuurd werd. Maar on danks zijn reiservaring verwohderde de kapitein zich nog dagelijks over wat hij zag. over het ongekend zware rjoodweer, over de inboorlingen, de dieren en de planten. En hij maakte er zijn mensen op opmerkzaam oiri hen stof tot praten te geven en het gruwelijke spook te verdrijven, dat het schip steeds volgde: het spook van de verveling. Vreemde dieren ontmoetten de reizigers op hun tochten en zij maakten er trouw, na hun thuiskomst, tekeningen van. Hun geheugen speelde, hen daarbij wel eens parten en dan ontstonden dieren als op de afbeelding: een mengsel van paard, hond. zwijn en nog enkele andere bees ten Het was mede daarom, dat mannen aan het werk werden ge houden, maar niet altijd was er voor ieder wat te doen en op de duur werd zelfs de harde arbeid een sleur. Daarom gaf de kapi tein ook toestemming tot de jacht op hoen ders zodra men ergens aan land ging en daarom had hij, voor zichzelf, de hobby om de eigenaardigheden van flora en fauna te bestuderen en aan te tekenen. „Wij zagen, schrijft hij, tusschen beide eene meenigte vogels, bijzonderlijk Alba trossen. meeuwen, scheer-waters en eenen zwaarvliegentjen vogel van grootte als een kloeke duif. dien de zeelieden den naam gaven van 't hoen van de Kaap de Goede Hoop; hij is van een donkerbruine of lie ver zwartachtige kleur, waarom hij som tijds de zwarte meeuw genaamt word; wij zagen insgelijks veele Peintaden van de zelfde kloekte en met zeer fraaije zwarte en wjtte stippen: zij houden niet op te vliegen alschoon zij over het water schij nen ta loopen gelijk den vogel die de Engelschen den naam geven van moeder Carei's Kieken, een soort van Pelikaan". Wij kunnen ons echter wel indenken, dat de matrozen mannen van het soort, dat draadnagels pruimt niet in verrukking konden geraken over een vogel-die-over- het-water-loopt of over een „kloeke duif". Zij verlangden naar af en toe de sensatie een fikse vechtpartij met messen en bloed, naar een kieihglerij of naar een op windende gebeurtenis zoals een zwempartij door de branding om watervaten te vullen. Geen wonder, dat de kapitein aan de ene kant streng de discipline moest handhaven, maar aan de andere kant ook toestemming gaf tot wrede handelingen, die hem in de grond van zijn hart moesten tegenstaan. Zo v erzette hij zich niet tegen de dikwijls al te moordlustige jacht op zeekalven waarvan het vlees overigens voortreffelijk smaakte en de olie welkom was of de bloederige haaienjacht. Haken om de hyena's van de Oceaan te vangen bezat men niet. want dergelijk nut tig materieel was mét de uit het oog verlo ren schepen van de vloot verdwenen. Daar om gebruikte men het dieplood, waarmee inderdaad goede vangsten werden verricht. Was het dier eenmaal aan boord, dan hank- te men op de ais razend zwaaiende staart in met bjjlen en hakmessen, tot het dier leeggebloed was. Wreed en stuitend maar toch begrijpe lijk van dit ruwe stel klanten dat alles wilde doen om de eentonigheid van lucht 'en. it van een maandenlange Australische vasteland gaf kapitein Carteret zijn mannen zoveel mogelijk rust en op een ^an de eilanden tenten verblijf houden en s voedsel eten. Het zou 35 r de mannen hun volgende le kregen "JTn nu gaan ze nog een brug over 't Hollandsch Diep maken ook Dit was de mede deling, die in de tweede helft van de 19de eeuw de gemoederen in beweging bracht. Er wai in die tijd al heel veel geschreven en geredetwist over de aanleg van de spoor wegen en toen men ook het aantal spoorbruggen, om de Noord- en Zuidnederlandse lijnen met elkaar te verbinden, ging uitbreiden, was 't helemaal Holland in last. Bruggen „Dijkbreukwerktuigen waren 't. „Levenslustige roofdieren, die zich als Zuid- Amerikaanse vampyrs aan de schatkist zouden hechten om die leeg te zuigen „Rampen aouden er komen, als het kruiende Ijs de bruggen zou meesleuren Maar de Moerdijkbrug werd gebouwd en hoe het ijs ook kruide en het water wild klotste, de brug bleef staan, als onmisbare schakel in het economisch zo belangrijke spoorwegnet. En de Brug over de Moerdijk, die helemaal niet over de Moerdijk is gebouwd, gaat nu op 1 Januari zijn 80ste verjaardag vieren. En toch waren zelfs de deskundigen In het begin pessimistisch gestemd. Een En gelse ingenieur met internationale ver maardheid verklaarde, dat er in een land als het onze helemaal geen bruggen ge bouwd konden worden Maar de bruggen kwamenIn 1858 te Maastricht van de Aken—Maastricht Spoor weg en de brug te Westervoort van de Ne derlandse Rijn Spoorweg Maatschappij. Ook het ministerie Van HallVan Heem stra nam de bruggenbouw krachtig ter hand en verkreeg, niet ten onrechte, de naam' van „Spoorwegkabinet". Op 12 Maart 1866 En toen kwam dan het plan om het Hol landsch Diep te overbruggen. Maar dat Hollandsch Diep was niet zo enkel een riviertje, doch een breed, diep water, waar hét geducht kon spoken en waar al heel veel mensen het leven hadden verjoren Toch werd wel ingezien, dat de grote In dustrieën in het Westen dringend een ver binding met het Zuiden nodig hadden. Bo vendien was er het gevaar, dat de Zuider spoorlijnen steeds meer in buitenlandse handen zouden komen. Ten slotte besloot men de grote stap te wagen en op 22 Maart 1866 werd het doen van grondboringen aanbesteed. Aanvanke lijk werden de kosten op ongeveer 8 mil- lioen geraamd, maar toen honderden arbei ders in 5 jaar tijds de brug hadden afge bouwd. kwam men op een totaal van. 5'/» miliioen gulden. De brug. die in de Jaren 1866 tot 1872 werd gebouwd, telde' 14 openingen, elk van 108 meter. De totale lengte was 1469.30 meter, dus bijna l'/« km. De overspanningen kwa men te rusten op 13 pijlers en 2 verbin- dingsdammen. van 700 meter in het Noor den en 400 meter in het Zuiden. De brug werd op het Noorderhoofd in steigers gebouwd en daarna over een kleine afstand ingevaren, zoals later, zij het op wat moderner wijze, de overspanningen van de verkeersbrug zouden worden ingevaren Aanvankelijk was er in de spoorbrug een draaibaar gedeelte, om de doorvaart niet te belemmeren. Toen de verkeersbrug over het water werd gelegd, kon dit draaibare ge deelte verdwijnen, omdat toen ook de over spanningen van de spoorweg verhoogd wer- Tien pijlers werden gefundeerd op beton en gebouwd door D. en A. Volker Lzn, te Sliedrecht. De overige drie pijlers, die in het diepste deel moesten worden gelegd, werden gefundeerd met behulp van lucht druk door de fa. Gouin en Cle te Parijs. De bovenbouw werd uitgevoerd door Paul van Vlissingen en Dudok van Heel te Am sterdam (thans de N.V. Werkspoor). De kos ten per meter-brug bedroegen ƒ2639. Het ontwerp van de brug werd gemaakt door en de uitvoering geschiedde onder lei ding van een commissie, bestaande uit de hoofdingenieurs J A. A Waldorp en J. A. Koql en de ingenieurs N. Th. Michaelis en J. G. van den Bergh. Op 27 December 1871 werd de brug be proefd en goedgekeurd en reeds op 31 De cember werd zij officieel geopend door de heer F s'Jacob, directeur-generaal van de Staatsspoor. Op 1 Januari 1872 werd zij voor het ver keer in gebruik gesteld. De tijd tot voor bereiding van feestelijkheden op grote schaal was wat kort en bovendien waren vele autoriteiten verhinderd door de jaar wisseling. zodat van een plechtigheid, een belangrijke verbinding als deze waardig, geen sprake was. Door de Duitsers vernield In de winter van 1944'45. toen het Zui den reeds door de geallieerde troepen was bezet, hebben de Duitsers de brug op ver schillende tijdstippen door opblazing ver nield. Zes van de 14 overspanningen wer den zodanig beschadigd, dat zij niet meer hersteld konden worden. De brug. die thans voorlopig is hersteld, telt nu. van het landhoofd aan het einde van de aarden baan. de volgende delen: een Engels aan-brugje van 30 m., een z.g. ESTB- brug. een' Callendar Hamiltonbrug van 54 m. een deel van de Waterloobridge uit Londen van 45 m., gemonteerd te Dordrecht, een gerepareerde normale overspanning, twee Callendar Hamiltonbruggen van 50.40 meter elk en 7 herstelde oude overspannin gen. Er werden 2 hulppijlers gebouwd. 'Men was bij de herstelwerkzaamheden zeer afhankelijk van de weersomstandig heden en het oorspronkelijke plan. de brug op 1 Augustus 1946 te openen, kon niet wor den verwezenlijkt. Dat men slechts enkele weken na dit tijdstip, n l. op 24 Augustus, tot opening van deze zo belangrijke brug kon overgaan, stemt echter tot grote vol doening. De brug werd door Prins Bernhard geopend. Het ligt nog steeds in de bedoeling de brug dubbelsporig te maken. Wanneer Nieuwe regelingen voor invoer in Wesl-Duitsland Met ingang van 1 Januari zullen in West- Duitsland nieuwe regelingen voor de invoer van kracht worden, dig beogen de weg voor te bereiden voor de voorgenomen „beperkte liberalisatie" van de invoer. Deze regelingen houden o m. in. dat de leveringstermijnen voor Importen uit Europese landen niet langer dan 60 dagen en Voor importen uit andere landen niet langer dan 90 dagen zullen mogen zijn. De Nederlandse Onderwijzers Vereniging heeft voor zijn zesde Algemene Vergadering Rotterdam als plaats van samenkomst gekozen en 265 afgevaar digden van 163 afdelingen uit alle delen van het land zullen tot Zaterdagmiddag in gebouw Palace van gedachten wisselen over onderwerpen als de onderwijsnota van minister Rutten. de positie van de gehuwde onderwijzeres, de wensen be treffende een wettelijke regeling van het kleuteronderwijs, opvoedkundige grond slagen en vooral ook het salarisvraagstuk, bij welk laatste punt speciaal de clas sificatie der gemeenten, de marges, de grondsalarissen, de achterstelling van niet-hoofdaktebezitters en de ontknikking in beschouwing zullen worden ge nomen. De heer W. P. Moret van de Rotterdamse afdeling begroette gistermiddag bij de aanvang van het congres de deelnemers. Hij heette hen welkom in Rot terdam waar, naar hij zei. de overheid begrip toont voor het belang van de NOV. Daarna stak de bondsvoorzitter, de heer Jac. Lootsma van wal met een strijdvaardige openingsrede. Met instemming werd het besluit van het hoofdbestuur begroet, dat de NOV zich zal verzetten tegen elke poging om de pacifi catiegedaehte op andere takken van onder wijs dan het I ager Onderwijs toe te passen, zolang voor het Lager Onderwijs in de Wet geen bevredigende uitwerking vaa de paci ficatiegedachte is vastgelegd. Etterbuil Nooit zal het militaire apparaat zo kost baar mogen worden, dat het op zichzelf een bedreiging wordt voor onze cultuur, aldus de heer Lootsma. Ooft nu weer hebben ho gere defensiekosten tot besnoeiing op de kosten van het onderwijs geleid, maar al leen dan. wanneer men ervaart, wat het zeggen wil om in een cultuurstaat te leven. an men werkelijk bereid zijn om voor de andhaving van die cultuur offers te bren gen en het onderwijs is het apparaat bij uitnemendheid om de cultuur van geslacht op geslacht over te dragen. Daarom is het onderwijs voor de cultuur even belangrijk ais de defensie en dat wordt helaas nog niet algemeen ingezien. Vervolgens bracht de heer Lootsma de positie van de openbare school ter sprake. De tegenwoordige uitwerking van de paci ficatie in de Lager Onderwijswet laat nog steeds de mogelijkheid open. dat de open bare school in het nadeel wordt gebracht en de practische toepassing geeft reden tot critiek. Als voorbeeld noemde de voorzit ter Moerdijk en Diemen, waar de gemeente raden volgen-s hem ernstig in gebreke zijn gebleven voor wat de behartiging van de belangen van de openbare school betreft. De NOV eist een ingrijpen van de autori teiten. „hoe dan ook". Een nieuw probleem is de financiering van de scholenbouw. In Apeldoorn is gepoogd, de regeringsvoor schriften inzake de rentevoet voor beleg gingen te ontduiken. Hiertoe zijn alleen bij zondere scholen in staat, voorzover het schoolbestuur de nodige contanten weet te krijgen De voorzitter betoogde, dat aan deze toestand een eind moet worden ge maakt. Als belangrijke gebeurtenissen uit het af gelopen jaar releveerde de voorzitter het 10-jarig bestaan van de Algemene Neder landse Onderwijzers Federatie („een on misbaar instituut in onze onderwijswereld"), de totstandkoming van de Nederlandse Schoolradio („kan van onschatbare beteke nis worden"), de actie voor een rusthuis voor gepensioneerden („een erezaak voor onze vereniging") en de onderwijsnota van minister Rutten („bijzonder belangrijk en in veel opzichten een mooi stuk werk"). Wat de gehuwde onderwijzeres betreft, eist de NOV, hangende het werk van de desbetreffende regeringscommissie, voor haar een gelijke behandeling als die. welke de gehuwde ambtenares geniet, wier ontslag jtot dusver steeds is opgeschort. Onderwij zeressen worden bij haar huwelijk ontslagen en als men haar nodig heeft, worden zij eventueel als tijdelijke leerkracht weer aan genomen, vrijwel zonder rechtspositie! Een wettelijke regeling van het kleuteronderwijs is spoedeisend Men moet bevoegde kleuter onderwijzeressen opleiden en deze niet min der salaris geven als onderwijzeressen zon der hoofdacte. Thans worden deze werksters uitgebuit. e „ontknikking". die de voorzitter een dwaasheid noemde en die door een volgende spreker een ..etterbuil" in de salarisrege- ling zou worden genoemd, komt in de ver gadering nog uitvoeriger ter sprake. Als oorbeelden van dwaasheid noemde de \oorzitter het feit. dat een onderwijzer die de akte tekenen haalt of zich verder be kwaamt in zangonderwijs geen hoger sala ris krijgt, hoewei htf beter voor zijn werk is geworden. Haait hij een taaiakte, die in geen enkel opzicht aan s{jn werk op de la gere school ten goede komt. dan wordt hU wél hoger gesalarieerd. Sterker ia nog. dat een leerkracht bij het buitengewoon lager onderwijs, die studie maakt van de psycho logie van het niet normale kind. in zijn sa laris geen waardering voor zijn moeite uit gedrukt zal vinden. Hij gaat wel meer ver- dlened. als hU zich verder in de wiskunde bekwaamt, hoewei zijn leerlingen daan bit-, ter weinig mee opschieten. „Dese onrecht vaardigheid m o e t uit onze saiarisregeilng." „Dit Carthago moet verwoest worden!", aldus de heer Lootsma en met dat parool verklaarde hij de vergadering voor geopend. Nota Ruften Hierop werden in vlot tempo verscheidene agendapunten afgewerkt. Onder meer werd een rapport aangenomen over de grondsla gen van het paedagogische werk van de on derwijzers. in welk rapport onder meer een definitie is opgenomen over het wezen van dc openbare school. In de avondvergadering van gisteren hield de heer F. Evers een in leiding over de nota van minister Rytten. Hij had veel lof voor dit stuk, dat voor het eerst een leiddraad geeft voor een onder wijsstelsel, niet vanuit adjninistratief-finan- ciële overwegingen, maar uit onderwijskun. dig gezichtspunt. Persoonlijk betreurt hij bet echter, dat niet principieel wordt vast gehouden aan een basisonderwijs van 5 jaar. In plaats van EVO-afdelingen aan diverse schooltypen wil hij het Eenvoudige Vervolg Onderwijs liever zien als een tweede leer- kring voor het algemeen vormend volkson derwijs. bestemd voor allö-kinderen. De dif ferentiatie moet zoveel mogelijk op de school geschieden, zonder overplaatsingen. De spreker staafde zijn betoog met citaten uit geschriften van professor Kobnstamm. De heer Joh. H. M. Derksen sprak als vertegenwoordiger van de ANOF en het Katholiek Onderwijzers Verbond vriende lijke woorden, waaruit bleek, dat op ANOF» niveau een contact in aangename sfeer tus sen de organisaties mogelijk is. Aan de Britse kuiten heersten Donderdag zware stormen, welke volgens de voors pei lingen vandaag zullen aanhoii'1'" <|p sommige nlaatsen bereikte de wind een snelheid van 150 kilometer per uur. Twee mannen ztyn om het leven gekomen en op 7(jn minst vie» worden vermist. Scheep vaart en vliegverkeer geraakten In de war en op het land werd schade veroorzaakt aan leidingen, waardoor geheig steden in het donker kwamen. Bomen werden ontworteld, daken weggerukt en op verscheidene plaat' sen ontstonden overstromingen. In Landsend werd een viser door een geweldige golf meegesleurd, toen hi1 zijn bootje op het droge trachtte te slepen Bij St. Johns werd een man in het water ge slingerd. hli verdronk. In Wales spoelde een lege vissersboot aan en njpn neemt aan dat de twee opvarenden verdronken zijn. Verscheidene telegraafkabel tussen Groot- Brittannië en Ierland en Noord- en Zuld- Amerika raakten in het ongerede. Het vliegveld Shannon (Ierland) kwam gedeeltelijk onder water te staan. De Oueen Elizabeth, die op weg naar huis is, hoeft reeds twee dagen vertraging. Kind bij brand omgekomen Maandag brak een brand uit in een wo ning in het Buitenkwartier te Zwartsluis tengevolge waarvan een 4 maanden oud dochtertje van de bewoners J. in de vlam men is omgekomen. De brandweercorpsen van Zwartsluis ep omliggende plaatsen stonden tegen de laaiende vuurzee, die zeer snel om zich heen greep, vrijwel machteloos. De gehele inboedel ging ver loren. Inmiddels had het vuur ook de belen dende percelen aangetast. Een dezer wo ningen werd met de gehele inventaris eVeneens'een prooi der vlammen. Een aan grenzend dubbel woonhuis liep, behalve brand-, veel waterschade op. den zodat de scheepvaart er onder door dit zal gebeuren kan echter thans nog niet |j0n' worden gezegd. Tijdschriftuitgevers in /.ware zorgen De Nederlandse Organi satie van Tijdschriftuitge vers heeft andermaal tot regering en parlement het dringend verzoek gericht een einde te maken aan wat zij onrecht acht je gens de periodieken. De organisatie is van mening, dat de hernieuwde stijging van de papierprijzen het bestaan van vele tijd schriften bedreigt. Zij wijst er in dit verband op, dat in Nederland van de persorganen slechts de tijdschriften onderworpen zijn aan een omzetbelasting op de abonnementsgelden. Bovendien rekent de fiscus de familie- en ont spanningsbladen tot de weelde-artikelen. waarvoor verhoogde heffing geldt. Voorts vestigt de N.O.T.U. er de aandacht op. dat in West-Duitsland de Buh- destag een voorstpl tot heffing van. weeldebelas ting op geïllustreerde tijd schriften heeft verworpen als zijnde' niet bevorder lijk voor de culturele ont wikkeling van de massa COMMIGE eilanden en eilandengroepen in de Stille Oceaan, waarvan wij bij de aardrijkskundelessen nauwelijks de namen leer den, zullen in de toekomst misschien steeds belangrij ker worden als werkgebied voor jonge landbouwdes kundigen, die in Nederland geen werk meer kunnen vinden. Dit vernam onze Australische correspondent die onlangs een gesprek had met professor L. G. M. BaasBecking, oüd-hoog- leraar te Leiden, een inter nationale beroemdheid op landbouwgebied, die ook geruime tijd directeur is geweest van 's Lands Plan tentuin in het voormalige Buitenzorg op Java. De professor is thans verbon den aan de universiteit van Sydney. Onze correspondent vroeg hem naar de mogelijkhe den. die Australë biedt voor landbouwdeskundigen van Deventer en Wageningen. De professor wees er op. dat men in Australië-zelf wel'op een van de onderste sporten van de ladder kan beginnen, maar dat een buitenlander niet kan ver wachten, daar binnen kor te tijd een functie te krij gen. die overeenkomt met de kennis, die men aan een Nederlandse landbouw school opdoet. Het is daar om volgens de professor raadzaam, verder te kijken en ook aandacht te hebben voor de ontwikkelingsgang op de'Australische- en an dere eilanden in de Zuid zee. Hij noemde onder meer Norfolk Island, Nauru, Nieuw-Caledonië. Nieuwe Hebriden. de Fiji-eilanden, Samba, Tahiti en Tonga. Grote maatschappijen be ginnen belangstelling te to nen voor de mogelijkhedep van koffie-, thee- cacao- en vezelcultuur In deze gebie den. maar vooral op copra- plantages kunnen jonge Ne derlanders met -tropenerva- ring worden geplaatst. Na een proeftijd van een half jaar, waarin het salaris laag is en de huisvesting zeer sober, openen zich daar mogelijkheden voor een on afhankelijker positie, met een aandeel in de winst. Voorlopig is het aantal Im migranten. dat hier een be staan kan vinden, echter nog zeer beperkt. (~\P MODESHOWS beijvert men zich allerlei kleurige tkipakken te tonen, maar in de practijk wordt er op de witte sneeuwvelden toch nog veel zwart gedragen, zodat de ski-ster in de oneindige smetteloze ruimte als een donker silhouet afsteekt. Dit skicostuum bestaat uit een winddicht vest vün zwart popeline. met een capuchon, die met witte stof is gevoerd en die bij wijze van sjaal op de schouders kan worden gedrapeerd. Ook de beenbekleding is zwart. 17"OMT men vermoeid van een ski-tocht terug, dan is het prettig het ski-costuum uit te trekken en haastig iets aan te schieten, dat heel gemakkelijk zit. En dan geen gabardine meerDan fluweel groen fluweel bijvoorbeeld, zoals costuum II, dat een sterk vrouwelijk karakter heeft, ook al bestaat het uit broek en overhemd-blouse. door oer DECEMBER 1951' PAGINA 3 hebben gestaan in het gedeelte van Jericho dat is opgegraven, want voor zover prof. Kelso heeft kunnen nagaan, is het juist de wijk der rijken, die is blootgelegd en Za- cheus behoorde tot de rijken En waar pre cies de wilde vijgeboom heeft gestaan, waarin Zacheus is geklommen om Jezus te zien. is evenmin met zekerheid te zeggen, tnaar wei staat er nog altijd een prachtige wilde vijgeboom. met een stam van 1.50 m middellijn, op de weg ten Noorden van het moderne Jericho. Bezoekers willen gaarne Lukas spreekt (19 Een tweede, minder omvangrijke opgra ving verrichtte de expeditie bij Khirbet en Nitla. niet ver van de weg die leidt naar de plek. waar Jezus moet zijn gedoopt. Vele ontdekkers hebben belangstelling getoond voor deze plek. waar een tamarisk staat, die vermoédelijk bewaard is gebl even. om dat ze als heilig geldt. Dat de Arabieren, ondanks hun nijpende behoefte aan brand stof. de tamarisken laten staan, is vermoe delijk te danken aan een overblijfsel van de godsdienst van Kanaanieten. Sommige archeologen menen, dat Jozua eertijds hier zijn hoofdkwartier heeft geves tigd alvorens naar Jericho op te trekken, maar prof. Kelso heeft geen sporen gevon den; die deze veronderstelling bevestigen. Wel vond hij in Nitla overblijfselen van een basiliek, die tussen de 4e en 9e eeuw heel wat wijzigingen moet hebben ondergaan. Ook bevonden er zich resten van een van de achttien kloosters, welke het district Je richo heeft bezeten. Reeds veel is blootgelegd, maar veel zal ook nog moeten worden opgegraven ln de komende Jaren zullen de toeristen, dte het Heilige Land bezoeken, stellig evenals in het verleden, de verleiding niet kunnen weerstaan hun reia uit te strekken tot Jordanië, niet alleen om het water van de Dode Zee over hun vingert te laten glijden, maar ook om een blik te werpen op de mu ren van Jericho, dezelfde muren, waarop ook Jezus oog eens moet hebben gerust. Hier heeft Herodes een Griekse toren af gebroken en daarna een nieuw bouwwerk doen verrijzen. Hij liet bovendien een trap construeren, welke leidde naar laaggele gen tuinen. Daar latere bewoners steeds op de ruïnes van de bouwwevken hunner voorgangers bouwden ontstond boven staande kunstmatige heuvel in JerichQ. Een goed haringsrizocn De Haringteelt 1951 is zo goed als ten ein de. Alle Schevejiingse haringschepen van de Noordzee en uit het Kanaal zijn behouden binnen. Het is niet onmogelijk, dat nog en kele loggers na de Kerstdagen hun geluk in het Kanaal gaan beproeven. Het grootste deel van de naringvloot is nu afgesneden, zols men dat te Scheveningen "noemt De teelt 1951 is over het algemeen bevredigend te noemen. De visserij onder de Engelse wal heeft veel goed gemaakt en menige achter stand ingehaald Ook de Kanaalvisserij was gunstig. De vangsten daar liepen zeer uit een. Schoten van 100 tot 300 kantjes behoor den niet tot de uitzonderingen. In tegenstel ling met vorige jaren is de export van ge zouten haring thans heel wat beter. Van de teelt 1950 was er in het voorjaar nog een fliqk overschot. Nu-is het precies andersom, veel geëxporeerd en geen voorraad. Ontslagvergulining gewrigrrd aan Van der Herin Het Geweatelijk Arbeidsbureau in Den -Haag, heeft voor 32 personen, voor wie door Van der Heem N.V. ontslag was aan gevraagd, de daarvoor vereiste vergunning geweigerd Zij zullen weer in dienst moe ten worden genomen. Men zal zich herinne- i. dat de omzetten verwachting zijn van tot inkrimpin ting op enkele overgegaan. Aan in ontslag aangezegd, bij ten zich hebben Minister Meftlnck is li keerd. Niet per vliegtuig de mtst niet verder dan auto 51 beneden de grond waar- soneelsbezet- worden man werd de meos- Onverwülde reorganisatie van de col- boerdertien op winstgevende basis teruggave van een deel van het landaan particuliere bezitters aldus luidt het bevel, uitgevaardigd door de Joegosla vische communistische partij. Deze stap is gevolgd op een verklaring, welke maar schalk Tito onlangs heeft afgelegd en waarin hU toegaf, dat „de co#peratieve be weging op sommige plaatsen b^gon te kraken". De collectieve boerderijen in Joegoslavië omvatten thans 21.7' van het gehele boe- renbezit. De „richtlijn", welke de Commu nistische partij thans heeft gegeven, beves- tfgt, dat met het systeem tot beheren van boerderijen naar Sowjet-model. moet wor den gebroken en dat ze in het vervolg zó moeten worden gedreven, dat winst wordt gemaakt. In het bevel wordt uitdrukkelijk gezegd, dat waaï in minder vruchtbare streken, zoals bij voorbeeld in de kale vlakten van Montenegro en de Herzego- wina. coöperaties zijn gevormd op kleine, geïsoleerde stukjes vruchtbare grond, deze kunnen worden teruggegeven aan de vroe-l gere eigenaar. zoda\ deze ze verder in cul tuur kan brengen. Door dit bevel heeft de communistische partij erkend „twee grote fouen" te heb-i ben gemaakt. Soms, aldus luidt hel in verklaring welke genoemde partij heeft afgelegd, zijn er klakkeloos coöperaties gevormd zonder dat er rekening is gehou-l den met de plaatselijke omstandigheden en de boerderijen zijn op precies dezelfde wijze georganiseerd in streken waar geen gra^n wordt geteeld als in streken, waar wel graan wordt verbouwd en waar op een veel groter oppervlak wordt gezaaid. Het bevel is nu uitgevaardigd, dat geen nieöwe coöperatie mag worden ingeschre ven alvorens grondig studie is gemaakt van de plaatselijke omstandigheden ten einde te verzekeren, dat ze economisch gerecv* vaardigd is. En in op zichzelf staande c peraties mag slechts een zodanig beheer worden gevoerd, dat gunstige bedrijfsresul taten worden bereikt. B(j de nieuwe richtsnoeren wordt de oor zaak van tal van Interne tekortkomingen geweten aan «.de verkeerde invloed van het Sowjet Kolchozensysteem bfl het drijven Van collectieve boerderijen. Met dergelijke methoden moet ..definitief worden gebro keir. daar ze gebleken zijn „volkomen ver keerd en zelfs schadelijk te zijn in om land". De commissie uit de communistische partij, die de kwestie van de coöperatieve boerenbedrijven speciaal heeft bestudeerd, oefende critiek op de wijze van betaling van de leden der coöperatie, hetgeen naar Sow- jet-model, geschiedde na afloop van de oogst. Deze betalingswijze is onpopulair ge bleken en heeft bovendien afbreuk gedaan aan het initiatief en de productie belem merd. zodat het doel van de collectivisatie is voorbijgestreefd, want dit doel was juist meer voedsel te produceren door kleine boerenbedrijfjes te verenigen tot grote be drijven. die geacht werden efficiënter te kunnen werken. Winst wordt hoofdzaak VHAN NU AF zullen de coöperaties op een zuiver winstgevende basis worden ge dreven met dien verstande, dat elk lid ge regeld maandelijks loon zal ontvangen waarvoor hij kan kopen wat hij wil. Elke coöperatie moet in het vervolg drie fond sen hebben: één waaruit de lonen worden betaald, een tweede, indien daarin althans voldoende geld vloeit, om winst uit te keren, terwijl het derde voor investeringen dient. Ten einde volledig persoonlijk belang der leden bij het werk te waarborgen, zal het loon naar verdienste moeten worden betaald, waarbij rekening wordt gehouden met de omstandigheden, waaronder het lid van de coöperatie heeft moeten werken Men heeft de coperatieraden verzocht ten spoedigste een econoom aan te wijzen, die als directeur kan optreden. Deze man zal tegen over de Raad verantwoordelijk zijn voor de dagelijkse gang van zaken evft leider van een Joegoslavische fabriek ver antwoordelijk is tegenover de Arbeiders raad In deze „richtsnoeren" wordt niet aan gegeven waar zon deskundige ^andaan moet worden gehaald in een technische deskundigen schaars zijn. Verder heeft de communistisch^ partij het volgende bevolen: le. De leden van de partij moeten een veldtocht tegen de luiheid inzetten, aange zien „coöperaties, diue hebben geleerd bij» voortduring, hulp van de staat te vragen nimmer tot bloei kunnen komen Wel moe! de staat hen blijven helpen met kapitaal en moderpe machines, maar „de coöperatie moet deze uitrustingsstukken kopen tegen contante betaling of tegen kortlopend crediet" 2e Het is verkeerd van de partij en, schaadt haar, wanneer ze alleen de modern ste vorm van coöperatie bevordert, n.l. die vorm van coöperaties, die land en vee ln gemeenschappelijk bezit hebben nn ook het werk gemeenschappelijk doen Men zal in vervolg moeten streven naar de een- Windigste vorm van coöperatie, of „alge mene coöperatie", waarin de landbouwer* zich voor een of meer bepaalde doelen ver enigen in een bond, bij voorbeeld voor dr afzet van de producten of de aankoop van machines. Een dergelijke samenwerking zou slechts voor een bepaalde, korte tijdsduu» moeten gelden. Dergelijke „bonden" zouden zich dan op den duur kunnen ontwikkelcr tot moderner vormen van coöperatie. T\E 20-JAHIGE markies de Villaverde, een lang figuur met een zeer gedistin geerd uiterlijk, de schoonzoon van gene raal Franco, wordt in Spanje meer en meer beschouwd als iemand, die toch wel iemand anders is dan alleen maar een lid van de eerste maatschappelijke kringen. Aan zijn elegance en knap uiterlijk had hij het te danken, dat sommigen hem eigenlijk aanzagen voor een aristocratisch kereltje van de uitgaande wereld toen Carmen. Franco's enige dochter, met hem voor de dag kwam als haar verloofde Men kon moeilijk aannemen dat hij werkelijk een student was. die zijn studie ernstig opnam Sedertdien is echter gebleken, dat er een kundig chirurg jn hem steekt, die voor de toekomst wat belooft Onder zijn familienaam, dr Cristobal Bordiu, geeft hij colleges over tuberculose in het hospitaal van San José en Santa Adela te Madrid. Hij heeft zich gespecialiseerd in het ver richten van moeilijke long- en thorax operaties en behalve lector is hij ook arts met een particuliere praktijk Onlangs verbleef hij enige tijd in Italië en toen aanvaardde hij het verzoek een operatie te verrichten in de kliniek van het Forlanini Instituut te Rome. Toen hij in de operatiezaal verscheen vond hij daar twaalf fotografen, die gekomen waren om zijn werk op de gevoedige plaat vast te leggen. Het was goed Werk. de operatie Is geslaagd, zeide hij na afloop. De markies bezocht onlangs Zweden en daar kwam hij onder de indruk van de vorderingen, welke de chirurgie er heeft gemaakt. Toen een verslaggever hem vroeg of hij liever iets anders dan dokter had willen zijn, antwoordde hij: Neen mijn beroep is werkelijk mijn roeping. Hij is de enige dokter in de familie. Zijn vader was mijningenieur en is direc teur-generaal van de Mijnen geweest en ook zijn broer is mijningenieur. Grootvaders vreugde A/TARKIES DE VILLAVERDE en zijn NA vrouw wonen in een aardig gemeu belde flat in de Generaal Molastraat in het centrum van Madrid. In het El Pardo Pa leis staan evenwel enkele kamers steeds te hunner beschikking en ze brengen veel van hun vrije tijd door in die residentie van generaal Franco, ongeveer 16 km van Madrid gelegen. Generaal Franco schept er behagen in des ochtends, voor de werkzaamheden be ginnen. met zijn schoonzoon te gaan paardrijden. Een tijdlang heeft de markies ook geregeld mét de generalissimus geten nist. maar deze geeft tegenwoordig de voorkeur aan golf Het dochtertje van de markies, nog een baby en genoemd naar haar moeder Car men. mag zich in het bijzonder in groot vaders gunst verblijden en de generalissi mus heeft al menig kiekje van haar ge maakt, want hij is dol op fotograferen. De voornaamste liefhebberij yan de markies is paardrijden en menigmaal tijgt hij uit voor een wandelrit in gezelschap van zijn vrouw. Hij is de tweede zoor» van graaf en gravin d'Argillo. Zijn titel is af komstig van moeders kant en ontving hij toen hjj meerderjarig werd. De markies en echtgenote nemen vrij veel deel aan het leven van de Madrileense society en me nigmaal dineren ze buitenshuis in gezel schap van vrienden. Ze bezoeken gaarne de stierengevechten en van een bezoek aan de bioscoop zijn ze evenmin afkerig. BEZOEKERS van het HHIigr Land kun nen gewoonlijk de verleiding niet weer- ■taan Oostwaarts te trekken langs de bijna onbegaanbare weg. welke leidt van Jeruza lem over de Olijfberg en vervolgens bergaf door de grauwe resten van het dal van de Jordaan naar de' Dode Zee. Die afstand ia betrekkelijk kort. ongeveer 45 km. Maar die tocht betekent een avon tuur in de tijd. want met elke vijftig minu ten. welke de toerist nodi» heeft om de weg af te leggen. lijkt het of de eeuwen te rugrollen. Hoewel de weg tegenwoordig ge schikt is gemaakt voor het 20e eeuwse mo tor-verkeer, voert hij langs plaatsen met op schriften. die de toerist zeker evenveel heb ben te zeggen als de opschriften op een familiegraf. In de eerste plaats is daar de Oliifberg zelf. vervolgens Bethanië. verder de herberg van de Barmhartige Samaritaan. Jericho en daarachter de rivier de Jordaan en de Dode Zee. Dicht bij deze rivier ligt «Hes wat is overgebleven van Jericho, dat vele eeuwen geleden ten offer viel aan Jo- rta's legerscharen Tot voor kort was cr slechts een hoop puin over. maar reeds 2000 jaar voor Christus geboorte was Jericho een trotse stad Echter zelfs heden ten dage ha len duizenden Arabische vluchtelingen nog hun water aan dezelfde bron. die ook de mens ih het Neolithische tijdperk van wa ter voorzag. Dank zij James L. Kelso. hoogleraar aan het Theologisch Seminarie van Pittsburg, zijn we iets te weten gekomen over het oude JéHcho. want hij heeft een expeditie geleid, die een deel van de stad heeft bloot «Üegd. Het opgegraven stadsdeel ligt in de nabijheid van de herberg van de Ba rm har tige Samaritaan.«waarin tegenwoordig een koffiehuis is gevestigd. De ruïnes zijn vol doende intact gebleven om het toneel van enkele van de wildste en kleurrijkste epi soden uit <te geschiedenis van het Heilige land te reconstrueren. Prof. Kelso heeft daaromtrent een en an der verteld ln The National Geographic Magazine. Het Nieuw Testamentische Jericho was. zoals we uit historische gegevens uit die tijd weten, de winterverblijfplaats van He rodes dc Grote en zijn zoon Archelaus. Hier liet hij zijn onschuldige jonge zwager Aris- to boe loc a ter dood brengen. Hier ook stierf Een bedrijf in Amsterdam is reeds enige jaren bezig met proeven ter vervaardi ging van kledingstukken van schuim- plastic. De bijzondere eigenschappen van met Draka-vinyceV' gevoertfe kleding stukken: waterdicht, isolerend tegen kou de en van uitzonderlijk laag gewicht, ma ken ze voor velerlei doel geschikt. Hierboven een met schuimplastic gevoerd zwèmvest en broek, die nog geperfection- neerd moeten worden. Het eindresultaat waarvan men grote verwachtingen heeft, zal gebruikt worden door de Marine en Reddingwezen. Herodes. die misschien de grootste marionet aller tijden is geweest. Wat van die eens zo fabelachtige residentie is overgebleven, is een Arabisch nationaal monument gewor den en gidsen en chauffeurs verzuimen stel lig niet de toeristen hierheen te voeren, naar dit stukjesoud-Isiyiël, dat zoveel her* inneringen draagt aan Jezus' omwandeling op aarde, waar nu., evenals toen. de her ders hun schapen weiden en hun kudden op dezelfde wijze helpen over de gezwollen wadi's te trekken als ze het twee duizend jaar geleden deden TAE EXPEDITIE van de Amerikaanse hoogleraar begon haar opgravingen op de zuidelijke oever van de Jordaan. waar Sir Charles Warren reeds in 1868 heeft ge graven Het duurde niet lang of de resten van een oude vesting Werden blootgelegd. Deze bleek te bestaan uit vier bouwlagen, daterend uit verschillende périoden van de geschiedenis. De bovenste ruïnes waren af komstig van een Arabisch fort uit de Rste eeuw en daarin werden tafelen ontdekt, waarin enkele verzen uit de Koran waren gegrift Deze vesting bestond uit een dunne verdedigingsmuur. die een aantal vertrek ken omgaf, die op hun beurt een open ruim te beschermen. Het scheen, dat de ver trekken waren gebouwd van stenen, die van oudere bouwwerken in deze buurt waren weggehaald. Onder het Arabische fort wer den delen van een Romeins bouwwerk bloot gelegd, ogenschijnlijk betrof het hier veeleer een openbaar gebouw dan een mi litaire constructie. Onder de Romeinse ruïne vond men een bouwwwerk. dat kennelijk van Herodiaanse structuur' was De muren waren gemetseld van dezelfde stepen en die waren op de zelfde wijze samengevoegd als de massieve blokken steen, welke gebruikt zijn voor de bouw van de Klaagmuur in Jeruzalem. Ten slotte vond de expeditie on der dit Herodiaans bouwwerk een Griekse toren. vérmoedelijk daterend uit ongeveer 200 jaar voor Christus en ge bouwd. hetzij door de Grieks-Syrische heer sers om de Joden te bestrijden of afkomstig van de Joden, die zich tegen die overwel digers wilden verdedigen. Deze toren is in de vlakte gebouwd, juist op de plaats waar deze over gaat in de wadi en eeuwen en eeuwenlang heeft de aarde zich daartegen opgehoout. zodat er een afgeplatte heuvel of bolwerk werd gevormd Een groot deel van de res ten bestaat uit dezelfde in (de zon gedroogde stenen, waarvan de hoger gelegen delen van het fort zijn gemaakt. Blijkbaar heeft He-, rodes een deel van de toren afgebroken en daarna laten herbouwen. Bij het uitgraven van de negen kamers, welke de toren be vatte. moest de expeditie zeven meter diep graven Bij de opgravingen werd een trap bloot gelegd, verder een gevel, die vermoedelijk een gezonken tuin of arena afsloot. Men vond 'n muur met 25 nissen, waarin bloem potten stonden, zodat het vermoeden rees. dat hier terrasgewijze aangelegde tuinen zijn geweest en villa's, waarvan de vrolijk rood gepleisterde muren nog helder waren gekleurd. Iets wat herinneringen aan Pom peii wekt Naarmate het werk vorderde, aldus schrijft de hoogleraar, leek het of de geest van Herodes letterlijk uit de grond verrees. In de ruïnes werden verscheidene geraamten gevonden en een daarvan droeg de duide lijke sporen van moord. Ook werden er munten gevonden en. afgaande op de jaar tallen. we.lke ze dragen, meent 0e geleerde te mogen afleiden, dat de muur waarachter ze werden aangetroffen, gebouwd'werd door Archelaus. de zoon van Herodes. die van 4 v. Chr. regeerde tot 6 n. Chr. TTOEWEL prof. Kelso het gevoel had dal de geest van Herodes tussen dia ver vallen muren waarde, kwam toch ook de herinnering aan een belangrijker figuur bo ven. Jericho was immer» de laatste stad. die Christus bezocht vóór hij naar Jeruzalem trok. waar hij zou worden gekruisigd. Het huis. waar Zacheus Christus ontving, moet f^oventry, een van de steden m Engeland. die het meest van luchtaanvallen te lyden -hebben gehad, is bezig een soort, dan toch wonderlijk luilekkerland te den. Ieder kan er een goed betaald baant je vinden, maargeen huis. Er heerst een zo groot woningtekort, dat de burgemeester de mensen heeft gesmeekt zich niet meer in Coventry te willen ves tigen. Het heeft niets geholpen de hoge loon-begerigen blijven toestromen. De fabrieken in Coventry, die tijdens de oorlog het zwaarst werden gebombardeerd, betalen de hoogste lonen van heel Groot Brit- tanmë en duizenden mannen verdienen er lonen tol 17, ongeveer 170 gulden, voor een werkweek van vijf dagen. Het loon bedraagt voor geschoolde arbei ders gemiddeld vijf shilling per uur. In sommige fabrieken zelfs .zes shilling acht stuiver En zo maken de werknemers een van £13 17 per week. Sommige wijken van Coventry doen denken aan nederzettingen uit de tijd van de Gold-rush n het Verre Westen. De pre-fabricated hui zen en houten noodwoningen verrijzen als paddenstoelen uit de grond op de open plekken waar de Duitse bommen tijdens de 3rlog de huizen hebben weggemaaid Deze geweldige opleving van de industrie te danken aan de millioenencontracten, !lke jtijn afgesloten binnen het kader van het herbewapeningsprogramma. Reeds in Juni 1950 werd dit bloeitijdperk ingeluid met belangrijke coptracten voor de levering van vliegtuigen, motorwagens, tractors, werk tuigen, kunstzijde, radio- en telefoontoe stellen. Onzekerheden t1 VEN ALS alle steden, waar grote bloei heerst, is het „opwindend" daar te wonen. Maar degenen, die dit nieuwe Britse „Klondyke" moeien besturen, hebbep het verre van gemakkelijk. Ze kunnen ei nooit staat op maken, dat de busbestuurder, de bakker, de melkboer, de vuilnisman, de loodgieter of de groenteboer de volgende morgen op het appèl zullen zijn. Het U Coventry een beetje in de bol geslagen. Voor iedereen is er werk te vinden. Mis schien wel niet voor 17 per week, want zelfs in Coventry moet men geschoold zijn om zoveel te kunnen verdienen, maar ook voor <ie anderen zijn de lonen hoog geneeg om arbeiders in andere plaatsen van het koninkrijk te verleiden naar Coventry te verhuizen. Daar is het merkwaardig verhaal van de autobusbestuurder, die op stel en sprong zijn baantje er aan gaf Terwijl hij een stampvolle bus bestuurde, .zag hij opeens een aanplakbiljet op een* fabrieksmuur ge plakt met de mededeling: „Arbeiders gevraagd Prompt plantte hij zijn wagen aan de kant van de weg, sprong van zijn stuurplaats af en snelde het gebouw binnen in de hoop een beter betaald baantje te vinden dan hij had. De morrende passagiers moesten meer dan een half uur zitten wach ten tot hij terugkeerde, waarna hij wagen naar het eindpunt reed, daar zijn uniformjas uittrok en op stel en sprong, zonder een opzeggingstermijn in .acht te nemen, zijn baantje er aan gaf. En dat. terwijl ook busbestuurders in Coventry meer verdienen dan elders in het land. Bestuurders verdienen meer dan conduc teurs, maar de conducteur met een grond- loon van £5,19 sh. kan zeker wel £9 per week bij elkaar verdienen als hij overuren maakt en in Coventry heeft men veel kans op overuren. Het winkelpersoneel verdient ook meer in Coventry dan in de rest van Engeland en bovendien slooft de baas zich uit goede maatjes te blijven met zijn mensen. We moeten onze mensen zacht behan delen. verzekerde de eigenaar van een groot winkelbedrijf. Als we ook maar even één onvriendelijk woord zeggen tot de verko pers. die ons trouw zijn gebleven, smyten ze de boel er bij neer en snellen naar de fabriek. Het woningvraagstuk heeft echter' vol komen ongekende vormen aangenomen. Sinds de oorjpg is de bevolking van Coven try met 33.000 mensen toegenomen en ner gens vindt men zoveel mensen in een kleine ruimte samengepropt als in Coventry.( Wat kunnen wij er aan doen? Wanneer een deel van de bouwvakarbeiders fabrie ken bouwt en het andere deel in die fabrie ken werkt, blijft er niemand over om hui zen te bouwen, verzekerde schouderopha lend een gemeente-ambtenaar van de afdeling Woningbouw. Kijk en geen huis /AVERAL, mijlen in de omtrek van Coven- try, vindt men mannen met gevulde beurzen. De herbergen zitten altijd stampvol en voor de kaartjesbureaux van de wind- hondenrace-banen staan de belangstellen- altijd in de rij. Talloze mannen even wel, die het geld kunnen laten ringelen, moeten zich.' na de arbeidstijd, tevreden stellen met een éénkamer-woning voor hun gehele gezin Want met al hun geld kunnen ze geen huis kopen. Veertienduizend aanvragers staan op de wachtlijst voor een woning en het duurt zeker wel drie jaar voor ze eindelijk een onderdak krygen toegewezen. Een niet-meer-jonge vrouw kreeg een aanbieding van 250 van haar huisheer mits zij haar woning, die 30 shilling huur deed. wilde verlaten. Die huisheer droomde er natuurlijk van het huis te meubelen en het dan voor 7 of 8 per week te verhuren >m het tegen een fantastische prijs te verkopen. In kringen van het gemeentebestuur vreest men. dat de toestand nog erger zal worden. Want naarmate het herbewape ningsprogramma meer tot uitvoering komt, zullen meer arbeiders nodig zijn. Daar Coventry niet voldoende werknemers uit Groot Brittannië kon aantrekken zijn er Te Glasgow in Schotland wordt één fan de „sabre*-straalvliegtuigen van de Cana dese R A F uit het vliegdekmoederschip „Magnificent" geladen De straalvliegtuig gen zullen ingedeeld worden bij de nieuw gevormde Canadian Fighter Wing te North Luffenham, Engeland, en maken deel uit van de lie Luchtdivisie die Canada ter beschikking stelde van de Noordatlanti- sche strijdkrachten in Europa. De Cana dian Fighter za{ op het Europese vaste land gestationneerd worden, zodra vliegvelden en kwartieren voor de manschappen beschikbaar zijn arbeiders uit alle delen der wereld aange worven Men vindt er Oost-Indiërs, Polen. Tsjechen. Chinezen, Ieren en Schotten en allemaal verdienen -ze flink. - Heel wat werklozen uit andere steden, die nu van de steun leven,' zouden we hier kunnen gebruiken, zeide bovenbedoelde ambtenaar is. die het blijkbaar niet eens is met de burgemeester, die toevloed van buiten liefst zou willen weren. Maar al te veel mensen gaan in het buitenland zoeken wat ze hier. vlak b(j huis, kunnen vinden. Het gemiddelde loon van geschoolde werktuigkundigen bedraagt in Groot-Brit- tannie weinig meer dan 3 sh. 3 pence per uur In Coventry evenwel ontvangen ze vijf shilling. Bij een 44-urige arbeidsweek be tekent dit een loon van £11, ongeacht de overuren. Een gasfabriek betaalt zelfs zes shilling. Maar wegens de loonspiraal zijn ook de kosten voor levensonderhoud ge stegen en de huisvrouwen vinden het dart ook voordeliger met de bus of per trein naar een naburige stad te gaan. 20 of 30 km ver. om haar boodschappen te doen. Coventry is bezig een gold rush stad te worden zonder kunst, cultuur of werke lijke beschaving, klaagde de burgemeester tegenover een correspondent van Reuter. Ik zou twee noodkreten willen slaken één aan de mensen hier niet te komen wonen en de andere aan het adres van de regering, die ik zou willen smeken ons de eerste twee of drie jaar geen bestellingen meer le doen zodat de industrie gelegenheid krijgt de reeds ontvangen opdrachten geleidelijk uit te voeren. Intussen zullen echter de belastingen welke rijkere boeren moeten betalen, nor meer worden verhoogd, met name voo- degenen, die meer dan 10 ha land bezitten cn ook voor kleinere bedrilven. wanneer de grond er bijzonder vruchtbaar is. Grote schade aan schepen Een kantoorbediende, die Zaterdagavond wel wat erg diep in hel glaasje had ge keken hij had vijftien borrels gedronken kreeg de idee te gaan varen met een rondvaartbootje gemeerd lag in het water van het Damrak te Amsterdam De rnotor startte vlot. maar minder vlot s»ins het met de stuurmanskunst van de „schipper". Ge durende ongeveer een uur was de jongeman met het schip aan het manoeuvreren en in die tijd ramde hij negen maal de walkant on dekschuiten en ten slotte een motorschio. De schipper van deze vradhtboot. die in de roef sliep, kwam naar dek om te kijken wat er opbeurde Do '■eact'e op zijn roepen was. dat de kantoorbediende een raam open schoof en van de rondvaartboot in het wa ter sprong. Agenten, die inmiddels ook gewaar schuwd waren, trokken henS op de kant en brachten hem in de cel. De schade, die door deze ..wilde vaart" \verd aangericht, is niet mis De voorsteven van de rondvaartboot is behoorlijk inge drukt en ontzet en van het motorschip i« de zijkant ingedrukt en een spant versplin terd. Het Dordtse carillon Is officieel aan het. ze- ineentebestu ir overgedragen De heer Willem Creman gaf het eerste concert op het Do-rdtse klokkenspel Van onze Londense correspondent) heeft niets uit te staan met de dieren tuin. De zebra's zjjn de oversteekplaatsen voor voetgangers, die. behalve van nik kelen „punaisesthans ook voorzien zjjn van brede witte banen. Volgens de nieuwe regeling hebben de voetgangers niet altijd voorrang, zoals vroeger. Het aantal over steekplaatsen is verpiinderd om de ver keersstremming te verlichten. Het erge is dat er in de eerste maand na de invoering van de zebra's op deze officiële oversteekplaatsen meer mensen zijn gedood en gewond dan in de onmid dellijk daaraan voorafgaande periode. De lugubere oogst van één maand Lon dense verkeersongelukken was 66 doden en 3658 gewonden. De meeste werden veroor zaakt door misverstanden tussen voetgan gers en ehauffeürs. roekeloosheid en slechte verlichting. Een speciale moeilijkheid is dat vaak een voertuig stopt om iemand te laten over steken en dat een daarachter komend vehikel doorrijdt. Elke tien dagen werden er in Londen 24 kinderen op straat gedood. (Van onze correspondent.) Drie duizend jaar cultuurgeschiedenis van het oude Mesopotamië, in bijna dertig jaar bijeengebracht door de Leidse hoogleraar, prof. dr F M Th. de Liagre Bohl. zijn tha;>« in een hoogst belangwekkende verzameling het eigendom geworden van het Nederlands Archeologisch-philologisch Instituut voor het Nabije Oosten te Leiden. Het betreft hier een verzameling spijker- schrift-inscripties waarbij zich oorkonden van 3000 jaar vóór Christus bevinden. Wij hebben in onze handen gehad een kleitablet van 2000 jaar v Chr., voorstellende een kwitantie, die onder het bewind van Ko ning Sjoelgi van Ur diende als bewijs Van levering van een hoeveelheid graan aan de tempel van de Maangod ln het jaar. dat Koning Sjoelgi de stad Kimarsji verwoestte. Mr H. G Woltjer, chef van de afdeling Hoger Onderwijs van het Departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen noemde de collectie een grote aanwinst voor de Assyriologie. Het onderhoud van de col lectie komt voor rekening van de regering.

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 3