Burgemeesters overzien liet jaar 1951 Ondanks de zeer moeilijke omstandigheden voortgaande streekontwikkeling Oudejaarsavondgedachten op het land IN MEM0RIAM Bodeg raven Oudewater Waddinxveen WONINGBOUW EN WEGAANLEG ZIJN PRIMAIR Voor landbouw een bevredigend jaar Gebrek aan grond het grote probleem Burgerzin als erezaak TN EEN GEMEENTE ali Ammeratol, met zjjn 1100 7 Practiach 100'/. een arbeidersbevolking, die met beschei den middelen moet trachten in haar onderhoud te voorzien, le het uiteraard niet mogelijk burgerzinleningen tok een omvang »an reeële betekenis te sluiten. Maar hier wordt op andere wijze I A I ««.^werkelijk burger2in geloond. AmiTierStol en wei van een aard en een omvang. die vrijwel ongeëvenaard is. Ik doel hier op de bouw ven een kleuterschool. Alleen reeds In verband met de zeer beperkte financiële capaciteit van gemeente en burgerij is het voor ■Ammeratol ten enenmale uitgesloten om ooit te komen tot me activiteit is ontplooid" neentelijk electriciteitsbedrijf, dat de daaraan bovendien. heid heerst en een dat het gemeentelijVC1_ bonden moeilijkheden het hoofd heeft weten te bieden, terdege Voor zijn taak berekend is. In Bergstoep verrees in de openbare speeltuin een nieuwe muziektent, welke een sieraad is voor de omgeving ter plaatse. Dat deze in vrije tijd geheel belangeloos en vrijwillig werd t ontwikkeld gemeenschapsgevoel, valt. ipunt was het bezoek van de Staten van Zuid-Holland gebouwd, getuigt van"een sterk c dat niet jogtepu onder leiding van de Commissaris der Koningin. Het in ogen schouw nemen van de in aanleg zijnde nieuwe provinciale weg, d.i. de centrale weg door de Krimpenerwaard. was het doel van dit bezoek. De belangstelling van het Provinciaal Bestuur werd door het gemeentebestuur èn door de burgerij zeer gewaardeerd De ontwikkelingsmogelijkheden voor Bergambacht zijn door de ligging aan de rivier en aan de beide in aanleg zijnde provin ciale wegen, bijzonder gunstig. Het beleid van het gemeente bestuur dient daarop te zijn afgestemd en is daarop ook afge- Uitbreidingsplannen, waarbij meer en betere mogelijkheden voor industrievestiging en -uitbreiding, zomede voor woning bouw worden geschapen, zijn in vergevorderd stadium van voorbereiding. Daarbij wordt tevens de mogelijkheid geopend voor aanleg van sportterreinen en voor andere voorzieningen, welke over het algemeen de bewoonbaarheid van ons dorp nog aantrekkelijker maken. v 8 Een en ander plaatst het gemeentebestuur voor zeer grote en moeilijke problemen. Naast de reeds genoemde objecten, waar voor al uitgewerkte plannen bestaan, vereisen verbetering van de haven, scholenbouw en restauratie van de toren de zeer bijzondere aandacht. Uiteraard zijn al deze voorzieningen niet aanstonds te verwezenlijken en zeker niet op dit ogenblik, waarop overheid en ook particulieren zich genoopt zien kapi taalsinvesteringen te beperken. Intussen moge uit dit overi gens wel zeer globale overzicht blijken, dat Bergambacht tintelt van leven. Met het uitspreken van de wens, dat het zo moge blijven, wil ik deze beschouwing besluiten. J. O. DIEPENHORST, burgemeester van Bergambacht. Dankbaar gestemd TK BEN de redactie van de Goudsche Courant dankbaar, in de gelegenheid gesteld te worden een kort woord te kunnen richten tot de bevolking van mijn gemeente. Ofschoon de tijds omstandigheden verre van rooskleurig zijn, kan men met recht dankbaar zijn over hetgeen in 1951 voor de gemeente bereikt is kun nen worden. Op het terrein van de volkshuis vesting üiag allereerst genoemd worden het gereedkomen van een complex van 56 woningen in het uitbreidingsplan „Bermweg", de wonini breidingsp! btswoning van de buri Nieuwerkerk a. d. IJssel Verheugende activiteit ALLEREERST wil lk wijzen op de handel hier ter plaatse, f* die zijn door de loop der jaren verworven positie ook dit jaar heeft weten te handhaven, in spijt van de vele belemmerende maatregelen, die hem dan hier dan daar vrijwel voortdurend treffen. Een levendige activiteit typerend kenmerk van de handel bleek ook uit gezamenlijke acties. stichting en exploitatie van een kleuterschool. Tóch komt hier deï tydï en wel ééA- dle volledig voldoet aan de eisen De mogelijkheid daartoe werd geschapen door de heer H. Zanen, doel"'schonk VW1 Ammersto1' 016 de bouwstoffen voor dit mooie bo«wt nu met groot enthousiasme en epontanlëteit to vrije tijd geheel belangeloos en vrijwillig deze school. De medewerking is algemeen. Men geeft zich met hart en ziel aan deze zaak. Alle tegenstellingen, van welke aard en omvang ook worden terzijde gesteld om dit in uitvoering zijnde werk. dat te brengen"" erezaak wordt gezien, tot een goed einde Dit betekent, dat Ammeratol zich dagelijks in de practijk oefent in verdraagzaamheid en dat alleen daarom reeds dit werk van een buitengewoon opvoedende waarde is. Vóór Nieuwjaar ledig onde8redeUkapbehOU onvoorziene omstandigheden, vol- Wanneer ik het'gebeurde in 1951 overzie en meer in het ©«zonder het vorenstaande, dan is er een grote vreugde en dankbaarheid in mijn hart over dit resultaat. Van groot belang is voorts, dat gronden werden aangekocht voor de bouw van arbeiderswoningen en voor het stichten van •en openbare speelplaats. Hiertoe, zomede tot de stichting van een n euwe begraafplaats, kan eerst worden o'vergegaan nadat de beschikking is gekregen over geld op lange termijn. Dat dit het geval moge zijn in 1952. J. G. DIEPENHORST, burgemeester van Ammeratol. Tintelend van leven "DERGAMBACHT GING het jaar 1951 in met volledig uitge- werkte plannen voor de bouw van twintig arbeidere woningen op het uitbreidingsplan-Dorp, zomede voor het stich ten van een badhuis annex brandweergarage. Het is spijtig, dat deze plannen, tengevolge van schaarste op de I n I ITl kapitaalmarkt, niet gerealiseerd DdCl ambacht 1 konden worden Toch is er in Berg- ambacht alle reden voor voldoening en dankbaarheid, en wel over datgene, wat wèl tot stand is gekomen. Dank zij een burgerzinlening in totaal werd voor een bedrag van niet minder dan 105.000.— aan obligaties uitgegeven, hetgeen een prachtig resultaat genoemd mag worden was het mogelijk een tiental woningwet woningen te bouwen, welke binnen één twee maanden ter bewoning gereed zullen zijn. Verder zijn er nog drie particuliere woningen in aanbouw, zodat de totale woning voorraad verrijkt wordt met dertien nieuwe woningen. Hoewel dit aantal voor de leniging van de woningnood veel te gering is. enkele van de meest urgente gevallen kunnen hiermede toch worden geholpen. Zowel voor de veehouderij als voor de industrie en de nering doenden was 1951 een redelijk goed jéar. Het productievermogen van de industrie, waarin enkele honderden arbeiders emplooi vinden, is. na de tot stand gebrachte uitbreidingen en verbeteringen van de outillage, aanmerkelijk groter geworden. Het electriciteitaverbruik, thans bedragende 1*7« millioen KWU la het zesvoudige van het verbruik van 1939/1940. In aanmerking nemende voorts, dat het verbruik aan electriciteit in ons land in dit tijdvak van tien jaren gemiddeld verdubbeld is. ligt de conclusie voor de hand. dat hier in Bergambacht grote bedrijvig- een Masbeurs naast de wekelijkse kaasmarkt, de bijzondere voorjaarsmarkt (Belgische dag) met als hoge gast de Belgische ambassadeur en tenslotte de zo juist geëindigde grote midden standsactie. Een «n sndsr heeft weer opnieuw aangetoond de grote be tekenis van Bodegraven als handels- en winkelcentrum, voor het behoud waarvan de vele nijvere ingezete nen, die daarin hun bestaan vinden, dagelijks al hun krachten inzetten. Een Juist beeld van deze betekenis geeft ook duidelijk het uitvoerig gedocumenteerde E.T.I.-rapport. dat dit najaar, in opdracht van het ge meentebestuur, werd uitgebracht. Behalve uit de enkele hiervoor gereleveerde gebeurtenissen mag andermaal worden gewaagd van een verheugende activiteit op vrijwel elk gebied. Ik zou de zo actieve plaatselijke afdeling van het Rode Kruis stellig vermeld zou blijven de door een helpstersteam uit de transport colonne op <le laatst gehouden landelijke wedstrijden behaalde nationale kampioenstitel. Als vrucht van het gemeentelijke bestuursbeleid werd dit Jaar een feit de overname van de Bodegraafse Gasfabriek van N.V. de Liefde, welke onderneming spoedig zal worden omgezet in een distributiebedrijf, dat het gas zal gaan betrekken van Gouda. Van het publieke erf valt voorts te melden de uitvoering >en voltooiing van de omvangrijke werkzaamheden, verbonden aan het leggen van een diepriool in Oud-Bodegraven, zomede van de diverse verbeteringen in en rondom het gemeentelijk slacht huis. De monetaire en fiscale maatregelen hebben anderzijds ook in onze plaats hun invloed doen gelden. Naast de handel onder vindt vooral ook de industrie meer en meer de gevolgen daarvan, terwijl ook het gemeentelijk bestuursbeleid door deze maat regelen in aanzienlijke mate werd doorkruist. De problemen met betrekking tot de volkshuisvesting kwamen ook hier door het stagneren van de woningbouw hoegenaamd niet nader tot een oplossing. Moge de uitgeschreven „burgerzin lening" daartoe het hare bijdragen. De met de huidige financie ringsmoeilijkheden verband houdende werkloosheid, die hier ter plaatse reeds vroeg in dit najaar haar intrede deed in een sinds lang niet gekende omvang, vervult velen van een begrijpe lijke beduchtheid voor laatste oorlog. Moge bij de jaarwisseling Boskoop alsmede enkele particuliere Coöperatieve Boerenleenbank bouwde een fraai bankgebouw aan de 's-Gravenweg, terwijl de vereniging „Het Groene Kruis" haar consultatiebureau voor zuigelingen naar de eisen des tijds inrichtte. Een belangrijke verbetering voor de volksgezondheid vormt de uit breiding van de waterleiding, die tot stand is gekomen in Groot- en Klein-Hitland. Eerste Tochtweg, Ringdijk. Bostelweg en gedeelte Kortenoord. De buurtschap Klein- Hitland zal krachtens een reeds genotaen raadsbesluit tevens van electrische stroom worden voorzien. Een mooie verbetering voor het dorp vormt de reconstructie van de Burgemeester Jasstraat en een ge deelte van de Schoolstraat met de trottoirs en riolering, terwijl het geheel dooY de aangebrachte groen stroken en de geplante bomen, ook in andere straten, een aardig aan zien heeft gekregen. Ten behoeve van de gezinszorg is een stichting tot stand gekomen, waarin de gemeente, de diaconie van de Ned. Herv. Gemeente. Geref. Kerk en Geref. Gemeente, alsmede de vereniging „Het Groene Kruis" samen werken. Besloten is tot de aanschaffing van een nieuwe automobiel- motorbrandspuit, terwijl het gymnastieklokaal aan de 's-Graven weg eigendom van de gemeente is geworden. Voor de ontsluiting van de Hitlanden en ter bevordering van de industrie zijn besprekingen geopend voor de verharding van de Groenendijk. De Próvinciale Waterstaat heeft een plan hier voor ontworpen. J. C. VOGELAAR, burgemeester van Nieuwerkerk san den IJssel. Bevredigende werkgelegenheid T\E MOEILIJKHEDEN bij het sluiten van geldleningsn hebben ■*-' er ook in deze gemeente toe geleid, dat geen woningwet woningen konden worden gebouwd. Een poging kapitaal uit eigen gemeente aan te trekken door een beroep te doen op de I burgerzin van de bevolking, is helaas mislukt. Daar ook hier het woningtekort alsmede het aantal samenwoningen groot is en veie -woningen ln een slechte toestand verkeren, is dit uitermate te betreuren. Wel werd een aanvang gemaakt met de herbouw van twee op last van de bezettende macht afgebroken woningen. Uit het lage werkloosheidscijfer blijkt, dat de werkgelegenheid Moordrecht bevredigend was. Voor de veehouders was het afgelopen jaar vrij gunstig. In de binnenscheepvaart bleken de moeilijkheden, ondervonden in de vorige jaren, nog te bestaan, speciaal voor de kleinere zandschippers. Het verenigingsleven werd ongunstig beïnvloed door ontbreken van een zaal, in welke uitvoeringen e.d. konden het worden gegeven. Sedert kort is hierin verbetering j, de wederopenstelling van een lokaliteit. Indien de plannen tot stichting van een verenigingsgebouw, waartoe dit jaar werd besloten, verwezenlijkt kunnen worden, zal hiermede in een behoefte worden voorzien. In 1951 werd de gerestaureerde en van centrale verwarming voorziene openbare lagere school weder in gebruik Ook de noodzakelijke verbetering van het gemeentehuis, be de uit de bouw van een brandvrij archief, burgemeestei commissiekamer en restauratie van raadzaal werd aangebracht. De herstellingswerkzaamheden aan de Ned. Herv. Kerk werden voortgezet, doch nog niet voltooid. De tarieven van het electriciteitsbedrijf werden in 1951 voor de eerste maal verhoogd. Dat geen gebruik is behoeven te worden gemaakt van de mogelijkheid van diverse prijsverhogingen en de stroomprijzen mede daardoor nog belangrijk onder de in 1945 van kracht geweest zijnde tarieven liggen, stemt tot voldoening. In een lokaal van de openbare lagere school werd de Volks- onderwijskleuterschool g> openbare lagere d. De Chr. kleuterschool vond een Moge de financiële positie van ons land in 1952 zodanig v beteren, dat in Gouderak de zo nodige werken, op welke de isjeringsmaatregelen van toepassing zijn, kunnen worden uitgevoerd. H. BERGMAN, burgemeester van Gouderak. Reden tot tevredenheid TTET LEVEN in Moerkapelle gleed in 1951 vrijwel ruatlg voort. -*• Er werd geploegd, gègaaid en gemaaid. En wanneer de doorsnee ingezetene zich op Oudejaarsavond eens nederzet om bij de warme haard in te keren tot zichzelf en de balans op te maken van hetgeen het afge lopen jaar hem bracht, dan zal menigeen moeten erkennen, dat 1951 ln rijke mate van zijn over- Moerkapelle herhaling van de toestand vóór de veelvuldig gebed- opgaan tot Hem. die ons ook in 1952 naar Zijn goeddunken zal leiden en ook machtig is uitkomst te geven uit de vele moeilijkheden, waar mede wij dit nieuwe jaar schijnbaar uitzichtloos ingaan. Mr J. J. CROLES. burgemeester van Bodegraven- Bevredigend voor bedrijfsleven Het jaar 1951 is voor Boskoop in algemene zin voor het bedrijfsleven een bevredigend jaar geweest. Het hoofdbedrijf, de boomkwekerij, heeft geen bijzondere klachten, hetgeen niets zegt over de moeilijkheden van exportonderhandelingen, doch wel over de uiteindelijk bereikte resultaten. Ook de Citosfl consoli deerde de verkregen positie. De industrie had uiteraard tegen het einde van het jaar meer schommelingen, doch het begin vafi werkeloosheid, dat zich openbaarde, was niet in de industrie het sterkst. Ten aanzien van het gemeenteleven is {ie totstandkoming van meedt -oning!- zoekenden nog zeer groot is en er niet gebouwd zal kunnen de honderd woningen aan de Goudse Rijweg wel het heugende feit. Somber is evenwel, dat het aantal woning- kenden nog zeer groot is en er niet gebouwd zal kunnen worden als de gemeente er niet in slaagt geld op lange termijy te lenen voor woningbouw. De investeringsregeling van de Rijks overheid betekent practisch het stopzetten van publieke wegen, straten, bruggen en huizen. Door de afbouw van het electrische net met straatlantaarns is het aspect van onze gemeente verbeterd. De nieuwe vuilnis wagen en brandweerauto zijn enige zichtbare kentekenen, dat van belastinggeld nog wel eens iets terugkomt. Het verhaal van een reis van mij naar Japan ter aanbieding van een boom. vernam ik door de radio. Ik wist hier niets van en op dit ogenblik nog niet. Grapjes zijn goed, maar geen grapjes en grappen, die de naam van Boskoop zouden kunnen schaden. mr dr E. P. VERKERK, burgemeester van Boskoop. Steeds meer in belangstelling TTE NAAM OUDEWATER is de laatste jaren veel uitgesproken ln den lande. In 1949 in het bijzonder in verband met de affaire van de Oudewaterse Bank, waardoor het stadje nog meer „beroemdheid" kreeg, in 1950 door de grootse lichtweek, geduren de welke week 125.000 bezoekers vloed aan hem geschonken heeft. Het hoofdbedrijf der gemeente het landbouwbedrijf had geen reden tot klagen. Ondanks de natte zomer vielen de resul taten van de oogst tenslotte nog mede. Het gemeentelijk leven kenmerkte zich door veel beslissingen, welke grotendeels nog tot uitvoering moeten worden gebracht. De in vesteringspolitiek der regering is oorzaak, dat plannen, tot welks uit voering werd besloten, moeten blij ven rusten tot het ogenblik, waar op de nodige gelden kunnen worden geleend. Misschien zal in 1952 nog eens een beroep op de ingezetenen moe ten worden gedaan om mede te werken aan het welslagen ener geldlening, opdat dringende plan nen, met name de bouw van vier goede volkswoningen, de aanleg van een handelswijk en de bouw van een Chr. lagere landbouwschool voor het akkerbouwgebied Midden- Zuid-Holland, tot uitvoering kun nen worden gebracht. De woningnood is nog verre van gelenigd. Wel 1 de bouwvereniging Volks tem meer mede 1951 vier nieuwe volkswoningen van belang" en twee particuliere woningen gereed en gaf het i komen van enkele woningen wat verruiming. Maar er staan helaas nog tientallen personen ingeschreven, die op een woning hopen. Aanhangig is een herziening van het uitbreidingsplan, hetwelk meer economisch van opzet is. dan het bestaande. Wellicht, dat. band hiermede, in 1952 particulieren met inschake ling van de rijkspremieregeling het initiatief kunnen nemen om tot de bouw van enige woningen te geraken. Een aanvang werd gemaakt met de restauratie van de Ned. Herv. Kerk, een zaalkerk, daterend uit de 17e eeuw. De Gerefor meerde Gemeente heeft plannen tot de bouw van een nieuw kerkgebouw. Het tegenwoordige kerkgebouw is veel te klein geworden. De voetbalvereniging „Moerkapelle" verwierf In het afgelopen Jaar een eigen terrein binnen de gen De worden geteld, hetgeen aan de bevolking ten goede is gekomen. Wanneer ik nu een klein stukje geschiedenis zal schrijven, dan wil ik,het, bij uitzondeNng wel licht, nu eens niet hebben over de woningbouw, niet. omdat wij niet dringend woningen behoeven, noch minder omdat de „burgerzin" ter plaatse, anders of minder zou zijn dan elders, maar omdat de wederwaardigheden het stadje nu een keer een naam hebben gegeven, waardoor het toch niet mogelijk is, ergens waar in den lande geld voor het bouwen van woningen los te krijgen. Wanneer wij het nu eens mochten beleven, dat „burgerzin" niet aan bepaalde gemeentegrenzen gebon den is, danja dan? Nu dus niet over woningen ge sproken, al is dan weer een kos telijk jaar voorbij, zonder een steen te hebben kunnen leggen en tien tallen gezinnen blijven hunkeren om woongelegenheid. Aan vreemdelingenbezoek heb ben wij een belangrijke vooruit gang te constateren. Boekte men in het vreemdelingenregister van de Heksenwaag in 1947 600 handteke ningen. in 1948 was dit aantal ge stegen tot 800. in 1949 tot 1000. in 1950 tot 1525, ongeacht de ge houden lichtweek en in 1951 2700 handtekeningen, waarbij bezoekers waren uit alle delen van de wereld. Australië, Nieuw Zeeland en de Hawaiian-eilanden in de Stille Zuidzee niet uitgesloten. In 1949 werden hier opnamen gemaakt door de Filmonder neming Robert Friars te Michigan U.S.A. voor de film „Holidays in Holland". In 1950 hebben Amerikaanse persfotografen opnamen gemaakt voor de geïllustreerde bladen in Amerika en Canada, terwijl in dat jaar verscheidene grote gezelschappen ons stadje bezochten, waarvan het gezelschap van 300 Engelsen, onder leiding van de directie van de Nederlandse Spoorwegen, wel het grootste is geweest. In 1951 nam de Wereldradlo-omroep alhier een klankbeeld op. dat naar alle delen van de wereld is uitgezonden, terwijl de N.C.R.V. een uitzending verzorgde over een „heksenweging". Vele buitenlandse bezoekers aan internationale congressen, gehouden te 's-Gravenhage en elders, mochten wij hier be groeten Het is verheugend waar te nemen, dat het vreemdelingenbezoek met het jaar toeneemt, ln het belang van ons stadje en zijn inwoners, maar ook. omdat vreemdelingen ons, en wij de vreemdelingen leren verstaan, waardoor wij hopen een zeer bescheiden steentje bij te dragen ter verbroedering van de volken. Jammer is het. dat de algemene toestand op financieel en economisch gebied, tengevolge van de nog steeds dreigende oor log. zorglijk is en dat dientengevolge één van de nieuw ge vestigde industrieën, waar zestien personen werk vonden, na 1 jaar draaien, haar poorten tot nader order heeft moeten sluiten. Aan het eind van 1951 kunnen wij meer werkloosheid, meer ontwrichting van het dagelijks leven, meer gespannen verhou dingen. meer gekrakeel onder de volkeren constateren en in deze gespannen toestand gaan wij 1952 in. Maar wij willen 1952 niet Ingaan zonder het voornemen, te trachten, die naastenliefde, die gemeenschapszin aan te Ieren, die nodig is elkaar te verstaan, omdat slechts door eendracht en voor elkaar offers te brengen, gewerkt kan- worden aan de vrede God zij daarbij onze Hoeder. H. F. ARKE, burgemeester van Oudewater. ?en eigen terrein binnen de gemeentegrenzen, financiële positie der gemeente is zodanig gewijzigd, dat overgegaan moest worden tot de invoering van een straat belasting. Een verbetering was de verbreding van een gedeelte van de Dorpsstraat. Bijzondere vermelding verdient wel het eerste concours van de Chr. gemengde zangvereniging „Sursum Corda". hetwelk enerzijds geheel slaagde, doch tengevolge van het regenachtige weer helaas te weinig publiek trok. Verder was van zeer grote betekenis, uit een oogpunt van gezondheidszorg, de stichting van een wijkgebouw van het Groene Kruis, even over de grens der gemeente gelegen, in hoofdzaak bestemd voor de ingezetenen dezer gemeente. Het vertrouwen bestaat, dat in 1952 wellicht in wat rustiger tempo voortgegaan zal kunnen worden om te komen tot het gestelde doel: Moerkapelle met Gods Zegen op te bouwen tot een ideale landelijke Zuidhollandse plattelandsgemeente. J. J. STEENBAKKER MORILYON LOIJSEN, w burgemeester van Moerkapelle. Rest van oogst binnengehaald /~WER 1951 vallen voor Waddinxveen niet veel bijzondere gebeurtenissen te vermelden. Men zou alleen kunnen zegge» dat In 1051 de rest van de oogst werd binnengehaald van wat in 1950 gezaaid was. Zo kon de nieuwe Ned. Herv. School in gebruik worden genomen en het nieuwe Groene Kruis- gebouw. De nieuwe Stationsstraat kwam gereed, evenals de daaraan gebouwde middenstands woningen. Deze fraaie nieuwe straat is een belangrijke aanwinst voor de gemeente. Ook de uitbreidingsplannen aan verschillende industrieën konden worden afgemaakt. Wat de woningbouw betreft, was 1951 het slechtste jaai; sinds na de bevrijding de woningbouw opnieuw kon worden ter hand ge nomen. 1950 Was het eerste jaar, waarin Waddinxveen, wat de woningbouw betreft, ontving waar op het recht heeft. Het uitvoerige bouwprogramma voor dat jaar werd zeer vlot afgewerkt, zodat op 30 November de laatste huizen werden opgebouwd. Voor 1951 maakten de bekende financiële omstandigheden alle volkswoningbouw onmogelijk. En helaas was de Êhimo onder de parti culieren om te bouwen zeer gering. Ten gevolge daarvan is de woning positie thans even moeilijk, zo niet moeilijker, dan ze ooit geweest is. Helaas hebben de investerings beperking en alles wat daarmfkK samenhangt ook invloed gehad op/ae plaatselijke industrie. Het spook van de werkloosheid doemt weer op. In enkele bedrijven moest personeel worden ontslagei) en enkele kleinere bedrijven kregen net moeilijk. Een zeer belangrijke gunstige gebeurtenis was het besluit van de Provinciale Waterstaat om de vernieuwing van de oever verbinding van de Gouwe dienstbaar te maken aan een ver breding van een gedeelte van de beruchte Zuidkade. Met de uitvoering vah dit werk werd begonnen. Gehoopt mag worden, dat hiermede zal worden voortgegaan totdat de gehele Zuidkade behoorlijk verbreed is. Hiermede wordt een probleem opgelost dat jarenlang als onoplosbaar werd beschouwd. Een lichtpunt is ook dat het gemeentebestuur er in de laatste maand van het jaar nog in slaagde, een niet onbelangrijke geld lening te sluiten, zodat gehoopt mag worden dat zeer spoedig in 1952 de bouw van een aantal woningen zal kunnen worden aanbesteed en ook andere gemeentelijke plannen tot uitvoering zullen kunnen komen. Zo is er gelukkig perspectief dat 1952 in verschillend opzicht een gunstiger jaar zal zijn dan 1951. Moge God ook in 1952 de vrede in Europa bestendigen, opdat onder Zijn zegen de moeilijkheden mogen, worden overwonnen, die 1951 zo zeer hebben gekenmerkt. En Waddinxveen èn in het Vaderland! A. WARNAAR Azn, burgemeester van Waddinxveen. Werken is geboden TN EEUWIGE STILTE snelt da tijd voort, het ene Jaar na het x andere, als zovele golvingen van een bergstroom, uit wten. rusteloos gebruis onophoudelijk dat éne woord ..voorbij" ver nomen wordt. Wederom de laatste dag van een jaar 't Verrast ons Inderdaad, dat wij „ok met 1951 al zo ver weer zijn. Een terugblik werpend op het geen 1951 voor Moordrecht U ge weest, ben ik van oordeel, dat zowel het aanheffen van juichtonen als van klaagliederen achterwege kan blijven. Wat de veehouderij betreft, gaf de kaasprijs meer reden tot bevrediging dan de melkprijs, die deze zomer te laag was en thans weer is gestegen. De heffingen van 0,25 en 0.55 per kg op het zo begeerde product kaas, acht de boer te hoog. Ten aanzien van de landbouwproducten waren de uitkomaten hoger dan men in het voorjaar en deze zomer verwachtte. Voor de bouwnijverheid was 1951 minder gunstig dan voor de in dustrie. In deze twee sectoren was in ongeveer de eerste zeven maan den behoorlijk werk. zij het dan in de industrie belangrijk meer dan bouwerij. De laatste het sober voor aan nemer en bouwvakarbeider, voor een deel mede een gevolg van de z.g. bouwstop. De wollentapijt- en de cocosln- dustrie, de touwslagerijen en de meubelbranche, mochten zich tot ongeveer Juli in een zeer toenemen de bedrijfsdrukte verheugen, maar daarna kwam de grote kente ring. Voor de touw- en de meubelindustrie wegens de te grote voorraden. De kooplust bij de gebruikers van tapijten en cocosproducten was, niettegenstaande de hoge prijzen, veroorzaakt door de stijgende grondstoffenmarkt, dermate opgevoerd, dat aan de toenemende vraag nauwelijks kon worden voldaan. In het tweede halfjaar begonnen de grondstoffenprijzen te dalen, welke daling zich allengs voortzette. Het gevolg was, dat de vraag naar vloerbedekking ajpam in dezelfde mate als deze eerst was toe genomen, waarbij mede één der oorzaken gezocht moet worden in de gedwongen consumptiebeperking. Hoewel thans in de verkoop een zekere verbetering valt waar te nemen, kan nog niet met zekerheid gezegd wgrden, dat deze zich in het nieuwe jaar zal voortzetten. Ruim 3500 vreemdelingen, onder wie de vice-president van Liberia, de president van de Ned. Kamer van Koophandel te New-York en de gezant va'n India, bezochten onze K.V.T. Het woningprobleem blijft zorgen geven, al kwamen dan ln 1951 twaalf woningen gereed en konden een twintigtal woningen aanbesteed worden dit laatste als gevolg van het sluiten van een lening ad SV»V. in Juni. Het gemeentebestuur kocht gronden aan voor woningbouw, industrie en een gymnastieklokaal, welke uitgaven vrijwel geheel uit kasgeld werden gekweten. Het electriciteitsnet kon wegens de bouw van een tweede transformatorstation zodanig uitgebreid worden, dat thans alle woningen op twee na op dit net zijn aangesloten. Het buizennet van het drinkwaterleidingnet onderging aanmerkelijke uitbrei ding en verbetering. De in September gehouden tentoonstelling van Nederlandse schilderkunst, ln aamenwerking met Nieuwerkerk aan den IJssel. was een succes, evenals de omstreeks het St. Nicolaasfeest georganiseerde winkelweek; Niet onvermeld moge blijven de totstandkoming van de Stichting „De Vier Gemeenten", welke beoogt de behartiging van de belangen van Capelle aan den IJssel, Nieuwerkerk aan den IJssel. Zevenhuizen en Moordrecht op sociaal, economisch en cultureel gebied. Het is zeer spijtig, dat ten aanzien van de grenswijziging nabij de Julianasluis geen overeenstemming is bereikt. Onze gemeente blijft zich verzetten tegen de door Gouda verzochte grenswijzi ging. aangezien het algemeen belang dit niet vordert. Het jaar 1951 is voorbij, het heeft ons wel te verstaan gegeven. "jPöat wij ook in 1952 krachtig en met energie hebben te werken. want alleen dan is het mogelijk, dat Moordrecht in Neêrlands bestel een goede plaats blijft innemer). IC H. BRANDT, burgemeester van Moordrecht Oog gericht op de toekomst TT/"ANNEER WIJ in deze stille tijd van het Jaar onze blik laten gaan over de velden en watervlakten, die Reeuwijk heten, dan kan men zich nauwelijks voorstellen, dat er onder de rust. die daarvan uitgaat, zoveel onrust verborgen is. Onrust wegens de dagelijkse strijd om het bestaan der ingezetenen, onrust omtrent de vraag, hoe Reeuwijk er. als we een paar jaar verder zijn, zal uitzien, onrust niet het minst om de nijpende woningnood Ais wij ons verheugen over het goede jaar voor de boeren en tuinders en onze nijvene middenstand, dan zijn de factoren, die ik noemde, voldoende orrt de vreugde over het goede, dat het afgelopen Jaar ons bracht, te temperen. Voegt men daar nog bij de drei gende werkloosheid, die zich ook hier doet gevoelen, dan is er reden om te zeggen: „nee, alles by elkaar genomen ziet het er een beetje triest uit". Laat men echter niet depken, dat wij bij de pakken neerzitten, want dat doen we stellig niet. Het oog is gericht op de toekomst en wij weten, dat het onze taak is te trach ten de toekomst, voor zoveel dat in ons vermogen ligt. te doen ver lopen, zoals wy dat gaarne willen ln het belang der Reeuwijkse ge meenschap. wy vertrouwen,'dat er door over heid en ingezetenen, ln goede samenwerking, middelen rzullen worden gevonden om de woning bouw, die gedurende een heel jaar stil lag. weer op gang te brengen. Als de voortekenen niet bedriegen, zullen we binnen kort weer kunnen bouwen. Het uitbreidingsplan onzer gemeente, waarover al zoveel is gefantaseerd (vooral door outsiders!), hopen wij binnen afzien bare tijd in kannen en kruiken te krijgen. Het zal aangeven hoe de uitbreiding van de bebouwing zich in de toekomst zal voltrekken en verder de zo nodige ordening brengen in de bouw van zomerhuisjes aan de plassen, terwijl aan de bescherming van het natuurschoon de nodige aandacht is geschonken. Wij koesteren de hoop daarmede te bereiken, dat enerzyds wordt tegemoet gekomen aan de behoefte aan recreatie, anderzyds "Wordt voorkomen, dat ons mooie plassengebied natuurmonument wordt, hetgeen tot gevolg zou hebben, dat bet als zodanig wel- is-waar in stand bleef, maar voor niemand meer toegankelijk zou zijn en derhalve als recreatieoord verloren zou gaan. Over de grenswijzigingsplannen wij lk hier niet reppen. Het ls te hopen, dat deze zaak thans in rystiger water zijn oplossing kan vinden. Wij vertrouwen, dat regering en Staten-Generaal de belangen van alle by deze kwestiö betrokken partyen ln het oog zullen houden. P. FEITSMA, burgemeester van Reeuwijk. Een gelukkig jaar Berkenwoude "DIJZONDERE GEBEURTENISSEN vonden niet plaats. Het jaar JJ 1951 was voor de gemeente Berkfenwoude een in alle opzich ten gelukkig jaar. De veeboeren verdienden behooriyk, omdat de prijs van de producten goed is te noemen. Wel komt er thans reeds werk loosheid voor. In hoofdzaak zyn de werklozen mensen, die buiten de genieente hun werk vonden. In de landbouw is gelukkig geen sprake van werkloosheid. Het verenigingsleven in onze gemeente bloeit, hoewel het ledental van sommige verenigingen wat achteruit ging. M i wordt een te groot gebruik gemaakt van dansgelegenheden, welke het vereni gingsleven afbreuk doen. Dank zij enige meevallers uit ryksuitkertngen (ondernemings belasting) is het financieel beeld van de gemeehte niet ongunstig. Een ander raadhuis zal nog tot dé vrome wensen biy'ven be horen. hoewel er zich thans een mooie gelegenheid zou voordoen óm het bekrompen oude raadhuis, néar een ander en beter pand over te brengen. Ook de toekomst zie ik niet duister in. Zolang het de vee houders goed blijft gaan, zullen ook andere takken van bedryf hier steeds voldoende werk houdenj De woningbouw baart het gemeentebestuur nog veel zorg. Met het verstrekken van gelden voor dit doel schijnen de inwoners niet scheutig te zyn. Moge 1952 ook voor onze kleine, maar mooie gemeente, een gelukkig Jaar zyn. M. gAutier. burgemeester van Berkenwoud* HOEWEL vooral financiële moeilijkheden het bouwtempo dit jaar ook in de Goudse streek aanzienlijk hebben vertraagd, kan men toch wel met tevredenheid terugblikken op de activiteit, die on danks zovele tegenslagen kon worden ontplooid. Diverse ge beenten kregen nieuwe woningen. De aantallen waren weliswaar klein, maar men kon in de eerste helft van het jaar toch de plannen verwezen lijken, waaraan het vorige jaar was begonnen. In de laatste helft van het jaar verminderde de bouw aanzienlijk. Men weet de oorzaak: geldgebrek. Verscheidene gemeentebesturen probeerden door het uitschrijven van zogenaamde burgerzinleningen geld van de inwoners tót zich te trekken, maar op een enkele uitzondering na is dat beroep op de burgerij ver geefs geweest. De bouwstop, die in de loop van het jaar werd afgekondigd, was oorzaak dat de vele plannen in portefeuille moesten blijven. Een Bndere belangrijke zaak is de aanleg van wegen. Op dit gebied werd geleidelijk voortgang gemaakt. WANT HET wegenvraagstuk ia een de belangrykste jproblemen ln De aanleg i Stolw IA tu Goudse streek. De aanleg van de provin ciale wegen Gouda Stolwyk Bergstoep en Krimpen a.d. IJssel Schoonhoven vorderde gedeelteiyk. Aan het begin van dit jaar werden weer enige onderdelen van de werkzaamheden aanbesteed. Verwacht wordt dat deze wegen in 1953 in gebruik kunnen worden genomen Een gedeelte van de toekomstige verbindingsweg Gouda— Lelmuiden—Amsterdam kwam naby Alphen a d Ryn gereed. Belangrijk waren de asfal tering van de Goejanverwelledijk, waar door de verbinding tussen Gouda en Heken dorp werd verbeterd en de bouw van een nieuwe brug bij de voormalige tweede tol in de Bodegraafsestraatweg onder Reeuwijk. waardoor er een betere verbinding is ge komen tussen Gouda en de Rijksweg naar Utrecht. Dat de wegaanleg ln de Krimpe nerwaard de voortdurende belangstelling van de provincie 'heeft, bewees het bezoek dat de Commissaris der Koningin en de provinciale Staten in Juni aan de Waard brachten. Een tegenslag voor het verkeer in dé Goudse streek kwam in Januari, toen de treindienst Gouda—Alphen wegens de kolenschaarste werd gestaakt. Gelukkig kwam de oude vertrouwde „Ome Keesje na vier maanden, waarin de verbinding met bussen werd onderhouden, terug. Een stapje verder op de weg naar veilig verkeer kwam men ln de Krimpenerwaard door de oprich ting van een streekafdeling van het Ver bond voor Veilig Verkeer, die dit jaar al enige initiatieven op het terrein der ver- keersopvoeding heeft genomen. Op agrarisch gebied, waar van een be vredigend jaar kan worden gesproken, was een der belangrijkste gebeurtenissen het begin van het vyfjarenplan tot vrijmaking van de runderstapel van t.b.c. Verheugend was de stijging van de export van groot Vorkshire-biggen Vele landbouwers zagen ln eigen land geen toekomst en emigreerden. De werkloosheid steeg enigszins. Op sociaal en economisch gebied was be langrijk de oprichting van een stichting, die een vergroting van de welvaart van Moor- ■é-drecht. Nieuwerkerk. Capelle a.d. IJssel en Zevenhuizen tot doel heeft. Op medisch gebied kwam het kraamcen- trum ..Lek—Gouwe—IJssel" te Gouda tot stand, waardoor een goede stap werd ge daan op weg naar verbetering van de kraamverzorging in de Goudse streek. In oprichting is een stichting voor periodiek bevolkingsonderzoek op t.b.c., die in een groot gebied rondom Gouda de massale doorlichting van de bewoners zal verzorgen. In een tweetal plaatsen werden gecombi neerde oefeningen gehouden ter voorberei ding van een burgeriyke verdediging. Gouda „O.N.A." heet. De kwekers waren ook dit jaar weer actief en hielden een goede chrysantententoonstelling. De heer J. Byioo werd benoemd tot directeur van gemeente werken als opvolger van de heer T. J. van Riemsdijk. De Vereniging van Vrijz. Her vormden kreeg een nieuwe voorganger in de heer P. J. van Ouwerkerk. Ds J Laforêt, predikant der Remonstr. Geref. Gemeente vertrok naar Rotterdam en zal worden op gevolgd door candidaat G. Ch. Duinker te Amsterdam, die het beroep aannam. Pastoor J. J. Lauwrier Werd benoemd tot opvolger van wyien pastoor J. C. de Moei. Goaderak zag dit jaar zyn raadhuis uit gebreid en gerestaureerd. Trouwens er werd hier meer gerestaureerd. De openbare school en de toren van de Ned. Herv. kerk kregen ook een beurt. Volksonderwijs kreeg de beschikking over een lokaal voor het geven van kleuteronderwys. Grote schade veroorzaakte een brand in het rletmatten- bedrijf van de heet E. Prosman. Een wegge gooide brandende sigaret was de oorzaak. Voor het verenigingsleven was het belang rykste nieuws de heropening van de ver nieuwde feestzaal van „Het Wapen van Gouderak", waardoor aan een gedwongen rustperiode van een jaar een einde kwam. De fotograaf is op de watertoren geklommen om U eens in beeld tot aan het kruispunt van Da Costakade v^ Xnlotn^YaT nTa te vertellen, hoe Gouda in de Korte Akkeren is gegroeid. Het is Busken Huetstraat. Wanneer de a^nt !tu dï ItYnnk lanns het een overzicht van Gouda's nieuwbouw van de Welschenwoningen eens op de toren klimt, zult V 2.en, dat ook de strook langs het kanaal zal zijn volgebouwd met etagewoningen. opgericht. Ds W. als 1 d Kerk verbond zich Jhulpprediker aan de Geref. JCerk. In Ouderkerk a.d. IJssel werden twee tijdens de 'fiprlog verwoeste boerderijen herbouwd, m kwam een nieuwe motor brandspuit en er werd besloten tot de bouw van èen nieuwe brandweergarage. De pad vinders kregen een eigen clubhuis. De Chr. school aan de Lagcweg werd verbouwd. De vrouwen organiseerden zich in een af deling van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen. gebruik nam. vyf poidera werden ver enigd tot een polder „Stolwyk". Er werd een straatbelasting ingevoerd. Belangrijk was het besluit tot het aanleggen van eep brede toegangsweg tot de in aanleg zijnde provinciale weg GoudaStolwijk. Voor de eerste maal werd hier een byeenkomst met jonge kiezers gehouden. De ysclub vierde haar zestigjarig bestaan. De Ned. Herv. Gemeente kreeg een nieuwe predikant in ds J. Eikema. Ook Vllst, waar door het ultachryven van een burgerzinlening met succes een beroep op de bevolking werd gedaan met 65 was per inwoner meer bijeengebracht dan in andere gemeenten kreeg een nieuwe Ned. Herv. predikant door de komst van ds C. v. d. Wal. Voorbeeld van burgerzin De gehele bevolking spande zich in voor de inrichting van het nieuwe Groene Kruis-gebouw, een geschenk van de N.V. Verheul, dat in December werd geopend. Verschillende industriën werden uitgebreid! Belangrijk voor de industriële ontwikkeling ■an de gemeente is de verbetering van de Zuidkade. waarmede werd begonnen. Van de winkelgalerij aan de Kerkweg kwamen twee winkelpanden gereed. Er werd een crediet uitgetrokken voor de uitvoering van het wederopbouwplan in de omgeving van de R.K. kerk. Bloemendaal kreeg een straatver lichting en er werd begdhnen aan uitbreiding van de waterleiding langs de Henegouwer- weg. Feest vierden de plaatseUjke afdeling van de Hollandse Maatschappij van Land bouw die honderd jaar en de speelgoed fabriek G. Okkerse. die vijftig Jaar bestond. De heer G. v. d. Krans werd benoemd tot gemeenteontvanger. Voor de Vereniging voor kunstmatige inseminatie „Gouda en omstreken" is er een gebouw in Bloemendaal in aanbouw- Ds J. v. d. Haar deed zyn in trede als predikant van de Ned. Herv. Gemeente. Ds J. LaforSt nam afscheid van de Remonstr. Geref. Gemeente wegens ver trek naar Rotterdam en zal worden opge volgd door candidaat G.' Ch. Duinker te Amste/dam, die het beroep naar Waddinx veen aannam. Een botsing tussen een trein en een bestel auto op een onbewaakte overweg in de Zuid- plaspolder kostte aan drie personen het leven. In Zevenhuisen kreeg de technische dienst een nieuw gebouw Voor het annzleh van de gemeente was belangryk het besluit, dat GOUDA van Heuveln, oud-eigenaar Hotel „De Zalm", bestuurslid van ver enigingen. K. Strasters. leraar Technische school en AvondnyverheldsschooL H. J. A. van Bohemen. oud-voorzitter Gouds Drankweercomité. Jaring, directeur N.V. Goudse Waterleiding Maatsehappy. C. J. v. d. Putte, oud-onderwyzer Groen van Prinstererschool. J. A. Dortland. oudste firmant ban kiershuis Wed. Knox en Dortland. J. A. Brands, leraar Technische school en AvondnyverheldsschooL OMGEVING G. den Hoed. bekende figuur in het verenigingsleven te Bergambacht. J. C. de Moei, pastoor te Boskoop. Mevr. de wed. N. Blom—van Duijven- dijk, 101 jaar. oudste inwoonster van Gouderak. A. A. Versteeg, secretaris voetbal vereniging „Haastrecht". G. V. W? Baron van Hemert tot Dingshof. oudrburgemeester van Haastrecht, Stolwyk en Vlist. W. Hoogendoorn, oud-gemeenteont vanger te Moordrecht. M. A. Roos. bekende figuursin het verenigingsleven te Ouderkerk a.d. IJssel. G. de Rek, voorzitter „Schuttevaer" te Ouderkerk a.d. IJssel. H. Schouten, oud raadslid te Oude water. C. J. de Lange, bestuurslid van ver schillende organisaties te Oude water. L. P. van Leeuwen, oud-wethouder te Reeuwyk. A. Bezemer. oud-raadslid te Schoon hoven. B. van Rooyen, oud-opperwachtmees ter der Rijkspolitie te Stolwyk. P. Magré. gemeenteontvanger te Wad- dingxveen. O. van Lange, oud-raadslid te Wad dinxveen. een aantal molens zal worden gerestau reerd. Wethouder F. Zweere nam afscheid en werd opgevolgd door de heer P. van Leeuwe. Ds W. Bloemendaal deed zyn In trede als predikant van de Ned Herv. Ge meente in de plaats van ds J. J. Stoutjesdijk, die wegens vertrek naar Breda afscheid nam. Wij doen het zelf99 PER NIET voldoende geld voor het bouwprogramma, dan steken wy zelf de handen uit de mouwen, zei men ln Ammer- stol. En het resultaat was. dat de Inwoners zelf een kleuterschool gingen bouwen. De middenstand begreep het belang van OTga- nisatie en richtte een winkeliersvereni ging op. In Bergambacht nam de raad een besluit tot bouw van een brandweergarage en een badhuis. Tot tweemaal toe werd een beroep gedaan op de burgerzin van de bevolking, waardoor in totaal 105.000 voor de woning- waardoor in totaal f 105.000 voor d< woningbouw werd byeengebracht. Ei werd een gebouw voor bijzondere doeleinden geopend. Aan de straten werden officiële namen gegeven en er werd een huisnummering ingevoerd. De Uitge treden Ned. Herv. Kerk (Ned. Herv. Evan gelisatie) kreeg een nieuw kerkgebouw. Tot gemeentesecretaris werd benoemd de heer A. van 't Verlaat. B.Z.C.'s herenpoloteam promoveerde naar de tweede klasse van de Kon. Ned. Zwembond. In Berkenwoude nam ds A. Priester wegens vertrek naar Jisp afscheid als pre dikant van de Ned. Herv. Gemeente. Na negen maanden werd hij opgevolgd door ds P. E. C. Blom uit Hilversum. Wethouder J. H. Anker emigreerde met zijn gezin naar Amerika. De ysclub vierde haar zeventig jarig bestaan. Bodegraven kreeg een kaasbeur». maar verloor zyn automarkt. Feesteiyk werd het driehonderdjarig bestaan van de brug over de Rijn te Nleuwerbrug gevierd. Een be langrijke gebeurtenis was de Belgische dag. een feestelijke voorjaarskaasmafkt, die ver eerd werd met het bezoek van de Belgische ambassadeur. De omvangrijke riolerings werkzaamheden in Oud-Bodegraven vor derden. Belangrijk was de overneming van de gasfabriek van de N.V. De Liefde en het besluit voortaan gas te gaan betrekken van Gouda. De Ned. Herv. Gemeente kreeg een nieuwe predikant door de komst van ds Jac. Vermaas. De Geref. jeugd opende een eigen verenigingsgebouw. Op sportge bied had het dameszevental van BZ en PC succes door promotie naar de derde klasse van de K.N.Z.B. De voetbalvereniging „Bodegraven" nam een nieuw clubhuis, in gebruik, maar de prestaties werden er niet beter door. Zij degradeerde naar de eerste klasse van de Afdeling Gouda. De helpsters- ploeg van de Rode Kruis-afdeiing behaalde net kampioenschap van Nederland. Een belangrijke verbetering voor het verkeer was de bouw van een nieuwe ophaalbrug in de Bodegraafsestraatweg nabij vroegere tweede tol in Reeuwijk. Daardoor kwam er een goede verbinding tot «tand tussen Gouda en de Rijksweg naar Utrecht. Van oud naar nieuw f\UDEWATER kreeg dit jaar geen nieuwe V/ wc DE TIJD SNELT VOORT. Wat heeft het jaar 1951 ons gebracht? Dat is een vraag, welke zich menigeen zal stellen op Oudejaarsavond, de avond van mijmering, van bezinning, van herinnering, maar ook vaak een avond, waarop de mens met een krachtige wil en vol ondernemingslust reeds rzijn^jedachten •bepaalt bij hetgeen hij in het komende jaar ten uitvoer wenst te brengen. In het kwekerscentrum J30SKOOP. dat een wolkbreuk meemaakte, kreeg een nieuwe brandspuit en be sloot by de reinigingsdienst het systeem van stofvrije belading en uniforme vuilnis emmers in te voeren. Er kwam een nieuwe Oranjevereniging. Een verbouwd „Salva- tori" kon in gebruik worden genomen. „Het Groene Kruis" stelde een consultatiebureau voor kleuters in. Er kwam een vereniging van ouden van dagen, die „Ontspanning na arbeid" zal heten. Die naam is wel begrij pelijk, als men weet dat de voetbalclub van óe oprichter, de heer J. J. v. d. S. uit De korenmolen „Nooit gedacht" werd ge- deelteiyk geiloopt. Voor de kerkeiyke ge meente kwam na vyf en half jaar. waarin 34 beroepen werden uitgebracht een einde aan de predikantsvacature, doordat candi daat J. Plomp te Meerkerk het beroep aannam. 't Licht van het gevaar IN Haaatrecht begon het Jaar met feest, omdat het verenigingsgebouw „Concor dia" vyftig jaar bestond. Feest vierde ook het Groene Kruis, dat eveneens een halve eeuw bestond. Pastoor H. H. Westdijk werd benoemde tot pastoor te Worroerveer. Hy werd opgevolgd door pastoor v. d. Vugt. Eén burgemeester ln de Goudse streek legde zyn ambt neer. Dat was burgemeester L. C. Brinkman van Hekendorp. Lange Ruige Weide en Papekop, die de pensioen gerechtigde leeftijd bereikte. Een belang rijke aanwinst voor Hekendorp was de in gebruikneming van de flikkerlichtinstaliatie by de onbewaakte overweg by de voor malige spoorhalte. Moerkapelle kreeg een wykgebouw van het. Groene Kruis. De raad besloot mede werking te verlenen aan de bouw van een Chr. lagere landbouwschool. Er werd een straatbelasting ingevoerd. De plaatselijke voetbalvereniging kreeg de beschikking over een nieuw terrein. De Geref. Gemeen te kreeg een nieuwe predikant door de komst van ds W. de Wit. Ds P. Zijlstra nam afscheid van de Ned. Herv. Gemeente wegens vertrek naar Vlaardingen. Begon nen werd aan de restauratie van de Ned. Herv. Kerk. Culturele daad in Moordrecht "MOORDRECHT zag dit jaar de nieuwe 1" Viaduct naby de Middelweg in de rijksweg Rotterdam—Utrecht voor het ver keer opengesteld. Zeer belangryk was de algehele electrlficatie van de gemeente, zodat de burgemeester de laatste olie lamp kon uitblazen. Zeer geslaagd was een tentoonstelling van schilderwerken uit het museum Boymans, die door de Commis saris der Koningin werd geopend en 1400 bezoekers trok. Een Initiatief, dat navolging verdient. In Nieuwerkerk a.d. IJssel werd besloten tot de bouw van een rioolwaterzuiverings installatie alt onderdeel van het plan om de gehele gemeente van een riolering te voor zien. Ver-Hitland, een „vergeten' hoek. woningen, maar staat voor de taak om zestien woningen van „Volkshuisvesting", die na dertig jaar in zo'n slechte staat zijn geraakt, dat ze volgend jaar zullen moeten worden afgebroken, te vefvangen. Een aan winst was de opening van een consultatie bureau voor kleuters van Hei Groene Kruis. Behalve de kaasmarkt, heeft Oudewater nu ook een warenmarkt, die in Augustus werdl geopend. De afwikkeling van het faillisse ment van de Oudewaterse Bank bleek ook dit jaar een slepende affaire, waarvan het eind nog niet in zicht is. Er werd een stich ting „Hulpactie aan gedupeerden Oude waterse Bank" opgericht. Scnacie berokken de een flinke brand, die in Februari in de graanmaaldery van de heer J. Ph. Six uit brak. De bouw van een telefooncentrale aan de Lange Burchwal werd aanbesteed. Er was een druk vreemdelingenverkeer. Ds J. Wieman verbond zich als predikant aan de Ned. Herv. Gemeente, ds J. L. Wielenga. Geref. predikant nam een beroep aan naar Kampen, maar is nog niet naar zijn nieuwe gemeente vertrokken. Pastoor B. van Ge- inuchten vierde zyn zilveren priesterjubi leum. De voetbalvereniging „UNIO" werd kampioen van de Afdeling Gouda en pro moveerde naar de K.N.V.B. Reeuwijk deed veel aan de verbetering van de wegen. Zeer geslaagd was een drie daags landbouwfeest, met als besluit een gondelvaart. Feest was er ook voor de af deling van Het Groene Kruis, die haar vyftigjarig bestaan vierde. Voor de polder Broekvelden en Vettebroek is er een elec- trlsch gemaal in aanbouw. Ds A. Baars, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Sluipwyk nam een beroep naar Mastenbroek laan. 'choonhoven komstlg geslacht, dat straks in het bedryf zal opvolgen. Want er is nu eenmaal een groot gebrek aan land en voor vele boeren zoons is het niet weggelegd om later ln eigen vaderland, in eigen omgeving de traditie van het voorgeslacht. n.l. om aan het hoofd te staan van een eigen boerderij, voort te zetten. Splitsing van een gezond bedryf leidt tot een versnippering, welke econo misch niet verantwoord ls. De toekomst van de kinderen gaat bU bet Het afgelopen Jaar heeft de bouwboeren in de Goudse streek over het algemeen geen reden tot klagen gegeven. Vaak scheen het of de vele regendagen veel verwachtingen de bodem zouden inslaan, maar wanneer de bouwboer op Oudejaarsavond globaal zijn balans zal opmaken, dar) zullen de finan ciële uitkomsten van het-bedrijf hem op een enkele uitzondering na, niet tegen vallen. Dit moet tot dankbaarheid stemmen. En toch gaan zovelen, ondanks de voor- spoed, welke hun deel was. met zorgen ver- voortschrUden der jaren meer en meer zorg vuld hun levenspad. Zorgen voor het toe- 1 vragen, ook ondanks vaak financieel goede kreeg een aansluiting op de waterleiding werd gedeelteiyk geelectrificeerd. Een buurtvereniging werd er opgericht om de belangen van de Ver-Hitlanders te behar tigen. De Boerenleenbank kreeg een nieuw gebouw, het eerste nteuwe bankgebouw ln de Goudse streek na de bevryding. Het con sultatiebureau voor zuigelingen van „Het Groene Kruis" werd uitgebreid. Er kwam een gemeentelijke kleuterschool. Het raad huis bleek te klein geworden Daarom werd besloten in de vroegere politiewoning het kantoor van gemeentewerken onder te brengen. Er werd een stichting „Gezinszorg GrieiencNjchc DNHOVEN werden H TN SCHOONHOVEN werdén enige beslui- L ten genomen, die op de uitbreiding van de stad betrekking hebben. De raad trok een crediet uit voor de uitbreiding van de waterleiding en het electriciteitsnet ten be hoeve van de nieuwe woonwijk, waarvan de straten namen kregen. Er werd grond aangekocht voor industrievestiging, terwijl werd begonnen aan de bouw van een nieuwe meubelfabriek. De voetbalvereniging Schoonhoven" kwam in tcrreinmoeilyk- heden. moest haar uitwedstrijden in Groot Ammers spelen. ma?r kreeg toch weer een terrein in eigen stad. Een prettige gebeurte nis bij het feest ter gelegenheid van de pro motie naar de derde klasse van de K.N.V.B. In het garnizoen was er een commando wisseling. Kolonel J. W. Sluyter verliet de militaire dienst en werd opgevolgd door kolonel J. van Engelenburg. Een witteling van leiding was er ook op de Rykskweek- school voor onderwijzers en onderwUzeres- sen De directeur, de heer J P. Rosendaal ging met pensioen en werd opgevolgd door dr A. J. Schurink. Een nieuwe straatverlichting kreeg Stol- wUk, dat ook een nieuwe motorspuit in Twee van de velen, die dit jaar uit Gouda en ompeving zyn geëmigreerd op zoek naar een betere toekomst. Twee van de tfelen, naar toie bij het scheiden van dit voor hun toekomst zo beslissende jaar de gedachten uitgaan. jaren. De laatste tyd hoorde ik meermalen zeggen: „Wanneer ik hier maar half een goede boterham kan verdienen, denk ik er niet aan om te emigreren naar een ver land". Gehecht aan zijn land De Zuid-Hollander ln doorsnee is gehecht aan zyn land. In de kleinere dorpen is er tussen de boerengeslachten een grote fami lieband. Men kent elkaar, men weet wat men aan elkaar heeft. Men kent de be koring van het vlakke land. Er bestaat ln vele gevallen een verbondenheid met de streek en de gemeente, welke dieper is dan men vermoeden zou. Hier hebben geslach ten gewoond en gewerkt. Hier wil men zUn eigen plaats onder de zon hebben. In m'n eigen streek ken tk slechts enkelen, die naar het buitenland zyn verhuisd om daar een toekomst te veroveren. Meestal zyn het jonge jongens, die mét een grote mate van zelfvertrouwen de stap hebben aangedurfd. Dezer dagen was ik bij een kennis, een oude boer. op bezoek. Door brede ramen had den wij een prachtig uitzicht op het polder land. dat in lichte nevel omgeploegd klaar lag voor de volgende oogst. Dank zy de voor lichting. het ontvangen landbouwonderwijs en het gebruik van machines, geeft het land tegenwoordig overvloediger vruchten dan I een mensengeslacht geleden. De boer heeft het bedrijf meer in de hand. Hoe overvloe diger de oogst is, hoe meer de belangen van ons volk zijn gediend. Want zodoende be hoeven des te minder producten uit andere landen te worden Ingevoerd. Over het resultaat van de maisoogst waa myn kennis niet tevreden. Het natte weer was hier in hoofdzaak de oorzaak van. r~ weest. Hy stelde zich de vraag 66 wel zoveel boeren mais zullen als ln 1951 het geval was. Zwaar is hier de grond, zyit eist grote Inspanning en kracht^ leven is niet zo gemakkeiyk als staander soms wel verwacht. De vei heid met de natuur maakt, dat de beworte'ra van het land meestal aan hun denken een andere richting geven dan zy, die tot de burgerklasse behoren. Naast zeer nuchter en zakelyk Inzicht wordt vaak een diepe godsdienstige opvatting gevonden. De tijden veranderen Eén ding staat wel vast. Ook op het land veranderen de tyden onophoudeiyk en ook de mensen met hen. Vooral de toeneming van het snelverkeer ls daaraan niet vreemd. En zo zullen langzamerhand ook de jon geren tot het inzicht komen, dat men niet kan blijven toeven op een plaats, welke in hun ogen zeer lieflijk is, maar waar ten slotte voor hen een zeer sober bestaan is te wachten. Want. wanneer de droom van een eigen huis en haard meer en meer de vorm en gestalte van een doel zal gaan aan nemen. dan zal ten slotte de nuchtere zin voor de werkeiykheid de boventoon gaan voeren. En menig jongere boer zal. aan zyn toekomstplannen een andere richting geven; een richting, waaraan hy in vroegere jaren wellicht nooit heeft gedacht. Maar langzaam zullen deze gedachten slechts groeien, tenzy na financieel goede jaren soms weer magere jaren zullen gaan aanbreken en wel in een sneller tempo, dan men zou mogen verwachten. Zo ligt 1951 mei veel goeds achter ons. Moge het nieuwe jaar 1952 een jaar worden van rijke zegen en overvloedige oogst, niet alleen tot voordeel van de boer. maar bovea- al in het belang van ons land en volk. LANDMAN.

Goudsche Courant | 1951 | | pagina 3