Clochemerle „Clochemerle": een parodie in milde kleuren UITSLAG prijsvraag: „Goudsche Courant" Het schoongeboende straatje Belangrijk boek over de jacht naar succes Het GEDICHT Een hand uit het verleden Pas opgeknapte gracht een vuilnisbelt van kerstbomen Zal het evenwicht in de Staatsfinanciën door de volkshuishouding kunnen worden gedragen? ADArtSON Zeugstraters tocli Vijftien op één ochtend Met auto uit rijden: drie maanden gevangenis BOEKHANDEL VAN BURK Onèe bioscopen Conservatisme of prestigekwestie Laatste piraten De Gebochelde Hoeveel maal Goudse streek en „Goudsche Courant Zij gaan altijd hand in hand Revisie Am. legertoestellen in Europ. Meer zout Effectenen Geldmarkt Dit jaar zal een toetssteen zijn Het pak-voor-de-broek gerantsoeneerd Ondanks noodlottige oorvijg LETTERKUNDIGE KRONIEK Een Amerikaans verschijnsel dat ons allen aangaat van de week CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR Economie en Financiën Door ANDREW MACKENZIE TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE: COURANT ZATERDAG 5 JANUARI 1952 l?OEt ZEUGSTRATERS! Vorig jaar ttebt A ge bhrden geplaatst met protesten in verband met de stank, die uit het water van de vervuilde gracht opsteeg en ge had suc ces met Uw actie: de gcnjeente heeft ten koste van veel geld radicaal een eind aan de onhoudbare toestand gemaakt. Maanden is er aan gewerkt. En nu zou men mogen verwachten, dat de Zeugstraters dankbaar voor dit grote werk sijn. dat zij zouden tonen, dat zjj zich ook van hun positieve kant kunnen laten zien en zorgen, dat de gracht er goed bij (Jlijft liggen en niet verontreinigd wordt door haar als vuilnisbak te gebruiken. Dacht U dat? Vraag het de vaarder van de gemeentereiniging, die dagelijks de Goudse grachten afvaart om het voornaam ste vuil in zijn schuitje te laden. Over de Zeugstraat Is hij het slechtst te spreken. Na de Kerst hebben velen gedacht hun Kerst boom te kunnen opruimen door hem in het water te gooien. Op het plaatje ziet U de oogst van één morgen scheppen. Vijftien bomen en boompjes plus de nodige lakken zijn gisteren uit de Zeugestraat opgevist. Op één morgen! Dagelijks is dat zo. vertelt de vaarder. die uit de gehele stad bijna een volle schuit boompjes opbaggert. Maar ook al liggen er geen boompjes in het water, dan nog heeft Technische beurs weer in Gouda Te Woerden is een bespreking gehouden tussen vertegenwoordigers van de Bond van Kaasproducenten en Woerdense organisa ties. naar arnleiding van het verzoek dezer verenigingen om de technische beurs voor veehouders, die de Bond jaarlijks te Gouda organiseert, dit jaar in Woerden te houden. De voorzitter van de Bond van Kaasprodu centen sette uiteen, dat de Bond aan Gouda, wegens de betere ligging de voorkeur blijft geven. Alvorens het standpunt definitief wordt bepaald, zar de Bond nog een verga dering met standhouders beleggen om hun mening te vernemen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Leendert Johannes,, z. v. L. J. Spec en E. v. d. Kleijn. Achter de Vismarkt 54; Leo, z. van H. J. M. Kraayenbrink en W. Poldervaart, Turfmarkt 1; Maria Mag- dalena, d. van P. J. H. Vergeer en A. H. van Setten, Boelekade 207. Ondertrouwd: J. A. A. Borgstein en A. C. van Wijk; J. Houthoff en T. Boekamp; H. G. van Loon en M. C. van Willigen; G. G. Oosterom en G. M. Brouwers, A. M. de Lange en C. M. v. d. Eng; A. H. Broek huizen en W. M de Bruijn; W. Roeloffs en P. M. van Welzenis. Overleden. Petronella Lammers. geh. met J. Verhart, 59 jaar; Joanna Margreta van Bueren, geh. rriet C. Borst, 61 jaar. KAASMARKT GROOT AMMERS. 5 Januari Aangevoerd 1 partij, zijnde 20 «tuks, wegende 140 kg. Ie Kwaliteit 2.31 per kg. Handel matig. hij elke dag werk om alles, wat de bewoners in het water gooien, er uit te halen en op een betere vuilnisplaals te brengen. De Zeugstraters klaagden over de stank steen en been. Bij de droogmaking van hun gracht kwamen hun zonden bloot te liggen. oude fietsen, matrassen, enz., enz. Gaat het dezelfde kant op? Komt. Zeugstraters en omtrekkelingen. Zergt, dat de kinderen, want die doen het hoofdzakelijk, niet alles wal los en vast zit. in het water gooien. Een schone gracht is een visitekaartje vooc uw stad en uw straat. De politierechter te Rotterdam heeft bij verstek en conform de eis van het O.M. tot drie maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf veroordeeld de 30-jarige Goudse heier J. T. wegens diefstal van een hoeveel heid benzine. Verdachte, vader van zes kinderen, is steuntrekker van Sociale Zaken alhier. Op 16 November j.l. had hij zijn steungeld, ten bedrage van 41, met aftrek van 7 voor huur, zieken- en begrafenisfonds, ontvan gen. Aizo 34, welk bedrag hij die dag aan drank en versnaperingen in een eethuis op één gulden na voor zichzelf opmaakte. Die nacht besloot hij niet meeg naar de echte lijke woning terug te keren, waar hij onge noegen met zijn vrouw vreesde. Hq. wilde naar een broer in Amsterdam gaan. Aan eén gulden reisgeld had hij echter niet ge noeg. Rondslenterend in aangeschoten toe stand, had hij in de Prins Hendrikstraat een vrachtauto zien staan. Hoewel niet ii\ het bezit van een rijbewijs, doch wel kunnende rijden, was T. in de cabine geklommen, ge start en weggereden. Op de rijksweg onder Woerden weigerde de motor. Verdachte liet de auto in de steek, waarna hij weer was teruggelopen naar Gouda. De officier van justitie wees er op, dat T. reeds enige malen is veroordeeld. Van daar de hoge vrijheidsstraf die hij eiste voor het onrechtmatig gebruik van benzine, waarmee de rechter het volkomen eens was. KERKELIJKE MUTATIES. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Moer- capelle H. N. van Hensbergen te Schalk wijk; te Voorschoten W. G. Meyering te Noordlaren. Bedankt voor Amersfoort J. T. Doornen bal te Oene. (Advertentie) Als" U genoten hebt van koopt U het boek, waarin niets weggelaten is, natuurlijk bij KLEIWEG 39 TELEFOON 2412 Bestelauto na botsing op Gr. Florisweg omgeslagen Op de Graaf Florisweg is gistermiddag om kwart voor zes een bestelauto uit Waddinx- veen omgeslagen, nadat zij tegen een tegen ligger was gebotst. De 'botsing ontstond na dat de bestelauto, waarin zes personen za ten, voor een onbekend gebleven wielrijder, die bij het Sint Jozefpaviljoen plot seling de weg overstak, had moeten uitwijken De bestelauto werd flink be schadigd. Geen der inzittenden werd ge wond. Puzzle-winnaars Nauwelijks van het gepieker over een rebus-verhaal bekomen of er meldde zich een kruiswoordraadsel. En wat voor één. Een zonder zwart, dat heel wat hoofdbre kens heeft gekost. Voor hun peinzen, pro beren en zoeken werden beloond: Prijs Tan ƒ5.—: W. H. Verwey, Noord kade 205 te Waddinxveen. Prijzen van ƒ2.50: N. van Hulzen. Markt 5 te Gouda en mevr. M. F. Swart—v. d. Wal, Van Itersonlaan 5 te Gouda. De prijzen kunnen, aan ons bureau, Markt 31, worden afgehaald of worden op verzoek toegezonden. Twee rake types uit Clochemerle: de burgemeester en de onderwijzer, die samen de oorzaak zijn van vele dwaze gebeurtenissen rondom een „herenhuis". Schouwburg Bioscoop. De verfilming van de roman van Chevallier „Clochemerle" die over een nuttig instituut gaat. dat ze ker niet'in de wijnstreek Beaujolais mocht ontbreken, tenminste niet in de kom van het dorp Clochemerle. is een succes gewor den. Op deze argeloze en zotte manier in beeld gebracht, kunnen de gebeurtenissen op het gelaat een glimlach toveren. Nu de film een zotte maskerade van een uitbundig stel middelmatige dilettanten (en die zich tot 't niveau van middelmatige di lettanten lieten neerdrukken) is geworden, lym ze niemand onthutsen De ka* wordt hier zo ontwapenend-kinderlijk in het volle licht geknepen, dat men er bezwaarlijk een OVER DE GRENSWIJZIGING (Ingezonden, buiten verantwoordelijkheid der redactie). Met steeds toenemende verbazing hebben wij kennis genomen van hetgeen in de ra den van de omliggende gemeenten over het grenswijzigingsplan van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland is gezegd. Dit plan beoogt o.m. een* betere en economisch- geografisch juistere afbakening van de ge meentegrenzen in onze omgeving. Deze gemeentegrenzen zijn voor net merendeel kunstmatig bepaald en met de veranderde tijdsomstandigheden worden zij ouderwets. De sterke groei van de stadsagglomeraties, de industrialisatie, de nieuwe verkeerswe gen en vele andere factoren maken wijzi gingen tussen gemeentegrenzen noodzake lijk. Hoe sterker de bevolking groeit, hoe meer dit nodig zal blijken. Een algemeen kenmerk van onze tijd zo wel in het economisch als in het maatschap pelijk leven is het streven naar efficiency of doelmatigheid. Ook in de gemeentepoli tiek is dat belangrijk. Het past niet meer in onze tijd. dat er buurtschappen zijn. welke aan andere ge meenten grenzen, maar waarvan de bewo ners kilometers ver van de bebouwde kom van hun eigen gemeente verwijderd zijn. Voor de gemeenten zelf geeft dtt dikwijls ook veel extra uitgaven en lasten. Derge lijke buurtschappen behoren door de aan grenzende gemeente te worden overgeno men. Wethouder Venteweg en Stolwijker- sluis zijn er voor Gouda zeer zeker goede voorbeelden van. zoals Rljneveld en Ran- denburg dit zijn voor Boskoop. Het is begrijpelijk, dat gemeenten, welke hierbij gronden moeten prijsgeven, minder enthousiast zijn. maar het is zeer zeker geen gezonde gemeentepolitiek, allerlei bezwaren te opperen, welke meer uit conservatisme dan uit economische en geografische reali teit stammen. Is in de betreffende buurtschappen wel eens een uitgebreide statistische enquête onder de bewoners gehouden Een dergelijk objectief onderzoek moet in een democra tisch land toch de doorslag geven OveT de gemeente Boskoop zouden wij nog willen opmerken, dat hèt uiteraard een economisch belang is. dat de kwekerijgron- den van het sierteeltcentrum zoveel moge lijk in één gemeente komen te liggen. Het grenswijzigingsplan beoogt verder Gouda van de nodige gronden voor verdere stads uitbreiding te voorzien. Niemand zal hier van de noodzaak kunnen ontkennen. De bezwaren van de randgemeenten wor den gemotiveerd met de onbekendheid van het stadsuitbreidingsplan. Vroeger hebben wij de bezwaren van het geheimhouden van dit plan uiteengezet, de verdere conse quenties daarvan zijn voor de gemeente raad, maar wij menen, dat dit niet een mo tief kan zijn voor de bezwaren van de rand gemeenten tegen de grenswijzigingen van de gemeente Gouda. Zonder kennis te hebben van het stads plat. moet het toch een ieder duidelijk zijn. dat voor een harmonische groei van onze stad de uitbreiding in noordelijke richting moet gaan ten noorden van station en Graaf Florisweg. Elke stad moet zich uitbreiden rondom een stadskern Gouda's stadskern ligt van station over Kleiweg naar de Markt en omgeving. De stad heeft zich na de oor log zeer sterk uitgebreid ten Westen van deze kern. o.l. reeds te sterk en ook ten Oosten daarvan. Het is economisch geografisch noodzake lijk dat nu eerst gronden ten Noorden van station en Graaf Florisweg voor bebouwing In aanmerking komen, wil men tot een har-, monische stadsontwikkeling komen Vroeger of later zal Gouda daarvoor van) de gemeenten Waddinxveen en Reeuwijk gronden moeten overnemen. Laten wij ho pen dat een objectieve beoordeling de hou ding van deze randgemeenten bepaalt en dat men niet door sentimenten en conser vatisme een ontwikkeling tracht tegen te gaan die door de groei van onze bevolking toch niet tegen te houden is en welke be lemmering zeker niet aan de volkswelvaart van deze streek ten goede zou komen Drs F. J. HOOFTMAN. vraagstuk van kan maken, 't Is allemaal te gechargeerd om beschamend te kunnen zijn. 'tis onschuldige jool van een filmcast. die zich zo provinciaal mogelijk uitdoste met boorden met omgeslagen puntjes en snor ren vol zwartselWeineen. deze „Bran- quignol" van dik opgelegd Frans dwaas- doen. kan niemand kwetsen, kan alleen maar vermaken, vooral als men de roman heeft gelezen en dan moet toegeven, dat sommige typen niet eeni zo héél vreemd ge chargeerd zijn. De minister, die het nuttige instituut in het gefingeerde wijnstadje, waar alles om draait, officieel moet inwijden, is het mooiste type. Zijn toespraak is een kos telijke parodie op de Franse welsprekend heid. Reünie Bioscoop. Wanneer u uit de fiJmtitel mocht afleiden, dat u nu werkelijk de laatste film over de laatste piraten kunt zien. dan hebt u het mis. Want al geeft „De laatste der piraten", of „de held der vrouwen in technicolor", zoals de reclame u vertelt, ige rumoerige taferelen van een negentien de eeuwse zeeroversbende, het genre pira- tenfilms is zo gewaardeerd, dat Hollywood zichzelf een messteek zou geven, als het de productie van dergelijke films zou stopzet ten. Stelt u dus gerust, pirateratories zijn er zovele, dat u van dit genre ook in de toe komst verzekerd zult zijn. En dat is ook goed. Want het is leuk ter afwisseling eens zo n heerlijke technicolor geschiedenis te zien. Zeker een film als deze „De laatste der piraten", die veel goedgelovigheid van u vraagt, maar die u als u zich daartoe kunt opwerken, genoeg avonturen doet beleven, met een tikkeltje wrange humor en een iets, naar uw smaak, te romantische liefdesge schiedenis U kent het recept: de grote zwaar bela den galjoenen zeilen uit, ze worden geën terd. overrompeld, de veroverde kapitein maakt een paar passen over de loopplank en het schip is van de piraten. Piraten, die. zo doet u de film geloven, strijden voor een rechtvaardige zaak ogenschijnlijk. Maar achter de bonte kleuren schuilt het eigen belang schrijnend als de fluitende kanonko gels Dat eigen belang zegeviert over de staat en het meisje. Een stukje idylle. Punt. Beproefd recept, maar toch aardig. Op zijn tijd. U ontmoet in deze geschiedenis Paul Henreid. Jack Oakie en Karin Booth. Thalia Theater. Het boek van Paul Feral, waarnaar Jean Delannoy deze film maakte, was in zijn tijd erg in trek. Maar die tijd is lang voorbij. De lezer van heden zal het stellig te langdradig vinden. Men heeft ernstig gepoogd de film aan te passen aan het huidige tempo en men is daas ten dele in geslaagd, doch het is de samenhang niet ten goede gekomen, hetgeen echter hen die het boek lazen, dus de geschiedenis ken nen, niet zal hinderen. De hoofdkenmerken van het verhaal, sentimentele romantiek en MARKTBERICHTEN Graanbeurs Groningen Groningen, 4/1. Rode tarwe 21.25—24.23. witte tarwe 21.25—25.—, rogge 26.25—37.25. wintergerst (vrij) 26.75—38.60, wintergerst (inlevering 22.25—24.—, zomergerst 26 75— 29.50, Mgnsholtgerst 30.50—39.75, witte haver 26.25—32.25, groene erwten 42.80—59-r-, kool zaad 40.35—60.35. karwij zaad 60.50-78.-. geel mosterd 50.40—68.—, kanariezaad 40.35—43.85. Op de graanbeurs was het aanbod niet groot. Over het geheel was de stemming kalm Tarwe was nauwelijks prijshoudend. De beste monsters rode gingen tot 24.25 en de witte tot 25 Afwijkende soorten van 22.— tot 23.50. Rogge was iets duurder. De goede monsters werden verhandeld wonr 37.25. Wintergerst was ongeveer 1— hoger en werd tegen oplopende prijzen verkocht Ir. het begin van de beurs werd 38 50 be steed, later 38.60 en enkele mooie partijen brachten nog 38.75 op. Voor de goede oar- tijen zomergerst was om en bij 39.50 te maken. Witte haver werd langzaam verhan deld. De blanke monsters vonden kopers in prijzen van 32.25. Voor enkele extra mooie kwaliteiten werd 32.50 betaald. In groene erwten kwam vrijwel geen verandering De mooie kwaliteiten vonden plaatsing voor om en bij 59.—. Tweede soort van 53.— tot 58.—. In bonen was geen handel. Het aanbod van koolzaad had weinig te betekenen Een paar extra mooie partijen karwij be dongen 80.—. Overigens besteedde men voor goed zaad 77.— tot 78.—. Kanarie was onge veer 25 cent lager. Goed zaad werd voor 43.85 uit de markt genomen. Markt Leeuwarden Leeuwarden 4 Jan. Aanvoer: 72 stieren van 2.44—2.69 per kg slachtgewicht. 151 vette koeien, eerste kw. 2.70—2.97, tweede kw. 2.30—2.69. derde kw 2.03 2;29, 1077 melk- en kalfkoeien 500— 9.85. 128 pinken van 300— 540, 126 gras kalveren 190395, 603 nuchtere kalve ren 3551. 874 vette weldeschapen en lammeren, vette en weideschapen 75— 125. lammeren 50—105. 586 vette varkens. Oude varkens noteren 1.85f 2. vette biggen 2—2.10. zouters 1.97- 2 per kg levend gewicht. 258 biggen en lopers, biggen 35—55. lopers 56—90, 53 bokken en geiten, geen notering, 131 paarden 450—810. Totale aanvoer 4039 stuks. Stieren: aanvoer iets groter, handel vrij goed. prijzen als vorige week. Melk- en kalfkoeien: aanvoer iets groter, handel vrij goed. prijzen als vorige week. Pinken: aanvoer gelijk vorige week met slepende handel, prijzen als vorige week Nuchtere kalveren: aanvoer minder, han del vrij goed. prijzen lager. Graskalveren, aanvoer iets groter, vlotte handel, prijzen hoger. Varkens: aanvoer veel groter, handel goed. Zouters en vette biggen, prijzen lager. Biggen en lopers, aanvoer iets minder, ma tige handel. Prijzen als vorige week. Schapen: aanvoer veel groter, slepende handel, prijzen niet hoger Paarden: aanvoer ruimer, kajpie handel, prijzen niet hoger. Fruitveiling Tiel Op de Velling Septer Tiel waren de prijzen als volgt: Appelen: Bellefleur Brab 2»—35, 12—20; id. Engelse 30—40, 14—22; ld. Drentse 17—23. 11—15; ld Dubb. 22—28. 12—17; Bender- zoet Dubb. 1925, 814; Dljkmanszoet 14—24. 8—13; Goudrelnetten 24—40, 21—30, verpakt 42—52; ld. fabriek I 22—24, ld. II 14—20; Jas- appelen 12—20. 4-10: Jonathans 35-48. 18—28: Laxton superbe 30—45, 15—22; Present v Enge land 26—42. 12—20; Pater v. d. Elzen 21—34, 14—18: Schöner v. Nordhausen 24—40, 12—20; Sterappelen 22—38. 10—18. verpakt 42—58; Eijs- dener Klumpkes 26—37. 14—19; Cox Orange 47 —87. 25—39: Zuur Kroet per 100 kg blank 270; ld. rood 200: Zoet kroet per 100 kg 300 Peren: Brederode 33—42. 25—32; Com teste de Pails 2540. 12—22; Gieser Wildeman 32—44, 20 —28: Leglpont 38—54. 18—30; Sint Remy 28-38. 14—22; Winter Jan 32—39. 20—30. IJsbout 24—34, 12—20. alles ln cents per kg. tenzij anders ver meld. Graanbeurs Leeuwarden Leeuwarden 4 Jan. Witte tarwe 22.50— f 25. rode tarwe 22.50—24.75. wintergerst 35—38. zomergerst 35—38.50. witte haver 28.50—31.50, platte bonen f 40— 53, kleine groene erwten 45—54, per 100 kg. Stemming kalm. Borgers 12—13. bintjes 9—9.50. rode ster 13.50—14.50 per 100 kg. Stem ming Borgers gewild, andere soorten kalm. UIT VROEGER TIJDEN De Goudsche Courant meldde: 75 Jaar geleden: Het stedelijk museum is fn het afgelopen jaar door 1170 personen bezocht, van wie 861 tegen de gewone toegangsprijs van een kwartje en 309 tegen de verminderde entrée van een dubbeltje. Deze cijfers tonen een groeiende belangstelling voor de pog jeug dige instelling. In 1875 bezochten 866 per sonen het museum. 50 Jaar geleden: Tot onderwijzeres aan de lagere school te Reeuwijk is benoemd mej. G. Boer te 's-Gra- venhage. 25 Jaar geleden: Uit Stolwijk: In 1926 heeft het Gemeen telijk Electriciteitsbedrijf van de Centrale te Gouda betrokken 118.422 Kwu; tegen, 105.756 Kwu in 1925. Er is dus een vermeer dering van het stroomverbruik van 12.861 Kwu. De stroom van inzendingen heeft getoond, dat onze uitgebreide lezerskring met levendige aandacht het verhaal in vijftig afleveringen heeft gevolgd, waarin de betekenis van de „Goudsche Courant" voor abonné en adverteerder is uiteengezet. Verscheidene lezers hebben in •dichtvorm aan hu» grote sympathie voor ons blad uitdrukking gegeven en er de uitstekende eigenschappen van bezongen. Uit al deze reacties is zeer duidelijk geworden, dat ons blad in Gouda en omstreken een belangrijke plaats inneemt. In de prijsvraag ging het er om hoeveel maal de naam ..Goudsche Courant" in de serie stond, de tekeningen en tussenberichten niet mede- geteld. Het aantal bedroeg vijftig. Velen hebben goed „geturfd", al waren er ook w<?l, die zich verteld hebben. En nu de winnaars. De geldprijzen zijn ten deel gevallen aan: prijs van 50.—: J. N. Lugthart, IJsselIaan 132 Ie Gouda prijs van 25.—: J. Koorevaar, B. 39 te Berkenwoude prijs van 10.—: C. Verdouw, Lethmaetstraat 9 te Gouda Er waren voorts tien boeken als troostprijzen beschikbaar gesteld. Een boek krijgen: C. Burger, Twaalfmorgen 157 te Reeuwijk; N. Gravesteijn, Westhaven 48 te Gouda; C. J. de. Vos, Raam 47 te Gouda; M. Stubbe. Benedenberg E 104 te Bergambacht; M. Slingerland. Joubertstraat 108 te Gouda; mevr. A. S. van Marende Ruiter te Moordrecht; R. Kuylenburg, Turfmarkt 14 te Gouda; C. J. Zwart, Schaepmanstraat 15 te Gouda; KI. Molenaar, Emmakade 24 te Boskoop en M. C. de Heer, Steijnkade 17 te Gouda. Ten slotte-de verrassing. weet, dat ieder, die aan de prijsvraag heeft deelgenomen,,, een nuttig geschenk krijgt, zodat niet alleen voor de winnaars der prijzen een aangename herinnering aan deze serie zal blijven bestaan. Wat deze verrassing is? Een anti-verliesplaatje, dat aan alle deelnemers wordt aangeboden om aan hun sleutelbos te bevestigen. Wie zijn sleutels wel eens is kwijt geraakt, weet hoe onprettig en lastig dit is. Welnu, de „Goudsche Courant" komt U te hulp met het anti-verliesplaatje. Verliest u uw sleutels, dan leest de vinder op het plaatje, dat hij uw sleutelbos aan ons bureau moet terugbrengen, waar hem een beloning zal worden uitbetaald. De „Goudsche Courant" neemt de be loning voor haar rekening, kijkt aan de hand van het nummer op het plaatje in haar registers na aan wie de sleutelbos toebehoort en zorgt, dat u uw verloren sleutels snel terugkrijgt. Zonder dat de verliezer er Zelf enige moeite voor behoeft te doen. ontvangt hij dan zijii sleutels thuis. Het anti-verliesplaatje is dus een bezit van belang. Het verheugt de „Goudsche Courant" haar lezers deze dienst te kunnen bewijzen. De prijzen bij de winnaars en de anti-verliesplaatjes bij alle deelnemers aan de prijsvraag worden in de loop van de komende week thuisbezorgd Ten slotte zegt de „Goudsche Courant" hartelijk dank voor de grote belangstelling, die zij voor haar prijsvraag heeft ontmoet. Deze prijsvraag heeft onderstreept: QOUD5CHE COURANT ridderlijkheid en moed in «terk contrast met valse lafheid, zijn vrij goed gehand haafd en op de voorgrond geplaatst De film verwekt daardoor al evenmin een hoge dunk van de adel uit het land van Lodewijk XIV. Pierre Blanchard vertolkte de trouwe, oryrtuimige De Lagardére, die zich, wanneer het verhaal de crisis nadert van tijd tot tijd in de geheimzinnige Le Bonu omtovert op bewonderenswaardige wijze. Ook de valse intrigant Gonzague, van Paul Bernard, is goed getroffen. Vvonne Geaudeau zet de op de ontroering werkende figuren van Aurore en Claire de Nevers met veel charme op het doek. Veemarkt Zwolle Zwolle 4/1 Aanvoer: 1499 runderen, 282 graskalveren, 720 nuchtere kalveren, 74 schapen en lammeren, 101 drachtige var kens, 626 biggen, 17 geiten. 218 magere varkens. Prijzen: neurende en versgekalfde koeien f610 tot f900, dito schokken en vaarzen f580—f765. guste koeien f450—f645, guste vaarzen f 410—f 595. voorjaarskalvende koeien f 580f690. pinkstieren 1380510, pinken f 300—f 470, fokkalveren f 140—f 290. nuchtere kalveren f30f45, vette schapen f 80—f 125. lammeren f 85—f 90. biggen 8 a 10 weekse f30—f44, 14 weekse f50—f65, drachtige varkens f280—f375. vette koeien eri ossen f 2—f 2.60, vette stieren f 1 90—f 2.40, vette kalveren f 1.60f2.15, vette varkens f 1.70 tot f 2.10 per kg slachtgewicht. De handel in kalf- en melkkoeien was vrb goed met behoorlijke prijzen voor de beste soorten met papieren. De overige soorten moeilijk te verkopen en kalme handel. De schapen en lammeren, handel normaal met hoge prijzen. Voldoende aanvoeren op de varkensmarkt. Handel goed en vaste prijzen. Veiling barendrecht omstreken. Bsrendrecht. 4 Januari 1952 Andijvie 44—57; Boerenkool 14—11: Kroten 8—20; Rodekool 11.00 —18.80; Gelekool 8.70—14.80; Groenekooi 11 50— 18.90; Winterpeen 14—19; prei 24—27; Selderij 4—7; Glassla 18; Glasstoofsla 1.01 per kg: Spruitkool 12-18; Peterselie 2-4; Uien 22-33; Witlof 21—37; Veldsla 25—86. Aanvoer spfuiten: 75.535 kg Doyenné du Comlce 77—96; Comtesse de Paris 44—48: Jonathan 36—41; Goudrelnetten 36—45, Alllngton Pippin 26—35: Laxton Superbe 34—40; Cox Orange Pippin 68—91; Groninger Kroon 22—35. COÖP. tuinbouwveiling der zuid-holl. EILANDEN TE ROTTERDAM'. Prijsverloop van 4 Jan. 1952. Groenteveiling: Aardappelen, grote 0.14; Andijvie 47—83. bel de per kg; Bloemkool 35—59 per stuk; Boeren kool 19—16; Kroten 16—24; Rodekool 10—23; Gelekool 10—13; Groenekooi 18—21; JVaspeen 25—37: Grote Peen 13—15; Prei 22—30. alles per kg; Selderij B.1011.10 per 100 boa: Knolselderij 8—17 per stuk; Spruiten 28—41; Uien 29—31; Witlof 32-43. alles per kg. Fruitveiling: Druiven 1.53—1.55 per kg. Appelent Bellefleur 0 14-0.26; Cox Orange Pip pin 0.52—0.M; Glorie v. Holland 0.25—0-42; Goudrelnetten 0 37—0.47: Groninger Kroon 0 21 -0.34: Laxton Superbe 0 280.47; Zoete Erm- gaard 0 20—0.40. alles p«r kg. Peren; Beurre Alex. Lucas S S0—0 S<; com tesse de Parts 0.33—0 44: Klelpeer 012—0.42. St. Rémy o 29-0.47, alles per kg. ia Officieren van de Amerikaanse luchtmacht hebben te Frankfort medegedeeld, dat de mogelijkheid bestaat, dat de Amerikaanse luchtmacht in Europa contracten zal slui ten met Europese firma's voor de revisie van haar C-47 transpor ttoestellen. De offi cieren zeiden, dat het eerste C-47 toestel. dat door een firma op het Europese vaste land in revisie werd genomen, onlangs naar de luchtbasis Rijn-Main is teruggekeerd. De revisie geschiedde zoals wij reeds meld den. volgens een „proefcontract" door da N V. Avio-Diepen op Ypenburg. Het toestel was het eerste van verschillende toestellen, die in de hangars dezer maatschappij aqn een revisie onderworpen zullen worden Een woordvoerder deelde nog mede. dat de resultaten van het proefcontract gunstig waren en hij gaf te kennen dat de Ameri kaanse luchtmacht in Europa met andere Europese firma's eveneens contracten zou sluiten. De herstelwerkzaamheden, die in Europa verricht worden voorkomen dat kosten gemaakt moeten worden voor het vervoer van de toestellen naar de reparatie- werkplaatsen in de Verenigde Staten en bovendien wordt het Europese ecónomische leven er door geholpen Het nieuwe plan zal. naar wordt verwacht, niet alleen de kosten der Europese verdediging voor de Amerikaanse belastingbetaler verminderen en de zo nodige dollars aan bevriende lan den in West-Europa verschaffen, maar ook indirect een bijdrage vormen voor de de fensie-organisatie van generaal Eisenhower. Meer Am. Liberty schepen in exploitatie De ys National Shipping Authority heeft medegedeeld.' dat zij nog 18 libertyschepen heeft toegewezen aan 17 scheepvaartmaat schappijen. die deze zullen exploiteren als algemene agenten voor de regering bij het vervoer van gestorte ladingen voor de ECA Met de toewijzing van deze schepen wordt het totaal gebracht op 469. Hiervan Worden in totaal 400 stuks gebruikt voor het vervoer van ECA-verschepingen .Van de overige 69 schepen worden sommige geëxploiteerd voor de militaire Sea Transport Service (MSTS). terwijl andere Victoryschepen zijnta die oorspronkelijk op „bareboat" basis wer*f den gecharterd door de maatschappijen, doch die thans op basis van algemeen agentschap worden geëxploiteerd. 2ATEKDAG 5 JANUARI 1952 EERSTE BLAD - PAGINA 3 door Ds G. v. VELDHUIZEN. N.H.-Predikant Toen ik haar leerde kennen, wae ie de „chtig reeds gepasseerd en hard op weg Le een begrip te worden: het begrip ven 2? «revierende liefde. Niet dat rij elch a.t relt bewust wae Integendeel, haar «erken droegen dat noodtakeltike kenmerk „,n elk waarlijk oprecht goed werk. dit ge bedrijver relf er volatrekt geen erg in bid. Maar wij. omstanders, zagen 't wel en beBe?MÏn»ehh*eW> achool in het brokje ,taaat voor haar kleine raam Ze vond. dat 5 t" schoon moest wezen, dat men er des- „wenat van zou kunnen eten. ohchoon Sand daartoe ooit lust getoond had. Nu hig ook dit reepje trottoir de eigenschap, tat er vele mensenvoeten overheen gingen. b«! de lieve dag lang en vaak ook nog dos nachts gelijk pleegt te geschieden In een gmkï; stadsbuurt. Ware zij een dtehter- ?ÏÏ.r geit geweeat. zij had ongetwijfeld een roman „Voeten" kunnen scheppen en het zou een Imposant kunstwerk zijn ge- „nrgen Er bestond immers zo onnoemelijk „nol verschil tussen al die mensen, die Sar huisje voorbijtrokken. Voeten van „.«■knrmers en werkgevers, van bejaarde onoetjes en dansende hummels, van politie agenten achter boeven aan en omge- iffi - van de stuntelende ruggemerg- •SSnt on het hoekje en van de hem - om Veet ik welke instantie of statist'ek ti bevredigen - controlerende genees heer: een hetrleger van voeten. ■7® echter geen romancière ze was enkel maar keurig wijtje. dat voor haar Sam fen schóón straatje wenste. Ze zou *--en antwoord kunnen geven op de vraag iar het Waarom van deze begeerte. Al- thins niet anders dan met *n: „Nou dóór- im fiat mot toch?" Wel kunnen we vast- om. dat paadje niet in haar wie zou de moeite ne- a" h;tetWXs dan" met"~'n~ "Nou déér- „nv nat mot toch?" Wel kunnen we vast stellen dat het schone paadje niet in haar stenen. a« moejte ne„ nip^bii haar aan te bellen of haar te be zoeken' Neen, dit daarom rustte in het heil ener gemeenschap, die ook liever- nette schoenen behoudt vanwege de algemene Indruk en de representatie En dus leverde zii daartoe haar bijdrage en hoeais^ze maar éventjes kon, zou ze elke ongerech tigheid in 'n minimum van tijd van haar terretrtje verwijderen en op bijkans alle uren van het etmaal nog gauw een emmer tje water uitgieten, opdat het geheel weer blonk als 'n spiegel. Ik zei reeds: ze begon eep begrip te wor den. Zeker voor de straatjeugd, die ge neratie na generatie werd aangetrokken door zulk een ichoohheidscampagne en die dus opzettelijk en met laaiend leedver maak vuile achterpoten neerprentte op die pas gladgeschuurde steentjes en hoe ge lijkt reeds één belhamel dan op een dui zendpoot. Ja, zeker voor de straatjeugd, die tegelijk generatie na generatie op eens de lol van zoveel baldadigheid kwijt raakte omdat ze niet óp kon tegen 'n ouder wordend wijfje, dat elke aanval toucheerde met 'n serene glimlach en 'n bezem. Zonder één verwijt, zonder één dreigende blik zonder één opgeheven vuist. Daar legt de grootste kwajongen het uiteindelijk tegen af; de zachte krachten winnen steeds Een Nieuwjaar ia een pas geveegd straat je, waar moddervoeten op gezet worden of moeten we maar meteen van poten spreken? Laten we erkennen: we hebben al weer de nodige zolen en hakken op onze steentjes gekregen, om van onze tenen maar te zwijgen. We hebben trouwens zelf óók ons aandeel geleverd op andermans erf. Zo is het leven nu eenmaal. En dat betekent, dat we, alle goede voornemens ten spilt, al weer heel wat verwensingen geslaakt en oorvegen uitgedeeld hebben èn aangehoord èn gekregen. Natuurlijk met geen ander gevolg, dat men nu juist temeer lust krijgt om ons te sarren en het bloed van onder onze nagels vandaan te halen. Zodat men dit en zodat men dat en nog veel meer Wacht eens even. Men zou ook naar buiten kunnen gaan en doodgewoon zijn stoepje kunnen schoonboenen. Dat wint het altijd, weet u. Zoals die Ene gewonnen heeft en winnen zal. Die niet moe wordt al het onreine en onzuivere wég te wassen. Die al maar van vergeving blijft spreken, ons leven lang. Herinnert U zich Hem nog van Kerstfeest en Oudejaarsavond? Wel. Hij waadde door niets dan vuii en modder en Hij hield schone voeten. Na de ateenkool en de aardolie is zout onze belangrijkste delfstof. De zoutindustrie te Boekelo produceerde in 1940 210.000 ton zout en over 1952 is een productie bereikt van omstreeks 480.000 ton. Een zeer opval lende stijging1 du«. die van des te meer be tekenis is, omdat de stijging geleidelijk gaat. In 1946 bedroeg de gemiddelde productie per maand 15.000 ton. in 1947 en 1948 20.000 ton. in 1949 27.500 ton, in 1950 34.000 ton en in 1951 ruim 39.000 ton. De zoutbehoefte blijkt dus voortdurend groter te worden. Het is echter niet zo. dat de Nederlandera zelf flbveel hartiger gaan eten. want de gro tere productie vindt vooral haar weg naar 't buitenland. Bovendien kunnen uit z«ut ver schillende grondstoffen voor de chemische industrie worden vervaardigd. Zout bestaat uit natrium en chloor en voor beide ele menten zijn tal van -toepassingen mogelijk. Natrium kan worden omgezet tot natron loog, dat bijv. voor de aluminiumfndustrie onmisbaar is en chloor heeft o.a. als bleek middel een vrijwel unieke plaats in de rei nigingsindustrie. De Boekelose zoutmijnen zijn daardoor heel belangrijk geworden voor het Nederlandse economische leven en aan gezien onze bodem nog geweldige zoutvoor- raden bevat, behoeft men niet bang te zijn dat deze industrie met een tekort aan grondstoffen te kampen zal krijgen. (Van onze financiële medewerker) Uet jaar 1952 aal in meer dan één opiicht een toetssteen xjjn voor de beoordeling van de naaste toekomst van ons land, niet alleen wat de Internationale verhoudingen betreft, maar ook ten aanslen van de financiële en economische ontwikkeling ln het binnenland. Het sal moeten bltyken of de noodvoorsieningen. welke de laatste jaren werden getroffen, langsamerhand kunnen worden gemist en of de nationale economie op eigen benen kan gaan. Met behulp van buitenlands kapitaal (dol lars) en grote krachtsinspanningen van de bevolking is hier en daar een evenwicht ontstaan, waarvan nu zal moeten blijken of het, ook zonder buitenlandse hulp, kan wor den gehandhaafd. Zo zal de economische hulp van de V.S.. die sinds 1947 voor Ne derland ca 8 1 milliard heeft bedragen, in 1952 tot 8 100 millioen beperkt blijven, al komt daarvoor dan ook de militaire hulp via de M.S.A. (Mutual Security Agency) in de plaats. En dat het ons vooreerst nog niet gemakkelijk zal vallen aan de buitenlandse verplichtingen te voldoen, is wel gebleken volksvertegenwoordiging heeft'mét een Kleine meerderheid van stemmen het voorstel om lichaamsstraffen in de scholen opmeuu) in te voeren, aange nomen. Het wettelijk toegestane rantsoen is een pak van zes slagen per dag en per leerling Bovendien wordt uitdrukkelijk be paald, dat voor het toedienen van de kastij ding niets „ergers" mag worden gebruikt dan een roede, bestaande uil een bundel twijgen of een „middelmatig sterke, buig zame stok". •Met deze beslissing is een eind gekomen aan een atrijd, welke drie jaar heeft ge duurd. tussen de Beierse minister van cul tuur. dr Alois Hundhammer. en de Beierse Sociaal Democratische partijleiders. Belerens eerste minister van Cultuur na de oorlog. Franz Fendt. een sociaal-demo craat, schafte de lichaamsstraffen, welke ln Beieren van kracht waren lang voor de nazi's aan het bewind kwamen, af. In 1947 voerde Hundhammer, een christen-demo craat, ze weer in en sedertdien is hij voort durend aangevallen door opvoedkundige organisaties en de Sociaal-democratische oppositie. Alvorens het geschil aan het parlement werd voorgelegd, hield de heer Hundham mer een stemming onder de Beierse ouders, die met een meerderheid van 61,2*1* vóór "iet pak slaag stemden. In de volksvertegenwoordiging werd van yee zijden jeen lans gebroken vóór afschaf ing van de lichaamsstraf, n.l. door August Hausleiter. een voormalig christen-demo craat, die in 1949 zijn eigen partij vormde, de rechtse Deutsche Gemeinschaft en van de liberale leden Otto Bezold en Hildegard Brücher. Het christen-democratische lid Georg Meixner verdedigde evenwel het pak-voor- de-broek, dat, zoals hij zeide, alleen zou worden toegediend om de orde in de klas te handhaven en niet, omdat de prestaties van de leerling in kwestie te wensen Heten. Er zal een „straffenboek" worden bijgehouden, waarvan de onderwijzers elke maand het hoofd der school Inzage moeten geven. "TVE HEER MEIXNER verdedigde lichaamsstraf met het argument, dat geen leerling zou mogen worden toegestaan tegen zijn onderwijzer te zeggen: Je kunt toch niets tegen mij beginnen en als u het hart hebt mij aan te raken, komt u voor de rechtbank". Tijdens (je debatten merkte een sociaal democraat op: De stok past niet in deze tijd van moderne opvoeding, ledereen spreekt van menselijk fatsoen, maar vergeet, dat de jenge spruit met grote zorg dient te worden omringd. Ja, maar geen kleine dwazen, kwam prompt het antwoord van de oppositie. De heer Hausleiter bracht hiertegen in. dat onhandelbare leerlingen, geen haar beter zullen worden als ze worden geslagen, zeker niet. wanneer de hele klas een wfld gekrijs van leedvermaak aanheft. Een lid van de federalistische Beierse partij verklaarde, dat een draai om de oren op het juiste ogenblik toegediend menigeen uit de gevangenis zou hebben gehouden Waarop een socialist riep: Ja, maar die eerste oorvijg maakte, dat ik voor de rest van mijn leven aan één oor doof ben. Als ik zie hoeveel sprekers hier. wier taak het is de jeugd op te voeden, met een ware hartstocht over lichaamsstraffen spreken, ben ik blij, dat ik niet bij hen in de klas zit. CUCCES-WILLEN-HEBBEN is iets zó algemeen-menselijks, dat iedereen geboeid kan meeleven met Charles Gray, de 43-jarige procuratiehouder van de Stuyvesant Bank te New York, die hoofdfiguur is in de roman „Point of no Riturn" van de Amerikaan John P. Marquand. ln een vertaling van de literator en neuroloog Johan W. Schot man verschijnt de roman onder de titel „Het leven geeft niets terug" bij A. W Sijthoff's Uitgeversmij N.V. te Leiden. Het eerste deel. getiteld „Een Jeugddroom leeft o p", arriveerde al ln de boekhandel. Het tweede deel, dat „Afrekening met Clyde" zal heten, volgt ongetwijfeld spoedig, want I en II kunnen niet buiten elkaar. Het eerste deel heeft wel een eigen afsluiting, maar het biedt nog geen oplossing voor de moeilijkheden, waarin Charles Gray Is geraakt. Van die oplossing wordt in een voorrede van Schotman weliswaar gewag gemaakt, maar daarmee is de spanning nog lang niet gebroken. Wie I dus heeft gelezen, wil per se grijpen naar II. JJet zou niet helemaal rechtvaardig zijn, naast de gedichten die Eric van der Steen en Gerard den Brabander aan Enkhuizen wijdden, onderstaand gedicht van Meulen- belt te plaatsen. Tegenover Van der Steen's muzikaliteit en Den Brabander's hartstochte lijke bewogenheid zou Meulenbelt's nuchterheid gemakkelijk als een tekort gevoeld kunnen worden. In werkelijkheid is zijn nuchterheid echter een bewust programma. Deze dichter wil op de begane grond blijven, en als zijn confraters op de basis van hun ervarin gen prachtige bouwwerken trachten op te trekken, dan geeft hij er de voorkeur aan, slechts een zakelijke plattegrond te geven. (Vandaar de titel van zijn bundel). Hij tekent zijn bestaan als dat van een gewone burger: vele plichten, kleine vreugden en verdrietelijkheden, maar tegelijkertijd laat hij gevoelen dat hij de neiging om grenzen t« overschrijden en kluisters te verbreken zo eigen aan kunstenaars wel degelijk kent. Daardoor verzinkt hij niet in zelfgenoegzaamheid. Uit het stukje, dat anders zou willen, kijkt hij als het ware op zijn bestaan binnen de door hemzelf gekozen grenzen, hij vermag zichzelf op een afstand en dus Ironisch te beschouwen. Het lijdt geen twijfel, of in een stadje als Enkhuizen herkent hij lets van zichzelf: het zelfde bekrompen, ja zelfs verschrompelde bestaan. Nuchter, zakeljjk en ietwat ironisch tekent hij op, wat zijn blik hier r-* 7 t ontmoet, totdat hu aan het einde hIIKil UJZGU. -n het gedicht, schijnbaar nog terend, een situatie onthult: De Poort, de Westerstraat, de Kerk, 't Stadhuis, -De boot vaart af. De trein maakt een rechte l(jn met rechts de Drommedaris: chtsomkeert". Terzijde van het dat is zowat de proopre inventaris. woelig» leven liet het stadje en wat Geheel omwald. De mensen binnenshuis. et komt uit een wijdere wereld, blijft er niet, verlaat het zo gauw En alles klein en pittoresk verweerd, •Is mogelijk is. alleen een carillon dat overrompelt Wel is er In h*t werk van Meu- lenbelt vooralsnog geen „Carillon De stad is niet vervallen of verteerd, dat overrompelt", maar het neemt men ooelt het bij 't station: tij is verschrompeld. voor zich ln door de eerlijkheid De boot waart af. De trein maakt rechtsomkeert. J MEULENBELT. ;w»armee de dichter zich eeft zonder mooidoenerij. Vit: „Plattegrond". Cucces-willen-hebben moge intussen iets algemeen-menselijks zijn, het is zeker ln zijn meest voor de hand liggende vorm van maatschappelijk-geslaagd-willen-zijn typiach Amerikaans Ik behoef dat wel niet met een sociologische verhandeling waar te maken Elke bioscoopbezoeker kent het Ameri kaanse verlangen om er te komen. Wie ln de race om er te komen niet mee kan, loopt in Amerika kans, een droevige mislukking te worden. De gemiddelde Amerikaan heeft dus de neiging, een tikje boven zijn stand te leven, uit angst, onder de voet te geraken. Boven zijn stand te leven niet alleen ma terieel, maar ook ideëel, in zijn ambities. Dat maakt het leven enerverend en men wapent zich tegen dat enerverende met een sunny smile", die niet altijd hartelijk ge meend is. of een „poker face", die niettemin broedende onrust verbergt. Elk volk heeft zijn eigen atmosfeer. Het Franse heeft iets onbekommerds en non chalants, het Engelse iets phlegmatieks, het Duitse iets gekwelds, omdat het ideëel en materieel „meistern" en „leisten" wil, het Nederlandse iets nuchters, omdat het, tussen de grote volkeren in zittend, iets beschouwe lijks heeft gekregen, en het Amerikaanse volk iets geforceerd evenwichtigs, dat de grote psychische spanningen, die er in rond- woelen. aan het oog onttrekt. Of het oog moet de scherpte hebben van het oog van een Sioux-opperhoofd, dat eens zei, dat de blanken (en het opperhoofd bedoelde dan in de eerste plaats de Amerikanen) op hem de indruk maakten, allen krankzinnig te zijn John Gray nu (de keus van zijn naam is symbolisch; vertaalt u hem maar!) Is Amerikaan die. hoewel hij toch al een man in bonus is procuratiehouder bij een grote bank! nóg angst heeft, onder»de voet te worden gelopen. Hij zal misschien promotie maken, en dat mogelijke promotie-maken neemt hem dermate in beslag, dat hij eigen lijk geen gelukkig moment meer in zijn leven heeft. Het Sioux-oog van de psychiater ziet, wat er aan schort. Levensvreugd verwerft men pas als men geestelijk vrij is, vrij van dat jachtige verlangen-naar-succes. En hoe komt het nu dan toch. dat John Gray met z ij n begaafdheid en z ij n positie, het gevoel van verzadigd gelukkig-zijn niet verwerven kan!? Waaraan ligt het, dat hij twijfelt aan alles, ook aan zijn liefde voor de vrouw, die geknipt voor hem is? Geen toeval is het, dat de literator èn neuroloog Schotman deze roman te ver talen kreeg, want terecht betoogt hij in zijn voorrede, dat de roman meer een psycholo gische roman is dan een tijdsbeeld. En on danks het karakterverschil met de Ameri kanen kunnen wij ons zeer gemakkelijk met John Gbay identificeren, zozeer öat we ge boeid, als gold het onszelf, de onthulling van de macht, die zijn levensvreugde doet strem men en hem doet twijfelen op het moment dat hij promotie zal maken, mee beleven. leden. Want bindingen aan het verleden zijn de oorsprongen van John Gray's on macht. Hij heeft, ondanks zijn 43 jaren, nog geen kans gezien, met zijn jeugdherinnerin gen af te rekenen. Ze omklemmen hem In het onderbewustzijn en maken zich meester van energieën, die hij béter kon gebruiken Precies de energieën, die hem het gevoel van bevrijd-zijn zouden kunnen geven en di^ hem in zijn werk zelfvertrouwen zouden kunnen waarborgen. Op zijn 43ste jaar ont dekt hij eigenlijk pas. dat hij tot dat tijd stip op halve kracht heeft geleefd, doordat een deel van zijn geestelijke machine in be ult de gelukkig succesvolle pogingen van minister Lieftinck om uitstel van betaling te krijgen voor de aflossing van 8 30 mil lioen per Januari 1952, zijnde de op één na laatste tranche van een in 1946 gesloten lening ad t 200 millioen. Door het verkrijgen van rtieuwe credieten tot een bedrag van 18 millioen, kan nu per saldo met 8 12 millioen worden volstaan, terwijl voor de in Januari 1953 vervallende 30 millioen nog geen regeling is getroffen. Behalve deze 30 millioen zal medio 1953 weer 8 7"» millioen van het thans verkregen crediet moeten worden afgelost, zodat ook 1953 nog een moeilijk jaar zal worden, nog afgezien van de jaarlijkse rente, welke over de buiten landse schuld, welke ruim 3 milliard be draagt, moet worden betaald. Onze betalingsbalans Vooreerst zijn we echter weer „uit de brand", maar voor de naaste toekomst zal uiteraard veel afhangen van de vraag hoe de Nederlandse betalingsbalans zich zal ontwikkelen. Het zou onvoorzichtig zijn de verwachtingen te dien aanzien op de cijfers van het tweede halfjaar te baseren. Ten gevolge van enkele bijzondere omstandig heden was het resultaat van de handels balans in genoemde periode veel gunstiger dan in het eerste halfjaar en die van het tweede halfjaar 1950. Het vierde kwartaal van 1951 heeft zelfs een overschot van 36 millioen te zien gegeven, terwijl dat kwar taal in 1950 nog een tekort van 480 mil lioen opleverde. Het tweede halfjaar 1951 liet een tekort Van 516 millioen tegen een tekort van f 1712 millioen in het eerste half jaar, zodat het gehele jaar ondanks het gun stig verloop van de laatste maanden, toch nog een deficit toont van 2228 millioen, zijnde slechts 236 millioen minder dan in 1950. Terwijl als bekend de betalingsbalans over het eerste halfjaar Van 1951 nog een groter tekort te zien gaf dan in 1950. mag wel worden verwacht, dat het tweede half jaar gunstiger zal zijn, temeer omdat de scheepvaart vermoedelijk in vrij sterke mate tot dat resultaat zal hebben meege werkt. We zullen echter niet mogen vergeten, dat evenals de Nederlandse invoer als gevolg van Korea en de daarvan gevreesde gevol gen een geforceerd karakter heeft gedragen, ook de beperking van de invoer gedurende het tweede halfjaar 1951 tot op zekere hoog te geforceerd, althans abnormaal was in zo verre. dat de grote bevoorrading ln het eer- slag werd genomen door wat ai lang achter de rug had moeten zijn. Het leven is zo ge nadig met hem. dat hij de kans krijgt, het verleden nóg eens te beleven. Hangende zijn promotie gaat hij met een opdracht van de bank naar Clyde, waar hij zijn jeugd door bracht. Dat herleven van het verleden is de inhoud van het eerste boek. John Gray on dergaat daarin hetzelfde proces, dat een psychiater kunstmatig in zijn patiënten ver wekt, in de hoop, dat zij hun ingeklemde spanningen kunnen afreageren, zoals Schot man met een technische term ln de voorrede verklaart, in de hoop ook, dat de patiënten de gevangen energieën zullen kunnen vrij maken. zodat ze kunnen overvloeien in het leven van het heden Want al die bindingen met het feitelijk al overleefde verleden hebben geen zin meer. Schotman spreekt van een psycho-a'naly- tische wedergeboorte, die de auteur over geheveld heeft in het volmaakt artistieke. Het eerste deel onthult ons de resultaten van het bevrijdingsproces nog niet. Daarom is het tweede deel onmisbaar. Een interessant werk overigens, dat in klare taal de toestand van John Gray schetst, een werk dat wemelt van zeer typerende karakteristieken, een werk met humor ook, belangrijk voor iedereen die naar succes streeft en wie doet dat niet? en belangwekkend ook om de socio logische achtergrond. Het vertelt ons in de meest onderhoudende vorm veel over het Amerikaanse volk. dat in deze eeuw ge roepen is. de fakkel der wereldbeheersing over te nemen van het vermoeide phieg- matische Britse. W WAGENER. ste halfjaar hier en daar een kopersstaking mogelijk maakte en overigens de investerin gen werden beperkt en bemoeilijkt. Mede tengevolge hiervan is de werkloosheid in sommige delen |van ons land belangrijK groter dan een jaar geleden, wat wil zeggen, dat het verminderde verbruik in het bin nenland in de export nog geen voldoende compensatie heeft gevonden. De moeilijkheid voor Nederland Is dat door het grotendeels wegvallen van onse inkomsten uit Indonesië en de liquidatie van onse buitenlandse beleggingen, de s.f. onzichtbare export veel kleiner is dan voorheen en de verhouding tussen lm- en export voor onse betalingsbalans van veel groter betekenis is geworden. Harde valuta broodnodig En het is nog altijd de vraag of te dien 'aanzien in ons land een zodanige ver houding kan worden geschapen, dat op de betalingsbalans een evenwicht wordt be reikt. Vandaar dat dezer dagen een Am sterdams zakenman gewezen heeft op het gevaar van een overschatting onzer indus triële potenties en er aan herinnerde, dat van oudsher een handeldrijvend volk zijn, waarin wij op vele andere een voor sprong hebben, zoals ook de Belgen de laatste tijd wel hebben ervaren. Eén van de belangrijkste voorwaarden om die positie in de wereld terug te winnen is echter een harde valuta, waarop men in het buiten land bouwen kan, tertoijl voorts voor het buitenlands kapitaal waarborgen en moge lijkheden moeten worden geschapen, welke tijdelijke en permanente belegging in Ne derland aantrekkelijk maken. En al kan met Voldoening worden geconstateerd, dat er ook op dit punt vooruitgang is, deze is tot dusver voor een deel nog aan de verzwak king van andere valuta (Frankrijk) te dan ken. De interne positie van de Nederlandse valuta zal zodanig moeten worden versterkt, dat we tot een vrij betalingsverkeer en tot een natuurlijke rentevorming kunnen ko men, terwijl ook de dividendbeperking zal moeten verdwijnen ten einde de aankoop van Nederlandse aandelen door het buiten land te bevorderen. Nog meer bezuiniging Bij de jaarswisseling van 1951 en 1952 mag met voldoening worden geconstateerd, dat voor de Rijksfinanciën een evenwicht is be reikt. Het is echter nog een open vraag of dit evenwicht door de volkshuishouding kan worden gedragen Wanneer we zien. dat de belastingachterstand door het opleggen van nieuwe aanslagen in November met niet minder dan 215 millioen Is gestegen en thans het formidabele bedrag van 1,1 milliard uitmaakt, is enige twijfel in dat opzicht zeker niet ongerechtvaardigd. Wan neer nieuwe inflatie kan worden voorkomen zal met een geleidelijke teruggang van de belastingopbrengsten moeten worden ge rekend, zoals deze nu reeds kan worden ge constateerd bij de Omzetbelasting, die in November, ondanks de recente tariefsver hoging, minder heeft opgebracht dan in de tweede maand van het voorafgaande kwar taal. Hoezeer men zich dus over het hier en daar bereikte evenwicht mag verheugen, van een geconsolideerde toestand is bij de intrede van 1952 nog geen sprake en de nog altijd ruim vloelende belastingen zullen de regering niet van verdergaande bezuinigin gen op de overheidsuitgaven mogen terug houden. Wanneer men althans de noodzakelijke kapitaalvorming door bedrijven en parti culieren en niet door de Staat wil doen ge schieden. 1341/42 Maar als je denkt, dat alleen de jongens van het schaatsrijden genoten, heb je 't mis. hoor Oom Tripje en tante Liezebertha' hiel den er ook van: en waarom zouden zij thuis blijven De schaatsen werden in orde gemaakt en ze begaven zich ook naar het ijs. Ik zal ie wel even helpen met het aanbinden, zei oom Tripje. En hij bond tante Liezebertha stevig de schaatsen onder. Zitten ze zo goed vroeg hij. Best hoorlachte tante Liezebertha. En toen oom Tripje ook zelf zijn schaatsen had aangebonden, zwierden ze samen weg. de gladde ijsvlakte op. Heerlijk ging datHet winterzonnetje scheen vrolijk op het witte sneeuwland. Kou voelden ze niet, want als je schaatst, word je heerlijk warm. De hele middag reden ze. Je kunt er maar niet genoeg van krijgenEn zo lang duurt het niet. dat het ijs goed is, dus je moet er zoveel mogelijk van genieten, vonden ze GEEN SLOTDIVIDEND SENEMBAH. In verband met d« tegenwoordige gang van zaken zal in de jaarlijkse algemene vergade ring der N.V Senembah Maatschappij het voorstel worden gedaan over het boekjaar 1S50 geen slotdividend uit te keren en derhalve het dividend te bepalen op 4 pet, waarvan de uitkering reeds is geschied. In de aandeelhoudersvergadering der N V Handelsvereeniging ..Amsterdam" deelde de directie desgevraagd mede, dat nog niet vol doende gegevens beschikbaar zijn om finan ciële uitkomsten te verstrekken over het ver streken boekjaar Wel waren de totaalcijfers van de productie in 1951 bekend (waarbij voor de laatste maanden enkele taxaties). De H.V.A. heeft In 1S51 totaal verkregen 66 200 ton suiker (in 1950 totaal 50.189 ton). 3540 tin ta pioca (953 ton) 3050 ton rubber (3500 ton). 11 000 ton vezel (5737 ton). 20 500 ton palmolie (22.111 ton). 6400 ton palmkernen (0243 ton) en 8.600 000 halve kg thee (3.694.100 halve kg). proost O. ik weet zeker, dat hij in leven is. oor het eerst hoorde Ik iets van hem, !nJMr in New York. Ik neem ooit telefoongesprekken aan. behalve ®"neer een van mijn secretariaten kan a van wie het ia en waar het over HL Ze kwamen me alleen zeggen, dat rdon Garrett aan de telefoon was. Mijn crataris wist niet, dat die naam iets °or me betekende, maar ik sprak met en zei, dat hij loog. Maar hij hield 1 en zei, dat hij na zoveel jaar wachten -ï eens wat zien wou voor zijn zwljg- am"eid, die mij voor de electrische stoel noedde. Hij zei, dat ik zijn vader met en Paddie overboord had geslagen. ®u'fe*« zweeg en staarde langs de 1 active heen. alsof hij in een ver ver- «n keek. u heb toch niet zonder enig aangenomendat hü Indtrdaad was WJ beweerde? Denkt u dat ik gek ben? Ik vertelde hem, dat hij naar de pomp kon lopen. Zijn enige reactie was de mededeling, dat ik de volgende dag een brief zou krijgen, waarna hij de telefoon ophing. De brief kwam inderdaad. Hij beschreef daarin hoe hij als jongen na het ongeval zijn weg had gevonden naar Toronto, hoe hij zijn naam had veranderd in Goulston en door de politie naar een tehuis voor onverzorgde kinderen was gestuurd. Hij sloot boven dien een paar van zijn schoolschriften in. Ik kan me nog heel goed herinneren hoe het joch bij dat meer dagelijks voor de hut in die schriften zat te werken. Het was hetzelfde handschrift. Hij vertelde enige bijzonderheden over zijn vader, die alleen Garrett en ik konden weten. Hij vroeg mt deze gegevens eens te verifiëren. Dat dead lk natuurlijk. Ze klopten. En toen begon het spelletje van be- "zeker. Hij vroeg honderdduizend dol lar. Ik betaalde. X - Dat was het stomste wat u kon doen. U had de politie moeten waarschuwen, zodat hij in de val was gelopen. Daar heb ik ook over gedacht inder tijd, maar die Garrett leek me een gewiek ste knaap, die daar toch niet in zou zijn gevlogen. Het overhandigen van het geld gebeurde dan ook op een ingewikkelde ma nier. Ik moest het geld aan een van mijn mensen geven, die moest het naar een be paald restaurant brengen, waar hij aange sproken zou worden door een vreemdeling, die hem vragen zou, of hij iemand wist, die een reisje naar' het Vrijheidsbeeld zou willen maken. Mijn vertegenwoordiger moest dan antwoorden, dat hij een broer had. die daar Woensdag wel vrij voor zou hebben. Waarop de ander zou antwoorden: „Goed, als het Woensdag kan zal ik hem meenemen". Daarna zouden zij naar buiten drentelen en moest mijn man, wanneer de ander daartoe het teken gaf, het geld over handigen. Het gebeurde, zoals de opdracht luidde. Een van mijn andere mensen hield ondertussen een oogje in het zeil. De Jon geman, die het geld in ontvangst nam was pas een jaar of vijf en twintig, en kon onmogelijk Gordon zelf zijn. Maar slim jyas hij wel, want hij had de eerste dagen, na dien geen enkel contact met iemand, die Garrett kon zijn. Een paar dagen later raak ten wij hem kwijt. Ik geloofde dat Gordon tevreden was, want het eerste jaar daarna vernam ik niets meer van hem. Een afperser is nooit tevreden, merkte Brannigan droog op. Dat had ik ook moeten begrijpen, maar de wens was de vader van de gedachte Een jaar na die eerste eis belde hij me nog eens op Alles verliep precies als de eerste keer. alleen stuurde hij ditmaal een andere vertegenwoordiger. Ik betaalde weer. maar probeerde hem niet te laten volgen. Garrett vertelde me namelijk, dat hij wist, wat er vorige keer gebeurd was, en dat hij zijn eisen wat hoger zou stellen, indien we nog eens een poging ondernamen om hem op te sporen. Sindsdien heb ik ieder jaaj zo'n verzoek gehad. Ik heb ieder jaar weer betaald. Kunt u ons een denkbeeld aan de hand doen, hoe vreemd dan ook, wie die Gordon nu eigenlijk is? Want het is wel zeker, dat hij niet onder zijn gewone naam leeft De oude man schudde het hoofd. Geen enkele. Ik heb het mezelf ook vaak afgevraagd. Ik heb dat cerate jaar Iemand van Potters Detective Bureau aan gesteld. om er achter te komen, maar die kon geen enkele aanwijzing vinden. Sinds dien heb ik het niet meer geprobeerd. Die vermoorde detective Marshall was anders ook van Pottera Bureau Ja, inderdaad, ik was weer van plan een poging tedoen. Ik kwam naar Engeland, om die poging makkelijk te maken, want de tijd voor de betaling nadert weer, en misschien kan ik hier, in een vreemde om geving ontdekken wie er achter deze zaak steekt. In de Verenigde Staten zit hij in zijn eigen omgeving, en kan het iedereen zijn. Hier moet hij opvallen ais iemand, die hier ook heen gekomen ia, maar hier niet thuis hoort. De moord op Marshall heeft echter geen enkel licht gebracht. Daar was ik inderdaad erg door over stuur. Voordien had ik niet de indruk, dat Gordon een moordenaar waa Bovendien kan uw komst naar Enge land uw afperser wel eens goed in de kaart spelen. Hoe weet u, dat hij niet hier woont, en tot dusver een jaarlijks reisje naar Ame rika maakte, om uw geld te innen? De jon gen was per slot van rekening toch hier ge boren. Daar hebt u gelijk in. Burgeas zag bleek. Zijn stem had geen enkel typiach Amerikaans accent. Misschien kan ik beter terug gaan naar Amerika Niet in paniekstemming raken, waar schuwde Brannigan, want de stem van de mllllonnair toonde, dat hij zeer opgewonden was. Het wordt nu langzamerhand tijd, dat u eens tegen die Garrett gaat optreden. Per slot van rekening, ala u werkelijk zijn vader niet vermoordde Dat ia nu juist, wat ik niet weet. fluis terde Burgess angstig. Wat ik Indertijd bij het onderzoek verklaardfc -is de waarheid. Vanaf het ogenblik, dat wij op het meer weer eens ruzie kregen, tot het moment waarop ik op de deur vaa de hut klopte, herinner ik mij niets meer. Misschien ben ik werkelijk een moordenaar. Brannigan keek de millionnair acherp aan. Kunt u zweren, dat uw verhaal over dat geheugenverlies waar is? Het is waar, ik ben bereid er een eed op tc doen. Robert Garrett irriteerde mij altijd tot het waanzinnige toe, maar ik heb nooit het gevoel gehad, dat ik hem nog eens zou kunnen vermoorden. Bovendien, was ik dat wèl van plan gewee&l, dan zou ik toch zeker eerst gezorgd hebben, dat zijn zoon er geen getuige van was? Behalve wanneer u hem gedood hebt in een opwelling. Brannigan zweeg even en vervolgde; U bent toch eigenlijk onnoemelijk stom geweest. Veronderstel, dat u de eisen van Gordon had afgewezen en naar de politie was gegaan. U had dan het risico gelopen, terecht te moeten staan wegens moord. Maar Gordon zou de enige getuige zijn ge weest. Een goed advocaat zou zijn getuige nis met weinig moeite omver kunnen wer pen. Per slot van rekening wa» het nog maar een kind, toen het gebeurde. En waarom ging hij niet onmiddelltjk naar de politie? (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 4