Voor een halve ton opgelicht Ford wil ook een aandeel in de bewapeningsproductie Industrial division, belangrijke wijziging in Am. hulp Geen verhoging van uitgaven voor Atlantische defensie Vier jaar geëist tegen Schiedamse fantaste, die Rotterdammer ruïneerde Wéér een stadhuisplan Officier geloofde de tandarts niet Voorunie impliceert: geen der drie partners kan zich terugtrekken Probleem der waterwegen oefent grote invloed uit Wangedrag van chauffeur van militaire attaché Oud Nederlands galjoen gevonden? Spoedig besprekingen met Indonesië De „deur van Huissen" weer op zijn plaats V ermoedelijk aanvaardt W-Duitsland deze week het plan-Schuman De socialisten verzetten zich hardnekkig Ingezonden Stukken Ouderen en voetbal wedstrijden Werven in het Noorden hadden in 1951 een druk jaar Ontslag als stok achter de deur Meerderjarigheid van Prins of Prinses Plaatselijk nieuws ADVOCAAT SPRONG IN DE BRES Pools meisje bleef in Nederland op valse huwelijksacte Programma Afdeling Gouda Taak: advies en bewaring van evenwicht BELGISCHE NOTA AAN DE N.A.V.0. Rapport-Harriman afgewezen Over het algemeen was 1951 niet ongunstig voor Noord-Overijssel Rijwiel- en sigarenindustrie hadden het moeilijk Engeland staat voor een ernstige economische crisis Naar nationale regering onder Churchill Spreekt Westerling in Deri Haag? Reclasseringsgenootschap gedagvaard Tien maanden geëist tegen kunsthandelaar Mevrouw Mode wordt verbeterd MISVERSTAND OM INENTING Reutel-Haarlemmerolie Subsidie voor schilderwerk Ter bestrijding van de winterwerkloosheid Met 2600 gulden werd de kachel aangemaakt Hengelo verbouwde zonder vergunning een school Saneringsplan voor de sigarenindustrie TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT WOENSDAG 9 JANUARI 1952 (Van onze Rotterdamse correspondent). Deze vrouw U bepaald gevaarlijk voor de maatschappij, zei gisteren het O M. by de rechtbank, waargenomen door mr A. W. baron van Imhoff in zijn requisitoir tegen de 42-jarige vrouw J. S.. uit Schie dam. Wegens oplichting van 50 000, ge pleegd ten nadele van een Rotterdamse koopman, eiste hij vier jaren gevangenis straf met aftrek van de voorlopige hechte nis. De vrouw, wier overleden vader in textiel had gehandeld, was een jaar gele den met een zakenrelatie van haar vader, een te Rotterdam wonende koopman ln con tact gekomen. De vrouw wist de man voor te spiegelen, dat zij een grote partij -textiel- goederen, die haar vader ln het buitenland had aangekocht tijdens zijn leven, wachten- 5*' *ras- Er waren evenwel allerlei moei- lijkheden gerezen om deze partij over de grens te krijgen. Om de partij vrij te krij gen had zij geld nodig. De Rotterdamse hoopman had er wel oren naar en gaf de vrouw aanvankelijk enige honderden gul dens voorschot, ook al, omdat zij hem had toegezegd, dat er voor hem met de verkoop van tfe textielgoederen iets zou zijn te ver dienen. Toen zij weer geld nodig had speld de zij de koopman op de mouw, dat er al verschillende bestellingen op de partij in haar bezit waren. Zij toonde hem een com pleetkaartsysteem met de adressen van de toekomstige kopers en de bedragen van het door hen bestelde goed. Dit spelletje heeft de vrouw ongeveer 2'/« jaar lang kunnen volhouden, waarbij de Rotterdamse koop man haar in totaal ƒ50.000 heeft gegeven. Hij nam zelfs een hypotheek op zijn huis en l.eende geld bij vrienden om aan de ver langens van de vrouw te voldoen. Totdat de man op een ogenblik de ingeving kreeg, dat hij werd bedrogen en naar de politie trok om aangifte te doen. Van het geld heeft de vrouw, die de koopman van a tot z alles had voorgelogen, géén cent meer over. De vrouw heeft al les verbrast met uitgaven voor kleding en sieraden. Zij logeerde bijv. drie maanden in een bekend hotel aan de rand van het Mast- bosch bij Breda, vergezeld door haar moeder, waar zij vriendschap sloot met een seizoenkellner, die haar later volgde. Met deze man heeft zij later in verscheidene Haagse hotels gelogeerd, Scheveningen be zocht en allerlei uitstapjes ondernomen. Dit Haagse vertier kostte f 8000. Voor de rechtbank bekende de vrouw al les wat zij had gedaan. Het omtrent haar uitgebrachte reclasseringsrapport noemde haar o-a. een fantastische leugenaarster, die goed van de tongriem is gesneden. De conclusie van het psychiatrische rapport, die door de president mr J. G. L. Reuder werd voorgelezen, was, dat zij volkomen toerekeningsvatbaar was. De als getuige gehoorde, 66-jarige Rot terdamse koopman verklaarde, dat hij in blind vertrouwen had gehandeld en nim mer had kunnen denken, dat hij door de vrouw bij de neus werd genomen. Na het uitspreken van de els het O.M. merkte in zijn requisitoir o.a. nog op, dat het hier een van de grootste oplichtingen van de laatste jaren betrof was het woord aan de raadsman, mr Van de Sande Bakhuyzen, die in zijn pleidooi verklaar de, dat zijn cliënte nog nooit was ver oordeeld en bij de rechtbank op clementie •androng. Vervolgens stond de moeder van de vrouw, de 75-jarige C.M.S.—-van R., uit Schiedam terecht, die verdacht werd geld van de oplichting te hebben aangenomen, wetende, dat dit geld afkomstig was van de Rotterdamse koopman. De bejaarde vrouw, die thans met haar dochter in on min leeft en destijds een uitkering kreeg krachtens de Noodwet-Drees,. deed de rechtbank een verward verhaal. Zij ver keerde in-de veronderstelling dat het geld, dat zij van haar dochter had ontvangen, uit de opbrengst van haar eigen vermo gen afkomstig was. Alles bijeen had zij een paar duizend gulden ontvangen en had drie maanden met haar dochter in het hotel bij Breda gelogeerd. Het O.M., dat erkende het niet plezierig te vinden een 75-jarige vrouw te dagvaar den, eiste tegen haar ter zake van heling •en maand gevangenisstraf. Ten slotte eiste de officier tegen de 49- jarige koopman G. F. S. uit Schiedam, die met het geld van oplichting afkomstig de vrouw J. S. had nog meer oplichtin gen gepleegd, die haar niet ten laste waren gelegd volgens het O.M. enige jaren had geluierd en ontkende te hebben gewe ten, dat het geld, besteed aan kleding en logeerpartijen, afkomstig was van oplich ting, ter zake van heling tien maanden gevangenisstraf zonder aftrek van de voor lopige hechtenis. Uitspraak in al deze zaken 22 Ja nuari a.s. Ter gelegenheid van zijn 65ste verjaar dag heeft de architect G. H. F. Valk uit 's Hertogenbosch aan de gemeente Amster dam zijn studies over de bouw van een nieuw stadhuis overgedragen. Na de mis lukking van een twintig jaar geleden, toen een prijsvraag geen enkel bruikbaar plan binnenbracht, heeft de architect uit „lief hebberij" plannen gemaakt en het resul taat daarvan kan een belangrijk richt snoer blijken te zijn bij eventuele andere plannen. Kijken of boren Voor de Amsterdamse rechtbank is van morgen in hoger beroep de zaak voortgezet tegen de 43-jarlge Amsterdamse „dentist", J. J. E., die ervan beschuldigd wordt de tandheelkunde onbevoegd te hebben uitge oefend. Deze verdachte zou in de afgelopen zo mer in de kies geboord hebben van een dame, die zich bij hem vervoegde voor tandheelkundige hulp. De kantonrechter te Amsterdam had hem daarvoor drie weken hechtenis opgelegd met verbeurdverklaring van zijn instrumentarium. In November diende de zaak in hoger be roep, doch werd toen aangehouden, omdat verdachte ontkende geboord te hebben. De bewuste dame, dje toen als getuige werd gehoord, zei zich onmogelijk te kunnen her inneren of verdachte in haar kiea geboord had, dan wel daarin uitsluitend gekeken had om haar vaq advies te dienen. Wel was zij kort daarna naar een bevoegde tandarts gegaan. Vandaag hoorde de rechtbank daarom ook deze laatste tandarts, mevrouw H. Buschkens. Deze getuige verklaarde, dat zij de patiënte had behandeld en geconstateerd had, dat in de kies niet was geboord. De Officier van Justitie, mr L. H. Feitsma, hechtte aan de verklaring van deze laatste getuige geen geloof. „Niets wijst er op", ze hij, „dat het hier dezelfde patiënte be treft". Hij geloofde, dat de getuige zich ge makkelijk kon vergissen en eiste bevesti ging van het vonnis van de kantonrechter. De uitspraak is bepaald op 22 Januari. BELGISCHE SENATOR LEYNEN De C.V.P.-senator Leynen schrijft in zijn verslag over het wetsvoorstel, houdende goedkeuring van het accoord van de Voor unie tussen Nederland, België en Luxem burg, dat op 15 October 1949 te Luxemburg, doch dat door het Belgische parlement nog niét werd bekrachtigd, o.a. het volgende: Als chauffeur van de Nederlandse mili taire attaché heeft de 23-jarige korporaal L. H. S. uit Den Haag zich in Stockholm en elders in Zweden misdragen. Hij trad op als „hartenbreker" en „officier", troggelde Zweedse meisjes horloges en een draagbare radio af en bestal ten slotte zijn hospita Bo vendien maakte hij misbruik van de auto van de attaché, «verkwanselde een leren militaire jas en motorhandschoenen, ver zuimde dienst in Stockholm en meldde zich bij terugkomst te laat aan zijn kazerne. Bij aankomst in Den Haag belde hij van het station op of iemand hem met een auto kon afhalen. Hetgeen geschiedde per., arrestantenwagen. In beroep voor het Hoog Militair Ge rechtshof eiste de advocaat-fiscaal twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, een half jaar meer dan het vonnis van de Krijgsraad. Op een paar honderd meter afstand van het eilandje Meloria in de Golf van Livor- no hebben Italiaanse duikers op de bodem van de zee een oud galjoen gevonden. Zij zijn er in geslaagd een kanon uit het schip naar boven te brengen. Uit een onder zoek van het kanon hoopt men te kunnen afleiden, uit welke tijd het galjoen stamt en tot welk land het behoorde. Aangenomen wordt, dat het een van de vaartuigen is, die deelnamen aan de grote zeeslag van 14 Maart 1652 tussen Neder landse en Britse schepen, of dat het een van de kaperschepen is, die tot de achttiende eeuw hef gebied aldaar onvei lig maakten. Wild zwijn geschoten bij Wanne perveen Ofschoon wilde zwijnen in het Noorden des lands doorgaans niet voorkomen, werd ln de kop van Overijsel lange tijd een wild zwijn gesignaleerd. Nadat men wekenlang vergeefs had getracht om do afgedwaalde bosbewoner op het spoor te komen, slaagde een Wannerperveense jager er gisteren in om het dier. dat plotseling voor Hem op dook. met een welgericht schot neer te leg gen Het was een fraai mannelijk exemplaar ven' naar schatting 2 300 pond Het is on geveer tachtig jaar geleden, dat ln de kop van Overijsel een wild zwijn werd aange troffen. Nota-wisseling werkte verhelderend De Nederlandse regering heeft gisteren *n nota gezonden aan de Indonesische regering naar aanleiding van het op 4 Januari j.L van Indonesië ontvangen antwoord op de door Nederland gedane stappen in verband met het in beslag nemen van voor Nieuw Guinea bestemde zendingen wapens op de Blitar en de Talisse. In haar antwoord heeft de Indonesische regering uiteengezet op welke gronden de inbeslagnemingen geschieden, een offi ciële motivering, waarop de Nederlandse regering sedert 15 December 1951 wachtte. Spoedige publicatie van de notawisseling tussen Nederland en Indonesië is te ver wachten. Naar het zich laat aanzien, heeft deze nota-wisseling voldoende verhelderend ge werkt óm èen aanvang der besprekingen met de mlsaie-Soepomo binnenkort waar schijnlijk te maken. Over de kwestie van de Paterskerk te Huissen horen wij nader, dat de paters op dracht hebben zich in deze zaak strikt neu traal te houden. De verwijderde deur, die in de loop van Zondag is teruggevonden, is er nog dezelfde avond met eigen krachten ingezet, dichtgespijkerd en met balken on dersteund, zodat het niet goed meer moge lijk zal zijn haar van buiten te openen. Het is niet de bedoeling van de paters een aanklacht in te dienen wegens het verwij deren van de deur. De kerk wordt niet meer bewaakt. AL 43 PROCESSEN OM BALLPOINT-RECHTEN Gistermorgen dienden voor de president van de Haagse arrondissementsrechtbank het twee en drie en veertigste korte geding over de kwestie der kogelvulpenhouders. De president verbood „nr. 42" de verkoop van de op het octrooi inbreuk makende vul penhouders en legde bij overtreding een dwangsom op van 25.000 in eens of van 100 voor -elke verkochte vulpenhouder. Bovendien werd hij veroordeeld in de pro ceskosten. Dezelfde uitspraak werd gedaan tegen verdachte „nr. 43". „Wij zien ons thans voor de noodzaak ge plaatst een situatie te bekrachtigen, die in feite reeds sedert twee jaar bestaat. Het is dubbel onaangenaam een overeenkomst te moeten ondertekenen, die intussen door andere conventies veranderd of aangevuld is, welke evenmin aan de goedkeuring van het parlement onderworpen zijn geweest". De verslaggever herinnert er vervolgens aan, dat de goedkeuring van het accoord van de Voorunie impliceert: 1. dat België zich definitief op de weg naar een Benelux- unie begeeft en geen der drie partners zich practisch nog kan terugtrekken; 2. dat het stelsel der Voorunie beschouwd moet worden als voorlopig en de drie landen de verplichting oplegt zonder verwijl een op lossing te zoeken voor de moeilijkheden, die de verwerkelijking van de economische unie thans nog in* de weg staan. Wat de industriële sector betreft merkt de verslaggever op, dat de schepping van een enkele markt slechts mogelijk is bij gelijke sociale en economische voorwaar den in Nederland en België. Zoals de toe stand op het ogenblik is worden verschei dene Belgische industrieën met werkloos heid bedreigd, omdat dezelfde bedrijven in Nederland hun steenkool tegen gunstiger voorwaarden betrekken en lagere lonen kunnen betalen. Met betrekking tot het vraagstuk der waterwegen betoogt de heer Leynen, dat dit niet alleen een economisch aspect heeft, doch bovendien grote invloèd uitoefent op de vorming van de Benelux. Dit probleem, zo schrijft hij, is in de senaatscommissie voor buitenlandse zaken speciaal ter tafel gebracht om er de nadruk op te kunnen leggen, dat de totstandkoming van een be vredigend accoord inzake de WaterWegèn in grote mate zou bijdragen tot het schep pen van het klimaat, waarin een defini tieve economische unie met Nederland ge sloten kan worden. De WestduiUe bondsdag zal heden zQn laatste besprekingen over het plan-Schu man beginnen. Het is vrijwel zeker, dat het Duitse parlement het verdrag nog in de loop van deze week zal goedkeuren. De re geringspartijen, welker aanhang in de bondsdag onlangs is versterkt met afge scheidenen van de Beierse Lorits-partjj, staan in gesloten verband achter het plan. De sociaal-democraten sullen ongetwijfeld hun verzet tot het uiterste doorvoeren en te elfder ure trachten munt te slaan uit uitingen In de Franse Kamer, die ln het plan een doelmatige binding van de Duitse eco nomische kracht hebben gezien. Zij bljjven het plan niet alleen zien als de practische voortzetting van de contrdle van het Ruhr- orgaan, doch si) hebben ook steeds meer nadruk gelegd op de vertragende werking, die het plan zou kunnen hebben op de hereniging van de beide helften van Duits land. Wat het eerste argument betreft heeft de regering kort geleden nog eens het ver trouwen uitgesproken, dat Duitslana zich in het hoogste Schuman-orgaan niet steeds als eenling tegenover het blok van vijf zal bevinden. Zij heeft voorts de opvatting geuit dat een hereniging van eenmaal door het geallieerde bestuur ontmantelde bedrijven tot rendabele en kapitaalkrachtige combina ties mogelijk zal zijn. De nog steeds niet afgesloten hergroepering der zware indus trie, waarin de geallieerden nog altijd het heft in handen hebben gehouden, blijft een der kwesties die ook de Duitse voorstan ders van het plan zorgen blijven baren. Investeringen Het debat, dat op twee dagen is begroot, zal in dit opzicht dé Duitse verwachtingen nog eens vastleggen. Zij zullen zich wel. voornamelijk concentreren op de sterk ge voelde behoefte van grote investeringen in de Duitse kolen. en staalindustrie en men kan aannemen, dat ook door de regerings partijen zal worden betoogd, dat het plan niet tot een belemmering van zulke inves teringen zal mogen leiden. Prof. Hallstein, de Duitse onderhandelaar, heeft in deze on langs zeer geruststellende woorden gespro ken, doch de vrees' voor een tegen een Duitse industriële expansie gekeerde ten dentie is- niet geheel Weggenomen. De Christelijke fractie'van de bondsdag heeft een wetsvoorstel ingediend om de rege ring te verplichten, behoudens in dringende gevallen, het advies van de landelijke rege ringen in te winnen alvorens zij de Duitse vertegenwoordigers in het Schuman-orgaan instructies zal geven. Alles wijst er op, dat van de zijde der Oostduitse regering de aanvaarding van het plan gepaard zal gaan met een nieu,w propaganda-offensief tegen de aansluiting van de bondsrepubliek bij de Westelijke ge meenschap. Grotewohl heeft de Oostduitse Volkskamer eveneens voor, heden bijeen geroepen. Zij zal het Oost'elijke ontwerp voor een kieswet voor geheel Duitsland moeten aanvaarden; een ontwerp dat. zoals bekend, op de practijk van de Weimar-re- publiek is gebaseerd en daarom als verdere concessie jegens de Westelijke eis van strikt democratische verkiezingen wordt be schouwd. Het is de algemene overtuiging in Bonn, dat Grotewohl, wil hij de plannen van Bonn werkelijk ernstig verstoren verder zou moeten gaan en bijvoorbeeld de toelating der V.N.-commissie in Oost-Duitsland zou moeteij bekendmaken. Buiten verantwoordelij Jflheld van de Redactie Aan de besturen der voetbalverenigingen te Gouda. Onlangs las ondergetekende, dat ln Krim pen a.d. IJssel, het bestuur van de voetbal vereniging D.C.V. besloten heeft, dat alle ingezetenen die de leeftijd van 65 jaar heb ben bereikt, gratis een kaart kunnen krij gen om de wedstrijden bij te wonen- Een mooie daad. Dat zou voor een plaats als Gouda toch ook wel kunnen. Deze week stond onderge tekende te kijken bij het Arbeidsbureau. De werkloosheid stijgt onrustbarend. De werkzoekenden krijgen belangrijk minder dan een weekloon. Voor deze mensen kan wellicht een uitzondering gemaakt wor den, door hun, al was het alleen maar voor staanplaatsen, een reductie te geven op i toon van werklozenkaart. Kotait heren bestuurderen. Overweegt dit eens en wellicht is het ook in Gouda mo gelijk iets te doen. Een toeschouwer bij voet balwedstrijden. Voor de werven in de provincie Gronin gen is het vorige jaar weer een periode geweest van drukke bezetting. Reeds in het begin van 1951 liet dit ilch aanzien en ook in de loop van deze overzlehtperiode heb ben de opdrachtgevers de werven niet vergeten. Integendeel, over het algemeen is de orderpositie zeer goed te noemen. Vele werven hebben reeds opdrachten tot ver in 1953. Wanneer we de cijfers van het achter ons liggende Jaar bezien, dan blijkt dat de werven hun productiviteit eveneens heb ben opgevoerd. Er zijn weer meer schepen afgeleverd dan. in 1950 en ook dat Jaar toonde reeds een grotere aflevering dan in 1949. Bij de werven ln de provincie Groningen en de werf van Worst en Duttmer te Mep- pel, werden ln 1951 totaal 51 coasters te water gelaten. Deze schepen hadden een gezamenlijk draagvermogen van 33.285 ton. Voorts werdén er ln dat jaar 49 proef tochten gehouden (totaal 30.865 ton d.w.). Hieronder zijn natuurlijk ook schepen, die ln het Jaar 1950 van stapel liepen, terwijl De directie van de N.V. Nederlandse Ford Automobielfabriek te Amsterdam heeft een nadere toelichting gegeven op de vergun ning, die by het Gewesteiyk Arbeidsbureau is aangevraagd voor het ontslag van hon derd man personeel. Eind 1947 werd door de regering meege deeld, dat er voor de Ford geen dollars meer beschikbaar zouden komen per 1 Ja nuari 1948 voor de aankoop van automobiel materiaal in de Verenigde Staten. De mate rialen zouden uit de Europese sfeer betrok ken moeten worden. De fabriek werd toen geschikt gemaakt voor de bouw van En gelse, Franse en Duitse wagens en het ma teriaal zou van de plaatselijke en van in dustrieën uit de Europese landen betrokken worden. Men was met deze voorbereidingen zo goed als klaar afdus de mededeling van de directie toen in Nederland een fabriek verrees, die dollars nodig had om mate riaal uit Amerika te betrekken. De Ford-directie was toen van mening, dat zij nu voor deze fabriek dollars ter be schikking waren hieV evenzeer recht op had. Twee jaar geleden werden aan de Ford en ook aan de importeurs belangrijke restricties opgelegd op materiaal-invoer. Materiaal voor de opbouw van vrachtwa gens in de klasse van 3.5—7 ton mocht niet meer worden ingevoerd. Met dit materiaal werden in Amsterdam de wagens opge bouwd. Het productieschema van de Ford was zo ingericht, dat indien er minder per sonenauto's werden vervaardigd, dit opge vangen kon worden als uitwijkmogelijk heid op de fabricage van vrachtwagens en bestelauto's. Deze mogelijkheid is er nu niet meer. Het afgelopen jaar heeft een neergaande verkoop te zien gegeven. Naar het oordeel van de directie is het verzadigingspunt voor personenauto's in Nederland nog niet be reikt. Daarbij komt, dat de belangrijke le veranties aan het leger, de P.T.T., de N.S. en de Ato, nu niet meer bij de Ford komen. Het teveel aan arbeiders in het afgelopen jaar heeft men op de koop toegenomen, in de hoop, dat een bevredigende oplossing voor de moeilijkheden zich zou voordoen, iets waarop de directie, naar zij nadrukke lijk verzekerde, nog geenszins de hoop heeft opgegeven. De directeur heeft een onderhoud gehad met de burgemeester van Amsterdam, waar bij ook de voorzitter van de Kamer van Koophandél aanwezig was. wy vragen aldus de directeur geen bescherming of monopolie-positie, maar byvoorbeeld om te beginnen opheffing van de restricties. Het moet mogeiyk zijn, dat wy In verband met de herbewapening ook ons aandeel daarin kunnen leveren. De voertuigen, die het leger nodig heeft, kunnen wy ook produ ceren. De leiding van het concern in Amerika heeft zich afgevraagd waarom de Neder landse Fordfabriek, die sedert 1924 bestaat, zo ongelooflijk weinig waardering onder vindt. In België bijvoorbeeld, is dat heel anders. Het moet niet tot de onmogelijk heden worden gerekend, dat het er even tueel van zou kunnen komen, dat de gehele productie naar België zou worden verplaatst en Amsterdam alleen een „service station" zou worden. De dagproductie bedraagt nu 23 personen- en bestelwagens. De dagpro ductie van vóór de oorlog bedroeg 50 55 v agens (personen-, bestel- en vrachtauto's). In de eerste na-oorlogse jaren was de dag productie 15, later 20. En zelfs had men «en productie van 25 wagens bereikt, toen de beperkende bepalingen kwamen. er onder de tewaterlatingen schepen zijn, die in de loop van 1952 zullen worden af geleverd. De grotere productiviteit bRjkt uit het aantal schepen dat In dat jaar van stapel liep en tevens de proefvaart hield. Dit aan. tal ls nl. 39. 8amen hadden dese coasters een d.w.-tonnage van 24.940. De gemiddelde grootte van dese schepen bedraagt 639,50 ton. Hetgeen ook weer t.o.v. het vorige jaar een vergroting betekent. Toen was dit middelde cyfer nl. 614 ton. In 1949 558 ton. In 1949 werden te water gelsten en tfge- leverd: 30 schepen met 16.750 ton d.w.; ln 1950 32 schepen met 19.650 ton d.w. De grotere productiviteit uit zich dus ln 7 schepen mef-^290 t.d.w. De te water gelaten en afgeleverde sche pen ln 1951 wareii/hestemd voor: 18 voor Groningen met 1' zijl met 3.545 met 3.015 ton 2.685 ton d.w. 4.665 ton d- 2380 ton d.w. provincie Gronini Het buitenland niet vertegenwooi zeker enige verandl ton d.w.; 6 voor Delf- d.w.; 7 voor Rotterdam 4 voor Amsterdam met overig Nederland met inder 3 schepen met indëre plaatsen ln de |t jaar dua helemaal maar 1952 zal hierin Ing brengen. Wanneer we ten slotte als steeds nog even wijzen op de andere producten, die door de werven werden gebouwd de sleepboot „Holland", enkele andere sleepboten, een hekwleler. enz., dan kunnen we constate ren enerzijds dat 1951 voor de Groninger werven een goed en druk jaar is geweest, anderzijds dat het pas begonnen Jaar zeker niet gndera zal zijn. Voorstel de leeftijd van 18 op 21 jaar te brengen Naar het oordeel der regering bestaan er klemmende redenen om de leeftijd, voorge schreven voor het meerderjarig worden van de Koning, te verhogen tot de voor de meer derjarigheid algemeen geldende grens.. Het motief, hetwelk indertijd voorzat bij het be palen van een lage leeftijd voor het meer derjarig worden van vorsten, namelijk de wens,om een eventueel regentschap zo kort mogelijk te doen duren, moge ook thans niet van betekenis ontbloot zijn. Niet ontkend kan worden, dat in het huidige tijdsgewricht de hier bedoelde leeftijd van 18 jaren te laag moet worden geacht. Het staatsbestuur is immers in de loop der laatste decennia zozeer in ingewikkeldheid en omvang toe genomen, dat aan het inzicht en de ken nis van de vorst veel hogere eisen worden gesteld dan in vroegere jaren. De regering acht het haar plicht, nu zich de gelegenheid tot herziening van de Grond wet voordoet, deze aan te grijpen om mede de onderhavige gelegenheid daarin te be trekken en voor te stellen, de in de Grond wet genoemde leeftijd van meerderjarigheid van de Koning te brengen van 18 jaar op 21 jaar. Wetsontwerp Toezicht op het Credietwezen 15 Januari in de Eerste Kamer In een korte openbare vergadering der Eerste Kamer zijn Dinsdagmiddag <je afde lingen samengesteld. De voorzitter heeft nog meegedeeld voornemens te zijn de Ka mer bijeen te roepen tegen Dinsdag 15 Ja nuari des namiddags te half twee; 's avonds en zo nodig de volgende dag zal, deze ver gadering worden voortgezet. Aan de orde zullen dan worden gesteld het wetsontwerp tot Regeling van het Assurantiebemldde- lingsbedrijf en het wetsontwerp houdende Toezicht op het Credietwezen. MARKTBERICHTEN KAASMARKT WOERDEN. Januari. Aangevoerd 113 partijen. Ie kwaliteit 2.322.38. 2e kwaliteit 2.29 2.32. extra tot 2.45, Graskaas 2.50, per kg. Handel: matig. Reeu wijk Bakker te water gefietst Doordat hij bij het afstappen voor een tegemoetkomende auto, de macht over zijn stuur verloor, Is Maandagavond bakker Dullemond met zijn fiets met broodmand. op de 's Gravenbroekseweg in het water gereden. Zwemmend probeerde de bakker, temidden van zijn broden, ongeveer dertig stuks, de wal te bereiken, wat met zware kleding en laarzen moeilijk ging. Toen mej. Van der Starre hem de helpende stok had toegestoken, gelukte het hem op het droge te komen. De broden gingen verloren. De bakker moest opnieuw gaan bakken om zijn klanten te kunnen bedienen. Controleur overbruggingsregeling Uit vijf sollicitanten hebben B. en W. tot controleur van de overbruggings- en sociale bijstandsregeling benoemd de heer W. AJ- kama. Hij is deze week in dienst getreden. Mond- en klauwzeer. Nadat enige weken «een aangiften van mond- en klauwzeer on der het vee werden gedaan, is thans weer een „geval van deze veeziekte geconstateerd. Bedankt. De heer M. Brak, die was geko zen als .notabel van de Ned. Herv. Gemeente, heeft bedankt. Nieuwe kerkverlichting nodig. Daar de verlichting in de Ned. Herv. Kerk niet meer aan de eisen voldoet, omdat de lampen door ouderdom slecht worden en het aantal te gering is. zal getracht worden door collecten de kerk van een nieuwe ver lichting te voorzien. Schoonhoven „Het vierde Prinsenkind" vroeg aandacht De stichting „Het vierde Prinsenkind", heeft hier een propaganda-avond gehouden. Nadat mevrouw Aten, die presidente is van het hier gevormde damescomité, de avond had geopend, zette de secretaris der stich ting, de heer Hofstede, op duidelijke wijze het doel en streven van de stichting uiteen. De oprichting der stichting, de vele moei lijkheden, maar ook de intense dankbaar heid van oorlogsweduwen en -wezen, bracht hij in herinnering. Ook een filmpje gaf een goed beeld van het mooie werk. dat „Het vierde Prinsenkind" voor de oorlogs wezen doet. „Oom Maarten" een onderwijzer uit Gouda, maar in z'n zomervacantie leider van één der kampen van de Stichting, lichtte de film toe en beaniwoor,dde vragen Stolwijk ,,'l OVERSCHOTJE" HAD KEURING AAN HUIS Ter gelegenheid van de tentoonstelling van konijnen en sierduiven van de vereni ging ,,'t Overschotje" werd een hokkeuring voor hoenders gehouden. Daar voor deze groep nog steeds een tentoonstellingsver bod geldt, in verband met de pseudo-vogel- pest, moest de keuring later worden gehou den dan de tentoonstelling. Bij de grote hoenders ging de strijd voornamelijk tussen de Hollandse hoenders, de Red Islanders en de Austratorps. Verschillende hoge praedi- caten werden behaald. Als beste werd ge kozen de oude zilver-zwart geloverde hen van C. J. Bos, z.z.g. Bij de krielhoenders was de strijd nog feller. Ned. Sabelpootjes, Sebrigt, Leghorn en Javakrielen waren in uitstekende con ditie. De strijd ging hoofdzakelijk tussen de dieren van C. M. Bos, P. Snel, W. Janse en C. van Es. Het Javahennetje van P. Snel zegevierde. In de eindstrijd om het fraaiste dier van de keuring bevond de keurmeester, de heer C. de Graaf uit Den Haag, zich in een moei lijke positie. Twee dieren hadden het prae- dicaat z.z.g. en gaven elkaar weinig toe. Het dier van C. J. Bos won de titel. De kwaliteit van de keuring stond op hoog peil. De keurmeester sprak er zijn bewon dering over uit. dat de pluimveesport, on danks de vele moeilijkheden, zo bloeit. De ictiviteit van het bestuur is hieraan niet vreemd. Vlist Lid van de Grondkamer Bij Koninklijk Besluit is de heer A. C. Stuurman, alhier, benoemd tot lid van de Grondkamer voor Zuid-Holland. Zevenhuizen Bevolking toegenomen.Op 31 December 1951 stonden in het: bevolkingsregister inge schreven 1551 vrouwen en 1746 mannen, totaal 3297 personen. Er werden in 1951 39 jongens en 38 meisjes geboren. Zeven man nen en zes vrouwen overleden. In Zeven huizen vestigden zich 49 mannen en 41 vrouwen en vertrokken 66 mannen en 58 vrouwen. De bevolking is in 1951 met 30 personen vermeerderd. Er werden 28 huwe lijken voltrokken. De oudste Inwoner is de heer P. Verhoef, die 90 ts, daarop volgt de heer J. van der Linden, die 89 is. Onderscheidingen uitgereikt De burge meester heeft het ereteken voor orde en vrede met de gespen uitgereikt aan de mili tairen D. Breedijk, Noordeinde, P. Groene- veld, Bredeweg, G. F. van Halm, Groeneweg, M. van Hanswijk, Noordelijke Dwarsweg, B. Huisman, Dorpsstraat, A. P. v Leeuwen, Noordeinde. P. Otterspeer, Rottekade, H. Vermulm, Wollefoppenweg en D. Wittebol, Wollefoppenweg. - Burgeriyke stand. Geboren: Adriana Grietje, d. van L. de Koning en K. Vonk; Arend, z. van L. Karreman en G. Visser. GRETCHEN ERASEROlympisch kam pioene skilopen 1948, is in het Amerikaan se wintersportcentrum Sun Valley in trai ning voor de Olympische Winterspelen 1952. Gretchen, haar driejarig zoontje Bill en een speelkameraadje van hem, dragen allen een zelfde hardblauw, met wit ge borduurd windjack. Dit jaar gaat ze als leidster van de Amerikaanse dames-ski- ploeg naar Oslo. Het was een niet alledaags geval, dat gisteren voor het Amsterdamse Gerechtshof werd behandeld en het waa moeiiyk de atrikt-menseiyke zijde van deze zaak gescheiden te honden van de juridische. Hoofdpersonen waren een echtpaar en twee mannen, die Jaren geleden „getuigen" zouden zyn geweest by het hnweiyk van een Nederlandse jongeman en een Pools meisje. Dit huweiyk was echter ln werkeiykheld in het geheel niet gesloten. In 1945 keerde een 21-jarige Nederlandse, jongen uit Duitsland terug, getrouwd, naar hij beweerde, met een Pools meisje. De pa pleren daarvan zouden èn in Frankfurt op net bevolkingsregister èn bij hemzelf door bombardementen verwoest zijn. De adres sen van de twee Nederlanders, die getuigen waren geweest, kende hij nog wel en bij notariële akte werd een verklaring opge maakt, die het Poolse meisje voorlopig binnen de Nederlandse grenzen hield. De vreemdelingenpolitie vertrouwde de zaak echter niet en ln rustiger tijden werd de kwestie nog eens haarfijn uitgezocht. Toen bleek al spoedig, dat het hele verhaai verzonnen was en dat de jongeman uit angst, dat zijn meisje over de grens zou. worden gezet, het „huwelijk" te berde had gebracht. De officier achtte het delict echter niet zo bezwaarlijk, dat hij geen toestem ming tot een, nu wettig huwelijk wilde ge ven en als echtpaar kwamen de belde jonge mensen, na zes Jaar, toch nog voor het groene hekje. De officier was van het vonnis van de rechtbank die het echtpaar en de getui gen op juridische gronden ln vrijheid stel de—in hoger beroep gegaan. De gemeente secretaris van Broek-in-Waterland kwam verklaren, dat het echtpaar bijzonder gun stig bekend staat. De officier wilde reke ning houden met de tijd, waarin een en ander zich had afgespeeld en eiste tegen de Jongeman, een 27-jArige monteur, twee we ken gevangenisstraf. Zijn vrouw, evenals de twee getuigen, hoorden een geldboete van 50 eisen. Er was geen raadsman, maar een advo caat, die de rechtzitting bijwoonde, verzocht een pleidooi te mogen houden. Het werd hem toegestaan en op juridische gronden vroeg hij vrijspraak. Uitspraak op 21 Januari. Programma voor Zondag, aanvang half- drie: 4 le Klasse: Nfeuwkoop—Nteuwerkerk~2 u.; j BergambachtGroot Ammers; Groeneweg Bodegraven; Boskoop—Nic. Boys. Res. Ie klasse: Lekkerkerk 3—Ona 4, 11.30 u Bodegraven 2—Waddinxveen 2; GSV 3— Unio 2, 12 u.; Donk 2Schoonhoven 2; Gou derak 2—Gouda 4. 2e Klasse A: Haastrecht 2—Vep 2; Esto— GSV 4; Schoonhoven 3—Olympia 3; Gouda 5—Ona 5, 11 u.; Stolwijk 2—Woerden 3. 2e Klasse B: Gouda 6—GSV 5, 11 u.; Olympia 4—Zwervers 2, 11 u.; Oudewater 2 —Stolwijk 3; Ona 6—Bergambacht 2, 11 u.; Haastrecht 3—Moordrecht 3, 12 u. 2e Klasse C: Ona 7—WSE; NSV—Nieuw koop 2; RVC 2—Vep 3. 3e Klasse A: Groot Ammers 2—Donk 3; Oudewater 3—Amm. SV 3, 12 u.; Bergam bacht 3—Schoonhoven 4, 12 u.; Unlo 3— Haastrecht 4, 12 u. 3e Klasse B: Waddinxveen 3—Zwervers 3, 12 u.; Nieuwerkerk 2—Moerkapelle 2. 3e Klasse C: GDS 2—Boskoop 3; Donk 5— Nic. Boys 2; WSE 2—Ona 8. 3e Klasse D: Boskoop 4Oudewater 4, 12 u.; Amm. SV 4—Groeneweg 3, 11.30 u.; Donk 6—Gouda 8, 12 u. 3e Klasse E: Vep 4—Esto 3, 12 u.; Bode graven 3—GDS 4, 12 u.; Woerden 4—RVC 3. Zaterdagmiddagcompetitle. Aanvang 3 uur: le Klasse: Verheul—ZW: Spirit—Ibis. Res. le klasse: HSC 2—Woerden Z. 2; ZVV 2—Spirit 2; Jodan Boys 3—Sportluit 2. 2e Klasse A: SKG—Moerkapelle Z.: SSVG -Victorie. 2e Klasse B: Boskoop Z. 2—Verheul 2; WDS—Spirit 3; Bodegraven Z. 2—WGJ. 2e Klasse C: WGJ 2—Sportlust 4. Israëlische strijdkrachten hebben, volgens berichten in Jordaanse kringen, een dorp Belt Djaila aangevallen, waar verscheidene bewo-v1 ners gedood werden en een huls werd opge-M blazen. De gevechten duren volgens genoemd? kringen nog voort. De Mount Everest ls het doelkan een Zwit serse expeditie, die het volgend! voorjaar de berg zal trachten te beklimmen. Het zal twee millioen gulden gaan kosten. WOENSDACJ 9 JANUARI 1952EERSTE BLAD - PAGINA 3 n« atructuele verandering, welke de Ame rikaanse hulpverlening heeft ondergaan, heeft soais bekend is, geleid tot een reor- sanlsatie van de werkzaamheden van de ■f r A -missie in ons land, die per 1 Januari ophield te beotaan en werd vervangen door de Mutual Securicy Agency" (bureau voor wedersUdse beveiliging)". Een der meeat be- langrtjke wijsigingen betreft de werkzaam heden van de „industrial division" van de M.S.A., welke reeds een jaar geleden werd voorbereid. De leiding van deze „industrial division heeft de heer David Mayer van de M.S.A., die zichzelf meer in het bijzonder met een van de vier aecties daarvan zal belasten. De industrial division" is onderverdeeld in vier afdelingen. Vooreerst is er de sectie voor de projecten ten behoeve ™n de mili taire productie, waarmee mr Edwin L. Manthey belast is. Deze was oorspronkelijk fabrieksdirecteur in Ohio. Zijn afdeling zal in ons land nagaan wat er nodig is met be trekking tot de projeèten voor de mllitairê productie. Hij krijgt een beeld van^ hetgeen er b.v nodig is bij de inrichting en uitbrei ding van een fabriek voor militaire produc tie, de grondstoffen, de prioriteit voor de. financiering en andere. Daarvoor heeft hij dan contact met de Nederlandse regerings autoriteiten. Voorzieningen John H. Berryhill is belast met de sectie supplies and requiripents Hij zal nagaan hoeveel uit de V.S. beschikbaar kan komen en hoe het zal moeten worden verdeeld. In het algemeen zal hij moeten adviseren met betrekking tot de grootte van de „procu rement authorizations". Veel aandacht is reeds in het verleden be steed aan de kleinere ondernemingen. Men zal daarmee voortgaan. Met de industrie wordt contact opgenomen teneinde te ver nemen welke orders kunnen worden uit- gevoerd. Xan de regering blijft dan de uit eindelijke beslissing. Zijn sectie zal zich bezig houden met het vraagstuk van de exportbevordering en het toerisme. De derde sectie besteed haar aandacht aan de ..technical assistance and production en staat onder leiding van Henry M. Laws, aan wie ook Charles D- Pray is toegevoegd. Deze sectie houdt zich bezig „met de tech nische astfecten tot het verhogen van de productiviteit. Zij heeft daarvoor contact met de Nederlandse regeringsautoriteiten, met minister Albregts en njet de contact groep Opvoering Productiviteit. Investeringen De vierde afdeling belast zich met de in vesteringen. waaraan door de E.C.A. in het verleden reeds grote aandacht werd be steed. We noemen Geertruidenberg, de Breedband van de Ned. Hoogovens en der gelijke. Dezp afdeling, waarvan David Mayer de leiding heeft, besteedt ook haai; aan dacht aan de industriële garanties. Men wil meer Amerikaans kapitaal voor de industrie in ons land interesseren. Voor deze vorm van investering zijn dan garanties nodig teneinde deze voor de verstrekkers van Amerikaans kapitaal aantrekkelijker te ma ken. De „industrial division" van de M.S.A. heeft op velerlei terrein een adviserende taak. waarvoor nauw contact wordt onder houden met de Nederlandse autoriteiten ën Nederlandse instanties, de Amerikaanse in stanties, de Nato-organisaties, de M.A.A.G. (Military Assistance Advisory Group) en de „International Materials Conference" in Washington. De M.S.A. zal ook de moeilijke taak heb ben mede te werken aan het in evenwicht houden van het bereikte economische her stel en de toenemende productie voof mili taire doeleinden. zo heet het, zijn verkeerd, omdat zij be rusten op een vergelijk der nationale inkom sten van de bij het pact aangesloten landen. De methoden, welke gebruikt worden voor de vaststelling van dit inkomen verschillen immers aanzienlijk van land tot land. In België ontbreken b.v. de statistische ge- De neus van de Russische straaljager Mig 15, die hier één van zijn eerste vluch ten maakt, heeft een ongewone vorm door de radar-uitrusting, die zich in de kop bevindt. Dóór deze uitrusting zijn de jagers tevens geschikt voor nachtelijke verkenningsvluchten. (Van onze Zwotee correspondent) De vraag naar aardappelmeel en deriva ten is groot geweest, de wereldbehoefte is de laatste jaren gestegen, zo lezen wij fn een verslag naar aanleiding van een door dc Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Overijssel gehouden enquête over de bedryfsuitkomsten in 1951. De aanplant van fabrieksaardappelen is belangrijk ingekrompen en hoewel er een aanvulling komt uit andere gebieden, zal de productie toch minder dan normaal biyven. In het algemeen zUn de resultaten over het vorig jaar bevredigend. Stroef werd de gang van zaken in de biscuit-industrie door VERMINDERING GOUD- EN DOLLARRESERVES De Britse minister van Financiën, R. A. Butler, heeft verklaard, dat de omvang van de vermindering van de goud- en dollar- reserves van het sterllnggebied in November en December J.l. zo groot is geweest, dat, behalve vermindering met een bedrag van 334 millioen pond sterling per jaar van de Invoer, ook andere maatregelen genomen moeten worden om verbetering in de toe stand te brengen. wy gaan onmiddellijk besprekingen voeren met onze medeleden van het sterllnggebied, zo vervolgde de minister. Op 15 Januari a.s. wordt een con ferentie van ministers van Financiën van het Britse Gemenebest te Londen geopend. Verder hoopt men te zijner tijd het voor deel te ondervinden van de werkzaamheden van de N.A.T.O. met betrekking tot de verdeling van de financiële inspanningen voor de herbewapening, maar tegelijkertijd, Als er een paspoort komt. en als de B.V.D. geen roet ln het eten werpt, en als men op t(jd gereed kan zijn met de voorbereidin gen, dón zal Westerling Maandagavond in de Dierentuin in Den *Haag spreken. Zijn redé zal getiteld zijn: „Ik klaag aan". Als hij er niet ls. zal er een gramofoonplaat Van zijn rede worden gedraald. Dit heeft de heer B. Boelhouwer, voor zitter van de Nederlandse Volksunie, op een persconferentie verklaard. De heer Boel houwer streeft naar het ..feitelijke herstel van de Verenigde Staten van Indonesië" In Nederland wil de Unie een „heel nieuwe «taatsstructuur". De verslaggevers vonden het niet erg han- d g om de komst van Westerling aan te kon digen. maar volgeils de heer Boelhouwer bad de Unie noch Westerling, iets te ver bergen. Westerling zegt, ik kom hiel- of daar en dan komt hij ook en slaat zonodig 0p de vraag of Westerling ook Aditmaal zélf zijn komst heeft aangekondigd. Twerd echter een ontwijkend antwoord ge geven.... In het begin van ieder jaar wordt in de dorp jet aan de Golf van Napels de Taran tella, de nationale dans gedanst. De dans groepen, in feestelijke klederdracht, para deren in de straten van hun dorpjes om een openbaar blijk van waardering te krijgen uan de dorpelingen. De bewoners van het eiland Capri waren dit jaar na het kleurrijke dansfeest wederom van oor deel dat de dansgroep van hun eiland de Tarantella het best van alle danst. De achtergrond voor de opwindende muziek ter begeleiding van de felle dans wordt verzorgd door de met palmbladen versier de tamboerijnen van de „drummers". Even als de dansers dragen zij de uit de Middel eeuwen stammende Sardijnse baretten en rode halsdoeken. aldus de minister, werken wy om orde In eigen hul» te brengen. Er wordt op het ogenblik gewerkt aan een politiek, welke ten doel heeft de Britse metaalindustrie in staat te stellen haar uit voer te vergroten, hetgeen het tekort zal kunnen verminderen. Wanneer het Engelse parlement aan het einde vait deze maand weer bijeenkomt, zal een aantal nieuwe maatregelen worden bekendgemaakt, die ten doel hebben de economie van het land te concentreren op taken van werkelijk be lang, met name op vergroting van de uit voer. Pessimisme In politieke Engelse kringen heeft men met schrik kennis genomen van de zeer grote vermindering van de goud- en dollarreser ves van het gehele sterllnggebied, welke tijdens het laatste kwartaal van het vorige jaar de meest pessimistische verwachtingen heeft overtroffen en 934 millioen dollar heeft bedragen. In parlementaire kringen verwacht men, dat de nieuwe beperkings maatregelen, die door Churchill zijn aan gekondigd en die zullen worden voorgelegd aan het parlement, wanneer dat weer bijeenkomt, zo streng zullen zijn. dat zij de door Sir Stafford Cripps in uitzicht gesteld# versobering van 3 jaar .geleden nog zullen overtreffen. Men wijst er echter op. dat de voornaamste taak van de conservatieve regering zal zijn de andere landen van het sterlinggebied te overtuigen, dat zij op hun beurt een politiek van contróle en beper kingen zullen moeten -ggan toepassen. De verergering van de economische toe stand van Groot-Brittannlë zal volgens bepaalde waarnemers de zaak der voorstan ders van een regering van nationale eenheid, waarvan niemand anders dan Churchill leider kan z|jn, versterken. Het is dus mogeiyk, dat aan de Labourparty. wanneer het parlement weer bijeen zal z«n gekomen, een coalitie-aanbod wordt gedaan. Van de zyde van deze party beperkt men er zich toe te verklaren, dat niemand een dergelijk aanbod zal aanvaarden. scherpe concurrentie in het binnenland en stilstand van export naar Engeland. De- be- drijfsuitkomsten werden mede hierdoor ongunstig beïnvloed. De export van blyk- melk naar bovengenoemd land is echter byzonder groot geweest. Het eigenaardige verloop van de melkpryzen in ons land is oorzaak, dat de financiële resultaten, hoewel bevredigend, achter bleven bij die van het eveneens zo gunstige boekjaar 1949. Da vraag naar cocosvloerbedekking wqs erg gering. De grondstoffenprije voor het Indiase cocos steeg met 30*/« en vele fabrie ken kochten ruime voorraden in de ver wachting dat de prijs nog meer zou stijgen. De biezenhandel, van groot belang in het waterrijke Noorden van Overijssel, was niet ongunstig. Vele biesverbruikers, die in vorige jaren Zuidhollandse biezen verwerkten gebruiken thans Genemuider biezen in de ftoelfabrie- ken en kuiperijen. Het exporvrijfer voor kuiperbiezen naar Engeland steeg iets, de uitvoer van etoelbiezen naar Duitsland ligt stil door de opkomst van de biezencultuur aan de mond der Duitse rivieren, waar een uitstekend product vandaan komt. Afzet en grondstoffenvoorziening van emailleproducten waren stroever dan in 1950. Nieuwe orders in de metaalindustrie (ijzergieterij) kwamen in de loop .van 1951 in mindere hoeveelheid, o a. een gevolg van de bouwstop; ook in machinefabrieken en constructiewerkplaatsen was een duide lijke teruggang merkbaar. Ten aanzien van de fabricage van phar- maceutica was de gang van z.iken *e®r bevredigend; zowel binnenlands verbruik als de vraag van het buitenland werd groter. De in het dfstrict gevestigde in dustrie van poppen ontwikkelde zich en kon zich volledig op de markt handha^- ondanks Duitse concurrentie; naar export mogelijkheden wordt gezocht. De rijwiel industrie draaide aanvankelijk op volle toeren doch in de tweede helft van het jaar verminderden de orders waardoor de pro ductie in het najaar moest worden beperkt en 10'/» van de werknemers ontslagen De export neemt toe. hoewel zware concur rentie van het Engelse product wordt ondervonden. De scheepswerven hadden een zeer kalm jaar. Schokbeton te Kampen kreeg er een fabriek van kunststeen en sier beton te Elburg bij. De „prefabs" vonden goede aftrek. De sigarenindustrie moet terugzien op een 6lecht jaar; de toekomst is hoogst onzeker. In het kuiperijbedrijf was er in natwerk veel te doen, de omzet van droogwerk be reikte 55'/« van de vooroorlogse. Er ls ge brek aan vakkundig personeel en de aan voer van vathout uit Duitsland was onvol doende en onregelmatig. Tamelijk «edrukt was de toestand ln het boomkwekerijbedrijf daar de prijzen te laag zijn en de kosten stijgen. Aan de export worden moeilijkheden in de weggelegd, „die z.g. van phytopatolo- gische aard zijn doch feitelijk op protec tionisme berusten". De binnenlandse omze« werd geremd, o.a. door de bouwstop. ver betering is voorlopig niet te verwachten. In de zuivelindustrie vonden kans. melk poeder en condensmelk behoorlijk aftrek De export van zuivelproducten is van zeer belangrijke omvang. Minder drukte was er vergeleken bij voorgaande jaren in ne. drukkerij en binderijbedrijf. Door stichting Oud Politieke Delinquenten De stichting Oud Politieke Delinquenten heeft, zo deelt zij ons mede, het Neder lands Genootschap tot Reclassering gedag vaard voor de kantonrechter te Amster dam tot betaling van een gulden schade vergoeding. Het reclasseringsgenootschap had, aldus de stichting, de nog onder baar toezicht staande politieke delinquenten verboden contact op te nemen met de stichting Oud Politieke Delinquenten, die optreedt als,,belangen organisatie van deze groep. Volgens de stichting is dit verbod onrechtmatig, omdat het de staatkundige vrijheid van de onder toezicht gestelden zou aantasten. klaart de Belgische regering de conclusies „evens Waaruit men met absolute zekerheid w-* - - u„i.»n« het- du natjonale inkomen zou kunnen opmaken. In de nota wordt verder in het licht ge steld, dat, volgéw het comité van drfe. België zijn militaireHpspanningen met 5 pro cent van zijn nationals inkomen zou moeten verhogen. Een dergelijk voorstel is onaan nemelijk, aangezien dift zou neerkomen op ,een verhoging met 50 tbt 70 piocent van het huidige budget. Het meest bevreemdend acht de Belgische regering, dat. terwijl het comité van drie de schatting van het natio nale inkomen der andere landen zonder meer accepteert, het wat België betreft een raming vermeldt, welke niet die is van de Belgische regering. Ehet z.g. rapport-Harriman, volgens het- k België zyn uitgaven voor de Atlanti- s .verdediging aanzieniyk dient te ver en. van de hand te wyzen. Zoals men :t, had het comité van drie (Verenigde ten. Engeland en Frankryk) België voor gesteld aan bepaalde, minder voorspoedige landen van de N.A.V.O. zonder betaling be paalde grondstoffen te leveren of wel giften in geld te verstrekken. In haar nota herinnert de Belgische regering er aan. dat zy binnen haar moge lijkheden, naar de letter en naar de geest, de door de N.A.V.O. opgelegde verplich tingen heeft vervuld, zy zegt dat de ver bintenis die België heeft aangegaan niet inhoudt, dat een zuiver budgetaire bijdrage ten gunste van andere landen geleverd moet worden. De Belgische nota critiseert in detail de overwegingen van het comité van drie met betrekking tot de economische en financiële toestand van België. Deze overwegingen, Drie jaar geëist wegens overval op 80-jarige winkelier Voor de Maastrichtse rechtbank heeft terecht gestaan een 29-jarige vertegenwoor diger uit Venlo, die in de nacht van 19 op 20 October een 80-jarige winkelier te Geleen in zijn woning overviel, hem met een hasfier neersloeg en hem toen beroofde van een bedrag van ongeveer zeshonderd gulden. De els luidde: drie jaar gevangenisstraf en daarna terbeschikkingstelling van de rege- ring. grillige r •ft drieh heeft driekwart mouwen bedacht nota bene voor wintermantels. Het Amerikaanse Modehuis Swamdowne is echter zo verstandig een kleine cor rectie aan te brengen op het onpractisch bedenksel van die wonderlijke dame; z\j maakte een jas met die vereiste ruime driekwart mouwen, maar zij ont wierp daarbij nauwslui tende ondermouwen. Als Hector nu bedelt om een wandeling met de vrouw, behoeft ze het trouwe dier niet af te schepen, omdat het te koud is en de wind in de mouwen blaast wan neer zij de lijn vasthoudt. Kiqd op onbewaakte overweg gedood Toen de electrlsche trein, die Dinsdag om ongeveer tien minuten voor elf uit Oudenbosch vertrok in de richting Zeven bergen. de onbewaakte overweg naderde in 't Groenewoud, stak plotseling het negenjarig dochtertje Van de fam. A. de Hoon, per fiets de spoorweg-overgang over. Het kind werd gegrepen en was op slag dood. Zeister burgerzinleningen geslaagd De twee obligatiegeldleningen, die enige tijd geleden door het gemeentebestuur van Zeist ter financiering van de woningbouw werden uitgeschreven, waren Dinsdag voltekend. De inschrijving, die tot 12 Ja nuari mogelijk was, is stopgezet. Het be treft een 3'/i%'lening van f500 000 met een looptijd van zes jaar en een 4% lening van ƒ500.000 met een looptijd van 15 jaar. DVIVENKRONIEK (Van een speciale medewerker) EEN LEZER, die mijn stukje over de z.g. „reutel" gelezen heeft waarin geci teerd de bevindingen van die zich noemt Een bekend Belgisch liefhebber" in het Nederlandse Postduivensport Orgaan (van 15 November J.l. acht het onbegrijpelijk dat de betreffende liefhebber, door het en ten van zwaar aangetaste vogels (tegen pokken-diphterie) binnen enkele dagen to tale genezing zou hebben Weten te bewerk stelligen. Ik zou het nooit in mijn hoofd ha len aldus briefschrijver zieke duiven te vaccineren. Afgezien van het feit, dat het mosterd na de maaltijd is, wil het mij voor komen, dat je de toestand er alleen maar mee verergeren kunt. Mijns inziens is de handelwijze van „Een bekend Belgisch liefhebber" even belachelijk, als die van de man, die, ziende dat zijn huis in lichter laaie staat, nog in allerijl een brandverze kering wil gaan sluitenEerlijk gezegd heb ik het niet aldus opgevat als zou „Een bekend Belgisch liefhebber" ook zijn zieke vogels hebben ingeënt, al moet ik toegeven, dat zijn redactie niet zeer gelukkig is. Er staat oa.: „Twee dagen na deze (bedoeld is: de enting) twee late jongen dood op 't hok, de andere springlevend, 'n Zeer ernstig ge val, twee dagen na de inenting van reutel, doch op drie a vier dagen totaal genezen ^Toevallig heeft de dierenarts dr Richter korte tijd geleden ln enige duivensportbla den een uitvoerige uiteenzetting gegeven, inzake pokken-diphterie en de wenselijkheid van enting daartegen met ovo-pensterim Df Richter schijnt het zo vanzelfsprekend te vinden, dat de enting een voorbehoedmiddel iMen'geen geneesmiddel), dat hij er zijïP geen gewoonlijk met grote moeilijkheden IS (eu ïw 6 J..V..IJ cfpnaiTrH wordt het betrekkeliik een- in overgrote meerderheid ondeskundige lezers niet op attendeert, dat het nutte loos ls (misschien zelfs een averrechtse uit werking heeft!), door pokken-diphterie aan getaste vogels nog te gaan enten. Prof dr L. Geurden van de Gentse Uni versiteit, die zijn Pappenheimers beter kent, schrijft (Plagen op het duivenhok, blz. 38): .In principe kan de ziekte voorkomen wor den op alle tijdstippen en bij duiven van alle ouderdom. In de practijk is dit echter niet zo. De mogelijkheid bestaat om duiven te vaccineren tegen deze ziekte. Dit is zeer moeilijk bij jonge duiven tijdens de periode der pokken, omdat de jonge duiven in het nest gewoonlijk reeds besmet zijn. vooraleer men tot vaccinatie kan overgaan. Bij oudere duiven en in andere jaargetijden geeft de vaccinatie meestal uiterst bevredigende re sultaten. Doch en nu komt het om een doeltreffende uitslag te bereiken is het vol strekt noodzakelijk, dat de te enten duiven volkomen gezond zijn, zo niet, dan kan men de reeds bestaande ziekte door de vaccina tie verergeren of kan door het vaccineren de ziekte van de ene duif op de andere wor den overgebracht. De meest voordelige rege ling bestaat hierin, dat men de volwassen duiven vaccineert in de loop der maanden Februari en Maart d.i. onmiddellijk voor het kweek- of sportseizoen. Het ls aange raden de duiven ieder jaar opnieuw te vac cineren ofschoon het mogelijk is, dat de beschutting, door de enting verkregen, lan ger dan een jaar duurt. Doch dit verschilt veel van da ena duif tot da andara. Wat nu de zieke dieren betreft, deze kunnen, wan neer de letsels te bereiken zijn, een locale behandeling ondergaan, die bestaat in het verwijderen der gele, kazige massa's in de slijmvliezen van de bek en het bestrijken van de wonden met een antiseptische oplos sing ofwel een algemene behandeling on dergaan, door middel van injecties van uro- tropine-oplossing aan 40 De uitslagen van zulke behandeling zijn nochtans zeer wisselvallig en het zal altijd beter zijn de ziekte te voorkomen dan te genezen." Wij zien. dat de professorale uitspraak aan dui delijkheid niets te wensen overlaat. Moei lijk aan te nemen is bovendien, dat de be voegde dierenarts, die "hem het advies tot enten gaf. „Een bekend Belgisch liefhebber" er niet op gewezen zou hebben, dat het bij zieke duiven „geen avance" was Dit ge val van „reutel" is kennelijk een pokken- diphteriegeval. Het geval van Oger Delvin- quiere was. zoals ik reeds zei. een geval van „aspergillose". een z.g. schimmelziekte. De diagnose eenmaal gesteld zijnde het- gepaifrd gaal wordt het betrekkelijk een voudig de duiven ervan af te helpen. Voor opgesteld, dat de „reutel" niet al te „kwaad" is en de vogels nog over voldoende weer standsvermogen beschikken Het specifiek geneesmiddel tegen „aspergillose" is name lijk de uiterst simpele scheikundige verbin ding kaliumjodide (KJ). Ingeval van lichte „reutel" raad ik daarom aan, onmiddellijk het voeder te onderzoeken op schimmel. Mankeert er wat aan. dan eerst en vooral proberen of joodkalium baat brengt. De duiven van Albert Simons te Maaseik wa ren er in een dag of vier radicaal mee ge nezen. Dr Bom. die de laatste jaren uitge breide proeven genomen heeft met chemo- therapeutica, «vitamines en minerale zoüten, verklaart, dat ook „reutel" na besmetting met pératyphus. coccidiose en zelfs ornitho- se, in korte tijd te genezen is. Hij is nooit een partijganger geweest van de „Bond van graan water". „Waar de ziekte aanwe zig is," aldus dr Bom, „dient men deze te bestrijden en wel met de doeltreffendste middelen." Ook Vermeyen heeft er het zijne van gezegd. Volgens de redacteur van de „Duif" gebruikten de oude Antwerpenaars tegen het snot (coryza, die in hevige graad eveneens „reutel" veroorzaken kan) het veelgeprezen panacee Haarlemmerolie. Ver meyen zelf werkt nog het liefst met look. Daar heeft hij op eigën hok de meeste baat bij gevonden. Maar als u 't mij vraagt: Cibazol! En geen dag langer wachten dan nodig ia.. Ter bestryding van de winterwerkloos heid in het schildersbedryf heeft de minis ter van Wederopbouw en Volkshuisvesting ln beginsel besloten aan opdrachtgevers van schilderwerk, dat in de wintermaanden wordt uitgevoerd, subsidie te verlenen. Nog deze winter zal met een proef wor den begonnen. Opdrachtgevers kunnen tot 1 Maart 1952 subsidie aanvragen voor schil derwerk. Deze gesubsidieerde werken moe ten uiterlijk op 31 Maart 1952 gereed zijn. Het subsidie is voor deze proef vastgesteld op 35 pet van arbeidsloon en sociale lasten, hetgeen voor normaal schilderwerk neer komt op 20 pet der totale kosten. De omvang van het werk, dat voor sub sidie in aanmerking komt, is voorlopig vastgesteld op 600; het staat hierbij op drachtgevers vrij enigé kleine werken te combineren tot het minimum «van f 600. Een deel van de te werk te stellen ar beiders zal door bemiddeling van de ge westelijke arbeidsbureaux betrokken moe ten worden. De regeling geldt niet voor schilderwerk in de nieuwbouw en evenmin voor Rijkswerken. Mocht de proef slagen, dan is het aanne melijk dat de minister in het-volgende sei zoen de regeling van kracht zal verklaren voor de maanden November, Decmber. Ja nuari en Februari. De uitvoering van de regeling is in handen gelegd van de Rijks dienst voor de uitvoering van werken (DUW) en is gebaseerd op de medewerking van de bedrijfsraad en vakgroep schilders bedrijf. Tijdens de weekmarkt te Veenendaal re kende een boer met een veehandelaar af voor geleverde varkens en hij ontving een bedrag van ƒ2600. Thuisgekomen legde de man de „knip met het grote bedrag aan geld op een tafel in de keuken. Even later kwam zijn echt genote binnen en wierp een handvol aan- maakhout op de beurs. Een ogenblik later werd het hout met de beurs opgenomen, om de kachel aan te maken. De landbouwer kwam echter spoedig terug en ontdekte met schrik wat was ge schied. Het vuur was spoedig gedoofd, doch het meeste geld was reeds een prooi der vlammen geworden. De Nederlandsche Bank werd op de hoogte gebracht en de recher che heeft de geheel verkoolde inhoud van de kachel meegenomen, om dit aan een nauwkeurig onderzoek te laten onder werpen. Arrestaties in verband met overval te Varsseveld In verband met de overval op een alleen wonende oude man te Varaseveld. waarbij een bedrag'van circa 2.000 werd geroofd, heeft de rijkspolitie uit Tertiorg verschillen de personen gearresteerd. Op twee na zijn zij na verhoor weer vrijgelaten. Een van hen is inmiddels voorgeleid voor de officier van justitie te Arnhem. Bij een huiszoeking te Varsseveld is het ontvreemde bedrag in zijn geheel teruggevonden. De officier van jüstitie bij damse rechtbank heeft tien maanden ge vangenisstraf geëist tegen de kunsthande laar S. K. uit Dieren, die ervan wordt be schuldigd twee schilderijen te hebben ver duisterd. Verdachte was niet ter zitting ver schenen. In zijn requisitoir noemde de officier deze K. „een knoeier, die misbruik maakt van de goede naam, die de andere leden van de familie K. op kunstgebied hebben." In 1946 heeft K. twee schilderijen in con signatie gekregen. Hij heeft deze schilde rijen aan een caféhouder, van wie hij al een bedrag van 10 000 had geleend, als onder pand gegeven toen hij K. nog meer geld wilde lenen. Uitspraak 22 Januari. Een halve ton boete geëist Een halve tbn boete was de eis van de officier van justitie van de economische kamer bij de Almelose rechtbank tegen de gemeente Hengelo wegens het verbouwen van een school, zonder vergunning van het ministerie van Wederopbouw. Een van de gemeente-ambtenaren had verzuimd deze vergunning aan te vragen. Nadat het ver zuim was ontdekt, werden alsnog pogingen in het werk gesteld de vergunning te ver krijgen, doch door allerlei omstandigheden duurde dit zo lang, dat een opsporings ambtenaar op een gegeven moment consta teerde, dat er geen vergunning voor de uitvoering van het bouwwerk was afge geven. De officier van justitie zei van mening te zijn, 4at de gemeente het goede voob- beeld moet geven ten aanzien van de bouwvoorschriften en eiste een geldboete van 50 000 tegen de gemeerfte Hengelo. Tegen de directeur van gemeentewerken. M van D., werd 500 boete geëist en tegen de architect D J. S.. die, naar hij zei ge meente-ambtenaar was en nooit iets te ma ken had met eventuele vergunningen, yefd f 400 boete geëist De aannemer G. L. F. uit Hengelo hoorde een boete van 150 tegen zich eisen. De raadsman en vertegenwoordiger van de gemeente Hengelo achtte het onbegrij pelijk, "dat' het gehele opsporingsapparaat en de rechtbank ingeschakeld hadden moe ten worden om het verzuim van een amb tenaar te bestraffen. Er is slechts een for maliteit voorbijgezien. Getracht wordt 500 kleine fabrikanten „uit te kopen". Blijkens een mededeling van het lande lijke Verbond van Midden- en Kleinsiga- renfabrikanten wordt naar een weg ge zocht om tot sanering van de sigaren fabricage te komen. Een hiertoe door het Verbond uitgewerkt plan wordt op het ogenblik met overheid en vakgroep be sproken. Dit plan behelst een vrijwillige sane ring door een vorm van het „uitkopen" van een aantal kleine fabrikanten. Men hoopt vijfhonderd hunner hiervoor te winnen. Door het wegvallen van deze fabrikanten zou de concurrentie vermin deren. De rentabiliteit van andere bedrij ven zou groter worden en tevens zouden, in plaats van de 500 kleine fabrikanten 500 thans werkloze sigarenmakers in grotere fabrieken aan de slag kunnen gaan. aldus het Verbond. Men is van mening, dat de productie van 600 millioen sigaren per jaar door het wegvallen van 500 kleine bedrijven niet zal teruglopen. Wel zou aanzienlijk op kostprijzen en op energie bespaard worden door het wegvallen van 500 droogkamers en het verwarmen en verlichten van de Werkplaatsen. Volgens het ontwerp zou de sanering voor 50 percent betaald kunnen worden uit de te verhogen rentabiliteit der over blijvende bedrijven en voor de andere helft uit accijnsvoordelen, welke de over heid uit deze sanering zou trekken. On gerekend het wegvallen van thans aan werkloze sigarenmakers verleende steun. Onder de leden van het Verbond wordt een enquete naar de meningen over het saneringsplan gehouden. Nasleep relletjes tijdens Eindhovense kennis Het Hoog Militair Gerechtshof heeft sol daat T. W. uit Wormer, wegens het zich niet verwijderen uit een oploop tijdens de Eind hovense k»rmis, tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld. Soldaat N .B. uit Amsterdam werd tot zes maanden met aftrek van voorarrest vct- oordeeld, wegens verzet tegen de politie tij dens die relletjes. De zaak tegen soldaat G. K. uit Apeldoorn, die met een onderofficier van de Kon. Marechaussee heeft gevochten, werd aangehouden. De krijgsraad had G. K. en N. B. resp. tot één jaar. waarvan tien maanden voorwaar delijk en zes maanden, waarvan vier voor waardelijk veroordeeld. T. W. was vrijge sproken. Tegemoetkoming kosten uniformverandering Bij ministeriële beschikking is bepaalu. dat militairen met een hogere rang dan die van sergeant-majoor, die in het belang v*n de dienst van de landmacht naar de lucht macht of omgekeerd worden overgeplaatst, per 1 Januari 1952 recht hebben op een te gemoetkoming van 380 gulden in de uit de overplaatsing voortvloeiende uniformveran- dering. Sergeanten-nriljoor en sergeanten in beroepsdienst hebben recht op een tegemoet koming van 200 gulden. Voor degenen, die tussen 1 Juni 1949 en 1 Januari 1952 zijn overgeplaatst bedraagt de tegemoetkoming eveneens resp. 380 en 200 gulden. De tege moetkoming bedraagt 100 gulden voor tus sen 1 Januari 1945 en 1 Junt 1949 overge plaatste militairen van hogere rang dan die van sergeant-majoor.

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 3