Wij moeten land terugwinnen Kapmeeuwen Meisjes met een stille liefde kunnen de volgende maand een kansje wagen Goklustige Februari verloor 2 dagen aan Januari en Maart Miesje ontdekt zichzelf OOK OM DE VERZILTING TE BESTRIJDEN DE EEUW VAN HET PLASTIC C van Lobith onrechtmatig Stop jGrote plannen Schatten in de „zeoen bergjes" Boer Bakker vindt klokbeker 3500 Jaar geleden kregen doden hem mee in hun graf DE GRILLEN VAN EEN SCHRIKKELJAAR Het recht der dames Februari, de speler O Aardige sommetjes Zonderlinge gevolgen Eenvoudiger te bewerken dan metaal In strijd met Rijnvaartacte Debat over opheffing van beperking in V.S. op de zuivelinvoer Leerlingen wachtten onderwijzer op „Wij moeien nu met Duitsers meedoen Leonard Roggeveen onderscheiden Willem Noske ontdekt eerste werk van Handel Diergaarde Blij-Dorp gedeeltelijk gesloten Confectie-industrie wordt voortgezet Gemerkte vis in de Rijn Ambtenaar, over het paard getild, ging verduisteringen plegen Hij dekte het ene tekort met het andere Elf leden van ons parlement aten en spraken met Eisenhower Aankoopbureau in ons land voor Amerikaanse leger Twee molens behouden OOSTENRIJKS RADIO EN P.T.T. ONDER CENSUUR Zware radio-belasting ten bate van de Russen Kort Journaal van ons land Nederlandse experts naar Franse koloniën .de wereld Dc Koningin ontving de burgemeester van Sydney Melkproductie is in 1951 teruggelopen Franco herhaalt zijn aanspraken op Gibraltar Politieke commissie neemt voorstel van Peru aan Neuzen Maar mijn jurkje i» schattig Er zal een tijd komen dat Nederland de grond, welke het in de loop der eeuwen verloor aan de eeuwig gulzige zee, geheel zal terugwinnen. Dan eal onze landkaart er anders uitdien, in elk geval voor wat de kustlijnen betreft. Want in de verre toekomst zullen dijken tussen de waddeneilan den de Waddenzee hebben afgesloten en dai^hebben omgezet in kostbare ciiltuurgrond. *De Zuidhollandse- en Zeeuv/se stromen zullen eveneens door dijken van de zee zijn afgesloten al» zal dit voormalige water geen land zijn geworden omdat ruimte voor zoetwaterreservoirs nodig zal zijn, we zullen tyeel wat kostbaar land op het water hebben terugver- overd. Een pril begin is hier en daar reeds gemaakt. Maar in de hoofden van onze waterstaatsmensen rijpen reeds de plannen voor de komende decennia. En deze zullen vlugger yaste vorn? aannemen, naarmate het gebrek aan cultuurgrond zich sterker laat voélen en de verzilting sneller om zich heen grijpt. Nieutu land winnen /Np deze plaats is het aanwinnen van land er de plaat van Scheephoek, de slikken van y reeds eerder ter sprake gekomen. Aah de I Heene, het Noordersloe. het Zuidersloe. de en Groningse waddenkust is men Fries reeds jaren doende buiten de zware zee dijken de zee op de wadden terug te dringen. Daar is reeds heel wat nieuw land gewon nen of beter gezegd oud land teruggewon pen. En bij Willemstad wordt onopvallend gewerkt aan de winning van nieuw land. dat later bij Flakkee zal worden gevoegd. Dat is op het ogenblik vrijwel alles waaraan wordt gewerkt. Maar voorbereidingen worden ge troffen om straks, als de landaanwinning op grote wijze zal worden aangepakt, de pro blemen van waterafvoer, stroomsnelheden van rivieren enz. onder de knie te hebben, om niet later voor onaangename verrassin gen te staan. Want het is geen eenvoudig probleem land uit het water omhoog te halen. Daarmee hangt zoveel samen, dat tientallen jaren uit gebreid onderzoek nodig zijn om eindelijk te kunnen beginnen met de uitvoering van plannen. TVederland is eigenlijk reeds sinds 1250 be- -1- zig verloren gegaan land op h£t water te heroveren. Niet minder dan 550.000 ha. land is sindsdien door onze waterbouwkundigen uit het water gered. De grote droogmake rijen in de vorige eeuw hebben het hunne daartoe bijgedragen. De?e winst betekent niets meer of minder dan een kwart van onze totale cultuurgrond. In diezelfde tijd heeft Nederland echfcar een verlies aan grond van 500.000 ha. geleden en nog steeds verliest ons land cultuurgrond aan wegen aanleg. stadsuitbreidingen enz. Om een netto-winst van een gebied ongeveer zo groot als de Noordoostpolder hebben de Nederlanders dus niet minder dan 700 jaar een strijd tegen het water moeten voe ren. Men moet hierin geen argument zien om alle plannen voor- landaanwinning nu maar opzij te leggen en dit hele probleem te beschouwen als een hopeloze zaak. Niets is minder waar, In 'de komende decennia zul len wij juist alle krachten moeten inspannen veel land terug te winnen m.a.w. de land aanwinning uit te breiden op grote schaal Er zijn nog meer dgn genoeg objecten voof landaanwinning in Nederland te vinden en deze kunnen de werkelijke winst belangrijk doen zijn. In het Noorden van ons land lig gen daar de Dollard, de Lauwerszee en Balgzand en de Breehorn. In het Zuiden zijn Een slanke lijn aankweken zonder „zout- vaatjesf op te lopen, een opgave die bijna niet is na ie kom&n. Toch is dit. wat de mo de-ontwerpers van dfe tegenwoordige vrouw vergen, zeker vanr de vrouw, die partijen bezoekt, waar avondtoilet is vereist. Heel veel avondtoiletten hebben geheel ontblote schouders, ook de japon, welke wij u hierbij laten zien en die ontsproten is aan het brein van de Londense mode-ontwerper Frede rick Starke. En inderdaad zijn een paar schouders een sieraad, mits ze mooi zijn en dit betekent geen zoutvaatjes. De om vangrijke rok van dit toilet is vervaardigd van rose taffetas fagonné en de taille- lijn is afgezet met pailletjgs. Het lijfje is van zwart velvet of velours chiffon ge maakt. Een aardig idee om een overjarig avondtoilet te moderniseren. schorren van Ossendrecht, het verdronken land van Saaftinge. de Braakman enz. Al leen reeds met deze werken zou niet minder dan 21.000 ha. goede grond zijn terug te winnen. Groningen en Friesland zouden aan de Waddenkust over ongeveer tien jaar 6000 ha kunnen bijleveren. Op langere termijn slib vasthouden na elk vloedtij. lijke Wadden of 70.000 h.a. kunnen winnen De Westelijke Wadden kunnen 60.000 ha. grond opleveren en op de Zuidhollandse- en Zeeuwse stromen is nog zeker 20.000 ha. te winnen. Daarbij komt dat deze landaanwinning nog andere voordelen biedt dan alleen de winst van kostbare cultuurgrond. Onze kustlijn, die thans 1200 km. telt, zou tot 500 km. wor den teruggebracht wat een enorme bespa ring van onderhoud Van zeeweringen zou betekenen. En ook de verzilting van onze binnenwateren, een euvel dat ons reeds noopte op korte termijn de eerste maatre gelen te nemen, zou met deze landaanwin ning zeer gediend zijn. Want het zou moge lijk zijn, in sommige daartoe geeigende ge bieden, grote zoetwaterreservoirs aan te leggen, die in de zomer, als de verdamping het grootst is, onze binnenwateren, tochten en sloten van zuiver koet water zouden kun nen voorzien. Een eerste van deze zoet waterreservoirs i« reeds gevormd met de afdamming van «ie Brielse Maas waardoor de verzilting van Voorne en Putten tot staan zal worden gebracht en zal worden opge heven. De verdere plannen staan nog niet op papier, maar zjj bestaan reeds in bespre kingen. En zij zullen ongetwijfeld op papier komen en'ook worden uitgevoerd, is het niet in deze eeuw dan toch in elk geval in de volgende. Men zal deze objecten dan even gewoon vinden als wij de Zuiderzeeweifcen hebben aanvaard en onze voorouders de drooglegging van vele polders. rpe Voorthuizen is bij een afgraving een zeer oude vaas gevonden, welke dateert uit 1400 1600 jaar voor Christus" geboorte. Aan de Hunnenweg woont een boer, J. Bakker geheten, die grond nodig had voor het ophogen van de weg naar zijn boerderij. Nu bestaan er te Voorthuizen de Zeven bergjes. dat zijn zeven heuveltjes, en over deze heuvels doet al jarenlang de legende de ronde, dat daar oude schatten verborgen liggen. Van één dezer „bergjes" haalde nu boer Bakker met zijn zoons de benodigde grond weg en daar één der jongens al eens bij een andere afgraving „iets" had ge vonden, was men vanzelfsprekend zeer voorzichtig en elk hard voorwerp werd grondig onderzocht. Hun moeite werd een dezer dagen beloond, want één der zoons stiet op een voorwerp, dat, nadat men het voorzichtig had blootgelegd, een fraaie stenen pot bleek te zijn. Vermoedelijk was er eens een pioeg over heen geweest, want hij was iets beschadigd, maar de scherven lagen er nog bij, zodat de pot zeer goed gerepareerd kan worden. Boer Bakker stelde zich terstond in ver binding met een oudheidkundige, en deze, de heer v. d. Wals uit Amsterdam, stelde vast dat het voorwerp een klokbeker was uit de tijd van 1400 a 1600 jaar v. Chr. Zo"n *r, verklaarde'ae heer v. d Wals, werd aan ^en dode in het graf meegegeven met eten voor de verre reis die de overledene nog moest doen. Het is een stenen vaas, ongeveer 28 cm hoog met een middellijn van ca 20 cm. De pot is fraai bewerkt en gemaakt van een rt terracotta. Momenteel zit er nog zand maardat moet er voorlopig inblijven, daar de pot thans te bros is. Nu de pot bovengronds is wordt hij steeds harder, doordat hij langzamerhand weer opdroogt. Zeer waarschijnlijk zal er zich, volgens de. expert, onder het zand een of ander stenen voorwerp bevinden, waarmee men eten loest. Voorts vond men ter plaatse het geraamte van een mens. maar jammer genoeg is dit door elkaar geschept. Alles wijst er op, dat er nog meer herin neringen aan lang vervlogen tijden daar in de grond zitten. Enige oudheidkundigen hebben boer Bak ker reeds de behulpzame hand aangeboden, maar hij doet het liever met zijn zoons. Het mupeum te Barneveld stelt zeer veel belang in de pas gevonden klokbeker, maar voor lopig verkoolt Bakker hem nog niet. Volgens een oud spreekwoord is Februari de maand, waarin de boeren het minst klagen. Doodeenvoudig omdat het de kortste maand is. In Februari hebben die spreekwoordelijk klagende landlieden dit jaar een dag extra om hun grieven te uiten, want 1952 is een schrikkeljaar en Februari is dit maal behalve Sprokkelmaand ook Schrikkelmaand. MET EEN STILLE LIEFDE hebben nu dus de gelegenheid bij haar aangebedene een kansje te wagen Zij kun nen hen uitnodigen voor de schrikkeldans, volgens een oud privilege, waarvan in ons bezadigd land echter weinig gebruik wordt gemaakt. Als wij de overleveringen mogen geloven, wisten de jongedochters van om streeks 1300 heel wat vrijmoediger van dit speciale recht te profiteren. Niet alle man nen hebben dit in de loop der eeuwen even prettig gevonden. Om een weigering van het aanzoek zo kies mogelijk uit te druk ken was het in Engeland gewoonte dat he ren. die voor de eer bedankten, het meisje een geschenk aanboden. Zij wist dan ook zonder woorden, dat haar kansen heel slecht stonden. In het naburige Schotland ging het nog anders toe. De man. die daar zonder geldige reden een aanzoek van de hand wees, werd reglementair beboet. Als ..geldige reden" konden dan een huwelijk of een verloving aangemerkt worden. Ook in Frankrijk en Italië kende men dergelijke beschermende rechten voor de vrouw. Lu xemburgse mei6jes. die iemand op het oog hadden, pleegden de schrikkeldag te vieren met een soupertje. Daarvoor werden dan de uitverkorenen genodigd, die aan de maal tijd te horen kregen, wat de meisjes op het hart hadden. In dat land was het rech dér dames beperkt tot de schrikkeldag zelf maar In andere landen hadden zij heel het jaar de tijd haar liefde te openbaren. Op Corsica hielpen familieleden van het verliefde meis je haar een handje op dit vreemde, onbe treden pad. OK ZONDER DEZE OVERLEVERINGEN der floklore Is de schrikkelgeschiedenis merkwaardig. Er bestaat een aardig ver haal over de schrjele bedeling met dagen van de maand Februari. De maand zou dit aan zichzelf te wijten hebben. Hem waren, evenals de buren Januari en Maart dertig dagen toegemeten, doch hij was een harts tochtelijk en onfortuinlijk speler. Steeds opnieuw trachtte hij zijh verlies bij de huur maanden te overwinnen door het spel. maar het eind van het liedje was dat hij met zware schulden bleef zitten. Hij werd ge dwongen aan Januari en Maart elk een dag als schadevergoeding af te staan. In plaats dat elk van de drie nu dertig dagen had. pronkten de twee buren er met 31 en Februari behield er maat 28 Arme maand! Een troost zijn de drie mooie dagen, hem door de volksweerkpndigen toebedeeld. Plus dan om de vier jaren, die 29ste dag. onze 366ste dag van het jaar. de schrikkeldag. Het woord achrikkelen kent men in Züld- Nederland nog In da betakeni* van over- slaan, nalaten of verzinnen en als zodanig komt het wel overeen met de Engelse be naming „leapyearDe spronj#zou dan dui den op het schielijke inhalen van de drie jaren achterstand. T IEFHEBBERS VAN CIJFEREN kunnen •*-' aan de «chrikkelformules hun hart op halen. Zij weten natuurlijk, dat ieder jaar door vier deelbaar, een schrikkeljaar is. uit gezonderd de eeuwjaren, welke door 400 deelbaar moeten zijn. Het jaar 1900 b.v was geen schrikkeljaar; 2000 zal het wel zijn. Julius Caesar heeft al ruim 1900 jaar gele den zitten piekeren over de kalender. Het oude Romeinse jaar kwam vele dagen te kort, doch de Juliaanse tijdrekening was ook niet feilloos, want hoewel hij af begon te „schrikkelen" ontdekte men eeuwen la ter. dat het verschil van elf minuten per jaar tot ongeveer tien dagen was aange groeid. In 1582 trad de Gregoriaanse kalen der in werking. De tijd van 5 tot 14 October 1582 werd „geschrapt" om de achterstand in te halen en na dit dubbeldikke schrikkel jaar zou het jaarlijkse verschil nog maar 22 seconden bedragen en pas omstreeks 6000 zou het verschil één dag bedragen. Maar het is een kniesoor, die daar,praat over maakt. Deze kalender werd dan ook langzamerhand in gjle landen aanvaard. In Rusland gebeur de dat pas in 1918 en de revolutie der bol sjewisten van 7 November heet nog altijd „OctoberrevolutieZwitserland was-trou wens ook laat met het invoeren van de Gregoriaanse- kalender. De voorstanders van de wereldkalender menen nog een ahdere oplossing te hebben om het tempo tussen zon en kalender ge lijkmatig te regelen. Zij verdelen het jaar in vier gelijke kwartalen van 91 dagen De eerste maand van ieder kwartaal heeft 31 dagen, de twee volgende elk dertig. Ieder kwartaal begint met een Zondag en eindigt met een Zaterdag- Nieuwjaar valt dus al tijd op Zondag. Met vier kwartalen van 91 dagen komt men echter slechts aan 364 da gen voor een jaar. Men wil daarom ais sluitingsdag een 31ste December toevoegen, een wereld-vacantiedag, W genaamd. Ook zij kunnen echter niet aan het schrikkelen ontkomen. Die dag wil men vaststellen op 31 Juni en ook W rjoemen en als wereld- vacantiedag gebruiken. De kalender blijft dan in evenwicht, want op Zaterdag 30 Juni volgt gewoon Zondag 1 Juli. De W telt niet mee TN 1948 was de schrikkeldag een Zondag, hetgeen eenmaal in de 28 jaar voorkomt. Eén Zondag extra dus op de 1456 Zondagen, die we in dat tijdsbestek hebben. Dit jaar is de 29ste een lieflijke dag, volkomend pas send in het kader van de folkloristische ge bruiken. Een Vrijdag immers, de Veneris Dies, dag van Venus, godin der liefde. La- werd deze weekdag in beslag -genomen door Freya, de Noorse godin der liefde. Het de schrikkelmeisjes van 1952 stellig aan moedigen. dat de dag in dit teken staat! Er aijn ook mensen, die over de 29ste Fe bruari maar matig te spreken zijn. Tot hen behoren de lieden, die op die datum ter we reld kwamen. Eenmaal in de vier jaren slechts kunnen zij dit heuglijke feit herden ken. Dit geeft aanleiding tot merkwaardige gebeurtenissen. Er zijn mensen, die het wa gen op 29 Februari met het huwelijksbootje van wal te steken. Deze paren kunnen nooit een zilveren huwelijksfeest vieren. De veer tigjarige herdenking heeft meer kans van slagen Die extra dag is overigens van grote be tekenis. Zo zullen de posterijen in 1952 een 300 000 brieven extra te vervoeren krijge» en 'n kleine 10.000 telegrammen méér moe» ten verwerken. In Nederland treden gemid deld ruim 200 paartjes per dag in het hu welijk. er werden 275 sterfgevallen aange geven, de brandweer heeft 83 branden meer te blussen en het aantal processen-verbaal wegens diefstal neemt met 25 toe. Er wor den ca. 150.000 extra kaartjes verkocht voor bioscoop-voorstellingen er gaan circa 60.000 parelgrijze vleugels als gestreken zei len toegevouwen, scherp en zwarige- punt boven de oplopende lijn van de achter steven, drijft in de stadsgracht een minia tuur-scheepje. Een kapmeeuw. Onbewust van eigen schoonheid ligt de vogel hoog en blank boven zijn spiegelbeeld even smetteloos dat van de lichte aanraking weinig meer rimpelt dan de bloem beweegt, waarop een vlinder neer streek. T\e snavel recht én helder rood, priemt bijdehand onder het zuiver gewelfde voorhoofd uit, maar het donkere oog met daarachter de winterse vlek geven aan het fijngevormde vogelkopje een uitdrukking van grappige verwondering. Het zou kunnen zijn verwondering over de tegenstelling tussen de sneeuwwitte on gereptheid van dit broze figuurtje en groezelige achtergrond der hoge kademuren. Boven op het bruingeteerde hout van de beschoeiing staan de andere meeuwén. Ook kapjneeuwen in winterkleed. volwassen die ren in grijs en wit met rode poten en sna vel en een enkel jong van de laatste zomer in bruingrijs# gevlekt jeugdkleed. Ze staan er in volkomen rust, de gladde kop teruggetrokken in het vleugeldek, de coquette zwemvöetjes gerijd. Levend porselein, door weergaloze kun stenaarshanden gevormd, maar in een gril te midden van modder en plassen op het ruwe hout neergezet. "\7"an verre klinkt uit het mistige grijs der havenwerken een vogelkreet, scherp en doordringend. Een roep, die door vogel op het water wordt opgevangen en verstaan. Nog ligt hij stil. al is door een onmerkbare beweging onde waterlijn de steven gewend, maar in de gestrekte hals en db geheveft kop is reeds de aandacht geschoten. Een oplettendheid, dit tot onrust wordt, als de kreet zich herhaalt en de vogel, die ze uitte, met breed gebaar komt aanscheren en zich klapwiekend op het water neerlaat. Het porselein op de grachtwal is nu ook in beweging gekomen. Een vogellijf veert omhoog, ogen gaan groot en vragend open, vleugels worden geheven of gestrekt langs een uitgerekte poot. Het zijn echter nog slechts preliminairen Een enkele meeuw keert terug in zijn slaaphouding, hoewel het oog waakzaa blijft en het lijf tot actie bereid. Maar nu wordt ergens in een hoge gevel een raam opgeschoven en stukjes brood dwarrelen naar de straat en over het water van de gracht. Dit is een sein! Een oproep' Hélder en wakker zijn nu de donkere kraalogen, wijd open gaan de vleugels en strijdbaarheid spreekt uit de open snavel waaruit een kreet omhoogsehiet. De aanvals- kreet. die in een oogwenk van een serene engelenfiguur een felle duivel maakt, die mensen méér naar een toneelvoorstelling en 25.000 naar «portüitvoeringen. Daartegenover produceren onze koeien in 1952 zo'n 7 of 8 millioen kg melk extra en worden millioenen kilogrammen kolen naar boven gehaald, die andere pas in een vol gend jaar het licht zouden zien. En wat ons zelf betreft, ons hart moet in 1952 ca 1O0.0Q0 «lagen meer maken dan vo rig jaar. er moet 17 000 liter bloed meer ver plaats worden, hetgeen een arbeid vraagt, welke nodig is om een gewicht van bijna 10.000 kg een meter omhoog te heffen. Er komt 10.000 liter extra lucht in onze longen en in 1952 zullen tien mensen meer dan nor maal een deel van die lucht gebruiken om iemand te mishandelen Wie> dus de ex tra dag wil gebruiken om eens diep na te denken over het gewicht van 24 uren in een mensenleven en een samenleving, heeft stof genoeg voor een alzijdige bespiegeling. zich krijsend en tierend van de kademuur stort om zich ie mengen onder de tuimelende zwenkende meeuwenbent. dwarrelende rondom het open raam als witte vlokken, door de wind opgejaagd. Een schouwspel dat de enkele vroege wandelaar de pas doet inhouden, vergetend, dat hij' haast heeft. Vliegende meeuwen! Neersuizende, om buit bekvechtende en weer omhoogstrevende meeuwen! Lucht acrobaten, die spotten met alle wetten, die hen ban de aarde binden. Prachtige, gezon de. hevig levende dieren! Maar gevleugelde duivels! TTet raam wordt gesloten. De vogels -1-1 blijven nog wat rondzwieren, sommige drijven af en speuren naar een nieuw arbeidsterrein, een enkele kiest de een zaamheid van een schoorsteenrand en schreeuwt daar, het lichaam van snavel tot Staart gestrekt, zijn ongewondenheid uit. maar de meeste keren terug naar hun kade, boven aan de gracht. Eén voor één komen ze daar aangestreken, remmen met waaiergespreide staart, strek ken de zwemvoeten naar voren en houden de grijze vleugels nog even geheven, voor zij ze over de rug vouwen. Dan behoren er enkele dribbelpassen te worden gemaakt en.... weer staat er het meeuwenrijtje, even zuiver, even devoot en in dezelfde volkomen rust. alsof er enige ogenblikken tevoren geen sprake was van duikvluchten en tierend geweld. Zelfs de zware motorschuit, die stam pend zijn weg zoekt door de gracht en er zijn schuimende voren trekt kan hen niet storen in hun onbewogenheid, ook niet wan neer de massieve scheepsromp zo dicht langs .hen gaat. dat de man in het gangboord ze zou kunnen aanraken. Zo zeer vertrouwd is deze vogels de dagelijkse regelmaat van het voorbijvaren der boten, die door de stadsgrachten koersen, recht toe recht aan, tot zij het buitenwater bereiken, waar de wijdte is, en in schemer van mist en rook de hoge ongenaakbare rompen liggen der zeeschepen, aan stalen kabels geklonken, getemde monsters. Is de werveling van het kolkende boten- zog tegen de wallekanlen doodgelopen en tot rust gekomen, dan ligt op de wiegeling van het water wederom een kapmeeuw. Een rank vogelscheepje, licht en gaaf van vorm, met lijnen, zo zuiver gebogen, ais waren zij uit de beweeglijke ronding gesneden van de golven zelve. S. VAN DER ZEE. ALLE .MOGELIJKE soorten plastic zijn op het ogenblik voor de Amerikaanse economie van groter belang dan alle meta len. die tijdens de burgeroorlog van 1861-'85 beschikbaar waren bij elkaar. Aldus de uit spraak van dr Ramona Seymour, technisch directeur van de Atlas Mineral Products Company en gedaan in een bijeenkomst van de Amerikaanse Vereniging van Chemici, welke werd gehouden in Allentown (Penn- sylvanië). Hij voegde er evenwel aan toe dat de plastic-industrie nog in de kinderschoe nen staat, maar in de volgende 10 jaar zal 't gebruik van plastic zeker enorm tvorden uitgebreid. Volgens dr Seymour bedraagt de plastic-productie in de Verenigde Staten ongeveer 20 Engelse ponden per hoofd der bevolking. De plastic-industrie komt onge veer op dezelfde wijze tot ontplooiing als in het verleden de productie van metalen voor werpen. Zuivere metalen, zoals aluminium en legeringen: koper en vlekvrij staal, vin den hun tegenhangers in de plastic-industrie en hetzelfde geldt voor de technieken toe gepast bij de fabricatie, zoals modeleren, slaan en lassen, vertelde dr Seymour verder. Er is evenwel toch een verschil. Terwijl voor de fabricatie van metalen voorwerpen over het algemeen zware en kostbare werktuigen en machines nodig zijn, kunnen allerlei soorten plastic in een sousterraln of garage worden vervaardigd; een ingewikkelde, veel ruimte eisende installatie is er niet voor nodig. Hoewel de techniek heel eenvoudig is kunnen voorwerpen van plastic gemak kelijk en vlug worden gemaakt en dan zijn ze toch heel wat solider dan dezelfde voor- werpen, vervaardigd van metaal. Gecom pliceerde plastic voorwerpen kunnen een voudig worden vervaardigd, door vloei bare plastic in weinig kostbare houten vor men te gieten. Piastic platen en buizen kun nen gemakkelijk worden gelast en gevormd tot voorwerpen van vrijwel elke afmeting. ZATERDAG 26 JANUARI 1962 TWEEDE BLAD - PAGINA 3 De Hoge Raad heeft arrest gewezen In het .„„atieberoep van de Staat tegen het ar rest van het Haagse Gerechtshof, waarbij de ineenaamde Stop te Lobith onrechtmatig werd verklaard, als «Ijnde In strijd met de door de Rijnvaartacte gewaarborgde vrije Rijnvaart. Het cassatieberoep van de staat werd verworpen met veroordeling van de Staat In de kosten van het geding. Ook de advocaat-generaal, prof. Lange- meyer, had geconcludeerd tot verwerping van het beroep. Het arrest, vau de Hoge Raad overweegt, dat de uitwerking, die aan het besluit is gegeven in strijd komt met de in artikel 1 van de herziene Rijnvaartacte toegekende vrije vaart, omdat van vrijheid van de vaart met meer kan worden gesproken, wonneer de eis van toestemming van de organisatie, waarvan de geoorloofdheid van de vaart afhankelijk wordt gesteld, de strekking heefl om een vrachtverdeling tot stand te brengen Het gaat hier om een voorziening, welke enkel bestemd is voor de internationale bin nenvaart. meer bepaaldelijk de internatio nale Rijnvaart en welke niet zijdelings de voorwaarden voor de vaart beïnvloedt, doch die vaart rechtstreeks raakt. Ook al zou een regeling als de onder havige voor de Nederland»- economie onont beerlijk zijn. kan zij nochtans, binnen het raam van het bosluit. niet rechtsgeldig worden tot stand gebracht zolang de her ziene Rijnvaartacte ongewijzigd blijft gel den. In dit verband kan de vervulling van de voorwaarde van aansluiting van de eigenaar redelijkerwijs niet worden gevergd. Het Hof heeft, aldus het arrest, terecht de betreffende bepaling onverbindbaar geacht voor zover dit betreft de Rijnvaart als omschreven in de herziene Rijnvaartarte en terecht de weigering" tot ultkl.tring onrecht matig geoordeeld. Het voorstel tot opheffing van de beper king op de Invoer van zuivelproducten vormt op het ogenblik het onderwerp van debat in de Amerikaanse Senaat. President Truman sprak in een brief de hoop uit. dat de Senaat het voorstel zou goedkeuren, daar anders de Amerikaanse regering voor ernstige verwikkelingen in haar buiten landse politiek zou komen tc staan. Do democratische senator. Mayhank wees dat het buitenland moeilijk in Ame- En ranselden hem af Jongelui uit Borne twee achttien en écn negentienjarige, moesten zich voor de politierechter te Almelo verantwoorden wegens mishandeling van een 27-jarige leraar van de Bornsc Avondschool, die zjj op een donker gedeelte van de weg hadden opgewacht en „afgestraft", omdat hy met één jongen ongenoegen had gehad. Bij de eerste kenriismaking met de leraar was het een heidense bende geweest waar bij met metalen voorwerpen door het lokaal werd gesmeten. Toen de leraar een van die voorwerpen opeiste, weigerde de bewuste jongeling dit te geven, omdat „hij iets moest hebben om terug te gooien" Hij verklaarde zijn naam vergeten te zijn, maakte zich kwaad, toen de leraar hem een ..sufferd" noemde en dreigde bij de komst van de directeur, die hem de kfas uitstuurde, dat hij de letaar wel krijgen zou. Dit bestond uit het van het rijwiel trekken van de leraar en hem in het ge- j zicht te slaan. De officier nam de knapen geducht onder- 1 handen. De hoofdschuldige heeft inmiddels zijh excuus aangeboden en de schade van 30.— aan kleding vergoed. Niettemin is hij voorgoed van school afgezonden Con form de eis werd hij veroordeeld tot 25 gulden of 10 dagen en 14 dagen gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Zijn kornuiten kregen 30.— of 10 -dagen opgelegd. Minister Drcrs srlioof de microfoon van zich af NirsHniip van een bezoek aan het hoofd kwartier ran de V.N. te New Vork h'èeft dr Dries op een persconferentie verklaard, dat Nederland eerst niet bijzonder ingeno men \>as met de gedachte dat Nederlanders in een leger zouden dienen, dat ook Duitse eenheden zou omvatten. Tweehonderddui zend Nederlanders zijn immers door Duitse handen om het leven gekomen Nu zich echter een ander gevaar aftekent, zien de Nederlanders da noodzaak van de Duitse medewerking wel in, aldus de premier. Nederlandse leden van de radio-afdeling van de V.N plaatsten een microfoon voor dr Drees, met het verzgek enkele woorden te spreken tot de Nederlandse luisteraars De premier schoof de microfoon evenwel terzijde en verklaarde niet voor de radio te willen spreken. Dit blëek later een-mis verstand omdat hij de indruk had gehad dntfnen hem onvoorbereid op politieke vra gen had willen laten antwoorden. Het was echter alleen om een ..stemmingsverhaaltje" begonnen. Avifauna zot strijd voort Onze correspondent te Alphen meldt; De heer Van der Brink, directeur van het Vogelpark Avifauna te Alphen aan den RU» heeft naar aanleiding van het door de ge meenteraad van Alphen uitgevaardigde Zondagsdansverbod verklaard, dat hij een request zal Indienen bij Gedeputeerde Sla ten van Zuid-Holland, waarin hij verzoekt bel besluit niet goed te keuren IHf heeft voor dit request de steun ontvangen van V.V.V. en van het ministerie van Economi sche Zaken. Ook wanneer dit niet baat. acht de heer v. d. Brink nog mogelijkheden te over aan wezig. om het dansverbod op volkomen aan vaardbare wijze te omzeilen. Overigen» merkte hij op, dat Nederland nog ruimte en vooruitstrevende gemeentebesturen genoee heeft om het park zo nodig elders te vesti gen Naar wij vernemen zal het dansverbod niet onmiddellijk van kracht worden De wet kent namelijk de gemeentebesturen bevoegdheid toe. nadere voorzieningen uil te vaardigen voor de toepassing van de drankwet, doch de besluiten over derge lijke nadere voorzieningen behoeven de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten alvorens zij vtfn kracht worden. KUNSTNIEUWS De Nederlandse letterkundige Leonard Roggeveen is door de Belgische regering onderscheiden met het ridderkruis in de Orde van de Kroon voor het vele werk dat hij heeft verricht ter verspreiding van de Vlaamse jeugdboeken in Nederland. Donderdagmorgen is aan de heer Rogge veen op t de Belgische ambassade te Den Haag de onderscheiding uitgereikt De Nederlandse vlolist Willem Noske heeft bij zijn opsporingen van oude muziek in het British Museum te Londen de eerste uit gave aangetroffen van de viool-, fluit- en hobosonates opus 1 van Handel Deze oorspronkelijke uitgave, gedrukt door de toen zeer bekende uitgeefster k Jeanne Roger in Amsterdam omstreeks 1718. was, aldus de heer Noske. tot dusver geheel onbekend. Eén van de vioolsonates zal vanavond tus sen 21.10 en 22.00 uur door Noske voor de N.C.R.V.-mlcrofoon voor de eerste maal Worden uitgevoerd. rika zal kunnen kopen, als het niet in staat wordt gesteld de daarvoor benodigde dol lars ie verdienen. De republikeinse senato ren waren echter bang, dat aanneming van het voorstel de achterdeur open zou zetten voor aanvaarding van de algemene over eenkomst voor handel en tarieven, die niet aan het congres ter goedkeuring is voorge legd. Senatoren van niivelproducerende .'talen verzetten zich hevig tegen het voor stel en beweerden, dat de invoer van kaas de binnenlandse producenten zou kunnen ruïneren Men gelooft echter algemeen, dat de kans ep goedkeuring van het voorstel thans gro- ier is dan ooit, maar het zal moeilijk zijn dé goedkeuring van het Huis van Afgevaar digden te verkrijgen. De vertegenwoordigers der zuivelproducerende staten hebben in het Huis van Afgevaardigden namelijk veel meer invloed dan in de Senaat. Ter voorkoming van mond en klauwzeer De directie van Diergaarde Bljj-Dorp heeft zich in verhand met het snel toenemende aantal gevallen van mond- en klauwzeer in en om Rotterdam genoodzaakt gezien hel wandelgedeelte van de tuin voor het publiek te sluiten De Rivièrahal en de beide vleugels, waarin dé tropische planten, vogels, dikhuiden en apen z||n onderge bracht. alsmede het roofdierengebouw, blijven gewoon geopend. Doordat men voor een raadsel staat hoe het virus van de mond- pn klauwzeer, welke ziekte thans in een nieuwe variatie de run» deren op heel wat bedrijven heeft aange tast, wordt overgebracht, heeft men het beter gevonden deze radicale maatregel te nomen Het is heel goed mogelijk, dat het virus door vochtige lucht wordt geleid, maar het behoort fniet tot de onmogelijkheden, dat ook mensen, op wie de ziekte overigens niet van invloed is. de besmetting over brengen. De paden, waaraan de weiden met tweehoevige dieren zijn gelegen, zijn thans met dikke touwen afgezet, waarbij borden nadrukkelijk verklaren, dat het hier ver boden gebied voor het publiek is De oppassers hebben opdracht gekregen elle mogelijke voorzorgsmaatregelen te nemen. Zo moeten zij. voordat zij de'stallen binnengaan, hun voeten vegen op een mat met chloor Tot nu toe zouden er nog geen dieren in Blij-Dorp door de ziekte zijn aan getast Zoveel mogelijk zullen de twee-hoe- vigen worden ingespoten met een nieuw serum. Bij sommiRe is dit echter practisch niet te doen De giraffe bijvoorbeeld is zo schrikachtig, dat het dier door een injectie dood zou kunnen blijven. Al met al geeft de dreigende ziekte de Diergaarde-staf ernstige zorgen De verkoping van machines an de weve rij- en confectie-industrie Comitaa, welk bedrijf opgeheven, heeft ongeveer 15 «00 opgebracht. Enige Edammers hebben een aantal ma chines gekocht, waarmede men het confectie bedrijf. waar vele Volendammermelsje» werk vonden wil voortzetten. Een komische noot bij deze verkoping was nog. dat de afslager meende, dat de eige naar van het Damhotel. waar de veiling werd gehouden, de prijs van een weefgetouw steeds maar opjoeg omdat zijn hand voort durend in de hoogt. stak. Later bleek dat de man met zijn hand steun had gezocht btj 'n kapstok, zodat wel de indruk werd gewekt, dat hij steeds aar) bod was. In het Rijngebied van Baden zijn ge merkte vissen losgelaten. Welke soorten staat niet in het betreffende bericht; wel is vermeld, dat de vissen zijn voorzien van een lichtend rood merkteken op het kieuw deksel. op welk merkteken een letter en een cijfer staan. Het lijkt niet onmogelijk, dat ook hier te lande nog eens dergelijke gemerkte vissen worden gevangen. Bij inlevering van het merkteken betaalt de Bad. Landesfischerei- •verband. Erbprinzenstrasse 2 te Freiburg, een premie van DM. 3.— (ƒ2,70) Men dient bij de inzending van het merkteken (waar mee de Hoofdafdeling Zoetwatervisserij van de Nefieri. Heidemaatschappij te Arnhem zich gaarne wil belasten) op te geven: 1. vangpkiats (km rooi), 2. tijdstip der vangst. 3. vissoort. 4. lengte der vis, 5. gewicht der vis in grammen. 6. eventuele bijzonderhe den ten aanzien van verwondingen, ver lies van schubben enz. Fen man. die na een summiere opleiding snel carrière had gemaakt en een zeer ver antwoordelijke positie had gekregen, de 35- jarige W. B„ geschorst secretaris van dc j Armenraad te Apeldoorn, stond in hoger beroep voor het Arnhemse Gerechtshof terecht wegens het zich toeëigencn van geldsbedragen uit de hem toevertrouwde kasscp. De geldsbedragen waren ontvreemd uit de k;>s van de Armenraad, uit de opbrengst an kinderpostzegels en van een spaarbank boekje van de Sociale Raad. tot een totaal 16.000 gulden. Het werkelijke tekort bedroeg slechts f 6500, omdat de ambtenaar steeds het ene gat met het andere wilde stoppen. Na de eis van de proeureur-generaal een jaar gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk en de ontzegging van het recht tot het bekleden van een overheidsambt voor vijf jaar voerde de verdediger aan. dat verdachte een slacht offer was van zijn carrière Allerlei orga nisaties deden oen beroep op hem. er was weinig contróle, in landelijke commissies werd hem gevraagd zitting te nemen dit leidde tot een overschatting van zijn be voegdheden Do man had niet meer dan lager onderwijs en bezai bovendien niet de geestelijke kracht om zijn positie in normale verhoudingen te blijven zien. Daarom vroeg pletter uiterste clementie. (Van onze Parijse correspondent) Géneraal Eisenhower ontving Donderdag op zijn hoofdkwartier in Louveciennes onder de rook van Parijs elf leden van de defensie-commissie uit de beide Kamers der Staten-Generaal. Eveneens waren tegen woordig de minister van Oorlog en Marine, Ir C. Staf, en de belde staatssecretariaaen, vice-admiraal H. C. W. Moorman en mr F. Kranenburg. Het gezelschap, dat voor een In het begin van deze maand werd aan de Bezuidenhoutseweg te 's Gravenhage een „Field-office" gevestigd van de aankoop organisatie van de Amerikaanse strijdkrach ten in $uropa. Deze organisatie betrekt uit de Europese landen levensmiddelen, kle ding. goederen voor de militaire bureaux, uitrustingen voor het onderhoud van spe ciale afdelingen bij de geregelde troepen en andere goederen, welke de Amerikaanse strijdkrachten in Europa nodig hebben. Tot voor kort werden deze aankopen in ons land behandeld door het „field office", dat door Frankfurt (het hoofdkantoor) in Parijs was gevestigd. Het gebied, dat door dit bureau werd bestreken, werd echter te omvang rijk. Het in ons land gevestigde bureau be last zich met het behandelen en het sluiten van de contracten met leveranciers in ons iand, België, Luxemburg en Ierland. Uit ons land wordt alle melk voor de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland betrokken. Wekelijks wordt hier ter waar de van 300.000 dollars aan eieren gekocht. Dt» aankopen in ons land hebben voorla be trekking op aardappelen, gcoehte en fruit. In Ierland wordt vee gekocht, dat in ons land wordt geslacht Ohk andere artikelen, z&als textiel, worden hierwaak gekocht. Er blijkt telkens vraag te z*T naar allerhande artikelen .waarvoor ooicS de Nederlandse handel in de gelegenheid wordt gesteld aan biedingen te doen. Behalve de landbouw producten heeft men ook voor tal van hier vervaardigde artikelen grote waardering. Bewondering heeft men ook voor het vrij maken van t.b.c. bij vee* hetgeen volgens hen alleen in ons land en Denemarken ge schiedt. Voor boter acht men de prijzen in ons land to hoog. Deze wordt in hooi uit Denemarken betrokken. lofdzaak Zou, nu hier en daar zelfs al lenteboden gesignaleerd zijn, de winter toch nog gaan doorzetten Het lijkt er veel op en de jeugd treft al voorbereidselen om weer eens echt op z'n Hollands <fe schaatsen te kunnen onderbinden. Ook in Volendam hebben de schaatsenslijpers de handen vol. Nee. lenteboden zijn het niet. de zacht- en felkleurtge tulpen, de kanariegele mi mosa en de sneeuwwitte seringen, maar toch zijn ze als een verkwikkend zonne straaltje in de lange, grauwe wintermaan den en geen huisvrouw of ze zal op haar huishoudgeld de uitgaven voor een fleurig „bloemetje" op tafel of in de vensterbank, trachten te besparen. In het verslag over de jaren 1950 en 1951 ■•an de stichting „Commissie'voor de Vecht en liet Oostelijke en Westelijke plassenge- b-ed" wordt o.a. mededeling gedaan van enige geslaagde pogingen om molens te be houden. De molen aan het Gein in het waterschap Baambrugge zal. voor rekening van de heer H. L. M. Souget uit Parijs, gerestaureerd en tot zomerhuis ingericht worden. De molep wordt weer bedrijfsvaardig gemaakt en kan dus in noodgevallen door het waterschap in gebruik gesteld worden. De Commissie voor de Vecht zal de molen aan een op te rich ten stichting schenken. Te Weeso aan de Vecht hebben de heer en mevrouw dr J. T. Buma zich ontfermd •r de houtzaagmolen De Eendracht, die ds jaren in een toestand van verval ver keerde. De molen zal in de oorspronkelijke toestand worden gerestaureerd en als woon huis in gebruik worden genomen. Wenen. 22 Januari. G^Heen van de maatregelen getroffen door de vier bezettende mogendheden be rokkenen het Oostenrijkse volk meer ver driet en verwekken groter ergernis dan de voortdurende contróle op de Oostenrijkse radio door de Geallieerden en de censuur op de post. de telefoon en de tclpgraaf. Vooral verdrietelijk vinden de Obstenrijkers het dat deze controlemaatregelen in strijd Zijn met een van de grondbeginselen van de Westerse democratische, sociale ethiek, dat hii. die het gelag betaalt, er zelf de voordelen van dient te hebben Bij de behandeling van de begroting in het Oostenrijkse parlement bleek, dat in 1952 de Oostenrijkers niet minder dan 99.600.000 schilling (re 15 millioen gulden) moeten betalen voor hun radio-omroep. Daarenboven moeten zij nog 22 millioen schilling betalen voor het personeel van het z.g. Oostenrijks Censuur Bureau welk bureau louter en alleen oo last van de be zettingsautoriteiten gehandhaafd wordt Nog meer zit het hun dwars, dat zij thans, zes jaar na het einde van de tweede wereld oorlog. nog geen vrije Oostenrijkse radio- omroep hebben. De officiële stations Wenen I en II zijn slechts in schijn Oostenrijkse stations sinds hun installaties :n de Sowjet- zone van Wenen zijn gelegen en zij worden genoodzaakt meer en meer door de Russen voorgeschreven programma's uit te zenden. Het opvoedingscomité van de Oostenrijkse vakverenigingen heeft nog onlangs ver klaard. dat vele van deze programma's zelfs niet langer rekening houden met de oorspronkelijke bedoeling, betere betrek kingen tot stand te brengen tussen de Sow- jet-Unie en Oostenrijk. In slede daarvan vormen zij een voortdurend ingrijpen in de politieke aangelegenheden van Oostenrijk, o.a. door de Oostenrijkse vakbeweging en haar leiders in een verkeerd daglicht te stellen. Bovendien worden véijwel alle Oostenrijkse radio-uitzendingen gecensu reerd door de Sowiets. Toègegeven wordt, dat de stations van de Amerikaanse en Britse bezettingsautoritei ten (de Rood-Wit-Rood en de Alpenland zenders) zich onthouden van critiek oefenen op democratisch Oostenrijk. Oostenrijks personeel gebruiken èn trnqhten rekening te houden met de Oostenrijkse belangen. Maar ook deze stations zijn en blijven sta tions van de bezettingsmachten en worden m do eerste plaats gebruikt «is propaganda- instellingen voor deze machten zelf. V ak veren igin gen klagen Naar aanleiding van deze feiten ia een dringend verzoek gedaan door de Oos tenrijkse vakverenigingen, daarbij gesteund door vele Oostenrijkse kranten en verschei dene woordvoerders in het parlement, om alle radio-omroepen terug te brengen onder het bestuur van de Oostenrijkse regering Tevens werd verzocht een einde te maken aan het ingrijpen van de bezettende macht IfSowjet Rusland) in de z.g. Oostenrijkse omroepen en een algemene Oostenrijkse Radio Omroep in het leven te roepen, zo |iets ais de B-B.C.. welke dan voor de pro gramma's voor het gehelé land zou hebben zorgen. Het verzqek wees op de wenst- [liïkheid van een ..Derde Programma", ge vormd naar het voorbeeld van het Britse Third Programme. De Westerse Geallieerden hebben meer malen verklaard bereid te zijn hun contróle op de Oostenrijkse regering op te heffen. fra zij van de Russen de verzekering hebben dat ook zij hun contróle op de offi ciële Weense omroepen -zullen opheffen. Slechts wanneer de centrale Oostenrijkse Radio Omroep vrij is van Bpssische of an dere vreemde invloeden, «tijlen de westerse mogendheden hun controle doen ophouden. F.en afgevaardigde van de Volkspartij. Edward Ludwig. heeft onlangs in het par lement verklaard dat het beter zou zijn de roepen W%ien I ej) II aan de Russen over geven, don ze zogenaamd Oostenrijks te [laten blijven, daar ze in werkelijkheid over heerst en gecontroleerd worden door Sow- jet Rusland en voor dat land slechts pro paganda voeren. Dezelfde houding neemt men aan tegen over de z.g. Oostenrijkse censuur, welke wordt uitgeoefend op alle poststukken, tele, foongesprekken en telegrammen De Oos tenrijkse regering heeft gevraagd tenminste de naam van dit instituut te veranderen, zodat het de wereld duidelijk wordt, dat dit een ..geallieerd" en niet een ..Oostenrijkse' instelling is. Amerika, Engljand en Frank- riik zijn voor afschaffing van deze censuur. Dit kan echter slechts worden doorgevoerd met algemene stommen van de bezettende mogendheden. en de Russen antwoor den kortweg op alle voorstellen in die rich ting met hun beruchte Njet (Neen). Remmen weigerden, één dode. Bij remproe ven te Oss met een zware vrachtauto weiger den plotseling de remmen, waardoor de wagen op drie fabrieksarbeidsters inreed Eén van hen. de 25-jarige Th v. Z. Uit Overasselt werd do delijk gewond, haar vriendin zwaar gewond Het zusje van het slachtoffer biecf ongedeerd Een Utrechtse .advocaat is wegens uitlok king tot meineed veroordeeld door het Am sterdamse Gerechtshof tot een jaar met af trek. In een zaak van valse dollarbiljetten was een getuige geprest een verklaring te te kenen. waarbij een schuldbekentenis als drei gement was gebruikt. Huwelijkszwendelaar. De 40-jarige Amster damse koopman G. O., die op trouwbeloften 26.000 vkn verscheidene dames had losge kregen. is door de Amsterdamse ^rechtbank veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek Vakgroepen opgeheven. Blijkens een publi catie in de Nederlandse Staatscourant worden bij beschikking van de minister van Economi sche Zaken met ingang van U Februari 1932 opgeheven de vakgroep Stikstofmeststoffen, salpeterzuur en ammoniak en de ondervak- gioep Kurkplatenindustrle. Van 3 Februari tot en met 5 Maart zal een groep van achttien Nederlandse experts op het gebietj van industrie, verkeer, land bouwonderzoek en landbouwondernemin gen. op initiatief van de economische afde ling van het Afrika-Instituut te Rotterdam, een studiereis maken door de Franse kolo niën ten Xuiden van de Sahara. Het reisplan pmvat bezoeken aan Senegal, 1 Ivoorkust, Dahomey. Kameroen. Haute- Volta en de Franse Congo. De reis heeft tot doel. een indruk te krijgen van hetgeen de Fransen ten aanzien van de industrie, land bouw en verkeer in het kader van de ont worpen ontwikkelingsplannen voor deze gebieden voornemens zijn te verrichten en in hoeverre Nederlanders eventueel bij deze werkzaamhedpn zouden kunnen worden be trokken. Als landbouwexpert gaat mee prof. dr ir Coolhaas uit Wageningen Regeling: groente-uitvoer jjnaar Engeland ongewijzigd Naar uit Den Haag wordt gemeld zal de door de Britse regering vastgestelde rege ling 1952 voor invoer van fcroente uit Ne derland dezelfde zijn als die. welke voor 1951 gold. Dit betekent, dat dezelfde tijd vakken voor invoer van de diverse produc ten zijn vastgelegd en daarmede ook de ge sloten tijdvakken. In 1951 werden veelvuldig bij wijze van concessie, de „open invoer- periodes" verlengd. Voor de invoer van fruit uit Nederland is nog geen regeling vastgesteld. Deze zal bij de komende handelsbesprekingen tussen Engeland en Nederland ter tafel komen. Twee dagen lang hébben de Londenaren de bus gemist maar nu de staking van 800 man buspersoneel Is afgelopen, zijn de „tweedek- ters" de straat weer opgegaan. Bereikt Is er et de staking niets. De vakbond had geen eun verleend. StrUd tegen de Huks. F.en grobt aantal land strijdkrachten en bijna de gehele Philippljnse iluchtmacht zijn een grootscheepse actie begon nen tegen de Huks die zich hebben terugge trokken ln de bergen ten Zuid-Oosten van de Amerikaanse luchtbasis Clark Brand, dus terug naar huls. Twintig geleer- ddtv die schappelijl den afloss k- erd bleek In Hongkong zou volgens Katholieke bron nen de Chinese bisschop van Tsjaosjten. John Tsjang. in de gevangenis zijn overleden Hij zou geweigerd hebben „paus" te worden vt een afgescheiden Katholieke kerk iikjChina. Twee Sn w jet-diplomaten zullen, volgens nlet-officiële berichten, ln Griekenland uit gewezen worden De maatregel zou getroffen zijn als represaille tegen het Sowjet-besluit geen verblijfsvergunning te verlenen aan een secretaris bij de Griekse ambassade te Moskou Grensincidenten. In de afgelopen vJer dagen zijn bij gevechten tussen Israëliërs en Arabie ren, in de vlakte van Saron. bij de Jordaanse grens, elf Arabieren gedood. G.G. van Canada. Als opvolger van Viscount Alexander Is tot gouverneur-generaal van Ca nada benoemd Vincent Massey. voormalige Canadese Hoge Commissaris te Londen Sir Francis Shepherd. Brits ambassadeur te Teheran. Is benoemd tot ambassadeur te War schau. Havenstaking Door een conlltct tussen de Bond van Scheepsbevrachters en de vakver eniging van Havenarbeiders ligt het werk in de haven van Philadelphia stil. Onlusten in Syrië. Te Aleppo ln Syrië zijn. volgens de Egyptische pers. 27 personen om het leven gekomen en 280 personen gewond bij een botsing tussen studenten en TAe wereld on res tijds, met weten inge- nomen Zoals geen vroeg're ooit, zuipt, in haar dorst by stromen De vrucht der drukpers in, die gistend tot ons komt En hoofd et* hart om strij4 of prikkelt of verstompt. 1. DA COSTA. deel gisteravond al weer naar Nederland l« teruggekeerd, bracht dit bezoek op Invitatie van generaal Elsenhower,, nadat reeds eer der soortgelijke deputaties van Fngelse. Amerikaanse en Belgische volksvertegen woordigers hun opwachting bU Ike hadden gemaakt. De Nederlandse parlementariërs werden des morgens om kwart voor tien op de stoep van Eisenhowers hoofdkwartier ont vangen. Daarna hebben de staf-chef gene raal A. M. Guenther en kolonel W. J. Rey- nierse, Nederlands lid van Eisenhowers hoofdkwartier, en Eisenhower zelf exposê's gegeven van verschillende problemen, be treffende de Europese verdediging, waarbij ook de verhouding tussen het toekomstige Europese leger en de N.A.T.O.-organen uit voerig t?r sprake zijn gekomen. Na deze verhelderende gedachtenwisseling. waaraan minister Staf en de beide staats secretarissen echter niet hebben deelgeno men, nodigde generaal Eisenhower met een vriendelijk gebaar zijn gasten uit voor een lunch, waaraan ook de Nederlandse liaison officier tussen de Nederlandse regering en het S.H.A.P.E.-hoofdkwartier, generaal- majoor T. Mathon, heeft aangezeten. Wij vernamen nog, dat minister Staf en de twee staatssecretarissen vóór de ont vangst van de Nederlandse kamerleden een onderhoud hebben gehad met de generaals Guenthee en Mathon, dat zeer waarschijn lijk in verband heeft gestaan met de confe rentie over het Europese leger, welke hier Zaterdag een aanvang zal nemen. De Koningin heeft gisteren op paleis Soestdijk ontvangen de thans ln ons land vertoevende burgemeester yan Sydney, mr E. D O'Dea. Gedurende drie kwartier heeft de Koningin in haar werkkamer met haar Australische gast gesproken. Voor zijn terugkeer naar Amsterdam verklaarde mr O'Dea: „Ik ben zeer verheugd bij de Ko ningin te zijn geweest." Dc totale melkproductie in 1951 is iets ten achter gebleven bij die in 1950. Er werd n.l. geproduceerd 5.688 millioen kg melk tegen 5771 ijiillioen kg in 1950. zo blijkt uit een opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal melk- en kalfkoeien bedroeg in Mei 1951 1 533.000 tegen 1.518.000 in Mei 1950. De melkgift per koe daalde van 3800 kg in 1950 tot 3730 kg in 1951. Er is in 1951 83' j millioen kg boter be reid (93.2 millioen kg in 1950). 71'/» mil lioen kg volvette kaes (60.2 millioen kg) 47 millioen kg 40 plus kaas (44.7 millioen kg), 1.6 millioen kg 20-plus kaas (2 mil lioen kg). Voorts werd in 1951 109.9 mil lioen kg gesuikerde volle gecondenseerde melk vervaardigd (99.6 millioen), 52 mi mil lioen kg ongesuikerde volle gecondenseer de melk (58.3 mijlioen) 17.1 millioen kg gesuikerde magere gecondenseerde melk 14.2 millioen) en 37.2 millioen kg volle en magere melkpoeder cn gewone zuur-casei- ne (42.7 millioen kg). Generaal Franco heeft de New York Ti mes in een interview medegedeeld, dat de Britse kolonie Gibraltar, die in 1704 op Spanje werd veroverd, onvermijdelijk weer onder Spaanse souvereiniteit moet komen. Spanje zou echter bereid zijn voor korte tijd een basis te Gibraltar aan Engeland te ver- Dachten ..om de politieke moeilijkheid van overdracht" te verzachten, e generaal voegde er aan toe. dat de waarde van Gibraltar als basis thans klei ner was geworden, vooral omdat gehee'. Spanje ter beschikking zou komen, indien de voorgestelde overeenkomst over Ameri kaanse steun aan Spanje doorgang vindt. Spanje zou het stationneren van Ameri kaanse militare mssies in het land goedkeu ren. indien de overeenkomst van kracht wordt De missies zouden de Spaanse strijd krachten opleiden in het gebruik van nieu we wapens en technieken. Met 38 tegen 9 stemmen bij 12 onthoudin gen heeft de politieke commissie van de Verenigd. Naties gisteren de Peruviaanse resolutie aangenomen, waarin gevraagd wordt de Verzoeken om toelating tot de V.N, van 16 landen in een geest van objec tieve realiteit" op hun eigen waarde te onderzoeken. Met 21 stemmen tegen 12 stemmen bU 25 onthoudingen werd het Sowjet-Russiéche voorstel goedgekeurd, dat een beroep doet op de Veiligheidsraad om 14 landen, die- toe willen treden. ..tegelijkertijd" toe te laten. (Deze resolutie moet om in de Alge mene Vergadering goedgekeurd te worden daar 40 voor-stemmen behalen). De veertien in dc Sowjet-Russische reso lutie genoemde landen zijn: Albanië. Bul garije. Buiten-Mongolië. Ceylon. Finland Hongarije. Ierland. Italië. Jordanië. Libye, Nepal. Oostenrijk. Portugal en Roemenië. Vietnam en Zuid-Kor^a. die ook verzoeken om toèlating hebben ingediend, worden in deze resolutie niet genoemd. Veel sneeuw ts er dit jaar nog niet geval len en in de grote steden hebben we er practisch niets van gemerkt. Het laagje sneeuw, dat zich uitspreidde over het her- 1 tenkamp in Haarlem, blijft echter lang lig gen, zeer tot ongenoegen van de familie leden van 'Bambi, die. met kouwelijk opgetrokken poten rondstappen.

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 4