Emigranten blijven gewone mensen AFBRAAK VAN PRIJZEN IN DE TEXTIELBRANCHE De geesten heersen op MALAKKA Geen vrees voor wereldtekort aan energiebronnen India begint een nieuw tijdperk Oostduitse vogelaar laat zoet gefluit weerklinken „Die klant ben ik voor drie jaar kwijt" EEN 103-JARIGE TE WASSENAAR Conflict onder postduivenhouders opnieuw fel opgelaaid PROF. VAN BEMMELEN: Resultaten voldeden aan de verwachtingen Voor vele „meesters" is godsdienst een winstgevend handeltje Een economisch vijfjarenplan Droom van een belastingambtenaar MINDER BOTER EN MEER KAAS Dt, O" Zwitserland overweegt wederinvoering van de doodstraf D* EWEEDE BLAD - PAGINA 2 DINSDAG 5 FEBRUARI 1952 (Van onze correspondent in Australië) Döêr wonen ze, zei me een Hollander in de buurt van Manly. Die „ze" was de Rot terdamse familie H. J. de Lange, al is die familie dan ook slechts beperkt tot man en vrouw. En het is rond Manly helemaal niet zo vreemd om Hollanders aan te treffen, dat bewees me ook de Hollander, die ik aan de voet van de berg ontmoette. De familie De Lange woont op de top van een berg weet U. Niet zo'n be?g als ge in Zwitserland vindt, doch een beach-berg, hetgeen betekent een „bewoonde" berg Het echtpaar De Lange, dat nu twee jaar In Australië „erop heeft zitten", zoals De Lange dat zelf uitdrukte, vond niet dadelijk bij aankomst in dit land dit ideaal woon oord. Want, ondanks de klimpartij om de woning te bereiken, beschikt dit emigran ten-echtpaar toch over een benijdenswaar dig home. Van de boot, gingen ook deze emigranten naar Bathurst-camp. Het ie niet meer nodig om te vertellen, hoe kampleven in Australië is Met vier handen greep het echtpaar de kans aan om op een farm te worden ge plaatst. Het was in de buurt van Laura, het plaatsje in de Blue Mountains, dat zij met 't Australische farmersleven kennis i maakten Van kontoor naar de koe.... TTe Lange was heleméól geen farmer, al -L' zit er van familiewege dan nog een beetje boerenbloed bij hem in. Maar het melken werd electrisch gedaan, zodat hij over die kant van het vak. zich n)pt te druk behoefde te maken. Voor de rest „Het is me nogal meegevallen", verklaart De Lange „Het is hard werken, vroeg op en soms laat naar bed. En ik ben aardig in gewicht afgevallen, maar „een slechte tijd heb ik er niet gehad" Zijn echtgenote is minder enthousiast. „Ze gebruiken je als dienstbode op zo'n farm. is haar indruk. Van des morgens vroeg tot diep in de middag werken en da» was ik i*i Rotterdam niet gewend". En dan de stilte Haar hele leven had zij de stadse klanken op de Schiedamseweg aangehoord, nu was het de eenzame kreet van papegaai en nach telijk geblaf van de vossen, die het geblaat van de schapen en loeien van de koeien aanvulden. Wat mevr. De Lange echter wist te waar deren. dat was het paardrijden, hetgeen ze in Rotterdam nimmer had kunnen doen Als je wat afgelegen woont in Australië, dan is vaak het paard er om je naar de naastbij gelegen „genera! store", de winkel met van alles en nog wat, te brengen. En zo heeft mevr. De Lange menig ritje over warme, zonnige wegen gemaakt, die En De Lange vond een baan dp een fabriek. „Ook niet helemaal een pretje", geeft hij toe. „maar je moet als emigrant geen grote eisen stellen". Er wordt niet teveel van hem geveegd, hij heeft slechts tepnisrackets te spannen, geen zwaar werk dus. En het levert heth bijna 12 (pl.m. f 100) per week op. Dit betekent niet, dat je op slag rijk bent, de levensstandaard in Australië stijgt per week, zoals trouwens ook de lonen doen. Begin Februari gaat het minimum loon weer met 14 shilling (pl.m. f5) per week omhoog, hetgeen betekent, dat binnen korte tijd ook de kosten voor levensonderhoud weer stijgen. Want, men zit in Australië nog steeds op gesloten in het kringetje van stijgende Ionen en stijgende prijzen. En een rustig letten.. Mevrouw H. J. de LangeMouton heeft in haar Rotterdamse tijd nooit gedroomd, dat zij in Australië te paard boodschappen zou doen. voor haar echter altijd een genot waren en veel verzoening gaven met „haar lot", zo als ze het nu noemt. Emigratie brengt avontuur z*\ I brenft en wie daarvan houdt, kan veel moeilijkheden doorstaan. Die kwamen er met de baas en de bazin van de farm; het echtpaar De Lange zocht en vond een andere farm. Twee maanden hielden ze het daar uit, toen waren ze ook hier „uitgewerkt". „Het lijkt in Holland vaak zo gemakkelijk om naar een farm te gaan. zelf had ik er ook optimistische verwachtingen van, toen ik voor hef laatst over de Schiedamseweg wandelde. Maarde werkelijkheid is vaak zo geheel anders dan je droom-voorstel- lingen", zegt mevr. De Lange Het echtpaar trok meer op Sydney aan en kwam eerst in een holiday-house" terecht. Dat zijn van die huizen, die door vacantie- gangers worden gehuurd en meestal dan ook stevig in huurprijs zijn. Maar het jonge echtpaar wist raad. Hij maakte van het nieuw verworven huis een pension en zo kon de huurprijs van ruim £8 (pl.m. f68) per week. tot £2 worden teruggebracht voor de eigen rekening. „Die klant ben ik voor drie jaar kwijt." dacht anderhalf jaar geleden een New Yorkse ■winkelier, toen een man met zes overhemden onder de arm de deur achter zich sloot. Datzelfde zullen honderden, ja duizenden zakenmensen in die t«d hebben gezegd, of ze nu in Winterswijk. Valenciennes of Liverpool wonen. Het gebeurde in de tijd. dat als gevolg van de inval van de Noordkoreaanse communisten in Zuid-Korea een ware run op de winkels begon en ieder ztfn geld ging besteden aan artikelen, waarvan h« dacht, dat ze achaars zouden worden. De woorden van die winkelier in New York geven een verklaring voor de moeilijkheden, waarin de textielindustrie, ook die in Twente, is komen te ver keren en met taame die bedrijven, welke voor de binnenlandse markt werken. eveneens sterk zijn verminderd: de order boeken van de fabrieken zijn met name van die jwelke voor de binnenlandse markt wer ken slecht gevuld. zoals men die Men kan nu wel zeggen, dat die ont wikkeling zeer verrassend was, de inge wijden hebben deze terugslag zien aanko men. Op het Congres van de Europese katoenindustrieën, dat in October 1950 te Parijs werd gehouden is van de zijde van Nederland en België gewezen op het feit. dat de textielindustrie in West-Europa in een zeer ongunstige positie is komen te verkeren door de enorme stijging van de prijzen voor de ruwe katoen. In vergelij king met voor de oorlog zijn de prij2en voor de ruwe katoen zesmaal zo hoog geworden, terwijl de lonen ongeveer drie keer het vooroorlogse peil bedragen. Daaruit is een verslechtering van dg ruilvoet voortgespro ten Men kan immers met zijn geld minder doei# De afzet is daardoor teruggelopen. Een aantal jaren lang heeft de Marshall hulp onze betalingsbalans en die van vele andere landen in evenwicht gehouden. Nu wij echter op eigen benen moeten staan en de tering naar de nering dienen tc zetten is een verdere daling van de con sumptie niet uitgebleven en vooral toen de koopwoede uitgeraasd was, werd de daling in de afzet nog groter. Het gevolg hiervan is een algemene af braak van de prijzen. Dit kan men thans overal bespeuren. Het aanbod Is veel groter dan de vraag. De tricotindustrie verkoopt op het ogenblik dertig procent beneden de kostprijs. De handel is dus op het vinken touw gaan zitten. Men gaat niet duur In kopen als men weet. dat een artikel over enkele weken weer goedkoper is. De handel koopt alleen datgene wat men denkt op korte termijn weer va" de, ha"f te kunnen doen. Het gevolg Is, det de op drachten aan de producent (dus de fabrieK) Vandaag hoopt Was senaars oudste ingeze tene, mevrouw de wed. J. Brouwer-Verboon. haar lOtfe verjaardag te vieren. Deze dag zal in alle stilte voorbij gaan. want, hoewel de gezondheidstoestand van mevrouw Brouwer goed is. moet elke in spanning vermeden worden Mevrouw Brouwer werd in Krimpen aan de IJsel geboren, waar haar vader predi kant en hoofd der schooi was. Op 23-iarige leeftijd trad zij in het huwelijk met Willem Brouwer, die onderwijzer was aan de school van haar vader en die later werd benoemd tot hoofd van een openbare lagere school in Schiedam. De naam van deze school de Brouwerschooi en van de Willem Brouwerstraat herinneren aan de grote ver diensten van Willem Brouwer voor het on derwijs in Schiedam. Na de dood van haar echtgenoot velstigde mevrouw Brouwer zich met haar dochter in Den Haag. Op 1 Janu ari 1943 moesten zij deze woning, op last van de Duitsers, verlaten. Sedertdien woont me vrouw Brouwer met haar dochter in Wasse naar (Burchtlaan 14), op een eerste etage. Alle pogingen van haar dochter ten spijt, is het nog steeds niet gelukt een woongelegen heid op de begane grond te vinden. Het gezichtsvermogen van mevroyw Brouwer is de laatste jaren sterk acht eruit gegaan. Zij brengt haar tijd door met breien en met het luisteren naar de nieuwsberich ten door de radio, want het wereldgebeuren heeft nog steeds Kaar volle aandacht. De weverij-industrie, hoofdzaak in Twente aantreft, is echter niet alleen afhankelijk van de binnenlandse markt. Ze heeft het voordeel, dat z« een exporterende industrie is en vooral in de laatste maanden heeft zij belangrijke ex portorders kunnen boeken, zodat de situatie in vele bedrijven aanmerkelijk beter is. dan bijvoorbeeld in Juli en Augustus. Het is echter geen algemeen verschijnsel. Terwijl de ene fabriek in ploegen moet werken, is het in een ander bedrijf van dezelfde aard Map. Dank zjj de ondernemersgeest van de Twentse industriëlen zit men echter niet „voor één gat gevangen". Van de opbouw van de export, welke na de bevrijding door vele bedrijven ter hand is genomen, worden thans de vruchten geplukt. T\Taar je hebt hier een rustig leven, De Lange. Je praat of denkt nip oorlog, je leeft bij het mooie weer em Weekeinde brengt je twee vrije dage Tien minuten lopen, dan is de fami I.ange aan zee. En in Australië is het heel weinig slecht weer, zodat je n benauwd behoeft te zijn voor een bé< vacantie of weekeinde als in Hollar geval is. Al ging en gaat het pad van dit F damse emigrantenechtpaar dan niet rozen, al zijn er bergen van moeilijkhe overwinnnen en moet iedere dag 1=1 een berg langs uitgehouwen treden men worden, spijt heeft dit tweetal i emigratie nog niet. Hetgeen iedere emigrant hun ot|k niet na kan zeggen. Exportbeperking katoenen garens in België Liberale regeling voor ons land venvacht (Van onze Brusselse correspondent Nu België tot een scherpe exportcontln- gentering van katoenen garens overgaat, waarvoor men zelf de grondstoffen in Amerikaanse dollars moet betalen (zie H. en Tr. Crt d.d. 26 Januari) moet natuurlijk deze zaak ook in de Permanente Handels commissie van de Benelux worden bekeken. Wij hebben echter reeds in September j.L op de interministeriële conferentie te Ulvenhout een bijzondere regeling met België getroffen. Het ging toen echter om beperking van ons grote tekort op de Nederlands—Belgische handelsbalans. In verband hiermede werd voor diverse Bel gische uitvoerproducten w.o. textiel een plafond Vastgesteld op basis van de uitvoer van de eerste vier maanden van 1951. Sinds dien is ons tekort tegenover België echter sterk verminderd. Het bedroeg bij een Bel gische uitvoer naar ons land van 1.8 mil liard francs in November' nog slechts 500 millioen francs. Naar ik verneem, zouden de nieuwe maatregelen dan ook niet. in de eerste plaats Nederland betreffen, al moet de regeling die voor ons land geldt, in har monie worden gebracht met de nieuwe be palingen. Hoe deze laatste eruit zal zien, kon men mij nog niet zeggen, omdat de instructies voor de beperking van de garenuitvoer naar de E.B.U.-landen in het algemeen nog niet klaar zijn. Wij schijnen echter als Benelux-partners een wat meer liberale regeling te mogen verwachten. Prinses Armgard Rooms Katholiek ge worde „Het Scapulier", orgaan onder» redactie van de Nederlandse Carmeliten te[ Geleen (L.) bevat in zijn Februari-afleveiflng het volgende bericht: „2 Mei 1951 werd de moeder vin Prins .Bernhard der Nederlanden in de Katholie- „ke Kerk opgenofhen. 10 Mei d.a.v. bracht ..zij in gezelschap van de Pastoor. )e wiens „huize zij verblijft een bezoek aanlde Car- ,jnel van Keulen. De Prinses was zeer op gewekt en vertelde van haar bekering en „het geluk katholiek te zijn. Haar werd toe gestaan (een uitzonderlijk venlof) de „kloostertuin te bezichtigen. Zij had er veel „belangstelling voor, daar zij veel zelf-ge- „kweekte bloemen en planten aan de Car- „mel had geschonken. 15 Juli, feest van het „Scapulier, de dag waarop Kardinaal Frings „een pontificale Hoogmis opdroeg, een Lof „celebreerde en 'n feestpredicatie hield over „het scapulier, was ook prinses Armgard „onder zijn gehoor. Na het Lof heeft zij op „straat 6taan wachten, tot de Kardinaal de „Carmel verliet. Bij zijn vertrek ga ..een hand en vroeg om gevormd te „Kardinaal Frings stelde de 10de „vast-en in zijn privé-kapel werd „dag het H. Sacrament van het „toegediend". Een geschil tussen postduivenhouders. dat door de president van de rechtbank mr C. Briet een half jaar geleden betiteld werd met „een misverstand" en bU minnelijke Schikking scheen te zijn bijgelegd is op nieuw opgevlamd en gisteren ten tweeden male in kort geding behandeld. Op 27 Mei 1951 lieten leden van de Am- sterdamse postduivenverenigingDaPoatil- inn voor een bepaalde vlucht hun klokken afslaan". Toen dit geschied was, kwam een bondscontroleur het lokaal binnen, die eiste dat de klokken In het bondslokaal zouden worden afgesteld. De meeste leden gaven hieraan morrend gevolg, doch de vier be stuursleden achtten deze eis een belediging, omdat zij er wantrouwen in zagen en wei gerden Zij werden daarop door het afde lingsbestuur van Amsterdam geroyeerd, hetgeen later werd bekrachtigd door de Al gemene Bond van Nederlandse poatduiven- ,n hoeverre een geval van traude. dat zich omstreeks diezelfde tijd in de gele deren van De Postiljon had voorgedaan, bij ocnoemde contröle een rol heeft gespeeld, werd ter zitting niet duidelijk. Dit betrof 7ên lid dat er in geslaagd was door een Jïïn.n het glas de klok terug te zetten zodat deze was „afgeslagen" Het bestuur zelf ontmaskerde dit oneerlijke lid. In het eerste korte geding kwamen par tijen tot elkaar De vier geroyeerde be- .Vi.,.„leden eisten van het bestuur van de aldSfngAmsterdam volledige rehabilitate Dit gedaagde bestuur verklaarde zeker niet hrdaelina te hebben gehad de bestuurs- l. Jïf te beledigen. De kosten van het ge ding werden over de bekte partijen In een minnelijke achlkking verdeeld. egenstel- In November flikkerde de oude ling op een afdelingsvergadering weer Er werden harde woorden gezegd t n het af delingsbestuur eiste van de vier bestuursle den van De Postiljon, dat zij hun excuses zouden aanbieden voor het aanhangig ma ken van het korte geding en dit tévens ge heel zouden betalen. Deze vier vonden, dat daarmede de zaak op zijn kop wérd gezet, achtten zich nog steeds niet gerehabiliteerd, trachtten steun te zoeken bij het hoofdbe stuur van de bond en toen dit alles wei nig resultaat had lieten zij als eisende partij, met als raadsman mr B. Stoppei- steen. opnieuw het afdelingsbestuur in kort geding dagvaarden. De gedaagde partij werd verdedigd door mr Mondria. De eis is ongeveer dezelfde gebleven: de president werd gevraagd het afdelingsbe stuur de verplichting op te leggen duidelijke wijze de vier bestuursle dig te rehabiliteren. De president heeft de uitspraaje bepaald op Vrijdagmiddag. Dit is het vliegend laboratoriurrl" van de Royal Canadian Airforce, zeiler d boven het met sneeuw bedekte Canadese land schap. Het omgebouwde viermotorige pas- .giersvliegtuig heeft een acht ioet hoge „haaienvin", midden op de ropnp. Europese kolenreserves rakep uitgeput De leuze van vrije toegang van alle vol keren tot de grondstoffen der wereld zal in de praktijk niet erg gemakkelijk kunnen worden verwezenlijkt. De voortbrenging van minerale grond stoffen uit eigen bodem en de grootte van de ertsreserves zijn derhalve van primaire betekenis voor de tegenwoordige en de toe komstige economische machtsverhoudingen. Aldus stelde gisteren prof. dr R- W. van Bemmelen bil ambtsaanvaarding als bitzonder hoogleraar aan de Röksuniveral- teit te Utrecht. Prof. Van Bemmelen, die sprak over het verband tussen geologie en economie, is niet büzonder bevreesd voor een spoedige uitputting van de minerale voorraden, maar wel acht bO de uitputting van de reserves van gemakkelijk winbare steenkool in Europa, en zeker in Nederland, reeds een realiteit. Op het ogenblik wordt de Nederlandse steenkoolbehoefte voor 75uit eigen pro ductie gedekt. De verwachting is. dat dit percentage in I960 tot 63V. zal zijn gedaald en dat de steenkoolreserves in de Neder landse bodemnog voor 'ongeveer 70 jaar toereikend zullen zijn. Spr. wees op de toenemende betekenis, die de aardolieproductie voor de energie voorziening heeft. Er is echter ook te dien aanzien een grens van de mogelijkheden. De verwachting is. dat de aardoliereserves rondom de Perzische Golf groter zijn da# die in Amerika, maar ook daar zal te eniger tijd de grens worden bereikt. Prof. Van Bemmelen verwacht, dat nog in de twintigste eeuw belangrijke verschui vingen in de energievoorziening zulle* plaats hebben en wel naar bronnen, dis niet aan uitputting onderhevig zijn. Hij geveer 15'/* meer dan (n 1950. Dat fs twee maal zoveel als in Engeland, dat In 1951 nog geen 16 millioen ton staal opleverde. De productie van staal bedroeg in Rusland en Oost-Europa gezamenlijk 41 millioen ton tegen ruim 58 millioen ton in West-Europa. De Verenigde Staten brachten in dat jaar 95'/i millioen ton staal voort, of wel bijna evenveel als Europa en de Sowjet-Unie te- samen. De Sowjet-republieken kunnen volgens prof. Van Bejpmelen op den duur zeer be langrijke producenten van grondstoffen worden, daar zij pas aan het begin van haar evolutie staan. Aan het slot van zijn rede noemde prof. Van Bemmelen de voorziening van de mens heid met minerale stoffen een vraagstuk, dat onze generatie en komende generaties op steeds klemmender wijze zal bezighou den. De naaste toekomst zal volgens spr. gekenmerkt worden door grote economische spanningen op het gebied van minerale grondstoffen. Baldadige studenten in Groningen Twee personen werden gewond tijdens een gevecht tussen de Groninger politie en stu denten van het Groninger studentencorps. Maandag vierde dit corps nl- zijn 137ste dies natalis. een feest, waarbij het ieder jaar nogal luidruchtig toegaat. Het zijn vooral de jongerejaars, die aes ochtends meisjes scholen en huishoudscholen bestormen en zich bezig houden met het .„ontvoeren" van vrouwelijke leerlingen. Dit jaar kop de politie niet voorkomen, dat het tot een handgemeen kwam. Van het Groninger gymnasium hadden de studenten reeds in de vroege ochtend de deuren ge forceerd. Politieversterking rukte onmiddel lijk uit. Het bleek, dat zich ruim zestig stu denten in de schooi bevonden. De studenten wilden er niet uit. zodat de politie gebruik maakte van slagwapens. Twee personen werden hierbij gewond en moesten in het Academisch Ziekenhuis worden verbonden. „oemde In dit verb.nd stromcnd w.tfr d. Er wu.., aaiiebracht ian ur.i;„r-.. vloed. temperatuuryer- Een oljjke glimlach van de kleine prinses Anne en een kordate groet van prins Charles, die op weg zijn naar King's Cross Station, vanwaar ze met de Britse Koning Koningin en hun tante prinses Margaret, terug zullen reizen naar San- dringham. Twee verpleegsters zullen on derweg voor de kinderen zorgen: Helen Lightbody (links) en Mabel Anderson. De Baronie verlaat Schiedam Het gemeentebestuur van Schiedam en de directie van de chocoladefabriek De Baronie zijn er na lange tijd onderhandelen niet in geslaagd tot overeenstemming te komen over de herbouw van de enkele maanden geleden totaal uitgebrande fabriek. De directie wilde deze oorspronkelijk op de oude plaats doen herrijzen in een gebouw van vijf verdie pingen, maar de gemeente had hiertegen ernstige bezwaren wegens de gevolgen, die deze hoogbouw voor de omliggende lage huizen zou hebben. Hierna werd aan De Ba ronie een aanbod gedaan om in het Sterrebos te gaan bouwen. Inmiddels waren echter uit verscheidene plaatsen aantrekkelijke aanbiedingen van gemeentebesturen bij de directie der fabriek binnengekomen. Toen de grondprijs in het Sterrebos. die ongeveer 26 per vierkante meter De Baronie te duur werd. besloot de directie aan het gemeentebestuur van Schie dam mee te delen, dat zij in Schiedam niet zou gaan bouwen. Als mogelijke nieuwe plaatsen van vestiging worden genoemd itterdam en 's-Hertogenboseh. Andere ge meentebesturen. die belangstelling hebben getoond, zijn Vlaardihgen, Rucphen en Arn hem. Octrooideskundigen maken studiereis naar Amerika Als gevolg van de technische bijstand, die de Westeuropese landen, als onderdeel van het wederzijds veiligheidsprogramma ont vangen, zijn ir J. Dekker en mr J. B. van Benthem, resp. lid en secretaris van de Oc- trooiraad te 's Gravenhage, naar de Ver enigde Staten vertrokken, teneinde aldaar de organisatie en werkwijze van het „U.S. Patent Office" te bestuderen. Het project kwam tot stand door tussen komst van de contactgroep opvoering pro ductiviteit. De doilarkosten, die aan deze studiereis zijn verbonden, zullen worden gefinancierd door de M.S.A. als gevolg van de technische bijstand, die de O.E.E.S.-landen als onder deel van het wederzijdse veiligheidspro gramma van de Verenigde Staten ontvan gen. Het doel van deze technische bijstand is om Europese deskundigen in de gelegen heid te stellen de jongste technische en eco nomische ontwikkeling in de Ver. Staten te bestuderen. Nederlandse haring naar Polen De Nederlandse Bond van Haringhande laren heeft een contract afgesloten voor 18 000 vaten gezouten haring, ter levering aan Polen. Gezien de voorraadpositie is dit I 't laatste grote contract, dat Nederland kan aangaan uit haring van de vangst 1951. De vreemdsoortige uitsteeksel is etn onder- voorraad is hiermede vrijwel' opgeruimd en er kunnen alleen nog leveringen uit hoofde van reeds aangegane verplichtingen naar gebieden in West-Europa worden gedaan. Het voor ont- deel van de speciale uitrusting ijzing (de-icing) en de bestudering van de wolkenformaties van het Canadese Aeronautische Jnstituuf. KERKELIJKE MUTATIES. Ned. Herv. Kerk. Beriepen te Groningen H. J- v. Zijll Langhout te Lemmer. Te Nije- ga E. J Froentjes, cand. te 's-Gravenzande. Te Rotterdam-Charlois P. Holst te Woer den. Geref. Kerken. Beroepen te Westmaas H. Feddes, cand. te Wildervank. Te Pernis J. J. Ritsema te Zaamslag. Te Barendrecht (vac- P. H. PelllcaanK. Kramer te Li< sens. Geref. Kerken. Bedankt voor Amsterdam B. Timmer te 's-Gravenhage-Oost. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. dankt voor Breukelen A. J. Moggré te Ze venbergen. Geref. Gemeenten- Tweetal te Werkendam H Ligtenberg te Rotterdam-West en J- v. d. Berg te Utrecht. Bedankt voor Nieuw- Beijerland G. Zwerus te Middelharnis. volk voortbrengt. De Amerikaanse energie- basis voor deze geweldige industriële ver werking van metalen is ruimschoots vol doende. want de Ver. Staten produceren tegenwoordig resp. rond tweederde en de helft van de wereldsteenkool- en aardolie productie. waarbij het eigen verbruik nog een kleine marge voor export toelaat. De steenkoolproductie in de Sowjet-Unie bedroeg in 1950 circa 200 millioen ton, dat is ruim 14*/* van de wereldproductie, terwijl de aardolieproductie in dat jaar 37 millioen ton groot was, zijnde 7*/* van de wereldpro ductie. De Russische staalproductie in 1951 wordt geschat op ruim 31 millioen ton, on- Amerikaans optimisme inzake Korea De concessies, welke de Noordelijken bij _b wapénstilstendsbesjrekingen in Korea hebben gedaan, hebben in Washington de hoop doen ontstaan, dat men nu sneller zal kunnen vorderen op de weg naar een wapenstilstand. Functionarissen van het ministerie van buitenlandse zeken verklaar den. dat de Noordelijken een meer verzoe ningsgezinde houding hebben aangenomen dan in de afgelopen weken het geval was. Brits-Argentijns incident De Britse zaakgelastigde te Buenos Aires. Richard Allen, heeft Maandag aan de Ar gentijnse minister van buitenlandse zaken, Remorino. een protestnota overhandigd in zake een incident met het Britse onderzoe kingsschip John Biscoe. Een Argentijns hulpvaartuig vuurde Vrij dag een waarschuwingsschot af over de hoofden van een aantal Opvarenden van de John Biscoe. toen zij bij Hope-Bay op de punt van Grahamland in het Zuidpool ge bied aan land gingen. Hope-Bay. een Britse Zuidpoolbasis. was in 1949 door de Britten ontruimd. De op varenden van de John Biscoe waren aan land gegaan om de basis weer te vestigen. De Britse admiraliteit heeft Maandag avond medegedeeld dat het Britse Fregat Burghead Bay op weg is naar Hope-Bay. Aan boord van het oorlogsschip bevindt zich de gouverneur- van de Falklandseilanden. Sir Miles Clifford. De admiraliteit deelde nog mede dat het hier een routine-bezoek betreft. In het eerste voor de openbaarheid be stemde jaarverslag over het boekjaar 1 October 1950'51 van de N.V. Brouwerij dOranjeboom te Rotterdam, verheugt het de directie een enigszins opgewekte toon te kunnen doen horen. De binnenlandse omzet bleef op peil en de buitenlandse bleef zich in stijgende lijn bewegen, ondanks de Duitse concurrentie en droeg in belangrijke mate bij tot de winst. De in de wintermaanden, door de toe neming van het blerverbrulk behaalde voorsprong, werd door bet slechte zomer seizoen weer volledig teniet gedaan, doch de ontwikkeling na de zomermaanden acht de directie niet onbevredigend. Met uitbreiding en vervolmaking van de outillage, hetgeen niet onbelangrijke be dragen vergde, werd verdere voortgang gemaakt. Enige binnen- en buitenlandse deel- ondergingen de voorgenomen beweging van eb en schillen, warmwaterbronnen e.d. en uiter aard ook de kernenergie. Wat deze laatste betreft wees spr. er op. dat zij is gebaseerd op minerale grondstoffen, waarvan de we reldvoorraden beperkt zijn. Het is echter mogelijk, dat men er in de toekomst in zal slagen technisch bruikbare energie te be trekken uit elementen, die in grotere hoe veelheden op aarde voorkomen dan uranium. Alles bijeen beschikt de mens over ener- giebronen van zeer uiteenlopende aard en prof. Van Bemmelen gelooft niet. dat voor een tekort aan energie-behoeft te worden gevreesd. Hulpbronnen van Rusland 5 en Ver. Staten Spr. ging na hoe de positie is op het ge bied van de minerale grondstoffen In de Ver. Staten en in de Sowjet-Unie. De Ver. Staten zijn verreweg de belangrijkste con sumenten en ook de grootste producenten van minerale stoffen. De industrie van de Ver Staten, welker bevolking rond 10*/» regering de subsidieregeling op wachtgel- van de niet-communistische wereld be- fen in te dammen Dit geldt voor de tex- draagt verbruikt ongeveer de helft van al 1J confectie-, leder- en schoenenïndus- het kooer zink tin mangaan nikkel en ko- itne- De wachtgeldregelingen voor alle be- balt dat de wereld buiten het Russische nr^f8takitfen1iiepei?. tot en mel 2 FebruariQ n„ De wachtgeldregelingen, waarvoor voor 9 petten van de politie. Een 28-jarige student werd wegens uitjouwen van de politie naar het hoofdbureau gebracht. Een aanval van vijftig studenten op dev Groninger huishoudschool kon door de po litie worden voorkomen. Wachtgeldregeling textiel- en confectie-industrie (Van onze Haagse correspondent) In het orgaan van de kleding- en tegtlel- arbeidersbond Sint Lambertus, van j.l. Za terdag wordt medegedeeld, dat de subsi dies op wachtgeld in de textiel- en confec tie iijdustrie dreigen te worden ingetrokken en dat de directeuren van de gewestelijke arbeidsbureaux. die over de toekenning ad vies mbeten uitbrengen,, richtlijnen zou den hebben gekregen, om de subsidie-aanvra gen uit de textiel- en confectienijverheid zoveel mogelijk af te wijzen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ligt het inderdaad in de bedoeling van de voor Februari verlenging wordt aangevraagd, lopen automatisch door tot 24 Maart. In tussen zullen de nieuwe aanvragen worden bekeken en zal er op worden toegezien of de zaken efficiënt zijn georganiseerd. Het is niet juist, dat de directeur van de ge westelijke arbeidsbureaux richtlijnen heb ben ontvangen om de aanvragen zoveel mo gelijk af te wiizen. Het ligt echter wel in de bedoeling in deze bedrijfstakken een sa nering door te voeren, maar de bevoegd heid daartoe blijft voorshands aan de be drijfstakken zelf voorbehouden. Een Texels woordenboek r S. Keyser te Alkmaar, heeft een Texels woordenboek samengesteld. „Het uit sterven van het Texelse dialect is een van de belangrijkste drijfveren geweest voor hetvervaardigen van dit werk", aldus de schrijver in zijn inleiding, waarin hij o.a. nog opmerkt: „Op grond van een jarenlang verblijf, zowel in Noord-Holland als op Te xel meen ik, na een vergelijking van aller lei syntactische en phonetische verschijnse len te mogen concluderen, dat het Texels een Fries dialect is. Ook de aard van de be volking. de levenswijze en gewoonten zijn meer Fries dan Hollands". Economie en Financiën NAAMSWIJZIGING UNILEVER De raad van bestuur van Lever Brothers Unilever N V. zal aan een op 12 Febr. a s. tp houden buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders een wijziging dei statuten voorstellen die hoofdzakelijk be oogt terug te keren tot de naam Unilevei 'N V., die de vennootschap in de Jaren 1930 tot en met 1937 heeft gedragen. Een over eenkomstig voorstel tot naamsverandering zal worden gedaan aan een op 27 Februari as. te Londen te houden buitengewone al gemene vergadering van aandeelhouders der gelijknamige Engelse maatschappij. Levei Brothers Umlever Limited. In de toe lichting bij het voorstel wordt opgemerkt dat de thans geldende naam aanleiding geefi tot verwarring van de moedermaatschap pijen met werkende maatschappijen van welker benaming de woorden Lever Brothers eveneens een onderdeel uitmaken. Voorts zal de naam van de Nederlandse verkoopmaatschappij voor margarine, vet ten enz. worden gewijzigd van Unilever Verkoop-Centrale N.V. in Van den Bergh en Jurgens N.V. DE BROUWERIJ D'ORANJEBOOM TN 1950—1951 uitbreiding, waarvan in de toekomst gun- tige resultaten worden verwacht en de verdere bestaande deelnemingen leverden een bate op, die slechts weinig afweek van het vorige jaar. Het bruto exploitatieresultaat over het afgelopen boekjaar bedraagt 1 355.015 (v. j. 1.209.418) terwijl voor afschrij vingen ƒ529 306 (v. j. ƒ407.621) wordt aangewend. Van de saldowinst wordt voorgesteld een bedrag van 283.649 (v. J. 367 417) toe te voegen san de algemene reserve en op de gewone aandelen een dividend van 8'/* beschikbaar te stellen. Ten aanzien van de toekomst vermeldt het verslag, dat het nieuwe boekjaar zich niet ongunstig laat aanzien, de voort durende stijging der kosten baart evenwei^ grote zorg, doch niettemin ziet de directie de onmiddellijke toekomst met gerustheid tegemoet, mede dank zij de prijsverhoging, die in het afgelopen jaar haar beslag kreeg. i DINSDAG 5 FEBRUARI 1952 EERSTE BLAD - PAGINA 3 Penang (Malakka), 20 Jan. 1952. ALLERLEI nieuwe godsdienstige secten A die sis het ware even weelderig als de planten in deze gloeiende, veeltalige Ooster se ttnhaven opschieten, maken, dat er een golf van godadienatigheid door de mensen gaat welke de terreur, die zo vlak in de na bijheid woedt, niet vermag te schaden Op dit rijke eiland, waar tin en rubber van de door de bedreigde mijnen en plantages met duizenden tonnen per jaar worden verzon den naar een wereld, die hongert naar tin en rubber, schijnt de Chinese bevolking hoe langer hoe meer steun te zoeken bil tradi tionele opvattingen, welke de westerling verwijst naar de rubriek „bijgeloof". Som mige secten. die talloze aanhangers hebben getrokken, tooien zich met schilderachtige namen, waaraan ze, naar «potters beweren, dan ook hun succea hebben te danken. De secte van „Het Derde Oog", de secte van Da Drie Bergen" of de «ecte van de „God- Aap". zlin maar drie namen, willekeurig gekozen uit de titels van een doziln- van de hier bedoelde groepen. Vele van die aecten menen dat het mogelijk is In contact te komen met verscheidene goden, die kun nen helpen zieken te genezen ot boze gees ten te verjagen. Daar er op het schierei land Malakka heel wat Chinezen wonen, die heilig geloven, dat hun voorouders en an dere geesten waken over de levenden, zijn de „Kooplieden" in allerlei vormen van ge loof zeker steedz voldoende „klanten" te zullen hebben. Zowel goede ais slechte gees ten moeten worden geraadpleegd. Vandaar dat er naar de Chinezen menen, een voort durende strijd is tussen goed en kwaad en de heftigste strijd wordt gevoerd ten tijde van de voornaamste gebeurtenissen in het leven van de mens: geboorte, huwelijk en dood. Sommige secten dateren niet van de laatste tijd. integendeel hun geschiedenis wortelt in China's schemerig verleden Som mige meesters, die hun geheimen vanuit Chi ns naar Malakka hebben gebracht, vinden nog altijd volgelingen in Penang. Daarnaast evenwel richten illerlel ondernemende lie den nieuwe godsdienstige groepen op. Na dat een nieuwe „leraar" een aantal volge lingen heeft gevonden, wordt zijn lering vanzelf verder verspreid door het woord, dat van mond tot mond wordt doorgegeven in de drukke straten van de steden en kam pongs tot er tenslotte een krachtige bewe ging ontstaat. Hoe groter het aantal aanhan gers. hoe groter de invloed van de geesten, menen de gelovigen. De secte van ..Het Derde Oog" geeft hier van een voorbeeld. Deze beweging ontstond toen een Chinese jongeling alhier verkon digde, dat hij. van de ene nacht op de an dere. „het derde oog" had gekregen, het derde gezicht., ofwel een goddelijke kijk op de dingen. HU wikt een groep volgelingen om zich heen te verzamelen, die stellig ge loofden, dat de jongeman in gemeenschap stond met een groot aantal goden en godin nen die hij kon zien. wanneer hij in trance verkeerde. Aan zieken werd een talisman gegeven, welke de symbolische beeltenis droeg van „het derde oog." Dit symbool moesten ze verbranden en vervolgens de as gemengd in water, opdrinken. Menigeen „ge nas". naar verluidde. Zijn roem verspreidde zich snel. De mensen stroomden naar de godsdienstoefeningen en de volgelingen gingen er zelfs toe over „het derde oog" op hun voorhoofd te schilderen, juist boven hun neus, tussen hun beide werkelijke ogen. De leider vso deze secte die In verscheidene tempels van Penang optrad, vroeg niets in ruil voor zfin diensten. Hij stelde zich tevre den. uitsluitend met „de zegen der goden", zoals h(t het bescheiden uitdrukte. Drong men echter sterk aan. dan wilde ht1 wel een ..angpow" aannemen, een klein rood pakje, waarin wat geld was verstopt. Zo leert men zieken genezen "MIET ALLE LEIDERS van dergelijke groepen evenwel waren zo b< Velen hunner lieten hun volgeli kleinigheid voor de „onkosten" maar ook niet meer dan een kl ,.We mogen geen misbruik maker voorrecht de goden te mogen diem we dat wei. dan zouden we all macht verliezen." redeneerden ze. Een hoofd van zo'n godsdienstige beweging maakte er geen geheim van, dat leder ge lovige de krachten om zieken te genezen, kan aankweken. Ziehier het recept dat hij hiervoor gaf: In de eerste plaats moet men het werke lijk willen en dan komt de kunst vanzelf wel als men zijn uiterste best doet de men sen te leren genezen. Van nature behoeft men geen helderziende te zijn, voegde hij er aan toe. Vrouwen, die geen kans alen haar echt genoot blijvend aan sicta te binden, beho ren tot de ijverigste volgelingen van „meea ten" als de hier bedoelde. Ze ontvangen .liefdesamuletten", nadat de desbetreffende, godin haar toestemming hiertoe heeft gege-1 ven. De psycholoehlsche Invloed, welke hier van uitgaat op de vrouwen en 't geloof, dat hierdoor bü haar wordt gekweekt, hebben menigmaal tot resultaat, dat zti een nieuwe charme krijgt en dat de afgedwaalde echt vriend weer meer belangstelling voor «tin wettige eega gaat tonen. Sommige mediums komen de goede gees ten een beetje te hulp door kleine „opera ties" uit te Voeren. Meent men. dat een ajongetje ziek is tengevolge van de invloed van een boze geest, dan wordt er een gaatje in zijn oorlelletjes geboord en er een oor belletje in gestoken; de geest meent dan natuurlijk met een meisje te doen te hebben en daar het voor hem niet de moeite Is een meisje ln zijn macht te krijgen, wendt hij aön boze invloed af. Maar ook is het moge lijk een ziek kind te genezen door de goden om te kopen. iets. wat op het ogenblik hier in Penang nosal eens voorkomt. Hokus Pokus aan, neemt deze ln de ene hand en de rol rijstpapier ln de andere. Dan zingt hij de naam van het kind. leeftijd, geslacht, adres en andere bijzonderheden, opdat de goden zullen weten om wie het precies gaat. „Slechte" letter» op het rijstpapier worden uitgebrand, tot het papier een zeef gelijk ia geworden. Daarna wordt het rijatpapier met de schoenen fijn geslagen om „het kwaad er uit te stampen" en de moeder van het kind krijgt dan opdracht de groene bonen weg te gooien, opdat het kind moge leven en opgroeien tot een gerijpt mens. Daarna vet het medium de mond van het afgodsbeeld met het spek en verbrandt hij hetgeen er van de rol rijstpapier nog is overgebleven. De' as wordt de moeder ter hand gesteld en DE MOFDFR va« w ui j De as wordt de moeder ter hand gesteld en h,l, klnd mott een de*e met water ot een attrek- 1 -wv. wv.HCll naai uc tempel brengenstokken, voorzien van een afgodsbeeldje, groene bonen, een eendenei, een stuk varkensvet., een paar papieren schoenen, een rol rijstpapier bedrukt met bepaalde letters en een papieren figuurtje, dat op een bepaalde wijze is uitgesneden Dit papieren poppetje wordt aan de wand bevestigd, juist achter het beeld van de god. Dan steekt de „voorganger" van de secte in kwestie een stokje met een afgodsbeeldje krijgt te drinken. Buitenstaanders hebben nog niet kunnen ontdekken, waartoe het eendenei dient, maar spotters beweren, dat dit bewaard blijft voor de dis van het me dium. die de gehele „plechtigheid" heeft verricht. Hoe het c(j, het feit blUft, dat in de hon derden tempels, verspreid in het door regen grijze Penang, voortdurend meer mensen trooat zoeken bij de geezten der overledenen. TVTU de verkiezingen In India een meerder heid hebben opgeleverd voor de regering van Pandit Nehroe. Is de uitvoering ver zekerd van het vijfjarenplan voor de ver betering van de economische toestanden in dit grote Indlache land. India beslaat het grootste deel van Voor- Indië, terwijl het noordwestelijke deel het grondgebied is geworden van de staat Pa kistan. Voor 1947 vormden India en Pakistan samen Brits-Indië, In India wonen even veel mensen ala in geheel Europa zonder Rusland, n.l. 360 millioen, maar deze mensen leiden voor het grootste deel een zeer pri mitief bestaan. Hoewel er veel vruchtbsar land is en het tropische klimaat een snelle en weelderige plantengroei verzekert, tre den er toch telkens weer hongersnoden op. De voornaamste oorzaken daarvan zijn, dat de landbouwende bevolking heel weinig ont. wikkeld is en verder dat de cultuurgrond erg is versnipperd. Het ia ln hoofdzaak een agrarisch land. want 70 pet van de bevol king leeft rechtstreeks van de landbouw. De industrie heeft alleen in enkele grote steden enige betekenis kunnen krijgen, maar er werken toch maar enkele millioenen mensen in de (abrieken. Ondanks de ar moede van het land groeit de bevolking jaarlijks met 4 tot 5 millioen zielen aan en in Nederland weten we maar al te goed. welke problemen er aan de orde komen bij een snelle uitbreiding van de bevolking. Bevloeiing en verkeer XJEEDS in 1947 werd begonnen met een plan om het economische leven van de Brits-Indische gebieden te versterken. Dit was het zgn. Colomboplan, waarbij op grote schaal buitenlandse hulp aan India werd toegezegd. Terwijl dit plan nog in uitvoering is. heeft de Indiase regering een eigen vijf jarenplan laten uitwerken, dat voor het grootste deel met eigen middelen zal wor den gefinancierd. £r is een bedrag van 1350 millioen pond voor uitgetrokken, waarvan India zelf ruim 1100 millioen pond zal le veren. Dit geld moet bij elkaar gebracht worden uit de opbrengst van belastingen en binnenlandse leningen. Een overmatig zware last wordt dit bedrag niet geacht, daar de jaarlijkse uitgaaf overeenkomt met 4 pet van het nationale inkomen. Voor de be vordering van de landbouw en het aanleg gen van bevloeiingswerken zal 43 pet van het geld worden besteed. De stuwdammen van de bevloeiingsinstallaties zullen tevens dienen voor de bouw van waterkrachtcen trales. Voor verbetering van het verkeers wezen wordt 26 pet van het bedrag uitge- De foto van deze practische swagger be hoeft geen nadere toelichting. Zij spreekt voor zichzelf! Alleen zij vermeld, dat het een Amerikaans model is n.l. van de firma Swansdown te New York. Herverdeling van grond en nationaal inkomen ALEXANDRIë. Jan. 1952. ^I/ANNEER Mohammed Sai^Bey, dlrec- teur-generaal van de belllitingen, zijn zin kreeg, zou het Egyptiskn belasting stelsel ingrijpende wijzigingen ondergaan. Het jaarlijks nationale ihkomen van de staat, aldus verklaarde hij. bedraagt 600.000.000. d.w.z. gemiddeld 30 per jaar Per hoofd der bevolking van twintig mil lioen zielen. Vier millioen mensen leven van 1 of minder per maand en vier a vijf millioen mensen hebben niet naeer dan twee pond sterling per maand te verteren Niet meer dan twee millioen mensen hebben een in komen boven hetgeen als voor het levens- trhoud absoluut nodig wordt geacht. deze twee millioen ménsen gaat eweg het grootste deel van het jaar inkomen van het land. id Bey neemt aan. dat een gezin van vier of vijf personen, wonend op het platte land. een minimum inkomen van 10 100) behoort te hebben om in de aller noodzakelijkste behoeften te kunnen voor zien. Een gezin van dezelfde grootte, dat in de stad woont, zou met niet minder dan 15 per maand kunnen rondkomen. Om dit mogelijk te maken, aldus Said Bey. zou het nodig zijn het jaarlijks kRationale inkomén te verhogen tot W 750.000.000. Said Bey meent, dat het zelfs mogelijk zou zijn het op te voeren tot i 800 000.000. Vooropstellend dat het nationale inkomen tegenwoordig al heel weinig rechtvaardig wordt verdeeld, gaf Said Bey een hela reeka radicale hervormingen aan, welke hij als voorwaarde beschouwde om een herverdeling van het nationale inkomen te bewerkstelligen. In de eerste plaats, zei de hij, Is het nodig de landbouwproductie te vergroten. Ik geloof, dat dit mogelijk is met 25 per jaar. Twee millioen „feddans" (een feddan is ongeveer 3.000 vierkante meter) onont gonnen grond zou in cultuur kunnen wor den gebracht zonder dat dit grote moeilijk heden met zich zou brenfen en er zou nog heel wat meer kunnen worden gedaan om de woestijn te bevloeien door geiiruik te maken van rivier- en regenwater en door het slaan van putten. Ook de invoer van landbouwmachines zou moeten worden be vorderd. Het grondbezit sou volkomen moeten worden gereorganiseerd, zodat ieder, die in de landbouw werkzaam is, eigenaar zou worden van het land, dat hij bebouwt ter- vijl het oppertoezicht hierover op voet van coöperatie zou dienen te worden ge regeld. Als ik het Inzake de nationale aangelegen heden nog eens voor het zeggen kreeg, zou het eerste wat ik deed. zijn 4.000 of meer krotten-dorpen tegen de grond slaan en vervangen door nieuwe volgens een tien jarenplan. Dit zou een bedrag vergen van £500.000.000, verdeeld over tien jaar. Dit bedrag zou evenwel kunnen worden gehalveerd, wanneer er 500.000 mensen zouden kunnen worden gevonden, bereid elk jaar gedurende tien dagen te werken zonder loon. Wat betreft de industrie, zeide Said Bey: De arbeiders moesten aandeel tn de winst krijgen. Dit zou hun een prikkel geven om de productie te vergroten. trokken, want juist het ontbreken van we gen maakt het zo moeilijk de toestanden in het binnenland te verbeteren. Sociale voor zieningen nemen 17 pet in beslag en bevor dering van de industrie 14 pet. De land bouw zal men verbeteren door de boeren te leren, hoe ze met mest en kunstmest moeten omgaan, terwijl tegelijkertijd begon nen wordt met ruilverkaveling van grote gebieden. Een onderdeel van het landbouwplan is de uitbreiding van de jute-cultuur. Vroeger kwam deze jute uit het noorden van Brits- Indië, dus uit het tegenwoordige Pakistan. De fabrieken, die de jute bewerken, liggen echter in India. Onder het Britse bestuur leverde dit geen bezwaar op, maar door de gespannen verhouding tussen India en Pa kistan is Pakistan blijven zitten met de jute en stonden de Indiase fabrieken stil wegens tekort aan grondstof. Pakistan is toen. ook al wegens de geringe rijstproductie ln Bir ma, er toe overgegaan de (eelt van jute te vervangen door die van rijst en nu gaat India zelf de jutg telen om zijn fabrieken te kunnen gebruiken. Geboortebeperking TJOE groot de opzet van dit plan ook Is, voorlopig zal de nationale productie er niet meer dan ruim 1 pet per jaar door worden verhoogd. Dit is nauwelijks vol doende om de stijging der behoeften bij te houden, die het gevolg is van de bevolkings toeneming. Daarom wil men het plan aan vullen met iets dat nog geen enkele andere staat heeft geprobeerd, n.l. van staatswege gepropageerde geboortebeperking. Men noemt dit in India ..family-planning" wat zoveel betekent als propaganda voor de planmatige familie. De regering heeft er zich reeds van overtuigd, dat de religieuze autoriteiten er geen bezwaren tegen heb ben. Men ziet de zaak daar zo, dat vroeger, toen er aan gezondheidszorg heel weinig werd gedaan, de bevolking telkens weer ge decimeerd werd door ziekten en hongers noden. waartegenover thans, nu de epide mieën snel worden onderdrukt en hongers nood wordt gelenigd door internationale hulp. de bevolking sneller groeit dan de economische toestand kan verdragen. Het is wel een merkwaardig éxperiment. dBt India hiermee aan de orde stelt. Vreemdelingenindustrie op Cyprus NICOSIA (CYPHUS) Jan. 1952. DE INSTANTIES, die te maken hebben met het vreemdelingenverkeer, heb ben de balans over 1951 opgemaakt en zijn tot de slotsom gekomen, dat in het afge lopen jaar meer toeristen dan ooit te voren het eiland hebben bezocht. Meer dan 17.000 vreemdelingen brachten hun vacantie op Cyprus door, terwijl 10.000 op varenden van schepen, die bi er aanlepden, aan wal gingen en hier een dag door brachten. Naar schatting hebben ze voor een gezamenlijk bedrag van vijftien mil lioen gulden op het eiland verteerd, een record in de geschiedenis van Cyprus' vreemdelingenverkeer. De toeristen waren afkomstig van meer dan dertig landen, zoals Noorwegen. Dene marken. Argentinië en Brazilië. Pakistan en Abessinië. Bezoekers uit het Midden- Oosten zijn hierbij niet meegeteld. Het grootst aantal toeristen was afkom stig uit Egypte, van waaruit 6.996 vacan- tiegangers het land bezochten tegen 5200 in 1950, Hierop volgde Groot-Brittannië, al liep het aantal Engelse bezoekers van 2742 in 1950 terug tot 2587 in 1951. Meer dan duizend bezoekers kwamen uit Israël en de Libanon. In 1951 besteedden Amerikanen een be drag van 125.000 dollars op Cyprus. Britse toeristen worden geschat het vorige jaar 110.000 op het eiland te hebben achterge laten. In dit bedrag zijn de vervoerkosten naar en van het eiland niet begrepen. Het aantal toeristen, dat per vliegtuig naar het eiland feioam is. in vergelijking met degenen, die er per boot aankwamen, merkwaardig sterk gestegen.. Tegenover iedere passagier, die per boot op Cyprus aankomt staan er drie, die een luchtreis hebben verkozen. De melkproductie in 1951 Tn het afgelopen jaar heeft de Neder- A landse melkveestapel 5688 millioen kg melk geproduceerd met een gemiddeld vet gehalte van bijna 3,65* Dat was iets min der dan in 1950, n.l. een daling van 2,4'/*. maar het vetgehalte Is iets hoger, want dat bedroeg in 1950 ruim 3.62*Als we in aanmerking nemen hoe ongunstig het voor- 20F met 17.2*/*. van condens met 3.7"» en van vol melkpoeder met 42,3°De productie van mager melkpoeder daalde daarentegen met 47'Vy De caseïneproductie nam toe met 140.Y' en die van weipoeder met 68.4" De teruglevering van ondermelk en karne melk aan veehouders was 29*/» kleiner dan ln het voorafgaande jaar. De melkconsump- jaar was. hoe matig de kwaliteit van het tie steeg met 2.3"en die van karnemelk in 1950 gewonnen wintervoer en verder dat in het vierde kwprtaal van 1951 mond- en klauwzeer uitbrak, dan mogen we *iet eind cijfer zeer bevredigend noemen. Van de totale melkproductie werd 450 millioen kg gebruikt in de gezinnen van de boeren en de boerenarbeiders; 310 millioen kg werd gebruikt voor het opfokken en mesten van kalveren: 228 millioen kg werd verwerkt tot boerenkaas. Op de Zeeuwse eilanden en enkele andere plaatsen, waar geen zuivelfabrieken zijn. werd nog 30 mil lioen kg volle melk aan consumenten ver kocht. Na qftrek van deze hoeveelheden bleef er 4651 millioen kg melk over. die aan zuivel fabrieken en standaardisatie-inrichtingen werd geleverd Deze maakten daarvan 83 447 ton boter. 71.442 ton volvette kaas. 47.007 ton 40+ kaas (Edammers), 1632 ton 20 ♦- kaas (komijne en nagelkaas). 178.563 ton gecondenseerde melk. 19.732 ton vol melkpoeder. 14 420 ton mager melkpoeder. 4638 ton caseïne en 5758 ton weipoeder De boerenkaasproductie bedroeg ongeveer 22 000 ton. Vergeleken met 1950 daalde de boterpro- JHuctie met 10"!*/*. die van volvette kaas steeg met 18,7V*, van 40+ met 5.2' Honing voor arbeiders BERLIJN. Jan. 1952. regering van Oost-Dultsland gaat 'het over een andere boeg gooien. „Over tuiging, geen dwang" is het nieuwe wacht woord, waarmee men de loyaliteit van de arbeiders hoopt te winnen. Functionarissen alhier seggen, dat deze nieuwe tactiek wordt begeleid door een golf van crltiek op het verleden, toen de arbeiders eenvou dig werd bevolen hun taak te volbrengen. Een grote kop in een dagblad heeft de nieuwe geest, welke door de regeringt- bureaux waart, ingeluid. HU luidde: „Over tuig de mensen, beveel hen niet! Een maand geleden verscheen hü in de „Tëgliche Rundschau", het in 't Duitse ge drukte dagblad van de Russische bezet tingsautoriteiten in Oost-Duitsland. En zijn woord is wet! Sindsdien hebben de Communistische partij of Socialistische Eenheidspartij, zoals ze in Oost-Duitsland heet de vak verenigingen. en eerst kort ook de orga nisatie van het Nationale Front het hoofd gebogen en in redevoeringen en partij publicaties erkend, dat, hoewel ze reeds vele jaren inzake de aangelegenheden van de Republiek, het voor het zeggen hebben, ze nog steeds het allerbelangrijkste vraag stuk van alle niet onder de knie hebben, n.l. de vraag hoe de loyaliteit van de ar beiders te winnen. West-Bcrlijners. die met gespannen aan dacht de gang van zaken in Oost-Duits land volgen, menen dat dit alles logisch voortvloeit uit de veldtocht voor een ver enigd Duitsland. Velen hunner beschouwen dit als de eer ste stap van de communisten om de rade ren van hun gereinigde partijmsohine min der stroef te doen lopen tegen dat er in heel Duitsland verkiezingen zullen worden gehouden betreffende de vereniging. In dien het werkelijk tot vrfle verkiezingen naar Westers democratisch patroon komt, zeggen ze. zullen de communisten moeten kunnen steunen op overtuigde, loyale leden en niet op beangste en geïntimideerd* massa's. Wat hiervan juist zij. de veldtocht opende met een daverende knal en is sedertdien ondersteund door een hele reeks propagan- da-aanvallen. Zelf-crltiek is al meer ver toond op dit ondermaanse, maar dat de communisten erkenrjen te htJISbgn gefaald de arbeidende klasse voor zich te winnen, is iets gloednieuws. Communisten in boetepij TV opztenwekkende kop van de „Tügllche -'-'Rundschau" ging vergezeld van een hoofdartikel, waarin o.a. werd gezegd: „Sinds 1945 hebben de vakverenigingen veel gedaan om het lot van de arbeiders te verbeteren, maar er zijn ontstellende aan wijzingen. dat er nog niet genoeg is ge daan met betrekking tot hun Ideologische opvoeding. Arbeiders moeten in staat zijn de eisen van het ogenblik te begrijpen en er aan te voldoen krachtens hun innigste overtuiging. Over politieke en economische vraagstukken bestaat evenwel nog grote verwarring." Het dagblad verweet tal van bij name genoemde communisten en vak verenigingsleiders, dat ze methoden van het Pruisische leger hebben toegepast wan neer de arbeiders niet vatbaar bleken voor argumenten. Er moet geen bevelen zijn. voegde het blad er aan toe. maar alleen de mocratische besluiten. Slechts wanneer de leiders de arbeiders kunnen overtuigen vi de rechtvaardigheid van hun politiek, zullen ze in staat zijn de massa's mee te slepen en tot grote daden te brengen in het belang van de vrede, het herstel van de Duitse eenheid en de volvoering van het vijfjarenplan. Fred Oelssner, een lid van het Oostduit se F*olitbureau. bekende: De ideologische opvoeding is in verdrukking gekomen door de politieke en economische ontwikkeling, We hebben de arbeiders niet bevrijd van de ideologie van de kapitalistische klasse. We zijn niet in staat geweest onze eigen ideologie, die van Marx en Lenin, te doen zegevieren. Daarom moeten we thans alles op het spel zetten om de arbeiders voor ons te winnen en hun mentaliteit te wijzi gen. Ter wille van de smeer en ondermelk met 8.74/». Het verbruik van room steeg met 8.6' De zuivelproductie heeft zich dus aange past bij de markt. Er is minder boter ge maakt en meer kaas Ook blijkt uit de daling van de productie van mager melk poeder. dat het voordeliger was de onder melk niet als zodanig te verwerken Uit de vermindering van de aan boeren teruggele- verde ondermelk blijkt, dat de boeren voor hun varkens en kaiveren liever wei en op- fokmeel namen dan de dure ondermelk Deze kon beter bestemd worden voor de kaasindustrie, de condensbereiding of de consumptie Hoewel nauwkeurige cijfers over de gel delijke opbrengst nog niet bekend zijn staat het wel reeds vast. dat over het meik- jaar 1950''51 de garantieprijs ruimschoots werd gehaald. De regeringsgarantie zal dus niet aangesproken behoeven te worden Dat wil zeggen, dat het zuivelbedrijf niet alleen zichzelf heeft kunnen bedruipen en uit eigen zak het verlies op uitvoer naar En geland heeft kunnen betalen, terwijl een bedrag van omstreeks 70 millioen werd afgestaan als subsidie op de consumptie- melk ten behoeve van de gebruikers. Amerikaanse en Nederlandse manier van leven Als men de verhalen over Amerika leest, krijgt men dikwijls de indruk, dat de men sen daar hun inkomen geheel anders be steden dan hier. Toch blijkt de besteding?- wijze in grote trekken, voor wat de ge middelde inwoner betreft, elkander niet veel te ontlopen. Wij geven hier naast fHkander hoe het inkomen procentsgewijs wordt besteed in Nederland en in de Ver enigde Staten. Het Nederlandse cijfer heeft betrekking op 1949. het Amerikaanse op 1850. Nedetl. Ver. St Voeding 37.7 34,56 Woning 9.1 11.20 Verwarming, licht, enz. 5.3 3,51 Meubilering 6,4 5.93 Kleding en was 14,9 14.47 Gezondheid en hygiëne 3,7 5.10 Ontwikkeling en ontspanning 10.1 9.58 Belastingen en diversen 12.8 15.65 In het laatste cijfer is voor Nederland begrepen 5.1 aan belastingen en 5.2 aan verzekeringen. Beide staatjes hebben betrekking op gemiddeide arbeidersgezin nen. w w het Nationale Front, dat begin 1950 werd opgericht om de Duitse eenheids gedachte te bevorderen op een breed alle- partijen-omvattend plan, hoewel de drij vende kracht ook hier communistisch is, werd aan dezelfde critiek onderworpen. Voor de eerste maal werd de critiek rechtstreeks in verband gebracht met de pogingen nieuwe stemmen te winnen van mogelijke kiezers. „Neues Deutschland". spreekbuis vsn de Socialistische Eenheidspartij, zeide. dat het Nationale Front zijn gelederen behoort te zuiveren en vervolgens zijn voormannen verdelen in groepen van drie, die er op uit trekken om het volk te winnen, vooral in streken langs de westelijke grens waar de mensen nog het meest westers zijn georiën teerd. In West-Berlijn is een zekere neiging ti bespeuren een economisch motief te zoekei achter de communistische poging de con servatieve arbeiders honing om de mond te smeren. Naar hier verluidt zijn de rege ringsleiders ontzet over de verontwaardi ging, welke onder de Oostduitse Industrie arbeiders is opgestoken wegens de nieuwe arbeidscontracten. Waarbij het productie- pejl werd verhoogd, maar de lonen er min der goed afkwamen. Communistische zegslieden, onder wie vice-premier Walter UIbrlcht. hebben er kend, dat ln verscheidene fabrieken moei lijkheden zijn ontstaan, doordat de vakver enigingsbesturen trachtten de nieuwe con tracten meedogenloos door te voeren zon der d« betrokkenen van het doel en nut er van te overtuigen. Neemt u binnenkomen? mü niet kwalijk, map ik Nieuwe opvattingen in de bouw van kan toren zijn toegepast voor de lokalen van het makelaarskantoor Webb Knapp te New York. Het ontwerp van een jong Chi nees-Amerikaans architect, leoh Ning Pei, gebouwd op een afdak van een wolken krabber in Manhattan. Het beslaat twee verdiepingen die gebouwd zijn om cylin- dervormige pilaren en de vorm hebben van geometrische figuren als blokken en cylinders. Daarin zijn de kantoren inge richt. De inrichting is ultra modern. Exo tische planten en dwergbooxijpjes en ook schilderijen en beeldhouwwerken zijn in het interieur verwerkt. Engeland heeft gebrek aan binnenschippers TNE OUDERE generatie schippers, die de L' Britse binnenwateren bevaren. Is aan het uitsterven en naar het schijnt zijn er niet genoeg jongeren om de opengevallen plaatsen in te nemen. De leiders van het Britse transportwezen vragen zich af. waar ze mannen moeten vinden om de binnenscheepvaart te onderhouden. Vooral voor de vaart op lange afstand, tochten, die soms een week duren, zijn geen lief hebbers. Vroeger was het gewoonte, dat zoons de vaders opvolgden, maar de jongere gene ratie geeft de voorkeilr aan een vast baantje aan de wal. De veertig Britse transportschepen, die de kanalen van Leeds en Liverpool bevaren, zijn alle voorzien van een dieselmotor en elke maand ver voeren ze een last van 5.000 ton. Zo'n schip heeft echter slechts een kajuit, bestemd voor de tweekoppige bemanning. Een der gelijke hut maakt een inbreuk op de vroe gere regel, dat het schip woning bood aan het gehele gezin van de kapitein Een amb tenaar van een arbeidsbeurs te Liverpool zeide: Do binnenvaart is tweehonderd jaar een roeping geweest, een soort van levens wijze. maar tegenwoordig vraagt niemand meer een baantje bij de binnenvaart. De moderne schipper gevoelt er niets voor zo lange tijd van zijn gezin te worden ge scheiden. De deskundige geraadpleegd. Zeg eens, vrouwlief, wat doe j\), wan neer je bêarnaise saus klontert Bern. 28 Jan. '52 LAATSTE maanden is er een golf van misdaad over Zioitserland gegaan, hetgeen de vraag heeft doen rijzen of het gewenst is te besluiten tot weder-invoe- ring van de doodstraf. Vooral in Duits Zwitserland kwamen tal van misdaden voor, o.a. werd de bekende bankier Armin Bannwart vermoord, en de daders hier van zijn verscheidene weken na het ge beurde, nog steeds op vrije voeten. Dit hee't het openbare geweten wakker ge schud en de afgevaardigde voor Zürich in de Bondsraad, Paul Gysler, heeft een mo tie ingediend, waarin de Federale rege ring wordt gevraagd of wederinvoering van de doodstraf niet in het algemeen be lang Zou zijn. Binnenkort zal dit vraagstuk in discussie worden gebracht. Alles wijst er evenwel op. dat men over het algemeen hiervoor niet veel zal blijken te gevoelen. De doodstraf heeft noch ln Zwitserland als geheel ge nomen noch in de Volksvertegenwoordiging, veel voorstanders. De doodstraf werd uit het Zwitserse wet boek van strafrecht geschrapt ln 1938. nadat in de practUk reeds bijna zestig jaar lang aan de regeringen van de afzonderlijke kan tons was overgelaten of om te beslissen of de doodstraf moest worden uitgevoerd of niet. In al die jaren zijn slechts negen misda digers naar de guillotine verwezen, naar het instrument, waarmee in Zwitserland dood vonnissen ten uitvoer worden gebracht. De laatste man, die de door hem gepleegde misdaad met zijn leven moest boeten, was een kindermoordenaar in het kanton Uri. hij werd in 1924 onthoofd Tijdens de tweede wereldoorlog evenwel hadden militaire tribunalen de bevoegdheid doodvonnissen uit te spreken. Tussen 1940 en 1944 werden niet minder dan 19 mensen door die tribunalen ter dood veroordeeld wegens hoogverraad en gefusilleerd. A f wisselende geschiedenis T700R de eerste maal werd de doodstraf ln Zwitserland afgeschaft in 1874. toen in het gehele land een volksreferendum werd gehouden op grond waarvan een nieuw Grondwetsartikel werd aanvaard, waarbij de doodstraf buiten de wet werd gesteld Dit duurde slechts vier jaar. gedurende welke periode er een even sterke golf van misdaad door het land voer als thans het geval ia. Dit gaf aanleiding in 1878 een nieuw referen dum te houden, waarbij het Zwitserse volk met een geringe meerderheid van 200 000 „ja's" tegenover 181 000 „nee's" de kan tonale regeringen de bevoegdheid gaf de doodstraf voor ernstige misdrijven weer ln te voeren. Twee jaar later geschiedde dit In een aantal kantons en wel voornamelijk in kan tons met een merendeels Rooms Katholieke bevolking. De meeste kantons evenwel hiel den zich aan het besluit van 1874 en daar bleef de doodstraf dus afgeschaft Deze staat van zaken bleef zo gedurende de eerstvolgende 20 jaar In 1898 werd an dermaal een volksstemming gehouden, waarbij het Zwitserse volk een motie aan nam. waarbij de federale regering gemach tigd werd een nieuwe strafwet op te stellen, welke voor geheel Zwitserland zou gelden ter vervanging van de strafwetten, welke in de verschillende kantons van kracht waren. Dergelijke aangelegenheden evenwel eisen gewoonlijk langdurige voorbereidingen. Het duurde dan ook nog twintig jaar voor de regering in. 1918 een ontwerp voor een nieuwe strafwet bij het parlement Indiende. De debatten, welke hierover in de twee Kamers van het parlement werden ont ketend. duurden ook nog twintig laar en zo gebeurde het. dat de nieuwe Strafwet pas ln 1938 was goedgekeurd, zowel door de twee huizen van het parlement als door een refe rendum onder de bevolking. Nauwelijks was de wet van kracht ge worden. of de tweede wereldoorlog brak uit waardoor de doodstraf opnieuw moest wor den ingevoerd. Ditmaal werd echter uit drukkelijk verklaard in art. 27 van de wet, dat iemand slechts ter dood kon worden ver oordeeld door een militaire rechtbank en alleen in tijd van oorlog. Men uerwacht, dat de discussies, welke de notif van de heer Gysler zal ontkete nen n%fl zo lang zullen d: ren als bij vortge gelegenheden het geval is geweest en het staat wol bijna vast, dat het Zwitserse Wetboek uan Strafvordering niet teeer op nieuw een "wijziging zal ondergaan.

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 3