„Liever sneuvelen in eerlijke strijd dan sterven van hongeren uitputting" Werknemer in Volksdemocratieën is slecht af! Heeft de Kominform afgedaan als politiek instrument? ERKORT VERHAA AS Meer veiligheid op reddingboten Tsjecho-Slowakije krijgt een handelsvloot Statistieken zeggen Hft fabeltje van de „arme" arbeider Het lied van de ^schijn D' urgs aandeel in Lil uitvoer B.L.E.U. Laatste openbare bijeenkomst in 1949 N\ Meer-import van uit Brazilië. toffie Truman bereid zich te „offeren" Naar betere basis voor de liberalisatie P.T.T. GAF EXPORTZEGELS UIT Verzamelaars mogen er alleen naar kijken Franse regering op de bres voor de frank Toerisme in Bejgië had 1951 beter seizoen Bouw van tien woningen en een badhuis PHILIP CARTERET Spanden Hollanders samen om kapitein Carteret te doden Haifa krijgt dit jaar er een nieuwe haven bij De monding van de Kisjon wordt verbreed M" Uit brandende wagen net op tijd gered Wisselvallig weer PRESIDENT TRUMAN OP VOOR RECHTEN DER NEGERS Een riem, een musqueton en lijflijnen Moeilijkheden in administratie van landbouw-pensioenfonds Minister overweegt geen maatregelen Speciale vrij haven bij Stettin Reeds voor ƒ2.000.000 „winters" schilderwerk Damesschoenen met ventilatie ^tiid-Afrika's nationale gedenkdag Verzetactie onder de inboorlingen (TWEEDE BLAD - PAGINA GOUDSCHE COURANT WOENSDAG 13 FEBRUARI 19*1 A. WENEN, Februari. HONGAARSE per» wflst vaak in ar tikelen op de tegenstelling tussen het leven van de arbeider in Hongarye, een welvarend man. die volop voedsel en kle ding heeft, die prachtig is gehuisvest en een hoog loon geniet, en dat van de Oostenrijk se arjbeider. van wie dan wordt gezegd, dat hU slecht gevoed, slecht gekleed, overwerkt en onder-betaald wordt terwijl hU by voort during in vrees en beven leeft voor werk loosheid De niet-communistische pers in Oosten rijk hangt daarentegen vaak een beeld op van I de arbeiders in Hongarije en andere volksdemocratische landen, die slecht wor den gevoed, overwerkt zijn, niet in staat van baantje te veranderen en die absoluut geen mogelijkheid hebben zichzelf of hun positie te verdedigen door middel van stakingen of andere actie tegen het staatskapitalisme van het tegenwoordige regime. Daar beide landen tot de tweede wereld oorlog deel uitmaakten van hetzelfde Oos tenrijks-Hongaarse Rijk en daar ze bijna groot zijn en beide een goed ontwik kelde! industrie bezitten naast landbouw als voornaamste bestaansmiddel, ligt het voor I Belgisch-Axemburgse besprekingen, Taandag teT3russel zijn gevoerd, heb- teleid tot een regeling van de verde ler uitvoervergunningen voor metaal- ;cten naar de landen der Europese Betallngs Unie. Die vergunningen zullen als volgt worden verdeeld: 40' voor Luxem burg [en 60" n voor België. lerzijds is het principe van Luxem- e deelneming aan de financiëring van de uiltvoer naar de E.B.U.-landen aangeno men. Slechts de omvang er van moet nog worden bepaald. De 15e van deze maand zal niettemin een eerste Luxemburgse beta ling yan 72 millioen worden verricht voor rechtstreekse afrekening bij de E.B.U. Zopdag a.s. zullen de ministers van de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie te Luxemburg opnieuw bijeenkomen. BLOEMENVEILING. Rodenrijs 12 Februari. Potplanten: Azalea 0.8(1—1.90: Begonia 0 31— 0.34; Cyclame 0.11—3.30; Cineraria 0.73—0.94; Vfcus 3.20—3 30; Kalanchöe 13.16—21.00; Primula 0.08—0.59, alles per stuk. Snijbloemen: Anemonen 0.42—0.88, per bos: Blauvfe druiven 0.18—0.25 per bos; Crocussén >pr stuk; Chrysanten Germ. 0.16 per st 0.24 per st.; Fresia's 0.91—1.02 per bos; Narcissen 0.66 per bos: Plumosa 047—098 per bos; Pruners 0.47—1.60 per bos; Seringen 0.08—Oj.38 per st.; Tulpen 0.49—0.89 per GROENTEN VEILING. Rodenrijs 12 Februari. Sla ie art 9.8015.20 per 100 stuks; Boerenkool mgmtr Spruil kist. de hand. dat de statistieken betreffende de kosten van levensonderhoud in beide lan den eens naast elkaar warden gelegd en dat men de ontwikkeling van lonen en prijzen sedert 1938 in beide landen met elkaar ver gelijkt. De cijfers, welke we hier laten vol gen. zijn officieel vastgesteld. In 1938 was de levensstandaard in beide landen vrijwel ge lijk Vergelijkingen tussen de indexcijfers inzake de stijging van lonen en prijzen zijn daarom mogelijk zonder dat hiervoor bij zondere berekeningen behoeven te worden gemaakt. De lonen zowel in Hongarije als in Oos tenrijk zijn meer gestegen voor ongeschool de arbeiders en vrouwen dan voor zeer ge schoolde mannelijke arbeidskrachten. In beide landen is er een neiging geweest om de grote verschillen, welke bestonden tus sen het loonpeil van ongeschoolde en ge schoolde arbeiders, tussen ongeschoolde ar beiders en intellectuele arbeidskrachten, uit te wissen. Beschouwt men alle klassen werk nemers, zowel mannelijke als vrouwelijke, geschoolde en ongeschoolde, als één geheel en stelt men de loonnorm in 1938 op 100 dan is het loön in Oostenrijk thans gestegen tot de index 673. In Hongarije is het loon-ge- middelde van alle arbeiders gestegen tot het indexcijfer 638. Dit betekent, dat de loons- verschuivingen in beide landen ongeveer hetzelfde beeld te zien geven. Dit wordt be vestigd door het feit dat. wanneer het ge middelde loon van Hongaarse en Oosten rijkse arbeiders met elkaar wordt vergele ken en men er daarbij rekening mee houdt, dat de officiële koers van de Hongaarse fo- rint iets hoger is dan die van de Oosten rijkse schilling, men tot de conclusie komt, dat ze zo ongeveer even hoog zijn. Nuchtere cijfers Vergelijkt men vervolgens de cijfers be treffende de stijging van de kosten van le vensonderhoud in beide landen, dan krijgt men een juiste basis om de levensomstandig heden van de arbeiders in beide landen te vergelijken. Hieronder volgt een lijstje van de indexcijfers voor de prijsstijging in beide landen. Uitgegaan wordt van het indexcij fer 100 in 1938 in beide landen. In 1952 Bruin brood Bloem Melk Boter Gerookt spek Spek Eieren Aardappelen Rundvlees Varkensvlees Dit staatje toont a Hongarije 121 Oostenr. 550 2200 2000 3600 3850 3700 1900 4500 3500 3500 i dat. terwyi de lonen on- 789 92 1390 990 1200 geveer even sterk gestegen zfjn In Oosten* ryk en Hongarije, de prijzen van de eerste levensmiddelen in Oostenryk veel minder omhoog zyn gegaan dan in HongarUe. het geen vooral voor de grote gezinnen van zeer veel betekenis is. De prijzen, die voor de arbeiders liet meeste gewicht in de schaal leggen, n.l. die van brood, bloem, aardappelen en rundvlees, zijn in Hongarije 2 a 5 maal zo sterk geste gen als in Oostenrijk. Dit was niet van zo veel betekenis, zolang de arbeiders in Hon garije een minimum rantsoen kregen tegen redelijke prijzen. Maar sedert de eerste mi nister Metyas Rakoski het eind van de rantsoenering heeft aangekondigd, zijn de lonen met ongeveer 20*/» omhoog gegaan, BERLIJN. Februari. *]Vradat men gedurende meer dan twee •*-"jaJr niets heeft gemerkt van enige activiiéit van de Kominform. is men hier geneigd te veronderstellen, dat deze eens zo machtige organisatie heeft afgedaan als een belangryk instrument der Russische politiek. De laatste officiële byeenkonwt van djs Kominform werd in November 1949 gehou len in Hongarye. Sindsdien heeft het gifote hoofdkwartier te Boekarest wel iswaar doorgewerkt, maar er zyn geen vergaderingen meer geweest, die konden worden vergeleken met de vroegere, welke zich bezig hielden met de gehele wereld. Zo er al vergaderingen zijn gehouden, waren zo niet openbaar, hetgeen geheel in ■tryd is met de gewoonte van de Komin form. Van Stalins spreektrompet is de Komin form gedegradeerd tot een administratief hoofdkwartier, waar de propaganda wordt •voorbereid en waar lagere autoriteiten worden opgeleid, aldus berichten in de Oostetiropese pers. De (schepper en eerste leider van de Kominform was, Zhdanov. Zfjn dood ont nam Rusland niet slechts een leider, maar ccheen ook de Kominform te hebben ach- tergel4ten zonder bepaald doel en zonder verstand. Zelfs wanneer Zhdanov niet zou zijn gestorven, was de algemene mening hier van hen, die Oosteuropese kwesties kennen, dat de Kominform in 1949 reeds zichzelf had overleefd. De Kominform had twee opdrachten: het Marshall-plan te gronde te richten en het nationalisme uit te roeien in de Oosteuropese communis tische landen. Het Marshall-plan werd rus tig doórgezet in weerwil van de stakingen in Frankrijk en Italië in 1947, waarvan men aannam, dat ze waren geïnspireerd door de Kominform Met hoeveel succes het natio nalism; is uitgeroeid, kan men afleiden uit het aa rial zuiveringen en terechtstellingen in Oost-Europa sinds 1947. De pederlaag der Russische propaganda In de vorm van het zich losmaken van Rusland door maarschalk Tito, heeft er toe geleid, dat men de nutteloosheid van de JKominjform is gaan inzien. Leiders in 't gevang Qinds<jlien is de leidende personen in de Kominform nog iets heel ergs over- fcomenj Velep zijn afgedwaald in de communis tische schemering en in de laatste maanden zijn eerst Vladyslav Gomulka van Polen en dan Rudolf Slansky uit Tsjecho-Slowa- kije beide leden stichters van de Kominform in hun eigen landen voor de röchter gedaagd wegens verraad! Gomulka, die machtig was als secretaris generaal van de Poolse communistische partij, wacht nu te Warschau op zijn ver oordeling. tezamen met een andere vroe gere ï*oolse communistische leider, Marian Spychalski. beschuldigd van verraad la Tito. Slansky. een te Moskou opgeleide communist, die generlfei verbinding had met dej Westerse ballingen, br%cht de oor logsjaren door te Moskou en hU bevond zich nog daar. toen hij werd benoemd tot secretaris-generaal der Tsjechische com munistische partij. Men is in West-Europa onzeker of hij gevangen werd gnomen •wegens een ruzie met zijn pafTïjgefmot Clement Gottwald. de Tsjechische presf> dent, omdat hij openlijk het Tsjechische economische plan verknoeide, dan wel wegens een half vergeten wangedrag, waarop eerst thans de aandacht van zijn Moskouse opvoeders was £ev^Ie" ^J feit blijft bestaan. *dat Gomulka en Slansky die met elkaar aan dezelfde tafel zaten, toen de Kominform werd geboren, in hun tegenwoordige positie hun plicht niet heb ben gedaan en dat zij zich hebben schuldig gemaakt aao fouten, welke meer en meer de organisatie hebben ondermijnd sinds het optreden van Tito. de breuk van Tito met de heren te Moskou werd het hoofdbureau van de Kominform van Belgrado naar Boekarest overgebracht. Zevenhonderd ambtenaren werken daar in het vijf verdiepingen hoge hoofdkwartier. Het heeft heel wat stof tot praten gegeven, dat zij allemaal getrouwd zijn en dat zij hun vrouwen hebben moeten achterlaten. Journalisten, die het gebouw hebben bezocht, verklaarden dat het nauw lettend bewaakt wordt door politiepatrouil les. Zij zeiden ook, dat de voornaamste taak van deKominform thans is, naast het uitgeven van een weekblad in een half dozijn talen, het verzamelen van statis tische gegevens aangaande de wereld en materiaal gereed te maken voor afgevaar digden in de Sowjetgroep van naties. Hoewel de Kominform slechts negen officiële leden heeft de Sowjet-Unie en haar satellieten. Frankrijk en Italië zijn waarschijnlijk alle Europese communisti sche partijen te Boekarest vertegenwoor digd. De taak van feolitlevorming, welke de Kominform vroeger had, is thans waar schijnlijk overgenomen door nieuwe, z.g.n. mantelorganisaties. Het voornaamste hier van is de Wereldvredesraad, welke, naar verluidt, een krachtig beroep heeft gedaan op de bronnen van hef hoofdkwartier der Kominform. om zijn vergaderingen van afgevaardigden te voorzien van tolken en het nodige materiaal. Andere organisaties zijn de Wereldfederatie van de Democra tische Jeugd en de Internationale Federatie van Democratische Vrouwen. Nu de koffledietributie is /ipgeheven en de staatsaankopen van dit artikel, die door middel van het Voedsel tthport Bureau tot stand kwamen, daarmee tot het verleden behoren, kan de handél In het buitenland inkopen volgens eigen inzichten. Het ligt echter In de lijn van de verwach ting. dat het verbruik van koffie in Neder land zal stijgen boven het niveau van tij dens de rantsoeneringsperiode, toen het verbruik door cfe distributie beperkt was tot 1,4 kg per hoofd. Het ligt in de bedoeling, dat de hieruit voortvloeiende meer-import in eerste in stantie uit Brazilië zal worden betrokken. De regering, die zulks door het afgeven van invoervergunningen kan bewerkstelligen, wil dit doen als tegenprestatie voor de in dustriële orders die Brazilië ln ons land plaatst. Voor het overige zal men de tra ditionele verdeling over de verschillende markten handhaven. In 1938 betrok Nederland zijn koffie voor 30'/. uit Indonesië. 42*/* uit Brazilië en 28 uit andere gebieden Toen gebruikte de Ne derlander per hoofd 4,3 kg per jaar, juaar het ziet er naar uit, dat het moeilijk zal zijn het vóóroorlogse peil te benaderen. De redenen hiervan zijn o.m., dat het theever- bruik sindsdien ongeveer is verdubbeld, terwijl er nog steeds een wereldtekort aan koffie bestaat, waartegenover staat, dat de koopkracht is gedaald. maar daarentegen zijn de kosten van le vensonderhoud. vergeleken met die van 1938 enorm gestegen. Om een eenvoudiger vergelijking te ma ken. terwijl de prijzen in Oostenryk 5 a 13 maal zo hoog zyn als in 1938 zyn die in Hon garije tot het 12- 4.1-vond gestegen. In de zelfde periode zyn de lonen ongeveer even sterk omhoog gegaan en daar ze in 1938 in beide landen vrijwel gciyk waren, wil dit zeggen, dat de levensstandaard in Hongarije aanmerkeiyk is gedaald, vergeleken by die in Oostenryk. Volgens het democratische Congreslid Adolph Sabath heeft president Truman ge zegd. wellicht naar herverkiezing te zullen streven, indien hij van gevoelen is, dat d't noodzakelijk is om de vrede te bevorderen. Sabath verklaarde tegenover journalisten, dat Truman verteld had. dat de taak van een president „moordend" was. dóch dat. indien hij werkelijk van gevoelen was. dat hij. Truman, de V.S. en de wereld van dienst zou kunnen zijn bij het vestigen van de vrede, hij bereid zou zijn zichzelf „op te offeren". De OEES wil de liberalisatie van de Europese handel op een nieuwe steviger basis grondvesten. De commissie voor het handelsverkeer der OEES is tot het inzicht gekomen, dat artikei 3 van de liberalisu- t'ocodex, waarbij de deelnemende landen wordt toegestaan hun llberalisaLemaalrb- geltt. naar eigen goeddunken ongedaan te maken, niet bijdraagt tot het vrijmaken van de handel van alle beperkingen. Daar dit artikel betrekking heeft op de eerste ge meenschappelijke lijst van vrije importen mrAl er naar het oordeel van de commissie een basislijst voor alle bij de OEES aange sloten landen komen, waarbij alleen in nauwkeurig omschreven uitzonderingsgeval len liberalisatiemaatregelen ingetrokken kunnen worden. Hiervoor zal herziening van de eerste gemeenschappelijke lijst noodza kelijk zijn. waarvan dan goederen moeten worden afgevoerd, terwijl anderzijds goede ren van de geprojecteerde tweede gemeen schappelijke lijst naar de eerste zouden moeten worden overgebracht. De commissie voor het handelsverkeer be gint op 3 Maart een nieuwe zittingsperiode waaritj de voorschriften voor het van kracht maken en buiten werking stellen van de tasiSlijst zullen worden uitgewerkt. Wan neer deze voorschriften zullen zijn geformu leerd. zal de basislijst definitief kunnen worden opgesteld. Een subcommissie is reeds Inet de samenstelling van deze lijst belast. VELE verzamelaars zullen met philatelis- tisch verliefde blik naar deze postzegel kijken en wensen, dat zij deze „dure" in hun verzameling zouden hebben. Maar het zal niet gemakkelijk zijn er een te bemach tigen, want op alle postkantoren schudden de zegelverkopers hun hoofd als er om een postzegel van 15.— of 25.— wordt gevraagd. Er is maar één man, die er een aantal onder zijn berusting heeft en dat is d chef-zegelverkoop op het hoofdpostkantooi Maar ook hij zal niet zo'n dure door zijn loketje schuiven. Slechts indien men een luchtpostpakket heeft, dat met 15. meer moet worden gefrankeerd, vindt men een willig oor bij hem. Maar denk niet, dat men de zegel in handen krijgt. De chef plakt zelf het waardevolle papiertje op het pakket, dat men heeft achter te laten. Wat de reden van deze grote voorzichtig heid is? De P.T.T. beweert bevreesd te zijn, dat door het vrij in de handel brengen van de luchtpostzegels van 15 en 25.— die in November zijn uitgegeven, de devie- zenbepalingen worden ontdoken. Maar het is zo goed als zeker, dat bij de uitgifte van deze zegels het langs philatelistische weg kweken van een deviezenpotje heeft voorgezeten, want in Amerika en Zwitser land, de landen met de keiharde valuta, wordt druk reclame gemaakt door de MARKTBERICHTEN Veemarkt Doetinchem Op de Dinsdag te Doetinchem gehouden vee markt werden in totaal aangevoerd 2234 stuk* vee, namelijk 802 runderen, waaronder begre pen 136 vette runderen. 124 vette kalveren. 623 nuchtere kalveren. 32 schapen. 4 lammeren, 6 gelten, 8 paarden, 624 biggen. 11 lopers. De noteringen waren als volgt: kalf- en melkkoeien 675-/ 975; kalfvaarzen 625- 870; in het voorjaar kalvende koelen e50 775; gulste koeien 456-/ 680. gulste vaar zen. 480-/ 860; pinken 360-/ 460; graskal veren 240*—290: fokkalveren 100—125; vette schapen 100—130; lammeren 65- 80; geiten 25—45; nuchtere kalveren 33— 55; biggen 38—48; lopers 60—70, alles per stuk. a Slachtvee: koelen en vaarzen, eerste kwali teit 2.70-/ 2.90. tweede en derde kwaliteit 2.30—2 85; stieren 2.55—2.70 per kg. ge slacht gewicht aan bouten. Vette kalveren i.Bo—2 30 per kg levend gewicht. Nuchtere kalveren: Iets flauwer prijzen. De handel in kalf- en melkkoeien van de beste kwaliteit was vlug. ln de overige soor ten was de handel kalm. De beste soorten gulste koeien voor de welde werden vlug ver handeld. doch de prijzen lagen niet lager. De prijzen van de fokkalveren waren vooral niet hoger. In schapen was de handel onver anderd. De handel in biggen en lopers was kalm. De prijzen waren iets gezakt. Veemarkt Groningen Kalf- en melkkoeien. Ie soort 900950. 2e soort 725-f 825, 3e soort «25-/ 700; kalfvaarzen 775-/ 850, 575-/ 875; ln het voorjaar kalvende koelen 850—950, 850— 725- vare koeien 575650. 475525; stieren 2.40-/2 48. 2.00-/2 10 sl. gew.; kalveren en pinken 150—525; slachtvee 2.50-/ 2.58. 2.202.30. 1.90-/ 2.05 per kg slachtgew.; nuchtere kalveren 2850; weideschapen 90-/ 130; vette lammeren «5 115; vette schapen 110—140; loopvar kens 65; biggen 45—50. f 34—38- vette varkens 2 00-/ 2.06. 1.70-/ l 85 per kg le vend gew.; zouters 1.94—1.96 per kg levend gew Aanvoer: 1149 runderen. 912 kalveren. 143 schapen. 432 varkens. 297 biggen. 31 paarden, 34 bokken en gelten. totaal 2998. De kalf- en melkveehandel was bij vrij grote aanvoer uiterst laag gestemd, waardoor de vorige weekprijzen slechts met moeite en niet geheel waren te bedingen. Er werd veel vee omgezet met verlies. Op de afdeling «lachtvee bleven voor de beste kwaliteiten de prijzen onveranderd. Toch hielden zij zich voor de afwijkende soorten i v.m. de grote aanvoer met moeite staande. Voor de nuchtere kalve ren. waarvan inmiddels de aanvoer flink toe gaat nemen hielden de prijzen zich bij min der vlugge handel met moeite staande. De handel en omzet van het wolvee had evenals de aanvoer weinig te betekenen. I.v.tn. de kleinere aanvoer der vette varkens waren hiervoor de prijzen bij langzame handel ruim zo hoog. De zouters daarentegen iets lager Voor de biggen, welke ook langzaam kopers vonden, bleven de hoge prijzen gehandhaafd Graanbeurs Groningen GRONINGEN, 12 Febr. Rode tarwe 21.25— 24.25, witte tarwe 21.25—25.00. inlandse rogge 30.25—30.25. wlntergerst 30.25—37.25 zomergerst V—39.25, witte haver 26.25—32.15, groene erw ten 40.80—61 50. karwijzaad 60.50—70 00, gele mosterdzaad 50.40—71.00. kanariezaad 35 25- 41.00. blauwe maanzaad 90.50—107.50. lijnzaad witbloei 70.60—100.00, lijnzaad blauwbloei 120 80 —180.00. wlntergerst (inlv.) 20.25—23.25, Mansholtgerst 30.25—39.75. witte haver (Inleve ring) 20 00—22.00. Het aanbod was groot. Over het geheel was de stemming kalm. In de prijs van tarwe kwam vrijwel geen verandering Het aanbod bestond uit circa 1300 ton. Voor rode werd tot 24.25, voor witte tot f 25 gemaakt. Rogge ongeveer 50 ct lager. De beste monsters bedongen 35.25. mindere kwaliteit van 34.80-/ 34.75 Wlntergerst plm. 1.- lager. werd langzaam verkocht van 36.25— 37.25 Zomergerst ongeveer 0.75 lager. De mooie kwaliteit was koopbaar voor 39.25. bij uitzondering 39.50. Voor Mansholt werd tot ƒ40.— betaald. Witte haver liep flauw af. Sommige partijen werden voor 32.25 uit de markt genomen, maar een groot gedeelte moest worden afgegeven voor 31.75. terwijl aan het slot Iets meer dan 11 50 was te be dingen De aanvoer was groot. Groene erw ten waren van 106-/ 2.00 lager. Het aanbod was gering. Mooie partijen werden bijna niet aangeboden Naar kwaliteit besteedde men van 52.00— 61.50. Geel mosterdzaad werd ln de mooie kwaliteit betaald met 71.— en 72.— Kanariezaad was 1.— lager. Goed zaad was koopbaar tot 41.— Voor blauw bloei lijnzaad (zaal) werd tot 160 - gemaakt. Witbloei moeilijk te verkopen, ongeveer 10.— lager, ging tot 100.—. Voor blauw- maanzaad bestond meer attentie. Bepaalde geruchten omtrent een eventuele devaluatie van de Franse frank, die hun weerklank vinden in persberichten in en kele landen, zijn volgens bevoegde Franse kringen niet vreemd aan de stijging van goudprijzen en deviezenkoersen. die dezer dagen te Parijs kon worden waargenomen. In deze kringen verklaart men. dat genoem de geruchten van iedere grond ontbloot zijn en alleen met speculatieve bedoelingen in omloop worden gebracht. Door de maatregelen, die de Franse re gering genomen heeft tot vermindering van het deviezentekort, nl. de voorlopige op schorting van de liberalisatie van het han delsverkeer en grotere steun aan expor teurs werkt de regering juist in een aan devaluatie tegengestelde richting. Deze maatregelen zijn getroffen ter verdediging van de frank. P.T.T. voor de nieuwe uitgave, die bij aan koop dan natuurlijk in die harde valuta moet worden betaald. Postzegelhandelaren kunnen de zegels uitsluitend in het buiten land verkopen, waartoe zij een vergunning bij de Nederlandsche Bank moeten aan vragen. De Posterijen zorgen dan wel voor de verzending, want je kan nooit weten Het toeristische seizoen is in 1951 in Bel gië over het algemeen beter geweest dan dat van 1950. Volgens de statistieken wer den in 1951 4.770.580 overnachtingen geboekt tegenover 3.458.548 in het voorgaande jaar. De kust nam hiervan 74 procent voor haar rekening, gevolgd door de oude steden en de Ardennen met resp. 13 en 7 procent. Zo als steeds waren ook dit jaar de Engelsen de beste klanten aan de kust. Hun totaal aantal logeernachten bedroeg 33 procent van alle overnachtingen van vreemdelingen in België. In hotelkringen maakt men zich zeer ongerust over de beperking der devie- zentoewijzing aan Engelse toeristen tot 25 pond. Een delegitie heeft zich reeds naar het commissariaat voor toerisme, een rege ringsinstantie begeven en er op aangedron gen alles in het werk te stellen om een ver hoging te verkrijgen voor die Engelse toe risten. die een bezoek aan België willen, brengen. Na Frankrijk met 195.781 ovemach- tinhgen. komen de Nederlanders op de derde plaats met 149.960 overnachtingen, hetgeen 41 procent meer is dan verleden jaar. De kust boekte 3.167.943 overnachtingen van Belgen tegenover 2.186.626 overnachtingen in 1950. HOOG WATER 14 FEBRUARI. Antwerpen 05.58, 18.21; Vlissingen 03.54. 16 17; Terneuzen 04.22. 16.42; Wemeldlnge 05 45. 18 02; Hansweert 05.02. 17.29; Zlerikzee 05.28. 17 80; Brouwershaven 04.59. 17.08; Willemstad 06 36, 1853: Hellevoetsluis 05.47. 17.58; Dordrecht 07.44, 19.53; Rotterdam 06.32 19 05; Hoek van Holland 04.59. 17.03; Scheveningen 05.18, 17 26; IJmuiden 05 53. 18.01; Den Helder 09.45. 21 35: Kornwerderzand 11.49.Harlingen 12.00. Terschelling 11.41. 23.47; Zoutkamp 00.36. .06; Delfzijl 01.46. 14.16. Huizen met douche doen badhuis schóde Is het dalend bèzoek aan het badhuis mogelijk te wijten aan het bouwen van nieuwe woningen met douche gelegenheid. zo werd bij het afde- lingsonderzoek van de Goudse ge meentebegroting gevraagd. Naar onze mening, aldus het antwoord van B. en w„ heeft het bouwen van nieu we woningen met douchegelegenheid inderdaad invloed op het bezoek aan het volksbad. KAA8MARKT WOERDEN 13 Februari. Aangevoerd 20 partyen, I. 2.41—2.45; II. 2.36—2.40; extra tot 2.60. Han del matig. Reeuwijk Schoorsteenbrandje. Dinsdagmorgen brak een schoorsteenbrand uit ten huize van de familie Van Tienhoven aan de Blatteweg. De branweer behoefde met de spuit geen dienst te doen en kon met andere middelen de brand blussen. Werkloosheid. In de afgelopen week waren ln de overbruggingsregeling 87 personenc in de sociale bijstandregeling 19 personen en in de kleine zelfstandigen-regeling 6 personen opgenomen. Ammeistal Kerk heeft nieuw dak- Het dak van de Ned. Herv. Kerk is thans geheel gerestaureerd. Het is van nieuwe leien voorzien. Er zijn ook nieuwe goten aangebracht. Aan de jaarlijkse kostbare re paraties is nu een einde gekomen. Veerboot klaar. Met de nieuwe veerboot die vorig jaar in gebruik is genomen, ging het niet steeds naar wens. Het vaartuig was dikwijls defect, waardoor de oude, kleine boot. moest invallen. Thans is de boot na een langdurige reparatie weer in de vaart. Geen baas in eigen huis. Tegen een in woonster is proces-verbaal opgemaakt we gens het zonder toestemming afstaan van een ge/deelte van haar wor»ng voor inwo ning. 0<^c de betrokkene, die kwam inwonen •verbwiseerd. A.N.B. vergaderde. De afdeling Ammerstol in de Algem. Nederlandse Bouwvakarbei dersbond hield in Het Gebouw haar jaar vergadering. In het afgelopen jaar werden 12 nieuwe leden ingeschreven, de afdeling telt thans 124 leden. De aftredende bestuurs leden de heren T. Kok, L. Kooy, P. Brand en P- de Bruin werden herkozen. Een com missie werd benoemd om het tuberculose- fonds te behartigen. In Maart zal worden gecollecteerd. Berkenwoude Voorlichting over burgeiyke verdediging. Maandagavond is in cafe „De Vriendschap" alhier een bijeenkomst gehouden van de raden der gemeenten Lekkerkerk, Vlist, Haastrecht. Stolwijk en Berkenwoude. Het was een voorlichtingsavond over de be scherming der bevolking in oorlogstijd. Na openingswoord dooi burgemeester Gautier hield de heer C. Hess te Gouda, hoofd van kring Zuid-Holland VI een uit eenzetting over de organisatie. Op boeiende wijze vertelde de heer Hess aan de raads leden. wat de overheid in tijden van oorlog of oorlogsgevaar heeft te domj om bij het voorkomen van rampen de Bevolking te helpen en te steunen. De heer Hess spoorde aan de plaatselijke organisatie ter hand te nemen en sprak de hoop uit dat de gemeen tebesturen alle hun plicht zouden kennen. Nadat de burgemeesters van Lekkerkerk en Stolwijk, alsmede enige raadsleden, aan de heer Hess enige vragen hadden gesteld, sprak burgemeester Gautlar een slotwoord. Boskoop Export naar Frankrijk In het tussen Nederland en Frankrijk voor de periode van 1 Juli 195130 Juni 1952 afgesloten handelsaccoord ia voor de invoer van Nederlandse boomkwekerijproducten in Frankrijk het contingent onveranderd vast gesteld op 88 millioen francs. Wel is er een verschuiving in de soorten. Ter>|jijl het con tingent verleden jaar voor planten zonder kluit was vastgesteld op 45 millioen francs, thans bedraagt dat 28 millioen francs. Aan planten met kluit mag in de nieuwe ver dragsperiode voor 60 millioen frs worden ingevoerd, tegenover 43 millioen in het vo rig jaaj. Deze wijziging kan gunstig ge noemd worden. Legaat voor Chr. Geref. Kerk Wijlen de heer A. van Dorp alhier heeft aan de Chr. Geref. Kerk hier ter plaatse een bedrag van duizend gulden gelegateerd, te verdelen tussen kerk en diaconie. Dammen. Voor de competitie van de dam- kring „D.V.G." speelde Boskoop tegen Moerkapelle. De voorlopige uitslag is 8—8. Boskoop 2 won met 146 van Moerka pelle 2. Excelsior in Paleis der Vreugde Sinds enige weken worden in Boskoop verschillende acties gevoerd om de leden van de harmonie „Excelsior" in nieuwe uniformen te steken, waarvoor een bedrag van plm. 12.000 nodig zal zijn. Behalve maandelijkse papierinzamelingen en een ko mende oliebollenactie zal op 21, 22 en 23 Februari een bazar worden gehouden in het Veilinggebouw, onder het motto „Het Pa leis der Vreugde". Bloemenveiling. Coöperatieve Vereniging De Boskoopse Veiling. 12 Februari. Diver- per 10 stuks; Mahoniablad 4575: An- dromedablad 25—28; Salia takken 19—20; Prunus trilobatakken 5570; Forsythiatak- ken 75—1,30; Amandeltakken 60—1,20. Di versen per tak: Forsythiatakken le soort 31—46; Amandeltakken le soort 17—24; Pru- Cerasus Rosea flore plezatakken le sobrt 95—1,20; idem 2e soort 60; Pru nus Cerasus Hisakuratakken 30. Diversen per kop: Magnoliakoppen rose 2034; idem lila 29; Rhododendronkoppen 24—30. Diver sen per stuk: Clematis in pot 95; Cyclamen 48—55; Kalanchoë 11. Gevonden voorwerpen. Bruinlederen boodschappentas, zilv%ren ringetje, gebor duurde dameswanten, plastic regenkap, vulpotlood, doublé armbandje, witte gym schoen, muntbiljet, vulpen (Parker), wit plastic kindertasje, grijs kinderwantje, paar gevoerde kinderhandschoenen, defecte vulpen, enig klein geld, polsmof en diverse wanten. Verkoping. Notaris Smeenk, alhier, heeft openbaar verkocht het burger woonhuis Zijdeweg 6. Koper was de heer E. Suur te Gouda voor 18.000. Bodegraven Benoeming. Tot onderwijzeres aan de Verhoeff Rolmanschool alhier is benoemd mej. J. v. d. Lugt te Utrecht. Bergambacht De gemeenteraad, gisteravond in een spoedvergadering bijeengeroepen. heeft met algemene stemmen besloten de plan nen voor de bouw van een brandweer garage annex badhuis en van tien wonin gen in het uitbreidingsplan „dorp" te laten uitvoeren. De bouw is mogelijk door be moeiingen van het raadslid K. van Vliet, die voor een lening van 65.000 zorgde bij de Nationale Levensverzekering Mij „Rot terdam" tegen het regeringsrentegamma. De woningen zullen 106.000 kosten. De helft van dit bedrag komt uit de tweede burgerlening, de andere helft uit de „mil- lioenenpot" van de regering. De werken worden openbaar aanbesteed. Zevenhuizen GROENE KRUI8 KRIJGT NIEUW WIJKGEBOUW Het bestuur van het Groene Kruis heeft gisteravond besloten een nieuw wijk- gebouw te bouwen. Het zal komen aan de Dorpsstraat te Zevenhulzen op de plaats van het oude, dat zal worden afgebroken. Reeds jaren heeft het bestuur voor een nieuw gebouw geijverd. De grote moeilijk heid was de financiering, doch daarvoor is thans een oplossing gevonden. Benoeming. De heer A. Wendels, derde ambtenaar ter gemeente-secretarie, is be noemd tot klerk ter gemeente-secretarie van Jutphaas. Moerkapelle Nadelig slot. Op de gemeenterekening 1930 bedragen de uitgaven van de gewone dienst 76.216, de inkomsten 74.434, zodat er een nadelig said,» is van 1.782. Het nadelig slot van de kapitaaldlenst bedraagt ƒ51.518 op een totaal van 195.472. Herziening van uitbreidingsplan. Gedurende de tijd. dat het in 1945 door de toen fungerende tijdelijke gemeenteraad vastgesteld plan van uitbreiding dezer ge meente bestaat, heeft de algemene 'oestand zich niet ontwikkelt zoals weleer was ge hoopt. Een aanpassing van het plan aan de gewijzigde omstandigheden was ^ringend geboden. Het gemeentebestuur heeft pu een plan ontworpen tot herziening van het uit breidingsplan. Dit herzieningsplan heeft op de gemeentesecretarie ter inzage gelegen, teneinde belanghebbenden gelegenheid te geven om eventueel bezwaren in te bren gen Niemand heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt. B. en W. stellen thans de raad. die Donderdag a.s. zal bijeenkomen, voor het ontwerp vast te stellen. Er heerst de opvatting, dat een dergelijk plan aan de gemeente de verplichting op legt om te bouwen, wegen aan te leggen, enz. Deze mening is echter niet juist. Het uitbreidingsplan geeft aan op welke gron den gebouwd mag worden, waar wegen zullen kunnen worden aangelegd, enz. Het plan geeft dus richting aan. De bebouwing, welke het meest zal kun nen worden toegepast, is de half gesloten bebouwing, waaronder worden verstaan dubbele eengezinshuizen in blokken van ten hoogste zes aaneen. De open bebouwing, die omvat vrijstaande eengezinshuizen of eengezinshuizen in blokken van ten minste twee en ten hóógste vier aaneen, zal slechts kunnen worden toegepast langs de Heren weg tot aan de Grote Duikertocht en langs de oostelijke zijde van enkele nieuw-gepro- jecteerde straten aan de Oostzijde van het dorp, de half open bebouwing zal zijn toege staan langs de verlengde Raadhuisstraat en aan de westelijke zijde van een der nieuw- geprojecteerde straten aan de Oostzijde van het dorp. Nieuwerkerk a. d. IJssel Stichting tot oprichting van kleuterschool Maandagavond kwamen leden met het bestuur van Volksonderwijs bijeen in hotel Van der Schelde om te spreken over de oprichting van een openbare kleuterschool. Nadat de voorzitter, de heer D. Dirk zwager, de voorgeschiedenis had uiteen gezet. werden de mogelijkheden besproken. Besloten werd een stichting in het leven te roepen, met het doel een kleuterschool op te richten en in stand te houden. Als leden van het werkcomité werden aange wezen de dames A. DijksmanMolenaar. H. de Jong—Smit en L den Hollander— Allemekinders en de heren G. Luytjes. H. Smets, A. C. Verboom. J. Stigter, C. van Weelde. J. Karreman, C. Bol en H. Vrijen- hoek. Dit comité zal trachten de nodige gelden bijeen te brengen. Er gaven zich reeds 30 donateurs op. Op de jaarvergade ring, die hierna gehouden werd, werden de aftredende bestuursleden, de heren C. van Leeuwen en D. Vuik, herkozen. Het bestuur werd met de heren W. Goos en A. Dijksman Az. uitgebreid- Ouderkerk a d IJssel Burgerlijke stand. Geboren; Christina Heiltje. dochter van D. Ceelen en Chr. H. Hendriks. Ondertrouwd: Jacob Vreugdenhil. 25 jaar en Jozina Hendrlka van Dienst. 21 jaar te Rotterdam. Overleden; Aaltje Muilwijk. 73 jaar, ge huwd met L. Meerkerk. v Portier sprong open. Toen mej. T. Mak op de Kerkweg fietste, sloeg van een pas serende auto het portier open. De wielrijd- ster kreeg ernstige kneuziifften aan haar arm en moest zich onder doktersbehande ling stellen. Oudewatei Propaganda-feestavond Volksonderwyg. De afdeling Oudewater van Volksonder wijs hield in een oventolle zaal in „Oude water-Vooruit" een propaganda-feestavond. Bij de opening zette de voorzitter der af deling de doelstellingen van Volksonderwijs uiteen en releveerde, dat het ledenaantal sinds 1940 van 60.000 is gestegen tot ruim 130.000. Daarna trad de toneelgroep van de afdeling op en voerde met groot succes het toneelstuk „De Zondaar" op. Stolwijk Polder Stolwijk. - De heer B. Kletja. alhier, is met algemena stemmen gekozen als secretaris-penningmeester van de nieu we polder Stolwijk. Meer terugbetaald. By de Coöpera tieve Boerenleenbank alhier is in Januari ingelegd ƒ35920 en terugbetaald ƒ67.944. Naar concoura. Het bestuur van de zangvereniging „Eensgezindheid" heeft be sloten deel te nemen aan een op Hemel vaartsdag te houden concours te Schoon hoven. Jong en Oud verloor. De damclub „Jong en Oud", in de buurtschap Beijersche, speelde een competitiewedstrijd tegen Bleiswijk. Jong en Oud Beijersche verloor met 515. De persoonlijke resul taten waren: Jac. van Vliet—D. van Spen- gen 02, C. J- MolenaarJ. C. Brinkens 1—1, P. I. Noomen—D. de Rafte 2—0, Chr. Slappendel—K. Duivensteljn 1—1, Jac. Ver burg—E. Snoek 0—2, J. Benschop—C. Mo lenaar 0—2, C. Stoppelenburg—W. P. van Alphen 02, R. van der HekC. van Spen- gen 11, P. Baas—A. Brinkens 0—2, niet opgekomenJo Spengen 02. Klokken voor Amerika- De burge meester heeft een comité gevormd voor het bijeenbnengen van gelden voor een ca rillon voor het Amerikaanse volk. Het co mité bestaat uit de dames J. M. J. C. Kool—Kroon, A. Verkerk—Ooms en de heren B. A. van den Bosch, P. de Lange en W. de Stigter. De collecte zal Zaterdag worden gehouden. Waddinxveen Naar Gelderland Aan de heer J. H. de Kort, opzichter-tekenaar eerste klas bij de dienst van gemeentewerken is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend in verband met zijn benoeming tot gemeente-architect te Hengelo (Gld). Duikers by polderbesturen. Ter beper king van gevaren, voortvloeiende uit be schadiging Van waterstaatswerken, zijn kort tijdens de laatste wereldoorlog ver schillende duikerverbindingen tussen pol ders tot stand gebracht. In deze gemeente zijn dergelijke duikers aanwezig in de Brug weg. nabij de Zwarte weg. en ln de Zuid- plaspolder ift de Onderweg bij de z.g. Don- derdam. Uiteraard zijn deze werken van meer dan tijdelijk belang en daarom ligt l net in de bedoeling deze in beheer en on derhoud bij de verschillende polderbestu ren te brengen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben een z.g. duikerreglement ontworpen, waarin deze zaak geregeld is. W3ENSDAG 13 FEBRUARI 10S3 EERSTE BLAD - PAGINA EENER REIZE RONDOM DE WEERELD door KAPTEIN VERKORT VERHAAL rr.NCB R lilt Ï'c.mp'm nt l». gfóu.i inde ju- r.u i*<,''>» «7*1 «o r K A 1' T F 1 N PHILIP CARTERET, fttmit 'tti f? DE SfALU* Titelblad van de Nederlandse uitgave van kapitein Carteret's j Sur naai. De Hollanders in Makassar waren er niet erg op gehrand. dat kapitein Carteret, na een reis van 35 weken, het eerste Engelse schip in Hollandse wateren juist in hun omgeving liet ankeren en zij verzochten hem dringend te verdwijnen. Maar de ka pitein. met een schip vol zieken, wilde aan dit bevel niet voldoen eh hij dreigde het schip op het 6trand te zullen zetten en zijn huid zo duur mogelijk te zullen verkopen. Beter door een „billijk gevecht te sneu velen dan de droevige smarten van eenen dood. die niet te vermijden was." schril ft de kapitein en hij toonde de heren, die hem bezochten, het lijk van een matroos, die dezelfde morgen overleden# was- ..Dit wai n et gebeurd, als u niet zo'n halsstarrige houding had aangenomen." zei hij beschul digend - Het dramatische gebaar maakte I udruk en de heren wilde nog wel \/T "ens aan boo+d komen praten. V 11 Handig speelde de kapitein zijn volgende troef uit. ..U bent welkom, maar ik kan u plets aanbieden dan een glas wijn. slechts gezouten vlee* en beschimmelde beschuit." Natuurlijk bleef de heren weinig anders over dsn de officieren van De Swaluw dan maar op hun eigen schip te nodigen en daar door bereikte Carteret niet a'let-n, dat hij Voor het eerst sinds maanden vers voed sel kreeg, maar bovenal, dat men nu diep doordrongen was van de verschrikkelijke toestanden, die er aan boord heersten Op de rede van Bonthain konden de zieken herstellen, nadat deze plaats door de be- stubrderen als verblijfplaats was aange wezen. De stad Makassar lag in een district, dat geregeerd werd door de Koning van Bonv Op zekere dag kreeg een officier van Car teret's schip op r.ogal geheimzinnige wijze een brief dror een inboorling aangeboder\, waarin geschreven werd. dat de Hollanders me' de inboorlingen zouden samenspannen cm de bemanning te vermoorden. Fen zoon van de koning zou de overval leiden en als Beloning het schip ontvangen De reden reu do vrees ziin. dat Carteret verslag over de gterkte van de onderneming aan de Engelse regering 7ou uitbrengen Was de brief echt of waren de beschul digingen vals? ..De logen kon hem eene kleine beloo ning verwerven voor de vriendschap en den ijver, waarmede hij ons waarschuw de of hem in zijne eigen oogen eenig aanzien geven waardoor Z'jne eigen lief de gekittelt werd", overpeinsde kapitein Cartert volgens zijn journaal, „maar de zaak vereischte. dat ik zoodanige maat regelen nam als of er wezendlijk zulk een ontwerp plaats hadde. De soldaten weiden terug ontboden, laad den het geschut, en hielpen'bij het verwis selen van zeilen en het verschansen van het dek. Zes draaibassen op het voorste dek vormden een grimmig sein. dat men op zijn hoede was. „De resident, die het binnenland in was. werd met ongeduld verwacht," vervolgt Carteret. „Met te meerder ongedult, dewijl de achtbaarste persoon van 't Fort een oude dronken sergeant was. Later bleek, dat de resident met opzet werd opgehouden en nu zocht de kapitein hem via ijlbodes te bereiken. Toen was de resident er plotseling wel. maar hij lachte orti de beschuldiging. De gouverneur van Makassar praatte ook luchtigjes van een „verdichtsel" en wilde de brief hebben. „Ik gaf echter de brief niet uit handen", schrijft Carteret droogjes. Van een aanslag merkte hij verder niets, maar hij was niet temin blij, toen hij het anker kon lichten naar Batavia, waar hij de noodzakelijke her stellingen aan zijn schip wilde laten ver richten. Nauwelijks was hij daar, na een voorspoedige tocht van twee weken zeilen gearriveeerd of er kwam een Sabandaar aan boord, die na enige plichtplegingen plotse ling tot de zaak kwam. „Kapitein Carteret zei hij streng „Ik verlang dat u mij die dreigbrief geeft....". De gouverneur van Makassar was Cateret dus vóór geweest. De kapitein weigerde op nieuw de brief af te geven. En daarmee zat hij meteen midden in de moeilijkheden 11 G'^favond omstreeks n£gen uur is op de RUksstraatweg Amsterdam-Den Haag nauij Scn.pnol een auto. waarin een recla me-adviseur gezeten was door tot nu toe onbekende oorzaak tegen de leuning van een brug t ogereden De wagen $roog vrijwel onmiddellijk na de "botsing in orand. Tot net ge.uk van de bestuurder passeerde iuist een andere wagen De bestuurder van deze laatste stopte dadelijk en slaagde er in de reclame-adviseur die door de schok 'n her- senscnudd'ng had opgelopen, uit de bran- adende wagen tc trekken. De reclame-adr.- CtViu'?!!. t0",nnd ernstig was. is naar gebracht m aS,hUiS te Amsterdam over" Tel Avlv. Februari erwacht. dat de nieuwe havrn van Iiaifa .welke wordt aangelegd in de monding van de Kiajonrlvier. nog voor het einde van dit jaar gereed zal zijn. Men iz thans o.m. bezig de monding van de rivier te verwijden ep efli kanaal te graven, een golfbreker, alsmede de nodige sUhavens en aanlegsteigers te maken. De open terreinen, welke aan de haven grenzen, bieden een uitnemende gelegenheid tot het bouwen van grote pakhuizen en het inrichten van op- slagterreinen. De Klsjonhavtn zal reeds bij haar ope ning in etaat zijn evenveel goederen te ver werken als de havens vanj'Tel Aviv en Jaffa thans samen. nl. ca 300 000 ton lading per jaar In de zomer van 1953 zal de capa citeit nog zijn opgevoerd tot 500.000 ton De Mij Nederlandsche Havenwerken uit Am sterdam en de Israëlische firma Solel Bo- neh hebben samen het werk uitgevoerd. Een reusachtige 2500 pk baggermolen, aangevoerd uit Nederland, werd in Novem ber 11. aan het werk gezet om de monding van de Kisjon 5 meter uit te diepen en te verbreden tot 82 meter. Een geheel nieuw kanaal is naar zee gegraven. De lengte van het voornaamste kanaal is 2750 meter. De haven en het aangrenzende gebied zul len worden beveiligd door een 600 m lan ge golfbreker, die men reeds aan het aan leggen ts.en die eventueel kan worden ver lengd tot 1600 meter. Heden ten dage verwerken de haven* van Haifa gezamenlijk ongeveer 8 van elke 10 ton welke door Israël worden ln- of uit gevoerd. Volgens nict-officiële schattingen TELEVISIE-UITZENDINGEN OP DE FEESTDAGEN Het dagelijks bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting heeft besloten aan de staatssecretaris van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen te verzoeken op de komende feestdagen een extra televisie-programma te mogen uitzenden. Het ligt in de bedoe ling. na verkregen toestemming, op die da gen verscheidene reportages te verzorgen, welke met behulp van de reportagewagen Idirect overdag worden uitgezonden. Het be treft hier Koninginnedag, de 1 Mei-dag (spe ciaal voor de Vara) en de Bevrijdingsdag op 5 Mei. De staatssecretaris zal eerst besluiten na ingewonnen advies van de Televisieraad. Deze komt in de tweede helft van Februari bijeen. werd er ln 1951 ln totaal 1.500 000 ton ver werkt. in 1950 1 292.454 ton. Israëlische autoriteiten geloven, dat de nieuwe Kisjonhaven. de eerste waterweg in het land. die naar het binnenland leidt, te zamen met een verbeterde en vergrote haven van Haifa de capaciteit van alle ha veninstallaties van Haifa met enige mil- Jioenen tonnen per jaar doen toenemen tegen het eind van 1953. De heer Bar Cochba Meerovitsj direc teur-generaal van de haven, zee- en lucht- diensten van het ministerie van verkeers wezen. is echter'voorstander van het aan leggen van een haven in het Zyjjdèn van Israël. In een onlangs dooi hem gepubli ceerd artikel zegt hij. dat de toenemende havennood van Israël elechtg op een enkele wijze kan worden opgelost, nl. door het aanleggen van een nieuwe haven in het Zuiden des lands Onlangs werd officieel medegedeeld dat de regering had besloten een nieuwe, diepe haven te laten graven en dat een speciale commissie opdracht had geMregen naar een geschikte plaats voor die hSVen uit te kijken. In Januari 1.1. heeft deze commissie haar werk beëindigd; he-l laas heeft zij geen eenstemmig rapport uit gebracht De meerderheid was voor M gdad Gal. ten Noorden van Gaza. terwijl de min derheid de voorkeur gaf aan Tel Aviv. In de afgelopen dagen heeft de strijd tus sen de warme cn koude luchtstromen tot ge volg gehad, dat er,bijna overal in West- Europa grote hoeveelheden neerslag zijn ge- vallen, aldus deelt het K.N.M.I. mee. Hier *n daar ligt de sneeuw op heuvels en ber gen meters dik In onze omgeving viel de neerslag hoofdzakelijk in de vorm van regen en wat er aan sneeuw viel dooide weer voor een groot deel weg. In Duitsland en Dene marken heeft dc sneeuwval tot gevolg ge had dat de temperatuur vannacht door uit. „Ah uij de vrijheid in de wereld willen verdedigen moeten we onze eigen men- t r straiinBVraatiHyk7ot"mêerd7n'^öugradën ki sen vrijheid doen genieten onder het vriespunt daalde. Ook in ons land Lfv\ N-\ vv vv.v\.\ \.vv\ heeft het de afgelopen nacht hier en daar flink gevroren, maar later in de ochtend Uep het kwik weer snel op Belangrijke wij zigingen in de luchtcirculatie boven F,uropa komen er op het ogenblik niet voor Rij IJs land lag vanmorgen een depressie, die even als zijn voorganger in de richtingen van de Noordzee beweegt Bij de nadering van deze storing zal tijdelijk weer iets zachtere lucht ons land binnenstromen. Het wisselvallige winterbeer duurt dus voort. Een keurig zwart pakje, dat als mantelpak èn als deux-pièce kan worden gedragen. Het is afgeboord fmet zwart galon, dat het cachet van dit pakje nog verhoogd. In winter en voorjaar zal men van zo'n pakje buitengewoon veel plezier kunnen beleven. Model Matita. Londen; foto Robert Sharp. WASHINGTON. Februari. PRESIDENT TRUMAN heeft het geschil -*• over de rechten van de negers in de Zuidelijke staten van Noord-Amerika weer eens opgerakeld. Elk jaar komt het onder werp In het Congres ter sprake, maar ook elk jaar wordt er zo lang obstructie tegen gevoerd, tot het eenvoudig is doodgepraat. En zo heeft dc president in zyn nieuwe boodschap tot het Congres er wederom op gewezen, dat onder de minderheden in Amerika meer burgerrechten moeten wor den gegeven en hy vaardigde een besluit uit. waarby een commissie werd ingesteld, die tot taak heeft er op toe te zien. dat on dernemingen. die voor de Defensie werken, geen arbeider achterstellen op grond van ras of huidskleur. Het Is de bedoeling van president Truman de minderheden grotere bescherming te bie den, door het staatsgezag te doen doordrin gen op gebieden, waarop de afzonderlijke staten tot nu toe volledige souvereiniteit hebben bezeten. Ziehier wat president Truman wenst: le Instelling van een federale commissie voor „eerlijke praktijken bij tewerkstelling van arbeiders". 2e Afschaffing van de stembusbelasting in de Zuidelijke Staten. 3e Aanneming van anti-lynchwetten. Sommige Zuidelijke staten heffen een stembusbelasting van vijf dollars Heel veel negers kunnen dit bedrag niet betalen en kunnen deswege hun stem niet uitbrengen. Ook zijn er gevallen bekend, dat negers, wel in staat de belasting te betalen, uit de stemlokalen werden verwijderd, daar eenvoudig niet op de kiezerslijsten waren geplaatst. Een anti-lynchwet zou het voor het Federale Bureau voor Onderzoek moge lijk maken zich te belasten met het onder zoek van lynchpartijen, welke op het ogen blik ressorteren onder de rubriek ..Moor den", op grond waarvan alleen de politie van de betrokken staat er zich mee kan be moeien. De politie van de Zuideiykr staten en ook de plaatselijke jury. bestaan gewoonlijk uit sluitend uit blanken en naar het schijnt ge voelen deze er weinig voor een vervolging in te stellen tegen blanken, die worden be schuldigd van geweldpleging tegen negers. Met het programma betreffende de bur- gerrechten is men in Amerika nooit sterk opgeschoten, hoewel er van tijd tot tijd zo wel in de Senaat als in het Huis van Afge- aardigden voorstellen zijn gedaan tot het nemen van desbetreffende maatregelen. Geen enkel zódanig voorstel heeft fiet tot "een eindstemming kunnen brengen. Somtijds is een voorstel zijn eigen dood gestorven, wanneer het. na door een of andere com missie uit het Congres te zijn goedgekeurd, eenvoudig in een lade werd geborgen en vergeten Mocht zo'n voorstel het een en kele maal tot de Senaat hebben kunnen dan werd het daar wel doodge- Ohstructie TN ZULKE gevallen voerden de Zuidelijke -*• afgevaardigden, allen democraten, het woord. Met Jobs geduld kan een senator, als hij daarop zijn zinnen heeft gezet, een stemming tot in het oneindige uitstellen. Wil hij obstructie voeren, dan behoeft hij maar eenvoudig het woord te vragen en allicht zal hij dan even het onderhavige wetsont werp ter sprake brengen. Maar niemand be let hem dan zijn meest geliefde gedichten te gaan voorlezen, uittreksels uit het steno- grafisch verslag van het Congres of zelf» de telefoongids. Zijn collega's zijn dan ge woonlijk wel zo beleefd hem korte rustpo zen toe te staan om een glas suikerwater le drinken of een paar sandwiches te ver orberen zonder dat ze hem het woord doen ontnemen. De senator zet, na zo'n verfris sing, zijn voorlezerij ongestoord voort. Als dit enkele dagen geduurd heeft, moeten de voorstanders van in casu het verlenen van burgerrechten aan minderheden, de vlag strijken en het ontwerp gaat weer in de doofpot tot de volgende zitting. Aan een dcrgelijlv obstructie, of „filibuster", zoals ze in Amerika heet. kan een eind worden gemaakt wanneer twee derde van de leden een voorstel aannemen om het debat te slui ten. maar daar vele leden van de Republl- keinse oppositie zich bij de Zuidelijke demo craten aansluiten, schijnt het geval hope loos te zijn. Hoewel de wetgeving in verband met het verlenen van burgerrechten een doornig pad is gegaan sedert de New Deal vart 1932, houdt Truman aan het desbetreffend plan vast. of hij nu al of niet wederom candidaat zal worden gesteld voor het presidentschap. Vele Amerikanen van alle politieke richtin gen zijn het gr over eens, dat de negers in het Zuiden reeds een flink eind gevorderd zijn op de weg naar gelijkheid en erkenning van hun waardigheid als mens. vooral se dert het eind van de oorlog in 1945 Maar de jongste rassenrelletjes in Cicero (Illinois) en de moord op een negerleider te Miami, In Florida, heeft Truman genoopt er tijdens zijn Boodschap in het Congres de nadruk op te leggen, dat „als wij ons versterken tei verdediging van de vrijheid in de wereld, wil de zegeningen van de vrijheid meer moeten uitbreiden tot de mensen in ons eigen land". D^IE ongelukken welke in de laatste tijd zijn voorgekomen op reddingboten van de Kon. Zuid-Hollandsche. Mij tot Redding van Schipbreukelingen, toen tot tweemaal binnen twee jaar de schipper overboord sloeg en verdronk, nadat een grondzee de reddingboot geheel op haar zijde had ge gooid. hebben geleid tot hét nemen van ektra veiligheidsmaatregelen. Een eerste stap werd reeds gedaan nadat de waarne- mend-schipper en een opstapper van de Stellendamse reddingboot Koningin Wilhel- mina uit de stuurkap werderj geslagen en verdronken. De mannen aan dek. die tijdens het varen naar het in nood verkerende schip altijd in de stuurkap zijn. omdat zij daar het best tegen de overkomende stortzeeën beschermd staan, kregen een riem, die zij omdoen als zij uitvaren. Met een musqueton Op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Van de Wetering (CH) ln ver band met administratieve moeiiykheden by het bedrijfspensioenfonds voor de land bouw. heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgeiondheid. mede namens de mi nister van Landbouw. Visserij en Voedsel voorziening schrifteiyk het volgende geant woord: Bij het bedrijfspensioenfonds voor de land bouw hebben zich administratieve moeilijk heden voorgedaan, die echter geen veront rustend karakter dragen. De Verzekeringskamer heeft in Augustus 1951 een onderzoek ingesteld bij het bedrijfs pensioenfonds voor de landbouw. Bij dit on derzoek werd geconstateerd, dat er achter stand in de administratie, voor zover deze betrekking heeft op de individuele premie- tegoedschrijving, was ontstaan. De onder vonden administratie-moeilijkheden han gen samen raet het fejt, dat men in de land- STOCKHOLM. R Februari. Tiiyken* berichten, hier uit Praag en War- onlv"nten. is Ttjecho-Slowa- «üe bezig een eigen handelsvloot te vor- 1; ar het '"''d te" *een havens heeft, oeeft Polen het toestemming gegeven de schepen te laten aankomen en vertrekken J»n een speciale vrye rone by Stettin. De •chepen zullen onder Tsjechische vlag *»ren cn Praag tal in naam hun haven «yn. Pe nieuwe handelsvloot begint met tien «chepen Zij zijn alle tweedehands gekocht *n de meeste zijn gekocht door middel van makelaars te Hongkong en andere haven- rieden in het Verre Oosten Eén der sche pen, de 9000 ton metende Republica. weiké voer onder Panamese vlag. wordt ®P net ogenblik hersteld en opnieuw uitde- *u«t te Kopenhagen Pe meeste van deze Tsjechoelowaakse «nepen zullen varen ln compagnonschap met de Poolse China Lijn, de belangrijkste "in van Polen, sinda de dienat Gdynia—New "drk werd opgeheven. »ii Chi,na Uljn heeft thans 15 schepen, die 'ie wapens, levensmiddelen en andere oorraden verschepen naar de communis- «Ïj ririjdkrachten ln Korea en naar ndere gebieden in het Verre Oosten, waar d»Ius. heerst Drie nieuwe schepen voor gelapt worden momenteel te Gdynia op- Munitie naar het Verre en Nabije Oosten De Tejechoslowaakse schepen zullen wor den bemand met Tsjechen en Polen wat betreft de officieren, de eigenlijke beman ning bestaat grotendeels uit Aziaten Meer dan 300 Chinese zeelieden vertoeven thans in het zeemanshuis te Gdynia, waar zij wachten totdat zij aan boord van de TsjechL sche schepen hun plaats kunnen innemen. Sowjet-Rualand begunstigt de vorming van een Tsjechische vloot, daar het gaarne de middelen om het Verre Oosten van het nodige te voorzien, wil uitbreiden. Bij een of andere actie van Tajang Kai Sjeks vipot, zullen deze schepen zich er op kunnen beroepen, dat zij onder neutrale Tsjechische of Poolse vlag varen. De nieuwste van de Poolse grote scheep vaartlijnen, de Levant Lijn, is op touw ge zet door een vroegere timmerman. Szyme- nowski. Hij is met een ander lid van de communistische partij belast met het ver zorgen van de verzending van de nodige wapens en munitie naar het Nabije Oosten. Deze lijn exploiteert thans zes schepen, welke haar eigendom zUn en daarnaast een 6rhip dat gecharterd is, waarschijnlijk een Deens schip. Poolse matrozen van enige dezer schepen, die als vluchtelingen in Zweden zijn geko men. bevestigden deze transporten en ont hulden. dat doorgaans de wapenzendingen gecamoufleerd als „gewone goederen" wor den vervoerd. Toen bijvoorbeeld een der schepen, de „Stalowa Wola", te Alexandria werd gelost, barstten enige kisten, waarop stond ..porcelein, voorzichtig behandelen' open en er tuimelden revolvers op de kade. Hoewel al deze voorraden via Polen wor den verscheept, komen zij uit Tsjecho-Slo- wakiie en Rusland. Polen heeft man slechts als plaats van verscheping gekozen, omdat dit land geografisch er hej best voor ge schikt is. Slechts afleggertjes Noch Polen. noch Tsjecho-Slowakije kunnen trots zijn op hun koopvaardijvlo ten, want zij zijn genoodzaakt alle haven steden der were'.d af te reizen om daar tweedehands schepen, meestal verouderde typen, te kopen Rusland heeft het veel te druk met voor zichzelf te bouwen, om enige schepen aan zijn jongere bondgenoten te verkopen en de Westerse mogendheden hebben geen zin hen te helpen Tsjecho-Slowakije kan zelf geen schepen bouwen en Polen was verleden jaar slechts in staat er drie af te leveren Deze geringe productie is het gevolg van de ontevreden stemming op de Poolse werven en de moei lijkheid scheepsmachines van Rusland te krijgen. De Poolse scheepsbouwers werken langzaam, omdat zij bang zijn. dat Rusland voornemens is de algehele contróle over hun werven in handen te nemen Een leger van Russische adviseurs en technici is reeds ln Polen aangekomen en deze verdrijven de Poolse ingenieurs en voormannen uit hun posities. Poolse arbeiders, die in Zweden een toe vlucht hebben gezocht, zeggen, dat niemand tegenwoordig meer weet wie zUn baas is en dat alles chaotisch in de war is Een ander zei: „Men moet zelfs formulieren In vullen als men een bout of een moer nodig heeft!" bouw te maken heeft met een groot aantal bedrijven en een sterlf wisselend dienstver band der arbeiders. De gegevens voor een juiste administratieve tegoedschrijving der individuele premién worden door de be langhebbenden in het algemeen ongere geld ingediend. Geregelde en voortdurende controle op de tijdige inzending van ad- n.inlstratiïve bescheiden is dan ook vereist. In zijn aanvankelijke administratieve opzet was het fonds hierop niet voldoende inge steld, doch het heeft inmiddels de nodige maatregelen genomen en de verwachting is gewettigd, dat binnen redelijke tijd dé ach terstand zal zijn ingehaald en geen nieuwe achterstand zal ontstaan. De Verzekeringskamer heeft door een van haar ambtenaren een rapport doen opstel len van zijn bevindingen betreffende het bovenbedoelde onderzoek De minister kan geen vrijheid vinden over te gaan tot over legging van dergelijke rapporten, 4n de eerste plaats, omdat de ambtenaren, die deze rapporten moeten opstellen, daardoor in een onjuiste positie worden geplaatst, in de tweede plaats, omdat de Verzekerings kamer gehouden is tot geheimhouding van hetgeen haar bekend wordt ter zake van het door haar te houden toezicht. De Verzekeringskamer heeft tot taak rer gel matig toezicht uit te oefenen op be drijfspensioenfondsen. waarop artikel 3 van de bovengenoemde wet toepassing heeft ge vonden. Er bestaat voor de minister geen aanleiding ter zake aan de Verzekeringska mer een bijzondere opdracht te geven. kunnen Zij zich tijdelijk vasthakep aan een rail, die aan de binnenzijde van de stuurkap is gemaakt. Dit belemmert hen wel enigs zins in hun bewegingen maar geeft een grote veiligheid, vooral nu de varfende red dingboten door hun groter motorvermogen en snelheid meer zeeën overnemen. Niet altijd werd van dit veillgheidsmiddel ge bruik gemaakt, maar de ongelukken van de laatste tijd hebben tot groter voorzichtig heid geleid. Zowel schippér De Jager, die drie weken geleden de bemanningen van de Ganges en de Witte Zee redde, als waar- nemend-schipper Van Setera, die gisteren de opvarenden van de Marjory redde, hebben ons verzekerd dat tijdens de vaart naar de gestrande schepen de mannen in de stuurkap zo gesjord stonden. Had "jftn grondzeq hen van de benen geslagen, zij zouden hebben gehangen aan de riem. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling deze veiligheidsmaatregel nog effectie ver te maken, want als stuurman en ma trozen noodwendig uit de beschermende stuurkap aan dek moeten komen om hun werk te doen bij het overnemen van schip breukelingen. dan is het gevaar van over boord slaan bij zwaar slingeren of overko mende stortzeeën misschien nog wel zo groot als in de stuurkap. Gedacht wordt nu aan beide zijden van de reddingboot op halvemans hoogte lijflij nen te spannen van voor naar achter Moe ten de redders aan dek gaan, dan kunnen zll zich aan die lijn met .de musqueton vast haken en zij zijn toch in staat zich vrij van voor naar achter over het dek te bewegen, terwijl overboord slaan niet mogelijk is. Als dat nodig mocht zijn dan kunnen zij met een eenvoudige handbeweging de musque ton loshaken en gaan en staan waar zij willen. DeJjjflilnen zijn gedacht van staaldra; CT|stic omgeven om roesten en stroef worden DeJijflilnen zijn gedacht /ordeny voorkomen. Z Ter bestrijding van de winterwerkloos heid in het schildersbedrijf heeft de mi nister van Wederopbouw en Volkshuisves ting indertijd besloten aan opdrachtgevers van schilderwerk nieuwbouw en rijks werk uitgesloten dat in de wintermaan den wordt uigevoerd, subsidie te verlenen. Voor normaal schilderwerk komt deze sub sidie neer op 20 procent der totale kosten. Van deze mogelijkheid is door velen ge bruik gemaakt. Reeds is voor meer dan twee millioen gulden schilderwerk In uit voering. waardoor het aantal werkloze schilders, dat ruim zes duizend bedroeg, niet onhelangrijk zal kunnen verminderen, .ter wijl ook remmende werking op een nog aangroeien van dit aantal uit de subsidie verlening voortvloeit. De werken moeten vóór 31 Maart gereed zijn. rte schoenfabriek „Primula" In Monte San *-* Giusto, vervaardigt thans een nieuw gepatenteerd type damesschoen onder de benaming „Softway". Dit model, dat ven tilatie van de schoen mogelijk maakt, zal in het voorjaar gelanceerd worden, lezen we .De Pasbank". Deze schoen heeft twee zolen, een van „Gomma piuma". een pro duct van de rubberfabriek Pirelli, en een van crêperubber, die beide zo zijn beves tigd. dat door perforaties lucht toegevoerd kan worden. Den Haag subsidieert het Holland Festival De Haagse gemeenteraad heeft zich Maan dag achter het voorstel van B. en W ge steld en de stichting Holland Festival een subsidie toegekend van 70.000 gulden Wel waren er nog enige wensen. Verscheidene raadsleden drongen aan op uitvoering van meer Nederlandse werken en inschakeling van een groter aantal Nederlandse uitvoe rende kunstenaars en ensembles. Verder kwam de formele binding tussen B. en W n Den Haag en de stichting Holland Fes tival door de benoeming van de wethouder •an onderwijs en kunstzaken tot vertegen woordiger van het Haagse gemeentenestuur in de stichting ter sprake Van A R zijde werd betoogd dat. als het festival een mis lukking zou worden de formele binding on aangename consequenties zou kunnen heb ben. Van andere ztlde werd echter betoogd, de binding juist «terker te maken, in die zin. dat in den vervolge de gemeenteraad de vertegenwoordiger in het festival-bestuur kiest. De wethouder, de heer Van Zwijndrecht. verzekerde, dat er naar gestreefd wordt, zoveel mogelijk Nederlandse kunst op het festival te brengen Zeer waarschijnlijk zal de „Hymne aan de Arbeid" van Gaza Frld ten gehore worden gebracht. De wethouder deelde voorts mede. dat htl het volaend jaar zou bedanken als vertegenwoordiger in de stichting en dat de gemeenteraad de ^■we vertegen nen1 aanwijzen.' Johannesburg. Februari. *7ondag 6 April, officieel de datum vastge- 1 steld ter officiële herdenking van het feit, dat drie eeuwen geleden de blanken zich in het Zwarte Werelddeel vestigden, zal Zuid-Afrika's eerste nationale gedenk dag *yn. Het zal niet tevens de laatste zyn, want de regering van de Unie van Zuid- Afrika is voornemens van deze dag telkeu- Jarc een vrye dag te maken, ten einde elk jaar de aankomst van de eerste blanke kolo nisten onder leiding van Jan van Riebeeck op 6 April 1652 te vieren. Deze dag is om nog een andere reden een belangrijke dag in Zuid-Afrika's geschiede nis. daar op die dag het Afrikaanse lijdelijk verzet werd geboren. Een invloedrijke Zuid- atrikaanee politieke beweging, die zichzelf het Afrikaanse Nationale Congres (A N C.) noemt, heeft een oproep gepubliceerd, waar in men wordt opgewekt aan die dag niet mede te werken. Deze organisatie heeft besloten dat 6 April een dag van massa-demonstraties moet zijn cn zij doet een beroep op alle inboorlingen, om door het gehele iand massademonstraties te organiseren bij wijze van protest door het Afrikaanse volk tegen de onderdrukking en exploitatie van land en volk door Europa gedurende 300 jaar. Het «taat nog te bezien of de grote massa der inboorlingen aan de oproep gehoor zal geven. Sinds drie jaar geleden dr Malan aan het bewind kwam. heeft het A N C. gepro beerd het centrale punt te worden van het Afrikaanse verzet en het heeft zich sinds dien doen kennen als een politieke macht. Verleden jaar heeft het de inboorlingen op geroepen om de 1-Meidag te beschouwen als de dag van de vrijheid en als een Afrikaan se vrije dag Duizenden in de inboorlingen- wijken van Johannesburg gaven gehoor aan de oproep tot staking en de dag eindigde met botsingen tussen kleurlingen en politie In zijn vergadering van December 1951 heeft het A.N C een ultimatum gesteld san dr Malan. waarin hem tot eind Februari de tijd werd gelaten bepaalde wetten betref fende de rechten der rassen te herroepen. Deed hij dit niet. dan zou het A.NC. een massale nationale actie beginnen, gebaseerd op niet-samenwerking. Ook wenst het A N C. intrekking van de „Communisten- wet". welke de communistische partij bui ten de wet stelde, waarop deze zich maar zo snel mogelijk ontbond. De wet op het Be volkingsregister is eveneens een doorn in de ogen van het A.N C.. waarachter mei) de communisten zal hebben te zoeken. Deze wet toch verplicht iedereen een identiteits bewijs bij zich te hebben, waarop zijn naam. zijn woonplaats en de kleur van zijn huid vermeld zijn. Daar het er niet naar uitziet, dat dr Malan ook maar in een enkel opzicht zal zwichten voot de hem in het ultimatum gestelde eisen, ziet men 6 April als de datum, waarop de politiek van niet-samenwerking een feit zal worden. Deze datum was gekozen als de meest ge schikte, daar hij herinnert aan een der be langrijkste keerpunten in Afrika's geschie denis: de aankomst van de Europese kolo nisten en de geleidelijke overheersing der nlet-blanke bevolking. Het Congres wil als volgt zijn actie voe ren: In de steden komen vrijwilligers in verzet tegen de gemaakte wetten en op het platteland zal men zich verzetten tegen het uitschieten van het vee. Daar de overige gekleurde bevolking (niet de mensen dus met een zwarte, maar met een gele of bruine huid) pas kortgele den uit het politieke stelsel der Ölanken zijn buitengesloten, hebben zij nog geen natio nale organisaties gevormd en het is dus nog niet met zekerheid te zeggen of zij de actie van het A.N.C. zullen steunen. Een congres van „gekleurde" onderwij zers, naar men verklaarde 6000 van derge lijke leerkrachten vertegenwoordigend, heeft de kleurlingenbevolking opgerocoen de Van Riebeeck-feesten te boycotten. En het feestprogramma omvat nog wel een op tocht en spiegelgevecht door kleurlingen, en uitvoeringen door kleurUngenorkesten, rang door kleurlingenkoren en gymnastiek» uitvoeringen door niet-blanken.

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 3