Heel wat huishoudelijke werkjes heten „erg" HAAR EIGEN DOMEIN de pittige zware shag! Over twee jaar zal wa];er van de Lek naar Den Haag stromen ORCAM Boskopersdie van alle tuinen alles weten JAPON MET RITS VOOR OMA EN WOLLEN ONDERGOED ONZE lOOl-KRUlfiWOORÉPUZZLE De twee marionetten HUISVROUWEN UITEN HAAR KLACHTEN WAT VINDT U HET &£ZSliSSi^SJ£jSS^Sja PRETTIGST SSdTSJTlk a"diens,mels*be- U kunt kiezen wat U wilt: ANDROCHLES EN DE LEEUW Ze waren vrienden maar moesten vechten MIRABELLA. het eekhoorntje Een trucje ln Bergambacht staat een betonnen skeletdat op een stadion lijkt Werk, dat" achttien mïllioen kost Operatie-Poes Goudse spetters Namen AT AAR. ANNEER, Luchtvaarthalte Lange Ruige Weide In Schoonhoven kan men een huis winnen Voor Gouda Mensen in hun werk (61) Bomcnsoeker is vertrouwd met generaal McArthur en comte de Quincy Op speiirtocht bij de kwekers-aan-land Wapperende vaantjes Na half jaar afroepen Nieuwe fabriek van Producent in bedrijf ZATERDAG 15 MAART 1952 DUIZEND EN EEN Een andere sociale werkster wees er on. dat méér oudelieden betekent, groter vraag naar wollen ondergoed. Maar voor be jaarde dames alstublieft Wollen ondergoed van een elegant model, want per slot blijft een vrouw een vrouw, ook al heeft zij ettelijke kruisjes achter de rug! Een New Yorks dokter vindt, dat alleenwonende oudelieden bedden moeten hebben, die la ger zijn dan in Amerika in de handel ple gen te worden gebracht en een lid van de Commissie tot het ohtwerpen van wonin gen voor bejaarden vindt, dat de gewone baden voor die oudjes een minder ge schikt model hebben. Geef hun een vier kant bad met ejm zitplaats tegen een van de wénden aangebracht en dan kunnen za zich veel gemakkelijker poedelen dan in een bad van ^e gewone afmeting. Een wijde of een nauwe rok! AMERIKA heeft zijn oudeliedenvraag- stuk, precies als wij, d.w.z. dat het aantal mensen boven de 65 jaar er pro- centsgewijs voortdurend toeneemt. Tien jaar geleden was er op elke vijftien in woners één 65 jaar of ouder, *op hqt ogen blik is die verhouding 1 op 13 en als het zo doorgaat, d.w.z. als de mensen maar ouder en ouder blijven wórden, fal er in 1980 op elke zeven inwoners één behoren tot de groep der bejaarden. In ons land nadert dieverhouding al aardig 1 op 10. En zo vormen de ..Ouden van Dagen" een groep, wairmee rekening dient te worden gehouden endit doet men dan ookprecies aflain Nederland. Eigeplijk zouden we het dttgekeerd moe ten stellen, want in dit eozicht zijn de Verenigde Sekten ons een neuslengte voor en heeft Jneft daar ons da/ ogen geopend voor de èmvattendheid van| het Oudelie- denvraailtuk. Men blijft <fer ons vóór! Wij hoiijèn ons nog pas Wfezig met pro blemen^ mis „arbeid voor .ouderen" (zal men. nu1 het werkloosheidsspook het hoofd weer opêeekt de opvatting handhaven, plat ook de 65-jarigen en ouderen in het arbeidsproces behoren te bUiyen ingescha keld. omdat,|ie zich dan gezonder eri ge lukkiger gehelen, iets. waarmee lanaflnifet alle betfókkjfrxen hetfteeqé kijh?) ontljban- ning voorouneren. splcialé woningenvoor ouderen en* pnz. In Amérika evenwél is men aan allerlei kleine praptische dtftails toe. 1 Zo Jheeft mrs Genevieve Mathiisen.,1 secretaresse van een sociale instellinl die zich Mët welztyta van de ouden van dagen aantrekt er op gewepen dat er voor aller lei takken van industrie een terrein braak ligt. Waarom heeft de kleqingindustrje !èr nog niet aan gedacht japonnen in de hatt- Horizontaal: 1. Voorzetsel. 3. Gehucht onder Drentse gemeente Vries. 5. Kloostervoogd. 8. StieeuwscRaat». 10. Foei. 12. Tevens 13. Hooggebergte in Noord- West-Afrika 14. Koning (Fr.). 15. Voornaamwoord. 18. Achting. 18. Water in,/Utrecht. 19. Waterblaésje. 21. Voorvoegsel. 22. Gemeen, laaghartig mens. 25. Stad in Zuid-Holland. 28. Page. 82. De 11de maand bij de Joden, 'i 34 Voegwoord 35. Muziekm btj1 TVOG steeds is het een omstreden vraag X1 of „huisvrouw" een beroep is of niet. maar mocht te enlgertijd definitief worden uitgemaakt, dat het inderdaad als zodanig is op te vatten, dan zal het stellig moeten worden gerangschikt onder de afschuwelijk ste „baantjes" welke op dit ondermaanse sUn te vervullen. Geen functionaris hoort men zó vaak, zó hardgrondig en zó openlijk klagen over de moeiten, lasten en bezwa ren van zijn „baan" als de huisvrouw, die het zonder dienstmeisje moet stellen en die aldoor maar dezelfde werkjes moet doen en dingen, die zij juist heeft schoongemaakt, onmiddellijk weer ziet gebruiken en vuil worden, enz. enz. Geen goud zo goed als men grieven en klachten heeft dan deze eens zuiver te for muleren. Heeft men ze nu maar eens precies geuit, dan lijken de bezwaren onmiddellijk al veel minder groot. Daarom was het een goede gedachte van het Engelse dagblad Daily Herald zijn lezeressen uit te nodigen eens op te schrijven wat ze nu eigenlijk in dat huishoudelijke werk zo onaangenaam vinden. Er kwamen stromen brieven binnen, waar uit een bloemlezing wordt gegeven. Daar is een dame, moeder van vijf kinderen, die de Maandag als haar zwaarste dag be schouwt. Haar drie schoolgaande spruiten kan ze eenvoudig met geen 6tok uit bed getrommeld krijgen, telkens en telkens weer moet zij ze roepen, maar de ondeugden blij ven onder de wol, terwijl moeder tracht het ontbijt warm en de kleinsterf zoet te hou den. Na het ontbijt wast deze huisvrouw de vaat van het ontbijt om, terwijl het kleintje van tien maanden tracht tegen haar benen op te klauteren en vervolgens gaat ze bed den opmaken, waarbij haar zoon van drie mej alle geweld wil „helpen". De slaapka mers zijn op Maandagmorgen altijd bijzon der rommelig, daar de Zondagse kleren her en der op stoelen en bedden zijn neergesme ten en moeten worden opgeborgen. Aldus besluit deze klaagster haar Maandagmorgen zang en wij krijgen de indruk, dat zij haar troepje niet „in de hand" heeft. „Huishoudelijk werk is geestdodend", roept een andere inzendster uit. „Het ergste werkje, dat ik ken. is het stoffen van de veren van mijn springveren matras". „De weekends, wanneer het hele gezin thuis is en niemand er aan denkt een hand uit te steken om me een beetje te helpen, dat zijn mijn ergste dagen", roept inzendster nr. drie uit. „Ik verafschuw bakken", luidt een vol gende klacht. Dat neemt een hele middag in beslag en practisch gesproken wordt alles in één keer opgegeten". „Ik ben nu 61 jaar", luidt een ander epis- 37. Meervou Afk. Lat.). 39. Insect i P 40 Buurtsch pwonder f Borger. A 43. BUL 48. Uitroep. H ,48. Bijbelse lgttUr. '49 Waterkei n* b 51. Aardsoor 1 TI 53. Nauw. Jill 55. Kolonie fcwl Maatschappij ^or^WefifcMigheld in 158. 5Ên der zonen vkniUacob.i 58. Gemeente op de Vfeluwe. 59 Sporttprm. 60. Eén dpr profeten. 624mA a g van héMcaujlvende dieren. 64. Melksehaap. \j 66 Meisjesnaam! 67 Jfftigensnaant «M j 68. Spil .Van eep Mel. J 70. idem» (afk JS f.' 71. Lidwoord. Kfï 73. Welaah. PÉ?J J 74 Rivief in itafmrf 77. Vlaanise dichWAU 82. Stad in Zuid-Gut Spante. 84 Geestelijke lefisir (O.E). 87 Jongensnaam 1.7] 88. Groente. fff» 89 Tijdrekening. (.1 91. Als 88 hpr. W 92 Waaronder (af*;). 94 Onbepaald lldwpord. 95. Werpgeschut in de oud- held. 9é. Volwassen. 97 Voorzetsel 98 Badplaats in Duitsland 99. Badplaats ln België. 100 Wandversiering, 101. Dam langs een water. Verticaal: 1. Orgaan van het gezicht. 2. Dapperheid 4. Meer dan één beest. 5. Onheil aanbrengende go din (Gr. mythologie). 6. Kleurloos 7. Mak 9. De man van de Mjater- Tuitec modellen tic Fatn WAT 1& MODE: ?ouu) i wtitePoj tslje Jciytfetie.' Het anti Dordr alletwee. Bekende «Parijse coutut, ers loli Fath en Dior vermijden ons met, jurken, die een nauwq en met japonnetjedip een wijde - rok hebben. Dior heeft $en nauwsluitend jakje geriaakt op een wijde hok 'en een wijd jdmhop een nauw rokje.) Natuurlijk zijn erfluifitlei varianten mogètijk en het ideaal ijffl ven 'pakje te bezitten| met tujfeé rokken: ^vjen nauwè ,en een wijde, welke onder hetpélfde jasje worden gedragen.|l In elk, "geval is het geruststellend. Sat de modeHictators ons zoveel vrijneid latfru We moesten hen eens slaafs volgen, want neer zf decreteerden óf wijd 'èf nauw. Dam j zouden heel wat japonnetjes van vorigf seizoenen 'sneuvelen. Gelukkig hebben dij heren oné doof! We zullen wel Wijzer zijm in déze lijd van bezuiniging! We draghwi nog vrolijk ons jurkje van een of mis schien wel twee seizoenen her, hetgeen niet wegneem, dat het toch wel een pret tige gedachte is, dat w$ niet helemaal dit de mode zijn, ook al zyjn we er niet helf- maal t n! Ze menen het echt goed met on|s, die mode-dictators! CTOFDOEKEN verdienen op een bijzon- u dere manier te worden gewassen, d.w.z. dat men ze eerst op de gewone manier be hoort te wassen, waarna men verstandig doet ze na te spoelen in water, waaraan wat paraffine is toegevoegd, een theelepeltje op een halve liter water. Hierna hangt men ze te drogen in de zon, als deze po vriendelijk is eens bij uitzondering te schijnen. Men zal bemerken, dat stofdoeken op qeze wijze be handeld, gemakkelijk de stof opnemen en deze niet doen opwaaien of verplaatsen. A LUMINIUM mag niet worden gereinigd met sodawater. Gebruik daarvoor uitsluitend een flink schuimend zeepsop. Het verdient aanbeveling aluminiumvaatwerk, als u het hebt gedroogd, nog even op een laag gaspitje of een bijna afgekoelde elec- trische plaat te zetten om het volkomen te doen drogen. Oplossing van ohze 1001-Aardrijkskundige puzzle 1. Echteld, 2. Monster. 3. Markelo. 4. En gelen. 5. Renesse. 6. Capelle, 7. Oeffeit- 8 Maasdam. 9. Poeldijk. 10 Alkmaar. 11 Sit- tard. 12. Cadzand. 13. Utrecht. 14 Usquert. 15. Moerdijk. Emmercompascuum. en twee van Dior. TAaar hingen ze weer, zoals iedere avond, achter het toneeltje, Teino en Fill, de twee marionetten. Ze hingen er tussen de andere poppen. Toeh was er een verschil tussen het hangen van de twee vrienden Teino en Fili en de anderen. Dat kwam, omdat ze bedroefd en terneergeslagen waren. De anderen hingen met opgeheven hoofd, maar Teino en Fili lieten hun hoofden hangen. Vroeger hadden ze samen een prettige tijd gehad, toen mochten ze nog dansen, maar sinds zij elk van de baas, die aan de touwtjes trok, een degen hadden gekregen en elkaar daarmee moesten bestrijden, was het afgelopen met de pret. Zelf hadden zij geen invloed op hun bewegingen. Zij moesten elkaar te lijf en het gebeurde erg dikwijls, dat Teino een flinke steek van Fili kreeg en ook omgekeerd. En ze wilden elkaar juist helemaal niet pijn doen. En straks zou het weer zo ver zijn. Het publiek kwam de zaal al binnen. O, ze hidden nog even de tijd. Ze kwamen pas na de pauze. 'THSN SLOTTE wierpen de solda- ten een net over de leeuw. Terwijl hij probeerde te ontsnap pen, raakte hij hoe langer hoe meer in het net verward. Ze haal den de leeuw uit de val en brach ten hem naar een kooi onder het amphitheater. De dag waarop het vonnis van Androchles ten uitvoer gebracht zou worden, was het vol toeschou wers. Eerst waren er andere ge vechten van gladiatoren. Het pu bliek was opgewonden. En toen was het Androchles' beurt. Nu zal de slaaf Androchles, die z'n meester ontvluchtte, maar weer werd gevangen, verscheurd worden door de wilde dieren, werd er aangekendigd. De toeschouwera schreeuwden. Er ging een deur open en Androchles kwam binnen. Hij liep rechtop. Hij. keek onbe vreesd. maar in zijn hart was hij erg bang. Iedereen lette goed op, om toch vooral niets te missen. Androchles zag de zoon van de Romein op een van de eerste rijen zitten. Hij keek hem koud aan. De kooien weMen geopend. Eerst kwamen de hyena's. Zij jankten, maar waren te laf om Androchles aan te vallen Konden we er maar iets aan doen. fluisterde Teino. Ja, maar wat. vroeg Fili? Hadden we nu maar de macht over onze eigen ledematen, dan zou ik er wel iets op weten, zuchtte Teino. Ja. dan gehoorzaamden we ge woon niet. besloot Teino. Ze zuchtten allebei diep. omdat ze wiggen,. dat het onmogelijk was. Het werd donker. De zaallichten gingen uit. De poppen keken elkaar aan. Dit was het begin. Maar meteen gebeurde er. iets on gewoons. Iemand zette een bakje groene zeep precies onder de plaats waar Teino hing. Hij kon er met zijn voeten bij. Fill, fluisterde Teino. kijk eens. kijk eens gauw. Fili zag het en meteen, als in een flits zag hij dezelfde mogelijkheid als Teino. Het wes een kans De pauze was voorbij. Nu eerst nog de school visjes en dan waren De li-jarige Roger Holden uit Burgess Hill in de Engelse provin cie Sussex heeft een knobbel voor het bouwen van modellen. Hij heeft er al twee van raketten gemaakt, de ene die je hier op het plaatje ziet, kostte hem ongeveer 30 cent aan materiaal. Zijn broertje Andrew kijkt vol bewondering toe en heeft respect voor Roger, die lid gewor den is van een genootschap voor modelbouwers. De eerste halte waar de raket zou moeten stoppen is de maati! Echt lente moet het nog worden, maar dat zal niet lang meer duren, want de reigers zijn alweer in het land. Nog lijkt de boom zo kaal als de takken wa<ir de nesten van gemaakt zijn, maar als je goed kijkt, zul je de kleine bladknoppen kunnen zien. Let maar goed op. of je, als je buiten bent. het geklapwiek van de langzaam slaande vleugels kunt horen. Je kunt dan ook zien, dat de blauwe reiger altijd met ingetrokken hals vliegt. Misschien kun je hem wel betrappen als hij aan de slootkant staat te vissen. Nu is hei een wiegje "LTEB Je een heel klein popje? En heeft zij geen wiegje? Wel, maak er dan gauw een. Het is hele maal niet moeilijk. Om te beginnen heb je een bakje van een lucifers doosje nodig. Dit wordt beplakt met gekleurd papier. Knip eerst twee blaadjes elk twee keer zo groot als de korte kanten van het doosje. Beplak het doosje aan de binnen kant en aan de buitenkant. Knip dan een velletje van ongeveer 5 x 13 -cm. Dan heb je genoeg om de reet te beplakken. Het papier komt aan de onderkant van het doosje bij elkaar. Knip nu van karton het schommelhout na van de tekening (fig. 2) Plak dan de twee kanten tegen het doosje. Met twee knijpers kun je het doosje en de voor- en achterkant stevig vastzetten tij dens het drogen van de lijm. Als het klaar is kan je wiegje er uit zien als op fig. 3. Een bedje en bij voorbeeld een spreitje kun je ook nog maken. Wel-te-rusten popje! rasje voor het huis. Mirebella zat 6p de stoelleuning en knabbelde nootjes. Wikkie's vader maakte een kiekje. Opeens had Mirabella er genoeg van voor de fotograaf te po seren. Zij sprong van de leuning en rende naar de dichtstbijzijnde boom in de tuin. Sinds die dag woonde het tamme eekhoorntje in de boom ln de tuin en hoewel Wikkie het jammer vond, begreep zij. dat het beestje zich daar gelukkiger voelde. zij aan de beurt. Daar stonden ze, vast bestuurd door de man aan het andere eind van de touwtje9 in strijdlustige houding tegenover el kaar. Hun degens blonken in het licht. Teino en Fili wisten al precies wat er zou komen. Ze kenden alle ^bewegingen uit het hoofd. Maar Teino had een binnenpretje Hij merkte al gauw, dat hij, zoals hij al wel gedacht had inderdaad door de zeep aan zijn zolen erg onvast op de benen stond. Wat hij gehoopt had gebeurde. Hij gleed uit. De man schrok zo, dat hii Teino met de arm waaraan de degen bevestigd was, een onverwachte beweging liet ma ken. zodat Teino, met één slag een groot gedeelte van de touwtjes van Fill doorsneed. Met een bons viel hij op de grond. Maar niet voordat Fili, in zijn val de touwtjes van Teino geraakt had. Beide poppen, die gevoelig op hun zitvlak waren terechtgekomen, za ten in het donker op het toneel. Vlug werden zij weggehaald en het volgende nummer werd ingezet. Teino en Fili waren erg nieuws gierig. wat er nu zou gebeuren. Na afloop van de voorstelling wisten zij het. Zo. mompelde de baas, toen hij beide poppen in de hand nam. Dat gebeurt me geen t\yeede keer Ik zal jullie die degens maar afnemen. Als de poppen gekimd hadden, zouden ze een luchtsprong gemaakt hebben, maar dat konden ze nu eenmaal niet. Maar gelukkig en blij waren ze, dat ze elkaar voortaan niet meer hoefden te bevechten. "JVTeem in een hand een glas en x* strek beide armen wijd uit. De handen zijn nu zo ver mogelijk van elkaar. Vertel nu de toeschou wers, dat je ln staat bent het BUS in de andere hand te nemen, zon der dat je je handen dichter bij elkaar brengt. Iedereen denkt dan natuurlijk, dat het niet kan. Goed, dan laat je het zien. Je houdt het glas nog steeds op de zelfde manier vast. Zo zet je het op tafel. Nu draai je je half om en pakt het glas met jè andere nog steeds uitgestrekte arm. TJET gebeurde meer dan eens, dat Wikkie's vader iets voor haar meebracht, als hij thuis kwam. De ze keer was het een eekhoorntje. Maar het bleek al gauw, dat het niet zo eenvoudig was een eek hoorntje als huisdier te hebben. Een naam was gauw gevonden. Wikkie noemde het diertje „Mirabella". Mirabella vond het prettig door het hele huis te huppelen en te springen. Ze verstopte zich overal. Dat kan zo niet doorgaan, zuchtte moeder toen zij haar on der de sprei vandaan haalde. Een ander keer zat zij weer in een man telzak. Je kon het zo wonderlijk niet bedenken of Mirabella had een plaatsje gevonden, waar zij een warm holletje kon maken. Ten slotte maakte vader een hou ten kooitje voor het eekhoorntje. Mirabella was boos. als zij er in moest. Op een dag. toen moeder en Wik kie thuis kwamen, was het eek hoorntje verdwenen. Het kooitje was leeg. Een paar tralies waren doorgeknaagd. De tranen sprongen Wikkie in de ogen. KUk. riep moeder plotseling. Daar zat Mirabella rustig boven op de gordijnroe. Ze klom naar be neden en met een sprong zat het beestje op Wikkie's schouder. Maar dat duurde niet lang. Even later hing ze aan de lamp. Op een dag zat Wikkie op het ter- Onderwijzer: Wat is hef nut van water? Jantje: Het vergemakkelijkt het bereiken van eilanden. Onderwijzeres: Hoe komt het, dat er in Bijleveld maar weinig honing 'ia. Pief: Er is maar één BIJ in BIJleveld. Quus voelt zich he-le-maal niet op zijn ge-mak. Hij durft niet goed te zit-ten en niet goed te lo-pen. Guus heeft zich ver gist in de sterk-te van zijn broek. Hij had zijn slee aan Suus ge-leend, om de hel-ling af te glij-den. Zelf gleed hij toen zonder slee. Maar o,.Ja Guus er zit een gat in je broek. Wat zal moe-der boos zijn. Moeder: Je moet niet zo zelf zuchtig zijn, Kees. Je moet Jan ook eens op de slee laten. Kees: Maar dat doe ik. Ik ben net de heuvel afgegleden en hij mag nu met de slee naar bo ven. Onderwijzer: Waf verwacht je dat je bent als je van school ai gaat? Wim: Een *ude man. ZATERDAG 15 MAART 1982 GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA X Ie Loete. even 5r Hazcrswoude Reeuwijk weer Alphen behoort, e plank opkomt. (Van een onzer verslaggevers.) BERGAMBACHT. Niet ver van Bergambacht midden in de weilanden verrijst het groptste en duurste bouwwerk in de Goudse streek. Zijn con touren zijn al stherp zichtbaar, het betonnen skelet krijgt al vorm en al lijkt het op een| flauw-mistige morgen op het eerste gezicht iets op een stadion, ffie verder de nieuwe Provinciale weg opwandelt ontdekt al gauw, dat het een reusachtig gebouw wordjt. Heel Bergambacht weet, dat hier 3 het filtergebouw van de Haagse Duinwaterleiding in aanbouw is» eenjmUlioenenwerk, dat nodig is om de voorraad duinwater, waarop in de laatste tientallen jaren een soort roofbouw is gepleegd, op peil te houden. jEcn waterfabriek, die Lekwater klaar maakt voor een transport over vijftig kiloriketer naar de Scheveningse duinen. In Juni 1949 ging in de uiterwaard langs dje Lekdijk tussen Bergstoep en Lekkerkerk de eerste spade in de gron<l Het symbolisch begin van een werk, dat achttien millioen gulden zal kosten en .vijf jaren zal duren. Dat betekende een einde aan de plannen makerij, waarmede in '1931 werd begonnen en het begin van ee* grote onderneming met het doel Den Haag te verzekeren van goed drinkwater voor de toekomst. Den Haag is een dorstige stad. Elk jaar wordt er ruim vijftien millioen kubieke meter water aan de duinen tussen Scheveningen en Wassenaar onttrokken. En dat is meer dan er jaarlijks door regenval in het reservoir bijkomt. Er wordt zó een soort roofbouw op de voorraad duinwater ge pleegd met het gevolg, dat er de kans bestaat van verzilting van het water door i het binnendringen van zeewater. Er moest L* worden ingegrepen om de Hagenaars voor de komende jaren goed drinkwater te waar borgen. Vooral nu voor de toekomst reke ning moet worden gehouden met een flinke stijging van het verbruik. Er is geraamd, dat Den Haag in 1985 zeker 35 millioen kubieke meter zal* verbruiken. Het was zaak het natuurlijke i-eservoir in de duinen langs een andere dan de natuur lijke weg aan te vullen. Water van elders aan te voeren om het reservoir op peil te houden. Het oog is toen gevallen op de Lek, op een plaats, die zo kort mogelijk van Den Haag is gelegen en waar de kans op verzilting zo klein mogelijk is. De plaats is Bergambacht en de bron van het water, dat door een lange leiding naar Scheveningen zal worden gebracht: de Lek. Waterweg - Weg water Lekwater uit Haagse kranen, dat is het doel, waarvoor enige honderden meters van Bergambachts Dorpsstraat het grote filter gebouw als het ware uit de grond op rijst. Vijfduizend kubieke meter beton is nodig om aan het ontwerp van de architect M. J. L. Lutsmann gestalte te geven. Dat gebouw is 156 meter lang. Wie van de Provinciale weg naar het werk kijkt ziet in het midden de grote 80 m lange filterhal en aan belde zijden aangrenzende hoog in beton opge trokken gebouwen. Die twee gebouwen zijn eigenlijk de harten in de watercirculatie van Lek naar Scheveningen. In het ooste lijke gebouw komen zes lagedruk-pompen, die het water uit het opep kanaal op de filters drijven en in het westelijke gebouw acht hogedruk-pompen, die het water in de transportleiding naar de duinen persen. Dat is in het kort gezegd de betekenis Vyan het filtergebouw. Maar gaat U eens mee door het drassige weiland naar de Lekdijk. Want daar ligt de grondstof, die door deze waterfabriek als halffabrikaat aan de Scheveningse dui nen wordt gejeverd. De Lek is een enorm waterreservoir. Daarvan kan het water worden afgetapt, zonder dat de boten, die haast geruisloos door de golven klieven, er iets van merken. Hier is de plaats waar het verschil tussen eb en vloed voor de water winning geen moeilijkheden oplevert. Tus sen twee kribben, achter een strekdam ligt in de uiterwaard de inlaatkom. Een flink bassin, dat eigenlijk de vestibule is van het UIT VROEGER TIJDEN De Goudsche Courant meldde: 75 Jaar geleden Hier ter stede is een boekje verschenen, dat in een grote behoefte voorziet. Velen zullen de eerste druk van het Goudse adres boek van harte toejuichen. De firma G. B. van Goor en Zonen heeft de jaargang 1877 uitgegeven. Het boek bevat een naamlijst van de ingezetenen en voorts verschillende betrekkingen, colleges, commissies, bevol king, een kalender en om het opslaan te vergemakkelijken, een inhoudsopgave. 50 Jaar geleden De heren dr A. A. M. Stavenisse alhier en dr C. de Vooijs te Assen zijn benoemd tot honorair lid van het Historisch Genoot schap te Utrecht. 25 Jaar geleden Uit Zevenhuizen: In de afgelopen week heeft de Haagse Hengelaarsbond vijfduizend pond vis gepoot ln de grote kuilen, beho rende aan de Ned. Staatsspoorwegen. Er is drieduizend pond edelkarper uitgezet. De Bikuilen worden afgezet, zodat de vis niet kan ^ontsnappen. Men verwacht, dat er in het water niet meer zal worden gezwommen. Er komen borden met het opschrift „Ge vaarlijk zwemmen". De karpers wogen drie "Uf pond per stuk. Haagse huis. In deze kom krijgt het water gelegenheid het ergste vuil van zich af te schudden zoals de bezoeker doorgóans in de vestibule zijn voeten veegt. Het water ondergaat daarin een eerste bezinking. Op zijn verdere tocht gaat het de dijk over. Overdrachtelijk gesproken: met de lift. Want er komen twee hevelleidingen, die het water als het ware over de dijk tillen in twee kanaaltjes, die uitmonden in twee bezinkbekkens, te vergelijken met de hal, waar men doorgaans een extra keertje zijn voeten veegt. Hier krijgt het water een tweede bezinking. Kijk maar eens: er blijft slib op de „halmat" achter. U merkt wel: de Haagse Waterleiding doet dubbel op. Twee hevelleidingen, twee bezinkbek kens. Dat is om gelegenheid te hebben toch met de waterproductie te kunnen doorgaan, wanneer een leiding of een bekken moet worden schoongemaakt. Productie8000 m3 per uur Na de hal komt de gang. Een 750 meter lang open kanaal, dat het water naar het filtergebouw brengt. Een kanaal dwars door het weiland. De zes lagedruk-pompen zijn hier de gastheren, die het water in het filterkanaal persen. Dat is de weg naar de filters, waar het water zijn Sterkste reini ging ondergaat. Ook hier gaat weer alles dubbel op. Er zijn eigenlijk twee kanalen, die elk langs een serie van twaalf filters lopen. De lagedruk-pompen brengen het water op de filters, waar het door een zand- en grindlaag stroomt om er opnieuw en nu grondiger gereinigd te worden. Van de filters gaat het water via het filtraat- kanaal naar de filtraatkelder, vanwaar acht hogedruk-pompen het in de transportleiding persen. Pompen, die achtduizend kubieke meter per uur in de leiding brengen. De aanleg van de transportleiding is het kostbaarste onderdeel van het werk. Zij wordt ongeveer vijftig kilometer lang en heeft een doorsnede van 1.40 m. Zij loopt in noordelijke richting, passeert de IJssel tus sen Gouda en Gouderak en volgt dan de Rijksweg naar Den Haag. Haar eindpunt is de Waalsdorpervlakte, waar het water in verschillende meren wordt opgevangen om Een kat in het nauw kan %re spron- gen maken. I Dot er uitzonderingen bestaan op dit i spreekwoord, ondervond eergisteren f een Moordrechtse poes. Die zat name- I lijk zo erg in het nauw, dat er van i sprongen maken geen sprake was. Ze kon zich namelijk helemaal niet meer g bewegen, want ze had zich in de Burgemeester Brandtstraat klem ge werkt tussen twee huizen. Tussen deze huizen was een steeds nauwer worden de opening en daar zat de kat. Hoelang ze in deze benauwde situatie heeft ver keerd, is niet bekend, maar het ver- moeden bestaat van minstens een uur of twaalf. Om halfvier in de middag wist de poes door klaaglijk gemiauw enige I voorbijgangers opmerkzaam te maken op de benarde positie, waarin ze zich 1 bevond. Ze wou d'r wel eens uit. Maar hoe? Die paar voorbijgangers kregen g al spoedig assistentie van andere voor- bijgangers en eindelijk was het zo, dat I iedereen, die voorbijging, bleef staan Maar daar was poes niet mee gebaat. Ze had alleen maar ruimte om haar 1 bek open te doen, wat ze dan ook deed. Haar klagelijk en doordringend beroep op het menselijk medegevoel en het f menselijk vernuft bracht een stok ten tonele. Daarmee werd de kat zachtjes gepord. Met een averechts resultaat, want nu kwam ze op haar rug te lig- I gen. De toestand was nu zo, dat er kans bestond, dat een hele straat vol mensen naderhand zou moeten bekennen, niet d eens in staat geweest te zijn het leven van een poes te redden. Na zeer ampele discussies werd een plan geboren. Een buitengewoon plan. In buitengewone i omstandigheden passen buitengewone maatregelen. De huiseigenaar gaf toestemming. men trok het huis binnen, karpet en y zeil gingen van de vloer, zaag en beitel f kwamen tevoorschijn en er werd een 4 stuk uit de vloer gezaagd. Met breek- I ijzer en hamer werd er een gat in de 1 muur gemaakt. En toen greep een 4 hand poes bij haar nekvel. f „Hoera!" juichte de menigte, toen de - readers met de geredde in de deur- 1 opening verschenen. Het was toen 1 kwart voor zes! I De operatie-Poes was gelukt! dan in de duinen te zakken, waar het op nieuw een natuurlijke reiniging ondergaat Dan ligt voor het Lekwater de normale weg open, waarlangs het duinwater tenslotte als drinkwater uit Haagse kranen komt. Wie door het betonnen skelet van het filtergebouw wandelt ziet al duidelijk de weg die het water zal volgen. Men kan er oehoeën door de kanalen, zodat men vijf maal een echo hoort, er zelfs doorkruipen, zodat men precies kan nagaan welke wegeiL het water „straks gaat bewandelen". De* filterhal is wat het betonwerk betreft geheel klaar evenals de pompenkelders. Over enige maanden zal het skelet geheel voltooid zijn. Dan kan worden begonnen aan de bakstenen buitenmuren. Verwacht wordt, dat het gehele werk in 1954 gereed zal zijn. Dan zal voor de eerste maal Lekwater naar Den Haag 6tromen. Nou moet u niet zeggen: die man lijdt aan een geestelijk verzuringsproces en hij kan het tempo van de tijd niet meer bij houden. Dit laatste is waar. het is vervelend voor me, maar het heeft er niets mee te maken. Het eerste ts niet waar en het heeft er trouwens ook niet mee te maken. 't Gaat alleen maar over onze dierbare moedertaal. We zitten met meer dan tien millioen mensen op een drassig kluitje aan de Noordzee en 't is er zo vol als op een zomerse zonnedag in 't Scheveningse zee bad: „Wilt u misschien even uitademen, dan kan ik onderwijl een duik nemen!" We worden omringd door een aantal sta ten, die veel machtiger zijn en die zenden over onze grenzen hun producten, hun cul tuur en hun taal. Daardoor komt ons Neder- tands in de verdrukking, en dat vind ik jammer. 'k Heb niets tegen jazzmuziek, ik weet alleen nooit of ik dubbel s moet schrijven of sz. Soms vind ik het mooi en dikwijls vind ik het lelijk en dan draai ik de radio kraan dicht. Afgeloperi. Maar waarom gaan Rotterdamse jongens zich nou ineens The Gatewag City Jazz band noemen! En dachten die Memphis Blue Framers nou één ogenblik, dat wij niet wisten, waar Wassenaar ligt? 'k Heb er zo diverse programma's eens op nageslagen. Er is geen woordje Hollands bij: The Crampeneers: The Gilling Fellows; The Suddering Vulcanos: The Bumblebee Puddingpeepers: The Melody Crakers; The Hort Sikserenadcrs. Is er nou niemand, die een behoorlijke Nederlandse naam kan verzinnen' ,Je zou eens wat horen als bijvoorbeeld ons eigen Goudse Door en Voor 't Volk zich ging omdopen in: The jolly Heyermans Bombers en T.O.G. in The happy shelf Hop pers of in The Shakespeare dramatic Wrin gers. Mevrouw Tergouw zegt: ,,'t Is een teken des tijds". Dat kan. Dat meisje van de overkant is met een vrijertje thuisgekomen. Ze zegt. dat hij Johnny heet. En ik weet zeker, dat hij naar zijn grootvader is ge noemd en die ken ik. Die heette Jewannes. JAN TERGÓUW. T.m. 30 Maart 19—12.30 en 1.39—4 uur Museum Het catharina Gasthuis: Tentoonsielltn* wer ken kunstschilderes Nola Hatterman (Zondags feopenfl 2—4 uur- Maandags en Vrijdags 1.30— 15 Maart 4.30 uur Van Bergen IJzendoorn- park: Provinciale parkwegwedstrijd Vires et Celerltas". 15 Maart 8 uur Concordia; Uitvoering mond- accordeonvereniging ..Crescendo". 16 Maart 10.30 uur Ter Gouw: Bijeenkomst Humanistisch Verbond, spieker dr V. W. D Schenk over ..Levensangst en levensnood 17 Maart 7 uur Het Schaakbord: Piopaganda- avond Ned. Bond van kleinhandelaren ln vis. 17 Maart 8 «ur Kunstmin; Openbaie verga dering Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie, spieker drs H. A Korthals, optreden Alex de Haas en The Harmony Sisters 17 Maart 8 uur Peperstraat 20: Vierde Ma- ranatnalerlng J A Biuijn 18 Maërt 10 uur Tijdelijk Stadhuis: Aanbe steding bouw van tien wc Wilhelmtnaweg. 18 Maart U uur Café Duijnstee: Aanbeste ding bouwen veestalling te Moordrecht. 18 Maart 7.30—8.30 uur Openbare Leeszaal: Spreekuur Pro Juventute adviseur drs J. H N. de Jongh. 18 Maart 7.30 uur Spaardersbad: Polotournobi K.ing Gouda met G.£.C.—Robben (heren) en zwemdemonstratle door Robben. 18 Maart 8 uur Daniël: Cursusavond Gouds Jeugdverband spreker N. G Vlot over „Licha melijke opvoeding sport en spel". 18 Maart 8 uur Het Blauwe Kruis: Bijeen komst Natuurkundig Genootschap, spreker prof. dr J Smit over ..Biologische reiniging in natuur en techniek". 18 Maart 8 uur Hét Blauwe Kruis: Cursus avond Humanistisch Verbond, derde voor dracht P. e J. Reyne over ..Uit de schatka mers van de kunst". 19 Maart 8 uur cantine N.V. Verheul: Film avond lasclub ..Gouda vertoning film „Het electrisch lassen van de gasleiding door da westersohelde 19 Maart 8 uur Reünie: Spreekbeurt ds J. Börger voor Logosverbdnd. 19 Maart 8 uur Spaardersbad: Waterpolo- wedstrijd G Z.C.—G.Z.C. 2 (heren). 19Maart 8 uur Veemarktrestaurant: Wijkver gadering Geref. Kerk. 19 Maart. 8.30 uur De Zalm: Ledenvergadering Ned .Rode Kruis. 20 Maart 11.30 uur GoejanverwelIedUk: Eerste steenlegging bouw Chr. lagere landbouwschool en Chr. lageie tuinbouwschool door burge meester oir dj K. F. O James. 29 Maart 7.3o uur Nederd Geref. Gemeente: Spreekbeurt ds Joh. van Welren. 20 Maart 7.30 uur Nieuwe Schouwburg: Uit voering gymnastiekvereniging Excelsior'. 20 Maart 8 uur Thalia Theater: Vierde Nuts- avond. concert door „Die Haerlemsche Musyckcamero l.v. André Kaart. 22 Maart 7.30 uur Kunstmin; Toneelavond Goudse H.B.S.-vejenlglng opvoering „De Waaier". Bioscopen Schouwburg Bioscoop: Enrico Caruso (met Mario del Monaco). Thalia Theater: De Jantjes (met Louis Davids en Sylvain Poons). Reünie Bioscoop: Vier in een Jeep (met Viveca Lindfors en Ralph Meeker) Aanvang: 7 en 9.15 uur: Zondag 3. 5. 7 en 9.15 uur; overige dagen 3 en 8.15 uur. Zondagsdienst doktoren Van Zaterdagmiddag 3 tot Zondagavond 12 uur zijn bij afwezigheid van de hulparts te consulteren de doktoren C. van Elk. Katten- singel 79 (telefoon 256tf en H. A. M. Eijkman. Westhaven 63 (telefoon 2582). Apotliekersdienst Steeds geopend (des nachts alleen voor re cepten) Apotheek E. Grendel. Prins Hendrik straat 15c en Apotheek J. Rond Kleiweg 78. Die 21-jarige adspirant-verkeersvlieger zal zich gistermorgen in zijn Tiger- moth. vliegend boven het Hollandse land, niet gerust hebben gevoeld, toen hij bemerkte, dat zijn rolroer niet meer functionneerde. Hij was van Ypenburg opgestegen voor een oefenvlucht botien Utrecht en Zaltbominel. Toen hij in de buurt van Utrecht tvas, bemerkte hij het mankement. Tegen half twaalf vloog hij boven Lange Ruige Weide. Tot zijn geruststelling zag hij, dat de weiden er helemaal niet ruig zijn, maar juist prachtig geschikt voor het maken van een noodlanding. Deze slaagde uitstekend. De piloot, J. W van Mameren. uit Scheveningen. zette zijn P.H.U.D.Y. kexirig onbeschadigd aan de grond. Zelf kreeg hij geen letsel. Dat was zijn collega's van de vliegbasis een ere rondje waard. Laag vliegend maakten zij bij wijze van gelukwens een manoeuvre boven hun ..aan de grond zittende" vriend. JJadat de technische dienst het rolroer had hersteld, is het vliegtuig om halfdrie opgestegen en naar Ypenburg teruggekeerd. T"'inr:!i!iP!!!!'":i!i! Li nTiiiiM i7 'üi-piir iiiifflr- 'Jimni:ii'!i:ir.1 "iiiü tip'. i,r. «a .ii1 i.iüh.üi i;a.- Propagandisten zwermen uit in de Zilverstad (Van een onzer verslaggevers) SCHOONHOVEN. „U moet niet ver wachten, dat u, nu u hier bent gekomen, een huis mee op de rug krijgt", zeide Schoonhovens burgemeester J. Aten, toen hij gisteravond in de raadzaal van Schoon hovens schoon stadhuis een bijeenkomst opende, die de propagandacommissie voor de nationale woningbouwleningen met de woningzoekenden had belegd. Ongeveer honderdvijftig Schoonhovenaren hadden aan de oproep gevolg gegeven, benieuwd om te vernemen of er enig licht op hun huisvestingsmoeilijkheden zou gaan schijnen. „Wij zouden u graag een huis willen meegeven", zeide de burgemeester, „maar u weet weln dat dat niet kan. Wij weten, dat de woningnood in onze gemeente groot is en dat er slechts één oplossing is: bou wen. Maar u weet ook allen, dat voor woningbouw geld, veel geld, nodig is. U hebt wel gehoord van de nationale spaar- brievenactie, die tot doel heeft geld voor de woningbouw bijeen te brengen. Het sla gen van die actie is een nationale en een gemeentelijke zaak, maar ook het belang van alle woningzoekenden, die door het slagen van de lening een stap dichter zul len komen bij het einde van hun woning ellende. Aangezien het dus ook pw belang is, dat de spaarbrievenactie slaagt," vervolgde de burgemeester, hebben wij u bijeengeroepen om u te vragen of u zich wilt opgeven als propagandist. Wij zullen graag zien, dat velen dat doen". Er zijn gisteravond velen propagandist geworden. U zult hen stellig binnenkort ontmoeten, wanneer ze u komen vragen of u door het kopen van spaarbrieven wilt meedoen aan deze nationale en Schoon- hovense zaak. Als u een of meer spaar brieven hebt gekocht, krijgt u een strook papier, dat u op uw deurraampje kunt plakken, zodat een andere propagandist, die u wil bezoeken, kan zien, dat u al bent voorzien. Dat voorkomt onnodig bellen. Op die strook komt misschien zoiets te staan van UA1 afgeroomd". Het gemeentebestuur stelt voor de twee propagandisten, die het beste resultaat be reiken. huizen beschikbaar, die met dat geld gebouwd zullen worden of twee ver vangende huizen. Dat „vervangende" om dat voor de winnende propagandist de huur van een nieuw huis wel eens boven het huishoudboekje kan gaan. Dan krijgt hij een ander huis, dat een lagere huur doet. De propagandist, die de meeste spaar- certificaten verkoopt, krijgt een huis. even als degene, die het hoogste bedrag aan spaarbrieven weet te plaatsen. U ziet het: ze gaan aan de slag in Schoonhoven! Puzzle-winnaars De aardrijkskundige kennis van 0 puzzelaars is prima in orde. Deze zijn in alle delen van het land thuis, getuige het groot aantal goede oplossingen van onze puzzle. Niet in het minst de dames hebben zich geweerd. Een succesvolle rondreis was het immers voor: prijs van 5: mevr. F. Geukes, Lange Dwarsstraat 5 te Gouda; prijzen van 2.50: mevr. Chr. W. Baron- Exalto te Moordrecht en mej. Van Ouds hoorn, Prins Hendrikstraat 85 te Gouda. De prijzen kunnen aan ons bureau worden afgehaald of worden op verzoek toegezon den. De woningbouwlening is een succes voor ons land geworden. Aan U, Gou wenaars, om er ook een succes voor Uw stad van te maken! Hoe dat te doen? Door op de bij de spaarbrie ven en de recepissen voor de beide grote leningen gevoegde briefkaart van Uw voorkeur voor Uw stad te doen blijken en om daarop aan te geven, dat U wenst, dat dit bedrag aan Gouda ten goede komt. Ge werkt er dan aan mede, dat er meer woningen komen, waaraan zo dringende behoefte is! C. H. HAGENDORN, Wethouder van Financiën. fAdvertentie DOUWE EGBERTS TTRGENS IN BOSKOOP valt een brief in de bus met een vreemde postzegel er op. Dat gebeurt meer. De uerbindingeu zijn snel en de mensen wennen er aan* gebruik te maken van alle gemak en snelheid, die het tegenwoordige leven bieden kan. Overal tn Nederland, ook in de Goudse streek, vallen brieven mei vreemde postzegels er op in de bus, maar met die Boskoopse is het een vreemd geval, want een geroutineerd correspon dent met practijkdiploma m drie talen zou ml deze brief niets anders op kunnen maken, dan daGhet een bestelling is. Welk artikel? Je moet Boskoper wezen om er uit te komen: honderd Pyrdcantha coccinea Lalandi, tweehonderd Sambucns canadensis aurea. Verder komt men de naam van generaal McArthur tegen in gezelschap van allerlei andere illustere persoonsnamen: Comte de Quincy, Chevalier de Realli, Zon bestelling kan soms tweehonderd posten tellen. De kweker die de lijst door ziet, weet direct om welke soort planten het gaat: rozen, pioenen, coniferen en nog vele andere. Maar al \yeet hij, welke planten gevraagd worden, dan wil dit nog niet zeggen, dat hij' ze maar voor het inpakken heeft, want geen enkele kweker beschikt over een zodanig sortiment, dat hij elke plantensoort op zijn eigen tuin rooien kan. De exporteur is voor de bomen, die hij niet zelf op zijn tuin heeft, in hoofdzaak aan gewezen op de z.g. kwekers-aan-land. d.w.z. kwekers, die zelf niet exporteren, maar die hun artikelen leveren aan de exporteurs. Nu komt een functionaris in actie, die moet weten, waar hij al die bomen moet zoeken en die de duidelijke, specifiek Bos koopse benaming bomenzoeker draagt. In het pas uitgekomen Boskoopse adresboek staat dit ook achter zijn naam vermeld. De positie van de bomenzoeker is anders dan die van de rest van het tuinpersoneel. In het kantoor heeft hij dikwijls een eigen tafel en daarop vindt hij dan zo'n bestelling. Vlug laat hij zijn oog er over gaan en denkt bij zichzelf: „Een moeilijk lijstje, maar ik krijg het wel voor elkaar". Het brein van een bomenzoeker is een wonder, want al die namen, die de leek niets zeggen en de baas alleen iets over het uiterlijk van de betreffende boom. roepen bij hem associatie? op: „Daar zag ik een mooie hoek van dit en op die tuin was laatst nog heel wat van dat. Hij kent de ëhorme lappendeken van tuinen en tuintjes, die strekt van Reeuwijk tot diep in Hazerswoude en geen hoekje zo klein, of hij heeft er zijn oog wel eens over laten gaan. Zo weet hij, bij welke kweker Van Klaveren hij die soort Ber beris kan vinden, hoewel er wel twintig Van Klaverens zijn en verschillende soorten Ber beris. Hij weet. wie misschien nog een paar Aristolochia's heeft en wie nog wat drie jarige Azalea's. Hij kan je zó vertellen, dat die of die Rhododendron „schoon op" is. Van de bestelling wordt nu. met weg lating van de posten, die in eigen tuin te vinden zijn, een zoeklijst gemaakt en gaat de bomenzoeker op pad. Het is een hard vak, want bij weer en wind wordt er gezocht, juist dikwijls in de gure herfst dagen en het koude voorjaar. De bromfiets is hier een ware redding gebleken, maar met het honderd keer afstappen voor een vlonder blijft het vermoeiend werk. Er zijn kwekers, die over tien planken tuinen: eerst drie recht, dan twee dwars en dan weer rechtuit. De bomenzoeker snort naar het „Zuik" en dan gouw naar langs de Voorweg, die onder valt en via de Tempel in naar het Rijneveld, dat bij Iedere kweker, bij wie hij weet wie hij is en meestal ook, voor welke firma hij komt en maar een enkele maal hoort hij „Voor wie zoek je tegenwoordig?" e kweker gatgt nu met de bomenzoeker r de hoek, waar het gevraagde staat en er nog genoeg staat, dat onverkocht is, wordt de prijs vastgesteld, die trouwens dik wijls al geregeld is door officiële voorschrif ten. Betreft het een aantal bomen van be paalde hoogte en staan er in de hoek van verschillende grootte, dan „tekent" de bomenzoeker de planten, die hij heeft uit gezocht, met een stukje raffia in de een of andere kleur, wat heel vrolijk staat, die kleine wapperende vaantjes. Het koopboekje komt nu voor de dag en er wordt een brief je geschreven, zomaar een klein velletje, hoewel het over grote bedragen kan gaan. Eén of meer posten van de zoeklijst wordt doorgehaald en daar klinkt de eerste zucht van de bromfiets alweer. Als de order ten slotte bij elkaar is ge zocht, kan het nog een hele poos, soms wel een half jaar duren, voor de planten ver zonden worden. Dan worden de posten „af geroepen". De rfweker krijgt een kaart, waarop levering verzocht wordt en hij brengt de planten aan de loods van de exporteur. Soms volgt nog een karweitje voor de bomenzoeker, n.l. het betalen van de ge leverde planten. Er zijn nog wel bomen- zoekers. die met duizenden op zak alle kwe kers bezoeken en het bedrag op de tuin uit betalen. Dikwijls wordt ook gewacht tot de Boskoopse kermis en als alles dan ouder wets in zijn werk gaat, zitten de partijen op hun hurken op de grond. De bomenzoekers hebben een belangrijk aandeel in het kwekersbedrijf, dat van de mensen heel wat vergt. Zij zijn zich van een zekere apartheid bewust en hebben zich georganiseerd in een bomenzoekersvereni- ging. Ondanks de bromfiets hebben ze een zwaar leven, maar dat neemt de animo, bomenzoeker te worden, niet weg. want voor menige jonge boomkwekersknecht jg het een ideaal, ook eenmaal zover te komen, dat de handen schoon kunnen blijven en de vet leren laarzen door wat minder lompe exem plaren vervangen kunnen worden. „De hele dag op de weg, dat is nog eens wat anders dan altijd diezelfde tuin!" 't Is een oud gebruik in Boskoop, dat in de kermisweek, waarin overigens geen kermis wordt gehouden, de exporteurs hun leveranciers betalen. Dan hurkt Se blomenzoeker met de kweker-aan-land op straat om de rekening te voldoen. Melkontvangststation naar de Nieuwe Vaart Als de Rodebrug en de Jan Kattenbrug zouden kunnen spreken, zouden ze gister morgen vast tegen elkaar gezegd hebben: De Producent heeft zeker zijn nieuwe fabriek in gebruik genomen. Het is zo licht vanmorgen". Ongetwijfeld is er heel wat verkeer op de bruggen verdwenen door de ingebruik neming van de nieuwbouw van De Produ cent. Donderdag heeft de nieuwe zuivel fabriek op zeer bescheiden schaal proefge draaid en gisteren hebben de auto's, die elke morgen voor dag en dauw over de wegen trekken om de melk bij de boeren op te halen, hun route verlegd. Ze zijn niet meer over de bruggen de Wachtelstraat in „ge doken" naar de „oude" Producent, maar de Nieuwe Vaart op gedraaid en naar de in anderhalf jaar gebouwde fabriek gereden, die de treinreizigers van en naar Rotter dam, Den Haag en Alphen a. d. Rijn elke dag een «tukje hebben zien groeien. Het levert natuurlijk heel veel moeilijk heden óp een fabriek over te plaatsen, zon der dat het bedrijf een dag stil staat. De leiding van De Producent gaat dit nu klaar spelen. Het melkontvangststation is klaar. De melk, die wordt verwerkt tot boter en kaas. gaat naar de nieuwe fabriek. De kaas makerij en boterhal zijn reeds overgebracht. De uitgifte van de melk aan de slijters en het verwerken van de melk tot „flessen- melk" gebeurd nog aan de Wachtelstraat. Het zal nog enkele maanden duren, voor het gehele bedrijf i6 overgeplaatst. Dan volgt de officiële opening. VOORZITTER VAN EXAMENCOMMISSIE Bij beschikking van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is aan gewezen als voorzitter van de commissie te Utreght voor het afnemen van het staats examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als onderwijzer(es) in 1952 de heer G. J. Bannink, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Gouda.

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 5