FLINKE DWEIL WEG Nieuwe Emmaschool is in gebruik genomen BIJ HET DUEL TUSSEN RIK EN RIEN HIELDEN 60.000 DE ADEM IN Een tonic Hollands kwartiertje ivas niet compleet de sba<3 naac Uw smaak PUNJEN.U AKKERTJES K.V.T. huldigde de heer Spaan op hartelijke wijze Moordrecht bood bokaal aan tZ Deze week al uitkering voorkeurbedrag Bouw van scholen gevraagd „Ars Longa" weer op de planken AT cy AAR. ANNËER, Goede aanvoer en kwaliteit op de stierenkèuring Blijde dag voor de jeugd Ontsluiting van Hitland Aanwinst voor de binnenstad Eric zag in de hel van Deurne een nieuwe sater en een kater... Oranje-elftalte verengelstbleef de Rode Duivels het antivoord schuldig mat Uur 4»- Oij behoeft ze niet te dulden Machtig schouwspel Over explosies gesproken KEUKENHOF.... ORANJEBOOM BIER! EVEN SCHEEN ER EEN WONDER OP KOMST,MAAR... Eén doelpunt viel aan de andere (verdiende) kant En na de rust werd het vonnis voltrokken 2x2 Doelpunten binnen een kwartier Eenzijdige tweede helft METZ naar Madrid k TWEEDE BLAD - PAGINA 1 GOUDSCHE COURANT MAANDAG 7 APRIL 1«W (Van een onzer verslaggevers.) WIJ HEBBEN VEEL STORM GEHAD, maar door uw werkkracht en capaciteiten hebt u van onze KVT een zeewaardig schip gemaakt. Dat xeide de heer H. W. J. Hellebrekers, de technisch directeur van de N V Koninklijke Verenigde Tapijtfabricken te Moordrecht, toen hij zijn collega, de heer N. Spaan toesprak, die Zaterdagmorgen ter gelegenheid van zijn vijf en twintig-jarig jubileum in het bijzijn van commissarissen, afdelingschefs, personeel en burgemeester en wethouders van Moor- drecht in de grote fabriekshal is gehuldigd. De I;eer Hellebrekers doelde daarbij op de moeilijke tijd. die de KVT in de der tiger jaren heeft doorgemaakt. Jaren, waar in de productie moest worden ingekrompen en werknemers moesten worden ontslagen. Onder de leiding van de heer Spaan is het bedrijf die crisis te boven geko men. In de laatste jaren voor de tjorlog werd, flinke vooruitgang bereikt, totdat in Mei 1940 het schip der KVT grote averij kreeg, bij het bombardement van Rotterdam. Gij hebt. zeide de heer Hellebrekers herstel moge lijk gemaakt. Het bedrijf werd naar Moordrecht overgeplaatst en daar heeft het voorspoedige jaren meegemaakt De KVT werd een wereldbedrijf met ves tigingen in Deventer en Amsterdam en in Cochin China. Door uw toedoen, zo besloot de heer Helle brekers. die niet alleen de capaciteiten, maar ook de persoonlijkheid, de kame raadschap van de heer Spaan roemde, is de KVT volkomen gerehabiliteerd en kon aan de aandeelhou ders dat worden gegeven, wat hun in 1932 moest wor den onthouden. Dat is de kroon op uw werk geweest. Uw werk, dat ook door ■mderen zo zeer wordt ge waardeerd, dat u in enige ^ustrlële verenigingen 'n tuursfunctie vervult. De adjunct-directeur, de heer W. J. Stevens herin- tierde evenals de heer Hellebrekers aan de moeilijke omstandigheden, waaronder de heer Spaan vijf en twintig jaar geleden als •Mistent van de directie bij de KVT begon. Een zegen voor K.V.T Eigenlijk bent u al meer dan 25 jaar bij 0e KVT, eeide hij, want in de jaren dat u K accountant bij «de Twentsche Bank en er op een accountantskantoor was, wist door het opmaken van balansen al meer Van de KVT dan menigeen onzer. U had een helder inzicht in de situatie en al moest •t nadat u in 1932 directeur was geworden, met een bloedend hart, maatregelen nemen, die voor het personeel niet prettig waren, «ij zijn van groot belang geweest voor de Onderneming en later voor de werkgelegen heid van velen. U bent ons voorgegaan en <k>or uw volharden en zakelijk inzicht, ijver •n koopmanschap bent u geslaagd. U hebt kapitaal, zowel als arbeid gediend en daar- is uw directoraat voor de KVT een den Arbeid" bracht krachtige fanfares, toen de heer Spaan en zijn familie de grote fa briekshal binnenkwamen en speelde enige feestmarsen. De heer Spaan heeft ten slotte voor die hartelijke hulde bedankt. „Dat de KVT een belangrijk bedrijf is geworden is vooral te danken aan alle medewerkers, die weten dat kwaliteit vooruitgang is. De tijden zijn moeilijk. De KVT heeft De heer H. van Put, procuratiehouder, •prak namens het gehele personeel. Men heeft in 1932 de juiste man op de krikte plaats gezet, zeide hij. Als commer cieel directeur hebt u de KVT een gezonde financiële basis gegeven. Wij hopen dat u er in slaagt die gezonde basis ook voor de toekomst te behouden. In het bijzonder bracht de heer Van Put de jubilerende directeur dank voor hetgeen hij in de oor logsjaren voor het personeel heeft gedaan. Moge het u In de toekomst gelukken on der het devies „De KVT vooraan" ons be drijf zijn belangrijke plaats in de tapijt industrie te verzekeren, zo besloot de heer Van Put, die namens het personeel van alle vestigingen een projectie-apparaat overhandigde. Bij ons contact is gebleken, dat u een groot rechtvaardigheidsgevoel hebt en een open oog voor de belangen yan het perso neel zeide de heer A. Termoshuizen namens de fabriekskern. Uw standpunt is altijd ge weest, dat wanneer het het bedrijf goed gaat, alle medewerkers daarvan moeten profiteren. Voor Moordrecht Nadat de heer Hermans nog een kort woord namens de vertegenwoordigers van de Deventer-fabriek had gesproken, sprak Moordrechts burgemeester, K. H. Brandt, namens de gehele bevolking van zijn ge meente de hartelijke dank uit voor het vele, dat de heer Spaan Moordrecht heeft ge geven. U bent een bekende en geziene per soon in Moordrecht, zeide hij, niet alleen omdat u directeur van de KVT bent, maar vooral omdat u iemand bent, die aan velen hulp geeft. U hebt een open oog voor de gemeentelijke belangen. De burgemeester herinnerde er aan, dat de verdiensten van de heer Spaan al enige jaren geleden er kend zijn door zijn benoeming tot officier In de Orde van Oranje-Nassau. Moge u nog vele jaren de voortreffelijke directeur van de KVT zijn, zo besloot dë burgemeester, die de heer Spaan, namens de burgerij van Moordrecht, een glazen bokaal overhan digde. Er waren nog meer huldebetuigingen voor de heer Spaan. Een jongen en een meisje kwamen hem uit naam van alle Moor- drechtse schoolkinderen een mand bloemen aanbieden. De KVT Harmonie „Kunst na De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten heeft verzocht reeds thans een faadsbesluit uit te lokken, teneinde het ge deelte van- de opbrengst van de Nationale Leningen voor de Woningbouw 1952. waar voor voorkeur voor deze gemeente is of wordt uitgesproken, zo spoedig mogelijk ter beschikking te kunnen stelleij. De leningsovereenkomst zal worden aan gegaan tot het bedrag, waarvoor voorkeur in de drie leningen is of zal worden uitge sproken. De Bank 6treeft er naar reeds in deze week de eerste termijn der lening aan de gemeente uit te kerefi. B. en W. stellen de raad voor to^ het •angaan van deze geldlening te besluiten. Dalende credietbehoefte De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten geeft er de voorkeur aan het maxi mum van in rekening-courant op te nemen gelden, voor 1952 bepaald voor Gouda op 5.000.000, vast te stellen op het bedrag, dat momenteel als voldoende kan worden geacht t.w. 3.000.000. Mocht in de loop van het laat de behoefte weer stijgen, dan is de Bank bereid het crediet te verhogen. B en W stellen de raad voor tot de ver- Jaging van het maximum-crediet te be- pluiten. Moordrechts burgemeester K. H. Brandt overhandigt de jubilerende directeur van de K.V.T. een glazen bokaal als geschenk van zijn gemeente. pas een inzinking achter de rug. Maar na enige maanden stilstand is er weer voor uitgang gekomen, zodat de werkgelegenheid weer verzekerd is. Dat is vooral te danken aan de kwaliteit. Werkt met mij mee, zo be sloot de heer Spaan om het product van de KVT zo te maken, dat het ook In tijden van laag-conjunctuur z'n weg vindt. Wan neer u dat wilt doen, dan zal dat voor mij het mooiste jubileumgeschenk zijn". Volksonderwijs richt zich tot de raad De afdeling Goüda van Volksonderwijs, de afdeling Gouda en omstreken van de Ned. Onderwijzersvereniging, en de oudefraad bij het openbaar lager onderwijs hebben de raad verzocht het stichten van openbare lagere scholen in de Korte Akkeren en ten noorden van de spoorlijn urgent te verkla ren en al het mogelijke te doen om de bouw te bespoedigen. In de motivering wijst het adres er op, dat het aantal leerlingen in de zich uitbrei dende stadsgedeelten gaandeweg toeneemt en door de te verwachten toeloop in dit jaar en de volgende jaren zo'n omvang zal aannerr^n. dat voor alle leerlingen, voor wie pla&tsing wordt verzocht, geen ruimte zal zijn. Wederingebruikneming van reeds afgeschreven oude schoolgebouwen achten adressanten geen juiste oplossing en niet in het belang van het openbaar lager onder wijs. Immers, zeggen zij. deze gebouwen staan in het centrum van de stad, waar geen behoefte aan meer scholen bestaat en ver van de wijken, waaruit de leerlingen komen. Het adres wijst verder op de moeilijkhe den voor het kleuteronderwijs. Alleen al aan de school „Klein Duimpje" in Üe Korte Akkeren wordt voor meer dan 130 kinde ren kleuteronderwijs gevraagd. Bij gebrek aan schoolruimte kan aan deze aanvragen geen gevolg gegeven worden. Eveneens dreigt er een aanzienlijk tekort aan huisvesting voor de kleuterschool „Kort Haarlem", vervolgen adressanten. De op handen zijnde groei van de openbard scho len, waarin deze kleuterschool ten dele is ondergebracht, zal bij het uitblijven van maatregelen tot verruiming van de huis vesting leiden tot het verloren gaan van een stuk kleuteropvoeding, dat door zeer vele ouders ongaarne zal worderi gemist. Adressanten verzoeken de raad daarom aandacht te schenken aan het probleem dei- huisvesting van belde kleuterscholen met dien verstande, -dat ook bij elke te bouwen nieuwe openbare lagere school voldoende ruimte voor kleuteronderwijs aanwezig zal zijn. Verdienstelijke uitvoering Het geluid van twaalf accordeons klonk Zaterdagavond in Concordia, waar het accordeon-orkest „Ars Longa Vita Brevis zich, voor het eerst na de her-oprichting, aan het publiek voorstelde. Het in 1940 opge richte ensemble werd in 1945 ontbonden om vijf jaar later zijn plaats In de rij van ama teur gezelschappen weer in te nemen. Ars Longa" zal de weg naar populariteit wél vinden, want het Goudse „Accordeola gevormd door elf mannen, een meisje en dirigent A. den Held, voelt zich in het «cht- amusementsgenre aardig thuis. Dat bleek in de Rozenwals van Langerak en werd later nog onderstreept in de Variation de Valse, een compositie van de dirigent. De uitvoe ring, die een behoorlijk peil bereikte, kreeg van het publiek minder waardering dan zij verdiende. Iets. dat zijn oorzaak vond in de sombere uitdrukking op de gezichten van de orkestleden. De spanning van een eerste uit voering maakte die fout echter tot een ver geeflijke. Een uit het orkest gevormd quartet van vier virtuozen bracht een viertal nummers ten gehore, waarvan de tango Sabienaas het aardigste was. De solistische prestatie van F. Bouter in Domino verdiende de Kwa lificatie „ruim voldoende". Voor wat afwisseling zorgden de Tocaza s, een cabaretgezelschap dat. getuige de pres taties in enkele schetsen, nog veel moet leren. Een prettige verrassing vormde het optreden van Co en Bep v. d. Berg, twee zingende zusjes, die over een goede stem beschikken, een goed verzorgde uitspraak en een aardige microfoontechniek hebben. pracht en ïnsectenschoonheid 7 April 7.30 uur De Zalm: Verkoping onroe rende goederen door notaris F J. J. Moerel. 7 April 8 uur TUdelUk stadhuis: Veigadeiing van gemeenteraad. 7 April 8 uur Central: Psychometrische seance oJ.v A. Spreen 8 April 7.30 uur Sint Janskerk: Uitvoering Matthöus Passion door Toonkuiut-Caecilia. 8 April 7.308.30 Openbare Leeszaal: spreek uur Pro Juventute. adviseur A. Riepe. 9 April 7.30 uur Stadsevangelisatie: Licht- beeldenavond „De Kruisweg van Jezus" April 8 uur Reünie: Spreekbeurt ds J. Bör- ger voor Logosver band 9 April 8 uur Westerkerk: Wijkavond Wijk IX Ned. Herv. Gemeente. 9 April 8 uur Kleine Kerk: Paaswijdings- avond Wtjik V Ned. Herv. Gemeente. 9 April 8 uur Het Blauwe Kruis; Vergade ring Chr. Middenstandsbond spieker P. v. d. Linden over „Inkoopverenlgingen in 't alg(?- 10 April 215 uur Turfmarkt 111: Contact middag stichting Pelita voor gerepatrleerden. 10 April 7.30 uur Turfmarkt 23 achter: Spreekbeurt ds Joh. van Weizen {Nederd. Geref. Gemeente) 10 April 8 uur Thalia Theater: Laatste Nuts- avond. optreden Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck. 10 April 8.30 uur Oosthaven 50: JaarveMad*- rlng Vereniging tot bestrijdying der tubercu lose te Gouda. 12 April 2.30 uur Gemeentemuseum: Opening tentoonstelling schilderwerken H. Jan Schou ten. inleider dr J. J. A. Zuidweg Bioscopen Thalia Theater: Dringend 1119 «met l^rshall Trompson). Reünie Bioscoop: Gewapend escorte (met Eduard O'Brien en Dean J agger), schouwburg Bioscoop: Moord aan de Seine. Aanvang: 3 en 8.15 uur. Apothekersdienst Steeds geopend (des nachts alleen voor re cepten) Apotheek E. Grendel, alléén Lange Tiendeweg 0 (Van een medewerker) Zaterdag is in Gouda de jaarlijkse stieren- premiekeuring gehouden. Geheel in 't kader van de ontwikkeling was de aangifte voor deze keuring minder dan vorige jaren. Door aansluiting bij een ver eniging voor kunstmatige inseminatie is niet alleen het aantal stierhouders (ook stam boekfokkers!) sterk verminderd, ook is het moeilijker geworden zelf een stierkalf te fokken Er zit te veel risico in en wanneer men zelf een stiertje wil aankopen, moet men voor een beetje kwaliteit flink wat „bankjes" neertellen. Onder deze omstan digheden kan men toch spreken van een goede aanvoer. De eenjarigen vormden een rubriek van goede kwaliteit. Twaalf werden er aange voerd. waarvan er acht geprimeerd werden, drie met een tweede, de rest met een derde premie. Aan'de kop ging een nieuwkoop van de Vereniging voor kunstmatige inseminatie Gouda en Omstreken", Pleun-626259 R.v.J. een Zuidhollands fokproduct. Hij is nog wat jong, maar heeft wel toekomst. Goed van beenwerk en goed achterstel. Zal wat-enkel in de voorhand blijven. Na Pleun kwam een pas aangekochte Friese stier van L. J. Splin ter, Zevenhoven: al even meer bul, zwaar mist nog even luxe en kon sterker in de achterbenen. Als laatste 2e premie Coran- 602461 R. v. J. van de stierhouderij „De Toe komst". Stolwijk, goedsoortige, sterke stier met wat zware voorhand! Een derde premie behaalden: Rudolf van Bouwlust-604822 R. v. J.. eig. W. v. Vliet. Wzn.Ouderkerk a.d. IJésel, Domia Plet- 39313 F.R.S., eig. C. Verburg e.a. Stolwijk, Fridus Adema-589970 R.v.J. van A. Teeuwen, Bergambacht, Gerardus 3-605871 R.v.J., eig. H. v. d. Stok, Vlist en Werenfried van Hout- lust. 604355 R.v.J. van P. v. d. Linde, Haas trecht. Er waren slechts drie tweejarigen, waar van Nelson-31449 S van de K.-I. Vereniging Gouda en Omstreken met een eerste premie aan de kop ging. Hij stond er goed voor, is ruim gebouwd doch moest iets meer adel 'ZATERDAGMIDDAG dwaalde iemand door de nieuwe- Emmaschool aan de Nieuwe Ilaven. Hfj bekeek de kapstokken-zonder-nummers maar met dc foto's van de kin deren, de ruime W.C.'s met wasbakken (altijd een zwak punt in elk gebouw, dat intens gebruikt wordt), de luchtige, lichte lokalen met dc lage ramen, dc ruime gangen, het prac- tischc meubilair met die aardige banken (zonder de geruchtmakende voetenplank, men moet maar op het idee komen!), de groen geverfde borden met dc artistieke tekeningen, hij dwaalde klas in. klas uit. Illj dacht aan het sombere, tochtige en vochtige gebouw, dat vroeger de openbare lagere school B heette, en toen kon hij niet nalaten met enige jaloersheid te verzuchten: „Wat dit betreft, ben ik veel te vroeg geboren. Maar ach, ik ben er ook gekomen. Doch in deze omgeving was het wellicht een aangenamer tocht door het schoolleven geweest." bezitten, vooral in de kop. Hij werd op de voet gevolgd door Producent 9-32849 S van .D. v. d. Broek, Ouderkerk a.d IJssel, die een tweede premie behaalde (edel. sterk en van opzij fraai gelijnd, fraaie kop en horens. Doet in veel opzichten aan zijn vader den ken. Mbest iets beter ontwikkeld zijn). Een derde premie was voor Gerard Jan 32845 S van K. Baardman, Bergambacht. Aan de kop met een IA premie kwam bij de driejarigen Officiec-30934 S van de K.l. Vereniging Gouda en Omstreken, (iets aan de maat, doch diep erbij. Adel). Hij werd gevolgd door Jonker-30933 S van M. Bo gaard e.a. Stolwijk, (goed soort en diep, even te zWaar kossem). Producent 4-30920 S van „De Vooruit gang'; Stolwijk, (sterk, doch mist even klasse, korte gang) verwierf een tweede premie Met een derde premie werden bekroond: Zijlster Aukje's Eduard-31063 S van de K.l. Gouda en Omstreken en Adriaan 5-30923 S van J. de Graaf, Waddinxveen. Er was nog een zestal oudere stieren aan gegeven, doch deze dieren lieten verstek gaan. Zij zullen echter komende zomer op de afstammelingen worden gekeurd. PLAATSELIJK NIEUWS Nieuwerkeik a. d. IJssel Ben W. stellen voor: De leden van de gemeenteraad zijn voor een vergadering, op Donderdagavond 10 April, bijeengeroepen. De .agenda bevat enkele zeer belangrijke punten, o.a. het voorstel tot electrificatie van een gedeelte van de Zuidplaspolder en van Groot-Hitland Voor beide plannen wordt een crediet ge vraagd van in totaal 120.000. Verder is er een voorstel van B. en W. tot verharding van Schielands Hoge Zeedijk. Deze verhar ding gaat over een afstand van 7762 m en breedte van 3 m met uitwijkplaatsen op afstanden van 250 m. De kosten zullen onge veer 100.000 bedragen, waarvan 32.000 voor rekening van de gemeente Nieuwer- kerk zal komen. B. en W. stellen verder voor de prijs van electrische stroom per kwu. met c. te verhogen en een kabelhuur van minimaal 15 c. per maand te heffen ter compensatie van de tekorten van de onren dabele gebieden. Weinig schade door brand. De Onderlinge Brandverzekering heeft een ledenvergadering gehouden. Door het lage schadecijfer kon over 1951 20*'« reduc tie op de premie worden verleend. Aan scha de werd 469 uitgekeerd, wat uitzonderlijk weinig is op een totaal verzekerd bedrag van 3 millioen gulden. Elf nieuwe leden- traden toe, zodat op 31 Deo. 'SI het aantalbehoefte. Namens dc leraren sprak Ho hoor TA Mnneihinnlr tui Dnifnrrlm, Ut, Middenstand overweegt streekbeur». De Mlddenstandsvereniging kwam in jaar vergadering bijeen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental toe neemt. De kas had een batig saldo. De af tredende bestuursleden de heren Pruijt en Dijksman werden herkozen. In de vacature ontstaan door het overlijden van de heer P. de Jong wé'rd de heer C. van Weelde geko zen. Ook dit jgar zal voor de ouden van dagen een reisje worden georganiseerd, zo mogelijk zullen daaraan ook invaliden kun nen deelnemen. In principe werd besloten een streekbeurs te organiseren, waartoe contact zal worden opgenomen met de af delingen Capelle, Moordrecht en Zeven huizen. Onderscheidingen uitgereikt. Burgemeester J. C. Vogelaar heeft aan de volgende personen de eretekenen van Orde en.Vrecfe uitgereikt, wegens vervulling van de militaire dienst in Indonesië: C. J. van Bohemen, A. H. Brooshooft, M. de Bruyn, P. H. Jansen, W. de Jong. J. Klein, M. Mou- rik, W. Palsgrgaf. J. Reym, A. de Vlaming, M. F. de Vos en K. de Winter. Steun Wettig Gezag. De commissie Steun Wettig Gezag is uitgebreid met de heren Chr. de Goederen, C- van der Eyk en M. de Kool. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodora, d. van M. van Erkel en L. M. v. d. Bruinhorst. Ondertrouwd: J. Oosterom, 24 jr en H. Pierik, 26 jr. M. J. Hiemstra, 23 j. en M. J. C. van Deursen, 23 jr. Schoonhoven Jan Kortlandschool krijgt nieuw meubilair. Het bestuur van de Jan Kortland-kleuter school hegft twee verkoopavonden gehouden ten bate van de aanschaffing van nieuw meubilair voor de kleuterschool. De op brengst 'bedroeg ongeveer 900. Laagste inschrijver. Het architecten bureau Visser, alhier, heeft namens B. en W. van Lopik aanbesteed het bouwen van zes woningwetwoningen aan het Kapelse Pad. Laagste inschrijver was J. C. Pelten- burg, alhier, voor 58.494. De gunning ge schiedt later. Waddinxveen Uitreiking van diploma's op Chr. Avoiidtekenschool Zaterdagmiddag heeft de Chr. Avondte- kenschool voor Waddinxveen en omstreken de cursus 1951/1952 afgesloten met een ten toonstelling van tekeningen en werkstuk ken in de cantine van de fabriek der N.V. Louis Dobbelmann. In zijn openingswoord liet de voorzitter, de heer H. Mulder, het grote nut uitkomen van het bezit van een diploma om een plaats in het bedrijfsleven te veroveren. Ook al is er in vele bedrijfs takken een begin van werkloosheid, aan goed geschoold personeel bestaat nog steeds De heer Kramer (links), het hoo'fd van de Emmaschool, lacht en hij heeft er reden toe: een nieuw gebouw en een radiotoestel, dat de heer Reijerkerk namens de oudercommissie aanbood. In de hoogste klas, het lokaal van het hoofd der school, de heer F. J. Kramer, hadden, zij het met enige moeite, velen plaats genomen in de bank. Te zamen vornjden zij een gezelschap, dat bijeen gekomen was, omdat zij het belangrijk von den, dat de stad een fraai gebouw en het openbaar ondervf'ijs een nieuwe school had den gekregen. Mevrouw J. N. van Dantzig—Melles sprak als wethouder van onderwijs haar vreugde uit over de bouw van deze school die van belang is voor de kinderen afkom-" stig uit het centrum van de stad. Zij trok een vergelijking met wat vroeger stoffelijk en geestelijk de kinderen werd geboden en bracht dank aan allen, zowel aan de archi tect als aan de heier. de schilder, de met selaar en de timmerman, voor wat hier is gepresteerd. Zij acht de omgeving, waarin het kind een deel van zijn jeugd doorbrengt, een factor van belang bij de opvoeding, maar nog belangrijker is de houding van de man en de vrouw voor de klas, waarbij bepalend is niet in de eerste plaats, wat hij zegt. maar wat hij doet en wat hij is. Burgemeester James opende de school met een toespraak, waarin hij het voor een buitenstaander merkwaardige feit, dat in de binnenstad een nieuwe school is gebouwd, eerst naar voren bracht. Het stadsbestuur heeft echter een doorbraak in gedachten, die de Nieuwe Haven met het Regentesse- plantsoen zal verbinden. Nu nog staat deze school ingeklemd tussen minder fraaie woonhuizen en is het uitzicht niet even redig aan het interieur. Mettertijd hoopt men de omgeving met een plantsoen aan trekkelijker en passender te maken. Over de naam van de Honingin Emma school zei de burgemeester, dat er nu ein delijk een gebouw staat, waarmee de naam van deze vorstin op gepaste wijze geëerd wordt. Met een aanhaling van een woord van Koningin Emma. waarbij zij ten op zichte van de opvoeding van haar dochter de hoop uitsprak, dat er zelfvertrouwen aan gekweekt zou worden, nodig bij het vellen van een oordeel en het nemen van een besluit, sprak de burgemeester de verwach ting uit, dat het onderwijzend personeel zal streven naar een opvoeding tot zelfstandig heid en verantwoordelijkheid. Gelukwensen De heer G Bannink, inspecteur bij het lager onderwijs, bracht allereerst de geluk wensen over van de hoofdinspecteur in de tweede hoofdinspectie. Spreker is ambts halve bij de bouw van deze school betrok ken geweest en hij sprak 2ijn grote bewon dering uit voor het werk van de architect. Deze, ir Van der Steur te Rotterdam, haalde een oud gezegde aan: een vervulde wqps is een verloren illusie. Hij hoopt, dat de wens van het personeel niet geheel ver vuld zal zijn omdat deze vervulling ligt op een ander terrein: succes bij het werk. De heer S. Jaring, de voorzitter van de afdeling Gouda van Volksonderwijs, bracht evenals de heer J. A. Reijerkerk, voorzitter van de oudercommissie, dank aan het ge meentebestuur. De laatste bracht nog meer: een radiotoestel met extra luidspreker en een groot tropisch aquarium als geschenken voor de nieuwe school. En toen was het de taak van de heer Kramer, het hoofd der school, om alle sprekers dank te zeggen voor de goede wensen en de felicitaties, in de eerste plaats het gemeentebestuur, dat in al zijn geledingen zozeer achter deze bouw heeft gestaan. Doch hij zou geen practisch onderwijsman geweest zijn, als hij niet even een onvervulde wens naar voren had ge bracht: nu nog een behoorlijke speelplaats! Deze wens ligt ergens in de toekomst op vervulling te wachten. Dit was het einde van de officiële ope ning en het begin van nieuwe periode voor het openbaar lager onderwijs in de binnen stad. Vele belangstellenden en ouders hebben na de opening het gebouw bezichtigd. De kinderen hadden 's morgens minder officieel en meer luidruchtig de opening gevierd. Ze hadden gefeest en waren met vlag en wimpel onder het zingen van toe passelijke liederen van hun tijdelijke home naar het nieuwe gebouw getrokken. leden 150 bedroeg. De toeneming aan ver zekerd kapitaal bedroeg 554.000. Zesmaal werden er peilingen in hooibergen ver richt. Aan premie exclusief de reductie werd ontvangen ƒ4704. Het reservekapitaal be draagt 28210. De aftredende bestuursleden, de heren Jac. Segers en A. Poot werden herkozen. Besloten werd de lichtleidingen te contro leren en bij de leden brandblusapparaten te plaatsen. Woningzoekenden gaan een eigen woning verdienen. Op het gemeentehuis werd een bijeen komst gehouden van de commissie van het Bouwstenenfonds en een aantal woning zoekenden. Burgemeester Vogelaar zei. dat hem de moeilijkheden van velen bekend waren. Ieder jongmens wil. op zijn tijd een gezin stichten.«In deze benarde tijd brengt dat moeilijkheden, die wij ouderen niet heb ben gekend, zeide de burgemeester. Nu gééft het Rijk, zo vervolgde hij, onder meer een spaarbrievenlening uit in stukken van 25 en 100 om ieder in de gelegenheid te stellen mee te doen aan de financiering van de woningbouw. De burgemeester zeide te begrijpen dat niet allen de spaarbrieven kunnen kopen. Daarop riep hij aller mede werking van de woningzoekenden in om aan vrienden en kennissen spaarbrieven te verkopen, zodat er een groot bedrag voor woningbouw beschikbaar komt. Na enige bespreking gaven zich 28 personen voor deze verkoopactie op, zij zal voorname lijk in de week van 12—19 April worden gehouden. Om het werk te stimuleren is de toezegging gedaan, dat aan de twee ver kopers, die het hoogste bedrag aan spaar brieven inbrengen, een woning beschikbaar zal worden gesteld. Steun Wettig Gezag" hield blleenkomst. Vrijdagavond heeft het Nationaal Insti tuut Steun Wettig Gezag een vergadering gehouden, die zeer druk was bezocht. Nadat burgemeester Vogelaar met een kernach tige toespraak de bijeenkomst had geopend, spraken majoor Jansen Manenschijn en mr dr E. P. Verkerk, burgemeester van Bos koop over de betekenis en de taak van de nationale reserve. Het resultaat was, dat zich voor de reserve-politie vijf personen opgaven en voor de nationale reserve 16. Tot slot werden vier films vertoond. Uitbreiding van school aan Schoolstraat. Zaterdagmorgen heeft het architecten bureau Valkenburg, alhier, voor de Ver eniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met de Bijbel de bouw van twee schoollokalen met bijkomende werken ter uitbreiding van de school aan de School straat aanbesteed. Vijftien biljetten waren ingekomen. Laagste inschrijfster was de firma J. C. de Wit en Zn te Nieuwerkerk voor 41.105; hoogste de firma Gebr. Bas- tiaanse te Rotterdam voor 52.250. De be groting bedroeg 42.000. Op station te Rotterdam overleden Op het Maasstation te Rotterdam is Za terdagavond de 66-jarige vertegenwoordiger S. C. van Bueren uit de Kievitstraat alhier, plotseling overleden. Het stoffelijk over schot is naar het Coolsingelziekenhuis ver voerd. ONVERANDERD DIVIDEND INTER NATIONALE GE WAPEN DBETON-BOUW De raad van commissarissen der N.V. In ternationale Gewapendbeton-bouw te Breda heeft besloten aan de algemene vergade ring van aandeelhouders, die op 16 Mei zal worden gehouden, voor te stellen over 1951 een dividend van 8 pet (onv.) uit te keren. de heer D. Noorthoek uit Rotterdam. Hij wees op de mooie taak van een leraar bij het nijverheidsonderwijs, waarbij een leraar het voqrrecht heeft om hetgeen hij zelf bezit, door te geven. De directeur van de school de heer W. J. A. Ming, brak hierna de spanning, die bij de leer lingen was gerezen, door de bevorderingen bekend te maken. Naar de 2e klasse werden bevorderd: L. Boer. M. Faber. N. de Graaf, T. Hogenelst. J. van Klaveren. A. Oostenbrugge. T. van der Starre, C. Stolker, C. Tiele, H. L. Troost J. Troost, W. van Vliet en J. N. de Wit, uit| Waddinxveen, H. Baanstra. L. de Gelder. G. P de Vogel, D. van Wensveen en G. den Boer uit Boskoop, D. Mets uit Benthuizen en D. Slappendel uit Reeuwijk. Geen afgewezen. Naar de 3e klas werden bevorderd: L. Al- blas, L. Appel, C. Blonk, Joh. de Graaf, A. Metselaar en D. van Vliet, uit Waddinx veen. y. Houweling uit Moerkapelle. J. Pos uit'Boskoop en M. Vredenburg uit Gouda. Een leerling algewezen. Naar klas 4 werden bevorderd: C. T. van den Berg. P. Gorissen. H. J. Hogervorst. M. de Jong. L. Sol. J. R. Scheele, J. Tichem, B. Treffers. A. Vogelaar Nzn.. A. van Wil ligen. uit Waddinxveen. W. Beekhuizen. A. Groeneveld en T. van Hevelingen uit Bos koop, J. van der Hoeven uit Benthuizen. J. de Gelder uit Hazerswoude. J. M Lindhout uit Moerkapelle. Drie leerlingen afgewezen. Het einddiploma werd uitgereikt aan J. van den Berg, T. C. van den Berg, M. Do- dewaard, F. Dullemeijer. A. Hofman. J. van Holten. A. de Joode, H. C. Kooijman. A. Lagrouw, N. de Leeuw, J. van Pelt. W. Schaap. H. Stout. P. A. Vermeij. C. F. Ver sluis en A. Vogelaar \tfzn. uit Waddinxveen, J. Broer. H. A. M. Dnessen, J. Hoger brflg. B. Pos, A. Trouw. R. W de Wolf uit Bos koop, G. de Graaf uit Zevenhuizen. D. A. Houweling en P. Kostèr uit Moerkapelle en J. van den Bosch uit Gouda. Zes leerlingen werden afgewezen. Het vervolgdiploma ontvingen: C. Broer en P. van ,Es uit WaddinXveen. W. de Groote en L.'y. A. Houdljk uit Boskoop. Voor de leerlingen, die in dit cursusjaar de beste prestaties hadden geleverd, wa ren prijzen beschikbaar gesteld, bestaande uit boeken en tekengereedschap. Voor de beste prestaties van de gehele school ont vingen H. Stout de le ereprijs en J. Hoo- gerbrug te 2e ereprijs. In de afdeling bouw kunde behaalde J. M. Lindhout de le prijs, 2e prijs was voor J. van der Hoeven en 3e voor G. de Graaf. In de afdeling meubel tekenen behaalde H. C. Kooijman de le prijs, H. A. M. Dnessen de 2e prijs en J. Appel de 3e prijs. Afdeling werktuigbouw kunde: P. A. Vermeij le prijs, J. Tichem 2e prijs en Q. Houweling 3e prijs. Afdeling meubelbeeldhouwen le prijs M. de Jong. Prijzen le klasse: 1 L. de Gelder. 2 D. Slap pendel en 3 J. Troost. SPECIALE SCHOONMAAKAANBIEDING van zwaar molton, NU GOUDA jüAANDAO 7 APRIL 1852 GOUDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 pelukkip is er ook nog iets anders, om de U' wrange smaak van de 4—2 nederlaag, zoal niet tevergetendan toch te verzach ten. Daar is in de eerste plaats de 2—1 over winning van de Nederlandse jeugd op de Belgische. Daarmee waren de „captains" van de bond, Karei Lotsy en ir Hopster, erg in hun nopjes, getuige de vrolijke ge zichten, waarmee zij het „winning team" naar de kleedkamer vergezelden. Goal- getters waren de kleine Noad-man Louer en de jonge Ajaxied Van Her Wel. Natuur lijk moet men met deze jonge knapen niet onmiddellijk te hoog van de toren blazen dat zag men aan Van der Kuil, die af en toe wel aardige dingen deed, maar toch nog heel veel routine te kort kwam maar in spelers als Klaassens. Van der Hoek, Boskamp en de jonge Hermes-keeper Tap schuilt misschien een belofte voor de toe komst. Het 2—2 gelijk spel van het Rotterdams elftal tegen Antwerpen mag er ook zijn. Toegegeven: we hebben in jaren het Anl- i werpse elftal niet zo'n „matte" wedstrijd L^,zien spelen, met bijvoorbeeld een crack als :^,r. d. Oedenaerde volledig op z'n retour maar de Rotterdamse jongens hebben toch •maar een 20 achterstand moeten ophalen. Eerst veroorzaakte v. d. Korput een penalty waaruit de Sinjoren scoorden en even later maakte De Hert 2—0. Een prachtig schot van Bak bracht de achter stand terug-op. 2—1 en Tony van Ede scoor de de gelijkmaker. Het is niet om de Spar tanen een pluim op de hoed te steken, maar de „moot" Van Ede—Benningshof— Zuidgeest was het beste op dreef en sti muleerde de rest van Rotterdam zo, dal het gelijke spel ten slotte ruimschoots ver diend was. Amsterdam deed het heel wat minder. Brussel won met 4—0. (Advertentie) Pijn verstoort Uw leven, Uw nachtrust. Uw humeur en... dat van Uw omgeving. «Neem daarom bij hoofdpijn, zenuwpijn, ^sp.jn en vrouwenptjnen één of twee AKKERTJES en binnen 10 minuten voelt K'J U vrij van pijn. AKKERTJES werken re£^stireeks op de pijnhaard, zijn on schadelijk en gemakkelijk in te nemen. helpen direct Meert voor de tweede keer geslanen. Het moment, waarop het „legioen" nog kon open op een Nederlandse overwinning. Henri Coppens, het „enfant terrible" van de Beerschot, kan zich niet alleen vleien met de gedachte, dat hij ten minste voor één middag het „enfant chéri" is geweest van het Belgische publiek, maar ook dat h ij het is geweest, die de vesting Tcrlouw stormenderhand heeft genomen en als matchwinner uit de strijd is getreden. Dat Terlouw daarvoor ten slotte door de Belgen nog moest worden uitgejouwd, was voor ons meer het na- echoën van het hels spektakel dan een demonstratie van afkeuring jegens onze landgenoot. En zo dacht scheidsrechter Topliss er ook over, want op-een-relletje-belustc-journalisten, die een lekker sausje sensatie ov.®r het titanengevecht tnSSen Rik en Rien wilden gieten, is hij wijselijk uit de weg gegaan. Top-secret van Topliss, hoe hij over hen dacht.AU right, maar het was niet de gewoonte van een Engelse referee om zich over het spel van de voetballers uit te laten. En boven dien, een Engelse scheidsrechter, die regelmatig league- en Cupwed strijden leidt, is wel een en ander gewend. f ^at wij voorspeld hadden is haarfijn uit gekomen, deze België—Nederland is een duel Coppens—Terlouw geworden, veel meer en in veel heviger mate dan het duel Mermans—Terlouw ooit is geweest. Bij de kleine, stevig gebouwde bulldozer Coppens vergeleken was Mermans maar een goed moedige reus. Bekijk de foto van Coppens en ge begrijpt plotseling weer waar de „rode duivels" vandaan zijn gekomen. De hel van Deurne. anders ook niet bepaald een „speeltuin", deed weer in alle opzich ten haar naam eer aan en Satan zal wel goedkeurend met z'n staart gekwispeld heb ben bij het zien hoe hij in z'n zoon Rikske er eindelijk weer eens één gevonden had, die de eer en de reputatie van de familie hoog hield Of wij het doen en laten van Coppens helemaal onder het hoofdstuk „voetbal" kun nen rangschikken, daarover valt te discus siëren. Misschien zijn er wel mensen, die hem liever een paar bokshandschoenen aan zouden geven en in Coppens een waardig navolger van de te vroeg ,ring-dizzv" geslagen Delannott zieh. ik weet het niet Zijn lijf-aan-lijf werk met Rinus Terlouw wekte wel gedachten in die richting. Nu zal ik de laatste zijn om te beweren, dat de Krimpenaar een fors partijtle voet bal uit de weg gaat. maar zonder Terlouw mooier uit te schilderen dan hij is, moet het mij toch van het hart, dat het duel hoofd zakelijk van Coppens uit is gegaan. Hij is het niet. zoals een ander misschien zou hebben gedaap. uit de weg gegaan, nee: hij heeft het opzettelijk gewild en gezocht. Z'n hele manier van spelen, z'n ver vooruit geschoven positie van „stormram" was er op gericht. Het was „ik-ga-voor-nlemand- uit-de-weg" en Rinus Terlguw kennende, die zoiets ook wel eens in z'n leven heeft geneuried, begrijpt men meteen, dat dit „troubles" moest geven. Zolang het nog niet zeker was. wie de wedstrijd ging win nen. bleef deze vete beperkt tot wat haar kloverijen, maar toen een paar minuten na de rust Coppens de glorie van z'n leven meemaakte, door na eerst Terlouw in de sprint te hebben geklopt en daarna Lem- berechts in de gelegenheid te hebben ge steld België opnieuw de leiding te geven barstte de vete plotseling in alle hevigheid los. Het was Terlouw, die de nederlaag niet kon verkroppen en z'n opponent heftiger ging chargeren dan in het voetbalspel ge oorloofd is Kout! Toegegeven, maar ver geeflijk wie het karakter van Terlouw kent. Bovendien was Coppens er zelf bij om uit de manoeuvres van Terlouw alle munt te slaan, die er maar uit te slaan was. want 7.0 jong deze Coppens nog is, in het comedie spelen is bij de meest gerouti neerde profs de baas. Hij gaf daar voor z'n landgenoten een nummertje „belaagde jonge held" weg, waarvan gesmuld werd Daar kwam nog bij, dat de Ehgelse scheids rechter ondanks het feit, dat het in z'n eigen land ook wel eens Zyid-Amerikaans toegaat, meende Terlouw een paar keer tol de orde te moeten roepen en daar had je de poppen aan het dansen De Belgen gin gen te keer of Terlouw z'n kwelgeest met een mes te lijf wou gaan en al had Rinus het zo plotseling tot „enfant chéri" gebom bardeerde jog graag een keer met z'n neus in de modder gedrukt hij heeft zich kranig beheerst en van werkelijk unfaire dingen kan men hem dan ook niet beschuldigen Terlouw was nog niet aan het einde van zijn „lijdensweg", want z'n grootste triomf beleefde Coppens ongeveer tien minuten voor het einde, toen hij achtereenvolgens Terlouw en de te hulp gesnelde Alberts klopte en ten slotte nog eens de terug ge hijgde Terlouw om daarna met voorbij zien van Kraak, die als toeschouwer had gefungeerd via de paal aan alle onzeker heid over de uitslag van de wedstrijd een einde te maken. De uitgelatenheid v*an de Belgen Lemberechts, die Coppens op de schouders nam en de verslagen houding van Terlouw, die met hangend hoofd de plaats des onheils verliet, tekenden deze scène, die men wel de slot-apotheose kon noemen van een van de felste, duels, die ooit op een voetbalveld zijn uitgevochten De grootste triomf van Rik Coppens, toen h\j na eerst Terlouw en vervolgens Kraak te hebben geslagen het laatste en beslissende doelpunt scoorde. n zoals in de Griekse oudheid de goden En„p het aanschouwen van een< machtig due! tussen voor die tijd vermaarde kampvech ters, zo is de betonnen kuip van Deurne met z'n meer dan zestigduizend heftig ru moerige Belgen en Nederlanders het toneel geweest voor het duel tussen Terlouw en Coppens, een duel, dat onze landgenoot ten slotte heeft moeten verliezen, niet omdat hij in Coppens z'n meester heeft gevonden, maar omdat deze in die sterke kort ge- drohgen, ietwat plompe Brusselse jongen z'n physieke meerdere heeft gevonden, het geen niet zo vreemd was, als men nagaat, dat Coppens zich uitsluitend op z'n tegen stander kon concentreren, terwijl deze ook nog wel eens andere zorgen aan het hoofd had dan alleen maar een bulldozer de weg naar het doel versperren. Maar voor het publiek waren de duels tussen die twee machtige hoogtepunten, zodat elke keer wanneer de strijd om de bal weer vinnig oplaaide, de „shock" meteen werd overge plant op de duizenden, die er ademloos - net als de goden naar keken en de spannende worsteling tussen die twee bijna lijfelijk ondergingen. Dat hierbij de wed strijd België—Nederlahd. waaraan ten slotte nog twintig spelers hebben meegedaan, in een ietwat vreemd daglicht kwam, valt nauwelijks te ontkennen. De speler, die het dichtst bij de twee matadors in de buurt kwam, was Torke Lemberechts, de enige, die niet alleen uiterlijk zoveel op Coppens lijkt, maar die juist in dit soort sensatie- voetbal het beste paste. Het leek wel of Lemberechts, die zo langzamerhand de leef tijd van de veteranen heeft bereikt, plotse ling nog eens de glorie van zijn eigen jeugd beleefde en daardoor tot .„explosies" kwam. die hij misschien zelf niet meer voor gelijk had gehouden. Arme Jacques Alberts, z'n jonge onschuld en met IBch ai •tje de bibber in z'n knieën, plotse- die een- ling geen uitgebluste vulkaan maar een bij tijd en wijle razende Rolant van een Torke tegenover zich kreeg. Gezien het verloop van deze wedstrijd gezien ook eigenlijk meestal het ver loop van deze wedstrijden kan men zich afvragen, tfmt rustig picnic-voetbal als tegen de Bolton Wanderers als ..warming- up" voor een België—Nederland te bete kenen heeft. Een ploeg van „catch as catch canners" lijkt ons in de toekomst meer aan bevelenswaardig en misschien kan eens met Theo Huizenaar gepraat worden om onze jongens de geheimen van de „punch" te leren. Ons elftal was nog echt helemaal in de Engelse sfeer, zo zelfs, dat het „vibrato - anders door onze jongens ook niet tegen de Belgen versmaad - nu maar heel zelden het „adagio" verdrong. Even ontwaakte het (Advertentie (Van één onzer verslaggevers). T^en grijze lucht boven het grijze Antwerp- stadion, waar de in grijze uniformen gestoken Beerschot-harmonie plichtmatig zyn schetterende rondjes draaide, was het wat sombere décor, waarin de zestigduizend van Deurne vol derby-spanning de aftrap van deze België—Nederland verbeidden. iVVcinig konden zij vermoeden, dat de wed strijd al even grijs zou zijn. met een even opflikkerende vonk van emotie, toen de rust al in zicht was en een onvoltooid Hol lands kwartiertje de reeds tot het nulpunt gezakte verwachtingen van ons vaderlands legioen enige graden deed stijgen Want de eoor-oorlogse „We gaan naar Rome"-slem- mmg. die 's ochtends op de berstensvolle Keizerlei onder onze trouwe supporters 'in uerrassend groten getale opgekomen) nog opgeld deed. toas na de eerste krachtproef even snel verdwenen als omtrent het mid daguur de lentezon achter jagende herfst- wolken en in de kille April-regen smolten tenslotte de laatste illusies weg. UI et waren illusies, die, tegen beter in, na *- de gewonnen jeugdwedstrijd, nóg zorg vuldiger gekoesterd werden. Zorgeloos keek men toe, noe met slordig ceremonieel Prin ses Joséphine Charlotte en Prins Albert werden verwelkomd en hoe temidden van al deze Zuidelijke opwinding bijna onop gemerkt de spelers ópkwamen, de Belgen met vooruitziende blik in trainingspakken, want het voorstellen aan-de vorstelijke be zoekers nam zoveel tijd in beslag, dat onze spelers in hun dunne Oranje-truitjes ston den te trappelen en de Britse arbiter Topplis bezorgd zijn horloge raadpleegde Na de volksliederen (het meegezongen Wilhelmus klonk nóg hoopvol) kon zijn taak eindelijk beginnen en bij de toss was Meert, die te voren de lachlust van het wrede publiek had opgewekt, toefi hij mét zijn trainings pak bijna ook zijn voetbalbroekje uittrok, de gelukkige. Van Melis trapte dus af en onze eerste aanval opende rooskleurige perspectieven. Debutant Van der Kuil verloochende elke plankenkoorts, verschalkte Saeren en zette zó afgemeten voor. dat allepn het hoofd van Van Melis er nog aan te pas moest komen. Dit knikte echter scheef en slap. wat voor de Belgen het sein was er iets krachtigers tegenover te stellen Torke Lemberechts sprintte met een snelheid welke op een tweede jeugd duidde, langs Alberts en voor dat de Arnhemmer beseft had wat tempo in Internationaal voetbal Is had Kraak door rap uitlopen het gevaar al bezworen. Weer deed Oranje van zich spreken, toen Lenstra, als een ver vooruitgeschoven pion in de vijandelijke stelling, met de bal tot in het doelgebied doordrong, maar zijn schot vloog over de lat. De Belgen dienden van repliek, vooral door hun pijlsnelle vleugelspelers, die onze ^■dedigers voor bijna onoplosbare proble men stelden, maar nog was van een veld- ■eerderheid geen sprake Kraak kreeg 't in deze eerste fase misschien wat drukker, hij ■oest zelfs handen èn voeten gebruiken om de Rode Duivels van zich af te schudden, ook onze aanvallers bleven actief. Zowel IClavan als Van der Kuil ontwierpen langs de lijn het schema van menige Nederlandse aanval, maar het ontbrak het binnentrio aan I voldoende energie om dit verder uit te wer ken. Van der Tuyn was ais een kat in een vreemd pakhuis. Van Melis, hardnekkig met de rug naar het Belgische doel gekeerd, kreeg met zijn trage reacties geen schijn van kans en Abe leek immuun voor de gescan deerde smeekbeden van zijn bewonderaars. Allengs begon de sterkere bezetting van het Belgische middenveld zijn uitwerking te doen voelen. Kraaks doel werd onder steeds hoger druk gezet, eenmaal, toen hij de bal reeds achter zich wist. kon De Jong nog bijtijds op de doellijn redding brengen. Juist toen men zich af ging vragen, of in de beruchte 6—7 match al het doelpun- tenkruit was verschoten, kreeg de man aan het score-bord zijn kans Het was Anoul, die zich plotseling zijn wat vergane repu tatie herinnerde en na eerst, alleen voor Kraak staande, hoog over te hebben gescho ten. ruim een kwartier vóór de rust de roos trof. Uit een voorzet van de snelle Thijs zag hii zijn schot afschampen op het been van Alberts, via Lemberechts kreeg hij de bal terug en Kraak, door deze snelle zwenkin gen van zijn stuk gebracht, werd kansloos door dp Luikenaar gepasseerd Dat was 1—0 en daar de Belgen als bijen voor ons doel bleven zwermen, leek het op het begin van een serie. Maar Coppens. wiens duels met Terlouw de nodige opschudding verwekte.!, poedelde, want zijn kogel in de hoek was bereikbaar voor Kraak, die met een snoek sprong de bal corner kon werken, en Oranje kwam aan stoot Tweemaal was het raak. Het was ver bijsterend. ongelooflijk, een redlvivus van het langzamerhand oud Hollandse kwartlèrlje maakte het Nederlands legioen weer klaarwakker en de Belgen keken, alsof ze hun laatste oortje ver snoept hadden. Er waren 34 minuten gespeeld. Van Melis vond eindelijk zijn draal, letterlijk en figuurlijk. Carré en Saeren werden In de luren gelegd en met een rampzalige blik zag Meert d** schuiver in de rechterbenedenhoek rol len. En als ln de beste dagen van onze Oranje-ploeg was het vlak daarop al 1—2. Mickej Clavan. reeds teruggevallen tot beneden het middelmatige, putte in spiratie uit de gelijkmaker, speelde zich keurig vrij. zag zijn schot gekeerd, kreeg de bal van Van Melis terug en knalde toen hard langs Meert. Maar de op oude glorie verwelkte wel zeer snel. Nog geen minuut later werd ril lus *an uyii «vi de Belg in zijn vlugge rush jel niet kon bijhouden. Kraak ,ar op het beslissende moment hoop O] Kraak verrast door een hoog en zuiverI schot van Coppens. dat niet onhoudbaar leek. De I Jmuidenaar reaaeerde pas. toen dt bal reeds in het net lag en het was al weer gelijk De laatste kans op voltooiing van ons kwartiertje kreeg Lenstra, die in vrije positie voor Meert kwam. maar zijn schot was te zacht, om hem te verontrusten. ^^2—2 stand, waarmee de tweede he'.ft inging, en de weersomstandigheden, die I in ons voordeel waren (in de rust was het gaan regenen en ons elftal had nü de harde wind en de regenvlagen in de rug), zouden de Oranje-ploeg niet bij voorbaat kansloos gemaakt hebben, als zij het moreel had kun nen opbrengen althans voor het gelijke spel te vechten Nu waren het de Belgen, die met hun onloochenbare technische meerder heid ook een groter ijver aan de dag legden. Dat bleek al na drie minuten. Met een bliksemsnelle beweging rukte Coppens zich los van zijn bewaker Ter louw. die naar ons doel liep uit, gaf Coppens een korte center naar de méé opgelopen Lemberechts. die de bal beheerst in de hoek schoof (32). De teerling was geworpen Wel bleil het niet voor de kracht van het Belgische elftal, dat onze voorhoede er zo nu eb d; tussenuit kon trekken, maar er zat zo bitter weinig stootkracht in. dat er geen ogenbliK werkelijk gevaar in school. Lenstra was de enige, die zich nog wel eens door de hechte Belgische defensie kon wringen, maar het beslissende schot ontbrak. Diricx trapte eenmaal een schuiver van hem uit het doel. en een gevaarlijke kopbal van de Fries ging rakelings over De spectaculaire taferelen speelden zich aan de andere kant af. Kraak had hier de handen vol aan de snel swit chende Rode Duivels. Terlouw kreeg het steeds moeilijker met zijn kwelduivel Cop pens en onze backs konden het zonder de steun van de kanthalves niet meer af Voor al de buitenspelers. Thijs en Lemberechts bestookten ons doel. maar het vierde doel punt kwam weer uit het Coppens was Terlouw wederom te vlug af. met Wilkes-allures dribbelde hl) op Kraak af. de toegesnelde Alberts werd met een schijnbeweging afgeweerd en vla de paai caramboleerde de Kal lang zaam in het net (42). De Belgen waren nu niet meer van ons doel af te slaan. De geringe tegenstand, die zij ondervonden, deed hen groeien in hun spel. waarbij het onze nu wel zeer schril afstak Maar de verdediging, met een zelf verzekerde Kraak aan het hoofd, hield stand, zodat de smaad van een grotere nederlaag onze ploeg en zijn aanhang bespaard bleef. oude Geuzenbloed, toen wij in drie minuten tijd die 2—1 voorsprong op het bord tover den. Voor dat doelpunt, dat Van Melis maakte was men bereid om hem alles, wat hij daar voor niet gedaan had, te vergeven. Of we na afloop van de wedstrijd nog zu vergevingsgezind waren, staat t^ bezien En toen Clavan even later deed met Meert, waartoe de Italianen zelfs geen kans had den gezien, zagen we alles plotseling in een Oranjezonnetje, niettegenstaande er al lang geen zonnetje meer was te bespeuren Het is helaas bij die drie minuten geble- we hebben, er zelfs geen kwartiertje van kunnen maken, toen niet en in de tweede helft helemaal niet meer. Ergens ip Nederlands elftal was kortsluiting, noem het voor mijn part „Kok van def Tuyn" ofAbe Lenstra", een feit was, dat de Belgen veel meer honger hadden naar de bal dan wij en ziedaar ook in een „notedop" de verklaring, waarom RinuS Terlouw zo hard met Coppens heeft moe ten vechten en geen Abe geen Van Melis revanche namen op Carré. En geloof mjj. zonder Rinus Terlouw hadden de Rode Dui1" |vels pureé van ons gemaakt, want Piel Kraak bij de gratie van de K C. weet- er de lat, stak niet alleen naar dat 2de doelpunt van België, het schot van Cop pens recht over /'n hoofd, geen hand uij, maar hij liet ook een paar keer de bal zo gevaarlijk uit z'n handen glippen, dat we u heus niet meer Landman daarvoor langs de lijn moeten neerzetten. Maar voor de wedstrijd tegen Zweden zullen er nog een paar varkentjes gewassen moeten worden (wie roept Haar om Van Roessei?) ander* lijkt het mij het geld niet waard om naar Helsinki te gaan. Het is. na die toch in alle opzichten andere wedstrijd tegén Enge- land-B, weer geen vrolijk versje, dat we vandaag zingen, maar we hébben weer eenl geleerd, dat die vogeltjes, die te vroeg zin gen. voor de kater zijn. Ja, hij heeft ook wd iets van een kater Wife Coppensl Voetbal in Engeland De ontmoeting tussen Schotland en Eng«> land in Hampden-Park in Glasgow Is met 2—3 door Engeland gewonnen. De ruststand was 2—0 De ontmoeting tussen Arsenal en Chelsea In de halve finale van de Engelse cup ts in een gelijk spel (1-1) geëindigd BIJ de rust stond Arsenal met l—0 voor De wedstrijd zou vandaag worden overgespeeld. De uitslagen van de league-wedstrijden lui. den: - Eerste divisie: Aston Villa—Fulhart) 4—1; Blackpool—Bolton Wanderers l—0: Derby County—Middlesbrough 3—1; Huddersfield Town—Preston North End 20 Manchester Cltv—West Bromwich Albion 1—2: Portsmouth —Manchester United L—0. Sunderland—Charl ton Athletic l—l. Wolverhampton Wanderers— Buinsley 1—2. t Tweede divisie Barnsley—Notts Forest 1—1; Blackburn Rovers—Birmingham City 1—4: Bury—Sheffield Wednesday 1—2; Coventry City—Everton 2—1; Hull City—Leicester City 3—i; Luton Town—Leeds United 2—1; Nottjs County—Rotherham United 0—3 Queens Pari Rangers—Cardiff City 1—1: Sheffield United- Brentford I4: Swansea Town—Southampton 1—1; West Ham—Doncaster Rovers 3—3. VOETBAL IN ITALlë. De uitslagen van de wedstrijden, ge speeld in de eerste klasse van de Italiaanse eompet'tie. luiden Atalanta—Udine 30; Florence—Como 5—0; JuventusSampdoria 2—1. Lazio—Padua 5—0; Milaan—Inter- nazionaie 2—1; Napels—Turijn 4—0; Novara—Lucchese 1—0. Pro Patria-- Bologna '2—0; Spal—Legnano 31; Triëst— Palermo 20. LUXEMBURG—BELGIë B 2—3. De wedstrijd LuxemburgBelgië B Is met 3—2 door de Belgen gewonnen, nadat zij bij rust met 2—0 hadden voorgestaan. (Advertentie) hom pioen bandstotvn De Hagenaar Metz. die Zaterdag met een serie van 44 een nieuw Nederlands record vestigde, heeft Zondagmiddag in Hilversum zijn slotpartij tegen Sweering gelijk ge speeld en daardoor het nationaal kampioen schap bandstoten gewonnen HU verbeterde tevens het Nederlandse record algemeen gemiddelde, tot nu toe op naam staande van Sweering met 3.58. en bracht dit op 4.33. Hij zal worden uitgezonden naar de Europese kampioenschappen, die van 24 tot en 27 April in Madrid worden ge- De eindstand luidt- pnt. car. brt h s alg gem. 1- Metz 9 884 205 44 4 33 2 Sweering 7 810 246 35 3 30 3 Kruythof 5 706 236 15 2 00 14 Eichelsheim 3 682 249 16 2.T3

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 3