Geen spatje/ f. 4.467.216, fS0UfiHT ,S ECHTt 700 10 wcaDJxaaïï DE SPAR Prijsverlaging s V.-:: Gala-Thee Emigrant van zes weken kreeg al vast een Canadese voornaam V Typiste-Facturiste VAN NELLE'S ZILVERZEGEL Niemeijer» nu 76 ct. Neem PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE EMIGRATIE Vrachtauto met een keet er op autobus geen Voor MOEDER.... Gebr. Kampluiisen N.V. Op warenmarkt te Oudewater alleen bona fide kooplieden BLOEMEN Moederdag - Bloemendag Voor minder kosien een kostelijker maaltijd! Her eesre voor. Aiies m schoon most V spaart 0e Spar l DAMES ZAKDOEKJES VAN BUREN Heerlijk van geur, vol van smaak, zuinig in 'f gebruik. AUTO-CARS Schoonhoven Gouda Met de Waterman Canada-waarts Drie gezinnen en een aanstaande bruid uit Goudse land maken de oversteek Nog vijf dagen met de trein A. SPRUIJT MOEDER PRACT1SCH- HUISHOUDELIJK Ijzerhandel KOND TTS AAR. ANNEER. is Passagiersvervoer echter verboden Maar dan van Geen ongelimiteerd aantal kramen Opnieuw geschenken voor het stadhuis Huur 45 cent hoger in Weidebloemkwartier gERSTE BLAD - PAGINA 4 GOUDSCHE COURANT DONDERDAG 8 MEI 195] IEDER JAAR Dank tij Salata. De heerlijke, zacht-kruidtge slasaus van Duyvis! Vt'ie die niet kent. weet niet hoe verrukkelijk sla kan zijn. Duyvis' slaolie, rozijnwijn-azijn, eieren, tuinkruiden... alles wat nodig is, om sla tot die frisse, gretige lekkernij te maken, komt kant en klaar en precias op smaak uit de Salata-fles. En 't is zo voordelig l1 j lepel per krop is ai voldoende. Op sla hoort SALATA Mleen DUYVIS maait Salata 2sfgz**" ontvangen de Spar-klanten terug van de Spar-kruideniers f dank zij de Sparzegels! Ongelofelijk, zo schoon als Diamant vet braadt 1 Ook U kunt dag-aandag 10°/o voordeel in Spar-zcgels krijgen. Koop bij DE SPAR! 't Bewijst dat niet-schuimend Diamant inzuiver, krachtig vet is! Prettig, dat Uw keuken zo schoon blijft als U bakt of braadt met Diamant. Geen spatje te bespeuren! 't Beste bewijs, dat Diamant door-en-door zuiver vet is. Zuiver... dus krachtig, smakelijk. Geen wonder dat U 't stééds gebruikt maakt voedsel krachtig Q „ZO GOED ALS SUNLIGHT IS ER NIETS ANDERS" Tot die bevinding komen telkens weer duizel den en nog eens duizenden huisvrouwen. Welk een ongeëvenaard sop geeft sunlight: vet, prettig aanvoelend, rijk schuimend en veilig. Daarom is het t beste, niet alleen voor huishoudelijke schoon maakwerkjes, maar óók voor de was. ZO'N ZWAAR DUBBEL STUK VOOR SLECHTS 32 CT. hP Tfi'b PONDERDAG 8 MEI 1952 GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I 1DQ«I ,HHOUO 150 ORAM (f Met 92 Sparzegels, C dat is 46 ct 1;besparing, dus 'V, 10 pCt. voordeel! pak maïzena Pakje pudding lfha natuurazyn U fles slaolie 'es slasaus ZELFSTANDIGE KRUIDENIERS t- 4,60 MOEDERDAG GESCHENKEN: in grote sortering Nylons en andere Dameskousen, Fantasie Schorten enz. MARKT, hoek Groenendaal Voor spoedige indiensttreding gevraagd: een Accuraat kunnende werken. Leeftijd ca. 18 jaar. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties ender opgave van genoten opleiding, godsdienst en verlangd szlaris te richten aan: NV Gebr.deVreugt'sExporthandel StolwQkersluis Wie eenmaal Zilverzegel rookt blijft bij dit merk Want deze Virginia-shag smaakt pittig en toch zacht i Princess-Thee nu 92 ct Roodmerk-Thee nu 68 ct Blauwmerk-Thee nu 58 a Met wttidepunten voor „Safirp"-tafelbeitek, vlekvrlj door en door. BIJKANTOREN: BOTTERDAM - UTRECHT LANGE TIENDEWEG 84. TELEFOON 4720 3781 ADAMS de kauwgom f? I\!^Ia1c met die langdurige V&niCICIS frisse smaakt Ctpir pakje. MWc gaan hard aanpakken en daarom zullen we het er op de I boot maar van nemen" vindt de familie v. d. Berg van de j Goudse Turfmarkt. 1 Nog een paar stappen en de familie v. d. Starre uit Waddinx- veen heeft zich ingescheept voor de reis van haar leven. Thalla Theater: Nazi terreur ln het Ghetto an Warschau. Reünie Bioscoop: Dossier 212 van Tokio (met Florence Marly en Robert Peyton). Aanvang: 8.15 uur. Apolhekersdienst Steeds geopend des nachts (alleen voor re cepten) Apotheek E. Grendel, alléén Lange fiendeweg 9. (Van een onzer verslaggevers). ROTTERDAM. Hebt u ooit 'n staaltje van voorbereiding op de toekomst gehoord van een emigrant naar Canada als bij het echtpaar Den Duyf uit Ouderkerk a. d. IJssel? Zes weken geleden werd hun eerste baby geboren. „Nederland zal hij misschien nooit echt zien", dachten de ouders van het jongetje. En daarmee werd rekening gehouden, toen hij een naam kreeg. „Onze zoon heet Pieter, maar we noemen hem Perry" zei de trotse moeder en vader dacht, dat zijn zoon misschien de eerste emigrant met een Canadese naam is. Hoe het zij, hij is wel de enige, die Perry heet aan boord van de Waterman, een regeringsschip, dat gisteren on der auspiciën van de Holland-Amerika lijn naar Quebec vertrok. Aan boord zijn ook een Goudse familie, een gezin uit Waddinxveen en een alleenreizend meisje uit Nieuwerkerk ad. IJssel, dat volgende maand de bruid zal zijn van een Nieu- werkerfcse jongen in Canada. Om het dichtst bij huis te beginnen: aan boord ln de hütten 324 en 9 is de familie v d. Berg van de Goudse Turfmarkt. Cor van de Berg (33 jaar) is het hoofd van het gezin, dat uit zes personen bestaat. Daar is moeder Truus Evendijk, die 36 jaar ge leden te Enkhuizen werd geboren. Pas heeft het echtpaar zijn koperen bruiloft gevierd. In het gezin werden vier kinderen geboren. Cor is de oudste van 11 jaar, Aafje de tweede van 9 jaar. Samen gingen zij op de Johannes Calvijnschool. waar zij tot de beste leerlingen behoorden. „Het was een uitzondering als hij een cijfer lager dan een acht had", zegt vader v. d. Berg trots en hij voegt er aan toe, dat zijn kinderen best vlug zullen wennen in Canada. Cor is enthousiast om te gaan. Aafje ziet wel wat tegen de reis op. De derde is Willy, 5 jaar. en de jongste is Greetje, anderhalf jaar Willy ging op de kleuterschool „Prinses Marijke" aan de Gouwe. De heer v. d. Berg is slager van beroep, maar de laatste jaren werkte hij als chef ln de aardewerkfabriek „Ons Ideaal", van de heer Hortensius aan de Groenendaal De patroon heeft de familie met de auto naar de boot gebracht. De bestemming is een heel andere dan van de meeste emi granten. Vancouver is het einddoel, een plaats in Brits Columbia, die vier a vijf dagen sporen van Quebec ligt. Wat de Goudse emigrant gaat doen, weet hij nog niet. Waarschijnlijk zal er wel een beschikbaar zijn, hoewel er geen itencentrum in Vancouver het in Canada's mooiste streek met het klimaat is. of niet", vertelt de Berg. „Bij ons huwelijk hadden We al het plan te emigreren naar Nieuw- Zeeland. De oorlog is er toen tussen ge- Komen. maar daarna hebben we het plan weer opgevat, met het resultaat, dat we nu op de boot zitten. Eerst zouden we pas eind Mei vertrekken, maar Vrijdagmiddag om beste klimaat is. V*unt bet geloven fef3 fb«r V, i. Berg. „Bil or twaalf uur belde de passagedienst van Holland-Amerika Lijn op, met de mede deling, dat er nlaats aan boord van de Wa terman was. We hebben natuurlijk drukke dagen achter de rug, maar ons doel is nu bereikt. We gaan heel hard werken," zegt vader v. d. Berg. „om ons zelf en de kin deren een goede toekomst te verschaffen". En toen moest de kleine Greetje uit Goucja naar bed. Kippenfarm is voldoende Van hut 9 naar hut 8 is maar een paar stappen door een van de vele gezellige sa lons aan boord. In hut 8 woont voor een week mevr. v. d Starre met haar twee zoons. Haar man logeert in hut 139 in het voorschip Beiden zijn Gouwenaars van ge boorte. Huib v. d! Starre werd 27 jaar ge leden in de P. C. Bothstraat geboren als zoon van een groentekweker. Jeanne Zwambgch. 28 jaar, heeft in haar jeugd in de Prins Hendrikstraat gewoond. Haar va der heeft een meubelzaak op de Wachtel straat. Sinds hun trouwen hadden zij aan de Bloemendaalseweg te Waddinxveen hun huis. Vier jaar heeft Huib er een eigen groentenkwekerij gehad Maar het is moei lijk thans in Nederland op dit gebied een goede boterham te verdienen. Al werkte hij nog zo hard. al hielp zijn vrouw hem van des ochtends drie tot acht uur op de tuin om „de veiling klaar te maken", de tijden en lasten werden steeds zwaarder. „Van elke gulden, die je verdiende, moest je velen onderhouden", zegt Huib. Een jaar heeft hij toen bij zijn vader op de tuin ge werkt en nu is hij op weg naar een nieuw vaderland. ..De moeilijkheden hebben me niet ge broken." zegt hij. „Waar ik kan. zal ik hard aanpakken om een eigen bedrijf op te bou wen, niet alleen voor onszelf, maar vooral voor de kinderen" Koos (5 jaar) en Adrie (4 jaar) begrijpen van deze grote stap niet veel. Zij kijken alleen een beetje verwonderd naar de vele trappen en lange gangen en knikken ge moedelijk tegen de djongos, die in de eet zaal de tomatensoep met brood opdienen. Hele permanent m.w. f 6.— I Driekwart permanent f4.50 Halve permanent 13.75 Dameskapsalon, Weth. Venteweg 208. stelt het meest prijs op een Daarin vindt U een ruime sortering bij Zeugstraat 96-100. Gouda. T-TET WAS EEN HEEL WERK om de vervallen vuurtoren een -*•-*-enigszins feestelijk aanzien te geven, maar met behulp yan een aantal duinbloemen, wat gekleurd papier en een grote rriate van vlijt en goede smaak slaagde Panda er toch in. Hij hing zelfs nog een kleurig bord boven de deur met het opschrift „HULDE AAN DE UITVINDER „Vind je het niet mooi?" vroeg hij voldaan aan Joris. „Ach maar dat is veel tè mooi!" riep Joris ontroerd. „Dat is veel te veel eer voor een bescheiden en vergrijsd geleerde zoals ik! Heden, heden! Helaas ben ik te onpractisch om me te verzettenzeiden niet reeds de ouden: Requiescat in gloria, hetgeen wil zeggen, dat eerbewijzen vergankelijk zijn?" Toen werd hij in de rede gevallen door het geluid van toete rende blaasinstrumenten en vele opgewonden stemmen. „Daar komen ze!" riep Panda. „Wat zal ik nu verder doen?" „Houd die lieden op een afstand, geliefde leerling!" smeekte de onthutste geleerde. „Aj! Ik schuw de openbaarheid! Ik wens geen stoffelijke eerbewijzen Maar niets kon de stroom meer keren. Daar naderde, gezeten in een kostelijke dienstautomobiel, de burgemeester, aan het hoofd van een stoet, waarin verslaggevers, fanfare-orkesten en blijde middenstanders elkander verdrongen. „Komt. burgers maakt er een feest van!" riep de burger vader uit. „Geen eerbewijs kan te groot zijn voor deze wakker* uitvinder!" Bowmanville is de nieuwe woonplaats van het viertal. Daar gaat het gezin werken en inwonen bij een Nederlandse boer. Het ir een middelgroot gemengd bedrijf. - Zij wonen dan 200 km van een oud-jchool- kameraad. Dat is Huug Hoogendodrn uit Waddinxveen, die vorig jaar met zijn neef, F H. Kooy uit Boskoop, emigreerde. „Ik heb geen illusies van mooie auto's en eigen huizen", vertelt Huib bij het afscheid. „We zullen samen hard werken. Al kunnen we het voorlopig maar tot een kippenfarm brengen, dan is mijn vrouw in haar ele ment. Zij is dol op kippen. Pas heb ik haar zeventig kuikens voor haar verjaardag ge geven en ze heeft ze opgefokt tot zeventig gezonde kippen, waarvan ze maar met moeite afscheid kon nemen" Streven naar boerderij In het voorschip zijn Arie den Duyf uit Ouderkerk ad. IJssel en Corne Potuit uit Lekkerkerk ingekwartierd. Na hun huwe lijk hebben zij te Waddinxveen aan de Nesse gewoond, wfoar Arie's vader een vee bedrijf heeft, waarop ook de zoon werkte. Maar diens gedachten gingen uit naar een eigen bedrijf en bovendien zou dat een ge mengd bedrijf moeten zijn. In Holland is daar geen kijk op. En daarom wagen zij de nik ben nooit dol op tomatensoep geweest"' zegt Arie den Duyf. „maar deze lust ieder een. Een stille wenk voor Jeanne. Wellicht speelt zij aan boord een rol in ..Geef mij vw recept" met de kok als tegenspeler. Waar Perry is? In zijn wieg. een tukje doen. Toos Lootje uit Nieuwerkerk: bruid-bin- nen-dertig-dagen. Is het toonder, dat zij tot het laatst aan de reling bleef, wuivend naar haar familie op de .wal? grote stap. om te trachten in Canada zo'n boerderij te bouwen. Zij komen te Exeter, een plaats in Zuid-Ontario, 50 a 60 mijl van de woonplaats van Adriaan Verstoep uit Gouderak. die vorig jaar vertrok. De Dutch Relorm Church zorgde voor een werkkring en inwoning en hoe dit allemaal zal zijn wachten ze maar af. „Het is alles een vraagteken", vinden zij. Arie, 24 jaar, nam veel deel aan het Ouderkerks verenigingsleven. Hij zong in „Zang en Vriendschap", gymde in O.K.K., had vrienden in de Landbouw-Jongeren groep en was lid van het Nut en de IJs club. Corrle (19 jaar) is een groot amateur toneelspeelster. Zij speelde met de toneel club „Nieuw Leven" de hoofdrol in „Geef mij uw hand", dat te Lekkerkerk"'veel suc ces oogstte. Niet alleen in de club speelde zij. Nooit deed een vereniging vèrgeefs een beroep op haar als haar werd gevraagd in stuk mee te doen. Zij was secretaresse de Lekkerkcrkse V.C.J.C. en heeft daarbij een goede tijd gehad. Trots zijn beiden op hun zoon, die nu zes weken oud is. Pieter werd hij gedoopt, maar met een vooruitziende geest werd op het kaartje er bij gezet' we noemen hem Perry, de Canadese vertaling van Piet. Bruid binnen dertig dagen Voor Toos Looije, van de 's Gravenweg te Nieuwerkerk a.d. IJssel, is deze over tocht bijna een huwelijksreis-in-haar- eentje. Zij reist haar verloofde, Henk v. d. Berg ook een Nleuwerkerker na. Een van de immigratiebepalingen luidt, dat alleenkomende meisjes binnen dertig da gen na aankomst moeten trouwen, willen zij niet het risico lopen teruggestuurd te worden. Toos is twintig jaar. Zij heeft een jaar in de schoenwinkel van de heer v. d Wees te Nieuwerkerk gewerkt. En nu gaat zij als bruid-binnen-ijertig-dagen naar Dixie, waar zij voorlopig gaat inwonen bij (Advertentie) TRANSPORTEN verzorgt L. N. POLDERVAART Het adres voor verhuizing en transport in stad, land en naar overzee. Tuftiqarkt 1 Gouda Telefoon 2534 T.m. 11 Mei 10—12.30 en 1.30—5 uur Muieum Het Catharina Gasthuis: Tentoonstelling werken kunstschilder H. Jan Schouten (Zon dags geopend 2—4 uur, Vrijdags 1.30—5 uur). 8 Mei 7.30 uur CalvUns Spreekbeurt ds R. Kok. 8 Mei 7.30 uur Nederd. Geref. Gemeente: Spreekbeurt ds Joh. van Weizen. 8 Mei 8 uur Nieuwe Schouwburg: Opvoering „Het woord" door Stichting Nederlands Volkstoneel. 8 Mei 8 uur Achter de Waag: Opening tent- week, met medewerking van ,,Per Aspera ad Astra" en Ned. Herv. kerkkoor „Vrede". 9 Mei 8 uur CalvUn: Gemeente-avond Wijk- gemeente I Ned Herv. Gemeente. 9 Mei 8 uur Kazernestraat 14: Jaarvergade ring Goudse Reddingsbrigade 9 Mei 8 uur Achter de Waag: Tentsamen komst, met medewerking muziekkorps Leger des Heils en zangkoor Vrije Evang. Gemeente en Luth. kerkkoor li Mei 2 uur Bijzondere Neutrale School: Tournooi om Jeugdkampioenschap tafeltennis van Gouda, dames-enkel, heren-enkel en ge- mengd-dubbel 18 Mei 3—4 en 11 Mei 19—11 uur. De Beurs- klok: Start voor tweede Plassentocht wan delsportvereniging „De Goudse Tippelaar' 10 Mei 8.15 uur Concordia: Opvoering „Rare Familie" door toneelvereniging „Arti et Amlcitla". 10 Mei 9 uur Kunstmin: Voorjaarsbal voetbal en athletiekvereniging „Gouda". Bioscopen Een vrachtauto, waarop een keet wordt vervoerd is niet als een gutobus te beschou wen. aldus heeft de Goudse kantonrechter mr J. A. van Bronkhorst, beslist in de zaak tegen de te Utrecht wonende adjunct-direc teur van de N.V. Koudasfalt. Aan de ad junct-directeur was ten laste gelegd, dat hij niet heeft gezorgd, dat toen een personeels lid als bestuurder van een autobus, waar mede hij over de Blekersingel te Gouda reed, twee personen vervoerde, in het voer tuig een geldig vergunningsbewijs, zoals de Wet Autovervoer Personen bedoelt, aan wezig was. Als het bedrijf ergens een werk moet uit voeren is een vrachtauto nodig om het ma teriaal te vervoeren en ook een schaftkeet. waarin het personeel kan verblijven. Ge makshalve neemt de auto de keet mede en het personeel rijdt op banken in de keet bovendien mede. De kantonrechter overwoog dat het mo torrijtuig reeds daarom niet is een autobus, omdat een duurzame inrichting tot ver voer van meer dan 7 personen zich niet voordoet. Immers die duurzaamheid wordt uitgesloten door het feit. dat het motorrij tuig, waarvan in fie tenlastelegging sprake is een vrachtauto wfjie 's morgens en 't avonds (Advertentie) iets fijns! een Taart. een doos Bonbons of een andere lekkernij (Van onze correspondent). De gemeenteraad van Oudewater kwam onder voorzitterschap van burgemeester Arke in openbare vergadering bijeen. Inge komen was een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarin deze mededelen bezwaren te hebben tegen goedkeuring van een begro tingswijziging voor de kosten van verwar ming der ambtswoning van de burgemeester. Wethouder Van Engelen merkte op. dat het nóóit zijn bedoeling is geweest de kosten van verwarming van de ambtswoning van de burgemeester permanent voor rekening van de gemeente te nemen tegen een door de burgemeester te betalen vergoeding van 150 per jaar. Hij stelde daarom voor de kosten van verwarming van de ambtswo ning slechts voor rekening der gemeente te nemen tijdens de eerste drie maanden der bewoning wegens het droog stoken van de in het natte jaargetijde gebouwde woning. Dit voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. De raad besloot aan mevr. de wed. M E. van den Berg—van der Lek te Amsterdam te verkopen een perceel bouwgrond, gelegen langs de Brede Dijk. ter grootte van onge veer 1060 m2 tegen 1.50 per m2 Op verzoek van de vereniging SIMAVI te Haarlem om toekenning van een subsidie rd afwijzend beschikt met het oog op de gunstige financiële positie der gemeente, n de afdeling Oudewater der Zuid-Hol landse Vereniging „Het Groene Kruis" werd een subsidie toegekend in de kosten van het opgerichte consultatiebureau voor kleu ters. Eenrichtingverkeer Voor de Blezenstraat werd éénrichting- erkeer voor wielrijders ingevoerd Over de vaststelling van een nieuwe marktverorde- ning ontwikkelde zich een levendig debat. Wethouder Van Engelen merkte op, dat in de vorige vergadering in principe is beslo ten tot instelling van een weekmarkt op de Advertentie) Wij eren onze Moeder met THIA heeft iets voor U een goede kennis, de familie Huib Verwey uit Zevenhuizen. Haar verloofde vertrok in Augustus '51 als tuinder naar Clarkson. In tussen is hij van werkkring veranderd. Hij werkt nu bij een aannemer. „Het gaat hem uitstekend." vertelt Toos, „anders was ik natuurlijk nog niet gegaan." Ook dit aanstaande paar denkt, dat Ca nada een betere toekomst kan bieden. Er is een kans van slagen en die zullen zij zeker proberen te grijpen. Ook Vier naar Zuid-Afrika Dat over de toekomstige Canadezen. Er vertrekt ook een viertal Gouwenaars naar Afrika. Zij maken de reis met een lijnboot naar Engeland, van waaruit een passagiers schip naar Zuid-Alrika vaart. Het zijn alle vier vooruitreizende mannen, nl. de heren Van, Dijk uit de Snoystraat, Kastelein van de Ridder van Catüweg. De Wit van de Nieuwe Haven en v. d. Oever van de Goe- janverwelledijk. Een unicum is het vertrek van de lieer v. d. Oever, die timmerman is. Toen een van de Gouwenaars Vrijdag 2 Mei op het emigratiecentrum was. hoorde hij, dat iemand had afgeschreven. En dat was juist een timmerman. Hij vroeg of de heer v. d. Oever mee zou kunnen. Toen begon het raderwerk, dat anders zes a zeven maanden draait, voordat alle papieren er zijn. snel ler en sneller te draaien. De heer Luidens van het Goudse arbeidsbureau werkte met zijn staf Zondag en Maandag urenlang over. Het resultaat was. dat het raderwerk nu in vier dagen waarin een Zaterdagmid dag, een Zondag en nationale feestdag wa ren uitgedraaid was! En zo zijn weer achttien Gouwenaars en streekbewoners vertrokken. Veertien naar het Westen, vier naar het Zuiden. Maar op welke streek van het kompas zij mogen koersen, hun gedachten zullen altijd ver toeven in het Goudse land in voorjaarstool. Met dit beeld in herinnering groeten zij u allen. Woensdagmiddag. De heer Notó zeide. dat naar zijn mening in de vorige vergadering definitief is besloten tot instelling van een weekmarkt Z.i. is de weekmarkt derhalve de jure definitief ingesteld. In deze verga dering behoeft alleen maar een verordening te worden vastgesteld. Wanneer men per se weer een stemming over de markt wil hou den. dient de raad te stemmen over de in trekking van het in de vorige vergadering genomen besluit. De heer Van der Lee zeide het hiermede eens te zijn. De voorzitter was eveneens van mening, dat het besluit van de vorige vergadering een ^.definitief en rechtsgeldig besluit is. De heer Prins vroegfnaar de strekking, van de voorgestelde bepaling, dat niemand een standplaats mag innemen, dan met toe stemming van B W. of van de markt meester. Spr. wilde weten welke mensen men daarmede wil weren. De voorzitter ant woordde. dat de bedoeling is. dat alleen bona fide mensen zullen worden toegelaten. Wethouder Hagoort vroeg of nu ook onge limiteerd kramen op de markt moeten wor den toegelaten. De voorzitter antwoordde dat B W. dit door de verordening vol komen in de hand hebben. De heer Nota zeide. dat B. W. met deze verordening de markt in handen kunnen houden om te oorkomen. dat zij zo fuAest zal zijn voor sommige groepen der bevolking als wordt gemeend. Z.i. kan de bevolking met deze erordening gerust zijn. Wethouder Van Engelen merkte op. dat de middenstand z.i. van deze verordening geen bescherming ge- aangezien het college niet kan ingrij pen bij een normale bezetting van de markt De verordening werd hierna met algemene stemmen vastgesteld V oorkeur in leningen Over het aandeel der gemeente Oudewater in de nationale leningen voor de woning bouw deelde de voorzitter mede. dat tot voor kort slechts voor een bedrag van ƒ2000 voorkeur was uitgesproken voor Oudewater. Een dezer dagen werd echter bericht ontvangen, dat de Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven op de rentespaarbrieflening ten gunste van deze gemeente een bedrag van 7600 heeft ge stort. Spr. bracht de Boerenleenbank hier voor hartelijk dank. Overgaande tot de rondvraag vroeg de heer Van der Lee aandacht voor de bouw van een nieuwe muziektent. Spr. stelde voor een tent te bouwen op de Kleine Gracht. De voorzitter antwoordde, dat deze kwestie reeds lang de aandacht van B W. heeft, doch dat alles is afgestuit op het gebrek aan geld. Met algemene stemmen werd besloten de gemeente-architect een kostenbegroting te doen maken. Wethouder Van Engelen merkte op. dat er plannen zijn met een veel grotere urgentie dan de bouw van een nieuwe muziektent. SfJV. wees hier bij op het plan voor de bouw van 32 wo ningen. dat ook niet uitgevoerd kan wor den wegens gebrek aan geld. De heer Van der Lee merkte op. dat er n de gemeente gepraat wordt over de aan besteding van een nieuwe school: Men zegt. dat de laagste inschrijver het werk niet heeft gekregen, omdat er nog een bepaling in het bestek is bijgemaakt De voorzitter antwoordde, dat de besprekingen hier omtrent nog gaande zijn. Spr. wilde de raad wel inlichten, maar dan in een geheime ver gadering. De heer Van der Lee vroeg zich af waarom dit in een geheime vergadering moet gebeuren. Als de burgemeester zo niet zeggen wil. zal spreker wel afwachten, want op een geheime vergadering stelt hij geen rijs. De heer Prins zegt zeer verwonderd te zijn. dat op de bevrijdingsdag een raadsver gadering wordt gehouden. Z.l. is dat een zeer ongelukkige gedachte en dient men deze dag hoog te houdfen. De voorzitter ant woordde niet aan het bevrijdingsfeest te hebben gedacht. De heer Hoogenboom vroeg of nog iets te verwachten is van zijn reeds lange tijd ge leden gedane voorstel tot Instelling van een sociale dienst De voorzitter antwoordde, dat hierover te zijner tijd nadere medede lingen zullen worden gedaan. e heer Nota zeide het billijk te achten, dat aan de burgemeester een billijke ver goeding wordt toegekend voor het gebruik van vuur en licht en de slijtage van de in ventaris van de werkkamer in de ambts woning van de burgemeester. De heer Prins verklaarde tegen te zijn. De heer Van der Lee verwacht, dat Gedeputeerde Staten zich hiertegen zullen verzetten. De heer Nota stelde voor B. en W. uit te nodigen met een voorstel te dezer zake te komen Dit voor stel werd met 4 tegen 3 pen. dient voor arbeidersvervoer door middel van 'n op die vrachtauto geplaatste keet en daaraan tijdens dat vervoer met z.g. veilig heidskettingen wordt bevestigd, terwijl tus sen deze tijdstippen de vrachtauto en de keet als zodanig dienst doen. Op grond hiervan werd de adjunct-direc teur vrijgesproken. Ambtelijke tegenspraak Subsidiair was hem ten laste gelegd, dat hij niet heeft voorkomen, dat de bestuurder twee personen heeft vervoerd, anders dan op de daarvoor bestemde zitplaatsen. Het verweer van de adjunct-directeur, dat het vervoer wel geschiedde op de daarvoor bestemde zitplaatsen (de banken in de keet) verwierp de rechter. Hij overwoog, dat de in de Wet Autovervoer Personen gebezigde woorden „op de daarvoor bestemde zitplaat sen". geen andere zitplaatsen kunnen zijn bedoeld dan die welke normaal en meer duurzaam, bij de inrichting van het motor rijtuig behoren. Als zodanig zijn niet aan te merken zitplaatsen in een op de laadbak van een vrachtauto geplaatste keet, welke zit plaatsen niet zijn zitplaatsen behorende tot het motorrijtuig, doch zitplaatsen in en deel uitmakend van die keet. De rechter beschouwde de keet veeleer als lading, waarvan niet is gebleken, dat deze tijdens die rit door de met het mo torrijtuig vervoerde personen moest worden verzorgd err nog minder, dat deze keet door de zich daarin bevindende personen moest worden geladen of gelost. Achtte hij dus van verboden vervoer sprake, niettemin achtte de kantonrechter* de adjunct-direc teur niet strafbaar, daar aannemelijk is, dat deze op grond van de verschillende tegen strijdige ambtelijke standpunten, welke ten aanzien van het vervoer met het onderwer- pelijke motorrijtuig werden ingenomen, ten slotte niet meer wist hoe en waarnaar hij zich had te gedragen, zodat van enige schuld van verdachte aan de op zichzelf strafbare gedraging niet kan worden gesproken. Op grond hiervan werd de adjunct-directeur ten aanzien van het subsidiair ten laste ge legde feit van rechtsvervolging ontslagen. De ambtenaar van het Openbaar Ministe rie had zes gulden boete gevraagd. Instellingen, bedrijven en personeel tonen liun burgerzin Opnieuw zijn voor het in restauratie zijn de stadhuis geschenken aangeboden voor de inrichting en verdere verfraaiing van het gebouw. Van de Kerkvoogdij der Nederlands Her vormde Gemeente alhier, zijn uit de St. Janskerk afkomstige z.g. scnerven-glaspa- nelen ter plaatsing in de burgerhal (v.m. boter- en vleeshal) ontvangen. De Technische School alhier, deed het aan bod de door ir A. v. d. Steur ontworpen ta fels. bankenwkapstokken en 'n sprekersles senaar voor de burgerzaal te maken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken schonk een bron zen beeltenis van H.M. Koningin Juliana, vervaardigd door de beeldhouwster mevr. C E. Schouten-Van Rood. te. plaatsing op het „Plein" bij de ingang van de Trouwzaal. Van de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer te Gouda kreeg de gemeente een laat-achttiende eeuws lichtornament ter plaatsing in de wethouderskamer op de be nedenverdieping. Het C. C. J. van der Doesfonds alhier bood een moderne Venetiaanse kroon ter plaatsing in de commissiekamer op de bene denverdieping aan. Van de N.V. Goudse Waterleiding Maat schappij is ontvangen een tweetal gebrand schilderde bovenlichten, aan te brengen ln de ramen op het Plein in het stadhuis. Het personeel der gemeentediensten (be halve de gemeente-secretarie) schonk een geweven wandtapijt voor het plein in het stadhuis. Ten slotte heeft de afdeling Gouda van de Bedrilfshtireca een bronzen lantaarn aan geboden om boven de voordeur van het stadhuis op te hangen. B en W geven de raad in overweging om 1 deze geschenken, onder dankzegging aan e respectieve schenkersfaters). te aan aarden. B. en W. hebben de raad voorgesteld de uren van het complex van 50 woningen in het Weidebloemkwartier. voorlopig be paald op f 7.30 per week. inclusief 0.40 oor vergoeding van het toegestane water verbruik. te herzien. In deze woningen zijn na de huurvaststel- ng vanwege het gemeente-energiebedrijf aasdoorstroomapparaten geplaatst, wear- zoor de bewoners van de datum der inge bruikstelling dier apparaten. 28 April j.l., het gebruikelilke bedrag van 0.35 per week verschuldigd zijn. Voorts brengt het waterleidingbedrijf vóór de z.g. „lavets". welke in deze woningen in gebruik zijn. f 0.50 per week in plaats van het aanvan kelijke gedachte bedrag van 0.40 in reke ning. B en W stellen daarom voor de weekhu- ren. te rekenen van 19 Mei a.s.. voorlonigte bepalen op I' 6 90 basishuur. alsmeije f 0.50 voor vergoeding waterverbruik en 0.35 dit laatste van 28 April i.l af voor de genlaatsto aasdoorstroomapparaten De definitieve bepaling dezer huren *al eerst mogelijk zijn nadat de stichtingskosten der betreffende woningen door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting zijn astgesteld. Boekhouding gemeentewerken krijgt nieuw kantoor De huisvesting van de administratieve ianst van Gemeentewerken wordt steeds lijpender. In het bijzondir zijn de afmetin gen van de lokaliteiten van de afdeling boekhouding, in verhouding tot de perso neelsbezetting, dermate gering, dat onge stoord werken niet wel mogelijk is. Hierin k»n alleen door uitbreiding van de beschik, bare kantoorruimte verbetering worden ge bracht. Een en ander kan worden bereikt door in de aan het stadserf grenzende tuin van het perceel Turfmarkt 42 een kantoor te bou wen. waarin de afdeling boekhouding kan worden ondergebracht. De eigenares van deze tuin, mevr. M. G. van der HorstSparnaay, is bereid deze aan de gemeente te verkopen. Daarbij stelt zij evenwel de voorwaarde, dat de gemeente niet enkel de tuin, doch haar gehele eigen dom ter plaatse, t w. de panden Turfmarkt '3 en 42, koopt. Deze oplossing opent rui- iere perspectieven voor de dienst en B. en W. stellen daarom de raad voor haar te aan- VEEMARKT GOUDA. ƒ2.48 per kg: 149 ƒ2.05 per kg; 614 biggen 4 170 nuchtere kalveren 40-/ 48 lammeren 60-/ 74 per stuk, handel matig. Vier bokken en geiten, geen notering. KAASMARKT GOUDA. 8 Mei. Aangevoerd 103 partijen. Eerste kwall- teit 217—J 2 22 per kg. Tweede kwaliteit 2 08— 2.10 per kg. extra tot 2.28 per kg. Handel matig.

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 3