Dit land lijdt door één storm geen schipbreuk TRIUMPH Lynne Thorn's Dilemma Ouders en emigranten in Australië staan voor moei problemen JMARs. Vage herinnering leidde tot arrestatie van overvallers ADAA1SON Aquamarijn: „Onmogelijk en ver beneden Amsterdams Peil'7 VERTROUWEN IN INDONESIE'S TOEKOMST Radioprogramma voor morgen O". Titels voor Richard Bergmaan en de charmanteEngelse tweeling Rowe 80c D.D.D. Het NATU-congres te Rotterdam Kinderen in geheel nieuw milieu Voorne en Putten heeft de vacantie- gangers veel te bieden Hoeveel tijd kost het? HET MOND- EN KLAUWZEER IN OOSTENRIJK Vele dorpen zijn als uitgestorven Geen kerkdiensten, geen huwelijken Antwerpen bereidde Koning Boudewijn een zeer. hartelijke ontvangst Weinig verandering in economische toestand van de wereld VERZUCHTING VAN EEN TOESCHOUWER: Geen alcohol hij snelverkeer! EERSTE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCftE COURANT DINSDAG 27 MEI 1952 (Van onze speciale verslaggever). ^Ta tien weken rusteloos reizen door het nieuwe Indonesië, zijn wij ons er meer Aan ooit van bewust, dat wij dit enorme land niet in onze journalistieke zak hebben en dat wij niet terugkeren met het verlos sende antwoord op alle kwellende vragen Een Engelse schrijfster concludeerde eens, na een tocht door Centraal-Afrika, dat het schrvven over zo'n gebied iets heeft van het schetsen van een hollend paard: na elke lijn is het onderwerp alweer een stuk verder. Zo ging het ons hier. Wv hebben enkele vluchtige momentopnamen kunnen vastleggen Als wij die in hun uerscheiden- heid trachten samen te vatten, blijft het totale beeld vaag omlijnd en beweeglijk. Dc kansen waren slecht \17IJ zagen ongunstige dingen. De eco- nomische machine van het land is zwaar beschadigd en het herstel wórdt door vele factoren belemmerd. Op vele plaatsen bloedt het land uit bruine rivieren leeg in de zee en toch gaat de ontbossing in de bergen verder Westerse verworvenheden, zoals het beroemde suikerproefstation te Pasoeroean. laat men met onbegrijpelijke gelijkmoedigheid verwaarlozen. De moei lijkheden bij het middelbare en hogere on derwijs vergroot men nodeloos door een onzakelijke afkeer van het gebruik van het Nederlands De meeste studenten kiezen geesteswetenschappen boven dringend no dige opleidingen op het gebied van land- tbouw en veeartsenij. Het bestuur tast op vele gebieden in het duister door het ont breken van statistisch materiaal. Wie van ach en wee roepen houdt, kan hier einde loos zijn hart ophalen Wij zagen ook gunstige dingen. Die spre ken te sterker, aangezien zij zich voordoen in een land. dat pas een revolutie achter zich heeft, die nog lang niet uitgewerkt is. Van de 21.000 ervaren, veelal academisch geschoolde Nederlandse ambtenaren uit 1940. waren er op 1 Januari 1952 nog elechts 6400 in functie. De andere posten waren door Indonesiërs ingenomen, voor wie dit werk geheel nieuw was. De tegen woordige minister van Onderwijs is b.v. medicus, de energieke gouverneur van Zuid-Sumatra is van huis uit tandarts. WOENSDAG Z8 MEI 1IK. Hilversum I. 412 meter. (NCRV) 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muz.: 145 Een woord voor de dag: 5.00 Nieuws; S.tS Gr.pl.8.55 Voor de vrouw: 9 00 Voor de zieken; 50 Waterstanden; 9 35 Gr.pl 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gr.pl 11.15 Sherlock Holmes ver liefd, hoorspel; 12 00 Viool: 12 30 Land- en tuin bouw; 12.33 Pinksterwijdingsstonde; 12.59 Klokgelui: 13 00 Nieuws. 13.15 Protestants In terkerkelijk Thuisfront- 13.20 Vocaal dubbel- kwartet; 13.50 Gr.pl.; 14 00 Bondsdag Neder landse Christen Vrouwenbond: 14 45 Voor de metales: 15 00 Gr.pl.: 15.30 Hobo; 18.00 Voor jeugd; 17 20 Orgel: 17.50 In dienst van het vaderland, causerie. 18 00 Nieuws; 18 13 Clave- citpbel '8 30 RVU. 18 00 Spectrum van hel Chr. Organisatie- en Verenigingsleven: 19.15 Boekbespreking: 19.30 Gr.pl.; 19 40 Radiokrant; 30 00 Nieuws, 20.10 De hoornvlies-transplan tatie. vraaggesprek; 20.15 Zendir.gsprogr.; 21.15 Orgel; 21.50 Gr.pl: 22.00 Lichte muz 22 30 Internationaal Evangelisch commentaar 22.40 Gr.pl 22 45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 31.15 Gr.pl. Hilversum II, 298 meter. (V.A.R.A.) 7 00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; l.M Gr.pl.; 8 00 Nieuws; 1.18 Gr.pl 8.50 Voor ■de huisvrouw 9 00 Gr.pl.; (V.P.R O.) 10 00 Schoolradio (V AR A) 10.20 Voor de vrouw: 12.38 Lichte muz 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws 13.15 Portugees conc 13.45 Gr.pl 14 00 Ge sproken portret: 14.15 Kamermuz; 15.00 Kin derkoor: 15.20 Alt- en sopraanblokflutt; 15 30 Voor de zieken; 16 00 Voor de jeugd; 17 20 Dansmuziek; 17.50 Regeringsuitzending. 18 00 nieuws; 18.20 Actualiteiten: 18 30 Lichte muz.; 19 00 Problemen rondom de pacificatie, cau- •erie; 19 15 Gr pi - (V P R O.) 19 30 Voor de Jeugd. (VARA) 20.00 Nieuws; 20 05 Politiek commentaar: 20.15 Ope.ra. inleiding; 20 30 De Consul, opera; 2150 Gr.pl.; 22.10 Moderne zondvloeden causerie: 22 25 Dansmuz 23.00 Nieuws; 23.15 Veertig jarig bestaan Algemene Nederlandse Bond van Ambtenaren. Engeland, B B C Home Service, 330 meter. 12 00 Gr.pl 12 25 Gevar progr.; 12.55 Weer berichten: 13.00 Nieuws: 13 10 Ooggetuigever- alag; 13.25 Hoorspel; 13.55 Cricketuitslagen, 14.00 Voor de scholen; 15 00 Gr.pl.; 15.15 Race reportage: 15 45 Hoorspel: 18 45 Voordracht; 17 00 Voor de kinderen 17.55 Weerberichten; 1100 Nieuws: 18 15 Spprt. 18.25 Lichte muz. 19 00 Gevar. progr 19.45 Causerie; 20.00 Orkest concert: 21.00 Nieuws; 21.15 Orkestconcert; 22 10 Toespraken 22 45 Parlementscverzlcht; 23 00 Nieuws en schaken. Engeland. B.B.C. Light Programma, 1509 en 247 meter. 12 00 Parlementsoverzicht; 12.15 Orkestcon- eert: 13 45 Voor de kinderen; 14 00 Voor de vrouw 15 00 Gevar. muz.: 15.30 Voor de sol daten; 15.45 Militair ork.; 16,15 Mrs Dale s dag boek: 16 30 Opera-ork.; 17.30 Lichte muz.; 18 00 Orgel 1130 Piano 18.45 Hoorspel; 19 00 Nieuws; 19 25 Sport. 19.30 Revue ork 20 00 Hoorspel; 21 30 Gevar prtogr 22.00 Nieuws. 22.15 Klank beeld; 22.45 Gevar progr 23.00 Voordracht; 38 15 Gevar. muz.: 23 5« Nieuwa. Brussel, 414 meter. 12.05 Gevar. muz,; 1J.00 Nieuws 13.10 Gr.pl 18 00 Orkestconc.; 17 30 Nieuws; 17.45 Gr.pl.; 1180 Dameskoren; 19 00 Gr.pl 19 45 Nieuws; 30 00 Orkestconcert; 22.30 Gr.pl.; 22 50 Nieuws. Brussel. 324 meter. 11.45 Gr.pl. 12 15 Koorzang 12 30 Weerberich ten: 12.34 Gr pi 13.00 Nieuws: 13 15 Klassieke muz 14 00 Schoolradio; 15.30 Muziekwedatrijd 17.00 Nieuws: 17.10 Gr.pl.; 17.50 Boekbespre king; 13.00 Gr.pl - 18.15 Causerie 18.30 Voor de soldaten: 19 00 Nieuws; 19 30 Tenor; 19 50 Ra diofeuilleton; 20 00 orkestconcert; 2100 Ac tualiteiten; 21 15 Ethnische muz 22-00 Nieuws: 32 15 Kamermuz 32.55 Nieuws. Door schade, zo niet tchande, moesten zij hun nieuwe werk leren. Voor zover wij konden nagaan, ia de schada nog meege vallen. Het werk van dr Van Mook werd na de souvereiniteitsoverdracht weer ongedaan gemaakt, maar vele felle nationalisten hebben inmiddels hun bekomst van de cen tralisatie en Djakarta begint de verschil lende provincies weer verschillende maten van autonomie te verlenen. De unitaris- tische periode heeft echter het nut gehad, dat het Indonesische nationaliteitsbesef on der het volk is gegroeid. De regionale autonomie, waar men nu naa? gaat terug keren. zal niet licht meer tot disintegratie van de staat leiden. Toenemende veiligheid Twee jaar geleden deed de veiligheids toestand in Indonesië nog: denken aan die van het vooroorlogse China, waar tussen leger en bandieten weinig te kiezen viel. Oosterse volken hebben voor de overlast van aoldijloze soldaten een gezegde: het hek, dat de boomgaard moet beschertpen, eet de vruchten op. Maar het leger blijft niet „Oosters". Met de algemeen gewaar deerde hulp van onze militaire missie zijn al veelbelovende kernen gevormd, van waaruit het legen* zal worden gesaneerd. De veiligheid is al sterk verbeterd. Voor de meeste Europeanen bestaat geen onvei ligheidsprobleem meer. hoe onwaarschijn lijk dit ook moge klinken naast berichten over roof en moord. In Bandoeng komen tegenwoordig verlofgangers uit Singapore van de rust en koelte genieten. Afgezien van het kwaad van de oogstroof is de Ar chipel. uitgezonderd Zuid-Celebes. West- en Midden-Java. weer zo veilig als ooit te voren en ook in de ongunstige gebieden is het gezagsherstel nog maar een kwestie van tijd. De vruchten van de vrijheid zijn tot nu toe te veel beperkt gebleven tot de intel lectuelen en de arbeiders in de steden De plattelandsbevolking, die altijd de klappen kreeg, is zelfs door de communistische agi tatoren verwaarloosd. Nu begint de platte landseconomie de aandacht van de re gering te trekken. Het ontluikend coöpe ratiewezen wordt aangemoedigd en men zint op middelen om de boer van zijn Chi nese en Arabische schuldeisers te bevrij den. In de meest afgelegen dessa's vindt men analphabetencursussen en kantoren van de voorlichtingsdienst van de regering In onze omgang met Indonesiërs van allerlei klassen viel ons duidelijk een nieuw levensgevoel op. Dit uit zich in een gro tere vrijmoedigheid in de omgang met bui tenlanders. een toenemende belangstel ling voor wat in andere landen gebeurt en een zakelijker behartiging van de eigen belangen. Hiertegenover staat bij de on dernemingsarbeiders en de lagere ambte naren de mentaliteit, welke de oorzaak is van veel van de ongunstige verschijnselen, welke wij noemden. Deze mentaliteit welke vroeger wel eens voor typisch In donesisch of typisch-Oosters werd aange zien, uit zich in een andere waardering dan de onze voor cijfers, efficiëncy en hard werken. Strijd tegen inertie ntegenzeglijk zouden deze Indonesiërs hun land sinds de souvereiniteitsover dracht met grote gelijkmoedigheid hebben laten afzakken naar het peil van enkele eeuwen geleden om pas als het te laat was, te ontdekken, dat op die manier Hun nieuwe levensbehoeften niet te bevredi gen zijn. Vroeger was de strijd tegen deze inertie onze zaak en/wij fungeerden als het kwade geweten en als gangmaker, nu kunnen wij ons geen bemoeizucht meer veroorloven in Indonesische zaken. Met verbazing hebben wij steeds tijdens ons verblijf in Indonesië weer kunnen constateren, dat deze weinig dankbare functie door Indonesiërs is overgenomen. Het zijn juist de mannen, die hooggespan nen verwachtingen hadden van de vrij heid, en die nu teleurgesteld zijn door de werkelijkheid. Zij zijn de scherpste cri tici geworden van de toestanden in hun land en wezen ons met zekere gretigheid op de vele gebreken. Het is deze kleine groep van intellectuelen, die de volle last van problemen op zijn schouders heeft ge nomen. Zij hebben recht op onze waarde ring en morele steun, als zij .het vragen; ook op onze adviezen. BU ons vertrek vroegen onze vrienden ons om een korte conclusie. Zo'n conclu sie zegt allez en niets. De onze luidt, dat wU de toekomst van Indonesië met enig vertrouwen tegemoet zien. Het i» ons mee gevallen. Dit land HJdt door één storm geen schipbreuk. Jaarvergadering van de Kon. Ned. Dambond De Kon Ned. Dambond heeft Zaterdag te Utrecht zijn jaarlijkse vergadering gehouden In sommige dabatten ging het nogal heftig toe De samenstelling van het hoofdbestuur onderging verschillende wijzigingen. Tegen veler verwachting in werd de heer A C Busch uit Arnhem met een kleine meerder heid tot le voorzitter gekozen, hetgeen voor de wnd. voorzitter, de heer O. J B. v d Steen, aanleiding was. zich uit het bestuur terug te trekken. Leden van het hoofdbestuur van de KN.D.B zijn thans: A. C. Busch. Arnhem, le voorzitter: W H Lieve. Dor drecht. le secretaris; v. F Tromer. R'dam, penningmeester; H. Slabbekoorn. Goes. 2e voorzitter; C J. Blokland. Heerlen. 2e secr.; J. A de Kruyff, Utrecht, alg adjunct. De functie van wedstrijdleider is nog vacant en wordt voorlopig door de heer Lieve waar genomen Van de genomen besluiten vermelden wij de verhoging van de contributie van 2 60 3.— per lid per jaar. Het conflict lussen de AVRO en Alberdj van Kaalte an Tiet jaar 191 Op 17 April van "het jaar 1948 besloot het algemeen bestuur van de A.V.R.O. de diri gent Albert van Raalte niet meer voor de microfoon te laten optreden, omdat hij in enkele zuiveringsprocedures verklaringen over de directeur, de heer W. Vogt, had af gelegd, die het bestuur van die aard achtte, dat verdere samenwerking onmogelijk was. De heer Van Raalte, die als kroongetuige in bedoelde zaak was gehoord, achtte dit besluit van het A.V.R.O -bestuur onjuist en via Ned. Toonkunstenaars Bond en N.V.V. werd eind April 1948 deze kwestie bij de A.V.R.O. aanhangig gemaakt. Daarop werd door beide partijen besloten een arbitrage commissie in het leven te roepen, die een bindende uitspraak zou doen. In deze com missie hamen zitting op verzoek van de A.V.R.O. mr P. W van Doorne. de deken van de Orde van Advocaten te Amsterdam, op verzoek van de heer Van Raalte, prof mr dr G. van den Bergh, hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam en als onpartijdig voorzitter, door de beide andere leden aangewezen, jhr mr E. C. U. van Doorn. oud-dekpn van de Orde van Advocaten te 's Gravenhage. Thans heeft deze arbitragecommissie na uitvoerige overwegingen uitspraak gedaan en in haar beslissing meegedeeld, „dat de A.V.R.O. tegenover de heer Van Raalte op onredelijke wijze heeft gehandeld en dal bedoeld besluit behoort te worden herroe pen". De heer Van Raalte, die hierdoor ln het gelijk is gesteld, dirigeert thans voor radio Monte Carlo. Hij keert na Pinksteren naar ons land terug. Van de zijde van het A.V.R.O.-bestuur werd desgevraagd meegedeeld, dat men zich vanzelfsprekend aan deze bindende af spraak zou houden. Eerst zal deze kwestie echter in behandeling komen op de alge mene vergadering, die over veertien dagen in Maastricht wordt gehouden. Reedis f75.000 bijeen voor de oud-verpleegsters In vrijwel alle delen van ons land zijn de laatste tijd plaatselijke comités van actie voor het „Erefonds voor oud-verpleegsters opgericht. Het gevolg hiervan is geweest, dat het kapitaal van het fonds binnen enkele weken van 50 000 tot ƒ70 000 aangroeide. Er komen nog dagelijks belangrijke bedra gen binnen bij het secretariaat (Wetering schans 86. Amsterdam, po&tgironummer ,3650), zodat het zich laat aanzien, dat bin nen zeer korte tijd de eerste honderdduizend gulden bijeen zullen zijn. Te Dordrecht werd dezer dagen een bazar ten bate van het erefonds gehouden. Deze bazar heeft 6500 opgebracht. Ook in tal van andere plaatsen werden aanzienlijke be dragen ingezameld, o.a. in Limmen, Grouw, Middelharnis, Broek in Waterland, Blari- cum, St Maarten. Veenendaal. Nijeveen, Vreeswijk, Spanbroek. Heino, Obdam, Jisp, Venhuizen en Streefkerk. Het plaatselijk comité te Amsterdam heeft grootse plannen in voorbereiding, evenals Haarlem en Rotterdam. DE INT. TAFELTENNISKAMPIOENSCHAPPEN (Van onze speciale verslaggever). Sterker dan ooit te voren was de bezet ting van het vijfde tafeltennis tournooi om de internationale kamipoenstitcls van Nederland, dat het afgelopen weekend als gebruikelijk in Utrecht waarom niet eens in Rotterdam, waar de belangstelling stellig groter zal zijn werd gehouden. Mooi en sterk spel is er te zien geweest, in het bijzonder in het hercnenkelspel. waarin de grote gelijkwaardigheid van talrijke cracks leidde tot verwoedde duels. Eens te meer werd daarbij aangetoond, dat tafeltennis boven alles een spel is van vast heid. beheersing en concentratie. Zij die deze eigenschappen het sterkst bezaten de vermaarde Engelsman Richard Bergmann en de uitermate soepele Fransman René Roothooft, bereikten de finale. Drie games (Advertentie) altijd wint VIRGINIA Ook medeplichtigen achter slot en grendel Na enige dagen nauwgezet speurderswerk is de Amsterdamse recherche onder leiding van de Inspecteur A. M. Koppejan van het bureau J. D. Meyerplein er Zaterdag in ge slaagd de hand te leggen op de hoofddader en enige medeplichtigen aan de overval op de 61-jarlge kastelein Meyerink van een café In de Staalstraat te Amsterdam. Zoals bekend! verschenen Woensdagavond j.l tegen sluitingstijd in het café aan de Staalstraat twee mannen, van wie de jong ste de niets vermoedende kastelein bij het uitvoeren van de bestelling een paar tik ken op het hoofd gaf. Toen de caféhouder zich verweerde, trok de bezoeker een pis tool en loste twee schoten, waardoor de kastelein niet ernstig Werd gewond. De jongste van de beide daders vluchtte op een fiets, de oudere kon door omstanders worden gegrepen De laatste liet tegen over de politie niets los. Toen Vrijdag het onderzoek op een min of meer dood punt was gekomen, verscheen op het politiebureau een jongeman, die door de verslagen in de dagbladen zich (Advertentie) Zuiver en ontsmet uw huid Imet de helder vloeibare I D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en dehuld geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN, j herinnerde iets te hebben opgevangen van een overval. Toen de politie dit spoor nauwkeurig volgde, kon weldra worden overgegaan, in een perceel aan de Hout mankade. tot arrestatie van de 37-jarige J. L., die verdacht wordt als hoofdschuldige de schoten te hebben gelost. Hij heeft in middels tegenover de politie een volledige bekentenis afgelegd Behalve de reeds ge arresteerde 51-jarige H. A. en de hoofd schuldige, kon de politie tot aanhouding overgaan van twee broers van A. en van J B.. die van medeplichtigheid worden ver dacht. Volgens de politieverklaringen heeft J L. toegegeven, dat het motief van de mis daad roof van het geldkistje was, dat zich onder de toonbank van het café zou be vinden. Aanvankelijk heeft men getracht de buit zonder geweld te pakken te krijgen doch toen dit niet lukte is men tot de ge weldpleging overgegaan. De politie heert gedregd naar het pistool, dat door J. L.. die oud-Koreastrijder is. na de overval in de igracht is ge Rcguliersgra i geworpen. Vijf hcamhtcn van de P.T.T. in Den Haag gearresteerd Bij de JVT.T in Den Haag gedetacheerde rechercheurs van de rijkspolitie hebben, in samenwerking met de Haagse recherche, vijf beambten van de P.T.T. gearresteerd. Deze beambten worden verdacht van diefstallen van koper en lood uit het centrale magazijn van de P.T.T. Het vijftal is voor de officier van justitie geleid en in verzekerde bewa ring gesteld. In verband met deze zaak zijn ook twee Personen, verdacht van heling, aangehouden. Hoe groot de gestolen hoeveelheden lood en koper zijn. is nog niet bekend. De Groot vierde in Ile-de France wedstrijd Na de derde, tevens laatste, etappe van de wegwedstrijd voor amateurs, de Ile-de- France, luidt het eindklassement: 1 To- nello, 2. Hoorelbeke. 3. Petotot, 4. Daan de Groot. Plantaz werd niet toegelaten tot dc start voor de derde etappe, aangezien de wedstrijdcommissarissen hadden gecon stateerd. dat hij in de tweede etappe een stuk van het traject had afgesneden door een binnenweg te nemen. Zondag hield de Nederlandse Amateur Toneel Unie'?(Natu) te Rotterdam haar lan delijk congres. Onder de aanwezigen, die des morgens in het gebouw Palace waren, be vonden zich de heren Rooswinkel en Over- bosch van het ministerie van O K en W K. van Driel namens het gemeentebestuur van Rotterdam en enkele afgevaardigden van Belgische zusterorganisaties. Bij de aanvang van deze bijeenkomst werden enkele ogenblikken stilte in acht CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR 1573 74. Zo gingen ze maar verder grote kasteel gang in, gang uit. zaal in, zaal uit, trap op en trap afEr was ook zoveel te zien! Telkens wees de gids weer op iets anders, en dan vertelde hij erbij, waar het voor gediend had en hoe oud het was. Ze klommen ook op de hoge, d.kke stenen muren; daar waren smalle omgangen met kantelen. Dat zijn stenen dingen net als n soort van reuzenkam met tanden. Daarach ter konden de soldaten van het kasteel zich bergen, als het kasteel belegerd werd en ze hun pijlen afschoten op de vijand buiten het kasteel. Jajavroeger was het ook altijd maar vechten Bunkie en de anderen keken hun ogen uit op al die vreemde dingen, die de gids hun liet zien. Er waren ook heel oude kanonnen, en daar moest Bunkie ook eens goed naar kijlgen. Wat 'n rare, onbeholpen dingen waren ènt! Er werden vroeger stenen kogels mee afgeschoten, en zo heel ver kon men er niet mee schieten. Bunkie boog z'n hoofd en loerde eens in het gat van het kanon. Maar toen riep Rick opeens: Pas op. Bunkie!Als het schot eens afgaat! Bunkie trok verschrikt zijn hoofd terug en toen begonnen alle jongens te lachen. Stel je voor. een kanon van wel vierhonderd jaar oud. daar behoefde je toch niet bang meer voor te zijn (Advertentie) RIJWIEL MOTOR Beter genomen om de nagedachtenis te eren van de overleden algemeen secretaris D. W Verhaar uit Utrecht. Hierna hield de voorzitter, mr P. Cleve- ringa. zijn openingsrede, waarin hij het vraagstuk van de auteursrechten behandel de. Hij schetste de verwarring die op dat gebied heerst en stelde vast dat de maat regelen van verschillende bureaux waaraan men zich pu moet onderwerpen, door hun onrechtvaardigheid en impopulariteit eerder lot ontduiking leiden dan tot erkenning Een blijvende verbetering zou volgens mr Cleveringa een radicale herziening van het gehele systeem van heffing en inning der opvoeringsrechten eisen, een heffing en in ning die waarborgen geeft dat de gelden ook inderdaad de schrijver of zijn rechtheb benden ten goede komen en dus niet geheel of grotendeels toevallen aan derden Spr. dacht aan een heffing van auteursreenten volgens een eenheidstarief Ook dacht hij aan de instelling van een centraal bureau voor het innen van de rechten voor toneelwerken, een bureau dat van rijkswege een monopolie ontvangt. Op deze openingsrede volgde een show van historische costuums door de acteur regisseur Cruys Voor bergh verzarpeld ge presenteerd door enige mannequins en uit voerig toegelicht door de verzamelaar zelf. die aan het slot van de show zeer krachtig werd toegejuicht. In September wordt nieuwe Haagse stadhuis betrokken In September a s. zal het nieuwe Haagse stadhuis, op de zgn. representatieve vleu gel na. gereed zijn In het dan gereedge komen gedeelte, dat met de 2.825.000 gul den. die de Haagse gemeenteraad Maan dagmiddag heeft toegestaan voor dc verdere afbouw, straat- en plantsoenaan- leg, bijna 20 millioen gulden heeft gekost, zullen successievelijk alle secretarieën, de gemeentelijke diensten voor wederopbouw en stadsontwikkeling, voor onderwijs, het grondbedrijf, de gemeente-ontvanger, de hypotheekbank en de staf van de dienst voor werklozenzorg en personeelsvoorzie ning worden ondergebracht. Met deze ver huizing zal ongeveer een halfjaar ge moeid zijn. Van het voor de administratie bestemde gedeelte. 16.073 m2. is 2.040 m2 voor het Rijk gereserveerd. Het Rijk krijgt ook de beschikking over een gedeelte van de na de verhuizing vrijgekomen gemeen tekantoren. Over de bestemming van het oude stadhuis op de Qroenmarkt is nog geen beslissing genomen. door Anne Loraine id Lynne wendde zich af, er brandden tranen in haar ogen. Er is één heel eenvoudige manier, rei ze kalm. Het is zonderling, hoe wei nig mensen op dat idee komen. Ga naar haar toe en zeg haar, dat je van haar houdt. Maak. dat ze je gelooft Jimmie, bewijs het haar op elke mogelijke manier. Houd niet op met het haar te zeggen, voordat ze je gelooft. Het zal niat gemak kelijk zijn, misschien is dit het moeilijkste, wat je tot dusver in Je leven hebt moeten klaar «pelen. Maar als je alles op alles zet, zal zij 't niet alleen geloven, maar ook jij zélf. Er ia nóg een ding, dat je moet weten. Jimmie, en dat is evenmin gemakkelijk. Hij keek haar zwijgend aan. Fraser heeft me alles over dit geval verteld, zei ze langzaam. Hij is er zeker van, dat ze geopereerd kan worden, en met succes. Hij weet echter maar één man, Vertaald uit het Engels die het kan doen. Er is slechts één man, die een dergelijke operatie al eerder ge daan heeft, doch toen helaas zonder suc ces. De patiënt, die een invalide was, werd niet beter Geen enkele andere chirurg kan deze bijzondere ruggegraats- operatie verrichten. De chirurg in kwestie heeft na die ene mislukking echter hard gewerkt om deze operatie te perfectionne- ren. Jimmie Hij staarde haar ontzet aan. Allemachtig Lynne, wat vertel Je me daar Je wilt toch niét zeggen, dat Jean'a ziekte iets te maken heeft met die chirurg, die indertijd mijn vriend opereerde Hij zweeg abrupt en acheen niet in staat tot verder spreken. Ze legde een hand op zijn arm. Je weet, wat ik bedoel Jimmie, zei ze zacht. Je vriend, die stierf, was inva lide tengevolge van een letsel aan zijn ruggegraat, dat wist ja. Hat achijnt, dat Jean bij het auto-ongeluk, dat we mee maakten, haar ruggegraat gekwetst heeft, zonder het zelf aanvankelijk te merken. Ze is niet kreupel geworden, maar ze kan niet in leven blijven, tenzij deze operatie geschiedt. Het is niet preciès dezelfde operatie, maar wel ongeveer. De enige man, die haar helpen kan, met een kans op succes, is Preston Mannerleymijn man. HOOFDSTUK IX Dat is natuurlijk uitgesloten, zei Jimmie kalm, na een stilzwijgen, dat een eeuwigheid scheen te duren, absoluut uit gesloten. Je weet niet. wat je daar zegt Natuurlijk weet ik dat héél goed. on derbrak ze hem. Ze voelde hoe haar ze nuwen door de lange slapeloze nacht tot het uiterste gespannen waren. Ik zal je precies zeggen wat ik bedoel en waarom ik het zeg, als je dat zelf niet in kunt zien. Ik stel je dus voor, dat mijn man jouw vrouw opereert, Jimmie. Ik geef toe, dat het een zonderlinge samenloop is, maar onmogelijk is het geenszins. Wacht ik weet wat je zeggen wilt. Mijn map „slaéhtte je vriend ar', zoals jij 't belieft te noemen. Wat er echter in werkelijkheid gebeurde, was het volgende: je vriend stierf enige tijd na de operatie, omdat hij niet sterk genoeg was om de gevolgen ervan te boven te komen, óf de operatie niet het resultaat opleverde, dat ervan verwacht werd. Dit is het risico dat je moet nemen, Jimmie, je moet feitelijk bij iedere operatie een zeker risico nemen. De schuld van een ongunstig resultaat op de schouders van de man, die de operatie verricht, te schuiven, is unfair en b( ven dien kinderlijk. Je zoudt Joch ook niet de individuele soldaat er een verwijt van willen maken, dat een oorlog verloren werd? Of om 't anders te zeggen, je wilt het offer, dat je vriend bracht, toch niet verkleinen? Offer? herhaalde Jimmy tdonloos. Wélk offer? Ze keek hem doordringend aan. Hij leek op een kind en ze behandelde hem op dit moment als zodanig. Ze liet hem niets mer ken van haar ongeduld en sprak zacht en vriendelijk tot hem. Je vriends dood gelijkt op het offer, dat een soldaat met zijn leven voor zjjn land brengt, zei ze langzaam. Hij is er zich misschien niet van bewust geweest, maar door zijn dood kunnen thans duizenden andere mensen wél gered worden. De chi rurgie gaat langzaam van geval tot geval vooruit. Wat zou er gebeuren, wanneer een chirurg, na het mislukken van een nieuw soort operatie, de zaak verder opgaf? Hij gaat vastberaden door met zijn werk. Jim mie. om door experimenteren en studie tot perfectie te komen. Preston heeft altijd een zeer speciale belangstelling voor dit soort gevallen gehad. Jaren geleden verrichtte hij die operatie op je vriend, en het resultaat was helaas ongunstig. Natuurlijk was mijn man teleurgesteld en deed het hem ver driet een chirurg is werkelijk niet on gevoelig voor het verlies van een mensen leven evenmin als een soldaat verliest hij graag een veldslag, maar door één ver loren slag laat hij zich niet van de wijs brengen. Jimmie. Daarmee is ólles nog niet verloren! Hij moet als een soldaat verder vechten, nota nemend van de verliezen, maar vastbesloten in het vervolg te winnen. En de mogelijkheid van een eindelijke over winning is er! Hij staarde haar als gefascineerd aan met angstige kinderogen. Op dit moment besefte Lynne opeens heel duidelijk, wat haar gevoelens voor Jimmie eigenlijk inhielden. Jean had het bij het rechte eind. De oppervlakkige Jean had het in tuïtief heel juist aangevoeld, dat haar gevoelens voor hem berustten op een ge meenschappelijke Jeugdherinnering. Jim mie was ie enige, die haar deze zonnige, zorgeloze jeugdjaren weer duidelijk voor de geest bracht. Jimmie vertegenwoor digde voor haar iets, dat ze verloren had gewaand. Maar méér niet! Ze had geen be wondering voor hem of eerbied, doch slechts een zachte tederheid, zoals mis schien een moeder heeft voor een teleur gesteld kindZa wist ook, dat Jean gelijk had, toen ze aprak over Jimmia'a balanceerde die eindstrijd in een boeiend evenwicht met prachtig spel, een schakel welhaast, waarbij de spelers vier, vijf eU. gen vooruit „dachten" Twee van die drie games won Roothooft. maar toen ging deze Fransman toch door de knieën. Hij kon niet mecg- die feilloze zekerheid, die absolute vastheid opbrengen F.r kwamen enkele klei ne oneffenheden in zijn spel een enkele misser of een iets te gemakkelijke kans voor de tegenstander, die dan als een panter zijn In de twee laatste games prooi had Bergmann dan ook een groot overwicht op een geleidelijk terugvallende tegenstan der en met 21—16, 17—21, 19—21. 21—10. 21— 10 behaalde de Engelsman de titel. Bij de dames kwamen alle titels aan de Engelse tweeling Diane en Rosalind Rowe. hartveroverend charmant en behalve goe de speelstprs ook goede mannequins, want zij droegen welhaast in elke wedstrijd een an der costuum Samen wonnen zij het dames- dubbelspel. na hardnekkige tegenstand in de halve eindstrijd van de Nederlandse meis je» Van Megen. en verder won Diane ook in twee andere finales waarbij Rosalind steeds aan de andere kant stond. Diane won de enkel titel na vier pittige games en tn een zeer goed gespeeld gemengd'dubbelspel behaalde Diane samen met Roothooft een derde titel. De Nederlanders hebben enkele malen uitstekend partij gegeven vooral de dame». Niet alleen bereikten de meisjes Van Me gen tegen de zusjes Rowe in het dubbelspel vijf games, maar Noortje van Megen. 15 jaar oud nog slechts, herhaalde die prestatie in het enkelspel. Terecht wend aan deze troef voor de toekomst de prijs toegekend voor de beste Nederlandse prestatie Henny van Woezik deed het nauwelijks minder, want ook zij bereikte vijf games tegen Rosalind Rowe. nog wel met 21—19 in de vijfde game. En verder speelde bij de heren Cor du Buy een prachtige partij tegen de Fransman Roothooft. die door een fel aanvallende Du Einde van dc uienexport Met een uitvoer van ruim 5 millioen kg sloot de maand April 't uienseizoen 1952'53. De totale export bedroeg in dit seizoen bijna 108 millioen kg. Engeland moest deze maand de eerste plaats op de invoerlijst afstaan aan Duitsland dat bijna 3 800 000 kg afnam, tegen Engel and ruim 1 025 000 kg Ierland kocht 145 000 Bc'iié 56 000 Engels leger 22 000. Finland 10 000 Noorwegen 8.500 en West-Indië 7 600 kg. Nieuwe leden van de Akademit van Wetenschappen Bij Koninklijk Besluit lijn bekrachtijd de benoemingen van dr G H. Blanken en dr J S. Bartstra Sr tot leden van de Konink lijke Nederlandse Akademie van Weten schappen. afdeling letterkunde Tot corres pondent dezer instelling werden benoemd dr L. Onvlee, dr H. van der Veen en dr F A E. van Wouden. Gerard Hendrik Blanken werd geboren te Wisch (Gelderland) In het jaar 1902. Hij studeerde le Leiden in de klassieke lette ren ln 1947 promoveerde hii cum lande op een sedert 1952 voorbereide dissertatie In. troduction une etude du dialecte grede de Cargese (Corse)" Te voren had dr Blanken ook colleges gevolgd aan de Sorbonne te Parijs en aan de universiteit in Athene. Dr Blanken, die thans conrector is van het gymnasium Erasmianum te Rotterdam, pu bliceerde een aantal geschriften, waaronder vertelingen van werken uit het nieuw Grieks. Van de hand van dr Bartstra. die als leraar is verbonden aan het Stedelijk Gym nasium te Haarlem, verschenen een aantal belangrijke geschiedkundige publicaties. In 1951 kende de Maatschappij der Nederland se Letterkunde aan dr Bartstra de „prijs van meesterschap" op geschiedkundig ter rein toe. Dr L Onvlee en dr H. van der Veen zijn beiden als Bijbelvertalers werkzaam, de eerste op Soemba, de laatste op Zuid- Celebes. Dr F. A E van Wouden is verbonden aan het tnstituut voor taal- en cultuuronder zoek van de universiteit van Indonesië. gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel. Ze merkte het op dit moment heel duide lijk, hoe hij zich aan zijn verentwoorde lijkheid trachtte te onttrekken, hoe hij met tegenzin de zorgeloosheid van de jeugd opgaf om de lasten van een volwassen mens op zich te nemen. Als *het iemand ónders dan Manner ley kon zijn begon hij aarzelend. Er moeten toch wel anderen zijn? Er zijn inderdaad anderen gaf ze toe, maar Mannerley ls de bekwaamste. En je wilt voor Jean toch zeker het beste, nietwaar? Dat verdient ze. Ze ls deze laatste uren door een hel gegaan Jimmie helemaal alleen In dit eenzame huis met al het verdriet, dat ze te verwerken had O Jimmie, denk eens aan dit huis ln de zomer, hoe mooi 't was voegde ze er zacht aan toe. Ze maakte er inderdaad alles van, gaf hij toe en er was een vreemde klank in zllB stem. Ze snakte naar een goed „thuis', 'tarme kind. Ze beweerde altijd dat haar moeder alles zo Ingericht had maar dat was niet waar Haar moeder kocht inder daad de meubels voordat ze stierf, maar het huis leek op een museum en alléén 'ean maakte er het heerlijke huis van. dai we beiden kennenTussen haakjes weer zijn de dienstmeisjes? (Wordt vervolgd) DINSDAG 27 MEI 1952 GOUDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Verering van „superman en van „het spook der onzichtbare mensen" vergif- beelding ïoren al Voor Hollandse kinderen is dit alles 'even nieuw als overweldigend Zij groeien op ln een nieuw milieu. Zij spelen met hun kameraadjes, die de verbeeldingskracht op hen overbrengen. Australische kinderen worden dikwijls door hun ouders meege- nómen naar de avondvoorstelling in de bioscoop Het is zelfs helemaal niet vreemd moeders met een baby op schoot in de bioscoop te zien Zo worden kleine kinderen al vroeg gewend aan het enerverende lawaai van de muziek-ln-blik en het half duister van de droomfabriek. Australië kent niet. zoals Nederland, een filmcensuur, die onderscheid maakt tussen films voor volwassenen enerzijds en films voor kinderen beneden 14 of beneden 18 Jaar anderzijds. De censuur hier onder scheidt slechts films voor volwassenen en films voor algemene vertoning. Een leef tijdsgrens is er niet. De ouders moeten zelf maar beslissen of zij hun kinderen mee willen nemen of toelaten, dat de koteren op hun eentje naa^ de bioscoop gaan]\vaar i voor „algemene films worden gegeven algemene Voor de „kinder' -voorstelling op Zater dagmiddag bestaal altijd grote belangstel ling. De toegangsprijs is laag (25 cent) en de ouders gaan van het standpunt uit. dat •ls de kinderen in de week in de huls houding helpen of boodschappen doen. zij op Zaterdag recht hebben op een bioseoopje. Daarbij blijft het niet. Er wordt ln Australië veel gesnoept, door volwassenen sowel als door kinderen De „milkbars" er is er steevast tenminste één vlak naast de bioscoop maken goede zaken. In de pauze worden ze. zowel 's middags als i avonds, bestormd Voor de Australische kinderen is dat heel gewoon. Zelfs in het «peelkwartier van de school kan men alle ochtenden een ware rush op een milkbar Tn dit milieu komen Nederlandse kinderen terecht. Wij hebben vele emigranten- gezi: blee (Van onze correspondent in Amtralië) jpen Australische krant heeft een onderzoek ingesteld naar de invloed van de film op de jeugd van 7—14 jaar Het was maar een heel oppervlakkig onder zoek. want de kinderen werden aan het woord gelaten, zonder dat er onderscheid gemaakt werd tussen meisjes $n jongens en zonder onderscheid tussen verschil lende soorten films. Conclusies werden aan de lezers overgelaten. Een meisje van 11 jaar zei: „Die liefdesscenes duren me te lang. Ik vind er niets aan en ik zie liever een moordfilm, want dan kun je zo heerlijk rillen." Een jongen van 12 jaar vond Wild-West-films het fijnste. Een andere jongen van 12 jaar vond die liefdesscenes ..ook niets" en dweepte met films, waarin de ..goede" personen tegen de „slechte vechten en de goeden het natuurlijk altyd winnen en de llechten hun straf krygen. Dit brengt ons meteen midden in het probleem, waarover ouders-emigranten zich het hoofd breken. Aanvankelijk wordt het luchthartig genomen, omdat het bezoek van hun kinderen aan een bioscoop tot de uit zonderingen behoort en omdat het ge sproken woord door hun kinderen niet wordt begrepen. Zij kennen de taal immers niet voldoende, als zij pas in het nieuwe land zijn. Doch het duurt geen half jaar of de situatie verandert. Kinderen leren heel vlug de hun vreemde taal en nog vlug ger maken zij zich vriendjes en vriendin netjes, ondanks de taalmoeilijkheden, het zover is, beginnen de problemen de ouders pas goed. Wie deze problemen enigszins wil grijpen, bedenke dat de Australische kin deren een andere opvoeding genieten dan wij in Nederland gewend zijn. In het oude vaderland is een kindervoorstelling in een bioscoop een gebeurtenis, die meesta plaats heeft op een bijzondere dag. bijvoor beeld in de schoolvacanlie op een Woensdag- of Zaterdagmiddag In Australië echter is er elke Zaterdagmiddag in alle bioscopen van alle steden enkele uitzonderingen daargelaten kindervoorstelling". Wie als Nederlandse vader of moeder zijl kind naar de bioscoop laat gaan, troost zich met de gedachte dat het een kinder voorstelling is. Maar de haren zou den u te berge rijzen als u kon bevroeden welke soort films er worden vertoond. Een moord is in deze films geen uitzondering, een echtscheiding evenmin. Er wordt ver schrikkelijk geschoten en er vloeit ln de kleurenfilms ontzaglijk veel bloed van Indianen, die door blanke soldaten worden uitgemoord „Hopalong Cassidy" Cody, de cowboys, spelen de hoofdrollen'in adembe nemende Wild West films De ene seriefilm I» nog niet afgelopen of de andere begint „Supermanis een al even beroemde als sinistere figuur, en van dezelfde kwaltteil is „het spook der onzichtbare mensen". Is het wonder, dat zoontje of dochtertje met roodgloeiende wangen en volkomen opge wonden naar huis komen....? Op straat zwermen tientallen kinderen in cowboycostuum, die hier te kust en te keur ln de grote warenhuizen te koop zijn, com pleet met revolver en patroontas, met sporen en hoed „Hopalong Cassidy" prijkt op tsl van truien, die de jeugd vol trots draagt. Op gezette tijden komt Hopalong CUt/dy „in eigen persoon" in verschillende warenhuizen en zet onvermoeid zijn hand tekening in elk boekje, dal een juichende menigte jongetjes hem bij tientallen tegelijk onder de neus duwt. Roodkapje en de wolf? De wolf en de reven geitjes' Het betoverde kasteel? Sneeuwwitje? Kom. kom! Australische kin deren houden van wijde, open ruimten* waarin zij gijn opgegroeid en waar zij al vroeg vertrouwd zijn gemaakt met tige spinnen en slangen. Hun verheel ls diezelfde wijdopen ruimte. Zij hoi jong over moorden en berovingen (in Nieu' Zuid-Wales 52 per jaar, dus elke week één met de regelmaat van een klok). nnen bezocht waar het bioscooppro- ieem, evenals dat van „de snoep", ter sprake kwam en altijd weer resulteerde dit slotsom dat, als men zich wil aan- aan de Australische levenswijze, het rijwel onmogelijk is zich daarvan verre te houden. In,de eerste tijd lukt het wel. De kin deren zijn gevoelig voor de argumenten der ouders, maar langzamerhand begint het schoolgaande emigrantenkind zich afzijdig te voelen, op gevaar af van te vereenzamen. In den beginne hebben de Australische kinderen belangstelling voor de gewoonten van de nieuweling: dat hij of zij dik ge sneden boterhammen eet en geen fruit bij zich heeft, dat hij of zij geen ijs snoept en geen geld op zak heeft. Maar later treedt daarvoor de verwondering in de plaats waar om die nieuweling geen „sandwiches" eet. waarom er geen cake in zijn schoolkoffertje zil en waarom hij geen geld heeft om ijs te kopen of een sinaasappel of een broodje met vlees, en waarom het eigën brood niet even dun gesneden kan Worden als de Australische moeders doen. Australische kinderen zijh beleefd, hulp vaardig en vriendelijk. Zij- zien er niet tegen op hun zakgeld te offeren om een nieuwe ling op School op een zo hoog mogelijk plan te verheffen bij de stemming in de klas over bijvoorbeeld declamatieprestaties. Hoe meer geld er geofferd wordt flSfaah de schoolkaa ten goede komt hoe meer stemmen er mogen worden uitgebracht, en die stemmen gelden veelal de nieuweling. Een emigrantenkind ondervindt in de eerste, moeilijke, maanden de grootste har telijkheid en medewerking van zijn kame raadjes. Is het eenmaal zover dan moet het Nederlandse ouderpaar echter zwichten voor die andere gewoonten Dan worden de laatste bezwaren opzij gezet. Bet „nieuwe" kind eet voortaan óók sandwiches en cake. snoept óók ijs en drinkt óók cola. Het offert dan óók zijn zakgeld dat in tussen verhoogd ls: niet met pennies, maar met shillings om een andere nieuweling op het platform te stemmen. De bioscoop is dan geen probleem meer, al zal het Nederlandse ouderpaar met echt Hollandse degelijkheid de matigheid be trachten. Maar na dit bioscoop-probleem volgt dat van de kranten en de romantische beeldverhalen.... De Prins in Limburg Met een zelfbestuurde Dakota landde gistermorgen Prins Bernhard op het vlieg veld Zuid-Limburg voor een bezoek aan Limburg. De commissaris van de Koningin hield te Maastricht een rede, waarin hij deed uitkomen, dat Limburg thans van alle Nederlandse provincies naar verhouding de meest geïndustrialiseerde is. Bij de laats'e beroepstelling is gebleken, dat in Limburg 45 procent der beroepsbeoefenaren in <t nijverheid. 22 procent in de agrarische pro ductie en 33 procent in andere beroepen werkzaam is. Dit hoge percentage wordt vooral veroorzaakt door de kolenmijnen De bevolking groeit ook snel. Binnen 25 jaar zal Limburg 1 millioen inwoners tel len. Prins Bernhard stelde hierna vele vra gen tijdens een levendige gedachtenwisse- Üng, Daarna gaf prof. dr ir H. Gelissen éen uiteenzetting van de structuur der elec- trische energievoorziening in Limburg en hield jhr mr ir F de Wijkersloot de Weer- desteyn een inleiding over verkeersvraag- stukken. 's Middags bracht de Prins een bezoek aan de Enci, de Koninklijke Nederlandse Papierfabriek te Maastricht en de Vaalse Textielfabriek Des avonds zong de Konink- liike Zangvereniging Mastreechtcr Staar de Prins opgewekte serenades toe. Zwerftocht over een mooi eiland „Waar zullen we dit Jaar nu eens met vacantie naar toe gaan?" De tUd ls weer aangebroken, dat deze vraag in talloze Ne derlandse gezinnen wordt gesteld. Velen zullen het antwoord zonder nadenken, kun nen geven, maar nog groter is het aantal vacantiegangers-in-spe. dat nog maar met zeer vage plannen rondloopt en eigenlijk niet goed weet. waar het de verdiende be loning voor een jaar hard werken zal doorbrengen. Natuurlijk lokt het buiten land. maareen verblijf in een hotel buiten de grenzen, de reiskosten en nog dozijnen andere uitgaven vormen even zo vele hinderpalen en waarom zouden we het in den vreemde zoeken, ais het eigen land nog zoveel mooie plekjes heeft, waarvan we eigenlijk de meeste maar van „horen zeggen" of helemaal niet kennen? Oostvoorne, Rockanje, Brielie, de plaat sen op het eiland van Voorne en Putten, wie zou ze niet blindelings op de kaart kunnen aanwijzen? Een moeilijker opgave is, te vertellen in welke omgeving deze stadjes eigenlijk liggen Bij velen is het bekend, dat deze bescheiden badplaatsen op zonnige dagen vele bewoners van Rot terdam en omstreken trekken, maar min der bekend is de opgang, die de plaatsen aan zee vooral in de laatste paar jaar heb ben gemaakt. Het is de moeite waard er eens een vrije dag aan te besteden om op de fiets een ontdekkingstocht over het Zuidhollandse eiland te maken. Langs vele. door sloten en greppels ge scheiden, weilanden en welvarend uitziende boerderijen passeren we eerst de plaatsjes Geervliet en Heenvliet Oude huisjes, pitto reske geveltjes en verbrokkelde resten van een burcht, die herinneringen oproepen aan lang vervlogen tijden, zijn de indrukken, die we meenemen als we de tocht vervol gen. Op kilomeiers afstand van Brielie zien we reeds de grote stompe toren van de kerk, die de Watergeuzen heeft zien bin nentrekken. waar Franse edellieden liggen begraven eni waar beeldenstormers hun vernielend wlerk hebben gedaan Wat zul len we u nog vertellen van Den Briel, waar grote stukken van Neerlands historie be waard zijn gebleven? Voelt u niets voor historie? Brjelle heeft gasten méér te bie den. Sinds de afdamming van de Brielse Maas. om verzilting van de polders tegen te gaan. heeft het stadje er een prachtig watersportgebied bij gekregen en het ge meentebestuur heeft vele grootse plannen voor de aanleg van recreatiegebieden, zo wel voor de beoefenaars van zeilen, zwem- roeien enz., als voor hen, die liever kijken. Met d< de Pinksterdagen b.v. is er een grete slertocht van zeiljachten en motorboten naar de Brielse Maas, die een „meer" is geworden. Op vijf kilometer afstand van Brielie ligt Oostvoorne, bij vele Rotterdammers wel bekend om het grote strandbad. Maar niet alleen strand en een zee. die volkomen on gevaarlijk is voor zwemmers, doordat er eeen trekstroom staat, heeft Oostvoorne te bieden. De omgeving ls bosrijk en er zijn prachtige duinen, waarin men uren kan wandelen en de (van gemeentewege be schermde) bloenrysn kan bewonderen. Er Tfet is bekend, dat er grote verschillen bestaan in de productie van verschil lende bedrijven, die toch dezelfde soort goederen af leveren. Zo zal bijv. de ene «choenenfabriek per 100 ar beiders en per dag veel ">eer schoenen maken dan een andere. Bij een confec tiefabriek zal men ontdek ken. dat het maken van een overhemd ln bedrijf A soms tweemaal zoveel tijd ko«t •ls In bedrijf B. Toch ziet men oppervlakkig geen ver schillen in de bedrijfsorga nisatie en evenmin in de «ebruikte machines. Tal v»n bedrijven fcijn zich er *elfs niet van bewust, dat Per arbeidskracht min der producten afleveren dan hun concurrenten. Het 1« echter hard nodig, dat men eens nagaat hoe groot de verschillen tussen de verschillende bedrijven wel zijn. Alleen wanneer men dat weet. kan men met suc ces een aanval op de ach terstand doen. Daartoe gaat het Centraal Bureau voor de Statistiek bij verschillende indus trieën berekenen hoeveel er per arbeidskracht wordt gepresteerd. Men noemt dit „productiviteitsmetin gen". Deze metingen zijn natuurlijk alleen mogelijk bij grote Industrieën, omdat men anders moeilllV; verge lijkingen kan maken. Men zal het onderzoek dus bijv. uitvoeren bij de confectie, de textiel, de schoenenin dustrie de tabaksfabrie ken. de steenbakkerijen, de meubelindustrie, enz., kort om bij alle bedrijven, die massa-producten afleveren. Het spreekt vanzelf dat men daarbij rekening houdt met de kwaliteit van het product, want aan een over hemd met een winkelprijs van f 20.— wordt natuur lijk meer zorg en tijd be steed dan aan een over hemd van bllv. 6.95. Men hoopt door dit onderzoek te kunnen nagaan welke be drijven een te lage produc tiviteit hebben en daarna zal het de taak zijn van de bedrijfsleiding en van be drijfseconomen om de ach terstand in te halen. Ten einde deze onderzoekingen aan te bevelen heeft de Contactgroep Opvoering Productiviteit een kleine brochure gericht tot een groot aantal ondernemin gen. waarin het doel van dit werk wordt uiteen gezet. zijn veel jonge aanplantingen en daarom is voor een bezoek aan bos en duinen een kaart nodig, die voor een gering bedrag bij de V V V. kan worden verkregen Lief hebbers van historie kunnen ook hier weer hun hart ophalen, want vele gebouwen en plekjes herinneren nog aan Jacoba van Beieren. We trekken weer vijf kilometer verder en komen dan in Rockanje, als bad plaats voor weekend-gasten niet minder be kend dan Oostvoorne. Maar ook dJt aar- a.ge plaatsje heeft niet alleen een strand, als attractie! In de omgeving liggen de prachtige na tuurreservaten, waarvan Quackjeswater het grootste is. Toegangskaarten voor dit terrein zijn ook weer voor weinig geld te verkrijgen. Prachtige, ongerepte flora, unieke zitjes aan door de natuur verborgen meertjes en zanderige slingerpaadjes ma ken het wandelen daar tot een genot. In de omgeving vindt men de Toneliaplas, waar grote scholen karpers rondzwemmen en broodkruimels uit de hand eten, even als de wilde eenden. Verlaten we Rockanje weer, dan komen we in het jongste, klein ste, maar snel groeiende plaatsje Nieuw- Hejvoet, met het kampeercentrum De Quack, dat op tien minuten afstand van de zee ligt. Ook het gemeentebestuur van Nieuw-Helvoet loopt met grote plannen rond om de gemeente en de kampeerge legenheid uit te breiden, evenals de wegen! j Zó zal b.v. een nieuwe weg van het kamp naar het strand, die reeds is geprojecteerd, een grote verbetering zijn Het ls eigenlijk wel een beetje veel om alles op één dag te bekijken, maar dat is ook niet nodig. De verschillende plaatsen, die we hebben bezocht, bieden accommodatie genoeg vooj iedereen, die eens een tijdje wil blijven en spijt zal niemand er van hebben. Hebt u nog geen plannen voor de va cantie? Een kijkje op Voorne en Putten zal u wellicht doen besluiten Het Amerikaai Magazineheeft van de infantei en lichaam vai schermd pantser dat half zo sterk is als <stac „Mechanic Illustrated beschrijving gegeven van de toekomst. Hoofd soldaten zullen be door een soort plastic zwaar, doch tweemaal De helm, vervaardigd Doron, de naam van het nieuwe plastic materiaal, heeft een vizier, dat het gelaat beschermt. De uniformjas is voorzien van vakken, eveneens gemaakt van het kogel vrije plasticmateriaal dat aan de binnen zijde is voorzien van kussens van schuim rubber. Onder de riemen, die op verschei dene plaatsen van het lichaam gesnoerd zijn, bevinden zich ook rubberkussens, om de druk te verminderen. S WENEN. Mei. JN HET LANDBOUWGEBIED van Oosten rijk breidt het gevreesde mgnd- en klauwzeer zich voortdurend uit. op meer dan 2000 boerderijen is hst vee er door aan getast. De dorpen zijn in j.dode" dorpen veranderd, de straten zijn er leeg, in de café's vertoeven geen bezoekers en de kerken zyn gesloten. De streek langs de gehele Opperoostenrijkse grens, van Brau- nau langs de rivier de Inn tot aan Scharding een gebied, beroemd om zijn wijn, zijn gastvrijheid en de vrolijkheid van zijn be woners, is geworden tot een land waar geen vrolijke lach meer weerklinkt. De winkels zien geen klanten meer. de bioscopen zijn gesloten, in de straten spelen geen kinderen, nergens hoort men meer muziek. Bij de ingang van elk dorp, op de deur van elk huis en op de muren door het ge hele getroffen gebied ziet men reusachtige aanplakbiljetten, die de waarschuwing be vatten, dat het gebied besmet is. Heel wat stuks vee zijn afgeslacht, maar in weerwil van de inenting en de quaran- tainemaatregeleri, breidt de ziekte zich nog steeds uit. Niemand mag de besmette dorpen ver- Steek onder water van dc burgemeester (Van onze Brusselse correspondent). Koning BoudewUns „blijde intrede" te Antwerpen is uitgegroeid tot een machtige yolkshulde man het Belgische vorstenhuis. De jonge vorst hield in het Nederlands drie redevoeringen, om Antwerpen lof toe te iwaaien, namelijk in de Beurs, op het stad huis en het paleis van de gouverneur. De heer Osterrieth. voorzitter van de kamer van koophandel, betrok Koning Leopold de derde in de hulde. „De morele grootheid en zelfverloochening, waarvan Koning Leopold bljjk gaf toen hij aftrad van de troon, leeft nog in aller herinnering", zei de Antwerpse zakenman „en wU brengen hem daarvoor nogmaals gaarne hulde". De Konit^g dankte voor dit blijk van hulde en genegenheid aan „zijn geliefde vader" en zei dat Antwerpen een naam is die over de gehele wereld weerklank heeft. In een literair merkwaardige rede heeft de burgemeester gemeend en herinnering uit het verleden te moeten ophalen. Een her innering, welke -nu juist niet van dien aard is, dat ze de goede Belgisch-Nederlandse verstandhouding kan bevorderen, namelijk die aan het verdrag van Munster in 1648. De burgemeester zei: „Met ontroering gedenken wij. dat vreemd geweld eenmaal de Schelde sloot: hoe het geschiedde dat deze welvarende sterke stad, tevoren na Parijs de meest bevolkte boven de Alpen, verzamelpunt van kooplieden van alle natio naliteiten, borgschenker van de doorluchtig- Schoenenfabriek naar Drente In db gemeenteraadsvergadering van Emmen is besloten aan de „Fort" Schoe nenindustrie N V. te Haarlem een gedeelte van de gemeentelijke industrieflat te Kla- zienaveen te verkopen. De „Fort" schoenenindustrie heeft n.l. plannen haar bedrijf naar Klazienaveen over te plaatsen, omdat in de gemeente Emmen de arbeidsmarkt voor dit bedrijf gunstiger is. De overplaatsing naar Kla zienaveen zal niet in één keer geschieden. Voorlopig wordt begonnen met de afdeling kkerij. een onderdeel, dat in hoofdzaak on vrouwelijke arbeidskrachten is aange wezen. Zodra deze stikkerij op gang ge komen is, zal geleidelijk aan de andere productie-afdeling worden overgebracht. In het volledig uitgegroeide bedrijf **1 werkgelegenheid zijn voor ongeveer 120 personen in totaal, waarvan tweederde ge deelte mannelijke arbeidskrachten De Economische Commissie voor Europa constateert i«i haar algemene studie over de economische toestand in Europa tUdens het vierde kwartaal van het vorige jaar en de eerste maanden van dit Jaar allereerst, dat de algemene tendensie van de wereldecono mie niet veel is veranderd. De zware in dustrieën werkten nog steeds op maximum capaciteit en de vermindering van de vraag naar consumptiegoederen hield aan met bui tengewoon ongunstige gevolgen voor de textielindustrieën van West-Europa. De deskundigen herinneren er aan. dat de handelsbetrekkingen gecompliceerder zijn geworden en delen omtrent de met de in flatie verband houdende maatregelen mede. dat die aan het einde van 1951 in Nederland en Denemarken resultaten begonnen op te leveren. De inflatie hield volgens de com- Liquidatie van Duits kolenverkoopbureau De geallieerde Hoge Commissie heeft Za terdag een wet afgekondigd tot ontbinding van het centrale Duitse kolenverkoopbu reau. Een Britse woordvoerder deelde daar omtrent mede. dat de wet afgekondigd werd. nadat bondskanselier dr Adenauer nog vóór de ondertekening van het verdrag der ge allieerden met Duitsland uitdrukkelijk had toegestemd in de ontbinding van het bureau Het bureau zal door overdracht van zijn taak aan verschillende bureaux gedecentra- kringen ook vakverenigingen in Duitsland tegen deze entbinding. Met de afkondiging van de wet in het officiële blad der ge allieerde Hoge Commissie neemt de ontbin ding van het Duitse kolenverkoopbureau een aa-nvan# en het bureau mag zijn werkzaam heden slechts zo lang voortzetten, totdat de nieuwe gedecentraliseerde organisatie gevormd is. Op dat moment, op zijn laatst vier maanden nadat het Hoge Gezagsorgaan van de Europese kolen- en staalgemeen schap zlln werkzaamheden is begonnen, moet het Duitse kolenverkoopbureau zijn werkzaamheden volledig beëindigen. missie in Frankrijk en in hë^Verenigd Ko ninkrijk aan. In April begonnen echter te kenen van verandering merkbaar te wor den. maar het is moeilijk om te zeggen in hoeverre deze het gevolg waren van maat regelen, die voortvloeien uit een vastbeslo ten politiek of van de ontwikkeling van Je algemene conjunctuur. Tot Maart 1952 waren er geen tekenen van verbetering in de betalingscrisis van beide laatstgenoemde landen Aan het ein de van die maand waren de goud- en dol larreserves van het sterlinggebied vermin derd met 2.167 millioen dollar vergeleken met de omvang in Juli 1951 Het nadelige saldo binnen de Europese Betalingsunie steeg tot 3' t milliard dollar en was met 927 millioen dollar toegenomen. Eind Maart 1952 waren sedert dezelfde maand van het vorige Jaar zowel de reserves als de schul den aan het buitenland van Frankrijk met ongeveer een milliard dollar verminderd. De maatregelen tot herstel in Frankrijk en het sterlinggebied schijnen iets te laat te zijn genomen, daar de speculatie reeds haar rol had gespeeld. tige vorsten, afgesneden werd van de bron van alle voorspoed. De weg tot de wereld, zoals de natuur die zelf gegraven had Toen groeide twee eeuwen lang het gras hier in de straten". Met één slag veroverde Koning Boude wijn te Antwerpen een grote populariteit. Een jong meisje snelde naar hem toe en de Koning nam een pakje in ontvangst. Toen de vorst na het défilé van honderden volksmaatschappijen het pakje open maakte, bleek dit een geschenk te bevatten voor de jongste dochter van Koning Leo pold. Een inscriptie luidde „voor uw lief zustertje". Het was een zelf geborduurd kleedje. Vereveningsheffing een onuitputtelijke melkkoe? De Stichting van de Arbeid stelt de rege ring voor, dat de werkloosheidspfemie, die van 1 Juli af door de werknemers zal moe ten worden betaald, zal worden opgevangen door een overeenkomstige loonsverhoging. Deze last kunnen de bedrijven echter niet dragen en daarom stelt men verder voor de Vereveningsheffing, die nog uit de Duitse lijd dateert, met 2 te verlagen Dit betekent dus dat het arbeidersaandeel van de werkloosheidsverzekering groten deels ten laste van het Rijk zou komen, zij het langs indirecte weg. Uit deze Vereve ningsheffing wordt echter de Noodwet Drees betaalden o.a. het tekort van de zie kenfondsen aangevuld. De regering zou dan hiervoor weer geld tekort komen. Het voorstel verplaatst dus alleen de moeilijk heid van het bedrijfsleven naar de rege ring. Wij zijn zeer benieuwd welk antwoord men op het Departement van Financiën zal geven. laten De brievenbesteller brengt zijn post en de loapjGafemriJftJevensmiddelen naar een punt een 60 meter verwijderd van een besmette boerderij. Er mogen geen kerkdiensten worden ge houden en er worden geen huwelijken ge sloten of kinderen gedoopt. Zelfs begrafe nissen. onder normale omstandigheden, plechtigheden, waarbij velen zich ver zamelen, rrfogen thans slechts worden ge houden met de naaste familieleden als rouwdragers. Een boer, die zijn boerderij strikt onder quarantaine had gesteld ten einde te voor komen dat de besmetting van eert andere boerderij zou worden overgebracht, bemerk te dat ondanlj^,. alle voorzorgsmaat regelen zijn vee" ook geïnfecteerd was. Hij constateerde, dat in weerwil van alle strenge orders een dienstbode des nachts het raam was uitgeklommen om de uitverkorene haars harten, die werkzaam was op een besmette boerderij te ontmoeten. In andere gevallen wordt de besmetting overgebracht door ratten, muizen en eek horens. zowel als door herten, hazen, kippen en andere zoogdieren of vogels, die nu eenmaal niet te controleren zijn- Het mooie lenteweer doet velen naar dit geÖJed k omen en daardoor wordt het be smettingsgevaar vergroot. De toeristen, de kampeerders en de wandelaars, die in alle richtingen het gebied doorkruisen, brengen de besmetting over aan hun schoenen. Vee. dat uit de winterverblijven naar de bergweiden wordt geleid om daar de zomer- maandeh door te brengen, kan de ziekt» onderweg oplopen Volgens de laatste berichten zijn er 2025 boerderijen besmet in vijf verschillende Oostenrijkse provincies. Ongeveer 1720 daarvan bevinden zich in Opper-Oostenrijk en niet minder dan 289 dorpen zijn besmet. Sinds de ziekte voor het eerst werd ge constateerd vermoedelijk is zij overge bracht over de Duitse grens door smokke laars. die zich niet hielden aan de door de Oostenrijkse autoriteiten voorgeschreven ontsmetting zijn 61.931 runderen, 729 schapen. 429 geiten en 13 528 varkens be smet. De ziekte, die thans Oostenrijk teis tert. heeft een vrij mild karakter, zodat heel wat vee kan worden gered door tijdige inenting. Slechts een betrekkelijk klein e van de zieke dieren is gestorven men moeten afmaken, boeren hopen nu maar. Jat het spoedig warmer weer wordt, want dan zal. zoals vroeger meermalen is gebleken, aan de ziekte paal en perk worden gesteld. Grotere sehepen kunnen nog niet naar Bruggel-Voorhaven Naar aanleiding van het bericht omtrent dc toegankelijkheid van de haven van Brussel voor zeeschepen, in onze editie van Vrijdag 23 Mei deelt men ons mede.dat het bericht in zoverre juist is. dat het zeekaryfal van Winthem naar Brussel inderdaad toe gankelijk is voor schepen van 105 m. lengte, met een breedte van 15 meter en een diep gang van 5 80 meter Helaas echter gaat deze mogelijkheid n:et verder dan tot Vilvoorde' en Haren Buda. Zij is echter niet van toe passing op de Voorhaven van Brussel. Volgens een circulaire van de Société du Canal et des Installations Maritimes d.d. 6 Mei. bevindt de laatste hinderpaal zich op nog geen kilometer van de Voorhaven en bestaat uit een brug bil. Haren Buda welke vernieuwd moet worden De werkzaam heden hiervoor zijn eerst kortgeleden be gonnen en volgens de officiële gegevens zal de nieuwe brug eer£t in 1954 in dienst wor den gesteld. Tot zolang zal het nog duren alvorens de grotere zeeschepen tot Rrussel-Voorha- ven kunnen doorvaren Alsdan zal de door- vaartbreedte 35 meter bedragen, waardoor het kruisen der lichters en zeeschepen ten zeerste vergemakkelijkt zal zijn en dus de scheepvaart sneller dan vóór de oorlog zal plaatsvinden. percentage oUfMkr r De boert ,,Een kleffe pudding „We hebben nooit zoiets onmogelijks ge zien". verzucht een verslaggever van het Haarlems Dagblad naar aanleiding van een voorstelling van Aquamarijn, het Rijnspel van massa-regisseur Care! Briels. „Dit was vèr beneden Amsterdams Peil". En de verslaggever vervolgt: Wij hebben tot onze verbazing achter In het programma gelezen, dat er niet minder dan 214 mensen nodig zijn geweest om deze rivier van slappe thee te later\ vloeien. Hieronder bevonden zich 42 asfaltstrijkers. 4 klinkers, 8 stratenmakers en 13 maquette bouwers. Aan de andere kant zullen er tienduizen den bezoekers buitensporige prijzen moeten betalen om zich twee uur Lang te vervelen De kans. dat die zullen komen, lijkt ons niet gropt Zo dacht ook de restaurateur van de RAI er over, die meende, dat deze show de grootste mislukking zou worden, die ooit in dit gebouw is voorgevallen en dan moet het inderdaad wel heel erg wezen Als enige mogelijkheid om de manifestatie te verlevendigen, zag hij het iedere avond in het water werpen van enige politieman nen. naar zijn mening een van de vermake- llikste dingen, die men met water en agen ten kan doen. Maar als de politie niet mee wil werken, zei hij. dan zie ik de toestand duister in. Wij niet. Wij zien de toestand dan wat lich ter in. Wij kunnen ons over het succes van manifestaties nooit zo erg verheugen. Wij hebben nooit kunnen begrijpen hoe men 't tot stand komen van belangrijke zaken (zoals het Amsterdam-Rijnkanaal) moet vieren met demonstraties van charlatanerie als Wrakstukken van auto's als afschrikwekkend voorbeeld Onder het motto „Geen alcohol, geen ri sico". zal de afdeling Amsterdam van de Vereniging voor Alcoholbestrljding bU Snel verkeer (V.A.S.), van tot en met 7 Juni a.s. in de hoofdstad een actie voeren ter be strijding van het alcoholgebruik vóór of tjjdcns het chaufferen. Tijdens een persconferentie heeft de voor zitter van de hoofdstedelijke afdeling, mr J. H. J. Hoog, kantonrechter te Amsterdam, enkele cijfers genoemd over ongevallen, die te wijten waren aan het gebruik van alcohol. In de periode van 1 Juli tot en met 31 De cember 1951 heeft de arrondissementsrecht bank te Amsterdam in totaal 17 maanden gevangenisstraf uitgesproken en in totaal voor een kwart eeuw de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen ontzegd, wegens de gevolgen van meer of minder gebruik van alcohol. De inspecteur van verkeer, de heer J. W. Middelink, noemde de ongevallen als ge volg van drank „zeer erg". Hij legde er de nadruk op. dat reeds een alcoholgehalte van 1.5 per mille in het bloed voldoende is, om mee te werken tot dp bewijslevering van een ongeval Hij zette uiteen welke ernstige consequenties het intrekken van een rijbe wijs voor de betrokkenen kan hebben. Hierna werden twee Amerikaanse films vertoond over de gevolgen van het drank gebruik bij snelverkeer. Tijdens de actie-week in Amsterdam, een onderdeel van de landelijke actie van de 24 plaatselijke V.A.S.-commissies. zal de zil vertram rijden Hierop zullen enkele spre kers van de vereniging het woord voeren. \corts zullen in de stad wrakstukken van auto s worden geplaatst als „afschrikwek kend voorbeeld". deze. Demonstraties bedoeld om de bur- te epateren, die blijkbaar voo- zo ach terlijk wordt gehouden, dat men vreest dat hem het belang van bepaalde gebeurtenis sen zal ontgaan, wanneer de gebeurtenis hem niet in puddingvorm wordt voorge schoteld. Het worden bovendien altijd van die vieze puddingen. Van die drildingen met een hoop essence en surrogaat erin. klef en akelig en slecht van smaak In totalitaire staten worden óók altijd manifestaties gehouden. Wat wij ook niet zo leuk vinden, is dal zulke manifestaties altijd zo verschrikkelijk veel geld kosten. En nu zegt Carel Briela wel. dat zijn manifestaties de organisatoren nooit geld kosten, omdat het publiek ze be taalt. maar dat vinden wij ook niet leuk. Bovendien gaat dat maar zó lang tot het pu bliek er genoeg van krijgt. KERKELIJKE MUTATIES Ned Herv. Kerk. Beroepen te Putten L. Blok te Kampen. Bedankt voor Klundert P. J. F Lamens te Elspeet Voor Harderwijk H. A. van Slooten te Wierden. Voordat Generaal Franco een Inspectie tocht ui één van de grootste Spaanse mij nen ondernam, stak hij zich in een witte mijnwerkersuttrusting. Of deze na afloop nog even wit zal zijn?

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 2