UIT DE OMGEVING 1001 Toekomstbeeld voor de Indonesische cultures weinig hoopgevend HET VERZET DER STUDENTEN IN OORLOGSTIJD GEËERD KAPSALON van KOÖIJ Sb Engelseleraar(es) Surinamer kondigt strijd met grote verrassingen aan SPROOKJE CIRCUSWONDEREN WLmii Gouderak krijgt huizen en wachthuisje Schotse mijnwerkers tegen Duitse herbewapening Draverijen op Duindigt De televisie-opmars Van M.T.S. naar T.fl, Nederlands Studentensanatorium te Laren het monument In de grabbelton gesloten wegens vacantia Schoenhandel J. v. DAM Kom óók werken b{j DOBBELMANN! LOUIS DOBBELMANN N.V. In 1950 nog heel wat kinderarbeid Anna Pauker definitief in ongenade? Straatprijs van melk wordt niet vrijgelaten Prins Bemhard bij de Zilveren Nationale Luchtvaartschool Diner bij De Maas 'TE KOOP: J. Hoogendoorn UNIEK'S PRIJZENFESTIVAL! IJs Eau de Cologne Kapsalon All STEUR 5 Moderne Kaptafels Nederlanders góed volk Arbeiders vonden goud Schrootproductie moet dubbele zijn van die van voor de oorlog Wereld-marktprijs is een foutief begrip Westduitse Bondsdag protesteert tegen Oostduitse grensmaatregelen ede Heftige rede van Adenauer Oorzaken: dalend 1 vereldprijsniveau, arbeidsonrust, te dure productie MALIK VRAAGT IN VEILIGHEIDSRAAD Ondertekening protocol van Genève tegen bacteriologische wapens Rus sprak op teer gematigde toon Vele ondernemingen met sluiting bedreigd KZICHTI6II16 DER MENAGERIE ÜA6ELVKS VAN 10*19UUR TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT VRIJDAG 20 JUNI 1952 Vervolg Stadsnieuws Kwart eeuw regent van "Huize Juliana De heer L. v. d. Pol bewees de stad vele diensten Dinsdag zal de heer L. van 'der Pol rijf «n twintig jaar regent van het rusthui» ..Huize Juliana" sfln. De jubilaris heeft in die functie «eer veel werk verricht en zich daardoor de waardering van velen, niet al leen van de 107 bewoners van het huis, maar van de gehele «tad verworven. Op 24 Juni 1927 werd hij door de ge meenteraad benoemd tot regent van het Grote of Sint Catharina Gasthuis op de Haven (waarin nu het stedeliik museum is ondergebracht) en van het Sint Elisabeths Gasthuis of Oude Vrouwehuis aan de Klei weg. Een jaar later aanvaardde hij het secretariaat van het college van regenten «n twintig jaar lang, tot 1948, is hij secre taris geweest. De taak. die de heer v. d. Pol toen kreeg, was geen sinecure. Tot 1938 had het werk betrekking op de beide gasthui zen. Vooral de voorbereiding van de bouw van het tegenwoordige rusthuis, waarin de bewoners van de beide oude gasthuizen zijn ondergebracht, gaf veel werk. In twee jaar werden 96 vergaderingen gehouden, welke, Dij voorbeeld, genotuleerd moesten worden. Toen op 18 Juni 1938 burgemeester Gaar- landt het nieuwe gebouw opende, kon de heer v d. Pol met voldoening op zijn aan deel neerzien. Doch niet alleen als secretaris, maar ook als adviseur heeft de 69-jarige jubilaris, die éigenaar van de ^oomwasserij „De Peli kaan" is, het college van regenten vele diensten bewezen. Zijn adviezen voor de centrale verwarming die binnenkort ver beterd zal worden machines en keuken installatie e d. zijn zeer gewaardeerd. Ook had hij een belangrijk aandeel in de voor bereiding van het plan tot uitbreiding van het rusthuis. Een plan. dat uit 1950 dateert, een uitbreiding met 60 bedden omvat, maar om financiële redenen nog niet is ver wezenlijkt. De jubilaris heeft er zich steeds voor be ijverd. dat bijzondere gebeurtenissen in het gezin van de naamgeefster van het huis. Koningin Juliana, voor de bewoners van het rusthuis niet onopgemerkt voorbij gin gen. In die 25 jaar heeft de jubilaris één honderdjarige meegemaakt. Dat was mevr. M. de Hoog—Casius, die op twee maanden na 102 jaar is geworden. Twee jaar geleden heeft de heer v. d. Pol zich om leeftijds redenen niet herbenoembaar willen stellen, doch op aandrang van velen heeft hij van dat voornemen afgezien. Ook op andere terreinen van het gemeen telijke leven heeft de heer v d. Pol zich vele verdiensten vërworven. Hij is oud-lid van de commissie voor Oranje- en andere openbare feesten en oud-bestuurslid van het Spaardersbad. Hij heeft zitting in het college van regenten van het Stat Jozef-, pavilloen. Maandag a*, om 4.30 uur zal de heer v. d. Pol in het rusthuis een receptie houden. Varkenspest in Willens Onder de varkens van een veehouder in de Voorwillens is varkenspest teerd. Twee dieren zijn gestorven. Lid van uitvoerend comité voor vierdaagse Ammerstol 1 krijgt ook zwarte iyst. In Het Gebouw hield de winkeliersvereni ging haar eerste jaarvergadering. Uit het verslag bleek, dat de vereniging 22 leden telt. terwijl er een batig saldo van ƒ23 is. Daar de in October van het vorig jaar ge houden winkelweek een succes was ge worden. werd besloten in het najaar weer een winkelw.eek te houden Ook werd in principe besloten een regeling te treffen ten aanzien van wanbetalers. Het bestuur be staat thans uit de heren P. C. Goosen. voor zitter; A. Kok J.Dzn., secretaris en W. v. d. Werken, penningmeester. Stemmen bij volmacht. Aan 22 personen is toegestaan bij volmacht te stemmen. Ammerstol thuis. Zondag halfdrie wordt -* -J- voetbalw gespeeld. de vriendschappelijke voetbalwedstrijd. Am merstol—Moordrecht Giff van Anjerfonds. Het bestuur van het Anjerfonds Zuid-Holland heeft een budrage van 300 toegekend aan het bestuur van de H Zanen-Kleuterschool in de kosten van het vervaardigen en plaatsen van een gevel steen in de school Het bestuur heeft met waardering kennisgenomen van de pogingen der vereniging om zelf de gelden voor de bouw der school te verkrijgen. Daar ook de muziekvereniging en zang vereniging reeds eerder een gift van het Anjerfonds kregen, wordt op de naren een beroep gedaan de ko; collecte niet te vergeten. gemeente tiende anjer- Bergambacht Scholiei irkruisten het land. Halfzes in de morgen was wel erg vroeg, maar alle leerlingen en de drie leiders wa ren prompt op tijd voor de schoolreisdag. De tocht ging per bus eerst naar Rotterdam en vandaar met de speciale kindertrein via de Moerdijk naar het Zuiden van ons land tot in Valkenburg. Na een rondwandeling voer de de tocht door 't golvende landschap naar het hoogste punt van Nederland en het drie landenpunt. Daar werd even Belgisch en Duits grondgebied betreden en vanaf de uitkijktoren de stad Aken bekeken De bos bessen waren er lekker. Het hoogtepunt was het bezoek van anderhalf uur aan' de grot ten van Valkenburg. Na een bezoek aan een speeltuin met kanovijver keerden allen "s avonds om 11 uur vermoeid, maar vol daan in Bergambacht en Ammerstol terug. Onze «tadgenoot de luitenant ter zee P. W. Pieterse is door de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding aangezocht zitting te nemen in het uitvoerend comité voor de internationale vierdaagse afstands marsen. welke van 22 tot en met 25 Juli te Nijmegen worden gehouden. De heer Pieterse heeft zelf meermalen de vierdaagse medegelopen. O.N.A. heeft nieuwe trainer Het beatuur van ONA heeft voor eeri Jaar tot trainer benoemd de heer H. den Boer te Rotterdam, die als middenvoor in Sparta heeft gespeeld en een jaar prof in Frank rijk is geweest. STOLWIJK—O.N.A. Zondag speelt ONA te Stolwijk een nederlaagwedstrijd tegen Stolwijk. Op Za terdagavond 19 Juli krijgt ONA bezoek van DHC uit Delft. G.Z.C. 2 speelde gelijk Voor de zomercompetitie van de K.N.Z.B. werd gisteravond gespeeld: Het IJ 2— G.Z.C. 2 (heren) 4—4. Als penningmeester van de stichting „Het Bergambachtsche Zwem bad" is gekozen de heer W Bode. als op volger van de heer D. de Velde die de ge meente heeft verlaten. De heer J. P. G. v. d. Straaten had die functie tijdelijk waar genomen. Doctoraal examen. Onze plaatsgenoot, de heer W van Wijngaarden is aan de Rijks universiteit te Utrecht geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde (hoofdvak wiskunde). Wedvlucht. Uitslag wedvlucht post duivenvereniging „De Gevleugelde Bode uit Chateauroux, 612 km: C. J Duhen 1 6 en 7, G. v d. Betg 2 3 en 5, B van Vliet 4 en 9, Van Wijngaarden-Fredrlkze 8. Nieuwerkerk a. d. IJssel t diploma-uitreiking Melkcursus gesloten r Het bestuur van de Landbouwjongeren- groep „Jongeren Vooruit" kwam met ge nodigden en cursisten van de mèlkcursus 1951-'52 in hotel Van der Schelde bijeen voor de diploma-uitreiking De voorzitter van de afdeling Nieuwerkerk van de Hol landse Mij van Landbouw, de heer H Hardijzer, heette ir A. Schrooder, rijks- zuivelconsulent te Gouda, mr Elings, hoofd consulent. en de heren Van der Eyk, A. H. Rodenburg en Nic. v. d. Dussen als juryleden welkom. Hierna werd de Amen rikaanse film over het machinaal melken vertoond. Ir Schrooder reikte de diploma's uit aan de dames W. den Uyl, L. Reym. C. Kool en F in 't Hout te Nieuwerkerk; G. v. d. Hoog, A. den Hollander en C. v. d. Dussen te Capelle; M. Laay te Rotterdam en aan de heren J de Groot, Joh. de Groot. J. den Uyl, A. Reym, G. H. Reym, G H Hogen- dam, J. Reym en M Mol enaar te Nieuwer kerk; T J Reym. J. Kalisvaart. W. Slob, van Ingen, G F van Beek, J. v. d Dus sen, J. Vis, A. A v. d. Dussen. C. J. van Herk. D. J. van Herk. J. C van Herk, M I. Burg, P. S Rijkaart, J Hoogerwaard en W J. v. d Dussen Az. te Capelle; Jac. d. Laai, P. C- Molenaar. H. de Jong, G Vogelaar. L. Maat en M Dijkshoorn te Rotterdam en C. Ooms te Zevenhuizen. Aan de heer Boer. melkcontroleur, werd namens de cursisten een sigarendoos aangeboden. Boskoop Brandweer nam afscheid van brandmeeatcr Aan de heer G. Verwey. opzichter bij de dienst van Gemeentewerken, die naar Berg ambacht vertrekt, heeft de brandweer op bijzondere wijze een afscheidsbezoek ge bracht. Na een oefening werd naar de wo ning van de heer Verwey. die geruime tijd brandmeester is geweest, gereden. Bij aan komst van de spuit, bemand met 15 koppen, onder leiding van de commandant, de heer Bijloo. keek de scheidende brandmeester vreemd op. Hem werd als blijk van erken telijkheid een mand bloemen aangeboden, Tehuis voor ouden van dagen Het tehuis voor ouden van dagen in Den Ham is gerestaureerd. Er zijn enige kamer tjes aangebouwd, die dienen tot nachtver blijven van de vrouwelijke verpleegden Een nieuwe houtbetimmering kregen de dagverblijven van de mannen en vrouwen Voorts nieuw behang en stoffering, terwijl de schilderskwast een flink woordje heeft meegesproken. Het geheel maakt een keu rige indruk de oudjes kunnen met recht trots zijn op hun verblijf. Ook de tuin rond het gebouw is in de puntjes verzorgd. Muzikale hulde. Ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van het echtpaar Beekhuizen bracht de harmonie „Excelsior" voor het Jeugdhuis aan de Julianastraat een serenade. De heer Beekhuizen is lid van de harmonie. Bloemenveiling. Coöperatieve Vereniging De Boskoopse Veiling. 19 Juni. Grootbl. ro zen per 20 stuks: Hadley 5090. Butterfly 0.70—1.30. Duisburg 1.10—2. Pechthold 1.30— iosalandia 0.60—1. Vierlanden 0.80 2.20, Better Times 1.20—1.70, Edith Helen 0,90—1,20, Parel van Aalsmeer 1.10. gemeng de grootbl. 35—50. Pofyanthsrozen per 10 stuks: lngar Ohlson 42. Sweetheart 0.70— 1.50, Juweeltjes 1.10—1.60. Else Poulsen 31— 64. Gloria Mundi 0.70—1,10 Bijou 0,75-1, Wolfsglorie 0,95—1.40, Poylsens Pink 0.75— 1.60. Pinocchio 1.40—1.90, Orange Triumph 60—90; diversen p 10 stuks: Pioenen 0.85—1, Delphiniums 45—56. Goudbl. Ligustrumtak- ken 28, Clematis Durandii 1.101.50, Gla diolen 0.80—1.20, Iiris 60. Astroemeria s 47— 60. Lathyrus 9—15. Liatrix 0,75—1. Spireas 15—21. Margrieten 17—24. Asters 8—10, Cam panula's 28—48. Esterie 25—35. diversen per stuk: Begonias 44 hangplantjes 17—23, Va rens 85. Naar zee. In een bestuursvergadering van de buurtvereniging „Irene" is besloten voor de leden op 8 Augustus een boottocht naar Katwijk te organiseren. Het Irenebestuur heeft twee motorboten gecharterd. Haastrecht Ziekenkas had goed jaar. Woensdag avond vergaderde de Haastrechtsche Zie kenkas De voorzitter, de heer K. Reichard, deelde bij de opening mede. dat het boek jaar 1951 -'52 gunstig is geweest. De secre taris-penningmeester. de heer B M. Sterk, deelde mede, dat incrusief saldo vorig jaar was ontvangen 3602 en uitgegeven 997. w o. aan ziekengeld 624.44. Er is dus een batig saldo van f 2804 In het bestuur wer den herkozen de heren J. M. den Besten en K. Reichard. Gezinszorg in voorbereiding Het be stuur van de Bond van Plattelandsvrouwen alhier heeft zich tot verscheidene instan- o.a. tot het gemeentebestuur, gewend, om te komen tot een stichting Gezinszorg De Goudse vereniging voor gezinszorg zal haar medewerking verlenen. jaar, Inr Vfn A. Ver- 150 MEDEWERKENDEN 200 DIEREN NA EEN TRIOMFTOCHT POOR 7 EUROPESE LANDEN TERUG IN NEDERLAND VOOR DE JUBILEUM TOURNEE 19S2 MET EEN VERBLUFFEND SENSATIONEELCIRCUSPROORAMMA ^^^blec GC Zati VOO H Wijl slechts 3 dagen GOUDA - GRAAF FLORISWEG Zaterdag 11 Juni, 14 en 20 uur, Zondag 22 Juni, 14 en 20 uur, Maandag 23 Juni, 20 uur. Voorverk. vanaf heden Sigarenmag. Van Vreumingen. Wildstraat 20 tel. 3217 en vanaf 20 Juni aan de clrcue- cassa s van 10-21 u Jn de matlnée's kinderen half geld 1 Oudewatei Burgerlijke Stand. Geboren: Clazina Helena, d. v. A Romijn en W. Verhaagen. Cornells Theodorus, z. v J. v. Achthoven en H A Wiltenburg; Petronella Johanna, d v. J L. Strien en P. Vermeij: Catharina Cornelia Antonia, d. v. G. M Nederend en C G. Spruit. Gehuwd: Hendrik Dekker 25 j. en W. Reljngoud 25 j. Overleden C Loevesteln 69 burg. Predikbeurten. Ned. Herv Kerk 9 30 u ds J. Plomp te Gouderak, 6 30 u. ds J Wie man; Geref Kerk 9 30 en 6 30 u. ds J M. Mulder te Amsterdam; Geref. Gemeente 9 30 en 6.30 u leesdienst. Dinsdag 7 uur ds W. de Wit te Moerkapelle. Geslaagd. De heren H. C. Bode. M L. Bode en C. H. Drost zijn te Utrecht ge- siaagd voor het diploma gemeente-admini stratie. Moordrecht Morgenavond opening brug Zaterdagavond 7 uur zal de nieuwe brug. die de Kerkstraat en de Kerklaan verbindt, worden geopend, waarbij de muziekvereni ging „Kunst na de Arbeid" haar medewer king zal verlenen. Onderwijsexperimenten op de Openbare School Hoe met oude. beproefde onderwijs methoden schitterende resultaten te be halen zijn. is op de lagere school gebleken, waar de Amsterdamse kunstpsedagoog Jan Schultink gedurende drie dagen een aan tal lessen in het leren zien van schilderijen en het bouwend denken heeft gegeven. Het geheim van zijn succes schuilt naar veler mening in een degelijk toepassen van traditionele principes, waarbij het ge lijk bij alle onderwijs minder om de ge bezigde vorm dan wel om de man voor de klasse gaat. Te Moordrecht toonden de leerlingen zich wat de hoeveelheid te ver werken leerstof betreft, niet voor een kleintje vervaard: met opmerkelijke fris heid bleef men het vele dat geboden werd tn zich opnemen, terwijl herhaaldelijk bleek, dat op een hecht fundament van parate kennis gebouwd kon worden. In klasse 4 en 5 werd de kennismaking met de z.g. gelukster (een uitvinding van „de beste moeder van Amsterdam") een ge beurtenis. Hierop kunnen de kinderen hun vorderingen in goéde manieren, betoning van moed en naastendienst, allerlei maat schappelijke en christelijke deugden, enz. zelf noteren. Met een gelijk élan stortten zij zich op het examineren van het levens werk van bekende personen, waarbij Don Zeno Santini, Dorus Rijkers, Baron van Pallandt van Eerde. Louis Pasteur, Konin gin Juliana en Albert Schweitzer grif slaagden. De demonstraties werden bijgewoond door de burgemeesters van Moordrecht en Nieuwerkerk en ds Stapert, Ned. Herv. predikant, alhier. Ouderkerk a. d. IJssel Uitbreiding van machinepark Aan de firma A. H. Docters van Leeuwen alhier is lngevblge de Hinderwet vergun ning verleend tot het plaatsen van 21 elec- tro-motoren mét een vermogen, variërende van '/i pk tot 68 pk, en een gezamenlijk vermogen van 222 pk, aan te wenden als beweegkracht voor het drijven van diverse in de inrichting opgestelde machines en Wérktuigen. Verlof B. B. en W. hebben voor het clubgebouw van de padvlndera in Tuin dorp een verlof B verleend. Geslaagd. Mej. H. Bos. alhier, is ge slaagd voor het examen kleuterleidster. Benoeming. Tot onderwijzeres aan de bijzondere school II (Lageweg) is benoemd mej. M. Kool te Gouderak. Gouderak Woensdagavond kwam de raad voltallig onder presidium van burgemeester H. Berg man in openbare vergaderir.- bijeen. Het voornaamste punt was het voorstel van B. en W. om te accepteren een door de Coöp. Boerenleenbank aangeboden geldlening van 75.000 tegen 4' ivoor de uitvoering van woningbouw. Gaarne werd het voorstel aangenomen. Een vodrstel om de eerste ambtenaar ter secretarie een toelage van 300.— per jaar toe te kennen voor het verrichten van werk zaamheden van de gemeenteontvanger, wan neer deze hiet aanwezig kan zijn in verband met zijn werk te Moordrecht, werd even eens aangenomen. Een reeds eerder gedaan voorstel van de heer De Leede om op het dorp een wacht- lokaaltje te plaatsen voor autóbusreiziger» kwam vervolgens in bespreking. De voor zitter deelde mede. dat er een plan is voor het maken van een degelijk, doch eenvou dig wachtlokaal!Je bij de bushalte op het dorp. De kosten zullen niet zo hoog zijn. Er zijn reeds onderhandelingen gaande met de busondernemers over een bijdrage in de kosten. Wanneer zij bereid zijn medewerking te verlenen, zal het plan zonder meer wor den uitgevoerd. Het punt stroomprijsverhoging wordt om technische reden van de agenda afgevoerd en zal de eerstvolgende vergadering in be handeling komen. Ter goedkeuring werd aangeboden de be groting van de vleeskeuringsdienst Goud'a en omstrekén. De Raadscommissie was niet bevredigd en oordeelde dat het niet kan blij ven doorgaan, dat het bedrijf steeds weel een exploitatietekort oplevert. De raad be sloot de begroting alleen te aanvaarden als deze opmerkingen er aan worden toege voegd en op zuiniger beheer wordt aange drongen. Een verzoek van de Chr. Boeren- en Tuindersbond om een subsidieverlening van 30.voor elke leerling die de landbouw school bezoekt, werd ingewilligd. Bij de rondvraag vroeg de heer Vleggeert of het, nu er gelden beschikbaar zijn voor de woningbouw, lang zal duren alvorens er gebouwd zal worden De voorzitter ant woordde. dat de mee6te 6poed zal worden betracht. De heer De Leede wilde weten hoe het staat met de technische dienst, wordt deze dienst gehandhaafd of opgeheven? De A R - fractie staat niet bijzonder sympathiek te genover deze dienst en is van mening dat Gouderak met een gemeente-architect voor deliger zal uitkomen De voorzitter kan zich dat niet indenken en de heer Huisman on derstreepte dit. Hij ziet in opheffing veel eer nadeel. VRIJDAG 20 JUNI 1952 GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA J Op een conferentie van Schotse mijnwer kers te Ayr is een resolutie aangenomen, waarin het besluit van Frankrijk, de V.S. en Engeland om een nieuw Duits leger op te richten veroordeeld wordt. Volgens de reso lutie zal het besluit een grote stap zijn in de voorbereiding tot een derde wereldoorlog. Aan alle afdelingen van de Labourbeweging wordt verzocht, te eisen, dat het Britse par lement zal weigeren het plan te onder steunen en onmiddellijk het initiatief zal nemen tot het houden van een viermogend- hedenconferentie over Duitschland. de enige weg om een verenigd, democratisch en vredelievend Duitsland tot stand te brengen. Het Coloradokever-sprookje geprolongeerd Volgens het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft de Oostduitse politie verklaard, dat een Amerikaans straalvliegtuig, komend uit de richting Heimstedt. deze week dozen met coloradokevers heeft uitgeworpen boven de plaatsen Beendorf en Schwaneveld in Sak- sen-Anhalt. Boeren hadden dit echter ge zien en onmiddellijk maatregelen genomen, zodat er geen schade werd berokkend aan de aardappeloogst, aldus A.D.N. Af&cheid oud-burgemeester Oud De oud-burgemeester van Rotterdam, mr P. J. Oud. wiens afscheid onlangs moest worden uitgesteld, wegens een lichte long ontsteking zal nu op 26 Juni a.s. afscheid nemen. Stolwijk Glaiverzekerlng. De Stolwijkse Onder linge Vensterglasverzekering hield haar zeventiende jaarvergadering onder voor zitterschap van de heer L. Verdoorn. Het financiële verslag gaf een gunstig beeld van de toestand der vereniging. Aan schade werd 41.09 uitbetaald. De aftredende be stuursleden. de heren L. Verdoorn. J. Stigter en B. Natzijl, werden resp. als voor zitter. secretaris en penningmeester her kozen. Aan de leden zal de helft van de premie worden terugbetaald. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds J. Eikema, 7 uur ds Muller. Ned. Herv. Evangelisatie 9 30 uur ds Muller. Geref. Gemeente 9 30 en 6.30 uur leesdienst. Waddinxveen Burgerlijke Stand. Geboren: Bartha d. v. J. N. Stolker en P. C. v. d. Vijver; Arie z. van D. A. Verbree en J. Nobel. Hendrik z. van J. N. ten Zijthoff en K. Mulder; Janna d. v. J. Hogendoorn en D. C. Voshol. Ondertrouwd: W. Kerkhoven en N. Boon; F. van Hoef laken en G. J. Kar reman; A. Nederlof en M. P. Tiele, A. de Bruijn en P. Getrouwd- J. v. d. Hoek en A. Gorissen. L. G. Hogenelst en C. T. Rip. Overleden: P. Asscheman 66 j. Zaterdagmiddag, aanvang 2.30 uur. De Expositie-pril». Afstand 200(1—2080 meter. Het entr. W. H Geersen kan met 2 paarden (Paula A en Peter Pech) aan de start ver schijnen. Het zou geen verrassing zijn als beide vertegenwoordigers de grootste prijzen in de wacht slepen De SchilderUen-prUs. Afstand 2100—2160 me ter. (Voor leerling-pikeurs). Our Bonni B en Oostings's Oogappel kunnen de eerste twee prijzen bemachtigen. De Beeldhouwkunst-prijs. Afstand 2000—2100 meter. Oosting's Lieveling, die alleen aan de kop start, is wellicht in staat zich op de eerste plaats tot de finish te handhaven. De Muzen-prijs. Afstand 1900-1920 meter. Wanneer Querido I buiten de fouten blijft, rs zijn overwinning vrij zeker. De Palet-priJs. (Leerling-'pikeurs) Oviedö A. heeft de snelste tijd getoond. Larrikin kan de .plaats lopen ter. Van het terhof en Old Gold een prima kans, vooral wanneer een van hen door een leerling wordt gereden. Overste v. Fresena (vooral met ont heffing) spreekt een woordje mee. Inspiratie-prijs. Afstand 2120-2180 meter. Als Kiviet S zich behoorlijk gedraagt, is zijn plaats in het voorste gelid. Junoschka is. mits geen harde baan. een gevaarlijk concurrent. Volgende maand strijd om Goudse schaaktitel De Goudse Schaakkring zal weer schaak wedstrijden om het persoonlijk kampioen schap van Gouda houden. Er wordt gespeeld In een eerste, tweede en derde klasse en bij voldoende deelneming in een jeugdklasse, alle groepen van 4 in verband met de beperkte tijd. De jeugdklasse speelt op de Vrijdagen In de bovenzaal van „Reünie", de overige klas sen op Donderdagen in café Duynstee aan de Markt. De openingsavonden zijn voor de le klas- 10 Juli, de 2e klasse: 17' Juli, de 3e klasse: 24 Juli en de jeugdklasse: 18 Juli. Om de 3 weken is er een wedstrijdavond. De eerst uitkomenden van de eerste klasle groepen spelen met de kampioen van 1951 een competitie, waarvan diegene die als eerste eindigt, kampioen lg Van Gouda en Omstreken. De kampioen ontvangt ala wisselprija een fraaie beker en een herinneringsmedaille. Om de beker definitief in bezit te krijgen moet hjj driemaal achtereen Df vijfmaal in totaal winnaar zijn. STORK EN CO, 0 PROCENT. In de algemene vergadering van aandeel houders der Koninklijke Machinefabriek Gebr Stork en Co N.v. te Hengelo Is de winst- en verliesrekening goedgekeurd. Het dividend over het afgelopen boekjaar werd voor preferente aandelen bepaald op «>/i pro cent en voor gewone aandelen op 0 procent. Als commissarissen zijn herkozen de heren mr K. P. van der Mandele te Rotterdam an P. Rosingh te Amsterdam. DIVIDEND VAN OMMEREN 10 PCT IN CONTANTEN. De raad van commissariaten van Phs van Ommeren N.V. heeft besloten aan de op 30 Juni a.s. te houderf jaarlijkse algemene Ver gadering van aandeelhouders dezer vennoot schap voor ta stellen over 1851 een dividend uit te keren van 10 pet. geheel ln contanten (v. J 8 pet. waarvan 4 pet in contanten en I pet ln nieuw uit te geven aandelen. In Italië is te Milaan gestart met televls4«- litzendingen De televisie-staf bestaat uit 130" personen, waaronder 4 vrouwelijke omroep- sters, 3 producers en 5 filmcameramannen voor de opnamen van het dagelijkse niéuws- journaal. Volgend Jaar zal eveneens te Rome begonnen worden met televisie-uitzendingen: ook in Turijn zal een televisie-zender verrijzen. In Zwitserland zal nog dezg zomer begon nen worden met televisie-uitzendingen, voor lopig nog met één zender en wel een product van de Engelse radio-industrie. Het Zwitserse televisie-plan omvat in totaal vijf zenders, n.l. te Zurich. Genève. Bern. Lausanne en Lugano. Spanje heeft in Engeland complete appara tuur. inclusief de studio-uitrusting, besteld voor televisie-zenders, welke te Madrid en Barcelona gebouwd zullen worden. Van de overzijde van de Oceaan komt het bericht dat tegen de herfst van dit Jaar ook in Canada televisie-uitzendingen een aanvang zullen nemen en wel uit Toronto met pro gramma's in de Engelse taal en uit Montreal met programma s in de Engelse en de Franse taal De mobiele Installaties voor buitenopna men zijn door de Britse radio-industrie ge leverd Wat televisie-distrtbutle in Europa betreft, heeft de Engelse stad Gloucester de primeur De abonnementskosten bedragen ongeveer 4 per week. waarbij men dan de beschik king krijgt over de benodigde apparatuur, ter wijl men tevens nog de keuzfe heeft uit 4 radio-programma's. De overgang van de MTS-er naar i. Technische Hogeschool ls het onderweg van een memorie van Antwoord, door d. minister van Onderwijs. Kunsten en W. tenschappen aan de Eerste Kamer gezon den over het wetsontwerp tot wijziging van de Hoger Onderwijswet. Volgens het in theorie inderdaad mogelijk, dat ieder» MTS-er. ongeacht zijn begaafdheid, tot ds Technische Hogeschool toegelaten wordt In de practijK verwacht de minister echter dat alleen deVwerkelijk begaafden hiervan gebruik zullenN^ken Hij achtte het ge. wenst dat er eed soepeler regeling kwam inplaats van dsrtot dusver gevolgde ge- dragslijn. dat Toegang voor de MTS-eri slechts mogelijk was via een staatsexamen. In- en uitvoer in Mei Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopi- ge gegevens bedroeg de waarde van de g«. importeerde goederen in Mei 1952 Tij millioen (vorige maand 688 millioen} terwijl voor een waarde van 636 mil lioen (v.m. 708 millioen) werd geëxpor teerd. De uitvoer was ditmaal 88 procent van de invoer (v.m. 103 procent). De verhouding tussen de In- en uitvoer1 welke in April weer zo opvallend gunstig was, is in Mei ten gevolge van een voort gezette daling van de uitvoer bij een stjj- ging van de invoer, ongunstiger geworden. Toch bleef het dekkingspercentage verge leken met vorige jaren op een voor de Mei-maand hoog niveau. Het invoerstldo bedraagt sinds het begin van het jaar 223 millioen. Fruitveiling Tiel Bericht der Tlelse veiling Septer van Don derdag 18 Juni 1852: Aardbeien: Deutsche Evern 50—75, 11—39 18—25: Madame Moutot 41-42. 28-48. Kersen: Meikersen 47—58, 34—50 (28—31 b rood). 11—21; Vroege Melkers (Duitse) 50-40 41—50. 14—20; Rode Bessen 40—71. 37—40; Fram boos 150—1(0. 33—110. Koblet mooie Hugo Is na de vijfde etappe van de Ronde van Zwitserland, ln elkaar gezakt. Hij klaagde over pijn ln de lendestreek en het is zelfs onzeker of hij in de Tour de France zal starten. De jaarlijkse fakkeirallye Bayeux—Eindho ven zal op ie en 17 September a.s. worden gehouden. Zondag 29 Juni wordt in het Sparta-stadion te Rotterdam de honkbalwedstrijd Nederland B—Engeland gespeeld. Op voorstel van de K.N.A.U. heeft het N O C toch besloten om een dames estafette ploeg naar Helsinki te sturen, terwijl Van der Zande uit Halsteren aan de marathon zal deel- zijn onze landgenoten niet al te onfortuinlijk geweest. Dehnert komt uit tegen de Brit Wel- ton. Van Swo] tegen de Australiër Harry Hop man en Rinkel tegen de Oostenrijker Specht. 0 Een van de bekendste schaakmeesters vsn" de oude garde Efim Bogoljubow, ls op li- jarige leeftijd aan hartverlamming overleden. DAMES WIT- n onze collectie ZWART-, PAARL-. VERGILDE COLLIERS vindt U de allernieuwste modellen. Ook Armbanden. Bro ches, Corsages. Oorknop pen enz. Steeds in ruimé keuze. ADRI VAN MAAREN WIJDSTRAAT 13 Het adres voor moderne Bijouterieën Zomeraanbieding STOFZUIGERS Voor iedere hulsvrouw is wen stofzuiger onmisbaar Teneinde iedereen, die een stofzuiger nodig heeft de aanschaffing mogelijk te maken, stellen wij onze merken Erres, Holland, Electro, Ruton. Frldor verkrijgbaar voor 2.50 p. waak zonder vooruitbetaling. Komt ons zonder verplich ting bezoeken i KOVEX Agentschap Kleiweg 14, Gouda- biedt U een verbeterde permanent met de allerbeste vloei stoffen. welke niet scha delijk zijn voor de haren. Ook voor heren het adres voor modern knipwerk. Tevens grote sortering Colliers, broches en armbanden Steeds het nieuwste. KARNEMELKSLOOT 2, TELEFOON 3703. Volgende week Maandag tot en met Vrijdag (23 tot 27 Juri! zijn we Zaterdag 28 Juni weder geopend. Keizerstraat 62 Gouda Telefoon «Tl. Je werkt er prettig, vaak met een vrolijk stukje muziek, en je krijgt een goed foonf Met tientallen nette meisjes van je eigen leeftijd werk je samen in ruime, frisse en lichte lokalen, 't Is leuk werk enabsoluut niet zwaar. Als je eerst eens wilt komen praten en zien, hoe alles in zijn werk gaat, meld je dan bij onze portier. Breng gerust je ouders mee Dit kan elke werkdag, behalve Zaterdag, van 9 tot 4 uur. WADDINXVEEN (Van één onzer verslaggevers) Onder zeer grote belangstelling ia Don derdag te Laren het reeds enige tijd ln gebruik zijnde Studentensanatorium of ficieel geopend door de minister van On derwijs Kunsten en Wetenschappen, prof. |r F. J. Th. Rutten. Tgl van autoriteiten woonden de plechtigheid bö, o.a. de ver tegenwoordigers van Suriname en Curacao, resp. dr ros en mr C. Debrot. Da voorzitter van het bestuur van het iMiatorium, prof. dr C. G. Heringa, zeide o.a„ dat dit sanatorium is te beschouwen dg een blijk van hulde aan het studenten- verzet tijdens de oorlog. Dank zij de gelde lijke steun van vele zijden West-Indié ichonk niet minder dan een half millioen gulden was men in staat dit fraaie sana torium te stichten. Spr. roemde de voor treffelijke samenwerking tussen de depar tementen van Onderwijs en van Sociale Zaken Men tracht in dit sanatorium aan t,b.c. lijdende studenten een zo spoedig mo gelijke terugkeer naar hun studie te ver lekeren Tijdens hun ziekte kunnen zij, Itpk zij de medewerking van de docenten, colleges blijven volgen en hun ziek-zijn wordt zodoende niet een onderbreken van de studie. Spr. wees op de noodzakelijkheid van de nazorg. Een student heeft hem terecht eens gezegd: „Men stelt duizenden beschikbaar om ons te genezen, maar geen cent om ons gezond te houdenZuinigheid en eenvoud heeft men betracht bij de bouw en bij de inrichting en in weerwil daarvan li een schitterend geheel tot stand geko men. Minister Rutten wees op de belang rijke rol, welke deze instelling zal spelen bij de sociale- en gezondheidszorg der stu denten. De overheid is de initiatiefnemers van de oprichting van dit sanatorium veel dank verschuldigd. De grondgedachte van de Initiatiefnemers was, dat de lichame lijke gezondheid slechts bij gunstige psy chische omstandigheden kan worden onder houden. De zieke moet zich kunnen blijyen wijden aan het werk, dat hem ter harte gut. Men wil de studenten ook tijdens hun liekte deelgenoot laten blijven aan het werk van hun medestudenten. Zodoende wordt het langdurige ziekbed geen uitzichtloos lang wachten. Uitsluiting uit de acade mische gemeenschap zou een ongunstige in vloed kunnen uitoefenen op de rehabilitatie der patiënten. Terecht heeft sprekers voor langer bij de opening van het voorlopige gebouw van deze inrichting dit sanatorium gekarakteriseerd als een instelling voor buitengewoon hoger onderwijs. De sinds dien bereikte resultaten zijn verheugend. Van de "153 patiënten, die werden opgeno men, waren er 132 student aan een Neder landse Universiteit en deze 132 shidenten :n 148 tentamina en 7 examen^ afge- Er is hier pionierswerk verricht, dat blijvende resultaten zal afwerpen. Na de rede van de minister las de vice- voorzitter van de Raad van Bijstand, de heer J J. de Monchy. een telegram voor. dat Koningin Juliana had gezonden en waarin zij de beste wensen voor het sana torium uitte. Dr J Brutel de la Rivière sprak als ver tegenwoordiger van het departement van Sociale Zaken en van de staatssecretaris voor Volksgezondheid. Hij uitte zijn vreug de over dc totstandkoming van het sana- «fium, de bekroning van gestaag en moei- rt8m werken, met name van prof. Heringa, en zag er een blijvend monument in tor ere ran het studentenverzet. Mevrouw Annie Woud zong vervolgens enige liederen. Prof. dr D. H. Th Vollenhoven was de woordvoerder van het Rectoren-college, waarin alle Nederlandse universiteiten ver tegenwoordigd zijn. Larens burgemeester, de heer N v. d Ven. prees zijn gemeente gelukkig, nu zij alle faculteiten in haar Mr Hollander naar Utrecht Met ingang van 1 Augustus is benoemd tot officier van Justitie bij de arrondisse mentsrechtbank le Utrecht mr dr F. Hol lander. thans in gelijke functie bij de Leeuwarder rechtbank. Mr Hollander kwam in 1948 als opvolger van jhr mr Nahuys naar Leeuwarderv Jaarvergadering Gerzon In de vergadering van aandeelhouders der Gebr Gerzon s modemagazijnen zijn de Jaar- «tukken over 1951 52 goedgekeurd. Het divi dend ls bepaald op 6 pet vopr de cumulatief en 4 pet voor de gewone aandelen Mr G Ham burger werd als commissaris herkozen. Desgevraagd verklaarde het bestuur na de vergadering dat t.a v. de toekomstige ont wikkeling zijn minder optimistische visie ge handhaafd blijft. Het begin van 1952 ls slecht geweest Op het ogenblik gaat het iets beter, doch deze berichten zijn van te recente datum om reeds betere verwachtingen voor de naaste l Jéekomst te kunnen uitspreken. Wel meent men met zekerheid te kunnen zeggen, dat de abnormaal gunstige na-oorlogse Jaren niet tullen terugkeren. midden heeft, zij het dan niet als universi teitsstad. Namens het gemeentebestuur bood hij de stichting een borstbeeld van Koningin Juliana aan, dat in de aula op gesteld staat en vervaardigd is door mevr. Lidi Bumav. Mourik Dr Niemeyer voerde het woord namens het Interacademiaal Overleg voor de We tenschappelijke Staven, de heer J J. C Alberdingk Thijm namens De Nederlandse Studentenraad, waarop de geneesheer directeur van het sanatorium, dr F N Sickenga, een en ander over de medische kant mededeelde. Prof. dr C. G Heringa «prak een slot woord. waarin hij allen, die aan de bouw hadden meegewerkt en ze mogelijk had ge maakt, dank zei Daarna werd een rond gang door het gebouw gemaakt, waarbij iij een der zalen men ook tal van werkstuk ken, door verpleegden gemaakt, te zien kreeg en ook het beeld van Prinses Ma rijke. eveneens door de bovengenoemde beeldhouwster gemaakt, dat een plaatsje heeft gekregen in de afdeling voor vrou welijke patiënten, kon bewonderen. Overtreding van het verbod-vaA kinder arbeid werd in 1950 626 maal in een pro ces-verbaal vastgelegd, zo meldt het cen traal verslag van de Arbeidsinspectie over dat jaar. Er kwamen daarbij ergerlijke staaltjes aan het licht. Twee jongetjes van twaalf en zeven jaar werkten tijdens de vacantledagen, met medeweten van hun vader, bij een oudere broer. Zij waren bezig dp een vrijwel onbeschutte cirkel zaag steen te zagen, waarbij zij in een dikke wolk van stofgruis waren gehuld. In een centrum van huisindustrie waren de kinderen door thuiswerk zo vermoeid, dat zij op school bijna niet meekonden. Zij beschikten over veel geld, snoepten, rookten en gingen zich in enkele gevallen zelfs aan drankmisbruik te buiten. KERKELIJKE MUTATIES Ned. Herv. Herk. Beriepen te Rijasen P J. Dorsman te Schelluinen. Aangenomen naar Pretoria dr K. H. E. Gravemeijer. algemeen gedelegeerde van. de Generale Synode. Bedankt voor Coevorden (vac. B. Maar- singh) K. G. Jansma te Heerde. Geref. Kerken. Beroepen te Borne en je Warns O. Jager, cand. te Delft. Bedankt voor Oud-Vossemeer en vooi Ems (N.O.P.) T. J. Hagen te Lemelerveld- Lemeïe. Bapt. Gemeenten. Beroepen te Hoogezand J. Bosma te Leeuwarden. De rechtse Neue Wienen Tageszeitung heeft gemeld, dat de Roemeense vrouwe lijke minister van Buitenlandse Zaken. Anna Pauker, die kortgeleden door de Roe meense communistische partijleiding is aan gevallen wegens het vertonen van „afwij kingen van de partijlijn naar rechts en links" naar Moskou zou zijn ontboden. Het blad meld» dat vluchtelingen, die zo juist uit Boekarest te Wenen zijn aangeko men, hebben medegedeeld, dat Anna Pau ker na^r Moskou is ontboden, onmiddellijk nadat een haar veroordelend bericht in het blad van de Cominform was verschenen. Daarna volgde een periode van tien dagen, waarin geen enkele aanval op haar werd gedaan; klaarblijkelijk is toen haar zaak te Moskou onderzocht. Doch thans heeft het centrale comité van de Roemeense communistische partij via radio-Boekarest opnieuw een aanval op mi nister Pauker gedaan. Zij werd een „klasse vijand. verraadster en saboteuse" genoemd. De Neue Wiener Tageszeitung trekt hieruit de conclusie, dal Anna Pauker haar «aak te Moskou heeft verloren en dat thans „het laatste stadium is aangebroken, namelijk dat van zuivering, proces en veroordeling". Naar wij vernemen heeft de ministerraad besloten de straatprijs van de melk niet vrij te laten. Minister Manaholt had enkele maanden geleden in een rede voor de Friese Zuivelbond te Leeuwarden mede gedeeld, dat hij bereid was de prijs van de consumptiemelk vrij te geven. Dat zou dan op 13 Juli moeten gebeuren. Wel stelde de minister enkele voorwaarden, doch die schenen niet onoverkomelijk. De bedoeling was niet. dat de subsidies op de melk zou den worden ingetrokken De boeren en de regering zouden gezamenlijk de ruim 8 cent per liter, welke de consumptiemelk be neden kostprijs wordt verkocht, blijven be talen, maar er zou een einde komen aan de verplichte vaste prijzen en de aanvoerver- goeding zou worden ingetrokken voor de melkinrichtingen, die een deel van de be nodigde melk uit afgelege'nl streken aan kopen. Deze aanvoervergoeding is name lijk de voornaamste oorzaak van de moei lijkheden. daar de huidige regeling als 't ware een beloning geeft aan de bedrijven, die weinig eigen melk hebben. Hoe meer zij bijkopen, des te meer verdienen zij. Hierdoor ontstaan grote spanningen tus sen de stedelijke melkinrichtingen met weinig melkleverende boeren en de co- operaties, die overwegend hun eigen melk verwerken. Bij het vervallen van deze aanvoerver goeding zouden de bedrijven genoodzaakt zijn om hun extra kosten op de klanten te verhalen en dit zou al naar gelang de lig ging 1 tot 3 cent per liter zijn gaan kosten. De ministerraad heeft deze prijsstijging blijkbaar niet aangedurfd, zodat de oude toestand blijft bestaan. Wel zal men zoeken naar een wijziging van de bestaande rege ling. waardoor de ergste onbillijkheden kunnen worden opgeruimd. Intussen kun nen de boeren hieruit leren, welke waaide men moet toekennen aan positief klinkende ministeriële verklaringen. Ter gelegenheid van hel 25-jarig bestaan van de Nationale Luchtvaartschool heeft de raad van beheer van deze instelling gister avond een maaltijd aangeboden in het so ciëteitsgebouw van De Maas aan ongeveer zeventig genodigden Prins Bemhard en de minister van Waterstaat en Verkeer, de heer H H Wemmers. bevonden zich onder de gasten, zomede tal van hoge officieren van de militaire luchtvaart. Gedurende de maaltijd heeft de voorzit ter van de raad van beheer, de heer C. Kolff, aan de directeur van de school, de heer J. Montauban van Swijndregt, een zil veren sigarettenkoker aangeboden als blijk van waardering voor het werk, dat hij voor deze instelling heeft verricht. Verder bood hij hem de zilveren medaille van de Kon. Ver. v. Luchtvaart aa'n. Minister Wemmers verzekerde in zijn toe spraak. dat, ofschoon er moeilijkheden zijn die het bestaan van de school, op een en kele plaats bedreigen, moeilijkheden, die evenwel oplosbaar zijn. de school altijd op de steun van zijn departement zou kunnen rekenen. De vertegenwoordiger van de Engelse Royal Aeroclub, de heer Joe Taylor, deelde mede. dat de R A C. het lidmaatschap voor het leven aanbood aan Prins Bemhard. Uit naam van een groep instructeurs van de N L.S. heeft de heer S de Mul in een toespraak medegedeeld, dat de heer C Kolff tot ere-instructeur was benoemd en de heer Schmidt, voorzitter van de Delftse Studenten-Aeroclub overhandigde als blijk van waardering de heer C. Kolff eén ..vliegende kruik" aan, n.l. een kruik met daaraan bevestigd twee ballonnetjes. Nadat de heer Kolff zijn dank had geu.t voor de vele goede wensen, heeft het ge zelschap de vertoning van enige historische filmpjes bijgewoond; o.a. een van de ope ning van de N.L.S. op Waalhaven op 10 September 1927. Mooie divan 47.50 Dito, iets kleiner 37.50 Z&are eiken kloostertafel (voor de eetkamer) 110.— Nieuw eiken theemeubel 37.50 Dito, grootste maat 47.50 Mahonie eetkamera meuble ment, best. uitdressoir, ta fel m. tuimelblad. 2 fauteuila en 4 stoelen, nieuw gestot- '""I /2JS— Peperstraat 16, Handel in gebruikte meubelen Gezocht r jonge vlot en beschaafd, voor één avond per week (later meer) VereiitM.O. A. (C. «trekt tot aanbeveling). Brieven onder no 5962 aan het Bureau van dit Blad. 52 Groenendaal 52 Zaterdag weer nieuwe attraotiepr(Jien, behalve Regenjaisen en Coituuma ook vacantie-artlkelen Sportbroekjes vanaf ƒ1.50, Overhemden v*. ƒ2.90, Broodtasaen, Fietstassen, enz., enz. Grote «oVtering Pantalons tegen de bekende lage prijzen. Alléén Kladingbadrljf UNIEK! Boldool «45, 4.15. Korte Tiendewég 23 Ite koop. Billijke prije. Burl- 'MertenMingel 137. 5 N.V. DANCKAERI's HOUTBEWERKING MACH INE - SHOWROOM A L l" R K A DL 168 - I69 ROTTLRD'-r In zijn blad De Volksstem heeft de heer J Pengel. deelnemer aan de Ronde Tafel Conferentie, een artikel geschreven, waarin hU zegt, dat thans het moment is aange broken. dat het nationalisme in daden zal worden omgezet. „Wij weten dat de strijd die straks ontketend zal worden tot gevolg "1 hebben, dat al het andere daarvoor zal wijken. Wij weten evengoed, dat vele goed- willenden beangst zijn voor de komende strijd, omdat zij zich «tellen op het ver keerde. sentimentele standpunt, dat wij bij kans 300 jaar in het Nederlandse Koninkrijk zijn verbonden geweest en dat .het ons wel moeilijk zou kunnen vallen deze band met één ruk te verbreken. Zij vergeten daarbij echter, dat deze 300-jarige band voor het merendeel een van teleurstellingen en ver nederingen ia geweest". De strijd, die In alle delen moet worden voorbereid, zal grote verrassingen aan het licht brengen. De komende strijd zal en mag niet gaan tegen het Nederlandse volk «Is zodanig, maar tegen de reactlonnairen «n behoudzuchtige elementen die in Ne derland en hier aan de touwtjes trekken. Wij mochten töt twee keer toe naar Ne derland gaan en daar met eigen ogen zien, hoe het Nederlandse volk leeft en denkt. Ons gevoel voor eerlijkheid en openhartig heid brengt met zich mede. dat wij niet «nders kunnen zeggen, dan dat het Neder landse volk zoals dat in Nederland woont «n leeft een goed volk is. maar dat zodra de Nederlander naar de overzeese rijksde.en |rtr«kt. hij Nederland en de Nederlandse naam slechts schade toebrengt. Wij hebb®" tijdens ons jongste bezoek aan Nederland kunnen constateren, dat het Nederlandse valk niet op de hoogte is. hoe er met de vitale belangen van het Koninkrijk wordt Resold. Reeds op deze enkele gronden zou het onbillijk zijn. de strijd om een onaf hankelijk Suriname te richten tegen het Nederlandse volk. De komende strijd zal een levend ideaal voor ons volk moeten zijn. onder de leus van een vrij en onafhan kelijk Suriname", aldus De Volksstem. INGRID BERGMAN HEEFT EEN TWEELING De filmster Ingrld Bergman, echtgenote van de Italiaanse producer Roberto Rossel- Uni, heeft Woensdag het leven gescbènken aan een meisjes tweeling. (Van onze correspondent) Vijf arbeiders hebben tijdens werkzaam heden aan de boerderij van de heer J. Her- weyer aan de Hoekschedijk te Maasdam kort onder het aardoppervlak een tinnen pot aangetroffen, waarin zich tussen de twintig en dertig gouden munten bevonden. Enkele meters van deze vindplaats verwij derd pntdekten zij nog enige verspreid lig gende muntstukken, kennelijk Van dezelfde afkomst, met alleen andere jsartallen er op afgedrukt. Het schijnen z.g. gouden rij ders te zijn, die vóór de Franse overheer sing zijn vervaardigd en die als jaartal dragen 1750, 1760 en 1773. Bovendien zijn er Latijnse spreuken op te lezen. Over de waarde van deze vondst kon men ons nog geen definitieve inlichtingen verstrekken. Zij schijnt in elk geval hoog te zijn. WATERSTANDEN GROTE RIVIEREN. 10 Juni. bi) L wijk 2 30 IJsseikop-Doesburg 2.45: Doesburg- Zytfen 2B0. Zutfen-Eefde 2 70Rheinfelden 3 26 31; Breisach 2.56 -^8: Straatsburg 3.24—6 Maxau 4 86 1. Mannheim 3.49 18: Mainz 3.16 14. Hingen 2 12 +4: Caub 2.32 -7; Koblenz 2.22 4 2. Bonn 1.92 2; Keulen 1.92 2; Düssel- dorf 3.30 +8. Ruhrort 3.94 9; Wesel 3.65 +12; Emmerik 2.99 7. Plochingen 114 +1; Stein- bach 1.34 Trier 1.16 4. Lobith 9 88 +7; Nijmegen 7.68 4; Arnhem 7 66 4: Eefde 2.82 2: Deventer 190 1; Monsin 55 50 Visê 49 73 3; Borgharen 39 51 BelfeJd 10 78 —10. Grave 3 40 8. (Van een onzer redacteuren) Uit het feit, dat in 1953 een Nederlandse sUalproductie van 800.000 ton kan worden verwacht, kan men afleiden, dat dc opvoe ring van de schrootopbrengst van 01. land een dwingende eis is. Dit is vooral duidelijk als men weet, dat een ton schroot een ton ruw Usee oplevert, een hoeveelheid waar voor vier ton andere grondstoffen nodig is. Thans ls de stulproductie 550.000 ton per jaar en om dit te bereiken worden thans 350.000 ton schroot verbruikt. Dit verklaarde ir A. H. Ingen Housz. president directeur van de Kon. Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken in «Un rede. ter gelegenheid van de installatie van de Commissie Natio nale Schrootcampagne. die cal trachten te zorgen, dat de schrootproductie zal wor den opgevoerd. De heer M. B. B. Nijkerk. voorzitter van de Organisatie van Fabrieksleveranciers van Geslagen Schroot gaf een cijfer van de tegenwoordige schrootproductie (1951). n.l. 429.125 ton tegen 260.000 ton voor de oorlog. De productie is dus met 65» gestegen, maar zij zal tot 100*/.. vergeleken bij vóór de oorlog, moeten worden opgevoerd De heer Nijkerk zei voorts, wat het probleem van de schrootvoorziening betreft, het nationale belang parallel gaat aan dat van de handel. De heer P. R Bentz van den Berg, direc teur van de Hoogovens en tevens voorzitter van de pas geïnstalleerde commissie gaf drie problemen aan die zich bil de bestrijding van het bestaande schrootgebrek voordoen, en die bij de pogingen welke door de schrool- cdmmissie van de staalcommissie van de Economische Commissie voor suropa van de Verenigde Naties daartoe zijn aange wend. naar voren zijn gekomen: 1. de doeleinden waarvoor het schroot Het Weatduitae parlement heeft met alge mene instemming, op de communisten na. geprotesteerd tegen ..de willekeurige en ter roristische maatregelen", die de Oostduitse regering tegen de bewoners van de vijf ki lometer brede veüigheidsione heeft geno men. Het parlement acht deze maatregelen „een zinneloze veronachtzaming van de rechten van de mens". Adenauer heeft in de Bondsdag meege deeld. dat 500 mensen tot dusverre over de afgesloten grena van Oost-DuiUslandnaar het Westen zijn gevlucht, sedert de Volks- politie met de verscherpte grenscontrole begonnen is. Volgens de kanselier hebben de Sowjet-machthebbers met de afsluiting twee bedoelingen: ten eerste willen zij Oost- Duitsland sterker dan vroeger gaan inslui ten in het economische en politieke systeem van het Sowjet-blok, terwijl daarnaast het daartegen gerichte verzet der bevolking door terreur en angst moet worden gebro ken. aldus dr Adenauer. De Westelijke ver dragen zijn volgens hem slechts een vals voorwendsel, daar „zij geenszins tegen een- woording van Duitsland en het totstandko men van een vredesverdrag zijn gericht Volgene Adenauer zijn vele vluchtelingen geholpen door leden der Oostelijke Volkspo- litie die zelf mede gevlucht waren. Wij zijn ppere mannen dank schuldig, aldus ielier. Hij zei voort», dat de OosteliJ- an de propagandisten der Sowjetzone De kanselier zei voorts: uit deze maatregelen blijkt duidelijk, dat de machthebbers der Sowjet-zone met ernstig naar een hereni ging van Duitsland willen «treven en slechts aansturen op een volledige afscheuring van West-Duitsland gebruiktwordt, 2. de coördinatie van de prijspolitiek en 3. de verhoging van de schrootopbrengst. Van deze drie problemen is slechts bij het laatste samenwerking mogelijk gebleken. Omtrent de doeleinden, waarvoor schroot wordt gebruikt, is geen overeenstemming bereikt, omdat de ene groep landen (w o. Nederland) het schroot- gebruilg beperkt tot de staalfabricage. ter wijl in andere landen schroot voor het grootste deel wordt gebruikt in de hoog ovens voor de vervaardiging van ruwijzer. Worcldmarktpri js Wat dc prijs van het schroot betreft, wordt dikwijls gesproken over de wereld marktprijs van schroot, als tegenstelling tot de in Nederland geldende prjjs. een foutieve opvatting, omdat er niet een overal buiten ons land geldende prijs bestaat. In de ver schillende Europese landen zjjn 10k de prijzen steeds'^erschillend. Zo ligt ln Enge land de schrootprijs lager dan in ons land; in andere landen is deze prijs hoger In België en Luxemburg en sedert kort in Duitsland, is deze schrootprijs het resultaat van vraag en aanbod, in Engeland. Neder land en Frankrijk heeft de regering maxi mum prijzen vastgesteld. Menigmaal is in ons land de mening uilgesproken, dat de maximumprijs voor schroot verhoogd moest worden; naar de mening van de heer Bentz v. d. Berg heeft de regering terecht een dergelijke verhoging afgewezen. Niet om de Nederlandse staalindustrie te bevoor delen. zoals wel eens gezegd wordt. Immers deze industrie verkoopt haar walserij-pro- ductcn beneden de voor de import geldende prijs en het zou dus niet moeilijk zijn om een verhoogde schrootprijs in een verhoging van de prijs van haar producten tot uit drukking te brengen. I)e Hoogovens ontvangen voor haar dunne en dikke platen een prijs, die circa 200.— her ton onder de import-prijs ligt. Voor de schroothandel betekent een schrootprijsverhoging geen voordeel. Hier komt het alleen aan op de zogenaamde marge tussen aan- en verkoopprijs en deze wordt door een prijsverhoging tert gunste van de onderlinge concurrentie niet ve hoogd Integendeel, dé schrootl nadeel bij hebben, dmdat hel hierdoor nog groter wordt, 1 geld in de voorraden geïnve worden. prijs-nsi rwijl meer teerd n Risico Hurkend op een grote truck, met als ■dak bedekking een net van prikkeldraad, wordt een, groep krijgsgevangen Noordkoreaan- se en Chinese soldaten door U.N O.-solda ten naar hun nieuwe verblijfplaats ge bracht Deze „operatie" is een onderdeel van het plan van generaal Boatner om de reusachtige blokken in het kamp te Koje te splitsen. Niet genoeg begrip voor nood van gepensionneerden De voorzitter van de Bond van Gepen sionneerden van Spoor, Tram en andere vervoer smiddelen, de heer T. Ph. H. Cas- tricum. heette Woensdag te Zwolle de ver tegenwoordigers welkom van de ruim 12.000 leden, welke de bond telt. Hij wees er in zijn openingsrede voor deze vergadering nog eens op. dat in brede kring vaak nog niet voldoende begrip heerst voor de moeilijke toestand, waarin de gepensionneerden zich bevinden. Te gemakkelijk nog worden bij maatregelen nodig om de levensstandaard op een bepaald peil te houden, de belangen van de ouden van dagen over het hoofd gezien. Bij acclamatie werd een motie aan genomen, waarin bij de regering nog eens op de nood der gepensionneerden wordt,ge- wezon. België, die in betrekkelijk kprte tijd van circa I 300,— tot 120.— per ton daalde. Ook de metaal-verwerkende industrie, dis de grootste schrootproducent is, zou van een prijsverhoging alleen maar nadelige gevolgen ondervinden. Het enige punt, waarop het aankomt Is of de schrootprijs hoog genoeg ligt om het lonend te maken het schroot in te zamelen en in een vorm te brengen, waarin het in de staalovens gebruikt kan worden. Volgens de heer Bentz v. d. Berg is dit in ons land het geval. In Genève kwamen men wel tot een internationale samenwerking op het gebipd van de verhoging van de schrootopbrengst. Van de verschillende daar gedane aanbe velingen was de voornaamste het houden ener zogenaamde „scrap drive" en dit heeft n ons land staalindustrie en schrooj- handel er toe gebracht om een dergelijke drive te gaan houden, waartoe de Commis sie Nationale Schrootcampagne ingesteld werd. Tot dusverre ls de schrootopbrengst in ons land voldoende geweest. De staalpro- ductie wordt echter In de loop van dit Jaar aanmerkelijk verhoogd. Komt er niet méér schroot, dan betekent dit. dat de additionele benodigde grondstof alleen ruwijzer kau zjjn. Dit zou twee nadelige gevolgen hebben, n.l.: 1. verhoging van de kostprijs en derhalve Dat hoge prijzen inderdaad een groot van de verkoopprijs van staal. risico met zich mee brengen toont de 2. vermindering van de ruwljzer-export recente beweging vsn de schrootprijs in en dus vermindering van devieaenopbrengst. Voor de landbouwondernemingen op Java en Sumatra ziet men in de kringen van ondernemers en planters de toekomst donker in. Men houdt er rekening mede, dat, tenzij er een verandering ten goede zou optreden in de prijzen op de wereldmarkt, een deel der producten en wel die van de z.g. zwakkere producten, binnenkort de strijd zal moeten staken. ke politie bij de verdrijving van mensen uit de grensstrook de grofste middelen had ge bruikt om het verzet te breken. Zo waren mensen geboeid weggevoerd en gezinnen uit elkaar gerukt. Het verkeer met het Westen was volgens Adenauer reeds lang een doorn tn het oog Woensdsg heeft de Veillgheidsrssd het debat geopend över de Russische beschuldi ging, dut de strijdkrachten van de V.N. op Korea een bacteriologische oorlog voeren. De Russische afgevaardigde Jacob Malik, die op het ogenblik vooraitter U. had de ver gadering belegd. Ter tafel lag een RusaUcbe resolutie, die alle landen verioekt het Ge- neefse protocol van 1925. houdende een ver bod van bacteriologische oorlogvoering, te ratificeren. Na een twistgesprek van twee uur over de formulering van de agenda, werd tenslotte een agenda goedgekeurd, die twee punten bevat: 1. een uitnodiging aan alle landen om het protocol van Genëve tegen het gebrnlk van gas en bacteriologische wapenen te tekenen en 3. de toelating van 14 landen tot de V.N De Sowjet-afgevaardigde diende zijn voorstel in, zonder met een woord melding te maken van de communistische beschuldi ging. dat de strijdkrachten der V.N. in Ko rea gebruik maken van bacteriologische wapens. Tot ieders verbazing, aldus Reuter, was do toon van zijn toespraak gematigd. De Amerikaanse afgevaardigde Gross zei. dat het voornaamste bezwaar van zijn land tegen het protocol van Genève was, dat het verouderd is en niet past ln de moderne politieke verhoudingen „De Sowjet-Unie wil een protocol bekrachtigd hebben, dat zij zelf ongeldig zou kunnen verklaren op grond van haar eigen beschuldigingen", al dus Gross. Het werkelijke gevaar school niet in het type wapens dat kon worden ge bruikt, maar in het feit van agressie zelf, In gesprekken, die de financieel-»econo- mische redacteur van Aneta gedurende de afgelopen weken heeft gevoerd met verte genwoordigers van alle sectoren der onder- nemingslandbouw werd er telkens de na druk op gelegd, dat enerzijds de regering weliswaar steeds meer oog heeft voor de moeilijkheden, waarmede de ondernemings- landbouw heeft te kampen, maar dat ander zijds de regering zelf met interne politieke moeilijkheden en buitenlandse problemen te kampen heeft, terwijl, hoe dan ook. er wei nig te veranderen valt aan het verloop van de prijzen op de wereldmarkt. Met dat «1 zullen de Inkomsten aan de viezen uit de export van onderi landbouwproducten wel aanzienlijk worden De rubber,'een van de belangrijkste dier producten, is bij de huidige wereldprij- zen geen „sterk product" meer. Voor het extra uitvoerrecht op rubber bestaat, vol gens de ondernemers> geen b#sis meer De prijs voor de thee op de wereldmarkt zal. zo verwacht men. nog wel enige tijd in mi neur blijven. De verkoop van de mindere soorten stagneert Voor de koffie zijn de prijzen op dit ogenblik nog goed Het gaat er hier slechts om. dat de opbrengst der koffte- ondernemingen aan de verwachtingen zal beantwoorden, opdet niet wegens de koffie- diestallen tot sluiting zal moeten worden overgegaan. Prijsval van rubber Met betrekking tot de rubber zeiden de betrokken ondernemers o.a. dat de prijs op 'n sodanig laag niveau is gekomen dat som mige ondernemingen, die 'n lage psoductie hebben, of die te kampen hebben met onvei ligheid. beneden het bestaansminimum «Rn geraakt. Gesteld kan worden, dat dc gehele rubbercultuur in het grensgebied van de be staansmogelijkheid is komen te liggen. Naast een algehele prRsval nocnMejmen als oorzaak der moeilijkheden de te bpfic kost prijs wegens de onmogelijkheid-' van het doorvoeren van een voldoende efflciëncy. Vele factoren, die bepalend zijn voor een efficiënte werkwijze, heeft de ondernemer niet in de hand: zij liggen op het terrein van de arbeidsprestatie, de arbeidsdiscipline de arbeidsonrust (en somtijds de onvoldoen de veiligheid) en de rijstsituatie. Onderconsumptie van thee De theeplanters op de hooggelegen lan den. die kwaliteitsthee produceren, spelen quitte, zoals men dat noemde. Soms weten zij een kleiné winst te behalen, soms ech ter is volledige Afschrijving op commerciële basis niet mogelijk. De middenhoog gelegen ondernemingen maken de normaal lopende.productiekosten nog wel goed. maar elke mogelijkheid tot afschrijving ontbreekt. Op de thee van het Jaagland lijdt men grote verliezen Ze is na genoeg onverkoopbaar-als gevolg van over productie, of beter: onderconsumptie, in de wereld en de weinige interesse in het Mid denoosten. De oorzaak daarvan ligt groten deels in het verminderde na-oorlogse ver bruik ln Engeland, dat nog altijd de distri butie van thee handhaaft, terwijl de pro ductie oploopt en behalve "in Indonesië boven het vooroorlogse peil kwam. De In donesische productie is 65 procent van de vooroorlogse. In 1951 leverde Indonesië 93 millioen halve kg. tegen 160 millioen voor de oorlog. Diefstallen Bifdekoffle ataat en valt alles met de dief stallen. waardoor twee jaar geleden nog 30 procent van de totale getaxeerde oogst ver loren Ring. Mochten dc voor diefstal gunstig gelegen ondernemingen altijd «Dn dezelf de tuinen het slachtoffer dit jaar weer door koffiedieven bezocht worden, dan vre zen de betrokken ondernemers, het bijltje er I»y neer te moeten leggen. ZIJ volgen met grote aandacht de maatregelen, die de over heid tegen deze diefstallen neemt. Naast de dalende wereldprijzen noemde Aneta's zegslieden als een van de oorzaken voor de moeilijkheden. waarmede men thans in landbouwkringen algemeen te kampen heeft, de omstandigheden, dat Indo nesië op het ogenblik te duur produceert Men wees in dit verband op de zeer hoge kosten voor verzekering en transport, op het beroep, dat in velerlei vorm op de on dernemer gedaan wordt, ook ten aanzien van zaken, die eigenlijk taak van de over heid zijn en op de minder wordende pres tatie van de arbeider per dag als gevolg van onvoldoende arbeidsdiscipline. Sumatra's Oostkust Voor Sumatra's Oostkust, zo voegden on dernemers uit: dat gebied er aan toe, spelen factoren als veiligheid en diefstallen geen rol Het is daar nagenoeg absoluut veilig en diefstallen komen nauwelijks voor. Ook arbeidsmoeilijkheden doen zich ten gevolge yan het groeiend begrip tussen onderne mers en arbeiders steeds minder voor, zo zei men. Voor Sumatra is het.grote vraag stuk de stijggnde kostprijs. De sociale las ten bedragen er een veelvoud van de las ten op Java de arbeidslonen zijn tweemaal hoger, terwijl bovendien gratis een voe- dingsmiddelenpaket wordt uitgereikt; plaat selijke arbeidskrachten zijn met voldoende aanwezig, waardoor de ondernemers deze van elders moeten aantrekken en huizen voor hen moeten bouwen Aan huizenbouw, waarvoor in 1951 30 millioen ruptah werd uitgetrokken, is voor dit jaar 50 millioen be groot. Ook de transportkosten drukken zwaar, onvoldoende leeft het besef, zo me nen de ondernemers, dat de steeds grotere sociale eisen van de vakverenigingen de bedrijven kunnen ondermijnen De onder nemers Ier oostkust zeggen, dat zij alleen de kostprijs ven hun producten ongeveer gelijk aan die van de ondernemingen op Java kunnen doen zijn, omdat ih het aan gesloten gebied, waar zij werken, met meer doelmatigheid kan worden geproduceerd, daar de arbeidsprestatie ln Noord-Sumatra vrij wat hoger is dan op Java en hun bedrij ven in de hoogste mate gerationaliseerd zijn.

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 3