De verstopte kruithoorn Tevoren wachten ons duizend zorgen Generaals van koning Peter slijten hun jaren in een Duits kasteel KOSTELIJKE HERINNERINGEN VAN OUD-KAMPIOEN HAAR EIGEN DOMEI Mama Kip ONZE 1001-KRUISW OORDPIJZZLE Een charmante drie-in-één HET GEHEIM VAN DE GOUDZOEKER 00k- Leonardo da Vinei ontwierp tank Muziek Ra Ra WE GAAN MET VACANTIE vacantiejurkje Wist u dat 5» De kookpan op tafel Twaalf mark zakgeld per maand È?b'VaS^ NIET TERUG ZOLANG' TITO REGEERT Vergeten Nadert „Rechtsherstel'" zijn einde? Uit de „oertijd" van de fiets.... ZATERDAG 5 JULI 1952 DUIZEND EN EEN men en daarom kunnen we in deze geen raad geven, die voor ieder opgaat. We" moeten dus volstaan met algemene lijnen. Misschien houdt u er een vacantielade op na. d.w.z. een la, waarin u alles bergt, wat gewoonlijk alleen voor de dag komt als u de stad uitgaat: hierin liggen uw opvouw bare reispantoffels. het zakje voor toilet artikelen. misschien cretonnen schoenzakjes een klein kleerborsteltje, het zakje met schoenpoetsartikelen, waarin o.a. een potje witte crème, waarmee schoenen van alle mogelijke kleuren kunnen worden gepoetst, de opvouwbare reisklerenhangers. uw reis- OP een morgen besloten Jan en Linda naar tante Marie te gaan. Zij reden door de bergen naar het eenzame dal. «waar de verveloze blokhut van tante Marie stond. Zij was er blijven wonen, ook toen haar man, oom Freek was gestorven. In dit dal had oom Freek jarenlang naar goud gezocht, scmjnoaar tonder ooit iets te vinden. Op het ogenblik dat Linda en Jan het huisje naderden hielden zij verbaasd hun paarden in. Wat ze ook verwacht hadden, niet dat «r nog ander bezoek zou zijn in het afgelegen dal. En nu stond daar een gezadeld paard, vastgebonden aan een boomtak. Ik herken dat paard, fluisterde lan. Het is van die man, die de kruithoorn wilde kopen. Je weet wel, tante ftfarie vertelde het, toen we de vorige keer hier-waren. Zij had het over een paard met een witte vlek op de flank. Dat is het dus. En tante Marie had helemaal vergeten, dat oom Freek ooit een kruithoorn had gehad, vulde Linda Het schijnt, dat hij oom Freek vroeger heeft gekend, sprak Jan nadenkend. Hij vroeg zich af, waarom deze man zo'n belangstel ling had voor de kruithoorn. Zou die waarde hebben? Voorzichtig gluurden zij door fle ramen naar binnen. Het werd al gauw duidelijk, dat tante Marie niet thuis was. Ik voel me helemaal niet op mijn gemak, fluisterde Linda. Stel je voor, dat hij binnen is. Wat moeten we dan doen? Stil, wenkte Jan. Hij zag de man en Linda zag hem ook. Hij l°f?Het gaat vast ora de kruit- ^^ffook toevallig, dat wij hem laatst vonden onder die losse trap tree, je weet wel, toen jij viel. Ja, antwoorddekLinda, het was de vijfde tree. Op dat ogenbik verdween-de man in een anderp kamer. Linda en Jan besloten naar binnen te gaan. Ze zouden de kruithoorn pakken en weggaan. Het was ge vaarlijk, wat ze deden, maar als de man de hoorn vond, was hij ook "ifóor de achterdeur «lopen zij naar binnen en klommen traP op- ~e tilden de tree op bn pakten de hoorn. Er viel een beetje ljruit- poeder uit. Vlug legden zij de tree weer op zijn plaats en gingen naar beneden. Ze hoorden voetstappen boven hun hoofd. De man kwam naar be neden. Ómdat de tree niet helemaal goed lag. struikelde hij en viel. Ver baasd keek hij naar de kinderen en naar wat stof op de tree. Linda keek Zij slaakte een kreet. Goud! Jan zag het ook. Dat was dus het geheim van de kruithoorn. Oom Freek had wel goud ge vonden. Jan keck In de hoorn en vond onder een laagje poeder klompjes hoede Die man moest het geweten hebben. Dan kwam hij dus stelen! Waarom bent u hier binnen gedrongen, vroeg Jan scherp. U wist hiervan. Zeker, antwoordde de man. Oom Freek en ik, wij hebben jarenlang samengewerkt bij de kreek. Ik was er bij, toen hij de hoorn met goud vulde en er wat kruit bovenop deed^ Hij vertelde me, dat hij de hoorn in huis zou verstoppen en zijn vrouw wilde verrassen. Zij was niet thuis, toen hij het verstopte. Dat is nu meer dan een jaar geleden. En ut was er bijna zeker van. dat hij het haar niet verteld had, voor hij bij dat ongeluk om het leve" kwam. Ik wist ook niet of zijn het gevonden had. Ik wüde het haar niet vertellen, want als er ietsmis zou zijh gegaan, was de teleurstel ling zo groot geweest. Daarom ben ik zelf komen zoeken. En nu zijn jullie me nog voor. Wij wisten al, dat .de hoorn daar lag, maar w« hebben er nooit iets bij gedacht, antwoordde Jan. "We dachten, dat de hoorn gewoon 1C- Zo" het «enoeg zün voor een hui«, denkt u, vroeg Linda. Ze wil Hij schreef in spiegelschrift KIJK eens naar de tekening van die pantserwagen. Het zou er best een uit de tegenwoordige tijd kunnen zijn. Toch is hij bijna 5000 jaar oud. Leonardo da Vinci, die in 1452 in Italië geboren werd, heeft de tank ontworpen. Leonardo da Vinci was een van de knapste en intelligentste men sen, die ooit hebben geleefd. Hij is wereldberoemd als schilder, beeldhouwer en architect. Boven dien is hij dan nog uitvinder, mu sicus en man van de wetenschap. Veel van de schilderijen van Da Vinei zijn verloren aegaan. maar als je Qoit in Parijs komt, kun je daar de Mona Lisa zien. Een ander wereldberoemd werd is Het Baatste Avondmaal. Lednardo da Vinci was de eerste, die schetsen maakte voor het ont werpen van vliegtuigen, helicop ters, onderzeeboten, tank£. l°^er" lantaarns en nog een heleboel andere dingen. De ontwerpen werden in de meeste gevallen niet uitgewerkt. Het bleef bij de tekeningen, maar zijn ontwerp voor het hefschroef- vliegtuig was zo goed, dat hij had kunnen vliegen, als hij de benzine motor maar had gekend, maar die werd pas 70 jaar geleden uitgevon den. Toch is er wel een en ander uitgevoerd, o.a. een instrument, dat de voorloper was van de piano. Ook heeft hij een oliclam|> gecon- zo graag in een klein huis in de stad wonen. Het is meer dan genoeg, ver- zëkerde de man. Ze sloten het huis af en met zn drieën reden zij terug naar de stad. Naar de ouders van Linda en Jan. Zij waren er bijna zeker van tante Marie daar te treffen. De hoorn narfftn zij mee. /Inderdaad was tante Marie bij de <pude*s van Jan en Linda. En die «vondAha het eten, toen allen om de tafel zaten, vertelde de vriend van oom Freek het verbaal van de kruithoorn en overhandigde hem met een glimlach aan tante Marie, die tranen in haar ogen kreeg. strueerd, die tot in de negen tiende eeuw gebruikt werd Leonardo da Vinci was een ge nie, zijn tijd ver vooruit. Daar- door kwam het, dat de mensen hem niet begrepen en io weid hil eenzaam en verbitterd. Hij had de gewoonte in spiegelschrift te schrij ven, opdat zijn vijanden niet ge makkelijk zouden kunnen uitvin den waar hij aan bezig was. In die dagen kon het gevaarlijk zijn te knap te zijn. Op zeven en zestigjarige leeftijd stierf Leonardo da Vinei op een kasteel in Frankrijk. ^^L<>^vcu/-cC(y- Probeer ook eens of je in spie gelschrift kunt schrijven. Het gaat het gemakkelijkst met je linker hand. moet haar kuiken horen Als een kuiken van tijn moeder is weggelopen, zoals je op de eerste tekening ziet, komt mama direct te hulp, als zij haar kuiken angstig hoort piepen. Let goed gp dat „horen", want het is bewezen, dat een hen het gepiep moet ho ren. Ziet zij het kuiken alleen maar, zoals op de tweede tekening, waar het kuiken tevergeefs piept onder een glazen stolp, dan dringt het niet tot mama JCip door, dat haar kind in nood verkeert. Dt hen reageert dus alleen op het geluid. Een paar dagen geleden was me vrouw Borger jarig. Kun je raden, hoe oud zij geworden is? Tel de cijfers, die haar hoofd vormen op en je weet het. Wie was de uitvinder van de saxophoon? Welk muziekcorps bevat alleen kóperen blaasinstrumenten? Noem twee signaalinstrumenten. Geef een andere naam voor klei ne flujt. Welk instrument bezit een eigen aardige toon, die naar een neus klank zweemt? Wat is het grootste houten blaas instrument? Wat zijn pauken? Hoe heet een handtrommel die in de rand rinkelende schijven heeft? Wat zijn castagnetten? Noem étn viersnarig strijkinstru ment. Geef een andere naam voor bas viool. Hoeveel snaren heeft een luit? Noem een staand snaar instru ment. Hoeveel snaren heeft een banjo? Wat is een mandola? Hoeveel snaren heeft een mando line? Wat is een concertina? Wat is een metronoom? Noèm een Tirools slaginstrument. Wat is een harmonium? Wat betekent pronto? Waar komt da tango oorspronke lijk vandaan? •Wat is een accoord? Geef een ander woord voor trek- harmonica. Wat is een troubadour? Ha. nu zingt het in uw hoofd: vacantie! Vacantie! Straks zullen de wielen van de trein, die u ver weg zal voeren, die zang overnemen. Vacantie! Of die verte ligt op de Veluwe, in Brabant, Oostenrijk of Zwitserland de woorden verte en vacantie houden werelden van verrukking Ih zich. Nu lijkt alles nog heel gewoon, uw voeten dragen u elke ochtend nog naar school, kantoor, winkel, ze laten u draven van huiskamer naar keuken en naar de bel, die afschuwelijke bel, die straks fijn voor een week, veertien dagen of misschien nog wel langer het zwijgen zal worden'opgelegden bij dit alles weet u: straks begint de vacantie. U zou het kunnen uitroepen tegen bakker en slager, het de klant aan de andere zijde van d£ toonbank vertellen maar dit alles doet u niet. Uiterlijk gaat het leven van alle dag voort of daar geen onderbreking voor de deur staat. Bovendien, mejuffrouw of mevrouw, laat u nog niet te zeer wiegen op de va- cantiezang. want voor u met een hi hè!" van opluchting in uw hoekje bij het trein- raampjfe neerzijgt, is er nog heel wat voor u te doen. De „werkende" vrouw moet misschien zorgen, dat in haar „baan" de boel toch marcheert als zij er niet is, een collega inwerken, allerlei dingen vooruit klaarmaken e.d. en de huisvrouw, die na tuurlijk ook een „werkende" vrouw is, dient haar gedachten over duizend en één dingen ,te laten gaan Voor de poes moet een tijdelijk tehuis wor- den gezocht, misschien ook £611 prSCTISCll voor de planten. Hebt u een tuin, dan zult u 'de meeste kamerplanten daar kunnen ingraven voor geraniums e.d. betekent dit veelal ook vacantie en u zult ze fleuriger dan ooit terugvinden. Anders doet u het best ze tijdelijk bij buren of vrienden onder te brengen, al hebben sommige huisvrouwen en succes mee gehad wanneer ze -alle plan ten om 'n flinke emmer met water schaarden en ze auto matisch deden drinken door middel van draadjes, die het vocht uit de emmer overhe velden naar de planten. Vóór alles: practisch Intussenhuisvrouw of vrouw met b.b.h.h. allen moeten haar gedachten laten gaan over hetgeen „mee moet." Voor een huismoeder, die ook nog moet zorgen dat man en kinderen in de va cantie alles bij zich hebben waaraan ze behoefte kunnen gevoelen, is deze zaak na tuurlijk wat zwaarder dan Voor de vrouw alleen, maar in feite hebben beiden de zelfde zorgen. Een vacantie- koffer pakken is niet een voudig ze mag niet te zwaar worden en toch moet het nodige mee. Het beste is op een rustig ogenblik een lijst op te stellen en deze aan te vullen tel kens als u nog iets invalt, dat beslist niet mag ontbreken. Hoe die lijst er uit ziet hangt voor een groot deel af van de wijze, waarop u uw vacantie besteedt en wéér: wie de water eport gaat beoefenen zal andere kleding nodig hebben dan wie bergen wil beklim- wekketje e.d. Hierbij voegt u de koorts thermometer, die bij plotseling optredende ongesteldheden van uzelf of de kinderèn kan vertellen, dat het heus zo erg niet is of dat het wel erg is -ft en een klein reis- apotheekje; wat pleisters, vaseline, mercu- rochroom (in bos of op berg kan men al licht een schrammetje oplopen), men dient rekening te houden met de mogelijkheid van gestoorde spijsvertering en natuurlijk vergeet u vooral niet de huismiddeltjes, waaraan u af en toe behoefte hebt. De jurken leveren in onze dagen de min ste moeilijkheden op. We kleden ons prac tisch en het zonnejurkje kan, dank zij jas je of bolero gemakkelijk in een pet ja ponnetje worden omgetoverd. Heel veel plezier zult u- beleven van een jurkje van een stof, die na de was niet behoeft te worden gestreken, al was het alleen omdat u dan da delijk na aankomst in uw va cantie ver blijf uw reiskleding kunt verwisselen voor een frisse japon, die werkelijk niet gekreukt is. De rest van uw garderobe kan dan „uithangen". Die rest kan nog een paar „sjouw'-jurkjes en een enkel gekleder toiletje bevatten, maar iets héél ge kleeds zult u in de meeste vacantie-oorden niet nodig hebben. Zorg ook voor iets warms op een kille dag kunt u er behoefte aan heb- Een paar stevige sport schoenen vergeet u vanzelf wanneer u van plan fikgg wandeltochten te Voor de reis zelf raden we aan een deux pièces van niet te dikke stof aan te trekken met blouse onder het jasje, zodat u dit in geval van grote warmte kunt uittrek ken. Neemt u een sportieve jas mee plus een plastic re genjas. die gemakkelijk in een tasje kan worden gevou wen. Van de sportias zult u op kille avonden plezier be leven. Vergeet u niet een opvouwbare klerenhaak in de trein mee te nemen. U kunt uw ias dan veilig in het hoekje han gen er tegen leunen zonder gevaar te lopen het lusje stuk te trekken! Heren in gebloemde blouses We hebben het nu met eigen ogen gezien: heren, die rondwandelen in gebloemde over hemden. die als twee druppels gelijken op damesblouses. Niet alleen in de etalages van modezaken in Locarno, de luxe stad aan het Lago Maggiore kon men ze bewonderen we hebben ze echt zien dragen. En daarbij bepeinsd, dat Mevrouw Mode practisch wordt. Beginnen zulke hemden aan manchet ten en onder de armen te slijten, dan kan er heel gemakkelijk een blousje voor me vrouw uit worden geknipt. Natuurlijk zal zij er wel voor zorgen, dat h ij zich een blouse aanschaft die haar staat. En per slot, wat belet haar het slijtingsproces van meneers blouse te verhaasten wanneer zij behoefte heeft haar garderobe aan te vullen. Over het algemeen schijnt de man in zon niger landen dan het onze neiging te hebben zich kleurig te kleden. Wat denkt u van een niet meer jong en heel niet slank heertje in witte short, geel overhemd en rood flja>uje om de hals? Ook dit noteerden we tijdens onze vacantie. Dit is nu eens een practisch en toch ook mooi vacantie jurkje. Met zo'n jurkje kan men over de strapdboulevard flaneren, men kan er mee gaan theedrinken, zelfs een dineetje in een restaurant gebruiken en het grote voordeel er van is, dat het kan worden gedragen op een badpak of zonneblousje (links). Een rok, die u in staat stelt in minder dan geen tijd een strand- pakje met broek te veranderen in een echt vrouwelijk, zij het niettemin zeer zomers, tenue (rechts). de benaming een Nieuwsgierig Aagje, komt van een populair verhaal uit de 17de eeuw, waarin een nieuwsgierig meisje, Aagje, de hoofdpersoon was? de wenkbrauwen wel degelijk een taak hebben te verrichtend Zij dienen namelijk om de ogen te beschaduwen en het zweet van het voorhoofd op te vangen. Trek de haartjes dus niet uit dames! Zonnepakjes, die door middel van een kuis bolerootje of jasje in een gewoon deux- pièces kunnen worden herschapen zijn zo gemeengoed geworden, dat het de eer van een goed mode-ontwerper te na komt nog met zo iets voor den dag te komen. Een Italiaans ontwerper heeft er nu dit op bedacht: een grijs-wit gestreepte rok, die op een badpak, of een laag uitgesne den lijfje wordt gedragen en van dezelfde stof als de rok een lijfje, bestaande uit rug en twee voorbaantjes, die heel origineel, met de slippen van de rug. onder de schou der worden gestrikt. Laat men dit lijfje los hangen, dan vormt het een soort van schootje. Heel veel ziet men op het ogenblik dragen een donker blousje (links boven) op een rok vgn boerenbont, met randen, die pop pen in klederdracht, een stuk landkaart of iets dergelijks te zien geven. Horizontaal: 1. Zeevis. 7. Ondergeschikte. U. Kolfhamer. U. Stad in Zwitserland, be kend door een sanatorium. 16. Lichaamsdeel (meerv.). 18. Bijb. «guur. 19. Dorpje in Gelderland. 21. Meisjesnaam. 22. Gezwind. 23. Europeaan. 24. Latwerk. 26. Wandversiering. 27. opmerkzaam 29. Lied. 31. Stad in Duitsland. 33. Familielid. 34. stad in Noord-Brabant, waar de K.M.A. zich be vindt. 36. Bloeimaand. ,37. Romp van een beeld. 39. Treffend. 41. Meisjesnaam. 43 In het jaar der wereld (afk. Lal 44. Beurt. 46. Rivier in Siberië. 48 voegwoord. 49. Familielid. 50. Droogoven. 51. Verstand. 52. Landbouwwerktuig. 53. Water in Friesland. 54. Lol. 56. Munt in Portugal. 58. Nog meer (afk.). 60. F.inde. 62. Ergens kamperen. 65. Karakter. 67.\Grond. die bij een hoeve behoort. 69 4>i ijzen. 70. Tussenzetsel. 71. Eiland in het IJsselmeer. 74 Honigdrank. 75. Drempel. 77. Artikel (afk.). 78. Oude lap. 80. Tam. 81. Autobusonderneming (afk). 82. Vriendin (Fr 84 Bescheiden. 87. Zangwijs. 88. Gemeente in Groningen. 90. Dondergod bij de Germa nen. 91. Tegenstelling van vet. 92. Een schip bijhalen. 93. Wilddief. Verticaal: 1. Opium, toebereid om te roken. 2. Plaaggeest. 3. Rand boven de bodem van een vat. 4. Muzieknoot. 5. Rivier in Duitsland. 6. Stuk hout. 7. Schraal. J. Zijtak Elbe. 9. Voorzetsel. 10. Papegaai. 11. zwakte van het geheugen 12. Interest. 13. Pijlwortel. 15. OndeVgang. 17. In een boek opzoeken. 19. Voorzetsel. 20. Achterdeel van de hals. 23. Meisjesnaam. 25. Deel van de helm. 28. Dorp, onder Epe. 29. Vreemde mijnt. 30. Garnizoensplaats pp de Veluwe. 32. Muziekteken. dat in de psalmen voorkomt. 34. Schuier. 35. Het anker werpen 38. Gemeente in Overijssel. 39. Wezenlijk. 40. Handeling (meerv 42. Zwarte. 45. Ijzerhoudende aardsoort. Eens. Afgebakende ruimte, verschaffen tegen beta- Roofvogel. Telwoord. Kleefmiddel. Soort van hert. Koraalkruid. - Hevig. Haarkrul. Leger (Fr.). Kloosterzuster. Korte degen. Tritel van Turkse land voogden. Als 51 hor. Altijd groene heester. Boomloot. Eretitel van edellieden in Spanje en Italië. Als 22 hor. Vierhandig dier. Afkorting van selenium. Soort van onderwijs (afk Oplossingen van deze puzzle moeten uiterlijk Donderdag a s. in ons bezit zUn. Voor«oe<)« oplossingen worden een prU» van ƒ5.— en twee prUzèn van 2.56 beschikbaar gesteld. Op het adres vermelde men: "uzzlerubrlek. Over deze rubriek' wordt niet gecorrespondeerd. Op de prijsvraag van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen waarin werd gevraagd een technisch verantwoorde pan, die tevens geschikt is voor gebruik op ta fel, te ontwerpen, zijn ruim 70 inzendingen binnengekomen. Hoewel aan de meeste hier van zeer veel zorg was besteed, heeft de jury tot haar leedwezen toch geen der in zendingen kunnen bekronen, aangezien ook- aan de beste nog vele bezwaren kleefden van warmtetechpische, huishoudelijk tech nische. productietechnische of aesthetische aard De acht beste inzendingen zullen evenwel tentoongesteld worden in het In stituut voor Ihdustrlële Vormgeving te Am sterdam, waar voor de inzenders gelegen heid zal bestaan in contact te treden met fabrikanten. Dat is juist de vloek van de boze daad. Dat zij voorttelend steeds het boze moet voortbrengen. Schiller. Oplossing Kruiswoordpuzzle De oplossing van onze kruiswoordpuzzle van vorige week ls als volgt: Horizontaal: 1 Omstreek. I Spannend. II Netel. 16 D.w. 17 TR 18 Neger. 19 Tien. 20 Lea. 21 Een 23 Bede. 24 Wel. 25 Kanselier 37 Lei. 28 Ar 30 Til. 32. H G. 33 Bel. 34 Regie. 35 Ree. 37 Eros. 40 Neg. 42 Rein 44 Nestels 47 Maandag 49 Oever. 50 Bagno 51 Haarlem. 55 Titelen. 69 Edam. 60 Vee 62 Mede. 63 Lek. 64 Lemma. 65 Mes. 66 V D 69 Rib. 71 G.T 72 Een. 74 Voor slaan 77 Are 78 Trom. 80 Spa. 81 Eis. 82 Snel. 83 Ieren. 85 E.a. 86 m.d. 87 Lente. 88 Engeland. 89. Aanstaan. Verticaal: 1 Ontwaken. 2 Meier. 3 Stel. 4 Ten. 5 R.L. 6 Eden 7 Kwasten. 8 Stellig. 9 Prei. 10 Nn. II Neb. 12 Egel. 13 Neder. A4 Dieiglng. 30 Las 22 Nes. 26 Eigen. 29 Besomen. 31 Ver noemen. 33 Bos. 36 Eed. 38 rT» 39 AlVeB. 41 Magie 43 Ia. 45 tel. 46 Sem. 47 Mat. 48 Ant. »1 Helvetië. 52 A D. 53 Aal 54 GemlsJSS Les. 57 Ed. 58 Nestelen 60 Verraad. 81 Emblema, gJ Deren 68 Los. 70*Pas. 71 Greta. 73 Norg. Open. 76 Alda. 77 Anna. 79 Mee. 82 Set. 64 Wl. 87 L.S. Het meisje is echt, dat kun je zo wel zien. Het konijn, dat zij op haa- armen heeft, is niet echt. Evenmin als de kabouter, de bi) en het aapje echt%zijn. De figuren zullen een plaatsje krijgen op een Pier der Fantasie, in Ramsgate, die op een bijzondere manier verlicht zal worden. EEN KUCHENQE KIST Voor het eerst de lucht in Vijf mannen bleven er op een af stand naar staan kijken. Twee lie pen door en één klom er in. Hij startte de motor. Na veel gekuch en gesputter begonnen de propel lers te draalen. De man in de kist gaf een teken en het vliegtuig gleed op eed soort rails naar be neden. De snelheid werd groter en ook de propellers draaiden sneller. De kist schudde en schok te en daar was de kist even los van de grond! De vijf mannen konden hun ogen nauwelijks geloven. De hel per van de piloot rende naast het vliegtuig, maarhet steeg boven zijn hoofd. Het vliegtuig was twaalf seconden in de lucht ge weest. Met een bons en een schok landde het daarna in het zand. Dit wasde eersle vlucht met een vliegtuig. De piloot was Or- ville Wright en zijn broer Wilbur had hem geholpen Diezelfde dag ondernamen zij nog drie vluchten en de laatste duurde, bijna een halve minuut/ Vlucht van 12 seconden Op een koude Decemberochtend van het jaar 1903 beklommen zeven mannen een flinke heuvel in Noord Carolina. Op de top uqn de heuvel stond iets, een vliegtuig. i ZATERDAG 5 JULI 1952 TWEEDE BLAD - PAGINA 3 I een sïramml arm kwamen we de eersten tegen. Ze brachten maakte een^uioinè^net SI biauwe kwartiermuts en wie blootshoofds ging "ihïïf. Tl?"LT.êLde «"«tam van een oude cavalier. Hun slecht zittende r van een plooi meer zelfs niet meer de indruk van „ir. 7 - B vail CCI1 uuue LRV wil i h u pantalm:s van «kke ruige stof. waarin geen ïltol ™ap lpef' aanvoerften tegen Hitlers Wehrmacht. een leger, dat nog maar voor een kwart was gemobiliseerd, dat slechts mftest vechten met geweren en hchte kanonnen en dat bestookt werd met de artillerie, die voor datzelfde leger heïft deze ex e,Skoda-fabrieken. fleste beschikking van het lot heeft deze ex-generaals verdreven naar een uithoek van Duitslépd. Sedert vier fa/ ion 1? pU rf fei jb'J Coesf^ld" dat tpr hoogte van Winterswijk ligt. een leven, dat nauwelijks die naam mag dragen. Maar zij dragen de heroïeke gelatenheid van de soldaat, die zich onder alle omstandi. 'n. Zij hun lot met onder alle omstandigheden weet - r Xan verbittering. Uit hun gezichten spreekt de berusting van hen in wier bestaan de ploegschaar van het leven diepe voren heeft getrokken. te schikkei tonen geen s Generaal Dimitrye Zivkovic, de com mandant van het leger dat de hoofd stad Belgrado moest verdedigen toen Hit ler het Joegoslavische volk naar de keel greep, zit tegenover ons. Hij ia de hoog ste in rang in dit generaalehuls. Hij is de enige, die onberispelijk gekleed gaat. maar dat houdt geen verband met zijn vroegere positie. Uit de erfenis van zijn broer, die in ballingschap te Parijs is ge storven. kreeg hij een CQstuum. Hij ver telt in het Frans de hopelozé taak waar voor het Joego-Slevische leger in 1941 «tond. van de moorddadige aanvallen van de Stuka's. die drie dagen lang boven Bel grado vrij spel hadden en het „Strafge richt" van de dollemannen uit Berijn vol tooiden. na afloop waarvan 17.000 be woners dood onder het puin .of op de straten lagen. Van alle kanten werden de verdedigers van de hoofdstad aangeval len. Zti. rhe de strijd overleefden, gingen naar de. krijgsgevangenenkampen. Wie na de oorloe w:lde terugkeren kon dat doen, maar er warén duizenden die Tito's com munisme niet lustten. Zij traden In En gelse militaire dienst of zochten in de Nieuwe Wereld een bestaan. Ook de ge neraals op het kasteel Varlar kunnen van daag de dag nog hun schamele bezittin gen pakken om naar huis te gaan. maar zii doen het niet. Zij. achten zich gebon den aan de eed van trouw aan hun ko ning. die hun ballingschap elders deelt onder omstandigheden, die niet zoveel van de hunne verschillen. Zes weken geleden heeft een van hen de ballingschap opgegeven. Dc dokter had hem verteld, dat hU nog maar enkele maan den had te leven. Dagen lang kwelde hii eün geweten met de vraag wat hem te doen stond. IIU besloot terug te keren, want welk lot hem ook wachtte, hli had de ze kerheid dat hU in zijn eigen land zou wor den begraven. Zii die achterbleven hebben hun kameraad die in Joegoslavië wilde iterven. zwijgend maar vol begrip uitge leide gedaan. En toen zijn ze teruggekeerd naar hun kafê' kamérs met de antieke bedden boven elk waarvan een vergeeld portret van ex-koning Peter hangt, kamers waar de bedrijvige hand van een schoonmaak ster nimmer komt en waar een samenge raapt stelletje meubels geen spoor van gezelligheid brengt. Welk comfort, zo vraagt men zich af. kunnen de voorma lige generaals vari het Koninklijk Joego slavische leger zich verschaffen van de twaalf Mark per maand die zij van hun voormalige vijanden ontvangen? Dat be drag is in de eerste plaats nodig voor de was en voor het maandelijks busretourtje naar Coesfeld. waar men zich een pot lood of een perfhouder en papier aan schaft voor het schrijven van een brief die via omwegen bij hun vrouw of kinde ren terecht komt. Van die twaalf Mark. die het ministerie van sociale zaken te Dusseldorp uitbetaalt, kunnen zij geen bokkesprongen ^naken. Ze hebben het roken noodgedwongen afgeleerd maar een sigaar, die voor hen, een bijna onbereik bare weelde betekent, wordt bekeken en zorgvuldig opgeborgen. Met een hoffelijke, in het Frans uitgesproken dankbetuiging, wordt een vriendschappelijke daad be groet. Zij zijn dankbaar voor iedere kleine geste. Soms omtvangen zij een pakketje van landgenoten, die in Den Haag. in Am sterdam of in Engeland wonen. Maar toch voelen ze zich vergeten mensen. Enkelen hunner hebben er al lang in berust, dat zij hier hun leven zullen moeten beëindi gen. Samen tellen ze meer dan 2000 jaren cn reeds, enkele malen is de lijkauto naar Paderborn gereden, waar voor de Joego slavische D.P.'a een hoek,op het kerkhof is gereserveerd. De ene dag verstrijkt gelijk de andere. Er is weinig le lezen en de aankomst van een krant uit Joegosla vië. die via een omweg naar Coaafeld komt. is op zichzelf een gebeurtenis En evenzeer i« het een gebeurtenis wanneer er een journalist komt, die belang stelt in hun lot. rats. de jongste der officieren, is fourier er brengt de kopjes rond. Hij is 59 jaar er heeft nog gediend in het Oostenrijks-Hon gaarse leger uit de vorige oorlog. Het is een man met donkere, fonkelende ogen. die uit stekend Duits spreekt. Ook hij heeft geen illusies dat hij ooit naar Joegoslavië zal terugkeren, tenzij misschien, dat er opnieuw een oorlog komt, die het communistische re giem zou wegvagen. Kolonel Scharats kent geen zelfbeklag, hij weet nog vrolijk te lachen maar Zijn*gezicht betrekt als hij over de toekomst spreekt. Er is zo weinig licht aan de horizon. Intussen hebben generaals plaats genomen op de vele söfa's. die langs de wanden staan. Berusting staat op hun gezicht te lezen. Er zit een kleine generaal van de genie met knevel en puntbaardje, die ons vrien delijk aankijkt en wie een vraag op de lippen schijnt te branden. Het is zo lang geleden dat iemand belang stelde in hun lot Toen Duitsland capituleerde en de Joegoslaven waren ondergebracht in (n kamp bij Osnabrück. stonden ze in het mia- delpunt van de belangstelling. Ze kregen Engelse rantsoenen, ze discussieerden uren lang over toekomstplannen. Maar het ra dicale communisme van Tito in de eerste jaren maakte hen huiverig om terug te ke ren Ook nu Tito een nationaal-communist is zijn de omstandigheden nauwelijks ver anderd. Sedertdien zijn de duistere wol ken niet weggetrokken. Nu xltten ze hier in een verlaten oord. Hun heugt de dag bijna niet meer dat de auto's der geallieerden by het slot stopten. De laatste keer werd hun meegedeeld, dat er nu een andere regeling was gekomen en dat voortaan de Duitsers voor hen zouden zorgen, hetgeen wilde zeggen dat zy het genadebrood van hun voormalige vyand zouden eten. Genadebrood? Ze eten droog brood met koffie van gebrande tarwe. Des middags stamppot. Drie sneetjes brood, een Tn de salon, geornamenteerd met ver- geten jachttrofeeën en wapens van de geslachten, waaraan de vroegere bewoner van het huls Fürst zu Salm-Horstman i6 geparenteerd werden we vporgesteld aan het gezelschap. Het was omstreeks vier uur in de middag. Er werd zwarte koffie ge schonken, afkomstig uit een pakketje van een vriend uit Zwitserland. Kolonel Scha- Van tijd tot tijd een spelletje schaak. Van links naar rechts generaal Stanojlavitich generaal Dedinac, kolonel Scharats en kolonel Neschitsch. Generaal Desan Ilic (rechts) die zijn tijd kort met schilderen toont generaal Marin- kovic (links) het uniform, dat htj droeg toen hij krijgsgevangen werd gemaakt. minuscuul stukje boter en een eindje worst nen het avondeten ms ziet men ze feitten op het terras van een uitspanning in de buurt. De waar din wisselt enkele woorden met hen Ze vraagt nooit wat de heren drinken willen, want ze weet dat hun portemonnaies leeg zijn. Ze i-ustenf.even uit en wandelen ver der. meestal ln het bos. dat kasteel Varlar omringt. Dat is hun enige vertier, behalve het maandelijkse tochtje naar Coesfeld. Maar ook daar raakt men een keer uitge keken. Rusten doen ze wel. maar die rust is de aanvulling voor de weinige kracht die in hun schamel^ maaltijd zit. Ze hebben geleerd afstand te doen van de grote en kleine dingen, die 't Jeven kunnen veraan genamen: een schouwburgvoorstelling, een stevig maal, een prettig zittend pak. Dat alles hebben zij gekend. Men kan het zien aan de enkele foto's, die zij op hun reis van het ene kamp naar het andere hebben we ten te behouden. Nu zitten ze stil voor zich heen te kijken. De lust tot schaken kaarten of andere bezigheden om de tijd te doden is nagenoeg verdwenen. Zelfs de lust om te praten is er niet behalve wan neer er werkelijk iets te vertellen is. Een hunner, brigade-generaal Desan Elic, schil dert. Ook diviziski djeneral Dimitrye Pre- tiic heeft nog wel enkele liefhebberijen. Kennissen uit Skoki kring zitten ze zwijgend om ons Ongemerkt proberen we hen te monsteren, te doorgronden welke tragiek Het merendeel der generaals op het bordes voor de hoofdingang van kasteel Varlar. Voorste rij, vierde van links leger-generaal, Dimitrije Zivkovi c, de verdediger van Belgrado. ^nniinrni!imi!!iuniiiin!!iiiBiiiiiiini!i«Bi!8iiM!fflimiiiiwii5itninii!i»m,TWi!i«OTBir, In het kasteel Varlar bij Coesfeld (W.-Duitsland) wonen onder ar moedige omstandigheden 26 gene raals en zeven kolonels van het voormalige koninklijke Joegoslavi- sche leger. Hun eed van trouw aan ex-koning Peter II. die in balling- S i schap leeft, gestand doende, weige- ren zij terug te keren onder het y g communistische regiem van maar- q j schalk Tito. Zij leiden, vrijwel ver- g geten door de wereld, een somber i bestaan. Sfci!WJ^i!iin!ii:i»«itiii(it!wn?nn!i:ni^:;T!initiiii.ii;:n!niEH.',ii;ui:ikii:ië3rui!E'Jii;:L'aja er achter hun vriendelijke blikken schuil gaat. Plotseling staat er een van hen op en loopt naar ons toe. Hij stelt zich voor: generaal Cavrilo Marinkovic. „J'ai connu un de vos compatriotes" (Ik heb een van uw landgenoten gekend) zegt hij. Le maré- chal Winkelman, voegt hij er aan toe. Het was een dappere officier zegt hij. want hij ging vrijwillig in krijgsgevangenschap. We zaten samen in de vesting Konigstein en later in Skoki bij Posen. Iedere morgen de den we gymnSstiek. Daar was ook de chef van de Nederlandse generale staf en zijn broer, maar ik weet hun namen niet meer Kolonel Scharats komt er bij staan. Hij herinnert zich nog dat een van de Neder landse officieren in het Frans een v dracht had gehouden over de Nederlandse schilderkunst. Ik geloof, zegt kolonel Scha rats. dat het een generaal was, die 'n com mando had op Java. Voor één der bewoners van kasteel Varlar is het verblijf niet zo tragisch. Generaal Ivanovic's vrouw, ^en Russin, werd door Tito na zijn rebellie met de Kominform, uit het lgnd gewezen. Zij heeft zich onmiddel lijk op weg begeven naar Coesfeld. waar zij haar man gezelschap houdt. De anderen hebben dat geluk niet gehad. Zij weten niet hoevele malen zij nog op 6 September de verjaardag van ex-koning Peter in balling schap zullen vieren. Een zeer belangrijke uitspraak (Van onze financiële medewerker) Mep herinnert zich de geruchtmakende uitspraak van de afdeling rechtspraak van de Raad voor Rechtsherstel, waai by ook zy. die met 'B adresgeving Joodse stukken had den gekocht en van de fa. Lippman. Rosen thal en Co in ontvangst hadden genomen, als niet te goeder trouw worden aange merkt en dus tot teruggave van de stukken verplicht zouden zijn. Na de vroegere uit spraken. welke ook merendeels ten gunste van de zg. gedepossedeerden waren, deed bovengenoemde beslissing de maat overlo pen en het heursbestuur besloot, zoals men weet. de beurs te sluiten. Er is toen na een week een regeling getroffen, waarbij de mi nister toezegde de bepalingen nog eens te zullen bezien en hoger beroep mogelijk te maken. Intu«sen zijn er tal van "voorstellen ge daan om de kwestie met de vroegere en de nieuwe eigenaars van de geroofde Joodse stukken te regelen. In de pot, voor dit doel gevormd, zit al een groot bedrag Men sehat het op ongeveer 230 millioen gulden, zijnde ca. 61 procent van de lotale Joodse vorde ringen en er ontbrak dus nog een slordige 140 millioen gulden, waarin op de een of andere wijze moest worden voorzien. Een sehfkking tegen een zeker percentage heb ben de gedepossedeerden afgeslagen. Men wil het volle pond. hetgeen, algemeen ge sproken. ook moet worden gebillijkt, ook al zijn alle vorderingen, bij „Rechtsherstel" in gediend, niet even bewonderenswaardig. Nu komt er een kans. dat partijen elkaar spoediger zullen vinden Want zoals men heeft gelezen, zijn de Nederlandsche Bank en de fa. Albert dc Bary te Amsterdam ver oordeeld om voor het Duitse papier dat zij destijds in ruil voor guldensacticf aan de zg „roofinstituten" hebben overgedragen, gave In Cairo cn Alexandrië slaat van bele£ In Cairo en Alexandrië is gisteren de staat van beleg afgekondigd. De politie patrouil leert In de hoofdstraten en het hoofdbureau van politie deelde mede. dat extra veilig heidsmaatregelen zjjn genomen, maar dat „overal absolute kalmte heerst". Officieel is meegedeeld, dat Serag el Din Pasja's huisarrest dat na de ongeregeldhe den op „Zwarte Zaterdag" in Januari j.l. was opgelegd, is opgeheven. De minister van binnenlandse Zaken. Mohammed Hasjem Pasja, is door premier Sirry Pasja tot censor-generaal benoemd. Hasjem Pasja verklaarde: „De regering is voornemens de perscensuur binnenkort zo te verzachten, dat de kranten en de lezers haar bestaan nauwelijks zullen vermoeden." Schilder oorzaak van brand in meisjespensionaat De brand in het meisjespensionaat „Re- gina Coeli" te Vught is volgens de politie ontstaan door het gebruik van een gas- olinevergasser bij het verfafbranden aan de dakkapellen. Dit is door de recherche van de gemeentepolitie vastgesteld. Tegen de betrokken schilder, de 60-jarige T. uit Vught is proces-verbaal opgemaakt Naar een voor zichtige raming zal de schade ongeveer 800.0 belopen. Nederlandse guldens terug te betalen, sa men tot een bedrag van ca. 66 millioen gulden, vermeerderd met rente van 1 Juni 1951 af. wat wil zéggen, dat er nog 2 mil lioen bijkomt. Natuurlijk moet de Staat hier weer voor opdraaien, maar in elk geval i« er thans v.oor de gedupeerde Joden ca 300 millioen gulden beschikbaar en ontbreekt er nog „slechts"' ca 70 millioen gulden, een bedrag, dat klein is. als men bedenkt, dat de kosten van „Rechtsherstel" tot dusver reeds meer hebben bedragen en er duizen den processen lopen, die handen vol geld kosten. En voor de Staat zou het een bezui niging betekenen, als „Rechtsherstel" kon worden „opgedoekt". Van meer belang echter is, dat aan de Joodse slachtoffers recht kan worden ge daan. zonder dat nieuwe slachtoffers wor den gemaakt. En dat vocy beurs en beurs mensen een ernstige bedreiging zou weg vallen. Tropische atmosferen in Rijswijk Wie eens kennis wil maken met tropische temperaturen moet maar eens naar Rijs wijk bij Den Haag gaan. Daar is nl. een la boratorium van TN O. gevestigd waarin twee zgn klimaatkamers worden gebouwd. Het zijn een ..schimmelkamer" en een „tro- penkamer", In de .schimmelkamer wordt een vochtig warme atmosfeer geschapen, waar door de groei van schimmels er zo gunstig mogelijk wordt. Hierin worden allerlei ge bruiksartikelen en materialen geplaatat om te zien. hoe zij zich onder dtrnelijke om standigheden louden. In de tropen zijn dit normale atmosferische toestanden en wat men daarheen "wil leveren, moet er natuur lijk tegen bestand zijn. In de tropenkamer bootst men de temperatuurverschillen r.a. die in tropische streken kunnen optredpn. Hier is het dus niet om de schimmels ie doen, maar om de gevolgen, die optreden bij een voortdurende afwisseling van hoge -iaz- age naehttemperaturen zoals in da minder vochtige tropische streken veel voor komt. De vraagsjjikken. die men heeft te onderzoeken, zijn wat men i iet doen i weefsels, hout e.d. onaantastbaar te maken r sehimmels. welke lijm bestand is te gen een hoge vochtigheidsgraad en tegen voortdurend krimpen en uitzetten van con structies: verder welke metalen en venoin- dingen het best tegen roesten en corrosie bestand zijn en ten slotte welk isolatiema teriaal zijn goede eigenschappen niet ver liest onder invloed van vocht en schimmels. De beide kamers zijn van staal gebouwd n staan door mjjidel van een luchtsluia in erbinding met de overige ruimten van het laboratorium. Zij zijn omgeven met een 5 cm dikke laag glaswol voor de isolering en zij meten elk 50 kub. nieter ln de «ehim- melkamer wordt per uur 550 kub m voch tige lucht gepompt, terwijl de luchtcircula- tle in de tropenkamer niet minder dan 4060 kub. meter bedraagt. Eenvoudiger bloemennamen Bloemenkwekers hebben sinds jaren de ge woonte nieuwe variëteiten te noemen naar personen, waarbij zij dikwijls titels en voor namen evbij vermelden. Dit is erg hinder lijk en aan deze gewoonte zal éu een eipd komen, dank zij een besluit van het Inter nationale Botanische Congres. Voortaan zal men slechts eenvoudige namen mogen ge ven. die bovendien geen aanleiding mogen zijn tot verwarringen. Van iedere bloem soort zal een .ijst, van erkende namen wor den gepubliceerd. Voor rozen en deohi- niums bestaan deze lijsten reed» die 19 OOtt namen bevatten.' Teken aan de uand Van Roessel niet tegen Rapid Voor de wedstrijd tegen Rapid. Dinsdag avond 8 Juli in het Olympisch Stadion te Amsterdam, is het Nederlands Olympisch elftal als volgt samengesteld doel: Kraak, achter: Odenthal en Alberts: midden Wiertz, Terlouw en Biesbrouck; voor: v. d Kuil. Bennaars, Van Melis. Mommers en Clavan. Reserves Landman. De Jong, Van Schijn- del. Hendriks en v. d Tuijn. TN T he Ernstige trambotsing in Stockholm Meer dan dertig mensen zij gewond ge raakt toen gistermorgen om acht uur twee Stockholmse trams met elkaar in botsing kwamen. Twaalf ambulwnce-auto's reden na het ongeval heen en weêr om de gewon den naar een drietal ziekenhuizen te bren gen. Beide trams waren vol met mensen, die onderweg waren naar hun werk. Ruim twintig mensen zijn naar ziekenhuizen ge bracht. Een aantal hunner was ernstig ge wond. Een der trambestuurders heeft beide benen verloren. Thans blijkt, dat veertig mensen zijn ge wond. van wie sommige zeer ernstig. De ene tram bestond uit drie. de andere uit twee wagens. Zij zijn met zo'n grote snel heid op elkaar gebotst, dat alle wagens in elkaar werden geschoven. Lectuur van en voor Lieftinek Minister Lieftinek heeft bij zijn afscheid nog een bijzonder souvenir meegekregen. Het zijn alle Wetsontwerpen, die hij bü de Tweede Kamer heeft ingediend met de bij behorende memories van toelichting, voor lopige verslagen, memories van antwoord, plus het woordelijk verslag van de discussies er over in het parlement. Tezamen bestaat deze lectuur uit zeventien dikke, zware delenl Prof. Lieftinek heeft deze aanwinst voor zijn bibliotheek meegenomen naar Turkije. Hii wil daar immers in rustige be zinning voor zichzelf nog eens nagaan of hij zijn werk goed heeft gedaan en dan is het gemakkelijk als hij alle stukken bij de hand heeft^. Het stadhuis van Bolsward verrijkt Donderdagmiddag heeft de staatssecreta ris van O. K. en W.. mr Cals. in het stad hui» te Bolward vijf glas-in-loodramen ont huld, in regeringsopdracht vervaardigd door de Friese kunstschilder Cor Reisma. die hiermee als glakenier debuteerde. Zij sym boliseren enige hoofdmomenten uit dé on geveer 500-jarige historie van Bolsward als zelfstandige stad. Staatssecretaris Cals zei in een toespraak, het mede als een taak van de rijksoverheid te zien om kunstuitingen niet op één plaats te concentreren, maar over het gehele land te spreiden. Een nieuwe geest heerst dus in Den Haag, waarvan, aldus burgemeester Bruinsma, als één der eerste gemeenten Bolsward heeft geprofiteerd. LTET leven, wemelt van „kampioenen" op allerlei gebied, maar een oud-internationial kampioen optandem-driev ieler is stellig in ons land een unieke verschijning. En het behoeft wel geen betoog, dat de 83-jarige mr C. H. Thibout te Naarden, telg uit een oud Zwols geslacht en gewezen bankier, die de hele (thans voor ons gevoel zo belachelijk ouderwetse) opkomst van onze wielersport meemaakte, kostelijke her inneringen aan een wonderlijk ..toen" kan ophalen. Wie weet er nog iets van onze eerste grote wielerfiguur van internationale betekenis Emile Kiderlen, die maar eventjes op de hoge bicycle op massieve banden de afstand RotterdamLeeuwarden, d.w.z. on geveer 260 km in 24 uur aflegde? En wie zou er niet lacher? om het oer-komische ver loop van bepaalde wedstrijden; nog zó primitief, dat ze bijna als een Carnavalsgrap aandoen van de eerste Nederlandse wegwedstrij den, toen mr Thibout met zijn &ude school vriend baron Van Pallandt op de „Tricycle" onder auspiciën van „Het" Ateemeen Ne derlands Wielrijdersverbond'(t»en nog on zijdig) een stroom van gouden medailles veroverde. Men noemde een „vélocipède in nog een „machine" en het zonderlinge ding met de twee zadels, de reuzen achter wielen. alsmede het kleine voorwiel (na tuurlijk op massieve banden, want de op zienbarende pneumatische band wös nog niet uitgevonden) verdiende dit woord ln ieder opzicht. „Het parcours van 100 km leidde via Amersfoort. Ede. Velp en Zutfen naar Apeldoorn, waar een A'damse deputatie met een krans met zwart-rode linten reeds het hoofdstedelijk koppel Bruinier—Hartnib- brig, van welks overwinning men vast ivertuigd was, stond op te wachten. Van jangmaking had nog geen mens in 1888 ge- loord en de Amsterdammers huldigden het principe: trappen maar. We hebben de kop hoyjten de kop Thibout glimlacht even en gaat dan verder: „Wij lieten ons ong. 70 km trek ken. Onderwijl deed Van Pallandt het grote werk en ik spaarde mijn krachten voor de eindspurt dat was zo'n beetje een stil zwijgende afsprapk tussen ons. Je had de gezichten van die Amsterdammers met hun krans eens moeten zien, toen wij er het sterke tweetal ten slotte geheel uitreden en als eersten passeerden! Daar begrepen ze nu letterlijk niels van. Hun favorieten had den de hele strijd de kop kunnen houden en nu juist dat laatrie stukje Ach ja, die goede oude tijd Mr Thibout toont ons een vergeelde foto van de grote nationale en internationale wielerwedstrijd te Nijmegen op 6 en 7 Augustus van het jaar 1886 Op de vlakke zandbaan staan vijf hoge fietsen (reuzen- voorwiel, klein achterwie;) met hun berij ders gereed voor de start. Op de voorgrond Edo J. Bergsma uit Grouw (voorzitter der jury en „de" man van de ANWB) samen met jhr F. A. V. de Stuers, commissaris van afrit, die „in stijl" wilde blijven en daar om maar in wit jockey-costuum was ver schenen De vinger van mr Thibout wijst naar zijn eigen naam op het oude programma, dat hij ook nog bewaard heeft. Hij behaalde slechts een derde plaats, „warft Van Pal landt was er niet bij en zonder/hem was ik niets." Maar de Dclftse studentlEmile. alias „Pim" Kiderlen (reeds kampicfen van En geland op de één-persoons-drfewieler), le verde op deze twee dagen uniefke sportpres taties, die hem stellig thans eefi wereldnaam bezorgd zouden hebben. Acrobaat en kunstrijder HIJ stak met hoofd en schouders boven alles uit. Tedere wedstrijd werd door hem met glans gewonnen. Soms stond hij H. Thibout merkwaardig kampioen m'et zijn toestel stil, zette zijn voet op een paal en gaf kalm een rondje voorgift om zijn tegenstanders daarna nog te verslaan" aldus mr Thibout. „Ook reed hij ere-rondjes op één wiel. wipte van de pedalen op het zadel van de hoge bicycle en reed staande of verrichtte achterstevoren op zijn fiets de wonderlijkste toeren." Om 2 uur startte hij de eerste dag voor de internationale wedstrijd op driewielers (5000 meter) en werd eerste. Kort daarop won hij weer het meesterschap van Nederland (7000 meter). Om kwart voor vier begon hij sa men met de Belgische kampioen E. de Beu- fcelaer de race voor tweepersoonsdr.cwieiers en sleepte weer de gouden plak in de wacht Zo bleef het ook de volgende dag: de 1000- meter rit voor tweelielers was weer voor Kiderlen en de 5000 meter voor twee-per- soons-driewielers eveneens. „Hij was een geweldenaar." aldus onze gastheer half in gedachten. terwijT hij het programma ter zijde legt. Ons oog glijdt nog even over de reeksen eostuum-aandui- dingen der verscheidene renners: rood blauw, grijs. tricot zwart, sjerp geel. blauw wit. wit met rode biezenhet moet met recht een bonte vertoning geweest zijn. De „gevaarlijke" boer f)VER bont gesproken ln die dagen ging het in de gemeenteraad van 01- debroek ook bont toe. Het gebeurde in hetzelfde jaar en mr Thibout weet zelfs nog de naam van de boer, die als eerste te Wezep een houten fiets van de smid Burgers in de Korte Bisschopsstraat te Deventer gekocht had. Dit toestel met houten wielen en ijzeren banden, waaraan achteraan ean grote oliebus bungelde, opdat men af en toe even kon „doorsmeren" (kogellagers waren er nog niet) maakte de figuur van boer G. J Puttestetn uitermate „gevaarlijk". De raad van Oldebroek had er reeds menig maal een hartig woordje over gezegd eriHoen de burgemeester in eigen persoon door Put- testein aangereden werd, was het „weila tjes Met algemene stammen werd een ver ordening aangenomen: „Het vélocipède- rijden in de gemeente Oldebroek is verbo den". De Zwolse wielerclub Celeritas. welka leden, voorafgegaan door een trompetter, op hoge bicycles hun tochten maakten, ver droot dit zeer. Men kon nu niet meer van Zwolle naar Katerveer en daar via de IJsselpont het Gelderse in. zodat men zich genoodzaakt zag, grote stukken om te rij den. Thibout en Van Pallandt gingen na mens Celeritas eens met Putteitein praten en werden al spoedig goede vrienden met hem. Besloten werd. vader Van Pallandt als lid van Gedeputeerde Staten te bewegen een request op te stellen. Aldus geschiedde en het besluit werd als strijdig met het al gemeen belang vernietigd. Naar het verhaal wil heeft Puttestein daarna, gezeten op zijn fiets, een ere-ronde voor het Oldebroekse stadhuis gereden, waarbij hij het woedende college van B en W de gehele lengte van zijn tong liet bekijken Ja, het geheugen van mr Thibout is nog uitstekend en hij moet toegeven dat de vélocipèdes in de oude tijd werkelijk niet zo ongevaarlijk waren Vooral de hoge bi cycleshii is er ook wel eens mee over de kop gegaan („ik heb er miin neusbeen mee gebrokendaar dank ik nog mijn dikke neus aan.") En zijn oudere broer, die in een stil laantje met hem een race be gon. reed een hondje aan: Gevolg: een her senschudding en ettelijke weken bedrust. Maar al deze dingen kunnen toch niet wegnemen, dat we met een glimlach mr Thibout verlaten: glimlachend ook om het plaatje van het hele oude fietsje dat vader Thibout in 1865 bij rijtuigmaker Boesemans te Zwolle voor een oudere zoon liet maken. Deze draisine (zonder pedalen) staat nog tn het gemeentemuseum van Zwolle al» u eens in de buurt komt, moet v haar maar eens gaan bekijken. Planter vermoord door Indonesische rovers (Van onze correspondent te Djakarta) Een bende van onbekende sterkte heeft Woensdagavond een overval gepleegd op de ubberonderneming Tjlkadoe. nabij Rankas- bitoeng in het Bantarase. welke onderne ming eigendom is van de Britse firma Francis Peek en Co. De Nederlander A. H. Brand (eerste em ployé op de onderneming) werd hlerbtf, toen hy met vrouw en twee dochtertjes van vier en vyf jaar wilde vluchten, doodge schoten. zyn vrouw, die door een kogel In de wang was gewond, heeft met de belde kinderen enige uren in de rubberhosten rondgedwaald. Zy 1» later naar Djakarta vervoerd en daar In het Carohiselekenhuls opgenomen Verder werd nog een employé door een kogel gewond. Drie woningen zijn door da bende leeggeroofd. Wat van het interieur niet werd meegenomen, werd echter ver* nield. De fabriek bleef in tact. De heer Brand, die 42 jaar oud waa, ta Donderdag te ïlankagbitoeng begraven.

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 4