1 fl Er is plaats Neem per man steeds driekwart kan! Stichting Gouda-Week iVii ook een kistje in miniatuur A. Th. I'olel Hand draaier M. MÖLS Reeuwijker neemt heel „kruithuis" mee naar Australië Het ene huis uit en het andere in Programma Koninklijk bezoek aan Gouda 4 Tijdelijke Prijsverlaging v. f 1ÖÖ0.- FLINK MEISJEj s Garaga Zijderhand en v. d. Berg 5 Kaptein Mobylette Mededeling. JONGENS JONGENS mannelijke Kantoorbediende NET PERSOON PANDA EN DE VEBD W r Emig, RE1SSEIZ0EN 1952 Llskoud pff/A'n mm Aantrekkclijkt functies bf Leger en Luchtmacht Ook voor U! Coupon „De Steenhouwer" FLINK MEISJE Tel. 250 Moerkapelle A IV.V. Afderlaiidsolip Schoen- en Lederfabrieken BATA-BEST. AANKOMEND CORRESPONDENT (E) ranten uit Goudse streek „Misschien valt er in Victoria nog wat te jagen AT (T) AAR ANNEER T. GOEDEWAAGEN ZONEN Mensen in hun werk (78) Verhuizer moet van alles kunnen Koningin vijl uur in onze stad Goudse spetters Jongens f 'Ingezonden Stukken V EERSTE BLAU - PAGINA 4 GOUDSCHE COURANT ZATERDAG 12 JULI 195 Een écht Coca-Cola kistje voor Uw miniatuurflesjes I U hoeft er slechts 15 gemerkte kroonkurken voor in te leveren en men zal U erom benijden. Let op het rode flesje onder het kurkschijfje van sommige kroonkurken En zie zo gauw mogelijk het kistje te krijgen I t Verbaast me steeds Keer hoe V dat volhoudt elke dag er op uM en alttfd so vroeg op Mevrouw, dat ia mijn geheim, maar onder ons gezegd ERKEND BOTTELAAR: Zijerygld s Limonsde-lndusiria N. V. - Juharastramt 2 Alphen ëfd Rijn In October t.s. begint de opleiding aan de Onderofficiersschool (O.O.S.) te Weert. Hiervoor komen in aanmerking jongelui van 16-20 jaar, in het bezit van M.U.L.O.-diploma of getuigschrift Ambachtsschool of vakopleiding (b.v. radioschool) of V.M.T.O. Gevraagd worden gegadigden voor opleiding tot O. O.-instructeur, radiocclcgnifist, monteur, bank werker, magazijnmeester, electricien, smid, enz. Dit geldt zowel voor Leger als voor Luchtmacht. Grootverlofgangers of ex-O.V. W.-ers kunnen zich melden om bij hun wapen of dienstvak (alléén bij het Leger) terug te keren. Instructeurs, administrateurs en koks, niet ouder dan 35 jaar, chauffeurs en motorordonnansen, niet ouder dan 40 jaar, en vaklieden t/m 45 jaar kunnen een verbintenis voor de tijd van zes jaar aangaan. Volledige inlichtingen verstrekt de dichtstbijzijnde garnizoenscommandant. Gelieve by Uw bezoek Uw dtp loma's, cijferlijsten, getuigschriften,rijbewijzen, enz. mee te brengen. U kunt hem ook schrifte lijk inlichtingen vragen. Stuur dan onderstaande coupon in. Te Schoonhoven is het bureau van de Garnizoenscomman dant gevestigd: Havenkazerne Verzoeke mtj inlichtingen ie zenden betreffende Beroepsonderofficier bij Leger of Luchtmacht* Dienstneming door Grootverlofgangers Doorhalen tiat niet gewenst wordt Naam: Ad ras: Plaats: Deze coupon invullen, uitknippen en in geopende enveloppe, gefrankeerd met 2 cents postzegel, opzenden. Een groot geheim is 'tniet: elke dag 3/. liter melk! Als iemand kan weten wat melk betekent, dan ben ik het toch wel. Dagelijks zie ik het om me-heenin gezinnen waar moeder voldoende melk neemt, zijn oud en jong gezonder en opgewekter! Melk houdt je fit. Ik zeg maar zo: er gaat niets boven melkhet is de beste voeding voor de laagste prijs! Luister naar goede raad en... Mag ik U er aan herinneren, da melk vooral op 'n koele plaats te bewaren en de flessen liefst niet in het volle licht te zetten? Wilt U de flessen even omspoe len als ze leeg zijn 1 Voor eerste klas Graf- werk naar Van StrUenstraat 40. verpachting van standplaatsen op het Veemarktterrein gedurende het Internationale Muziekconcours op 25. 28 27 Juli en 2 en 3 Augustus 1952 voor de verkoop van siroopwafelen koekjes en bonbons, met- uitzondering van chocolade in repen, souvenirs ansichtkaarten. Goudse kaas, sigaren, sigaretten, pijpen fruit, vis en zuurwaren Inschrijvingen kunnen worden ingediend uiterlijk op 17 Juli a.s. aan het secretariaat. Crabethstraat no. 12. te Gouda. Gevraagd voor direct: I in staat zelfstandig te wei - kén. Mevr. Bik. Lange Tien- i deweg no. 2 Een Bradford Bestelwagen 500 k.g.v. f4925 voor I392S Idem met zijruiten f 5200 voor I 4200 j als hulp in de huishouding voor dag of d.e.n.. Br. onder no. 6483, Bur. van dit Blad gevraagd v. 's morgens 8 tot 12 uur. Vrijdag gehele dag Mevr. Dernee Kleiweg 37. Gouda. Id. m. open laadbak en cabine f 4835 voor f 3835 Z Vraag onmiddellijk inlichtingen bij Gevraagd een Aanmelden: Weth. Vente- weg H 196. 1 de goedkope, sterke hulpmotor. P. C. GRAVESTEIJN, WESTHAVOf 47 Wij delen onze geachte cliëntèle hierdoor mede. dat wij de leiding van ons filiaal Gouda hebben opgedragen aan de heer Wij geven U de verzekèring dat de heer Möls uw belangen tot uwe volle tevreden heid zal weten te dienen. Van de gelegenheid maken wij gebruik de heer C. DüTHLER. die naar een groter filiaal te Deventer werd overgeplaatst, te danken voor het vele opbouwende werk. dat hij in Gouda heeft verricht. Wij wensen de heer Düthler in Dèventer hetzelfde succes. Biedt zich aan: Fa C. N. v. d. Post. Groencndaal 101 5. Gouda, vraagt t ter opleiding voor de afd. vleeswarenfabricaga en ]T ter opleiding voor de slachterij en slagerijen. Firma J. van den Berg en Zonen, Molenbouw, Waddinxveen vraagt voor spoedige indienst treding een voor de order administratie, beslist goed kunnende typen. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk aan ons adres, Henne- gouweweg 42, Waddinxvatn. die jaren zelfstandig heeft gewerkt. In bezit van volledig rijbewijs. Br. onder no. 6438.' Bureau van dit Blad. CURSUS KRAAMVERZORCING Het Groene Kruis Kraamcentrum „GouweLek—IJssel" Regentesseplantsoen 26. Gouda, begint 1 September a.s. een cursus voor opleiding tol KRAAMVERZORGSTER (Rijksdiploma). Salaris tijdens het practische gedeelte der opleiding f 40 per. maand. Inlichtingen worden gaarne verstrekt op Woensdag 16, Donderdag 17, Woensdag 23 en Donderdag 24 Juli a.s. van 9—12 uur op het Bureau. Ten kantore van Grote Industriële Onderneming te Gouda, is plaats voor leeftijd circa 18 a 20 jaar, bekend met de moderne talen, Steno en Typen. Mulo of H.B.S. gewenst. Spoedige indiensttreding. Brieven onder No. 6559 aan het Bur. van dit Blad yoZÖ, VENTJE!" sprak de minister welwillend, terwijl hU 99*-' zich door Panda naar het inwendige van de toren liet leiden „Dus Professor Goedbloed is verdwenen, hè? Nu dat is jammer! Maar jij bent er nog om zijn uitvinding In werking te stellen! Dat is heel goed. en ik zal overwegen je voor te dra gen voor onderscheiding met een bronzen legpenning derde klasse bij de ene of andere orde! En ga nu maar vlug aan bel werk met de Verschijn-Machine, want ik wil mijn Atoom geleerde, Professor Kalker, weer zien verschijnen!" „Hier is het." sprak Panda plechtig, terwijl hij zich begaf naar de hefboom, die Joris hem gewezen had als het belangrijkste on derdeel van de Verschijn-Machine. Uit het deurtje naast die hefboom klonk weer een oorverdovend lawaai, zoals altijd. „Datehdat schijnen geheime onderdelen van de machine te zijn," legde Panda uit, op 'n vragende blik van de ralnigter; en met stemverheffing vervolgde hij: „En dan zal lk nu de weten schap haar Iqop doenehdoen lopen en.... eh plechtig de Verschijn-Machine in werking stellenHij vond het zelf een indrukwekkend moment, toen hij de hand aan de hefboom sloeg en deze heel langzaam overhaalde. Maar de gevolgen waren verschrikkelijk! Nauwelijks had hij de hefboom overgehaald of het deurtje vloog open en drie woe dende gezichten staken tierend en brullend naar buiten. „Roöfl Diefstal! Brand! Moord' Wij zijn gevangen genomen! Wij zijn wederrechtelijk opgesloten!" zo klonk het. En de boze roeper» waren (van boven naar beneden) de burgemeester, de secmarlg en de journalist Barend Brabbel. ZATERDAG 12 JULI 1952 GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA II (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, Vrijdagmiddag. Vandaag hebben we de eerste emigrant ontmoet, die met egji uitgebreide wapenuitrusting naar Australië is vertrokken. Het is de heer J. van Os uit Reeuwijk, die vanmorgen met zijn vrouw en twee kinderen op de Lloydkade aan boord van het emigrantenschip Nelly is gestapt om te zien of hij in Australië dat kan vinden, wat de toekomst in Reeuwijk waarschijnlijk niet verborgen houdt. Met deze Reeuwijkse familie zijn vandaag ook twee Gouwenaars, twee Moordrechtenaren en een Nieu- werkerkse aan boord gestapt als de vertegenwoordigers van de Goudse streek op dit vroegere troepentransportschip, dat via Sancta Cruz en Kaapstad naar Sydney en Melbourne gaat, waar het 14 Augustus zal aankomen. Tioee families, die elkaar al jaren kennen en die, als alles goed gaat, in Australië bij elkaar zullen biüuen, v.l.n.r.: Kees Havenaar, Nel Havenaar—van Vliet (uit Moordrecht en Nieuwerkerk), en de Reeuwijkers Wimpie van Os, mevr. J. van OsKoet, Mieneke van Os en de heer Jvan Os („met 30 geweren en 6000 kogels naar Melbourne). Moordrecht op de Nelly sterk vertegenwoordigd Stelt u gerust, zegt de heer Van Os. die pas 40 jaar is geworden, ik ga met vreedzame bedoelingen. Die dertig geweren en die zesduizend kogels zijn maar den hobby van me. Een wapencollectie, die lk obk jn Australië niet graag zal willen mis sen. En als de man-raet-de-blocnote op een der bedden van de hut der familie, wat on rustig gaat draaien, vermoedend dat hij in een kruitkamer zit, zegt mijnheer Van Os er maar gauw achteraan: Ze zijn niet hier, maar gaan pas met het volgende schip. Dat heeft een kruitkamer, dit^oiet. Er zijn geweren bij, die echfl kunnen paf fen. Dat komt omdat vele Reeuwijkers ook de heer Van Os jagersbloed hebben. De Tempel, waar de familie woonde, is een behoorlijk jachtterrein en de heer Van Os is wel zoveel jager, dat hij hoopt, dat de staat Victoria, waar hij over vijf weken terecht zal komen, hem ook nog eens ge legenheid geeft tot de jacht. Overigens ls de heer Vafl Os geen jager van beroep, maar vee-expediteur. Geen slecht beroep, maar niet je dat. zegt hij er bij. Hij heeft een flinke agrari sche kennis, heeft in Reeuwijk, waar hij al zijn Hollandse jaren heeft gewoond, enige jaren op een tuin gewerkt en durft daarom verschfllende taken aan. Vandaar dat hij ergens bij Melbourne op een agrarisch be drijf gaat werken. Hij heeft verschillende adressen. Een adres zelfs, waar een huis voor hem leeg staat. Maar hij wil eerst eens rustig rondkijken en dan kiezen. Waarom hij gaat? Och, dat is gauw gezegd, zegt de heer Van Os, je kunt in Reeuwijk tobben, je kunt in Australië tobben en waarom zou je het niet daar doen, waar je meer pers pectief ziet. Pas getrouwd Mevrouw Van Os. 35 j. (in Boskoop ken nen ze haar beter als Jannle Koet) kon het In haar famlliehut best vinden. Dat ls ook niet zo verwonderlijk, want de familie be hoort tot de Weinige, die een hut hebben. Veruit de meeste passagiers er zijn er 1265 slapen op slaapzalen, waar het we gens de kleine ruimte zich erg behelpen is. Mevr. Van Os trouwens haar man ook heeft wel zin in de reis en de dochter des huizes Mieneke (11 jaar) en haar broertje Wlm (9 jaar) ook. Zij rennen over de dek ken. van voren naar achter om maar zo gauw mogelijk het schip te leren kennen. Wat nog niet zo'n kleine opgave is. De hele passagiersgemeenschap zal nog wel Lachend gaat de heer P. Egberts uit de IJstellaan te Goudat z'n nieuwe toekomst tegemoet. „Als m'n vrouw en kinderen maar snel kunnen volgent" emigratie tekenden. Verboom gaat op een melkfabriek wetken; alles is al geregeld. JEn weet ie wat zo mooi is, voegt hij er aan toe, dat ze in Moordrecht de Koningin krijgen en dat ze nu meteen de'vlag voor mij kunnen uitsteken. Omdat Kees Havenaar zo'n goede Moor drechtenaar is, wist hij ook meteen, dat Jgn v. d7 Heiden met vrouw en vier kinde ren aan boord is. De heer v. d. Heiden heeft een paar jaar geleden in Moordrecht ge woond. Hij had er een drogisterij, maar is later naar Den Haag gegaan. Je moet eens aan al m'n oude kennissen in Moordrecht de groeten doen, zei hij. En dat doen we graag, al is het desnoods alleen omdat hij zo'n charmante dochter heeft. Gouwenaar op goed geluk En dan zijn er nog Gouwenaars aan boord. Een van hen is de heer P. Egberts, die met z'n vrouw en twee kinderen aan de IJssel- laan gewoond heeft. De heer Egberts gaat naar Australië om er te pionieren, in de hoop, dat z'n gezin, dat nu bij vrienden in Gouda is ingetrokken, zo spoedig mogelijk kan volgen. De heer Egberts, die sind6 1841 in Gouda woonde, gaat een beetje op goed geluk naar Melbourne. Hij weet niet waar hij terecht zal komen, al is hij sinds Kerst mis 1950 met de voorbereidingen voor z'n emigratie bezig geweest. Hij is Bouwkundi ge. werkte het laatst aan de bouw van de nieuwe technische school in Krimpen a.d. iel en gaat niet omdat het in Holland zo slecht is, maar omdat hij van Australië meer verwacht. Ik kon nog werkzaam gesteld worden bij de bouw van 400 woningen in Haarlem, een goede job, vertelt hij, maar op den duur zie ik het in Holland moeilijker voor me worden. Daarom heb ik maar de knoop doorgehakt. De heer Egberts had al gauw contact met vier slaapgenoten op z'n slaap zaal. Zij zaten daar gemoedelijk te bomen over hun plannen. Der kinderen zorg Ook is nog aan boord de familie P. Rog geveen uit de Staringgtraat te Gouda. We hebben lang naar de Roggeveentjes ge zocht, maar hen niet kunnen vinden, noch op de slaapzalen, noch in het doolhof van gangen op de Nelly. We kwamen wel op onze dwaaltocht Hannie Kwinkelenberg, uit de Krugerlaan tegen, die als verzorgster van dq 406 kinderen, onder wie slechts ne gen babies, meegaat. Het wordt, na haar vele reizen os de Willem Ruys. de tweede maal. dat zij met emigranten naar AustraUë gaat. Ik weet alleen niet. waar ik al die kin deren moet laten, zegt ze, want op het speelaek is maar plaats voor honderd stuks. Om ongeveer vijf uur zijn de Gouwenaars, Nieuwerkerkers, Moordrechtenaren en Reeuwijkers de reis begonnen. De reis naar een land, dat hopelijk voor hen een belofte inhoudt. De een hoopt in de bouwwereld een plaats te krijgen, de ander in de land bouw, de derde hoopt te kunnen jagen, de vierde zegt: „ik zal wel zien", net als die predikant uit Holten, die als Joodgieter met de Nelly naar Australië gaat. Allen gaan met de beate verwachtingen Wij zijn de loopplank afgegaan met een zak vol groeten voor alle familieleden, vrien den en kennissen. Een zak, die we, tegelijk met de krant graag in uw brieyenbu# leeg- storten. Cornelis Verboom uit Moordrecht („aan z'n pet kun je hem herkennen") op weg naar de zuivelfabriek in Australië. dagen zoeken voor zij de weg op het schip kent. Maar Mieneke en Wim zijn er de eerste dag al aardig thuis. Ze weten bijvoorbeeld precies, waar de slaapplaats is van Kees Havenaar, 24 jaar. uit Moordrecht en van zijn jonge vrouw Nel van Vliet, 19 jaar uit Nieuwerkerk a.d. IJssei, goede kennissen van de familie Van Os. Samen zijn ze aan boord gestapt om zo lang mogelijk samen te blijven. Kees werkte op de boerderij van z'n va der. wilde wel eens iets anders, meer be staanszekerheid en vroeg emigratie naar Australië aan. Verleden week, toen alles voor de reis in orde was, zijn ze getrouwd. Nel op de Nelly wil dus zeggen mevr. Ha venaar op weg naar Australië. Ook Kees hoopt werk te vinden op een landbouw bedrijf. Misschien wel op het bedrijf waar de heer Van Os gaat werken. Dat zou heel leuk zijn, vinden ze. Ze kennen elkaar al zovele jaren. Nel heeft, toen ze klqin was, nog op de knieën van de heer Van Os ge zeten! Aan pet te herkennen Kees Havenaar is een echte Moordrechte naar. Daarom wist hij al gauw waar Cor nelis Verboom, ook uit Moordrecht, op de Nelly zat. Je vindt 'm zo, zei hij, hij is de enige aan boord, die met een pet op z'n hoofd loopt. En inderdaad is de enige-man-met-de-pet Cornelis Verboom. 31 jaar. die in z'n eentje emigreert, missdhien als pionier voor z'n broers en zusters, met wie hij in Moor drecht samen woonde. Cornells is in Moor drecht een man-van-aUes geweest, zo één. die aanpakt, waar wat aan te pakken is, totdat hij vond dat hij Australië maar eens moest aanpakken. Met Kerstmis, verleden jaar. begon bij er aan te denken, vandaag is het voor elkaar. En dan te weten, dat er aan boord van de Nelly emigranten zijn, die in Februari 1950 het eerste papier voor de T.m. 4 Sept. ii-it.30 en 1.30—8 uur Muieum „Het Catharine Gaithule": Tentoonstelling „Bloemen uit de Gouden Eeuw" Zondags geopend vsn 4 uitr, 's Maandags en Vrijdags alleen, van 1.30—s uur). 12 Juli 2.30—5 en 7—1 uur Technische School: Tentoonstelling van werkstukken van leer lingen. 12 Juli 8 uur Aaltje Bakstee» hoek Gouwe: Straatpredlking Goudse Stadsevangelisatie. 15 Juli 7.30—8.30 uur Openbare Leeszaal: Spreekuur Pro Juv^ntute. adviseur A. Riepe - 18 Juli 7.30 uur tfederd. Geref. Gemeente Spreekbeurt ds Joh. van Weizen. Bioscopen Schouwburg Bioscoop: De getemde avontu rierster (met Yvonne de Carlo en Rod Can- cron). Thalia Theater: Mensen, die men schuwt (met Grethe Thordahl en Paula Feder). Reünie Bioscoop: Het rimboemeisje (met Lols Hall). Sport op Zondag Athletiek: Wedstrijden om kampioenschap pen Goudse Athletiek Commissie, Gouda-ter- rein, aanvang 1.30 uur. Zondagsdienst doktoren Bij afwezigheid van de hulsarts zijn van Za terdagmiddag 3 tot Zondagavond 12 uur te consultererf de doktoren H A M. Eijkman. Westhaven 63 (telefoon 2582) en A. J. Kettler, Gouwe 168 (telefoon 3358). Apothekersdienst Consultatiebureau voor alcoholisme opgericht gezamenlijke drankbestrijdersver- enigingen hier ter stede hebben een con sultatiebureau voor hulp aan drankzuch tigen in het kanton Gouda opgericht. Toelatingsexamen R.H.B.S. Aan de Rijks H.B.S. alhier zijn geslaagd voor het toelatingsexamen Hans Arps, Harry Barendae, Jan Heemstra, Chris de Jong, Elbert Jenné, Chris van Mourik, Klaas Sekeris en Jacques Zanen. (Advertentie) DEVIEZENBANK - GOUDA Boskoop Oudewater Schoonhoven Woerden ZoetermHr Vreemd geld en reiscbèques voor alle landen voorradig. 'maximum f400.-. kinderen tot veertien Jaar f200.- auto's afhankelijk van de te bezoeken landen f 100.- f 500.-. AL SINDS ONHEUGLIJKE TIJDEN heeft de mens min of meer een nomadenaard. Iedereen weet van de beroemde zwerftochten van de aartsvaders, die met hun hele familie, met tenten, knèchten en vee een nieuwe woonplaats opzochten. Men zocht nieuwe weiden voor het vee, andere meren om te vissen, jachtvelden, een milder klimaat als de winter kwam. De primitieve mens laadde dan zijn weinige bezittingen of de rug van zijn vrouw en beschikte verder hoogstens over een enkel lastdier. Maar de moderne mens heeft zoveel bezit verzamel/P, dat hij het niet meer alleen afkan. Hij roept de hulp in t>an een verhuizer, wanneer het hem eindelijk gelukt is, een nieuwe tootling te vinden. Puzzle-winnaars Er was flink werk aan de winkel voor de puzzlevrienden. Zo'n 1001-kruiswoordpuzzle met over de honderd vragen ls altijd een flinke opgave, waarvoor je eens even moet gaan zitten. Van de inzenders hadden dit maal succes: Prijs van 5: J. Peek. Bakhuizen van den Brinkstraat 13 te Gouda; prijzen van f2.50: Th. H. v. d. Berg, '8 Gravenbroekseweg F 37 te Reeuwijk en J. van Dorp, Sophiastraat 69 te Gouda. De prijzen kunnen aan ons bureau wor den afgehaald of worden op verzoek toe gezonden. Koningin Juliana wordt a.s. Vrijdag 18 Juli, wanneer zij een bezoek hoopt te brengen aan Gouda ter gelegenheid van de ingebruikneming van het gerestaureerde stadhuis, om 11.25 uur aan de Haastrechtse brug verwacht. Via de Oosthaven rijdt zij naar de Markt. De indeling van het bezoek is dan: 11.35 uur: Aankomst bij het stadhuis. Direct hierna begint de raadsvergade ring, waarin de officiële inge bruikneming zal geschieden. Daarna bezichtiging van het stadhuis en voorstelling van medewerkers bij de restauratie en van autoriteiten aan de Ko ningin. 12.55 uur: Wandeling van stadhuis via Kerksteeg en Achter de Kerk naar het museum „Het Catharina Gast huis" (achteringang), waar de Ko ningin het noenmaal gebruikt. 14.20 uur: Rijtoer door de stad. Vertrek van het museum „Het Catharina Gast huis" aan de Oosthaven. Route: Dubbelebuurt, Wijdstraat, Markt, Hoogstraat, Kleiweg, Vredebest, Stationsplein. Van Bergen IJzen doornpark (rond). Van Bever- ninghlaan. Van Swietenstraat, Kattensingel, Bolwerk, Wachtel straat, Reigerstraat, Julianaplein, Emmastraat, Jacob van Lennep- kade, Tweede Potgieterstraat. Da Costakade, Busken Huetsraat, Van Baerlestraat, Schielands Hoge Zeedijk, Buurtje. 14.40 uur: Bezoek aan de Kaarsenfabriek. 15.10 uur: Vertrek naar de Markt. Route: Veerstal, Westhaven (geheel). Dubbelebuurt, Wijdstraat. 15.20 uur: Aankomst op de Markt, opvoering marktspel. 15.55 uur: Vertrek van de Markt naar het pijpenmuaeum „De IVtoriaan" op de Westhaven. 16.25 uur: Afscheid bij de Julianasluis. Vertrek naar Moordrecht. Binnenstad afgesloten voor verkeer Van 10 tot 16.30 uur is voor alle verkeer, behalve voetgangers, afgesloten het gedeelte van de stad, gelegen tussen de Westhaven, de Gouwe, de Kattensingel, de Blekerssingel. de Fluwelensingel en de Nieuwe Veerstal met inbegrip van de Nieuwe Veerstal en de Westhaven. Deze afsluiting geldt tevens voor voetgangers met rijwielen aan de hand. Van 13 tot 15 uur zullen voor alle verkeer, behalve voor wielrijders en voetgangers worden afgesloten de Korte Akkeren, de Kattensingel met de daarop uitkomende zij straten en het Van Bergen IJzendoornpark. Van 13 tot 16.30 uur blijven voor het ver keer afgesloten Schielands Hoge Zeedijk en de Provincialeweg. Vanaf 13 tot 16.30 uur zal het verkeer, komende van Rotterdam en bestemd voor Gouda en de Krlmpenerwaard vanaf station Moordrecht geleid worden langs de Rijks weg. Publiek langs de route Van de Haastrechtsebrug tot de Hane- praai zullen alleen leerlingen van de daar voor aangewezen scholen worden toege laten. Voorts zal op de Nieuwe Veerstal slechts publiek worden toegelaten aan de zijde tegenover het water. Kerksteeg en Achter de Kerk zijn voor publiek afgesloten. In de Vredebest wordt de zijde van de winkels grotendeels gereserveerd voor leer lingen van kleuterscholen. Het trottoir van het autobusstation is ge reserveerd voor leerlingen van de huishoud school en de overzijde, dus vóór het Cra- bethpark, voor personeel van de Goudse Verzekeringsmij. Voor het gebouw van de Goudse Verzekeringsmij. worden plaatsen gereserveerd voor ouden van dagen. In het Van- Bergen IJzendoornpark wordt publiek slechts aan de rechterzijde van de route, dus aan de kant van het spoor, toe gelaten. Op de Kattensingel wordt geen pu bliek toegelaten aan de waterkant. Het Bolwerk is voor publiek afgesloten. Hier' .worden de vaandels der diverse Goudse verenigingen verzameld. Het Oranjeplein, voor het rusthuis, is af gesloten voor publiek. Jn de Emmastraat wordt publiek slechts aan de huizenkant toegelaten Op de Westhaven wordt publiek slechts aan de huizenkant toegelaten. Langs de route bestaat de mogelijkheid ruimte in te nemen ejloor groepen, die zich t ij d i g tevoren bij de commissaris van po litie hebben opgegeven. Geen bloemen Het aanbieden van bloemen of dergelijken, behalve voor zover reeds thans in het pro gramma opgenomen, zal niet mogelijk zijn. Zij, die een aangewezen plaats langs de route moeten innemen, dienen een half uur ■oor de komst van de Koningin op de plaats aanwezig te zijn. Ten einde te voorkomen, dat publiek, dat tijdig aanwezig was, wordt gehinderd, dient men er rekening mee te houden, dat de mogelijkheid bestaat, «jat men zich geruime tijd tevoren niet meer binnen de afzetting mag begeven. Wil men zich via een der in de route opgenomen wegen verplaatsen, dan zal men dit zeer tijdig moeten doen. Tussen het opgestelde publiek wordfn geen rijwielen toegelaten. Alle dienstregelingen van Intercommunl- cale bussen zullen zo weinig mogelijk ver anderingen ondergaan. De bussen naar Rotterdam vertrekken op normale tijden, behalve, dat de bus van 14.30 uur tien minuten later van het station zal vertrekken. De bus van Rotterdam naar Gouda, die om 14.20 uur te Gouda aankomt, zal langs een omweg Gouda binnenrijden. De stadsautobusdienst zal gedurende de uren. dat bepaalde gedeelten van de stad zijn afgesloten, niet door deze gedeelten rijden. Het scheepvaartverkeer door de Jullana- sluis zal van 16 tot 16.30 uur gestremd zijn. De Rabatbrug en de Jan Kattenbrug blijven gesloten voor scheepvaartverkeer van van 14 tot 15 uur en de Kleiwegbrug zal na de opening van 10.20 uur gesloten blijven voor het scheepvaartverkeer tot 15.15 j Gedurende de avonduren la parkeren op I de Markt verboden. Wanneer de verhuizer een kijkje komt nemen bij de inboedel, die hij verplaat sen moet, zet zijn vakkun dig oog in een ogenblik al die meubels, schilderijen, boeken, potten, pannen en snuisterijen om in kubieke meters en bij zichzelf stelt hij al vast, welke auto hij zal moeten gebruiken. Een aparte moeilijkheid, die men vóór de oorlog niet kende, is de woningruij, waarbij het kan gebeuren, dat zes gezinnen op één dag verhuizen. In zo'n geval moet er precies op tijd ge werkt worden. Op de afge sproken tijd belt de ver- huisploeg, drie man aterk, aan en atort zich op de inboedel, waarna het een kwestie van enkele uren is en de hele zaak zit in de auto. „We doen het ln een vaste volgorde", zegt, de verhuizer „en we wenken in lageyi. We beginnen ynet het kleine goed, zoals de stoelen en de kisten inet aardewerk. Daarna kdmt het zogenaamde schotwekk. Dat is een speciale Yerhvi- zersterm voor alles vJiat plat is, zoals bedspiralep, schilderijen en ge- eerde ledikanten, komt het lichte 'dekens en de matrassen. En geloof niet, dat we alles zo maar stapelen. Onder het rijden komt de lading in een min of meer rhythmische beweging en dan begint alles tegen elkaar te schuren. Daarom heb ben we altijd stapels dekens bij ons om tussen de gevaarlijke aanrakingspunten te stoppen. Die dekens komen op de duur vol schuurgaten". Zit dl inboedel in de auto, dan begint het transport. Voorzichtig rijden is ook een kunst en een goede chauffeur van een ver huiswagen moet elke hobbel, iedere kuil kennen tussen Zwolle en Amersfoort. Als het nieuwe huis leeg is, wordt de inboedel bij aankomst meteen naar binnen gedragen, maar het kan gebeuren dat"de oude bewo ner er nog in zit en dan moet alles zolang onder één dak worden gestouwd. En dan die etages Het verhuizersvak zou een stuk eenvou diger zijn als alle huizen zonder verdieping werden gebouwd, maar nu moet rekening worden gehouden met de vierde en vijfde verdieping en soms nog meer en bij elke inboedel zyn haast zware stukken, waarbij vooral brandkasten en vleugelpiano's mee tellen. Aan sommige huizen is een hijsbalk, maar aan de meeste niet. Het maken van een hijsinstallatie hoort ook al bij het ver huizersvak. ,&aarvoor moeten we het dak op en er bestaan rare daken, hoor! Bij zo'n gebro ken kap, soms op een l(iina vermolmde dak lijst of een. wankele goot moet je dan de katrollen zïsn vast te krijgen. Soms zien we geen andere mogelijkheid dan de balken te verankeren met touwen en steunen in het zolderraam. Mafcr als je dan alles gedaan hebt zoals het moet dan kun je niet aart het twijfelen blijven en dan moet je vertrou wen hebben, dat alles goed zal gaan". teen nieuw aspect van de verhuizerij i: de emigratie. Heei wat mensen, ook uit de Goudse streek, zoeken het in een ander werelddeel en daarbij kan de verhuizer pas met recht zijn bekwaamheid tonen. Er moet veel mee naar de overkaht, want men hfteft ginds geen geld om nieuw te kopen. Aan de andere kant wil men niet te veel ruimte innemert, want dan wordt de overtocht schreeuwend duur. Hier ontbrandt dan de strijd tussen het wenselijke en het moge lijke. Men begint met te zeggen: „We nemen zowat niks mee, man. een paar koppies, wat pannen en de dekens, maar verder, nee hoor." Dan nadert de dag van inpakken dan wordt er iets teruggekrabbeld: „Dat leuke stoeltje, dat moet mee en als we dat meenemen, dan kunnen we die poef toch niet thuislaten". Ongemerkt komt er zo De temperatuur was ongeveer braadhitte en naast de brug poedelden een aantal kinderen in het water, wat natuurlijk niet mag. Gelukkig was er niemand in de buurt, die krachtens zijn ambt verplicht was er een eind aan te maken. Toen kwam die juffrouw, 't Kan ook een mevrouw zijn, dat was zo niet uit te maken, maar in elk geval was ze deftig. Wat kleding betreft, was ze iets boven de standaard uitvoering. Ze droeg een soort flaphoed, witte, opengewerkte handschoenen tot bij de elleboog, een zonnebril zo groot als een rolluik en verder was ze alleen maar luchtig. Ze liep langs het poedelbadje en kéék er niet eens naar. Nu is er een of andere wijsgeer geweest, die gezegd heeft, dat elke vrouw gelijk is aan de som van de mannen, die invloed op haar hebben uitgeoefend. Ik wil u maar zeggen: ik kende die dame niet. Toen kwamen er twee jongens op de fiets over dat bruggetje. Ze zaten zeer nonchalant op de fiets. De voorste was hevig geïnteresseerd btf het waterfestijn. Op 't laatste moment moest hij nog eens omkijken. U raadt het: hij reed tegen die juffrouw. Een tasje viel op de grond. Meer gebeur de er niet. De tweede, die net van plan was om eerfte te worden in een soort verzonnen berg -klassement, boog zich over z'n stuur en scheerde op een millimeter afstand voorbij de hoed. 't Was een kunststuk, maar niemand had daar nou bewondering vöor. Toen riep hij: Zaggie dat, Kei»?! Die meid heb wanten an. Kees had het gezien. Hij spuwde over z'n voorwiel en zei „En dan met ddt weer/". De juffrouw zei niets. Ad Interim. weer een kubiek metertje bij en de begro ting wordt overschreden Met bedrijf en al ondertussen zorgt de verhuizer voor de formaliteiten en dan laat hij het verhuis- goed thuiskomen met een kladlijstje, want een goede verhuizer pakt, de emigratlekis- ten niet op straat in met de hele buurt er omheen. „Vroeger namen de mensen maar weinig mee, want ze kochten na aankomst wel nieuwe spullen, maar nu gaan som» complete fabrieken mee naar het buiten land. Kijk die foto maar eens: een hele chemische wasserij hebben we vervoerd". Het ligt voor de hand, dat de emigrant dankbaar is, als zijn inboedel, die in som mige gevallen zijn broodwinning is onge schonden op de plaats van bestemming aan komt. Dankbare bjieven worden dan ge schreven en het kan gebeuren, dat deze het begin vormen van een vriendschappelijke correspondentie. Bij inpakken en transport voert met» natuurlijk steeds strijd tegen breuk en be schadiging. De voorwerpen, die op dit punt de slechtste reputatie genieten, zijn de glaz- platen. Die moeten volkorhen vlak gesteund worden. Overigens heeft elke erkende meu beltransporteur een verzekering lopen, die alle schade tijdens het vervoer dekt, of het nu een paar beschadigde aardewerken kop jes zijn, een kostbaar schilderij fhet een hoekje uit de lijst of schade aan een piano. Tussen de inboedels is vanzelfsprekend ook groot verschil. Er blijken nog altijd mensen te zijn, die in gebeeldhouwde ledi kanten slapen met hemels er boven! Bij emigratie vragen sommige onderdelen nog y. speciale aandacht. Kleren, die naar Nieuw- Zeeland worden venioerd, moeten afzón derlijk ontsmet warden. Ook kan men arti kelen aantreffen, die men niet direct In. een inboedel zou verwachten, zoals dertig geweren, die iemand meenam om op groot wild te schieten. Emballeurs en verhuizers „Het verhuisbedrijf is een traditie, die dikwijls van vader op zoon gaat. Het is nog niet zo lang geleden, dat er met paarden gewerkt werd. Overdag laden, 's na f hts rijden, de volgende dag lossen en 's nachts terug, zodat we een paar dagen zoet waren met- één vrachtje. Nu gaan we ln één dag naar Enschede en terug en nemen soms onderweg nog een inboedeltje mee". In het vak maakt men nog onderscheid tussen emballeurs en verhuizers. De em- balleur is de man, die het vaatwerk zo keu rig in kisten doet. cfct er geen kopje brer" en de verhuizer is iemand, die een drl. sol'r. waar zeven man druipend van het zweet een halve muur mee hebben gesloopt en waarvan iedereen «lenkt, dat het nooit de trap af kan, even met zijn maat een slag omdraait en het zonder de muur te raken op straat zet. Hij speelt het klaar- daarbij niet te hijgen, te zweten of te schreeuwen, want een goed verhuizer doet zwijgend zijn werk. Hij draait handig en vlug uw huis leeg, haalt uw vleugel van de vijfde verdieping, brengt de brandkazt naar de derde en niemand zal kunnen zien, da ter iets mee is gebeurd. sm- EXAMEN HANDELSVERTEGEN WOORDIGER. Bij het door de Ned. Handelsreizigers Vereniging te Rotterdam gehouden examen voor het yakdiploma van handelsvertegen woordiger. slaagden de heren G. Eljn- wachter. K. Hazebroek. H. Kammeraad en L. Swets. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Dank van Rode Krui» Het bestuur van de afdeling Gouda v«» Het Nederlandse Rode Kruis betuigt zUR hartelijke dank *an alle Inwoners vaa Gouda en omliggende gemeenten voor 4* gulle wijze, waarop zij ook dit jaar de In zamelingsactie hebben gesteund. Het Bestuur. Oude Begraafplaats Het is my, evenals andere bezoekers, een ergernis, steeds het grote aantal vol komen verwaarloosde graven op de Oudo Algemene Begraafplaats te zien. Als de na bestaanden geen moeite meer doen do graven te verzorgen, kan er m.i toch van gemeentewege geen bezwaar tegen bestaan de door onkruid volkomen overwoekerde en Ingezonken graven, alsmede omgeval len en kapotte grafstenen enz- op te rui men. Het verbod om jampotjes en conser venblikken te plaatsen, die maandenlang met verdorde bloemen de graven „versie ren". zou hier even goed aanbeveling ver- I dienen als op de Algemene Begraafplaat» I „IJiselbof". Mevr. V,

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 3