il UIT DE OMGEVING Slechts zilver voor Geertje Wielema en een 4de plaats voor Joke de Korte Een blijuende herinnering Nederlands zevental uitgeschakeld •ia Conflict Attlee-Bevan in het Lagerhuis Belgisch blad over de Nederl. kabinetscrisis Aardgas voor chemische producten Gas goedkoop door leidingen te transporteren De Ilsy gaf een voorproefje Straaljagers gierden door de lucht DE PAUS SPRAK Wensen van middenstand inzake winkelsluiting Contantprijs als basis bij verkoop op afbetaling Exportverbod voor rundvee opgeheven Labour en de Conventie van Bonn IN HET BRANDPUNT In Engeland buikriem nauwer NIEUWE TELEURSTELLING IN HELSINKI Terwijl de hele wereld Geertje tipte, zwom Zuid-Afrikaans meisje sneller Drie tegenvallers H" Sacchi Olympisch sprintkampioen aan de Olympische spelen! Moreel en physiek sterker Zuidslaven behaalden vanochtend een 2~1 zege De Nederlandse zwemsters op de 400 meter uitgeschakeld Goede prestatie van Daan Buyze Hoe totdusver de MEDAILLES zijn verdeeld Linneman ging weer driemaal neer en haalde zijn achterstand niet meer in Leen Jansen verloor Minder agre-ief door knook out Nederlands waterpoloteam liet zich door sterke Russen niet overbluffen Delia Meidenkamp zwemt voor de Ver. Staten ot Mockridge Olympisch kampioen tijdrace De jacht op goud, zilver en brons E*SV.. »'3:*",rp .11 TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT VRIJDAG I AUGUSTUS I9J< Boskoop Gemeente-oplichter benoemd. B. en W. hebben met ingang van 1 Sep tember tot gemeente-opzichter benoemd «Ie heer A. M. Zwamborn uit Zoetermeer. „Die Gouwe Banghera" in uniformen? Het algemeen mannenkoor „Die Gouwe Sanghers" hield zijn jaarvergadering. Het verwekte geen verwondering, dat deze vergadering onder voorzitterschap van de heer Jac. van Barlingen, een goed bezochte was. in de eerste plaats omdat deze ver eniging een groot aantal leden telt. In de tweede plaats is er steeds een laaiend enthousiasme als het om de belangen van het koor gaat. Het bestuur werd als volgt samengesteld: I Jac v. Barlingen voorzitter; Joh. van Vos kuilen secretaris; J. Heeg penningmeester; N van Gemeren en G. Houtman leden. Met het oog op het tien-jarig bestaan tullen pogingen in het werk worden ge steld om de leden in uniformen te steken. Er is een comité gevormd, dat de mogelijk heden zal bezien. Aan het slot van de avoniV werd de heer J Heeg hulde gebracht voor de vele op offeringen die hij zich heeft getroost voor het welzijn vón de vereniging. ..Wij willen het echter niet bij woorden laten", aldus de heer Van Barlingen. die de heer Heeg namens „Die Gouwe Sanghers" een vulpen met inscriptie aanbood. Boskoop In de duisternis. Woensdagavond werd Boskoop plotseling in het duister gehuld tengevolge van een Storing in het electrische net. De bewoners van de Zijde werden kort nadien opge schrikt door een hevige klap. welke ge paard ging met gekraak van hout en ge rammel van stenen. Een grote vrachtauto reed ondanks de Egyptische duisternis toch met grote snelheid over de Zijde, doch bij het gedeelte gekomen, waar de straat wordt gerepareerd, haalde de bestuurder niet voldoende uit, waardoor het linker voorwiel in aanraking kwam met een Stapel stenen. Hierbij sloeg het stuurwiel uit de handen van de bestuurder. De auto Schoot dwars over de weg en bleet op de kant van de diepe wetering staan, in zijn Vaart een afzetting rammeiend en opge stapelde atenen meesleurend. Bloemenveiling 51 Juli. Grootbloemige rozen p. 20 st.: Butterfly 85110; Pechthold Ï5—70; Duisburg 110—160; Better Tirtes 85—170. Hadley 120—200; Vierlanden 125— 160; Edith Helen 65—65. Rosalandia 45—60; gem. rozen 35Tfi. Babyrozen per 10 st.: Else Poulsen 22—48; Sweetheart 85—125; Pinocchio 2862; Oranje Triumph 26—38; Juweeltjes 85-130; Wolfsglorie 4668. Div. per 10 st.: Clematis Pr. Hendrik 95— 185; id Mevr. Le Coultre 185—220; Dahlia's op srt. 23—30: Asparagus 52; Gladiolen op srt. 1638; Gipsophila 13; Vuurpijlen 22— 82: Heliopsie 10; Liatrfx 12—22: Asters 12. Achillia 8: Lelies 85—95. Lupinen 6. Zin nia's 25; Phlox Rembrandt 16; Delphinium 15. Per St.: Begonia's 10; Veronica 18—22; Erica 18. Promotie. De heer J. Groeneveld, klerk le klas ter gemeentesecretari, alhier, is benoemd tot adjunct-commies bij de ge meentesecretarie te Leiderdorp. Bergambacht De Gevleugelde Bode. De postduiven vereniging hield een wedvlucht uit Orleans. 493 km. Uitslag: 1 en 2 P. Blanken; 3, 5 en 7 B. van Vliet; C. J. Duhen 4 en G. v. d. Berg 6. Wedvlucht jonge duiven uit Roermond. 117 km. Uitslag; G. v. d. Berg 1; J. Brand 2; J. de Langen 3; C. J. Duhen 4, i, 10 en 16; Van Wijngaarden Fredrikze 5 en 14. B van Vliet 6, 7 en 12 en P. Blanken 9. 11, 13 en 15. Berkenwoude Burgerlijke stand. Getrouwd: Paulus Re- horst, te Poortugaal en Trijntje Metselaar: Dirk Arie Deelen, te Bergambacht en Antje Marrigje den Braven. Overleden: Anna Rijkaart. 71 Jr, echtg. van A. C. Dekker. Loop der bevolking. Ingekomen: J. Bak uit Polsbroek; P Blanken uit Krimpen a.'d. Lek: C. M. Wesselo uit Krimpen a. d. IJssel. Vertrokken: J. Oudenes naar Sliedrecht; F. C. de Bode naar Krimpen a./d. IJssel; T. Rehorst—Metselaar naar Rhoon. Bodegraven Meisje speelde met lucifers: bovenwoning uitgebrand Ket 6-jarig dochtertje van de rijwielhan delaar A. Veelenturf uit de Nieuwstraat, dat Donderdagmiddag door haar moeder voor straf naar boven was gestuurd, ging met een door haar gevonden doosje luoifers apelen. till was de oorzaak dat binnen enkele ogen blikken de bovenverdieping van het winkel pand in lichterlaaie stond De brandweer kon de fel uitslaande brand tot de bovenverdieping beperken. Aan de winkelinventaris is veel waterschade toe gebracht. Daar de slaapkamers, met het grootst^ deel van de inboedel zijn uitge- tarand. i« het grote gezin vrijwel dakloos ge worden. De sfchade wordt door verzekering gedekt. Haaatrecht Geslaagd. De heer B. P. de Groot is te Amsterdam geslaagd voof het examen elec- tro-technlsch installateur. Varken gestikt. Bij de landbouwer J. Bos te Boven Haastrecht is een varken in een appel gestikt. Moordrecht Auto reed tegen motorfiets. Toen mevrouw Juliën uit Wassenaar, die met haar auto uit de richting Utrecht naar Den Haag reed. de splitsing van de Rijks wegen 3 en 12 naderde, verloor zii een ogen blik de macht over haar stuur, met het ge volg, dat zij een op de uitwijkplaats gepar keerde motorfiets aanreed- De bestuurder van de motorfiets en zijn duopassagier, de heer en mevrouw Dijkshoorn uit Slikkerveer werden aan de benen verwond, doch kom- den per taxi naar huis rijden. De motor fiets werd beschadigd. Verdacht vsu verduistering. De Rijkspolitie heeft een inwoner gear resteerd. die verdacht wordt van verduis tering. Hij is naar het puU van bewaring te Rotterdam overgebracht. Ouderkerk a. d. IJssel Ouden van dagen maakten een reis door Brabant. De ouden van dagen maakten in twee autobussen en enkele personenauto s een tochtje door Brabant. Over Gouda werd naar Rotterdam gereden. De rit door de tunnel was voor vele oudjes iets nieuws. Vandaar ging het door naar Bred^, Via princenhage. Udenhout en Loon op Zand leidde de -tocht naar Bos en Duin. Vandaar werd over Tilburg en Zaltbommel gere den naar Hurwenen, de voormalige stand plaats van de burgemeester van Ouder kerk a. d. IJssel. Via Utrecht en Oude water werd tegen 9 uur Ouderkerk weer bereikt, waar nabij de Geref. Kerk de mu ziekvereniging „Excelsior reeds stond te wachten De bevolking droeg aan deze tocht f 815.85 bij. Met het saldo van vorig jaar is er thans vast 135 in kas voor de tocht in 1953. Oudewater De postduivenvereniging „De Ewaluw" hield een wedvlucht uit Roermond. Los 9 u. 10 Aankomst eerste duif 11.13.33. laatste 11.28.31. Uitslag W. Stoker 1, 10; Mollenaar 2, 7; G. Scholman 3. 12. 16; J. van Arkelx 4. 14; M. Beerthuizen 5, 20, B. de Koning 6 H. Koster 8, 9, 11. Tevens werd een wedvlucht gehouden uit Orleans Uitslag: p J. v. d. Horst 1, 2, 6; G. Scholman 3, 7, 13. A. G. van Dijk 4; P J- van Vliet 5, 17; W. v. d. Haar 8. 13; L. van Dam 9. 14, 18, 19; B. van Bunnik 10, 12. C. de Jong 11. Benoeming. De heer L. J. Stoel, onder wijzer aan de R.K. Jongensschool alhier, is in eenzelfde functie benoemd aan de R.K. Jongensschool te Bergen op Zoom. Burgerlijke Stand. Geboren. Nicolaas, z. van J. Ph. C. van Mechelen en J. C. v. d Heuvel. Gerritje Maartje, d. van D. Hagoort en M. Benschop. Gehuwd: C. J. van Harskamp. 43 Jaar, te Reeuwijk en G. den Hartog. 25 jaar. Overleden: A. A. Vlooswijk. 75 jaar. echtgen. van A. J. van Bentum te Linscho- ten. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 9 30 uur ds J Wieman; 6 30 uur ds J. v. d. Haar. te Waddinxveen. Geref. Kerk 9.30 en 6 30 uur ds J. Spoelstra te Gapinge. Geref Gemeente 9 30 en 6.30 uur leesdienst. Dins dag 7 uur ds C. van Dam, te Amsterdam. Reeuwijk Bouw van school in Sluipwijk staat op urgentielij st De gemeenteraad van Reeuwijk kwam in vergadering bijeen onder voorzitterschap van loco-burgemeester wethouder J Balle ring. Het nieuwe raadslid de heer C. J. Spreij (P.v.d.A.), opvolger van de heer L. v. d. Heuvel, werd geïnstalleerd. In de plaats van de heer v. d. Heuvel, die be dankt had, werd als lid van de dienst van sociale zaken benoemd de heer W. F. Schip pers. In de door de gemeente uitgeschreven burgerzinlening heeft een inwoner deelge nomen voor 5000.-. Aan zijn inschrijving had hij het verzoek verbonden hem tot dit bedrag verhandelbare obligaties te verstrek ken. Besloten werd bij de N V. Bank van Ned. Gemeenten 5000 te lenen, waar voor dan spaarbrieven kunnen worden ge kocht. Een strook water in de plag „Elfhoeven" werd voor één jaar verhuurd aan de heer H. Kahn te Gouda voor 2.50. Het grasge was langs diverse wegen werd voor zes ja ren voor 20.- per jaar aan de heer Van Roon te Zwammerdam verpacht» Hét bestuur van de Goudse Vee- en Kaas tentoonstelling had verzocht een bijdrage in de posten te verlenen van twee cent per inwonen. B. en W. waren echter van gevoe len geen 2 cent per inwoner beschikbaar te stellen, maar om in 'n eventueel tekort tot 'n bedrag van ten hoogste 100.- deel te ne men. Dit voorstel werd aangenomen. Bij de rondvraag informeerde de heer Schouten wanneer met de bouw van een nieuwe school in Sluipwijk zal. worden begonnen. De voorzitter antwoordde, dat deze bouty op de urgentielijst staat, waarvoor het geld beschikbaar is. Schoonhoven Rode Kruis had een goed Jaar Onder voorzitterschap van burgemeestér J. Aten hield de afdeling Schoonhoven van het Nederlandse Rode Kruis haar jaarver gadering, waarbij 14 leden inclusief het be stuur aanwezig waren. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental 1877 is. Voorts bleek dat voor de hulp aan de overstroomde gebieden in Italië f' 766 kon worden afgedragen, terwijl de collecte in 1951 1433 opbracht. Ondanks het feit dat de afdeling het materiaal heeft aangevuld en uitgebreid sloot de penningmeester het boekjaar af met een batig saldo van f 848. Bij de bestuursverkiezing werd de heer C. H. Kerling met algemene stemmen her kozen. terwijl in de vacature van de heer Th. H. M. Malingré werd voorzien door de verkiezing van de heer W. C. van Iperen. Bij de rondvraag werd besloten een Rode Kruis-lectuurhuisje te plaatsen op de Ste- nenbrug. Na de vergadering werd in aanwezigheid van de propagandacommissie. het uitvoe rende damescomité en de transportcolonne dank gebracht voor het welslagen van de geldinzameling 1952, die netto 2092 op bracht. Burgerlijke Stand. Getrouwd; T. van den Berg 20 jaar en T. Stam 23 laar. Ondertrouwd: G. Kersbergen 26 jaar en N W. den Toom 26 jaar. Hoofdakte. Voor de volledige hoofd akte is te Rotterdam geslaagd de heer C. Kok, alhier. Waddinxveen Fusie van Groene Kruis en ziekenzorg In hotel „de Unie" werd de algemene le denvergadering gehouden van de afdeling Waddinxveen van de Zuidhollandse ver eniging „Het Groene Kruis". De vergade ring stond onder voorzitterschap van de heer D. B. van der Most. Op deze verga dering werd in principe overeenstemming bereikt over een fusie tussen de plaatse lijke afdeling van Het Groene Kruis en de vereniging „Ziekenzorg". Tot dusverre verzorgde de vereniging „Ziekenzorg" die werd opgericht in 1903 het uitlenen aan leden van voorwerpen en benodigdheden voor verpleging en verzorging van zieken. Reeds geruime tijd werden over deze fusie onderhandelingen gevoerd. De beide bestu ren en de leden van het „Groene Kruis" zijn het thans over de fusie eens gewor den. De leden van „Ziekenzorg" zullen zich binnenkort hierover hebben uit te spreken. Het Groene Kruis zal de taak van „Zie kenzorg" overnemen. Het magazijn van deze vereniging aan de Kerkweg zal voor lopig in stand gehouden worden. Over het magazijn zal een beheerder worden aan gesteld. De jaarlijkse minima van de con tributies, die voor Het Groene Kruis nu 2.50 en voor „Ziekenzorg" 1 bedraagt zullen worden samengevoegd. Contributie zal dus voortaan 3 50 bedragen. De bei de thans zitting hebbende besturen zullen samen één bestuur voismen, dat dan uit twaalf leden bestaat. Bij tussentijdse va catures zal geen aanvulling geschieden, totdal het aantal bestuursleden negen be draagt. Op deze vergadering werd verder de jaarrekening van het Groene Kruis over 1951 vastgesteld met een totaal aan uitga ven van 18-974 en aan inkomsten van 17.750. Hierdoor is het batig saldo van de afdeling teruggelopen tot 1633. Verder heeft de afdeling nog de beschik king over een bouwfond». Op 1 Januari 1951 was in dit fonds aanwezig 11.107. In de loop van het jaar kon aan het fonds worden toegevoegd 11 875 en werd aan het fonds onttrokken 12.783. Aan het einde van het verslagjaar be droeg het bouwfonds nog 10.190. De be langrijke inkomsten van dit fonds over 1951 zijn voornamelijk te danken aan de op brengst van de bazar. De uitgaven van het nieuwe wijkgebouw van de afdeling aan de Stationsstraat werden geput uit het bouwfonds. Een Boeinp B-47 Stratojet, 's werelds snel ste bommenwerper, raast met een snelheid wan bijna 1000 km per uur lanps de 4400 meter hoge met sneeuw en ijs bedekte top van de berg Ranier in Washington. Het vliegtuig, dat een bemanning van zes kop pen heeft, wordt voortbewogen door zes straalmotoren. Duidelijk zijn hier de sterk terugwijkende vleugels te zien. De Labour-laider, Clement Attlee, haalt in het Lagerhui» «en perioonHJka verkla ring afgelegd, waarin hij Aneurin Bevan, de leider van de radicale Labour-groep, verwijt in het Lagerhui» mededelingen te hebben gedaan over gebeurtenissen ra het kabinet van Attlee, waarvan hij toen lid was. Attlee zsi, dat het een algemeen erkende regel was, dat zulks nooit geschiedde. Reu ter zegt, dat bij deze „openlijke contro verse" „consternatie" onder de leden aer Labour-fractle was te bespeuren. Bevan, die even later binnenkwam, ver klaarde, dat Attlee hem geen mededeling had gedaan van de bedoeling, om deze ver klaring af te leggen. Reuter tekent hierbij aan. dat Bevan Woensdag in het Lager huisdebat over de economie van het land onthullingen deed over een regeringsverkla ring van Attlee, toen hij nog premier was. Op aandringen van Bevan. zo had hij ge zegd. had Attlee in zijn rede enig voorbe houd gemaakt met betrekking tot de prijs stijgingen en de invloed, welke de snelle ontwikkeling van de Amerikaanse oorlogs machine op de Britse herbewapeningscapa citeit zou kunnen hebben. Bevan zei in een persoonlijke verklaring op Attlee's verwijt te zullen reageren. Het Belgische blad La Libre Belgl- q u e schrijft over de Nederlandse kabinets crisis onder meer het volgende: „Het gaat met de Nederlandse regerings crisis op een manier, die in Nederland ge bruikelijk is. d wz. met een traagheid, die een karaktertrek van het volk is. Nederland heeft blijkbaar het recht zo te handelen, maar opgemerkt moet. worden, dat het handhaven van een dergelijke traditie de betrekkingen tussen Nederland en het bui tenland. in het bijzonder België, ernstig verstoort. Het ontbreken van een regering in Den Haag verhindert namelijk onderling over- föen de regeling van vraagstukken, die ngend kunnen zijn. België bevindt zich juist nu in de omstandigheid, dat het land bepaalde maatregelen zou willen nemen ten behoeve van de een of andere industrie, die zich in een meer dan hachelijke situatie be vindt en hiertoe niet kan overgaan, omdat met niemand overlegd kan worden Daar ook in de weken vóór de verkiezin gen van 25 Juni niet met Nederland onder handeld kon worden en na de kabinetsvor ming ook nog wel enige tijd zal verstrijken voordat men zich ernstig aan zijn taak zal kunnen wijden, stagneren de zaken zodoen de minstens drie maanden lang. Dit is een toestand, die de aandacht verdient en ove rigens bijzonder ongunstig is voor de Bene- lux-gedachte". aldus het blad Het „Economisch Technologisch Instituut OverUsel (Etio) heeft een rapport gepubli ceerd over de betekenis van aardgas voor OvgrUsel. want hoewel de hoeveelheden welke in ons land worden aangetroffen in het niet verzinken bU die welke Amerika. Frankrijk en Italië ter beschikking staan, gaan de toepassingsmogelijkheden toch wel verder dan een simpele vervanging van het zg. ..stadsgas" voor verbrandingsdoeleinden. Waar het om gaat is het gebruik van aard gas voor chemische producten. De opbreng sten van de velden te Tubbergen en Dene kamp zlfn geschat op 50.000 m3 en die te Wanneperveen op 150.000 m3 per dag. Volgen» het overzicht van "het Etio komt eerst de bereiding van methanol van zwa velkoolstof en van ammoniak op ba6is van aardgas voor landelijke verwezenlijking in aanmerking. Voor Overijsel heeft verder de productie van gechloreerde methaande- nvaten eau goede kans. gezien de keuken- zout-elecfrolyse bij de Kon- Ned. Zoutin- dustrie, waarbij grote hoeveelheden chloor vrij komen. Voor blauwzuur is nog geen grote afzet te verwachten, dooh bij een ver dere ontwikkeling van de kunststoffenin- dustrie liggen ook hier nog mogelijkheden. Aardgas is per leiding met niet te hoge kosten te transporteren Voor transport van Wanneperveen naar Groningen'Leeuwar- den wordt 5 cent per m3 genoemd en voor transport naar Amsterdam 2.5 cent. Zware grondstoffen vragen echter grote verplaat singskosten en daarom ligt bij de plannen om uit anthraciet (gips. zwavel) zwavelzuur te maken, het zwaartepunt bij de vind plaatsen van anhydriet. Volgens voorlopige berichten verdienen de llil de ttantkundige pen DE PAUS heeft tot de regeerder» der Sowjet-Unie gesproken. De wereldpere heeft daarvan terecht mei. ding gemaakt. Trouwens de Paus heeft vooral niet alleen gesproken tot hen, die in Vrede en genade leven met de Apostolisch» Stoel, maar tot alle mensen De P*u» heeft zijn vermaan gericht tegen alle aanvallen op de godsdienst der volken en der mensen van de gehele wereld. D« Paus veroordeelt de verheerlijking van de godsdlenstloosheid In de Sowj et-Republiek Het le goed van dit herderlijk vermaan kennl» te nemen. Vooral staatslieden en politici kunnen daaraan lering ontlenen. Het betoog van de Pau» Is niet alleen In treffende woorden gesteld; het betoog U niet alleen voortgevloeid uit een rechtscha pen gemoed. Er is meer. Het betoog mist alle eigen-waan en tlle haat-gevoelens. Onnodig te zeggen dat het stuk ook mist al die ..hetze", ai die kwaad willigheid. welke in de tegen Rusland ge richte politiek dikwijle (ik schrijf niet: soms) oplaait, hier en overzee. Misschien komt het Westen na de Ameri- kaanse presidente-verkiezing iets dichter bij het inzicht van de Paus. C. W. De organisatoren van de vierde llsy. de Internationale Luchtvaart Show. Ypenburg. die Zaterdag- en Zondagmiddag op het vliegveld Ypenburg zal worden gehouden, hebben gistermiddag aan een aantal geno digden een voorproefje gegeven van het geen er Zondag zal worden geboden. Het was feitelijk een luchtvaartfeest-in-een-no- tedop. wat men daar zag. maar als ..mon sterzending" beschouwd, zai de „partij" van Zaterdag en Zondag zekef meevallen De Haagse modelvliegtuigbouwer Evert Kreulen demonstreerde hoe een motormo- delvliegtuig door radio geleid in de lucht kan evolueren alsof er een bestuurder aan boord zat. De zweefvlieger Jan K. Hoekstra hield een nieuw zweefvliegtuigj-ten doop. dat voor de eerste maal het luchtruim inging. Het is een zgn. prestatie- en stuntzweef- liegtuig. ingeschreven als K.N.V v L.-491 en het werd achter een motorvliegtuig om hoog gesleept. Het zweefvliegtuig, dat te Bergen op Zoom is gebouwd, heeft een span wijdte van 16 meter. Op de Ilsy zal er mee worden gedemonstreerd. Verder hebben twee buitenlandse parachu tisten, de hier te lande bekende Zwitser Hans Walti en de Engelse majoor Willans, elk een sprong uitgevoerd van naar schat ting 1000 metfer hoogte. De Zwitser vertelde onder de daling zijn wedervaren. Hij was voorzien van een draagbare radiozender. Uiteraard duurde zijn relaas slechts enkele minuten. Aangenaam verrast werden de aanwezigen door het plotseling voorbij gieren van zes in feilloze formatie vliegende,Engelse De Ha- villand Vampire-straaljagers drie waren _ood en drie blauw gekleurd die enke le malen rond 't veld cirkelden. Zij waren on middellijk uit het oog (en uit oor) verdwe- Een verrassing was ook het dozijn Sa- bre-straaljagers die door in Engeland ge- stationneerde Canadese vliegers be stuurd. met enorme snelheid door het lucht ruim kliefden. Even daarna toonde de Ne derlandse majoor-vlieger De Zwaan, dat er ook jachtvllegers in Nederland zijn. die zich thuis gevoelen op een Thupderjet- straaljager, waarvan de eerste juist een jaar geleden aan de Nederlandse Lucht strijdkrachten werd afgeleverd. Het stunt- vliegen. dat deze officier liet zien. bij eer zeer grote snelheid, dwong ieders bewon dering af. Men weet dat Nederlandse straal jagers Zaterdag van de partij zullen zij De Roemeense Vlieger Prins Cantacumène liet no^ even zien wat er uit Bücker Jung- meister van vóór de oorlog te halen valt en verrichtte adembeklemmende toe ren. laag boven de grasmat vliegend. Toen wij gistermiddag op Ypenburg wa ren, werd er nog druk getimmerd aan de tribunes, want men verwacht vele bezoe kers. Het is te hopen, dat de weergoden de vierde Ilsy gunstig gezind zullen zijn! Nederlandse zending gewenst geacht in Zuid-Afrika Professor dr J. H. Bavinck. die zendings wetenschap doceert aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en de Theologische School te Kampen en verbonden is aan de Zendings hogeschool te Apeldoorn, brengt een bezoek aan Zuid-Afrika. in Die Kerkbode schrijft professor G B A. Gerdener van de Fede- ale Zendingsraad dat een onderwerp ter bespreking met professor Bavinck zou kun nen zijn de mogelijkheid van het overnemen van zendingswerk in Afrika door één of meer Nederlandse kerken. Volgens profes sor Gerdener zou namel;k een bijdrage van Nederlandse zijde als wetenschappelijke aanvulling van het werk in de Bantoege meenschap zeer gewenst zijn. Ook een be spreking met professor Bavinck van de voorgenomen stichting van een Gerefor meerde Internationale Zendingsraad acht professor Gerdener gewenst. Tarieven van rusthuizen en pensions vrij De minister van Economische Zakeh heeft bekendgemaakt, dat de tarieven van pen sions en rusthuizpn zijn vrijgelaten De situatie, zoals deze zich in de afgelopen jaren voordeed, waarbij de wanverhouding tussen vraag en aanbod de mogelijkheid schiep tot het berekenen van te hoge tarie ven. is gewijzigd Hierdoor is het niet langer nodig de betrokken prijsregelingen te hand haven. indplaaCsen voor gips in Drente kwantita tief en kwalitatief de voorkeur boven de vindplaatsen in Overijsel (Twekkelo). Voor anhydriet krijgt Gelderland (Winterswijk of Lochem) mogelijk de voorkeur. Het aardgas is hier bij beide energiebron. Bij methanol en zwavelkoolstof is de bin ding aan de plaats minder sterk, wil aard gas hier grondstof betekenen. Voor Over ijsel zou de beste kans bij deze productie liggen. Hierin hebben o.a Staatsmijnen. Hoogovens. B.P.M., A.K.U. en K.N.Z. inte resse De vestigingsplaats zou gezocht kun nen worden in Noordoost Overijsel. aan het eventueel te graven afvalwaterkanaal naar de Dollard. Wanneer het tJselmeer de af valstoffen kan opnemen, zou ook gedacht kunnen worden aan Kampen of Steen wijk. Het Etio komt ten slotte tot de conclusie, dat gipsproductie. anhydrietwinning en ver werking. alsmede ammoniakfabricage voor Overijsel in principe zonder veel kansen zijn. Methanol en zwavelkoolstof scheppen mogelijkheden. Het eerste door vestiging bij de bron zelf. dus te Wanneperveen, Produc tie van gechloreerde koolstoffen is mogelijk door transport van aardgas van Tubbergen naar Hengelo. Het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen heeft aan alle colleges van Burgemeester en Wethouders en de gemeenteraden in Nederland in een brief zijn standpunt ten opzichte van de winkel sluitingswet 1951 uiteengezet. Het Verbond stelt zich op het standpunt, dat de zes uur avondsluiting, ook in de toekomst, onverminderd gehandhaafd dient te blijven. De halvedagsluiting eens per week, dient zowel principieel als practisch aanvaard te worden voor iedere branche. Er is geen enkele behoefte aanwezig om over te gaan tot het instellen van een koopavond. Een vacantieregeling dient bin dend te worden voorgeschreven, wanneer de meerderheid van een branche zich hier voor heeft uitgesproken. Er is eveneens geen behoefte aanwezig voor het Instellen van een koopavond voor de markt- en straathandel In seizoenplaatsen zijn af wijkende regelingen nodig, die zowel in redelijkheid tegemoet komen aan de eisen van het zakenleven als aan het toeristen verkeer. Hersengymnastiek voor de West en Indonesië Zaterdag 1 November a.s. begint Radio- Nederland—Wereldomroep met een twee wekelijkse uitzending van hersengymnastiek die in het bijzonder bestemd is voor Indo nesië en de West. De uitzending zal wor den verzorgd dooi de heer Bob Wallagh Het ligt in de bedoeling in tegenstelling tot de vorige hersengyrïlnastiekprogramma's de helft van de vragen betrekking tf doen hebben op de beroepen van de onder scheiden ploegen. Rotterdamse Schippersbeurs Donderdag kwamen ca. 62 bevrachtingen tot stand Wij noteerden o.a 140 ton stuk goed Tilburg: 291 en 265 ton copra Wormer- veer: 60 ton mals Venlo: 75 ton haver 's-Her- togenbosch; 430. 420 en 151 ton fosfaat Vehel: 160 en 10 Oton tarwe Sas van Gent: 165 ton granen Deventer: 100 ton tarWe Utrecht. Vlettarieven: 100 ton 20. 180 ton 22.50. 250 ton ƒ25: 290 ton f 27 50; 330 too 30; 390 ton f 32.50 450 ton f 35 500 ton 37.50: 550 ton f 40. 600 ton f 42.50 WATERSTANDEN. 2 JULIJVfannhe/m 3.18 —8: Trier 6.72 i; Keulen 0 88 onv Ruhrort 2.7» —3: Lobith 8 78 —2. Nijmegen 8 81 -2; Arnhem 8.71 —7; Eefde 1.97 —7 Deventer 114 7; Namen la Plante 1.34 -8: Borgharen 38 90 -24- Belfeld 10 78 -12: Grave 4.88 -t-8 In de Nederlandse Staatscourant is opge nomen een wijziging in de prijzenbeschik- king verkoop op afbetaling 1048 Sedert van goederenschaarste in vele sec toren geen sprake meer is, worden de prij.J zen bij contante verkoop door de concurren tie geregeld, reden waarom onderscheiden prijzenbeschikkingen en laatstelijk nog de prijzenbeschikkmg handelsmarges 1951 kon den worden ingetrokken. Het deel van het publiek echter, dat op afbetaling koopt, ge niet de in de concurrentie gelegen bescher ming niet steeds ten volle. Daarom houdt de bovengenoemde thans gewijzigde beschikking in, dat hij, die goederen verkoopt zowel tegen contante betaling als op afbetaling, in het laatste geval als basisprijs de „contantprijs" dient aan te houden: ten hoogste dezelfde prijs, welke hij bedingt bij contante verkoop. Hij, die uitsluitend dan wel vrijwel uitsluitend op afbetaling verkoopt dient als basisprijs aan te houden ten hoogste de algemeen in de handel gebruikelijke prijs bij verkoop tegen contante betaling. Vanzelfsprekend is het de winkelier toe gestaan om. wegens het feit, dat hij op af betaling verkoopt, daarvoor, afzonderlijk ln het contract te vermelden, toeslagen te be rekenen. waarven de grootte reeds sedert 1948 is geregeld. Het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening heeft enige tijd ge leden meegedeeld, dat, op grond van de verwachtingen van de veeartsenijkundige dienst, rekening kan worden gehouden met spoedige opheffing van het bestaande exportverbod voor vee. in verband met het gunstige verloop van het mond- en klauwzeer in ons land Gebleken is sedert dien. dat deze ontwikkeling zich op be vredigende wijze heeft voortgezet. AU ge volg hiervan heeft de directeur v»n de veeartsenijkundige dienst zijn bezwaren tegen de opheffing van het in October verleden jaar ingestelde exportverbod/n- getrokken. zodat het Bedrijfschap voor Vee en Vlees van nu af aan weer in 4t gelegenheid is machtiging voor de uitvoer van rundvee te verstrekken. Zeeland verontwaardigd over wederinstelling veergelden De Provinciale Staten van Zeeland, die Donderdag te Middelburg hebben vergaderd, hebben na langdurige besloten zitting 't be sluit genomen, een uitvoerig geargumen teerde motie ter kennis te brengen van de Koningin, de minister» van de Kroon en de Kamers der Staten Generaal, waarin de Staten verklaren „niet dan met diepe ver ontwaardiging kennis te hebben genomen van het voornemen van de minister van Verkeer en Waterstaat om thans nog verder terug te komen op het destijds genomen be sluit om de veren over de Westerschelde kosteloos te doen zijn, door dit kosteloze vervoer volledig af te schaffen" Men nam in overweging, dat in October 1945 de toenmalige regering besloot de veren 'ooe te doe Stolwijk Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 10 uur candidaat Voet te Amsterdam. 7 uur de heer J. van Woerden. Ned. Herv. Evangelisatie 9.30 uur de heer J van Woerden. Geref. Ge meente 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Vlist Medaille van gemeente voor Goveka In de gemeenteraadsvergadering werd besloten tot het beschikb8arstellen van een bedrag van 10 voor de aanschaffing van een medaille ten behoeve van de agrari sche streektentoonstelling ..Goveka" te Gouda. De aan de gemeente Haastrecht verstrekte kasgeldlening ad ƒ20.000 werd voor een jaar verlengd, thans tegen een rente van 2 pet."De vereniging „Simsvi" had om toekenning van een jaarlijks aub- èidie gevraagd. B. en W. waren van oor deel. dat voor het bijeenbrengen van de nodige middelen dier instelling het particu lier initiatief moest werkzaam blijven en stelden voor afwijzend op het verzoek te beschikken, waarmede de raad zich ver enigde. De raad stemde in met de door Schoonhoven voorgestelde reorganisatie plannen voor de vleeskeuringskring, waar door een belangrijke bezuiniging voor deze dienst kan worden verkregen. Zevenhuizen Geslaagd. Voor het gedeelte B van het examen hoofdakte is te Rotterdam geslaafd mejuffrouw G. D. de Greeff, alhier. UT ET BRITSE LAGERHUIS zal deze week 11 beslissen over de ratificatie van de ver dragen Inzake de herbewapening van West- Duitsland en de toelating van dat land tof de Westeuropese Defensiegemeenschap, de verdragen, die onder de term „Conventie van Bonn" plegen te worden Samengevat. Aangenomen mag worden, dat er in het Lagerhuis, alvorens tot stemming wordt overgegaan, een hartig woordje over een en ander gesproken zal worden. Zoals men weet. heeft de Labourpartij een motie in gediend. waarin het regeringsvoorstel tot ratificatie wordt afge keurd als „inoppor tuun in het bijzonder in een tijd. waarin nog steeds pogingen worden aangewend om tot een conferentie met de Russen over het Duitse probleem te komen". De kans. dat het voorstel tot ratificatie door het Lagerhuis zal worden afgewezen, is overigens tamelijk gering, aangezien de Labour-oppositie vermoedelijk alleen zal staan in haar verzet. Niettemin is het feit van de tegenstand der Britse socialisten belangrijk, omdat het een grote morele steun inhoudt voor de oppositie tegen de Conventie van Bonn in Frankrijk en Duits land. In laatstgenoemde landen Is het ver zet tegen de verdragen aanzienlijk sterker dan in Engeland, zo zelfs, dat de regeringen te Parijs en Bonn nauwelijks op een over winning durven hopen. Het is duidelijk, dat de houding.van de machtige Britse Labour partij. ook al zou het Lagerhuis tot ratifi catie besluiten, de Franse en Duitse oppo sitie nog tot heftiger reactie zal prikkelen De conservatieve Londense Timet oefent scherpe critiek uit op de houding van de Labourleiders Het blad is van oordeel dat met een uitstel van de ratificatie geen enkel belang gediend zou zijn, het zou slechts leiden tot nieuwe onzekerheid om trent de toekomst van de Westeuropese de fensie. Wanneer er een redelijke kans be stond op het tot stand brengen van een aan vaardbaar vredesverdrag voor Duitsland en wanneer men moest aannemen, dat die kan» bedorven zou worden door het ratificeren van de verdragen van Bonn en. anderzijds. verbeterd door uitstel van die ratificatie dan. meent de Times, zou er inderdaad re den zijn om de zaak op de lange baan te schuiven Het blad is er echter van over tuigd. dat die kans niet bestaat en het bas- seert die overtuiging op de gebeurtenissen in het verleden. Toen Attlee in Februari van het vorige jaar het Lagerhuis de redenen uiteenzette, op grond waarvan zijn regering het aanvaarden van een Duitse bijdrage aan de Europese defensie ais dc enige practische koers beschouwde, was er ook een notswis- seling met de Sowiet-Unie gaande, die ten slotte tot de vruchte loze conferentie in het Palais Rose leidde. Wij bevinden ons thans in 'n dergelijke situa- tie Er is geen enkele reden waarom wij thans niet wederom een conferentie met de Sowjet-Unie zouden be leggen. wanneer er een kans op overeen stemming lijkt te bestaan, maar dat houdt niet in dat de organisatie van de Westeuro pese verdediging inmiddels moet worden opgehouden, aldus de Times. /OPPERVLAKKIG bezien lijkt de redene ring van de Times niet onjuist; het zwakke punt is echter, dat de situatie van Februari 1951 niet met de huidige toestand vergelijkbaar ie. De besluiten die men thans op het punt staat te nemen zijn uiteraard van veel groter betekenis voor de verhou ding tussen Oost en West. dan Attlee's thèo- retische beschouwingen van destijds Of. en in hoeverre Moskou tot een compromis in zake Duitsland bereid is. valt nog steeds moeilijk te beoordelen, al geven de recente gebeurtenissen in Oost-Duitsland (de her metische afsluiting van d« zonegrens en de reorganisatie van het Oostduitse bestuurs apparaat) aanleiding tot gerechtvaardigde twijfel. Zolang men echter wil aannemen, dat er een kansje, hoe klein ook. bestaat op een accoord met de Russen, moet men er kennen. dat een definitief besluit inzake de Westduitse herbewapening dat kansje wel eens definitief de nek om zou kunnen draaien Zolang men de hoop op een vreed zaam einde van de koude oorlog niet geheel heeft opgegeven, blijft een uiterst voorzich gebruiken wegens d« de bevolking kostelo noodzakelijkheid de oevoixing van Zeeuwsch-Vlannderen gemakkelijker In con tact te brengen met het overige gedeelte van Nederland. Dat dit besluit aan het ge stelde doel heeft beantwoord staat volgens de motie vast. daar meer dan voordien d« band in sociaal, economisch en cultureel opzicht tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Nederland la versterkt Nu zouden de destijds verkregen rechten volledig te niet worden gedaan, zonder dat aannemelijk is gemaakt, dat de motieven op grond waar van de vrijdom voorheen verleend werd, thans niet meer zouden gelden Niet bounen vóór de premie is toegezegd In een circulaire aan de gemeentebestu ren inzake het goedkeunngsbeleld vestigt de minister van Wederopbouw en Volk»- huisvesting er de aandacht op. dat hij niet toestaat, dat aanvragers van premies op grond van de „Premieregeling Woning' bouw-1950" „op eigen risico" met de bouw beginnen, zodra zij de aanvraag hebben in gediend. Men mag dus eerst met het bou wen een aanvang maken als het bedrag vso de premie is toegezegd. 'IrtoSS. k°"" le" ,rale" v*"Du"" Zeker te hard getrokken*, VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1952 TWEEDE BLAD - PAGINA 2 De dag, die goud en glorie had moeten brengen voor Nederland, dc dag van de 100 meter rugslag finale voor dames, zal in de annalen van de Nederlandse zwemsport worden opgetekend als één van teleurstellingen en tegenvallers. Geen goud en maar weinig glorie viel ons land ten deel. Geertje Wiplema, door iedereen aangeduid als zekere winnares van dc Olympische titel, heeft het, na een slecht gezwommen race, niet verder kunnen brengen dan een zilveren medaille. De overwinning van de Zuidafrikaanse zwemster Joan Harrison was voor alle Nederlanders, en ook voor de insiders van andere landen, een grote verrassing. Geen moment heeft men er aan getwij feld. dat het Olympisch kampioenschap bij Nederland zou terecht komen en na de «eries van Dinsdag was het voor velen alleen nog maar de vraag geweest, of Joke de Korte er in zou slagen het zover te brengen, dai zij het erepodium zou kun- neh beklimmen. Maar ook de kleine aympathieke O.D.Z.-zwemster zat het tegen. Gelijk en in dezelfde tijd als Joan Stewart van Nieuw Zeeland tikte zij achter haar vriendin en Joan Harrison aan en tien minuten van ondragelijke spanning, waarin noch Joan Stewart noch Joke wist. wie van beiden het brons had veroverd, werd bekend gemaakt, dat de kamprech ters de Nieuwzeelandse als derde hadden aangewezen De derde teleurstelling op dit nummer was de laatste plaats van Ria van der Horst. Ria wtst. dat zij niet bij de eer ste drie zou behoren, maar het was toch verdrietig voor haar om te horen, dat de keerpuntcommisBaris haar had gediskwali ficeerd wegen het missen van het keerpunt, dat zij, daar was ze zelf van overtuigd, correct had genomen. De start was goed van de meisjes en Géertje Wielema en Joke de Korte gingen er prachtig vandoor. Bij het keerpunt lagen Joke en Geertje gelijk, maar na het keer punt kwam Joan Harrison geweldig opzet ten en met haar molenwiekende armslag kwam zij naast Joke en 30 meter voor de finish ging zij de Rotterdamse zelfs voor bij om haar aanval op Geertje ln te zet ten. De Hilversumse zwemster had op dat moment ook nog met zichzelf te kampen, want bij elke slag van haar linkerarm raakte zij de kurkltjn. hetgeen haar pres- tatir zonder enige twijfel ongunstig be- zlj aantikten wa» het nauwelijks zichtbaar wie had gewonnen. Verwonderd keek Geertje om zich heen, terwijl de Jury en de tijdwaarnemer» de hoofden bij elkaar staken om de genoteerde tijden te verge lijken. Hoop op estafette was een zenuwachtige spanning, maar aan de gezichten van de officials konden wij al spoedig opmaken, dat Joan ma opi Harrison de gouden medaille had gewi 'de tijd i ijd van Geertje nen. Voor Joan Harrison werd 1 min. 14.3 sec. opgegeven en voo Wielema 1 min. 14.5 sec., hetgi allen, die van deze „close finish" getuige waren, volkomen onbegrijpelijk was. im mers. een verschil van 0.2 sec. was er tussen beide zwemsters beslist niet ge weest. Nicutf goud voor Mockridge jQe Olympische wielerwedstrijden hebben tot nu toe een teleurstellend verloop ge had. Het aantal deelnemers la buitengewoon groot, het aantal landen, dat renners heeft uitgezonden. Is aanzienlijk, maar kwalita tief ia het maar matig gesteld met degenen, die hun nationale kleuren vewiedigen op het antrekkelljke 400 meter baantje van de Finse hoofdstad. In de aprint won de 24- jarige Italiaan Sacchi in de finale troia) gemakkelijk van de Auatraliër Cox en de Duitse Potzernheim, die via enkele herkansingen nog de eindstrijd had kunnen bereiken. Mockridge voegde een tweede Olympische medaille toe aan zijn gouden medaille van de tijdrit. Hij won. tezamen iet Cox het tandemnummer tegen de ge vaarlijk snelle Zuld-Afrikaantjes Robinson- Shardelow. zij het dat het verschil op de eindstreep maar enkele centimeters bedroeg De grote zware Mockridge met zijn goed moedige lach trapte en «tuurde de tandem naar de overwinning en gooide er een tijd van 11 seconden over de laatste 200 meter (Advertentie) „P«r«dt" roktn ii nu een dubbel genoegen Al rokend spaart U de 91 loto» van Nederlandse Olympische deelnemers bij elkaar Lel op de binnenxijde van Uw doosje Parade-Mild oi King's Parade. Partde-Mlld 1- King'i Parad» OBO Roek nu l4k»r King's Parada 0< Pinda Mild puur Vlrpint» „van do bolero do batte" H«t Ofymp.ieft «Ibum „Holtlnkl 1952" 1.65 g«»cKrt*»n door Kick Goudaktr II »»r»eh»n»n *n v»rkri)gb#t' bij U« tig«r»lt»n-wink»li«r Invloedde. Zij probeerde zich nog van de lijn los te zwemmen, maar elke keer opnieuw schuurde zij met de linkerschouder langs de kurken. De laatste tien meter werden volkomen nek aan nek door Joan Harrison en de Nederlandse favoriete afgelegd. Toen Vanzelfsprekend was# de stemming onder de Nederlanders na deze pechfinale ver beneden nul, maar weer heel gauw had men zich, de deelneemsters zeil het eerst, De Nederlandse deelneemsters aan de se ries van de hebben zich niet geplaatst in de halve fina les. Geertje Wielema. die in de eerste serie uitkwam, had van haar trainer op dracht gekregen de race alleen te benutten «Is ..warming up" voor de finale 100 meter rugslag. welke in de middaguren wordt gezwommen. Geertje, die in deze serie waarschijnlijk wel de beste kansen had -op de eerste plaats, voerde deze opdracht ge trouw uit en trok regelmatig en rustig haar baantjes. Het gevolg was. dat het Hilver- •umse meisje als zesde en laatste van haar ierie binnenkwam. Ook Hannie Termeulen. die in de derde serie uitkwam, deed het Van der Veen uitgeschakeld Met een prachtige vlinderslag heeft Daan Buyze giste ren in zijn serie op de 200 meter schoolslag een uitstekende prestatie ver richt door als tweede te eindigen achter de Duitser Herbert Klein, de wereldrecord houder. Wel deed hij er bijna 5 seconden langer Over, maar de wijze waarop hij de Fin Kachkoenen op een afstand hield, be wees de goede vorm van onze landgenoot. De tijd van Klein was 2 min. 37 secdie van Buyze 2 min. 41.9 sec. De Rus Borisenko werd derde in 2 min. 43,2 sec. Jitse van der Veen eindigde als achtste en laatste in de tweede halve finale van de 100 meter rugslag. Alleen op de eerste 50 meter kon hij strijd leveren, daarna was hij kansloos. Zijn tijd was 1 min. 10,5 sec. Met bijna 5 seconden minder véStigde de Ame rikaan Oynkawa in de eerste halve finale een nieuw Olympisch record. De verdeling van de gouden, zilver-n en bronzen medailles ziet er na 12 da- kalm aan. Voor de start had zij al gezegd, dat zij zich na het behalen van de zilveren medaille volledig op de estafette wilde con centreren. ,,Ik zie nog wel hoe ik mé voel in de 400 meter", zei ze. Hannie zwom aisof het een oefenbaantje gold on kwam als vijfde aan. Met Irma Heyting—Schumacher was het van hetzelfde laken een pak. Ook zij trok er nauwelijks aan en met een kalme rustige armslag ging zij over de baan. Al leen na het laatste keerpunt zette zij er even een spurtje in kennelijk omdat zij er aardigheid in had toch nog de Japanse Sa- tako Yama^hita te passeren. In de vierde serie van de 400 meter vrije slag dames sneuvelde het Olympisch record dat sedert 1948 (Londen) op naam stond van de Amerikaanse Ann Curtis met 5 min. 17 8 sec. Het Amerikaanse meisje Eileen Kawa moto en Daphne Wilkinson van Groot-Brit- tannië tikten gelijk aan in 5 min. 16 6 6ec. Zij verbeterden dus beiden het Olympisch record. als volgt uit: goud zilv. brons Ver. Staten 31 16 12 Rusland 22 27 18 Zweden 10 12 9 Hongarije 10 8 14 Italië 7 7 2 Tajecho Slowakije 6 3 F 3 Frankrijk 5 5 4 Finland 5 3 li Australië 5 2 3 Noorwegen 3 '3 Zwitserland 2 6 6 Japan 2 5 Zuid Afrika 2 3 1 Denemarken 2 1 2 Turkije 2 1 Jamaica 1 3 Canada 1 2 India 1 1 1 Argentinië 1 1 1 Oostenrijk 1 1 1 Brazilië 1 1 Nieuw Zeeland 1 2 Luxemburg 1 2 Zuid Slavië 1 Duitsland 6 10 Nederland 4 Gr. Brittannië 2 8 Iran 2 4 Polen 1 1 Libanon 1 1 België 1 Spanje 1 Trinidad 2 Vejgezuelg J Uruguay I Korea 1 Erypte 1 Roemenië 1 Portugal 1 Met zulke sprongen veroverde het Ameri kaanse meisje Pat Mc Cormick het Olympisch kampioenschap schoonspringen. Geertje Wielema bracht het gisteren slechts tot een zilveren medaille ,op de 100 meter rugslag. de gouden pinf haar neus voorbij. Op het erepodijum stond Geertje links, toch verheugd mefhet zil ver. in het midden de winnares, het Zuid- Afrikaanse meisje Joan Harrison en rechts Stewart (Nieuw-Zeeland), die derde werd. met de narigheid verzoend. ..Het zit ons nu eenmaal niet mee in Helsinki", was de mening, „en als het noodlot tegen zit, dan blijft het je achtervolgen tot de laatste dag". Alle hoop is nu gevestigd op de estafette ploeg. die inderdaad in goede vorm is, maar die. gezien de prestaties van de Ame rikaanse en Hongaarse meisjes, niet als sterk favoriet mag worden bestempeld. Een tweede of derde plaats behoort echter tot de mogelijkheden van het Nederlandse viertal. Tn de ochtenduren hadden Geertje Wie- J- lema, Hannie Termeulen en Irma Hey- ting-Schuhmacher ln de series voor de 400 m vrije slag gezwommen. Dat Geertje Wie lema het met het oog op de rugslag finak kalm aandeed, was begrijpelijk, maar waarom Hannie en Irma zich niet wat meer hebben gegeven, was voor velen een raad sel. Het deed niet prettig aan de beide meisjes, die zich toch zonder dat zij zich „leeg" hadden behoeven te zwemmen, hadden kunnen plaatsen voor de halve finales, zo te zien zwemmen. „Zwem of -wem niet. hoorden wij opmerken, maar vanneer je zwemt, lever dan ook strijd, dat is je sportieve plicht. Wil je alleen maar wat oefenen, ga dan ergens anders zwemmen, maar gebruik er niet de series van een Olympisch nummer voor." Eerlijk gezegd vragen wij ons ook af of deze methode we] juist is geweest. Het is de vraag of de meisjes er als voorbereiding op de estafettefinale iets aan hebben ge had, maar het is zeker, dat het bij de an dere deelneemsters en de toeschouwèrs een minder prettige indruk heeft gemaakt. In een zenuwslopende en afmattende wedstrijd heeft ons zevental van morgen in het Olympisch zwemstadion gevochten voor de laatste kans, die zij hadden om zich in de finale-poule van het waterpolo-tournooi te plaatsen. De twee sterkste ploegen van dit tournooi waren het ongetwij feld, die elkaar hier bestreden voor de tweede maal. Eenmaal hebben onze Nederlandse jongens een 3—2 overwinning op de Zuid-Slaviërs geboekt, maar deze overwinning is na protest van Zuid-Slavië niet er kend. De tweede maal hebben onze jongens minder geluk gehad. Het werd een nederlaag: 12. Het was op dit vroege uur uiteraard niet zoMruW op de tribunes als'anders het geval is. Wel waren alle nog ln Helsinki aanwezige Nederlanders present om ons kranige zeven tal, dat al met zoveel tegenslag te kampen heeft gehad, aan te moedigen. Ook Prins Bernhard en de beide Prinsessen waren weer aanwezig om getuige te zijn van de laatste strijd, die het uiterste vergde. Op de tribunes ging de strijd tussen de aanhang van Zuid-Slavië en die van Hol land. De yells klonken keer op keer door de lucht en zij trachtten elkaar te Over schreeuwen. In het water waren onze jon gens helaas de minderen van de sterk spelende Zuidslaviërs, die deze tweede kans geducht aangrepen. Wat Nederland ook probeerde, de Zuidslavische aanval bleef sterker en onze anders zo krachtige voor hoede zag geen kans door de werkelijk goed op dreef zijnde verdediging van de tegenpartij te breken. Vóór de rust wist Joegoslavië doelman Van Gelder, die overi gens helemaal geen slechte partij speelde, tweemaal te passeren, zonder dat de Neder landers daar een antwoord op konden geven. In de rust, die dus met een 2—0 achterstand inging, waren zowel ons zeven- NEDERLANDSE BOKSERS UITGESCHAKELD Tl/fooi Linneman heeft In de eerste ronde 1 van zön partH tegen de Duitser Helde- man een reprise gegeven van zUn gevecht tegen de Iranees. Linneman. die veel min der agressief bokste dan zlin gewoonte la. moest weer drie keer met het canvas ken nis maken. Het ia weer gebleken, dat het voor een bokser moeilijk, io niet onmogeltik is om twee dagen achter elkaar toppreatatiea te leveren. Moos Linneman heeft de grote puntenachterstand niet weg kunnen werken en moest de overwinning aan de Duitser laten. Ook de Rotterdammer Leen Jansen moest In de Amerikaan Patterson rlln meerdere erkennen, zodat thans al onze landgenoten uit het bokitournool i«n ge ëlimineerd. Onmiddellijk na de wedstrijd tussen Zuld- Slavlë en Hongarije begaven zich gistermid dag de teams van Nederland en Rusland te water. Van de tribunes klonk uit de Ne derlandse hoek de yell. die enthousiast verkondigde, dat Holland nog altijd een woordje meespreekt en Frans Kuijper zwaaide eens naar de ere-tribune. alsóf hij wilde zeggen, dat men ook daar gerust kon zijn en dat de jongens hun best zouden doen. En de jongens deden hun best! Onmiddellijk na het uitzwemmen namen zij het initiatief in handen en nog voor een Russische 6peler de bal had kunnen aan raken had Van Feggelen al een felle om haal op het Russische doel afgevuurd. De bal schampte echter via de hand van doel man Gojkman langs de verkeerde kant van de paal af Het Nederlandse succes liet toch niet lang op zich wachten. Ons dappere waterpolo-zevental heeft na alle tegenslag de moed nog niet opgegeven. Onze jongens maakten van hun grotere zwemvaardigheid gebruik door voortdurend uit de verdediging weg te zwemmen en toen Brkasem zich een- maar zij correspondeert nog met vriendinnetjes in Rotterdam de tribune van het Olympisch zwemstadion zat, gehuld ln een ruirhe witte badjas, versierd met het Star-and-Stripes-em- bleem van de Verenigde Staten. Delta Meulenkamp. Haar blonde krullen hin gen nog met natte pieken om haar hoofd, want zij had de tweede serie ge zwommen van de 400 meter en wilde de overige series, waar haar vriendinnetjes in uitkwamen, nog zien. voor ze zich ging aankle den. Delia Meulenkamp is geboren en getogen in Rot terdam. waar haar vader een exportzaak van Zuid vruchten had. Vier jaar ge. leden emigreerde het gezin met vier kinderen naar Amerika waar het rich in San Francisco, het hart van de sinaasappelencultuur, vestigde. Dell» was toen net vijftien en vond het heer lijk. al was het alleen maar voor het zonnige klimaat. Zij kwam op een gezellige Highschool, een HBS. Veel tijd werd besteed aan sport en Delia, als een echt Hol lands meisje, wierp zich op het zwemmen. Ook in Ne derland had ze natuurlijk gezwommen, m^ar nooit onder leiding van een trai ner. Spoedig bleek, dat Delia grote vorderingen maakte, toen haar stlil werd verbeterd. Ze leerde beter de keerpunten maken en verbeterde zelfs enige Amerikaanse ifcicords op de 400 m en 300 yards. Toen zij ln de voorlopige Olym pische zwemploeg werd ge kozen heeft iedereen, tot president Truman toe. me degewerkt om de familie Meulenkamp het burger schap van de Verenigde Staten te bezorgen. Dat lukte nog op tijd en nu komt Delia uit op de 400 meter, die zij in 5 min. 17.1 sec. kan afleggen. Gistèr- morgen is ze uitgekomen in de series, maar „ik deed het rustig aan. want ik moest alleen maar zien. dat ik me in de halve finale zwom en dat is gelukt. Maar Ih de eindstrijd zal het wel harder moeten gaan" zo zei het meisje met een licht Amerikaans ac cent. Delia vertelde, dat dat kwam. omdat ze in een meisjeshuis woont, nu ze aan de universiteit van Ca- lifornië studeert en ze al leen de weekends thuis komt waar wel Nederlands wordt gesproken. Boven dien is er dan veel aanloop en dan spreekt men w Engels. ..Maar met twee vriendinnetjes uit Rotter dam correspondeer ik nog. dus zo houd ik het Neder lands ook nog bij. En van morgen heb ik met de Ne derlandse zwemploeg ge sproken. Ik had ze eigenlijk nog niet gezien, want onze trainingstijden waren verschillend", besloot Delia het gesprek, want een stoere Amerikaanse leid ster wenkte haar. dat ze moest voortmaken. maal op deze wijze had vrijgemaakt en hij de bal keurig voor ztjn neus geplaatst kreeg, opende de aanvoerder van het Oranje zevental de score met een lage drukbal De Prinsesjes en hun vader sprongen op en juichten even hard als de andere Neder landers. Na dit eerste succes moest de Russische defensie alle zeilen bijzetten om te voorko- mén. dat Nederland zijn voorsprong nog vergrootte. Lang slaagden zij er echter niet n onze jongens tegen te houden, want vijf minuten na het eerste kwóm het tweede doelpunt toen de Russen bij 'n aanval mid- oor Van Feggelen alleen lieten liggen. Van Braasem onderschepte een slecht geplaatste bal en meteen ging deze door naar Van Feggelen die na enkele schijnbewegingen de Russische doelma.i het nakijken gaf Met rust leidde Nederland nog steeds met 2—0 Dat het het Oranje-zevental ernst was „ewegen zij ook na de rust. Onderbroken door enkele totaal ongevaarlijke Russische aanvallen was de bal vrijwel voortdurend op de Russische helft te vinden Het bleef een faire strijd, ook nadat Nederland de oorsprong tot 3—0 en door Bijlsma zelfs ot 4—0 had vergroot. u t Door een zware overtreding van Cabout kregen de Rusaen een strafworp die zij be nutten (4—1). Even zag het er naar uit. dat de Russen verder het heft in handen zouden nemen Door het ver opzvemmen van de Nederlandse achterhoede kwamen twee Rus sen vrij te liggen en het koatte hen weinig moeite de achterstand tot 42 te verklei nen Van Feggelen kreeg nog een niet te missen kans en inderdaad wist hij deze te benutten. Maareen onderdeel van een seconde voordat de bal in het net verdween floot de uitstekend leidende scheidsrechter Grimaldi voor het einde. Nederland had de Rusaen geslagen! De Australiër Mockridge. om wlea» uit zending zoveel te doen 1» geweest, heeft gisteren het Olympisch kampioenschap in de 1000 m tijdrace behaald ln een nieuwe recordtUd. Hlizelendoom vergde ln de eerste 600 m te veel van zijn krachten, had een zwakke eindsprint en eindigde daardoor al» achtste. De volledige uitalag luidt. 1. en Olympisch kampioen Mockridge (Austr.) I' min. 11.1 sec. (nieuw Olvmpisch record); 2 Morettini (Italië) 1.12 7 3 Robin son (Z. Afr.) 1.13. 4 Cortonl (Arg.) 1132; 5 McKellow (Gr.-Br.) 1.13.3; 6 en 7 lonita (Roem.) en Hansen (Den belden 1.14.4; 8 Hijzelendoorn (Ned.) 1.14.8. De partij van Linneman begon met een «trijd op halve afstand. Linneman scheen vermoeid en tot teders verwondering ging hij tijdens het invechten plotseling neer op een rechtse tegen de kaak. Nauwelijks overeind moest hij een nieuwe felle aanval van de Duitser doorstaan die alles op alles zëtte en met een zware kaakslag de Amster dammer opnieuw vloerde. Nog voor de gong ging m5os nog een keer neer op enkele stoten, waar niet eens zoveel kracht achter scheen te zitten. Hü leek in niete op de vol hardende. felle vechter van gisteren. In de tweede ronde gaf hij beter partij en wist hij zelfs een rechtse te plaatsen, die de Duitser deed wankelen. Toch was Linne man onzuiver in zijn stoten en hij bokste zonder die flitsende reacties, die zijn te genstander hadden kunnen verrassen. Ook de Duitser was niet bijzonder op dreef en miste herhaaldelijk. Bij het lijf aan lijf vechten was hij echter iets in de meerder heid. De derde ronde begon met een linkse swing van Linneman en een vinnige strijd op korte afstand, waarin onze landgenoot herhaaldelijk succes had met linkse diree- ten en korte opetoten Tegen het einde nam Linneman het initiatief over en herhaalde lijk trof hij zijn tegenstander tegen kin en lichaam. Toen de gong voor de laatste maal ging was Linneman zeker frisser dan de Duitser, die echter eis overwinnaar de ring verliet. Leen Jansen moest in een kort doch dra matisch gevecht het onderspit delven tegen de Amerikaan Patterson. Jansen draaide om de imposante neger heen. maar zijn aanval len werden telkens opgevangen. Geen van beide boksers was in de meerderheid, toen plotseling geheel onverwacht het einde kwam. Toen Jansen weer bliksemsnel op Patterson toevloog, werd hij opgevangen door een geweldige rechtse, pal op de kin. Hij ging neer als een blok en pas een halve minuut later kon hij zich realiseren wat er gebeurd was Met een klassieke knock out had de neger aan alle illusies van de Rot terdammer een eind gemaakt tal als de aanhang op de tribunes nog vol ertrouwen. Holland had tn de vorige wed strijd tegen Hongarije wel met 41 achter gestaan en toch nog gelijk gespeeld. Waarom m dat deze keer ook niet mogelijk zijn Heiaas. het is gebleken, dat het ditmaal niet mogelijk was. Het moreel van de Zuidslaviërs was sterker. Voor een niet gering deel zal dat te wijten ztjn aan de leiding van de Zweedse arbiter Zuckerman Het regende vrije worpen voor de Neder landers. die in de Zuidslaviërs wel een sterke, maar lang niet altijd even sportieve tegenstander vonden. Geen enkele maal ls het een strafworp geworden, hoewel onze jongens daar meermalen het vplste recht op hebben gehad. De tweede helft begon weer met een overwicht van Zuid-Slavië, tot eindelijk onze jongens hun oude spel terug schenen te vinden en aanval op aanval op het Zuidslavische doel forceerden. Ook nu weer regende het vrije worpen voor vast houden van de Zuidslaviërs. Op een gegeven ogenblik werd Stakula. die wel een zeld zaam onsportieve wedstrijd speelde, naar de kant gestuurd, nadat hij Frits Smol op een unfaire manier had aangevallen. Nu bleek echter het morele overwicht van de Zuid slaviërs. die met vijf man in de verdediging onze zes aanvallers tegen wisten te houden op een werkelijk sublieme manier. Hef duurde geruime tUd voor Nederland in het bezit kwam van de bal. Hevige po gingen ondernamen daarna de Hollanders om de balans wat meer in evenwicht te krjjgen. Van Feggelen, onze goalgetter. pro beerde een ontzettend hard schot, dat op fraaie wjjze door de Zuidslavische doelman werd gehouden. Direct daarop was het Ne derlandse doel weer in gevaar. Eindelijk kwam de bal bij Smol. die na een prach tige sprint een tegendoelpunt voor Neder land scoorde, 2—1. Nog wanhoopte men niet. De strijd om het laatste en beslissende doelpunt begon. Zou Nederland er nog een doelpunt by maken, dan zou ook het Oranje-zevental in de finale-poule uit komen. Een doelpunt van Van Feggelen werd afgekeurd voor afduwen. De Zuidslaven toonden nu helemaal geen haast meer te hebben. Het werd vechten voor de Nederlanders om de bal te onder scheppen als de tegenpartij hem in het be zit had. Eens te meer bleek, dat onze jon gens niet meer tegen hun tegenstanders wa ren opgewassen. Scheidsrechter Zuckerman bieef rustig vrUe worpen weggeven, die wel af en toe kansen gaven, maar geen reden tot juichen opleverden. Het werd een wachten op seconden Zo wel de Nederlandse als de Zuidslavische aanhang verdrong zich voor de grote klok, die onbarmhartig verder draaide. Een laat ste vrije worp werd miJd door de Zweedse scheidsrechter uitgedeeld, helaas aan de verkeerde kant en daarmee bedierf deze arbiter misschien nog wel een allerlaatste kans op de gelijkmaker! Het heeft niet zo mogen zijn. Toen het eindsignaal klonk, stond Nederland nog «teeds met 2—1 achter. Ons zevental, dat in dit hele tournooi be wezen heeft tot de elite van het waterpolo te behoren, was geslagen. Geen goud of zilver voor onze jongens en zelf» geen brons Nu de Nederlander» zijn uitgeschakeld, heeft Zuid-Slavië een sterke concurrent ln de strijd om de Olympische titel verloren. Hun kansen zijn daarmee aanzienlijk ge stegen! halve flnale- 1. Hongarije 2. Zuid-Slavie 3. Nederland 4. Rusland 3 1 3 0 4 11— 3 0 13 1 8—13 ft 14—U Spanje Ruitersport Basketball TANDEM Flaal» Cox en Mockridge, 11 8 Olympisch kampioen 2 Z Air Robinson en Shardelow 3. It«U. Maspes en PlnareUo. SPRINT Vlaai» rilymptseh kamploan 1: feASSfc, Duitsland. Boksen met Nerantsoula 127 3 Ernest van Loon. Ned. Ampere 128 8 atr G. Hendrlckx. Ned.. Weltergewlc» Heldemann. DuitaUnd van Linneman. Nederland. halve flnalea klaa- Zwemmen laknv "rtusl sS, D#d ®U; Toweèl. Z Afr V A RLGSLAG (heren) Iva Finale te Seri» MS.1K„.Gris;sv nieuw Olympisch record Malleolus. Adkin». Ltchtweltercewlcht Finland. Medtiov Ri VS e>n Vlsitln, It. Zwaarweltergewicht: rischln. Rusland P»pp. Hons, Van Schalkwijk Z Atr.; Herrera. Argent. Weltercewtcht: Jorgensen. Den Cchychla, Polen. Helde mann Dts Scherbakov, Rusl Mtdd enge wicht: Nieoloff. Huig. SJolin, Zweden Tit*. Roem en Patterson. V S Halfswaaraewirht. Paucema. Argent Siljauder Vlnl Lee. V S. en Perov. Ruslend Zweargewicht Nleman Zuid Afr Sander V S Johansson. Zweden en Koskl. Finland. 19. Spanje Waterpolo Itaüë—BelRie 5-1 3-0 V S Spanje 5-4 3-2 V S en Italië plaatsten sich tn da finalepoule Groep B Hongarije— Z Slavië 2—2 1—1 Nederland—Rusland 4—2 2—0 Wielrennen 1000 METER TIJDRACE 1. Mockridge Austr Üerlc Frankrijk 3 Taylor. V.S. 3. Mclrlng. Z. Atr.. 4. XVardrop. Gr Br., 5- Solovjev. Rusl. l.OO.e 6 Cioncale». Bra? 109 7 7 Masarla. Italië. 1.0».7 8. Van der Veen. Ned.. 1.10-5 109 METER RUGSLAG (dames) Finale 1 Harrison. Z Afr,. 1.14.» Olympisch kampioene 2. Geertje Wielema^ Ned.. t.ti.R 4. Joke de Korte. Neg. Stark. VS. Herrbruck. Dts. Olympisch kampioen 7 M McDonald Gr. Br III il. Italië 1 12 78. Rle v. d Horst. Ned., gedtskw.

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 4