1 ©s P£JN n& s Is het wel billijk en verstandig de V.V.D. uit te schakelen? V ADArtSON Brannigan wederom in actie Kilometertellers trilden voor een Goudse pijp Internationaal muziekconcours steeg uit tot muziekfeest Zaterdag in feestend Gouda was vol leven en beweging Eerste blad - pagina 2 NA DE MISLUKTE KABINETSFORMATIES Problemen vorderen juist samenwerking Radioprogramma voor morgen Overleg als basis van regeringsbeleid Kort Journaal Ons Land en de Wereld in 2 MINUTEN Truman tekent de Conventie van Bonn Iedere dag Amerikaanse professor adviseerde Nederlandse industrie Gestandaardiseerde bouw van scholen ggfa&X CtU-SstMvtddmtifa'mrfEB «£*B Sanapirin Oost-Duitsers verhinderen wijding van vijf priesters Europese herbewapeningsproblemen IN HET BRANDPUNT door Andrew MacKenzie Week verliep goed en prettig Goudse zeekadetten moesten cup afstaan Motorrijders, ruiters en tippelaars trokken' naar de feestende stad In Caen zal de Goudse concoursvlag wapperen als teken van beste prestatie Mandoline-orkest was openbaring 9 zenuwpip. enuwpijn, kiespijn Gouda-week Wandeltocht niet ruim 1200 deelnemers AKKERTJES' di& MAANDAG 4 AUGUSTUS 1952 (Van onze parlementaire redacteur) Naarmate de kabinetsformatie langer duurt, begint men rich in som mige kringen af te vragen, of het wel billijk en verstandig is geweest de V.V.D. bü voorbaat uit te schakelen bij de kabinetsformatie. Vooral, wanneer men de problemen in aanmerking neemt, die in de komende jaren moeten worden opgelost en waarbij het vooral zal aankomen op algemene samenwerking, wederzijds begrip en aller medewerking. Men denke bijvoorbeeld aan het opvangen van een massale werkloosheid (een nationale ramp), de ontwikkeling van de P.B.O., de huurverhoging, de definitieve ouderdomsvoorziening, de defensie en de buitenlandse politiek. DINSDAG I AUGUSTUS l (AVRO 7 00 Nieuws; 7 15 Gr.pl (V P R O 7.30 Dagopening. (A.V R.O.) 8 00 Nieuws. 8 15 Gr.pl.; #00 Morgenwijding 9 15 Gr.pl.; #30 Voor de huisvrouw; 9 35 Waterstanden. 1.40 Gr.pl 10.50 Voor de kleuters; U 00 Voor de zieken; U.30 Bariton en plano. 12 00 Gevar mui.; 12 30 Land- en tuirtbouw; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Gr.pl.; 13.00 Nieuws, 13.30 Dansmuz 14 00 Mijn zoon en zijn grote vriend, causerie; 14.15 Amusementsmuz 14 50 Orgel en viool; 15 00 Gr.pl 15 30 Strijkork.; 1600 Planoduo, 16.15 Uchte mui.. 16.30 De Koning en de appelbollen, hoorspel; 16.50 Gr.pl,; 17.15 Cello en plano, 17.45 Toerisme in de Ardennen, reportage-reis; 18 00 Nieuwe 18 15 Surinaamse volksmuz.18 30 RVU; i».00 Orgelspel: l#20 Orkestconc 20 00 Nieuws: 20 05 Filmmuz 20 25 Cabaret: 2105 Gevar. mui.: 2135 Orkest- concert; 22 05 Disco-causerie 22.45 Buitenlands overzicht; 23 00 Nieuws; 23 is Voordrscht. 33.20 Gramofoonmuzlek HU' Hoogmis, 1030 (K.R O.) 7 00 Nieuws; 716 Ochtendgymn 7.30 Gr pl 7.45 Morgengebed 100 Nieuws; 8 15 Gr.pl.; 155 Pontificale 1 Franse muziek; 11.00 voor Gr.pl 12.00 Angelus: 12.03 Gr.pl.; 12.30 Land en tuinbouw; 12.33 Gr.pl lg.55 Zonnewijzer; 13 00 Nieuws: 13.20 Actualiteiten: 13.25 Amuse mentsmuz.; 13 30 Gr.pl.; 14 00 Gevar muz 14.35 Metropole ork 15.10 Zang en plano; 15 so Ben je zestig?; 16 00 Voor de zieken; 16 30 Zieken- lof; 17 00 Voor de Jeugd. 17.15 Fellcitatiea voor de jeugd: 17 45 Regeringsuitzending: 11.00 Nieuws: 18.15 Actualiteiten; 11.20 Sportpraatje; 18.30 Gr.pl.; 19 00 Hier vrij Europa; 19.30 Gr pl 19.40 Dit 's leven, causerie; 10 50 Lichte mui.; 20.00 Nieuws: 20 00 De gewone man 20.16 Con- certgebouwork.; 2125 Actualiteiten; 2135 Franse mui 22 05 Militaire causerie. 22.17 Or.pJ.; 22.45 Avondgebed 23 00 Nieuw»; 23 15 Strijkorkest. Engeland, B.B.C. 12.00 Orgdlapel; Home Service 334 meter. progr.; 12.56 13.25 Gevar. Weerberichten. 13.00 Nieuws. 13.10 Gevar. progr 13.55 Sportberichten: 14 00 BBC Welsh Orchestra: 14.15 Reportage; 15 00 Vespers; 15.45 Country Magazine. 16 16 Pianospel: 16 30 Lichte mui.: 17.00 Voor de kinderen; 17.65 Weerbe richten; 16.00 Nieuws; 10.15 Sport; 16 20 Gr.pl 19.00 Hoorspel; 11.30 Cello en piano; 20 00 Klankbeeld; 3100 Nieuws, 21.15 Wereldbe schouwing: 21.30 Gevar. progr 22 00 Voor dracht; 22.20 Pianorecital. 23 00 Nieuws. Engeland. B.B.C. Light Programme, 1500 en 247 meter 12.00 Voordracht; 12.15 Amusementsmuz.; J2.00 Sport; 13.3S Gr pl 13 43 Voor de kleuters; 14.00 BBC Welsh Orch 15.00 Orkestconc 15.45 Lichte mus.; 15.15 Mrs Dales dagboek: 16 30 Orgelspel; 16.45 BBC Northyn Orch,; 17 15 Sport; 17.30 Gevar. mui.; 16 00 Pianospel; 11.15 Klankbeeld; 16.45 Hoorspel, 19 06 Nieuws en radiojournaal; 15.25 Sport, tl JO Gevar. progr 20.15 Gevar. mui.. 21 00 Gevar. progr 2130 Klankbeeld: 22 00 Nieuws; 22.15 Lichte mui.; 33 00 Voordracht, 23 15 Orgel, .viool en tenor, 23.56 Nieuws. Brussel. 224 meter. 11.48 Gr.pl.: 12.30 Weerberichten 12 54 Opei a- muz.; 1100 Nieuws: 11.15 Tulrfbouwkroniek. 13 30 Gr pl 14 00 Kamermuz.; 15 00 Gr.pl 15 30 Orgelspel; 16 00 Gr.pl 16.30 Orgelspel, 17.00 Nieuws; 17.10 Gr.pl.; 17.18 Voor de kleuters 17.30 Causerie. 17 40 Grpl; 17 50 Boekbespre king; 16-00 Voor de Jeugd; 18 30 Voor de sol daten 19 00 Nieuws; 19 40 Gr.pl.; H.50 syndi cale kroniek: 20 00 Hoorspel; 20 30 Gr pl 22 00 Nieuws; 22.15 Grpl.; 22.55 Nieuws. Brussel. 464 meter. 12.05 Gr.pl.: 13 00 Nieuws; 13.10 Gr.pl.; 17.00 Nieuws: lT is Amusementsmuz 11.30 Gr.pl. 49 00 Fluit en piano: II 30 Gr pl.. 19 45 Nieuws. 20 00 Gr.pl 22 00 Nieuws; 22 10 Gr.pl 22 50 Nieuws. Op een ongeschikt tijdstip heeft het hoófdbestuur van de V.V.D. een com muniqué gepubliceerd, waarin werd ge zegd „Het hoofdbeatuur van de V.V.D meent dat het in deze omstandigheden de vraag zal zijn of er een regering zal kunnen worden gevormd, die niet onder even grote druk van de raad van vakcen- traien zal ataan als tot dusverre het geval was".- Daardoor was de kabinetsformateur, dr Drees, volgens de woorden van het kamer lid Tilanus in Lunteren „persoonlijk bele digd omdat sedert de bevrijding de basis van het regèringabeleid is geweest het overleg tussen de organisaties van werk gevers en arbeiders en van deze. via de Stichting van de Arbeid, met de regering. Indien men dan blijkens dit standpunU van dr Drees zo prijs stelt op overleg als basis van het regeringsbeleid, zou het dan niet juister en billijker zijn ook het nieuwe kabinet samen te stellen op basis van overleg en de V.V.D. niet uit te sluiten? Nog onlangs heeft de plaatsvervangend fractieleider van de V.V.D.. het kamerlid Korthals, in zijn partij-orgaan geschreven, dat de V.V.D. geenszins tegenstandster is van overleg. „Dat overleg in de Stichting van de Arbeid achten wij van het hoogste belang en men kan toch waarlijk weten dat zeer vooraanstaande liberalen haar mede in het leven hebben geroepen. Eén van de leden onzer Eerste Kamerfractieprof. mr A. N. Molenaar om nu maar heel djcht bij huis te blijven is aan de ge dachte van samenwerking tussen werk gevers en werknemers in deze vorm be paald niet onschuldig! Integendeel, hem komt de eer van het vaderschap toe! Hieruit kan dan blijken dat samen werking met de V.V.D. niet als hope loos moet worden beschouwd, al zal regeren langs de weg van de minste weerstand natuurulijk gemakkelijker zijn. Maar er moet juist in het maat schappelijk leven een bereidheid groei en tot wederzijdse samenwerking. Dat is ook de kern van de P B.O.-gedachte. Onjuiste keuze In de komende jaren zal de P B O de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, tot leven moeten worden gewekt. Voor het v krijgen van een zo groot mogelijke welvaart is het doel van de P.B.O.: een goed organiseerde, harmonische samenwerking tussen de overheid en het gehele bedrijfs leven om aidus tevens de tegenstellingen te overbruggen tussen de staat en de burger, tussen de ondernemingen onderling en tus- den de ondernemingen en de arbeiders. Het top-orgaan van de P B O is de sociaal-economische raad, die uit 45 leden bestaat, voor een derde vertegenwoordigers van de ondernemers, voor een derde ver tegenwoordigers van de arbeiders, terwijl ten slotte een derde van de leden is be noemd door de overheid, die daarvoor per sonen heeft uitgekozen, die naar haar mening als deskundigen nog meer het alge meen belang in het oog zullen houden. Let wel: er zijn dus drie groepefy ovér- held. werkgevers en arbeiders Zowel dr Drees als dr Beel hadden gedacht aan een speciale minister of staatssecretaris voor de ontwikkeling vaq de P B O. en daarbij had men volgens de rede van de hoer Tilanus in Lunteren voor de taak gedacht aan de heer A. C. de Bruyn. de voorzitter van de Katho lieke Arbeidersbeweging (K.A.B.), die meer malen In het openbaar de werkgevers heeft beschuldigd, dat zij de ontwikkeling van de P B O. tegenhouden. r Binnenland Nieuwe oliebron in het Malangse. Vier kilo meter ten Zuiden van Soeriberredjo. in het Malangse. 1» een nieuwe oliebron ontdekt. De bevoegde instanties zijn hiervan op de hoog te gesteld. Naar Aneta's correspondent meldt, worden binnenkort ln Malang deskundigen uit Djakarta verwacht om ter plaatse een onder zoek ln te stellen. Nieuwe handelsovereenkomst met Portugal. De vorige week is te Lissabon een nieuwe handelsovereenkomst met Portugal getekend, waarbij de contingenten voor het handelsver keer in de periode van 1 Juli 1952 tot 30 Juni 1953 zijn vastgesteld. Man door gasverstlkking om het lev«3> ge komen. In een perceel aan de Zeestraat te 's Gravenhage is de 7l-Jarlge bewoner dood in de keuken aangetroffen. De man Is vermoede lijk tegen een gaskomfoor gevallen De slang van dit toestel is losgeschoten en de man Is door uitstromend gas om het leven gekomen. Ds Hoekendijk hoogleraar. Ds J. C. Hoeken dijk te Genève heeft zijn benoeming aanvaard tot hoogleraar vanwege de Ned. Hervormde Kerk aan de Rijksuniversiteit te Utrecht,..Hij heeft bedankt voor zijn benoeming tot hoog leraar aan de theologische faculteit van de Boston nlversity (V.S.) en aan de Andover Theological School te Newton (V S Buitenland Relletjes In Italiaans gomaliland. Naar thans bekend wordt, hebben Donderdag In de havenplaats Kismajoe (Italiaans Somaliland) demonstranten de politie met messen en ste nen aangevallen. Twee Italiaanse politieman nen en een Inheemse onderofficier werden gedood. Er Is een uitgaansverbod tussen Zons ondergang en Zonsopgang uitgevaardigd en velen zijn aangehouden. De demonstraties waren georganiseerd door het jeugdverbond als protest tegen overheidsmaatregelen tijdens het bezoek van een regeringsfunctionaris aan de plaats. Zonegrensincident. Volgens Radio-Berlljn heeft een detachement van de Oostduifse Volkapolitle Zaterdag, onder bevel van een Russische kolonel, bi) Ratheburg (Mecklen burg) een strook van de Westelijke zone bezet. Een Britse officier heeft bi) de Russische kolo nel hiertegen geprotesteerd. Is de gedachte om de heer De Bruyn voor die functie aan te zoeken niet zoiets aja het tegen de haren Instreken van de werk gever»? Ia dit het leggen van een baaia voor overleg en aamenwerking? Terwijl juist de bereidheid tot aamenwerking aanweaig moet zfln om de P.B.O. tot leven te wekken? Principiële fout Het lijkt er op of beide formateurs hier op het punt hebben gestaan een principle!? fout te maken. In de P.B.O. staat de over heid tussen en boven de werkgevers en ar beiders. als hoedster van het algemeen be lang. Ia het dan niet een principiële fout als stuwende figuur voor de ontwikkeling van de PB O iemand te kiezen uit de werknemersgroep' Het zou even onjuist zijn geweest iemand te kiezen uit de werk- geversgroep Maar er is toch ook de oi heidsgroep. dië speciaal het algemeen be lang in het oog houdt en daardoor meest geschikt en bevoegd is de aamenwer king te bevorderen Als er personen uit de vakbeweging in het kabinet worden opgenomen zei men zelfs de schijn moeten vermijden, dat de vakbeweging alleen maar haar zin doordrijven Die machtspolitiek zou onver standig zijn als de vakbeweging voor de toekomst algemeen vertrouwen wil winnen Psychologisch verkeerd Wat geldt voor de P.B.O., geldt ook voor het sociaal beleid in het algemeen, ook op dit zeer belangrijke gebied is samenwerking vereist. Werkgevers en arbeiders betalei samen de premie. Zeer moeilijk en apart Is hierbij de positie van de zelfstandigen, die veelal tot de aanhang van de VVD be horen. met werkgevers, mensen uit de mid dengroepen en employé s (maar zeer weinig handarbeiders) Is het dan billijk en atandlg. wanneer men zo veel waarde hecht aan overleg, de V V D bij voorbaat uit te schakelen Ook bij de huurverhoging hebben twee partijen belang, de arbeiders en de huiseigenaren Eveneens bij de werkloos heid en de definitieve ouderdomsvoorzie ning zijn twee partijen betrokken:- werk gevers en arbeiders. De oplossing van al deze problemen ver eist een brede samenwerking en wederzijds begrip Daarom lijkt het niet verstandig een bepaalde groep der bevolking, die boven dien bij de vemezingen in aantal is toege nomen. -bij voorbaat uit te schakelen bij de kabinetsformatie en nu al vijf weken ach tereen overal buiten te houden. Het is ook psychologisch zo verkeerd. President Truman heeft Zaterdag de con tractuele overeenkomsten van Bonn gete kend. Amerika is aldus het eerste land. dat de conventies heeft bekrachtigd. In een verklaring zegt Truman; ..Bekrach tiging van deze documenten betekent d< laatste in een lange 6erie pogingen dezer regering om langdurige en vriendschappe lijke betrekkingen tussen de V.S. en Duits land tot stand te brengen Deze bekrachti ging is ook een verdere stap ln de richting van het verzekeren van de veiligheid van Wesl-Europa en het gehele Noordatlantische gebied". Communistische rel in Berlijn In Berlijn zijn Zondag communistische de monstraties gehouden. Oorspronkelijk had den de communisten het plan 10.000 werkloze jongeren in een park in de Britse sector te verzamelen. Er kwamen er echter veel min der en naar Reuter meldt waren er meer anti-communisten dan communisten. Velen van hen droegen geen zwarte hemden. De politie liet slechts personen toe met West- berlijnse papieren. Zij had zich op omvang rijke ongeregeldheden voorbereid. Een hon derdtal jonge communisten, dat een optocht wilde houden, werd met gummiknuppels uiteengedreven. Op een andere plaats wer den strijdliederen aangeheven. In het ge heel zijn 46 jongeren gearresteerd. (Advertentie) Rook 10 dagen illéénOran! Dan 1 bent U Uw ro kersmoeheid' kwijt.Dan heeft U de sigaret van Uw leven gevonden! Oran zal U iedere dag beter smaken! van de Amerikanen kaan»". Oran is Amerikaanse sigaret I "sun-kissed tobaccos Een pluim voor de P.T.T. Na van 6 Juni af. onder auspiciën van het technische hulpprogramma van het M_SA. ter bevordering ran een gezond* uitwisse ling van ideeën in Nederland te hebben vertoefd, ia Seymour Tillea aaalstent- profeasor ln bedrtjfstechnischf weten schappen aan de Purdue Univeraitelt te Lafayette in de Amerikaanse staat In diana. Zaterdagmiddag aan boord van het m.s. Westerdam van de Holland-Araertka- L(Jn uit Rotterdam naar New York vertrok ken. Aan de technische hogeschool te Delft heeft prof. Tilles drie cursussen gehouden, met als onderwerp ..Het verband tussen ontwerp en product", één voor laatste jaars studenten (23-25 Juni) en twee voor indus triëlen en bedrijfsleiders uit alle delen van het land (2-4 en 7-9 Juli). Asn deze bijeen komsten gingen bezoeken (ter ,ori.e"^a^iif) aan verscheidene Nederlandse industriecen tra vooraf Aan het slot van zijn verblijf dat aanvankelijk korter zou duren, maar op veler verzoek werd verlengd heeft prof. Tilles nog ideeën en suggesties uitgewis seld met enige vooraanstaande vertegen woordiger* van de Nederlandse metaalver werkende industrie, die zijn laatste twee cursussen in Delft hadden gevolgd Ook is een groot aantal deskundigen van de P T.T.. onderverdeeld in zes groepen, nog in de ge legenheid geweest, te profiteren van enige voordrachten over werkvereenvoudiging - Het is vooral de welwillendheid. waar mee men aandacht schonk aan mijn ziens wijzen op de structuur van de bedrijfsor ganisatie. de keuze van werkwijze, het kwa liteit- en tijdprobléem (het hoe lang en wanneer), de mogelijkheden tot kostenver mindering. het contact tussen de weten schap (universiteiten) en de industrie, kort om de verbetering van de Productie en de opvoering van de productiviteit, die mij de indruk geeft dat mijn verblijf m Neder land zin heeft gehad Men moet echter niet denken dat ik hier alleen maar in staat ben geweest te vertellen hoe het wel en hoe he? niet moet. Bij de P T T. bijvoorbeeld valt hier. voor zover het de organisatie van het Min. In 't Veld Inschakeling van bekwame architecten Onlangs heeft het bestuur van de Maat schappij tot Bevordering der Bouwkunst B NA. zich tot de ministerraad gewend met een telegram, waarin gesteld werd. dat aan bepaalde firma's de vrijheid was gegeven plannen voor gestandaardiseerde scholenbouw op te dringen aan gemeente en schoolbesturen, buiten het normale urgentieprogram om en met opzijzetting van reeds in alle instanties goedgekeurde bouwplannen Aan deze gestandaardiseer de plannen zouden financiële, noch andere voordelen boven de normale bouwwijzen zijn verbonden, terwijl het bouwkundig peil zeer laag zou moeten worden aange slagen. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft thans, naar men ons van de zijde van zijn ministerie meedeelt, aan de B N.A. meegedeeld, dat er geen sprake van is dat scholen aan gemeentebesturen worden opgedrongen met opzijzetting van andere scholenbouwfflannen De minister sc'.reef verder q.m. het volgende: Om de kosten van scholenbouw en daar mee de lasten van het Rijk te beperken is een aantal bouwondernemers uitgenodigd om een pnjsaanbieding te doen voor ont werpen voor scholen in seriebouw. Deze ontwerpen zouden in samenwerking met op het gebied van scholenbouw bekwame architecten tot stand moeten komen en aan bepaalde etsen moeten voldoen. Door de minister goedgekeurde aanbiedingen zou den tot een bepaald aantal kunnen wor den uitgevoerd boven het voor de scholen- CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR 1683/84 Elke dag gingen de jongens ln de buurt van het meer op onderzoek uit. Ze konden hier fijn hun vermaak zoeken en het was er heel mooi. met al die bomen en struiken om hen heen. Elk ogenblik zagen ze weer iets nieuws. Op een morgen kwamen ze door de strui ken toen Rick opeens bleef staan. Kijk, kijk. gauw! En over het zand huppelde een leuk. jong konijntje tussen hen door. Zo'n aardig, klein donsbolletie! Ze bleven staan en keken het beestje na. dat met z'n kleine pootjes ver der dribbelde en onder de struiken ver dween. Leuk. hè? zei Bunkie. Die is zeker z'n moeder kwijtgeraakt, meende Rick. Ze dachten er niet aan. het kleine beestje te pakken. Dat hoorde hier. in het bos; niemand wou het kwaad doen. Overal ontdekten ze hier allerlei dieren in het bos; prachtig gekleurde vogeltjes en brutale eksters. Dat zag ie nooit in de stad! En de jongens verveelden zich geen ogen blik. Tegen de middag hoorden ze opeens een gefluit. Oom Tripje roept! zei Rick. Dat wa« zo. Oom Tripje, die begrepen had dat de jongens nu en dan op de reis weieens wat verder van de bus zouden zijn. had een fluitje gekocht, en dat hoorden ze al van ver. Eten. jongelui! zei hij. (Advertentie) bouw vastgestelde bouwvolumen. De bouwondernemers zouden zelf hun op drachtgevers moeten vinden. Slechts door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen urgent geachte scholen zouden in aanmerking komen Het laat zich aanzien, dat deze opzet, waardoor boven het in he't bouwprogramma voorziene aan tal nog een aantal zeer nodige scholen kan worden verkregen, zal slagen. Elk gemeen tebestuur kan. wanneer er volgens het ministerie van Onderwijs, nog meer scho len urgent zijn dan in het bouwprogramma voor de gemeente zijn voorzien, boven dit programma gaan. mits een goedgekeurd ontwerp als hier bedoeld gekozen wordt en zolang het aan de bouwondernemer toegewezen aantal niet is uitgeput. De in schakeling van bekwame architecten waar borgt een goede architectuur. (Advertentie) opwekkend-pijn ver drijvend werk betreft, voor de Amerikanen nog veel te leren, aldus prof. Tilles. Midden September hoopt de Amerikaan se professor ons-iand opnieuw te bezoeken, om zijn cursussen voort te zetten en moge lijk resultaten v»n vroegere lezingen te be studeren. Het is vrijwel zeker, dat hij na dit tweede bezoek, dat ongeveer drie maanden zal duren, in Januari 1953 via de Internatio nal Labor Organization als adviseur op het gebied van de productiviteit voor een jaar zal worden „uitgeleend" aan de regering van Israël. Vooral met het oog op deze aanstelling zijn de ervaringen, in Nederland opgedaan, voor mij van het grootste belang, verklaar de prof. Tilles. De Ooatduitse «taatsveiligheidspolitie heeft de inreisvergunning van vijf Rooms-Katho- lieke printers, die te Erfurt in Thüringen gewijd zouden worden, ingetrokken De Oostduitse functionarissen hadden de benodigde passen uitgereikt aan vijf gees telijken en de Suffragaan-bisschop van Ful- da. Bolte. die hen zou wijden, doch volgens de politie waren de passen niet geldig, om dat het vijftal in West-Duitsland heeft ge studeerd en de passen ..ongeoorloofd waren uitgereikt door ondergeschikte beambten". Bolte kon Erfurt, dat tot zijn bisdom be hoort. bereiken, doch kreeg hier te horen dat hij de wijding niet mocht verrichten en Oost-Duitsland moest verlaten. 9f8 p 1 1 In 1 Cbm»5m" HET GAAT NIET bijster vlot met de Westeuropese herbewapening De plsn- nen die in Atlantisch verband zijn opge steld voor de defensie van Europa waren uiteraard voornamelijk gebaseerd op de mi nimum-eisen. die de militaire leiders aan een efficiënt verdedigingsapparaat meenden 'te moeten stellen Het begint nu steeds dui delijker te worden, dat bij het vaststellen van die plannen te weinig rekening ls ge houden met de economische draagkracht van de Europese leden def NAVO. óf (en) daè men te vee) gerekend heeft op de goed- het T" geefsheid van Amerikaanse Congres het geval dat de defensierekening niet mocht kloppen De ze lichtvaardigheid wreekt zich nu Engeland noch Frankrijk (de twee voornaamste Europese leden van de NAVO) zien kans de oorspronkelijke herbewapeningsplannen ten uitvoer te leg gen en Washington weigert de dollartoewij zingen te verhogen. De Engelse premier, Churchill heeft reeds ln het Lagerhuis aangekondigd dat de herbewapening zal moeten worden ingekrompen tepeinde de economische crisis het hoofd te kunnen bieden. "LIET ziet er naar uit dat het in Frankrijk dezelfde kant uit zal gaan De Franse regering had de Verenigde Staten verzocht Om verhoging van de dollartoewijzing voor d.e z.g. „offshore' -bestellingen. dat zijn Amerikaanse orders voor wapens en mili taire goederen aan de Europese industrie, ten behoeve van de Europese verdediging. Deze „offshore'-orders. die dus in de plaats konten van .rechtstreekse gratis wapenlevé- ranties, hebben het vooiSieel dat de Europe se industriël? ontwikkeling er door wordt gestlmqleerd, terwijl bovendien aanzienlij ke kosten voor de verzending der goederen er door worden uitgespaard. De ..offshore'- orders die ten slotte in Frarfkrijk werden geplaatst, bleken echter aanmerkelijk klei ner te zijn dan de Franse regering had me nen te mogen hopen. Dit was voornamelijk een gevolg van het feit. dat het Amerikaan se Congres het oorspronkelijk hulpprogram ma van president Truman met een aanzien lijk bedrag heeft besnoeid. De Amerikaan se regering is dus op het ogenblik niet in staat aan het Franse verzoek om vergroting van de „offshore-orders te voldoen, ook al. zou zij dat willen. Uiteraard kan de rege ring ie Washington er niet aan denken mid den in de verkiezingscampagne het Congres alsnog om verhoging van de toewijzing te verzoeken. TE PARIJS heeft de weigering van de Amerikaanse regering diepe teleurstel ling gewekt. Men ziet echter in dat verder aandringen niet de minste zin heeft. Dean Acheson. de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, heeft trouwens in zijn persconferentie van de vorige week nog eens ten overvloede duidelijk gemaakt, dat - de weigering definl- tief is Waarschijnlijk zal Frankrijk dus de kwestie ter «prake brengen op de jaarlijkse conferentie van de leden der NAVO. die in September begint Te Lissabon is namelijk bepaald, dat de le den-landen van de NAVO elk jaar bijeen zullen komen, ten einde hun bewapenings programma's te herzien en eventueel ln overeenstemming te brengen met hun fi nanciële mogelijkheden De Franse regering zal in deze bijeenkomst uiteen zetten, dat het haar gezien de enorme kosten w»arop de oorlog ln Indo-China haar jaarlijks komt te staan, onmogelijk is het bewapenings program volgens de plannen van Lissabon ten uitvoer te leggen zonder extra hulp van Amerika Tenzij er een oplossing voor Franknjks huidige financiële moeilijkheden gevonden wordt zal een belangrijk deel van het productieprogram niet binnen de voorgenomen termijn kunnen worden uit gevoerd. Een en ander komt dus hier op neer. dat Frankrijk zowel als Engeland in Lissabon te veel hooi op hun vork hebben genomen en dat. tenzij Amerika bij springt. de bewapeningsprogramma's be snoeid zullen moeten worden. Dit betekent een lelijke streep door de rekening van de NAVO-strategen Een Europees defensie- apparaat dat aan redelijke eisen voldoet is blijkbaar niet binnen de gestelde tijd te verwezenlijken, ondanks de enorme bedra gen die er aan ten koste worden gelegd. H« zal de NAVO-conferentfe ln September niet aan stof voor discussie ontbrekeq. En de Europese (en niet te vergeten de Ameri kaanse!) belastingbetaler kan zich vast voorbereiden ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦«♦•♦♦♦♦♦♦•♦MM»»» hij zo nu en dan uit het gezichtsveld ver dwijnt. Brannigan krabbelde wat op een bloc- n°— Ik zal me in verbinding stellen met de Sürete. Die Fransen moesten maar eens wat actiever naar Oudinöt gaan zoeken. Brannigan keek op zijn horloge Ik heb zo dadelijk een Bfspraak. myn heer Blair. Mag ik u nog even bedanken voor uw bezoek' Ik zal u natuurlijk op de hoogte houden van de ontwikkelingen in deze zaak. Meent u dat werkelijk? Natuurlijk! De Ainerikaan keek enigszins sceptisch. Als u me soms nodig mocht hebben, ik ben in de buurt. Ik vermoed zo, dat er bin nenkort genoeg actie zal zijn. Binnenkort genoèg actie zal zijn. Bran nigan dacht over deze woorden nog eens goed na, toen zijn bezoeker wae vertrokken. 47) Zij worden dus nu goed bewaakt, merkte hij op. -- Maar hoe staat^ het met kolonel Oudmot? AU Simpkins hem inderdaadachterna sou zitten, zal hij het niet makkelijk hebben. HU heeft in Pengueux een huis. maar hij U daar op het ogenblik met. Hij ging na de gebeurtenissen op de boulevard in Men ton naar een hotel en verdween ton"naar een hotel en verdween de vol gende dag. De Süreté heeft hem nog met gevonden. Maar ik heb daarnet al gezegd, dat ik óók met geloof dat Simpkins naar Frankrijk is teruggegaan. -~ Oudinot zal er wel een bepaalde reden voor hebben, dat hij zo uit het gezichtsveld blijft, merkte Blair op. - De Franse politiek ts mij altiid duister gebleven Nu en dan kreeg ik wel eens de indruk, dat ar een of andere burgeroorlog aan de gang was. Oudinot heeft waarschijnlijk enkele doods vijanden. Ik kan het dus best begrijpen, dat De hoofdinspecteur was hier echter nog niet helemaal zeker van. Brannigan liep naar het raam. Honderden mensen liepen voorbij de muren van de Yard. zonder dat zij er enig idee van had den. welke grimmige geheimen daarachter waren verborgen. Brannigan besefte duidelijk, dat hij nog nooit een zaak te behandelen had gekregen, welke zó veel verantwoordelijkheid op hem had geladen. Simpkins streefde er bepaal delijk naar Grt>ot-Brittannië op haar knieën te krijgen. Een paar honderd meter verder waren leden van het Lagerhuis aan het bespreken hoe het land de moeilijkste en gevaarlijkste economische crisis van de twintigste eeuw te boven zou kunnen komen. Alleen door een verhoging van de productie kon Enge land haar kracht en macht bewaren.... Maar een grootmeester op het gebied van de misdaad had het voorzien op twee man nen. die voor het economische leven van het land van onschatbare waarde waren. Een van hen had hij il uit 0e weg geruimd! Wanneer en waar zou hU voor de tweede keer pogen toe te slaan? Binnen enkele dagen zou Brannigaq het antwoord weten. HOOFDSTUK XVI. Een kl^p incident leidde er toe. dat .het werit op ae dokken aan de Clyde lam werd gelegd. Een havenarbeider werd gesnapt, toen hij met een pond gestolen suiker een schip wilde verlaten. Hij werd voor enkele dagen van de haventerreinen yerbannen. Deze onbelangrijke gebeurtenis vond in de morgenuren plaats Dezelfde middag nog verlieten alle havenarbeiders het getrokken schip. Op een massavergadering van de arbei ders werd geëist, dat de collega die voor korte tijd de toegang tot de schepen was ontzegd, direct weer zou mogen gaan wer ken. Deze eis werd afgewezen. De volgende dag werd op geen enkel schip meer gewerkt. De stakers groepten samen bij de ingangs hekken van de dokken. Enkelen onder hen hadden er geen idee van, waarom zij eigen lijk staakten, maar allerwege werd gespro ken over „dictatoriale bazen", „de arbeiders in eert hoek schoppen" en „hoge Pieten die je 't vel over de oren halen". En telkens als een groep arbeiders het werk wilde gaan hervatten, kwam er een agitator, die de opstandige gevoelens weer aanwakkerde. Afgevaardigden van de vakverenigingen spanden al hun krachten in om de arbeiders weer aan het werk te kirijgeri. Meestentijds hadden de stakingen langs de Clyde niet langer dan een week geduurd, daar het ge zonde verstand van de arbeiders en de over redingskracht van de bestuurders der Bon den en van het Ministerie van Arbeid vol doende sterk waren geweest om degenen, die tot staking aanzetten, de mond snoe ren. Deze keer liep het echter anders. De mannen verkeerden in een gevaarlijke stem ming. Verbitterde agitators verlieten 's avonds Glasgow per trein. Zij belegden geheimzinnige vergaderingen in smerige kamers achter zorgvuldig gesloten deuren in de havenbuurten van een zestal steden. Toen de week teneinde liep, waren niet alleqn de havenarbeiders van Glasgow nog steeds niet aan het werk gegaan, maar waren alle werven en kaden langs de rivier de-Tyne verlaten. De staking kreeg een alge meen karakter! Enkele dagen later begon Liverpool te staken en weer later Cardiff en Southampton. Ten slotte weigerden ook de Londense havenarbeiders aan het werk te blijven. Grote voedselvoorraden, die op het punt stonden gelost te worden, begonnen te be derven. Goederen, die op verzending wacht ten, stapelden zich op tot angstwekkende bet-gen. De dokken zagen er luguber uit. De kra nen bewogen niét, de schepen lagen er ver laten; slechts hier en daar zag men een lid van de bemanning of een politiepatrouille. Ten slotte kwam de regering in actie. Troepen werden naar de havensteden gedi rigeerd Snel werd met het lossen begonnen Gelukkig bereikte het vlees nog juist op tijd de winkels om een verlaging van het toch al geringe rantsoen nog net te voorkomen. Toen de schepen bijna geheel geloft waren, druppelden de arbeiders naar het werk te rug. Binnen veertien dagen werd weer vol op gewerkt, doch inmiddels had het land millioenen ponden sterling achade geleden. De vakvereniglngsleidera en werkgever» stonden voor een raadsel. Zij «peurden naarstig naar de oorzaken van de massale wilde staking doch konden geen bevredigen de oplossing voor het moeilijke probleem vinden. Algemeen waren zij, toen de 6takuig uitbrak, de mening toegedaan geweest, dat de arbeiders wel weer binnen twee of ten hoogste drie dagen naar het werk terugge keerd zouden zijn. Dat echter de onbeheerste staking zich als een olievlek over het ganse land zou verbreiden, hadden zij niet kunnen voorzien. Toen ving de Inlichtingendienst iets op. Een dokwerker, die te diep in het glaasje had gekeken, had iets losgelaten. Het was wel niet veel geweest een of twee schijnbaar onbelang rijke dingen maar de man van de Inlich tingendienst. die zich ais werkman vér kleed had en in het kroegje toevallig naast hem stond, wist toen al genoeg. De ontbre kende schakels waren snel gevonden. ue volgende dag reeds circuleerde zijn rapport op het Ministerie van Binnenlandse Zaken en vervolgens op enkele andere Ministeries. Voordat de dag geëindigd was. werd Bran nigan bij de commissaris ontboden. En au deed hem genoegen, daar het hem langza merhand begon te vervelen dag in dag u" te moeten blijven wachten, totdat Simp*"» een ondoordachte zet zou doen (Wordt vervolgd) MAANDAG 4 AUGUSTUS 1952 GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA T TTENGELAARS, marktkooplieden ln hun Ut feestelijk versierde kramen, wande laars. motorrijders, automobilisten, brom fietsers en landelijke ruiters en 's avonds de Goudse Bietenbouwers en de Toeterkapel rijn Zaterdag druk in de weer geweest om het laatste weekeind van de Gouda-week te vieren Zij zorgden voor de feestelijk heden rondom het internationale muziek festival in de Veemarkthal, dat ook Zater dag en Zondag weer het hoogtepunt der hoogtepunten bleek. De laatste Zaterdag van de Gouda-week heeft een tra ditie gekregen De traditie van de dag-der-sporten te zijn. De dag van de groot ste drukte, van het gaan van de ene naar de andere gebeurtenis. Een dag. die begint met de reveille- der hengelaars en om twaalf uur eindigt met de laatste «lag op de kop van Jut op de kermis En tussen deze proloog en epiloog vormen zich de beelden van henge laars aan de waterkant, van de elegantie van paard en ruiter, van zingende, luch tig geklede wandelaars, van ronkende motoren en van gezellige tafereeltjes van jolige muzikanten op het podium voor de Waag De feestweek brengt dan e.»n lawin* van feestvreugde Veel gezelligheid Tienduizenden hebben die dag voor de gezellig heid gezorgd en er van ge noten De braderie, een prima middel om sfeer ln de straten te brengen, trok grote belangstelling. Alleen zal zij volgend jaar wat levendiger moeten worden In verscheidene straten, vooral in onze belangrijkst» winkelstraat, de Kleiweg, waren nog te veel open plekken. Ook verdient net aanbeveling, dat de bra derie wat attractiever wordt, vooral door het ma- kén van stands, die iets an ders zijn dan een etalage-op-straat. Maar ln elk geval is ook dit jaar weer bewezen, dat voor Gouda's feestweek een braderie onmisbaar is. En voor de middenstand was het weer een gebeurtenis, die getuigt van paraatheid. Een onweersbui heeft Zaterdagavond ge dreigd de feestvreugde in de war te sturen. Gelukkig was het na een uurtje droog, op •en tijdstip, dat nog voor vele duizenden vroeg genoeg was om naar de stad te trek ken. Al merkte men de gevolgen van cie enweersbul op het muziekfestival. w.«ar de belangstelling matig was. de kermis kreeg het na negen uur nog flink druk. al was het er misschien niet zo vol als zonder bul het geval geweest zou zijn. En de Toeter- kapel van Sint Caecilia en de Bietenbou wers van De Pionier konden op het pod.urn voor de Waag nog spelen voor duizenden toehoorders Zij hadden zelfs een „paard" meegebracht om het maar zo leutig mogelijk te maken Op de Tiendeweg liet „Per As- peri ad Astra vrolijke klanken horen. Zo kreeg Gouda nog een feestelijk besluit van een dag. die tienduizenden ln de weer heeft gebracht. En zo blijven dan de herinneringen aan deze goed en prettig verlopen Gouda-week. waarvoor velen zich zoveel moeite hebben gegeven. Zij verdienen grote waardering voor hun arbeid om Gouda in het middel punt der belangstelling te plaatsen. Herinneringen ook voor zover het de bui tenlandse gasten op het muziekfestival bé- treft aan de stad en haar bevolking. De buitenlanders waren enthousiast. Treffend is dit wel gebleken ten aanzien van de twee Engelse korpsen, die vorig weekeind hier waren. Zij zijn nog even elders geweest, maar de leden waren zo blij als wat, hier nog een paar dagen terug te keren. Gouda heeft hun hart gestolen, er is blijven ie vriendschap ontstaan, Ja. en ik ben niet de enige Van alle kantan hoor je dat. Bouw van garage Na onderhandse aanbesteding is het bou wen van een garage aan de Burgemeester Martensstraat voor rekening van de heer P. van Oostenbrugge. opgedragen aan J- Kasbergen te Moordrecht voor 27.515. Tot de mooie herinneringen aan de Gouda- week 1952 behoort de stijlvolle verlichting van de Karnemelksloot. In hondreden lichtjes hebben figuren ran pbpen en kaarsen aan de oevers ran de gracht een pralhtig effect gegeven. Kopk bijna op De feestweek is nu over haar hoogtepunt heen Heden- en morgenavond nog een na- vleugje, maar voor de braderie en de ker- ml« ii de koek op Opnieuw heeft de bra derie getoond, dat in grote vrijheid en zon der «1 te veel geregel iets best kan mar cheren De stalletjes zijn weer opgeruimd en ook de kermistenten zijn vertrokken Door ha8r eenzfjdfgheid was de kermis niet zo aantrekkelijk ais vorig jaar. maar niet temin blijkt het toch altijd nog een gebeur tenis te zijn. die heel velen trekt Alleen de volgende keer moet het hoofd van Jut met al z'n herrie maar niet midden tussen de kramen gezet worden En ook verdwijnt uit het stadsbeeld weer het huisje op de Markt, waar volgen? he! programma een pottendraaierlj ln werking zou zijn. maar dat nu al voor het tweede Jaar onbewoond ls gebleven Maar niet meer op het programma zetten, want het maakt geen goede Indruk als een aankondi ging niet wordt gestand gedaan. Zaterdag keerden de Goudie deelnemers «*n het derde waterkamp van de Neder landse zeekadetkorpsen. dat te Hilversum Loosdrecht werd gehouden, terug. Het ls hun niet gelukt de wisselbeker andermaal te winnen Met 29 punten verschil moesten zij in de afdeling Zwolle hun meerdere er kennen. Zwolle werd eerste met 469 punten; 2 Gouda met 441 punten; 3 Ymulden met 430 punten; 4 Amsterdam 2 („De Ruyter") met 334 punten, 5 Maassluis met 298 punten; 6 Amsterdam I met 289 punten. Behalve voor de verschillende onderdelen van het wedstrijd-programma werden pun ten gegeven voor het korps dat uiterlijk de beate indruk maakte. Hiermede haalden de Goudse kadetten hun punten, die zÜ met voetballen en hardlopen moesten derven. Ondanks het feit dat drie kadetten uit vielen. twee wegens ziekte en één omdat hij onverwachts moest uitvaren, wisten de Gou wenaars eerste plaatsen te bezetten op de 80 meter vrije slag en het volleybal, bij het roeien en op 800 meter hardlopen werd de tweede plaats genoteerd. Dat tuuen Keulen en Parijs de weg naar Rome ligt, ls een oud gezegde. Maar dat vele wegen naar Gouda leiden, zal voor velen misschien Iets nieuws zijn. Toch hebben honderden landgenoten Zaterdagmiddag duizenden kilometers afgelegd om elk op zijn eigen wijze Gouda te bereiken. Want Ter Gouw was gastheer voor wandelaars, ruiters, motorrijders en automobilisten, die des morgens vroeg op reis gingen om een trofee te veroveren. Gouda was het hart van Holland, waar velen wegen tesamen kwamen. Zelf» uit Luxemburg, Duinkerken en Turnhout, uit welke plaatsen automobilisten honderden kilometers aflegden naar de feestende stad in Holland A LLEMAAL HEBBEN WE WEL eens op de planken gestaan. De één met de zang- of - muztefcuereniginp. de andere met de toneelclub of als gelegenheidsartist op een bruiloft. En allemaal kunnen we dan meepraten over plankenkoorts. Gelukkig is gy meestal na in uolle heoipheid petwoed te hebben reeds tijdens het optreden ver dienen, maar dan maakt zij plaats voor een ander gevoel. Het is de herinnering aan het succes, vermengd met het gevoel toch iets verloren te hebben. Er ii een leegte ontstaan. Zo zal er gisteravond ook ren leegte ontstaan z(jn voor vele Gouwenaars Die vele stadgenoten, die hun vrtje tijde vele maanden belangeloos hebben opgeofferd voor het internationale muziekconcours te Gouda. De voorbereiding is voor hen een spannende ttfd geweest. F.n toen voor alle buitenlandse deelnemers een onderdak was gevonden en het hele concours georganiseerd was. brak de spannendste tijd aan Zou het lukken Er heerste plankenkoort*. Een generale repetitie kon er niet pehouden worden. Maar het i« gelukt! Het is zelfs een groot succes geworden.' Zo proof zelfs, dat we Zondag avond bij de sluiting een tikkeltje weemoedig werden. Want dit was geen concours, dit was een grandioos muziekfeest een Gouda-festival! werden er vertolkt. Nu kan er tegen het De verdienste van dit concours school in het feit. dat het niet eenzijdig was. Het was weliswaar instrumentaal, maar er was variatie Behalve de fanfare- en harmonie orkesten zijn er drie symphone-orkesten en één mandolinegezelschap geweest Door deze afwisseling zijn vele luisteraars in contact gekomen met orkestformatie6. die zij zelden of nooit hadden gehoord De lief hebber van het symphonie-orkest is ge confronteerd met de schone klank van het blaasorkest en de minnaar van de harmo nie- en fanfare-orkesten heeft de diepere betekenis van de symphonische muziek kunnen leren begrijpen. Natuurlijk is de onvergetelijke indruk, die Gouda op haar gasten gemaakt heeft, een -zeer belangrijke factor. Maar de uitlating van een luisteraar ..nooit geweten dat zware muziek (dit was een symphonie ven Schubert) zo mooi kon zijn" is misschien wel het grootste winst punt. Zo wai bijv Zaterdag het mandoline-ge zelschap „Frisch auf" uit Frankfort a Main, dat het „Mandolineorchester 1911" uit Kreuznach (D.) dit ensemble kon wegens ziekte van de dirigent niet optre den verving, een openbaring Deze tok- kelinstrumenten verveelden niet. Men zou kunnen verpnderstellen dat dit kwam door de prachtige compositie, die het gezelschap speelde, n.l. Orlando Paladino van Josef Haydn, speciaal voor mandoline-orkest ge schreven. Natuurlijk droeg Haydn's mooie ouverture tot het succes bij. maar om de lof van de zeer strenge Jury, bestaande uit de heren Frank Wright (London), prof. F Wangermée (Brussel) en Jos de Klerk (Haarlem), te verwerven was er op dit concours nog wel wat meer nodig En dit ..meer" bezat „Frisch auf" in overvloed De nuanceringen bijv. waren enorm ge varieerd en welk mandoline-orkest bezit bijv leden die met hetzelfde gemak ln de vijfde als in de eerste positie spelen? Dit ensemble is verbijsterend De bezetting is ook ideaal, zelfs contra-bas en pauken zijn aanwezig! Ook de overige numers in de ere-wed- strijd speelde dit gezelschap voortreffelijk. ,Er zat diepte in het fond van het orkest en er werd levendig gemusicéerd. Maar het boeide niet meer. En dat was niet alleen met dit Duitse orkest het geval, ook het Ooitenrijkse en het Nederlandse orkest wisten de belangstelling Zaterdag, de derde concoursdag. niet gaande te houden. De oorzaak zat niet in het spel van de orkes ten. maar in de slechte programmakeuze. Noch het muziekgezelschap „De Een dracht" uit Enkhuizen, noch de Musik- vereln der Bundesbahnbediensteten uit Knittelfeld (O.) hebben één oorspronkelijk werk gespeeld Uitsluitend ferrangementen MAANDAG 8 uur Markt: Concert door Harmonie ..La Fraternelle" uit Caen (Frankrijk). 8.15 uur Veemarkthal: Variété-avond voor pleegouders, die muzikanten gast vrijheid hebben verleend. DINSDAG 9 uur Markt Slultlngsavond Gouda- week, opvoering openluchtspel .Den Vaderlandt Ghetrouwe" door het ..Rei- ïend Volkstheater" van Nationaal To neel van België. VOORTS Oud Katholieke Kerk (Gouwe 107): 10—5 en 7—10 uur- Tentoonstelling oude kerkelijke kunst. Tot en met Dinsdag. De "Moriaan 10—12.30 en 1.80—5 uur; Tentoonstelling van oude gravuree en tekeningen van stadhuis en stad. De drukte begon des middags in Kunstmin. Daar kwamen 1244 wandelaars aan de start voor de Prinses Irene-wandeltocht. die de deelnemers leidde langs parcoursen van twaalf kilometer voor de jeugd, verzameld In 26 groepen en twintig kilometer vpor de senioren. Er waren 35 senlorgroepen. To taal wandelden 602 personen in groepsver band en 642 individueel. Het Gouds Vacantiecomité had een mooie tocht uitgestippeld. Lings de rijpende boomgaarden en slingerende IJssel ging de stoet langs de Goejanverwelledijk, door He kendorp en vandaar de landwegen op. Langs het landgoed Wiltenburg, Klein Vogelen zang en Groot Vogelenzang naar het Reeu- wijkse Plassengebied. Dit was voor de se nioren. De jeugd sneed de omweg over He kendorp af en wandelde via de Willenslaan naar de Plassen. Het was een bonte stoet, die langs de wegen trok. De zingende wandelaars, de haren wapperend in de wind. Het Goudse DONK vormde de grootste groep in dit gezelschap. Met vier en vijftig junioren veroverde het de wisselbeker op Oranje- trouw, dat twee jaren achtereen de beker had gewonnen, maar nu met veertig deel nemers niet de grootste groep had. De le den van deze buurtvereniging werden nu derde. DVV won de tweede prijs met 44 deelnemers. Drie uitvallers waren er. één dame nog voordat zij gestart was en twee moesten onderweg in een volgauto stappen. Maar de beloning, een aardige wimpel, was er voor allen. De Prinses Irene wandeTtocht is een tra ditie geworden, een goede, die de wande laars uit de Goudse streek niet graag meer zullen missen. Want zij behoort in het pro gramma van de Gouda-week. Bijna negentig ruiters Terwijl- de wandelaars door de groene dreven voortstapten, steeds verder van Gouda af, was er een andere grote groep, die naar Gouda toekwam. Dat waren de bijna negentig ruiters, die op hun paarden deelnamen aan de sterrlt voor landelijke ruiters. Na hun aankomst op de markt kwa men de paarden ln de ring, waar de dieren werden gekeurd op de lichamelijke condi tie en exterieur. Énkele uren duurde het. voordat alle ruiters en amazones binnen waren en daarmee de traditioneel geworden Goudse pijp, de wimpel en een asbakje ver dienden. Toen begon onder leiding van instructeur G. J. Alles uit Rotterdam een schouwspel voor het oog. Alle negen en tachtig deelne mers defileerden langs Arti Legi voor h«t gemeentebestuur en de heren van het be stuur van de Gouda-week. Het was eeb prachtig gezicht toen alle paarden kop aan kop een lange erehaag vormden en burge meester James een inspectie afnam. Plech tig klonk daarna het volkslied uit de instru menten van De Pionier over de Markt. Het was een hoogtepunt van de middag In kaarsrechte rij stonden aangetreden de leden van de Hollandse IJsselrutters uit Oudewater, de Rijnruiters uit Koudekerk, de Lekruiters uit Lekkerkerk. de Boek- horstruiters uit Noordwijkerhout, de Irene- ruiters uit Katwijk aan Zee, de Gouwerui- ters uit Waddinxveen. de Eefidrachtruiters uit Zevenhuizen, de Liesveldruiters uit Gr - Ammers. de Koningin Emmaruiters uit Wassenaar, de Palesteinruiters uit Zoeter- meer, de Bentruiters uit Benthuizen, de Weststichtse ruiters uit Montfoort en Gouda Vooruit Burgemeester James heeft drie prijzen uitgereikt. Een aan de oudste deel- netner, de heer H. G, Brands van de Lies veldruiters, die zestig jaar is. een aan Jantje van Dijk uit Oudewater, die met acht jaar de jongste deelnemer was en een aan de leider van de Eendrachtruiters uit Zeven huizen, die met de grootste groep naar Gouda trok. Met auto uit Luxemburg Enkele uren later stond de Markt in het teken van het stalen ros. Ruim tweehon derd motorrijders, bromfietsers en enkele auto's defileerden voos burgemeester James. Het was het sluitstuk van de derde Goudse Pijpen«territ, die jaarlijks in de feestweek onder auspiciën van dp motorclub Gouda Tergend» pijnen duldeloo6,meer niet hope- looe, went AKKERTJES'verelaen alle pijnen «nel en zeker. Weiger namaak. hc/pert direct wordt gehouden. Van heinde en verre wa ren de rijders gekomen om een Goudse pijp aan hun prijzenkast te kunnen toevoegen. Mevrouw Michaelis legde in haar auto de grootste afstand af. Zij was des morgen» vroeg uit Luxemburg vertrokken en reed driehonderd zeven en tachtig kilometer, alg maar stempels verzamelend naar Gouda. Met tweehonderd en zes Wlometer werd de heer Verducht uit Heerlen tweede in deze groep. Over prestaties gesproken: hoe vindt u die van de heer De Leeuw uit Rotterdam' Hij startte op z'n bromfiets uit Duinkerkep en bromde 255 kilometer op Gouda aan Maar men behoeft niet uit het buitenland te vertrekken om zo'n afstand te halen. Vier enthousiasten startten uit Roodeschool en brachten daarmee 251 kilometer onder de wielen. De beker was na loting voor de heer De Weij uit Den Haag. Ook in de klassen motoren werden lange afstanden afgelegd Bij de „zware won de heer Arkestein uit Rotterdam de beker Hij startte te Nieuweschans en toerde 278 km naar de pijpenstad. De heer Hebeis uit Rijs wijk vertrok uit Roodeschool. Zijn kilo meterteller wees 251 km meer aan dan des morgens. Wist u. dat Delfzijl drie kilometer dichter bij Gouda ligt dan Roodeschool. Dat bewees de heer Elzer uit Delfzijl, die de derde prijs won met 248 km In de klasse lichte motoren gingei prijzen naar Groningen en Delfzijl. Van Vuuren startte in Roodeschool ook 251 kilometer naar Gouda en de heer Schenkel startte uit Delfzijl, hetgeen 248 km op zijn naam bracht. Er waren ook prijzen voor de verst ko mende buitenlander Twee Belgen namen de prijzen mee Rogier Heijerman bekend sterritrijder uit Lookeren werd met 160 kilometer eerste en E. Malfet uit Turnhout met 120 kilometer tweede. En wie de oudste deelnemer was? Er wa ren drie deelnemers, die 71 jaar iijn. Maar de heer A. Huisman uit Stolwijk is het eerst van de drie geboren, zodat hij deze prijs meenam. Hij legde de minimum af stand van vijftig kilometer op de bromfiets af. Pas vier weken geleden werd hij uit een ziekenhuis ontslagen Naar het Westland ging voor de tweede maal de wisselbeker voor de grootste groep. Met veertien motor rijders was de motorclub Het Westland uit 's Graveqzande het sterkst vertegenwoor- uitvoeren van een arrangement niet het minste bezwaar bestaan. Natuurlijk is het altijd beter om een oorspronkelijk werk uit te voeren, maar bewerkingen mits vakkundig behandeld kunnen muzikaal zeer zeker verantwoord zijn. Bach was daar een grote meester in. Arrangeurs van for maat zijn er ook nu wel. Maar zij interes seren zich blijkbaar niet voor de blaas- orkesten. Dit schijnt aan mindere goden overgelaten te worden. In het arrangeren zijn zij heus niet onbedreven, maar het artistiek onderscheid missen zij. Een fantasie uit der Freischütz ,die een half uur duurt, is al bij voorbaat gedoemd om als enige verdienste de tijd te kunnen rekken. Het is met de arrangeur, die fantasieën sa menstelt al net zo als in de literatuur bij de novelle-schrijvers; een grote roman schrijven is makkelijker dan een kort ver haal. Dit slechte programma was er de oor zaak van, dat deze derde concoursdag wel de minste van de vier is geworden. Hij liet duidelijk zien, dat niet alleen ln Ne derland, maar ook in andere landen de literatuur voor fanfare- en harmonie orkesten stiefmoederlijk bedeeld wordt. Toch is er de laatste tijd een streven om hierin verandering te brengen. Maar de r jderne componist geeft zich vaak te wei nig rekenschap van de mogelijkheden, die de blaasinstrumenten bezitten. Er wordt voor amateurs te moeilijk geschreven! Erewcdstrijd onder Tmaat Jammer, want deze musici hebben veel voor hun kunst over. Er i* met liefde en toewijding gestudeerd om op dit concour» een goed figuur te slaan Want alleen met hard en nog eena hard werken heeft de Musikverein der Bundesbahnbediensteten zo'n mooie orkestklank kunnen krijgen. Het zwakke punt bij de meeste harmonie-orkes ten is de houtblazers maar hier zijn de klarinettisten uitmuntend. Dit klonk gemak kelijk en zuiver. Tevens bezit dit orkest waldhorens. inplaats van oorhorena. Dit moest overal ingevoerd kunnen worden, went het timbre is veel warmer en toch blijft de klank helder Door deze instrumen ten werd het jagerskoor uit de eindeloze Freischütz-phantasie een prachtig stuk muziek. De nummer», die dirigent Franz Maier echter uitgekozen had voor de ere- wedstrijd. waren beneden peil Wanneer de Veemarkthal in een Wéinstubbe veranderd gewceat was. had niemand er aanstoot aan kunnen nemen Maar op dit hoogstaande concoura hoorden kunstmatige vogelgelui den, sentimenteel liederentafelzang en ge fluit niet thuis. Ook het Duitse mandoline-orkest „Frisch auf" was schijnbaar op de ere-wedstrijd in een Zaterdagavondstemming De potpourri „Unter der Dorflinde was gezellig geweest voor een bruiloft. Daar hadden de gacten dan uit volle borst de volksliedjes kunnen meezingen Maar hoe voortreffelijk ook uit gevoerd: voor een muziekfestival zijn deze werken onwaardig. Sympathiek van de Duitsers was het om tevens een werk van een Nederlandse com ponist te spelen Het was Vita Mandollnis- tica van onze mandoline-specialist Joh. B Kok. Gezellige muziek, echter zonder enige pretentie. Het vijf en vijftig jaren oude orkest De Eendracht' uit Enkhuizen had deze dag wel met pech te kampen. Dit orkest, dat in de eerste afdeling uitkomt, speelde^werken, die voor een ere-afdeling nog moeilijk zijn. Dit konden in hoofdzaak de saxaphoons en in het bijzonder de sopraansaxophoons niet bolwerken, s Avonds speelde het ensemble veel beter Maar toen trad het onweer als spelbreker op. De harde regen, die op het lange dak van de hal neerkletterde, vond in die grote ruimte een goed functionnerende klankbodem Zo erg werd het zelf», dat het orkest op een korte afstand slechts vaag te horen was Misschien had het optreden van de har monie „Oraaco" uit Bergen op Zoom deze Zaterdag een gunstiger beeld kunnen ver lenen. maar helaas stelde dit orkest de reis naar Gouda een dag uit. Jammer, want het goede programma, dat dit orkest zou uit voeren, had bet heJe beeld van de Zaterdag in gunstige zin kunnen veranderen. Uitstekende slotdag Was de belangstelling Zaterdag zeer matig, Zondag was er veel publiek De hal was uitverkocht De luisteraars konden nu van een uitstekend programma genieten. Wel was er veel gearrangeerd werk bij, maar de keuze van de nummers was veel beter. Het programma bracht voor Gouda een oude bekende n.l. Carlton Main Frickley Colliery Band uit Engeland. Dit mijnwer kerskorps. dat verleden jaar in onze stad zo n uitstekende indruk heeft achtergela ten, bracht ook nu weer een programma, dat er zijn mocht. De ouverture Egmont van Ludwig van Beethoven mislukte enigszins door het falen van de solisten Het valt ook niet mee om vioolmuziek op blaas instru menten te spelen. Maar het orkestspel was ngen de ^jitmuntend. Eveneens was dit het geval met De heet? de wel wat lange selectie uit Tschaikowsky's en tufte werken, doch de solisten hadden zich nu keurig hersteld. Grote indruk maakte ook nu weer het imposante slot met de buisklok ken Evenals verleden week Zaterdag, toen de Markham Colliery Band dit werk tolkte, kon de Veemarkthal dit grot» luidsvolume niet verwerken. Het vibrato van d® Engelse orkesten doet echter enigszins week aan. Een ander hoogtepunt vormde het optre den van het symphonie-orkest uit Duisburg. Hadden de blazers, vooral in de ouverture van de opera „Die Zauberflóte" iets zui verder kunnen zijn en was het tempo van dit werk iets aan de trage kant. de vertol king daarna van de Noorse rhapsodie van Svendsen was werkelijk in één woord af Dit avonds, na de bui. zijn de meeste deelnemers weer naar huis gegaan En zij zullen verder vertellen, dat de ritten en tochten naar Obuda tot de prettigste beho ren. die er in den lande worden gehouden- Niet alleen de motorrijders zpllen deze lof voor Gouda uitdragen, maar ook de wan delaars en de ruiter». Zij allen zijn voor volgend jaar onze beste ambasaadeura. grote symphonie-orkest speelde deze karak teristieke volksmuziek werkelijk schitte rend. Ook onze harmonie „Oraaco" uit Bergen op Zoom leverde een khappe prestatie De lang niet gemakkelijke Folkloristischte Dan sen van de Nederlandse componist Boedijn werden dan niet feilloos, maar dan toch zeer verdienstelijk vertolkt. Ook onze Zuiderburen waren Zondag op het concours vertegenwoordigd en wel door de Kon harmonie „St. Pieter' uit Tienen Het ensemble bezit vele uitstekende krach ten, maar er echuilen ook enkele instrumen talisten onder dit grote gezelschap, die nog niet aan het peil van hun muziekvrienden toe zijn. Jammer, want ook doordat er te hoog gegrepen waa met de composities, klonk hat geheel erg rommelig. Stralende hoogtepunten Een nog groter harmonie-orkest. La Fra ternelle uit Caen (F liefst 100 man sterk, had zich bepaald lot het uitvoeren van composities van landgenoten. Eerst een- prachtige uitvoering van de Carnaval Ro- main van Hector Berlioz, toen als klap op de vuurpijl het tweede nummer de Suite Provengele van Darius Milhaud, ln een uit stekend arrangement van Dupont. Deze derne muziek is voor leken moeilijk te grijpen Maar de luisteraars, onder wie vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, burgemeester en mevr. James, de burge meester van Tienen en vele andere autori teiten. werden door de prachtige vertolking zo in de ban gehouden, dat de aandacht bij na tastbaar werd. Dat een groot orkest lang niet altijd zwaar en log behoeft te spelen, werd hier duidelijk bewezen. Het was alles licht en beweeglijk, vol dynamische schakeringen. Dg en zwaar klonk echter alles bij de Musikverein der Bediensteten der Stadt Salzburg (O.) Uit een heel ander hout gesne den was de Kapelle der Schutzpolizei uit Frankfurt am Main. Een prachtig orkest met m &arm timbre! Het pas één jaar oude orkest Paul Kruger uit Den Haag verdient een pluim. Lang niet alles was vlekkeloos, maar wat in een korte tijd gepresteerd is. ia enorm. Het was een lust voor het oog om dit orkest, met de fel rode tunieken, in de marswedstrijd in actie te zien. 's Avonds weer de ere-wedstrijd. Voor de orkestleden is het misschien een wedstrijd geworden, voor het publiek was het een feestconcert. Een concert zo groots opgezet als er in Gouda wel nog nooit geweest zal zijn. Het publiek was verrukt. Het applau- sseerde niet meer. maar bracht de ult- Derenden ovatie op ovatie. Alleen het bel- „tje van de voortreffelijke jury herinner de somtyds aan het concours, want dit con cert was geen amateurswerk meer. Hier inden vakorkesten van leren! Schitterend spel Allereerst de orkestvereniging uit Duis burg met een compleet symphonie-concert. Het programma bestond uit de ouverture Egmont en de Unvollendete van Schubert. Tussen deze twee meesterwerken zong een uitstekende sopraan begeleid door het or kest. aria's. Hierna het orkest van de Schutzpolizei met een perfect uitgevoerde Hongaarse Rhapsodie van Liszt. Toen kwam de .Carlton Main Colliery Band enkele de len spelen uit de tweede Suite in F majeur an Holst. Verzorgd was niet alleen de aan kleding van het orkest, maar in het bijzon der de uitvoering. Een prachtig werk deze Suite' En wie realiseerde zich toen hoe daar na met Beethovens vijfde symphonie gesold werd Toch niemand! Want de manier waar op deze Engels mijnwerkers de selectie van thema's uit deze grootste aller sympho- nieën speelden, was enorm We dachten al lemaal, dat het peil van de orkesten toen niet meer kon stijgen, want hier werd wer kelijk gemusiceerd, dit was geen noten- lezerij meer Dat amateurs tot zulke dingen in staat waren, is eenvoudig niet te ge loven. Toen de harmoriie La Fraternelle op trad. dachten we. dat we droomden. Een schitterend werk speelde zij n.l Fanfare La Péré van de grote componist Paul Dukaa. Van één ding zijn we, na dit gehoord te hebben overtuigd: niemand in Gouda "zal meer kunnen beweren, dat een harmonie orkest ondergeschikt is ahn het symphonie- orkest. Als laatste nummer speelden de Fransen de ouverture Le roi d'ys van Ed. Lalo. Het laatste accoord van dit werk betekende te vens het einde van dit muziekfestival. Hoogst aantal punten Zoals te verwachten was. heeft dit uit muntende Franse orkest ln het concoura beslag gelegd op het hoogste aantal puni De prachtige concoursvlag, die hierv beschikbaar was gesteld, zal dus voortaan in de Franse havenstad Caen de herinnering aan het Goudse concours levend houden. Burgemeester mr dr K F O. James over handigde de vlag aan de president van het orkest. Het ls mij een buitengewoon groot genoegen, zo zei de burgemeester in het Frans, om u te bedanken voor de sublieme muziek waarop u ons hebt vergast en-waar door u de door onze stad beschikbaar ge stelde concoursvlag mee kunt nemen naar uw stad, die hetzelfde wapen draagt als onze stad: door de doornen naar de sterren Na de vreselijke verwoesting, die uw stad In de oorlog heeft doorgemaakt, hebt u niet alleen gewerkt aan het herstel van uw ge bouwen. maar ook aan het herstel van de cultuur, de beschaving en de muziek Uw bezoek aan onze stad. aldus besloot de bur gemeester, he?ft een diepe genegenheid tussen de bevolking van Gouda en die van uw stad geschapen In zijn dankwoord sprak de president, de heer L. Ch. Barthèlémy, zijn dank uit voor de hartelijke ontvangst. Hij zeide zich in ons iand geen vreemde ling te voelen. En dit woord is toch wel de bekroning op het werk van het huisves tingscomité en de vele pleegouders Uitslagen Zaten rdag: le Afdeling mandoline: Mandoline-orches- ter Frisch Auf. Frankfurt am Main, con certwedstrijd 443 p. le prijs, ere-wedstrijd 413 p. le prijs. Ere-afdeling harmonie: Musikverein der Bundesbahnbediensteten, Knittefeld: mars wedstrijd 99 p le prijs, concertwedstrijd 384 p. le prijs, erewedstrijd 373 p. 2e prijs. le Afdeling fanfare De Eendracht. Enk huizen concertwedstrijd 330 p. 2e prijs, ere- wedstrijd 349 p. 3e prijs. Uitslagen Zondag: 4e Afdeling harmonie Paul Kruger, Den Haag marswedstrijd 96 p. le prijs, concert- wedstrijd 384 p. le prijs. Ere-afdeling symphonie: Orchester Ver- ein Duisburg: concertwedstrijd 400 p le pr. Superieure afdeling fanfare Frickley Col liery Band concertwedstrijd 411 p. 2e prijs, Pri jzen erewedstrijd 2e prijs, "aperleure afdeling hai Fraternelle. Caen: concei lie: harmonie Istrijd 437 le prijs met lof van de jury, erewedstrijd le prijs. Kapelle der Schutzpolizei. Frank furt am Main: marswedstrijd 100 p. le pr.. concertwedstrijd 432 p. le prijs met lof van de jury. erewedstrijd 3e prijs. Kon. Har monie St Pieter. Tienen: concertwedstrijd 367 p. 2e prijs. le Afd. harmonie; Oraaco, Bergen op Zoom: concertwedstrijd 356 p. 2e prijs. 2e Afd. harmonie: Musikverein der Be diensteten der Stadt Salzburg: concertwed strijd 362 p. 2e prijs. De ereprijzen werden als volgt toegekend: La Fraternelle kwam ln het bezit van de zilveren legpenning van H.M. de Koningin, de concoursvlag beschikbaar gesteld door de gemeente Gouda, de zilveren legpen ning door de minister van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen beschikbaar gesteld, de verguld zilveren medaille van de bur gemeester van Gouda. Het Frankfortse jeugdorkest kreeg de zil veren legpenning die Prins Bernhard be schikbaar had gesteld, terwijl de Markham Colliery Band in het bezit kwam van de verguld zilveren medaille van de Commis saris der Koningin in de provincie Zuid- Holland. De extra prijs van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer behaalde Kunst na Arbeid in Purmerend en de extra prijs die ae Kamer van Koophandel voor Gouda en Omstreken had beschikbaar gesteld ging naar het verenigingslokaal van de Schutz polizei van Frankfurt am Main.

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 2