0 l l$&f)HAAR EIGEN DOMElti^(® Een vrouw die haar tijd vooruit was verwierf een wereldnaam Gok de kleintjes moeten wel eens „gekleed zijn" Nieuwe goocheltoeren op het Mode-toneel Odysseus reizen In 26 lange dagen van Las Palmas naar Antigua en St Maarten Het Perzische probleem dringt Pionierster op het veld der schoonheidsverzorging Komkommer met uien en tomaten Triomf BEVALLIG SPEL MET DE STOLA Zelfs van tweed Robby was bang voor paarden Toch kreeg hij een pony Doe het zelf Van wie is die hond? W" ■A. fe Ha Ha DE SPRONG OVER DE GROTE PLAS Brenda stelde haar bemanning niet teleur Welkome regenval in de Verenigde Staten In Hoek van Holland gestolen jacht in Scheveningen gestrand IN HET BRANDPUNT -r* Bloedige gevechten in West-Java Weer twee Nederlanders in vrijheid gesteld Vliegtuigen daverden tijdens kerkdiensten Indrapoera Heinze gaat trouwen Economie en Financiën Jaarverslag Vredestein Eind Juni waren 49.405 woningen in aanbouw Hongeroproer op Ko je Franse kopers op de Ruhrkust d? pUIZEND EN EEN ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1953 "jy/TlSSCHIEN ii het u bekend of niet: er bestaat eew theorie, krachtens welke de voornaam of voornamen welke men heeft gekregen zonder er zelf enig part of deel aan te hebben, beslissend zijn voor de gehele toekomst van de mens, die ze draagt. Die voornamen sturen hem naar een bepaald doel zeggen bedoelde theore tici. Wanneer ze de levensgeschiedenis na gaan wan Florence Nightingale Graham, kunnen ze juichen, d.w.z. wanneer ze die levensgeschiedenis nagaan tot het twintig ste jaar wan de draagster daarvan. Leest men haar biografie verder, dan kunnen de tegenstanders wan de theorie juichen, hoe- tvel later de voorstanders weer kunnen triomferen. Florence Nightingale Graham had tot vader een eenvoudige Italiaanse veldarbei- der. die aan het eind van de vorige eeuw naar Canada emigreerde, met zich voerend zijn vrouw en vijf kleintjes, van wie Florence Adair had begrepen, dat een schoonheids. Nightingale het middelmootje was. Ze ge- instituut zijn cliëntèle niet alleen behoefde voelde er niets voor vaders voetsporen te te zoeken onder dames van de halve we- Het jaar 1912 was wan het grootste belang voor de vrouw. In dit jaar verkondigde het vermaarde mode blad „Vogue" dat een dame van goe den huize zich een weinig mocht op maken zonder haar goede naam in ge vaar te brengen. De mededeling stond gelijk met een opwekking tot revo lutie in de toiletkamer. Een vrouw stond gereed, die revolutie leiding te geven. /GROENTEN om enige dagen ln huis te nemen zijn komkommers, uien en to maten. waarvan u natuurlijk afzonderlijke gerechten kunt maken, maar die u ook kunt combineren. Vooral verdient dit laatste aanbeveling als u komkommer niet als sla wilt eten. maar gekookt. Voor vier perso nen hebt u nodig: 2 a 3 komkommers, een pond uien. twee tomaten margarine, bloem zout. scheutje azijn. De komkommers dun schillen, halvgren en in stukken van 5 cm snijden en met weinig water, een tikje zout en een"fecheutje azijn gaar smoren. Uien schoonmaken en aan dikke plakken snijden, die met een weinig boter lichtbruin worden gefruit, daarna een weinig waten toevoegen en nog plm 10 minuten laten stoven. Daarna de komkommers er bij voegen met twee aan kleine stukjes gesneden tomaten, waarvan het huidje is verwijderd. Aiies nog een mi nuut of vijf laten stoven en het vocht een weinig binden. In dekschaal overbrengen bestrooien met peterselie. zij Arden tot achternaam. Zo werd Eliza beth Arden geboren! Reeds haar eerste leermeesteres Eleonore ogenblik is er vrijwel niemand, die haar producten, althans niet bij name. kent. Helaas, hoe gelukkig zij was ais zaken vrouw. de echtelijke hemel vertoonde duis tere wolken. In 1934 werd de echtscheiding tussen haar en haar man uitgesprokert*'Dit betekende niet slechts het verlies van haar echtgenoot, maar ook van haar voornaam ste vertegenwoordiger, want Thomas J. Lewis had de zijde-industrie er al lang aan gegeven om de zakenbelangen van zijn w derhelft te behartigen. Het ergste voor Elizabeth was, dat haar ex-echtgenoot overliep naar haar concur rente: na de echtscheiding haastte hij zich van de Vijfde Straat no. 691 naar no. 655 in dezelfde straat te stappen, waar hij me dewerker werd wan de tweede pionierster op het gebied der schoonheidsverzorging: Helena Rubinstein, die een even bewogen leven achter de rug had als de f.r-Floren ce Nightingale Graham. Dit is echter een verhaal op zichzelf, dat we voor een volgende maal bewaren. Wat Elizabeth betreft, zij probeerde nog eenmaal het huwelijksgeluk te vinden. In 1942 trouwde zij met de Russische prins Evlanov, (naar boze tongen beweerden omdat haar concurrente Helena Rubinstein ook met een prins was gehuwd) maar dit huwelijk liep reeds na dertien maanden op een scheiding uit. NU LOPEN uw kleintjes nog rond in een bad- of speelpakje, maar straks gaan ze reld". drukken en zo besloot zij. misachten met de grote vrouw, naar wie zij was genoemd. voor ogen. verpleegster te worden. Zij kreeg zijn. daar ook heil konden vin een plaats als leerlinge in een ziekenhuis te nieuwe Elizabeth gevoelde dat de Toronto en tot zover kunnen de aanhan- was zich tot dames uit de eerste gers van bovenaangehaalde theorie zich de te wenden. Van haar broer leende zij 6.000 Banden wrijven van triomf, maarnu ko- dollars en de twee kameré in de Vijfde men de tegenstanders aan de beurt om te Straat, die ze na de breuk met haar asso- ir dat echte „dames van de we- rouwen, die representatief moesten vinden. De tijd rijp was zich tot dames uit de eerste kringen lachen, want deze Florence Nigtingale kon het niet uithouden in het hospitaal. Al die zieken om haar heen:Zij nam ontélag en vertrok naar New Ydïk. om te trachten ciée had aangehouden, richtte zij keurig in. Aanvankelijk ging het niet: een van de twee vertrekken rpoest zij verhuren aan een kapster en des ochtends moest zij haar daar een simpel stuk brood te verdienen domein zelf aanvegen en stoffen om een enzij vond er een fortuin, hoewel dit niet bepaald zonder slag of stoot in zijn werk is gegaan. Aanvankelijk had Florence Graham in New York twaalf ambachten en dertien ongelukken: zij werkte in winkels, in Dan ken en ten slotte nam ze. door de nood ge dwongen. een baantje aan als casstère in het Schoonheidsinstituut van Eleanor Adair. Eigenlijk schaamde zij zich voor dit baantje, want in die dagen men schreef toen 1907 zette een vrouw, die zich respecteerde en gerespecteerd wilde worden, geen voet in een Schoonheidssalon. Naamsverandering m eSbaa" En nu begi rpoCH had zij. met deze „zedelijke ach- Toen verscheen ook de man in haar leven, teruitgang". zoals zij het beschouwde. het te weten de eerste sport be werkster te kunnen uitsparen. Openlijk re clame maken kon zij natuurlijk ftiet: de en kele dames, die van haar schoonheidssalon hoorden, slopen heimelijk naèr haar toe. het heette in die tijd nu eenmaal ongepast dat een vrouw zich mooier zou maken <3an moeder Natuur haar had geschapen en alles moest dus heel discreet geschieden. T^E KANS keerde. In 1912 kwam het ver- maarde modeblad „Vogue" plotseling tot de ontdekking, dat er werkelijk geen kwaad in stak voor een dame zich een beetje op te maken en dat dit aan de deugdzaamheid en eerbaarheid van de vrouw niets afdeed. de klanten toe te stromen Zij trouwde met Thomas J. Lewis, een zij de-fabrikant. die echter na enkele jaren klommen van de ladder van het fortuin. Ze huwelijksgeluk, nl. in 1917. naar het front - in Europa moest vertrekken. Zij bleef zich met hart en ziel aan haar zaak wijden en bij zijn terugkeer ontdekte de heer Lewis. dat het Elizabeth goed was gegaan. Zij had had.* ging zT meewerken aan de verfraalirtg haar zaak uitgebreid en nieuwe salons ge- *--* opend: Washington. Boston. Newport (de stad »van de chic) Palm Beach en San Fran- hield van mooie. g« ook had zij het niet kunnen uithouden het ziekenhuis van Toronto en toen zij e maal een baan in het schoonheisdinstltuut van het uiterlijk der vrouwen die het be zochten. Om kort te gaan: zij werd mas- en na een jaar associeerde zij zich met cisco. Dank zij de oorlog konden de men -zij een twee het geld laten rollen en ook de zeden i ren veranderd. Na de oorlog verschei Elizabeth Hubbard, met wie vertrekken tellende schoonheidssalon open- de in New Yorks Vijfde Straat. Lang duurde het korte haar. de korte rok en het opge- de samenwerking van beide dames niet. Zp maakte gelaaj. gingen uiteen, maarFlorence Nightin- gale Graham en hier kunnen de namen theoretici waar ..hi van haar assoclée achternaam ..Graham" beviel haar ook niet langer en daar ze juist het dichtwerk van Nu begon Elizabeth Arden mfet de fabri- cage van cosmetische middelen, welke ze ,en behield iets aanvankelijk slechts in de voornaamste ste- voornaam. Haar den van Amerika liet verkopen. Blijkbaar een goede tactiek, want in tien jaar tijd. inmeet eu u.«> ju.« van 1920 tot 1930. steeg de omzet van 20.000 Tennyson „Engch Arden" had gelezen, koos dollar per jaar tot vier millioen. Op het „STOLA!" is het laatste woord dat is gevloden uan de lippen der Grote Mannen, naar wie iédere vrouw opziet om te weten, waaraan^zij zich het eerstvolgend half jaar zal hebben te hou den, op het gebied der kleding wel te ver staan. Inzake jasjes waren de Heren uit gepraat. We hebben ze gedragen m allerlei vorm om de naaktheid onzer schouders te bedekken of om een gewone jurk een ge kleed aanzien te geven. We hebben ons omhuld met korte bolero's en bo lero's die tot het middel reikten, we hebben nauw sluitende jasjes aangedaan en jasjes met schootjes, die een stripless cocktail japon veranderden in een zedig deux pièces, geen mode dictator bleek meer in staat een variant te be denken op het jasjes-idee. In die bèwering kregen ze plots een helder ogen blik en ze kreten: Stola! Eerst moest de strapless japon verdwijnen vonden ze. En dus gaan we ge troost onzè cocktail- en avondjurken, die we maar niet een twee drie kunnen afdanken, voorzien van schouderbandjes, tamelijk brede schouderbandjes, zodat er eqn vierkante hals wordt gevormd, eventueel met een klein V-tje. En dan een stola om de schouders en boven armen te bedekken. Hier krijgt uw fantasie nu volkomen vrij spel. Want nu kunt u eens tonen, dat u niet alleen vindingrijk bent, maar ook gevoeli voor kleur en combinatie-vermogen hebt. Op een japonnetje van zwarte taf- zjjde of zwarte kant zal een stola van zwart overjarig pakfe kunt u echter een hoogst velours chiffon het stellig prachtig doen, maar op een effen jurkje kunt u ook een fantasiestofje nemen. Zo kan een heel sim pel zwart wollen jurkje worden opgeknapt met een zijden stola, zwarte ondergrond met veelkleurige dwarsstrepen, zogenaamd bajadère. En dit simpele jurkje behoeft heus geèn diep uitgesneden hals te hebben, want stola's worden aanstaande winter op een idee brengen voor een min of meer gekleed jurkje voor uw meisje. Ie Een variant op de klassieke over- weer naar de grote school, worden ze weer g00ier die eventueel dienst kan doen als mee op visite genomen of bezoeken ze een 8Chooljurkje. De overgooier is vervaardigd kinderpartijtje, kortom, straks moeten ook van blauw popeline, ceintuur en de gar de allerjongsten weer wat officiëler ge- nering op de zakjes van Zwitsers borduur- kleed gaan dan in de zomer- en vacantie- sel. In de overgooier wordt een blousje ge- maanden regel is. Daarom geven we u hier dragen van wille organdi. gegarneerd met drie aardige modelletjes, welke u misschien Zwitsers borduursel Natuurlijk kan voor het blousje en garnering ook andere stof worden gekozeu. Eventueel kart dezelfde overgooier met verschillende blousjes wor den gedragen; in dit geval moeten er na tuurlijk verschillende ceintuurs bij wor den gemaakt. De garnering op de zakjes kan met een losse steek worden opgenaaid, zodat ze gemakkelijk kan worden afge tornd. Desnoods kan men de garnering van de zakjes slechts bij één blousje laten passen en de zakjes „blauw-blauw" laten, wanneer een blousje onder de overgooier wordt gedragen, waarbij de garnering niet past. 2e Dit bevallige feestjurkje is gedacht van zachtgele zijden-linnen en heeft een rond gefestonneerd halsje Over de schou ders valt als een strook een smal wit kraagje. Het rokje is ruim aan het lijfje gezet. 3e En wat zegt u va# dit witte batisten jurkje met opengewerkte borduursels? Het lijfje is gegarneerd met een strookje, ge vormd door twee ruches Valenqiennes kant. dat over de schouders valt. Op het rokje vindt men hetzelfde strookje terug. overal, altijd en op alles gedragen. Zelfs op een gewoon tweed mantelpak. Men ziet stola's van tweed gevoerd met velvet, en natuurlijk is het heel verleidelijk (en bo vendien verstandig) bij een nieuw mantel pak meteen een stola te nemen van de zelfde stof gemaakt als het mantelpak. UW modern cachet geven door er een velvet stola bij te nemen in harmoniërende tint, zij het van geheel afwijkende stof. T^N HEBT u eenmaal een stola, dan gaat uw fantasie verder aan het werk. De stola blijkt een heerlijk speelgoedje, maar een speelgoedje, waar alleen de werkelijk bevallige vrouw het meeste „uit haalt". Met zo'n stola kan men ,van alles „doen". Men kan ze heel gewoon om de schouders slaan met de slippen naar vo ren en tijdens een gesprek of wanneer men eigens zo maar zit te zitten en ogen schijnlijk met de gedachten mijlen ver weg is, kan men als onbewust, de einden van de stola om de armen slaan, en het midden gedeelte op de rug iets laten afzakken, men kan het plotseling koud krjjgen en er zich, stevig inwikkelen. U kunt de halsuitsnijding ook zorgvuldig bedekken door de stola met beide einden naar achteren te slaan en ze op de rug te knopen (dat is het aller nieuwst op het punt van stola-dracht) en wanneer u eenmaal dit denkbeeld hebt, is er alle reden ook dit spel voort te zetten en de stola van voren iets te laten af zakken, zodat de halsuitsnijding toch zicht baar wordt u zult eens zien. welk een heerlijk bezit een stola is en niet eens moeilijk zelf te maken: een rechte brede, ruim twee meter lange lap, liefst gevoerd met eèn toonbare stof, zodat de stola beide kanten is te dragen, franje aan de uitein den en klaar bent u. Het spel kan begin nen! Zo knapt u snel uw handen op! "IVfATUURLIJK verzorgt de huisvrouw, die zelf al het werk moet doen. regelmatig haar handen. Toch kan het gebeuren, dat u ineens een telefoontje krijgt van iemand, die u niet ot nauwelijks Jcent. met de mede deling dat hij of zij u binnen een half uur zal komen bezoeken. U slaat een blik op uw handen en schaamt zich. Ze zien er uitGeen nood. In een ommezien kunt u ze opknappen. Allicht hebt u goede sla olie in, huis (olijfolie is het beste), suiker en een citroen. Was snel uw handen, droog ze stevig af en smeer ze in met olie, dfe u stevig in de huid masseert. Dan 'n theelepel tje suiker over de handen strooien en se twee minuten over elkaar wrijven. Vervol gens masseren met citroensap. Ten slotte de handen in warm water wassen en u zult zien, dat de huid nu zacht en soepel is ge worden. In Nieuw Zeeland, waar de afstanden tussen de hulzen en de scholen dikwijls erg groot zijn, is het heel gewoon, dat de kinderen die op de grote boerderijen wonen, op een pony naar school gaan. Hebben ze geen pony, dan moeten ze lopen en dat is niet zo prettig, als ze tenminste niet liet geluk hebben, dat ze met iemand mee kunnen rijden. Robby had geen pony en hij liep iedere dag tweemaal die lange afstand. Op een dag verstuikte hij zijn enkel op het hobbelige terrein, want om de afstand te bekorten, stak hij wel eens af door de bossen. Robby had nog weken lang last van zijn voet en nu deed hij er nog langer over. En zo kwam het. dat hij toen hij op een keer thuis kwam zuchtte: - Hè, ik wou, dat ik een pony had. Zijn vader en moeder keken elkaar eens aan, maar zeiden niets. over de hals van de pony Het scheelde niet veel of hij viel. Kalm. Pijl kalm. rustig maar. hijgde Robby. En het paardje ge hoorzaamde. Het ging over in draf en even later stapte het. Hij luistert naar me. zuchtte Robby opgelucht en verrast. Je bent een pracht Pijl. fluis terde hij. terwijl hij het paardje over zijn hals streek. In gestrekte draf reed hij terug nH—ro. vader, moeder riep hij. Pijl luistert naar me Vader glimlachte. Ben je blij vroeg hij. O. ja nu wel. juichte Robby. maar eerst was ik beng. sinds die dag. dat ik van Grijze Wolk ben "l'ï.ï wisten we wei. lachte in li i.üiiii iiiiiim iir ■iiiiiiiuiiiiiniinniiiiiinnniniiiiiiiniiiuiiiiinmiiiiiiiiuiiiinBiuuiiii&iiiiiiiuniiiii!:.::: Je voet zou gauwer beter zijn, als je niet hoefde te lopen, sprak moeder. We zullen vragen of je een paar keer met de melkauto mee mag rijden Zo gebeurde. De melkauto kwam vroeg. Nu was Robby veel te vroeg op school, maar dat gat niet. Een paar dagen later, toen Robby uit school kwam. zag hij dat zijn vaders paard niet in de wei liep. Hij begreep hieruit, dat zijn vader nog niet terug was uit de stad. O dacht Robby wanhopig, ais vader nu maar geen pony gekocht heeft. Die helé middag was hij stil en onrustig. Zijn vader kwam laat thuis Robby had hem niet zien ko men. Als zij hem nu riepen, dan was het mis. Gelukkig gebeurde er niets. Dat betekende dus geen pony. anders zouden ze hem wel hebben laten zien Helemaal gerustgesteld ging hij die avond naar bed. Maar de volgende morgen vroeg vader hem eens in de stal te gaan kijken Met lood in zijn schoenen deed Robby het. Daar stond een pony, gezadeld en wel. O wat fijn vader, riep Robby, maar zijn stem klonk een beetje ongewoon. Probeer hem maar eens, riep moeder, terwijl zij hem bemoedi gend toelachte. Hij heet Pijl Robby zette zijn voet ln de stijg beugel Hij zat nauwelijks of het paardje ging er in draf vandoor. Even later ging hij over in galop. Robby kon hem bijna niet houden. HU raakte een beugel kwijt en hing Wist u dat?, vroeg Robby ver baasd Ik had er nooit iets van ge zegd. Ik had willen wachten met rijden, tot ik niet meer bang was. Ik schaamde me een beetje. Dat was helemaal niet nodig, sprak vader ernstig. Het is heel ge woon. dat je wel eens bang bent. Je moet alleen niet te lang wach ten. tot het over is. Even er door neen bijten. En nu zie je. jij en Pijl zijn ai de beste ^vriendjes Robby. het is tijd riep moe- deVrolijk reed Robby naar school. De vrouw, die in het huis woon de heette Kirke. Zij was beeld schoon en had een prachtige stem. Toch was zij een heks. De wolven en leeuwen, die om het huis liepen, waren allemaal betoverde mannen. Zodra Kirke de mannen zag, vroeg zij hun vriendelijk binnen te komen. Ze gingen, behalve Eurylocos. Hij verwachtte iets en bleef buiten. Kirke bood de mannen iets te drin ken aan. Het was een drank, samen gesteld uit wijn met kaas. bloem en honing, en een toverdrank. Nauwe lijks hadden zij de drank gedron ken of de mannen veranderden in wilde zwijnen. Ze zagen eruit als zwijnen en gedroegen zich ook zo. Toch wisten zij wat er gebeurd was en dat was nog het ergste van alles. Eurylocos, die zag dat de man nen niet terug kwamen, vluchtte naar Odysseus en vertelde wat er gebeurd was. Odysseus greep zijn boog en ging er op uit om zijn mannen te red den. Bil het huis gekomen, zag hij daar een knappe jonge man. Het was één van de goden. Hermes. die een menselijke gestalte had aange nomen. Ik kan u vertellen, dat Kirke uw mannen in zwijnen heeft veran derd. sprak Hermes. Zij houdt hen in een varkenshok, maar ik zal u helpen. Hier is een toverkruid. Neem het mee. als u Kirke's huis binnengaat Haar tovermacht zal dan geen invloed hebben. Als zij u wil aanraken met haar staf, trek uw zwaard en overrompel haar. Laat haar niet gaan. voor zij ge zworen heeft, u geen kwaad te doen. Sprookjes Ra-Ra Wie kocht voor een dubbeltje een biggetje? Wat was de vader van Jan Pik- kedang? Wat deden de drie moeien? Wie vond het goudpoeder? Welk slot hing in de lucht? Welke kleur hadden de nieuwe kleren van de keizer? Wat bleek het lelijke jonge eend je te zijn? Door wat werd de standvastige Tinnen Soldaat opgeslokt? Waar verborg zich het zevende geitje? Hij voelt geen pijn Ungelse kranten hebben een hele- boel geschreven over FRANKY SWEETMAN. de man, die geen pijn kan voelen. Toen hij zes jaar was viel hij voor de eerste keer flink. Ieder ander kind zou hevig gehuild hebben, maar Franky niet, Hij voel de geen pijn. Een jaar later had hij een wond van een spijker. De wond werd met dertien krammen ge hecht, maar Franky gaf geen kik. Wat er ook gebeurde. Franky voelde nooit iets. Als jonge man werkte hij in de mijnen, maar de andere mijnwer kers pasten wel op vlak achter hem onder de douche te gaan. daar het water of steenkoud of kokend heet kon zijn. Franky voelde het toch niet. Franky Is nu veertig jaar. De dokters hebben hem verschilleode keren onderzocht, maar zij kunnen het niet verklaren. Ze hebben hem Je hebt verstand van auto's, of je hebt het niet! Het ziet er naar uit, dat hij wel gauw weer verder zal rijden. "IL je brieven en prentbrief kaarten, die je gekregen hebt bewaren? Goed, maar doe het dan in een speciale enveloppe Neem een beetje grote enveloppe. Vraag maar aan vader, die heeft er misschien wel een. Het geeft niet als het een gebruikte is. want je moet* hem toch beplakken. Van een vel papier, dat even groot is als de enveloppe, knip je een rechthoek uit, zodat er een overal 'n even brede rand over blijft. Die versier Je, bijvoorbeeld zoals je op de tekening'ziet. Als Je dat gedaan hebt plak je de rand op de enveloppe. Neem hem zo breed, dat de postzegel bedekt ls. In de rechthoek plak Je nu een even groot gekleurd papier. Daar schrijf je je naam op. Je adresseert de enveloppe dus aan je zelf. Van een stevig papier maak je nu nog de twee handvaten, die je aan de binnenkant vastplakt en je hebt een keurige map. OP de tekening zie je vier kon den en vier baasjes. Probeer jij nu eens of je kunt uitzoeken, welke honden en baasjes bi] elkaar horen. Je moet de riem tekenen van de hand van een jongen naar de halsband van een hond En nu komt het. Let op. De riemen mo gen elkaar niet raken, noch krui sen. Ze r.iogen ook niet een andere hond of jongen raken en ook niet een denkbeeldige lijn, om de teke ning. Volgende week kun je zien hoe het moet. met naalden geprikt en hem medi cijnen gegeven, waar andere men sen wel pijn van krijgen. Als een normaal mens pijn heeft, is dit het teken, dat er iets niet in orde is Franky heeft nooit kiespijn gehad. Hij ging nooit naar de tand arts, voor het te Iaat was. Tegenwoordig werkt hij in een metaalgieterij. Soms spatten er druppels gloeiend metaal op zijn hand, maar zelfs dat voelt hij niet. Petertje: Kun jij radefi, wat ik bij m'n ontbot kreeg? Het be gint met een N Miesje: 'N sinaasappel? Petertje: Mis. Miesje: 'N appel? Petertje: Nee. Miesje: Ik geef het op. Wet was het? Petertje: 'N ei. ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 TWEEDE BLAD - PAGINA 3 (Bijzondere correspondentie). HET zeiljacht Brenda, dat enige maanden geleden uit Rotterdam vertrok met bestemming West-Indië en de Verenigde Staten, heeft de uit drie kappen bestaande avontuurlijke bemanning in de afgelopen weken dicht in de nabijheid van het einddoel gebracht. Pessimisten, die beweerden dat het onbegonnen werk was om met zo n nietig bootje de grote pias over te steken en al voorgoed afscheid van de bemanning hadden genomen, hebben ongelijk gekregen. Brenda heeft het ver- trouwen van schipper Van der Star, stuurman Anne Tol en meester Van Gooi niet beschaamd In de tjaai van St. Philipsburg op St. Maarten hebben boot en bemanning uitgerust van de vermoeienissen van een voorspoedige oversteek. Vóór de oversteek Van Gooi, het jongmaatje aan boord, vertelde ons weer per brief zijn be levenissen. Hij begint in Las Palmas. waar w# de Brenda het laatst achterlieten. Een week lang heeft de Brenda met toe- stemming van de havenmeester droog- gestaan naast de Jachtclub jn Las Palmas. Een meertouw om de mast. vastgemaakt op het dak. zorgde er voor, dat het jacht niet „op één oor ging liggen". In die tijd is er gebikt, geschuurd, gemenied. geverfd en in de gloeiende zon getranspireerd. Maar na die week zag de Brenda er weer uit als meisje, dat uit een schoonheidssalon ■komt. „Ik wil de zee weer zien." zei schip per Van der Star toen. „We hebben nog een afstand van 2800 mijl voor de boeg. dat is van Rotterdam via Rusland en Siberië naar de Westchinese grens." Een halve dag werd nog besteed aan fourageren. De laatste post van thuis werd afgehaald, een laatste brief werd geschreven en een half uur voor het vertrek werd water getankt: 240 liter in de tank en 100 liter reserve in flessen „Wassen is afgelopen, voortaan 's morgens droog afstoffen of afspoelen met zeewater. Scheren hoeft niet meer. want we komen toch niem»nd tegen." zei de schipper na drukkelijk. „Water is nog belangrijker dan eten." Belangstellend nagestaard door een hon derdtal zwijgende en meewarig het hoofd schuddende Las Palmezen vertrok de Brenda. De slechtste dag De eerste dag «u de slechtste, welke we (nt nu toe meegemaakt hebben, vertelt Van Gooi verder. Toen we aan de Zuidzijde van Gran Canarla In de luwte van het eiland lagen, zonder een zuchtje wind. terwijl twee deiningen tegen elkaar inliepen, ging de Brenda te keer als nooit tevoren. Zelfs de schipper voelde sich „oncomfortabel", zoals hU het eufemistisch uitdrukte. Pas toen de Brenda op de tweede dag de passaatwind te pakken kreeg, was de oversteek goed be gonnen. Vijf en twintig lange dagen heeft de Bren da zichzelf gestuurd met een breefok aan de mast en een fok aan bakboord en aan stuurboord. In die tijd was er geen ander schip of een vliegtuig te zien. De enige levende wezens waren de vliegende vissen, die 's nachts aan boord vielen en 's morgens voor het ontbijt gebakkeh konden worden De 26ste dag. 'e morgens om vier uur, kwam de kustlijn van Antigua in zicht, hoewel nog erg vaag Pas, toen de zon een uur later wat beter bijlichtte, gaf een kruispeiling aan, dat het jacht nog 12 mijl uit de kust was. Twaalf mijl en dan nog veertien tegen de wind in het eiland rond naar de haven St. Johns De morgen duurde lang. Precies om twaalf uur ratelde de ankerketting naar beneden; 2820 mijl zaten er op Vijf minuten later kwam een roeibootje langszij en stapten twee levensgrote negers aan boord, de havenmeester en een douane beambte. „Er ligt al drie weken post op Jullie te wachten", zei de havenmeester. „Hier U een hele stapel. Ik zal het kort maken: als ik jullie gezondheidsverkliring mag zien. dan maak ik het jullie ve*-d»r niet meer lastig." Einddoel in zicht Antigua, een Engelse bezitting in Weat- Indië. met een negerbevolking van 45 000 zielen, die allen van de katoen- en auiker- oogat -leven. Een tropisch eiland met man ga's en ananas, overdag veel hitte en nachts een paar uur afkoeling. Van ver scheidene kanten werd de bemanning van de Brenda ernstig gewaarschuwd voor h't tvphoonseizoen. dat eind Juli begint. Een kleurrijke schildering van alle te nomen voorzorgsmaatregelen en het verhaal vfen een paar boten, die vorig jaar kapot waren geslagen, waren voor Van der Stgr vol doende aanleiding om binnen 48 uur te ver trekken. Bestemming St Maarten. De ne gentig mijt, welke Antigua van St Maarten scheidden, deed de Brenda in record-snel heid. Midden in de nacht werd het ar.xtr uitgeworpen in de baai van St Philipsburg. St Maarten heeft een rasechte Hollandse, maar Engels sprekende negerbevolking. Tussen de 1600 inwoners wonen slechts zes Nederlanders. Een bezoek aan de heer Paap, de gezaghebber, had een rondrit over het eiland tot gevolg. „Wij zijn hier maar arm", zei deze. „De grond levert niets op en de paar mensen, die hiér wonen, leven van wat magere veeteelt. Velen vertrekken naar Curacap, omdat ze in de industrie meer kunnen verdienen." St Philipsburg is een vrije haven. De scheiding tussen het Franse en Engelse deel van het eiland is een betonnen paal. waar niemand meer op let. Dat ió zo al sinds 1348. De volgende morgen bij zonsopgang, ging het grootzeil van de Brenda weer omhoog Er werd koers gezet /naar de Virginische eilanden. Het einddoel is in zicht! In New England en delen van het Zui den van de V.S is een eind gekomen aan de noodlottige droogte. De regen kwam echter te laat om 'n verlies van millioenen dollars ajs gevolg van het verbranden van oogsten en' grasland te voorkomen. Wel werden de mals-, tabak-, katoen- en groentenoogsten gered en zijn de voor uitzichten voor de herfst voor de weide gronden Veelbelovend. De -prijzen voor landbouwproducten zijn reeds scherp ge stegen; de melkaanvoer is teruggelopen en er werd fruit en groenten in blik geham sterd. Van de Zuidelijke stalen is In Arkansas algemeen regen gevallen, doch niet vol doende om een eind te maken aan de droogte. In Alabama is de zware regen te laat gevallen om het verlies aan oogsten, dat op 150 millioen dollars wordt geraamd, te verminderen. In de staat Connecticut was de regen echter alleen voor de tabaks oogst reeds „millioenen" waard. Italiaanse communisten trotseerden spoorboekje De treinenloop ln Italië is Donderdag, als gevolg van een door de communistische vakvereniging van spoorwegarbeiders uit geroepen staking, tot middernacht voor bij na drie kwart stilgelegd. De staking ls niet gesteund door de niet-comm,unistische vak verenigingen. Volgens de regering hebben ongeveer 45 000 (communistische) spoorweg arbeiders gestaakt; volgens de commu nisten warerf het er honderdduizend. Een amphibievaartuig heeft gistermiddag getracht het jachtje de haven van Scheve ningen binnen te slepen. Tijdens deze po ging is. omstreeks kwart over twaalf, de mast van het jachtje gebroken. Twee op varenden vielen over boord, doch werden opgepikt. Het jacht is ter hoogte van het Kurhaus op een strekdam gestoten en wordt er door de 2ee telkens tegen aan gesmeten. Er schijnt weinig kans te bestaan, dat het jacht behouden blijft. Nader ls nog bekend geworden, dat de twee jongelui, hoewel ze de zeilkunst am per machtig waren naar Hoek van Holland waren gekomen om een boot te ontvreem den daarmee een pleziertochtje te maken. Na middernacht voeren zij met de ..Ana" de aven uit. Voorbij de pieren koersten ze linksaf. In de loop van de nacht werd hun scheepje, dat geen licht voer bijna over- T)E HARDNEKKIGHEID van dr Mossadeq J-' en de zijnen ten aanzien van het ge schil met de Brits-Perzische Oliemaatschap pij begint de Britse regeringsleiders ernstig te verontrusten. Niet zozeer vanwege het verlies van de Perzische oliepi-oductie (op zichzelf ernstig genoeg!), maar omdat de nationalistische politiek van de huidige Perzische regering een uiterst gevaarlijke politieke situatie in het Midden-Oosten heeft geschapen, die. tenzij spoedig wordt ingegrepen, wel eens fatale gevolgen zou kunnen hebben. Mossadeq beschikt op het ogenblik, op grond van de volmachten, die hij het parlement heeft afgedwongen, over een nagenoeg dictato riale macht. Die macht berust échter alleen op de sympathie van de volksmassa's, die in hem een groot so ciaal hervormer zien. Men mag aannemen dat Mossadeq Inderdaad gaarne de hervor mingen. die men van hem verwacht, tot stand zou willen brengen en hij heeft dan ook een fraai program ontworpen, dat ten doel heeft het volk op te heffen uit de zwarte'armoede, waarjn het sedert onheug lijke tijden heeft verkeerd. De moeilijkheid is echter, dat Mossadeq nog altijd moet re geren met een parlement, dat voor het over grote deel bestaat uit aristocraten en groot grondbezitters. die uiteraard niet zo-bijster enthousiast zijn voor de hervormingsplan nen van de premier Mossadeq heeft aan gekondigd. dat hij de tenuitvoerlegging van zijn programma zal financieren uit een ver hoging van de belastingen. Maar de kans is groot, dat de grootgrondbezitters die be lastingverhoging zullen verhalen op hun pachters, met het gevolg, dat de levensom standigheden voor de kleine boeren nog rampzaliger zuilen worden dan zij reeds zijn. XÏET mag du» betwijfeld worden of Mos- -*■ aadeq ln staat zal zijn. zijn sociale plan nen uit te voeren en hierin schuilt een groot gevaar voor zijn regiem en voor de poli tieke rust in het Midden-Oosten in het algemeen Ziet de regering geen kans haar beloften in te lossen, dan is het zeer de vraag of het volk rustig zal blijven en het valt te betwijfelen of Mossadeq over vol doende machtsmiddelen beschikt om een revolutionnaire beweging van groter om- v*ng het hoofd te bieden De communli- tiache Toedeh-partij zit niet stil en het "ft voor de hand. dat haar propaganda op de uitgemergelde arbeiders en kleine boeren haar uitwerking niét zal missen. De Msnchester Guardian wees er dezer dagen op, dat de overtuigde princi piële communisten in "herzie nog altijd ge ring in aantal zijn. Wat de meeste aanhan gers van de Toedeh-partij verlangen is niet meer dan verbetering der levensomstandig heden tot een niveau, dat in het kapitalis tische Westen als volkomen normaal wordt beschouwd. Dit heeft met principieel com munisme weinig te maken, maar aangezien de Toedeh-partij de enige partij in Perzië is, die energiek voor de belangen van de kleine man opkomt, wordt haar aanhang voortdurend groter. Het zou dus niet moei lijk zijn het communis tische gevaar in Per zië afdoende te bezwe ren. wanneer de be zittende klasse er maar toe komen kon het volk te geven wat de communisten belo ven. De Manchester Guardian komt dan ook tot de conclusie, dat de Britse diplomatie in Perzië zich in de eerste plaats ten doel moet stellen het Perzische volk er van te overtuigen, dat de Engelsen ernstig van plan zijn hun deel bij te dragen aan de ver betering van levensomstandigheden in Per zië. Het blad meent, dat Engeland verstan dig zou doen de juridische schermutselingen over eventuele „illigale" olieverschepingen te staken en daarentegen de Perzen zou moeten helpen hun olie tegen een redelijke commissie te verkopen. Op deze wijze zou men Perzië kunnen helpen er economisch bovenop te komen, betgeen een practischer politiek zou zijn. dan dit land ln armoede en daardoor in de armen van het commu nism® te drijven. Tegelijkertijd zouden dan de Engelsën Mossadeqs sociale hervormings plannen moeten steunen, teneinde de com munisten de wind uit de zeilen te nemen. HET is gebleken, dat de Manchester Guardian in zijn oordeel over de poli tieke situatie niet alleen staat. De Britse minister van buitenlandse zaken. Eden. heeft voorgesteld, in samenwerking met de V.g.. een poging te doen met Mossadeq tot een vergelijk in de oliekwestie te komen, „ook al zou men daartoe eerder gehuldigde beginselen moeten laten varen". Tegelijker tijd komt uit Teheran bericht, dat Mos sadeq Londen heeft voorgesteld de onder handelingen over het oiiegeschil te hervat ten. De omstandigheden lijken du» vrtj gunstig voor het tot stand brengen van een compromis. Moge men deze keer tot een resultaat komen. De tijd dringt in Perzië. varen door het emigrantenschip de Groote Beer. Na de hele nacht en morgen te heb ben rondgezwalkt zagen de jongens tegen de middag aan stuurboord land Ze meen den dat het Engeland was en waren na de stranding hoogst verbaasd, dat ze „slechts" in Scheveningen waren terechtgekomen! Dinsdag zijn acht leden van een Indone sisch politiedétachement gesneuveld en vier leden gewond bij een hevig gevechl met een bende van 140 man. behorend» tot de Daroel Islam, in de omgeving van Tjiawi. ten Zuiden van Bogor De bende liet 23 doden achter. Enige tijd na de bot sing nam een afdeling van het leger de bende met mortieren onder handen, waar bij enige kamponghuizen, waarin de bende benzine had opgeslagen, in brand raakten en vier leden van de bende verbrandden. Blijkens een telegram uit Garoet werd dezelfde dag een gevecht geleverd tussen een bende van de Daroel Islam en eenhe den van het leger in de omgeving van Soekawening. De bende liet 19 doden achter 9 Kampongbewoners vonden de dood en 38 huizen brandden af. Een onderschepping-straaljager, die, in dien de proefvluchten naar wens verlopen, bestemd zal wordgfi voor de Amerikaanse marine om dienst te doen op vliegdeksche pen. is onlangs bij de Douglas-fabriek te El Sègundo in Californië gereed gekomen. Deze straaljager, Douglas F-4D Skyray ge heten, heeft sterk naar achter gerichte vleugels, die de snelheidsontwikkeling daarover wordt niets vermeld in hoge mate bevorderen. De stijgsnelheid van de Skyray zal evenmin gering zijn, gezien de taak waarvoor deze straaljager is bestemd. De naam luchtrog heeft men aan deze nieuwe Amerikaanse straaljager gegeven omdat het vliegtuig uiterlijk grote gelijke nis vertoont met de vissoort van die naam. De Indonesische autoriteiten hebben weer twee zogenaamde „Westerling-arrestanten" vrijgelaten, namelijk C W. Goldman en A. C van Onselen. Vragen aan de minister Het Eerste Kamerlid de heer Rip (A.R.) heeft aan de minister van Verkeer en Wa terstaat schriftelijk vragen gesteld, waarin hjj er op wijst, dat in verband met de Inter nationale Luchtvaartshow Ypenburg (Ilsy), tussen vijf ®n kwart over vijf uren in de namiddag van 3 Augustus, dus tijdens de kerkdiensten, boven de gemeenten 's Gra- venhage. Voorburg en Leidsendam op zeer geringe hoogte werd gevlogen en dat door het zware gedreun en de veroorzaakte ex plosieve geluiden de kerkdiensten in deze gemeenten ,.op ernstige wijze zijn ver stoord". De heer Rip wen6te te weten, of de minis ter bereid is een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van deze ..ernstige ver storing van de Zondagsrust" en of de minister bereid is er toe mede te werken, dat dergelijke demonstraties in de toekomst niet meer op Zondag, doch uitsluitend op werkdagen zullen worden gehouden. DE WERKLOOSHEID NAM IN JULI TOE Het aantal bij de arbeidsbureaux gere gistreerde mannelijke werklozen steeg in de afgelopen maand van 106.569 tot 110.560. De werkloosheid daalde onder de landar beiders van 14 512 tot 12.200 en onder het Horeca-personeel van 1526 tot 1468 Onder de bouwvakarbeiders steeg de werkloosheid van 17.221 tot 18.480, onder de veenarbeiders van 1176 tot 1412 en onder de metaalarbei ders van 9516 tot 11.342. De relatieve werkloosheid was eind Juli het hoogst in Drente met 66. het laagst in Zeeland met 16 werklozen per 1000 manne lijke beroepsbeoefenaren, terwij] het Rijks- gemiddelde 36 bedroeg tegen 35 op 30 Juni. In Zuid-Holland was het 30. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen 6teeg van 5536 tot 6597. Oud-gezagVoerdrr-peetvader Boon is getuige Tndrapoera Heinze gaat i nert u zich niet het Air trouwen. Herin- Amsterdamse kan toormeisje. aat in 1949 de Kon. Rotterdam- sche I.loyd verzocht een vacaniiereisje met de Indrapoera als w erkend passagierc te mo gen meenjaken. omdat zij in 1926. op weg naar Java. aan boord van de Indrapoera werd geboren? Ze kreeg toen de voornaam Indrapoera en kapitein W. J. Boon. die in dertijd gezagvoerder op het schip was, werd haar peetvader. Het kan merkwaardig gaan in de wereld. Indrapoera groeide op in Indië. De oorlog kwam en de Jappen kwamen als een vloed golf over de Indische archipel Het gezin Heinze kwam in een der beruchte kampen terecht. Daar lieten de ouders het leven. Indrapoera doorstond de ellende Na de oor log repatrieerde het meisje en ze vond in Amsterdam werk. Toen zij de Lloyd in 1949 vroeg een reisje met haar „geboortestad" te mogen maken en dit verzoek werd ingewil ligd zij zou zelfs gast van de rederij zijn kwam zij tot de verrassende ontdekking dat haar peetvader, die thans 82 jaar is. nog in leven was. De oud-gezagvoerder kreeg ook een uitnodiging het reisje met zijn oude «chip mee te maken en zo ontstond een hechte vriendschapsband tussen peetvader Blijkens het verslag over 1951 van de N V Nederlandach-Amerlkaansche Autobanden- fabriek Vredestein. gevestigd te 's Gravenhage is het bereikte resultaat over dat boekjaar alleszins bevredigend te noemen De gemiddelde productie- en omzetcijfers konden wederom op een hoog niveau worden gehandhaafd en een belangrijke vooruitgang werd geboekt in de export. .Het winstsaldo over 1951 bedraagt 507 340 er. blijft ongeveer gelijk aan dat over 1950. toen de saldowinst f 509.638 bedroeg Voorgesteld wordt aan aandeelhouders een uitkering van 7 pet (onveranderd) te doen en een onverdeeld saldo, groot 84.713. op nieu we rekening over te boeken. Ten aanzien van het lopende boekjaar zegt het verslag, dat de afzet in de verstreken maanden bevredigend ls geweest, terwijl de orderbezettfng momenteel eveneens tot tevre denheid stemt: over de resultaten van 1952 valt echter nog- niets te zeggen, doch wel ver trouwt de directie, dat deze bevredigend zul len zijn. ALLAN ét CO. In de algemene vergadering van aandeel houders der N.V. Allan en Co s Koninklijke Fabrieken van Meubelen en Spoorwegmate- riaal te Rotterdam, werden de Jaarstukken Soedgekeurd, evenals het voorgestelde dtvt- end ad PI' op de gewone aandelen. De heer G. C. de Vooys werd tot commis saris herkozen. OVERZEESE GAS- EN ELECTRICITEIT- MAATSCHAPPIJ. t)e raad van commissarissen van de Over zeese Gas- en Electriciteitmaatschappt) te Rot terdam zal ln de algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen het dividend over het boekjaar 1051 te bepalen op t'A (evenals vorig Jaar). en petekind. Sindsdien is Indrapoera Hein ze. die bij afkorting Indra wordt genoemd, heel wat keertjes de gaste geweest in het huis van haar peetvader in de Josef Is- raelslaan in Den Haag. En oud-kapitein Boon heeft heel was reisjes naar Amster dam gemaakt om zijn petekind te bezoeken. Zaterdag treedt „Indra dan in Amsterdam in het huwelijk met de heer Irik. Vanzelf sprekend is peetvader Boon getuige. De eni ge schaduw die over deze blijde dag valt is. dat Indra spoedig naar Australië zal ver trekken. waarheen haar man. die in dienst is van een Engelse onderneming, wordt uit gezonden. De Lloyd heeft het aanstaande paar de Indrapoera in de vorm van een fraai bloemstuk gezonden en uitgenodigd voor de toeristenreis, welke het schip aan het eind van deze maand gaat maken. En oud-kapi tein Boon zal dan ook weer van de partij zijn. Willy Meeuwisse overleden Te Amsterdam is na een langdurig lijden overleden de pianist Willy Meeuwisse Hij behoorde tot onze talentvolste jonge musici, waarvan ook als componist nog veel ver wacht mocht worden Zijn liederen en wer ken voor piano en orgel getuigen van grote muzikaliteit en beheerst vakmanschap. Als fijnzinnig begeleider van de sopraan Jiswal- da van Ittersum maakte hij zeer veel con certreizen naar het buitenland, waar dit tweetal heel wat contacten ten bate van de Nederlandse muziek en niet minder van de jonge Nederlandse kunstenaars heeft ge legd. Dat zijn kunstenaarschap ook ln den vreemde werd gewaardeerd, bewees zijn be noeming tot jurylid voor de eind-examena van het Parijse Conservatorium. Het centrum van Los Angeles: de Wilshire Boulevard bij het Mc Arthur Park. Aantal gereed gekomen huizen bleef achter bij 1951 Volgens gegeven# van het Centraal Bu- rea voor de Statistiek werden in Juni j.l. 3789 woningen voltooid. Hierjn zijn begre pen 120 duplexwoningen. zodat in die maand door nieuwbouw in totaal voor 3889 gezinnen nieuwe woonruimte beschik baar is gekomen In de overeenkomstige maanden van de jaren 1945 t.m 1951 kwa men resp. gereed: 65. 65. 7R4r 2527 (22). 3471 (88). 3904 (411) en 5340 (382) woningen. De tussen haakjes' geplaatste cijfers geven de duplexwoningen aan. die in de genoemde aantallen gereed gekomen woningen zijn begrepen. In het eerste halfjaar van 1952 kwamen 24.100 woningen gereed, waarvan 968 wo ningen als duplexwoning werden ge bouwd, zodat voor 25 068 gezinnen woon ruimte beschikbaar kwam. De in Juni voltooide woningen zijn als volgt over de provinciën en de drie grote steden verdeeld (tussen haakjes de cijfer» van Juni 1951): Groningen 99 (233); Fries land 178 (126). Drente 51 (184): Overijsel 316 (255): Gelderland 516 (562). Utrecht 245 (208); Noord-Holland (excl. Amsterdam) 343 (573); Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 354 (905) Zeeland 108 (161); Noord-Brabant 512 (496). Limburg 299 (586); Amsterdam 343 (299). Den Haag 227 (318). Rotterdam 149 (384). N O. polder 29 (120); Nederland 3769 (5340). Sedert de bevrijding zijn. gerekend tot eind Juni 1952. 220.473 nieuwe woningen gebouwd, waarvan 11.983 duplexwoningen, zodat voor 232.458 gezinnen nieuwe woon- ruimtl werd gesticht. In Juni j.i. werden 6752 nieuwe wringen, In Zuid-Korea heeft zich de eerste .jijst- opstand" voorgedaan, als gevolg van het algemene rijsttekort. Ongeveer 900 Noord Koreaanse vluchtelingen, die in kampen op het eiland Koje zijn ondergebracht, hebben een kantoorgebouw verwoest en documen ten verbrand Een politie-agent i» gewond. Het rijstrantsoen der in t taal 80 000 vluchte* lingen op Koje was aanzienlijk verlaagd. waarvan 135 duplexwoningen, in uitvoering genomen, tegen 2140. waarvan 14 duplex woningen. in Mei 1951. In het eerste half jaar van 1952 werd begonnen aan 36.974 wo ningen waarvan 1033 duplexwoningen. In het eerste halfjaar van 1951 werd begonnen aan 21.128 woningen, waarvan 993 duplexwoningen. Daar het aantal ln Juni j.l. in uitvoering genomen woningen groter is dan het aan tal. dat in die maand gereed kwam. steeg het aantal in aanbouw zijnde woningen verder en wfei tot 49.405 aan het einde van Juni 1952 Het aantal in aanbouw zijnde duplexwoningen steeg ten opzichte van de vorige maand met 10 stuks tot 1415. De leiding van de 'Kruppfabrieken heeft in verband met de verkoop van zijn deel nemingen in mijnen, waartoe de firma o0 grond van de geallieerde dekartelisatie- bepalingen verplicht is, aan een Duitse maatschappij met Franse deelneming optie aangeboden op de meerderheid van de aan delen van de mijn Constantin te Bochum. Een woordvoerder van de Westduitse rege ring wees er Donderdag op, dat de Duitse mijndirectie en het ministerie van Econb- mische Zaken de verkoopsplannen der fa milie Krupp zouden moeten goedkeuren, al vorens een effectieve koopovereenkomst tussen deze familie en een Franse maat schappij gesloten zou kunnen worden. De leiding van het Duitse vakverbond der mijnwerkers heeft op scherpe wijze stelling genomen tegen de verkoop van overwegen de industriële belangen in de Ruhrindustrie aan Franse gegadigden. Zij vreest, dat deze willen trachten op deze wijze vaste voet te krijgen aan de Ruhr Volgens de mijnwer- kersbond zullen de Franse industriëlen door deze transactie in staat worden gesteld di rect en zonder Duitse invloed Ruhrcokes naar Frankrijk te verzenden. (Van onze Amerikaanse correspondent. W/anneer men een aquarel zou maken. die de sfeer van Los Angeles zou moe ten weergeven, dat zou die er aldus uit zien: vier vijfden van het papier lichtblauw van kleur, daaronder lage, gele en witte gebouwen en boven die huizen uit hier en daar wat flinke palmbomen. Los Angeles is yoor alles een horizontale stad. Van Noord naar Zuid en van Oo6t naar West moet men wel veertig kilometer rijden om door de stad heen te komen. Zeker, in het midden heelt men wel een stadhui, een postkantoor en een aantai hotels met Jwaalf of meer verdiepingen, maar die vormen toch slechts een gering centraal accent tegenover die onafzienbare vlakte met hui zen en tuinen daaromheen. Los Angeles is zeker geen provinciale stad Men zou het echter wel een stedelijke provincie kunnen noemen. Telt men de voorsteden mee, dan komt men tot 'n inwo nertal van bijna vier en een half millioen. Geen wonder, dat men vijf telefoonboeken moet raadplegen, wanneer men iemand wil opbellen in dit gebied. Aan de groei en aan de welvaart schijnt hier maar geen eind te komen. Dit geldt trouwens voor goheel Californië. Deze 6taat i& dan ook hard op weg om een van de dichtstbevolkte gebieden van Amerika te worden. In 1900 was Californië gerekend naar de bevolking nummer 21 op de lij6t van staten In 1910 stond't op de 12de plaats, in 1940 op de 5e en volgens de telling van 1950 op de 2e. Alleen de staat New York heeft thans nog een grotere bevolking, maar tussen 1940 en 1950 nam die veel minder toe (met nog geen ai derhalf millioen) dan de bevolking van Californië (met ruim drie en een half mil lioen). i Uit stedebouwkundig oogpunt kan men los Angcies moeilijk een mooie stad noemen Zij is zo wijd uiteen gebouwd, dat van een geheel met een karakteristieke vorm, geen sprake meer is New York. met het massale accent van Manhattan, is een veel kernachtiger stad. In Los Angeles had men de ruimte en toen Los Angeies groot werd beschikte men over auto's. Men kon zich de luxe veroorloven om ruim te bou wen en veel groen en bloemen om de hui zen te laten staan of te kweken De bomen en de tuinen alleen reeds maken Loé Ange ies tot een feestelijke stad, maar wat de sfeer toch wel bijzonder aantrekkelijk maakt, is de goede architectuur, die men hier herhaaldelijk ziet. Men is hier rijk en men fieeft zijn geld 1 veeal goed gebruikt Men ziet hier opvallend veel verantwoorde. waarlijk moderne huizenbouw. Veel meer dan in het Oosten van het land. Zulke rijk dom irriteert niet Integen deel. Dit is een vrolijke 6tad met 6chone mensen in nieuwe of goed gestoomde kleren Mensen, die bijna allèn in mooie huizen met tuinen wonen, mensen die veel buiten zijn en die er daarom plezierig gebruind uitzien. Dit ie het moderne leven op zijn beet. Een be staan, dat natuurlijk de doorleefde Intimiteit mist van het leven in een oude Europese stad maar niet- temin een vorm van men- *e,yk* samenleving, dit tSi stijl heeft en sllurt. 1

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 4