0 IHAAR EIGEN DOMEIN Eeuwigdurend rhythme van de mode Na Vijven m u mm Opgeblazen dobbelsteen Odysseus reizen Boelgarije herstelt zijn economie met behulp van tienduizenden slaven Nieuwtjes op de Jaarbeurs (4) De volgende vacantie op Mauritius? EET LEKKER en BLIJF GEZOND DE TWEELINGEN EN DE POPPENKAST =4 Pleidooi voor uitbreiding van Amerikaanse invoer Een jonge Zweedse politieman vermoordde negen mensen Zuid-Afrikaanse winkeliers breidelen „koning-klant" i ALTIJD WEER: KORT - - G Nu valt de klemtoon op: langer! Britse invloed Pruimeboomgaarden leveren vitamine B 1 Recepten Gortpudding met pruimen Pruimen- of kuietsentaart Dames, die haar doel voorbijstreven Te veel opmaak schaadt Van holwoning tot flat Spannende voorstelling KLEURTJES VALLETJE Sprook/es Ra-Ra Ter vervanging van de Westeuropese handel met het Oosten Zware straffen voor Duitse smokkelbende „Administratieven" en Veroordeelden DE Ook zijn ouders en zijn verloofde WIERPEN MENSEN OF MIEREN GOUDEN AARDHOPEN OP? Eeuwenoude legende is onderwerp van pennestrijd De bommen bij de Jaloe De Baetwettigt de „Cost" niet Het eiland wacht u! Kunst in het kort Geen feeststemming Met een zeemijn de haven binnen Rechtzetting van deK.N.Z.B. t.a.v. het overspelen Nederland-Joego-Slavië ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 DUIZEND EN EEN T)IT is misschien het belangrijkste nieuws, dat we hebben kunnen puren uit de stroom van berichten over de mode voor de aanstaande herfst en winter, n.l. dat de rokken langer worden. Ze zullen reiken tot 30 i 32 cm. van de grond en dit is langer dan de meesten onzer de laatste tijd gewoon zijn gevjeest en dan trouwens de mode voor schreef. De vrouwen, die er van houden zich ..klas- Blek'' te kleden, hetgeen geen vrouw ver wart roet Grieks of Romeins (want iedere vrouw weet, dat een „klassieke mant el" een omhulling is. die er altijd wel mee doorgaat d.w.z. met alle modes meedoet) we her halen; dat de dames, die zich klassiek ple gen te kleden en dus nooit heel korte of heel lange rokken hebben, triomferen. Na tuurlijk. de anderen die gehoprzamen aan mevrouw Mode. korte rokjes hebben gedra gen vorige winter, kunnen er de zomen wel uithalen, maar dan is er toch altijd kans. dat de rok als geheel toch niet meer dezelfde tint blijkt te hebben als de inslag behouden heeftneen, de voorstandsters van de middelmatig lange rok triomferen, want de rokken worden langer. En verderlegt Dior zich er vooral op toe de vrouw een jeugdige lijn te geven, waarmee hij zich misschien het misnoegen van oudere dames op de hals haalt, omdat mode-ontwerpers nu nooit eens rekening met haar houden. Zijn creaties volgen de na tuurlijke lichaamsvormen, maar zó. dat de modellen de draagster slank maken Een niet helemaal nieuw nieuwtje is, dat hij. de stof aan de onderzijde van de rug drapeert tot een soort queuetje, een oud-nieuwtje, dat niet beperkt blijft lot avondjaponnen, maar dat juist heel gewone middagjurkjes ver tonen. Verder schijnt hij Ijverig schilde rijen van verscheidene Britse vorsten huizen te hebben bestudeerd. Som mige zijner avondjurken herinneren aan de rijke toiletten, welke koninginnen van het huis Tudor met name Elizabeth I. dat van 1485 tot 1603 over Engeland regeerde hebben gedragen, andere grijpen terug naar de mo de uit de dagen toen koningin Victoria de middaghoogte van haar leven had bereikt en ook ziet men toiletten, die zijn afgeke ken uit de eerste jaren van koningin Alexan dra. Dit Is voor de mode van de eerstvolgen de tijd toch wel heel typerend, want Enge land mag nog zo prat gaan op haar eigen modecentrum en eigen mode-ontwerpers, een schuins oog werpen laatstgenoemden ge woonlijk toch wel naar Parijs. Nu schijnt dit tot op zekere hoogte omgekeerd. De aan staande kroning van koningin Elizabeth II maakt, dat heel Engeland terugziet naar de vorige Elizabeth-periodc. Men hoopt, dat de regering van Elizabeth II een even bloeiende periode zal inluiden als Engeland onder de eerste Elizabeth heeft beleefd en ook de mode-ontwerpers kunnen aan de algemene, tendens niet ontkomen. In deze gaat Dior mee met zijn Britse collega's. Voor het overige komt hij ook nog eens weer aanzetten methet toppertje, na tuurlijk een beetje anders dan wij het ken nen. maar het korte, lange jaquetje. dat hij heeft ontworpen doet er toch aan den ken en het moet worden gedragen op een rok, model princesse. Vooral vallen bij hem op de spencers, die hij op alle mogelijke ma. nieren verwerkt, de nauw-aansluitende mouwloze vesten, die bij hem soms uit groeien tot mouwloze jasjes of worden inge krompen tot een paar banden over de schou ders en armsgaten. Hij maakt zijn spencers van dezelfde stof als de rest van de jurk, van een contrasterende kleur satijn en zelfs van bont. Jean Patou zoekt zijn grote kracht 1 ..schootjes", op- en een beetje èfstaande kragen, 'en avondgewaden, gegarneerd met draperieën, die in een geweldige Gordiaanse Bij Balenciago trekken vooral de mantels met laag ingezette mouwen de aandacht en verder zoekt hij zijn kracht in tunica's. Deze eerste berichten wekken de indruk, dat er, alles btjeen genomen, niet zo heel veel mettios is dit jaar onder de Parijse modezon! A Wilt u een fles, vielke olie of een andere vettige vloeistof bevat goed schoonmaken. Vul ze dan met warm water en koffiedik, daarna flink schudden, de fles leeg laten lopen en goed naspoelen met schoon water en de fles is volmaakt gereed voor nieuw gebruik. A Wanneer u jurken wast of gekleurd lin nengoed. gebruikt u dan vooral niet t e warm water en spoel het goed steeds na met water waarin een scheutje azijn is gedaan, teneinde de kleur „op te halen". A Sommige dames houden er niet van haar ringen uit te doen, alvorens de handen te wassen, uit vrees ze te vergeten en zo te verliezen. Hebt u echter een ring, versierd met een turkoois of opaal, bedenkt u dan wel, dat deze stenen de aanraking met water niet verdragen. W/JE SLECHT slaapt, wie nerveus is, heeft een tekort aan B-vitaminen, decreteert Hauser, wiens door vele leken verslonden en door menig arts bestreden boek „Blijf Jong Leef Lang na Amerika ook West- Europa heeft veroverd. Leest men het betoog van deze bioloog (..die niet eens medicus is", zeggen de artsen) dan slaat u de schrik om het hart en met een zeker gevoel van schuldeloze schuld be kent men zichzelf inderdaad veel te weinig vitaminen .B tot zich te hebben genomen (maar allicht toch meer dan men in zijn schrik en onkunde vermoedt) en haastig grijpt men naar biergist, gistvlokken of tabletjes, die het vitamine B-complex be vatten. Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad wijst er nu op. dat men althans het vitamine BI in een smakelijker vorm tot zich kan nemen dan in de niet bepaald „lekkere" gistvlokken. Men treft het n.l. aan in pruimen., die op het ogenblik volop te krögen zijn. Zelfs in gedroogde pruimen komt dit vitamine nog voor. U kunt prur- men verwerken in een vruchtenslaatje met appels en peren, u kunt ze rauw eten bij vla. pap of yoghurt, terwijl gestoofde prui men bij pudding evenmin zijn te versmaden. (Voor vier personen) Benodigd voor de pudding: "t liter (3 kopjes) melk. 100 gr. gort zo nodig iets maïzena). 50 gr. (ruim 3 eetlepels) suiker. 350 a 500 gr. pruimen en een paar lepels suiker. De gort een nacht weken in bijna een kopje water. De volgende dag de melk er aan toe voegen (op een paar lepels na) en het geheel aan de kook brengen. De «ort op een klein vuur gaar laten worden in ongeveer 1' uur en de massa zo nodig tot puddingdikte bljbinden met een papje van maïzena en melk Suiker naar smaak toevoegen Terwijl de gort kookt, de meeste pruimen wassen, ontpitten en in stukjes snijden. Deze met suiker bestrooid een tijdje laten staan. Een vorm of schaal met een vrij platte bodem omspoelen met water en een laagje pudding er ln schenken. De rest van de pudding en de stukjes ptuimen dooreen mengen en de vorm er mee vullen. Na afkoeling de pudding storten. De achter gehouden pruimen wassen en overlangs in vieren snijden. Hiervan vijf partjes in een bloempatroon midden op de pudding leggen; de rest in de vorm van kleine v-tjes er om heen schikken, met de holle kant naar boven. In de ..bloem een geconfljte kers of lepeltje jam leggen. (Voor een zandtaartvorm of vuurvaste schaal van ongeveer 20 cm doorsnee, of een laag koekjesblik). Benodigd voor het deeg: 100 gr. (ruim een kopje) bloem. 50 gr. (1/5 pakje) boter of margarine. 2 eetlepels water, een mes puntje zout. Voor de vulling: 350 500 gr. pruimen of kwetsen. 60 gr. (4 eetlepels) suiker. 2 kopjes water (kaneel). De bloem (met zout) kneden met de boter of maVgarine en het water. Het deeg een kwartiertje laten rusten Van het deeg op een. met bloem bestrooide tafel een dunne lap rol len met behulp van een met bloem bestoven deegrol of fles. De vorm invetten, het deeg er in leggen en goed aandrukken. De bodem bestrooien met bloem of paneermeel en suiker en de gehal veerde ontpitte vruchten er op leggen. De vruchten met suiker bestrooien. De taart in ongeveer 3o minuten in een warme niet te hete oven gaar en bruin bakken. Pruimengelei Pruimen bevatten zoveel pectine dat het gebruik van een pectinepreparaat bij de be reiding van jam en gelei niet nodig is. De vruchten wassen, in stukken snijden en met een paar cm water opzetten ln eep ge sloten pan. Ze aan de kook brengen en 15 mi nuten lang zachtjes verwarmen. De massa overbrengen op een doek, in een zeef of ver giet en het sap laten uitlekken, onder af en toe roeren. Het sap meten en aan de kook brengen. Per liter sap l1-» kg suiker nemen. Deze bij gedeel ten ln het sap oplossen. Daarna de massa nog 3 minuten laten doorkoken. De gelei afschui men en de potjes zo vol mogelijk doen. Ze af sluiten met cellofaanpapier of een deksel. Is de bewaarplaats vochtig, dan de Jam na af koeling bedekken met twee laagjes gesmolten paraffine Het schuim door het achtergebleven moes roeren; dit kan men nog gebruiken. UEZE tekening, maar in groter formaat, prijkt op de omslag van het maandblad Na Vijven'' en binnen in het blad vindt men de afbeelding van Jan Klaassen nog maals, omgeven door een tekst, waaruit men tot in de kleinste bijzonderheden kan leren hoe men zelf Poppenkast-poppen kan maken. Men vindt in dit nummer boven dien aanwijzingen voor het vervaardigen van een étui „voor schoenpoetsgerei, voor het rijgen van kettingen uit kersenpitten, en het maken van poppetjes van schelpen enz. Dit maandblad, waarvan nog slechts enkele afleveringen zijn verschenen, dient n.l. als leidraad bij „actieve vrije tijdbe steding". Vaders en moeders, die 't preltig vinden samen met de jeugd handenarbeid te beoefenen, zullen er allerlei dingen in vinden, waard te worden gemaakt." Het wordt uitgegeven door de Uitgeverij Eska, Lijnmarkt 43 Utrecht. DIE goede brave predikant-dichter De Genestet, van wie we op de Middel bare School ..leerden" b(j de les in Neder landse litteratuurgeschiedenis soms, op de meest onverwachte ogenblikken, moeten we aan hem oenken (juister gezegd: aan z(jn Liedje van Verlangen), tijdens een mondaine bijeenkomst, ergens in een luxe badplaat}, bU de rennen van Longchamps. Daar kan men dames zien, die het Liedje van Verlangen luide, al te luide zingen, dames, die (volgens haar eigen gevoel) het nadeel hebben niet meer zo héél jong te zijn. En ach, ze zouden zo verschrikkelijk graag de eeuwige jeugd hebben. Haar ge hele uiterlijk schreeuwt dit uit. Kijkt u eens haar die geblondeerde haren, die fel rode lippen, die vurige kpontjea helaas de rimpels zijn te diep om ze te kunnen weg werken onder crème, poeder en rouge en de ogen verraden, rode lippen en vurige koontjes ten spijt, dat ze al aardig lang op dit ondermaanse hebben rondgekeken; ze zijn er moe van geworden. De bezitster dier ogen wil echter nog een sprankelende jeugd ten toon spreiden. Aan dit soort Verlangen heeft De Genestet niet gedacht, toen hij zijn Liedje dichtte. Wat zou er wel uit zijn pen zijn gevloeid «Is hij deze „tegenstribbelende kinderen" had kunnen aanschouwen? Grootmoeders, die er nog willen uitzien sis een bakvis, begaan dezelfde fout als de zeventienjarige, die zich te sterk opmaakt: ze verminderen haar charme in plaats van die te verhogen. Op deze wonde plek heeft onlangs een bekend maquilleur in Hollywood de vinger gelegd. Oudere dames, die zich te sterk op maken. zei hij. bereiken het tegendeel van hetgeen ze nastreven: ze maken zichzelf ouder in plaats van jonger, d.w.z. ze ves tigen extra de aandacht op haar leeftijd. En bovendien zijn ze een beetje „zielig". Alles wat deze dames moeten doen is het teveel, dat het uiterlijk schaadt, achterwege laten. Een goede crème, een vleugje poeder en eventueel een ietsje rood. zó aangebracht dat de opmaak als het ware doorschijnend Is en geen dikke laag op de huid vormt. Trouwens bij de keuze van de schoonheids middelen moet men zorgen een kleur te kiezen in de natuurlijke teint van de huid Vooral het lippenrood moet met overleg worden aangebracht. Het mag zeker niet te vurig zijn en moet zo natuurlijk moge lijk schijnen. Daarom dient het met de vin gertoppen in de lippén te worden gemas seerd, zodat hët werkelijk in de huid dringt. En wat Jonge meisjes betreft, aldus de Hollywoodse deskundige meestal kunnen ze haar frisse gezichtje allèen maar scha den door er „iets aan te doen". Voor haar: ten hoogste wat poeder op het neusje! En dan wordt er nog wel beweerd, dat de tegenwoordige huisvrouw met haar stofzuiger, electrisch strijkijzer en de grote-was-buiten-de-deur het zoveel ge makkelijker heeft dan haar voorgangster van een 75 jaar geleden. Denkt u eens aan de afwas (waaraan trouwens ook menig man avond aan avond 'vast zit) en verge lijkt u hiermede eens de Friese huisvrouw, die enkele tientallen jaren geleden nog maar met een doek over de tafel behoefde te gaan en daarbij de holen in de tafel die dienst deden ais soepborden flink uit te poetsen en klaar was ze met de omwas Dan heeft de huisvrouw van nu het toch niet zo gemakkelijk! Misschjen heeft zij het helemaal zwaar vergeleken bij de holbewoonster uit de voorhistorische tijdHoe het zij, in de loop der eeuwen heeft de huisvrouwentaak enkele, wijzigingen ondergaan en deze hielden eigenlijk gelijke tred met de ont wikkeling van de woning. Dr A. Melchior heeft een studie gemaakt van het wonen in de laatste 2000 jaar en de resultaten van die studie heeft hij neergelegd in een prettig geschreven boek „2000 jaar wonen", dat verschenen is bij de drukkerij Spaarne- stad te Haarlem. Het boek is voorzien van talloze illustraties, zodat het niet alleen aangenaam is te lezen, maar ook prettig is om door te bladeren en plaatjes te kij ken. De vrouw slaagt er altijd in de man, die ze in een schaap heeft weten te veranderen er van te overtuigen, dat hij een leeuw is dat hij een karakter van staal heeft. Balzac. A ln Parijs heeft min op het ogenblik een voorkeur voor een kleurige noot. Zo draagt men om de hals een snoer „Schotse" kra len. in rood en groen. Een eenvoudige marine-blauwe jurk wordt opgevrolijkt met revers, ceintuur, manchetjes van groen-wit pestreepte gros grain en hand schoenen van dezelfde stof in hetzelfde dessin. OOR wij ons geheel aan de mode voor de aanstaande winter en herfst gaan wijden, moeten toy 11 eerst dit grapje van een Venetiaans Modehuis toch tonen, een grapje, dat echt thuis behoort in een land met brandende zon. al zou het'tijdens een hittegolf op onze stranden misschien bok te pas komen. We hebben immers dit jaar al strooien gevaarten op ons hoofd gezet! U begrijpt, dal men in een land, waar de zomer meer dagen telt, waarop de zon onbarmhartig straalt dan Nederland regen dagen heeft, het meer de moeite loont werk te maken van zonnehoeden dan in een streek, waar het regenkapje een na tionale dracht dfwgt te i^oreten. Hoe het zij, Upr Venettaanse Modehuis in kwestie heeft een strooien hoed ver vaardigd, waarvan de onderkant wit en de bovenkant zwart is en die gegarneerd is met franje van zwarte stro- En nu het grapje: deze hoed kan men oprollen als een puntzak en aan linten, die de hoed als hoed heel gekleed maken, meedragen. Is het geen vondst? 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii Dames en heren, wilt u plaats nemen, de voorstelling begint over ^Zo'hTdden Anneke en Tom het zich gedacht. Tom zou het aankondigen en Anneke zou de zelfgemaakte programma's uitdelen. Het was allemaal heel anders gelopen. Natuurlijk de poppenkast was er Tom had hem 's morgens voor zijn verjaardag gekregen. De verjaars visite was er ook. En ze gingen ook in groepjes van drie of vier op ae beklede kisten zitten, om te kijken. Tom zou de poppen hanteren. Anneke had de poppen zelf gemaakt en samen hadden zij dg tekst bedaent. Ondertussen vroeg Anneke zich af, hoe het kwam dat Tom het niet gemerkt had, dat hij een pop miste. Ze kreeg meteen antwoord op de vraag. Ze hoorde Frits grommen. Dus toch. En toen ze omkeek zat hij met opeen geklemde lip pen en een boos rood hoofd. Welke pop had je verstopt? vroeg Anneke. Dat weet je immers, je hebt hem gevonden. Knap hoor. Nu begreep Anneke het. Frits had Lolo verstopt. Maar hij had niet geweten, dat er nog eenzelf de pop was, Lili, een tweeling pop. Anneke begon opgelucht te lachen. En Frits zag het grappige van het geval ook in nadat Anneke hem van de twee poppen verteld had. Hij lachte ook al was het dan nog een beetje een zuurzoet lachje. Eigenlijk vond hij de pop penkastvoorstelling erg leuk. Hij sloop weg om de pop te halen en bracht Lili naar Tom, die de pop nog juist op tijd kreeg om het laatste nummer met de tweelingen te vertonen. inn1i)(.lii.1iiiiiiiiiiniiuiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiuii»iiitumiiiiiiiiiiiiiiiiii3iniBmuiuuiiaiiiniiiii;;i.n:'.iiiinii TTAAL je doos kleurtjes te voor schijn. Overhandig hem aan je vriendje en vertel hem een kleur uit te zoeken. Hij haalt er dus een kleurpotlood uit en geeft het je in je handen, die je achter je rug houdt. Hoewel je het uitgekozen potlood niet hebt gezien, ben je toch in staat, te zeggen, welke kleur het Let maar op. Terwijl je het pot lood achter je rug houdt, wrijf je punt van het potlood langs de na gel van je rechterduim Je houdt het potlood vanzelfsprekend in je linkerhand Wijs met je rechter wijsvinger naar je vriendje. Doe als of je diep nadenkt en zeg dan lang zaam: Je hebt het rode kleurpotlood uitgezocht. Je kunt duidelijk zien. dat er op je duimnagel streep staat. I EG negen lucifershoutjes op een *-■* rijtje en vraag, wie er drie do zijn van kan maken. De lucifers mogen niet gebroken worden. Als niemand het kan. leg je ze zo neer, ais op de tweede tekening. Heel eenvoudig, als je het weet, zes en dertig in Romeinse cijfers. Anneke kijkt gespannen Frits wacht af Maar zo als het wel eens meer gaat op verjaarsvisites, er was ru zie gekomen. Frits, een jongen uit Tom's klas vond, dat Tom te veel opschepte. Hij vond een poppen kast kinderachtig. En toen Tom er tegen in ging. werd Frits, die een echte onhebbelijke jaloerse jongen was boos en dreigde, dat hij Tom wel eens voor schut zou zetten in zijn hokje. Tom haalde zijn schouders op. Hij wilde zijn verjaardag niet door die vervelende jongen laten beder ven. Maar Anneke, die het ook ge hoord had, was ongerust. En zo begon de voorstelling, heel anders dan zij zich gedacht hadden. Anneke zat in spanning. Achter haar zat Frits, die met een nors gezicht aandachtig toekeek. Geertje en Liesje zaten op de derde kist van dit groepje. Zij lach ten en hadden evenals de andere kinderen niets in de gaten. Op een gegeven ogenblik siste Frits in Anneke's oor; Nu gaat het mis. En Je kunt er niets aan doen. Ik heb een pop verstopt. Anneke hield zich groot. Ze had die nare jongen het liefst een klap om zijn oren gegeven, maar dan was alles in de war. Ze fluisterde uit de hoogte terug: We hebben die pop weer ge vonden. Je liegt, siste Frits weer tus sen zijp tanden. Je weet niet eena welke pop het is. Tom bedankt met twee poppen voor het applaus. Begin maar meteen. Ja. je krijgt een dobbelsteen, maar je moet hem zelf maken. Het is een precies werkje, let dus goed op. Leg voor je op tafel een vel papier van 18 x 18 cm. Vouw de rechter benedenhoek naar de linkerboven hoek (A—Cl. Vouw het papier weer open en vouw dan B—D t-eg het papier weer open en vouw nu de lijnen E-G en F-H. Draai je papier en houd het vast bij E en G en breng deze twee punten bij elkaar, zodat je fig. 2 krijgt. Leg de dubbele driehoek op tafel. Vouw de beide onderste hoeken van de bovenflap naar de top van de drie hoek (fig. 3). Vouw nu de hoeken I en K naar de middellijn (fig. 4) Vouw nu de beide tophoeken zo. dat zij de grote driehoek raken (fig. 5). Vouw ze nu weer in, zodat zij de middellijn raken (fig. 6). Schuif nu de kleine viermaal ge vouwen driehoekjes in de puntzak jes. die de driehoeken eronder vor men (fig. 7). Draai nu het hele geval om en doe hetzelfde met de tweede helft van de driehoek. ZORG ER GOED VOOR DAT ALLE VOUWEN SCHERP ZIJN. Bij de operjing (zie pijltje) blaas je nu lucht in. Misschien kun je als Je de dobbelsteen opgeblazen hebt. de hoeken een beetje vast zetten met wat lijm. dat is iets steviger. Maak er nu nog een. Dan kun je er met een vriendje mee spelen. Je legt de dobbelstenen elk aan een kant van de tafel. Nu allebei blazen. De eigenaar van de dobbel steen. die zijn steen het eerst over het midden heeft geblazen, heeft een punt Wie de meeste punten heeft wint natuurlijk. Schiet niet in de lach, want dan heb je geen adem genoeg om hard te blazen. Sneeuwwitje; strekken dekken, slaan; gouden zwaan, haan, hond poes. paard; hij troutk de niet; twee potten met goud. wierp een ring in zee; Willem van der Decken; Februari speelde kaart met Januari en Maart. Hij verloor en moest aan elk een dag afstaan; met witte kiezels; 100 jaar; van hagedissen; de Prinses op De Erwt. Voordat Odysseus Kirke's eiland verliet vertelde zij hem over de gevaren, die hem te wachten ston den. Eerst zul je langs de sirenen komen Zij zullen prachtig zingen, maar dat doen zij alleen om de zee lieden te lokken. Als je zo dicht bij de kust bent. dat je ze goed kunt horen, ben je verloren. Als je bij die plaats komt. stop dan was in de oren van je mannen. Als je zelf het gezang wilt horen, laat ie dan stevig aan de mast vast binden. Geef je mannen opdracht, je niet te gehoorzamen, als je er dichter langs wil laten varen. 1ater zul je Scylla en Charybdis moeten passeren, vervolgde Kirke De twee monsters liggen elk op een rots. Hier tussen is een nauwe doorgang voor de schepen. Scylla is verschrikkelijk. Het menster heeft zes koppen en zes paar poten met grote klauwen. Het monster ligt in een donker hol. op de loer naar een prooi. Charybdis heeft een ontzettend gro-. te bek Verscheidene keren per dag slokt hij al het zeewater op en spuwt het dan ook weer uit. Als je dan in de buurt bent. ben je verloren en zelfs Poseidon kan je dan niet helpen. Toen Kirke dit alles verteld had, namen zij afscheid. ZATERPAG 23 AUGUSTUS 1952 TWEEDE BLAD - PAGINA 3 De Amerikaanse raad van de internationale kamer van koophandel heeft in een Don derdag verschenen rapport aangedrongen op het ruimer openstellen van de Ameri kaanse dollarmarkt voor Europese goederen. De president van de genoemde raad. G. Sloan, zeide naar aanleiding van dit rapport, dat een aanzienlijke uitbreiding van de Invoer in de Verenigde Staten met gelijk tijdige handhaving van de levensstandaard van de Amerikaanse bevolking en een gun stige toestand voor de Amerikaanse indus trieën seer zeker bereikbaar is. In hot rapport wordt omtrent de handel tussen het Oosten en het Westen opgemerkt, dat West-Europa met de landen van de gowjet-groep in de eerste plaats handel drijft ter verkrijging van goederen, welke het In ruil ontvangt op voorwaarden welke gunstiger zijn dan elders. In het rap port wordt er op gewezen, dat de Verenigde Staten er moeilijk bij de Europese landen op tan kunnen dringen hun handel met het Oosten te beperken, tenzij Amerika bereid is andere handelskanalen tot ontwikkeling te brengen en bovendien in staat zal zijn Europa tegen redelijke prijzen de goederen te leveren, welke dit gebied thans van com munistische landen ontvangt. De raad dringt aan op een hèranderzoek en herziening van de Amerikaanse politiek ten aanzien van de handel tussen Oost en West. waarbij er op wordt gewezen, dat de Amerikaanse bet ten en voorschriften, welke een beperking van de handel tussen Oost en West beogen, hebben geleid tot wrijvingen tussen de Ver enigde Staten en hun bondgenoten. Het verslag w(|st er voort* op, dat het tot ontwikkeling brengen van andere handels kanalen ter vervanging van de handel met de Sowjet-Unle wordt gecompliceerd door de volgende factoren: 1. Andere voorzieningsbronnen (vermoede lijk vooral de V.S.) moet een gelijkwaardige prijsbasis hebben, daar anders een extra laat zal komen te drukken op de reeds zwak ke Europese economie. t. Scheepsrulmte wordt steeds schaarser en het zou vermoedelijk onmogelijk blijken aanvullende grote hoeveelheden aan pro ducten naar overzee te vervoeren. 3. Landen, die aanvoer uit de Verenigde Staten ontvangen, zouden hiervoor ln dol lars moeten betalen en dit sou onder de bestaande omstandigheden een bron van moeilijkheden kunnen zjjn. De raad dringt er bij de Amerikaanse regering op aan de mogelijkheid te bestu deren Voor het tot ontwikkeling brengen van andere handelskanalen voor de Euro pese productie alsmede het belang te on derzoeken van de uit het Sowjet-blok ont vangen invoer. Zestien Duitse smokkelaars zijn door een gerechtshof te München schuldig bevon den aan het smokkelen van ongeveer 84 000 kilogram koffie, 6.000 kilogram cacao en 5500 kilogram chocolade over de Doitenrijki-Duitse grens. Alleen reeds de gesmokkelde koffie zou, volgens de huidige zwarte-marktprijs van tien mark per pond. thans bijna 1.700 000 mark hebben opge bracht. De leider der bande, de 43-jarige Adlkircher, ls tot 25 maanden gevangenis straf, een boete van 40.000 mark en terug betaling van ontdoken douanerechten tot een bedrag van 1.166.000 mark veroordeeld. De bestuurder van de vrachtauto, waar mede de smokkelwaar vanuit Oostenrijk West-Duitsland werd binnengebracht en die ongeveer 1200 mark per volbrachte rit kreeg, is tot één jaar gevangenisstraf, dui zend mark boete een bijdrage in de ge vorderde terugbetaling der ontdoken in voerrechten veroordeeld. De Zweedse politie heeft een grote klop jacht geopend op de 25-jarige Tore Hedln, een agent van politie uit Hurva in het Zui den van de provincie Skaane (Schonen). Door moord en brandstichting heeft deze man in de nacht vSu Donderdag op Vrjjdag 8 mensen van het leven beroofd. Eerst stak hij de woning van z(jn ouders in brand, waardoor z(j In de vlammen omkwamen. Daarna vermoordde h(J met bijlslagen a(jn 24-jarige verloofde, Ulla Oestberg en de 54-jarige Agnes Lnndln, directrice van een NEW DELHI. Augustus TIE 2300 JAAR oude legende van Herodo- ■*-' tus. waarin hij verhaalt hoe er in de Himalaya mieren voorkomen, die goud gra ven, zal zo lang na dato misschien toch blijken op waarheid te berusten. De laatste tijd zijn er tekenen ontdekt, welke er op wijzen, dat de Griekse historicus waar schijnlijk gelijk had en dat er (n Tibet en de vallei van de boven Indus zonderlinge aardhopen worden gevonden, welke vroegër stofgoud moeten hebben bevat en dat ze E)jn uitgegraven, hetzij door mieren of door marmotten. De Tibotanen uit die streek moeien van het werk van die mieren hebben geprofi teerd door het stofgoud te verzamelen ep het in India te verkopen. Tot degenen. d;e beweren die aardhopen en holen te hébben gezien in de vallei van de Boven Indus waar de mieren eens als gouddelvers moeten heb ben gewerkt, behoort prins Peter van Grie kenland, een bekend geleerde en kenner van Tibet. Andere geleerden, die vol belang stelling hebben geluisterd naar de desbe treffende verhalen, willen graag toegeven, dat er aardhopen van een bijzondere soort bestaaq, maar volgens hen zijn die opge worpen door gravende marmotten - een theorie, weike meer in overeenstemming is met de gegevens, welke een latere Griekse schrijver. Megasthenes. verstrekte; deze schreef n 1 dat de mieren „niet kleiner waren dan vossen". De goudgravende mieren van Tibet heb ben een levendige gedachtenwissehng ont ketend in de „Staatsman een van de be langrijkste dagbladen alhier, waarin de bijzonderheden, welke over de merkwaar dige gouddelvers werden verteld, van alle kanten zijn bekeken. Drie oude Grieken vertelden Er zijn drie oude Griekse auteurs, die hebben bijgedragen tot het ontstaan van de legende betreffende de goudgravende mie ren. Herodotus, de „vader van de geschie denis" maakte er in de vijfde eeuw voor Christus, het eerst gewag van mieren. d;e in het gebied van de Himalaya hopen aarde opwierpen, welke goud bevatten. Zijn theo rie werd bevestigd door oude Indiërs, die gewaagden van ;,Paipilika soevarna" of „mierengoud", dat uit Tibet afkomstig zou zijn. De mededelingen van Herodotus wer den als het ware een beetje „aangekleed" door de Griekse gezant Megastenes, die in de vierde eeuw voor Christus werd geaccre diteerd bij het Hof van keizer Chandra- goepta. Hij vertelde, dat de mieren even groot waren als wilde vossen, dat deze dieren begrepen hoeveel waarde goud had en dat ze dapper vochten met i«der, die het hun afhandig wilde maken. Een derde Griekse schrijver, Arrian. vertel de in de tweede eeuw na Christus, hoe de mieren de glinsterende hopen stofgoud vlak naast elkaar hadden opgeworpen, zodat de hele omtrek glansde en schitterde. Naarmate de t(jd vergleed werden de mieren hoe langer hoe groler en mach tiger. Prester John vertelde in de 12e eeuw, dat te 2'/« meter lang waren en vier vleu gels hadden, terwijl in de 16e eeuw het verhaal de ronde deed over een mier. die naar Knnstantlnopel was overgebracht en die zo groot was als een middelmatige hond. „vechtlustig en stoutmoedig" was het beest je ook! Bij de ged achtenwisseling in de „New Statesman" werden verschillende theorieen verkondigd Een schrijver hield vol. dat de „mieren- in werkelijkheid Tibetaanse gouddelvers waren, mensen, die buitengewoon handig en vernuftig waren en hij voegde er aan toe. dat het „schrille licht van de wetenschap" het romantische waas. dat Herodotus legende om de mieren had geweven, volkomen had doorbroken. Hier kwam prins Peter van Griekenland fel tegenop. Hij heeft de laatste twee jaar als leider van .een Deense wetenschappe lijke expeditie in India vertoefd en hij meende zijn landgenoot van eeuwen her krachtig te moeten verdedigen. Hoewel ik een modern Griek ben. In wie het rationalisme en het verstandelijk den ken zo langzamerhand wel tot rijpheid zijn gekomen, vind ik het toch moeilijk ipij te laten overtuigen door het „schrille licht van de wetenschap dat op de legende v de goudgravende mieren ls geworpen Op Herodotus heb tk het voordeel, dat ik zelf op de plaats waar de legendarische mieren goud groeven, ben geweest. Prins Peter neemt het voor hen op TJRINS PETER vertelde vervolgens hoe hij, toen hij ln 1938 door Kalatse in de vallei van de' Boven Indus reisde na zes maanden in West-Tibet te hebben vertoefd, een Tibetaanse vriend hem op een gegeven ogenblik vertelde, dat hij zich juist bevond op de plaats, welke beroemd was wegens de gouddclvende mieren. Mijn nieuwsgierigheid werd hiermee gewekt en de volgende morgen ondervroeg ik enkele bewoners van de streek, vertelde prins Peter verder Allen verklaarden met grote stelligheid, dat het verhaal juist was. Ze namen mij mee naar een open plek. niet ver van het dorp. en toonden mij holen en gaten, die nog duidelijk zichtbaar waren. Ik herinner mij bovendien nauwkeurig, dat een vrouw een mier oppakte en er op wij zende. zeide: „Hier zijn de mieren, die goud graven." De verklaring van prins Peter bleef ech ter niet zonder wederwoord. Een Indiër tehuis voor ouden van dagen. Ten slotte stak hjj ook het tehul. in brand. BU dese brand iUn drie vrouwen en een man om het leven gekomen. Na het plegen van zijn gruweldaden vluchtte hij in een auto. De auto ts later gevonden te Fogdarp. In de auto had Hedin een brief achtergelaten, waarin hij bekent de misdaden van de afgelopen nacht be dreven te hebben en ook een moord op een molenaar, die in het begin van dit jaar in Tjoernarp (Schonen) is gepleegd, waar Hedin toen politie-agent jvas. Destijds heeft hij zelf aan het onderzoSc. dat geen resul taat opleverde, deelgenomen. De molenaar kwam om in zijn woning, die in brand ge stoken was Men vermoedt, dat de wroeging over deze misdaad Hedln tot zijn waanzinnige daden van de afgelopen nacht gedreven heeft. Hij zelf is nog niet gevonden. (Van onze correspondent). Enkele maanden geleden werden Ameri kaanse bommenwerpers aangevallen door nacht- en ontij"-jagers, door toestellen dus, ie ook in zware bewolking en in het duis ter hun prooi kunnen vinden. Deze jagers maakten het voor de Amerikaanse B-29 uiterst gevaarlijk om er in het donker nog alleen op uit te trekken. Kennelijk stegen de Russische jagers op na gewaarschuwd te zijn door hun radardienst. Die radar dat wist men aan Amerikaanse zijde ,werd electrieiteit voorzien door de electrlscne centrales in Noord-Korea en de aanvallen op die centrales zo is achteraf bekend ge worden hebben onder meer ten doel ge had het radarnet van de -ommuni6ten voor een tijd buiten werking te stellen. De actie, waarover zoveel te doen is geweest, heeft, wat de radar betreft, succes gehad. De com munisten zullen wel noodmaatregelen ne men. maar voorlopig kunnen de Russische jagers veel minder effectief optreden en de B-29 kan weer zonder al te veel risico starten. WENEN, Augustus. CONCENTRATIE-KAMPEN in Boei- garUe maken aldaar een nog belangrU- ker deel van het economisch leven uit dan in enig ander land. behorend tot het Oos telijk blok. 8Iechts een handjevol Boelgaren hebben hun verblijf ln de „Arbeida-Opvoe- dlngskampenoverleefd en hebben daarna kans gezien naar het Weeten te ontvluchten. Zo s(jn er ln Wenen enkele Boelgaren aan gekomen. die hun tijd In zo n kamp volle dig hebben uitgezeten en die doen er hel volgend boekje over open: Sinds het begin van dit jaar is de bevol king van deze kampen, wat aantal inwoners betreft, op hetzelfde peil gebleven. Onge veer 60 000 Boelgaren zijn opgeborgen in de dwangarbeiderskampen voor z g. „admini stratieve" gevangenen, die niet zijn opgeslo ten op grond van een rechterlijke uitspraak, m a.w. die zonder vorm van proces naar een kamp z«n gezonden Dan zijn er nog 12.000 Boelgaren, die verblijven in afzonderlijke Kebajoran onveilig Een verkenningpatrouille van de politie i« Donderdagnacht in de kampong Lerangan (bij de satelietstad van Djakarta. Kebajo ran) in een hinderlaag van een zestig man sterke bende gevallen. Hierbij werden een politieman en een burger gedood en twee burgers gewond. De versterkingen van de kampen en die zijn er nog erger aan toe dan de „administratieven'' Bedoelde 12.000 zijn wel door een rechtbank gevonnist en veroordeeld tot dwangarbeid gedurende een bepaalde tijd. Het feit dèt zij. en hoevéél er gevangen zitten, is ongeveer alles wat de mensen in de vrije wereld van die ongeluk kigen weten. De 60 000 zijn ondergebracht in twintig ..paedago gische arbeidskampen" en dit ge schiedde op bevel van plaatselijke autori teiten. tegen wier besluit geen beroep mo gelijk is. Kampen in zes soorten De kampen zijn ^verdeeld in zes groepen, overeenkomstig de plhats. welke ze inne men in de economie van het land. Ongeveer 15.000 gevangenen bevinden zich in kampen in verschillende mijnstreken. 12.000 gevangenen zijn tewerkgesteld bij de krachtinstallaties. 10 000 kampbewoners zijn verplicht werkzaam in de landbouw. 12.000 zijn belast met drainage en de aanleg van waterleidingen. 6.000 leven in kampen, vanwaar uit ze aan de spoorwegaanleg gaan werken en 5.000 gevangenen zijn onderge bracht in wegwerkerskampen. Van die 60.000 gevangenen bestaat onge veer een vierde uit vrouwen en dezen sla ven onder weinig betere omstandigheden dan haar mannelijke lotgenoten. Gewoon- Ulk behoeven de vrouwen niet langer dan twaalf uur per dag te zwoegen, waarna ze nog. tenminste gedurende een uur per dag. worden „heropgevoed". Naar het schijnt (Van een onzer verslaggevers) Goedewaagens' Kon. Pijpen- en Aarde werkfabrieken te Gouda komen aan de markt met een nieuwe pijp, de „Clean Dore", welke is voorzien, van een kera misch kanaal, waardoor de bekende goede eigenschappen van de stenen pijp ook bij deze houten pijp aanwezig zijn. Deze pij pen roken licht en koel en geven geen vocht. De Gelderse Motoren Fabriek te Varsse- veld heeft een bromfiets gemaakt, die aan ite eisen voldoet. De benzine bevindt Regelbaar strijkijzer, dat automatisch in ert uitschakelt. BLOEMFONTEIN. Augustus. T*VE WINKELIERS In Bloemfontein hebben gezamenlijk de strjjd aangebonden tegen consumentenverenigingen, die beogen op alle koopwaar korting te krijgen. De aangesloten winkeliers hebben allen een schreef een Ingezonden stuk. waarin hij zeide. dat de aardhopen in Kalatse mogelijk deel uitmaakten van een goudmijn, die met meer in exploitatie is en vei zekerde, dat de gouddelvend^fmieren gebleken zijn Tibe taanse mijnwerkers te zijn. De Indiër grondde deze verklaring op publicaties, van Sir Henry Rawlinson in 1869 in de Londense „Pall Mali" gedaan en die van prof Frede rick Schiern van de universiteit van Kopen hagen een jaar later. Andere schrijvers evenwel verdedigen de mieren- (of marmotten) theorie. 7.e legden er de nadruk op. dat noch Herodotus noch prins Peter beweerden, dat de mieren wel overwogen het goud opgroeven, maar een voudig constateerden dat de mieren bergjes maakten van aarde welke goud bevatte, het is trouwens bekend, dat in Noord Kasjihir en in de streken, welke Centraal Azië begrenzen, grond wordt gevonden, ver nietigd met stofgoud. Op dit punt is de discussie in de te Delhi verschijnende „New Statesman" gebleven. Waarschijnlijk kan het doorslaand bewijs slechts In Tibet zelf worden geleverd, maar op het ogenblik is het geen geleerde toege staan daar een voet te zetten. Op grond echter van alles, hetgeen over deze aangelegenheid is gezegd en geschre ven. HJkt het toch wel waarschijnlijk, dat de aardhopen, welke goud bevatten inder daad het werk ztfn geweest van mieren en dat Herodotus „reisverhaal", welks juistheid menigmaal in twijfel ls getrokken, per slot van rekening toch op waarheid berust. I Bij K B. is een nieuwe draagpenning inge steld. welke als blijk van erkentelijkheid en goedkeuring zal kunnen worden toege kend aan hen. die zich verdienstelijk heb ben gemaakt ten opzichte van wetenschap pelijke kunstverzamelingen, die voor het publiek toegankelijk zijn. met uitzondering van die. welke toebehoren aan natuurlijke personen. Deze draagpenning zal bestaan uit een ronde penning van 36 mm. middellijn, voorzien van ronde knop met ring en dra gende aan de voorzijde de beeltenis van H M. de Koningin met het opschrift: Juliana, Koningin der Nederlanden en aan de keer zijde tussen het omschrift: voor verdiensten jegens openbare verzamelingen en in het midden geplaatste wapen van het Koninkrijk der Nederlanden. Aan, gevolod door de voorletters en de naam. benevens de woon plaats van de begiftigde, alsmede het jaar van toekenning. Deze penning zal worden gedragen aan een oranje-moiré lint. met in hef midden twee verticale rode biezen Het lint mag ook zonder penning worden gedra gen. in welk geval op hét lint. wanneer het een gouden, onderscheidenlijk zilveren penning betreft, zal zijn aangebracht een lippende ponden, onderscheidenlijk zilveren palmtak, ter lenpte van ongeveer 1 cm. PORT LOUIS (Mauritius) Augustus DE BEVOLKING van het eiland Mauri tius leeft op het ogenblik ir de zoete hoop, dat de nieuwe luchtlijn van Sydney naar Johannesburg via de Cocos-eil&nden en Mauritius bevorderlijk zal blijjeen voor het toeristenbezoek aan het eiland. Op het ogenblik wordt er een kleurenfilm opge nomen. welke zal worden vertoond ln Europa. Amerika en elders teneinde de wereld er van te doordringen, dat Mauri tius een voortreffelijk oord is om de vacan tie door te brengen. Er wordt nog een tweede film gemaakt, welke bestemd is voor vertoning in Réunion, Madagascar. Zuid- en Oost-Afrika. De be doeling ia deze film ook te draaien op het Afrikaanse Toeriatencongree, dat van 15 tot 19 September te Lorenzo Marques zal wor den gehouden. Tot nu toe was de hotelaccommodatie be perkt, maar met ingang van 1 September wordt de logeergelegenheid uitgebreid door de opening van het nieuwe Parkhotel te Curepipe. Dit hotel is ondergebracht in een prachtig voormalig particulier verblijf en bovendien zijn er verscheidene dépendan ces. sommige met privé zitkamers. De opening van dit hotel is opzettelijk bepaald op 1 September, omdat men deze plechtigheid wil laten samenvallen met de aankomst van de eerste constellation op zijn eerste handelstocht naar Zuid-Afrika. De vennootschap, die het hotel exploiteert, is voornemens binnenkort een vacantiekamp te bouwen in Cap Malherueux, een van de mooiste zeebadplaatsen van het eiland. Men hoopt dit kamp begin volgend jaar gereed te hebben. 4 overeenkomst ondertekend, welke voor de t(jd ran tien Jaar is aangegeven, aldus hopen te een „halt" te hebben toegeroepen aan praktijken welke reeds vele Jaren lang de handel hebben geschaad. In verscheidene steden van Zuid-Afrika hebben groepen werknemers (en vooral ambtenaren hebben daar een handje van) tot gewoonte genomen coöperatief in te ko pen. teneinde op die manier van de winke liers reductie te kunnen bedingen. De voor naamste taak van die consumentenvereni gingen is het crediet van de kopers te ver sterken en op die manier de omzet van de detaillist te vergroten. De winkeliers menéli evenwel, dat zij best zonder die eonsiiftien- tenbonden kunnen! Ze menen, dat de win keliers. die hun klanten crediet willen geven, heel goed in staat zijn zelf een oogje in het zeil te houden. Ook zeggen ze. dat goed beheerde zaken tot de conclusie komen, dat de schade weike ze lijden door slechte betalers, slechts een vijfde bedraagt van het totaal der kortingen, welke ze de consumentenbonden moeten toestaan. De winkelier gen et bovendien ook geen enkel voordeel doordat de omzet op deze wijze wordt verhoogd. Aanvankelijk ..zat er wel iets in" (n deze regeling, vonden de win keliers, n.l. toen de consumentenbonden slechts met een beperkt aantal zaken over eenkomsten aangingen, met dien verstande, dat ze hun leden verplichtten in die be paalde zaken te kopen, waartegenover deze zaken dan een korting toestonden. Dit alles behoort, nu evenwel tot het verre verleden, zeide een woordvoerder van de winkeliers. Tegenwoordig is bijna iedere winkelier wiens zaak iets betekent gedwongen een overeenkomst met de consumentenvereni gingen aan te gaan en doet hij dit niet, dan gaat zijn omzet stellig achteruit. Prijsstijging bevorderd TN BLOEMFONTEIN zijn er tegenwoordig consumentenbonden, waartoe practisch iedereen kan toetreden en de leden daarvan maken meer dan een vierde of bijna de helft van de bevolking-uit. Zelfs al staat het lidmaatschap van een bepaalde consumentenorganisatie theore tisch slechts open voor rijks- of gemeente ambtenaren. aldus de deskundige, dan tv is het een publiek geheim, dat Vrienden i andere relaties van de leden van dezelfde voorrechten genieten en de besturen van de organisaties hebben blijkbaar niet de minste moeite gedaan om aan dit misbruik paal en perk Ie stellen Naar alie waar- schiinlijkheid deden ze dit niet omdat elke aankoop, door of namens een lid gedaan, de kas van de organisatie versterkt. De gevolgen hiervan doen zich op de economie van de gehele stad gevoelen, want Bloemfontein staat te boek als de op één na duurste stad van Zuid-Afrika. Het feit. dat op zichzelf staande klanten, die contant betalen, meer betalen voor dezelfde dipgen als de leden van een bond. die crediet krijgen, wordt beschouwd als een ernatige aantasting van de handels moraal. De meeste andere steden in Zuid-Afrika hebben verhinderd, dat de consumenten bonden en -verenigingen uitgroeiden tot zulke machtige lichamen, al meent men, dat de winkeliers in Pretoria die organisaties toch nog mear dan 100.000 per Jaar Uit keren. zich in de framebuizen en een peilglas aan de staande buis maakt contróle van de ben zinevoorraad in een oogopslag mogelijk. De plaats van de motor onder de trapas ga randeert door laag zwaartepunt ejtn muur vaste wegligging. Deze bromfiets „is uitge rust met een motor van 45 cc. De N V. Avros te Papendrecht-Amsterdam verschijnt met de Avros, de „koning der Bromfietsen", voorzien van een 49 cc motor. Deze bromfiets heeft een kettingaandrijving als bij een motorfiets. Aantrekkelijk is, dat deze motor ook in de kleuren groen, rood en grijs geleverd kan worden. De Handelsonderneming W. Hagen te 's-Gravenhage, importeert de Cuccioio-Du- 'cati. een Italiaans product; een bromfiets, die «en snelheid tot 65 km kan bereiken en verkrijgbaar is in hoge en ook ln lage mo dellen. Deze bromfiets is bijzonder zuinig wat het benzineverbruik betreft: met één liter benzine rijdt men 85 km. Audium Electro Acoustische Industrie te Amsterdam toont een nieuw hoortoestel van zeer minimale afmetingen (69 59 21 mm) en een zeer laag gewicht: 110 gram. Rudolf Blik N V. te 's-Gravenhage laat o a. een geheel nieuw soort strijkijzer zien, dat regelbaar is. automatisch in- en uitscha kelt en de temperatuur regelt, zodat men voor het strijken van linnen-, wollen-, ka toenen-, of zijden stoffen steeds de vereiste temperatuur heeft. De Fa J. Helmus te Utrecht brengt de electrische Keiler naaimachine die is voor zien van een automatische zig-zag inrich ting en een draaibare ronde kousenstop- arm heeft. Voorts de Perfecta kousenlad- derophaalmachine voorzien van een aard- leiding, waarbij rekening is gehouden met de voorschriften van de Arbeidsinspectie in Nederland. De Fa R. 8. Stokvis Zn te Rotterdam exposeert o.a. een tandartsenwagen op Austin chassis, een brandweerwagen met Austin motor of Perkins diesel motor, als mede trucks en een bus. De baby onder de boortoestellen. Jo. Zangi en ls als directeur van de Kon. igvereniging „Venlona" door de voorzitter van de Duitse zangersbond uitgenodigd om namens de West-Etiropese zangersbonden tn een onderhoud met bondskanselier dr Adenauer en bondspresident Heu*s een uiteen, zetting te geven over de perspectieven van de koorzang. Bovendien Is hij uitgenodigd om de zangersbonden te vertegenwoordigen op een congres in de Ver Staten. De ten woo gen t houdt neemt de communistische regering in Boel garije aan, dat de vrouwen minder hard nekkige saboteur* en ageri'ten van de Wea- telljke mogendheden zflit dan de mannen. annen verrichten ten minste 12 en hoogste 15 uren per dag arbeid. Ge- worden ze een jaar lang gedwon- it «lavenbestaan. maar de meesten den het zo lang niet uit. Er worden geen lijsten van doden gepubliceerd, maar de leeggekomen plaatsen worden opmiddelijk bezet, teneinde de arbeid niet te doen stag neren. Slechts tweemaal per dag wordt de ge vangenen voedsel verstrekt. Sinds het be gin van dit jaar bestaat het dagrantsoen uit 400 gram brood en twee liter dunne kool soep. Af en toe krijgen ze eed beetje vis. Enkele maanden geleden werden in alle kampen dé gevangengen bijeengeroepen, waarna de respectieve commandanten hun meedeelden, dat het werk, dat ie hadden verzet, zeker 20V» bleef beneden de produc tie, welke van hen werd verwacht. Ze kregen daarom een ernstige waarschu wing hun „koppig vijandige houding" te la ten varen Deden ze dit niet. dan zouden ze voor 6traf naar kampen in Sowjet Rusland worden gedeporteerd. Hoewel de gevangenen na alles, wat te hebben doorstaan, weinig meer hebben te deportatie naar Rusland hun toch de laatste kans nog ooit naar huis en de hunnen terug te kunnen keren, benemen. Aan de andere kant werd de gevangenen beloofd, dat. wanneer ze meer deden dan van hen werd verlangd, hun leven zou wor den veraangenaamd, dat ze meer voedsel zouden krijgen, dat sigaretten zouden wor den verstrekt en dat ze toestemming zouden krijgen brieven en bezoek te ontvangen, ter wijl hun als beloning voor goed en veel werk zelfs invrijheidstelling werd toege zegd. laatste tijd heeft men geen berichten n betreffende deportaties uit de hier bedoelde kampen, maar verachillende inwoners daarvan moeten toeh de medede ling hebben gekregen, dat ze zijn „uitgeko zen" om naar de Sowjet Unie te worden ge stuurd (Van onze correspondent te Soersbaja) Nog nooit maakten wij in Soerabaja zo'n tamme feestdag mee als deze 17-Augustus- viering de herdenking van de uitroeping der republiek. Een massa-bijeenkomst met vele sprekers anders altijd het hoogte punt van de dag kon «elf* bij gebrek aan ssa niet doorgaan Een uur na het tijd stip. waarop de meeting zou beginnen, waren er behalve verscheidene autori teiten hoogstens honderd belangstellen den komen opdagen Ten slotte moest men daarom wel besluiten dat programmapunt te schrappen. Ook de op de massa-meeting volgende optocht, die langs het huis van de gouverneur zou trekken en die gefor meerd moest worden uit de betogers, kon niet doorgaan. De vele genodigden, die hun plaatsen voor het gouverneurshui* al hadden ingenomen, konden onverrichter- zake huiswaarts keren. Overigens was deze 17de Augustus- vidring niet alleen een demonstratie van lauwheid en onverschilligheid, maar ook van de verdeeldheid van het Indonesische volk. Slechts met veel geharrewar kwamen de herdenkingscomité's tot stand. In ver scheidene gebieden bestonden twee comité'*, "en zogenaamde gezamenlijke verklaring, lie op de overal in den lande gehouden fficiële recepties werd voorgelezen en die a de voorlezing door alle politieke par tijen en groeperingen moest worden ge tekend, werd door de Islamletische organi saties genegeerd. F-nige tijd geleden liep een Belgisch issersvaartuig de haven van Oostend* binnen met in zijn netten een enorm# Duitse zeemijn. De kapitein. Pierre Ram- meloo. verklaarde de hevig ontstelde ha venautoriteiten. dat hij er niet zeker van was geweest of het hier wei een mijn be trof en daarom zijn netten liever niet had willen prijsgeven, zoals gebruikelijk is. Hij had de mijn maar in zijn netten laten zit ten en op sleeptouw genomen naar Oost ende om haar daar door deskundigen te laten onderzoeken. Deze zaak is thans door de Raad voor Scheepvaart te Oostende behandeld. Kapi tein Rammeloo verklaarde thans in te zien, dat hij het leven van zijn bemanning op het spel heeft gezet en het risico heeft ge- lorfen. dal zijn boot en een deel van d* haveninstallaties in de lucht vlogen. Op het critieke ogenblik had hi.) echter alleen maar aan zijn kostbare netten gedacht. De Raad voor de Scheepvaart is van oor deel, dat een voorbeeldige straf hier op zijn plaats is en zal later uitspraak doen. Nasleep van Olympisch uaterpolo-tournooi Van de zijde van de KNZB ontvingen sieerd heeft over de gronden van toewijzing bet ^olgende communiqué, dat namens van het protest ln zijn streven de scheids- Net Bond- de Ko he- bondsbestuur en de sportcommissti ondertekend door de secretans-penning- ineester van de KNZB idsbestuur en de Sportcommisste van Koninklijke Nederlandse Zwembond erbazlng en soms zelfs met ver ontwaardiging kennisgenomen van sommige perscommentaren betreffende alles wat ver band hield met het overspelen van de water- polo-wedstrljd Nederland—Joegoslavië op de Olympische Spelen te Helsinki. Zij menen goed te doen de hoofdzaken recht te zetten, hoewel het natuurlijk niet mogelijk is zelfs een glo baal overzicht te geven van alles wat gebeurd ts. In de eerste plaats betreuren zij het ten zeerste, dat de FI N.A de besluiten zonder commentaar of argumentatie meedeelde. Vrijwel zeker geschiedde dit om de scheids rechter Delahaye zoveel mogelijk te ontzien, dat het gevolg is geweest dat vele onjuiste conclusies weiden getrokken, terwijl deze weer aanleiding gaven tot verwrongen com mentaren. Wat de feiten betreft, is bij de besprekin gen van bondsbestuur en sportcommlssie. waar dus ook de chef d* équipe, de heer Arm- brust. en de leider der Weren, de heer Planjer. aanwezig waren, komen vast t» staan: t. Dat niet de „waterpo'.o-board".het pro test van Joegoslavië heeft behandeld doch een protest-commissie; 2. dat uit niets is gebleken, dat de Jury d' appèl is afgeweken van het advies van de protest-commissie; 3. dat volgens de schriftelijke verklaring van de leden van de protest-commissie de wedstrijd „bad conducted en de aangevoerde technische fouten als Juist zijn bevonden en volgens de Jury d' appèl het verloop ..Irre gular'' was: 4. dat de Jury d' appèl langdurig gediseus- echter te ontzien. Bovenstaande feiten doen duidelijk uitko men. dat van een „machinatie tegen Neder- land" geen sprake Is geweest, maar dat ons land het slachtoffer werd van een samenloop van omstandigheden, toen men eenmaal had vastgesteld dat het verloop „irregular" was. Ons land. dat in het geheel geen schuld had', ts uitermate gedupeerd door deze gang vart zaken, hetgeen oog zwaarder diukte door de ongelukkige loting. Men kan slechts hulde biengen aan de waterpolo-spelers die. on danks de enorme tegenslagen en de morele klap de strijd op zo eervolle wijze hebben voortgezet. De heer Jan de Vries woonde de vergade- ringen van de protestcommissie en van de jury d' appèl bij de behandeling van het pro test van Joego-siavië ntet bij. omdat hij als Nederlander hierbt) betrokken was. Na de behandeling van het protest Nedeiand—Joego slavië heeft in de waterpolo-board en in het F.I N A.-bestuur betoogd, dat toewijzing vim piotesten op deze gronden op internationale tournooien tot grote onbillijkheden zal leiden. Op grond hiervan heeft de waterpoio-board het F.I N A -bestuur geadviseerd, waarmede dit accoord ts gegaan, dat geen protesten meer mogelijk zijn tegen tav. beslissingen van de scheidsrechter Het F.I.N.A.-bestuur heeft bij monde van de heer D* Vries op het congres medegedeeld dat dit ln deze geest ook gere geld zal worden, beslissingen van de voorzit ter-kamprechter en scheidsrechter achoon- sprlngen. Bondsbestuur en sportcommlssie wijzen met grote verontwaardiging de aanvallen af. di* sommige bladen hebben menen te mogen doen op de bondsvoorzitter en verklaren unaniem, dat de houding van d« heer Jan de Vri** m geen enkel opzicht Incorreet

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 4