r 1 WILD-WEST TONELEN OP DE PARIJSE WIELERBAAN ,\i)vnM)\ Brannigan wederom in actie j Er reed op de Markt een auto achteruit Chr. Bouw- en Tuindersbond opende twee scholen Lange Ruige Weide en Papekop maken de houw mogelijk Alleen de rokende revolvers ontbraken Arie v. Vliet en Harris vochten om het been, Plattner liep er mee heen Harris, simulant en bokser Pronk roemloos yerslagen Brand in de touwfabriek te Maassluis Kort Journaal Ons Land en de Wereld in 2 MINUTEN CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR Prijs kerftabak steeg van f 1.84 tot 14.07 per kilo Ce&UX CeU-Stau vltttuWCÊr CSIfS& Radioprogramma voor morgen door Andrew MacKenzie AAR. ANNEEB Aanwinst voor het agrarisch onderwijs Hekendorp gaat huizen bouwen Prima voorbeeld van samenwerking Oeon Amerikaan ataat mo stark ala ORAM. Reeds honderdduizenden vonden in Oran de sigaret van hun leven! tobaccos Goede expositie van Dahlia-vereniging Voor de Politierechter Maar drank was de oorzaak Zevenhonderd tippelaars gingen op mars EERSTE BLAD - PAGINA 2 MAANDAG 1 SEPTEMBER 1952 (Van onze speciale verslaggever.) Toen president Joinard Oscar Plattner de regcn- boogtrui om zijn schouders deed ten teken dat de Zwitser het wereldkampioenschap 1952 der profes sional-sprinters had gewonnen en George Senfftleben en Jan Derksen met strakke gezichten dit eerbetoon In de loge bijwoonden, vond er een klein incident, plaats, kenmerkend voor de sfeer, waarin deze wereldkampioenschappen hebben plaats gevonden. De gouden kampioensmedaille werd door Plattner met een verheugd gezicht aangenomen, de zilveren medaille door Senfftleben met een nors gezicht ge accepteerd en de medaille voor de derde plaats werd door Derksen terzijde gelegd. Het resultaat was volgens Derksen niet op reglementaire wijze behaald, dus weigerde hij ook de prijs in ontvangst te nemen. Dit was het einde van een opwindende middag, waarop vele incidenten konden worden genoteerd en talrijke verrassende uitslagen werdenomgeroepen. Wie had ooit gedacht, dat Harris, de wereldkampioen in drie achtereenvolgende jaren, de finale niet zou bereiken? Wie had durven dromen, dat een repêchage voor een plaats in de eindstrijd van het profnummer zou worden uitgevochten door vier man, Harris, Van Vliet, Patterson en Senfftleben, van wie men toch zeker Harris en Van Vliet in de finale ,ou hebben gedacht? Zouden de Zwitsers ooit hebben voorspeld, dat Plattner, die men graag een plaatsje in de halve eind strijd zag toegewezen, de wereldtitel zou behalen? Ty/Taar laten wij het verhaal van voren af XTA aan vertellen. In de eerste halve eind strijd kwamen tegen elkaar uit Harria. Van Vliet en. Plattner, Nu is het voldoende be kend. dat de onderlinge vriendschap tussen Harris en Van Vliet het laatste jaar sterk heeft geleden door het feit, dat Harris, die wereldkampioen ia en dientengevolge ver plichtingen heeft om veel te rijden tegen an dere sprinters van beroep, weinig in wed- «trijden is uitgekomen. Ook de andere sprin ter» van klasse konden het standpunt van Harris, die een betrekking heeft bij eeh En gelse rijwielfabriek en ook privé in goede doen verkeert, niet billijken. Het resultaat was. dat Harris het in de strijd tegen zijn concurrenten buitengewoon moeilijk te Pa rijs zou krijgen En dit ia bij dit wereldkam pioenschap, wederom in matches k trois ge reden, wel duidelijk gebleken. In dit licht bezien behoefde het ook geen verwondering te wekken, dat een man als Plattner, die als «printer toch nog altijd een klasse lager mag worden aangeslagen dan Harris, Van Vliet. Derksen en Patterson, van deze onderlinge rivaliteit profiteerde. Nauwelijks had het «tartschot geklonken of Plattner trok er tussen uit. Harris en Van Vliet volgden aar zelend. Was deze demarrage ernstig bedoeld of slechts een afleidingsmanoeuvre? Zo ging het bijna één baanronde met Plattner fel spurtend op 40 tot 50 meter vóór Harris en Van Vliet, die beiden weigerden de achter volging in te zetten. En toen Plattner reeds zoveel voorsprong had verkregen, dat een achtervolging toch geen zin meer zou heb ben, stak Harris nog voor het ingaan van de tweede ronde, zijn hand op. Een lekke band? Van Vliet stopte .in de mening verkerend, dat de rit wel zou worden afgebeld, maar Plattner reed door. er klonk geen bel, en de Zwitser passeerde met een tijd van 17.3 sec. over de laatste 200 meter (deze tijd spreekt duidelijker taal over wat cr gebeurd is dan welke beschrijving ook) de eind streep. Plattner was winnaar van de halve finale. Harris stapte af. maar baancommissaris Luthi, een Zwitser, aprong op hem toe en greep zijn fiets. Hij tilde de machine op de schouder en sjouwde ermee naar de wed strijdcommissarissen. Geen machinedefect, geen lek bandje was te constateren. Reg Harris drievoudig wereldkampioen, had een defect gesimuleerd Van Vliet werd in de repêchage seplaatst. maar Harris ook. on danks het feit. dat hij de rit niet had uit gereden. Hoe het ook zij. Van Vliet was het meest de dupe van dit verre van sportieve optreden van Harris geworden, maar gezien datgene, wat wij boven reeds schreven, paste dit incident geheel in de onprettige sfeer, welke er op het ogenblik in de inter nationale sorinterswereld heerst. ..Wat moest ik doen?" riep Van Vliet uit. „Als ik de achtervolging had ingezet, had ik Platt ner gemakkelijk kunnen halen, maar dan zou Harris aan mijn wiel zijn blijven han- gen en dan zou Harris gelanceerd in de laat ste 200 meter over mij heen zijn geschoten. En als Harris het initiatief voor de achter volging had genomen zou ik zijn blijven hangen en dan was ik waarschijnlijk win naar geworden. Wij weigerden beiden, uit rivaliteit en Plattner profiteerde er van en won". Maar jullie hadden die Zwitsër npott mo gen laten gaan", mengde Piet Moes kops. de vijf-voudige wereldkampioen in de sprint van een vorige generatie zich ln het gesprek. „In mijn tijd was het zo. degene, die zo brutaal demarreert, vrqagt om een pak slaag, en dat hadden jullie hem moeten ^Irfdê andere halve eindstrijd nam Derk sen de kop met Patterson op de tweede plaats en Senfftleben als derde Hoevele malen hebben Derksen en Senfftleben el kaar reeds ontmoet en hoeveel keren is Derkaen door de Fransman verrast door diens verschrikkelijk felle en snelle demar rage. steeds komend uit derde positie. In de eerste ronde kreeg Patterson een lekke band en toen opnieuw werd gestart, ging f drie tal in dezelfde volgorde over de baan Maar Derksen kreeg steun van Patterson, oie, het Zij tussen twee haakjes gezegd, tezamen met onze landgenoot in de komende maanden naar Australië vertrekt. Patterson belette Senfftleben een verraderlijke demarrage uit te voeren en drukte hem eerst tegen de ba lustrade en schoof hem vervolgens op het voorlaatste rechte einde zolang op. dat Derksen. die van kop af demarreerde zo veel voorsprong kon nemen, dat onze land genoot gemakkelijk met enkele lengten kon winnen. Patterson, die Zondagavond uit bundig was toegejuicht "bij het behalen van het wereldkampioenschap achtervolging, werd nu uitgefloten. Maar de opgeruimde Australische jongen, een natuurtalent, die ruw met zijn enorme krachten omspringt. reageerde doodleuk door zijn schouders op te halen en zijn bewegingerf betekenden zo veel als: publiek ik veracht u. Zo had Derk sen zich met Plattner een plaats in de eind strijd veroverd. Derksen was verheugd met dit succes en toen hij van zijn fiets stapte, verklaarde hij „zo ben ik toch nog ondanks alle hindernissen in de finale gekomen Zijn tijd bedroeg 11.5 sec. over de laatste 200 meter. Harris. Van Vliet. Senfftleben en Patter- sen moesten de repêchage rijden voor een plaats in de finale. Van Vliet vertrok van kop met Harris aan het wiel. Op 20 meter daar achter kwam Patterson, die Senfftleben weg drukte, ten einde de Fransman wederom te beletten zijn tegenstanders te verrassen. Maar Senfftle ben is een zeer intelligente jongen, die scherp zijn kansen overweegt en van het kleinste foutje van de andere* profiteert. Toen bij het uitkbmen van 4e voorlaatste bocht Van Vliet lag nog staeds op kop met Harris aan het wiel Pariterson zijn taak als waakhond even verwaarloosde, sprong Senfftleben weg. Hij. die met 26 7 reed, pak te twee. drie lengten Harris zette de ach tervolging ln. probeerde Van Vliet binnen door te passeren, maar ook deze demarreer de. Een fel gevecht ontspon zich op hét voorlaatste rechte einde tussen Harris en Van Vliet, dat onbeslist eindigde met het gevolg, dat geen van beiden de vluchteling Senfftleben meer kpn bereiken en de laat ste als winnaar over de eindstreep ging Harris, de wereldkampioen was uitgescha keld. Van Vliet. In grote vorm. zag een kans op de titel teloor gaan en Patterson, die als vierde eindigde, ioi had. glimlachte als een straat- die- een, middag prettig gespeeld tijd bedroeg 11.9. sec. over de laatste 200 meter. Lijkbleek stapte Reg Harris van zijn flets, nog witter dan zijn soigneur Ger- lache. die hem stil naar de cabine wilde vol gen. Toen op het middenterrein een Fran se journalist aan Reg Harris een vraag wil de stellen over deze repechage. kon Harris, die het verlies van zijn titel niet kon ver kroppen. zich niet beheersen en gaf de vra gensteller een klap in het gezicht.. De laat ste sloeg niet met de blote vuist terug, maar beloofde revanche op papier Derken weggedrukt. \J/EDEROM trof Derksen Senfftleben als tegenstander en verder Plattner als derde man. Door combine hadden de Frans man en de Zwitser Arle van Vliet het vorig jaar te Milaan uitgeschakeld. Men ver wachtte algemeen dat Plattner en Senfftle ben tegen Derksen zouden rijden, maar en kele meer objectieve deskundigen voorspel den een open strijd om de titel. Zo Is bet ook in werkelijkheid gegaan maar helaas bleef toch ook in de eindstrijd een incident niet achterwege Derksen was tussen de halve eindstrijd en de finale gaan rusten. Zeer nerveus verscheen hij aan de start, waar hij een boetriempje stuk trok Na het startschot vertrok Derksen van kop met Plattner in het midden en Senfftleben in zijn zeer geliefd derde positie. Op t voor laatste rechte einde demarreerde Plattner. Derkse-n liet hem even gaan om de aanval van Senfftleben te kunnen opvangen. Maar op hetzelfde ogenblik dat Derksen aanzette, schoot ook de Fransman, die weer het grote les had opgezet, naar voren. In enkele on derdelen van seconden was Senfftleben naast Derksen. schouder aan schouder gin gen zij door de bocht. Plattner was toen een geslagen man. Maar Derksen kwam met een halve lengte voorsprong uit de laatste bocht, toen Senfftleben. die vlak naast hem lag. hem ln het gras wilde drukken. Belden hieiden in en Plattner greep zijn kans. vlSog buitenom en ging als eerste over de streep De grote verrassing van het wereldkam pioenschap was een feit geworden. Plattner, volkomen outsider, was dank zij 't systeem ven de matches a trois en de grote rivaliteit van zijn concurrenten, titelhouder gewor den. Want de wedstrijdcommissarissen keur den deze rit goed. ondanks het feit. dat de Nederlandse officials een protest indienden wegens onregelmatig rijden van Senfftle ben. Chef d'equlpe Van Eek sleepte er de beide bochtcommissarissen bij. een Deen en een Luxemburger, die beiden verklaarden dat de rit niet reglementair was verlopen. Maar het protest kon nauwelijks behandeld worden, want de Zwitserse leider Senn had Plattner reeds naar de ere-loge gesleept voor de plechtigheid. Hel: ging allemaal zo overhaast, dat de wedstrijdcommissarissen maar half luisterden naar het protest en toen het volkslied had geklonken en Platt ner zijn ereronde reed in de regenboogtrui. trokken de Nederlandse officials de schou ders maar op. Men had nu eenmaal niets te vertellen in de UCI. Derksen was van zijn fiets gestapt Hij ;i: „ik begrijp niet. dat het protest is af gewezen. ik kon helemaal niét meer trap pen. zo drukte Senfftleben mij weg". En Arie van Vliet was in een druk debat ge wikkeld met Scherens over de tactiek, wel ke in ritten k trois moeten worden toege past. De mening van Van Vliet kwam hier op neer. dat het in elke rit anders gaat en dat de variaties oneindig veel groter zijn geworden. Alles goed en wel. verzuchtte Jef Scherens. maar wij hebben van alles gezien, deze middag, maar geen sport. Amateurs: zelfde laken een pak HET is bij de amateurs niet veel beter gegaan. In de eerste halve eindstrijd combineerde Morettini en Pinarello zo han» dig. dat de favoriet Mockridge er finaal uit gereden werd. Een fluitconcert van het pu bliek beloonde dit staaltje van combine- werk der Italianen. In de tweede rit werd wraak genomen. Peacock en Cox spanden samen tegen de Olympische kampioen Sac- chi en nu was het een Italiaan, die het slachtoffer werd van een duidelijke samen werking der beide Angelsaksers. Peacock won. terwijl in de eerste halve eindstrijd Morettini had gezegevierd. Een repêchage tussen de beide Italianen Sacchi en Pinarello en de Australiërs Cox en Mockridge had het resultaat, dat de sa menwerking jussen de blauwe truien heel wat beter was dan die tussen de Kangeroes. Sacchi won, zodat in de finale Sacchi. Mo rettini en Peacock uitkwamen. Wat iedereen verwacht, had. geb-urde prompt. Peacock werd tussen de wielen van de beide Ita liaanse sprinters genomen. Zij drukten hem in de voorlaatste bocht bijna ..dood" en bij het ingaan van de laat ste bocht sneden zij hem opnieuw de pas af Toen besliste een scherpe eindsprint van Sacchi, die daarmede behalve Olympisch kampioen ook wereldkampioen was gewor den de strijd. En tijdens het spelen van het olkslied ging het Parijse publiek tekeer tegen de Italianen. Zo kwam ook bij de ama teurs duidelijk tot uitdrukking, dat ritten •an drie. in plaats van de matches k Deux twee jaar geleden afgevoerd) zeker meer le zen in de, brouwerij hebben gebracht, maar dat de argumenten, die voor dit systeem pleiten, allang zijn uitgewist door de in de sportwereld zo gevreesde kwaal van ♦com bine. waardoor het eindresultaat geen vol doening geeft aan de objectieve van de wie lersport houdende toeschouwers. Dat er nu al weer stemmen opgingen om de matches i trois het volgend jaar af te schaffen, wie zou dat niet kunnen begrijpen ria het aanzien van de ergerlijke tonelen, welke Zaterdagmiddag op de pare des princesbaan ln Parijs hebben plaats gehad? De uitslag van de finale van het wereld kampioenschap stayers luidt: 1. en wereld kampioen Versohueren (B.) 190 km in 1.20 40 2. 2. Lohmann (Did.) op 35 meter; 3. Lemoine (Fr) op 45 meter; 4. Diggelmann (Zwits.) op 70 meter; 5. Meier (Zwitserland) op 100 meter; 6 Pronk (Ned.) op 125 me ter. 7. Leseur (Fr.) op 400 meter; 8. Besson (Zwits.) op 1 ronde. De Duitser Schorn werd. toen hij 2 ron den achterstand had, uit de wedstrijd ge nomen. Verachueren is geen enkel ogenblik be dreigd. zodat de Belg na een race zonder grootse momenten, wereldkampioen werd. dank zij zijn jeugd naar verhouding van de talrijke veteranen, die in dit wereld kampioenschap meereden, en zijn sterk ver dedigend rijden, waarop elke aanval van zijn concurrenten schipbreuk leed. Voorlopig geen samenkomsten van kinderen in Friesland De Friese gemeentebesturen hebben richt lijnen inzake de bestrijding van kinderver lamming ontvangen van de inspecteur voor de volksgezondheid in die provincie. De in specteur adviseert in zijn rondschrijven massale jeugdbijeenkomsten, zoals sport- en schoolfeesten, voorshands te verbieden en bijeenkomsten voor ouderen te ontraden. Van 9 tot 28 Augustus j.l is het aantal in Friesland aangegeven gevallen van kinder verlamming gestegen van 30 tot 53. Omdat de meeste gevallen zièh voordeden bij kin deren. acht de inspecteur het wenselijk de te nemen maatregelen voor de jeugd posi tief te doen zijn, door een verbod tot samen komen. Voor de ouderen behoeven niet die verstrekkende maatregelen te worden ge nomen. zodat veekeuringen. hippische fees ten, bioscopen e.d. normaal doorgang kun nen vinden. Wel zou het wenselijk zijn bijv. danspartijen te verbieden, aldus de inspec teur voor de volksgezondheid in Friesland. (Van onze correspondent) Zaterdagmiddag om 4 uur werd brand ontdekt in een loods van de Verenigde Touwfabrieken te Maassluis. De loods ligt aan de bulterizijde van het fabriekscom plex en heeft een oppervlakte van 65 x 100 meter. Zij bevatte voornamelijk afgewerkte producten, zoals verto, bindertwine. sleep trossen. alsmede een grote hoeveelheid grondstoffen. De brand ging gepaard met een geweldige rookontwikkeling, waardoor het blussingswerk aanvankelijk zeer werd bemoeilijkt; temeer daar het gebouw slechts aan de voor- en achterzijde toegan kelijk is. Naast de fabrieks- en plaatselijke vrijwillige brandweer, werd tevens de as sistentie Ingeroepen van de vrijwillige brandweer uit De Lier. teneinde de brand zoveel mogelijk te loealiseren. Hierin slaag de men. mede doordat met niet minder dan 15 stralen een grote hoeveelheid water in de loods gespoten werd. Het duurde echter twee uur. alvorens enkele brandweerlieden, voorzien van rookmaskers. er in slaagden tot de vuurhaard door te dringen. Deze bleek zich ongeveer midden in de grote loods aan één der buitenzijden der opgesla gen hoeveelheid bindertwine te bevinden. Het vuur werd toen van korte afstand be streden en daarna was het gevaar voor uit breiding spoedig bedwongen. Het duurde tot negen uur alvorens de brandweer van Maassluis kon inrukken. Tot Zondagmorgen is de fabrieksbrandweer nog bezig geweest met de nablussing. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. De schade, ie door verzekering ge dekt wordt, is eveneens nog niet te over zien. doch zal. speciaal wat de waterschade betreft, niet onaanzienlijk zijn, daar de waarde der opgeslagen goederen ongeveer millioen gulden bedraagt. Buitenland Russischs hulp san India. Radio-Moskou heeft meegedeeld, dat de Sowjet-Unie 10 000 ton tarwe. 30 000 ton rijst. 50.000 blikjes melk en een bedrag van bijna 200 000 gulden naar de Indische provincie Madras zal zenden, waar hongersnood heerst De secretaris van de hulp actie in de provincie had aan een aantal in stellingen ln de Sovjet-Unie om hulp ver zocht. Protest. De Amerikaanse commandant van Berlijn, generaal-majoor Mathewson, heeft krachtig geprotesteerd tegen de ontvoering, op Woensdag j.l van trwee Westberlijnse douane ambtenaren aan de grens tussen Oost-Duits- land en de Amerikaanse sector van Berlijn. De twee in burger geklede beambten werden Vrijdag door de Oostduitse politie vrijgelaten. Uranium in Zuid-Afrika. De Zuid-Afrikaan se minister voor de mijnbouw, heeft verklaard, dat Zuid-Afrika volgende maand zal beginnen met de productie van uranium en dat het land de grootste uraniumproducent ter wereld za! zijn wanneer de productie ln volle gang is Treinramp op Jamaica. Op een afstand van ongeveer zestig kilometer van Kingston (Jamaica) is een trein op een vracht auto met mensen gereden: zeventien personen, allen inzittenden van de vrachtauto, kwamen hierbij om het leven. Voorts is een aantal per- Ontploffing op Salamls. BIJ een ontploffing in een munitie-opslagplaats de Griekse vlootbasls op het eiland Salamls zijn acht Griekse zeelieden om het leven gekomen en 33 gewond, van wie vijf ernstig. De ontploffing volgde op-een begin an brand in een dyna- mletvoorraad. Een onderzoek wordt Ingesteld. De sowjet-nota oyer Duitsland. De drie Westelijke grote mogendheden zijn het er bij voorlopige besprekingen over de Jongste Sow- Jet-nota ln zake Duitsland over eens geworden, dat de Sowjet-Russische voorstellen voor een vlermogendhedenconferentle moeten worden verworpen, aldus wordt uit gezaghebbende bron te Londen vernomen. Ontploffingen In Saigon. Een benzine-opslag- plaats van het Franse leger te Phu Tho ln de buurt van Saigon ls gisterochtend in de lucht gevlogen. Vermoed wordt, dat de ontploffing 1$ te wijten aan sabotage. Twee uur later werd ln Saigon een tweede ontploffing gehoord Rondom het depot waren landmijnen gelegd ter beveiliging, hetgeen de bluastngswerkzaam- heden bemoeilijkte. Een Franse soldaat kwam het leven, zeven anderen werden gewond. Radlo-BerlUn. In een brief aan de Britse hoge commissaris voor Duitsland. Sir Ivone Klrkpatrick. eist het hoofd van de Russische bestuurscommissie in Duitsland, generaal Tsjoelkof. de „onmiddellijke opheffing" van alle Britse beperkingen op het betreden van het ln de Britse sector van Berlijn gelegen gebouw van Radio-Berlljn door Duitsers. De uitzendingen van Radlo-Berlijn staan onder Russisch toezicht. «rkwiWi«w 1731-32. Dat deden ze. Allen qamen ze plaats op een stoel rond de grote tafel. En de gemoedelijke waard ging de koffie en de glazen limonade klaarmaken. Laat het nou maar stormen, lachte Rick. We zitten hier best! Ja, het was daar best gezellig. Ze dronken hun limonade, die smaakte lekker. Oom Tripje stak een pijp op. De waard kwam een babbeltje maken en vroeg, of ze op vacantie waren. Dat gaat fijn met zo'n autobus! zei hij. Nou, en of! zeiden de jongens. We heb ben al zo'n eind gereden! De waard keek door de ramen naar buiten. Het zal wél meevallen met die bui. meende hij. Die trekt wel over, en dan wordt het wel weer goed. Ik geloof, dat hefc ergste al voorbij is! Het scheen wel. dat hij gelijk kreeg. Toen ze een uurtje daar hadden doorgebracht, be gon het onweer al minder te woeden; ook de wind en de regen waren aan het afnemen. En eindelijk werd het een stuk lichter. De regen kletterde niA langer legen de ruiten. Ik gejoof. dat het voorbij is. zei oom Tripje. Hij ging naar buiten en keek naar de lucht. De wolken waren al voor 't groot ste deel weggetrokken, het zonnetje begon in de verte al door de open plekken te schijnen We kunnen weer vertrekken! zei oom Tripje. In het dezer dagen verschenen „verslag" van de werkzaamheden van de Christelijke Bond van Sigarenmakers en Tabakbewer kers in Nederland over de jaren 1949. 1950 en 1951 wordt geconstateerd, dat de produc tie van de kerftabakindustrie behoorlijk is toegenomen. Alleen het jaar 1951 gaf een kleine ach teruitgang te zien voor wat het aantal kilo grammen betreft. De totale Waarde en de gemiddelde prijs zijn echter nog gestegen. Dit laatste is natuurlijk niet altijd een maat staf van de rendabiliteit van het bedrijf. De prijsverhoging van de grondstoffen, ver pakkingsmateriaal, hogere lonen en sociale lasten spelen hierbij een voorname rol. Het toenemen van de productie is zeker niet in de laatste plaats een gevolg van het z.g. „zelf rollen" van de sigaret. Ook het toenemende gebruik van sigaretten door de vrouwen heeft het verbruik ten zeerste ge stimuleerd. In 1938 werd 10.083.000 kg geproduceerd, tot een waarde vaq 17.600.000 en een ge middelde prijs van f 1.84; in 1949 11.225 000 kg. waarde 131.700.000 en 10.74 gem. prijs; in 1950 11.649.500 kg, waarde 145.985.233 en 11.74 gem. prijs en in 1951 10.540.584 kg. waarde 148.373.939 en 14.07 gem. prijs. {Advertentie) DINSDAG 1 SEPTEMBER 11»!. Hilversum I. 40! meier. (A.V.R.O.) 7.00 Nieuw»; 7.15 Gr.pl.; (VPRO.) 7.50 Dagopening: (A.V.R.O) 8 00 Nieuw»; Ut Gr.pl.8.00 Morgenwijding: 0.15 Gr.pl.; 130 Voor de hulsvrouw; 9.35 Waterstanden; 0 40 Gr.pl (V.A.R.A.) 10.45 Reportage vergadering N.V.V.; (A.V RO 12.00 Gevar muz.: 12.30 Land- en tuinbouw; 12 33 Voor het platteland; 12 40 Planoduo; 13 00 Nieuws; 13.15 Gr.pl.; 13.20 Dansmuz.; 1100 Voor de hulsvrouw; 14.15 Gr- pl.; 15.45 Nu de schooldeur openzwaait, cause rie. 16.00 Orkestconcert. 16.30 Volksliederen; 16 50 Kinderkoor; 17.15 Gr.pl 17.25 Zuid-Ame rikaanse en Spaanse muz 15 00 Nieuws; 1U| Lichte muz.; 18 40 Orgelspel. 10 00 Pianospel; 19 15 Paris vous parle 19 20 Gr.pl 19.30 Ork - concert: 20 00 Nieuws; 20 05 Operettemuz 11 OS Ik weet. ik weet. wat u ntet weet, 21.20 Grpl 21 30 Het Spook In de Opera, disco-causerie; 22 15 Grieks ork 22 45 Buitenland» overzicht: 23 00 Nieuws; 23.15 New York calling; 21.16 Dansmuz.; 23.50 Gramofoonplaten. Hilversui II, 2 (K.R.O.) 7 00 Nieuws; 7.15 Ochtl 7 30 Gr.pl.; 7 45 Morgengebed; 8 00 Nieuw»; 1.15 Gr pi.; 8 00 Voor de hulsvrouw; 9 35 Gr.pl.; 0 40 Lichtbaken: 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gr.pl.; 11.00 Voor de vrouw: 11.30 Gr.pl.; 12.00 Ange lus; 12 03 Gr.pl.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13 20 Actualiteiten; 13.25 Amusementa ork.; 14.00 Gr.pl.: 14.50 Hier vrij Europa; 15.20 Gr.pl.; 15 30 Ben je zestig?; 16.00 Voor de zie ken; 16 30 Ziekenlof. 17 00 Voor de jeugd; 17 45 Regeringsuitzending: 18.00 Gr.pl.; 18.20 Sport- praatje: 18 30 Metropole ork 18.52 Actualitei ten; 19 00 Nieuws; 18.10 Lichte muz.; 19.20 Gr pl 20 25 De gewone man; 20.30 Franse muz.; 2100 Gr.pl 21.10 Edinburgh Festival; 21.15 Gr.pl.: 2145 Kamerork.; 22.35 Gr.pl.; 32 45 Avondgebed. 23 00 Nleilws; 23.15 Gr.pl. TELEVISIE-PROGRAMMA (V.A.R.A.) 20.1521-46: 1. Actualiteiten; 2. Weeroverzicht; 3. Filmbeelden uit het Amerikaanse bedrijfsleven; Pauze 4 Her-examen voor Barnstetter. televisie spel. Engeland. B B.C. Home Service. meter. 12 00 Voordracht: 12.15 Gr.pl 12 25 Gevar. progr 12.55 Weerberichten: 13.00 Nieuws; 1318 Gevar progr: 13 55 Crlcketuttslagen14 00 Klein orkest; 15 00 Vespers; 15.45 Country Ma gazine: 16.15 Pianospel; 16 30 VUegdemonstrstle; 17.00 Voor de kinderen; 17.55 Weerberichten; 18 00 Nieuws. 18.15 Sport; 18.26 Gr.pl.; 19.10 Hoorspel: 19 30 Pianorecital; 20.00 Klankbeeld; 21 00 Nieuw»; 21.15 Wereldbeschouwing; 21.80 Gevar. progr 22 00 Causerie; 22 20 Sopraan en plano; 23.00 Nieuw». 12 00 Lichte muziek; 12.45 Orkestconc.: 13.45 Vopr de kinderen; 14.00 Voor de vrouw: 15.00 Lichte muz..; 15.45 Dansmuz 16.15 Mrs Dalei dagboek. 16.30 Orgelspel; 17 00 Amusements- muz 17 45 Gevar muz 11.15 Gevar. progr.; 18 45 Hoorspel; 19.00 Nieuws: 10 25 Sport; 18.30 Gevar progr 20.15 I'll always remember; 2100 Gevar progr; 21.30 Klankbeeld; 22 00 Nieuws: 2213 Actualiteiten. '2 20 Lichte muz 23 00 Voordracht: 23.13 Strljkensemble; 23.56 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 308 meter. 12.00 Omroepork 13 00 Nieuws; 13 25 Omroep orkest; 15.50 Pianospel, 16.10 Kamerkoor: 17 oo Nieuws; 17 45 Gevar muz,; 19 00 Nieuw»; 18 30 Amusementsmuz 20.15 Kameimuz.; 2115 Gr pl .,- 2145 Nieuws: 23.15 Symphonle-ork.;. 24.00 Nieuws; 0 30 Rhythmlsche muziek. Brussel. 324 meter. 11.45 Gr.pl.: 12.30 Weerberichten: 12 34 Om roeporkest; 13.00 Nieuws: 13 15 Tuinbouwkro- niek. 13.20 Planoduo. 13.35 Gr.pl.; 13.45 Plano duo 14.00 Orkestconc: 15 00 Gr.pl; 17.00 Nieuws: 17.10 Gr.pl.; 17.15 Voor de kleuter». 17 30 Uitzending over de Verenigde Naties 17 40 Gr.pl.; 17 50 Boekbespreking; 18.00 Jeugd en muz 10 30 Voor de soldaten: 19 00 Nieuws. 10.1» Gr.pl 19 30 Syndikale kroniek: 20 00 Hoorspel. 2145 Gr.pl 22.00 Nieuws: 32 15 Amusements muz.; 22 45 Gr.pl.; 22 55 Nieuws. Brussel. 484 meter. 12-05 Amusementsorkest; 13.00 Nieuws; 13.18 Gr.pl.; 17 00 Nieuws. 17 15 Amusements-ork.; 18.30 Gr.pl 19 00 Planorecital: 19 20 Gr.pl.; 19 45 Nieuws: 20 oo Gr pl 2115 Omrpepork.; 22 00 Nieuws. 22 10 Gr.pl.; 22.30 Nieuws. Luxemburg, 1283 meter. 17.30 Voor de dames: 1138 Het successen- uurtje: 22 01 Gevar concert; 22 30 Goedenavond beste vrienden: 23 30 Dansmuziek toon <MMMê»»9»M»>»»»»M»M9»»M9899»»<9988»»»»89999»9»»» 71) Neemt u de weg tussen Oost en West Wittering voor uw rekening, dan zal ik de wegen bij het kanaal controleren. We moe ten ieder huis onderzoeken. Dat is geen kleinigheid. Sir, zei de inspecteur. Op het terrein, dat u mij hebt toegewezen, staan flink wat zomer huisjes. En daar komen alleen op feestda gen en op week-ends mensen. De meesten zullen nu dan ook wel bewoond zijn. Brannigan dacht hier even over na. Dat is precies de omgeving, waar Simpkins zich zou kunnen verbergem Die vacantiegangers kennen elkaar niet, tenzij zij jaar na jaar terugkomen. En dan be staat nog altijd de mogelijkheid, dat zij hun huisje aan kennissen hebben gegeven. Als Simpkins zon leeg huisje heeft kun nen vinden, is hij er zeker ingetrokken Laat u dus niet misleiden, inspecteur. Blijf met mij contact houden via de mobilofoon. We zullen op West Wittering inschakelen. Brannigan kreeg een van de politiewa gens toegewezen, daar de plaatselijke poli tie de mensen, die ondervraagd moesten worden op boerderijen en landhuisjes ken de. Iedereen, die aan de jacht op Simpkins deelnam voelde een zekere spanning. Tel kens als men op een deur klopte, wl6t men niet wie open zou doen. Maar na de eerste tien of twaalf huiszoekingen ver dween de spanning enigszins. Hoop keerde weer, toen men bij een verlaten huisje kwam. dat een eindje van de weg aflag. Enkele politie-agenten gluur den naar binnen, zij kregen de indruk, dat er niemand woonde. Brannigan was echter niet tevreden gesteld. Een der agenten werd naar de bewoner van een nabijgele gen huis gestuurd en deze vertelde, dat het huis inderdaad leeg stond. De sleutel had d» eigenaar bij hem achtergelaten. Bob dacht over dit alles eens goed na, terwijl hij met de politiemannen meeliep. Alles leek hem te eenvoudig. Hij kon zich niet goed voorstellen, dat Simpkins zon der meer de deur zou opendoen als er geklopt werd en dat Judith tri het huia gevonden zou worden. En hoe zou Simpkens zich wel vermomd hebben? En wat te den ken van Hector Blair, die telkens zo ge heimzinnig opdook om enige tijd later weer als sneeuw voor de zon te verdwijnen? Onderhield hij contact met de kolonel? Vocht hij tegen de kolonel? Was hij soms de kolonel zélf? En waarom had de misdadiger Judith ontvoerd? Misschien had hij haar verdoofd, maar dan moest zij weer zijn bijgekomen, want zij had haar handschoen op straat gegooid. En als Sipnpkins er werkelijk in zou slagen te ontvluchten, wat moest hij dan met zijn nichtje beginnen, die toch zeker zou tegen stribbelen? Deze vragen en nog talrijke andere war relden door zijn hoofd, terwijl Brannigan gestadig doorging met zijn naspeuringen. Toen de zon begon te dalen, wefd het gelukkig iets koeler, maar het beloofde toch een warme nacht te worden. Langzamerhand trokken de politieman nen naar West Wittering. Zij waren nog maar een halve mijl verwijderd van de plaats, waar Brannigan inspecteur Meidrum zou ontmoeten, toen er een radio-bood schap kwam voor Brannigan. „Kom direct.Geloven wat gevonden te hebben". De twee wagens vlogen weg. Enkele mi nuten later reden zij voorbij een zomerhuis je, dat vlak bij een ander stond. Inspecteur Meidrum sprak met een grote, bruinverbrande man, die in hemdsmouwen was. Vertel de hoofdinspecteur maar wat u mij zo juist hebt verteld, drong de in specteur aan. Dit is mijnheer Hollies, Sir. Dat huisje naast het mijne is van een kerel uit Wembley, die hier ieder jaar komt, begon Hollies. Hij heet Clarke en is evenals ik slager. Vanmorgen vroeg hoorde ik een auto voorrijden. Ik weet niet meer precies hoe laat het was. Ik dacht dat het Clarke was, want die heeft een auto, maar toen ik klopte, deed een lange man open. Hij leek wel een vreemdeling te zijn. Een vreen.deling? herhaalde Branni- gan. Ja, het was geen Engelsman. Maar wat hij dan wel is, dat weet ik niet. Ik heb het niet erg begrepen op vreemdelingen. Ik zeg altijd maar. dat een Engelsman goed genoeg voor mij Is. ..Hallo", zei ik „Waar is Nobby?" „O", zei hij. „Hij zal hier wel over een paar dagen zijn. Hij vroeg mij om te komen logeren, omdat mijn dochter piet helemaal gezond is. Zij heeft zeelucht no dig". We praatten toen een tijdje, totdat hij zei dat iets stond aan te branden. Je hebt zijn dochter niet gezien? vroeg Brannigan. Nee, die man zei dat zij rustte. Mijn vrouw zei toen, dat ze even zou gaan kij ken. maar hij zei vrij onvriendelijk, dat het niet nodig was. En nu begint het gekke van de geschiedenis. Hollies wachtte even om meer indruk te maken. Ik liep op het strand, toen een politie agent aankwam die de mensen vroeg of zij soms een vreemdeling hadden gezien, die een meisje bij zich had. Ik luisterde naar wat die agent te vertellen had. De beschrij ving, die hij van die vreemdeling gaf scheen niet te kloDpen met die van mijn nieuwe buurman, en ik had het meisje niet gezien Toen ik tegen koffietijd naar huis ging. klopte ik bij hem aan. Ik zei hem toen: „Je moet voorzichtig zijn. De politie informeert naar vreemdelingen". Ik zei dat als grapje Hij bedankte mij en vroeg of ifc een goede kaart van de omgeving had. Hij wilde vo gels gaan bestuderen. Ik vertelde hem toen, dat Thorney Island daar de beste plaats voor is. maar hij scheen het niet prettig te vinden, dat ik die plaats noemde. Hij zei. dat hij daar niet heenging. Thorney Island, hê? herhaalde Brannigan langzaam Er is daar een groot vliegveld, masr naar de kant van de zee wonen er maar weinig mensen. Ik ging naar binnen, maar vijf minuten later zei mijn vrouw: „Tom kom eens kijken" De kerel liep naar d# garage, terwijl hij zijn arm geslagen had om een meisje. Zij scheen ziek te zijn, 't arme kind. Het leek net of zij slaapwandelde. Zij zag er aardig uit en had blond haar. Hij nam haar mee naar de garage- Even later reed hij met een grote donker blauwe wagen snel weg. Het viel mij tPen op, dat de nulnmerplaat zo modderig was, dat je er niets op kon zien. Hij is niet meer teruggekomen. Ik ben toen gaan picknicken en ben nu pas terug. Mag ik die kaart even zien? vroeg Brannigan. Hollies haalde haar. Had die man een potlood of pen in zijn hand. toen hij de kaart bekeek? vroeg Bran nigan plotseling J&t een potlood geloof ik. Waarom" Dat dacht ik al. Brannigan haalde een vergrootglas te voorschijn en bestudeerde zorgvuldig de kaart. Er staat een puntje bij West Thorney. Maar hij zei, dat hij niet op Thorney Island vogels zou gaan bestuderen, protes teerde Hollies. fWordt vervolgd) MAANDAG l SEPTEMBER 1952 GOUDSCHK COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I 'H'EESTELIJK WAPPERDEN Zaterdagmorgen de vlaggen aan de Goejanverwelledijk. Er was reden tot feest Twee Bcholen werden er geopend: de Chr. lagere landbouw school en de Chr. lagere tuinbouwschool. Het zijn ruime lichte gebouwen, die onderaan de dijk, tegenover de begraafplaats IJsselhof staan, gebouwen, waarin de jeugd zal leren hoe zij de bodem moeten bewerken. Dertien jaar heeft het bestuur van de Kring Gouda van de Ned. Boeren- en Tuindersbond moeten wachten, voordat de scholen konden worden Ingebruikgenomen. Dertien jaar lang vonden de scholen onderdak ln een gebouw aan de Geuzenstraat. Met de hulp van het gemeentebestuur is de bouw van de „eigen huizen" tot stand gekomen. Twee scholen, die achter elkaar staan. eA genoemd naar de heer J. P. Kolijn, de mentor van de Chr. land- en tuinbouwscholen. Mede door diens werk kon de heer Chr. v. d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer, ln de aula van het Coornhertgym- nasium in een plechtige bijeenkomst, de scholen met een kort woord voor geopend ver klaren. 1 Sept. 7.3S uur VeemarktrestaurantJaar vergadering voetbalvereniging ..Gouda". 1 Sept. 8 uur Central: Spiritualistische séance o.l.v. A. Spreen. 1, 3 en 4 Rept. I uur Graaf Flortswegi Circus Van Bever. Woensdag 3 uur mattnée. 2 Sept. 7.39—8.3# uur Openbare Leestaal: Spreekuur Pro Juventute, adviseur J. H. N. de Jongh. 3 Sept. 7—8 uur Raam 81: Zitting prijzen com missie voor indienen van klachten 3 Sept. 7.38 uur Nederd Geref. Gemeente: Spreekbeurt ds Joh. van Weizen 3 Sept. 8 uur Reünie: Spreekbeurt ds J Bftrger voor Logosverband. 4 Sept. z uur De Zalm: Jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders N V. Reederlj de IJsel v.h. C. G. van der Garden. 4 Sept. 8 uur Houtmansplantsoen: Concert mannenkoor ..Gouda's Lledertafel". 5 Sept. 9 uur Sptertngstraat IIS: Gelegenheid tot inenting en herlnenttng tegen pokken. I Sept. I uur Concordia: Jaarvergadering voetbalvereniging „O.N.A." Bioscopen Voor deze plechtigheid begon, hebben tal van bezoekers de gebouwen bezichtigd. De scholen voldoen aan de eisen, die in deze tijd moeten worden gesteld. Er is een ruim leslokaal, waar licht en lucht vrij kunnen binnenkomen. Naast elk lokaal is een ruim te om proefnemingen te verrichten. Boven dien is er in elk gebouw een directeurs bestuurskamer. Kleine bergruimten zijn aanwezig voor het opbergen van materialen. In de kelderruimten woont de Kring Gouda van de Bescherming Burger Bevolking. Ron dom de scholen ligt een flink stuk grond, voor proefbeplantingen. Tussen de gebouwen is 'n flinke rijwielbergplaats. De gebouwen maken een forse Indruk, felle letters op de muren tonen de voorbijganger op de dijk, welke scholen „in de diepte" liggen. De scholen zijn gebouwd naar een ontwerp van architect A. Stuurman te Waddinxveen. een ontwerp, dat werd uitgevoerd door de firma Strien en Van Baren te Polsbroek. De aula van het gymnasium was geheel bezet door personen uit het agrarisch be drijf. autoriteiten, leerlingen en hun ouders, toen de voorzitter van de Kring Gouda, de heer A. Verboom, zijn openingstoespraak hield. Onder de genodigden waren burge meester mr dr K. F. O. James, de wethou ders mevr N van Dantzig—Melles. E. A. Polet en A Heerkens en enkele gemeente raadsleden. Verder de directeur van ge meentewerken. ir. A. L. de Vos, tot Neder- veen Capel, de gemeente-secretaris, de heer C- J. van As. mevr. G. M. L. M. Kolijn— Outermans. burgemeesters uit tal van om liggende plaatsen, de Tweede Kamerleden mr dr J. J. R Schmall en de heer Chr. v. d. Heuvel, voorzitter van de C.B.T.B.. de heer E. v d. Ban van de Rijkslandbouwwinter- school en de heer S. Swaneveld. directeur van de Lagere Technische school. Voorts rijkstuinbouw- en zulvelconsulenten en be sturen van Chr. organisaties. De heer Verboom zeide. dat op de scholen getracht wordt de leerlingen een richtsnoer mede te geven, voor de weg. waarop zij zullen gaan, een steun voor de reis door het leven. Onze scholen zijn Chr. Scholen. Gods woord is daarom de grondwet Nadat de secretaris-penningmeester, de heer C. Vink had gewezen op de grote fi nanciële offers, die de bouw van de scholen heeft gevergd en nog zkl vergen, hield de heer v. d. Heuvel zijn openingsspeech. De betekenis van deze dag is. ontleend ean de betekenis, die de opening van de school voor de gehele streek heeft. Het hoogschatten van het land- en tuinbouwonderwijs komt niet voort uit het besef van de moderne tijd. dat zoveel mogelijk geleerd moet worden. Dit onderwijs is gericht op de practijk van het leven, het wijst naar de oude boerendeug- den IJver en spaarzaamheid, die zo belang rijk blijven. Verminderde belangstelling In de laatste veertig jaar is «an het onder wijs zeer veel verbeterd. Rondom 1900 kwam het nog voor. dat een boerenzoon na veel moeite toestemming van zijn vader kreeg een cursus te volgen. Hoe anders is dat nu. Toch meende spreker de laatste tijd een teruggang in de belangstelling voor het land- en tuinbouwonderwijs te bespeuren, hoewel dit zeker niet in Gouda het geval is Op verschillende oorzeken wilde de heer v d. Heuvel wijzen Ten eerste komt de teruggang, doordat de arbeidskrachten duur worden De leerling werkt mee op het be drijf Daarop kan hij de laatste tijd moeilijk worden gemtst, omdat voor hem nieuwe arbeidskrachten moeten worden ingescha keld. die veel geld kosten. In de tweede plaats noemde de heer v. d. Heuvel het feit. dat het in het agrarisch bedrijf steeds moei lijker wordt een zelfstandige plaats te ver overen. Vele boerenzoons moeten naar iets •nders uitzien. Zij nemen daarvoor de uit weg „emigratie", maar juist voor hen is een goede opleiding zo hard nodig om in een nieuw vaderland te kunnen slagen. Als laatste oorzaak noemde spreker het feit. dat de opbrengsten op het land door de verpo pularisering van de landbouwwetenschap hard vooruit zijn gegaan, soms met viiftig procent. Ten aanzien van de veehouderij geldt hetzelfde. Nu is het er. zegt men en we behoeven het dus niet meer zover te brengen Iets te behouden kost echter evenveel als iets te verkrijgen, zo zeide de heer v. d. Heuvel Moge het zo zijn. zo be- sloot hij zijn toespraak dat in deze scholen een sterk, jong agrarisch geslacht zal op groeien. een geslacht dat eerste is in zijn vak. dat weet dat elke zege gelegen is in het volgen van Gods woord. Burgemeester mr dr K. F. O. James sprak ln driërlei functie, als burgemeester, als voorzitter van de raden van toezicht der scholen en als hoofd van de Bescherming Burger Bevolking. De gemeente acht het sis haar natuurlijke plicht mede te werken aan de totstandkoming van elk school, ook al «uilen er. zoals nu het geval is. voorna melijk leerlingen van bulten Gouda school gaan. zo zeide hij. Als voorzitter van de ra ven van toezicht hoopte hij d\t de resulta ten die in de oude school a luitengewoon w8ren. in deze nieuwe omgMUs. waar het «veel prettiger werken is. rufi beter zullen «ln Ten aanzien van de Bescherming Bur- B®volking dankte de burgemeester het schoolbestuur, dat het inwoning heeft wil- geven, al ging het in het heain »'«n barte. zoals de heer Verboom ln zijn ope ningswoord opmerkte tn deze tijd moet nu eenmaal worden ingewoond, het is een Christenplicht, zeide de heer James'. Wij zijn dankbaar, dat het bestuur deze plicht heeft verstaan, om het ons mogelijk te maken in tijde-n van gevaar de bevolking te be schermen. Een rij van sprekers heeft het bestuur haar gelijkwensen aangeboden. De heer J. Verkuijl deed het namens het bestuur van de afdeling „Holland-Brabant" van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond j De heer D Kers. tuinbouwconsulent te Barendrecht, de toeziende voogd" op de scholen zeide eerst bang te zijn geweest dat de school, niet in een behoefte zou voorzien, maar. zo voegde hij er aan toe. ik heb me vergist. Mevr. C. Hailing—Luit bood de gelukwensen en een gascomfort aan namens de Chr Bond van Plattelandsvrouwen. De heer J. de Jong. hoofd van de land- en tuinbouwschool te Alphen a. d. Rijn. complimenteerde de Kring Gouda namens de hoofden van scho len in Zuid-Holland. De heer C. Oudshoorn sprak als oud-bestuurslid en namens de Coöperatieve TuindeTSvereniging ..Gouda en omstreken", de heer F. Barmentloo na mens de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en de heer I. Bos namens de Chr. Boerenjongerenorganisaties. De heer J. Vele gelukwensen Reünie: Flitsende vleugels (met Stephen McNelly en Gail Russell), 3 enS.l» uur. Schouwburg: De gesluierde Maje (met Marts Utto en Wllly Frltsch), 3 en 8.15 uur. Thalia: Always in my heart (met Kay Fran cis en Gloria Warren), 3 en 8.18 uur. Tentoonstellingen e.d. Museum Het Catharina Gasthuis: Bloemen uit de Gouden eeuw. 10—12.30 en 1 30—5 uur ('s Zondags van 2—4 uur. 's Maandags en Vrij dags alleen van 1.30—5 uur) Museum „De Moriaan": Tentoonstelling teke ningen e.d. van Goudse stadhuis en Markt, 18— 12.30 en l 305 uur (Zondags gesloten). Stadhuis: Gelegenheid tot bezichtiging, van 10—12 en 2—4 uur Cs Woensdags niet. Za terdags alleen van 24 uur) Apothekergdieust Steeds geopend (des nachts alleen voor re cepten) Apotheek E. Grendel. Prins Hendrik straat 18c. apotheek J Rond. Kleiweg 78. WAT UJLLF.N WE ETEN Postelein Aardappelen van Bemmel. hoofd van de Landbouwschool heeft het bestuur dank gebracht voor het doorzettingsvermogen Hij deed dit mede namens de heer H Vink. het hoofd van de tuinbouwafdeling. Tot slot van de bijeen komst was het woord aan afgevaardigden yan de 160 leerlingen die de schooi telt De „landbouwers" boden bij monde van Piet de Jong een microscoop en drie afbeeldin gen van in deze streek voorkomende run derrassen aan. De „tuinbouwers" lieten zich vertegenwoordigen door Dick van Vliet, die een schoolbel en een klok aanbood. Voor de landbouwschool zorgde de aannemers firma voor een electrische klok In de komende dagen kunnen belangstel lenden de scholen bezoeken. Donderdag en Vrijdag krijgen de scholen hun eerste bui tenlandse bezoek. Dan ontvangt de heer Van Bemmel vijftien leerlingen van een Deense tuinbouwschool, die een rondreis door Nederland maken. HEKENDORP. De raad van Hekendorp vergaderde onder voorzitterschap van wnd. burgemeester P. Feitsma. Er was een schrijven ingekomen van Ge deputeerde Staten, waarbij werd terugge zonden een besluit van de rftad betreffende verzekering gemeentegelden, onder mede deling dat Gedeputeerde Staten van oordeel zijn, dat voor deze gemeente met een ver zekering van haar gelden tegen benadeling door plaatselijke ambtenaren en bedienden of anderen tot een bedrag van 2000. niet meer kan worden volstaan. Gelet op de stij ging van het budget verzocht Gedeputeerde Staten tot verhoging tot ten minste 3000. waartoe de raad besloot. Een verzoek van het bestuur van de Goud se Vee- en Kaastentoonstelling om in de kosten van de tentoonstelling een bijdrage van 0.02 per inwoner te mogen ontvangen, zal worden ingewilligd wanneer blijkt dat na de tentoonstelling de exploitatierekening een tekort aanwijst. Een verzoek van het bestuur van de Kaas- en Fokveedag te Reeuwijk om voor de op 22 Aug gehouden kaas- en fokveedag een bijdrage te mogen ontvangen voor de aan koop van prijzen, werd afgewezen. Als lid van het algemeen burgerlijk arm bestuur werd de heer T Dullemond herko zen. De raden der gemeenten Lange Ruige Wei de en Papekop besloten afstand te doen van de hun aangeboden geldleningen, respectie velijk ten bedrage van 11.000 en 22.000 ten behoeve' van Hekendorp. Zonder hoofdelijke stemming werd beslo ten de leningen der gemeenten Lange Ruige welde en Papekop te accepteren en met de N V Bank voor Nederlandse Gemeenten te '6-Gravenhage een geldlening aan te gaan, groot 44.000 tegen 4per jaar. De voorzitter zal in de eerstvolgende ver gadering van de raden van Lange Ruige Weide en Papekop de dank overbrengen voor hun besluit, waarbij zij de hun aange boden geldleningen beschikbaar stelden aan Hekendorp Bij de rondvraag informeerde de heer Vonk naar de aanschaffing van een nieuwe brandspuit. De voorzitter deelde mede dat hij een dezer dagen hierover «en bespreking zal hebben met de inspecteur van het Brandweerwezen. Vier woningen Verbolgens werd in behandeling genomen een schrijven van de N V. Bgnk voor Neder landse Gemeenten te 's-Gravenhage, waar bij wordt medegedeeld dat deze instelling ln de gelegenheid is ten behoeve van de wo ningbouw per 1 September een geldlening te verstrekken uit de opbrengst der Natio nale Woningbouwleningen 1952, groot 11.000. De voorzitter deelde mede. dat hij naar aanleiding hiervan een gecombineerde vergadering met de wethouders der drie ge meenten heeft gehouden De gemeente Lan ge Ruige Weide is een dergelijke lening aangeboden, groot 11.000. terwijl de ge meente Papekop een geldlening zal kunnen sluiten van 22.000. In deze vergadering wees de voorzitter op het feit dat de ge meente Lange Ruige Weide, voor deze 11.000 met moeite één woning zal kunnen bouwen, temeer daar deze gemeente niet over bouwgrond beschikt, hetgeen de bouw kosten aanmerkelijk vergroot. In de gemeente Papekop ls het woning vraagstuk niet zo urgent. Zo deze gemeen te plan hetft te bouwen, zal zij zich uit eigen middewn kunnen redden. De voorzit ter was van mening dat -anneer deze le ningen worden gecombineerd en toegewe zen aan ééni gemeente, voor <het totaalbe drag van f 44.000 vier woningen zullen kun nen worden gebouwd. De meest hiervoor in aanmerking komende gemeente is Heken dorp. omdat deze gemeente over bouwgrond beschikt, en dus hiervoor geen extra gelden nodig heeft. Na enige discussie werd in deze gecombineerde wethoudersvergadering be sloten. deze geldleningen te combineren, en in zijn geheel beschikbaar te stellen aan de gemeente Hekendorp voor de bouw van vier woningen Op voorstel van de heer Westeneng werd daarna nog besloten, dat van deze te Hekendorp te bouwen woningen één woning beschikbaar wordt gesteld aan een inwoner der gemeente Lange Ruige Welde Mocht zich later een dergelijke ge legenheid voordoen en de gemeente Lange Ruige Weide in de gelegenheid worden ge steld. om in samenwerking met de gemeen te Hekendorp en Papekop woningen te bou- Advertentie *T Als U vandaag nog tot de onvoldane rokers behoort, gun U dan morgen de weelde van Oran! Rook deze volle, mannelijke, puur Amerikaanse sigaret TIEN dagen Dan is at ook voor U goon iwijftl moor! Dan blijft U bij Ofan de echte, .volbloed" Amerikaan Die om zn kwaliteit de meest verkochte Amerikaanse sigaret is! mad. frqm "silll-kiSSed" volbloed Amerikaan Leden zorgden voor een kleurrijke show De jaarlijkse tentoonstelling van de Goudse Dahlia-vereniging behoort weer tot het verleden. Zaterdagavond werd de bloemenminnende Gouwenaar de gelegen heid geboden de fraaie producten van de leden van deze vereniging in „De Koop handel, aan de Nieuwe Markt, te bewon deren. De Goudse amateurkwekera hadden troor een buitengewoon mooie collectie ge zorgd. Een groep van meer dan honderd vijftig dahlia's gloorde er in alle kleuren pracht. in kanariegeel, zacht purper, hard oranje en in diverse combinaties. Aardig waren de narrenkapdahlia's in hun warme rood met gele puntjes, mooi ook de kleuren van de verschillende halskraagsoorten. Broederlijk stonden ze tezamen, de grootste dahlia van de tentoonstelling, de Edith Morell. en de kleinst#, die de naam Topmix voert. Op elke tafel stonden bloemen, met lange en korte stelen, in grote vormen, in kleine vormen, kleine pomponnen naast grote zogenaamde semi- cactussen Al deze dahlia's werden 's mid dags aan de critische blik van de heer K W. Eveleens Maarse. keurmeester van de Nederlandse Dahlia Vereniging uit Aals meer. onderworpen. Ik moest op kleine verschillen letten deze keer. vertelde hij. Want deze hele groep ia van buitengewone kwaliteit Ik vind het knap. dat deze ama teurs in hun vrije tijd zo kweken. Bekroond werden Decoratief 1. Helly Boudewijn, P v. d. Starre; 2. Golden Lea der, K. Povée; 3. Andries Pink. P. v. d. Starre. Cactus: 1. Fantastiek. P. v. d. Starre. 2. Moeder Aartsen. W M. Sirre; 3. Finesse Anversoise, W M. Sirre. Semi-cactus; 1. Purity, P. v d Starre; 2. Binnenhof. W. M. Sirre; 3. Yellow Spe cial. K. Povée. Pompon: 1. Calendula. P. Honkoop-2. Ko- chelsee, W M. Sirre; 3. Lipoma. W M. Sirre. Hoeks Glorie; 1. P v. d. Starre; 2. W. M. Sirre; 3. E. Vermeulen. Diversen 1. La Cierva, W M. Sirre; 2 Mrs H Brown; 3. G. F. Hemerik. K. Povée. De h«er P. v. d. Starre kwam met zijn „Purity" in het bezit van de wisselbeker voor het beste kweekproduct. Gouda'» Liedertafel geeft populair concert Donderdagavond geeft het mannenkoor ..Gouda's Liedertafel" onder leiding van Moss Wolff om 8 uur een populair concert ln het Houtmansplantsoen, met medewer king van J Erdmann. Het programma luidt Ons lied (clublied) Moss Wolff. Serenade van een landsknecht. H Waelrent. Des win ters als het regent, volkslied. Voermanslied. volkslied; 't Haasken. volkslied; Eens Meienmorgens vroege, volkslied. Dat liet van den Rijnscen Wijn. H. Badings. pauze. An der achönen blauen Donau. Joh. Strauss. Rosen aus dem Süden, Joh. Strauss; Sol- datenkoor uit de opera Faust, Ch. Gounod. Drs Nederhorst afgevaardigde van Nederland Onze stadgenoot, het Tweede Kamerlid drs G. M. Nederhorst, is voor een jaar aan gewezen als een der Nederlandse afgevaar digden naar de gemeenschappelijke- verga dering van de Europese Gemeenschap voor kolen en 6taal. Deze Gemeenschap komt September voor de eerste maal te Straatsburg bijeen. OPDRACHT VAN WERK en W van Ede hebben het bouwen van 78 etagewoningen aan de Proosdij er veld weg en de Ranonkellaan onderhands gegund aan de Gebr IJsselstein alhier, laagste inschrij vers voor f 704.180. Leger des Heils 60 jaar Op 4 October zal het Leger des Heils te Gouda 60 jaar bestaan. MOOI BEDRAG VOOR E.H.B.O. De Zaterdag j.l. gehouden collecte ten Date van de Nederl. Ver EH B O- heeft 745,73 opgebracht. WERK OPGEDRAGEN B en W. hebben het maken van een ge wapend betonnen keermuur met bijkomende werken aan de Walvisstraat gegund aan de firma Th. J. van Dijk, alhier, laagste in- schrijfster, voor 53 849. KAASMARKT TE OÜDEWATER 1 September. Aangevoerd 16 partijen. Eerste kwaliteit f 2 32—2.40 per kg, tweede kwaliteit 2.37 per kg en extra tot 2.42 per kg. Handel matig. VEEMARKT ROTTERDAM. Maandag 1 September Aanvoer ln totaal 1401 dieren, waarvan naar schatting 1021 vette koeten en ossen, 381 varkens en 19 lamme De prijzen waren: vette koeien, le kwaliteit 2 80-/ 2 95. 2e kwal. 2 60-2 75, 3e kwal. —2 50; Varkens (levend gew.) 2 24. 2 22. 2 18. per kg; lammeren 90—, 75 60— per stuk Aanvoer vette koeien: groot; handel: kalm: prijzen: niet hoger, enkele prima's tot 3.—; Aanvoer Varkens (levend gew) minder: han del: redelijk; niet geheel prijshoudend. Aan voer lammeren; gering; handel: goed; prijzen: onveranderd. G.Z.C.-jeugd derde in Hillegersberg Het jeugdzevental van GZC heeft gisteren de derde prijs behaald op het jeugdtournooi van SVH in Hillegersberg. Robben won de eerste prijs door SVH in de finale te kloppen. De uitslagen waren: Voorronde: GZC— SZC 80, Robben—Rotterdam 3-6. Mer- wedeZIAN 3—3 (Merwede wint na straf- worpen). SVH—Dolfijn 4—1 Halve finale: GZC—Robben 3—3 (Robben wint na strafworpen), SVH—Merwede 2—0. Om de 3e en 4e Drijs: GZC—Merwede 3—2. Finale: Robben—SVH 7—1. In d# late avond van 4 Juni viel het sur veillerende politiemannen op de Markt op. dat een automobilist trachtte zijn motor op gang te brengen, zonder dat het lukte, om dat deze telkens afsloeg. Plotseling ging de wagen echter achteruit, wat de bedoeling niet was. waarna het de politiemannen dui delijk werd. dat de automobilist onder de invloed van alcohol verkeerde, zonder dat hij bepaald dronken was. Op een vraag ver télde de automobiliat in wiena auto zich nog een tweede persoon bevond dat hij naar Amsterdam wilde rijden. Een rit. die naar de zienswijze der politie wel zon der ongelukken gemaakt kon worden. Zij nam de automobilist mee naar het bureau, waar hij beweerde, dat hij alleen maar de accu had willen laden, waarna hij in Gouda had willen overnachten. Het was een 45-Jarige Amsterdamse aan nemer van sloopwerk, S. V.. die toegaf 5 a 6 borrels en een glas bier te hebben ge dronken. Voor de politierechter te Rotterdam heeft de Amsterdammer zich te verantwoorden gehad, waarbij bleek, dat hij wegens soort gelijk misdrijf in 1951 reeds werd veroor deeld tot 14 dagen onvoorwaardelijke ge vangenisstraf, plus een jaar intrekking van zijn rijbewijs Enige tijd later werd hij weer verbaliaeerd wegens het berijden van een fiets onder alcoholische invloed Het O M. vertelde, dat verd. een onver schillige man is. die zich geregeld aan over matig drankgebruik schuldig maakt en daarom een gevaar op de publieke weg is. De leiding van het Consultatiebureau voor alcoholisme in de hoofdstad is daarom wei nig hoopvol over hem gestemd. Het O M meende, dst hem nog eenmaal de kans ge- te Hekendorp en papekop wonineen ie oou- j' T GIÜ krach- wen, d.n iel Lenee Rul«e Weide ook Mr, gegeven moet worden licb woning ter beschikking etellen «en een ln- tige leiding te verbeteren Het eietelimt woner van Hekendorp. I boete, of 20 dagen hechtenis, plus een voor waardelijke gevangenisstraf van 3 maanden met 3 jaar proeftijd en onder toesichtstelling bij het Bureau voor Alcoholisme te Am sterdam. De rechter heeft hem veroordeeld tot zeven dagen onvoorwaardelijke nisstraf en ontzegging van om een auto te besturen voor de tijd van een jaar. In Heksenwater Ten huize van een buurvrouw had een 29- jarige Oudewaterse huisvrouw tijdens een roddelvisite de eer en goede naam aange land van een kennis, waarbij nog andere dames aanwezig waren. o.a. een vrouw op leeftijd, die het pikante nieuwa aan het door de modder gesleurde meisje gipg over brieven. De politierechter zag in dit alles een onge zonde belangstelling en sprak ala zijn me ning uit, dat met dergelijke inwoonsters de naam Oudewater beter veranderd kon wor den in Heksenwater. De roddelaarster kreeg tien gulden boete of vijf dagen hechtenis en een stevige reprimande. Het keukenuitzet Omdat ze trouwplannen koestert had mej. T. Burger uit Bergambacht in de Winkel van H. S.—V. aldaar een complete keukenuitzet voor f97.50 gekocht, welke bestelling na bezorging ten huize van de koopeter aan pannen en lëjMla beschadigd bleek te zijn. Vanzelfsprekend was de koopster daarover gaan klagen bij de winkelierster. Tijdens een daarop ontstane heftige woor denwisseling had de winkelierster het meis je toegevoegd: breng de r... .zooi dan maar terug, gevolgd door een zeer beledigend scheldwoord. Bij de terugbetaling van de koopsom hield de winkelierster echter voor de moeite een rijksdaalder af Dit beledigingszaakje heeft de politie rechter te Rotterdam bij verstek berecht Mej. Burger werd gehoord en vertelde daarbij ook van het wederrechtelijk Inhou den van die rijksdaalder, waarop de rechter de winkelierster behalve tot f 15 boete, sub sidiair 5 dagen hechtenis en een voorwaar delijke gevangenisstraf van zeven dagen met een jaar proeftijd tevens veroordeelde tot terugbetaling van de rijksdaalder binne twee maanden. Een drinkglasenbij ter In de avond van 29 Juni J.l. vermaakte de 20-jarige touwbaandersknecht J. H. G„ in het café van de heer J. C. Hogerbrugge te Moordrecht, de bezoekers met een bravour- stukje. Hij beet nj. drinkglazen stuk. Toen de caféhoudster daarop aanmerking ging maken en vanzelfsprekend voor haar stuk gebeten drinkglazen schadevergoeding vroeg, begon de van drank opgewonden jongeman met zijn fakirallures haar op schandalige manier te beledigen. Daarvoor terecht staande voor de politie rechter te Rotterdam, werd hij veroordeeld tot f 15 boete, subsidiair 6 dagen hechtenis. Deze straf achtte de Jongen te zwaar, doch de rechter zeide. dat. zo hij dergelijke krachttoeren wilde uithalen, hij daarvoor ook iets moet over hebben. ISa het feest Na te Gouda op een feestje geborreld te sbben. was de 64-jarige landbouwer C. van der H.. uit Reeuwijk in de Spoorstraat door de politie aangehouden De politierechter te Rotterdam heeft hem conform de eis veroordeeld tot f20 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis, wat de verdachte te veel vond. omdat hij slechts f35 per week zou verdienen. De 45-jarige Goudse koopman M. de K. had gedurende FebruariJuni j.l. bij de dienst voor Sociale Zaken alhier als steun trekker opzettelijk verzwegen, dat zijn vrouw gedurende dit tijdvak inkomsten had genoten voor verrichte werkzaamheden Voor de politierechter te Rotterdam terechtstaande hoorde de K. een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met 3 jaren proeftijd tegen zich eisen, doch de rechter vond deze steunfraude dermate ernstig, dat het vonnis een week onvoorwaardelijke ge vangenisstraf luidde Van Maart tot Augustus had de 35-jarlge veehouder W. s. te Haastrecht, er een ge woonte van gemaakt kippenvoer van zekere A. V te kopen, dat door verduistering zou ziin verkregen. Wegens heling stond S. voor de politie rechter te Rotterdam. In totaal bleék hij 18 zakken kippenvoer beneden de prijs te heb ben gekocht Conform de eis w?rd hij veroordeeld tot f 106 boete, subsidiair 46 dagen hechtenis, plus een maand voorwaardelijke gevange nisstraf met 2 Jaren proeftijd. Feest in Schoonhoven Muziekfestival tvas goed slot van tweede dag (Van onze correspondent) SCHOONHOVEN Het is feest in de stsd. Verloopt de week. zoals de eerste dag van de feestweek verlopen is. dan zal het in derdaad een feest worden, waaraan zowel jong en oud veel plezier zal beleven. Na dat Zaterdagmiddag ongeveer 700 wande laars van de Stenenbrug af waren gestart voor tochten over respectievelijk 10. 15 en 25 km klonk een lange stoot op een scheepshoorn. Dat was het moment waarop zeventig hengelaars hun dobbertjes in de Haven lieten zakken om hun visserslatijn waarheid te maken Maar ondanks het feit, dat de vissen ruimschoots van aardappelen en brood werden voorzien, werden er wei nig resultaten geboekt. Wei werden er zo nu en dan vreemde voorwerpen aan de wateroppervlakte gebracht, zodat het voor de talrijke toeschouwers zeer amusant was. De hengelsportvereniging „Het Baars je" zorgde er voor, dat de vissen van de juiste maat waren. Bij de wandelaars, die aan de zorgen van de wandelsportvereniging „Schoonhoven" waren toevertrouwd, toonden vijf blinden, van wie er drie met een geleidehond, dat zij. ondanks het gemis van het gezichtsver mogen. volledig aan het maatschappelijk leven kunnen deelnemen. De heer C. de Boer. eigenaar en instructeur van het blin- dengeleidehondeninstituut „ANCO" te Er- melo. meer bekend van z'n voetreis Am sterdam—Brussel in 1949 en Groningen— MaastrichtGroningen in Mei van dit jaar, legde in gezelschap van mevr B. Vink uit Krmelo en de heer H. Marcus uit Berken- woude het moeilijke 25 km lange parcours geheel alleen af. Voorts liepen de 8-jarige Luukje den Oudsten uit Lopik en z'n 9-iarig vriendje Eimerd. leerlingen van het Blin deninstituut „Bartholomeus" uit Zeist, in gezelschap van de heer S. den Oudsten, hun traject van 10 km goed uit. Het muziekfestival, waaraan de vereni gingen „Per Aspera ad Astra" uit Gouda. „Excelsior" uit Ammerstol. „Unie" uit Ameide en de plaatselijke muziek verenigingen .Tavenu" en „Toageno". allen onder leiding van de directeur, de heer B. A. Hoon. deelnamen, was zeer geslaagd Het was daarom geen wonder, dat burgemeester Aten aan het einde van het festival met zekere trots dank bracht aan de organisatoren, in het bijzonder aan de heer Hoon. die de ver enigingen tot zulke prestatie heeft ge bracht. Het was een prachtig slot toen de 200 muzikanten gezamenlijk een tweetal marsen ten gehore brachten. De uttslag van het visconcours is: 1 J J de Bode 520 gram; 2 S. Pardoel 290 gr 3. T Vendrig 225 gr 4 A. Koore- vaër 215 gr 5. N Veer 210 gr. 6 J Boere 210 gr.. 7 G. den Butter 205 gr 8 D van Trierum 200 gr 9 D Korevaar 170 gr 10. mej. H Endeveld 170 gr 11. B Verveer 170 gr 12. H Pardoel 165 gr 13 G Sa- veur 160 gr 14. mej H van Putten 140 gr.; 15. P de Jong 130 gr 16. T. Heykoop 120 gr 17. J Korevaar 110 gr 18. J Jey- koop 105 gr.: 19. C. Happel 105 gr 20. E. v d. Heul 100 gr. De uitslagen bij de wandelaars waren: 25 km: 1. Vuyk's Scheepswerven te Ca- pelle a'd IJssel 219'/» p.; 2. Voorwaarts Mars te Nieuwpoort 219 p.; 3. v d Giessen te Krimpen a d IJssel 217 p.; 4 D E V. te Lekkerkerk 211 p.; 5. D.O.V. te Lekkerkerk 209 p. 15 km; 1 Voorwaarts Mars te Nieuw poort 224 p.; 2. WIK te Lexmond 222p.; 3. D.O.V te Lekkerkerk 202 p 10 km- 1 De Kleine Tippelaars te Krim pen a/d IJssel 2J4 p.; 2. GOS. te Stolwijk 193 p.; 3. W.I.K. te Lexmond 183 p. Athletiek. „Gouda" won wissplbeker in Rhenen Een ploeg van de athletiekvereniging Gouda" heeft Zaterdag deelgenomen aan de Grebbewedstrijden van de Rhenenee Athletiekvereniging. De Goudse estafette ploeg won er voor de tweede maal een wis selbeker. die nu definitief in het bezit van Gouda" is gekomen. Andries Jansen werd op de 100 m A tweede en Jo Jansen op de 100 m C eerste. Piet Licht werd eerste op de 800 m D Bi.1 de jongens A werd G Steen winkel op de 100 m vierde, terwijl bij het hoogspringen jongens B A. Slingerland met een sprong van 1.56 m derde werd Die sprong betekende een nieuw Gouds record, dat met 1.54 al op naam van Slingerland stond. Op de 60 m voor jongens C werd Jan Revet derde. V riendarhappelijk Gouda—TSC 0—3. Hillegom—ONA 3—4. OlymplaRVC 3—0 DONK—Moordrecht 0—3. Gouda 4—DONK 2 0—2. Gouda 5— Olympia 3 21. DONKGouda (veteranen) 1—3, WSEONA 3 43, ONA 4Groeneweg 2—2. Boskoop—Olympia 2 3—0, Olympia 4— Boskoop 2 32. Wielrennen Rennersclub „Excelsior" Zondag hield de Goudse rennersclub „Ex celsior" een gecombineerde pelotonrit voor A - en B-klassers. De afstand was 75 km. j Uitslag- 1. A A. Schwlebbe. 2. K. Hotting, 3. J. Massar; 4. J. v Berkel De andere ren ners gaven op of moesten wegens pech d# I strijd staken.

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 2