iN DIT DE OMGEVING Prachtig PIENZA, pauselijke gril VOORUITGANG Venetiaanse Biennale verschilt van de andere filmfestivals - De Nederlandse Elftalclub begon gisteravond centrale training Geen oefenwedstrijd vóór Denemarken-Nederland Eerste steenlegging van de grote Jaarbeurshal Ondernemende bezoekers op de Jaarbeurs Vijf nieuwe gezichten bij de centrale training Chr. H.B.S. gevestigd aan Geuzenstraat Misoogsten achter het IJzeren Gordijn Nasleep van relletjes op een station Groenland-expeditie met tegenslagen Paleizen uit een vervlogen tijd Carrière van een Latinist Geschenken vooi Hirosjima L w- Een huis met 100 zalen Poolse trawler bij Egmond gestrand Elf man door reddingboot aan wal gebracht Wat moet er gaan gebeuren als er een atoombom op San Francisco valt Prijzen worden stabieler van Surrealistische films in het bijprogramma ■Mi' N' TWEEDE BLAD - PAGINA i GOUDSCHE COURANT •WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1953 Ammerstol Burgrrltyke Stand. Geboren: Cornells, eoon van P. Brand en W. van Veenendaal; Arie Jan. zoon van Joh. van Vliet en H. Looren de Jong. Overleden: J. Ph. Cronau, 46 jaar. Loop der bevolking. Ingekomen: A. C. Kessels. van Zeist. Verlengde Slotlaan 126 in Lekdijk 15; A. v. d. Graaf, van Berg ambacht, Provincialeweg 28 in Lekdijk 176; K. Schmuck, van Boskoop. Nieuwstraat 109 In Capellelaari 63; P. J. de Roo, van Lekker- kerk, Breestraat 14 in Lekdijk 27. Vertrokken: W. de Man, van Lekdijk 110 naar Veenhuizen. Hoofd kleuterschool. Tot hoofd van de H. Zanen-kleuterschool is benoemd mej. J. J. C. Barneveld te Schoonhoven. Als helpster is aangesteld mej. Suur uit Schoon hoven. Finale. Voor de serie te Groot Am- mers wordt Zaterdag half zes gespeeld de finale Ammerstol—Schoonhoven. Bergambacht Gemeenterekening over 1951 Is gunstig B. en W. hebben diverse rekeningen over 1951 aan de raad aangeboden. De gewone dienst van de gemeenterekening sluit met een netto batig saldo van 8.019, zonder dat beschikt behoefde te worden over saldi vari de gewone dienst van vroegere dienstjaren. Het resultaat moet gunstig genoemd wor den. De exploitatierekening van het elec- triciteitsbedrijf sluit met een winstsaldo van 3.686, terwijl de rekening van het grond bedrijf sluitend is met een bedrag van 4.408 wegens rentebijschrijving op de boekwaarde der gronden. Blijkens de reke ning van het woningbedrijf was een uit kering van 223 van de gemeente nodig voor een sluitende exploitatie. De Dienst voor Sociale Bijstand had over 1951 een subsidie nodig van 23.817. Boskoop Boskoopse Beurs geopend Gistermiddag zijn de poorten van de Bos koopse Beurs weer voor kweker en han delaar geopend. De eerste beurs van dit seizoen trok veel bezoek, terwijl de vraag naar boomkwekerij-producten bijzonder groot was. Dat het aanbod bij de vraag ten achter bleef, was voor insiders geen ver rassing. Van verschillende artikelen is ook dit seizoen niet voldoende voorraad. De eerste beursdag toonde duidelijk, dat, wan neer er zich geen bijzondere omstandig heden voordoen, het handelsseizoen voor de boomkwekers bevredigend wordt. Bloemenveiling. Coöperatieve Vereni ging De Boskoopse Veiling, 2 September. Grootbl. rozen per bos van 20 stuks: Mad. Butterfly 110, Duisburg 1.10—1.40, Cath. Pechtold 32—1.00, Roselandia 30-65. Hadley 90—1.60, Better Times 80—90, Parel Aalsmeer 50—1.20, gemengde grootbl. 17—26, Polyantha-rozen: Else Poulsen 3055, Ingar Ohlson 27—38, Sweetheart 40—49. Poulsens Pink 30—45. Pinocchio 59. Diversen per bos van 10 stuks: Helianthus 40. Sneeuwbes 44, Clematis Durandiï 50—61. Dammers gestart. De damclub „Bos koop" hield haar eerste onderlinge borden wedstrijd van dit seizoen. Uitslagen: G. Lui ten—H. Glazenborg 2—0, A. Nederlof—H. Trimp 20, A. N. v. TolC. v. d. Hoorn 2—0, T. A. Venema—W. D. v. Es 2—0, D. van Wijk—J. v. Tol 2—0, P. Baassen—D. W de Zeeuw 2—0, J. v. d. Broek—W. A. van Otterloo 11. Zwemdiploma's. Voor het zwemdiploma 1 van de K.N.Z.B. zijn Maandagavond zes candidaten geslaagd, voor het jeugdzwem- vaardigheidsexamen zijn tien kinderen ge slaagd. Hekendorp Groene Kruis hield een propaganda-avond De afdeling Lange Ruige Weide-Waarder- Hekendorp van de Zuid-Hollandse Vereni ging het Groene Kruis hield een propa ganda-avond in de garage van de heer J. Verhoef. Na een kort openingswoord van de voorzitter de heer Joh. van Os. waarin hij er zijn teleurstelling over uitsprak, dat slechts weinigen waren opgekomen om deze avond bij te wonen, gaf hij het woord aan <jr J. F. Steijling. directeur van de Zuid- Hollandse vereniging „Het Groene Kruis Op overzichtelijke wijze behandelde hij de ontwikkeling en groei van het Groene Kruis-werk sedert de oprichting. Hij her innerde er aan dat de eerste Groene Kruis vereniging in 1900 in de gemeente Lange Ruige Weide werd opgericht met het doel de verpleging van de zieke mens te ver beteren. Al spoedig evenwel werd de taak van het Groene Kruis ook uitgebreid tot de gezonde mens. Het grote sterftecijfer onder de zuigelingen was de oorzaak, dat het Groene Kruis zich ging bezighouden met de zuigelingenzorg. Overal in den lande werden consultatiebureaux voor zuigelingen opgericht. Als gevolg hiervan is het sterftecijfer onder de zuigelingen zeer sterk gedaald. Doch steeds verder strekken de zorgen van het Groene Kruis zich uit. Na de zuigelingenzorg werd begonnen met de kleuterzorg. Ook in Lange Ruige Weide zal men daaraan binnenkort beginnen. Hoe wel het sterftecijfer onder de kleuters niet hoog is. is het van belang dat er kleuter zorg is. aldus spreker. Spreker vestigde vervolgens de aan dacht op de zorg voor de kraamvrouw door de oprichting van kraamcentra. Voorts is de rhebma-bestrijding een taak van het Groene Kruis geworden. Binnenkort zal ook dit weer districtsgewijze worden ge organiseerd. evenals dit thans reeds ge schiedt op het gebied van de t.b.^-bestrij- ding Waarschijnlijk zal een dergelijke or ganisatie ook in het leven worden geroepen voor lichamelijk gebrekkigen. Al deze taken stelt het Groene Kruis zich ten doel In de vervulling van deze taken hebben de wükzusters een groot aandeel Tenslotte vestigde sDreker er de aandacht op, dat het noodzakelijk is dat elke afdeling voor de juiste uitvoering van deze taken behoort te beschikken over een goed wijkgebouw. Ook jn Lange Ruige Weide aldus spreker be hoort een goed geoutilleerd wijkgebouw aanwezig te zijn en het is de taak van de leèen om te trachten hiervoor de gelderi bij elkaar te brengen. Wat in andere ge meenten is gelukt, kan ook hier. De propa ganda-avond werd besloten met de ver toning van een film van het Groene Kruis werk. 9 Loop der bevolking. Ingekomen: J H. Kooij en gezin, in Goejanverwelledijk 26b van Boskoop. Rid- derbuurt 16. Vertrokken: A. D. Vermeij. van Goejan- verwelle 29 naar Oudewater. IJsselveer A 7; A. Hamoen. van Goejanverwelle 26b naar Woerden Gerard Doustraat 15: C. Bergeijk, van Goejanverwelle 37 naan Hardinxveld. Nieuweweg 71. Ovdewater De Zwaluw. De postduivenvereniging De Zwaluw" hield een wedvlucht uit Venlo. Uitslag: L. van Dam 1: B. van Bun- nik 2 9: L Iterson 3. 17. 20; C. de Jong 4 18; C. van Kooten 5: B. Burger 6: A. J. de Koning 8: M. Stoker 10; Ch. Ram 11; W. v. d Haar 13, 15, 16; C. van Kooten 12. M. Bruijn 14: Werkhoven 19 Aanstellingen. - Op de Seméentesecre- tarie alhier zijn als volontair aangesteld de heren P. van Wiltenburg en P. Dielemans. Bodegraven Binnenkort bevolkings onderzoek op tuberculose De voorbereidingen voor het bevolkings onderzoek op tuberculose zijn reeds ten dele getroffen. Het onderzoek zal in de laatste week van September beginnen en enige weken in October duren. Het wordt gehouden in het Consultatiebureau aan de Nieuwe Markt, doch om tegemoet te komen aan de bezwaren van grote afstand, zal aan de bewoners van de buitenwijken ge legenheid geboden worden om aan het on derzoek deel te nemen in de Chr. School in Nieuwerbrug en in de Meije. Volgens het voorlopige oproepschema komen het eerst aan de beurt de bewoners van de Meije, n.l. op Woensdag 24 Sep tember, daarna die van Weijland en Weij- poort op Vrijdag 26 September en ver volgens van Maandag 29 September af zij die meer in het dorps-centrum wonen, dat is ongeveer 4 5 deel van de bevolking. Ge middeld zal van 600—700 personen per dag een foto worden gemaakt, hetgeen neerkomt op 2530 per kwartier. Zang en musiek op Nieuwe Markt Onder zeer grote belangstelling werd op de Nieuwe Markt ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina een con cert gegeven, waaraan alle in ons dorp bestaande zangverenigingen deelnamen. De leiding der gezamenlijk zingende koren was in handen van de oudste dirigent, de heer J. de Beun te Gouda. De goed uitge voerde zangnummers werden omlijst door marsen door de Chr. muziekvereniging S.D.G. en het tambourscorps „Triomf". Als inzet op dit concert maakte het tambours corps ..Triomf' een rondgang door het dorp. Het concert werd besloten met massa zang van ons volkslied. Haastrecht Voorgenomen demping van de Wolvengracht De jongste gemeenteraadsvergadering duurde slechts twintig minuten. Besloten werd tot het treffen van een overeenkomst met J. A. W. Wolff te Gouda in verband met de aanleg van een parallelweg voor het perceel Provinciale Weg West 5. waarvan het onderhoud door de gemeente zal wor den overgenomen op een tijdstip, gelegen twee jaar na het gereedkomen van de weg. op welk tijdstip de weg eventueel ten ge- noege van burgemeester en wethouders moet zijn herstraat op kosten van de eige naar van het perceel. Voor het uitloven van een medaille voor de Goudse Vee- en Kaas tentoonstelling (GOVEKA) werd een bedrag van 25 beschikbaar gesteld. Voor de aanstelling van een schoonhoudster van het nieuwe administratiegebouw voor de ge meente-secretarie werd voorgedragen mej. C. Straver, met welke aanstelling de raad zich verenigde. Het verzoek van de afdeling Haastrecht van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen om medewerking ten behoeve van de gezinsverzorging werd eveneens inge willigd. Op voorstel van B. en W. werd een bedrag van 400 beschikbaar gesteld. In verband met het Koninklijk bezoek op 19 Juli had de Oranjevereniging „Koningin Juliana" diverse feestelijkheden en een con cert georganiseerd, hetgeen buiten haar ge wone bemoeiingen omging. In verband hiermede stelden B. en W. voor haar de kosten grotendeels te vergoeden, waarmede de raad zich verenigde. Bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd aange gaan een geldlening, groot 20.450 als aan deel der gemeente in de Nationale leningen woningbouw 1952. Bij de rondvraag bracht de heer Faaij de gebrekkige afvoer van het z.g. Peper straatje ter sprake, waarover burgemeester Lepelaars mededeelde, dat dit zal worden bezien, tegelijk met de voorgenomen dem ping van de Wolvengracht. De heer Faaij informeerde nog naar gegadigden voor het industrieterrein, waarop de voorzitter kon antwoorden, dat met enkele gegadigden on derhandelingen zijn aangeknoopt. De heer Smit had becijferd, dat voor woningbouw uit de Nationale Woningbouwleningen thans ƒ45.000 beschikbaar is en vroeg of het de bedoeling is binnenkort huizen te bou wen. De voorzitter antwoordde, dat dit be drag nog niet eens voldoende is om de kos ten van de eerder gebouwde vijf woningen te dekken zodat getracht moet worden uit anderen hoofde geld te verkrijgen, hetgeen niet zo eenvoudig is. Eeeuwijk E.H.B.O. gaat wedstrijd houden, De vereniging E.H.B.O. heeft haar jaar vergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer K. Verwij. Besloten werd dit jaar voor nieuwelingen een E-H^O.-carsus te organiseren. Ook zal een E H.B.O.-wed- strijd worden gehouden, zomogelijknog deze maand. Het bestuur werd als volgt sa mengesteld: K. Verweij, voorzitter P van Wensveen, secretaris; mej. Emmerloot, penningmeesteresse; N. van der Smifcen zus ter Sipma. Vrijdag zijn de iwemexamens. Vrijdag zal In het zwembad Elfhoeven voor de leerlingen van de verschillende scholen in deze gemeente de "hoolzwem- examens worden gehouden. Hoew®* weken te laat met de zwemlessen beiMnen is. zijn de jongens en meisjes, die ding van de heer en mevr. hebben geoefend, toch zover gevorderd dat het examen kan worden af|en0™f"- gens worden er verschillende zwemwedstrij den gehouden. Stolwijk Btü„« hid Or»nJefee»t De Beijerse buurtvereniging "Margriet^ heeft het jaarlijks Oranjefeest geviel. De kinderen rongen voor de schooi enkel,! lie deren, waarna de kinderspelen werden ge houden 's Middags waren er volksspelen. De uitslagen luiden: Ringrijden met fiet sen: 1. Adrie Blonk; 2. Willie Boer; 3. Ria hardrijden voor fietsers met hindernis- sen: 1. J. van Alphen; 2. C. Honkoop. 3. C. BBaÜondans: 1. L. de Groot«n J. V. d. Wal; 2. H. Honkoop en T. Koppe; 3. M. de uooi e"Z?kbUrehni 1- D. V.ratoep M Vrt® —v. d. Wal, M. Benschop. J. Both en W. ^Stoelendans voor dames: A. Benschop, N. Honkoop en G. Verburg. oroot H Stoelendans voor heren. L. de Groot, n van Put en H. Verrips. Fokveedag. De fokvereniging ,,D® Xn°r»Jn^fok- houdt, evenal» voorgaande jaren een fok veedag voor de Krimpenerwaard. De fok veedal wordt op 3 October op een torjein van de heer H. Vlot aan de Bovenkerkse- weg gehouden. Moordrecht Kleuter in IJssel verdronken Gistermiddag om ongeveer half zea is het bijna 2-jarige zoontje Jaapje van de familie Baron, wonende aan het Westeinde. in een onbewaakt ogenblik bij het spelen achter de ouderlijke woning in de IJssel gevallen en verdronken. Het ventje was spoedig op de kant gebracht, doch de le vensgeesten waren reeds geweken. De dok toren J. D. en J. H. Westendorp pasten te vergeefs geruime tijd kunstmatige adem haling toe. Auto, zonder inzittenden, te water Toen de schoolarts, dokter N. M. Buij$ zijn auto voor zijn woning aan het Oosteinde parkeerde, heeft hij waarschijnlijk vergeten de wagen op de handrem te zetten. De wa gen ging alleen uit rijden en kwam in de wetering terecht. Met een takelwagen is de auto op het droge gebracht. Duiven vlogen uit Engeland De postduivenvereniging De Gevleugelde Vrienden hield een wedvlucht uit Venlo, 125 km. Los 9.10 uur; eerste duif ir.30.3, laatste 11.58.8 uur. Uitslag. 1 7 W. de Wit; 2 5 9 16 P. Twigt; 3 J. van Ardenne; 4 A. Fluit; 6 14 15 G. Starreveldt; 8 12 13 C. Alplhenaar, 10 Joh. Multem; 11 17 L. Bouter. De tweede vlucht werd gehouden uit Parkestone (Engeland), 236 km. Los 9 uur; eerste duif 11.48.24, laatste 12.4.12 uur. Uitslag: 1 C. Alphenaar; 2 3 5 J. van Ar denne; 4 A. Fluit; 6 A. J. H. Multem. Zevenhuizen Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Marinus Merbis, 26 j. en Maaike Pieternella Aartje Sparreboom, 29 j. Overleden: Willem Johan Breedijk. 32 j. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds W. Bloemendaal (doopdien6t) 7 uur ds M. C. Koole van 's-Gfavenhage' (jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds A. P. Hei- ner. Rem. Geref. Gemeente: 3 uur ds L. J. v. d. Lof te Amersfoort. Loop der bevolking. Vertrokken: A. de Jong van Onderweg 9 naar Zevenhoven. Achterweg 184; A. A. van der Heiden en ge zin van Noordelijke Dwarsweg 23 naar Lek- kerkerk. Opperdijk 414: M. de Koster, van Dorpsstraat 30 naar Rotterdam. Bergse Rot- tekade 133; J. de Koster, van Dorpsstraat 30 naar Rotterdam, Bergse Rechter Rottekade 133; P. Clazing, van Bierhoogtweg 9 naar Bleiswijk. Prins Mauritsstraat 8; J. van der Lee van Zuideinde 16 naar Alphen aan den Rijn, Oostkanaal weg 7: A. J. Markus en echtgenote van Bermweg 2 naar Ouderkefk aan den IJssel. Spreeuwenhoek 95 en W. Veenema, van Dorpsstraat 200 naar Utrecht, J. S. Bachstraat 72. Ingekomen: J. E. Verschoor van Moerka- pelle. Zijde 98 naar Wollefoppenweg 93; P. Tilburg van Moordrecht, Spoorweglaan naar Noordelijke Dwarsweg 60: M H. Verhoeff van Waddinxveen. Kerkweg 7 naar Burgemeester Klinkhamerweg 7: M. de Vos Mariottestraat 1 naar L. Vis van Hazerswou- de. Dorpsstraat 161 naar Dorpsstraat 28. Biljarten. Groene Laken won beker Ln door de biljartvereniging Dj"1*8?.™"* V; Groene Laken legde beslag op de eerste persoonlijke prijs. Voor het eerst in het nieuwe seizoen zijn de leden van de Nederlandse Elftalclub Dinsdagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam bijeen gekomen voor de cen trale training. Van de 19 aangewezen spelers lieten Clavan en Van Melis verstek gaan. Van de nieuwelingen in het gezelschap, Boskamp, Tebak. Van der Hurk, Lugthart en Van Ede deed Boskamp, die herstellende is van een enkelblessure, alleen aan de loop- (Van één onzer verslaggevers). Op het terrein aan de Croeselaan is Dins dagmiddag de eerste steen gelegd van de grote Jaarbeurshal, die daar zal verrijzen. Een groot aantal autoriteiten woonde de plechtigheid bij. Wij zagen o.a. de Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, Utrechts burge meester jhr mr M. C. J. A. Ranitz en de wethouders, de regeringscommissaris, dr W L. Groeneveld Meyer, de ere-voorzitter van de Koninkl. Nederl. Jaarbeurs, dr F. H. Fentener van Vlissingen. De voorzitter van de Raad van Beheer, mr W. H. Fockema Andreae, zeide in zijn rede, dat men om financiële redenen uit eindelijk is gekomen tot een zo eenvoudig mogelijk bouwwerk, waarmede helads knellende banden zijn aangelegd aan het scheppend vermogen van de Nederlandse architectuur. Gepoogd is de nieuwe hal be halve voor Jaarbeursdoeleinden ook ge schikt te maken voor andere gebruiksmoge lijkheden. Hoofdzaak is echter het dienen van de zakelijke belangen van de Jaar beursdeelnemers. Definitieve bebouwing van de Jaarbeursterreinen was een dwingen de eis geworden. Het besluit tot de bouw deze nieuwe hal houdt de consequen tie van verdere uitbouw en afbouw in, hiermede heeft men een grote verantwoor delijkheid aanvaard. De Bijbel leert ons, hoe het allen vergaat, die niet bouwen op vaste grond. Zonder stevig funda ment bouwt ook de Jaarbeurs geen blij vend huis. Als een vrij instituut, vrij van steun of invloed van overheid en politiek, vrij van bedrijfsorganisatorische bindingen van knellend karakter, staat het Jaarbeurs- instituut kaarsrecht als een vrucht van ini tiatief en samenwerking van ondernemen de mensen, tol heil alleen van het alge meen welzijn van ons land. Velen hebben bijgedragen tot het optrekken van deze hechte grondvesten, één onder hen was het ens wil van beslissende invloed is gewor- n op de ontwikkeling der Jaarbeurs: dr F. H. Fentener van Vlissingen. Grote waar de hecht men er daarom aan diens naam gebeiteld te zien op de eerste steen. Een nzoon van de ere-voorzitter, de 15-ja- Frederik Hendrik Fentener van Vlis singen Jr getooid met een leren voorschoot, metselde daarna met een zilveren troffel de eerste steen, terwijl de Utrechtse Postfan- fare Onder Ons het Wilhelmus speelde en langzaam aan veertig vlaggemasten, die de •ntrek van de nieuwe hal aangaven, de va- srlandse driekleur omhoog ging Aan de ere-voorzitter werd daarna een afschrift van de ingemetselde oorkonde overhandigd, alsmede de gouden penning van de Jaarbeurs. gebouw zal ople\ de Voorjaarsbeu: krijgt vierk. oefeningen mee, terwijl de Groninger Lugt hart van de kant de oefeningen volgde. Hij heeft tijdens de wedstrijden voor het Arol- tournooi een teen gekneusd. Landman klaagde over onwillige rugspieren en deed het kalm aan. De training bestond uit lichamelijke oefe ningen, baltraining, rondjes lopen en een partijtje voetbal, gevolg door een saunabad en ten slotte de bijeenkomst in de „kuil" van het stadion, die voor de niet ingewijden gesloten was, omdat het de eerste keer was, dat de spelers na de Olympische Spelen te zamen waren. Dat tegelijkertijd een repetitie werd ge- gehouden voor het bloemenspel, dat Zater dag a s in het stadion wordt gehouden, kwam de concentratie van de spelers niet ten goede. Enige tientallen jongens en meis jes liepen op de grasmat én de sintelbaan en volgden de aanwijzingen, die door een luid sprekerinstallatie werden gegeven. Daar tussendoor klonk gramofoonmuziek. Wie echter het meest afgeleid werden, van het Nederlands Gegevens omtrent nieuwe hal De bouw wordt uitgevoerd door de N.V. Amsterdam—Utrecht, (jlie het leveren vóór dc opening van :urs in 1953. De nieuwe hal een grondoppervlakte van ruim 15.000 meter. De hoogte wordt 15 meter. De netto expositieruimte bedraagt ruim vier maal die van de Beatrix-hal op het Vreden- burg. In de nieuwe hal. die zeer eenvoudig, doch uiterst doelmatig wordt ingericht, zal 5 millioen gulden worden geïnvesteerd. De hal is opgebouwd uit stalen spanten, die rus ten op kolommen, welke op 15 m in de ene en 28 m in de andere richting uit elkaar zijn geplaatst. De muren worden opgetrokken van baksteen in twee kleuren. Het dak wordt plat gehouden en het bevat grote lichtkappen. Over de gehele breedte van de hal wordt een gaanderij gebouwd, welke zal worden ingericht als restaurant. De hoofdingang, voor een groot deel van glas opgetrokken, krijgt een breedte van 30 m. Gisteren is de 59ste jaarbeurs te Utrecht zonder enig ceremonieel geopend. De eerste twee dagen zijn de zogenaamde „export- dagen", die voornamelijk door de buiten landers zullen worden bezocht. De eerste buitenlander, die zich op het terrein Vre- denburg meldde, was de Duitser ir Walter Kuchanny. Tegelijkertijd passeerden ook enige Belgen en Fransen de contróle. Ir Kuchanny bleek fabrikant te zijn van toestellen voor industriële infrarode ver warming. Hij vertelde, dat hij naar de Utrechtse jaarbeurs was gekomen om ver tegenwoordigers te zoeken voor zijn fabri kaat. Zijn fabriek, die aanvankelijk in Dres den. in de Russische zone was gevestigd, werd drie jaar geleden onteigend. Hij is hierna naar Berlijn vertrokken. Daar slaagde hij er in de Westelijke zone te be reiken. In Dortmund is ir Kuchanny toen een nieuwe fabriek begonnen'. De fabriek heeft thans weer een omzet bereikt van an derhalf millioen D.M. Overigens had men op het Vredenburg jór elf uur reeds bezoek ontvangen van Beigen. Duitsers, Noord-Amerikanen. Cu- ragaoérs. Indonesiërs. Fransen. Ieren en verder kooplieden uit Chili. Suriname, De nemarken, Polen. Noord-Afrika, Groot- Brittannië, Canada, Spanje, Oostenrijk, Zweden, Zuid-Afrik?, Uruguay. Italië, Noor- vegen, Luxemburg en de Canarische eilan- elftal of de jeugdige Gistermorgen heeft H.M. de Koningin de elf nieuwe ministers op het paleis Soest- dyk beëdigd. Van links naar rechts op de voorste rij: de excellenties Suurhof, Don ker, v. d. Kieft. Cals, Beyen en Luns, achterste rij: De Bruyn, Zijlstra, Kernkamp, Algera en Witte. deelnemers aan het bloemenspel, valt nog te bezien. De training werd bijgewoond door de heren A W. Verlegh, voorzitter van de Keuzecommissie, H. J. Mommers en Otto de Vries, beiden lid van deze commissie, C. F. van der Meulen, lid van de Technische Commissie, C. Kruyver, lid van het bonds- bestuur en dr J. Thpmee, de bondsarts. De laatste heeft assistentie gekregen van de heer Wijnekus, een student in de zoals men in Leiden zegt „botten en spieren De eerste interlandwedstrijd, die het Ne derlands elftal speelt, is op 21 September a s. in Kopenhagen tegen Denemarken. Er zal voor deze ontmoeting geen oefenwed strijd worden gespeeld, zo vertelde de heer Van der Meulen. Aan de centrale training welke gisteravond zoor de eerste maal in het nieuwe seizoen n het Olympisch Stadion werd ge houden namen deel: Kraak (Stormvogels). Landman (Sparta). Odenthal (Haarlem). Alberts (Vitesse). Boskamp (Ajax), Tebak (Eindhoven). Terlouw (Sparta). Hendrika (Vitesse). Biesbrouck (Haarlem). Wiertz (D.W.S.), Van der Hurk (Eindhoven). Clavan (A.D.O;), Van Roessel (Willem II). Van Me lis (Eindhoven), Lugthart (Be-Quick, Gr.). Van der Kuil (P.S.V.). Louer (NOAD), Ben- naars (DOSKO) en Van Ede (Sparta). Boskamp. Tebak. Van der Hurk. Lugthart en Van Ede z(jn nieuwe gezichten bij deze centrale training van de K.N.V.B. Schoonhoven Racewedstrijd in straten van Schoonhoven gistere anders o rustige Spoorstraat leek op een racebaan, zo dicht nsen opééngepakt, om toch maar niets van een spannende wedstrijd p dat moment aan de gang waren het maar gewone fietsen, waarop zeventig junioren en senioren hun Ronde van Schoonhoven re- Het tempo bij de junioren lag al hoog, maar bij de senioren werden er snelheden van 40 km bereikt. Zij reden de route, waarin drie bijna haakse bochten waren, twintig maal. Van de 28 deelnemers vielen er spoedig enkelen af en toen de laatste ronde inging, war ener nog maar 11 ren ners in het strijdperk. In de bochten deden zich verscheidene valpartijen, die niet van ernstige aard waren, voor. Als gevolg van een valpartij moest G. v. Bohemen. die steeds bij de eerste drie behoorde, bijvoor beeld een ander karretje pakken, waar- grote achterstand kreeg. Toch n zijn": junioren: 1. G. de Vaal 2758 min.; 2. P. Oosterling te Lexmond 29.58 min.; 3. J. Molenaar te Schoonhoven; 4. H. Hofman te Gouda. Senioren: 1. J. Sluitjes te Gouda 35.42.8 m.; 2. H. Stuurman te Gouda 35.43 min.; 3. C. Deerenberg te Schoonhoven; 4. E. Ouwe- neel te Gouda; 5. A. v. d. Grijn te Schoon hoven; 6. G. v Bohemen te Schoonhoven. Des avonds gaf „Tavenu" een populair concert in de muziektent op de Stenen- brui. Het «peelde bekende menmuziek en een ouderweUe potpourri. Er w«» volop afwisseling. Vervolg Stadsnieuws In vrijgekomen lokqlen van land- en tuinbouwschool De nieuw gestichte Chr. H.B.S. zal wor den gevestigd in de lokalen aan de Geu zenstraat, waarin de Chr. lagere landbouw school en de Chr. lagere tuinbouwschool waren gehuisvest en die zijn vrijgekomen nu de land- en de tuinbouwschool a. d. Goe janverwelledijk elk een nieuw gebouw heb ben gekregen. Er zijn aan de Geuzenstraat voor de Chr. H.B.S. twee lokalen en een directeurs- en een leraarskamer' beschikbaar. Daar de nieuwe school met het ..erste leerjaar be gint, komt één lokaal in gebruik. Het an dere wordt volgend jaar betrokken, als de school een tweede klasse krijgt. Voorlopig is de Chr. H.B.S voor twee jaar onderdak. Vandaag is het cursusjaar met een bijeen- i de acht en twintig leerlingen be- ig nemen de lessen een van de school zal niet Het Tsjechische blad Rude Pravo meldt uit Brno dat er reeds een acuut tekort aan aardappelen bestaat, hetgeen volgens de of ficiële berichten een gevolg is van de trage afleveringen door de boeren ondanks de overvloedige oogst. Het blad deelde tevens mede. dat de rantsoenering van aardappe len dit jaar op 8 September zal beginnen inplaats van op 24 September, zoals vorig jaar. Men heeft er voor gewaarschuwd geen dige vrije marktprijs I kronen per kilo. komst van officii In de ats van de heer P. Vink te dezer wiens benoeming het departe ment van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen wegens het aantal lesurei aan an dere scholen bezwaar had. is tot leraar in het Nederlands benoemd de heer N. 'Scheps te Den Haag. candidaat in de letteren aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, die ook leraar is aan de Chr. H.B.S. te Veenendaal Voorts is benoemd tot leraar in de plant en dierkunde drs H A Bakker te Rotter dam. leraar aan de Chr. H.B.S. aan het He- negouwerplein. aardappelen, die verkocht zullen worden te gen 1.90 kronen. In niet-officiële berichten uit Praag wordt echter gezegd, dat de oogst ongunstig beïnvloed is door de vorst in het voorjaar en de droogte in de zomer. Volgens berichten uit Hongarije is de oogst aldaar ver ten achter gebleven bij de verwachtingen. Het blad Szabad meldt Wii zouden veel betere oogsten hebben gehad indien er geen vorst was geweest in het voorjaar en geen droogte in de zomer Vol gens niet-officiële berichten bestaat er reeds in geheel Hongarije een tekort aan graan, daar de staat er op stond, dat de volledige quota werden ingeleverd ondanks de geringe opbrengst. In de dorpen is vrij wel geen bloem te verkrijgen. In Boedapest bestaat een tekort aan aardappelen, doch niet in de provincies. Lindeteves in conflicl met de Antillaanse regering De hoofddirectie van de firrha Lindeteves te Amsterdam is niet bereid, zich neer te leggen bij de te Willemstad gedane uit spraak krachtens welke haar vergunning in de Nederlandse Antillen wordt ingetrokken De hoofddirectie is namelijk van oordeel, dat de gevolgde procedure in striid geacht moet worden met elk rechtsbegrip De vergunning, die per 1 December 1952 wordt ingetrokken, was verleend in Novem ber 1950. De intrekking werd a'dus gemo tiveerd dat Lindeteves de beperkende be palingen die in de vergunning waren neer gelegd. zou hebben overschreden. Gewaardeerd artikel Achthonderd tomaten zijn dezer dagen ge stolen uit het Nederlandse paviljoen op de St Eriksma S.S.A., de Zweedse Jaarbeurs zo meldt Da gens Ny heter. Het pa viljoen was een paar uren onbewaakt, om dat alle Nederlanders op een cocktailparty bij hun gezant waren. Er zal geen aangifte bij de politie worden gedaan, aldus het blad. Officieren zagen niets Voor frèt Hoog Militair Gerechtshof heeft gistermbrgen terechtgestaan de dienstplich tige sergeant B. van A. uit Rotterdam, die door de krijgsraad te velde-Zuid was ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar en met verlaging tot de rang van ïoldaat eerste klas. Van A. had op 24 Maart 1952 te Maas tricht het door de commandant van een treinpatrouille gegeven bevel om door te lopen, niet opgevolgd. Bovendien had hij geen hand uitgestoken om onordelijkheden, beledigingen en bedreigingen, die door minderen aap het adres van die treinpolitie werden geuit, te doen beëindigen. In verband met dezelfde relietjea ver schenen de reserve eerste luitenant J. F. J. L. uit Geldrop. de reserve tweede luitenant W. K. uit Arnhem, de reserve eerste luite nant P. E. van M. uit 's-Gravcnhage. de reserve tweede luitenant II. II. B. uit Gro ningen en de reserve eerste luitenant H. H. G. uit Eindhoven. Allen waren door de krijgsraad te velde-Zuid vrijgesproken van de beschuldiging, dat /.ij bij bovengenoemde relletjes niet hadden ingegrepen, maar ge woon het station hadden verlaten. De 5 of ficieren verklaarden niets gehoord of ge zien te hebben van de wanordelijkheden, welke zich op het station hadden voorge daan. De president las een paar getuigenver klaringen voor, volgens welke de luitenants K. en L. te midden van de herrie waren gezien. Appellanten volhardden in hun ver klaring. De advocaat-fiscaal zei. er niet van overtuigd te zijn, dat de voorstelling, die de offieieren van het geval hadden ge geven. juist was. Het relletje, zo zei hij, was al begonnen toen de officieren nog in de onmiddellijke nabijheid waren. Zij moe ten ais getuigen der wanordelijkheden wor den beschouwd. Zij verdienen dan ook straf voor het feit. dat zij zich uit de voeten heb ben gemaakt. Hij vroeg ieder van hen te veroordelen tot een week gevangenisstraf en hen in arrest te nemen bij deze uit spraak Het Hof zal op een nader te bepalen tijd stip uitspraak doen. De T o 11 a n. het 54 ion metende Noorse schip, dat met een aantal leden van de Brit- Groenland-expeditie op 8 Juli uit Londen vertrokken is. heeft een lek opgelopen, zo wordt van het vaartuig gemeld. De pompen kunnen het binnendringende water meester blijven Het schip is thans uit het iisgebied. Het heeft verder geseind, dat vier man met uitrustingen en voorraden voor vier maan den op Kaap Rink aan land zijn gezet. Het vaartuig kon Walrus Point niet berei ken door het ijs. De positie van het schip werd opgegeven als 67.05 N en 76 W. KANAAL OM BERLIJN HEEN BLIJKT ONDEUGDELIJK In de twee maanden sinds het veertig kilometer lange kanaal om West-Berlijn heen door de Oostduitse autoriteiten werd geopend hebben Oostduitse schippers her haaldelijk aan functionarissen van het Westberlijnse stadsbestuur gemeld, dat stukken oever van het kanaal zijn inge stort. Volgens Neue Zeitung, het in de Duitse taal verschijnende blad van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, is deze kanaalaanleg een misluk king gebleken Kortgeleden is de oever weer over een afstand van ruim negentig meter ingestort, waardoor de nabijgelegen velden werden overstroomd, aldus dit blad. SPAANSE OFFICIER IN FRANKRIJK AANGEHOUDEN Een officier van het Spaanse leger, die naar het heet met zeventien millioen pesetas van het leger naar Frankrijk vluchtte, is opgespoord, aldus welingelichte kringen te Madrid, en zal waarschijnlijk door Frankrijk uitgeleverd worden. De diefstal werd Mfcds omstreeks 20 Augustus gepleegd, maar" eerst vier dagen geleden ontdekt. Naar verluidt zijn er ook enkele btirgers bij betrokken. Er wordt weer gespaard. Ook voor de Rijkspostspaarbank ik de maand Augustus gunstig verlopen Inleg en terugbetaling tij dens deze vacantiemaand bellepen resp. ruim 32 millioen en f 27 millioen. zodat het spaartegoed per einde Augustus met ruim 9 millioen Is vermeerderd. - Plannen voor een Duitse lijndienst op In donesië. Volgens de Hamburger Hafen Nach- richten heeft de rederij Max Faulbaux ln Flensburg het plan een geregelde dienst van Hambui g en Bremen op Indonesische havens In te stellen. Voorlopig wil de ïfderl) met ge huurde schepen maandelijks een afvaart ver- WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1952 EERSTE BLAD - PAGINA (Van onze Romeinse correspondent). DAT IS DE REVOLVER, die de „signorino" droeg toen hij gevallen is en daarboven hangt zijn degen, zei de oude huisknecht, die ons te Pienza het paleis der Piccolomini liet zien. En wij dachten terug aan de jaren, toen wij de „signorino" bijna dagelijks ontmoetten, de enthousiaste, ver fijnde jonge edelman, nog geen twintig jaar oud, die in zijn grote villa even buiten Rome een experimenteel theater had laten bouwen, zich om ringde met toneelschrijvers en acteurs en evenals zijn oudere vriend Luchino graaf Visconti di Modrone regisseur wilde worden. Helaas, de droom van Nicola Piccolomini werd niet verwezenlijkt. Wij zagen hem voor het laatst in April 1940 aan een diner bij de toenmalige Nederlandse gezant, die het grootste deel van de villa van hem had gehuurd. Een beetje branie-achtig vertelde hij over zijn aanstaand vertrek naar Palermo, waar hij zou worden opgeleid tot officier-vlieger en zijn geest drift klonk onecht, want een martiale figuur was deze dromerige aestheet zeker niet. Heel kort daarop kwam het bericht, dat Nicola, de stamhouder der Piccolomini, in de buurt van Napels met zijn vliegtuig was neerge stort. Een der grootste geslachten van Italië kwam met hem tot een eind,e daar zijrt vader en moeder, bejaarde mensen, slechts leven in de herinne ring aan hun geliefde zoon. Van de vele paleizen, die de familie nog steeds bezit, was geen hem liever dan dat te Pienza. gebouwd door de grote voor vader wiens droom nu eens wél in vervul ling ging. Pienza is als stadje een unicum in de wereld, het is een versteende renaissance- droom, ontstaan door het machtwoord van een paus en na dienst dood ingesluimerd, maar zonder te vervallen. Pienza is geen „dood stadje", er is gewoon in vijf eeuwen niets meer gebeurd, niets meer veranderd. Oorspronkelijk heette h^ plaatsje Cor- Signano en was een gehucht, plgendom van de Sienese familie der Piccolomini, welk geslachl in ons land misschien het meest bekend is door de rol. die twee Piccolomini spelen in Schillers tragedie Wallenstein. Naar het heet stammen <fe Piccolomini af van de Etrurische koning Porsenna, die in de zesde eeuw vóór Christus Rome bezette, maar het bestaan van Porsenna is verre van zeker. Te Corsignano. waarheen zijn vader was uitgeweken, werd in 1405 Enea Silvio Piccolomini geboren, die laler te Siena studeerde en zich ontwikkelde tot een der meest befaamde humanisten Hij schreef verzen in het Latijn en in het Italiaans en publiceerde ook enkele verhalen, die wij nu romans zouden noemen, o.a. in 1443 d* verre van kuise „Geschiedenis van twee minnaars". ïn het gevolg van de bisschop van Fermo nam hij 'deel aan hel kerkconcilie van Basel (1432'42). een concilie dat in een heftig eonfliet verwikkeld werd met de paus. Enea Silvio nam aan deze woorden strijd Ijverig deel. publiceerde in 1439. als secretaris van de tegenpaus Felix Vijf. een heftig schotschrift tegen Paus Fugenius Vier. Maar in 1442 werd hij afgevaardigd naar de rijksdag te Frankfort, waar de Roomse konihg Frederik I)rie hem de lau werkrans der dichters op het hoofd drukte en tot secretaris der rijkskanselerij be noemde. Langzaam begint hij dan over te hellen tot de neutraliteitspolitiek van Fre- 4«t\k Drie tussen paus en concilie en in 1H5, door de Roomse koning als amhassa- dear naar Rome gezonden, vraagt h(j de paas vergiffenis voor zijn vroegere oppo sitie. Hij blijf} een groot Latinist en een min naar der kunsten, doch zijn pen wordt nu minder frivool en een jaar laier ont vangt hij de pries terwijding die hij voordien steeds had geweigerd, daar hij geen kuisheidsgelofte wilde afleggen. Wel dra wordt hij bis schop van Siena. voert voorts de on derhandelingen voor het huwelijk van Frederik Drie met1 Eleonora van Portu gal en geletdt ten Slotte de Roomse koning naar Rome om door de paus tot keizer te worden ge kroond (1452). Bij die Gct'el unn scheidene kardinalen te bewegen te Corsig nano, dat nu Pienza werd genoemd, even eens paleizen te laten bouwen: Borgia, de latere paus Alexander Zes. Ammannati en anderen. De architect Porrina bouwde voorts nog twaalf grote paleizen voor min der voorname lieden. Pius Twee schonk steeds meer kostbaar heden aan de kathedraal, vulde het paleis Piccolomini met schilderijen. Zijn droom was van Pienza de ideale stad der renais sance te maken, een stad van de geest, ge wijd aan de muzen en de schoonheid. Na zijn dood hield de bouwwoede op. daar er in het geheel geen reden was, waarom nu juist op die plaats, zo hoog in de bergen en vrij dicht bij Siena een stad zou moeten ontstaan. Klokken en orgel BOCHUM. Augustus ..BOCHUMER Y'EREIN". vroeger een van Duitslands grootste wupenfabrieken. zal vier, bU elkaar behorende, klokken schenken aan de nieuwe „Wereldvrede Kerk" te Hirosjima. de Japanse stad. waarop de eerste Amerikaanse bom werd geworpen. De Boehumer Verein volgt hiermede het voorbeeld, dat verscheidene Westduitae steden, die ernstig van bomaanvallen hebben geleden, reeds hebben gegeven door geld bedragen te schenken aan de swaarbeproef de Japanse stad. De nieuwe klokken zullen weerklinken in het Vredesjaar 1953. ter gelegenheid van „„.„„de d„. d„ob j. gelegenheid spreekt hij in tegenwoordig heid van paus en keizer een gloedvolle rede uit. waarin hij het voeren van de strijd tegen de ongelovigen als hoogste doei der j Christelijke overheid prijst en de kruistocht predikt tegen de Turken, die Constantinopel belagen F.en jaar later wordt hij kardinaal en in 1458 kiest het conclave hem tot paus. Met een pedante toespeling op de ..vrome Aeneas" van Vlrgilius neemt hij de naam aan van Pius Twee (Pius-vroom) Die naam van Pius, die in onz.e tijd zovele pausen hebben gedragen, was toen heel ongewoon. De eerste Pius. „voorganger" van onze Enea. was reeds dertienhonderd jaar vroe ger gestorven. Als paus bleef hij steeds ijveren voor de kruistocht en hij stierf in 1464 te Anconë, waar hij reeds ernstig ziek heen was ge reisd om zich in te schepen als „aanvoer der der Christenheid tegen de Turken" en waar hij de laatste diepe teleurstelling moest ondervinden: de schepen en man schappen. die de vorsten van Europa hem hadden toegezegd, kwamen niet opdagen EEN eigenaardige trek. van deze grote rennaissance-vorst is zijn liefde voor het gehucht, waar hij louter door een toe val het levenslicht had aanschouwd Nau welijks tot paus. gekozen, ontbood hij één der beste architecten van Florence. Ber nardo Rossellino en gaf hem opdracht epn volkomen moderne stad te bouwen De paus. die in zijn politiek nog veel middel eeuwse trekken vertoont (hij was de laatste die ooit aan kruistochten dacht) had als humanist en kunstminnaar een open oog voor de nieuwe tijden. Zo ontstond daar. vijfhonderd meter boven de zeespiegel op de top van een heuvel, een der meest har monieuze stadjes van Europa. Voor zijn neef bouwde de paus het grootse paleis Piccolomini, dat uitwendig en inwendig met zijn bijna honderd zalen niet onder doet voor de meest vermaarde palelzen van Florence. Het oude dorpskerkie werd een fraaie kathedraal, waarvan elk onderdeel onder 's pausen persoonlijk toezicht werd ver zorgd. De altaren, de schilderijen, de koor banken het zijn stuk voor stuk meester werken. Een bisschoppelijk paleis en een stadhuis sluiten het plein, waar dom en familiepaleis gelegen zijn. op de meest ge lukkige wijze af. De paus wist voorts ver- stierf niet. Door de eeuwen heen heeft het steeds ongeveer hetzelfde aantal inwoners gehad, ruim duizend. En het ligt daar met zijn fraaie palelzen en kerken, paleizen waar het paleis op de Dam klein b(j is, als een versteende droom. In het museum vindt men kunstwerken van de eerste rang, o.a. een rijke verzameling Vlaamse wand tapijten en een zijden priestergewaad uit de elfde eeuw. in Engeland geborduurd met 59 voorstellingen uit de H. Schrift. Pienza op zijn bergtop is alleen per auto bus of auto te bereiken en wordt dus weinig bezocht. Toch leeft nergens de renaissance- sfeer zuiverder dan in dat stadje, waar alles herinnert aan een grote paus en waar wij tevens herinneringen vonden aan zijn laatste niet minder kunstlievende nazaat. Midden October heid van Duitse en Japanse autoriteiten op het terrein van de Boehumer Verein proef- luiden. De klokken zullen worden voorzien van inschriften in Japans en Latijn. De grootste zal gewijd zijn aan de H. Maagd Maria en het inschrift dragen ..Staal, grondstof voor oorlog, roep de volken op ten Vrede De tweede klok zal de naam dragen v?n St Francis Xavter. de Jezuïeten zendeling die de eerste Christelijke missie tn Japan sticht te. de derde, die van een 16e eeuwse Duitse Jezuieten-priester. Petrus Camstus en de vierde za) zijn voorzien van de naam van de eerste Japanse martelaar. Paulus Niki. De stad Keuiep heeft inmiddels besloten het bedrag van 10.000 Mark. dat zij had uitgetrokken ten behoeve van een ..vredes '- orgel voor Hirosjima te verhogen tot 37 000 Mark. Bedoeld orgel zal in Bonn worden gebouwd en binnen zes maanden gereed zijn. De Poolse trawler Brozd is Dinsdagavond ter hoogte van F.gmond op het strand ge lopen. Nadat het srhin met noodsignalen op de hoorn en met lichtpijlen dringend om hulp had verzocht, voer de reddingboot President Steyn. met schipper W. ten Brnggencate Ier assistentie uit. Duizenden belangstellenden sloegen on het strand de reddinespcinien van de President 8teyn. die met schijnwerpers aan het werk was, gade. Het schip lag midden in de branding voor de kust. Het schip maakte reeds water, toen de reddingboot de eerste elf man aan boord nam en een veilig onderkomen bezorgde in een café aan de boulevard. Dit deelde de kapitein van de President Stevn mee. De bemanning bleef nabij de reddingboot op het strand om bij het eerste teken de aan boord gebleven vier man aan wal te halen. Het schip, dat afkomstig is van Gdynia in Polen, was reedden dagen onderweg en had gevist nabij dp)jpo«eersbank De boot. die volgens de laatste berichten een visser uit Scheveningen aan boord hepft, was voor reparatie op weg naar IJmuiden. Men schijnt zich echter in de koers te hebben vergist. De situatie blijkt vrij kritiek te zijn. Er staat een sterke stroming naar de wal toe, waardoor de vissersboot van de eerste bank is afgedreven en zich thans tussen de eerste en tweede bank bevindt. De boot kon geen anker geven, zodat de verbinding met de IJmuidense sleepboot Nestor vah het Bu reau Wtjsmuller. die met de IJmuidense reddingboot Neeltje Jacoba ook te hulp was gekomen, langszij het gestrande schip ligt, moeilijk tot stand kon komen. De heeft een mankement aan de winch Aan boord bevinden zich thans nog de Scheve- de kathedraal en zijgevel i het Paleis Piccolomini. San A'rancisco. Augustus JJET INDUSTRIECOMPLEX alhier iodanig zjjïi de wijken rondom de Golf van San Francisco op te vatten be woond door drie millioen mensen, zal wor den gebruikt als proefterrein om althans theoretisch uit te maken hoe het normale leven van een gemeenschap het best weer op gang kan worden gebracht na een cata- strophale gebeurtenis. Op 8 September a.s. zullen geleerden, deskundigen op alle moge lijke gebieden: houwen, geldwezen, pro ductie deze bijzondere „operatie" in zetten. Dan zullen ze. onder oppertoezicht yan het Stanford Research Institute, het Sten- ford instituut voor Onderzoekingen, een aanvang maken om na le gaan hoe indus trieën en openbare diensten na een aanval met atoombommen het best weer op de been kunnen worden geholpen De geleerden zullen zich hierbij niet bezighouden met de burgerlijke verdediging, eerste hulp aan ge wonden en het blussen van branden De conclusies, waartoe ze komen, zullen in December worden ingediend bij de Na tional Security Resources Board, het Bureau voor het beramen van Middelen ter Be- scherming van de Nationale Veiligheid en ;ze zullen de basjs vormen voor plannen, welke ten behoeve van andere grote steden zullen worden opgesteld. Reeds nu heeft het Stanford Research Institute uitgemaakt, dat het gevaar voor een aanval met atoi bommen op San Francisco, een van Rrootste 'strategische havens in de Pacific, met zich brengt, dat de ontwikkeling van dit gebied in andere banen behoort te wor den geleid. Het Instituut werd belast met de taak ten behoeve van geheel Noord- Amerika normen aan te geven voor sprei ding van Industrie en bevolking over andere gemeenten. Reeds heeft het Instituut vastgesteld, dat binnen een radlus van 16 km van San Francisco uit geen nieuwe fabrieken van producten, nodig voor de defensie, mogen worden gebouwd, hetgeen er op neerkomt, dat alle bouwwerken ten behoeve van de industrie binnen de geo grafische grenzen van San Francisco moe ten blijven. U zal worden onderzocht hoe bestaande ondernemingen en diensten weer op gang kunnen worden gebracht nadat een ningse visser, de Poolse schipper, de machi nist en de stuurman. Vanochtend om halfzeven was de situatie zo. dsl de trawler met -ware slagzij over stuurboocd op dg eerste bank lag sleepbootlheeft geen contact meer en de reddingboot is teruggehaald De vier be manningsleden, die op de trawler achter bleven, zijn nog steeds aan boord Voor hen bestaat echter geen gevaar, want zij kun nen in geval van nood de kleine afstand, die hen van het land scheldt, gemakkelijk zwemmend afleggen. De Brozd ligt thans recht voor Egmond. grijko. wij nestam i: een **t i de stabi Over het algemeen, zo wordt in een raD- >rt van de O.E.E.S. geconstateerd, ziln dert enige maanden geen be'.anffriike.^wij- zigincen in de economisch' Europa ingetreden. F.r tekent zJch een verbetering af op het gebied van liteit der prijz.en. het herstel van de han delsbalans van Europa en van het verstoor de evenwicht in de Euronese Betallngs Unie. Wat de wijzigingen betreft vrn de kosten van levensonderhoud «of de kle'nhande!*- priizen is er in meer dan de he'.ft van de landen een einde gekomen arn de stijging der prijzen, of valt er zelfs een lichte nei ging tot daling der prijzen waar te nemen. |Jit een brie brief van een li lammer, dat er op de holen niet meer liefde voor de natuur wordt biinebracht Dit zou vele jongeren weerhouden van strooptochten door duin en bos De aanleiding tot deze ontboeze ming was een uitgehaald uilennest ergens ln de duinen van Noordwijk aan Zee. Ziezo, daar zitten we meteen weer midden in het probleem, waarmee we feitelijk ieder vooriaar en iedere zomer te maken hebben. Een probleem, dat al zo oud is als neen. niet zo oud als de mensheid, want voor onze voorouders was de dierenbescherming vast en zeker geen probleem IJ kent waarschijnlijk wel het over bekende. ik mag wel zeggen beroemde boek van Hildebrand. de Camera Obscura Lang geleden, dat u het las? Ja. zo was het met mij ook het geval Maar onlangs vond ik het thuis liggen op de tafel, waaraan ik na mijn werk even was neergestreken. Meer uit oude herinnering dan omdat ik niets te Ruimtevaart-federatie De Nederlandse vereniging, die z.ich bezighoudt met onderzoek naar de mogelijk heden van ruimtevaart, is evenals de over eenkomstige Deense en Noorse verenigng opgenomen in de Internationale Astronau- tische Federatie (I A.F.). Dit besluit werd op het astronautische congres te Stuttgart ge nomen Ook de Amerikaanse vereniging Chicago Rocket Soc'ety werd in de I.A.F. opgenomen Thans zijn zestien verenigingen lid van de internationale organisatie. minee Nicolaas %ets. toch zeker n et de eerste de beste, «ten verheerlijking uit zijn pen liet vloeiep. cfn lofzang op een van de verfoeiliikstc liefhebberijen, waarmee een kind zich kan bezighouden. ier misschien een verklaring voor „v. hardnekkigheid, waarmee dit natio nale kwaad blijft doorzieken? Is het die onverschilligheid en die ongevoeligheid van de volwassenen van vorige generaties, die tot in onze dagen bij nog zoveel mensen voortleeft U denkt, dat ik mij vergis en dat ik moot schrijven: die bij zovele kinderen nog vooYtleeft Nee. ik schrijf ..mensen" en ik bedoel ook werkelijk volwassenen, want ik ben er van overtuigd, dat wij steeds weer de volwassenen mogen aanrekenen, wat de kinderen verkeerd d^en wat betreft het ver nielen van vof-'lnesten. Sinds de Camera Obscura werd geschre ven. is dc mensheid alweer een eeuw ver doen had. ging ik er weer eens in bladeren der gekomen op haar moeizame weg naar U7„n de beschaving. Wat is een eeuw n\{ nog -en. wanneer het gaat om het overwinnen van uitgestrooid zijn. Dan lezen van ..die zalige tijd. als de joi kiel over de schouders gliidt" en nog veel meer. Maar verzuimt u dan niet tp lezen, wat er. volgens Hildebrand oftewel Nico laas Beets, al zo uit een jonaensbroekzek te voorschtin komt en waarmee een echte Hollandse jongen zich moest bezighouden. Een hele waslijst, maar een van zijn Hol landse bezigheden behoort te zijn in bomen klimmen en nesten uithalen, om van de eieren een snoer te maken Zo stond dan ons voorgeslacht tegenover de natuur In een tijd. dat iemand als do- of meer atoombomnwn schade hebben aan gericht. Volgens het Instituut kan dr slechts geschieden, wanneer tevoren desbe treffende plannen zijn vastgelegd. In geval van een oorlog is voor de Verenigde Staten van het grootste belang de soepelheid van gens moet men zijn productie-apparaat, voegde het Insti tuut er bij zijn verklaring aan toe. Ondanks moeilijkheden, waarmede men tijdens Van onze medewerker). Idige Grenze. een heel mooie maar zeer trage I Japanse film over een dame, die in de VENETIë 28 Augustus, zeventiende eeuw heel erg aan lager wal I geweest moet zijn. een Philippijnse film .nder filmsterren, meer film", consta- over de geweldenaar Djenghis Khan. een teerde een der journalisten OD het eenvoudige eerlijke Noorse film en een internationaal filmfestival te Venetié, dat Britse verfilming van Oseav Wilde» toned- mi etinds t-cn week even rustig voortkabbelt stuk The Importance of being Earnest (De als de golfjes van de blauwe lagune. Het ernst van Ernst), die oBder regie van jaarlijks internationaal filmfestival, dat een Anthony Asquith verfilmd toneel !s geble- onderdeel vormt van de befaamde Biennale ven. Zojuist werd een ondanks de tamelijk di Venezia, verschilt inderdaad van de melodramatische inhoud treffende en b. zon filmfeesten in andere landen. Niet alleen der boeiende Amerikaanse film van William «Adtrtr hoi Warniftpr van de stad (het eigen-1 Wyler vertoond: ..Carrie", met een grote rol lijke festival wordt trouwens op het Vene-1 van Lawrence Olivier met Jennifer Jones tiaanse Lido gehouden, het badplaats-eiland i in de titelrol en Miriam Hopkins in een tegenover de stad), maar ook door organi-1 bijrol, satie en sfeer. Er zijn weinig of geen recepties, cocktail- parties. lunches, soupers e.d er zijn wel veel regisseurs, maar betrekkelijk Natuurlijk was het interessant films te zfen van landen als .lanan en de Philiopü- nen. films die men normaliter in West Euro- niet te zien krijgt- Even interressant was •-»het. de regisseur en de titelrolspeler van ..sterren", die bovendien ailen slechts eenof Djenghis Khan", die in persoon aanwezig twee dagen blijven._Het ..meer film ^overi^ waren gade te glaan op deze gala-avond in smoking i niet naar de kwantiteit in l „niullon mel ae alle en na de tweede wereldoorlog te kampen heeft gehad, heeft die periode toch geleerd, dat grote wijzigingen gemakkelijk worden ingevoerd, wanneer de behoefte daaraan z.ich eenmaal doet gevoelen. De nodige aan passing geschiedt evenwel niet automatisch en na een aanval is er ook geen tijd voor het maken van plannen en organiseren van nieuwigheden. Men moet tevoren als het ware klaar staan. De onderzoekers van het Instituut gaan bij de uitvoering van hun opdracht er van uit. dat een atoombom op San Francisco geworpen. 50.000 a 200.000 slachtoffers maakt. De schade en vernietiging van ge bouwen zal worden geschat op grond van de uitwerking, welke de atoombom op Bikini heeft gehad. Men neemt aan dat verscheidene stadswijken tegelijk zullen worden getroffen. De enquêteurs zullen nu trachten vast te stellen hoe groot de aan gerichte schade precies zal zijn. welke een atoombom zal aanrichten. We dienen te weten hoe efg we getroffen zijn om snel en verstandig een plan op te kunnen stellen om het leven van de stad weer op dreef te helpen," verklaarde een vertegenwoordiger van het Instituut. Is dit eenmaal gedaan dan zullen de volgende vraagstukken onder het oog moeten worden gezien: le. Aanvoer van de nodige arbeids krachten; 2e. Zorg voor vergoeding van inkomsten derving en voor de uitkering van verzeke ringen 3e. Herstel van het bank- en credietwezen; 4e. Aanvoer van grondstoffen en voorra den voor de handel; 5e Onderdak ten behoeve van dakloze overlevenden en het herstel van openbare diensten, 6e. Verschaffing van gezondheids- en medische diensten; 7e. Vaststelling van methoden voor het op lossen van juridische vraagstukken. het gewone festivalprogramma °Pyatten dure avondfoiletterii beladen met juwelen, want dat programma iaat tijdI voor andereZjJ droegen g^,én jas1e maar hadden eèn geneugten dan die der cinematografie. door3.ichtjg nylonhemd aangetrokken op de Het festival te Venetië verschilt in nog manier van een sporthemd, waarbij bretels een ander opzicht van de filmfeesten teen ondergoed duidelijk zichtbaar bleven. Zij Cannes. Knokke. Berlijn. Locamo enz vonden dat blijkbaar heel chique. Misschien namelijk wat het publiék betreft waarbij introduceren zij een nieuwe avondmode. die we dan de mensen van het vak. de produ-1 met de grote hitte, welke hier heerst, uiterst oers. de regisseurs, de critici, die overal weihom zou zijn. dezelfde zijn, even bulten beschouwing laten. Te Berlijn komt de „dooMnee-Ber- Qm het officiële Jestiv^l heen. met Twee *>on de hoofdfiguren in de Philip- pijnxt film „Djenghis Khan". die op de Biennate te Venetië is vertoond. lijner". om het eens met een afg maar begrijpelijk woord te zeggen; te Can nes. te Knokke komt de gewone badgast, te Locarno de gewone vaeantieganger. zowel als de plaatseliike bevolking, te Venetië echter komt uitsluitend de ..upper ten", of als men wil de „upper two thou sand" van Italië. De entreeprijzen zijn er hoog. avondtoilet is verplicht, carabinieri en andere agenten in staatsie-uniformen vor- dft twintiger en dertiger jaren, speciaal die ln de zaal erewachten, filmjournaal radio en televisie (dagèlijks vei digd!) beschouwen de voorstellii als society-aangelegenheden. rFoch is het Venetiaans festival artistiek A van grote betekenis; het is een van de wee jaarlijkse internationale filmfeesten, waaraan een wedstrijd is verbonden - voor de andere festivals hebben de filmproducen ten de wedstrijden afgeschaft en waaraan de internationale filmwereld grote waarde hecht. Vooral de Amerikanen reserveren elk jaar hun beste films voor Venetle. Elders is hun inzending dikwijls middelmatig, naar Venetië sturen ze hun beste Dims van hun belangrijkste regisseurs Ook Frankrijk, dat te Cannes gehandicapt pleegt te zijn dw zijn eigen festivalreglement, stuurt meestal grote films naar Italië - dit land immers vormt een belangrijk afzetgebied voor de Franse film. Tot nu toe zagen we een charmante film var. Italië; Blasatti's Altri Tempi (Andere Tilden), geheel uit schetsen bestaande, waarvan «ommlje uitstekend bleken. voorB de bij ons reeds bekende Duitse film Stln- Er is nog meer activiteit om het festival heen. Er zijn kleinere festivals geweest, o.a. van de documentaire film, de weten schappelijke film en de film voor kinderen. Bij de documentaires won Nederland een tweede prijs met De Zwarte Stroom, van Cefima: bij de wetenschappelijke films zelfs een eerste met een medische film. Andere Nederlandse films. Maskerage bij voorbeeld van Max de Haas, vonden wel waardering maar werden niet bekroond. We mogen ook niet te veel eisen - onze documentaires k! om dit festival heenjkunnen internationaal op erkenning bogen, vrij veel te zien. dat^ de by pubiiek en cineasten, waarvan de hier verworven prijzen toch weer getuigen, maar- we kunnen niet Alle bekroningen voor on» alleen verwachten! Ondertussen zoekt ieder naar een stok de hond te slaan. Men verwijt bijvoor beeld het onderwijs, dat het niet meer eer bied kweekt voor de s«tuur. Want. zegt men. het is vooral de lagere-schooljeugd die op de vrije middagen de parken intrekt n de randen van de stad afstroopt. Is dit zo Maar ik ken ook onderwijzers, die in hun vrije tijd en ook op Zondagen met groepjes kinderen de natuur intrek- Een ander klaagt over het ULO en hel Middelbare en Gymnasiale onderwijs waar men op het gebied van de levende natuur dc opgroeiende jeugd stenen voor brood geeft n.l. te wefhig leven en te veel botten, botjes, bladstanden en meeldraden. Is dat zo En die scholen dan. waar men met een juist begrip voor wat speciaal de oudere jeugd vraagt, de jonge mens iets tracht bij te brengen van de wonderbaar lijke samenhang tussen de vele verschijnse len in de natuur en van de boeiende pro blemen. die zifh aan de zoekende mens openbaren Generaliseren is een gevaarlijk iets. Ik ben er van overtuigd, dat onder de oudere studerende ieugd geen nestvernie lers behoeven te worden gezocht De boereniongens dan zegt nummer drie Zie ze schuimen langs de heggen en over de weilanden Geen kleine kinderen, maar jongens tot 17. 18 laar Niets laten ze on gemoeid. de zeldzaamste vogelnesten halen ze uit. En tochwaren het boerenzoons. dl« week in. week uil. met de grootste toewij ding mijn aquariums verzorgden en die met grote zorgvuldigheid de broedende vogels op hun erf in 't oog hielden. Bij deze jon gens waren de broedsels in de beste han-- den Vergeet anders de hengelaars niet I schreef me iemand, die enige mannen had gadegeslagen, toen ze de bosjes^en struiken langs het viswater maar eens gingen afzoe ken. omdat de visie? niet wilden bijten. Tja .zo heb ik indertijd eens een hee jonge torenvalk in handen gekregen, de enig overblijvende van een leeggehaald valkennest. Tia vissers''t is echt waar Maar een algemene regel hieruit destll- _ren te-n ongunste van de Nederlandse hengelaars Ik denk er niet aan 1 Ik ken warempel wel andere vissers ook 1 Goed zegt de laatste aanklager. ..wat zegt u dan van de Nederlandse Heide Maat schappij. die uitgerekend in de zomertijd, terwijl alle vogels broeden of iongen heb ben te verzorgen. groeide landwegen ega liseert. greppels uitdiept bermen kaal- scheert en struiken omhakt, roetsj 1 naar beneden met nesten en al s avonds de hoofdfilms en 's middags j een serie voorstellingen van oude Italiaanse films, die riiet tot het beste behoren wat het internationale filmverleden heeft opge leverd de Italiaanse film wend pas na de oorlog belangrijk! - om dit festival dus is er nog vt.. moeite waard blijkt. Op een middag heeft men avant-gardistischje films vertoond uit van de beroemde Duits-Amerikaanse expe rimentele cineast Hans Richter. Richter was zelf aanwezig en hield een toespraak, waar in hij de experimentele film vergeleek met een gedicht: zij eist. anders dan een gewone speelfilm of een gewone roman, méér van de toeschouwer dan passief ondergaan, zij eist meeleven, moeite doen om te begrijpen. Als schilder meent Richter, dat de film een verlenging biedt van de mogelijkheden der moderne schilderkunst, die evenmin connectie heeft, althans behoeft te Rebben, met een „story". Samen met de sii.ds lang overleden Eggellng heeft hU gezocht naar die mogelijkheden, waarvan zijn hier ver toonde films getuigenis aflegden. Sindsdien vertoont men elke middag surrealistische films, waarvan een deel wèl en een ander deel niet geslaagd mag heten. Van sommige surrealistische cineasten zou men wensen, dat ze eerst eens doodgewoon het vék zou den leren, een andere maal echter wordt men getroffen door de originaliteit van een visie of door een werkelijk baanbrekende activiteit, zoals bij voorbeeld bij de Brit Len Lye en bij de Fransman Jean Mitry tot uiting komt. Tk schreef al: het programma is niet al te zeer bezet en er blijft dus tijd over voor andere geneugten, die het Lido di Venezia in zo ruime mate biedt: zwemmen, zonnen of... spelen in het Casino, vlak naast het prachtige Palazzo del Cinema. De festival- gasten hebben voor het Casino een door lopende invitatie gekregen. Dat is een beetje gevaarlijk; je kunt er snel een kapitaal "erliezen, want je kunt inzetten tot 24.000 gulden tegelijk Vooral bij baccarat ziet men stapels fiches, die soms grote sommen vertegenwoordigen, van eigenaar wisselen. Hoe gevaarlijk zo'n speelzaal naast een festivalzaal is weten de gedelegeerden van een der Zuidamerlkaanse landen. Enkele jaren geleden, tijdens een festival te Knokke. verspeelden ze op één avond hun gehele budget, zodat een door hen aan te bieden receptie UUngs moest worden afgelast en ze de eerste boot terug naar hun vaderland moesten nemen. Van zulke ongelukken heb ik te Venetië echter nog niet gehoord waarschijnlijk is ieder gewaarschuwd sinds i dat Zuidamerlkaanse avontuur! Daar zit ik, lezers Want inderdaad, ik heb het resultaat van zo'n werkobject ergens gezien. Ik heb in armoede een nest met eieren mee genomen. dat op de grond was gevallen en verloren gegaan. Goed. het was een onge luk. en als ie wallekanten moet schoonma ken midden in het broedseizoen. dan kun je met je schep niet om elk nestje heen- werken. Maar ik heb een grasmusnestje gezien, dat nu ongeveer voor het grijpen ligt in de struik, waar rondom alles Is weggeslagen. Wat erger is. ik weet. dat onder de man nen. die in werkverschaffing huln arbeid vèrriehten er verscheidenen zijn, die niet het minste begrip hebben van en geen greintje gevoel voor dc natuur waar ze midden in staan Zij kunnen toch maar naar goeddunken handelen met wat z.e aan dieren en planten vinden Waar is het win terkoningnest gebleven, dat voer twaalven nog volkomen in tact was maar dat 3 uren later spoorloos was verdwenen? Hier ben tl» toch weer aangeland bij mtjn uitgangspunt- Nicolaas Beets verheerlijkte als volwassene het eierverzamelen en 100 laar later ik geef nog een voorbeeld trekt een volwassene gedachteloos midden in de zomer alle klimop van zijn muren met alle gevolgen van dien voor de nestelende vogels Twee gevallen, die niets met elkaar te maken hebben In wezen toch wel en in allen gevalle voor de dieren even fu nest. S. VAN DER ZEB.

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 3