Nieuw! de half zware shag! u J fflHAAR EIGEN DOMEIN Odysseus7 reizen Bij de voordeur van het Witte Huis Vrouwenhals heeft de aandacht van Franse ut. m. ,s mode-ontwerpers Iemand, die werkt, terwijl een ander rust half zware shag! Dokter Hamburger „Werken houdt je op de been" Brillendraagsters kunnen er best aardig uitzien Het NEGERJONGETJE dat verdwaalde 30 ct Voorbereidingen voor de bouw van negentig huizen W&*t%S>5S; „Bess" wil er uit! Wie zal er binnengaan De taal der BLOEMEN VOORDEEL putten uit NADEEL en twee aapjes, die visten Drie kleine kleutertjes.... Heeft hij gelijk? daar komt de kogel Mensen in hun werk (89) Voor dansleraar begint drukke tijd Uit vroeger tijden AT cy AAR. ANNEER Goudse spetters Herenmode Voor de liefhebbers van een Een speciale melange van de beste lichte en pittige tabakken! Veertig jaar plattelandsdokter Boskoops Bloed in de aderen „Zo iets zie je in Gouda heus niet" Raad van Schoonhoven Stationsplein krijgt moderne verlichting ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1952 Verscholen beroemdheid Achter de beginletter* van deze voorwerpen verschuilt zich een be roemd man. Wie? De presidentsvrouw speelt een belangrijke rol "1TROUWEN zijn een machtsfactor in de politiek vooral achter de schermen. Dit hebben vooral de Franse vrouwen alle eeuwen door bewezen en dit hebben we in Het verleden ook wel eens horen noemen als reden, dat de Franse vrouw in het al gemeen veel lauwer stond tegenover de emancipatiebewegmg dan haar noordelijker zusters. Ten slotte heeft. zij. hoewel veel later dan wij. het kiesrecht toch ook ge kregen. Vrouwen zijn een machtige factor 4n de politiek! President Truman is eveneens tot dit inzicht gekomen. Herhaaldelijk moet hij hebben verklaard, dat hij nimmer de zege bij de stembus had behaald wanneer mevrouw India Edward, eertijds vice-pre- sidente van het Democratisch Comité en presidente van de Bond van Democratische vrouwen, niet zo sterk voor hem had ge ijverd. En dat hij zich ditmaal niet weer candidaat heeft gesteld, zegt men, ook te wijten aan een vrouw, aan zijn eigen vrouw, die van mening is, dat zij nu lang genoeg in het Witte Huis heeft vertoefd. Voor mevrouw Elizabeth Virginia Truman, betekenden deze acht jaren 'n grote inspan ning. „Bes", zoals zij gewoonlijk wordt genoemd, houdt er niet van op de voor grond te treden. Eigenlijk is zij ietwat ver legen, het liefst gaat zij rustig en onopge merkt haar gang en zij heeft dan ook niets gedaan om de aandacht op zich te vestigen. Gedurende alle jaren, waarop zij „de eerste „Vrouw des Lands" was heeft zij zich slechts tienmaal laten fotograferen, interviews heeft zij steeds afgewezen en nimmer heeft zij haar kleding besteld bij bekepde i4tn Helix Klimop. Cehtrhllirkl. In de Uil der Oosterlingenik sterf ik hecht mij aan U- De klimop versiert mu ren en boomen niet het schoonste groen dut zelfs in den winter niet verflenst; Bacchus en Silbnu* omkransten zich met klimop. De ouden maakten krooncn vuor hunne dichters van de lledeia Poeticn Di klimop is hel zinnebeeld der getrouwe en edelmoedige vriendschap: Uit een honderd jaar geleden verschenen boekje, getiteld Bloementaal". Bess Truman. Europese couturiers. Voor de Amerikanen is zij een weinig opvallende en daardoor een niet uitbundig beminde figuur gebleven. Daarentegen is zij een uitstekend echtge note en moeder en het is dan ook geen wonder, dat Truman „het kleine meisje met de blonde krullen" (die nu evenwel reeds aardig grijs zijn geworden) nog even lief heeft als toen hij haar als kleirfe jon gen op school leerde kennen en dat hij niet heeft geschroomd dit in zijn onlangs gepubliceerde Herinneringen te vertellen. Deze pluim in het openbaar heeft zij zeker verdiend na acht jaar lang te hebben gewoond in een huis, dat niet het hare was. Acht jaar lang heeft zij heimwee gehad, heeft zij verlangd naar het leven van een gewone huisvrouw. Het liefst had zij in haar eigen keukentje het dagelijks middag maal voor haar gezin bereid, graag had zij haar man des ochtends een kopje thee op bed gebracht, maar al deze dingen, die de vreugde van een gewone vrouw uitmaken, moest zij aan anderen overlaten. Nu hoopt zij echter spoedig terug te keren naar haar eigen huis te Independence in Missou ri en in vele opzichten de schade van acht lange jaren in te halen. Vervlogen illusies ANDERE VROUWEN dromen thans van de mogelijkheid de scepter te gaan zwaaien in het Witte Huis of hebben er van ge droomd. Martha Taft, de echtgenote van de republikeinse senator, die het op de republikeinse conventie moest afleggen iegen Eisenhower, ziet haar droom niet in vervulling gaan. Dit moet haar zeker spij ten, want haar man had dit wat graag gewild en voor Martha Taft en haar echt genoot geldt ter dege: Man en Vrouw is één. Steeds heeft zij in de politiek aan zijn zijde gestaan en dit was zo algemeen be kend, dat, toen hij tot senator werd her kozen een Amerikaans blad schreef: Bob en Martha Taft zijn herkozen Zij is reeds lang bevriend met mevrouw Kefau- ver, echtgenote van de democratische sena tor, die Stevenson de candidatuur voor het presidentschap betwistte. Beide dames stammen uit de eerste kringen van Ameri ka en ook mevrouw Kefauver heeft de verkiezingsstrijd van haar man meege voerd. Ook voor haar betekent de neder laag van haar man dus een nederlaag voor haarzelf. Uitnemende gastvrouw DE VROUW, die wel ernstig kans maakt over enkele maanden de voordeur van het Witte Huis binnen te gaan, is'ongetwijfeld Mamie" Eisenhower. Geschiedt dit wer kelijk. dan krijgt de presidentswoning een meesteres, die in bijna alle opzichten ver schilt van de tegenwoordige. „Mamie" is de dochter van een militair, en heeft sedert haar huwelijk geleefd aan de zijde van een militair met wie ze lief en leed heeft ge deeld, waardoor de scherpe kantjes van haar karakter zijn afgeslepen. Zij heeft een strijdvaardige geest en zij is buitengewoon bemind bij de Amerikaanse jonge meisjes, die talrijk zijn en bij de vrouwen van haar eigen slag, die bijna even talrijk zijn. Zij houdt van het mondaine leven, speelt bui tengewoon goed bridge en canasta desnoods kan zij een gehele nacht door spelen. Zij kleedt zich sorrtts wel een beetje zoals niet iedereen zich kleedt en als gastvrouw gevoelt zij zich eerst recht in haar element. Alles bijeengenomen bezit zij de eigenschappen om ziclitóp het Witte Huis, aan de zijde van haar gemaal, uitstekend op haar plaats te gevoelen. Toch schijnt Mamie Eisenhower bij dit vooruitzicht niet zeer verrukt te zijn of doet zij maar zo? In elk geval heeft zij tegenover journalisten, die haar met vra gen bestormden, verklaard, dat zij „de uit spraak van de kiezers zal aanvaarden als een teken van het lot. dat haar en haar man de laatste tijd bijzonder gunstig ge zind is geweest". Na deze woorden slaakte zij een diepe zucht en voegde er aan toe „met de func tie. ook de offers, welke het ambt {net zich brengt, te zullen aanvaarden". Stevenson.... gescheiden MOCHT de candidaat der democraten Stevenson de overwinning bij de stembus behalen, dan zal zich een bijzondere moeilijkheid voordoen. Stevenson is n.l. gescheiden, niet, verzekert hijzelf, omdat zijn huwelijk niet geslaagd was, maar zijn echtgenote was het ér niet mee eens, dat haar heer en gebieder een politieke carrière koos. Evenals mevrouw Truman houdt zij van een eenvoudige levenswijze, maar A FSCHUWELIJK. een bril dragen! maalt Ls. het almaar door uw hoofd, wanneer u zo juist een bezoek aan de oogarts achter de rug hebt en hij heeft geconstateerd, dat uw ogen niet „honderd procent meer zijn of, dat u „een ietsje bijziende bent en dat een paar glaasjes uw kijkers nieuwe kracht zullen geven Afschuwelijk een bril dragen en het kan gebeuren, dat u. nog lang daar na. als u al lang aan dat ding op uw neus gewend bent. diezelfde klacht toch telkens vfeer uit. Zal ooit een brillendraggster het tot schoonheidskoningin brengen? Ach, wie weet! Een bril behoeft zelfs een jong ge zichtje niet te ontsieren, kan het integendeel bijzondere pit geven, mits Mamie. de echtgenote van generaal Eisenhower. anders dan „Bess" klemde zij niet de tan den op elkgar zij ging haar eigen weg. Wordt Suevenson president der Verenig de Staten dan zal niet zijn echtgenote de eerste Vrouw des Lands" worden, maar zijn zuster, hoe wonderlik dit ook moge klinken en het zal des te won derlijker zijn, daar Stevensons zuster na tuurlijk zelf een echtgenoot heeft. Dit wonder zal zich voltrekken (wan neer Stevenson wordt gekozen) tenzij deze verkiezing voor mevrouw Stevenson een paardenmiddel zal blijken te zijn, dat haar volkomen geneest van de afkeer, welke zij gevoelde voor haar mans poli tieke lóopbaan. Reeds doen geruchten de ronde, dat tij zich in deze geest heeft uitge laten. Ons past afwachten! UUiUllUClC fl- j vrouw en haar opticiën zorgen, dat zij de bril krijgt welke haar past Het ligt zeker niet aan Madame la Mode. wanneer niet iedere vrouw de bril heeft die bij haar hóórt, want deze gebiedster is zich de laat ste tijd duchtig gaan bemoeien met dit ..me disch hulpapparaat", en zij heeft uit de nood een deugd gemaakt. Men vindt tegen woordig brillen met monturen van allerlei vorm en kleur, zodat ieder het model kan kiezen dat haar het beste staat. Waren ze niet zo duur, dan zou men bij wijze van spreken er een hele verzameling brillen op na kunnen houden, zodat men bij elk toilet het daarbij kleurepde montuur zou kunnen opzetten U voelt echter zelf. dat dit „al te mal" is; per slot van rekening kunnen we geen fortuin steken in onze „oogglazen", maar twee kunnen we er dikwijls wel op na houden (moeten we et eigenlijk op na hout- den. zodat we niet verlegen zitten als er eens een glas breekt of het montuur een scheurtje vertoont) en die twee kunnen we dan van verschillende kleur nemen. Modekoningen geven de raad de bril in overeenstemming te kiezen met een of an der aardig toilet-onderdeel: een kleurige sjaal, een geliefkoosd juweel, een hoed of een corsage - de practische vrouw zal dit echter omkeren en corsage en dergel jkc accessoires kiezen bij haai bril, die allicht langer mee gaat dan een pf ander snufje langer mee gaai uau ecu u. Hoe het zij. die rasd toont u te meer. dat de bril uw uiterlijk ten goede kan' komen, zoals een opticien die met zijn tijd is mee gegaan u trouwens ook wel zal vertellen. Stellig zal hij u adviseren u te houden aan de volgende regels: lc. Kies een bril. die uw gezicht ovaler doet schijnen, wanneer u een ronde of vier kante gelaatsvorm hebt. een „harlekijn- vorm" voldoet het meest in zo'n geval. Hebt u een lang gezicht, dan dient de ronding vai het montuur de vorm van de oogholten "te volgen. 2e. Let op de vorm van de wenkbrauwen. Een bril. die deze goed doet uitkomen flat teert gewoonlijk. 3e Houdt rekening met de lengte van uw neus. Een hoge brug doet de neus lan ger, een lage brug doet hem korter schij nen. Ook bij de keuze van kapsel en hoed moet u rekening houden met uw bril: een streng glad kapsel is weinig flatterend een aardig, los krullenkopje staat beter. Een hoed met -een golvende rand. die de bril overschaduwt, verdient eveneens aanbeve ling, maar een voile doet het zelden goed boven een bril De make-up kan tenslotte de aandacht van de bril afleiden, bijv. wan neer u er voor zorgt, dank zij 'n helder rode lippenstift de mond fel te doen uitkomen. Rouge dient zó te worden aangebracht, dat de diepste tint rood tamelijk laag op de wang komt te liggen en naar boven toe moet de kleur uitvloeien. De wenkbrauwen moeten met uiterste zorg worden bijgewerkt, vooral moeten ze voldoende donker zijn en daar de glazen neiging hebben de kleur en glans van de ogen afbreuk te doen, moeten de oogleden stevig worden bijgewerkt met oogschaduw in blauw of groen. VTfANNEER u in mo huwelijk vastgelopen bent .dan moet u beginnen u te reali seren. dat u waarschijnlijk in uw gehele leven vastgelopen bent. Om van* het leven met uw man iets te kunnen maken, moet u in de eerste plaats iets van uw eigen leven hebben kunnen maken. Om iets te betekenen in het leven van een ander, moet u zelf eerst iets betekenen, iemand zijn. Dr M. H. Albrondapan der Nagel in „Moeders Levenskunst". T7ERSCHEIDENE mode-ont- V werpers hebben hun grote kracht gezocht in de halsafwer- t-king van kun creaties, en daar bij gaan ze uit van de hoge boord. IDior is op het denkbeeld ge komen een hoogst elegante „redingote", een klassieke, ge tailleerde ias. te voorzien van een regenjassenkraagje. O Schiaparell» schiep eenspor- tieve jas met een enorm hoge kraag, die herinneringen wekt aan de „vadermoorders" uit Hildebrands tijd. 3 Herbert de Givenchy schrikt er niet voor terug zijn spor tieve deux-pièces te voorzien van een heel klein dubbelgesla- gen boordje en daarentegen gar neert hij diezelfdé sportieve pakjes naar willekeur met plas trons. nota bene van fluweel. Zijn tailleurs, bestemd voor de Parisienne, die des ochtends boodschappen gaat doen. onder scheiden zich op dezelfde wijze. 4 Jacques Fath maakt de vrou wenwereld gelukkig met een stevige, doorgeslipte sjaal kreeg van fluweel, wol of bont. DUIZEND EN EEN r/e hadden zich verscholen tussen de bladeren van een dikke boom. Uren zaten zij daar al. Ze keken naar beneden. Naar de oever van de rivier. Daar zaten twee mannen. Twee blanke mannen. Zij hadden nog nooit zulke mannen gezien. Zij kenden alleen maar zwarte mannen. Zij begrepen bet niet erg goed. die twee aapjes, daar boven in die boom. Ze wilden het wel graag begrijpen en daarom gluurden zij al uren lang naar de twee mannen, die daar aan het vissen waren. Op een bepaald ogenblik stonden de mannen op en liepen even weg. De hengels lieten zij liggen. Alsof de aapjes hierop gewacht hadden en dat van elkaar wisten, zo vlug en tegelijk lieten zij zich zakken, renden naar de hengels en verdwenen er mee iq het oerwoud. Ze liepen rVaar een open plek in het woud. waar feen poel was. Hier gingen zij naast elkaaf aan de rand van het water ztften en visten, zoals zij het de blanke mannen hadden- zien doen. Telkens haalden zij de hengel op. of er nu reden toe was of niet, want van dobbers en zo hadden zij natuurlijk geen verstand. De aapjes vonden het prachtig. Zij visten tot het al bijna donker was. Toen gebeurde het. Een van de aapjes had beet. Heus, er hing iets aan de hengel. Alleen, het spartel de niet. Het was geen vis. De aap jes waren zo verbaasd, dat er iets aan de hengel hing. dat zij ver schrikt wegliepen. Toch had die ene de hengel niet losgelaten. Zij sleepten het geval met zich mee. Een eindje in het bos waren zij zo nieuwsgierig, dat zij met het voorwerp gingen spelen. En opeens vluchtten zij weer weg. hoog m een boom, nog nabibberend van schrik, keken zij naar beneden naar een grote bundel licht. De aapjes hadden namelijk een •waterdichte zaklantaarn opgevist. Terwijl zij er mee speelden hadden zii het knipje verzet en zo was de zij I lantaarn gaan branden. De aapjes waren echter niet de enigen die geschrokken waren. In de straal licht stond angstig tegen een boom gedrukt een klein negerjongetje. En dat jongetje was toch al niet vrolijk. Geen wonder, hij was ver dwaald. In het donker kon hij de •weg naar de hut van zijn vader niet meer terugvinden Bovendien was hij moe, want hij had al uren gelopen. Hij was in het begin van de middag op stap gegaan, om voor het stamhoofd, zijn vader, die mor gen jarig was. een extra mooi ge- iCKaklt? het*jongetje, had niet* ge- En nu was hij bovendien nog verdwaald ook. En dan nog die schrik van het licht. Zo'n groot en fel licht had hij nog nooit gezien. Zijn vader en de strijders hadden alleen maar fakkels. Voorzichtig schuifelde het neger jongetje opzij, tot hij uit de straal was. Daar kwam hij een beetje tot zich zelf, toen hij bemerkte, dat er verder niets gebeurde. Weer schrok hij, maar nu van de aapjes, die in de boom aan het stoeien waren. Zij hadden de lamp alweer vergeten. Kakite liep voorzichtig om de lamp heen. Hij had gezien, dat de aapjes er mee met hen was Toen het lantaarn, maar vlug terug. Hij verzamelde raapte do hij hem w- schrok van de rondschijnende licht bundel. Weer raapte hij de lamp op en nu scheen hij er mee rond. Kakite herkende nu plotseling da plaats waar hij was. Hij zag het in het licht van de lantaarn. Toen hij bemerkte, dat de lan taarn geen kwaad deed, besloot hij hem mee te nemen. Hij bekeek het geval eens goed en toen zag hij het knopje. Hij duwde er tegen en floep, de lantaarn was uit. lfi|.ii|iiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii::iiinmilllitimitlllllimilUl»liai1!i:iiü^llll'.llllllUlllllllilimilMilUllliim.nilllUU BllJllllillilIJllUllllll!IUllilini-rLlü!UI!lillllllll!llUllIlllII!llHIUUÜIUUlllttllUilLlli^lUI /"tmetat het volle maan was, hadden toy een nachtoefe ning. Dm volgende dag was ik zo vermoeid, dat ik de hele dag sliep en daardoor de prachtige zonsverduis tering miste, zei de padvinder. HIJ HAD GEEN GELIJK Daar een zonsverduistering op treedt wanneer de maan schaduwen op de zon werpt, is een zonsverduis tering na een nacht met volle maan niet mogelijk. Hoe warm HET was en hoe lui H IJ was. Die zaten op een hek, boven op een hek, te wachten. Waarop? Nou, wat denk je? Ze zien zo bleek, alsof ze geschrokken zijn. Maar zij zijn helemaal niet geschrokken. En dus behoeven ze niet bleek te zijn. Breng jij er maar verandering in en geef de drie kleutertjes een beetje kleur. En dan die witte pakken en dat jurkje; veel te gauw vuil, om gezellig in te spelen. Doe daar ook iets aan. Bedenk zelf maar kleuren. En dan het hek, dat is ook al zo verveloos. En het gras. Maak dat maar gauw groen, dan zie je tenminste goed, dat het gras is. Als je het plaatje erg netjes gekleurd hebt, knip het dan uit, plak het op een stukje karton en lijm er een aardig randje langs. Dan nog een koordje en een spijkertje in de muur van je kamertjeEnfin, je snapt de bedoeling wel. en vroeg hem binnen te komen en iets -te eten. Terwijl Athene at. klaagde de zoon over het. gedrag van de mannen. Athene sprak hem moed in. Zeg hen maar eens flink de waarheid, als een heleboel men sen luisteren. Beman daarna een goed schip en ga er op uit om nieuws over je vader te horen. Hij deed het nog eens en daar scheen de straal weer. Kakite was er opgewonden over. Zo iets moois was een prachtig ge schenk voor zijn vader, het stam- hoofd. Met de lantaarn uit in zijn hand liep hij naar huis. Toen hij thuis kwam, was zijn moeder erg verdrietig. ?ij "maakte zich bezorgd, omdat hij zo lang was weggebleven. Zijn vader was boos en wilde hem juist een flink pak op zijn broek geven, toen hij de zaklantaarn zag. Het stamhoofd schrok. Wat heb Je daar? vroeg hij. Het geeft licht, antwoordde het jongetje angstig. Het is geloof Ik. wat de blanke mannen een lantaarn noemen. Dit knopje, wees Kakite. Twee apen hadden het. Ik heb het meegenomen voor u, voor morgen, stamelde Kakite. Het pak slaag bleef uit en het stamhoofd was met Kaklte's cadeau het meeat blij. ogen zijn de scherpst ontwik kelde organen van de vogels. De ogen van een roofvogel wegen tweemaal zo zwaar als zijn hersens, en het is haast ongelofelijk hoe goed vogels kunnen zien. Sperwers en andere roofvogels zijn moeilijker te. schieten, omdat zij de kogel zien en er dan voor uit de weg gaan. Mensen kunnen, als zij op een afstand van 15 meter van een bran dende kaars in een pikdonkere nacht staan niet de> muis zien, die vlak voor hun voeten loopt, maar een uil kan een muis zien op een afstand van 500 meter van de kaars. De uil kan dus in het volkomen duister zien. Het is dan ook heel gemakkelijk de prooi te vangen. T^erwijl Athene voor de deur stond A zag zij, hoe de mannen dronken en dobbelden. Telemachus, Odys seus' zoon zat er ook. Hij vroeg zich af of zijn vader ooit terug zou keren. Opeens bemerkte hij de vreemdeling DJaarna nam de vreemdeling af scheid. Telemachus bood hem een geschenk aan, maar plotóeling veranderde de vreemdeling in een vogel, die wegvloog. De jongen wist nu, dat een van de goden hem be zocht had. Hij deed wat Athene ge zegd had en hoewel de bewonde raars van zijn moeder hem dwars boomden, slaagde hij er toch in het schip zeilklaar te maken. Ondertus sen was Odysseus nog steeds op net eiland. De goden zonden hun bood schapper Hermes om Calypso te vertellen, dat zij Odysseus moest laten gaan. Zij voelde er met veel voor, maar zij moest gehoorzamen. Zij ging naar Odysseus die op net strand zat en verlangde naar zijn vrouw en zijn huis. ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1952 GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I T'R ZIJN VAN DIE MERKWAARDIGE BEROEPEN, die uitgeoefend worcfen in de tijd, dat andere mensen moe van hun werk bij de haard zitten uitrusten óf ontspanning zoeken. Een van deze beroepen, die trouwens ten nauwste met de vrijetijds-besteding van anderen samenhangt, is dat van dansleraar. In oude verhalen kan men lezen over lieden, die zich dansmeester noemden, ietwat be lachelijke figuren, die ternauwernood geaccepteerd werden. Zo'n dansmeester noemde zich by voorkeur „professour de danse et de mamtien" en hij begeleidde de dansen op een z.g. dansmeestersviool, een klein, smal instrument, dat paste in een van de achterslippen van zijn onafscheidelijke geklede jas. De strijkstok deed by tijd en wijle ook dienst om er een tik mee tegen onwillige benen te geven! Dat was allemaal m de tijd van het menuet en later de quadrille des lancürs, dansen, die aan vaste vormen gebonden zijn. „Maar," zo vertelt de Goudse dansleraar van nu,tegenwoordig hebben de dansen een uitgesproken individueel karakter. Wel zijn er vaste figuren, maar die combineert het paar naar eigen inzicht." I Hoewel er ook ouderen zijn, die dansles nemen, is het toch voornamelijk de jeugd, die de dansscholen bezoekt. Vooral de eerste keer zijn de meesten wat nerveus en zelfs verlegen en kunnen maar moeilijk hun hou ding vinden, als zij in groepjes bij elkaar «taan te praten of op de banken rond de glanzende parketvloer zitten. Ze zien. hoe de gramofoonplaten glanzend in de rekken wachten. De dichtgetrokken gordijnén. de brandende lampen scheppen een eigen sfeer van afwachting. Als dan de dansleraar met de les begint, heeft hij behalve zijn zuiver technische gaven ook psyfchologische kennis nodig om de jongelui op hun gemak te stel len, zodat ze spoedig hun eigen onhandig heid vergeten en met vuur de eerste passen op de gladde vloer zetten. Wie en wat de dansleraar „en pantou- fles" ook moge zün, bij de jongelui is hij de man. die het al kan. de man van de wereld, die hun de edele kunst, van Terp sichore bij zal brengen. Onbewust nemen it zijn houding, zijn manier van zich be wegen als norm aan en de dansleraar weet dat best. „Als dansleraar kun je de leer lingen nog wel meer meegeven dan een paar danspasjes en juist omdat iedereen met plezier komt, is het zo prettig werken. Voor de meeste kinderen is dansles een hoogtepunt en de ouders, die hun kinderen verbieden te gaan, beseffen niet hoe schrij nend het verdriet is voor de jongelui als hun vrienden en vriendinnen wel mogen." Neen, in drie lessen gaat het niet Behalve de elublessen geeft de dansleraar ook privé-onderrtcht. Oudere mensen, die ln hun jeugd geen tijd hebben gehad of van hun ouders niet mochten meedoen, voe len het niet-kunnen-dansen als niet-kun- nen-meedoen en niet zelden dringen ze op ipoed aan, zodat ze in een ijltempo van drie lessen per week hun schade proberen in te halen. Na een week of drie kan zo iemand zich op de dansvloer wagen en een beetje meedoen „maar die meneer,.die in drie les sen net zo goed tango wilde leren dansen als zijn meisje, terwijl hij nog nooit ge danst had, die moest ik toch heus teleur stellen." Door jaren practijk heeft de dansleraar kijk gekregen op de mensen, die bij hem komen om de edele danskunst te leren en zo is het hem duidelijk geworden, dat men niet te oud met dansles-nemen moet be ginnen. „Zo leren de Jongens en meisjes on gedwongen met elkaar omgaan, terwijl ze later onwennig tegenover elkaar staan." Als het woord „swing" genoemd wordt, Wijkt dat bij de beroepsmensen niet zo'n heste klank te hebben. „Eigenlijk is de De Goudschc Couraht meldde 75 Jaar geleden. ®en Goudse dame schreef onlangs aan een huwelijksbureau in Darmstadt (Duitsland) met een verzoek om een opgaaf van het aantal beschikbare huwelijks candidaten. lp antwoord hierop ontving zij de medede ling, dat er beschikbaar waren 3 prinsen. 8 graven. 91 baronnen, 250 groot-grondbezit ters, 380 officieren, 800 ambtenaren, 120 ge- 1*®rd®n- 240 fabrikanten, 1400 kooplieden, landbouwkundigen, 1700 industriëlen en 110 renteniers. 51 Jtar geleden. Voor het bekend werd, dat H M. de Ko ningin hier aan het station zou stilhouden, werden alle middelen aangewend om daar van getuige te zijn. De schoolkinderen kre gen vrijaf, hetgeen werd toegestaan en me nigeen brak uit, om op het perron of daar buiten een blik te kunnen werpen op de Koninklijke trein. Om 2.55 uur Greenwich-tijd arriveerde de trein. Het muziekkorps van de schutterij, te gen de verwachting in toch aanwezig, speel de het Wilhelmus. Toen de trein voor de rfpv ?lassc*wachtkamer stilhield en HM. hl ,j"'n8in op het achterbalkon verscheen, burgemeester Martens een toespraak, mevrouw Martens—Hutjgens overhandigde een bouquet orchideeën. Daarna vertrok de trein weer. Die dag werden 1062 perron- fcntje, 25 Jatr geleden. £ouderak: Het raadslid P. H. Vleg- r?" (S.D.A.p.) heeft bij de raad een schrif- Voorstel ingediend om in de eerstvol- nnoüf ver8adering een commissie te be- die zal hebben te onderzoeken de oIik en de Mogelijkheid tot en de Bin. voor het bouwen van een ambtswo- °g voor de burgemeester. swing geen dans op zichzelf. Wel kan men „met swing" dansen. Met dat z.g. swingen gaat het dikwijls net als met de jive, een lajin-american dance, die door mensen, die te hooi en te gras of helemaal geen dansles gehad hebben, tot een aanfluiting van de moderne dans gemaakt wordt. Jn vele op zichten kan men hiervan de schuld zoeken bij de beunhazen onder de dansleraren. mensen, die al van alles bij de hand gehad hebben en nu menen als dansleraar vlug en makkelijk wat geld binnen te kunnen halen. 20 sept, i uur Hoek Ttendeweg—Groene'-eg Straatprediking Goudse Stadsevangelisatie. 23 Sept. 7.J9-IJI uur. Openbare Leeszaal: Spreekuur Pro Juventute, advisieur mr J. Zuur. 24 sepfc 7.31 uur Nederd. Gerei. Gemeente: Spreekbeurt ds Joh. van Weizen. 24 Sept. I uur CalvUn: Bijbellezing ds G. Boer 24 Sept. I uur Reünie: spreekbeurt da J. Börger voor Logosverb&nd. 24 Sept. 7.30 uur stadhui*: Vergadering van jeugdgemeenteraad, onderwerp: „Werkgele- genheidspolitlek". 25 Sept. s uur Aula Gemeentemuseum: Ope ningsavond Humanistisch Verbond, declama ties mevr. Roosje Driessen. 25 sept, s uur De Kroon: Vergadering kyno- logenclub ..Gouda en omstreken". 25 Sept. 7.3» uur Duljastee: Laats te ronde La- kerveldtournooi schaakclub „Messemaker" 2« September 11 uur Cohcordia: Aanbesteding bouwen van R.K. v.g.l.o. school met zes klas- Sept. 3 uur Blauwe Kruis: Kadervergade ring Chr Nat. Vakverbond, onderwerp: „Wat doen wij met onze vrijheid?" 27 Sept. 4.30 uur Burgerhal: Ontvangst deel nemers nationale Rode Kruiswedstrijden door gemeentebestuur. 27 Sept.: Collecte voor nationale reclassering. Bioscopen Thalia: Hoogverraad (met Uam Redmond en André Morel). 7 en 9.15 uur; Zondag 3, 5. 7 9.15 uur. Schouwburg: De schat van Monte Christo (met Paula Corday en George Montgomery), 7 en 9.15 uur. Zondag 3. 5. 7 en 9.15 uur. Reünie: Re schrik der zeven zeee.i (met Do nald O'Connetj 7 en 9.15 uur. Zondag 3. 5. 7 en 9.15 uur. Sport op Zondag Voetbal: Olympia—G.S.V.. aanvang 12 uur. Zeilen. Bekerwedstrijden Roei en Zeil op plas s Gravenbroek. aanvang 10 uur. Zondagsrust doktoren Bij afwezigheid van de huisarts zijn van Za terdagmiddag 3 tot Zondagavond 12 uur te con sulteren de doktoren J. G. W. F. Bik. Blekera- singel 55 (telefoon 3151) en N Tom. Burgemees ter Martenssingel 69 (telefoon 2609). Apofkekersdienst Steeds geopend (des nachts alleen voor re cepten) Apotheek Paris, Westhaven 14. WAT ZULLEN WE ETEN MAANDAG: Vark. fricandeau Bloemkool (kooknat restje bewaren) Aardappelen Cu8tardvla met appelmoes. Qqs qqs Om een goede dansleraar te kunnen zijn, moet men een opleiding van enkele jaren volgen, waarna in het bijzijn van een ge committeerde van het ministerie van On derwijs, Kunsten én Wetenschappen een examen wordt afgenomen, dat niet voor de poes is. Trouwens, een goede dansleraar mag> zich nooit als volleerd beschouwen, want elk jaar wordt er een congres ge houden door de Nederlandse Bond van Dansleraren. waarop cfle beste buitenlandse leraren demonstraties komen geven. En dan is er altijd nog het vakblad, dat Terpsi chore heet." De leek, die dit blad in handen krijgt, zou bijna aan hogere wiskunde gaan den ken, zo dikwijls komt hij de formule qqs tegen, wat dan quick-quisk-slow blijkt te betekenen. Grote aantallen voetafdrukken in allerlei standen ten opzichte van elkaar komen de zaak nog wat ingewikkelder ma ken. maar voor de dansleraar is dat alle maal gesneden koek. Wie. een dansleraar ontmoet, ontdekt gauw genoeg, dat niet ieder voor dit beroep geschikt is, want men moet, ook al Is men niet aan de les bezig, «en correcte verschij ning zijn, die weet, hqe zich te gedragen. Door zijn optreden moet de dansleraar het vertrouwen winnen van de ouders, die hun kinderen aan hem toevertrouwen, vooral ook van die ouders, die in hun jeugd zelf niet mochten leren dansen en die in een dansleraar nog een verschijning zien, die niet in hun wereldje past. Maar vele ouders vinden steeds weer de weg naar de dans school en nu, half September, trekken vele jongelingen in hun eerste lange broek, vele jongedochters met het eerste poederwaasje op haar jonge neusje naar de danszaal, waar hun soms wat beerachtige stappen worden omgevormd tot sierlijke danspas sen, zodat ze over nauwelijks drie maanden, met de Sint Nicolaasfuif, al aardig mee kunnen doen terwijl over een half jaar in ieder geval de besten onder hen in de dans zaal een aardig figuur zullen slaan. Het doel van de leraar, een flink aantal dank bare leerlingen, die zijn instituut door hun houding en hun danskunst eer aan doen, is dan bereikt Dagelijks warme Kalfsvleescroquetten Saucijzenbroodjes Na 7 u„ 's avonds warm bezorgd 35 ct BITTERBALLEN 12 ct MAISON VERHOEFf HOOGSTRAAT 23 TELEF. 2182 DINERS. RECEPTIES. FIJN GEBAK Eigen fabrikaat BÖNBONS 65 cent per 100 gram Plannen lot oprichting van een sportraad Naar wij vernemen bestaan er plannen tot het oprichten van een Goudse raad voor de lichamelijke opvoeding en de sport. Deze raad is bedoeld als een coördinerend orgaan van alle sportorganisaties, die o.a. tot taak heeft een schakel te zijn tussen de gemeente en de sportbeoefenaars. „Heren! Het ig met grote voldoening, dat ik u vertellen kan. dat wij ook deze win ter weer een cursus zullen geven in he renkleding. zodat u allen in staat zult zijn straks uw eigen costuumpje te maken. De nieuwe herenmode schrijft gedekte kleuren voor. voornamelijk rood met een laag matglas. De leuke prikjes van het radeer- wieltje moeten zichtbaar gedragen wor den. De pantalon, u weet wel. heren, dat is dat gedeelte van uw costuum. waafmede u zich staande houdt, wordt lang gedragen, maar nu komt het. De speciale coupe ver langt de linkerpifp kort afgesneden, even onder de knie om heren met een fraaie kuitwelving wat op te frunniken. De rechter- lange- pijp, dat is dus de pijp aan het andere been. wordt van onderen voor zien van roesjes. Jas en broek worden af- en opknoopbaar gedragen, waarbij dus de raglan-inzetting van de pijpen komt te vervallen. Het jasje krygt een geheel nieuw, opklapbaar voor stuk. dat scharnierend met tkrugslagrem- men, aan de revers is bevestigd. Zoals ge zegd, heren, dit is iets nieuws, doch onze blikaemcursus verschaft u onfeilbaar de handigheid om ook dit te monteren. Wij leveren er namelijk gratis drie pastel- kleurige schroevedraaiers bij. Het vest ten slotte is in gen gewijzigde Biedermeierstijl uitgevoerd. Neemt u my niet kwalijk heren, dat ik het zo maar ronduit zeg. maar een vest i* het aller- foeilel\jkste stuk herenkleding, dat maar ooit is gedragen. Dit nieuwe vest is ge inspireerd door een hoedje in klokmodel van Jean Faas, heeft een ronde hals, een brede overslag en is voorzien van een aantal geraffineerd, een ietepietsje ingerim- pelde rimpeltjes. Het geheel is gedurfd door zyn eenvoud. De prijs van onze cursus heren, is dezelfde pebieuen. rhaar we geven daarbij gratis: één groot speldenkussen, een stel tuaskny- pers, een juffrouw om te passen, een juf frouw-op-afstand. om het effect te beoor delen. een drietal verstelbare taillematen voor heren boven de veertig, de zogenaam de embonpointverdwijners het geheel ver pakt in een stevige, afwasbare eikenhou ten kist. In elke stad zullen aan het einde van de cursus alle modellen gemannekwgnd worden. Dus heren, 't is nog niet te laat. wees tparaat, met naald en draad"'. JAN TERGOUW. (Advertentie) Jubilaris op Belastingkantoor gehuldigd Op het Belastingkantoor te dezer stede is gistermorgen de heer G. J. van Dijk ge huldigd. die 25 jaar als ambtenaar, speciaal belast met de registratie en successie, in rijksdienst was. Bij deze gelegenheid zijn waarderende woorden tot de jubilaris ge sproken. o.m. door de heer A. G. v. d. Hout, de ontvanger der directe belastingen, de heer J. v. Wingerden, chef de bureau en mr H. de Baan, de inspecteur. De l)eer Van de Hout overhandigde hem het gebrui kelijke geschenk onder couvert, terwijl de heer Van Wingerden, mede namens het •rsoneel, iets voor het huishouden aan- iod. (Van een onzer verslaggevers). WIE NAAR het mooie huis aan de Burge meester Colijnstraat in Boskoop stapt waar dokter J. J. Hamburger woont en zijn praktijk uitoefent, kan er zeker van zijn, vriendelijk ontvangen te worden, niet al leen door mevrouw Hamburger maar ook door een gezellige grote hond. die zijn natte neus over de handen van de bezoekers laat gaan en de dokter zelf staaj, altijd klaar voor iedereen, dat weet Boskoop al veertig jaar. Maar van zijn veertigjarig jubileum tuil dokter Hamburger maar nauwelijks iets weten. „Och" zo zegt hij „ze maken drukte over dag en nscht in touw zijn en dikwijls mijn bed uit, maar dat wist ik toch toen ik be gon? Dat is het lot van een plattelandsdok ter. Alleen, tegenwoordig voelt een dokter zich net een soort verkeersagent met al die specialisatie, dikwijls heb je maar te ver wijzen naar de een of andere specialist, dat is wel jammer. Vroeger deden wij platte landsdokters met elkaar de mooiste opera ties. Dat was nog eens werk, dat voldoening gaf! Ik ben wel eens bang dat de liefhebbe rij er op die manier af zal gaan. En dan dat administratieve gedoe. Vroeger had de dok ter een eigen ziekenfonds. Dat was een dub beltje per man en vijf cent per kind en onder de zes jaar vrij. De bode kwam met eën tas met geld en je rekende even op de tafel af." Onder dit verhaal draaft dokter Hambur ger door de hal heen en weer, hij speelt met de hond en probeert een stoel op één poot te laten draaien. „En dan wordt er gevraagd of ik er mee uitscheid, maar ik denk er nog niet aan. want ik kan mijn werk nog best aan. Wefken houdt de mens op de been. Ik zou geen raad weten als ik niets te doen (Correspondentie uit A'dam). Het groepje Gouwenaars, dat op een van de mooie na- zomerse dagen Amsterdam kwam verkennen, stelde prijs op mijn kennis van Mokum. Ook een ntet-Mokumer geboren en getogen in de Tergouwse streek kan op den duur. na Jarenlang be woner van Amsterdam te zijn geweest, wel de nodige ken nis van de hoofdstad verga ren. En met een zekere trots stelde ik mij als gids beschik- bliar. Gouwenaars en oud- Gouwenaars laten elkaar niet in de steek. Het verwonderde mij niet. dal de eerste bezienswaardig heid die ik moest tonen ons Amsterdamse stadhuis moest zijn Alsof er geen andere aantrekkelijkheden zijn. Zo zeulden wij langs de Voor burgwal naar een reeks van ln elkaar lopende gebouwen die ons stadhuis vormen. Het viel mijn gasten tegen. Ons stadhuis Is nu eenmaal geen bezienswaardigheid zoals ln Gouda. Maar de plannen voor ons nieuwe stadhuis zijn klaar kon Ik ter geruststel ling (van mijzelf) vertellen. En toen wildeh mijn gasten het onvolprezen IJ zien. Wij togen er heen. De lange dub bele rijen taxi'a op de Prins Hendrikkade lokten de no dige opmerkingen. Het is nu eenmaal in onze grote stad zo dat het taxi-bedrijf niet rendabel meer is. Vraag en aanbod leiden niet tot bevre digende resultaten en voor buitenstaanders dus ook voor Gouwenaars is het niet gemakkelijk om tot een Juist inzicht in het taxlvraag- stuk te komen. Maar geluk kig kon ik vertellen dat een wetenschappelijk rapport over het taxivraagstuk is samengesteld. Als de plannen verwezenlijkt zullen worden krijgen wij weer een goed en rendabel taxibedrijf. Het IJ stelde mij weer voor tal van andere moeilijkheden. Het machtige gezicht van het gewoel op het water was als altijd ren boeiend schouw spel Maar de lange rijeh auto's en rijwielen voor de pont waren weer een ander probleem waarover vele vra gen werden gesteld, die helaas geen afdoend ant woord konden krijgen. Ik moest toegeven dat het verkeer in vele opzichten veel te wensen overlaat. Maar gelukkig kon ik tot bescheid opmerken dat al tal van plannen voor de tunnels onder het IJ gereel zijn. De sarcastische vraag ..leven Jullie dan ln Amsterdam alleen van plannen heb ik maar geveinsd liet te horen Na de traditionele rondvarrt door de havens en grach ten en opgemonterd door de humor van de kapitein-ex plicateur wandelde liet mon tere gezelschap van Rokio naar de Kalver^traat. Dit was speciaal voor de dames, die ook de Amsterdamse win kels wilden zien. In een der grootste winkels pronkten in volle glorie ..met smaak gekozen artikelen, die Uw theetafel sieren". Het waren inderdaad bijzonder fraaie theeserviezen in di verse kleuren zoals Stone Red" ..Queen Green" „Para dise Blue" en andere. Met elegante kop en schotels. Alles met prachtig goud filet. De dames uit het gezel schap stonden vol bewonde ring te beraadslagen voor de etalage, en een van hen stapte kooplustig de winkel binnen en kocht een servies „want zo iets ziet men In Gouda niet". ....Laat nu bij het „even bekijken" voor het vertrek rear Gouda uit het fnhr'eks- merk blijken, dat het kleu rige servies afkomstig was uit een der gerenommeerde Goudse fabrieken Een aardige htrlnne- ring aan Amsterdam.... hsd. Vacantie neem Ik maar weinig, want daar heb ik geen behoefte aan. Laatst moest ik gekeurd worden voor het een of ander omdat ik de vijfenzestig gepasseerd ben Ik draafde in dat gebouw nogal vlug de trap op. want ik had haast iedere pa tiënt weet, hoe dokter Hamburger tussen zijn tanden fluitend de trap pleegt te be stormen. Die dokter zag me komen en hij wilde me niet eens keuren, want hij zag zó wel, dat het nog wel ging". Tuinieren als hobby Wie de dokter zo hoort praten zal mis-; schien denken dat hij altijd met zijn hoofd bij de praktijk is en geen tijd heeft voor liefhebberijen, maar dat is allerminst het ge val. Dokter Hamburger mag graag in zijn tuin werken. Misschien is hij besmet geraakt door het vele Boskoopse bloed om hem heen Hij is een echte kenner en liefhebber van bloemen en planten. Zijn tuin is een van de mooiste tuinen van Boskoop en iedere Bos koper weet dat zijn beige auto nooit met een leeg bloemvaasje door het dorp rijdt. Die auto is vanzelf de eerste niet en er 2ijn vanaf 1923 verscheidene voorgangers geweest. Elf jaar heeft de dokter per fiets zijn patiënten bezocht tot ver in Reeuwijk. In de duistere nacht moest hij tasten naai de sluiting van de landhekken en in nood weer is hij wel eens zo lang weggebleven, dat mevrouw Hamburger in haar angst de buurman op onderzoek uitstuurde. Die zag toen ergens in de donkere nacht een lichtje branden en daar zat de dokter bij om op een kindje te wachten. Hoeveel keren hij zo ge wacht heeft, weet hij niet meer. „Op de zol der liggen de papieren, maar het zijn er duizenden, dat is wel zeker". „En dat feest? Och, daar wilden we eigen lijk niet van weten. Toen we na de oorlog terugkwamen wilden de mensen ook al feest houden, maar waarom eigenlijk?" Wat men precies van plan is, weet de dokter niet, maar in ieder geval houdt hij op 23 September gewoon spreekuur en gaat ge woon de rondte doen. Heel Boskoop zal het bevestigen, dokter Hamburger is, wat men ouderwets „een al gemeen geacht man" noemt. Hij heeft bur gerzin en allerlei instellingen en verenigin gen en nog vele anderen hebben dit onder- (Van één onzer verslaggevers). SCHOONHOVEN. - Het zal niet vaak voorkomen, dat een burgemeester in een raadsvergadering aan een van de raads leden vraagt, of hij met het verkeerde been uit bod is gestept. Maar gistermiddag is het gebeurd. Burgemeester J. Aten vroeg het aan de heer H. van Schaik-(VVD) toen deze onvriendelijke woorden richtte aan het adres van B. en W. Hij nam woorden als „iemand voortrekken" in de mond en dal nam het college niet. Die „iemand" zou de toekomstige huurder zijn,, die B. en W bereid hadden gevonden de winkel, die in het complex van 45 woningen, waarvoor op 14 Augustus de eerste paal is geslagen, wordt gebouwd, te betrekken. De heer Van Schaik zag er liever iemand anders in. „Over voortrekken gesproken", zei de wethouder Deerenberg. Het onderwerp werd na de openbare vergadering met ge sloten deuren afgehandeld. De vijf en veertig woningen in het uit breidingsplan komen al aardig uit de grond, vertelde de burgemeester, die verder zei, dat een voorstel is te verwachten om een gedenksteen aan te brengen bij de door braak van de oude stad naar het nieuwe gedeelte. Op deze wijze wil het gemeente bestuur dit belangrijke feit voor het nage slacht ter herinnering houden. Met de bouw van deze woningen 181 zijn er ai gereedgekomen is de bouwrijpe grond weer op. Daar het gewenst is steeds bouwrijpe grond in voorraad te hebben kwam er een voorstel tot bouwrijp maken van terreinen aan de St. Eloystraat, «de Adam van Vianenstraat en de Opweg en de aanleg van wegen ter tafel. Het voorstel werd met lof voor de grote voortvarendheid van B. en W. zonder stemming aangeno men De raad stelde een crediet van 92.300 beschikbaar om dit project te financieren. Het bedrag vormt een gedeelte van de op brengst van de geldlening van 500.000, aangegaan met de Rijkspostspaarbank te Amsterdam. De terreinen bieden plaats aan 71 wonin gen. Op de terreinen aan de Opweg kun nen negen middenstandswoningen worden gebouwd, langs de Noordzijde van de Adam van Vianenstraat tegenover èen blokje van vijf in aanbouw zijnde eengezinshuizen vijf woningen, langs de Noordzijde van het Westelijk gedeelte van de Adam van Via nenstraat drie eengezinswoningen en langs de Noordzijde van het Oostelijk deel van de Mr Kesperstraat kan een blok van twaalf etagewoningen worden gebouwd. terwijl langs beide zijden van het Zuidelijk deel van de St. Eloystraat t.z.t. 42 etagewonin gen zullen komen. Tevens besloot de raad tot aankoop van een panjd en grond van de heer A. Gelder blom. Deze aankoop is gedaan om bouw grond te verkrijgen aan een deel van de Adam van Vianenstraat en de Opweg. In totaal heeft de gemeente 550 vierkante meter gekocht. Kosten 8990. Op deze vonden. Uit roeping heeft hij zijn beroep gekozen en diezelfde roeping heeft hem veertig jaren lang klaar doen staan en zeker zal heel Boskoop het eens zijn met zijn wens. het zeker nóg tien jaar vol te houden Er werd gebeld. „Dokter, neem me niet kwalijk, maar kan ik evenHet licht in de spreekkamer flitst al aan en de gastheer is weer in de eerste plaats geneesheer grond kunnen negetien k twintig woningen worden gebouwd, zodat over enige tijd bouwgrond aanwezig zal zijn voor de bouw van negentig huizen. Daarom stem ik niet De adviescommissie voor de verdeling van de woonruimte, die ook deze huizen ln de toekomst zal moeten verdelen, kreeg door het bedanken van de heer C. M. Ma- lingré een nieuw lid, de heer K. M v d Zouwen. De andere leden, de heren G. van Os van den Abeelen, Joh. Seton, H. van Schaik en O. J Geerling werden, evenals hun plaatsvervangers, herkozen. Ook bij de behandeling van dit agendapunt haalde de heer i?an Schaik het ongenoegen van B en W. op de hals door een opmerking ovei het feit, dat B. en W. één candidaat hadden gesteld voor de verkiezing van een nieuw lid« .z?.daJ er geen tegencandidaten waren „Dat lijkt op Duitse methodes," zo zeide de heer Van Schaik, „deze persoon kan geko zen worden en niemand anders. Daarom stem ik niet". De woningcommissie werd gekozen, met één stem blanco. B. en W waren echter blij iemand te hebben gevon- de"« dl® dU moeilijke werk wilde doen. Volledige goedkeuring van de raad kreeg het voorstel tot verlichting van het Sta tionsplein en het Kesperplein, die belang rijke verkeersaders zullen worden in hei interlocale verkeer. De kosten van de uitvoering van het oorspronkelijke plan bedroegen 15.000. Er is echter een ver eenvoudigd plan gemaakt, waarbij de aan schaffing van kabel en lantaarns f «635 vergen. Er komen negentien lichtmasten van onge veer vijf meter hoogte. De pleinen krijgen een natriumverllchting. De oude monumen tale lantaarn midden op het Stationsplein gaat verdwijnen. De uitvoering ls zo, dat gemakkelijk kan worden overgeschakeld naar een „hogere" verlichting met licht masten van acht meter lengte. V leeskeuringsdienst De overige voorstellen gingen ook vlot onder de hamer door Besloten werd tot ruiling van gronden langs de Lek naby de Kat met de Staat. Schoonhoven zal 274 moeten bijbetalen. De heer Kok (AR) had liever gezien, (jat de Staat genoegen had genomen met de symbolische gulden, want zij zeide hij, wat krijgen wij voor ons geld? Wij willen geen ruiling, maar de Staat. De voorstellen over de Vleeskeuring» dienst omtrent het rapport van de studie commissie inzake de reorganisatie, de ver lenging van de overeenkomst mei de kring gemeenten, de wijziging van de keurlonen van 'de zg.g. huisslachtingen en de wijzi ging van de instructie van de waarnemend- directeur werden na enige discussie aange nomen. De indeling van de vleeskeurings kringen zal voorlopig dezelfde blijven. Het vermemgvuldigingscijfer voor het uitgebreid lager onderwijs werd met ingang van het schooljaar 1950- 1951 vastgesteld op 0 8 Be- sjoten werd tot onbewoonbaarverklaring van de woning Nes 27 De bewoner moet binnen zes maanden het huis hebben ont ruimd. Voorts werd aangenomen het voor stel tot verlenging van de ontruimingster mijn van andere onbewoonbaar verklaar de woningen. Een artikel werd aan de Algemene Poli tieverordening toegevoegd om een goede hygiëne te waarborgen bfj de nieuwe waterwinplaats ten behoeve van het drink water voor de gemeente. Een crediet ten behoeve van de verbetering van de water afvoer van de Halve Maan werd beschik baar gesteld Tot slot besloot de raad een subsidie van een halve cent per inwoner toe te kennen aan de Ned. Vereniging tot Rheumatiek- bestrijding, onder voorwaarde, dat dit jaar geen collecte meer in Schoonhoven zal worden gehouden. GESLAAGD. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht U> geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde eerste gedeelte, onze stadgenote mej. C. Zanen. Puzzle-winnaars Aardig was die duplex-kruiswoordpuzzle van verleden week Honderden puzzle-lief- hebbers hebben aan dit mengsel van kryp- togram. anagram en kruiswoordpuzzle hun genoegen beleefd en al kwamen er soms tot merkwaardige en grappige uitkomsten er waren vele goede oplossingen. Prijswinnaars zijn: mej. J. Botert. Hout mansplantsoen 8 te Gouda (f5.—) en t. Asscheman Burgemeester Brandtstreat te Moordrecht en M. van Loon StaringBtraat 30 te Gouda (ieder ƒ2.50). De prijzen kunnen aan ons bureau wor den afgehaald of worden op verzoek toe gezonden.

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 3