1 JKSPBSTSPAARBANK Rotterdams Spoorwegherstel L011WERENBURG HUWELIJK fiatcs gewoonte Naar de hartspecialist De „roman van een schilderes fOjctVsthiuA I Machteld Wisse, Fotografe I De grote aanval op stellingen van Nederlanders begonnen KRANENBURG Alda-Stift HOLD FAST IN LAATSTE STADIUM De Éelgen nestelen zich op... kerkhof Jonge geleerden kregen stipendia toegewezen DE INTERNATIONALE MOTORZESDAAGSE Schone lei van de Nederlanders zal door het slechte weer wel verdwijnen Verhuizingen binnen de gemeente Ir Den Hollanders plan de campagne Na de rijstebrijberg: Spoorluilekkerland Loop der bevolking Haarden, Kachels, Rijwielen, Stofzuigers Kantoor „METROPA" Jongens en Meisjes Ovenvullers JUFFROUW Bijrijder Enige leerling maeh. Houtbewerkers en leerling Meubelmakers Wie sie „KLEINTJES" Onze pedicure- klanten zeggen MOOI WINKELPAND JACHTHAVENTJE BOOTVERHUURDERIJ Kiembakken KLEINTJES Het doel van da apaaraotle la het aankwaken van do spaar- de m<*and S» Ruim baan voor onze koopvaardijvloot Representatiekosten verhoogd fMilliAeiien dames WEK DE GAL IN UW LEVER OP Noëlle de Mosa hersteld Ponton voor steiger van veerdienst naar R'dam LETTERKUNDIGE KRONIEK Het levensbericht als kunstwerk Amateurtoneel gaat premières van Nederlandse stukken geven W' Wil in opstand CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR l (De misdaad op het eiland) door else hofker VWZEDE BLAD - PAGINA 4 GOUDSCHE COURANT ZATERDAG 20 SEPTEMBER I85J (Van onze speciale verslaggever). De kwalificatie, welke een der Britse leiders van Hold Fast ons over de oefening taf Is zeker nietjvan juistheid ontbloot. Hij sprak van een „vertraagde inatructle-film die zo nu en dan eéns wordt onderbroken om de beelden wat beter te kunnen bekijken" Maar zo voegde hij| er aan toe. in een moderne oorlog gaat het ook langzaam toe. want geen der tegenover elkaar staande partijen zal het in haar hoofd halen om te trachten door snelle opmarsen sutcessen te boeken, daar zijn verbindingen, waarvan de noodzakelijke aan voeren afhankelijk zijn, dan uiterst kwetsbaar zouden gaan worden. Maar de Duitse opmars in 1940 dan? zo voerden wij aan. Vergeet niet, dat noch Ne derland, noch België en Frankrijk, was het antwoord van deze deskundige, zo goed wa ren voorbereid als thans het geval zal zijn. Daardoor kQ&de Duitse overrompelingstae- tiek slager/ Mocht-Rusland ooit een aanval op het Westdn gaan lanceren, dan zal het, hoe gebrekkig en onvoldoende de verdedi ging op bepajalde punten ook zijn mag. op een krachtige weerstand kunnen, rekenen, zowel te land als in de lucht. De gehele tlold Fast manoeuvre is een voortbouwen!op de theorie van het vormen van egel-stellingen, welke men nu de bena ming heeft gègeven van bastions. Meer dan de Fransen hjebben de Engelsen waardering voor deze sttategie van het Voormalige Herrenvolk, dat er om gnuift, nu zij voor de Angelsaksische en andere N.A.V.O.-strate- gen als leermeesters mogen fungeren. Men moet jaan het hakkengeklap van de Vroegere bezjetters weer gaan wennen evenals men dit zal moeten doen aan de omstandigheid, dat eerlang Duitse officieren weer een rol zullen gaan spelen, als het Duitse leger een feit zal zijn geworden. Blauwland is sinds gistermiddag op de te rugtocht. Zijiji hoofdmacht heeft al een lijn bereikt, die ëven voor het Belgische en Ne derlandse bataljon is gepland. Maar des ondanks blijft de Opmars van de Groenen in een traag tempo verlopen, gehinderd als zij daarin wordt door de gevechten van Blauw, die net gisteren, gezien de 6lechte weersomstandigheden, moest stellen met een bescheiden ondersteuning uit de lucht. Op geen enkele plaats heeft Groenland bjrassen kunneri slaan in de verdediging. UJt het terlugnemen van de eigen strijd macht". zij het opk langzaam, kan men con cluderen, dat in een werkelijke oorlog in deze sector de verdedigende partij aan een standhouden [tot het uiterste in linies niet meer zal deijiken. Een der opperofficieren uit het Engelse hoofdkwartier bevestigde deze conclusie door te verklaren, dat in de tweede wereldoorlog Duitsland, toen het zo veel mogelijk zijn kracht concentreerde op de Westwall, van dit liniesysteem alleen maar nadeel heeft jondervonden. Bij Hold Fast is dan ook niet gedacht aan een werkelijke Weser-linie. Men nam slechts sterke posities in aan de grehs tussen Groenland en Blauw land, in dit geval de Weser, maar met het vooropgezette doel ze zo lang te behouden. als| verantwoord werd geacht. Op één ding komt het aan: snelle verplaatsing van de eenhéid. Een bastion moet dan ook niet zó zijn georganiseerd, dat het een te hokvast karakter krijgt. Wij schrevén reeds, dat het Nederlandse legercorps erite weinig rekening mee heeft gehouden, geiien de gehele opzet van lege ring enz., dat het wel eens snel zal moeten „moven". Van Britse zijde heeft men tot nu toe zich van elk oordeel hierover onthou den. omdat mog zal moeten blijken of de Nederlanders wanneer de dreiging van Groenland opj zijn posities werkelijk zal be ginnen, zich :n weinig tijd zal kunnen ver plaatsen. Wij hebben ook een kijkje genomen in het Belgische bastion. De inrichting der bivak- Het Bóndselftal tegen een Noolrdhollands elftal Het Bondselftal. dat morgen te Zaandam tegen het N jordhollands elftal speelt, is nog niet defiiitief samengesteld.' De ach terhoede en middenlinie zijn bekend: Doel: Van der Lanld (HBS); achter: Goldman (HBS) en Lagerwaard (Excelsior); midden: Ven Toorn (Xerxes). Everse (Xerxes) en Dörr (Excelsior). Voorts is eèn tiental spelers uitgenodigd, waaruit de voorhoede en de reserves zul len worden aangewezen Het zijn: Muhring (Xerxes). Lupbens (Stormvogels). W Zwarts en G Zwarts (Postduiven). P Remmers waal en J. W Remmerswaal (Wassenaar). Bakker, Ham^rsma. Tape en Treuren (allen ven Coal). ken van onze Zuiderburen is vrijwel analoog aan die der onze. zelfs echten wij hier het bovengenoemde bezwaar nojg groter Het hoofdkwartier van de Belgische eerste di visie heeft zich genesteld op een kerkhof. Wij achten dit weinig piëteitvol, en uit een hygiënisch oogpunt bezien zeker niet ver antwoord. Wij staan thans aan de vooravond van de finale van Hold Faat, waarbij ook de Hol landse jongens in actie sullen komen. Van avond sullen op grote schaal parachutisten worden Ingezet. Voor onse Jongens, en seker voor ons land. hopen w(j, dat z(f het, na ruim een week wachten en nog eena wach ten. er goed zdllen afbrengen. Tanks en an dere gemotoriseerde eenheden van Groen land zyn reeds op onze stellingen afgekomen. De Nederlandse Organisatie voor het Zuivér Wetenschappelijk Onderzoek heeft acht stipendia toegekend aan jonge weten schapsbeoefenaars. in de hoop hun daar door gelegenheid te geven zich te ontwik kelen tot personen, die in hun vakgebied leiding kunnen geven aan de beoefening van de wetenschap in Nederland. De acht gekozenen zijn: J. van Kranen donk een jaar studeren «an Amerikaanse universiteiten; W. Noomen een Jaar lang te Parijs studeren in Franse taal- en letter kunde; J. Bruyn een jaar in enkele lan den zich voorbereiden op een dissertatie over de Nederlandse zestiende eeuwse schilderkunst; dr B. M. I. Delfgaauw een jaar voorbereiden op een studie om trent de phaenomenologie; N. M. Hugen- holtz een jaar werken in het Niels Bohrinstituut te Kopenhagen; mej. P. H. N. G. Stehouwer etymologisch en gods dienst-historisch onderzoek te Parijs; dr J. A. G. Tans voorbereiding op een boek over Paschier Quesnel; J. Ubbink onder zoekingen in Californië op het gebied van magnetische eigenschapen van vaste stof ten in hoogfrequente velden. Exploitanten geheime zenders tot een maand veroordeeld De rechtbank te Assen heeft twee land arbeiders uit Valthermond, die in de om geving van Buinen de geheime zender „Regenboog" exploiteerden, leder veroor deeld tot een maand hechtenis en ver beurdverklaring van de apparatuur. Tegen elk was zes weken gevangenisstraf geëist. GRAZ. Vrijdagmiddag. (Van onze speciale verslaggever.) ür zijn Vrijdag tijdens de tweede dag van de Internationale Motorzesdaagse In Oostenrijk waarschijnlijk heel wat 'onvrien delijke dingen aan het adres van het Oosten rijkse weerkundige instituut gemompeld. Want in tegenstelling tot de berichten, die dit Oostenrijkse „De Bilt" de vorige dag had uitgezonden en die over „ophelderingen en opklaringèn" spraken, regende het niet' slechts, doch kwam het water in een onon derbroken stortvloed uit de lucht vallen, toen in de vroege morgenuren de renners zich te Bad Aussee voor de tweede maal in deze monsterrit naar de startlijn begaven. En tot aan de aankomst te Graz; het eind punt van het ochtendtraject op de tweede dag was de rit in een ochtend- en een avondtraject verdeeld bleven geweldige watermassa's op de gekromde ruggen van de renners en alle anderen, die bij dit groot se motorevenement betrokken zijn, neer stromen. Bij de Nederlandse rijders kon een en ander echter allerminst de stemming be derven. Integendeel het feit, dat manager Burik er in geslaagd was het strafpunt, dat de Dordtenaar Frans Vos Donderdag had op gelopen, ongedaan te maken, had bij onze landgenoten de strijdlust nog eens extra aan gewakkerd. De tweede dag gingen dus van de 23 Ne derlandse renners er 22 met een schone lei van start. Of de situatie er ook nog zo gun stig voor zal staan, wanneer men weer in Bad Aussee is teruggekeerd, staat echter nog te bezien. Want ook al bereikten al onze vertegenwoordigers ruimschoots op tijd Graz. het zware avondtraject, waarvoor om 5 uur werd gestart, van Graz naar Bad Aus see over een afstand van 200 kilometer stond toen nog voor de boeg. Evert Bos, de Jawa-rijder, moest tweemaal nieuwe contactpunten inzetten. Om het hier door ontstane verlies in te halen draaide hij op een gegeven ogenblik de gashandle wat wijder open, misschien iets te wijd, want een val was het gevolg. De man uit Meern kwam er evenwelzonder letsel af en de beschadigingen aaii zijn motor heeft hij inmiddels al weer voor het grootste gedeelte gerepareerd. En ook Huub Pellikaan, die met zijn 200 cc Zundapp in het KNMV- clubteam uitkomt, kwam de moeilijkheden, welke een vastzittende gasschuif hem op leverden, zonder al te veel energieverspilling te boven Overigens schijnt de pechduivel het het meest op Ben Jansema begrepen te heb ben. Was het gisteren zijn voorrem. die hem bij gebrek aan voering in de steek liet. van daag sloeg zijn decompresseur lek. Niette min had hij het euvel vrij snel verholpen door eenvoudig een ijzeren pluggetjt jn het gat te draaienJan Flinterman ki-eeg met een wel heel erg vervelende handicap te maken. Zijn lichtinstallatie liet hem n.l. plotseling- in de steek, waardoor hij totaal zonder licht kwam te zitten. Niet alleen dat het vrijwel ondoenlijk zou zijn in de avond- rit zonder licht te vertrekken, maar boven dien bracht dit defect de omstandigheid met zich mee. dat de Haagse BSA-rijder daar door bij de eerste de beste contróle op een aantal strafpunten onthaald zou worden. De onverstoorbare Flinterman. de meest ijs koude van de gehele groep Nederlanders, iemand, die zich nergens zenuwachtig over rhaakt en bij wie altijd alles* ih orde komt. hpeft echter ook voor deze moeilijkheid wel weer een oploséing gevonden. Het Zweedse trophyteam, dat gisteren door tijdsoverschrijving 17 strafpunten op zijn lijst zag verschijnen, heeft daar vandaag voorlopig 100 strafpunten bij gekregen. Voorlopig, omdat allé nog komende dagen Zweden minstens nog een der gelijk aantal strafpunten zal worden toegewezen. De Zweden verschenen van morgen n.l. met 4, in plaats van de voor geschreven 5 man aan de start. De ploegen van „De Hoekse Waard" te Oud-Beijer- land en van de KNMV houden zich bij de strijd tussen de clubteams uitstekend. Beide Nederlandse teams zijn nog zonder strafpun ten. E. Stuurman-Rijnhout v. Vijverstraat 14 n. Houtmansgracht 22; W. v. Beek v. Oost haven 56 n. Vrouwevestesteeg 14; J. C. M. v. Beek v. Bogen 16 n. Bogen 14; T. G. A. Streng v. Nieuwe Haven 230 n. Vosslus- straat 31; P. H. A. d. Wilde (3 pers.) v. Kieviéstraat 58 n. Jan Luykenstraat 29. C. Nilsson v. Kattensingel 72a n. Eerste H. v. Alphenstraat 28: H. Bennis v. Groeneweg 31 n. Keizerstraat 64; J. Polman v. Muilen poort 13 n. Naaierstraat 21; W. Verblaauw (4 pers.) v. Bosweg 15 n. Vondelstraat 44; E. Spruijt-Oosterwijk v. Zoutmanplein 22 n. Raarh 264; H. Kruithof (4 pers.) v. Boele kade 211 n. Boelekade 163; L. C. Hofstede v. Corn. Ketelstraat 23 n. Meidoornstraat 4; A. de Bruin-de Bruijn v. F W. Reitzstraat 2a n. Regentesseplantsoen 3; J. Deelen (3 pers.) v. Vossiusstraat 56 n. Burg. Gaar- landtsingel 91; C. H. v. Weelden (3 pers.) v. Karnemelksloot 28 n. Burg. Gaarlandt- singel 97; N. v. d. Heuvel (4 pers.) v. Hout mansgracht 22 n. Burg. Gaarlandtsingel 100; J. v. Groningen (4 pers.) v. Woudstraat 42 n. Burg. Gaarlandtsingel 101; P. Brem- mer (4 per^.) v. Kon. Wilhelminaweg 321 n. Burg. Gaarlandtsingel 103; J. v. Noort- wijk (3 perl.) vATollensstraat 27 n. Burg. Gaarlandtsingel 108, A. Kranendonk (4 pers.) v. Kattensingel 54 n Burg. Gaar landtsingel 113: G. Lakerveld (3 pers.) v. Van der Palmstraat 68 n. Burg. Gaarlandt singel 119. 1* aten we in gedichten even drie jaar in de i tyd vooruitstappen. September 1855. Haastig spoeden we ons. hetaij te voet, per tram, per fiets of per auto naar het nieuwe D.P.-station. Op het nieuwe Stationsplein mef z'n diepte van 150 meter één der grootste plei nen van Europa worden we opgenomen in de stroom van reizigers, die straks van Rotterdams Centraal Station uit, per tre' naar alle richtingen van het land zuil worden vervoerd. Onze trein vertrekt over een half uur. We hebben nog even gelegenheid het nieuwe Centraal Station en de roezemoezige drukte er om heen te bekijken. Nieuwe brug bij Alphen aan de Rijn De nieuwe brug over de Rijn nabij Gouwsluis. ten Oosten van d.e kom van Alphen a d. Rijn en gelegen in de provin ciale weg Leimuiden—Gouwsluis. is van daag voor het verkeer opengesteld, zo deelt de ANWB mee. Dit betekent een grote ver betering voor het verkeer Amsterdam— Gouda en Rotterdam—Gouda—Amsterdam v.v., aangezien men thans de nauwe traverse door Alphen en de daar gelegen smalle brug over de Rijn kan vermijden. Vertrokken: W J. Schut v Steljnkade 8 n. Belgiè; G. Kooij v. Kattensingel 7 n. Reeuwijk. Platteweg H 197, C. E. M. v. Vliet v. Van Itersonlaan 6 n. Brummen. Engelenburgerlaan 27; J. H. W. Bleeke- molen v. Jan Luykenstraat 64 n. Reeuwijk, BodegraafsestiAiatweg 25. C. L. de Planque v. Westhaven 53 n. Rotterdam. Graaf Florisstraat 45; C. G. M. v. Peperstraate v. Kleiweg 7 h. Haastrecht, Hoogstraat 65; B. Weeldenbnrg (6 pers.) v. Sophiastraat 73 n. Breda. Loopschans 10; C. Kalkman v. Gouwe 24 n Bodegraven, Nieuwstraat 5; J. G. v. d. Heide-Berckenkamp v. Const. Huygensstraat 1Q7 n. Ossendrecht, Provm- cialeweg 6; T. Moerkoert-Piersma v. Kru- gerlaan 76 n. Wijk bij Duurstede. Broek- weg; A. A. Lagaay v. Burg. Martenssingel 85 n. Haarlem. Raamsingel 112; S. Meijer v. Persijnstraat 11 n. Amsterdam. Cel- siusstraat 561; E. v. Woerden v. v. Bever- ninghlaan 30 n. Amsterdam. Valerius- straat 45; N. Bijlsma-Zwart (7 pers.) v. Joubertstraat 168 n. Canada. evestigd: G. Kokken v. Heel en Pan heel n. Vossiusstraat 55; G. Jansen v. Zwammerdam n. Westhaven 11; J. F. Avontuur v. Heemstede n. IJssellaan 213; A. M. Paludanus (3 pers.) v. Rotterdam n. Bosweg 29; G. v. d. Eng-Kairies v. Haas trecht n. Gravin Jacobastraat 47; J. J. Eisma (4 pers.) v. Arnhem n. a.b. woon schip Houtmansgracht, P. Otterspeer (2 pers.) v. Rotterdam n. Jan Luykenstraat 18; M. Anders v. Oud-Beijerland n. Bockeri- bergstraat 41; M. Offers v. Alphen a. d. Rijn n. Jan Luykenstraat 17; J. M. W. Coolen-Engel v. Tilburg n. Krugerlaan 125; B. H. J. J. Branse v. "s Gravenhage n. Von delstraat 44; J. Noordegraaf v. Utrecht n. Achter de Kerk 9: M. Th. Huisman (afpers.) v. Noordwijkerhout n. Burg. Gaarlandt singel 107. KAASMARKT GROOT-AMMERS. 20 September. Aangevoerd 17 partijen; zijnde 392 stuks, wegende 2744 kg. Ie Kwa liteit ƒ2.40—ƒ2.45, 2e kwaliteit 2.38— 2.39. extra tot 2.48 per kg. Handel matig. Voetbal. Bergambacht mag nog niet met competitie beginnen Ook voor vanmiddag en morgen zijn alle voetbalwedstrijden, die voor elftallen van Bergambacht op het pragramma van de af deling Gouda staan, uitgesteld. De dader van het trappen van de neutrale grensrechter na afloop van de beslissings wedstrijd BergambachtD.O.N.K., in de vorige competitie is nog steeds niet bekend. Totdat deze zich meldt, zijn bestuur en spelers van de vereniging Bergambacht ge schorst. In een halve cirkel en over een breedte van ruim honderd meter omarmt het witte stationsgebouw, met z'n twee gebogen vleu gels, z'n vier grote ramen en z'n met beeld houwwerk versierde hoog oprijzende pilas ters het grote plein aan de Noordzijde, Rechts zien we de standplaats van de auto bussen. Zij rijden af en aan met reizigers, bestemd voor, of afkomstig uit in de omtrek van Rotterdam gelegen gemeenten. Links van het gebouw parkeren de taxi's en worden de reizigers per auto aangevoerd. Daar ligt ook (evenwijdig aan de Oostzijde van het Groothandelsgebouw) de ingang van de 8 meter brede openbare tunnel, dje voor voetgangers en (vermoedelijk ook) fietsers de verbinding vormt tussen „de stad'' (het Stationsplein) en de Stationssingel in Blij, dorp. Rechts en links heeft het gebouw een luifel en verborgen achter de rechtse be vindt zich een stalling in twee verdiepingen met ruimte voor 5000 fietsen. Rechts daar achter staat tevens (misschien op dat tijd stip nog in onze verbeelding) het grote Sta tionspostkantoor. dat met het stètion in verbinding staat. Voordat we de stationshal betreden, voor zien we ons in de winkels, rechts en links van de hoofdingang, van lectuur en rook- Nu staan we in de hal en ondergaan de imponerende werking van de 60 meter lange. 25 meter diepe en 12 meter hoge ruimte. Op een hoogte van 3 meter zijn, met trappen te bereiken êntresols gebouwd, waarop men rustig achter een broodje met koffie of ander snel klaargemaakt gerecht, de drukte beneden kan gadeslaan. Het wordt nu toch tijd, dgt we naar onze trein gaan. Rechts in de hal kunnen we aan het irilichtingenbureau nog even wat infor meren; we geven onze te verzenden bagage af, die direct door de post- en bagagetunnel wordt afgevoerd, kopen een kaartje aan één van de vele loketten, duiken in de passa gierstunnel waarvoor drie jaar geleden (op Vrijdag 10 September 1052) de eerste paal werd geslagen en begeven ons naar het voor ons bestemde perron: het 1ste en 2e voor de richting Hoek van Holland, het 3e en 4e voor het traject AmsterdamDordrecht en het 5e en 6e voor de richting Gouda— Utrecht, Het 7de perron wordt als reserve •bruikt bij druk fietsenvervoer. Graag hadden we nog even een bezoek gebracht aan het ruim 20 meter lange en 6 meter brede stationsrêstaurant op het eerste perron, maar daar rolt onze trein hel station binnen: we vertrouwen ons toe aan het vlug, veilig en voordelig van de Neder landse Spoorwegen. D.P.-station over drie jaar gereed was het toekomstbeeld, dat de presi dent-directeur van de Nederlandse Spoorwegen ir F. Q. Den Hollander gister- uiteenzetting over de Rotter- egplannen in de grote ver gaderzaal van de Kamer van Koophandel voor leden van deze Kamer en van de Ge- nteraad heeft opgeroepen. Een beeld, volgens zyn verklaring in de tweede helft van 1955 werkeiykheid zal zyn. De Rotterdammers, die het nu al zoveel jaren met een onooglijk en in de ooTlog zwaar gehavend station hebben moeten doen, zien verlangend yit naar het ogenblik, waarop ook zij een station zullen hebben, dat in uiterlijk en- grootte hun stad waar dig is. Maar en daar legde ir Den Hollander zeer de nadruk op voordat het zpver lp, zullen de reizigers zich, zolang de bouw van het nieuwe station duurt, nog zeer vele ongemakken moeten getroosten Het bouwen van de perrons bijvoorbeeld, geschiedt ven achteren n^ar voren, van de Noord- naar de Zuidzijde dus en dat houdt in. dat men een tijd lang van laag naar hoog spoor zal moeten klimmen. H«t nieuwe station ligt namelijk ten opzich'te van het onde niet alleen meer naar het Westen, doch komt ook 3' meter hoger f liggen. De Rotterdammers, die op het gebied van opgebroken straten al veel gewend zijn. zul- i. om in het spoorluilekkerland te komen, T door deze rijstebrijberg van tijdelijke -- -d ko- D"„: ongemakken heen eten. Na het geree< ien van het stationsgebouw en het station duurt de verdere voltooiing van het em placement en de gebouwen nog tot eind 1957. maar daar heeft het publiek geen last meer van. Beperkt plan van f 70 millioen [N 1957 zullen ook de ruim ƒ7» millioen zijn opgezoupeerd, die de Spoorwegen en de regering gezamenlijk voor de uit voering van de beperkte spoorwegplannen te Rotterdam hebben uitgetrokken. In deia kosten dragen de Spoorwegen 26.8 en de Overheid 73,2bU. Met de werken, die thans onderhanden zijn or spoedig komen en eind 1953 zollen zijn voltooid, is een bedrag van in totaal rond ƒ46.000.100 gemoeid. Een aanzienlijke som. maar deze werken zijn ook zeer omvangrijk. Zij omvatten ét in 1951 begonnen aanleg van de nieuwe spoorbaan Nieuwerkerk—Hillegersberg en de bouw van een bijbehorend viaduct over de Rijksweg naar Utrecht; de aanleg van het emplacement Rotterdarry-Noord. dat grote betekenis krijgt voor het goederenver voer en voor de daarbij gplegen Coópei*. tieve Tuinbouwveiling Rotterdam en Om streken'; de aanleg van de reeds voltooide verbindingsbaan Schiebroek; het bouwen van de 500 meter lange stukgoederenloods aan de Westzeedijk; het maken van de onderdoorgang Stadhoudersweg en de verbetering van de stations Beurs en Feijenoord. Daarbij komen dan nog de bouw van het nieuwe D.P. Station en het ont ruimen en afbreken van het Maasstation om het bedrag van 70 millioen rond te maken. Regering moet nog over de brug komen Hoewel het beperkte plan in z'n geheel werd goedgekeurd, is het nog nodig. dat in gaande 1954 voldoende gelden op de Rljka- en de Gemeentebegroting worden uitge trokken om met kracht de ststionsbouw en de voltooiing van het emplacement te Rot terdam te kunnen aanvatten. De spoorwe gen hebben hun aandeel reeds als voorschot geïnvesteerd. Excursie inet ir Den Hollander HET was een groot gezelschap dat giste ren. na het slaan van de eerste paal voor de reizigerstunnel, op het Station D.P. in een extra trein ötapte om, onder leiding van ir Den Hollander een excursie naar de in uitvoering zijnde spoor wegwerken le on dernemen. Burgemeester Van Walsufn, de zes wethouders, verscheidene raadsleden, de voorzitter, de secretaris en de leden van de Kamer van Koophandel, de gemeente secretaris en anderen namen met grote be langstelling kennis van hetgeen de direc teur van de Spoorwegen en de directeur van de N V. Spoorwegopbouw. ir N. van Veen, te vertonen en te vertellen hadden. Zij be zichtigden het nieuwe emplacement Rotter» dam-Noord. beklommen in Nieuwerkerk de 10 km lange spoorbaan Nieuwerkerk—Hil legersberg die reeds tpt aan de kruising bij de Rijksweg Utrecht met rails is belegd, 'bekeken vol bewondering de ingewikkelde constructie van de in aanbouw zijnde via duct over die Rijksweg, die voor Kerstmis klaar zal zijn en in Mei 1953 in gebruik komt; zil reden "naar dè voltooide viaduct over de Terbregseweg en bezochten tot slot de grote goederenloods dan de Westzeedijk, waarvan de douanelood? en de aankomst- loods gereed zijn en de Vertrekloods in uit voering is De indruk was. dat er in de af gelopen jaren reeds veel werk is verzet. Volgend jaar Mei GoudaRotterdam D.P. OP de bycenkomst des middags in de Kamer van Koophandel deelde Ir Den Hollander o.a. mede. dat. behoudens bijzon dere tegenslagen, met Ingang van de zo merdienst de nieuwe «{pooriyri van Nieu werkerk naar Rotterdam In gebruik zal et goederenverkeer itreinen van de richting Hoek van Holland. Het stukgoederenvervóer zal dan gecon centreerd zijn In de niéuwe loods aan de Westzeedijk, terwijl he( goederenemplace ment Rotterdam Noord Het wagenladingver- voer voor de Rechter Maasoever zal ver werken. Met ingang van de wïnterdienst 1953 zal Rotterdam Maas ook voër het personenver voer worden gesloten ep het personenver voer in Rotterdam D P. worden geconcen treerd. Voor de bewoners van Hillegersberg is het interessant te vernemen, dat het in de bedoeling ligt op de lijii bij de onderdoor gang een halte te mak|en. Voor de uiteenzetting lover de Rotterdam se spoorwegplannen docjr ir Den Hollander en de nadere toelichting Idoor ir Van Veen en de architect van het nileuwe station.Mr S. van Ravesteyn. heeft jnr K. P. van der Mandele uit naam der Kamer zijn grote dank betuigd. Hij sprdk daarbij als zijn overtuiging uit. dat de Nederlandse Spoor wegen het stationsvraagstuk te Rotterdam steeds zeer na aan het [hart heeft gelegen. Het verheugde hem. det er thans met het slaan van de eerste paal daadwerkelijk een begin is gemaakt met de bouw van het nieuwe D.P. Station. [enomen voor Het goe de doorgaande pei terincT^ cende merken. Ook op gemakkelijke betalings in diverse be voorwaarden. PRINS HENDRIKSTRAAT-142. Waarom draalt U nog langer Honderden zijn door onze be middeling getrouwd. Talloze dankbetuigingen Komt U een» op kantoor praten of schrijf ons. dat verplicht nog tot niets. Rotterdam. Telefoon SOttS GEVRAAGD: ter opleiding op de Leerling-Schilderzaal, en ter opleiding. Plateelbakkerij ZENITH IÏNS PRI HENDRIKSTRAAT 9S-U1. GOUDA. GOUDSE HUISHOUDSCHOOL Gevraagd per 1 October: om toezicht ,te houden op de leerlingen, die tussen de middag in dH school overblijven. Zij. die gewend zijn met oudere meisjïs om te gaan. genieten de voorkeur. Brieven vóór 25 September aan het Bestuur, p.a. Jan van Renesseplein 1. Gevraagd! op vrachtauto, leeftijd ca. 18 jaar. Aanmelden: Meubelfabriek J. M. BORSJE N.V., Vest, Gouda. gemakkeiyke betslingsvoorw. Vlamingstraat 29. Tel. 3566. Opleiding voor S.P.D., M.B.A. en andere practljkdiploma's. prospectus op aanvrage Dn F. J. Hooitmun Crabethstraat 13, Telefoon 3313 steeds eert, is het „SUCCES" altijd weerd „Ik loop weer heerlijk na een Bata-voetbehandeling". Voetbad, pedicure, voet massage 1.50 bij abonn - oehand. ƒ1.25 (2 onder me disch toezicht gediplomeerde voétverzorgsters). Hoogstraat 14, Telefoon 2829. TE KOOP (wegens vertrek): Eng. slaap- kamerameubl., groot eiken bureau-ministre,zwarte piano (prachtvolle klank), electr. kookstel m. pannen, tafel met crapauds en stoelen, keuken fornuis, moquette traploper, kapstok, witgelakte stoelen en tafels. Br. onder noi<?942, Bur. van dit Blad. LAST VAN MUIZEN? Het enig afdoende middel is een kat. Lief jong katje, gewend aan Felix' Kattenbrood, zoext een goed tehuis. PretoriapJein 54. Te koop: Gasfornuis. Kruger laan 213. B.z.a.: werkster voor Dinsdag of Donderdag. Br. no. 1640. Te koop gevr.: lange leren herenjas. A. v. Vliet, Corn Ketelstraat 71. Te. huur: met veel woonruimte, op prima winkelstand, centrum stad. direct te aanvaarden. Br. onder no. 7940. Bur. van dit Blad. Woningruil. Mooi huls. Weth Venteweg H 2?6. v.- en achter tuin, keuk., schuur, plat. overl 2 gr. slp.k.. enz. f4 55, (geen K.A.). Te koop: wegens plaatsgebr een fornuis. Gr. Florisweg 7» A t.o. Amb.school. Te koop: petroleumkachel. Spotprijs f5.-. Zoutmansplein no. 14. Te koop gevraagd, in N.H., Z.H. of Utrecht, kleine Jachthaven, boot- 1 jesverhuurderij of t.d. o 1 Behoeft geen volledig bestaan op te leveren. Vereisten: aardige omgeving en voldoende grond voor tuin en zo nodig bouw van woning Br. onder no. 163.594. Bolrek. Koningsplein 1. Amsterdam. Meisje zoekt bezigheid v. d. ochtend, onversch. wat. (liefst niet bij kinderen). Br. no 1649. Te koop: herdershondje, 9 we ken oud. IJssellaan 193. ('s av na 9 uur). Gevr.: net meisje, ca. 19 Jr., 3 midd. p.w. v. lichte werkzaam heden en v. d. kinderen. Mevr v d. Heuvel, Öosthaven i» Te koop: In g. st., haard f«V— herenfiets m. vei l t 22.59, stof zuiger f29.—, 127 V. IJssellaan no. 227. Gevr.: ervaren breister v. het breien van k'nderkleding. Br no. 1649. te koop voor lage prijs, en gebruikt bout. Z.g.a.n. D. A. de Man, Moerkapelle, Tel. 32. Aangeb.: nette slaapkamer m of zonder pension. Br. no. i630. Geginnersclubs Judo—Jiu-Jltzu o.l.v. Rijks gedipl. leraar, zwar te band. Aanm. Ranonkelplein no. 11 en telefoon 4221. Te koop: z.g.a.n. Demi (grija) te klein gekocht. Zeugstraat 79. Te koop: contra-baa v. Strijen- Maximum drie regels 50 ets. Met brieven onder numm-r Mi cents. Kleintjes worden uit sluitend geplaatst b(| vooruit betaling. Te koop groen haardkacheltje. kinderledikant en tandem frame. Vogelplein 9. Te koop: Herenfiets, f 17.59 en luchtb.wiel v. kruiwagen, z.g. ala nieuw, f 27.59. Bovenkerkse- weg 49. Stolwijk. Spoed 1 gevr. 1200.— door pers. met vaste positie. In bezit van een borg. Br. no. 1630. Te koop: motorrijw. Puch, 123 c.c. 1949 m. leren jas. Alles z.g. a n Lageweg A 212, Ouderkerk a. d. IJssel. Te koop: Antieke staartklok, (goed lopend). Br. no. 1959. Bur. van dit Blad. Te koop: .Sparta" duo, z.g.a.n. H. Slootjes. Goejgnverwelledijk, no. 39. Flinke werkster gevr v. d Vrijdagmorgen. Burg. Martens singel 91. Huiaorgel te koop, gevraagd- Aanbiedingen: A. v. A. Meer Vijverhofatraat 93 A. Rotter dam. Telefoon 42999. Te koop: Blauw grijze trouw japon met toebehoren, v. d. Palmstraat 19. Vele van onze jongens en meisjes beginnen daar al iets ran te begrijpen. Dat blijkt wei uit het feit, dat bij de laatste Jeugd- spaaractie het aantal afvallen aanmerkelijk minder, het aantfl „doorzetters" veel groter was dan bij vorige acties. En bij het schoolsparen kwamen - dank zij de medewerking van tienduizenden leer krachten afvallers bijna nooit voor. Dit ia een verheugende ontwikkeling. Zo V moet het verder gaan: Jeugd- en school sparen moeten steeds meer een bestanddeel van blijvende waarde bij de opvoeding van onze jengd worden. Ouders, in het belang van Uw kinderen, ondersteunt dit streven. Hoe meer het spa ren bij de jeugd tot een vaste gewoonte wordt, des te m^er zullen de kinderen de goede invloed dkarvan in hun leven ondervinden. •n 1 ZATERDAG 20 SEPTEMBER 195f EERSTE BLAD - PAGINA 3 door H. D, RAYMAEKERS; Oud-Kath. Pastoor VAN ALLE ZIEKTEN vormen de hart ziekten een zeer belangrijke groep, nat zegt de statistiek en dat kan ieder van „na beamen. Zien wij maar eens rond in nnre familie- en kennissenkring. Misschien .dn er velen, die niet verder behoeven te ien dan raar zichzelf. Het aantal mensen, dat het „aan het hart heeft", Is niet ge- rinl- rn wat daarvan het gevolg is. weten we •Hen De hartpatiëi# moet zich hoeden «nor te grote inspanningen, mag niet te hard lopen, te veel dragen, dit mag hij niet tn dat mag hij niet. Maar ffij mag niet alleen vele dingen niet. hij zou het ook niet kunnen. Het hart is de motor van het licha'am en als de motor niet deugt, dan lijdt het gehele lichaam, het gehele leven ..onder. g het ook in het geestelijk leven. Ook circuleren. Zo is het ook in het geesten]* leven, uok gat leven wordt beheerst door de gesteld- he.t hart. Natuurlijk bedoel ik niet het hart. dat ons bloed doet n, maar het gemoed. Ook dat hart u'een motor, de motor van ons geestelijk even Is de gesteldheid van dat hart niet goed. dan ondervinden wij daarvan ook de nadelige gevolgen. Helaas zijn er ook op geestelijk gebied veel hartpatiënten, maar de meesten weten het niet Men is ontevreden en ondankbaar, men laat zich door het minste of geringste «ntmoedigen. men kan niet blij zijn. maar u steeds somber gestemd. En als men r.ilke mensen vraagt, hoe dat toch komt dar\ kriisen dc omstandigheden de schuld. Het nat niet goed op financieel gebied, op poli tiek of economisch terrein. Het gaat ner- eens goed en niets en niemand deugt er Wie zo denkt hartpatiënt. of spreekt, is een Natuurlijk wil men dat niet geloven. „U moest maar eens in mijn schoenen staan, dan zoudt U wel anders praten", zo luidt het antwoord. Wie zo spreekt, moest maar eens met de apostel Paulus gaan praten. Ais het iemand niet meegezeten heeft in het leven en in zijn arbeid, dan is het Paulus wel. Hij schrijft daarover in zija tweede brief aan de gemeente te Corinthe. Als we lezen wat hij allemaal heeft mee gemaakt. dan staan we er versteld van. En het resultaat van dat alles? Een gebroken man? Neen. een man. die altijd blij is'en onverstoord zijn weg gaat en zijn werk doet. En het -geheim van dit alles? Paulus zegt: „Wordt vernieuwd in de geest uws gemoeds!" Willen wij dus evenals hij blij en opge wekt door het leven gaan, dan zal eerst datgene veranderd moeten worden, waarin alle geestelijk leven wortelt, waar alle ge dachten, woorden en werken hun oor sprong vindep:-het hart. Maar dan moeten wij ook bij een goede arts zijn. bij de hartspecialist bij uitne mendheid: Christus. Hij ként niet alleen de harten der mensen, maar kan ze ook ge nezen. Voor hem. die zich wil laten ge nezen, betekent dit evenwel een ingrij pende operatie, want Paulus zegt: „Dat Christus door het geloof in uwe harten wone.Het hart moet dus opengelegd wor den. De Arts moet er ln kunnen werken m§t zijn instrumenten: zijn geest ep zijn woord. Natuurlijk moeten we niet denken, dat de dingen, die wij te dragen ,en te verdragen hadden, dan weggenomen zullen worden. Maar we kunnen ze gemakkelijk dragen. Wat ons ook wedervaart, we zullen bemer ken, dat voor degenen, die God liefhebben, alle dingen meewerken ten goede. Op de bres tegen discriminatie van de Nederlandsefvlag Op het ïebied van de'zeehavens is in zo verre van Nederlandse zijde e#n actieve politiek geboden, dat Nederland zich tel kenmale dient te keren tegen elders ge nomen maatregelen, welke een discrimina toire werking op het Nederlandse haven- verkeer uitoefenen, zegt de Memorie van Toelichting op de begroting van Verkeer en Waterstaat. Ofschoon' nog slechts op enkele concrete resultaten kan worden gewezen, mag met voldoening worden vastgesteld, dat zich omtrent het vraagstuk van de havencon- currentte meer gezonde denkbeelden begin nen te ontwikkelen. Door veelvuldige ver bindingen wordt getracht zoveel mogelijk een beter onderling begrip en daardoor een grotere samenwerking tussen de West- Europese havens te bevorderen. Met betrekking tot de zeescheepvaart is het streven van de minister bij voortdu ring gericht op het scheppen van zo gunstig mogeïijke voorwaarden vooi; de 'vernieu wing en uitbreiding van de nationale koop vaardijvloot. Bovendien wordt o.a. bij het afsluiten van handels- en monetaire ver dragen. steeds getracht voor de Nederland se koopvaardijvloot zoveel mogelijk ruim baan te maken. In vele gevallen worden n.l. nadelige gevolgen ondervonden van door andere landen genomen maatregelen tot begunstiging van de nationale vlag. Te betreuren ls. dat tegen deze maatregelen niet met voldoende kracht kan worden opgeko men. nu de mede door Nederland voor gestane intergouvernementele maritieme consultatieve organisatie (IMCO). die het meest geëigend moet worden geacht om ïlch in het bijzonder met het tegengaan van discriminatoire maatregelen bezig te hou den, nog steeds niet in werking is getreden. Van de minister van buitenlandse zaken In de toelichting op de begroting van Buitenlandse Zaken voor 1953 wordt onder meer opgemerkt, dat de ervaring in de laatste jaren heeft geleerd, dat het uitge trokken bedrag van 20.000 als vergoe ding voor de ambts- en representatiekosten van de minister ten enenmale onvoldoende was om aan de steeds toenemende ver plichtingen van de minister van Buiten landse Zaken te voldoen. Derhalve is be doeld bedrag uitgetrokken op 40 000. Ten gevolge van de steeds hoger worden de kosten in een aantal landen zijn de toegekende bedragen voor inrichting en vestigingskosten in toenemende mate on voldoende gebleken. Het nieuwe reglement van de Buitenlandse Dienst kent thans bij eerste vestiging van een chef de poste aan een diplomatieke vertegenwoordiging in het buitenland een vergoeding toe van 25 000. In bijzondere gevallen kan dit bedrag worden verhoogd tot 40 000. Het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van enige ambtenaren op de belangrijkste posten, de noodzakelijkheid om ambtena ren op klimatologische of moreel bijzonder zware posten na twee of drie jaar af te lossen eri de oprichting van enige nieuwe posten zullen in 1953 waarschijnlijk leiden tot een groter aantal mutaties op hoog niveau dan gewoonlijk. In verband met het vorenstaande wordt een verhoging van het onderhavige artikel aangevraagd van Adrertentia) zeggen Voor de handen niets beier dan HAMEA- GELEI. VROUWENKIESRECHT IN GEREFORMEERDE KERK Een der belangrykste agendapunten van de Generale Synode der Gereformeerde Kerken te Rotterdam, het vrouwenkies recht in de kerk. is Donderdag behandeld. Met 48 tegen 3 stemmen ia aangenomen, dat het vrouwenkiesrecht er komen zal. Aan de kerken is nu dus de vrijheid ge geven de vrouwelijke leden tezamen met de mannelijke leden op dezelfde voet te doen deelnemen aan de verkiezing van ambtsdragers volgens de regeling, die daar voor plaatselijk in gebruik of door een ker- keraad vastgesteld Is ln kerken, waar naar het oordeel van de kerkeraad de invoe ring van de nieuwe bepaling moeite zou veroorzaken, heeft men de vrijheid voorals nog niet tot invoering over te gaan. t Advertentie U salt morgea, „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever aen liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPILLETJES om die liter gal op te-wekken en uw spijsvertering en etoel- gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's De Nederlandse danseres Noëlle de Mose, die het laatste halfjaar niet heeft kunnen dansen tengevolge van een voetongeval, heeft een operatie ondergaan, waarvan zij nu volledig hersteld is. Zij zal weer in al haar vorige rollen bij het Ballet Joos kun nen optreden. Allereerst zal zij Maandag weer dansen bij de feestelijke voorstelling Ier' gelegenheid van de 20ste verjaardag van de première van „De Groene Tafel" in de opera te Essen. D« zangeres Frances Alfa. die in de eerste jaren van deze eeuw tezamen met Caruso op- ti ad, ls Donderdag te Venetië overleden Zij was een Nleuwzeelandse. doch zij vertoeffde sinds een week In Italië, op uitnodiging van Toscanlni, die haar vijftig jaar geleden les heeft gegeven en die zijn hele levën haar goe de vriend was gebleven. Eduard can Beinum dirigeert Engels harmoniekorps Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Engelse bond van harmonie- en fanfare korpsen is Eduard van Beinum uitgenodigd om in de laatste week van October te Man chester een concert van een harmoniekorps gegroepeerd uit de zes beste Engelse mu ziekkorpsen. tezamen ongeveer 150 muzi kanten tellende, te komen dirigeren. Het 1» in Engeland een traditie, dat elk jaar een dergelijke manifestatie door één der grote dirigenten van de symphonie-or- kesten wordt geleid Dat men voor dit eeuwfeest 'Eduard van Beinum als eerste buteniandse dirigent heeft uitgenodigd, moet als een bijzondere eer worden beschouwd. Op 23 September wordt in de haven va Rotterdam verwacht de „Empire Celtic" die het ponton zal brengen, voor de steiger, welke naar men hoopt eerlang dienst zal kunnen doen als aanlegplaats van de ferry- boten, die eigendom zijn van de Britse firma F. Bustard Sons te Londen Zoals bekend ls. zijn er sinds lahg onderham delingen gaande betreffende de oprichting van een veerdienst van deze maatschappij tussen Rotterdam en Engeland, dank zij welke geladen vrachtauto's zullen kunnen worden overgezet. De onderhandelingen duren ook thans nog voort; zij worden op regeringsniveau ge voerd. Het valt in dit stadium nog niet te -voorspellen of en wanneer de veerdienst er inderdaad zal komen. Mogelijk, dat de de- nationalisatie van het Britse transportwe zen een gunstige factor zal blijken te zijn. Snelle groei van de ééns verwoeste Heveafabrieken Het zal niet dikwijls gebeuren, dat een nieuwe werknemer bij een fabriek al met een door de directie toegesproken en met cadeautje verrijkt wordt. De 1500ste werk nemer van de N V. Verenigde Nederlandse Rubberfabrieken te Heveadorp (Gld.) viel deze onderscheiding ten deel en hij kreeg een ingelijste foto van de fabriek als her innering ten geschenke. In een toespraak herinnerde de directeur er aan. hoe de fa brieken in de oorlog voor tachtig procent werden verwoest en hoe men nu weer ge heel op dreef is. Mussen als inktspuiters Op Prinsjesdag hebben enige per sonen bij de politie aangifte gedaan, dat hun jassen met inkt besmeurd waren. Aanvankelijk meen dé men, dat er weer een inktspuiter aan het werk was geweest. Een nader onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat hier van geen sprake is. Het is namelijk gebleken, dat mussen in deze tijd wan het jaar zich o.a. voeden met een be paald soort bessen. Hun uitwerpselen geven, op textiel terechtgekomen, het zelfde resultaat als inkt zou doen. Op het laboratorium wan de gemeente- lüke plantsoenendienst heeft men dit vastgesteld. 'N WELDAAD legen, Uw pijnlijke tfoeten ie de Veruvdert liicuoorn* eelt en wratten gemakkelijk zonder pijn m afdoend Prife 90 ete. By Uw apoth. en droa verk.ri.lgb. TJET zal dr A. M. H a m m a c h e r, directeur van het Rijksmuseum Kröller—Miillar op de Hooge Veluwe, misschien een beetje verwonderen, dat zijn geschrift „Charley Txo o<r o p, een beschouwing van haar leven en werk", uitgegeven door W. L. en J. Brusse N.V. te Rotterdam, in een letterkundige kroniek wordt behandeld en niet in een kroniek van de beeldende kunst. Maar het zal hier niet zozeer gaan om de beeldende kracht van het werk van Charley Toorop, als wel om de beidende kracht van de taal, waarin de beschouwing van Charley Toorops leven en werk is gekleed En bovendien wordt hier de gelegenheid aangegrepen, iets in het algemeen te zeggen over de biografie ala letterkundig product. CTATISTISCH is vastgesteld, dat biogra- fleën van belangrijke personen bijzon der graag gelezen worden. En met reden. Het is altijd interessant, te vernemen hoe figuren van belang zich geestelijk voorbe reidden tot de taak, die voor hen was weg gelegd, of hoe de omstandigheden hen vormden, welke weerstanden zij overwinnen moesten en hoe zij de belemmeringen onder de knie kregen. En dan is het verder uiter mate aantrekkelijk, diep in het persoonlijke leven van de figuren die het beschouwen waard zijn, te dringen en eigen vermogens, beginsels en karaktereigenschappen aan de hunne te toetaen. Een een tverwante figuur, die zichzelf volkomen Tn het onderwerp kon verliezen. We onderscheiden de geromantiseerde biografie en de objectieve. De geromanti seerde is de populaire, de objectieve, de wetenschappelijke. Maar beide vormen van biografie zijn pas iets waard, als de schrij ver, behalve geestverwant, een bijzonder gevoelig stylist is. Hij krijgt n.l. te maken stof, die met grote behoedzaamheid gehanteerd moet worden, want een mensen leven wordt ingewikkelder hoe nauwer men ermee in contact komt. Men stelle zich maar eens voor. dat men. naar eer en geweten. biografie van zichzelf zou moeten schrijven, niet één in een regel of twintig dat is gauw gebeurd maar één in de vang van een boekwerk. Voor welk een complicatie» komt men dan te staan! Welk standpunt nam Tnen in tegenover de grote vraagstukken? Wat bereikte men op eigen kracht en wat met hulp van anderen? Hoe waren de gedachten over die anderen? Voor zóveel complexe dingen komt men te staan, dat men met de gevoeligheid van een literator te werk moet gaan om iets schrift te kunnen stellen dat aanspraak mag aken op de juistheid, zo men objectief wil zijn, of waarheid, zo men romantiseert. tan geslaagde biografie blijkt dan steeds verhandeling te zijn uit de pen van een Onder auspiciën van de Vei Nederlandse Toneelschrijvers aantal nog ongespeelde Ni ken geselecteerd en voor proefopvoeringen onder de aandacht van het Nedérlandse amateur-foneei gebracht. Als gevolg van deze actie zijn de volgen de premières vastgesteld: Op 20 September zal de toneelvereniging ..Nieuw Leven'' in de Stads-Doelen te Delft de première geven van het blijspel „De mannen van Mary" van Herman Roelvink. Op 18 October zal de toneelvereniging 'E TREKKEN weliswaar bruiloften tegi moet, zoals, ik je de vorige ,1^. 'j vertelde maar desondanks wringt er wat thuis. Als je met zon grote sleep bent «ls wij, moet alles op wieletjes gaan, anders komen er kortsluitingen. Det begint al 's morgens vroeg, want we hebben een uitgebreid werkrooster vbor de eanwezige gezinsleden, waarbij de e;en de Wltbijttafel moet dekken, een tweede schoe nen poetsen, een derde theezetten, nummer vier voor de afwas heeft zorg te dragen en el zo meer. Je kunt Moeder ten slotte niet voor alles alleen laten opdraaien en behal ve een sporadische werkster, die eens in de week op de allerergste kamers aanvalt, zijn We van vreemde hulp verstoken. Dat kan allemaal prima op rolletjes lo- Pen, mits iedereen maar meewerkt en des noods bereid is een eventuele langslaper óf (e vervangen óf hardhandig uit bed te sleu ren. Eerlijkheidshalve biecht ik meteen waar op, dat het laatste vaker voorkomt dan het eerste; ja, dat die plaatsvervan- iing zo langzamerhand tot de familiemythen laat behoren. Ikzelf althans heb wel de nodige natte sponsen op mijn slaperige mor gengezicht gehad, maar nog nooit ontdekt, dat een zus of broer mijn taak had opge knapt! Zoals ik zeg: ieder heeft zijn eigen rol en tot voor kort ging. dat alles naar afspraak en behoren. Maar ineens is daar de klad in gekomen en dat zit 'm in die middenmoot van ons: in Wil en in Mik. Misschien kan ik nog beter zeggen die rare stijve hark van een onvnjerige vrijer van Mik is de oor- raak. Sinds die knaap onze vloeren bemod- aert en dót doet-ie, hij vergeet in zijn philosofische buien altijd om zijn voeten te vegen en Wil heeft hem daarom al voor ..Vuilpeuk" uitgescholden zitten wij met de gebakken peren. Nu zul je misschien denken, dat Mik de groolste dissonant ln onze* huiselijke zang vereniging vormt, maar dat mag ik toch ook weer niet zeggen. Ze doet weliswaar bij buien wat raar en zit dan met grote ogen .voor zich uit te staren, net 'alsof ze aan de voeten van haar alwetende student in de theologie wijsheid zit te peuren, maar dat gaat wei over. Je gooit eens een propje papier tegen haar wipneus, oï je slaat haar eens rusüg over met de Zondagse koekjes, en dan trekt ze wel weer bij. Al zijn er op bepaalde dagen bepaalde uren. waarop ze bij elke deurbei nerveus pleegt te worden en dan weten we al weer. dat de Heer Luuc op komen staat en zeggen eensgezind en adviserend: „Zul je nou dit keer tegen hem zeggen, dat-ie zijn voeten végen moet iets waarop Mik altijd braaf „Ja" knikt om het meteen te vergeten als hij zijn eigenaar dige correct? en langaangehouden belletje laat horen. Dan schiet ze naar de voordeur, haalt hem binnen als een verloren zoon en dompelt zich meteen in de dichtste nevelen der hoogste wetenschappen. En Luuc maar doceren: binnen het kwar tier is elke mede-kamer-bewoner gevlucht en er gaat een zucht van verlichting op als ze besluiten om het gesprek al wandelende voort te zetten, zelfs al betekent dat een tweede paar moddervoeten in hall en huis kamer! Maar Mik is toch verder niet de wan klank dót is Wil. Met Wil is tegenwoor dig geen land te bezeilen. Eerstens begint ze met thuis te komen op tijden, die mijlen verwijderd liggen van het moment, waarop ze vroeger uit school kwam. Daarvan geeft ze dan totaal onvoldoende verklaringen, óls ze die tenminste geeft en niet met een nijdige kop in haar kamertje duikt om op nieuw op de raarste uren weg te draven en 's avonds na sluitingstijd terug te komen. Ze weet. dat ieder, die geen bijzonder nachtverlof heeft, om halfelf binnen be hoort te zijn. Maar je kunt haar best pas om elf uur, halftwaalf zien en horen opduiken Vader en Moeder zullen daaj niets over zeggen als het eens per ongeluk gebeurt ze vertrouwen ons, dat we in geen zeven sloten tegelijk zullen lopen en ze weten, dat we via een afdakje een apart toegangetje hebben, zodat niemand hoeft op te blijven om een laatkomer binnen te laten. Je kunl je dan zelfs verbeelden, dat geen mens je hoorde thuiskomen, ofschoon bij navraag Vader altijd haarfijn weet hoe laat je onge merkt naar binnen sloop. Maar als zoiets drie, vier keer echter elkaar gebeurt, be gint er wat te broeien en kun je er „pap" op zeggen, dat er hommeles komt. Die is er dan ook gekomen en die ls op niets anders uitgelopen, dan dat Wil begon te krijsen en de deur hard achter zich dicht smeet en de trap opholde. Dat zijn we niet gewoon. Als er iemand met deuren mag smijten, dan zal dat Vader zijn, maar niet een van de kinderen. Ondertussen dit is het ergste niet. Luuc zou zeggen: „Het is slechts een symptoom!" Maar waar ik zo van streek over ben is, dat ik gisteren Wil heb ziep lopen met die jongen van hier tegenover en dat is geen jongen voor haar. Hij is een eeuw ouder dan zij en je ziet 'm elke maand met een ander meisjeEn nou weet ik maar niet wat ik doen moet: met Moeder er over pra ten of met Wil zelf. In het eerste geval is het net of ik ga klikken en in het tweede nou je kunt net zo goed met een lan taarnpaal gaan praten Kan iemand me soms helpen? ..Onder Vrienden" ln Bellevue te Amster dam de première geven van „Singapore- Hotel" van Johan Fabricius. Ditzelfde atuk zal op 8 Januari 1953 te Rotterdam voor de eerste maal worden opgevoerd door „Mutua Amicitia". Op 20 October zal de vereniging „Ars et Apiicitia" te Hilversum ln het Grand Théótre Gooiland de première geven van „Een vos gezocht" van mevr. H. Wolffen*- buttel-van Rooyen. Op 13 December zal de vereniging „Jus tus van Maurik" te Hilversum in hotel „Santbergen" opvoeren het stuk „Spel met een droom" van Hans Nesna. Onderhandelingen zijn gaande met de verenigde toneelverenigingen „A.D.O. en D.V.S." te 's Gravenhage om een prpef- opvoering te geven van het in 1951 be kroonde stuk van Hans Nesna „Het circus van de goede God". r\R HAMMACHER nu, die zelf in het -L' museum op de Hooge Veluwe over een belangrijke collectie yan Charley Toorop beschikt en die ook persoonlijk bezitter van werk van Charley Toorop is, kon zich als hyper-gevoelig kunsthistoricus en criticus vrijwel zuiver vereenzelvigen met de figuur, Het Rijnvaartbeleid der Nederlandse regering Aan het Rijnvaartbeleid ligt ten grond slag de gedachte, dat de Rijn een ononder broken transportweg vormt en één trans- portmarkt schept, waarop alle deelnemers de vrijheid moeten hebben om onder ge lijke voorwaarden contracten af te slui ten met verladers. Het is allereerst de taak van het bedrijfsleven, aldus de toelichting op de begroting van Verkeer en Water staat, om de ter vermijding van ruïneuze concurrentie noodzakelijke regelingen te| treffen. Indien het bedrijfsleven hierin evenwel niet kan slagen, zal de overheid zich niet aan haar verantwoordelijkheid kunnen onttrekken en genoopt zijn een ont wikkeling in de door haar gewenste rich ting te bevorderen. 1765-66. Wat schrok Bunkie! Hij ging opeens kopje-onder in de sloot Die was wel niet diep, gelukkig, maar het was toch een rare gewaarwording! Ook de anderen schrokken zich een hoedje, toen ze Bunkie daar opeens achter over ir?het water zagen plompen. Ze holden gauw naar de slootkant. Bunkie krabbelde gauw weer overeind en stond rechtop in het water. Brrrr! hijgde hij, de druppels van zich afschuddend. Rick was het eerst bij hem. Hier, pak mijn hand! riep hij. Toen was Bunkie gauw op het droge geholpen. -r- Wat ging je nou doen. Bunkie? vroegen ze. Visjes vangen? Nu het gevaar voorbij was. Konden ze weer lachen. Nou ja. erg gevaarlijk was het eigenlijk niet geweest, want de sloot was niet diep. Kom maar gauw mee naar binnen en droog je af! zei Lumpo. Dat deed Bunkie. Hij kreeg een bad handdoek en maakte zich droog. Ziezo, lachte Lumpo. Dat hebben we weer gehad Zullen we nou maar weer ver der gaan vliegeren? Nog een poos gingen ze voort. Oepoetie had gauw het touw gepakt, toen Bunkie het in z'n schrik losliet; de vlieger was in de lucht gebleven. Zal i'; 'm maar verder vasthouden? lachte hij. Anders ga je misschien weer zwemmen! „Drie generaties", één van de meesterwer ken van Charley Toorop in het bezit van het Museum Boymnns. Links boven de kop, die Raedecker van Jan Toorop, de vader, maakte. Midden onder: Charley Toorop. de dochter. Rechts boven: de jonge schilder Edgar Fernhout, zoon van Charley Toorop. aan wie hij een uitvoerige beschouwing over leven en werk wilde wijden. „Wilde" wijden is eigenlijk te zwak gezegd. Hij moet zich tot het schrijven van dit boek (voor zien van 46 afbeeldingen, fraai door Brusse uitgegeven) gedrongen hebben ge voeld. En hoewel hij in geen enkel opzicht wenste te romantiseren, maar zo objectief mogelijk wilde blijven, heeft hij de biografie geschreven in een taal. die fijn geslepen is als kristal, juist om met geen enkel ten- naaste-bij genoegen te nemen, maar om zo helder mogelijk, zonder woorden en be grippen te gebruiken, die verschillend uit gelegd zouden kunnen worden, zijn doel te bereiken. Dat doei was dus: een beeld te gevea van de atrijd, die Charley Toorop heeft moeten voeren om een figuur te wor den. die haar kracht vond in koppen en groepen van koppen, in enkele stillevens en in een paar naakten, welke zij door hoog opgedreven expressiviteit, vaak vergroot, tot symbolen maakte van de scheppende verbeeldingskracht, die wortelt in eigen tijd, zonder vluchtneigingen naar de droom. Dr Hammacher had met dat al de moed een min of meer uitvoerige biografie te schrijven van een levende figuur. Wel had hij daarvan het niet onaanzienlijke voordeel, dat hij de figuur zelf op alle mogelijke punten kon ondervragen, maar een groot nadeel was dit: dat een onvoltooid leven nog verrassende wendingen kan nemen (daarvan zijn voorbeelden te over, van Lope de Vega tot Liszt en van Fran- ciscus van Assisie tot Van Gogh). Zo heeft dr Hammacher bijvoorbeeld betoogd, dat Charley Toorop ten volle erin geslaagd is. zich te bevrijden van de aesthetische prin- ipes van haar vader, principes die has# alent lange tijd als in een gouden kooi' gevangen hadden gehouden. Maar de ver-1" onderstelling is geenszins gewaagd, dat de dochter nog eens tot die aesthetische prin cipes téhigkeert, als de drang tot monumen tale expressiviteit is uitgewoed. Tot dusver heeft het talent van Charley Toorop zich weliswaar rechtlijnig ontwikkeld, en ziekte heeft haar creativiteit thans'beperkt, maar alles is nog mogelijk. En buigt zich haar taient in een andere richting om. wie weet aanschouwt men dan plotseling een heel andere „rechtlijnigheid" in haar ontwikke- ng, naar een wet die onder de oppervlakte an de verschijnselen verborgen was ge bleven en die zij ook niet in zichzelf had bevroed. De auteur van de biografie heeft het\ bovendien niet gemakkelijk gehad, toen hij zich gedwongen zag, feiten aan te roeren, die voor de ontwikkeling van Charley Toorop belangrijk waren, maar die met de grootst mogelijke kiesheid gehanteerd dien den te worden, d.w.z. met meer kiesheid, aan wanneer Charley Toorop niet meer tot de levenden zou hebben behoord. Dat dr Hammacher ondanks die handicaps er toch in geslaagd is, een beeid van de ontwikkeling van de kunstenares te geven, dat in alle opzichten verklaart en dat tot groter genieting van haar oeuvre leidt, be wijst. hoe fijn litterair bewerktuigd hij was toen hij zijn arbeid verrichtte. De biografie heeft ook de verdienste, een doorsnee te geven van het geestesleven van de laat6te halve eeuw in West-Europa. Want dat is het klimaat, waarin het talent van Charley Toorop tot bloei kwam. W WAGENER. 13) Ja, ik ben haar al een paar maal met ««m tegengekomen. Hij heeft een kleine, uiterst sjiekt wagen. Misschien een van de lui van de zaak? oppert Joke. *-.Nee Hans lacht even. Daarvoor zien "IJ en zijn wagen er te duur uit. Bovendien, bomers en Broerse ken ik en Zomers' wa- 8«i is zo'n ouwe kast, die valt daarom al leen al op. Die Amerikaan rijdt in een open sport wegen. zegt Joke nadenkend. Amerikaan? Wat voor Amerikaan? «an« voelt zich vaderlijk bezorgd voor zijn Jonge schoonzusje. Een journalist. Machteld heeft toch die •toto voor hem gemaakt op het vliegveld? Hoe zlet-ie er uit? informeert Hans. 111 weet het niet; ik heb hem nooit «enen. ik geloof, dat het een kleine man is «LÏ*dle ia het befil,st niet- De dure ¥"end is groot en slank en knap. Groot en slank en knap, herhaalt Joke. Ze krijgt een wee gevoel in haar maag. De man uit de trein; de man van het vliegveld Ze herinnert zich Machtelds vèrhalen van de foto van de millionnair. Nee. om alles in de wereld, dat niet Krijtwit zit ze in haar stoel, haar handen om de leuning ge klemd. Joke! Hans' stem klinkt angstig. Wat is er. word je niet goed? Nee, nee. stamelt ze. Een beetje hoofd pijn. Ze moet zich beheersen; Hans mag niets merken. Ig er iets? Je ziet er toch al zo ellendig uit de laatste tijd. Waarom ga je niet naar de dokter? Hans staat op en schenkt een glas water ln. Hier, drink eens. Maak je je bezorgd over Machteld? Kom. die z*l in geen zeven sloten tegelijk lopen. Hij scheldt zichzelf voor idioot; met zijn verhalen over Machteld bij haar aan te ko men. De zusters zijn zo op elkaar gesteld. Ik zal eens met haar praten, belooft hij, maar Joke schudt haar hoofd. Machtel$,is geen kind meer. We.... we kunnen hóór toch niet vastbinden? Nee, zegt Hans agressief, maar wij heb ben toch een zekere verantwoordelijkheid voor haar. En ^Machteld is niet gewend aan het grote-stadS-leven. Zeg maar niets thuis, voorlopig. Je vader vindt het toch maar half goed, dat ze in die fotografenrommel zit. Krankzinnig vak, voor een meisje. Nu glimlacht Joke; een matte, vermoeide glimlach. Maar Hans, Zomers is toch een beste vent. Wat leert ze daar nu voor kwaads? Overal zitten toch goeie en kwade men sen? In Zeeland net zo goed als hier. Wat een antiek standpunt van je. We moeten toch qp haar passen, hoüdt Hans koppig vol. Joke kijkt naar Hans' goedige gezicht. Hij houdt veel vap Machteld, is meer een twee de vader dan eep zwager Het liefst zou hij op haar passen als op Ingertje Nou, als jij dan eens met haar praat, besluit Hans zijn overpeinzingen Gelukkig is Machteld geen stiekeme tante Stiekeme tante, stiekeme tante. Die woor den blijven Joke bij, de hele avond en later een groot deel van de nacht, als ze klaar wakker in de donkere kamer staart. Stiekeme tante. HOOFDSTUK V. Ze liggen lui in een kringetje om de haard in Rita's gezellige kamer. Kees Zomers in zijn alleroudste, slobberige hulsjasje, de pijp in zijn linker mondhoek, trommelt plezierig met zijn vingers mee op de maat van de radiomuziek. Rita schenkt thee en presenteert Sinter- klaasbrokken. Resten van de feestviering, lacht ze. De tweelingen zijn zo verwend; daarvan profiteren wij mee. Met een ondeugende glimlach kijkt te naar Broerse en diens vrouw. Er zijn nu eenmaal mensen, die het nooit kunnen laten voor Sinterklaas te spelen. In de aangrenzende kamer zingen de tweelingen Kerstliedjes, enthdusiast en vals bijgestaan door Rolandje, Mirjanu vijfjarige zoon. De fikae Sinterklaasreprimande en het ontzag voor het Kerstmannetje houden ze in toom, zegt Rita met een knik in de rich ting van de gesloten suitedeuren. Maar de hemel sta ons bij voor Januari. En voor de tijd, dat ze niet meer aan Sinterklaas geloven, valt Kees Zomers in. Dan regeer je ze met de karwats, op pert Felix Broerse. Zijn vrouw geeft hem een duw en echeldt hem voor beul. Beneden ln huis gaat een deur, voetstap pen dreunen op de trap en met een ruk wordt de deur opengesmeten Daar gaat mijn rust. verwelkomt Qifia tragisch Cripps en zijn Amerikaanse vriena Nou moet ik weer Engels parlevinken. Jullie spreken zo goed Engels, zegt Fred Murphay galant, als Michel gauw Rita's verzuchting vertaalt, dat ik er nooit toe kom Hollands te leren. Hoor je dat. roept Rita enthousiast uit en geeft haar man een klap op zijn schoif- der. Dat is voor het eerst in mijn leven dat ik een compliment voor mijn Engels krijg. Ik wilde, dat mijn oude leraar het eens hoorde. Cripps valt mee. de laatste tijd, denkt Machteld. Sinds zijn vriend er is. komen zij vaak In het atelier en blijven uren bo men. En nu verschijnt hij zelfs op de Zon dagmiddag-thee. Kijk eens, zegt Cripps en gooit een Amerikaans blad in Machtelds schoot En dit hoort er bij, met de groeten van de baas. Plaver! Michel, ie bent een juweel Even ^glijdt weer een norse trek over Cripps gez^ht Hij heeft lang geaarzeld, eer hij er toe koiTimmen Machteld met sigaret ten te vereren. Ze mocht eens denken, dat hij veroveringen wilde maken. En het is louter en alleen bedoeld als waardering voor haar werk. Zo ben je er gauw door. plaagt Mirjam, als Machteld de sigaretten laat rondgaan. Oh, dan maakt ze een nieuwe foto. zegt Broerse Ze kan toch nooit met haar vingers van het toestel afblijven. Machteld en Zomers bekijken samen de foto. Wat een ruimte geven die lui voor zo iets, verzucht Zomers. Society-nieuws, kondigt Fred aan. Daar geeft mm meer om dan om een ver slag van de Uno. Sensatie-eters zijn jullie. Mirjam la in een plagerige bui. Machteld kijkt haar aan Zo vergenoegd als die er tegenwoordig uitziet; ze lijkt jon ger. minder hard. minder zorgelijk ook. Ineens krijgt ze een ingeving Snel gaat haar blik van Mirjam nóar Fred Murphay, die op dat ogenblik voor niemand andera oog heeft. Aha. is het dat! Ze vangt Rita's ondeugende blik. Die heeft het ook door Dat ls feest in het voor uitzicht Wat zitten Jullie te lachen samen, zegt Zomers argwanend tegen zijn vrouw. Oh, hemel lui. die vrouwen zijn iets van plan. (Wordt vervolgd).

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 5