COUD5CUE COURANT Strijd om een kind tussen moeder en pleegouders Het Indonesische leger verovert plaatsen in West-Java Pi nay's strijd tegen de duurte in kritiek stadium Joegoslavische baby werd elf jaar geleden in Duits gezin opgenomen Moeilijk probleem voor Amerikaanse rechters ,-•>« i Zwijgzame Gromyko op Schiphol Meer dan 200.000 bromfietsen GeRp bewijzen voor inmenging In Korea gesneuveld Indexcijfer stijgt nog steeds in Frankrijk Oudste inwoonster van ons land wordt 103 jaar Ike zal zijn financiën openbaar maken Mislukte opstand in Venezuela Offici^ van gezondheid komt uit Korea tefug Nieuwe commandant Luchtverdediging Deviezenvoorraad groeit Truman: „Ook Eisenhower beoordeelde de Russen in 1945 verkeerd" Stevenson zag de toestand juister Woensdag 1 Oei. 1952 Verschijnt dagelijks Bureaux: Zaugstraat 70—72 Telefoon 2745 (twee lijnen) Postrekening 48400 Directeur-Chefredacteur: 8. H VAN DER RRAATS Bltte Jaargang No 23704 Chef-Exploitatie: D. DE KLERK Prijg 10 ernt per nummer Prijs abonnement; per week 0.45 per maand 1.95, p. kwartaal 5.80 Advert.: 12 c. p. mm. bij contr. 10 c. Ing. Med-: 24 c. per mm. contr. 20 c. EENDRACHT EEND MAAKT MACHT NZE GROEIENDE bevolking maakt ver dere industrialisatie nodig om voor He hanéep werk te vinden Het is echter ammer genoeg niet zo, dat men maar een ieuwe industrie uit de grond kan stampen oor een fabriek te bouwen en er machines n te zetten. Industrialisatie is nodig om de ms te dienen, maar zij is niet mogelijk ls zij niet op haar beurt door de mens ordt gediend. ?en nieuwe industrie biedt iet automatisch werk aan een bepaald aan. 1. arbeiders. ZIJ eist om op gang te wor- en gebracht zeer bepaaldelijk geschoolde rbeiders. En dat spreekt in ons land nog e meer. omdat wij door de omstandigheden zijn aangewezen op de vervaardiging van kwaliteitsproducten, die naai verhouding een zeer groot aantal geschoolde arbeiders en bovendien een zéér vérgaande scholing vereisen. Zo kan men zeggen, dat de verdere in dustrialisatie van ons land om te slagen moet beginnen bij de scholing van de jeugd. De handen, die straks om arbeid zullen vragen, zullen immers in staat moeten zijn het werk te verrichten, dat de Nederlandse industrie dan van hen zal verlangen. Hierin schuilt nu een van de punten van zorg, die op dit ogenblik veel aandacht vragen. Met de technische scholing van ons volk is het lang ^liet zo gesteld, dat men de toe komst in alle gemoedsrust tegembet kan zien. Onderwijsvernieuwing is ook hier bit ter noodzakelijk. Er njordt in alle toonaar den gewezen op het onbmstootbare feit, dat de schrijftafel niet in alle» gevallen een winstgevender (en nimmer een eervoller) arbeidsplaats is dan de draaibank, en dat integendeel de draaibank een heel grote groep van de jeugd meer materiële en ideële levensvulling heeft te bieden. Men heeft echter tot nu toe verzuimd de weg. die naar dé draaibank moet leiden, voor allen open te leggen. De weg van ons onderwijtyleidt naar de kantoorkruk of dat nu via de Mulo of het middelbaar onderwijs geschiedt. Ergens heeft men van die weg een klein doodlopend weggetje afgetakt: dat van de instelling, die tot voor kort algemeen de „ambachtsschool' werd genoemd, en dat naar het tot voor kort algemeen geldende inzicht slechts begaan werd door hen, die nu eenmaal voor de grote weg niet" geschikt bleken te zijn. Men hoeft nog niet zo heel oud te zijn om zich te herinneren, dat op de lagere school een leerling, die het er niet al te best afbracht, de ..ambachtsschool" als dteigend voorland werd voorgehouden. Als zo'n leerling dan werkelijk ook op de duur bleek te falen, dan liet de opdejrwijzer de ouders eens komen en zei hoofdschuddend: „Heus. hij kan niet verder, doe hem maar op de ambachtsschoolEn als er ouders hun kind voor een technisch beroep voor bestemd hadden en zelf de ambachtsschool hadden uitgekozen, dan kon de onderwijzer er op if gaan: „Maar dat zou toch zonde en janpmer zijn, er zit een kóp op die Zes maanden waa de thana elfjarige Ivan Pirecnik. toen de Duitsera in zijn vader land, Joegoslavië, hem, na z(jn vader te hebben doodgeschoten en zijn moeder naar het concentratiekamp van Auschwitz te hebben gezonden, in een weeshuis deden opnemen. Doch hiJ bleef dazr niet lang. Een kinderloos Sudetenduits echtpaar nam hem aldra in huia en voedde hem op als hun eigen zoon. De oorlog kwam ten einde, het Sudetenduitse echtpaar Sirsch moest naar West-Duitsland uitwijken en Ivans moeder, de thans 42-jarige Pavla Pirecnik, stelde, vla het Rode Kruis, alles in het werk om haar kind op te sporln. Zodra zij wist. waar Ivan zich ophield, eizte zij haar kind op. In eerste aanleg was haar eis door het ge rechtshof van het Amerikaanse hoge com missariaat In Wesfr-Duitsland verworpen, waarbij twee van de drie rechters zich uit spraken voor het doen blijven van Ivan bij zijn Duitse pleegouders. Deze Uitspraak verwekte hevig rumoer in de Joegoslavische pers, speciaal, toen-de voorzitter van het Amerikaanse gerechtshof, Clark, zei, dat zij gedeeltelijk was gegrondvest op de over tuiging, dat de jongen beter in het demo cratische West-Duitsland, dan in het com munistische Joegoslavië opgevoed zou kun nen worden. Pavla Pirecnik verzocht persoonlijk ge hoord te worden en een nieuwe zitting van het gerechtshof werd uitgeschreven. Eén der Amerikaanse rechters was nu van me ning veranderd en hij sprak zich uit voor het toewijzen van de elfjarige jongen die zelf te kennen had gegeven bij zijn Laten wij daarom niet verbaasd zijn als het nM, nu ons technisch onderwijs en onze idusirie zitten te springen om jongens, waar een kóp op zit. wat moeilijk is het publiek los te mgken van die vreemde men taliteit, Het woord „ambachtsschool" is verdwenen. De practijk heeft bovendien wel bewezen, dat wie zijn handen kan gebrui ken (en goed, mèt verstand kan gebruiken) er in zeer veel gevallen heel wat beter aan toe is dan de hoofdarbeider met óók niet meer dan een „lagere" en soms zelfs een „middelbare" schoolopleiding. Maar ten slotte is ons lager technisch onderwijs nog altijd het doodlopende weggetje gebleven, dal aan hem, die het kiesi. precies de grens aanwijst tot waar hij komen kan en dat i» niet verder dan tot geschoold arbeider. Voor velen al een héél eind en ver genoeg in leder geval meestal verder dan een handelstechnische opleiding hen zou bren gen. Maar hoe dan ook, een beperking, die Ihen willens en wetens aan het kind op circa twaalfjarige leeftijd oplegt. En dat is een hard gelag, vooral voor de ouders, die In hun uil een valk plegen te zien en zeker als het werkelijk een jongen betreft met een kóp er op. Hier is dus onderwijsvernieuwing nodig Dat zijweggetje van het technisch lager on- erwij6 zal moeten worden doorgetrokken, ie na het elementaire lager onderwijs at- akt naar de technische kant. zal even goed «en verschiet van-mogelijkheden voor zich moeten zien als wie de handelskant uit wil of misschien de wetenschappelijke kant. Het Js met tegen te houden. De techniek vormt «e meest spectaculaire kant van onze sa menleving, het.Is te verwachten dat ons tijd perk eens, als het met één wóórd zal moeten worden aangeduid, het „technische" zal Tieten. De technici zijn de dragers van onze •velvaart, of ze nu in de overall aan de raaibank staan of dat ze in het laborato- lum werkerf. De techniek is zo veelom- attend geworden, dat het een noodzaak van fl't ogenblik is haar beoefenaars jong te Kiezen, opdat.zïj zich grondig op haar dienst kunnen voorbereiden, en zich in haar dienst kuanen ontplooien en opwerken tot de voor hen bereikbare hoogte. Dat wil dus zeggen, dat het zijweggetje, dat eens niet verder dan de „ambachtsschool" leidde, nu via de lagere technische school zal moeten gaan leiden naar de middelbaar technische school van deze .naar het technische Mekka, dat Delft is. Een revolutionnair plan? Ooh neen, het is «en plan, dat in de lucht hangt niet eens ko erg hoog, maar toch altijd nog té hoog. z.oai* trouwens alle plannen voor onderwijs vernieuwing almaar in de lucht blijven han gen en maar niet op de aarde willen neer dalen, waar ze dan (en dat is wel mede de reden van de vertraging) heel wat heilige huisjes zullen omhalen. Om bij het tech- ,55 te blijven: de trits lager- ralddelbaar-hoger onderwijs zal niet tot stand kunnen komen zonder dat een gron dige herziening van programma's en me thoden er aan vooraf is gegaan. Met name het lager onderwijs zal het karakter van puur vakonderwijs, dat zich ten doel stelt een timmerman te leren timmeren en een smid te leren smeden, moeten loslaten. Het ral veel meer een algemeen vormend karak ter moeten aannemen, zodat het bij kan dragen tot technisch begrip in ruime zin op grond van theoretische én practische kennis. Maar hier nog sterker dan bij het handelstechnisch en voorbereidend hoger onderwijs is de band met de practijk van groot belang. Er moeten van de grote weg van een dergelijk technisch onderwijs op vaste punten zijwegen uitmonden, die on middellijk naar het bedrijfsleven leiden. Het zal maar een deel der leerlingen zijn, dat uitverkoren blijkt voof het middelbaar on derwijs; een veel kleiner deel zal het hoger onderwijs halen. Zjj, die er voordien uit trekken, mogen dat niet doen als mislukten De Italianen, die op het ogenblik dit zeil doeken gevaarte gebruiken om zich te be schermen tegen het slechte weer in Italië kan het óók wel eens spoken zijn op scooter-gebied zeer in de mode. In min der dan een minuut kan het geheel op de scooter worden bevestijfcfk Het kost 8.000 lire. dus voor ongeveer f*8 zit de Italiagji droog, daarbij komt nog. dat men ^i\jn ktuze kan doen uit vele kleuren. pleegouders te willen blijven aan zijn moeder. De president van het hof, Clark, hield, nadat het oordeél van net nof bekend was gemaakt, een „persoonlijke" felle toespraak waarin hij zich verzette tegen de mening vkn zijn beide mede-rechters. „Nog nooit heb ik dergelijke ongezonde denkbeelden in zulke uitstekende bewoordingen horen uiten", aldus Clark. De elfjarige Ivan, die zeer op zijn Duitse pleegmoeder is gesteld, ook al weet hij dat zij niet zijn eigen moeder is. verklaarde Maandag, in het bijzijn van verslaggevers: .Ik zal vechten wanneer zij proberen mij mee te nemen." Voor het eerst in zijn leven heeft de heer Andrej Gromyko, thans Sowjet-ambassa- deur te Londen, Nederlands grondgebied be treden. Dat was Dinsdagmiddag om vijf toen hij in een drullige regen uit het Vi king-toestel stapte van de British European Airways. Een half uur later was de heer Gromyko weer op weg naar Berlijn Van waar hij met een Russisch toestel naar Mos kou zal doorreizen. Gekleed in een donkere winterjas en een grijze gleufhoed verliet de ambassadeur het vliegtuig. De Sowjet-ambassadeur groette beminnelijk, maar enigszins verwonderd over de In groten getale aanwezige journa listen en persfotografen. Door hen om stuwd begaf hij zich naar het pasdigiersres- taurant. In een vloeiend Engels weerde hij vrijwel elke vraag onmiddellijk af. Toen hem gevraagd werd of hij naar de Sowjet- Unie reisde om het aanstaande partijcon gres in Moskou bij te wonen, zei hij: „geen commentaar". Er was geen enkele official op het vlieg veld om de heer Gromyko te bezoeken. Eenzaam bleef hij in een hoekje van het restaurant zitten, totdat het vertrek van het BEA-toestcl werd aangekondigd. Volgens een voorlopig cijfer van het Cem traal Bureau voor de Statistiek waren op 1 Augustus in ons land 218.000 bromfietsen in gebruik. De ontwikkeling van het aantal brom fietsen is sedert 1949 als volgt verlopen: 1 Aug. 1949 4.500; 1 Aug. 1950 55.000;.! Aug. 1951 148.000. 1 Aug. 1952 218.000. Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat de netto-toeneming van het Nederlandse brom fiets-park in de periode van 1 Augustus 1951—1 Augustus 1952 70000 bedroeg, tegen 93.000 in de daaraan voorafgaande jaar periode. De Valera heeft nieuwe oogoperatie ondergaan Eamon de Valera, minister-president van Eire, is Dinsdag voor de derde maal te Utrecht aan een oog geopereerd. De resul taten der operatie zijn. op het eerste ge zicht, bevredigend. Het zal echter nog en kele weken duren voordat een definitief oordeel kan worden gegeven. Op een gistermorgen te Djakarta ge houden persconferentie, de eerste die door hem was belegd in zijn functie van minis ter-president, heeft de heer Wilopo mee gedeeld dat Nederland nog geen duidelijk bescheid heeft gegeven over de bij de ko mende onderhandelingen te volgen proce dure. Minister Wilopo sei, dat de binnenlandse veiligheid het meest in West-Java wordt verstoord. Vooral eintagrortg jaar en begin dit jaar hebben bendmvaak de desaa'* be heerst, ten eiifde dte te gebruiken kis ver- zamel- en bevoorradingsplaatsen. Het leek er op, dat de regering vroeger weinig aan dacht aan deze situatie heeft geschonken, aldus de heer Wijopo. Thans streeft de re gering er naar, deze verzamelplaatsen op benden te veroveren. Tjiawi bijvoorbeeld, is thans weer in handen van de machtsappa raten. Desgevraagd deelde minister Wilopo mede dat de oplossing van de veiligheidsproble men in West-Java nog veel tijd zal vergen, mogelijk een jaar. of langer. Hij ia van mening, dat de activiteiten van deze benden veroorzaakt worden door het gevoel van De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen 27 September j-L in Korea zijn gesneuveld: Soldaat Ch. Bastiaans, geboren 2 Augustus 1924. Bastiaans was afkomstig uit Maas tricht en was ongehuwd. Soldaat H. Veenendaal. geboren 3 Sep tember 1923. Soldaat Veenendaal behoorde tot het regiment infanterie Oranje-Gelder- land. Hij was afkomstig uit Arnhem en was ongehuwd. De strijd, die de Franse minister-presi dent. Antoine Pinay. voert tegen de stijging der voedselprijzen en voor een stabilisatie van de Franse munt. is in een critiek sta dium gekomen, hetgeen blijkt uit het feit, dat de index van de kosten van levenson derhoud zich reeds twee maanden achtereen in stijgende richting heeft bewogen. Voor de maand September bedroeg het Indexcijfer 145.7 tegen 144.8 voor de maand Augustus en 148.5 voor Februari j.l. Tussen Februari en Juli was het indexcijfer voortdurend ge daald. Ingevolge de voorschriften met betrek king tot de glijdende loonschaal, die dit jaar van kracht zijn geworden, moeten de lo nen der arbeiders aan het gestegen niveau van de kosten van levensonderhoud worden Op 2 October hoopt mevrouw Chrisse Karnebeek—Baks de leeftijd van de wel zeer sterken te bereiken. Op die datum wordt zij 103 jaar. Zij is de oudste inwoonster van ons land Mevrouw Karnebeek werd op 2 Octo ber 1849 in de buurtschap Holterhoek, dicht bij de Duitse grens geboren. Zij is nog kras, babbelt en breit nog wat graag en over haar geheugen heeft zij evenmin te klagen. Na haar volgt in ouderdom mevrouw J. J. de Calonne—Meister uit Den Haag, die slechts een maand jonger is danLmeVrouw Karne beek. Ook de derde is een .vrouw, n.l. Maaike of ten dele geslaagden, maar als afgestu deerden. die hun einddoel op een bepaald niveau hebben bereikt en die daarna in'het bedrijfsleven de plaats gaan innemen, die met dat niveau.overeenstemt. Dit alles zal stellig de zwaarste eisen stellen aan het lager technisch onderwijs hier zullen de meeste heilige huisjes moeten vallen. Maar hier zullen ook de meest heilzame resul taten voor de leerlingen en voor het be drijfsleven kunnen worden geboekt. Sinds enige jaren is men in de sfeer van bet lager technisch? onderwijs onder leiding van een werkcommissie aan het experimen teren om van het voormalige eiadpunt, de „ambachtsschool", de basis van een breed opgezet, algemeen technisch vormend on derwijs te maken. De mensen van het vak zijn er eerlijk gezegd wel mee uitgeëxpe rimenteerd. Zij zijn geestdriftig over de re sultaten en willen verder. Zij vragen zich af waarom het experiment niet wordt uitge breid in de breedte en in de diepte. Deze ene kleine stap heeft geen waarde zonder een volgende en zohder 11 e volgende tot aan het eind van de weg. Het wordt wel tijd, dat hier eens schot in komt. KIJKER ad int. de Vries—-Kinsgma, wonende te Giekerk in Friesland. Nummer vier is een man. Keimpe Piers uit Sneek, die 26 December ïiog 102 jaar moet worden. aangepast, zodra het indexcijfer 149.1 be draagt. De regering tracht dit te voorko men. daar anders haar gehele stabilisatiepo- litiek tot mislukken gedoemd zou zijn. De jongste stijging van het indexcijfer is voornamelijk het gevolg van de stijging der prijzen van levensmiddelen. Het indexcijfer van de prijzen van fabrieksproducten daal de van 130.4 in Augustus tot 129.2 in Sep tember Naar aanleiding van de vandaag gepubli ceerde indexcijfers vraagt men zich te Parijs af, of de Franse landbouwers ten slotte de regering van Pinay zullen verslaan, of dat Pinay er toch in zal slagen de prijzen der landbouwproducten in zijn macht te krijgen. Regeringsdeskundigen verklaarden zich niet ongerust te maken over de betrekkelijk geringe stijging van het indexcijfer. Zij ge loven. dat het mogelijk zal zijn door invoer van bepaalde levensmiddelen te voorkomen, dat het indexcijfer het gevaarlijke punt van 149.1 bereikt. ontevredenheid bij hun leden inzake de huidige toestanden. Op een vraag, of van buitenlandse inmenging bij de ordeversto ringen is gebleken, was het antwoord, dat de regering niet beschikt over positieve be wijzen, dat er een dergelijke inmenging zou bestaan. „Maar de buitenlandse individuen, die zich thans in Indonesië bevinden, heb ben Inderdaad invloed uitgeoefend op de orde-verstoringen". De ex-kapitein Westerling werd gistermor gen in de raadkamer van de Hoge Raad gehoord. De Hoge Raad moet uitspraak doen over de nationaliteit van Westerling. De ex-kapitein verlaat het gebouw van de Hoge Raad fn Den Haag, naast hem zijn vroegere commandant, de oud-Korea- strijder majoor Linzel. PORTUGEES SCHIP VERGAAN De Portugese vissersboot Joao Costf is op weg van New Foundland naar Portugal bij de Azoren vergaan. Alle 80 opvarenden zijn gered. Generaal Eisenhower., de republikeinse candidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten, heeft meegedeeld, dat hij zijn gehele financiële toestand openbaar zal maken. Hij gaat dus in op de bedekte uitdaging van de democratische candidaat Stevenson. ENKELE BUIEN Weerverwachting. meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. Zwaar tot half bewolkt met nu en dan buien. Matige tot krachtige wind, in een groot deel van het land nog geruime tijd tussen Oost en Zuid. maar in het Zuid- Westen van het land spoedig ruimend naar West of Noord-West. Weinig verandering in temperatuur. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN. Hedenmorgen om >.40 uur werden te Rotter dam de volgende weerkundige waarnemingen gedaan: Barometer: 745.2 m.m. Wind: Oost-Zuid-Oost, 4. Temperatuur: 9.8 gr. C. Maximum temperatuur. 1 uur: 11.$ gr. C. Minimum temperatuur, 8.40 uur: 8.8 gr. C. Weersgesteldheid: Regen. De 718 ton metende Duitse Rijnaak Harpen, die de vorige week in het haventje tussen de scheépswerf De Noord en de brug te Alblasserdam was gezonken tengevolge van een aanvaring, is gistermiddag door drie bokken van v. d. Tak en H. V. d. Graaf's bergingsbedrijven gelicht en op de werf De Noord gezet. De Venezolaanse minister van Defensie heeft meegedeeld, dat officieren van de luchtbasis Boca del Rio zonder succes heb ben getracht zich van de basis meester te maken. Een hunner is voortvluchtig. Ge lijktijdig hebben kolonisten en een aantal andere burgers het garnizoen van Boca del Rio aangevallen. Een lid van de burger wacht is daarbij gedood. De aanval is af geslagen. Te villa Brusal hebben buraprs een lokaal van de troepen bezet. Zij zijO later verwijderd. Er is een aantal arrestaties verricht. De minister verklaarde dat de toe stand in het binnenland „normaal" ls. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken zijn de troebelen geïnspireerd door leden van twee verboden partijen, de Demo cratische Actie en de communistische partij Zij zouden verwarring willen scheppen met het oog op de nationale verkiezingen, die 30 November moeten borden gehouden. Po litieke vergaderingen zijn tot nader order verboden. (Van onze Haagse redacteur) Zoals men zich herinneren zal, is enige tijd geleden voor de Haagse rechtbank een geding behandeld over een dienstverband op Korea, waarbij de reserve-officier van gezondheid H. F. Zijlker betrokken was. Deze meende, dat hij een vrijwillig dienst verband voor één jaar had aangegaan en dat hij voor 1 October a.s. in Nederland zou terugkeren om hier te lande een praktijk te kunnen overnemen. Toen van aflossing geen sprake was, werd de Staat der Nederlanden gedagvaard om veroordeeld te worden tot het onverwijld nemen van maatregelen, opdat de eiser op Korea vervangen zou kunnen worden. De rechtbank verklaarde zi#i jtvgnwel onbe voegd om in deze affaire oordeel te vellen. was een telegram fuif eiser bin- dat hij op wtM vMsmaer Tokio. Dat z o u er dus op kunnlSfMffzen. dat de officier toch nog op tijd inlppderland terug zou kunnen zijn. Echter dntstond in zijn terugkeer vertraging, en de eiser keerde niet met het vliegtuig terug, dat hem op tijd voor de overname van de praktijk in ons land had kunnen brengen. Nader vernemen wij. dat thans door per soonlijke tussenkomst van de staatssecre taris van Oorlog telegrtfisch opdracht aan Tokio is verstrekt de Officier per vliegtuig, op transport naar Nederland te stellen. Indien deze order vlot wordt uitgevoerd, is het wellicht mogelijk dat de heer Zijlker binnen enkele dagen in Nederland arriveert, Generaal-majoor S. Mante. chef personeel luchtmacht zal met ingang van 1 November aanstaande wegens het bereiken vaVi het aantal pensioengerechtigde jaren zün huidi ge functie neerleggen. Om dezelfde reden zal commodore vlieger-waarnemer J. van de*> Werff. commandant luchtverdediging, de luchtmacht verlaten. Commodore Van de Werff wordt opge volgd door de kolonel-vlieger-waarnemer W. J. Reynierse. die, nadat hij de functie van commandant vliegbasis Leeuwarden had neergelegd, twee jaar was verbonden aan S.H.A.PE. Generaal Mante wordt ln zijn huidige functie niet opgevolgd. Ten gevolge van de invoering van een nieuwe organisatie betreffende het Direc toraat Personeel van het ministerie van Oorlog wordt aan de directeur personeel toegevoegd een adjunct-directeur personeel luchtmacht. In deze functie is benoemd de kolonel-waarnemer H. P Zielstra, die thans is verbonden aan de stat van generaal Lau- ris Norstad te Fontainebleau. Blijkens de verkorte balans van de Ne derlandse Bank per 29 September is de de viezenreserve met 53 millloen aangegroeid i tot 2.161 millloen. President Truman, die per trein een rond reis maakt door 22 Amerikaanse staten voor het houden van verkiezingsredevoeringen, heeft tijdens een oponthoud in Havre in Montana beschuldigingen geuit aan het adres van generaal Eisenhower, de republi keinse presidentscandidaat. „Toen Eisen hower op het eind van de oorlog opperbe velhebber in Europa was, heeft hii de vei ligheid van de Verenigde Staten in gevaar gebracht door Amerika in onwetendheid te laten over het Russische gevaar voor de wereldvrede." aldus Truman. De president verklaarde, dat de door Eisenhower naar voren gebrachte mening volgens welke er geen redenen waren dat de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten „niet zo nauw mogelijk bevriend zouden blijven", grote invloed had gehad en veel kwaad had gedaan. „Als Eisenhower in 1945 betere adviezen had gegeven." aldus Truman, „dan zouden wij, in 1946. 1947 en 1948 niet zoveel moeite hebben gehad om ^3e aandacht van het land op het communistische,,imperialistische ge vaar te vestigen" ibt November 1945 ver klaarde Eisenhower! yoqjf een Senaatscom missie, dat geen de Russische po litiek van zoveel bellmrwas als de wens om de goede betrekkingen met de Verenigde Sta ten te handhaven, aldus de president. Truman gaf toe. dat ook de regering on middellijk na de oorlog met alle middelen had getracht vreedzaam met de Russen sa men te leven en hij laakte Eisenhowers po gingen als zodanig niet. ..Eisenhower moet echter zo eerlijk zijn om zijn verkeerde beoordeling van de Russen te erkennen", aldus de president. Truman loofde de democratische candi daat, Stevenson, die als een der eersten, na reizen naar Europa ln 1945 en 1946. de „Rus sische plannen had doorzien en voor het ge vaar. dat dezfe plannen inhielden voor d» wereldvrede, had gewaarschuwd."

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 1