chïï"*! emma ceheim Siroopwatelenbakker PEUNIE SCHOUWBURG THQLIO WERKSPOOR Sfiïëk U T BROCHES Schoonhovens industrie ijvert voor woningbouw Na het feest met andermans karretje er vandoor Bestaat FOTO DAEMS Verkeerswegen in hertbchtruim boven Nederland Winterprogramma van de AVRO LAXEER AKKERTJES Pogingen om extra toewijzing te krijgen Reeuwijk Stolwijker maakte het oude man lastig Liever woningnood dan militairen De twintigduizend er uit Aanpassing van sociale verzekeringswetten F. VOSKUIL PIJPFITTERS ervw/Hfy'esw/ ONGELOFELIJK FOTO-ALBUMS BIOSCOOP TUEQTEP BIOSCOOP THEQTER DE BLAUWE SLUIER De dokter en het meisje Hamlet pS w Drie soorten bakens Liberalen aan de kop bij verkiezingen in Japan £VhS'„tnWetd ZC" meer<ier" Heemstede werkt al aan Flora 1953 „Protest Gratieverlening" Rood muurbloempje Ook Rusland heeft bommenwerpers voor de lange afstand Luchtverdediging eerste zorg Ernstige muziek Virginia no. yoor ÖU cent Grotere bouwaetiviteit eerste helft '52 DE Christelijke bedenking tegen A.M.S^ Alles gaat beter Redding kwam voor de scheepshond te laat In Venezuefois het nog onrustig N.A.M. vraagt concessie nabij Winschoten Scheepsramp in Indonesië Tito in het voorjaar naar Engeland? Duiven kunnen goed tegen de kon Maar pas op voor DE vochtigheid TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT ,1 DONDERDAG 2 OCTOBER 1952 (Van een onzer verslaggevers). SCHOONHOVEN. Wanneer de vijf-en- veertig woningen in het uitbreidingsplan te Schoonhoven, die nu al aardig boven de grond komen, klaar zijn, zal de Zilverstad voorlopig niet verder kunnen bouwen. Met de bouw van deze huizen is het gehele bouwvolume op. zodat het gemeentebestuur op een nieuwe toewijzing moet wachten, voordat nieuwe projecten op stapel kunnen worden gezet. Natuurlijk is de woningnood wanneer deze woningen kunnen worden in- gebruik genomen, nog lang niet opgeheven. Te meer niet, daar vele industrieën in Schoonhoven aanvragen hebben lopen voor woningen voor het personeel. Van tal van bedrijven wonen functionarissen, die vaak évn sleutelpositie bezetten, buiten de stad. Dat brengt natuurlijk tal van bezwaren mede. Het meest nijpt dit probleem bij de jonge glasfabriek „De Lek", die een groot deel van het personeel heeft wonen in Slie- drecht. Alleen dit bedrijf al zou graag twaalf woningen hebben voor zijn perso neel. Voor andere industrieën is uitbreiding van het bedrijf niet mogelijk, omdat niet voldoende arbeidskrachten kunnen worden aangetrokken. De directie van de glasfabriek heeft eens bekeken hoe deze nood is op te lossen. De adviseur van het bedrijf, dr J. Boot. stelde een plan de campagne op en stapte er mee naar het gemeentebestuur. Dit interesseer de zich natuurlijk al bij voorbaat voor het idee. Het gevolg is geweest, dat het de in dustriëlen van Schoonhoven uitnodigde voor een bespreking op het stadhuis, een bespreking, die gistermorgen is gehouden. Het gemeentebestuur stelt zich op het standpunt elke mogelijkheid om woningen te bouwen te moeten aangrijpen, zeide bur gemeester J. Aten in zijn begroetingswoord tot de zes industriëlen, die aan dq oproep hadden gehoor gegeven. De zaak ligf-op het ogenblik zo. dat Schoonhoven niet verdef *af de Jongens zijn fiets en daarmede trok- kan komen omdat het bouwvolume^dp (is. ken z» Benedenberg in. Het karretje had Voor 1953 is het bouwvolume reeds vefleelfi ^chter een gebrek, een zachte achterband, Hij achtte het belangrijk vóór de pogingen tot verkrijging van bouwvolume aan te wenden de financiële kant te bekijken, want. zo zeide hij, als we «en toewijzing krijgen, moeten we ook kunnen bouwen. Voorlopig is daarom besloten een vragen lijst te zenden aan alfe Schoonhovense in dustrieën. waarop gegevens moeten worden ingevuld, die argumenten kunnen zijn bij stappen in Den Haag. De dienst Openbare Werken zal een financieringsplan maken, dat later nog eens zal worden besproken, om bij een bezoek aan Den Haag beslagen ten ijs te komen. Van reparatie naar. Een monteur, die de gerepareerde bestel n Velzen uit de Tem tn Oud-Reeuwijk te auto van de bakker Uan Velzen uit de Tem pel thuisbracht, reecr WÊtÊM dicht in de graskant, waardoor de auto kan telde en in de wetering terechtkwam. De bestuurder redde zichzelf. Met een k«an- wagen is de bestelauto op de kant gebracht en is nu weer in reparatie. E.H.B.O.-wedstrUd. De Bfdelinfen Wad- dinxveen en Reeuwijk van de E.H.B.O. hielden een onderlinge wedstrijd.' De uitslag luidt: 1 groep van de heer Vink (Waddinx- veen) 170 pt, leider 24; 2 groep van mej. J. Plomp (Reeuwijk) 160 pt.. leidster 34; 3 groep van.de heer Smit (R.) 137 pt.. leider 28 Erg veel goeds was er niet te vertellen van de negentienjarige jongen uit Stolwijk, die gistermorgen voor de Goudse kantonrechter rekenschap kwam afleggen van een stukje baldadigheid, waarvan een 72-jarige vee houder uit Bergambacht last had onder vonden. Vijftien veroordelingen, waarvan horst, toen hij het verhaal had gehoord van een dame uit Woerden, die op het Goudse station tussen perron en rails was gevallen, een trein langs zich zag rijden en geen schrammetje had gekregen. Ze was gever baliseerd, omdat ze, zoals de dagvaarding aangaf, op een rijdende trein was gespron gen. Maar voor de rechter vertelde ze, dat dat niet het geval was geweest. Ze had al in de trein gezeten, maar was er. toen ze een familielid zag lopen even uitgestapt, omdat ze wist, dat de trein toch moest wach- en daBrvan kan Schoonhoven niets «Ver- wachten. Bij de verdeling wordt in De® Haag een reserve gehouden om plaatsen een extra toewijzing ten behoeve van de in dustrie te verlenen. Van deze reserve nu Wil Schoonhoven een stukje zien af te knab belen. Volgens de heer Boot is dit mogelijk, door bij het Miisterie van Economische Zaken aan te tonen, dat de plaatselijke in dustrie beslist woningen nodig heeft om zich verder te kunnen ontwikkelen. Dit ministe rie geeft dan een verklaring af. waarop het Ministerie van Wederopbouw een extra toe wijzing kan geven. Beslagen ten ijs De zaak is nu. zo zeiie 'dr. Boot, in Schoonhoven zoveel mogelijk gegevens bij elkaar te brengen, welke tesamen sterke argumenten vormen om een toewijzing te krijgen. Deze gegevens moeten de indus trieën geven. Van deze gegevens wordt een rapport samengesteld, dat door afgevaar digden van het gemeentebestuur en de in dustriëlen in Den Haag moet worden aan geboden. Er is dan een redelijke kans van slagen, zei dr Boot. Hij achtte voor Schoon hoven zeker argumenten aanwezig die Eco nomische Zaken gunstig kunnen stemmen. Onder meer wees hij op de mogelijkheid van werkloosheidsbestrijding die dit plan meebrengt. Het gaat er dus op het ogenblik alleen om een bouwvolume te krijgen. Over de finan ciering van de bouw zal later kunnen wor den gesproken. Wethouder Deerenberg nu sprekend als industrieel wilde echter even verder kijken. Hij zeide. dat het voor de gemeente zelf heel moeilijk zal zijn nog meer woningen te laten bouwen. Dat kan de gemeente niet dragen. Op een of andere wijze zal de industrie moeten bijspringen- In welke vorm moet nog worden bekeken. PLAATSELIJK NIEUWS Ammerstol Laatste wedvlucht. De postduivenver eniging ..De Reisduif" hield haar laatste seizoenvlucht uit Quivrain, 185 km. Uitslag: 1, 3, 4, 5, 8, 9. 15 W. de Jong; 2,. 7 P. Looren de Jong; 6, 12 A. Dubbeldam Az.; 10. G. J. Brand; 11 P. Ouweneel; 13, 14 D. v. d. Berg. Meer ingelegd. In September is bij de Rijkspostspaarbank ingelegd 3716,50 en te rugbetaald 3615. Boskoop club Boskoop. Uitslagen onderlinge •etitie Damclub Boskoop. A. Nederhof— E. J. Hoogerbrug 2—0; E. v. Voskuilen—H. Trimp 2—0; D. Lankhuijzen—C. v. d. Hoorn 2—0; W. Nederhof—W. D. v. Es 2-0; T. A. Venema—J. v. d. Berg 2—0; K. Bakhuijzen— P. M. Baatsen 2—0; G. Luiten—D. W. de Zeeuw 1-jl. Bloemenveiling. Coöperatieve Vereni ging De Boskoopse Veiling, 1 October: Grootbl. rozen per b«s van 20 stuks: Duisburg 1.20—2.80, Better Times 1.70-2.—, Mad. Butterfly 1.60—2.40, Roselandia 1.10— 2—, Hadley 5.6.20, Cath. Pechtold 80— 1.30, Dame Edith Helen 1.60-3.-, Mad. Jules Bouché 1.30—3.20, Gemengde rozen 52—80, Polyantha rozen per bos van 10 stuks: Ellen Poulsen 44, Else Poulsen 29— 50. Wolfs Glorie 85—1.40, Juweeltjes 85— 1.70. Sweetheart 1.40—2.30. Pinocchio 90— 1.80; Divensen per bos: Chrysanten grootbl. 1.40—2.40, idem kleinbl. 1.1.70, Tros 26—43, idem September White 20— idem Sept. Yellow 26—31; idem crème - - iatis Prins Hendrik 1.50-2-40, Mevr. Ie Coultre 2,—, idem Durandii Vuurpijlen 28—29, Herfstasters 18— 21, Pernettyatakken 1.05—1.20, Heestertak- ken met bes 1.10—1.50; Sneeuwbestakken 31—47, Physalis Franchetti 53—85; Diversen per tak: Pernettyatakken 17; Heestertakken met bes 85—1.20; Diversen per stuk: Pernet- tyaplanten met witte bes 3,50; idem met rode bes 1.30—2.—. Nieuwe sierheester. De Vereniging voor Boskoopse Culturen heeft een certifi caat le klasse toegekend aan de nieuwe Bierheester Cotinus Coggygria „Royal Pur- i Kromhout en Co alhier. twee wegens openbare dronkenschap, had I *en- omdat het tweede stuk aangekoppeld __u.j_usi___t moest ;worden. zoals doorgaans met de trei nen iiR de richting Woerden het geval is. Daarom had ze ook niet verwonderd opgeke ken toen de trein ging rijden. Die zou im mers toch weer enkele meters verder stop pen. En ze had de stang van de trein vast gegrepen. toen ze over het perron liep om zo spoedig mogelijk haar plaats, waar haar tas stond, weer te kunnen innemen. Maar tot haar schrik begon de trein harder te rijden, zodat ze tussen het perron en de rails viel. Een reiziger, die het ongeluk zag gebeuren, had aan de noodrem getrokken. Aangezien de Woerdense ontkende, dat ze op een rijdende trein was gesprongen, werd haar zaak veertien dagen aangehouden ten einde een stationsemployé te horen. de Stolwijker achter de rug en binnenkort zal "hij wegens huisvredebreuk voor de po litierechter moeten terecht staan. De jongen was samen met een vriend op stap gegaan en had in Ammerstol gedanst. Het schijnt daar erg gezellig te zijn geweest, want het feest duurde tot laat in de avond, zodat de laatste bus naar Gouda al behaag lijk in de garage stond, toen de jongens op stapten. Maar de waard van het café, waar het feest was. is een behulpzaam man. Hij odat de tocht moest worden gestaakt. De ^Stolwijker wist echter raad. Hij stapte de woning van 'n goede vriend in Bergam bacht en vroeg of hij de fiets mocht lenen, die naasï het huis stond. Het kon niet. omdat de Bergambachtenaar de fiets de volgende mor gen nodig had. maar het karretje dat kan men in Bergambacht doen bleef buiten staan. De Stolwijker had echter later toch de fiets meegenomen en daarom stond hij gistermorgen voor de kantonrechter, „Je bent er kennelijk geen graag geziene gast," zei de kantonrechter, toen hij de Stol wijker er opmerkzaam op maakte, dat hij binnenkort zich jegens huisvredebreuk zal moeten verantwoorden. ..Waarom maak je het die oude man toch zo lastig? Mag je hem niet?" Ik mag hem best, zei de Stolwijker, het is een aardige man. De ambtenaar van het openbaar ministe rie herinnerde aan het verleden van de jon gen, die hij onverschillig noemde en die naar zijn mening alleen via een opvoedtngsge- sticht op het goede pad gebracht zal kunnen worden. Hij vroeg 15.boete, waarmede de rechter zich verenigde. Tussen trein en perron U bent er wel heel wonderlijk afgekomen, zei de kantonrechter mr .J. A -van Bronk- Bodegraven Zware straf opgelegd aan eierenhandelaar De eierhandelaar J. S. uit Bodegra ven werd door de Haagse economische po litierechter wegens het opzettelijk overtre den van de voorschriften veroordeeld tot 1000.boete, een gevangenisstraf van acht dagen voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en voorwaardelijke slui ting van het bedrijf voor twee jaar. Een partij ongestempelde eieren werd verbeurd verklaard. Mary Po* vertelde over Amerika De journaliste-wereldreizigster Mary Pos is in de loop der jaren in Bodegraven een bekende geworden. Reeds verscheidene len vertelde zij over haar reizen die zij ondernam. Gisteravond sprak zij voor de derde maal op uitnodiging van de afd. Bo degraven van de Bond van Plattelands vrouwen in een stampvolle zaal van hotel Van Haaften en vertelde zij over haar laat ste reis door Noord-Amerika en Californië. Zij had groot succes. Ouderkerk a. d. IJssel „Druiventros" wordt ontluisterd. Gede puteerde Staten hebben aan de heer W. Dekker, alhiei», vergunning verleend tot sloping van het bovenstuk van de hem in eigendom toebehorende korenmolen „De Druiventros". Burgerlijke Stand. Geboren: te Maaseik: Pieter Gerardus Maria Abraham, z. v, A. Rehorst en M. W. G. Kessels. Ondertrouwd: G. Kalkman, 27 jaar. te Krimpen a. d. IJssel en M. Heuvelman, 27 jaar. Houtzagerij. Aan de heer A. Trouwborst, is vergunning verleend tot het oprichten van een houtzagerij. Pols gebroken. De 11-jarige K. W. Ouwer- kerk viel van een schuurzolder en brak zijn rechter pols. Hij werd naar een zieken huis te Gouda vervoerd, waar de pols werd gezet. Middenstand wil een koopavond. De afd. Ouderkerk a. d. IJssel. van de Kon. Ned. Middenstandsbond, heeft bij het gemeente bestuur een verzoek ingediend om een koopavond vast te stellen op Vrijdag. Voorts wil de afdeling het sluitingsuur gedurende alle werkdagen, behalve de Vrijdagavond, gesteld zien op zeven uur. Een halve dag sluiting moet worden voorgeschreven voor de winkels voor niet-directe levensbehoef ten op Maandag vóór één uur en voor de winkels voor directe levensbehoeften op Woensdag na één uur. Voor reclassering. De collecte op de Natio nale Reclasseringsdag heeft opgebracht 60.97. Waddinxveen Had politiehond het bij het goede eind Voor het Haagse Gerechtshof stond in ho ger beroep terecht de 25-jarige electro- monteur A. de B. uit Waddinxveen. dié we gens diefstal was veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Op de vraag van de president waarom verdachte in appèl was gekomen, luidde het antwoord: „Zegt u ja. als het nee is?" Gedurende de avond van de le Februari was er uit het geldbakje in een winkel te Waddinxveen 293,— gestolen. Aanstonds werd De B. verdacht. Hij was daar in de buurt gesignaleerd. In de winkel was een lucifersdoosje gevonden en een politiehond wees De B. als de eigenaar aan. Verdachte bleef hardnekkig ontkennen. Hij zeide gefietst te hebben en geen lucifers maar een aansteker te hebben gehad. De moeder van verdachte en zijn vroegere ver loofde getuigden echter dat de aansteker stuk was. Een politieman zei van De B.. dat men, wanneer men hem ziet, op het hor loge kijkt in verband met een mogelijk alibi. De procureur-generaal releveerde hoe verd. reeds viermaal is veroordeeld en veertien maal geverbaliseerd wegens dief stal. Ditmaal zal men verd. niet wegens ge brek aan bewijs hoeven vrij te laten, meen de de proc.-generaal. Mede in verband met het verleden en met de hardnekkige hou ding van verd. requireerde de proc.-gene- raal verhoging van de straf tot drie jaar. De verdediger had o.m. de chemicus-ont dekkingsreiziger dr Jujiën geraadpleegd, die meende dat soms dóór de eigen geuren van een object de menselijke geuren niet worden waargenomen door een speurhond. De raadsman, jhr mr B M. E. de Roy van Zuyderwijn, meende dat de hond van het ene lucifersdoosje naar het andere in de zak van verd. was gelopen. Na 10 da gen was men pas bij De B. gekomen. De verdediger critiseerde het onderzoek van de politie. De vrijheid van de mens is op het leVen na het hoogste goed en de ver dediger vond het niet verantwoord om op deze gronden De B. schuldig te verklaren. Hij verzocht vrijspraak en gezien het feit dat verd. nu al acht maanden gevangen zit vroeg hij onmiddellijk invrijheidstelling. Na in raadkamer beraadslaagd te hebben wees het Hof dit verzoek af. Ook in zijn laatste woord bleef verd. bij zijn ontkentenis Het Hof zal 15 October uitspraak doen. Moordrecht Aanrijding op Provinciale weg Gisteravond reed op de Provinciale weg een chauffeur, die waarschijnlijk <joor de lampen v«n een tegenligger werd vfrblind, met zijn vrachtauto op de paard-en-wagen van de groentehandelaar P Bloot, alhier. De wagen schoof op het paard, dat viel en een poot brak. Op advies van de veearts is het dier naar het abattoir te Gouda ver voerd, waar het is afgemaakt. Nieuwerkerk a. d. IJssel TRAM EN AUTO BOTSTEN TEGEN ELKAAR De chauffeur P. T'. de Groot, alhier, is gistermiddag op de Groenendaal te Rotter dam met zijn vrachtauto in volle vaart tegen een tram gebotst. De auto werd achteruit op het trottoir geslingerd en aan de linker- voorkant zwaar beschadigd. De Groot liep een hersenschudding op en is naar het Cool- singelziekenhuis vervoerd. Van de tramwa gen braken enkele ruiten en de voorzijde werd ingedrukt. Een 16-jarig meisje kreeg door scherven een w"ond, die op de plaats van het ongeval is verbonden. Doordat vier raadsleden hun stem aan het voorstel van B. en W onthielden zal de woningnood van Huijbergen. een kleine gemeente in West-Brabant, niet tot een op lossing worden gebracht. B. en W. had den namelijk de raad voorgesteld, 15 wo ningen te doen bouwen voor gezinnen van militairen, die in de nabijheid ven de nieuwe Ossendrechtse kazerne zullen moe ten wonen. Als een 6oort premie heeft het Rijk op het bouwen ven woningen voor dit doel een extra bouwvolume van 15 wonin gen voor de eigen ingezetenen gesteld. In principe heeft de gehele raad reeds maan den geleden dit voorstel geaccepteerd maar alles in kannen en kruiken is en er een definitief besluit dient te worden geno men. trekken vier raadsleden hun toestem ming in. Maar waarom dan toch. wilde burge meester Van Agtmaal weten. „Omdat wij er niets voor voelen militairen naar een 'landelijke gemeente te halen. Dat gaat nooit goed" waa het antwoord. En daar bleef het bij. Een der wethouders wees voor de toekomst iedere verantwoordelijkheid voor de woningnood van zich af. Op no. 14995 van de 517de Staatsloterij, eerste klasse, tweede lijst, is ƒ20.100 ge vallen. Bij de Tweede Kamer zijn Ingediend wets ontwerpen tot wijziging van de Werkloos heidswet, van de wet op de Rijksverzeke ringsbank en de Raden van Arbeid en van de organisatiewet Sociale Verzekering. Bij de herziening van de uitvoeringsorga nisatie van de Sociale Verzekering heeft, aldus wordt in de toelichting opgemerkt, steeds als leidraad gegolden, dat de ver schillende takken van verzekering door de zelfde zogenaamde verplichte vakbedrijfs verenigingen zouden worden uitgevoerd. Zo is het de bedoeling, dat de Werkloosheids wet zal worden uitgevoerd door de be drijfsverenigingen, bedoeld in de organi satiewet Sociale Verzekering. Voorts wordt bij de organisatiewet Sociale Verzekering er naar gestreefd om het toezicht op de uit voering van alle takken van verzekering, derhalve ook van de wachtgeld- en werk loosheidsverzekering, in handen te leggen van één orgaan, t.w. de Sociale Verzeke ringsraad. VEEMARKT GOUDA. 2 October. Aangevoerd 6 slachtvarkens ƒ2.65—2.68 p. kg. geslacht gewicht. Handel matig. 3 Nuchtere kalveren ƒ45—60 per stuk. Handel vlug 6 Bokken en geiten 18—35 per stuk Han del matig. In verband met verbod tot het houden van varkensmarkten waren er ook vandaag geen biggen. KAASMARKT GOUDA 2 October. Aangevoerd 276 partijen, le kwaliteit 2.42—2.47. 2e kwaliteit ƒ2.39— 2.41. extra tot 2.56 per kg. Handel kalm. Gouda 1 won van Gouda 2 Voor de dam-competitie werd gespeeld Gouda IGouda II 182: A. de Jong—J. Woerlee 20; D. v. d. BroekJ. A. de Jong 20; Fr. JacobiC. Bouter 2—0; H TenwoldeG. Potharst 2—(|; P. Schouten—J. Prosman 2—0; D. Stuurman—P. Bouter 1—1; Th. v. d. Veer— J. van Buren 2—0; A. den Ouden—T. Bak 2—0; J. Hoogendoorn—G. van Ardenne 1; J. GoudriaanC. van Hoorn 2—0. 8BUR5 VOOR M0P6 3 tNHUiSHOUVtm S Orkest: Jan de Klerk 'Cadeau-uitreiking M. v. Schle Morgens en 's middags Hersan gymnastiek: o.l.r. Bob Wallagh en Mieke MODESHOW 't Middag* 2, 3 30 u., 's avonds 8, 9 30 w. DAMESHOEDENSHOW BRILLENSHOW SCHOENENSHOW - CORSETTENSHOW Jg* Da gahale dag dooriopand GRATIS BIOSCOOP ('s morgens 11 '3ur vertoning van da lllm „EN TOCH ROTTERDAM") M* Vrijdag 3 October uitreiking van aan groot aantal fraaie GESCHENKEN w o Vrijdag- 3 middag aan HOLLAND ELECTRO STOF- ZUIGER an Vrijdagavond oon 2-persoons LEDIKANT en een Standaard 2-peraoons -• D.W.U. matras (aangeb. door do D.W.U. Sduplax (abrlakan In samen* met de (Irma - Mets Matz). Li Toegangsprijs (1.- Kindoren I 0.60 ffËÜ? Modeshow 0.25 S Wegens overweldigend succes ook VRIJDAGAVOND Bob Wallagh on Mioko met Hersengymnastiek 18 jaar. v Steynkade 31. Overal zijn ogen, die het „geheime uiterlijk" (de on- derkleding I) waarnemen. Het wasgoed aan de lijn maakt da „onder-garderobe" voor iedereen zichtbaar. Doktoran en verpleegsters, verkoopsters in modehuizen, keurings artsen, huispersoneel... alle mensen,die door hun beroep achter de schermen kunnen kijken, zien het „geheime uiterlijk". Wie uit logeren gaat, plotseling „een nachtje overblijft" bij familie of kennissen, of zich in de kleed kamers van sportclubs verkleedt, moet er altijd rekening i«ne« houden, dat er géén „geheim uiterlijk" meer bestaat. Wie do goodo gewoonte volgt, elke maand fats aan nieuwe tricot-onderkledlng la besteden, be hoeft da zichtbaarheid van het „geheime uiterlijk" nóóit «a vrezen I Dia zit ar da komende winter warmpjes In I y V n-»* WAGON- EN 8R1/GGENFABRIEK TE UTRECHT vraagt voor haar montagewerk te Pernis (werk BPJf.): Vereist- van tekening kunnen werken. Gegadigden kunnen zich persoonlijk aanmelden op Woensdag en Vrijdag tussen 19 en 21 uur bij het Gewestelijk Arbeidsbureau afdeling Metaal le Middellandstraat Rotterdam. zoveel als Uw vacantie-foto's in waarde stijgen als U ze met smaak in een mooie FOTO-ALBUM plakt. Wij hebben een keurcollectie van eerste klas binderijen. Prijzen voor elke beurs. De speciaalsaak voor de amateurs. De Directie van de GOUDSCHE COURANT Bij advertenties onder nummer worden aan de adverteer der niet doorgegeven: drukwerken, circulaires en derge lijke stukken afkomstig van tussenpersonen, hetzelfde geldt voor andere stukken, welke niet bona fide op de inhoud van de advertentie reflecteren. Stukken, die bq het blad blijven berusten, worden na één maand na contrOIe van de inhoud vernietigd. Voor fouten in telefonlach opgegeven advertentie! la het blad niet aansprakelijk. Verzoek om herplaatsing^ zonder betaling of restitutie kan derhalve niet worden Ingvwüllgd Vanaf VrUdag t.m. Woensdag: Men zou het ecu i vervolg op ..De Deste Jaren van ons leven" kunnen noemen. BRIGHT VICTORY HET LICHT DAT VERDWEEN Kon 'n Vrouw Larry geven wat de oorlog hem ontnomen had! met Arthur Kennedy en Paggy Dow. 14 jaar. Extra: de voetbalwedstrijd Denemarken— Nederland te Kopenhagen. Plaatsbespreken: dagelijks van 11 tot IJ uur, Vrijd en Zaterd.: 7 en 9.15 u.. Zondag: 3, S, 7 en #.15 u Maandag en Dinsdag 3 en t.15 u.. Woensdag 8.15 u. (laatste voorst.). Zaterdag en Woensdag a.s. 3 uur: speciale matinée met: ABBOTT en COBTELLO in: „ZIJ WINNEN DE SLAG" Iedere leeftijd. En ln „LE PETIT FOYER" Zaterdag en Zondag vanaf 8 uur muziek. 1 Vanaf VRIJDAG 3 OCT. t.m. WOENSDAG 8 OCT.: JANE WYMAN CHARLES LAUGHTON JOAN BLONDEL! BIJGESTAAN DOOR EEN KEUR VAN GROTE FILM ARTISTEN IN EEN VERHAAL VAN DE ON ZELFZUCHTIGE LIEFDE VAN EEN VROUW VOO» KINDEREN. DIE NIET DE HARE WARFN JANE WYMAN IN EEN ONVERGETELIJKE. ONTROERENDE ROL, DIE ZIJ ALLEEN KAN VERTOLKEN. TOEGANG ELKE LEEFTIJD. VOOR DEZE BIJZONDERE FILM, PLAATSBE SPREKEN AANBEVOLEN. r Van Vrijdag 3 Oct. tot en met Woensdag 8 Oct.: GLENN FORD CHARLES COBURN GLORIA DE HAVEN r- JANET LEIGH „THE DOCTOR AND THE GIRL" Er zijn vele mooie vrouwen in het leven van een knappe dokter... EEN VERRASSENDE flLM OVER EEN ACTUEEL ONDERWERPt Toegang 14 i In de serie Donderdagavonden, 8 Oct. aanv. 8.15 LAURENCE OLIVIER stelt U voor door WILLIAM SHAKESPEARE. Toegang 14 Jaar. Bespreek tijdig 1 DONDERDAG 2 OCTOBER 1952 GOUDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA S 1 tinent heeft Nederland op 1 September een volledig luchtwegenstelsel ingevoerd. Van die dag af heeft het luchtverkeer boven ons land een aanzienlijke wijziging onder gaan. Was het tot voor die datum zo. dat elk vliegtuig het Nederlandse luqhtvcr- keersgebied kon „betreden" op elk wille keurig punt. mits het zich maar tijdig meld de, thans is dit verkeer gekanaliseerd in de luchtwegen. Zoals de automobilist op de grote wegen als het ware van richllngwij- aer tot richtingwijzer rijdt, zo oriënteert de vlieger zich thans op zijn weg op de ra diobakens. die zijn opgesteld om hem in staat te stellen het passeren van een mel- dingspunt te constateren. De radiobakens zenden een voortdurende streep uit. afge wisseld door een identificatie-signaal. De vlieger stemt zijn radiokompas af op het baken en kan op dat instrument zien. of hij recht op het baken af viiegt en wanneer hij het passeert. Ten einde het luchtwegenstelsel goed te doen functlonneren^heeft men moeten op atellen: a. Een ongericht baken met een werkings sfeer van 150 zeemijlen, opgesteld in het middelpunt van het stelsel, b. Ëen aantal ongerichte bakens met een werkingssfeer van ongeveer 20 lot 50 zee mijlen, opgesteld op de meldingspunten en t. een zogenaamd V.O.R.-baken met een werkingssfeer, die in verband met de voort- plantingseigenschappen van ultrakorte gol ven afhankelijk is van de. hoogte van het vliegtuig. Dé Nederlandse V OtR.-installa- tie -s geplaatst in het middelpunt van het luchtwegenstelsel bij het fort Spijkerboor in de omgeving van Krommenie. Deze bakens maken het mogelijk, ook bij slecht zicht veilig te vliegen en „aanrijdin gen'' in dc lucht te voorkomen. Zo nodig worden door de verkeersleiding vliegtuigen naar verschillende hoogten gedirigeerd, waar zij elkaar niet in de weg vliegen. Verleden jaar is, zoals bekend, in be drijf gesteld de P.A.R., de radarinstallatie, die bij het landen gebruikt wordt en die een sector van 20 graden bestrijkt tot een af stand van ongeveer 20 kilometer. Voor het luchtwegenstelsel is deze P.A.R. uiteraard ongeschikt, want de verkeersleider moet te allen tijden over vrij grote afstand kunnen constateren of mogelijk een vliegtuig zon der toestemming de luchtweg binnendringt. Hiertoe heeft hij de rondzoekradar nodig. Deze is thans aangeschaft, kan in alle rich tingen werken en wel over feen afstand van ongeveer 100 kilometer. De antenne van deze rondzoekradar is draaibaar opgesteld op het verbindingsgebouw naast de ingang van Schiphol. De draaisnelheid is 25 om wentelingen per minuut. Het radarscherm, waarop de echo's van de vliegtuigen ver schijnen in de vorm van lichtvlekjes. is in de verkeerstoren opgesteld cn kan zodoende constant door de verkeersleiders en hun as sistenten worden gecontroleerd. Automatische peilers Om elke twijfel uit le sluiten, welk vlieg tuig door een bepaald lichtvlekje wordt voorgesteld, is echter een ander hulpmiddel onontbeerlijk, namelijk de automatische peller, beter bekend als A D.F. (automatic direction finder). Wanneer de marconist radiosignalen uitzendt, dan wordt de richting waarin het vliegtuig Zich ten opzichte van de peiler bevindt, door het aanwijsinstru- ment van deze peiler aangewezen op een wijzerplaat. Dit aanwijsinstrument kan op een willekeurige plaats op grote afstand van eigenlijke peilinstallatle worden opge steld. De verkeersleiding heeft dus steeds de beschikking over de onontbeerlijke ge gevens omtrent positie en identiteit der toestellen. Het ligt ln de bedoeling, automatische pel lers te plaatsen op Schiphol. Spijkerboor. Eelde. Vlissingen, Eindhoven en Beek Te- Mmen zullen deze een peilnet over Neder land vormen. De peiler te Spijkerboor, het nart van het Nederlandse luchtwegenstelsel, steit de verkeersleiding in staat in een iractie van een seconde te zien, of een telefonerend vliegtuig zich binnen de lucht wegen bevindt. De radar ondersteunt de verkeersleiding. Men kan de plaats waar de vliegtuigen zich bevinden nauwkeurig bepalen binnen éen gebied met een •straal van 100 km, en een vlieger desgewenst hulp bij de navigatie bieden. De eerste uitslagen van de Woensdag in u!?a"*?houden algemene verkiezingen voor -f«,i van Afgevaardigden geven een zl.n -r U voorsprong van de liberalen te van 'a ÜLde verdeling van ongeveer 200 van de 466 zetels bekend was. leidden de J1 met 129 zete,fl- De eerstvolgende u Pr°gressieven onder oud-minister buitenlandse zaken Sjigemitsoe. had toen 38 zetels. Strijd in de Hberale partij tussen de nutdlge premier Josjida en de leider van de Hat°yama. die enige jaren niet aan het politieke leven heeft mogen deel nemen op grond van de zuiveririfcsbepalin- Mn van de bezettende macht, verloopt tot «usver ten gunste van Josjida. Zijn groep lai g. °J nu toe bUna tweemaal zoveel ze- ww als de aanhangers van Hatoyama. Prer -.9Ter de einduitslag valt nog weinig te knm2h "psczicn genoemde resultaten af- v»ÏÏ!H.llJn uit Plattelandsdistricten. Men vLTcht de d«*initleve resultaten niet voor nedlnavond. Dj antenne van de „rondzoekradar-instal latte", dte is geïnstalleerd op het dak var het gebouw van de verbindingsdjenst aar het Stationsplein. Bloemen feest van 2 maanden Ter bevordering van de expótA der Ne derlandse bolbloemen en siergewèlssen heb ben de organisaties die zich in Nederland bezig houden met de kweek en de export van deze producten besloten, i* 1953 een grootse propaganda-actle te organiseren, die haar hoogtepunt zal vinden in het bloemen- .festival" te Heemstede van 14 Maart tot 14 Mei. Uitnodigingen voor dit „festival dat de naam „Flora 1953" heeft gekregen, zijn verzonden naar alle landen ter wereld. De Nederlandse regering heeft grote be langstelling voor deze propaganda getoond, die daadwerkelijk tot uiting is gekomen in de bouw van een regeringspaviljoen op het terrein der Flora, het 25 ha grote buiten goed Groenendaal te Heemstede. Het landgoed, dat dateert van 1600, wordt omgetoverd in een enorme tuin, waar alle details van de Nederlandse sierteelt in na- tura zullen kunnen worden geëxposeerd. In een bloemcnpaleis zullen vijf achter elkaar volgende exposities worden gehouden van resp. bloeiende bolgewassen, Aalsmeerse bloemen, Boskoopse cultures, Gentse flo- raliën en zomerbloemen. In een reusachtige erehal, gewijd aan Flora, de Godin van de bloemen, zal de Nederlandse sierteelt de talrijke buitenlanders ontvangen, die ver wacht worden. Het is de bedoeling, dat dit bloemenfeest voortaan om de vier jaar zal worden ge houden. In het verleden is met deze traditie reeds een begin gemaakt door de Flora-ex- posities van 1910, 1925 en 1935, maar de oorlog heeft toen een spaak in het wiel ge stoken. Voorbereiding conferentie met Indonesië Het ministerie van Buitenlandse Zaken en het Hoge Commissariaat van Indonesië deelden gisteren mede; „De waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië, de heer Soesanto Tirtoprodjo. heeft onlangs namens zijn regering het voorstel gedaan de besprekingen tussen beide landen, die in Februari 1952 werden onderbroken, te hervatten. De minister zon der portefeuille, mr Luns, heeft gistermid dag aan de waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië medegedeeld, dat de Neder landse regering hiertoe in principe bereid is en hem tevens in kennis gesteld van de inzichten van de Nederlandse regering om trent de basis en de wijze waarop de be sprekingen volgens haar zullen kunnen worden hervat". Een zestiental personen richt zich onder de naam „Protest Gratieverlening'" tot het Nederlandse volk om in een te beleggen openbare vergadering te protesteren tegen de verlening van gratie aan Willy Lages. Zij eisen volledige garanties van de regering tegen een eventuele vermindering van straf en een eventuele Invrijheidstelling. Het secretariaat van deze actie wordt waargenomen door mevrouw Kuipers Blanche Koelensid. Gentsestraat 133. Sche- veningen. Uit Boekarest te Wenen aangekomen rei zigers hebben medegedeeld, dat de voor malige communistische Roemeense minister van buitenlandse zaken Anna Pauker bij de opening van de herfstzitting van de Roe meense Nationale Vergadering eenzaam op een der achterste plaatsen zat. Dit is de eerste maal dat zij, na haar zuivering en ontheffing van haar functie, nu vele weken geleden, in het openbaar is verschenen (Van onze' correspondent in Washington) r\E EXPLOSIE van de Russische atoom- IJ bom nu twee jaar geleden bete kende voor de vr(je wereld een jobstijding. Een tweede, uiterst somber, bericht zal waarschijnlijk niet lang meer uitblijven. Wij bedoelen: de definitieve mededeling, «lat de Russen over ultra-moderne bommenwerpers voor lange afstanden beschikken. Een paar weken geleden verklaarde generaal Vanden- berg, chef staf van de Amerikaanse lucht macht. dat men in Rusland thans de nadruk was gaan leggen op het bouwen van bom menwerpers voor lange vluchten. De gene raal liet zich niet uit over'het type van die bommenwerpers, maar ln de soms geïn spireerde commentaren op deze rede werd de veronderstelling geuit, dat Van- denberg niet slechts gedoeld had op de T.U. -4 (verbeterde kopie van de Amerikaanse B-29), maar dat h(j had gezinspeeld op rap porten over nieuwe Russische bommenwer pers van het type T.U.G.-75, een toestel met zes schroefturbine-motoren. dat een snel heid van tenminste 900 km per uur zou kun nen ontwikkelen! Mocht het tot een wereldoorlog komen, dan verwacht generaal Vandenberg. onmid- dell.jk bij het uitbreken er van. aanvallen en tegenaanvallen van ongekende vernieti gingskracht. Het allereerste doel van beide partijen zou zijn eikaars vermogen tot oor logvoeren zo grondig mogelijk te ruïneren. Deze aanvallen zouden zo hevig zijn. dat de huidige militaire leider der Amerikaanse luchtmacht van oordeel is. dat die begin periode niet langer dan een paar maanden en misschien zelf6 niet langer dan een paar weken kan duren En de natie, die deze ope ningsfase van de oorlog verliezen zou. kan er zijns inziens zeker van zijn ook de defini tieve nederlaag te lijden. Tweeërlei voorzorgsmaatregelen tegen een oorlog, zoals Vandenberg in h^t ergste geval verwacht, liggen voor de hand. Allereerst de luchtverdediging. De nieuwe regering zal in dit opzicht het werk voortzetten, dat thans reeds krachtig ter hand genomen wordt. Vooral de radar- en de doelzoekende straal- projectielen zullen het voor de Russische bommenwerpers moeilijker maken hun doe len te bereiken. Aanvallen, zoals Vanden berg die voorziet, verwacht men algemeen- 4>ver dc Noordpool. Voor Amerika is het een goed ding. dat Groenland (met de nieuwe basis Thule), alsmede Canada, met zijn ra darposten. een machtig alarm-systeem en eerste verdedigingslinie kunnen opleveren. Het zou zeker in de politiek van de sterke rechtervleugel der Republikeinse partij pas sen om in het bijzonder op zulk een verde digingssysteem het accent te leggen. Mocht dan echter de nadruk al te overwegend op de luchtverdediging vallen, dan zou dat de paraatheid van Amerika om bijvoorbeeld in Europa te hulp te komen althans tij delijk, geringer kunnen maken. Massaproductie van wapenen De tweede voorzorgsmaatregel zou kunnen zijn: nu reeds beginnen met de vervaardi ging van alle soorten van wapenen aan de lopende band. Er is, zoals de Romeinen reeds wisten, gevaar in uitstel. De Ameri kaanse herbewapenaars stellen in deze pe riode herhaaldelijk het moment uit. waarop men met de maBsale vervaardiging van een bepaald wapen zal beginnen. Zij huldigen veelal die andere wijsheid, dat haastige spoed zelden goed is. en zij willen niet het risico lopen te vroeg wapens op grote schaal te gaan produceren. Te vroeg: dat wil zeg gen voordat men de nieuwste wetenschap pelijke vindingen in deze wapenen verwerkt heeft. Vandaar dat tot nu toe veel nadruk gelegd wordt op dé uitbreiding van het pro ductie-apparaat en op de verbetering van de proto-typen der wapenen Hoelang zal men daarmee kunnen voort gaan? Wanneer men inderdaad moet rekenen op de mogelijkheid van een ooi ouverture, zoals Vandenberg die weergaf. iet gaan oorlogs- een groot risico geen reserve- voorraden van wapenen achter de hand te hebben Zou immers het productie-apparaat in een openingsfase, ernstig beschadigd wor den en beschikt men niet over strijdmidde len in reserve, dan is de oorlog practisch verloren. Zelfs de geraffineerdste proto-ty pen kunnen dan geen heil meer brengen. Een nieuwe regering zal daarom wellicht ook de aanmaak op grotere schaal van oor- logsvoorraden moeten overwegen. Een be slissing in deze is moeilijk en ook al weer vol risico's. Niet in de laatste plaats on op deze wijze in de bewapeningswedloop eindspurt kan beginnen in de richting van een macabere finish. Tot dusver evenwel valt in Amerika nog niet de nadruk op een algemene wapenfabricage aan de lopende band. Luchtverdediging en vliegtuigfabrica- ge behouden tot nu toe prioriteit. Het bestuur van de A.V.R.O. heeft zijn plannen voor het nieuwe seizoen bekend gemaakt. De „ernstige muziek" zal in hoofdzaak worden uitgezonden op Donder dagavond. De concerten van het Concert gebouworkest. dte de A.V.R.O. toevielen, zullen zowel op Zondagmiddag als op Don derdagavond ten „gehore worden gebracht. Op de Maandagavond, die de A.V.R.O. ter beschikking staat, zal men opera's uitzen den. eventueel afgewisseld met composities. stierf, zal een Pisuisse-herdenking worden gehouden. Hoorspelen Onder leiding van Kommer Kleijn zullen in het nieuwe seizoen onder andere de on derstaande hoorspelen worden uitgezonden: De kleine prins, naar het boek van Antolne Saint-Exupery, Klipperschepen jagen naar Londen, naar de roman van John Masefield en Jenny Kiggen, Circus Spencer, een hoorspel van Dick van Putten. Michael Kohlhaas, naar de novelle van Heinrich von geschreven door Nederlandse toondichters door Erich Schoenklank. Londen en in oDdracht van het ministerie van Onder- Charles Dickens door John in opdracht van het ministerie van Onder wijs. Kpnsten en Wetenschappen en van de steden Amsterdam. Den Haag en Rotter dam. Ook zullen op de Maandagavond ope rettes worden uitgezonden. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der A V R O. in Juli 1953. zal deze omroep vereniging aan Nederlandse componisten opdracht geven composities te schrijven op het gebied der ernstige en der lichte mu ziek. Van de in het nieuwe seizoen uit te voe ren opera's zijn onder meer te noemen: La damnation de Faust van Berlioz The rake's progress van Strawinsky. het posthume werk van Bizet Ivan de Vierde. II ritorno di Don Pedro van Mozart, een uit tot dusver onbekende fragmenten samengestelde opera en Suzanna's geheim van WolfFerrari. Gecontinueerd worden de reeks Inleidin gen tot muziekbegrip door dr Peter van Anrooy. de Koorklankenrubriek onder lei ding van Felix de Nobel en de disco-cau serieën van Leo Riemens. Ook de uitzen dingen gewijd aan Nieuwe orgels ln Neder land zal voortgang vinden. Voorts «taat een reeks van 12 uitzendingen op het program ma. getiteld: Muzikale Metamorphosen. Naast de vaste en gastdirigenten uit Ne derland zijn als buitenlanders geëngageerd: Ferenc Fricsay. Eieazar Carvalho. Antal Doratl en Erich Leinsdorf voor het Radio Philharmonisch Orkest; Nicolai Malko. Ana- tole Fistoularl en Stanford Robinson voor het Omroeporkest en Boyd Neel voor het Omi oepkamerorkest. Onder de vele buitenlandse solisten, die zich voor de A.V.R.O.-microfoon zullen doen horen, noemen wij: de pianiste Mo nique Haas. Leon Fleisher. eerste prijswin naar van het pianistenconcours Reine Eli sabeth de zangeres Noëmie Perugia, de violiste E[ite Cserfalvi, de sopraan Elisa beth Schwarzkopf en de Deense componist- pianist Niels Viggo Bentzon. die eigen wer ken zal spelen. Hoofd van de afdeling ern stige muziek is de heer J. van Overvest. Lichte muziek In de afdeling Lichte Muziek onder lei ding van de heer J. de Winter, zal men de volgende ensembles kunnen beluisteren; De Zaaiers, dirigent Jos Cleber, een orkest ge dirigeerd door Nick James, in het genre van Barnabas von Gezay, een orkest, gediri geerd door Gerard van Krevelen voor mo derne amusementsmuziek, een tango-rumba orkest, gedirigeerd door Gijs Karten, een muselte-orkest. gedirigeerd door Frans van Capelle, een Colombo-orkest. gedirigeerd door Willy Schobbe en een orkest gediri geerd door Gino Lorenzo, dat semi-klassieke muziek zal spelen. Verder komen voor de microfoon: de Medley-Players onder leiding van Tom F.rich, het Hammond-orkest van Bernard Drukker, het Metropole-orkest van Dolf van der Linden, het Ambonees orkest Bintang Sinar, het Habanera-orkest van Lex van Spal met zang van Max Woiski en de huis orkesten van het Tuschinski- en City theater. Verder zal men kunnen luistere^ naar AVRO's accoi^eonelub Philharmonica, dat de beschikking krijgt over een beroeps accordeonorkest onder Coen van Orsouw Van medio October komt AVRO's jazz-socië- teit weer in de aether. Het dansorkest The Skymasters onder Bep Rowold zal onder andere meewerken aan een Latijns-Ameri kaans programma, aan de Rhythm Parade en aan de Tip Top Taptoe. Gevarieerde programma's Onder de gevarieerde programma's neentf vanzelfsprekend De Bonte Dinsdagavond- trein weer een voorname plaats in. Voor deze programma's is een groot aantal artis- ten geëngageerd. Uit Nederland onder ande. ren; Willy Vervoort, Jan van Ees, Wiesje Bouwmeester en de Annabelle's en Co. Uit Frankrijk: Yvette Horner, Paul Durand en Henry Legay. Uit Zwitserland: Lys Assia en Vico Torriani en uit Engeland: Lita Ro- nalde, Mischa de la Motte en Lia Rosa. Ook Belgische. Scahdinaafse, Oostenrijkse en Duitse artisten zullen in deze programma's optreden. Snip en Siiap zullen drie bonte avonden verzorgen en Alex de Haas zal driemaal zijn Salon des Variétés voor het voetlicht brengen. Bovendien zal De Haag een caba- retprogrammé voor de microfoon brengen onder de titel: Uit de Schuifla. Chiel de Boer zal ook weer in de gevarieerde pro gramma's optreden en naar aanleiding van het feit dat Pisuisse op 26 November 1927 (Advertentie) Nu het eerste halfjaar van 1952 is ver streken. is het. blijkens een publicatie van het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting. mogelijk de werkelijke produc tie in dit eerste halfjaar te vergelijken met de voor het gehele jaar 1952 uitgetrokken bedragen. Van de 1038 millioen. die voor gebouwen was uitgetrokken is ruim de helft. nl. 581 millioen. verwerkt. Ook voor weg- en wa terbouwkundige werken, waarvoor 132 millioen was uitgetrokken, is meer dan de helft. nl. 54 pet gerealiseerd. De productie in het ttveede kwartaal van 1952 was hoger dan in enig kwartaal na de oorlog. De goedgekeurde werken in het eerste halfjaar van 1952 vertegènwoordigen een bedrag van 859 millioen (eerste halfjaar 1951 570 millioen). waarvan voor gebou wen 746 millioen en voor weg- en water bouwkundige werken 113 millioen. Voor de nieuwbouw, herbouw en uitbreiding van gebouwen werd voor f 701 millioen goedge keurd, tegen 465 millioen in dezelfde pe riode van 1951. Hierin komt o.m. tot uit drukking het grote aantal woningen, dat in het eerste halfjaar 1952 is goedgekeurd, te genover dat van het eerste halfjaar 1951, nl. resp. 32.559 en 18.446. De hiervoor goedge keurde bedragen waren resp. ƒ395 millioen en 202 millioen. Het gevolg van de ruljne goedkeurings- politiek in het eerste halfjaar van 1952 was. dat het onderhanden zijnde werk belangrijk hoger was dan op het eind van 1951. nl. 1680 millioen op 1 Juli 1952, tegen 1447 millioen op 1 Januari 1952. In het eerste halfjaar van 1952 kwamen er 24.100 woningen gereed (hierin zijn be grepen 4.910 montagewoningen, benevens de woningen in boerderijen), waarvan 968 du- plexwoningen. zodat 25.068 gezinnen ir nieuwe woningen konden worden gehuis vest. Aan het eind van het eerste halfjaar van 1952 waren 49.405 woningen in uitvoertng, tegen 36.713 óp het eind van 1951. Er werd in het besproken halfjaar begonnen aan 36.975 woningen hetgeen 15.847 woningen meer is dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Er kwamen 85 complete scholen gereed. Aan het einde van het eerste halfjaar 1952 waren 308 complete scholen in aanbouw. Het aantal complete kerken, dat op 1 Juli onder handen was. bedroeg 116. In het eerste half jaar van 1952 werden 42 complete kerken opgeleverd. Boekenkeur Sportvliegerij belangstelling voor da sportvliegerij ls .ia de oorlog toegenomen, ofschoon er de opleiding tot sportvlieger nog altijd enige kosten zijn verbonden C F van Dam heeft In een smakelijk geschreven verhaal, dat in boekvorm bij de n.v Lelter-Nijpels te Maastricht onder de titel van „Ik leer vlteg- gen" is verschenen, uiteengezet hoe een adspirant-spoi tvlieger - tegenwoordig heet hij privé-vlleger het door hem begeerde A- brevet kan behalen. Zd ontstond een relaas, dat van grote propagandistische waarde is voor de sportvUegerij hier te lande De K.LM.-vlieger W van Veenendaal schreef voor dit boekje een aanbevelend woord Hugh Jans heeft het met tal van grappige tekeningen verlucht. Voor wie zich voor de sportvlieger!.! interesseert, bevat dit boekje zeer veel wetenswaardige dingen. v Keir Cross, Met z'n tweeën aan tafel, door Mabel Constanduros en Howard Agg en Ont moetingen met Christopher Blaze door Edward J Mason. Van de hand van Francis Durbridge ver scheen een nieuw detective vervolghoorspel, dat onder de naam Paul Vlaanderen en het Jonathan-mysterie ten gehore zal worden gebracht. Rubriek van mr Oud De rubriek Het Gesproken Woord omvat ider meer: een serie programma's „Par- mentaire en vaderlandse geschiedenis ln hoorspelvörm" gekozen en ingeleid door prof. r*r P. J. Oud, toneelbeschouwingen A. den Hertog, literaire besprekingen door dr P. H. Ritter, causerieën over Spanje loor André Peters, een bespreking van „Grote figuren uit d? oudheid", „Paris vous parle", „Het buitenlands overzicht". „Ge sproken brief uit Londen". „AVRO's weke lijkse sportrevue", „Sportactualiteiten vra gen uw aandacht", „Reportages van AVRO's reportagedienst", „Jeugduitzendin gen". onder andere te verzorgen door dr A. F. J. Portielje, „De kaleidoscoop" en ,De tovercirkel". Televisie Ook ln het nieuwe seizoen zullen tele visie-uitzendingen worden gegeven zowel van de televisiestudio Irene te Bussum als van de televisie-reportagewagen uit. De reportagedienst zal, voor zover mogelijk, alle actuele-reportages direct uitzenden om de kijkers als het ware direct aanwezig te doen zijn bij de evenementen, waarover verslag wordt uitgebracht. „De Ulo moet haar positie behouden", be toogde gisteren het Eerste Kamerlid H. Algra op het congre$ te Amsterdam van de Vereniging voor Christelijk Mulo. Hij acht deze positie bedreigd door de in het nieuwe wetsontwerp ontworpen Algemene Middel bare School, welke vooral de Christelijke Uloscholen zijns inziens zal gaan verdrin gen Hij ziet in de onderwijsnota een nei ging tot dirigisme. Voorzitter H van Tol noemde enkele naar zijn mening goede elementen in de nota en opperde de mogelijkheid van ver dere ontwikkeling voor het onderwijzend personeel en omzetting van Ulo-scholen in A.M.-scholen. Baardmannetje zonder oor Bij baggerwerkzaamheden werd bij Wa tergang (N.H.) een oude kruik, een z.g. Baardmannetje opgegraven. Jammer was, dat het oor )>ij de werkzaamheden was af geslagen. Deze kruiken stammen uit de zestiende en zeventiende eeuw en werden in Frechen (Rijnstreek. Duitsland) vervaar digd. Op de hals is een gebaarde ménne- kop afgebeeld. De buik is versierd met wa pens en het stempel van de fabrikant (Advertentie) als Uw stofwisseling in orde is1 Niets heter dan De schipbreukelingen van het Portugese schip Joao Costa, die zeven dagen lang in open boten hebben rondgedreven en reven schepen voorbij hebben sien ga.n voordat zij werden opgepikt, gebruikten ten slotte ook de scheepshond voor aanvulling van het voedselrantsoen. De oorzaak van de schipbreuk zou een ontploffing in de machine van de Joao Costa geweest zijn. De Venezolaanse minister van defensie, die gisteren bijzonderheden heeft meege- •ld over de regeringsmaatregelen ter on derdrukking van de revolutiepoging, zei, dat de strijd ln het gebied van Turen en Villa Bruzual, 900 km ten Zuidwesten van Caracas, voortduurt. Een kleine afdeling van het garnizoen van Maracay viel Maan dag het Venezolaanse vliegveld van Boca dël Rio aqn. terwijl gewapende groepen burgers aanvallen ondernamen op legerpos- n. Een officieel communiqué van het leger zegt. dat regeringsstrijdkrachten tijdens zuiveringsoperaties één rebel doodden, an deren gevangen namen en twee man aan gewonden verloren. In totaal werden vijf opstandelingen gedood, negen gewond en 60 gevangen genomen. Eén man van de re geringstroepen werd gedood en twee wer den gewond. Uit de rest van het land werd „alles rus tig" gemeld In Caracas en andere steden een aantal voorzorgsmaatregelen ge nomen. e Nederlandse Aardolie Maatschappij (N A M heeft bij Gedeputeerde Staten van de provincie Groningen een concessie aan-, gevraagd voor een oppervlakte van 2825 hectare in de omgeying van Winschoten. Deze concessie-aanvraag is gebaseerd op de resultaten, verkregen bij een boring on der de gemeente Winschoten, waarbij an- hydriet en steenzout in exploitabele hoe veelheden werden aangetoond. Het steen- zout bevat bovendien kaliumzouten. waar voor eveneens concessie is aangevraagd. De N.A.M. heeft in haar consessie-aan- vrage tot uitdrukking gebracht dat zij be reid is de exploitatie van de haar te ver lenen concessie over te dragen aan derden, die in het bijzonder in de verwerking van de gevonden mineralen geïnteresseerd zijn. Het motorschip Bawean van de maat schappij Kalimantan heeft Maandag een schipbreukeling opgepikt, die waarschijnlijk de enige overlevende is van het de vorige week omgeslagen en gezonken schip Ho Sing van de maatschappij Padjar Padang. Er worden 21 leden van de bemanning en 6 passagiers vermist. Het schip is omgesla gen tussen Djakarta en Padang. nabij Tand- joeng Balimbing. Radio-Belgrado heeft gemeld, dat volgens welingelichte Joegoslavische kringen ver wacht wordt, dat maarschalk Tito in het aanstaande voorjaar een bezoek zal bren gen aan Engeland. De maarschalk heeft „ln beginsel" een uitnodiging van Eden, de Britse minister van buitenl. zaken, om naar Engeland te gaan aanvaard. Er ls echter nog geen datum vastgesteld. KERKELIJKE MUTATIES Ned. Herv Kerk. Aangenomen naar Putten G. C. Roosendaal te Lienden. Geref. Kerken Beroepen te Puttpn Joh. P Boer te Zwartebroek. Aangenomen naar Doetinchem C. Kamper te Bleiswljk. die bedankte voor Grootegaat. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. be roepen te Eindhoven K. J. Kapteyn te Nij- kerk. Aangenomen naar IJselmuiden—Graf horst C. van Leeuwen te Zaltbommel—Tiel. DUIVEN KRONIEK (Van een speciale medewerker) VOORNAAMSTE KWALITEIT van een goede kelder bestaat —.vanouds hierin, dat hij koel is ln de zomer en warm in de winter. Hangen wij er een thermo meter in op en raadplegen wij die van tijd tot tijd. dan komen wij tot de ontdekking hoezeer de termen warm en koud in het spraakgebruik betrekkelijke begrippen zijn Dan blijkt dat wij een temperatuur, die wij in de hondsdagen heerlijk koel vinden, op grond van een heel andere, evenzeer aan gename gewaarwording met Driekoningen „lekker warm" noemen! Wat wij op school leerden over de typische verschillen tussen het vasteland- en het zeeklimaat, komt hier bij te pas: in tegenstelling tot een zolder, zwakt een kelder de temperatuursverschil len af. Hij remt zowel plotselinge stijgingen als plotselinge dalingen van het kwik Be weerd wordt dat, naar de meerdere gelijk matigheid die hiervan het gevolg is. zou moeten worden gestreefd bij de huisvesting onzer duiven, speciaal in ruitijd. Voor die redenering is wat te zeggen. Mits wij niet de fout begaan, te denken dat het beter duiven houden is in de kelder dan op zol der. Want dan komen wij 'bedrogen uit. Die huisvesting zou meer dan tot nu toe het geval is. „een op de verbetering van de gezondheid onzer duiven gerichte aan passing aan de grilligheden van het West- Europese klimaat" moeten zijn. Nu wordt naar men weet een klimaat gekenmerkt, niet alleen door de factor temperatuur, maar ook door de factoren wind (luchtdruk) en vochtigheid (bewolking, neerslag). Deze factoren werken op elkaar in. Zo hangt bijv. de temperatuur, behalve van de zonshoogte en de lengte van de dag, bovendien af van de wind De Noordelijke Atlantische Oceaan is de warmste zee der aarde. Door de Wes tenwinden die hier overwegend waaien werkt de zee in de winter zeer verwar mend en in de zomer enigszins afkoelend Echter bij lange na niet in die mate of de winter blijft de koude tijd. Dit geldt te meer omdat, wanneer er oostenwind staat en de zee hear temperende in vloed niet kan Uitoefenen deze wind in de zomer verwarmend en ln de winter af koelend werkt. Is koude dan slecht voor een duif? Ik dacht van niet. Althans in de winter en bij vriezend weer niet. Een duif heeft een constante lichaamswarmte van 43 graden. Zij is beschermd door een vacht pluimen die even doeltreffend afsluit als een vacht wol op een schaap. Neen. ik moet zeggen dat ik een gezonde, naar be horen gevoede duif met droge veren bij winterdag nog niet dikwijls kou heb zien lijden. Evenmin als verkoudheid bij de mensen een gevolg is van gfezonde vrieskou, worden de infectieziekten der bovenste luchtwegen, waar misschien wel de helft van ons hele duivenbestand mee behept is. door droge koude veroorzaakt. Lage tempe ratuur op zichzelf doet een duif geen kwaad Drukkende warmte ls voor de ge zondheid en dus ook voor de conditie, veel slechter. Let maar eens op hoe ze op hete dagen, bij de minste inspanning, zitten te snakken naar adem. Er is echter wat anders dat een duif kwaad doet. Dat is de snelle afkoeling door vochtigheid Boven de oceaan is de vochtigheid van de lucht, mede door bijzondere factoren, die de depressie-activiteit teweeg brengen, zeer groot. Als de lucht met waterdamp is ver zadigd, treedt wolkenvorming op, vaak gevolgd door neerslag (regen, sneeuw, hagel). Westenwind en regen brengen ons slecht weer Slecht weer voor de mensen en slecht weer voor de duiven. Ik weet niet of Van den Hoek gelijk heeft, als hij zegt, dat zeer uiteenlopende temperaturen per dag (niet tusse-n winter en zomer) de vorm verhindert naar voren te komen en dat daarom manoeuvreren met de vensters of openslaande ramen van veel belang is. In de eerste plaats loopt het met die tempera- tuuruitersten hier te lande zo'n vaart niet. Bovendien staat vast dat het zg. woestijn klimaat, hetwelk juist buitengewoon grote verschillen in temperatuur per etmaal te zien geeft, bekend is als een zeer gezond klimaat! De Bedoeïnen zijn magere, taaie, geharde mensen Wat wij een gezond kli maat noemen schijnt terug te voeren te zijn op een dampkring, die, zonder schomme lingen gelijkmatig op het lichaam drukt. Niet op de temperatuur en zelfs niet op zeer grote temperatuursverschillen, binnen vier en twintig uur. Dat er in 't algemeen op zolderhokken beter gevlogen wordt dan op tuinhokken, moet mijns inziens daaraan worden toegeschreven dat de meeste zol ders droger zijn. Speciaal in ruitijd behoort een duif droog en tochtvrij te zitten. Zij zit beter in een open volière met afdak, waar het droog en fris is omdat de lucht er bij kan, dan op een hok waarvan de vensters 's avonds gesloten worden, maar waar het tocht en muf ruikt en waar de planken beschimmeld zijn van 't vocht. Zulke hokken zijn ware broedplaatsen van ziektekiemen. Het zijn deze onzichtbare vijanden, de pathogene micro-organismen, die, veel meer dan de temperatuurschom melingen, de belagers zijn van gezond heid en conditie. Droogte is en blijft van overwegend belang. Wie het droogste hok heeft, zal zijn duiven het gemakkelijkst ge zond houden. Meer dan dat is in ruitijd i niet nodig! 4

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 3