K I Jean Hubert redde vijf Nederlanders die de dood nabij waren Machteld Wisse, Fotografe Zes streekgenoten gaan proberen er een toekomst te vinden •emmau dagen ADArtSON Morele herbewapening brengt tegenstanders tot elkaar KEELPIJN ONA stak weer vuurwerk af in de eindspurt ONA boekte eerste overwinning. Gouda strandde op Leerdam Al in de eerste minuut stond Gouda met 1-0 achter Enthousiaste start gaf G.S.V. tweemaal de leiding LUCTOR VERGING IN HET KANAAL Drie stierven van uitputting Tweemaal kapseisde de sloep aan5reftte8B§tf Ex-communisten en grote werkgevers VICKS BONBONS Inhoud van „Circus Europa" geeft geen aanleiding tot diplomatiek overleg CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR Radioprogramma voor morgen f (De misdaad op het eiland) Met de Waterman naar Nieuw Zeeland Jonge mensen, die vol goede moed het nieuwe land tegemoet varen „Wij gaan het samen wagen" Haastrechts offensief had geen resultaat Het zat Gouwenaars niet tegen RECTIFICATIE „De Beursklok" Olympia 2: een verrassing Herstel van Olympia, weer verlies voor GSV en DONK Eerste lielft in lioog tempo a Nog I slechts 2 0 Toen schoot Rijswijk uit naar 52 Waddinxveen met twee kopballen geslagen Aan één voltreffer had Ammerstol genoeg EERSTE BLAD - PAGINA 2 MAANDAG OCTOBER tBSÏ •(Van onze speciale verslaggever.) Het was een dodensloep, met de rand nog maar even boven de oppervlakte van de ruwe zee zwevend, die de jonge Franse visser Jean Hubert van de „Louise Leon" Woensdagavond in de vallende schemer ontdekte, even nadat hij de haven van Cherbourg had verlaten. Hij zag dat er mensen in dit half gezonken sloepje zaten. Toen hij langszij schoot, aarzelde hij geen moment. Hij gaf het roer over aan een van zijn matrozen en sprong in het vaartuigje. Want hij had gezien dat daarin mensen waren, die aan het eind van hun krachten waren, uitgeputte schipbreukelingen. Er waren er onder die half bewusteloos in het water lagen, zich aan de doften vastklemmend. En hij zag ook, dat voor een van hen hulp te laat kwam Alsof zij zo licht als een veertje waren, zo tilde hij een voor een de mannen op en gaf hij hen over aan zijn matrozen, die bij de reling stonden. De dode liet hij in het wrak. Toen klonk zijn bevel naar de haven terug te keren. Jean Hubert, 24 jaar, schipper van de trawler „Louise Leon" had vijf overlevenden van de vergane Rotterdamse kustvaarder Luctor gered en hij bracht hen in Cherbourg aan de wal. Aan deze blonde Normandiër hebben vijf opvarenden van de Luctor ongetwijfeld hun leven te danken. Want de duisternis nader de die Woensdagavond zeer snel en zij wer den, zonder dat zij er iets tegen konden doen. door de harde wind en de ruwe zee naar de rotsen gedreven, waar een zekere dood wachtte. Die dood was reeds gekomen voor drie van hun maats, stuurman Datema uit Den Haag, 2e machinist J. J. van Oosten uit Rotterdam en de 18-jarige matroos M. J. Aarnoutse uit Dordrecht. Zij stierven van van de sloep sloeg een breker hen in zee. koude en uitputting en kapseizen Later dreven hun ontzielde lichamen aan op de rotsen bij Cherbourg. Zij die dit schokkende drama van de zee overleefden, kwamen Zaterdagavond met de Parijse trein in Rotterdam terug. Op het kille perron stonden hun familieleden en een vertegenwoordiger van de rederij. De vreugde over de redding, het behoud van hun leven, overheerst^ bij dit weerzien even de gedachte aan de dood van hun kamera den. Zij omhelsden hun vrouw, de jonge matrdos De Blom schudde zijn vader vro lijk de hand. Wat terzijde stond eenzaam de jonge Poolse matroos Kommerowsky uit* Cuxhaven. Hem kwam niemand verwelko- men Maar zij namen hem in hun midden mee naar de wachtkamer, waar de eerste verhalen loskwamen. Nog wat opgewonden door de vreugde weer veilig thuis te zijn. spraken zij weinig over de drie, die op door de dood werden ingehaald. Die r« tie zal later wel zijn gekomen toen zij maal thuis waren. Zinkend schip De ondergang van de'Luctor ia wel een schokkend drama geweest, zoals kapitein Wensing het vertelde Dinsdagmiddag om 4 uur vertrok de Luc tor uit de haven van Guernsey met een la ding gebroken graniet, bestemd voor Do ver. Het was goed weer. Wind Zuid, kracht S. geen zee. Tot 8 uur is de kapitein op de brug geweest. Hij gaf toen de wacht over aan stuurman Datema en ging naar kooi. In die vier uur tot middernacht veranderde er veel. De wind liep langzaam van Zuid naar Noordwest en wakkerde snel aan tot stormkracht. Maar de Luctor liep goed in C—a I f Ba. S toptmj?t»« 5 zee. Het schip kon er tegen. Middernacht werd de kapitein gepord om de honden wacht te nemen. Het was toen stormweer uit het Noordwesten, kracht 7 met een aan schietende ruwe zee. De Luctor werkte zwaar in de zee en het duurde niet lang of de kapitein bemerkte dat het schip slag zij over bakboord kreeg. Die helling werd eerder erger dan beter Hij wilde weten wat de oorzaak was Het licht vpn Barfleur was in -de loop van de voorgaande wacht gepas seerd Kapitein Wensing liet de le machi nist bovenkomen en hij droeg hem op. om dat hij vermoedde dat het schip water maakte, de lenspomp aan te zetten. Dit werd gedaan, maar de pomp sloeg af. Er was |een water in het schip. Wat dan wel de oorzaak van de steeds toenemende slagzij was. wilde de kapitein in elk geval onder zoeken. Hij gaf de wacht over aan stuur man Datema. die na aflossing niet naar kooi was gegaan, maar op de brug was gebleven. Met le machinst Visser en do- jonge Aar noutse ging hij naar ruim 1. Aan stuur- boorde voorkant maakten zij de presenning los en het luik open. Met een zaklantaarn zocht kapitein Wensing het ruim af. maar er was niets verontrustends -te zien. De drie mannen daalden in het ruim af. Niets bij zonders aan de hand. De lading was niet overgegaan. Water was er ook niet te be speuren. Het luik lekte niet. Het gruis van het gebroken graniet stoof zelfs. Aan de achterkant van het ruim, waar de lading schuin was afgevlakt, zodat er nog open ruimte tot het schot was. liet de bodem geen water zien. Een lek was er dus niet Het schip weer recht krijgen was echter iets wat niet kon wachten Enkele uren hebben kapitein, machinist en jonge ma troos lading naar stuurboordskant getremd om de slagzij weg te werken. Het hielp niet. Niet wetend voor welke ernstige dingen men nog zou komen te staan, besloot de kapitein te trachten Cherbourg aan te lo pen. De slagzij was zo ernstig geworden dat bakboordsgangboord biet meer uit de zee kwam. Het rode licht van kaap Levi inmiddels in zicht gekomen, omdat de gen had opgehouden. Met storm en zee ach terin begon de Luctor weg te lopen naar de Franse kust. Een hachelijk werk. Want het achterschip was diep in het water gaan lig gen en geregeld liepen zware zeeën de Luc tor achterop en bedolven het achterschip. Maar er was geen keus. Binnenstromend water Het w»i inmiddels 4 uur in de nacht ge worden toen kapitein Wensing. die even naar ztfn hut wilde gaan. de Poolse matroos tegenkwam, die hem meldde dat het water hoog in de salon stond. Het kwam bU de trap vandaan en stroomde tnei binnen. De hele bemanning was intussen in touw. De kapitein liet de 2e machinist in de machi nekamer. liet stuurman Datema het roer nemen en ging met de overige opvarenden nar de salon om te trachten dese met be hulp van emmers weer droog te krijgen. Het bleek ai spoedig dat dit onbegonnen werk was. Vermoedelijk was ergens in de wand een ernstige scheur gekomen. Het ergste was dat deze lekkage de Luctor had beroofd van het enige middel om de buitenwereld in kennis te stellen van het gevaar waarin men verkeerde. De radio-telefoon was door het binnenkomende water onklaar geraakt. Men was alleen in de stormnacht op een zinkend schip. Terwijl allen in de 6alon als paarden werkten om het water weg te krijgen, stond atuurman Datema alleen aan het roer en, wetende dat de Luctor nu in nood yas. gaf hij geregeld met de toplamp het noodsein S.O.S. Er waren echter geen schepen in de buurt die dit noodsein konden opvangen. Stug bleef hij doorsturen op het licht van Kaap Levi, terwijl steeds meer zeeën de Luctor achterop liepen en overspoelden. Toen het daglicht kwam. kon niemand aan boord hoop hebben dat de Luctor behoudep zou blijven. Het achterschip lag dieD in de zee en de slagzij over bakboord werd steeds ernstiger. Om 7 uur moest de kapitein be sluiten het schip te verlaten. De «loep. die achterop staat, was binnen een minuut goed te water, dank zij het feit, dat hij aan de lage kant stond. Kapitein Wensing liet iedereen er in gaan. behalve de le machi nist. Met hem ging hij het schip nog eens rond. Schip yerlaten Zij kwamen in de machinekamer. Die was geheel intact en droog. De dynamo werkte nog De lichten bleven branden, want de accu's stonden in het stuurhuis en dat was droog. De salon 6tond echter geheel onder water. Elk ogenblik kon de Luctor kapsei zen en zinken. Er stond niet anders op dan het .schip te verlaten. Kapitein en machinist gingen ook in de sloep en deze stak af. Met acht man in het kleine notedopje was reeds een riskant werk. Men kon zich bijna niet roeren, laat staan dat er geroeid kon wor den. Het zeiltuig en andere inventarisstuk ken liet de kapitein overboord gooien. Zo kreeg men ruimte voor twee man om te roeien. Men raakte wat verder van de Luc tor af. Er kwam veel water binnen, dat nu echter kon worden uitgehoosd. Zo bleef men enkele uren rondfijven. telkens overspoeld door brekers. Het was hosen of verdrinken. Zij schatten dat het ongeveer drie uur heeft geduurd voor de Luctor in de golven dween Men zag ais de sloep op een golftop was. telkens het schip nog. Het achterover en op een gegeven m men het niet meer ontdekken. Het gevaar dat de sloep zou kapseizen werd mender toen men een drijfanker uit bracht. zodat de kop van 't vaartuigje op de zee kon worden gehouden Een dwars aankomende breker werd allen echter Wjna noodlottig. De zee greep de sloep in de zij en gooide hem om. Sloep kapseisde Het heeft lang geduurd voor zij. in zee liggend, de sloep weer gekeerd hadden en erin waren geklommen. Doornat en ver kleumd werd de toestand nog hachelijker, omdat zij het vaartuigje niet meer konden leeghozcn. Het lag met het dolboord bijna gelijk met het water. VVte op de doften wil de ritten, kwam tot borst in het water. Lrenlang hebben zij in de sloep gestaan, zich aan elkaar vastklemmend om er niet te worden uitgeslingerd. Kapitein Wensing Jiield er de mord in. maar hU kon niet iedereen helpen. Wie uitgeput raakte, ging zitten, maar kwam dan dikwijls onder wa ter. Op het laatst raakten vrijwel allen in half bewustrlo Hond bracht dr Drees de Dierenkrant - Op een gegeven moment, vertelde de kapitein, zag ik dat de jonge Aarnoutse met zijn hoofd op de schoot yan de le machinist lag Die zat bewusteloos op de voorplecht en kwam telkens tot aan zijn borst in het water. De iengen had het opgegeven. Zo stierven in de loop van de dag ook de stuur man en de 2e machinist. Noi^ eenmaal werd de sloep door een breker omgegooid en hoe al deze uitgeputte mensen weer kans zagen -in die half gezonken sloep te komen is hen nog een raadsel. In het begin van deze dramatische drijf tocht hadden enkelen, tegen het advies van de kapitein in. nog wat gegeten van de doorweekte zeekaken En daariëiede maak ten zij hun toestand nog maar erger. Zo kwam de avond Het licht begon snel te verminderen. Hoop op redding was er niet. Met zorg ?ag kapitein Wensing dat men door de «torm vlak onder het land was ge dreven. Wat anders als een kans zou worden gezien het leven te redden, werd nu juist het tegenovergestelde In de branding op de rotsen te worden gegooid, betekende een zeker verongelukken. Men zag reeds in het kwijnende licht de haveningang van Cher bourg. En plotseling kwamen daaruit twee visserschepen, waarvan een in hun richting voer? Enkele minuten later waren zij in vei ligheid. Het laatste wat kanitein Wensing zich herinnert, was zijn schrikt toen hij de schip per van de Franse trawler aanstalten zag maken in de sloep te springen. Dat kan zijn dood zijn, dacht hij. Maar het liep goed af. Jean Hubert tilde de bewustelozen een voor een op en gaf hen over aan zijn bemanning. Zé hebben mijn kleren uitgetrokken, mij in een deken gerold en naar een buis ge bracht. Iedereen is voor ons even hulpvaardig ge weest. We kenden slapen.kregen droge kle- reh, te eten en te drinken Aarnoutse op de stuurman spoelden de volgende .dag reeds aan. Machinist Van Oosten is Vrijdag ge vonden. Zij zullen in Nederland worden be graven. En tussen de reispapieren en ander® do cumenten haalde hij een portret tevoor schijn. heb portret van de jonge e hipper van de Louise Leon, die op het laatste mo ment de dood vijf Nederlandse schipbreu kelingen wist te entnemen. In de vroege morgenuren werd ge- !g beid aan de woning pan minister-pre- U sident dr WDries. Toen de premier i fg open deed, zag hij voor de deur een jf g grote hond staan. Het dier had een p S nummer van de Dierenkrant, die een jj g aantal verenigingen voor dierenbe-*jg g scherming met het oog op werelddie- 1 f§ rendag heeft uitgegeven, in de bek. J De viervoeter bood de minister het j I blad aan. dat door deze welwillend in ontvangst werd ge nomen, in de Die- g ~i renkrant wordt onder meer gepleit i voor de totstandkoming van een die- m renwet in Nederland. Meer dan 5000 mensen uit 62 landen hebben tot nu toe deelgenomen aan de wereld conferentie voor morele herbewapening te Caux, Zwitserland, slnda dese 1 Augustus werd geqpend. Op het ogenblik sjjn nog 1500 mensen aanwezig. Onder de ongeveer 100 Nederlandse deelnemers, die thans nog ter conferentie zjjn, bevinden zieh o.a. de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant en echtgenote, prof. en mevr. De Quay, admiraal en mevr. Heifrlch, ir F. J. Philips en mevrouw Philips en piof. en mevr. Van der Woude uit Bandoeng. Een groep van 20 vertrouwensmannen van de arbeiden van vier grote Rotterdamse en Schiedamse bedrijven (Rotterdamsche Droog dok Maatschappij, Piet Smit en Co, Scheepswerf Gust» en Wllton-Fyenoord) ii juist vertrokken. Van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens. N.V. Philips. KLM en andere bedrijven sjjn tal van groepen leden van de bedrijfskernen, arbeiders, employé's en mensen van de bedrijfsleiding geweest of nog aanwezig. Sterker nog dan vorige jaren is duide lijk geworden, hoezeer morele herbewape ning vooraanstaande communisten uit vele landen verandert en wint. Otn deze reden ook kwam senator Alexander Wiley, voor zitter van de Amerikaanse Senaatscommis sie voor de vluchtelingen, met leden van die commissie naar Caux, waar hij voorma lige communistische functionarissen en lei dinggevende personen uit landen achter het ijzeren gordijn ontmoette. (Advertentie) vandaag., morgen verkouden! Be- .scherm Uw keel tegen infectie met de beproefde geneeskracht van Naar aanleiding van het informele ver zoek van dc ambassade van de Verenigde Staten om inlichtingen over het toneelstuk „Circus Europa", aan welk verzoek het eerst ruchtbaarheid is gegeven in een arti kel in de „New York Times", vernemen wij van het ministerie van Buitenlandse Zaken dat inmiddels aan de Amerikaanse ambas sade is medegedeeld dat de inhoud van het stuk geen elementen bevat, die aanleiding zouden kunnen geven tot diplomatiek over De nadruk wordt er op gevestigd, dat van meet af aan van Amerikaanse zijde volledig begrip heeft bestaan voor de vrijheid van meningsuiting hier te lande. Van een protest of een officiële demarche van die zijde dan ook geen sprake geweest. De informele gedachten wisseling omtrerit het stuk is hiermede gesloten. De schrijver van het stuk, Ary den Hertog, heeft nog het volgende verklaard: „Ik verwerp ten stelligste de bewering dat „Circus Europa" een anti-Amerikaanse teneur zou hebben. Als het een teneur heeft, is die pro-Europees en het is mijn goed recht om als burger van een vrij land. waarin de vrije meningsuiting een van de angstvallig behoede waarden is. deze gevoelens naar voren te brengen, ook al is het onvermij- lijk dat daarbij ook de verhouding van (Advertentie) £enieï - Q- o»m Made from sun-kissed" iobaccos 1791/98. Ook dat was klaar. De lamp stond verborgen in de binnenkant van het kasteel. Toen stak oom Tripje de draad in het stopcontact, enhoeraaa! Nee maar, dèt stond prachtig! Achter alle ramen van het kasteel was licht, net of er overal lampen brandden. Wacht, zei oom Tripje. Ik zal de grote lamp uitdoen, dan is het nog aardiger! Hij knipte de kamerlamp uit, zodat het donker werd in de kamer. En toen was het nog leuker. Uit alle rameri van het kasteel straalde geheimzinnig rood licht. Ze stonden er ademloos naar te kijken. Wat prachtig was dat! Of ze plezier hadden van die bouwplaat! Het was heus al de moeite wel waard die ze aan het werkje besteed hadden. De hele verdere avond speelden ze er mee. Ze lieten de ridders uit het kasteel rijden en op de jacht gaan. Ook vochten de ridders met boze rovers, die probeerden te stelen bij de boeren. Ze gingen er hele maal in op. Telkens verzonnen ze weer iets anders, en de avond vloog voorbij, zonder dat ze zich ook maar een minuutje ver veelden. Oom Tripje zat rustig achter zijn krant en rookte z'n pijp. Toen het tijd was voor de jongens, om naar bed te gaan, borgen ze eerst voorzich tig het papieren kasteel op in de kast. Daar zouden ze morgog weer heerlijk mee gaan spelen. En Bunkie droomde die nacht van kastelen en ridders met pluimen Europa tot b.v. Azië. Rusland en Amerika tei* sprake komt. Deze onvermijdelijkheid heeft mij er toe gebracht, de verhoudingen dusdanig te vertekenen, dat zij niet als een reproductie van enige werkelijkheid kun nen worden gezien of gevoeld. In het bij zonder komt dit tot uitdrukking in het vierde bedrijf, dat speelt in een recreatie oord voor Europese ministers. Vandaar dan ook mijn ondertitel „fantasie rondom een dierbaar bezit". „Een recensent zo vervolgde de heer Den Hertog, heeft het stuk dezer dagen een paradoxale fantasie genoemd. En dit is precies wat het is en wat ik bedoeld heb te geven, want het paradoxale kan nooit kwet send zijn en ik wilde bepaaldelijk niet kwet- Op een desbetreffende vraag zeide de heer Den Hertog, dat de Haagse correspondent van de New York Times de Amerikaanse ambassade een slechte dienst heeft be wezen. want door de beroering, welke is gewekt, krijgt het stuk een ander accent dan ik er in heb gelegd. Door de stap v5h de Amerikaanse ambassade en de publiciteit die hieraan tot mijn spijt is gegeven, wordt het paradoxale dichter bij de werkelijkheid gebracht, zodat sommige opmerkingen in de dialoog juist nu ten gevolge van de Amerikaanse belangstelling anders zouden kunnen worden uitgelegd of begrepen, dan zij oorspronkelijk waren bedoeld". Richard Arens, directeur van de Senaats commissie voor de interne veiligheid van de Verenigde Staten, zei. dat hoewel hij millioenen dollars heeft uitgegeven, hij niet één communist tot Inzicht heeft gebracht. „Het is niet voldoende hen aan de kaak te stellen", zei hij ter conferentie. „Hier is een kracht, die er in geslaagd is communisten en allerlei soort mensen te veranderen." Eén van hen, die ter conferentie spraken, was Karl Albrecht, voormalig plaatsver vangende volkscommissaris voor de bos bouw in de Sowjet-Unie. Ontgoocheld door Stalins niets ontziende onmenselijkheid, was Albrecht in verzet gekomen tegen het Rus sische regime. Anderhalf jaar bracht hij in de Lubjanka-gevangenis door. Hij schreef een boek „Het verraden socialisme", maar had zelf geen nieuwe positieve oplossing en dwaalde met zijn denken rond tot hij mo rele herbewapening leerde kennen. „Mo rele herbewapening", zo zei hij in Caux. „schept de nieuwe wereldorde en de klas senloze samenleving, waarvoor wij oude so cialisten en communisten ons leven lang hebben gevochten. Wat wij hier beleven is een ontzaglijke revolutie. Het is iets onge kends in de geschiedenis, dat werkgevers zich vrijwillig verbinden met de arbei ders om die samenleving te scheppen. Dat heeft Marx in zijn tijd niet als mogelijk heid gezien." „Wat klassenstrijd in een ideologisch tijd perk betekent, en waar het toe leidt, dat n deze tijd van atooi jom de klassenstrijd wereldoorlog en massale i zien communist. De revolutionnaire arbeiders leiders worden zich er van bewust, dat atoombom en waterstof- burgeroorlog tot vernietiging leidt, waarbij geen overwinnaars en overwonne nen, doch slechts lijken en ruïnes zullen overblijven. Vandaar, dat zij tot de eersten behoren, die de prijs van een persoonlijke verandering willen betalen om deel te kun nen uitmaken van de genezende kracht vaa morele herbewapening in de wereld" Sterk" spreekt ook tot deze revolution naire arbeidersleiders, die altijd de rassen haat hebben verworpen, dat in Caux en overal, w#ar cOHferenL -ele her- bewapening worden gehouden de leiders van de zwarte bevolking uit alle delen van A' •eringsafgevaar^'"^en en veie andere leidende figuren uit de landen van het Nabije en Verre Oosten, een groot en overtuigend aandeel nemen in de ontwik keling van het organisme, dat een nieuwe wereld kan opbouwen. De Duitse Duitse pleeg- Pirecnik. die ben gehad, in te nemen. DINSDAG 7 OCTOBER 1953. Hilversum I, 40Z meter. (K R.O.) 7.00 Nieuws; 7.10 Gr.pl.; 7.45 Morgen gebed 0.00 Nieuws; 8.15 Gr.pl 9.00 Voor.de huisvrouw; 9 35 Waterstanden; 9 40 Lichtbaken, causerie: 10.00 Voor de kleuters: 10.15 Gr.pl.; 11.00 Voor de vrouw; "41.30 Schoolradio; 12 00 Angelus; 12 03 Pianospel; 12.30 Land- en tuin bouw, 12.33 Gr pl 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Amusements muz.; 14 00 Gevar. progr.; 14.50 Gr.pi.; 15.00 Hier vrij Europa; 15.30 Ben je zestig?; 15.00 Voor de zieken; 16 30 Ziekenlof; 17 00 Voor de Jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd, 17.45 Rege- ingsuitzending; 18 00 Musette ork.; 18 20 Sport- praatje; 1850 Metropole prk.. 18 52 Actualitei ten; 19.00 Nieuws; 19 10 Thuisfront-tombola; 19.15 Uit het Boek der Boeken: 19 30 Gr.pl 20.25 De gewone man; 20 30 Omroepork.; 21.45 Huwelijk Jn opspraak, causerie; 22.00 Radio Philharnn. sextet; 22 20 Muz. causerie; 22 45 Avondgebed; 23 00 Nieuws; 23.15 Gr.pl. Hilversum II, 291 meter. (A.V.R.O.) 7 00 Nieuws; 7.10 Gr.pl.; 7.15 Och- tendgymn.; 7 30 Gr.pl.; (V.P.R.O.) 7 50 Dag opening; (A.VHO.) 8 00 Nieuws, 8.15 Gr.pl.; 9 00 Morgenwijding; 9 15 Gr.pl 9.30 Voor de hulsvrouw; 9.35 Gr.pl.; 10 15 Theaterork.; 10.45 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11 30 Bas-barfton en piano; 12.00 Lichte muz.: 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Pianoduo; 13.00 Nieuws; 13.20 Amuse- mentsmuz.; 13 50 Gr.pl.; 14.00 Zeg eens, Ameri ka. vraag- en antwoordprogr 14.30 Gr.pl.; 14 40 Schoolradio: 15.00 Gr.pl.; 15.15 Vodr de vrouw: 15.45 Gr.pl.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Orgelconcert; 17 50 Militaire causerie; 18.00 Nieuws. 10.15 Pianospel; 18.50 Lichte muz.; 18.50 Paris vous parle; 18.55 Fanfare ork.; 19.20 Reportage; 19.30 Gevar. progr.; 19.45 Herden king Josef Baar; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar. progr.; 21.10 Lichte muz,; 21.30 Ik weet, ik weet, wat u niet weet: 21.45 Tiroolse muz.; 22 30 Bui tenlands overzicht: 22.45 Krontjong ensemble; 23 00 Nieuws; 23.15 New York calling; 23 20 Con certgebouworkest. (Advertentie) HOOFDPIJN!-* Mijnhsrdt Hoofdpijnpoeders. Doos 47 cl Mij nhsrdt Hoofdpij ntabletteo. Koker 80 cl TELEVISIE-PROGRAMMA. (K.R.O.) 20.15—21.45: 1 Gastenboek; 2. Weeroverzleht; 3. Van Meegeren s Vals# Vermeers, film; Pauze; 4. Operatie Boul' Miche, televisiespel. Engeland. B B C. Home Service, 530 meter. 12 00 Orgelspel; 12.25 Voor de arbeiders; 12.55 Weerberichten; 13 00 Nieuws; 13.10 Any Questions?; 13.55 Intermezzo, uoo Schoolradio; 15 00 Vespers; 15.45 Causerie; 16.00 BBC Welsh Orch.: 17.00 Voor de kinderen; 17.55 Weerbe richten. 10 00 Nieuws; 18.15 Sport, 1120 Show- time: 19 00 Hoorspel; 19 30 Causerie; 20.00 Klankbeeld; 21.00 Nieuws; 2115 Causerie; 31.30 Leave it to me; 22 00 Causerie; 22 20 Planotrio; 23.00 Nieuws. Engeland. B.B.C. Light Programme, 1508 en 247 meter. 12.00 Orkestconc.; 12.30 Vragenbeantwoor- ding; 13.00 Schots ork.; 13 45 Voor de kinderen: 14.00 V»or de vrouw; 15 00 Mazurka's; 1545 Instrumentaal septet; 16 15 Mrs Dale's dagboek; 16 30 Orgelspel; 17 00 Gevar muz.; 17 45 Gevar. progr.; 18.15 Voor de jeugd; 18.45 Hoorspel; 19 00 Nieuws; 19 25 Sport; 19,30 Hoorspel; 20.00 Gevar. progr.; 22 oo Nieuws; 22.15 Actualiteiten; 22 20 Dansmuziek; 23 05 Boekbespreking; 23.20 Lichte muz.; 23 56 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 389 meter. 12.00.Omroepork.15.00 Nieuws-, 15.25 Operette concert; 14.15 Solistenconcert; 15.00 Lichte muz 15.50 Amusementsmuz.; 1610 Kamermuz.; 17.00 Nieuws; 17 45 Gevar. muz 18.00 Nieuws; 19,30 Operette-muz 20.30 «Klankbeeld; 2145 Nieuws; 22.15 Jazzmuz.; 23.10 Amusementsmuz.; 24.00 Nieuws; o«o strijktrio. Brussel, 324 meter. 11.45 Gr.pl.; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gr.pl.; 14.00 Schoolradio; 15 30 Orkestconc: 16.30 Vlaamse liederen; 16 40 Gr.pl.; 17 00 Nieuws; 17.10 Gr.pl.; 17.15 Voor de kleuters; 17.50 Uit zending voor de UN.O; 17.40 Gr.pl.; 17 50 Boekbespreking; 18.00 Voor de jeugd; 18.30 Voor de soldaten; 10.00 Nieuws; 19.40 Vlaamse liederen; 19.50 Gr.pl 20.00 Hoorspel; 20.50 Gr. pi.; 22.00 Nieuws; 22.15 Lichte muz.; 22 45 Gr. pi.; 22.55 Nieuws. Brussel. 484 meter. 12 05 Lichte muz.; 13 00 Nieuws; 13.10 Gr.pl 14.30 Orgelspel, 15.00 Gr.pl.; 18.00 Amusements- prk.; 16.25 Gr.pl.; 16.35 Amusements ork.; 17 00 Nieuws; 17.15 Gr.pl.; 17.30? Viool en piano; 18.30 Mannenkoren: 19.00 Gr.pl.; 19.45 Nieuws; 20.00 II Barbiere di Sevlglia, opera; 21.18 Gr.pl.; 22.00 Nieuws; 22.10 Kamermuz.; 22.40 Gr.pl.; 22.50 Nieuw». door ELSE HOFKER 26) Hij tast in zijn zak naar sleutels. Verdu veld, waar is dat ding van het zomerhuisje nu? In sloten forceren heeft hij geen zin. Haastig doorzoekt hij een koffer en diept eindelijk een sleutelbos op. .flier moet hij bij zijn. Driftig betasten zijn vingeTs de sleutels. Alle zijn gemerkt. In zijn haast ziet hij het tekentje over het hoofd. Dan maar forceren; wat kan het hem ook schelen. Hij duikt weer in de koffer, haalt de kleine revolver te voorschijn, die hij op alle tochten bij zich draagt. Zorgvuldig kijkt hü zijn portefeuille na. Geld, papieren, alles is !n orde. Nog een snelle blik door de kamers en Anderson sluit de deur achter zich. Beneden, bij de gérant, geeft hij te ken nen, dat hij voor een paar dagen de stad uit moet en verzoekt hem de post te bewaren en boodschappen te noteren. Even later rijdt zijn kostbare Amerikaanse wagen lang6 het woelige, donkere water van de Amstel. HOOFDSTUK IX. Met een glimlach op haar vermoeid gezicht zit Joke in een hoekje van de tweede klas coupé en luistert naar Ingertjes gebabbel. De trein vliegt door een winterse, grijze wereld; eenzaam en doods liggen de velden onder een zware, buiige hemel. Deze tocht is de laatste van een lange, lange reeks handelingen. Straks zullen nog een paar moeilijke uren volgen, thuis. En daarna, daarna wordt zij van haar wereld afgesneden. Dan hoort ze niet meer bij dat goede, veilige, oude leventje. Glashard, als de rails van de andere spoorlijn, is de schei dingslijn, die haar twee werelden in tweeën deelt. Aan de ene kant ligt haar jeugd, haar Ouderlijke huis, haar huwelijk, aan de andere kantHiervan kan ze zich geen voorstelling maken; ze weet alleen dat na deze tocht het goede deel voorgoed tot het verleden behoort. Matn. stoort Ingertje haar in haar ge peins. Hoeveel uur is het nou? En mams, is het helemaal donker, als we bij oma zijn' Helemaal donker Pummeltje. antwoordt ze. Eigenlijk veel te laat voor jou. Maar ik mag lekker opblijven. Triom fantelijk ziet Ingertje de coupé rond. Helemaal donker. deniQ-Joke. Het klinkt profetisch. We gaan naar oma, deelt Ingertje ver trouwelijk haar medereizigers mee; vrees lijk ver. Een oude heer naast haar laat zijn krant zakken. Ooo zegt Ingertje langgerekt. Haar dikke vingertje wijst naar s mans baard. Ben jij ook een opa? Pummeltje, waarschuwt Joke. Aller ogen kijken nu belangstellend in hun rich ting. Ja. zegt de oude heer vriendelijk. Van een heleboel kinderen. O. Ingertje krijgt ontzag voor de man. Mijn opa heeft er maar één. Die mag er dan ook zijn, zegt de oude heer. tot hilariteit van de medereizigers. Niet begrijpend, kijkt Ingertje hem aan. Maar ik heb, ik hebZe struikelt bij na in de haast om iets te vinden dat van nog meer waarde is dan een heleboel kinderen. Ik heb een tante Machteld, die maakt kieken. 't Is er uit. Met een gezicht van: Nou. kom daar maar eens tegen op, kijkt ze zege vierend de coupé rond. Wat maakt die tante? vraagt de oude heer. denkend aan een boerin met kiekens, Kieken, herhaalt Ingertje ongeduldig. Ze wurmt zich van de bank en stoot zich tegen Jokes knie. Mam heeft er een heleboel In haar koffer. Voor oma en opa. Alle mensen kijken omhoog, naar het bagagenet. Laat eens kijken. Mam. Joke tilt haar dikke dochter op en zet haar weer in haar hoekje. Je moet stil blijven zitten. Pummeltje. Mijnheer wil graag zijn krant lezen. Kijk eens. daar gaat een paard. Ingertje is niet af te leiden en al Joke's argumenten heipen niet. Ze moat de foto's te voorschijn halen. O. je bedoelt foto's, zegt de oude heer. en hij verbijt een glimlach. Dat ben ik. Ingers dikke vinger wijst aar een kogelrond persoontje In een trainingspak. Je hebt een knappe tante, prijst de oude heer, en tot Joke: Mijn compliment. De foto's zijn buitengewoon aardig. Met' belangstelling ftijkt hij naar al die Ingertje» slapend, etend, spelend, huilend zelfs. Dat ia vakwerk, hoor. Daar is geduld voor nodig. I Joke knikt. Geduld, hoeveel jaren heeft ze alles geduld? De trein raast voort. Bijna ongemerkt is de schemering over de velden gedaald, de lichten in de coupé flitsen aan. Ingertje heeft van de oude heer een boekje gekregen en is volkomen verdiept in de plaatjes. De stilte is weergekeerd. Joke leunt achterover en staart met niets- Rende ogen naar buiten. Nu de afleiding van het gesprek voorbij is, zinkt ze weer weg in dat gevoel van verlatenheid, waarin ze de laatste dagen verkeert. De eenzaam heid van de velden, waar de trein stampend doorheen rijdt, is als een passend decor. Kjaar en duidelijk staat haar voor ogen, wat er nog gedaan moet worden. Ze heeft het overwogen en honderdmaal gerepe teerd. Vanavond laat, als de familie slaapt, zal ze vertrekken. Machtelds oude fiets staat nog in het schuurtje, de plek van de sleutel zal nog wel dezelfde zijn. Er ver andert zo weinig in huis. In haar koffertje heeft ze haar knijpkat geborgen; de zaklantaarn uit de oorlogstijd. En een brief. De hele morgen, terwijl Ingertje naar school was. heeft ze op twee brieven ge zwoegd. Een voor vader; een voor Hans. Onverbloemd heeft ze de hele ellendige geschiedenis verteld; de ontmoeting met moeders verre neef, de zogenaamde hulp, haar angst voor ontdekking. In veders brief smeekt ze hem, voor Hans en Ingertje te i zorgen; in de andere brief aan Hans vraagt ze vergiffenis voor heer onbetrouwbaarheid. Op het tijdstip, waarop beiden de brieven zullen vinden, zal alles achter de rug zijn. Dan heeft ze geboet voor de schuld, die haar. al kan ze het niet helemaal helpen, op de schouders is gelegd. Wat dan volgt, interesseert haar niet meer. Ze kan er niet aan denken; het is een groot, duister gat. Ze wil er ook niet aén denken; ze moet al haar gedachten concentreren op deze laatste gang. Als ze in Dordrecht overstappen, buldert de «torm over het open station, o^rgvuldig knoopt ze Ingertjes mantel dicht, overdenkt, dat het een zware tocht zal worden, straks, op de fiets. Maar op de terugweg zal ze de wind in de rug hebben en dat is' wel nodig ook. Want vóór het aanbreken van de dag wil ze uit Zeeiand weg zijn. Niet de Middelburgse politie zal haar gevangen zetten; het zal voor vader toch al zo n slag zijn. Beter ver van haar geboortestreek, in Bergen op Zoom of Roosendaal, of nog verder desnoods. Amsterdam zal ze niet kunnen halen. In de oude, schuddende en rammelende stoomtrein puffen ze door het Zeeuwse land. Ingertje is in slaap gevallen; als een kleine, dikke poes ligt ze opgevouwen tegen Joke aan. (Wordt vervolgd) MAANDAG 6 OCTOBER 1952 GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I (Van een onzer verslaggevers.) ROTTERDAM. Met z(jn zessen uit de Goudse streek sjjn se Zaterdagmiddag van de Lloydkade vertrokken. Ze stonden langs de reling van de Waterman, op de kade speelde de muziekbrigade van het Leger des Hells uit Rtjswjjk. Het volkslied klonk, het werd bjjna atil onder de duizenden, die op de kade opeengepakt stonden. Toen kwamen drie forse stoten uit de rood-wlt-«lauw gerande schoorsteenpijp. Drie sleepboten zetten aan, de meter afstand tussen de wal en het schip werd groter. Nog twee stoten, zak doeken en parapluies gingen zwaaiend omhoog, ook dat grote witte bord met de woor den „Dag Henk, Riet". De grote reit was begonnen, de reis van 820 emigranten naar Nleuw-Zeeiand en Australië. Mensen werden stippen, de gr(jze boot verdween op de Maas, het zeegat uit, de koers, die even te voren de Rjjndam naar Amerika had genomen. Tweemaal Gouda en eenmaal Almelo. Op weg naar Wellington, om er een nieuwe toe komst te zoeken, in het loodgietersvak, in de huishouding en in het buitenleven. V.I.n.r.: Bas Schoonderwoerd, zijn verloofde Trijntje Löhr en Wim Imbens. Vijfhonderd passagiers van de Waterman, die via Curagao en het Panamakanaal de overtocht maakt, stappen te Wellington (Nieuw-Zeeland) aan land. Het zijn voor het grootste deel jonge mensen. Van de 500 zijn er maar 34 kinderen. Een groot verschil is dat met de groep, die te Melbourne ont scheept. In tegenstelling tot Australië wor den in Nieuw-Zeeland bijna geen gezinnen toegelaten. Naar Australië gaan deze reis 320 emigranten. Onder hen zijn 96 kinderen. Een verhouding die alles zegt. Voor Mel bourne. de hoofdstad en het zakencentrum van de staat Victoria, met 1.250.000 inwoners en gelegen aan de kleine, schilderachtige rivier de Yarra, zijn geen streekgenoten aan boord. Twee Gouwenaars, een Goudse Almelose, een Oudewatenaar, een Stolwij- ker en een inwoner van Zevenhuizen gaan naar Nieuw-Zeeland. Bas Schoonderwoerd van de Westerkade te Gouda is de ene Gouwenaar. Hij gaat met zijn verloofde, die te Almelo heeft gewoond. Bas is 27 jaar. Loodgieter is zijn beroep, maar eigenlijk heeft hij van alles gedaan. Het laatst werkte hijibij de firma Nederhorst aan de uitbreiding van de kabelfabrieken te Alblasserdam. Daarvoor heeft hij in dienst van het aannemersbedrijf GoudaZuid-Hol land gewerkt aan de bouw van viaducten te Almelo. In die tijd leerde hij zijn meisje. Trijntje Löhr, 22 jaar, kennen, die daar hulp in de huishouding was. Toen volgde voor Bas een tijd van met-het-treintje-naar-Trijntje. De laatste twee weken heeft zij te Gouda gelogeerd. Wellington is de bestemming van het twee tal. Wat Bas en Trijntje daar gaan doen is hog een. vraagteken. Eerft moeten zij twee jaar werken op een plaats, die de Nieuw- Zeelandse Immigratiedienst hen aanwijst. De Gouwenaar hoopt natuurlijk dat het in het loödgietersvak ligt. Bas Schoonderwoerd hoopt een goede bekende te gaan opzoeken. Het is Piet van Dam. die vorige week met de Sibajak is vertrokken. Het waren straatgenoten, dus hebben zij met elkaar in de pljpenstad wel eens over de toekomst gepraat. De reden waarom Bas en zijn verloofde •migreren? „In Holland had ik een goede boterham, maar de perspectieven lijken mij daar toch gunstiger. En valt het er tegen, dan komen we natuurlijk terug". Kom zo gauw je kunt Dezelfde gedachte heeft Wim Imbens van de Zwarteweg In Gouda. Hij komt enigs zins in vertrouwde omgeving. Zij broer is er al ongeveer een jaar en hem gaat het uitstekend in Nieuw-Zeeland. Aan Wim, die 20 jaar is, schreef broer Henk: kom zo gauw je komen kunt. En dat doet Wim nu. vooral daar hij In Holland geen kans ziet het vak te leren dat hij zich heeft voorgesteld. Cor Bos Uit stolwijk houdt van paardrij den en jagen. In Holland had hij daarvoor veel gelegenheid. Maar in Nieuw- Zeeland zal het er in een vrij uurtje misschien wel van komen. Hij wil in de bogbouw. Op dit gebied is het aanbod in Nederland groter dan de vraag naar energie jonge kerels. Toen "Wim van de RHBS te Gouda kwam. kreeg hij een functie op het kantoor van de fa Goudkuil op de Molenwerf. Niet dat het hem daar niet beviel, maar altijd op de kantoorstoel zitten lijkt hem toch niets. De brief van zijn broer gaf de doorslag. Vader Imbens. die lid is van de Goudse gemeenteraad, gaf zijn toe stemming en zo stond Wim Zaterdagmiddag op de Waterman, een regerings-emtgranten- schip, dat vaart in beheer van de Konink lijke Rotterdamsche Lloyd. Ook Wim hoort pas in Wellington waar hij terecht zal komen. Waarschijnlijk wordt het een plaats bij het Nieuwzeelandse Staats bosbeheer. Door in zijn vrije tijd veel bij te leren over de bosbouw, hoopt hij zich een goede plaats te veroveren. In Wellington wacht natuurlijk broer Henk die in de zuivelindustrie werkt. Met zijn eigen auto. die hij na een half jaar al had overgespaard. Het is jammer, maar twee van de zes streekgenoten hebben we niet kunnen vin den. Oproepen via de geluidsinstallatie voor de heren P. H. J. Nota uit Oudewater en J. van Dieren uit Zevenhuizen hadden geen Handel als doel Wel hebben we de Stolwijker gevonden. Het is Cor Bos. een negentienjarige jonge man. In het Stolkse land was hij veehou dersknecht, het laatst op het bedrijf van de heer Joh. Boer te Berkenwoude. Ook is hij een poosje slagersknecht geweest. Deze ervaringen kunnen hem later wellicht van pas komen, want ook hij weet nog niet precies wat hij er zal moeten doen. Waar schijnlijk komt hij op een veehoudersbedrijf in de buurt van Wellington. Het is niet zijn bedoeling in deze tak te blijven werken. Het einddoel is in de handel te gaan. Maar dat zal nog wel even duren, want eerst wil Cor het land met zijn taal, zijn zeden en gewoonten leren kennen. Hij zal er een goede steun hebben aan een andere Stolwijker, die van de zomer naar Nieuw-Zeeland is vertrokken. Die plaats genoot is Thijs Verkaaik van de Tentweg. wie het in de maanden, dat hij in zijn nieuwe vaderland is, uitstekend gaat. Hij heeft te Chrlstchurch een betrekking als metselaar gevonden. Thijs verdient, volgens zijn laatste brieven 130 per week. Daarvan gaat 30 kostgeld af. Hij woont in bij een rijke Nieuwzeelandse familie, samen met nog vier andere emigranten. Bij mensen, die hen in huis willen nemen om de Hollanders voor uit te helpen. Met zo'n voorbeeld voor ogen, kan zo'n grote stap bijna niet moeilijk zijn. Hét geeft vertrouwen aan de zes die Zaterdagmiddag vertrokken en aan de achterblijvenden in Gouda. Almelo, Stolwijk, Oudewater en Zevenhuizen. BOLNES—HAASTRECHT 1—0. De Bolnes- aanvallen liepen direct gesmeerd. Met prachtig spel sneden de gastheren door de verdediging. Er ontstonden hachelijke situaties. Het was goed dat in deze periode G. Kampeer en M. Versteeg schitterden en dat doelman Smits op voortreffelijke ma nier drie kogels onschadelijk maakte Toch kwam Bolnes op 1—0. Haastrecht ant woordde fel. A. v. Dijk kwam zwaar ge hinderd voor de lege goal. maar schoot over de lat. B. v. d. Hoek knalde even later uit een voorzet van Th. Steenbergen over de bovenhoek en w?er later kwam Steen bergen een paar centimeter te kort om een trekbal van J. Doeland te benutten. In de tweede helft gaf Haastrecht van meet af de toon aan; het luidde een offen sief in met een daverend schot van B. v. d. Hoek tegen de bovenlat. Bolnes kwam er niet meer aan te pas. maar het had een paar spelers in haar verdediging, die van geen wijken wilden weten. o.a. de stopper- spil en de rechtshalf. De blauw-witte doel man verzette bergen werk. enkele malen bracht hij redding bij schoten van Van Dijk, B. v. d. Hoek en Baan. Haastrecht juichte ook nog te vroeg toen bij een kogel van Th. Steenbergen de Bolnes-doelman met een geweldige sprong de bal met de punt van z'n schoen van richting kon ver anderen. Versteeg ging later midvoor spelen- Uit een voorzet van Doeland kreeg hij een kansje, maar hij werd te zwaar op de huid gezeten. Tot 7 minuten voor het einde bleef Haastrecht deze zware druk op het Bolnes-doel uitoefenen, toen raakte C. Versteeg licht geblesseerd en konden de gastheren zich herstellen, maar ze wisten evenmin de score te verhogen. FluksONA 13. Drie fouten var Fluks' achterhoede, resoluut door een kan sen-ruikend ONA afgestraft, weefden het patroon van een Dordtse nederlaag. Maar al gingen er twee punten mee de Goudse bus in, de rimpels op het voorhoofd trainer Den Boer zijn nog niet verdwenen. Daarvoor had de spanning een te grote hoeveelheid kwaliteit van de aantrekkelijke wedstrijd moeten vergoeden en daarvoor was dit Fluks te sterk gehavend Fluks dat middenvoor F. Stolk miste, dat het zonder diens broer in de halflinie moest stellen dat bovendien aanvoerder-doelverdediger Hardenbol na rust geblesseerd bij een bot sing in de kleedkamer achterliet. Vooral dit laatste feit bleek in deze wedstrijd van invloed op de uitslag. Tot ver in de tweede helft had de score de brilvorm behouden. Tot aan de tweern twintigste- minuut. Toen nam Hoogendijk, ONA's knap spelende linksbinnen, een hoek schop met het rechterbeen. Evengroen zette zijn hoofd onder de bal en scoorde het eer ste doelpunt. Over de handen van invaller doelman Kieboom en over de krullebol van rechtsback Rietveld, achter de keeper op de doellijn staande, wipte de bal tot ieders (Advertentie) In van „Huis tot Huis" heeft gestaan dat de Goudse Middenstandsvereniging voor Handel en Industrie a.s. Woensdag zou re cipiëren in „de Zalm". Dit moet echter ingang Markt. O.N.A. WONl Vreugde. Gouda verloor teleurstelling. Olympia won z(jn tweede wedstrijd. Vreugde- KUk eens ses—vier bjj G.S.V.. wat jammer. En D.O.N.K. ook al niet gewonnen Dat zijn zo de reacties van een Gouwe naar. wanneer hij de uitslagenlijst door kijkt. Vreugde in de Korte Akkeren voor het hardwerkende O.N.A., dat zijn eerste overwinning aan de balk-schreef. Het haal de de buit bij Fluks te Dordrecht weg. Een goede ruggesteun voor de Gouwenaars bij de volgende wedstrijden. Na het aardige resultaat van vorige week, de verdienstelijke puntenverdeling met het sterke Wassenaar, viel de nederlaag tegen Leerdam, rivaal uit de vorige competitie, een beetje van Gouda tegen. Tegen Leer dam, dat toch heus geen hoogvlieger is, moet wel een puntje binnen te houden zijn, was de gedachte. Maar ja, Koning Voetbal regeert nu eenmaal op zijn eigen wijze: on doorgrondelijk, altijd verrassend. En daar op moeten de Gouwenaars het maar hou den. Maar niet aan die nederlagen denken en die goede 1—1 in gedachte houden. Het kan! Fraai is het herstel van Olympia, 5—1 op Maasstraat, dat tot dusver niet verder is gekomen dan een puntenverdeling. De grootste winst van deze wedstrijd is, dat de Olympianen hebben getoond doelpunten te kunnen maken, en dat geeft de burger moed. Dat kan niet worden gezertg van G.S.V., dat helemaal van slag af schijnt te zijn. De derde achtereenvolgende nederlaag kreeg het te incasseren, met 6—4 bij Rijswijk, dat nog zonder verlies aan de kop gaat, de plaats, die de Gouwenaars de laatste com petities steeds hebben ingéhomen. De boog kan niet altijd gespannen zijn, zegt G.S.V. niisschien, maar het touwtje kan best wat aangetrokken worden. Even triest is het met D.O.N.K., dat zijn tweede nederlaag leed, tegen Voorburg. Eén uit drie heeft het. Eén punt is de winst van de omtrek derde klassers. Schoonhoven nog ongeslagen hield de eer hoog tegen Papendrecht, ook ongeslagen. Met Moordrecht schijnt het he lemaal mis te zijn. De derde nederlaag, nu op het gedegradeerde Overmaas, dat in de 3e klasse zich tot nu toe met moeite kon staande houden. De debutant Waddinxveen kan maar moeilijk zijn draai vinden in de nieuwe omgeving. Het gelukte niet op De Charloise Leeuw de eerste volle buit te verschalken. Overigens ig dit geen schande: de Rotterdammers hebben een sterke ploeg en waren vorig seizoen kampioen. Ammerstol op kop AMMERSTOL heeft er bij de omtrekkers plezier in. De derde overwinning werd ge boekt. hetgeen betekent, dat de Ammer- stollenaren aan de kop gaan. Zij schijnen een goede doelman te hebben. Hij liet tot nu toe maar eenmaal de bal door. Zwart Blauw kreeg nu nul op request van hem. En Oudewater doet het dit seizoen ook al zo goed. Vorig jaar was het een zorgen kindje, nu is het een elftal, dat van wan ten weet. Ursus weet er van mee te praten. Stolwijk is van de schrik van die rake Oudewaterse zevenklapper van de vorige week nog niet te boven, 't Noorden profi teerde er van en voegde er aan de Stol- wijkse Sportlaan nog twee voetzoekers bij (0—2). Het valt wat tegèn van Stolwijk, dat zo schotvaardig de competitie begon. Dat geldt ook een beetje'voor Haastrecht, dat bij Bolnes zijn eerste nederlaag kreeg te incasseren. Het was maar een kleine (1—0), dus laten we hopen, dat de Haastrech tenaren de eerste twee Zondagen niet bo ven hun stand hebben geleefd. Bij de reserves is Olympia 2 de verrassing van het seizoen. De laatste jaren heeft het steeds een onopvallende rol gespeeld en zie: nu komt het ineens uit de bus met over winningen, die er zijn mogen. Vorige week op de kampioen O.N.A. 2, die zich met 2—0 op Ammerstol 2 herstelde, nu ging G.S.V. 2 er met 4—0 op. Wordt dat een strijd tussen twee Goudse elftallen? Voorlopig spreekt A.D.O. 4, dat ook nog geen verliespunten heeft, nog een woordje mee. Gouda 3 zette zijn tweede wedstrijd om in een overwinning, 10 op Schevenmgen 2, dat ongeslagen was. Gouda 2 leed echter zijn tweede nederlaag (10) bij Feijenoord 2. Moordrecht 2 schijnt in de misère van het eerste elftal te delen. Het verloor ook, met 10, van V.U.C. 4. Nog twee nederlagen bij de reserves, de tweede van O.N.A. 3 en de derde van G.S.V.' 3, dat nog maar niet kan acclimatiseren in de K.N.V.B. Programma voor oZndag Programma voor Zondag: ONA— Neptu- nus, DFCGouda, Moordrecht—Flakkee, WaddinxveenHillesluis, ODS—Schoonho ven, GSV—Cromvliet, Voorburg—Olympia, MeerburgDONK, Moerkapelle-Quick Step.s ConcordiaAmmerstol, Oudewater—HDW, PDK—Stolwijk, Haastrecht—HWD, Gouda 2Leerdam 2, Ammerstol 2GSV 2, HBS 3 —ONA 2, ONA 3—Moordrecht 2, GSV 3- BEC 2. Zaterdagmiddagcompetitie: SportlustJo- dan Boys, SHO—Spirit, Jodan Boys 2Lei den, Jodan Boys 3—TOGR 2. GZC NAAR DORDT pZC zal deelnemen aan een polotournooi. dat Merwede te Dordrecht a.s. Zaterdag houdt. Andere deelnemers zijn HZPC, Haarlem en Merwede. verbazing in het net (0—1). Dat simpele, vrij fortuinlijke doelpunt van de Gouwenaars gaf beide teams reden tot de uitspraak „zie-je-nu-wel Voor ONA het bewijs, dat het toch wel kon, voor Fluks de bevestiging van wat het gevreesd had. nu een ander de plaats van de eminente doelman Hardenbol ingenomen had. En de zekerheid van de Dordtse achterhoede, na de rust toch al tanende, kreeg er een ge duchte knauw mee. Een tweede verrassing maakte de strijd echter weer open. Waxit drie minuten later trilde het net aan de andere zijde, na een scherp schot van Van Berkel (1—1). Een ge lijkmaker. waaraan een sterk handsluchtje zat, maar een gelijkmaker, die een ener verend slot inluidde, waarin ONA de laatste ronde op zijn naam bracht. Eerst keerde Kieboom een vliegend schot van Leen de Johg op een manier, die heel duidelijk vertelde, dat het keepershout, waaruit hij is gesneden, toch ook nog zo slecht niet is. En nog twee Gordiaanse knopen ontwarde hij. maar toen was de tijd van buigen gekomen. Van Brem kwam de voorzet, die rechts back Rietveld, de steunpilaar van de Dordtse verdediging, verkeerd op het hoofd kreeg. Hij zag tot zijn grote schrik voor het doel plotseling Hoogendijk opduiken, die met een keurige kopbal van» het kleine foutje het grootst mogelijke profijt trok (12). En alle wanhopige Fluks-pogingen ten spijt presen teerde Brem zelf een derde doelpunt in de laatste minuut, toen de andere back voor vermeend buitenspel bleef staan en doel man Kieboom een fractie van een seconde te laat kwam. (1—3). Een uitslag was het die wat geflatteerd ls. Want beschouwen we de balans van voor het moment, dat het eerste doelpunt viel, dan sloeg die toch wel een k'ein beetje naar de Dordtse zijde door. Die doorslaande hoeveelheid kwam van kort na de rust. toen de Fluks-mannen in tien minuten tijd meer gevaar voor het ONA-doel hadden gebracht dan beide ploegen tesamen in de eerste vijf en veertig minuten. Toen de enige nog overgebleven Stolk in het elftal van de gastheren doelman Evengroen de bal ontfutselde en het leder tergend lang zaam enige centimeters van de buitenkant van de paal bleef. Vóór de rust was de verhouding vrijwel met de 0—0 stand in overeenstemming. De aanvallen van de gasten waren wat tal rijker, die van de thuisclub wat gevaar lijker geweest. Doelman Hardenbol en Riet veld hadden zich dapper onderscheiden en alle Goudse aanvallen, waarvan de meeste onder leiding van Hoogendijk, met een koel hoofd afgeslagen. En slechts tweemaal was de belangstelling van het publiek even boven het vriespunt uitgekomen. De eerste maal toen Hardenbols veet nog net snel genoeg uitgestoken was om een fel schot van links buiten Evengroen te keren. De tweede maal toen dë Dordtenaar Stolk op vijf meter an het Goudse doel in vrije positie over- knalde. Het ziet er op de foto goed uit voor Gouda. De bal zwaait voor het Leerdamse doel en drie spelers kijken in spanning toe, hoe deze Goudse aanval zal eindigen. Wel, de bal kwam terecht in de veilige handen van de doelman. speler vaak goede dingen deed, probeerde het gat dat Grootendorst open liet, op te vullen, maar daarmee schakelde hij zich uit als producent van kegels aan het scorebord. Die konden dus alleen komen van Walthie en Vermeer. Zij zorgden voor twee doel punten, maar eerst werd het nog 0-2. In de 19e mrnuut kon. door te traag ingrijpen van De Jong. rechtsbinnen Scjiaay met een ver rassende omhaal de roos treffen. Vier minuten daarna scoorde Vermeer, na een handige combinatie uit een „tikje terug" van Walthie, een fraai doelpunt (1-2). Tien minuten later haalden Walthie en Ver meer hetzelfde uit. Wel stopte Reparon toen Vermeers kogel, maar hij liet de bal weer los. De Gruyl hoefde er maar een trap tegen te geven (2—2). Nog voor de rust werd het 2—3. door v. d. Berg, die in buitenspelposi tie staande het leer kreeg toegeschovep. Na de hervatting versterkte Leerdam zijn verdediging, zette zelfs een dubbele post in het centrum. Tegen die barrière kon de Goudse aanval jveinig uitrichten, te minder omdat Bruistens als half bleef optreden en Walthie en Vermeer niet door hadden dat de Leerdammers hun trucje wèl door had den. De Leerdamse voorhoede kreeg veel meer kansen. Vaak kwam een van de voor- waart&en vrij voor het Goudse doel. maar het richten liet dan alles te wensen over. Een pracht kopbal van Vermeer leverde niets op. Dat Scholten de laatste vijf minu ten naar voren ging had ook al geen resul taat. De wedstrijd had vooral in de eerste helft een hoog tempo, de verhouding in 't veld was vrijwel gelijk, maar Leerdam was tech-r nisch beter en als team homogener. 2—3. In de eerste minuut waren de meeste Gouda-verdedigers er blijkbaar nog niet van doordrongen dat zij ig waren een voetbalwedstrijd te spelen lieten de Leerdamse linksbinnen v. Lent ongehinderd doorbreken, op Schoonder woerd afstevenen en schieten en reageerden zelfs nog niet toen hun doelman de bal te rugsloeg, zodat Van Lent het leer nog eens kon bemachtigen en beter richten (0—1). Het gejuich van de Leerdamse supportersschaar maakte toch niet alle Gouwenaars wakker. De linkshalf van Gouda bleef de hele eerste helft wat sloom en lusteloos in zijn bewe gingen en handelingen. En daar de rechts half ook verzuimde zijn man te dekken, moest stopper Scholten alleen proberen het binnentrio van de gasten de baas te blijven. Hij was in uitstekende vorm en vaak lukte het hem. maar er waren ook momenten waarin de ongelijke verhouding hem te zwaar was. Daarbij werd er naast hem nogal eens te weinig resoluut gespeeld en dat gepeuter tegenover de doortastende spelers uit de glasstad. was een tweede oor zaak voor de vele benauwde ogenblikken, die er zich voor de Goudse veste voorde den. De Goudse voorhoede zat intussen niet stil. Er werd hard gewerkt in deze linie, waarin de plaats van Groenewoud, die vo rige week jn de wedstrijd tegen Wassenaar een sleutelbeen brak, ingenomen werd door Van Groningen aan wiens goede wil niet te twijfelen viel, maar die toch nog niet goed mee kan komen. Voorts deed De Gruyl, van een blessure hersteld, voor het eerst in een competitiewedstrijd examen als midvoor maar hij yerdiende geen voldoende. Zo moest in de Goudse voorhoede alles komen van de rest. Bruistens, die als verbindings- Advertentie) BtURS VOOR Mm fNHUfSHOUV/M 3R êm Woen»d«g»vond 1 1 uur SLUITING Iedere dag fraaie en t.' weerdevolle CADEAUX «gS RUswUk—G.S.V. 6—4. Laten de Gou wenaars zich hun derde nederlaag maar niet te veel aantrekken. Al heeft hun spel nog geen overwinning opgeleverd, zij hebben beter gespeeld dan de vorige wedstrijden en met deze winst kunnen de G.S.V.-ers met wat meer vertrouwen de toekomst tegemoet gaan. Misschien ls de overwinning van de Rijswijkers wat geflatteerd. Toen de rust met 5—2 inging, waren zij dik tevreden. Zij hadden meer loon naar werken gehad dan de bezoekers, die al na drie minuten de lei ding namen met een doelpunt van Van Roe- kei, die een keurige voorzet van Binnendijk in het doel kogelde (0—1). Het Goudse overwicht duurde nog een poosje voort. De aanvallen werden met veel variatie op touw gezet en brachten de Rijs- wljkse verdediging voor moeilijke proble- men Maar behalve een behoorlijke verdediging had de thuisclub nog veel betere buitenspe lers.' spelers, die geregeld razend snel door de Goudse defensie sneden, die een aanval over links in een ommezien verplaatsten naar rechts zo de GSV-ers van het kastje naar de muur stuurden, een opeenhoping voor het doel veroorzaakten, waardoor een van de buitenspelers meestal vrij kwam te staan. En dan was er maar weinig nodig om de man bij het scoringbord naar een hoger cijfer te laten grijpen. Van 0—1 werd het in de twaalfde minuut gelijk door een doelpunt van Van Dam GSV sloeg terug. Moeizaam zwoegden Van Roekei en Nuvelsteijn achter de bal aan. de vleugelspelers plaatsten voor het doel. maar de doelmond was als dichtgetimmerd. Tot Van Roekei zijn draai kreeg, een paar tegenstanders omspeelde, linksbuiten De Jong een kans gaf. die er geen gras over liet groeien (12), Het zag er toen helemaal niet zo gek uit voor GSV. De supporters keken elkaar eens glunderend aan. een knikje dat zoveel be duidde als „we gaan de goede kant weer een som voor de weer bij op". Maar die lach veranderde in ber gezicht. Krijgsman zorgde tweede Rijswijkse gelijkmaker, zo'n flitsende aanval. In het laatste kwartier tier voor de rust liep de stand op tot 52 door doelpunten van Van Dam (2) en Krijsman. Drie doelpunten, die op dat mo ment zeker niet de verhouding in het veld weergaven. Aanders zou de stand zijn ge weest. als twee schoten van Gouwenaars niet kei-hard op de lat ketsten, of Anraad, die de uitgevallen Van Roekei verving, een meter voor een leeg doel. de bal het goede zetje had kunnen geven. Na de rust verflauwde de aantrekkelijke strijd. Het begon met een Goud overwicht, dat na vijf minuten werd uitgedrukt in een doelpunt van Binnendijk, zij het dat er een buitenspel tintje aanzat (5—3). Rijswijk nam fchter ras het initiatief over. Door Stuifzand werd het tien minuten later 63 Toen be gon het Goudse slotoffensief. krachtig ge steund met verre trappen uit de verdedi ging- Uit een vrije trap werd het halver wege de tweede helft 64 door een kopbal van Nuvelsteijn. GSV bleef in de aanval. De verdediging drong ver op. Succes hadden de Gouwenaars niet meer. Enerzijds door slecht plaatsen, anderzijds door te kort sa menspel. Maar bovenal door vermoeidheid, die zich aan beide kanten deed eelden Ook van het flitsende Rijswijk was weinig over gebleven. Schaken Snelschaken bij Messemaker De schaakclub Messemaker hield een anelschaakwedstrijd. Er was bepaald, dat een partij maar op drie manieren kon ein digen, n.l. mat. tijdoverschrijding en remise De tijdslimiet leidde tot merkwaardige si tuaties. maar juist deze gaven de attractie aan de wedstrijd. Maar er waren ook enkele fraaie partijtjes. De volgende deelnemers behaalden een prijs: A. Boonefaas. A. B. Boonstra. H. Edel man. F. P. Oomens. J. Tom, A, de Jong, mr A. L. Thierens. Blokland, P. Vuyk en J Gaos. DCL—Waddinxveen 2—0. Deze wedstrijd stond vooral voor rust op hoog peil en was het aankijken volkomen waard. Vooral in de eerste helft was Waddinxveen met zijn aanvallen zeer gevaarlijk. Toen na acht minuten midvoor Van Gelooven doorgebro ken was wist de keepes^h» gastheren door loed uitlopen het gebaar te keren. Ook de ivallen wajgn gevaarlijk. Uit een an de Velde juist naast. golfde snel op en neer en beide verdedigingen kwamen voor moeilijke si tuaties te staan welke zij goed wisten op te lossen Toen na 35 minuten DCL een goede aanval opzette over rechts, kwam de bal bij de ongedekt slaande linksbuiten Snoek, die met een goede kopbal de stand op 1—0 bracht. Na rust was bet tempo wel een beetje lager, maar de strijd bleef volkomen open. Na elf iqinuten sloeg v. d. Velde met een prachtige kopbal Van Vuuren kansloos 2-0. Waddinxveen zette nu een krachtig offen sief in. De gastheren openden de buiten- spelval waar de Waddinxveense voorhoede nogal eens inliep. Hoe Waddinxveen ook zwoegde voor het zo verdiende tegenpunt, het lukte in deze mooie en sportieve wed strijd niet het DCL-doel te vinden. Ammerstol—Zwart Blauw 10. Na enig terreinverkennen nam Ammerstol een licht overwicht, doch langzamerhand kwa men de gasten, gesteund door de wind, op zetten en werd de thuisclub tot een meer verdedigende houding genoopt. De rood witte defensie moest nogal eens een hoek schop weggeven, maar de „grijpgrage" han- n van doelman Stuurman zorgden er voor dat deze corners voor de Hagenaars geen effect hadden. Bij de rust was het nog 00. Na half time was het woord aan Ammer stol, dat nu het initiatief nam. De voorhoe de gaf zich echter geen rekenschap van de buitenspel val. die de bezoekers hadden op gezet. Het fluitje van de scheidsrechter, dat herhaaldelijk „off-side" aankondigde, klonk de Ammerstol-aanhang niet als muziek in de oren, want menige aanval liep hierdoor dood. Toen er een half uur gespeeld was, ge schiedde echter datgene, wat in het Am- merstol-kamp met vreugde werd begroet. J. Duken. die een keurige wedstrijd speelde, plaatste de bal bij een hoekschop secuur voor het doel. Met een meesterlijke kopbal besliste T. Bakker toen over het lot van Zwart-Blauw (1—0). Dat de Haagse ploeg met dit lot niet zon der meer genoegen nam, werd wel bewezen toen even later de rechtsbinnen met een kogel de paal van het Ammerstol-doel trof. Het eindsignaal van de goed leidende scheidsrechter kwam voor de gastheren min of meer als eer. tverlossing. Stolwijk viel aan, maar 't Noorden maakte de goals Stolwijk—'t Noorden 02. Stolwijk had al gauw enige spelmeerderhetd. Toch waren het de gasten, die scoorden. Bij een verras sende aanval op het Stolwijkdoel nam 't Noorden na zes minuten de leiding met een goal van de linksbinnen (01). Stolwijk bleef aanvallen en kwam steeds gevaarlijk voor het doel der gasten, doch door te kort spel bleven doelpunten uit. Toen werd het spel opengegooid. Fraaie 6Choten van Ver- kaik en Speksnijder gingen net naast en over. Een doelpunt van Kramer werd we gens hands afgekeurd Vlak na de rust ontkwam het Stolwijkdoel tweemaal achtereen aan groot gevaar. Toen was het woord weer aan Stolwijk, dat on ophoudelijk aanviel. Steeds gingen schoten van Vermaat. Verkkik en Oudenaarden ra kelings langs de doelmond. Ieder verwachtte de gelijkmaker, doch plots ging 't Noorden er vandoor en het werd 0—2. Hoe Stolwijk ook probeerde een doelpunt te maken, hei geluk was deze middag niet met de gast- 1 heren.

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 2