Eric schrijft over het Nederlands Elftal Gezond verstand zegevierde Garage Ton v. Beynum Theo opende in de Rivièra-Hal met een prima programma De kom<$ide kroningsplechtigheden te Londen Oplichter bracht de groeten uit Duitsland Joods protest tegen gratieverlening aan Lages Deviezenvoorraad weer flink gestegen Wai iedere moeder over soep moei weien ■■■liIllllll.I - ■■l: - Bakkerij WEVER Koop voordeliger! Schuttelaar's Koffie Kippenbouillonsoep daar knap je De Belgen zijn ook niet zeker van hun zaak! I' Ik ben blij voor Rinus Inde grabbelton Sombere voorspelling van Amerikaanse majoor Met één sleuteltje zijn tal van reiskoffers te openen Volledige Nederlandse overwinning op Belgen en Italianen Beherend vennoot van Efa-Produka berecht Drie auto-ongelukken tussen Delft en Overschie Buitenlandse studenten in paleis Noordeinde METROPOLITAN POLICE OP ALLES VOORBEREID Geen detail wordt verwaarloosd Hoe is het ontstaan? SCHARMINKEL Kpupp mag geen leidende rol meer spelen in staalindustrie Verbod onverenigbaar inet Duitse grondwet? TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT Kampioenschappen 't Centrum Bij de postduivenvereniging 't Centrum zijn de kampioenschappen als volgt behaald: Vitease: 1. J. van Loon—Priem; 2. G. L. Hammer; 3. G. Holthuizen; 4. J. Radix; 5. D. van Leeuwen. Fond: J. van LoonPriem; 2. J. C. Ei Iers; 3. F. A. de Jong; 4. P. G. Bunschoten; 3. G. L. Hammer. Generaal oude duiven: 1. J. van Loon— Priem; 2. G. L. Hammer; 3. M. L. Dijkman- 4. N. Melkert; 3. J. C. Eilera. Jonge duiven: 1. N. Melkert; 2. M. L. Dijk man; 3. D. van Leeuwen; 4. J. van Loon Priem; 5. C. A. Brem. Kampioen oude en jonge duiven: 1. J. van Loon—Priem; 2. M. L. Dijkman; 3. D. Seijl; 4. W. Koster; 5. H. Wiezer. Generaal kampioen: 1. J. van Loon— Priem; 2. M. L. Dijkman; 3. N. Melkert; 4. J. C. Eilers; 5. C. Verboom. Vervolg Stadsnieuws Ernstig gewonde bij aanrijding op Rcewal Gistermiddag ia op de Reewal een bestel auto. nadat deze op het nippertje een mo torrijder was gepasseerd, tegen de 17-jarige wielrijder J. W. van Galen uit Alphen a/d Rijn gereden, die met twee vrienden van de landbouwschool te Gouda op weg was naar huls. De jongen kreeg een zware hersenschudding en is in zorgwekkende toe stand in het St Jozefpaviljoen te Gouda op genomen. De bestelauto reed in het water. De bestuurder, een Reeuwijker, kwam er met een nat pak af. Voordracht voor onderwijzer Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aan de heer H. Wepster verleend eervol! ontslag, hebben B. en W. de raad de volgende voordracht aangeboden voor de benoeming van een onderwijzer aan de Frans Lafeberschool: 1. J. V. P. Kool, onder wijzer te Bussum; 2. A. Verboom, hoofd ener school te Lutjegast; 3 A. H. C. v. d. Veer. onderwijzer te Alblasserdam. Stijging aantal leerlingen Het bestuur van de Vereniging tot stich ting en instandhouding van Chr. Nationale Scholen heeft tot de raad het verzoek ge richt om de medewerking voor de aanschaf fing van leermiddelen ten behoeve van de Prinses Julianaschool voor l.o., in verband met de stijging van het aantal leerlingen in de klassen 1 en 4. B. en W. stellen voor de aanvrage in te willigen. De kosten worden geraamd op 274,19. Gewetensgeld De ontvanger der directe belastingen te dezer stede heeft aan gewetensgeld ontvan gen een bedrag van 5900 wegens te wei nig betaalde belasting en een bedrag van 10,— wegens te weinig betaalde omzet belasting. ONGELUK OP VEERSTAL Bij het uitwijken raakte een vrachtauto op de Veerstal met de laadbak de 19-jarige wielrijdster J. van Vliet uit de Leeuwerik straat. Het meisje viel en is met pijn aan de rechter pols en heup naar huis gebracht. VERLOF A GEVRAAGD. Bij B. en W. is ingekomen een verzoek van de Goudse Bond van Dilettantenvereni gingen, om een verlof A voor de verkoop van zwak-alcoholische drank in het klein ten behoeve van de localiteiten in het per ceel Oosthaven 50. C.SV.D. i Lelden 2 Jodan Boys I T.O.G.ll, 2 C.S.V.D. 2 Zwaluwen 2 Jodan Boys 2 HB.SS 2 Zwart Wit 2 H.T.S.V 2 Excelsior M 2 Ornas 2 Quick Boys 3 17— I 17— 7 8— 6 18—11 11—13 4—21 8-15 11—17 11—17 Bergambacht Raad b(jeen. De raad dezer gemeente komt morgenavond 8 uur bijeen. Schoonhoven Gewijzigde statuten goedgekeurd. Bij Koninklijk besluit is goedgekeurd de wijziging van de statuten van de Vereniging van consumptiemelkverwerkers en van han delaren in consumptiemelk voor plaatselijk gebruik ln de Krimpener- en Alblasser- waard en aangrenzende gemeenten, alhier. Zevenhuizen Kampioenschappen De Stormvliegers. Bij de postduivenvereniging De Storm vliegers zijn da kampioenschappen als volgt behaald: Vitesse: 1. A. Verhoef; 2. J. S. Heijkoop; 3. C. van Kralingen. Midfond: 1. A. Verhoef; 2. J. S. Heijkoop; 3. A. Vente. Fond: 1. C. van Kralingen; 2. P. D. van Kranenburg; 3. A. Vente. Jonge duiven: 1 Joh. Edellng; 2. J. S. Heijkoop; 3. D. van den Haak. Oude en jonge duiven: 1. A Verhoef; 2. J. S. Heijkoop: 3. M. var» der Wiel. Kampioen fond: C. van Kralingen; jonge duiven: D. van den Haak; oude en jonge duiven: M. van der Wiel. Generaal kampioen: 1. A. Verhoef; 2. J. S. Heijkoop. De heer Nobel raadslid. De heer B. Nobel, kassier van de Coöpe ratieve Boerenleenbank alhier, heeft zijn benoeming tot lid van de gemeenteraad in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer J. van Dorp (VVD) aangenomen. Burgerlijke Stand. Geboren: In get je Aal tje. d. van A. Gijsenbergh en H. S. Paul; Jan, z. van S. van Leeuwen en W. de Graaf. Maar die duif uit Californië, neen, daar trappen wij niet in. Zij kan de afstand Calais—Moorehead wel in elf dagen afge legd hebben, maar dan de Oceaan over per „Normandië" en het Amerikaanse continent per „Pacific Railway" of iets' in die trant. Te Amsterdam Is gearresteerd en in het Huis van Bewaring opgesloten de bijna 2 meter lange 26-jarige A. J. S., als verdacht van oplichting. De man deed zich voor als ex-lid van de vroegere Duitse weermacht, noemde zich veelal Rudolf Penning en sprak Duits, dan wel gebroken Nederlands. Hij wist zich al dus in te dringen 1n diverse huizen, waar van de dochter destijds bevriend was met een Duitse militair en bracht dan zgn de groeten over van kennissen uit Duitsland Hij hing een verhaal op over zijn vrouw en kind. die door een Amerikaans bombar dement om het leven zouden zijn gekomen en beweerde invlieger te zijn van straal jagers. nu eens op Schiphol, dan weer ln Duitsland. Het resultaat was dan 6teed». dat hem geld of goederen werden verstrekt Bij zijn verhoor bekende hij, dat hij na 15 Juni 1952 in ongeveer 25 gevallen de zelfde soort oplichting heeft gepleegd en wel te Arnhem. Breda. Rotterdam. Gouda Utrecht, Den Haag en diverse plaatsen in de provincie, waarvan hij zich de namen niet meer wist te herinneren. Eventuele benadeelden buiten Amster dam wordt verzocht zich voor het doen van aangifte te vervoegen bij de politie van de plaats hunner inwoning. De permanente commissie tot de alge mene zaken van het Nederlands—Israëlie- tisch kerkgenootschap, de Portugees-Israë- lietische gemeente te Amsterdam en het Verbond van Liberaal Religieuze Joden in Nederland, hebben aan de Koningin en aan de ministerraad een brief gezonden, waar in zij schrijven met ontsteltenis kennis te hebben genomen van het bericht, dat aan de oorlogsmisdadiger Lages gratie is ver leend. In het schrijven wordt o.m. betoogd: „Wij menen tegen dit besluit ernstig te moeten protesteren, waarbij wij in herinnering brengen, dat onder leiding van deze Lages meer dan honderdduizend van onze ge loofsgenoten op barbaarse wijze in de dood zijn gevoerd. Er is een schrijnende tegen stelling tussen het recht, gedaan aan de vaak willoze trawanten van deze misdadi ger. gelijk de enige geëxecuteerde vrouw. Ans van Dijk. en de nu betoonde zachtmoe digheid, die door ons gevoeld wordt als een belediging van zijn talloze slachtoffers. Er heerst bij ons diepe bezorgdheid omtrent de gebleken ontwikkeling van de rechtshand having in deze rechtsstaat". Bedroeg de vorige maal de stijging van de deviezenvoorraad slechts 14 millioen, de afgelopen week is de deviezenreserve met 57 millioen versterkt, een cijfer, dat meer in overeenstemming is met de deviezen- aanwas. die dit jaar wekelijks gebruikelijk is. Goud en deviezen tezamen belopen thans 3.467 millioen, tegen vorige week 3.410 millioen. 15—14 2— 2 10—11 87 8— S 6—13 8—12 AMBACHTSHEERLIJKHEID CROMSTRIJEN In de te Rotterdam gehouden buitenge wone vergadering van Ambachtsheren- Grondeigenaren van de Ambachtsheerlijk heid „Cromstrijen" is de heer ir C. Staf met algemene stemmen als gecommitteerde herkozen. 8— 8 16—18 13— T 10—14 15—13 Dorpsstr., naast Gemeentehuis Spreekuren: Maandag van 1—2 uur. Woensdag van 8—9 uur Donderdag van 56 uur Zaterdag van 12 uur. CiKtlhiiMi (laf- M rafUcUraiirf* SshtsrllsblM Gtf rnchr*nlt«ar4« vsrsusllinfiksk ijzersterke tricot waterafstotend kleurecht ruime modellen maten 55 t/m 100 cm. I. in bordeaux - marine - bruin - groen en rood maat 55 2.45 met kleine stijging per maat Mlaww «aaillalla* »T«taa— Denkt U onze in „Tergouw" Blekersingel no. 1 te Gouda. IEDERE DONDERDAG van 10.30-4.30 uur. Gratis advies. Contróle van Uw oorarts. Service en batterijen rlltMlaa SaaaaU tartlaitaal.arlaf PubbalwarkaaSa Ulanaa» «thabbrahan m m mm Dc meeste moeders weten het al: kinderen vinden 'n kop warme soep heerlijk, als ze koud en verregend uit school komen. Geurige, pittige Royco Kippen soep, die verwarmt en verkwikt. Geef ook Uw kinderen zo'n vorstelijk onthaal met warme Royco Kippensoep. U maakt ze in 5 minuten. Zorg dat U al tijd 'n paar pakjes in huis hebt, Utrecht. Vismarkt 20. Hoofdkantoor: Rotterdam, Walenburferweg 26. Het lekkerste van de koffie is de koekzeker als U ze bij WEVER haalt. Roomboterkoekjes bijzonder fijn, div. soorten 87 ct. p. 250 gram Koffiekoekjes in grote verscheidenheid, heerlijk van smaak, 88 ct. pet 250 gram. Bakkersspeculaas 80 cent per 500 gram jri IIZICMTISIN IN ONZI SNOWIOOM "4 WOERDEN: Leidsestraatweg 124 Telefoon 409 LEUKE KINDERFOTO'S Aan huis 11.- per opname ie Kade 1», Gouda, Tel. 4888. Foto-atelier Cavo. Foto's op elk gebied. Uddelstr. 64, Den Haag, telefoon 398021. Heer, eigen bedrijf zoekt kennismaking met dame uit gegoede stand. Leeftijd 53—83 jaar. Brieven onder no. 8486, Bur. van dit Blad. Klaar In 'n wip - U proeft de kipI De Directie van de GOUDSCHE COURANT behoudt zich het recht voor advertenties zonder opgeef van redenen te weigeren. Eerste soort Nylons 2.98 Prima Enkalons4.73 Kristal Nylons met en zonder zwarte naad 4.75 Fantasie Nylons 5.75 G. L. Verbiest Markt- en Winkelbedrijf Nieuwe Haven 17 BIJ advertenties onder nummer worden aan de adverteer der niet doorgegeven: drukwerken, circulaires en derge lijke stukken afkomstig van tusaenpersonen, hetzelfde geldt voor andere stukken, welke niet bona fide op de Inhoud van de advertentie reflecteren, stukken, die bij het blad blijven berusten, wordtn na één maand na eontröle van de Inhoud vernietigd. Dal slaat In! met gratis bonnen voor Choc, pastilles. 1.82 1.77 1.66 per 250 gram. Donderdagmorgen schenken wU gratis koffie en geven tevens 290, gram Café Noir van 30 voor 39 cent. Schuttalaor Markt - Gouda Voor fouten ln telefonisch opgegeven advertenties Is het blad niet aanaprakeUjk. Verzoek om herplaatsing zonder betaling of restitutie kan derhajve niet worden ingewilligd UEf 17.414» WOENSDAG 15 OCTOBER 1952 PAGINA 3 Er een nachtje over slapenIs een goed Hollands spreekwoord. We hebben nog meer van die spreekwoorden: niet over één nacht «aan en. de kat uit de boom kijken.... altemaal bewijzen, dat we van origine een voorzichtig volk zijn. De Keuze-Commissie, die de taak had het Nederlands elftal samen te stellen voor de wedstrijd tegen België. Zondag aanstaande, heeft dat oerdegelijk gedaan. Ze heeft er na vorige week Woensdag ettelijke nachtjes over ge slapen, ze heeft rustig het „voor" van de een en het „tegen" van de ander tegen elkaar afgewogen, ze heeft misschien ook nog eens in een paar kranten geneusd (al zou ik daarvoor m'n jianden niet in het vuur durven steken) en ten slotte de opstelling gemaakt, die onder deze omstandigheden het meest is te prefereren. Vandaag dus geen robbertje boksen met de KNVB. K zal heug niet zeggen, dat mijn oratio voor Rinus Ter louw tot z'n come back op de «pilplaats heeft geleid. Het ge zonde verstand heeft in de keuze tu«»en een oude beproefde kracht als Rinus Terlouw, voor wie de hel van Deurne geen schrik meer betekent en een ongetwijfeld veelbelovende nieuweling als Hendriks, gezegevierd Dat wil niet zeggen, dat men niet met de gedachte om Hen driks de voorkeur te geven heeft ge- coquetteerd. daarbij steeds maar hinkend op de gedachte om Terlouw als back te kun nen gebruiken Gelukkig mag men zeggen is de Keuze-Commissie tijdig van z'n dwa ling teruggekeerd. Gelukkig heeft men weer om een voetballer, die als spil bijna zijn leven veil neeft gehad voor het Nederlands elftal, twee backs twee echte back» gegroepeerd, onverschillig nu nog af Tebak en Alberts voor deze zware taak berekend zijn. Dat Kraak weer ln het doel staat, zal men ook kunnen billijken. Niet dat Landman geen kans verdient! Als de Keuse-Comrolssle mijn zin had gedaan, was Landman al veel eerder geko zen. IR beschouw hef nog sfeeds ais een domheid van de K.C. dat zfl van het bezit van twee uitstekende keepers niet veel beter heeft geprofiteerd. Maar nu het een Kwestie van een debuut zou z(jn. mocht me* niet ondanks al Kraaks fouten in de laatste t||d plotseling Landman daar neerzetten. Dit risico mocht men eenvoudig niet nemen. Of de voorhoede, zoals ze nu is samen gesteld. Ideaal kan worden genoemd, laat ik buiten beschouwing Klaas Lugthnrt van Be Quick verdiende een kans enLenstra Is er bij, zij het ook als linksbuiten. De hoofdzaak is dat hij rrteespeelt. ddt wij van zijn grote voetbalcapaciteiten profiteren. Een verrassing is. dat een vrijwel onbe kende speler als Kuypers van de Vole- wljckers een speler, die het Westen en het Zuiden helemaal niet kennen plot seling reserve is geworden. Wij moeten nog eens informeren voor welke plaats WIE aandachtig de Belgische ploeg be kijkt. die tegelijk met de onze uit de bus is ge komen. zal tot de con clusie komen, dat zij ook niet zonder „pijn" is sa mengesteld. Zo hadden we bijvoorbeeld nooit verwacht Mermans te rug te zien op de plaat-, waar Coppens de Belgen naar de overwinning heeft geleid. En men heeft zelfs van deze kleine, vinnige duivel niet op een andere plaats willen profiteren Lemberechts is van de rechtsbuitenplaats naa de linksbuitenplaats vei huisd en verkeert dus min of meer in de uo- sitie van Lenstra Anoui erf Bensch zien we ook niet voor de eerste keer en alleen Reyniers van Mechelen is een verras sing. In de middenlinie is zowaar de „oude" Mees weer terugge keerd, terwijl daarin nog steeds Carré (hoe; dikwijls reeds tegen de Hollanders?) staat op gesteld. Al met al eer bewijs, dat ook de Bel gen voorzichtig zijn en geen experimenten aandurven, zelfs met spelers, die naar men zegt, niet in hun Zon dagse vorm steken. Over de backs Diricx en Brandt zijn de Belgen ook niet bijster enthousiast, zodat het aan de andere kant van de grens al net eender Is als bij ons Het Nederlands jeugdelftal. dat Zondag in een voor wedstrijd van BelgiC—Nederland te Antwerpen tegen de Belgische jeugdploeg •peelt, Is als volgt samengesteld: doel: Tap (H.-D.VS); achter: v. d. Hurk (Eindhoven) en Claus (Helmondia); midden: Dahrs (Blauw Wit). Brusselers (P.S Verf- Van Woerden (Feljenoord): voor: Meyers (N.E.C.). De Wit (De Valk), v. d Hoek (Feljenoord). v. d. Wel (AJ*x) en Rijnvis (A D.O.) Reserves: Pieteis Graafland (Ajax), Corbran (Blauw Wit). Van Garrel (Blauw Wit) en Mul (A D.O 0 Op 29 October zullen Henk Faanhof en Ger- rlt Voorting per boot naar Argentinië vertrek ken om daai in November deel te nemen aan een Internationale ronde lij twaalf etappes De twee Roosendalers vormen met de wereldkam pioen Muller. Hormann en Pfannemuller. allen Duitsers, een ploeg. Van Est, die aanvankelijk ook toegezegd had aan de Argentijnse ronde te zullen deelnemen. Is op zijn besluit terug gekomen. 0 Het hoofdklasse-kampioenschap groot bil jart llbre. dat aanvankelijk ln Mei 1953 zou worden verspeeld, is door de Koninklijke Ne derlandse Biljart Bond enige maanden ver vroegd, omdat de Franse biljartbond kans heeft gezien hét Europees kampioenschap llbre nog op de büjartkaiender te plaatsen, n 1 van 4 tot en met 7 December te Marseille. Neder land was dus verplicht om het nationale kam pioenschap vóór deze data te houden, om de candldaten voor Marseille te kunnen aanwij- ben. Zeven spelers zullen nu van 6 t m 9 No vember ln de „IJsbreker" te Amsterdam de strijd aanbinden. Het zijn: Ph J Beekman (Amsterdam). P A. Kobus (Haarlem). H Melz (Den Haag). C. van Oosterhout (Rotterdam). C de Ruyter (Maastricht) titelhouder. J. H Sweertng (Amsterdam) en L. G J. Teegelaar (Rotterdam) 0 Een sterke Engelse rugbyploeg zal Zaterdag en Zondag een tweetal wedstrijden In ons land spelen. Het Shell 15-ta! uit Londen ontmoet Zaterdagmiddag op „Te Werve" te Rijswijk een bondsploeg van de Nederlandse rugby bond. versterkt met twee Zuidafrlkaanse stu denten. 's Zondags wordt te Hengelo door de Engelsen tegen de officiële Nederlandse rugby ploeg gespeeld. 0 Leo Hom is weer een tevreden man: de K.N.V B heeft hem geschreven, dat hij na- tuürlllk had behoren aan te zitten aan het gezsmenlljk diner van het voorlopig Neder lands elftal en de Wolverhampton Wanderers. Voortaan zullen bij zulke gelegenheden scheidsrechters en grensrechters schriftelijk worden uitgenodigd. De Amerikaanse luchtvaartdeskundige majoor De Seversky heeft 1" het fe New York verschijnende blad Journal Ame rican de mening verkondigd, dat bij een eventue'e oorlog alle Amerikaanse lucht- bases overzee, die afhankelijk zijn van lange bevoorradingswegen, in het eerste stadium ai zullen worden uitgeschakeld. De basis Thule op Groenland noemde de majoor ..een blunder ter waarde van een half milliard dollar" en „slechts een weinig minder kwetsbaar dan een vliegdekschip De bases op het Europese vaste'and zijn dubbel kwetsbaar, omdat deze zowel uit de lucht als door grondstrijdkrachten kunnen worden bestookt, aldus de majoor. Een nadeel van de steunpunten in Noord-Afiika «cht majoor De Seversky de lengte van de bevoorradingswegen naar dit gebied. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nijverdal C. Stomp te Boskoop. Benoemd tot vicaris te De Bilt (U.) J. Bultman, thans hulppred. te Zwolle, die deze benoeming ook aannam. Aangenomen naar Almelo W. H. Stenfert Kroete te Vught. De benoeming tot vica ris te Den Helder J. F. Grimm. cand. te Hollandsche Rading. Geref. Kerken. Beroepen te Zuidbroek C. Morgenstern, cand. te Groningen. Te Borger L. Loosman. cand. te Urk. Te Winschoten G. F. Bakker te Oude en Nleu- we (Fr.) en E. Verburg te Workum. Te Makkum L. Loosman. cand. te Urk. Te Grootegast K. Welbedacht te Scharne- goutum. - Te Oldemarkt W. Kats. cand. te «oogeveen. - Te Pajetl (voor de miss. dienst op Midden-Soemba) P. G. v. Berge, missl pred. met verlof te 's-Gravenhage. ■18 Schiedam (vierde pred.plaats) di E. J. uomkes te Appingedam. 4 gen°men naar Nijkerk A. I. Koffeman *e Nederhorst-den Berg. Lnr. Geref. Kerken. Beroepen te Ouder- i d. Amstel P. Op den Velde te Mur- merwoude. Tijdens de behandeling van een smokkel- affalre voor de Arnhemse economische politierechter, hebben sloten-deskundigen gedemonstreerd, dat afgesloten reiskoffers voor lieden niet minder goede bedoelingen en voorzien van een in gering aanlal voor komende sleuteltjes, allerminst veilig zijn. Een bepaald type sleuteltje bijvoorbeeld, geeft de mogelijkheid tot het openen van. tienduizenden koffers met sloten van de-' zelfde soort constructie. Terecht stond een reiziger uft Kleef Douanebeambten ontdekten kortgeleden een koffer onbeheerd in een tweede klas- compartiment van een internationale trein tussen Utrecht en Zevenaar. Zij gingen op zoek naar de eigenaar en lieten hun oog op verdachte vallen, omdat deze minder gunstig in verband met enige deviezenzaken bekend stond. Verdachte werd ln het bezit van een op de koffer passend sleuteltje gevonden, die pak ken koffie bleek te bevatten De man werd. ondanks zijn heftige ontkenning ieta met deze zaak te maken te hebben, gearres teerd Nu. een week later, ontnamen de t deskundigen door hun verklaringen aan de officier van justitie elk overtuigend bewijs. Deze eiste evenwel toch veertien dagen ge- 1 vangenisstraf. De politierechter sprak verdachte echter wegens gebrek aan bewijs vrij en gelastte zijn onmiddellijke invrijheidstelling. Brandschade in Augustus Gedurende de maand Augustus verloren ten gevolge van brand twee personen het leven en werden dertig personen door brand gewend, waarven acht leden van het brand weerpersoneel. De directe schade «Is gevolg van de bran den in Augustus wordt geraamd op 1.775.590 (in Juli f 5.021.560: Augustus 1951 4.174.945). Er waren 26 bronden. die eik een schade van f 20.000 of meer veroorzaak ten. Hierbij waren 17 boerderijen, die ge heel of gedeeltelijk werden vernie'd en waarvan de totale directe schode wordt ge raamd op 615 725 (in Juli 59 boerderijen met oen totale schade van 2 736.330: Aug. 1951: 16 boerderijen, schade ƒ885.000). Bij de boerderijbranden leed de veestapel de volgende verliezen: 5 koeien. 10 varkens en 167 stuks kleinvee. Handel en industrie leden met 6 branden een schade van 570.000 (in Juli 12 branden met een schade van 747.000; Aug. 1931: 18 branden, schade 2.583.000). Wij hebben heel wat slechtere boksprogramma's gezien, dan waarmee Theo Huizenaar in Rotterdam de jonge profs in de ring losliet. Een programma, waarop geen „oude" bokser voorkwam. Drie nieuweling-profs, die stuk voor stuk voor hun debuut hebben gevochten en met groot sucees! en ten slotte de hoofdpartij van de avond: Frits van Kempen in een tot de laatste ronde spannend gevecht tegen de Belg Bombaerts. Gonzend van tevredenheid ging het publiek tegen middernacht naar huis. Eric tussen de pugilisten A, daar zal het toch weer van moeten komen, van de jeugd, nog niet verwend om niet te spreken van bedorven. door hoge na-oorlogse verdiensten, maar bereid om de prestatie voorop te zetten en weer een carrière op te bouwen. Dat is het wat we de laatste jaren nog te veel hebben ge mist Alles reikte te hoog. ouderen en jon geren. Prettig pm weer eeYis te zien, dat de ringsport voor Nederland nog niet heeft af gedaan en het is de grote verdienste van Theo Huizenaar. dat hij het met taaie vol harding en een onwankelbaar optimisme weer zover heeft gebracht Want al waren dan niet alle boksers uit „zijn stal", het was zijn programma. Geen marionetten TJET was de verdienste yan Theo Huize- naar. dat hij voor de ..greenhorns* te genstanders heeft laten komen, die net op maat waren, niet te moeilijk, maar - en dat vBlt niet mee voor zo'n eerste keer ook niet te gemakkelijk. Heintje van der Zee was de eerste, die z'n borst bloot moebt maken tegen het Belgje Lou van Damme, dat dit handwerk kennelijk niet voor de eerste keer bedreef. Maat Heintje stak in z'n Zondagse vorm en was de laatste t,jvee ronden, toen Loutje wel erg veel last had van een bloedneus, heer en meester in de ring. Met meer punch was het een k.o- overwinning geworden. Toen kwam „Baby" de Voogd, een baby van 99 kilo tegen de tien kilo lichtere Re- nato Pabreca Wij kennen de staat van dienst van deze Italiaanse zwaargewicht niet, maar voor mij staat vast, dat het met z'n eerste gevecht was. Toen hij begon zag Psbreca er voor een bokser - ordente lijk uit, doch toen hij - in de vijfde ronde half suf en murw gebokst z'n hand op stak. zou z'n eigen moeder moeite hebben gehad om hem te herkennen. Dat had Baby gedaan, met z'n mollige knuistjes Lieve help. is me dat een kind....! Ik zou bijna zeggen: Theo. we hebben d'r een Piet van der Veer bij, maar laat ik nog even voor zichtig zijn. Het kind is nog zo jong. Pas drie en twintig jaar. Tegen de 54-jarige koopman J A. Ch. M.. wonende te Loosdrecht, ex-beherend ven noot van de in Juni 1950 geliquideerde stofzuigerfabriek Efa-Produka-bedrijven te Amsterdam heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam terzake van bedrieglijke bankbreuk: het onttrekken van in totaal 8633 stofzuigers aan het faillisse ment van de Efa-Produka. tien maanden ge vangenisstraf met aftrek geëist. De betrokken stofzuigers werden tegen een prijs beneden de waarde geleverd aan de N V. Hobelux in Antwerpen, waarvan de verdachte ontkent directeur tKzijn ge weest. In de Belgische Staatscourant wordt bij de oprichting van de HobeluxBM. wèl als directeur genoemd. Ook een der be langrijkste getuigen, de beheerster van de N V verklaarde ter zitting, dat M. de directeur was. Deze dame verklaarde voorts, dat M en een Zwitserse schaatsen- rijdster. met wie hij omgang had, uit de kas van de Hobelux tot aan het Tijdstip dat een Amsterdams inspecteur van politie in Maart 1950 in Antwerpen een ondeVzoek in stelde. telkens geld hebben opgenomen voor een totaal bedrag van ca 1.5 millioen Belgische francs. De verdachte beschuldigde deze getuige van meineed en zei. dat zij deze verklaring geeft om zichzelf te dekken voor de door haar gepleegde knoeierijen. De officier bestreed dit. „Waarom heeft verdachte niet wegens knoeierijen een aan klacht tegen haar ingediend bij de Bel gische politie7 In zijn laatste woord zei de verdachte, dat de Efa-Produka had kunnen blijven bestaan. „Zij had niet failliet behoeven te gaan. Er zit iets anders achter de belas tingen of de maatreeelen van de regering. Waar zijn de 2.5 millioen gulden gebleven van de verkoop van de fabriek?" De rechtbank zal op 27 October uitspraak doen. Eén dode en zes gewonden Op de nieuwe rijksweg tussen Delft en Overschie zijn Maandagavond 3 lukken grbeurd. waarbij in t< personen werden gewond. Vier bleken geen ernstig letsel te h komen, doch drie moesten In het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft worden opge nomen Van hen la R J. T uit Den Haag overleden Van beide anderen, H. B uit 'a Gravenhage en B uit Rotterdam, is de toestand redelijk goed. Pas geboren baby gedood? De Amsterdamse politie heeft een 44-jarige gehuwde moeder van (wee kin deren gearresteerd op grond van de ver denking. dat zij ruim 7 jaar geleden* dus onmiddellijk na de bevrijding, haar pasge boren babv van het leven heeft beroofd De moei'ijke omstandigheden, waarin de vrouw destijds verkeerde, zouden de aan leiding zijn geweest. Paul Lüth afgetreden Paul Lüth leider van de Bund Deutocher Tugend heeft al zijn functies in de bond neergelegd, hangende het resultaat van het onderzoek naar de berichten omtrent het bestaan van een geheime organisatie in West-Duitsland Volgens de Hessische pre mier zou Lüth een leidende rol bij de op richting van de organisatie gespeeld hebben. Zelf ontkent hij met klem enig aandeel in de zaak te hebben. (Van onze Haagse correspondent). Gisteren heeft Prins Bernhard met een Korte toespraak in het voormalig paleis aan het Noordeinde in Den Haag. net „Institute of social studies" geopend, waar studenten, van wie er enkelen al een titel behaalden, of werkzaam zijn op liet gebied der sociale wetenschappen, zich gaan wijden aan ie studie ven economie, sociologie, de proble matiek van het Oosten en Westen, en dat alles met als kern de bestuurswetenschap. Een week lang krijgen de studenten Inlei dende colleges pver Nederland en Den Haag, om wat te ..acclimatiser Zij zijn name lijk afkomstig uit: Inaia (10). Pakistan (8), Amerika (2). Engeland (1), Egypte (1) en Thailand (2) Het paleis is voor dit doel verbouwd, het geen 16 millioen heeft gekost De gemeen te Den Haag heeft hiervan J 850.0U0 voor zijn rekening genomen, het rijk de rest. Al leen de centrale verwarming heeft al 375.000 gekost! Radio-luistri*vpi*^iinning is nodig besliste Hoge Raad De Hoge Raad heeft arrest gewezen ln de zaak van W. C. H. te Vlaardingen, die vervolgd is wegens het in bezit hebben van een radioJontvangtoestel, zonder lulstervergunning. Het standpunt van H. was, dat artikel 3 van het Kon. Besluit van 10 October 1945 slechts de mogelijkheid schept tot een heffing terzake van het heb ben van een ontvangtoestel, maar dat de minister niet zover mag gaan, dat hij een vergunning voorschrijft. De kantonrechter te Schiedam veroor deelde H. tot 6 boete, van welk vonnU cassatie werd aangetekend. Dit cassatiebe roep heeft de Hoge Raad thans verworpen. Hoe kalm een politicman ook moge zijn, een zekere mate van nervosi teit en geagiteerdheid zal hij toch wel aan de dag leggen wanneer het geldt een Koninklijk bezoek of de ontvangst van een buitenlands staats hoofd. Veel uitzonderingen zullen er op deze regel niet zijn, maar in elk geval bestaat er één en zijn naam is George Hatherill, superintendent van Scotland Vard, die Maandagavond voor de tweede maal de gast was van de Dordrechtse afdeling van het Genootschap NederlandEngeland, ditmaal om er te komen spreken over de op 2 Juni van het volgend jaar te vieren feesten ter gelegenheid van de kroning van Koningin Elizabeth van Engeland. plekken in de bestrating, op gevaarlijke of niet al te solide steunsels langs de weg. die maar gekozen zouden ki-anen worden om als kijkplaats te dienen. Alles dat maar enigs zins gevaar kan opleveren wordt óf her steld óf verwijderd. Op plaatsen waar de druk van de langs de route opgestelde massa's te groot zou kunnen worden, wor den extra barrières opgericht, zo ook op die plekken waarlangs de grootste jianvoer van kijklustigen kan worden verwacht. Langs de route, die de stoet zal volgen, worden alleen al 15.M4 politiemannen op- Met een rust en een gemak alsof het een eenvoudige afzetting betrof bij een of andere niet zo heel belangrijke gebeurtenis in het leven van Londen, vertelde de heer Hatherill van de enorme moeilijkheden die er bij deze gelegenheid, waarbij een zes millioen toeschouwers worden verwacht, zijn te overwinnen en over de berg werk welke er alleen al bij de voorbereiding van een en ander onder het oog moet wor den gezien. Het begint al bij de vaststelling van de meest geschikte datum voor de plechtigheid, die immers door vooraanstaande genodig den uit alle delen van de wereld zal wor den bijgewoond. Welnu, van elk van hen moet worden nagegaan of zij werkelijk op de vastgestelde dag in Londen kunnen zijn. Dit is reeds in kannen en kruiken. Dan volgt een inspectie van de route, die cle stoet zal volgen en ven het brede terrein, dat daar omheen is afgebakend. Iedere duim gronds wordt nauwkeurig onderzocht op zwakke Bernard van Vlijmen schilderde portret van Britse Koningin de hai ilder Bernard van th II van Engeland Een twin- ndustitete f'iina's hebben dit -iet doel. het aan de B ltse koningin aan te bieden Door bemiddeling van de Nederlandse am bassade te Londen heeft men toestemming ge kregen. het portret op een nog nader vast te stellen datum In November op Buckingham Palace aan te bieden Koningin Elizabeth heeft haar voornemen bekendgemaakt, het schilderij peisoonüik ln ontvangst te nemen Het Initiatief tot deze aanbieding Is uitge gaan van mr J. de Pont en de heer N J F Moens te Amsterdam, pe deleRatie. die het porti et aan de koningin zal aanbieden, wordt geteld door de heer G J. L. van der Lande voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koophandel te Londen en h W Frtedhoff. secretaris De nieuwbenoemde Nederlanl'? ambassadeur in Londen mr D U St'kker. zrl de delegatie aan de Britse vorstin voorstellen. Frifs van Kempen plaatst een lage stool in zyn partij legen de Belg Bombaerts I^AARNA was Leen Jansen aan de beurt L-* Theo's troetelkindje mag ik we! zeggen al mag hij het zelf niet laten blijken want dan worden z'n andere jongens iuloers Na overwinningen van Heintje en Babv kreeg Leen het met gemakkelijk Want om niet de minste van Theo's drietal te zijn moest hij winnen. Dat drukte wel een beet ie op Leen. die er wel era als Tarzm uitziet, maar z'n tegenstander» heus nog niet rauw lust Bovendien had Theo voor hem een Italiaantje laten komen, wiens naam wel veel leek op de held uit het populaire je. maar die om de drommel geen Do mino was. Dominico had waarachtig z'n ogen niet in z'n z.ak en zag dat Leen Jansen een paar stevige knuisten aan z'n lichaam heeft, waarmee hij niet al te Intiem moest worden. Welnu, dat is hem gelukt ook. Leen je kreeg niet de kans om je uit te leven als Baby de Voogd, piaar xU. die jou die bloemen heeft gegeven voor je de eerste «tap zette op de ladder, waarvan ledereen hoopt, dat z(J naar het SUCCES zal lelden zal Je er niet booz om hebben aangekeken Het was een mooie punten- overvvimiing. En ten slotte Frits FN om onze lofzang te besluiten Frtts van Kempen, die een uil tekende partij heeft gebokst tegen de Belg Bombaerts Een moeilijke jongen uit de Kempen, een goed getrainde jongen ook die fiis uit z'n ogen keek en bleef kijken, ondanks.... de ml- trailieurroffela. die Frits vooral in de eer ste ronden op hem afvuurde Met zijn snel heid en z'n stevige stoot zou Frits echter ook deze Bombaerts tot overgave hebben kunnen dwingen, alshij het doel van die series namelijk het omlaag brengen van de dekking - met iets meer koelbloe digheid en nuchtere aanschouwing wist uit te buiten. Nu bleef zelfs het risico bestaan, dat Frits op „een uitschieter" van de Belg zou lopen. Zijn boksen Is prachtig, msar nog steeds te eenzijdig. Dat is de enige crftlek op z'n gevecht van Maandag door Frits verdiend op punten gewonnen. gesteld, terwijl er voorts voor andere op die dag te verrichten werkzaamheden nog eens 150.000 nodig zullen zUn. Voor velen van hen zal het niet mogelijk zijn zich naar hun eigenlijke kwartieren te bege ven voor de zo nodige rust en inwendige versterking: daarom is het nodig dat in de naaste omgeving cantines worden ingericht eVenals voor de troepen, die op die dag dienst hebben. Verkeersregelingen Het tijdschema moet op de minuut af worden vastgesteld, zodat er naar mense lijke berekening geen hiaten 1n kunnen voorkomen; ieder van de 8000. die toegela ten zullen worden tot de Westminster Abbèfr krijgt via de politie precies op. hoe laat hij zich van huis zal hebben te. be geven. langs welke wegen hij zal moeten rijden, hoe laat hij in de abdij aanwezig moet zijn, waar zijn auto kan worden ge parkeerd. op welke wijze hij na afloop van de plechtigheid zijn voertuig weer zal kun nen bereiken en langs welke route hij zich weer naar huis zal moeteri begeven. Te middernacht wordt alle verkeer, dat zich aan de grens van de om de route ge projecteerde zone bevindt, omgeleid en omgekeerd wordt alles wat zich op dat moment binnen die zone bevitj^t. langs de kortste weg daaruit geleid. Van dan af zendt het hoofdbureau in golven zijn 200 000 mannen de straat op. ieder met een vaste taak en onderling verbonden door een ingenieus draadloos telefoonsysteem. Speciale maatregelen zijn genomen, opdat de publieke diensten bij voorkomende man kementen doorgang kan worden verleend en zelfs is er gedacht aan centrale bewaar plaatsen voor kinderen, die in de drukte aan Treinlectuur AANVANKELIJK lijkt het gegeven van „Het Raadsel van Cora Bergo" van de Zweedse schrijfster Sigge Stark (vertaald door J. E Gorter—Keijser) nogal oorspron kelijk: een architect, die schipbreuk heelt geleden op de levenszee daar hij op de klip van een onbetrouwbare vrouw is ge stoten, gaat een paar maanden als een Robinson Crusoë doorbrengen op een on bewoond eiland, met genoeg mondvoorraad voor twèe maanden. Na deze periode zal een vriend hem met een boot daar spoelt op een dag een meisje aan, in badpak en bewusteloos en als de Robinson van dit verhaal zijn on welkome gast heeft bijgebracht blijkt zij haar geheugen te hebben verloren. Na tuurlijk gaan ze van elkaar houden, en te bestemder tijd brengt de vriend hen terug naar de vaste wal Het meisje zoekt een baantjeen dan duikt een man op, die beweert haar echtgenoot te zijn. Van dit moment af neemt het verhaal een draai, welke nóg romantischer is dan de rest en die enigszins Werner-achtig aandoet. On getwijfeld, meisjes van zestien jaar af, (voor wie de schrijfster het verhaal heeft bedoeld), die dus juist aan de „grotemen- s¥n-lectuur" toe zijn en die dan rijp en groen verslinden zullen het boek met wan gen. rood van opwinding, doorrennen; de werkelijk volwassene evenwel herkent het als geschikte treinlectuur voor hen, die werkelijk geen enkele litteraire els aan dergelijke lectuur stellen. Voor jonge meis- Jés, die pas aan „grote mensen-boeken" toé zijn, bestaan er evenwel romans, die meer lezenswaard zijl). Al is de bedoeling van de schrijfster goed: de jeugd waar schuwen voor hetgeen er in de wereld te koop is. Dit kan evenwel op fijnere wijze geschieden. Uitgave Born N.V. te Aasen. Dit woord: l^en wonderlijk woord, waaraan op het eerste gezicht kop noch staart te vinden ts. maar dat al tn de ze ventiende eeuw heel gewoon was voor: mager mens o1 dier. In het Middel nederlands komt al voor: sceminkel. dat vervormd is uil simminkel En nu komt er voor hen die Latijn ken nen. enig licht in het woord In het Latijn bestaat simia. verkleinwoord simiuncula. in de betekenis van: aap Een aap is een na-aper en een gewone benaming voor de duivel is dan ook aap Gods. hi) die (in het boze) poogt God na ta bootsen, de heerser over de duisternis. Dan is de betekenisover gang duivel; vandaar spook: vandaar: geraamte. En dan zijn wij bij ons woord scharminkel: mager, uitgeteerd mens. beland. George Hatherill een kwestie van routine e hoede van hun gelelde zijn ontsnapt en die zolang tot vader of moeder komt opda gen aangenaam bezig worden gehouden door bobbies, van wie bekend is, dat zij het goed met kinderen kunnen vinden. Aan tal van categorieën, hetzij van bezoe kers. hetzij van anderen, die daadwerkelijk hun medewerking moeten verlenen, moeten in verschillende kleuren gedrukte passe partouts worden uitgereikt. Er moet over leg worden gepleegd met de vervoersonder nemingen, opdat de afvoer van de millioe- nen een zo ordelijk en vooral een zo snel mogelijk verloop heeft. Er moet aan alles en nog wat worden gedacht en er mag niets over het hoofd worden gezien, opdat men niet op de dag zelf voor onvoorzienrfdingen komt te staan. Er moet tot in den treure worden gerepe teerd en dit alles moet in betrekkelijk korte tijd geschieden, maar de Londense politie, wier organisatietalent al meermalen dergelijke krachtproeven met succes heeft doorstaan, maakt zich over de goede wer king van de door haar genomen en nog te nemen maatregelen geen zorgen. Een reputatie Nuchter merkte de heer Hatherill nog op. hoe merkwaardig het toch is. dat er zich bij de duizenden, die op zulk een dag flauw vallen, nooit een politie-agent bevindt ter wijl dié toch van het begin tot het einde van de partij zijn. Dit laatste is zeker het geval met de man die d;cn«t heeft bij Buckingham Palace, die immers moet wach ten tot de stoet daar is teruggekeerd Neen. deze man heeft niet de aantrekkelijkste taak en spreker zou bijna geneigd zijn hem te be klagen indien die man met George Ha- thenil heette. Over de kroning zelf deelde de heer Ha therill nog mede. dat deze geschiedt door de aartsbisschop van Canterbury en dat de duur ervan ditmaal nu er alleen een ko vngin en met een koning en een ko ningin gekroond moet worden op twee uur kan worden gesteld. Er komen twee kronen aan te pas: de Kroon van Engeland, die de koningin in de Westminster Abbey op het hoofd wordt geplaatst en de Staats- kroon. die zjj in het verdere verloop van de dag dragen zal. Uiterst kostbaar en uit veie delen bestaande is de kledij, die haar om de schouders wordt gelegd, een ceremonie, die op zichzelf al geruime tijd in beslag neemt. Na üe pauze haaide de heer Hatherill nog ren zaak op. die hij in 1936 te beha'ndelen kreeg, een valse muntersaffaire, die in Parös werd ontdekt, maar waarvan het spoor, via een merkteken van een wasserij leidde naar Londen. Op zeer smakelijke ma nier vertelde de Yard-man hoe hQ deze zaak waarbij een Wurlemberger betrokken was, tot oplossing wist te brengen, een manier, d.e zoals gewoonlijk sterk afweek van die welke in detectiveverhalen gemeenlijk ten beste wordt gegeven. Speurdcrswerk is helemaal niet sensatio neel of romantisch, het is louter een kwes tie van routine en van een goede recon structie van „het geval". Deskundigen van de hoge commissariaten der geallieerden hebben met de advocaten van Alfred Krupp het plan der geallieer den voor de ontbinding van het Krupp-con- cern besproken. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen hebben de vertegenwoor digers der geallieerden de advocaten van Krupp te verstaan gegeven dat zij weigeren hun verzoek om Krupp toe te staan zich weer belangen ln de kolen- en staalindus trie te verwerven in overweging te nemen. Het plan der geallieerden bepaalt, dat Krupp zijn belangen ln de Westduitse ko len- en staalindustrie, wa.rvan de waarde volgens een onofficiële raming ongeveer 300 millioen gulden bedraagt, moet verkopen, en dat hij zich moet verbinden nooit meer een actieve rol in deze industrieën te zul ten spelen. Het concern van Krupp zal in vier groepen van bedrijven worden ver deeld^ Krupps vermogen zal na uitvoering van dit plan naar raming ongeveer 500 mil lioen gulden bedragen. Het plan is nog niet goedgekeurd door de Bondsregering, die vreest, dat het onver enigbaar is met de Westduitse grondwet In de grondwet is namelijk bepaald, dat iedera Westduitser vrij zal zijn zijn beroep en plaat» van werkzaamheden te kiezen.

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 3