Topprestaties Huisvrouwen, goed nieuws voor U! ruw Moeder weef wat lekker is BEKWAAM FRAIZER ZOEKT WERKKRING Jongste Bediende DUB&izotmm VISSERIJ.... EEN PIJLER ONZE WELVAART VAN van 47 ct. J. mm PANDA en de schat van het eenzame eiland Maar vele problemen vragen om d een oplossing Het Duitse vakverbond verkoos zich een radicalere leider 1® Het zelfwerkend wasmiddel m dubbel pak van 90 ct. BOTERSTAVEN GEVULDE SPECULAAS Gebr KAMPHUISEN NV Ook bij sport Persil wit is veilig wit Timmerfabriek „VIOS" tëhiclets H00GTEZ0N PHILIPS-BI0S0L LANGERAAR's DROGISTERIJ De haring staat aan de top EISENHOWER HEEFT DE KOOL EN DE GEIT WILLEN SPAREN Dit kost hem stemmen Bezoek van buitenlanders in 1952 wederom gestegen Rotterdam op de derde plaats Brand in blikfabrieken tc Doesburg Voorde oorlog tegen de ondernemers Zonder gekheid.... Nicuw-Guinea besproken in V.N.-vergadering 40 Jaar Nederlandse luchtmacht iü ég? ARABISCHE VRIENDSCHAP IS VOOR BONN VAN GROOT BELANG Israël nog geen klant Trvgve Lie vindt tien auto's het minimum TWEEDE BLAD PAGINA 4 DONDERDAG 23 OCTOBER 1952 GOUDSCHE COURANT fersil Reeds in de grijze oudheid wist men het ijzer- erts dienstbaar te maken. Tussen de primitieve smeltmethoden van toA en de machtige hoog ovens van nu, ligt een lange we^. Pas als men ziet hoe de hoogovens van thans zes keer per etmaal het withete. Üeeibare ijzer met een helse gloed uitbraken, beseft men welke top prestaties daaraan ten grondslag liggen. Zo U het ook op nagenoeg elk ander gebied. W»e kent b.». niet de Old Hl ÖC-sigaretten, de bekroning van vakkennis, ver nuft en ervaring? Voor deze triomf van kwaliteit en techniek geldt bWt de kw#Ule.t uiuon met amandelspijs fl.— en fl Mei amandelspijs cent per om Ga nu allen over op Persil. Persil, Neerlands beste zelfwerkend wasmiddel geeft U een stralend witte was, zonder verkleuring. Persil het veilige wasmiddel spaart Uw was goed, zelfs de gevoeligste stoffen slijten in een Persil-was practisch niet Alle verstandige en zuinige huis vrouwen zeggen nu heel beslist Voor direct gevraagd een Ik wil per se Persil want.... Aanmeldingen: dagelijks aan de fabriek te Lange Ruige Weide. Oudere kracht. (46 jaar), vol werklust, dipl. O.H.S. eiv hoofdcorrespondent Engels, 20 jaar tropenervarlng. (scheep vaart), administratief gt^d onderlegd, Onverschillig wat. Salarie bijzaak. Br. onder no. 8688, Bur. van dit Blad. N.V. 8TOOMTIMMERFABRIEK en HOUTHANDEL „DE MORGENSTER" v.h. J. H. DE WILDE, vraagt voor spoedige indiensttreding Eigenhandig geschreven sollicitatie, onder opgaaf van leeftijd, opleiding, enz., in te dienen bij de Directie, kantoor K||ttensingel 86. de kauwgom met die langdurige, frisse smaak! per pakje nn 12 U weet toch dat uw kousenrep. deze week niet meer kost dan fl.—ongeacht het aantal lad ders (max. 20). Bovendien wor den uw kousen gratis gestopt, dus U krijgt ze als nieuw terug TE HUUR Burg- Martenssingel 103 JJET SCHIP LIGT ZEILKLAAR." zei Teutbei, „wij moeten opschieten als wij nog mee willen! Maar hoe komen wij langszij?" „Laten wij de kist als boot gebruiken," stelde Panda voor. „Als wij de schat er uit halen, kuttnen wij er best met ons drieën in. De schat halen wij daarna wel met de sloep op." Dat was een goed plan. Snel haalden zij alle kostbaarheden uit de kist en legden ze op het strand tussen de schelpen. Vervolgens sloegen zij een paar planken uit het deksel van de kist om iets te hebben, waarmee zij konden, roeten en kozen zee. „Drljfsijs ahoyü" gebreeuwde Teutbei, toen zij de bark genaderd waren, „hier zijn we weer! Wij willen mee!!" De kapitein en bootsman Swabber keken nieuwsgierig over de railing. „Het is die verstekeling, waarmee u het dek hebt aangeveegd en die u toen overboord hebt geslingerd," merkte de bootsman op. „misschien heeft hij nog niet genoeg gehad." De kapitein kreeg het warm. toen hij de zware gestalte van Teutbei ontwaarde. Hij had zulke sterke verhalen verteld van wat hij allemaal met die verstekeling had gedaan, dat hij deze nu toch liever niet terug zag) Daarom gebruikt zij graag roomboter - zeker voor de Zondag. En zie Ze dan allemaal smullen door dat éneV klontje roomboter op 't brood, in groente en jus enin da tractatie die zij 's Zaterdags bakt. Heus, aan die gezonde roomboter mag je wat besteden. Want met heel weinig maak je alles bol-'™--'. PONDERDAG 23 OCTOBER 1052 1 EERSTE BLAD - PAGINA 3 (Van onze speciale verslaggever) Wat zou Nederland zonder de zee zijn, het werkterrein van zijn koopvaardij, verden. waren wij maar vooral ook van zijn visserij. Want ver voor wij koopvaarders wei vissers en dat zeker niet alleen in de rivieren, de moerassen en het oude meer rievo. De Noordzee was ons vissersdomein reeds voor de Middeleeuwen en het was Willem Beukelszoon van Biervliet? die in de 14e eeuw het haringkaken uitvond, een conserveringswijze, die nog stpeds niet is overtroffen. We hebben een vissersvloot van enkele bonderden schepen; wij vissen op haring en die staat aan de top. De paling komt op de tweede plaats en de rond- en platvis, die onze dis kunnen sieren en dat eigenlijk veel te weinig doen nemen de derde plaats iff. Daarvoor zijn elke dag van het jaar, in storm en ontij, op de Noordzee zogoed als bij IJsland en zelfs in de verre Barentz-zee bij Nova Zembla, onze vissers in touw. Bij dag en nacht trekken de trawlers hun net over de zeebodem, hangen tussen Mei en December de haringloggers aan het twee myl lange gordijn van rechtop in zee staande drijfnetten en vissen de kotters en schokkers onder de kust op platvis en garnalen. Een belangrijke bron van inkomsten, duizenden handen werk gevend, ook aan de wal op de werven en in de netten- en conservenindustrie. Is men de bedrijvigheid in onze vissers- IA- plaatsen ziet, het vaarklaar maken van de schepen, het werk op de boetzolders, de i drukte op de visafslag en de rusteloze er- I beid in conservenfabrieken en rokerijen, I dan zou men niet zeggen, dat onze visserij, I zo goed als die van andere landen, met f grote problemen heeft te worstelen. Daar is het vraagstuk van de onafgebroken werk- j gelegenheid van de opvarenden van onze j vissersvloot, het vergroten van de afzet- i mogelijkheid in binnen- en buitenland, de overbevissing van de Noordzee, voldoende aanvulling uit de Jeugd van de ouder wor- i dende bemanningen en de organisatie van een beter firoductie-apparaqt ii) verband met de aanvber- en afzetmogelijkheden, alle problemen, die om een oplossing vragen, een oplossing, die dikwijls op internationaal niveau moet worden gevonden. Het probleem van de doorlopende werk gelegenheid hangt nauw samen met de om standigheid. dat de haringloggers, die daar voor geschikt zijn. na beëindiging van de haringvisserij gaftn trawlen op verse vis. Deze visserij vergt minder bemanning. Een oplossing heeft men zich gedacht door de bemanning niet per teelt, maar per jaar te monsteren en in de maanden van December tot Mei bij de survey van de schepen in te schakelen. De Westeuropese landen hebben een overproductie van vis. Export bulten Europa zal dus nodig zijn. Een moeilijk punt, "Want men verandert consumptiege woonten van een volk niet gemakkelijk en men kan niet met elk deel van de wereld even gemakkelijk handelsbetrekkingen aan knopen en handhaven. Overbevissing "L^cn vraagstuk, dat in de laatste decennia naar voren is gekomen, is dat van de overbevissing van de Noordzee. Reeds vóór de tweede wereldoorlog dreigde de Noord zee dooflgevist te worden. De vangsten wer den kleiner, behalve die van haring. Er werd te veel gevist. De jonge vissen kregen «een gelegenheid tqt voldoende wasdom te komen. HeU"gfevbTg was, dat er een tekorf aan volwassen vis ontstond. De oorlog, die tot gevolg had, dat er weinig werd gevist, heeft de visstand van de Noordzee gunstig beïnvloed. Maar zowel de Britten als wij hebben de gedecimeerde vissersvloot weer opgebouwd en het is op het ogenblik zo, dat de huidige vloten weer meer vis aan de wal brengen, dan vóór 1939'het geval was Hoe sterk de visserij In de achter ons liggende halve eeuw is toegenomen, wordt wel het best gedemonstreerd volgens de ge gevens van )iet Fishery Bulletin, dat voor het jaar 1938 een aanvoer in de "Westeuro pese landen aangeeft van 5.362.600 ton en voor 1951 een aanvoer van 5.950.100 ton, in 12 jaar dus een stijging van ruim 11 pro cent. Deze toename is temeer opmerkelijk, omdat sinds 1900 de visaanvoer reeds zeer sterk was toegenomen. De wereldproductie bedroeg in het jaar 1949-1950 in totaal 25 millioen ton. verge leken met andere voedingsmiddelen voor een wereldbevolking van 2500 millioen zie len bescheiden, maar anderzijds Joch een indrukwekkende hoeveelheid. En het is te verwachten, dat deze hoeveelheid in de toe aanzienlijk zal stijgen, x van doodvissen van de Noord- ike gekomen op de Londense van 1946. waar een ruimere van de netten (min. 8 cm) werd de viscapacitelt in te per- •iro^c^jÉwetand gelegenheid Ie op peil te komen. Nu Spanje conventie te zullen is, tlat zij in 1953 van kracht wordt. Daarbij komt dat het Rijks instituut voor Visserij-onderzoek, vooral in de laatste jaren, veel aandacht besteedt aan het vraagstuk van de overbevissing. Prof. Baerends heeft als eerste een schatting in cijfers gegeven van de maximale hoeveel heid vis, die de Noordzee doorlopend zou kunnen leveren. Hij kwam tot 375 millioen kg bodemvis per jaar. Veel aandacht wordt besteed aan fundamentele verschijnselen, b v. of een uitgedunde visstand de groei- snelheid van de overblijvende vissen ver groot of welke de invloed is op het aantal Conventie maaswij Beroepen te Schouwerzijl J. R. Wls- kerke. cand. te Amsterdam. Te Oldehove J- Meijer te Hoogeveen. nakomelingen, als het aantal volwassen vis sen in zee afneemt. Het onderzoekingsvaar tuig Antoni van Leeuwenhoek verricht hiervoor op d^ Noordzee onderzoekingen. Voor wat de haring betreft, kan niet van overbevissing worden gesproken. Maar ver betering van de opsporingsmethoden kan de exploitatie van haringschepen belangrijk gunstiger maken. Vaak moet te lang naai de haring worden gezocht, voordat lonende vangsten worden gemaakt. Voldoende vissers feit is, dat het moei- jonge mensen naar de visserij te trekken. Aan de wal vinden zij betere sociale regelingen en een betere accommodatie. De werktijden op de visserij zijn lang en het werk is zwaar. Het leven op een coaster is heel wat gerieflijk*. Men zal de visserij aantrekkelijker moeten roa- Een niet te looc! lijk wordt voli llfMHSnMI E- I Nederlandse vissersvloot bestaat thans uit ongeveer 210 loggers, 150 jf kotters en 30 trawlers. BU e»?n besoek ij dat de correspondenten van buiten- te landse bladen kortgeleden aan Vlaar- dingen brachten, hebben deskundigen S; voorlichting gegeven over het belang f- van de vlsserj) voor onze volkshuishou ding en de problemen, welke hierboven s werden besproken. "lllll Mil iMWliMIIIMWWaMHIIIWMBMMiBWiBl ken door een betere behuizing aan boord en beter toebereid voedsel. Want daaraan man keert meestal ook wel wat. Prijsschomme- lingen, die remmend werken, ontstaan door een ongeregelde aapvoer. In de tijd van de grote haringvangsten (van Augustus tot No vember) varen te veel loggers op haring. Andere vis is dan moeilijk te krijgen. Een organisatie ter verbetering van deze ver houdingen zou dit euvel wellicht kunnen opvangen. Tbenemende aan voer TYTederland heeft een groot aandeel geno men in de gestegen aanvoer van vis na de oorlog. Werd In de jaren rond 1937 ge middeld 220.000 ton aangevoerd, in 1951 was deze aanvoer gestegen tot 257.000 ton, een stijging dus van niet minder dan 17 procent tegen een stijging van het wereldtotaal van 11 procent Een snelle ontwikkelingsgang heeft ook de Nederlandse conservenindus trie doorgemaakt. In 1950 produceerden wij aan visconserven een tienmaal grotere hoe veelheid dan in 1938. Een klein gedeelte blijft in ons land. Uitvoer is er naar België en de Belgische Congo, Indonesië, Brits- Afrika, Oost-Duitsland, Italië. Malakka, Australië. Brits West-Indië, Ceylon en Bir ma. Ook wat betreft gezouten haring, bok king. verse en bevroren vis en gezouten vis heeft Nederland een belangrijke export en als geen handelsbarrières het ons zullen verhinderen, is in de toekomst nog een ver groting van het buitenlandse afzetgebied te verwachten. Kwesties die aan deorde komen fn de Algemene Vergadering der VERENIG0E NATIES n ;Ch>n«ic Volk» Republiek Hongarije Ceylon «lelijke landen voor»tel der Sowjet Unie Effen voering voor mantels heeft voorlopig afgedaan De voeringzijde moet thans ge werkt ztfn. Zo heeft Jacques Griffe een namiddagjas van langharige grijze wollen slof gevoerd met zwarte zijde, waarin een visgraat motief is verweven. Slaat men de mantel open, dan vormt de voering tevens een garnering. (Van onze Amerikaanse correspondent). Z""1 EDURENDE de conventie te Chicago heb ik een keer geielnd. dat Elsen hower nog veel op tc voeden zou hebben In (i|n eigen partU. Maar de iaatate weken zag het er eer naar uit, dat de neo-iaolationis- ten en de heksenjagers onder de Republikei nen. hèm aan het opvoeden waren. Eisen hower is waarlijk heel ver gegaan om Taft de zijnen niet van zich te vervreemden en de toekomst zal Ieren, of hij daarbij niet al te ver is gegaan en of hij in deze weken het vertrouwen van progressieve elementen niet al te zeer heeft verspeeld. Ike's Democratische tegenstanders, de agressieve Truman en de toch ook feller wordende Stevenson, zagen in deze weken hun kans schoon om te insinueren, dat Eisenhower kennelijk niet de man was. die hij eerst leek en in leder geval niet zulk een dominerende figuur is als hij eerst scheen te zijn. En inderdaad, wanneer ook na een eventuele verkiezing van Eisen hower de vleugel van" Taft zo krachtig zou blijven als thans, dan staat het nog aller minst vast. dat er geen wijzigingen zullen komen in Amerika's buitenlandse politiek. Veel zal van Eisenhowers eindspurt af hangen Het midden-Westen is hij nu door. De Taft-mensen kunnen tevreden zijn. Maar nu gaat het er voor Elsenhower om, de onafhankelijke kiezers en de ontevreden Democraten te winnen. Tal van geruchten doen de ronde over de tactiek, die de Repu blikeinen thans zullen volgen. Het plan om Eisenhower via de televisie aan het publiek te „verkopen", zoals men door televisie reclame een markt schept voor bier of tandpasta, schijnt voorlopig van -de baan. McCarthy zou er voor voelen, de Ameri- Aan het einde van 1951 maakte de alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer (A.N.V.V.) bekend, dat toen voor het eerst in de geschiedenis van het Nederlandse vreemdelingenverkeer het aan tal overnachtingen van buitenlanders in er kende Nederlandse hotels en pensions het millioen had overschreden In totaal be droeg dit aantal 1 231.000. Naar thans uit mededelingen van de A.N.V.V. met betrek king tot de eerste acht maanden van het lopende iaar blijkt, zal 1952 dit record nog aanzienlijk slaan. Reeds tussen J anuari en eind Augustus kon men hier te lande 1.100.000 overnach tingen boeken, tegen 917.000 gedurende de overeenkomstige periode van 1951. Van de grote steden hier te lande had Amsterdam het leeuwendeel met 471 000 (359 000 in 1951) overnachtingen, gevolgd door Den Haag met 206.000 (194.000) overnachtingen Voor wat betreft Rotterdam zijn de cijfers 93.000 (90.000 en Utrecht 13.000 (12.000) Hoe de specificatie van deze cijfers over de diverse nationaliteiten is. is nog niet be kend, maar zeker is, dat de Belgert en Duit sers een groot gedeelte van het totaal aan tal overnachtingen voor zich opeisten en dat ook de Engelsen zich niet onbetuigd lieten, ondanks de verlaging van hun deviezen- maximum voor reizen naar andere landen. (Advertentie) Alt Rhenmatlscha Pijnen 0 kwellen Is dat vrij zeker een aanwijzing van onzuiver bloed. Virdr^l die Pijnen f Dot eem een De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen brengt bij talloze lijders aan rheumatische pijnen een wonder teweeg, t Bloed gaat weer krachtig stromen en wordt zo, op natuurlijke wijze gezuiverd van alle onzuiverheden, die de oorzaak zijn van Uw pijn en ongemak. Koop vandaag Kruschen drogist bij Uw apotheker i begin morgen die heilzame kuur. Arnhemse brandweer moest te hulp worden geroepen In dg nacht van Woensdag op Donderdag zijn in de Verenigde Blikfabrieken te Doesburg 1200 liter olie in brand geraakt. Onmiddellijk werd de Doesburgse brand weer gealarmeerd, die vrij vlug ter plaatse verscheen, doch niet veel kon uitrichten, aangezien de brandweer er niet op inge richt is een oliebrand te bestrijden. De hulp moest worden ingeroepen van de brandweer te Arnhem. Het duurde uiter aard vrij lang voor deze ter plaatse was, zodat er een belangrijke schade ontstond. De Arnhemse brandweer slaagde er in de brand te blussen. Op het ogenblik is men bezig de geleden schade op te nemen, die in de tienduizenden guldens loopt. Men hoopt, dat het bedrijf weer spoedig door kjn werken. (Van onze correspondent te Bonn) Met 184 tegen 154 stemmen en 18 onthou dingen heeft het DGB-congres (Duitse vak verbond), dat deze week in Berlijn bijeen was, de leider van de Duitse metaalarbei ders. de 63-jarige Walter Freitag, tot defi nitief opvolger van Hans Böckler gekozen. Freitag staat bekend als een stoer sociaal democraat. Voor deze'partij heeft hij ook zitting in de Bondsdag. Christiaan Fette, die tot nu toe het voorzitterschap heeft waar genomen, moest het onderspit delven. Deze verkiezing van Freitag is een be langrijk feit. Het is een posthume triomf van dr Schumacher, die altijd veel met Freitag op had, en het betreurd heeft, dat na het overlijden van Böckler. de eerste voorzitter van het. na de oorlog ontstane, machtige Duitse vakverbond. Fette het ka rakter van deze DGB heeft bepaald. De be zwaren, welke Schumacher tegen Fette had. waren van tweeërlei aard. Hij vond hem als vakverenigingsleider niet radicaal genoeg, maar vooral heeft hij hem kwalijk genomen dat hij zich vóór een Westdultse verdedi- gingsbijdrage uitsprak Ook Fette was sociaal-democraat, maar gedroeg zich als voorzitter van de nominaal neutrale DGB vrij onafhankelijk van het partijbestuur. In het begin had hij zelfs een heel goede verhouding tot bondskanselier Adenauer. De strijd om de bedrijfsorgani satie en de medezeggenschap van enige maanden geleden, betekende echter het O TOCH NIET OP DE BON. Paris-Presse constateert, dat de wet van 3 Mei 1844 bepaalt, dat niemand in Frankrijk ter jacht mag gaan zonder jachtactfV; dat Prins Bernhard en de Hertog vin Edin burgh Zaterdag samen te Rambouillet 235 stuks wild neerknalden dat zij Vrijdag arriveerden nadat het bureau van de préfecture te Versailles al geslo ten uias dat de jacht Zaterdag begon, voor dal bureau geopend teas»—dat zij dus niet in het bezit waren van een jachtacte dat het terrein van Ram- bouillet niet een afgeslgten terrein is, toaaruoor bij uitzondering geen jachtacte nodig is dat Hunne Hoogheden dus in overtreding waren dat zij deswege «iet op de bon zijn geslingerd en dat dat maar goed is óók! VENIJN. Toen het Franse bóeren-Ka merlid Louataunau—Lacou zijn aarts vijand Fernand Grenier, het communis tische Kamerlid, op de Salon de l'Auto te Parüs tegenkwam, siste hij hem in het voorbijgaan toe: ,.Ach ja, natuurlijk/ JU moet aan auto-critiek doen/" Do IT NOW. Een reisbureau in New- York adverteert: „Haast uin te teke nen op onze tocht langs de Duitse puin hopen volgend Jaar is te laat/' SLINTER, OF BALKDe Franse man nequins hebben een organisatie gesticht om vreemdelingen uit hun vak te weren. Li liane Bellest, die de statuten heeft op gesteld, kon de oprichtingsvergadering niet bijwonen, omdat zij haar man naar het vliegveld moest brengen. Haar man is musicus en heeft een contract voor een tournie door Brazilië O TUUT-TUUT. Een Engels blad schrijft, dat een pas getrouwd Nederlands stelle tje een juwelierszaak in Bond Street bin nenkwam. Wat kost die ring?" vroeg het vrouwtje. 150 Pond, zei de juwelier. Zij keek hèm aan en hij spitste de lippen en liet een lang gefluit horen. O. zei het vrouwtjë, en wat Ijpst dit andere daar Die?, zei de udnkelier, dat wordt tweemaal fluiten. TOCH ERG! En uit een ander Engels blad, de Goole Times: „In een café te Selby hgeft men een rat gevangen van bijna 35 centimeter lêngte. Het vlees rantsoen zal onmiddellijk ingaande iets worden verhoogd." d TWEEDE NATUUR En over ratten ge- gesproken: een rat liep tijdens de zitting door de zaal van het Gerechtshof wan Old Bailey in Londen, waarop rechter Hilbery de volgende woorden sprak, die de verslaggevers voor het nageslacht hebben opgetekend: „Een rat, althans een dier is zonder daartoe gemachtigd te zijn op wederrechtelijke wijze de zaal van dit Hof binnengedrongen; het komt dit Hof zeer gewenst voor, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de gangen en ge dragingen van deze rat. althans van dit dier. opdat het op gepaste wijze kan wor den terechtgewezen of althans kan wor den aangehouden." OOM POS PASJA. De Egyptische ver tegenwoordigers in het buitenland heb ben dezer dagen een rondschrijven ont vangen van het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken, waarin sprake was vlgn „Koning Faroek". Bij onderzoek bleek, dat de brieven enige maanden ge leden gepost waren in een gewone brie venbus in de buurt van het ministerie te Kairo. POT EN KETEL. Een Britse automobi list, die gedagvaard was omdat hij ver zuimd had zj)n handtekening te plaatsen op zijn rijbewijs, werd ontslagen van rechtsvervolging omdat de ambtenaar van het O.M. verzuimd had de dagvaar ding te ondertekenen. O BLAUWE THEE. Engelse theedrinkers klagen hun nood bij kranten en voe dingsexperts over het feit dat de thee tegenwoordig soms blauw wordt als ze er een „wolkje" melk bij schenken. De Britse inspecteur voor de volksgezond heid wist de oplossing: er zijn dames die melkflessen gebruiken om hun „home permanent" in te mengen en dat spul is gr zelfs door degelijk spoflen niet uit te krijgen! ede verstandhouding. Niet de verdedigingsbijdrage. 1 In de strijd einde van die gc de kwestie van maar de nederlaag van de DGB om het zogenaamde Betriebs Verfassungs Gesetz heeft er toe geleid, dat Freitag op de DGB-vergadering in Berlijn als een kemp haan tegenover Fette stopd. Hij heeft Fette in de scherpste bewoordingen verweten, in die strijd het prestige van de gehele DGB op het spel te hebben gezet. En daar is wel wat van aan. Aan de andere kant moet men echter niet vergeten, dat Fette. toen hU tot de (misluk te) stakingsacties tegen het Betriebs Ver fassungs Gesetz opriep, onder druk van de radicalen handelde, en ook de radicalen zouden alleen succes hebben gehad als zij het op een soort van burgeroorlog hadden laten aankomen. Daartoe was Fette niet be reid en daarvoor had h(j ook niet het ka liber. HU aarzelde en maakte zich zo niet alleen de ondernemers en een groot gedeel te van de bevolking tot vtyand. maar ook de radicalen in eigen rUen, die nu beweren konden dat de DGB zi' - bereikt, mits de leidi doorgegrepen. i zUn doel zou hebben eiding krachtiger had Togen herbewapening TNe Duitse vakverenigingen zijn op 't ogen- blik van één gedachte bezeten: econo mische medezeggenschap, niet alleen in de zware industrie, waar zij nu sedert een jaar veroverd is. maar in alle industrie-takken. Freitag is een man, die deze eis opnieuw met alle nadruk zal stellen. Zijn verkiezing betekent min of meer een oorlogsverklaring aan de ondernemersklasse. Tegelijk bete kent zij echter ook een tegenslag voor Ade nauers buitenlandse politiek. Als sociaal democraat, die volledig het vertrouwen van het partijbestuur heeft, is Freitag tegen de verdragen van Bonn en tegen de verdedi gingsbijdrage. en Adenauers poging om via Fette en de vakverenigingen een bres in de sociaal-democratische stellingen te slaan, moet nu als mislukt worden aangezien. Het is echter zeer goed mogelijk, dat door Freitag de Christelijke arbeiders, die zich al lang in de DGB onwennig voelen, defini tief worden afgestoten,4 waardoor de dagen van de Westdultse eenheidsvakbeweging geteld zouden zijn. Met Freitag komt opnieuw de sterkste groep binnen de DGB de metaalarbei ders aan het roer. Deze achten zich reeds lang de avant garde van de Duitse vakbe weging. Zij hebben de Duitse vakvereni gingen. waar nog altijd een sterke hand- werksgeest bestaat, echter nog nooit kun nen domineren. Tot na de oorlog hebben steeds de hoïitarbeiders de eerste viool ge speeld. En of het nu aan het materiaal ligt of niet, erg radicaal hebben die zich nooit gedragen. Aan deze traditie kwam voor het eerst een einde toen in 1949 de oud-metaal arbeider Böckler DGB-leider werd. Zij roerden zich echter opnieuw toen na Böck- lers overlijden de ex-typograaf Fette zijn plaats innam Maar nu Freitag Böcklers definitieve opvolger is geworden, mag men aannemen, dat de hegemonie van de me taalarbeiders In het zes millioen leden tel lende Duitse eenheidsvakverbond gevestigd De heer Oosterhuls naar New York. De heer H Oosterhuls. voorzitter van de Raad van Vakcentralen. is benoemd tot deskun dige in de Nederlandse delegatie ter alge mene vergadering van de Verenigde Naties. Opmerkelijk groot was het aantal leden van Amerikaanse militaire onderdelen in West-Europa, die hun verlof tussen Januari en eind Augustus van dit jaar in Nederland doorbrachten. Naar officiële berekening be droeg dit aantal 25.000. terwijl hun gemid delde verblijfsduur in Nederland circa 4 da gen beliep. Hoewel men aanvankelijk over het algemeen nogal sceptisch stond tegen over de propaganda van de A.N.V V onder de Amerikaanse militairen in West-Europa, blijkt, dat er bij hen grote belangstelling voor Nederland bestaat De kwestie Nieuw-Guinea is Dinsdag in de algemene vergadering 'der Verenigde Naties ter sprake gekomen bij de bespre king van de rapporten van de leden-landen der beheerschapscommissie inzake de niet- zelfbesturende gebieden. De Indonesische afgevaardigde, dr Ah Sastroamidjojo, ambassadeur van Indonesië in de Verenigde Staten, heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om met zeer veel nadruk te protesteren tegen de in diening van het rapport inzake Irian door de Nederlandse regering aan de algemene vergadering. Hij zei, dat alleen vanwege het feit, dat de Nederlandse regering niet bereid is een eind te maken aan haar on rechtmatige bezetting van dat gebied, het niet met de andere delen van Indonesië een status van onafhankelijkheid kan ge nieten en „daarom is Irian zeker geen niet- zelfbesturend gebied". Sprekende over het beëindigen door de Nederlandse regering van het indienen van rapporten aan de V.N. over Suriname en de Nederlandse Antillen zeide de gedelegeerde, dat de conferentie met de West in een mis lukking eindigde, omdat het duidelijk werd. dat de Nederlandse regering niet voorne mens was deze gebieden het volledige zelfbestuur toe te kennen, waarnaar deze streven, en dat hen gelijkwaardige deel genoten met Nederland zou maften. Hij zeide slechts te kunnen aannemen, dat de Nederlandse regering door het toch niet meer rapporteren „hoopte, de wereld de indruk te geven, dat'deze gebieden nu het gewenste zelfbestuur hebben" De heer A. I. Spits van de Nederlandse delegatie, zei in antwoord op de rede van de heer Sastroamidjojo. dat naar zijn mening de bespreking van kwesties, zoals door Indonesië ter sprake gebracht, "buiten competentie van de commissie valt. kanen persoonlijk de stuipen op het lijf te jagen met redevoeringen over dreigend Intern communisme. De enige redding tegen het dreigende rode gevaar zou dan natuur lijk de Republikeinse partij moeten zijn- In zijn eigen staat heeft de demagoog tycCarthy no die manier grote successen geboekt. Ne men de Republikeinen echter hun toevlucht »ot deze methode in het groot, dan gaan ze 'n riskant paardenmiddel gebruiken, dat wel eens anders zou kunnen uitpakken dan zij hopen. Vooralsnog lijkt Eisenhower te niich- tar en te rustig om zich op zij te late» zetten door de nimmer raakschietende hek aanjager McCarthy. Zwaarder geschut bij de Democraten (NOK al worden Stevensons redevoeringen L' gaandeweg wat feller, toch Is het voor hem een grote steun, dat president Truman op zijn treinreizen die kiezers tevreden stelt, die van zwaar geschut houden in een campagne. Truman blijkt nog altijd een grote populariteit bij de massa te hebben. Men ziet niet tegen hem op. zoals men op zag tegen Roosevelt of zoals men eventueel tegen Eisenhower of Stevenson zal kunnen opzien, maar men waardeert „Harry" als een flink exemplaar van de eigen soort, als een eenvoudig man met courage. Zelden is het in Amerika voorgekomen, dat ongeveer drie weken voor de verkiezin gen een groot aantal mensen nog niet wist hoe te stemmen. De onderzoekers van de publieke opinie onderstrepen dit feit dan ook door op te merken, dat zij zich niet in staat gevoelen om voorspellingen te doen omtrent de uitslag. Bursercoinité vril trachten gala- uniformen aan te bieden 1 Juli a.s. zal de Nederlandse luchtmacht veertig jaar bestaan. De burgemeester van Nijmegen, mr V. H. Hustinx, heeft nu het initiatief genomen aan de Nederlandse luchtmacht voor haar muziekkorps op die jubileumdag een ceremonieekenue aan te bieden, waarover dit korps nog niet be- hlkt. Het is de bedoeling, dat gelden voor deze gala-uniformen bijeen worden gebracht burgereomité's in de plaatsen, waar de Nederlandse luchtmacht is gelegerd Dat n 30 plaatsen het geval, n.l. Almelo, Amstelveen, Amsterdam, Apeldoorn, Ap- pingendam. Arnhem, Barneveld, Bergen op Zoom, Breda, Den Helder, Eindhoven, Enschede, Gilze Rijen, 's Gravenhage, Hen gelo, Katwijk aan de Rijn, Leeuwarden, Leiden. Oegstgeest. Schalkwijk, Soest, Til burg, Uden, Veldhoven, WeeCp, Winters wijk, Woensdrecht, Zeist en Nijmegen in welke laatste stad ook de luchtmachtkapel gevestigd is. Blijkens een door mr Hustinx aan de burgemeesters van genoemde gemeenten gezonden circulaire, zouden de comité's een bedrag van 20.000 kunnen inzamelen. Het moet een geschenk van de burgerij de luchtmacht zijn als blijk van sym pathie. De gala-uiformen zouden, als het plan slaagt, op 1 Juli te Nijmegen in tegen woordigheid van de afgevaardigden van de dertig luchtvaartgarnizoensplaatsen kunnen orden aangeboden. De luchtmachtkapel, ge stoken in de nieuwe parade-uniform, zou later in de garnizoenssteden van de lucht macht concerten geven. HET INTERNATIONAAL KINOERNOOOfONOS OER VERENIGDE NATIES KAN MET HET GELD.0AT u UITGEEfT VOOR ...«nc»°roe ÖODOO UÜÜDÜÜ tmtiti «,c«»i tti •01. Dinsdag is een delegatie van de Arabische Liga in Bonn aangekomen om er de zorgen van de Arabische landen over het verdrag tussen Duitsland en Israël te vertolken. De Bondsrepubliek voelt zich in een dwangpositie tussen haar morele verplich tingen jegens het Jodendom en haar mate riële belangen in de Arabische landen, die vooral in de laatste jaren grote afnemers der Duitse Industrie zijn geworden. In het eer ste halfjaar van 1952 heeft de bondsrepu bliek voor ruim 400 millioen mark naar de Arabische landen geleverd en voor 700 mil lioen mark goederen in de Arabische lan den gekocht, voornamelijk katoen en olie. Daartegenover Is Israël tot dusverre voor de Duitse industrie geen afnemer geweest. Dat bovendien de handelsbetrekkingen met de Arabische wereld kansen maken op een snelle uitbreiding ie gebleken uit een recente mededeling van de zijde van het ministerie van economische zaken, waaruit bleek, dat thans met deze landen bespre kingen worden gevoerd over grote opdrach ten tot een totaal van drie milliard -mark. Het toenemende contact van het Duitse be drijfsleven met het nabije Oosten wordt ook geïllustreerd door het feit. dat aan een Duitse aannemer uit Fürth in Beieren de w van een nieuw parlementsgebouw in Ankara voor een bedrag van twintig milli- mark is opgedragen, eeds talloze malen is er door de Duitse industrie bij de regering in Bonn op aange drongen. dat meer haast zou worden ge maakt met de bezetting van diplomatieke posten in het nabije Oosten, teneinde daar door de Duitse industrie een ruggesteun te geven in haar pogingen om deze markten te veroveren. De ambtsaanvaarding van de eerste naoorlogse Duitse ambassadeur in Cairo, enkele weken geleden, is dan ook door het Duitse zakenleven met grote vol doening begroet. De storm luwt Deze ambassadeur, dr Gllnther Pawelke, is zelf een deskundige op economisch gebied. De bij zijn ontvangst door generaal Naguib afgelegde verklaring, dat het verdrag met Israël de oude vriéndschap tussen Duits land en Egypt* nief zou kuanan aan tas tan. Is :n de bondsrepubliek met een zucht van verlichting ontvangen en wordt beschouwd als het eerste teken van een luwen van de Arabische storm, die in de laatste maanden tegen Bonn is opgestoken. Hoezeer de Duitse regering door de hou ding der Arabische landen in verlegenheid is gebracht bleek wel uit het feit. dat 'nn een speciale afgezant naar Cairo had >eten sturen om de wegen voor de nieuwe diplomatieke vertegenwoordiger te effenen. Dat tegelijkertijd ook een Duitse gezant naar Damascus vertrokken is toont aan. dat de Duitse regering er prijs op gesteld heeft, haar vriendschappelijke houding tegenover de Arabische wereld bijzondere nadruk te verlenen. Een raadgevende commissie heeft de be grotingscommissie der Verenigde Naties aangeraden het ter beschikking van het hoofdkwartier der internationale organi; saties staande aantal auto's te beperken tot één steeds beschikbare auto en twee an dere, die op vaste standplaatsen te berei ken zouden zijn. Secretaris-generaal Trygve Lie pleitte echter, voor de tweede maal, voor het ter beschikking stellen van minstens tien automobielen. „Indien u mij mijn auto afneemt, pleegt u contractbreuk", voegde hij hieraan toe. Lie voerde verder nog aan dat het ook uit een oogpunt van „waardigheid tegen over de buitenwereld", wenselijk is, voor ten minste tien auto s beschikbaar te stel len". De Amerikaanse vertegenwoordiger, senator Alexander Wiley, merkte echter op: „Niets ergert de mensen meer dan perso nen in een aUto-met-chauffeur te zien rij den, die kennelijk niet hun eigendom is". Uiteindelijk werd, op voorstel van Trygve Lie, besloten te verwijzen naar de raadgevende commissie. Kina ln vUver verdronken. Woensdagmid dag bezocht mevr w uit Wassenaar met haar twee-jarig zoontje de begraafplaats Oud Elk en Duinen in Den Haag. Zij ging wat bloe men halen bij een der karretjes voor de be graafplaats en Het het kind even alleen Bij terugkomst zag zij het kind in een met kroos bedekte vijver liggen; het jasje stak nog net boven het water uit. Het kind was al ver dronken-

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 4