a ji w HAAR EIGEN DOMEI Dit seizoen veel sieraden en toch een zekere soberheid Het nieuwe pakis geen kwelling meer Vier zwarte poesjes en een bezemsteel Odysseus reizen IN DE VROLIJKE KEUKEN DER NEDERLANDSE DIPLOMATIE Betrouwbare geheimschrijver Lichtpunten aan fiscale hemel de Spiegelt u aan de kerstboom! Asbakje in de handtas EI Bloemen vragen verzorging Amphibiejas DE MAN WORDT MODIEUS VICTOR STIEBEL KLEEDT PRINSES MARGARET NAAR HET HEILIGDOM DER MODE vrouwelijke gevangenen Zijden tijger Magneet en motor Als de aarde overkookt BEREKENING Valletje Hoe is het mogelijk Hij maakte het te bont Bedrieglijk „Hollands wonder" bederft Amerikaanse markt Bollenkwekers staan vrijwel machteloos Nationalisatie van de tinmijnen in Bolivia Europees jeUgd-parlement Democr. Europese Gemeenschap Jaarlijks een Europese Dag EFFECTEN- EN GELDMARKT Kamerleden vragen eerherstel voor oneigenlijke politieke delinquenten Zijn Indonesiërs hier gewoon vreemdelingen? De Britse apothekers moeten decimale stelsel leren ONZE KRUISWOORDPIJZZLE DUIZEND EN EEN ZATERDAG 1 NOVEMBER 1952 TVT seizoen worden er veel sieraden gedragen, massa's HH sieraden zelfs. Voor I vrouwen, die er van houden zich op te WÊ tuigen, schijnt een gulden periode te zijn IS Mgpr aangebroken. doch Êr%'mm. laten zij er zich wel 1*.^ ..êjtimmM voor wachten er uit te zien als een kerst- BBP*' 'jÊÊÈ boom, één en al glin- staring, schittering en kleur. U kunt u I gerust omhangen met kettingen. speldjes. ^1 broches, oorbellen en SÊÊK^S^^mYk' wat u maar wilt, als u er maar rekening mee houdt, dat de harmonie ttan uw ge- hele uiterlijk nimmer mag worden verstoord. Weet u, hoe u dit kunt bewerkstelligen? Het geheim steekt. omsr omsnoert, vastprikt of -schroeft, ver liest u geen ogenblik dg kleur van uw japon uit het oogen. Uw sieraden moeten daar bij passen, zelfs wordt gestreefd naar „kleur op kleur". Aardewerk, email en gelakt paarlemoer doen het uitstekend op zachte tinten bruin, grijs en anthracietkleur, ter wijl vrolijk geverfd glinsterend glas een «omber zwart jurkje verlevendigt. Wanneer u met gekleurde sieraden werkt, bent u altijd aan de veilige kant, wanneer u er naar streeft „alles in één tint te houden". Nu er dit najaar allerlei stoffen op de nlarkt zijn gekomen, welke de kleuren hebben, waarin bont sinds jaar en dag wordt geverfd, hebben de sieradenfabrikanten er voor gezorgd, dat jurkjes van zulke bont kleurige stoffen gemaakt, kunnen worden gegarneerd met amberkleurige stenen of bruinachtige en bronzen kralen. Bij blauw kan men namaak-saffieren in allerlei schakeringen dragen.' Metalen kralen in donkere rook- en anthraciettinten zijn uiter mate gekleed op een grijs jurkje en git past overal bij. Zelfs zijn er heel elegante dames, die git dragen op een zwart toiletje. waarvan erenkele boven elkaar worden aangebracht op visgraatvormige boordjes Ook armbanden zijn hogelijk in de mode zelfs het dragen van een groot aantal slaven honden boven elkaar Jfeomt weer in zwang. Het nieuwste inzake poederdoosjes is een exemplaar met een dekseltje van glas, waaronder een open ruimte. Hierin kan mevrouw haar lievelingsbloem ofhet portret van haar man stoppen. Een teken dat ook het ouderwetse medaillon bezig is terug te keren? En ook is er een poeder doosje dat de vorm heeft van een steelpan. In de „pan" wordt de poeder geborgen, ter wijl het steeltje wordt gevormd door een lange lippenstift. Een variant hierop is een miniatuur asbakje, dat trouwens ook als zodanig dienst kan doen. De verwoede rookster kan het gemakkelijk in haar tasje meenemen en waar zij ook staat, zit of loopt te roken het voor de dag halen om er de as in af te tippen, indien er geen gewone asbak in de buurt is en zo zich hoeden voor het aannemen van de typisch mannelijke gewoonte de as dan maar op de grond te laten vallen. Helaas, laatstge noemde snufjes zijn totnutoe alleen maar in Engeland te krijgen en hoe weinigen onzer hebben Engelse relaties, die op het denkbeeld komen om zo'n gloednieuwig- heidje te sturen? Het maken van franje Tn ons nummer van 18 October hebben wij een foto gepubliceerd welke liet zien hoe franje wordt gemaakt. Tot ons leedwezen is het onderschrift uitgevallen. In dit on derschrift werd in de eerste plaats gezegd, dat de foto afkomstig was uit „Het Breiboek voor School en Gezin" van mevr A. J. Prinsen-Eerland, uitgave W. L. iz J. Bru3- se's Uitgevers Maatschappij. Dit onderschrift gaf verder een aanwijzing voor het maken van franje. Deze vervaardigt men n.l. door langs het voorwerp in kwestie, in deze de sjaal, een randje gaatjes te haken. Vervol gens maakt men bundeltjes draden, en knoopt door elk gaatje zo'n bundeltje. Diamant en wat er op lijkt doen het nog altijd VOOR „gekleed" blijven diamanten en wat er op lijkt het meest gewild. Strass wordt alleen ge dragen óf in handige com binatie met paste/kleurige kralen. Op een cocktail japonnetje ziet men nog wel eens sieraden, die een mengelmoes van pasteltin ten vertonen, bijv. reus achtig grote broches, hals kettingen met hangertjes en oorbellen in drie verschil lende evenwel met elkaar overeenstemmende tinten. Met het enkele paarlen halssnoer is het gedaan. Men dient thans verschei dene snoeren te dragen, dikwijls in kralen ran af lopende grootte. Paarlemoer in natura of gelakt, ziet men In knoopachtige schijven, f*"-* 4r 'ET is altijd een heerlijk ogenblik, wan neer een goede vriend of vriendin ons verblijdt met een verrukkelijke bos bloemen. Gauw kiest u er een vaas voor, waarin ze goed tot haar recht komen; be denkt u echter, dat u op dit ogenblik reeds bepaalt, of u lang plezier van het geschenk zult hebben of niet. Neemt u even de tijd om ze te geven wat hun toekomt. D.w.z., dat u ze niet in het water moet zetten alvorens een stuk van de steeltjes te hebben afge knipt. Doordat de bloemen tijdens het ver voer naar uw huis geen water hebben ge had, zijn de uiteinden van de stelen inge droogd, zodat ze geen water meer kunnen opnemen, tenzij u eerst het droge eind af snijdt. Verder dient u het water elke dag te ver versen. Zijn de bloemen op het punt te ver welken, zet u ze dan gedurende de gehele nacht in een emmer water, zodat do ste len tot de kelk zijn ondergedompeld. Ook kan het de bloemen ten goede komen, wan neer men ze een gehele nacht in nat kran tenpapier gewikkeld laat staan. Behoed uw bloemen voor tocht. Is dit geen verrukke- regenjas? En nog apart en gekleed jók. De capuchon, die het hoofd met klem mend nauw omsluit, •can worden neerge- 'aten als kraag, die ie rug garneert. En het tweede grapje, dat de jas vertoont is, dat door de cein- 'uur de mantel een ■edingote model heeft, m.a.w. lijkt op een getailleerde jas, ter wijl ze ook raglan- mouwen heeft, twee dingen, welke ge woonlijk niet samen gaan, want een re dingote heeft eigen lijk altijd ingezette mouwen. De Parijse node-ontwerper Ra- ohaèl sneed deze re genmantel uit fles- groen loden, hetgeen ii niet behoeft te be letten, een andere, meer flatterende kleur te kiezen. Mode-show voor De Internationale Reisorganisatie Hotel- Plan in Den Haag brengt een noviteit op reisgebied in de vorm van een speciale tocht van vijf dagennaar de Haute Couturp in Parijs van eind November a.s. Bij die gelegenheid zal o.m. een bezoek worden gebracht aan de salons van de Franse modekoning Jacques Fath, alsmede aan enige andere Parijse huizen op het ge bied van parfums, bijouterie, enz. TWEE MODE-ONTWERPERS, die voor het Britse koningshuis werken, hebben wij u onlangs voorgesteld, ~h.l. Hartnell en Hardie Amies. Een derde verdient echter te qvorden genoemd, n.l. Victor StiebeJ, die voornamelijk prinses Margar et „kleedt". En dit bepaalt meteen de plaats, welke Sliebel inneemt; Margaret is immer ge treden in het voetspoor van haar oom, de tegenwoordige hertog van Windsor, die in zijn jonge jaren als prins van Wales als de best geklede man ran Engeland, zo nie^ pan geheel Europa gold en die min of meer de toon aangaf voor herenkleding. Ook Margaret is de mode gewoorilijk een stap vooruit, hetgeen zij dankt aan Stigbels stelregel, dat een ontwerper verplicht is een vooruitziende blik te hebben en te weten wat vrouwen in de toekomst zullen wensen te dragen. Dit is aannemelijk, maar niet aannemelijk is, dat hij, zoals hijzelf heeft verklaard „een afkeer heeft van de collecties, welke hij zelf heeft samengesteld, afgezien van een enkel toilet, waarvan hij niet helemaal een afkeer heeft". Een beetje een „poseur" (een vriendelijker woord voor „aansteller") lijkt hij wel. En ook zijn ver klaring. dat hij mode ontwerpen de laag ste vorm van scheppende arbeid" vindt, dient met een korreltje zout te worden genomen. Hij zou graag een beroemd schrijver willen zijnzegt hij. De thans 45-jarige heer Stiebel is geboren in Durban en kwam in 1924 naar Engeland om te Cambridge te gaan studeren. Tijdens de oorlog nam hij dienst in het Britse leger, waar hij zich ontpopte als een uitmuntend „camoufleut". Bij de demobilisatie had hij de rang bereikt van luitenant-kolonel. Zo dra hij in de burgermaatschappij was terug gekeerd vestigde hij een Modehuis in Kensington. Dcae grote onder de Mode mannen houdt van muziek en toneel, hij reist graag enheeft, ondanks zijn 45 jaren, nog steeds het huwelijksjuk weten te ontlopen. Als zijn interessantste ervaring beschouwt hij een bezoek, dat hij (iet vorige jaar aan de gevangenis van Holloway bracht tn gezel schap van z«n gehele staf mannequins, teneinde een modeshow te geven ten aan- schouwe vandriehonderd vrouwelijke gevanpenen. AJROUWEN, let op uw saeck! De man V begint „mode-tninded" te worden. d.w.z. hi) begint begrip van en gevoel voor Mode met een hoofdletter te krijgen en dit kan ons niet onverschillig laten. Want hij zal een fantasievest willen hebben en daar aan zal een sjaalkraagje moeten zijn be vestigd; hij zal ontdekken, dat zijn broek te wijd en dat de plus-four van vier jaar geleden geen plus-jour voor dit jaar if. D»t kansniet zonder invloed blijven op de ge meenschappelijke kledingbegroting van man en vrouw. Zet u dus schrap, want uiat de Mode moge voorschrijven, de gemeen schappelijke kledingpot blijft gelijk! Verbaast u niet als uw man,, die het tot 'dusver een corvée vond een nipuw pak te moeten kiezen en nog erger om het voor de eerste keer aan te trekken (u bad er tact voor nodig om het zover te krijgen, maar het moest, want zó kon u niet meer met uw echtvriend voor-de dhg k omen) verbaast u niet als diezelfde man op een dag zal verklaren, „dat hij niets meer heeft om aan te trekken", dat hij altijd netjes voor het front moet komen om zijn plaats in de vijandelijke wereld te handhaven en dat hij dus voorrang moet hebben bij het kopen van een nieuw pak. Sommige dames kruipen des winters graag in een tijgerhuid, een liefhebberij, die an dere damés nu weer niet begrijpen. Wan neer \e toch bont draagt, waarom dan geen soort gekozen, welke minder opvalt? Echter, er zijn vrouwen die de aandacht wensen te trekken. Hubjtrt Givenchy i* nu tegemoet gekomen aan de dames die er graag tijgerachtig uit zien. Hij heeft n.l. een mantelpakje gemaakt van bedrukte zijde, waarvan het patroon ontleend ts aan ons kleine huistijgertje, de- poes. In dit mantelpakje wordt een sjaaltje gedragen van zware grijze atlaszijde, de zelfde stof, waarvan ook het baretje gedeel telijk is vervaardigd. f 14 li •Wij waarschuwen u echter bij voorbaat daarover geen scène te maken dat helpt u niets! Laat ftet u een troost zijn. dat de stoffenïabrikanten hebben gezorgd voor allerlei aardige streepjes, stipjes, ruitjee en ruiten vpor mannencoetuums, die het uitstekend zullen doen voor een dames- mantelpak. Alles wat u hebt te doen wan neer uw echtvriend een costuum kiest, is er op toe zien, dat hij zijn keuze laat vallen op een kleur en dessin, die u staan, want u herinnert u immers nog wel uit de oor- dftjstijd hoe gemakkelijk een herenpak m een mantelpak voor u kan worden om getoverd? En daar hij. allemaal vanwege die vijandige wereld, waarin hij zich moet handhaven, met de mode mee moet. dus zeker elk jaar een ganselijk nieuwe garde robe zal behoeven, bent u voor de rest van uw leven verzekerd van tenminste een nieuw mantelpak per jaar Deze revolutie, wejke bezig is zich zachtkens te voltrekken, zal niet beperkt blijven tot de gezinnen. Dit beseften we toen we onlangs in Den Haag een show van herenkleding meemaakten. Voor de genen. die zich meer interesseerde voor de mens. die in het pak stak. dan voor het pak zelf. was het werkelijk een genot te zien op hoeveel verschillende manieren mannen kunnen glimlachen, vastberaden kunnen kijken, zich op hun gemak kunnen voordoen en onverschilligheid veinzen, allemaal om de critische toeschouwers in de waan te brengen, daJL het hun niets kon schelen zo. gevolgd door honderden blik ken, de costumes, welke ze zelf hadden gemaakt, aan eigen lijve te tonen. EBBEN de aanwezigen zich er wel rekenschap van gegeven, dat ze een historisch ogenblik beleefden? Want hoe dapper ze „deden", menige kleermaker zal een zucht van verjichting hebben geslaakt toen zijn martelgang teneinde was. Hij zal het woord hebben gesproken: ,,Dit la «eng, maar nooit weer en hiermede het be roep van mannelijke mannequin hebben geschapen of althans het een stevige stoot vooruit hebben gegeven. Want Veeds zijn er. in Parijs, enige heren, die zich kleden door kleding te tonen en af en toe hebben we daarvan een vertegenwoordiger in onze lange landen gezien. Ni* wordt mannequin het beroep der toekomst voor de man en daarom, dames, andermaal: -opgelet! Want altijd heeft de man. als hij kans zag. de vrouw verdrongen Heeft hij haar het was- en strijkbedrijf niet uit handen genomen, het inmaken en het koken? Al deze dingen kunnen de heren allemaal beter dan de dames. Vreest echter niet. dat de man zich zal opwerpen om dameskleding te tonen, maar heel spoedig zal hij tot de over tuiging komen, dat een „gemengde show" veel amusanter is dan een show van enkel dameskleding en dit betekent halvering (of erger) van de arbeid van dames mannequins. Natuurlijk zullen er dan ook mannelijke moderedacteuren verschijnen. Voert zijn plicht tegenwoordig een mannelijk journa list rtaar 'n modeshow, dan voelt hij zich diep ongelukkig, ondanks de vouw in zijn broek, die hij voor de gelegenheid expresselljk heeft laten Instrijken, omdat een man zioh nu eenmaal vastklampt aan een onberispe lijke vouw In de broek, dewelke zijn waar digheid te allen tijde redt. Krijgen echter de mannelijke mannequins met de mannen- costuums de overhand op shows, dan zal het met de modeverslaggeverij gaan als het gegaan is met de was. het strijken, het inmaken mannen zullen zeggen en de wereld er van overtuigen, dat ze het veel beter doen dan een vrouw. En hieruit blijkt, dat, wanneer wij u toeroepen ...Vrouwen, let op uw saeck!" wij onszelf geenszins buitensluiten. Illllllllllllllllllilllillllllllllllllllillllllllll Mama Poes vond, dat haar vier kinderen groot genoeg waren, om te oefenen, op een bezemsteel te rijden. Vandaag of morgen zouden er •wel een paar heksjes komen, die een poes mee op hun bezemsteel wil den laten meerijden, door de lucht. Dat was een hele eer. Mama Poes was trots op haar kinderen. Ze waren de zwartste poesjes uit de omtrek. Zo nam mama Poes een bezemsteel, en legde die over een stoelleuning Aan een kant hield zij de steel vast. Om de beurt moesten de poesjes nu laren op de steel hun evenwicht te bewaren. Mama was trots. Het ging nog vlugger dan zij gehoopt had. De poesjes waren niet alleen erg zwart, maar ook erg slim. Op een dag kwam er een heksje. Zij klopte op de deur en vroeg mama Poes, of zij een van haar kinderen bij haar in dienst wilde laten komen. Na een proefritje werd de oudste gékozen. Ook de twee andere poesjes kwamen spoedig aan de beurt. Alleen het kleinste poesje was nog niet gekozen Dat was maar goed ook, want dit poesje had nog helemaal niet geoefend. Het wilde niet. Het leek hem helemaal niet leuk, door de lucht te vliegen op zo'n harde ronde «tok. Stel je voor. dat je naar beneden viel. Nee, hij oefénde niet. WÊummmmmmmmmmmamÊmmÊmmÊmmmsummamÊmmmmmm oiuinuiiiiiiiiiiiiiiiiiBiiiiiaiiiHiu.'iaiiiiinBiiiinBiiiMBiiHHiuiiuuaiiujiiiflUiiniüiuiaB» Zij Op een dag werd er weer aan de deur geklopt. Het was de koningin van de heksjes. Zij had ook een poes nodig. Mama Poes zuchtte, kende de koningin goed. Ze vlakbij in een oude wilg. Zij had altijd gehoopt, dat één van haar kinderen En nu was er ■Heen nog dat eigenwijze poesje, dat niet wilde. Ik kan u helaas niet helpen, •prak mama Poes. Het kleinste poesje heeft nog nooit geoefend. Kom, laten we maar eens pro beren, sprak de heksjes-koningin. Zij pakte het poesje op en zette het op haar bezemsteel. Nauwe lijks stond het poesje of het viel weer naar beneden. Nee. met jou is niets te begin nen, zuchtte de koningin. Toen zij weg was. keek mama Poes haar na. Je nageltjes zijn ook veel te bot. mopperde zij tegen het poesje. Als je je niet vast kunt hou den, val je natuurlijk. Ga naar bui ten en scherp je nageltjes. Het poesje gehoorzaamde. Het wandelde een eindje, maar het had nog niets gevonden, waar hij zijn nagels aan zou kunnen «cherp maken. Daar zag hij een oude knoestige wilg. Zo krabde het poesje aan de wilg, tot er diepen kerven in waren, maar zijn nagel tjes waren nu ook scherp. Meteen toen hij thuiskwam moest hij oefenen. Het ging nu veel beter. Hij kon zelfs de bezemsteel af lo pen. zonder te vallen. Op dat ogenblik werd er geklopt. Het wfcs de koningin. Kereltje: Moeder, ik heb mijn teen gestoten. Moeder: Welke? Kereltje: De jongste. Tommie: Moeder, kan ik al gten? Moeder: Nog «let 't is pas Kalf gaar. Tommie: Geef me dan vast de fare helft Weet u, zo viel zij met de deur In huis, wie mijn wilg zo be schadigd heeft? Mama Poes schrok. Ze keek naar het poesje, dat onder de gtoel was weggekropen. Kom er eens onderuit! Het poesje kwam. Ik was het, vertelde het schuchter. Nee maar! riep de koningin. Zo'n klein poesje en zulke scherpe nageltjes. Van jou moet toch wel iets te maken zijn. Vindt u goed, dat hij bij mij In de leer komt? vroeg de koningin. Mama Poes vond het goed. De heks wilde het poesje voorop nemen, opdat hij niet zou vallen. Het poesje keek naar zijn moe der Zo kinderachtig w§s hij nu ook niet. Zijn moeder knikte. Ze wist, dat het nu kon. Ik kan wel gewoon achterop zitten, zei het poesje tegen de ko ningin. De koningin begreep het Zij nam zich voor niet te hoog te vliegen. Even later was het poesje in de luchf. Hij zwaaide vrolijk met zijn staart tot afscheid. Hij vond het nu juist leuk in de lucht en bang was hij helemaal niet meer. Eerst had deze trotse zwaan de jongen de rug toegekeerd, maar toen het lekkere hapje te voorschijn kwam, draaide hij een beetje bij. T euk speelgoed, zo'n magneetje. dat vind je zeker ook wel. Bovendien is het makkelijk, bijvoor beeld, als moeder haar doosje spel den heeft laten vallen. Meer en meer worden magneten tegenwoor dig in, het huishouden gebruikt, vooral in Amerika. In veel Amerikaanse huizen is met staal gewerkt. Nu kunnen de schilderijen met, magneetjes worden opgehangen. Er zijn ook magneti, sche blikopeners, die voorkomen, dat schilfers blik in de inhoud val len. Gecombineerd met een kleine motor is een magneet helemaal nuf'tig. De motor «Toet een sterke magneet bijvoorbeeld, met grote snelheid ronddraaien. Een andere magneet ^dichtbij zal ook draaien. Deeg kneden en beslag maken gaat ook erg makkelijk Een pol lepel, verbonden aan een magneet en geplaatst in een schaal met boter, suiker, bloem en eieren ter wijl die schaal op een metalen plaat staat, boven de magneet, die door de motor gedreven wordt, roert de Inhoud van de schaal tot deeg._Ook een heleboel andere dingen zijn op deze manier te mengen. Onderwijzeres: Hoe komt het, dat je opstel over „Mijn Moeder" precies hetzelfde is als dat van je broertje? Jantje: Wel, we hebben Im mers dezelfde moeder. \foor het feest begon ging Pene- lope naar de kamer, waar Odyssejis' bezittingen lagen. De deur knarste in de scharnieren, toen zij hem opende. In een hoek stond Odysseus' boog. Zij nam hem, ter wijl zij tranen in de ogen kreeg. Ook pakte zij een tas vol pijlen. Hiermee ging Penelope naar de grote hal, waar haar bewonderaars bijeen waren. Zij werd gevolgd door een aantal meisjes, die twaalf bijlen in een mand droegen. Penelope sprak haar bewonderaars aan Hier is Odysseus' boog. We zullen een wedstrijd houden. Degeen onder u. die de boog makkelijk kan hanteren en twaalf pijlen kan schieten in de gaten in de «telen van de bijlen, die op een rij gezet zullen worden, die zal mijn echtge noot worden. 32 '"Toen sprak Telemachus. Dit is ,A een wedstrijd om een vrouw wier gelijke in heel Griekenland niet te vinden is. Ik weet het zelf. Ik hoef mijn moeder niet te prijzen. Laten we beginnen en zien wie de boog kan spannen Stel. dat ik de enige zou zijn, die de pijlen goed «chiet. dan blijft mijn moeder hier met mij. Telemachus trok toen met zijn zwaard een lijn op de vloer. Hij pakte de boog en probeerde hem te spannen. Twee keer mislukte het. De derde keer lukte het bijna, maar op een teken van zijn vader hield hij op. Nu zouden de «nderen het proberen. \LS vulkanen werken, gebeurt er werkelijk wel iets. dat op koken lijkt Gedurende lange perioden Is water door deyver scheidene aardlagen gesijpeld om ten slotte het hete inwendige van de aarde te bereiken. Het water wordt daar veranderd in damp, die probeert een weg omhoog te t'inden. De taaie gesmolten lava houdt soms de damp tegen, maar wordt de druk te groot, dan volgt een uitbarsting. Er zijn mensen, die niet begrijpen, hoe men kan wonen vlak bij een vulkaan. Toch gebeurt dit dikwijls genoeg. De verweerde lava is erg vruchtbaar en planteh en bomen groeien er uitstekend. Het komt ook voor, dat een vulkaan jarenlang zelfs geen geluid laat horen. Men is dan van mening, dat de vulkaan zich in de toekomst goed zal gedragen, maar op een dag kan het altijd weer mts z\jn. Een dampige rook stijgt op uif devulkaan en kan zo'n dikke u-olk vormen, dat het op klaarlichte dag ineens donker is. De damp is dan vermengd met lavastof. De bewoners van de vulkaan vluchten dan zo gauuj zij kunnen, terwijl het al lavastof regent. Een laag gloeiende modder bedekt de huizen en het ge beurt soms zo snel. dat de mensen niet op tijd weg kunnen komen Na de modder komt de lava, vermengd met grote stenèn. die naar beneden komen rollen De stroom is niet te stuiten. De stroom kan een snelheid hebben wan 8 km per uur. Er wordt wel eens de wens geuit, dat alle vulkanen maar dood mochten zijn, maar geleerden zijn van mening, dat de vulkanen de aarde twee dingen leveren, zonder welke leven niet mogelijk zou zijn. Dij zijn water- en kooldioxide. De aardoppervlakte zou allang uitgedioogd zijn, als de vulkanen het weggezonken water niet teruggaven. UEN bekende Amerikaanse admi- raai. deed. als jongeman dienst, in de eerste wereldoorlog op een dag. toen het schip waar hij op voer in het Kanaal was. vroeg de kapitein hem de positie van het schip Na enige berekeningen ver telde hij het resultaat. Een paar ''minuten later werd hij op de brug Ontbloot je hoofd, jongeman sprak de kapitein. Als je bereke ningen juist zijn. staan wd op het ogenblik recht voor het altaar van de St Paul's kathedraal in Londen Man: Voor dit karweitje heb ik een jongen met veel verant woordelijkheidsgevoel nodig. Jan: Dan moet u mij hebbenjj iedere keer. als er iets gebeurt, zeggen de mensen, dat ik er ver antwoordelijk voor ben. Vader: Je hebt te veel post zegels op die brief geplakt, meisje. Ellie: O, gadt hij nu te ver? 2^ET een flea met de bodem n««r boven op een velletje papier. Vraag nu je vriendje of hij het. pa- f pier kan weghalen, zonder de flea om te gooien of die te verwijderen. Het gaat vrij gemakkelijk, door met een hand op de tafel te tim meren en dan met kleine rukjei hat vel onder de flea uit ta halen. ZATERDAG 1 NOVEMBER 1952 r^ELFS DE DIPLOMATEN, die verantwoordelijk zijn voor het zoekrhken van atoomgeheimen, zouden hun hoofd geschud hebben, als zij gehoord hadden van de administratie, welke Jacob Cats, driehonderd jaar geleden, voerde. Als raadpensionaris was de wiize Jacob in feite minister van buitenlandse zaken van de Republiek der Verenigde Nederlanden, maar zijn departement kon het best vergeleken worden met de kleine secretarie van zijn geboorteplaats Brouwershaven. Het maakt echter een groot verschil uit, of de inhoud van geheime stukken over de benoeming van nachtwachten en hondenslagers in een provinciestadje circuleren, .of dat de documenten van een der machtigste staten ter wereld met dezelfde nonchalance worden behandeld. De schuld hiervan lag in laatste instantie bij de raadspensionaris zelf. Jacob Cats had In zijn jeugd het succes gezocht en gevon den Om geluk had hij >.ich niet. bekommerd en door hartstocht had hij zich nooit meer laten meeslepen» nadat hij eenmaal zoals hij ons in zijn gedichten uitvoerig bericht als student bijna was blijven hangen aan een eenvoudig en arm- meisje Jacob, de man van het juiste milieu, die zijn gezond verstand steeds liet spreken had een uitstekend huwelijk gesloten, en ook op andere wijzen relaties gekweekt die hem in zijn carrière zeer te pas ge komen waren. Op zijn oude dag geloofde hij het echter wel Met koning Salomo kon hij zeggen: „IJdelheid der ijdelheden. het is alles ijdel- heid". Hij had de betrekkelijkheid der din gen leren zien en zij interesseerden hem niet meer. Rusi en vrede binnenshuis scheen hem net belangrijkste toe wat hij had verworven en behouden wilde Daarom kneejp hij zo nodig beide ogen toe. waar het zijn klerken betrof refe rendarissen zou men nu zeggen die hun bureaux hkdden in zijn imposante woning aan de Kneuterdijk, en op ongeregelde tij den in de keukens bivakkeerden en met de dienstmeisjes flirtten, in plaats van achter hun lessenaars te werken TNE FRAAISTE AANWINST van het de- partement was ongetwijfeld Pieter van Heijnsbergen. die zeven jaar lang als klerk ln dienst was geweest, eer hij het eindelijk te bar maakte. Daarvóór had Cats al heel wat door de vingers gezien Tot tweemaal toe was het gebeurd, dat een geheim stuk. wparin werd uiteengezet in hoe verre de Republiek de belangen van Frankrijk zou steunen bij de aanstaande vredesonderhandelingen te Munster niet te vinden was geweest. Later bleek, dat Pieter het „even" had uitgeleend aan de Franse gekant en aan andere belanghebbenden Toen de zaken van Denemarken ter spra ke kwamen, had Pieter vriendschap ge sloten met een zekere Barnharts, die in drukke briefwisseling stond met buiten landse gezanten en hun de nodige inlich tingen verstrekte. Deze vorm van spionnage was in die oude. gelukkige tijd blijkbaar geoorloofd, want niemand dacht er aan om het Barn harts moeilijk te maken, toen Pieter moert bekennen, dat hij vaak door deze vriend ro' aal was gelracteerd Na een vrolijke dronk geraakten de mee gebrachte papieren dan onder de tafel, waar ze tegen klinkende munt werden om gewisseld. Andere geheime resoluties en memories over de vredesonderhandelingen, die aan Pieter waren toevertrouwd ojn te copiëren. bl»ken en bleven onvindbaar, toen er ein delijk een wat ernstiger onderzoek naar werd ingesteld In Pieter stak meer dan een copist. 7o gauw had Jacob Cats zijn hielen niét gelicht, of deze al te ijverige ambtenaar ging de werkkamer van zijn chef binnen snuffelde op de schrijftafel in de papieren, doorzocht de laden, nam kennis van de resolutiën, die in besloten vergaderingen waren genomen, en opende de pakketten die daar lagen. Wanneer hij wist. dat de andere klerken belangrijke stukken onder hun berusting hadden, kwam hij bij hen een praatje ma ken en keek eens over hun schouder naar wat zij schreven. In weerwil van het strenge verbod, nam hij de belangrijkste papieren mee, om ze thuis op zijn gemak over te schrijven, maar die copieën hebben nóch de raadspensiona ris. nóch de andere klerken ooit gezien. Ze waren voor de export bestemd. Overigens was Pieter niet de voorbeeldige huichelaar, die door zijn keurig optreden zijn slinkse streken zoekt goed te maken. Integendeel Hij rookte als een schoor steen en dronk als een ketter, zodat zelfs zijn vfiend Barnharts klaagde over zijn onbehoorlijk optreden in de taveerneh. die zij gezamenlijk bezochten. Hjj maakte, zijn extra-inkomen ten spijt, schulden bij de vleet, en was uitermate vechtlustig en los van tong. Eens dreigde hii de koetsier, die met een gebroken been in de keuken zat. aan het mes te zullen rijgen, zodat het moordgeschreeuw van de invalide het hele huishouden op de been bracht. In de keukens kondigde hij aan. dat hij 's lands papieren in het vuur zou werpen, het huis in brand zou steken en de bewoners met rattenkruit naar andere wereld zou helpen. Ook over zijn meester liet hij zich zeer onvriendelijk uit Hij noemde hem een „schelm" en een „dief", en vroeg: „Waar is de oude duivel Aan tafel Ik zal straks binnengaan, hem bij de keel grijpen en de vloer met hem aanvegen „Maar Pieter". riep één der dienstmeis jes verschrikt uit: „Dat zal je de goede, oude man toch niet willen aandoen waarop de niet meer nuchtere klerk ant woordde: „Natuurlijk zal ik hem de nek omwringen, al moest ik er voor gerad braakt en tot pulver verbrand worden". HET IS VAAK ECHTER Zó GESTELD in de wereld, dat de bontste en onbe- schaamdste hond meer belangstelling wekt dan zijn bescheidener soortgenoten Domi nee Tegneus, d'e de moed niet opgaf om van deze Saulus een Paulus te maken stond steeds voor hem op de bres. Het was dan ook in diens huis dat Pieter werd gevonden op die gedenkwaardige Februaridag van het jaar 1647. toen Jacob Cats, thuisgekomen van een vergadering, het meest gewichtige aller staatspapieren miste, het ontwerp van het vredesverdrag van Munster, waarvan geen copie bestond Dat was zelfs te veel voor Jacob Cats. Hij toonde zich „bekommerd", omdat hij dit stuk. dwaselijk genoeg, aan Pieter had toe vertrouwd. en nu waren zowel de geheim schrijver als het unieke staatsstuk ver dwenen. De overige, in der haast bijeengeroepen klerken, haalden op Pleters bureau alle papiferen overhoop, zonder Iets te vinden Daarop grepen ze hoed en jas en stoven de deur uit, op zoek naar de vermiste. Na een langdurige tocht langs de herbergen en andere oorden van vermaak, vonden zij hem ten slotte bij de „bcdienaer des God- delicken Woorts" rustig aan tafel gezeten met andere gasten. Pieter toonde zich zeer verbaasd over hun komst en over de ernst, waarmee ze Brandstichting als wraak oefening De brand, die Maandagavond J.l. het ope ra-gebouw te Nimes in Zuid-Frankrijk ge heel heeft verwoest, blijkt aan brandstich ting te wijten te zijn. Een Franse vrouw van middelbare leeftijd. Eva Closet, heeft name lijk bekend, dat zij het gebouw in brand heeft gestoken omdat haar zoon uit het koor was gezet. Het gebouw was 150 jaar oud en verzekerd voor 120 millioen francs (onge veer 1.25 millioen gulden). Jocgo-SIavië laat elf Duitse oorlogsmisdadigers vrij De Joegoslavische autoriteiten hebben 11 Duitse oorlogsmisdadigers, onder wie Franz Neuhausen. gewezen leider van de nationaal socialistische partij in Joego-Slavië, vrij gelaten. Franz Neuhausen, die tot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeld, was Goe- rings vertegenwoordiger in Servië van het nationaal-socialistische economische vier jarenplan en hoofd van de administratie van het Duitse militaire hoofdkwartier in het. Zuid-Oosten. De andere vrijgelatenen heb ben deel uitgemaakt van de Duitse strijd krachten. Naar men weet bevinden zich nog 23 wegens oorlogsmisdaden veroordeel de Duitsers ln Joego-Slavië. De goede naam van de Nederlandse bloembollenkwekers wordt in de Verenigde Rtaten ernstig bedreigd door practyken van een nog onbekende firma, die onder de naam Hollandse Wintertuin (Holland Win ter Garden) pakketten bloembollen per advertentie aanbiedt. In vrijwel alle bladen ln de Verenigde Staten worden onder de slagzin „Bloei in de sneeuw". ..Mirakel bol len" aangeboden, die „verbazingwekkend nieuw znceuwbloeiend" zijn en „uw kale struiken en bomen, waaraan de ijspegels ■eg hangen, van de naWinter tot ln het troege voorjaar met honderden bloemen zullen omringen". Deze zgak schijnt prima te lupen Tal van Amerikanen schijnen belust "P dit „Hollandse wonder" en bestellen per Postorder tegen 1.98 dollar deze pakketten, éie In de Verenigde Staten een waarde van hoogstens vijftig Hollandse centen hebben. De pakjes bevatten bovendien geen bloem bollen. maar een wonderlijk mengseltje van Mnonkels. Irissen, crocuesen en ander ..klein, en bijgoed", zodkt de Amerikaan, die wellicht tulpen, narciwten of hyacinthen verwacht, zich in die verwachting bedrogen «iet, De Nederlandse bloembollenexporteurs die reeds tal van jaren hun uiterste best doen om het Amerikaanse jftibliek tegen be hoorlijke prijzen het beste te leveren, wat «ij kunnen leveren, hebben van deze „stunt" •lapeloze nachten. Verv;ecr is zeer moeilijk, hoewel het duidelijk is. dat deze pakketten- actie de uitstekende naam van het Neder landse product schade doet. Blijkens mededelingen van de Amerikaan se vertegenwoordiger van het Centraal «loembollencomité, de heer Gustave Sprin- Sf. die de advertenties „misleidend en on- »t" noemt, zijn bij de federale handels- cwnmiaale en bij het „National Better Busi- ness Bureau" klachten Ingediend over de .•ndsleldende aard van de beweringen in die •dvertenties" De leiding van het N B B B. noemde de advertenties „onbehoorlijk". U j *rote roomlijkheid is. dat de Neder- jandse bloembollenexporteurs geen invloed "zénen op de daden en advertenties van de ••wvarkoper. die inderdaad Nederlands „bij-goed" verkoopt, maar zulks onder het mom van „echte bloembollen" doet. Deze misleiding, aldus de heer SprLnger, kan ver warring bij het Amerikaanse publiek ver oorzaken.'Hij verklaarde tegenoveè Ameri kaanse persvertegenwoordigers, dat de aan geboden bloemen niet „nieuw" zijn. dat ze niet „in de sneeuw", maar veel later zullen bloeien, en dat ze niet „bij honderden" zul len bloeien. Reeds hebban velelAmerikaanse handela ren. dagbladen en verbruikers bij het Ne derlandse bttriau van de gezamenlijke ex porteurs geklaagd De heer Springer Is van mening, dat het gehele bloembollenvak door deze pakkettenactie wordt bedreigd, omdat iedere door deze advertenties teleurgestelde klant minder verkoop in de toekomst kan betekenen. Het reeds in het begin van deze week aangekondigde decreet, waarbij de voor naamste tinmijnen in Bolivia zullen worden genationaliseerd, is gisteren uitgevaardigd. De nationalisatie van de tinindustrie wn het eerste doel, dat de Boliviaanse regering, die in April j.l. door een omwenteling aan de macht is gekomen, zich gesteld had. De Boliviaanse mijnen nemen te zamen onge veer een vijfde van de wereldtinproductis voor hun rekening. Zij zijn merendeels eigendom van de Patino-, Hochschild- en ArarpHyo-mijnbouwondernemingen, welke maatschappijen voor een belangrijk deel in buitenlandse handen zijn. Volgens Agence France Presse wordt het bedrag der -schadevergoeding wegens de onteigening der tinmijnen voorlopig ge raamd op ongeveer 22 millioen dollars. KERKELIJKE MUTATIES Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Veen- dam J. J. van Ravenzwaay. cand. te Am sterdam. Benoemd tot hulppred te Delfzijl de heer J. F. Menslnga, godsdienstonderwijzer te 's-Gravenhage. het papier opvorderden. Hij tastte in rijn I zak en haalde het staatsstuk te voorschijn, terwijl hij zièh verontschuldigde, dat ge zelligheid nu eenmaal geen tijd kent. De collega's moesten maar zeggen, dat zij het stuk op zijn bureau hadden gevonden, na het eerst over het hoofd te hebben gezien. Deze geschiedenis lekte evenwel uit en drie weken later greep de justitie onver wachts in. Hagr dienaren zochten Pietei in zijn woning op. deden hem de hand boeien aan en brachten hem naar de Ge vangenpoort. Weer kwamen goede geesten deze kwade geest te hulp. Nadat men hem een ver hoor had afgenomen en enige getuigen ondervraagd waren, mocht hij vertrekken nadat hij beloofd had niets te zullen onder nemen tegen de raadpensionaris en van 's lands papieren te zullen afblijven. Nu het onderzoek echter eenmaal ge opend was, kwamen dra nieuwe feiten aan het licht en na een korte periode van vrij heid verdween Pieter weer in de Poort, hoewel hij verzekerde even onschuldig te zijn als een kind van één dag. De Staten vari Holland zouden zich nu eens grondig met de zaak gaan bemoeien Zij verzochten inmiddels aan het Hof de delinquent zo lang in verzekerde bewaring te houden, daar men vreesde, dat hij Je hand zou slaan aan de persoon van JacoD Cats en aan de leden van diens huisgezin. Dat is het laatste wat men van Pieter van Heijnsbergen hoort, en daar men in het duister \wn de Gevangenpoort niet voor goed verdwijnen kon, zoals in de Bastille, mogen wij aannemen, dat Pieter de kans heeft gekregen naar Indonesië te vertrek ken. zodat men hem hier kwijt was. Effen votring mkm^jnantels heeft voorlopig afgedaan. De voeringzijde moet thans ge werkt zijn. Zo heeft Jacques Griffe een namiddagjas van langharige grijze wollen stof gevoerd met zwarte zijde, waarin een visgraat motief is verweven. Slaat men de mantel open, dan vormt de voering tevens een garnering. (Van onze parlementaire redacteur) Het Europese jeugd-parlement doet geei dolle dingen. By de discussie in de open bare vergadering over een resolutie be- treffende jeugd en politiek, werd eet ingediend om In alle Euro de kiesgerechtigde leeftyd te stellen op 18 jaar (zoals in Italië). Het werd met grote meerderheid verworpen. Maar in de resolutie wordt wel de on verschilligheid betreurd van de jeugd te genover de politiek, waardoor zij veel te gemakkeiyk in het kielzog komt van to talitaire bewegingen. Om de jeugd niet af kerig te maken van de politiek, wordt een beroep gedaan op de politieke par tyen de politiek „zuiver" te houden. Er komt aldus uit het Jeugd-parlement toch wel een typisch, geluid van de jeugd, die in principe eenmaal in het jaar een Europese Dag in het leven wil roepen. Over de datum is men het nog niet eens. Eensgezind De resolutie werd met algemene stem men aangenomen, maar het was bijna gelukt algemene instemming te verwerven. In de aanhef verklaart het jeugd-parle ment de democratische beginselen te ver dedigen. zoals die zijn neergelegd in de verklaring van de rechten van de mens. Deze beginselen worden de hoeksteen ge noemd van de Europese Gemeenschap. In de plaats van Europese „Gemeen schap" stond ln de tekst oorspronkelijk Europese „Federatie". De denkbeelden van de Engelsen en Scandinavlërs gaan echter niet in de richting van een Europese Fede ratie en daarom wilden zij neutraal spre ken van „het nieuwe Europa" Pat amen dement werd echter met 67 tegen 40 stem men verworpen. Maar het handhaven van het woord „federatie" was de reden waar om de Engelsen en Seandinaviërs tenslo'.te legen de gehele resolutie zouden stemmen Dat was vervelend, want een eerste uit spraak van het Europese jeugd-parlement wilde men liefst met algemene stemmen aangenomen zien. Men zat even echt om hoog. De Nederlander Molenaar bracht uit- kom t door voor te stellen de discussies over de aanhef van de resolutie te h-r- openen. De vergadering ging daarmee ac- coord en in het belang van de eensgezind heid werd het woord Federatie vervangen door GemeenschaD. Europese jeugdzaken Over de wenselijkheid een Europees ge zagsorgaan in te stellen voor Jeu dzaken n het niet eens geworden. Men was het er algemeen over eens. dat het wen- is door onderling contact de sociale activiteiten van de jeugd in de verschil lende landen samen te bundelen, maar velen zagen niet de noodzaak in van een Europees gezagsorgaan op dit gebied In het debat is ook naar voren geko men. dat men niet alleen moet spreken rechten van de Europese jeugd (recht op werk. recht op opleiding, huis vesting, betaalde vacantie enz.). m.aar ook an de plichten: de plicht ook in een Euro pese geest offers te brengen indien zulks nodig mocht blijken. Op economisch gebied volgt de jeugd de denkbeelden van de ouderen. Het wordt wenselijk geacht een of meer investerings- «ichamen op te richten, die kapitalen uit de West-Europese landen, ook als zij geen politieke banden hebben met overzeese ge bieden, kunnen verstrekken voor over zeese gebieden om de productie van grond stoffen te verhogen. De afhankelijkheid van Europa van de invoer van grondstoffen uit het dollargebied zal daardoor verminA-en Op dit gebied openbaart de jeugd uiter aard geen nieuwe denkbeelden. Het Saarprobleem Maai karakteristiek voor de jeugd is de bezoigdheid over het Saarprobleem. waar door de éénwording van Europa wordt be dreigd Op voorstel van de Nederlander Molenaar wil men een delegatie van hel jeugd-parlement, bestaande uit de voor zitter en vier leden, naar de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk en Duits land zenden, om te verzoeken om een spoedige oplossing van het Saarprobleem. Er .s in de commissie voor Europese e •- heid zeer lang over gedebatteerd, waar door de openbare vergadering werd opge houden. Vandaag is het de laatste zittingsdag het Europese jeugd-parlement. (Van onze financiële medewerker) Aan oud-minister Lleftlnck mag de eer niet worden onthouden, dat hy voor een sluitende begroting heeft gezorgd- En zelfs voor meer dan dat. Want reeds twee jaar toont de gewone dienst een overschot, dat tot gedeelteiyke dekking van het tekort op de kapitaalsdienst wordt gebruikt, een on getwyfeld conservatieve methode, waarte gen destyds in de Kamer echter verzet is gerezen, omdat z(j aan een verlaging van belastingen in de weg slaat. Ten aanzien van het financieel staatsbeleid Is het altjid een goede regel geweest, dat improductieve uit gaven uit belastingen worden bestreden, maar dat voor productieve uitgaven van overheidslichamen mag worden geleend en van deze regel is de vorige regering afge weken door. zoals gezegd, uitgaven van de kapitaalsdienst uit de gewone middelen te bestryden. Het resultaat daarvan is uiter aard gunstig voor de ontwikkeling van de staatsschuld, welke er door wordt vermin derd of waarvan een verdere styging wordt geremd, maar vooral in een tyd van terug gaande conjunctuur wordt het als een groot bezwaar gevoeld dat de belastingdruk op een hoog. te hoog niveau wordt gehand haafd. In een der financiële tijdschriften heeft mr H. F. van Leeuwen, directeur van de Twentsche Bank en sinds de jongste ver kiezing lid van de Tweede Kamer, op dit aspect van het financieel beleid de aandacht gevestigd in verband met het ook door ons meermalen gesignaleerde feit. dat het aan bod van risicodragend kapitaal in ons land tot een bedenkelijk laag peil is gedaald en de normale financiering van de zo ge wenste industrialisatie uit bedrijfs- en par ticuliere besparingen niet (neer mogelijk is. Voor een gezonde ontwikkeling van het economische leven en de handhaving en verhoging van het welvaartspeil is dit laat ste dringend nodig. Maar de eigenlijke par ticuliere besparingen zonder vooraf be paalde bindingen aan bedrijven en beleg gingsvormen zijn gering. Het blijkt duidelijk Git de apatische stemming op de fondsen- markt. waar de koersen van de goede Ne derlandse bedrijven ver beneden hun in- trensieke waarde noteren en voor nieuwe industrieën geen geld is te krijgen. Zelfs bij de spaarbanken zijn de Inlagen gering, zoals blijkt uit de cijfers over de eerste drie kwartalen van het- lopende jaar. die een vooruitgang van 55 millioen aantonen, een cijfer dat ver bij dat van voor de oor log ten achter blijft. Maar spaarbanken en levensverzekerlngs- rnijen mogen geen risicodragend kapitaal felijkens het voorlopigë verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de ontwerp-begroting van Justi tie wensen vele leden te weten, om welke redenen sedert enige maanden de natura- lisatieverzoeken van Indonesiërs buiten be. handeling worden gelaten. Vele leden heb ben voorts vernomen, dat de minister thans begonnen is met toepassing van de vreem delingenwetgeving op personen van Indo nesische nationaliteit, nl. door ook voor deze personen de verplichting tot aanmelding te doen gelden. Zij achten dit niet juist, immers in strijd met lettër en bedoeling van artikel 24 van het Unie-statuut, en zij vroe gen de minister om nadere toelichting dienaangaifhde. Vele leden wijzen er op. dat in tal van gevallen aanvankelijk als politieke delin quenten aangemerkte personen van rechts- volging zijn ontslagen met de zngenaam- „schuldclausule". welke vaststelt, dat de schuld niet van zodanige aard is. dat opleg ging van straf op een maatregel gerecht vaardigd is. Déze methode, waarbij betrok kenen niet berecht worden en dus zich niet kunnen rechtvaardigen, maar weerloos een doium moeten blijven dragen, is naar de mening van vele leden induidelijke strijd met letter en bedoeling van de wet. De be trokkenen zijn door deze onrechtmatige justiële praktijk voor hun verdere leven ten zeerste in hun belangen geschaak, daar b.v. bij sollicitaties niemand hen wil geloven, ndien zij zeggen ten onrechte als politiek deliKquent in bewaring te zijn gesteld. Is de minister voornemens te bevorderen, dat aan de hierbij betrokkenen alsnog de gelegenheid wordt geboden om hun zaak voor de rechter te doen behandelen, dan wel om te bevorderen, dat hun alsnog een nieuw bewijs van onvoorwaardelijke buitenvervol- gingstelling zonder de z g. schuldclausule wordt uitgereikt', aldus deze leden. Vele andere leden, die zich hierbij kon den aansluiten, vestigden er verder de aan dacht op. dat de wet. die een vergoeding toekent aan hen. die ten onrechte als poli tieke delinquenten gedetineerd zijn geweest, slechts een bepprkte werkingsduur had. welke nu geëxperireerd is. De ervaring met deze wet is naar de mening van deze leden niet onverdeeld gunstig geweest. Acht de minister, zo vroegen deze leden, een moge lijkheid aanwezig om notoir onrechtvaar dige gevallen alsnog te bezien en voor een schadevergoeding of een hogere schadever goeding in aanmerking te doen komen? Is de minister voornemens, zo vroegen »le leden, om de totstandkoming van een wettelijke geheimhoudingsplicht voor jour nalisten te bevorderen, in overeenstemming met het door een commissie van de organi satie der Verenigde Naties voor de vrijheid van informatie vervaardigd ontwerp van een internationale erecode. Andere leden wezen er op. dat men van een journalist mag eisen, dat hij gegeven, waarvan hij weet of moet begrijpen, dat ze hem alleen kunnen worden verschaft, omdat een «nder zijn plicht tot geheimhouding geschonden heeft, niet publiceert. Nieuwe dienst van Antwerpen naar Spanje De Naviera Aznar S. A te Bilbao zal op de route Bilbao-Vigo-Cadiz of Sevilla-Barce- lona-Valencia-Londen-Antwerpen-Bilbao. binnenkort een nieuwe veertiendaagse lijn dienst openen. De drie stoomschepen „Monte Banderas". „Monte Bustelo" en „Monte Bizcargui", elk 2900 brt.. zullen deze dienst, welke in hoofdzaak voor het ver voer van vruchten is ingeHcht. onderhou den. De eerste afvaart van Antwerpen is be paald op 17 November. De agent in Ant werpen is de Societé Maritime Anversoise Somara s-n Oplossing van orfze Kruiswoord- puzzle zonder zwart Horizontaal: 1 Sigaret; smet: 2. Amerika: teil; 3. Lade eskader. 4 Agent telega. S Dog; azalea: O.T 6. Elegant, leis; 7. Koning eerst. t Rome. ges. male; 9. Operette, ton; 10. Oss; prat; noot. II Strop gat, arm; 12 Toon: rekel; do: 13. Ekster; eikel- 14. Riem; eer, node. IS. Petekind; pen. Verticaal: 1. Salade: kroos; terp: 2 lmago; loopstok, ie; 3. Gedegen, mes roset; 4 Arena, gierpont: me: 5 Rietzanger; preek, 6 Ek stang, etage- réi: 7 Takel, test: t a kern; 8. Stal. element; eind; 9. Medea Erato; al. kop; 10. Ei; egoïèt oord; Ede; U. T.I.; rats; tent; molen. aan het bedrijfsleven verstrekken en wan neer men hiervoor een mogeiykheid zoekt door een snort staatsgarantie worden de fi nanciën van de overheid lan^s directe weg ingeschakeld In de rtsiéo's van het be drijfsleven. hetgeen tenslotte op een volsla gen staatssocialisme uitloopt. Vandaar dat mr Van Leeuwen de sugges tie doet voor de kapitaalverstrekking aan Staatsmijnen, Posterijen, Spoorwegen. KLM. Zuiderzeefonds e.d., voor zover het niet gaat om verkapte subsidies, doch om ren derende investeringen, op naam dier bedrij ven te lenen. De ambitie tot vergroting van het staatsvermogen door deze gelden uit belastinggelden te financieren, moet wor den opgegeven, zomede de ambitie om de staatsschuld aanmerkelijk te verlagen. Dit heeft zeker zijn goede zijde, maar zij bete kent een te zware belasting op het heden ten bate van de toekomst, terwijl langs de aangegeven weg de behoefte van de schat kist aan inkomsten uit belastingen niet onaanzienlijk zou kunnen worden vermin derd. Want zonder de mogelijkheid van vrije kapitaalvorming komt de mogelijkheid van particulier initiatief en van particulier bedrijf noodwendig ln de knel. Dat er op dit punt in de Kamer geen eenstemmigheid zal bestaan, behoeft nauwe lijks te worden gezegd. Aan de ene kant staat een uitspraak vaó het NVV dat een geleide investeringspolitiek wenst, tegen het losser maken van de bindingen in de loonpolitiek waajschuwt. belastingverlaging voor het bedrijfsleven afwijst en wil doen overwegen of de consumptieregeling, die in Maart 1951 is ingevoerd, moet worden gehandhaafd. En aan de andere kant staan verschillende uitlatingen op de onlangs ge houden jaarvergadering van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, waar door de voorzitter, de heer Twijnstra een gedo cumenteerd pleidooi voor belastingverla ging is gehouden Hij wenst voor de bedrij ven verbetering van het fiscale winstbe grip. afschaffing van de extra-inkomsten belasting voor particuliere ondernemers en tantième-gerechtigden, afschaffing van de progressie in de vennootschapsbelasting, vrijstelling van vennootschapsbelasting voor een primair dividend op aandelen en een verlaging van die belasting voor niet-ult- gekeerde winsten. Deze desiderata zijn onderstreept door betogen van andere sprekers, die onze ex portpositie onder de loupe namen en tot de conclusie kwamen, dat ondanks de gunstige betalingsbalans van het ogenblik, de naaste toekomst op dit punt niet zonder zorg is in verband met de" scherper wordende con currentie op de wereldmarkt en de protec- tionnistische maatregelen in verschillende lan-len. Een stijging van de -or.dstoffen- prijzen, een toenemende consumptie als ge volg van huurverhoging en een eventuele verhoging van lonen en salarissen en als gevolg daarvan, zomede van de langzamer hand noodzakelijk wordende herbevoorra ding stijgende Import zal de ruilvoet van ons land slechter doen worden. Dit alles en niet minder de behoefte aan kapitaal vorming maakt belastingverlaging dringend gewenst Opmerkelijk Is in dit verband, dat ook prof. Tinbergen, de directeur van het Centraal Planbureau met het oog op het tekort aan risicodragend kapitaal voor een beter belasttogklimaat heeft gepleit en daarbij ook over een belastingvrij primair dividend voor de aandelen heeft gesproken. En niet minder opmerkeiyk ia. dat de nieuwe minister van Financiën, al wil hij dan de directe belastingen 0p de bedryfs- winsten handhaven, toch de mogelijkheid tot belastingverlaging onder het oog wil zien met name de wenseiykheid van de verlen ging van de vervroegde afschryvingen op bedrijfsmiddelen. Het zal hoogst interessant zijn met welke voorstellen de nieuwe regering straks voor de dag komt en al zal men zijn verwachtin gen niet hoog mogen- spannen, het is toch een klein lichtpunt aan de fiscale hemel, dat :ij zich met het netelige vraagstuk der be- astingverlaging wil bezighouden. Clir. Nat. Vakverbond verhuisd De 31ste October van dit jaar kan be schouwd worden als de datum, waarop het nieuwe kantoorgebouw van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland te Utrecht in gebruik werd genomen Het is het tweewoningenpand aan de Maliebaan 8- Ra te Utrecht, dat indertijd is gebouwd voor mevr. de wed. Van Beuningen-Brain en voor de heer W. van Beuningen. Het nieuwe gebouw Is het vijfde onder komen van het C.N.V Men begon zeer be scheiden in 1909 te Enschede, ging bijna even bescheiden in 1910 over naar Rotter dam, kreegidaar in 1916 een eigen huis. en trok in 1921 naar Utrecht naar Stadhou derslaan 45. Men kreeg er in 1934 perceel 43 c-bij en van deze is men gisteren naar de Maliebaan vertrokken. Afgevaardigden van de aangesloten bon den hebben Vrijdagmiddag het nieuwe ge bouw bezichtigd en bij deze eelegenheid ook enige geschenken aangeboden 'Engelsen hardnekkig vast aan hun oude en totaal ver ouderde stelsel van maten en gewichten, het zgn. „Im- perial-system'Zij hebben nooit iets willen weten van het metrieke stelsel, dat ln Europa onder de Napoleon tische overheersing is in gevoerd en dat sindsdien alle landen van de wereld behalve het Britse Rijk en de Verenigde Staten heeft veroverd. In Amerika heeft men wel het geld tUtodelig Ingedeeld, maar vérder werkt men er evenals, ln Engeland met een volko men stelselloos systeem, dat buitengewoon moeilijk hanteerbaar is. In de phar- maceutische industrie zijn thans de nadelen daarvan zo groot geworden dat on langs in Engeland een plan Is ingediend om bij de ver- -nidi pakking van gent len voortaan het stelsel te gebruiken. Men wil dus niet meer werken met „greinen" e.d., maar ook met milligrammen en grammen, kubieke centi meters, enz. Daar het publiek van aanduidingen niets begrijpt, wil men voorlopig het decimale Stelsel alleen invoeren voor de fabrikan- ten en de handel. De kleine verpakkingen zul len de oude Engelse aan duiding blijven dragen. Het zal verder nodig zijn, een grondige voorlichting te geven aan apothekers en drogisten, omdat die het decimale stelsel in het al gemeen ook niet kennen. Slechts de pharmaceutische afdeling van de Universi teit in Manchester onder wijst reeds lang de beide stelsels naast elkander. Men kan hierin in ieder geval een begin zien van 't einde van de oude Engelse maten en gewichten, die inderdaad in de tegen woordige tijd niet meer thuishoren. Golf Horizontaal: 1. Sterke wind. S. Viskorf. 10. Soort bij 11. Kleine gemeen 12. Plaats aan d< Venetië. 14. Kleurling. 13. Slede. IR Uitbouw. 18. Windrichting (afk 19. Paling. 21. Huisdier. 22 Japanse munt. 23. Spil. 25. Titel. 26. Deel van de Bijbel. 27. Rivier in Italië. 29. Aardrijkskundige aandui ding SI. Heilige (afk.). 34. Indien 36. Mannelijk zoogdier. 38. Gesloten 40. Deel van een mast. 41 Russisch koperen munt stukje 43. Om te bedanken (op visite kaartjes). 44 Deel van een kledingstuk. 46. Eenvoudig 48 Tijdperk. 49. Meisjesnaam 50. Niets, 51. Kaartenboek. Verticaal: 1. Rookartikel. 2. Kleur. 3. Bloedverwante 4. Verstand. 0. Bloedvat 7. Bijwoord. 8 Godin van de vrede 9. Gymnastische beweging 13. Zwaardvis. 14. Proper. 17. Voertuig. 20. Bergplaats. 22. De oudere. 24. Zangnoot 25. Sporeplantje. 28. Grootste sloep ven een zeeschip. 29. Rund. 30. Omslag 32. Bekende motorracee te Assen. 33. Gedeelte van een trottoir voor een café. 38. Plaats ln Noord-Holland 38. Vis. 37. Eetgerei 19. Zangdrema. ll. Bun. 42 Voedsel. 45. soort papegaai. 47. Speelgoed. Oploasingen van deze puzzle moeten uiterlijk Donderdaa a.s. In ons bezit zijn Voor goede oplossingen worden een prUs van en twee pryzen van S M beschikbaar gesteld. Op deze rubriek wordt niet geeorreepoaéaamL

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 4