Ontsluiting van Hitlanden volgend jaar een feit Het GEDICHT In de geurende en geheimzinnige wereld van Jacob Hooy THAILAND IS VRIENDELIJK, GASTVRIJ EN LEERGIERIG DAAR STAAT EEN HEIMACHINE Tentoonstelling van kleinvee te Stolwijk mag gezien worden 1 Woningbouw nodig voor industrialisatie Goudse spetters Inkomens Schoonheidsverzorging Nieuwerkerk werkt aan zijn welvaart Centrum uit Gouda van de-week won de wedstrijd Loop der bevolking Uitslag opstelwedstrijd N. Y. Herald Tribune Jaarfeest van Geref. jeugdclubs Onze bioscopen Zonen van de Musketiers houden in Reünie 'n reputatie hoog Wij te Bangkok TUSSEN ROZEN BOTTELS, WIJNRUIT EN DRAKENBLOED Er veranderde weinig sedert 1 743.... Meester op vele wapens Maar vrijheid is er het hoogste goed Na de Portugezen is het ontstaan? Dit woord: TOETAKELEN Een appendix van Griet Manshande TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT ZATERDAG 22 NOVEMBER 1952 (Van een onzer verslaggevers). NIEUWERKERK. - Er wordt met voortvarendheid gewerkt aan het plan tot ontsluiting van de Hitlanden onder Nieuwerkerk a d IJssel de vergeten hoek aan de IJssel tussen Kortenoord en Capelle Men is weliswaar nog in het papieren stadium, maar de verwachting is, dat het volgend jaar begonnen kan worden aan de ophoging en de verharding van de IJsseldijk, waardoor tussen Kortenoord en Capelle een recht- streekse verbindingsweg zal ontstaan. 'k Wett niet. of u al eens een blik hebt geslagen (n uto kolenkist. Ik wel. In m'n eigen kolenkist dan, want met die van u heb ik niets nodig of het moest zijn, dat van plan bent zo nu en dan een kitje bij me op de stoep te komen zetten. U kunt het gerust doen: we nemen alles aan. Toen ik me dus met een hoofd vol ban ge voorgevoelens, die opgeroepen waren door de stem van mevrouw Tergouw zelf, over de rand van de kist boog, kwam ik subiet tot de ontdekking, dat we snel op weg zijn naar een financieel probleem. Een poging om de oplossing van dit probleem te verschuiven in een overigens duistere toekomst, heeft tot gevolg gehad, dat we nu warmte-piekuren hebben ingesteld. We ontbeten namelijk met de wanten aan en de das om. Neef Gerard zegt,,'K zou wel eens wil len weten, hoe het zou zijn als we de oorlog Hadden verloren". En dan slaat hy op tafel tit/m i met z'n vuist, maar we kunnen neef Gerard niet helemaal au serieux nemen, want hij wordt hoe langer hoe opstandiger. H\j zegt: „In de krant staat, dat vier en tachtig pro- ceqf van de Goudse bevolking minder verdient dan drieduizend gulden en ik ge loof er geen biet van". Natuurlijk zei hij 't anders, want hij sloeg er weer met z'n vuist bij op de tafel. Ik geloof het zelf trouwens ook niet, want er zyn twee soorten leugens: minder erge leugens en statistieken. Van elke honderd Goudse belastingbetalers zouden er maar zestien meer verdienen dan drieduizend gulden 'it Heb dat artikel over de welstand van de Goudse bevolking met zeer veel aan dacht gelezen. Er zijn dus twaalf mensen in onze ztad, die een inkomen hebben boven de halve ton. 'k Zou wel eens willen weten, wie die andere elf zijn. JAN TERGOyW. Advertentie I Bfl do joogsta verbouwing en modernise ring ven onse salons asm da Oudedtyk 5 hebben wQ da afdeling voor schoonhelds- verxorglng weer ln ere kunnen herstellen. Met genoegen delen wtf onse cllëntèle mede. dat wjj er ln geslaagd zfjn Mevr. van Hessen-Lutteken voor dese afdeling te kunnen engageren. Mevr. van Hesaen- Lutteken geniet in Den Haag en Voor burg als medisch gediplomeerd schoon heidsspecialiste grote bekendheid. Gaarne is zfl bereid U met raad en daad terzijde te staan om zodoende onze service ook op dit gebied te vervolmaken. W(j verlenen U advies zonder enige ver plichting Uwerzijds. DAMESKAPSALONS Oudedijk5,Tel 22105 Ungerplein 2, Tel.48241 Behandeling alleen volgens afspraak. Gezichtsmassage Bal»- en decolleté-massage Diveree gezichtsmasker* Hormonenbehandeling Académie S. de Beauté Acné- en mUia-behandelipg Corrigeren en epileren van wenkbrauwen Verven van wenkbrauwen en oogharen Diverse ontharingen Make-up Manicure en handverzorging, methode Peggy Sage fVetensch. hoofdmassage en anti-roosbehandeling Hoogtezon Infra-rood- en hoog frequente bestralingen Binnen- en buitenlandse schoonheidsproducten Maandag: NeptunusG.Z.C. Het polo-programma voor de komende week luidt: Maandag: Centrale wintercompetitie: Nep- tunus (Arnhem)—G.Z.C. (heren). Dinsdag, kring Gouda: S.Z.P.C. 2—G.Z.C. 3 (dames); S.Z.P.C.—G.Z.C. 6 (heren); Gou- wf-comb.—G.Z.C. 4 (heren). Wqensdag, kring Rotterdam: G.Z.C. Rotterdam 2 (heren). de f&cetten van Nieuwerkerks economisch leven. Een overzicht van het kwekerscentrum in de Zuidplaspolder. Er leek even een vertraging in het plan te komen en wel dooreet directe verband tussen de ontsluiting van de Hitlanden en de voorgenomén afdamming van de Hol landse IJssel. Maar gebleken is. dat dit verband niet zo ingrijpend is, dat de ont sluiting van de Hitlanden zal moeten ■wachten op de totstandkoming van h?t definitieve plan tot kanalisatie van de IJssel. De bewoners van de Hitlanden, die 6tnd0) korte tijd waterleiding hebben ge kregen en straks elektriciteit zullen heb ben, zullen dus over een jaar de beschik king hebben over een behoorlijke ver keersweg. Dat zal betekenen, dat een ge bied van zeven kilometer lengte, dat een jaar geleden nog het „petroleum-tijdperk" kende over-de mogelijkheden zal beschik ken om zich economisch te gaan ontwik kelen. Het-gebied zal door de gunstige lig ging vooral aantrekkelijk zijn voor indus trievestiging. Met dit oogmerk vooral heeft het Nieuwerkerkse gemeentebestuur in April het initiatief tot het plan genomen. In de gemeente leeft overigens alge meen het streven om een gunstig klimaat voor nieuwe industrie te vestigen. De elec- trificatie van de gehele gemeente vordert ene] waterleiding is er sinds kort vrijwel overal, eveneens een werk van de laatste jaren terwijl onlangs met vreugde de goedkeuring van het kostbare plan tot de bouw van twee rioolwaterzuiveringsinstal laties werd ontvangen. Dat betekent, dat over enige weken dit werk zal kunnen worden aanbesteed en dat Nieuwerkerk over enige tijd van het probleem der stinkende sloten met het daaruit voortvloeiende gevaar voor de dieren zal zijn verlost. Ook uit hygiënisch oogpunt wordt er dus belangrijke vooruit gang gemaakt. dan is de bouwkoek voorlopig op. De bouwfjrond in het Dorp is vol, de verdere expansie kan alleen worden gezocht in het uitbreidingsplan Bermweg. ISaar verbinding van ticee kernen De raad heeft een flink crediet uitge trokken voor het bouwrijp maken van gronden in dat plan, zodat in het voorjaar kan worden begonnen aan de aanleg van straten. De bebouwing van het uitbreidingsplan aan de Bermweg is ook in ander opzicht belangrijk. Het plan ligt tussen de twee afzonderlijke kernen van de gemeente, de 's Gravenweg en het eigenlijke dorp. Wo ningbouw op dit gedeelte zal betekenen, dat deze twee dorpskernen langzaamaan met elkaar worden verbonden, zodat aan een eeuwenoude „afzondering" een einde zal komen. Aardig is, dat ook aan het aanzien van dit gedeelte flink aandacht wordt geschonken. Er zal een beplanting komen langs de dijk langs de Kerklaan en er is een plan om hier een plantsoen ter grootte van één hectare aan te leggen. Daaruit blijkt, dat de gemeente de re creatiemogelijkheden in Nieuwerkerk niet veronachtzaamd. Predikbeurten voor Zondag Woningbouw Al deze plannen zijn gericht op beter wonen en industrievestiging. Wat dit laatste betreft blijkt Nieuwerkerk door zijn ligging aan goede verkeers- en waterwe gen in een gebied tussen de grote steden aantrekkelijk te zijn. Het gemeentebestuur heeft al menigmaal verzoeken om inlich tingen ontvangen en laatst nog de komst van een handel in bouwmaterialen op het industrieterrein bij Kortenoord kunnen be groeten. Maar de grote moeilijkheid blijft, dat Nieuwerkerk op huisvestingsgebled niet die vorderingen kan maken, die in het belang van de industrialisatie gewenst zijn. Er zijn weliswaar sinds de bevrijding ruim honderd woningen gebouwd, maar de wachtlijst is nog lang en telt zo onge veer honderdvijftig namen, vooral van mense^h, die in de plaatselijke industrie werken, doch geen woning in Nieuwerkerk kunnen krijgen. De laatste twintig der in aanbouw zijnde woningen zullen deze maand betrokken kunnen worden en ver der is het plan volgende maand veertien nieuwe woningen aan te besteden, maar Ned. Herv. Gemeente: Sint Janskerk (Achter de Kerk 5) 9 en 10.30 uur ds Boer, 5 uur dr Gerh. Huls; Westerkerk (Emmastraat» 33) 10 uur ds J J. Koning (jeugddienst), 5 uur ds H. M. Cnossen; Kinderkerk (gebouw Calvijn, Turfmarkt 142) 10 uur de heer R. v. d. Brug Ver van Vrijz. Ned. Hervormden (Pe perstraat 128) 10.30 uur ds J. Verdonk Remonstr. Geref. Gemeente (Keizerstraat 2) 10.30 uur ds H. J de Wijs (Avondmaal). Evang. Lutherse Kerk (Gouwe 134) 10 uur ds W. L. Steinhart, Utrecht. Oud-Kath. Kerk (Gouwe 107) 10.30 uur Hoogmis, 7 uur Vespers; Dinsdag 9.30 uur en Woensdag 7.45 uur H. Mis; hedenavond 7.30 uur Vespers. Geref. Kerk (Turfmarkt 60) 10 en 5 uur ds W. van Dijk. Geref. Kerk art. 31 (Turfmarkt 54a) 9.45 en 4.30 uur ds G. Koenekoop. Geref. Gemeente (Stationsplein 15) 10 en 5 uur dr C. Steenblok. Chr. Geref. Kerk (Gouwe 141) 10 en 5 uur cand. Ji Velema, Den Haag. Nederd. Geref. Gemeente (Turfmarkt 23 achter) 9.30 en 4.30 uur ds Joh. van Weizen Donderdag 7.30 uur ds Joh. van Weizen. Vrije Evang. Gemeente (Turfmarkt 23) 10 en 5 uur ds J. I. van Wijck (v.m. doop- dienst); Zaterdagavond 7.30 uur bidstond. Vrije Geref. Gemeente (Zeugstraat 38) 10 ds H. J. Grisnigt. Leger des Heils (Turfmarkt 111) 10 uur Heiligingsdlenst, 6.45 uur openluchtsamen komst Markt, 7.30 uur Verlossingssamen komst. leider majoor en mevr. S. Barteling. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (Spieringstraat 49) 5 uur dienst. Goudse Stadsevangelisatie (Spieringstraat 2a) 10.30 en 7.30 uur de heer W. F. Kloos. I „"TEN DICHTER VOOR DICHTERS" heeft men Leopold wel genoemd en tot op zekere -*-Jhoogte ié dit juist. Het is bij hem of de taal ophoudt teken, aanduiding en beeld te zijn van wat zich in zijn diepten voltrekt, tot in zijn meest eenzelvig prevelende verzen toe lijkt zijn taal niets apders dan de wijze waarop bij hem de meest onnaspeurbare en fijnste rimpelingen van het gevoel aan de oppervlakte komen. Deze uiterste verfijning en gevoeligheid van zijn taal eist geschoolde verzenlezers en dichters zijn dat uiteraard. Vandaar de boven geciteerde uitspraak. Doch het zou onjuist zijn te veronderstellen, dat er in zijn werk niets te vinden is, dat in veel wijdere kring genoten kan wprden. Men neme onderstaand gedicht. Het gegeven is vrij eenvoudig. Een dode hond op een marktplein. Daaromheen de mensen, die in het dode dier niets anders zien dan iéts walgelijks en afschuwwekkends, en dat uitspreken, het aldus overstelpend met woorden van bitterheid en hoon. Eén is er echter, wiens liefdevolle blik niets weerzinwekkends ontdekken kan. De liefde ziet alleen het waardevolle en vindt het woord, dat beschaamt en verzoent tegelijk. Die adel van het cemoed dat in staat is in het meest verworpene en geschuwde het onbezoedelde te ontdekken zag Leopold verpersoonlijkt in Christus. Maar zijn gedicht doet nog iets anders dan dit inzicht vertolken het maakt ook de zachtheid en nederigheid van de Christusfiguur voelbaar Zozeer dat men zou kunnen zeggen dat het uit het gevoel daarvoor geschreven werd; zelfs in het bittere middengedeelte blijft een milde aanwezig- Jesus. die door de wereld ging, was in een landstad aangekomen en had zijn ongemerkten weg over het marktplein heen genomen. En zag eep hond stroef als een wolf, plat op de stenen, onbewogen, wiens leven heengeweken was, wiens Jozef uit de put getogen En om het kreng verrot en vocht stonden de mensen stil en keken en waren bits: een gierenzwerm, die op een aas is neergestreken En een: de walg van dit gezicht benevelt en verwart het hoofd met troebelingen als een kaars roetwalmend door de wind gedoofd. Uit: „Oostersch II" Een ander: van dit gisteftd vod en vuil het enigste gewin Is duisternissen voor het oog en schrik en afschuw voor den zin. Zo zong een ieder daar zijn lied maar allen in denzelfden toon i/èberstelpten met verwijt spraken bitterheid en hoon. (Van een onzer verslaggevers) STOLWIJK. Voor de fokkers van kleinvee is het tentoonstellingsseizoen aangebroken. De besturen van diverse verenigingen ver zetten bergen werk om 'n show te organise ren en aantrekkelijk te maken. De klein- veefokkers nemen de door hen gefokte dieren nog eens in ogenschouw, in stilte berekenend wat hun dieren kunnen be halen. De éénkleurige dieren worden ter dege onder de loupe genomen of er een anders gekleurd haartje qL veertje in het dekkleed aanwezig is. dat'dan vakkundig wordt verwijderd. Meerkleurige dieren worden nauwkeurig getoetst op scherpe be grenzing van de kleurverdeling De fokkers van konijnen zetten hun dieren op de weegschaal, om zeker te zijn dat het vereiste gewicht kan worden ge haald. De dieren van grote rassen worden extra gevoerd om toch maar aan een be hoorlijk gewicht te laten komen. Bij de dwergrassen wordt het rantsoen een beetje Verminderd om vooral aan de minimum gewichtsgrens te kunnen voldoen. Dat er ook voortdurend wordt (.geborsteld om de pels zo glad en glanzend mogelijk te ma ken. is vanzelfsprekend. De fokkers van slerdulven zijn dagelijks bezig om hun dieren té trainen, ten einde de raseigenschappen ten volle tot hun recht te doen komen. Het ligt voor de hand, dat zulke ge selecteerde dieren een tentoonstelling tot een fraai geheel maken. He^ exposeren op een tentoonstelling is voor de fokker van kleinvee het hoogte punt van zijn liefhebberij. Niet alleen wordt de waarde van deze liefhebberij be paald door het genoegen, een bekroning van de fokproducten geeft de grootste vol doening. Een der meest geliefde tentoon stellingen is èen show in clubverband. Daar immers zijn de inschrijfgeldoi zo laag mo gelijk gesteld en er zijn geen uitgaven aan verzendkosten. Tevens kunnen deze expo sities worden beschouwd als een „generale repetitie" voor de grote landelijke tentoon stellingen. die de sluitsteen van het ten toonstellingsseizoen vormen. Jammer is het dat, op enkele uitzonderingen na, nog steeds geen pluimvee mag worden ge ëxposeerd. Grote verscheidenheid Dat ondanks dit gemis de show, georga niseerd door „Het Overschotje" te Stolwijk, zulk een fraai geheel vormt, is te danken aan de verscheidepheid van de inzendin gen. Men ziet hier 'het konijn in vele vor men en kleuren en prachtige sierduiven in bekende soorten. Ook zijn er de vliegers bij uitnemendheid, de postduiven, welke het niet is aan te zien, dat de meeste al hon derden kilometers „achter de rug" hebben. Een der grootste attracties is de „team match", diè onder de naam „Rondom Lek en IJssel" de postduivenhouders uit Gouda en omgeving in het geweer heeft geroepen. Niet minder dan negen verenigingen na men hieraan deel. Per vereniging werden twaalf duiven ingezonden. Winnaar van deze match is geworden de Goudse post duivenvereniging ,,'t Centrum" met 1123*/* punt, met als zeer goede tweede „Dé Reis duif" uit Gouda, die 1122 punten behaalde. Bij de sierduiven werd nu de Hollandse kropper van T. Ahders uit Gouda onbe dreigd als de beste oude doffer gekozen. De beste oude duivin was de Hollandse tuimelaar witroek van D. Geurts. De jonge Modanezer krasdoffer van A. de Groot kreeg een prijs als de beste. De prijs voor de beste jonge duivin werd toegekend aan de geel-zwartvleugel witpen vinkduif van D. Boere. De inzending konijnen is niet groot, doch prima. Een kapitale witte Vlaamse reus van J K. Groeneweg uit Oudewater is de beste van de ingezonden grote rassep. Een praChtknaap, die ten voile het pre- dicaat Z.Z.G.' verdient. Een jonge Gouwe naar voedster van J. Oskam was de beste in de middenrassen. Het ideaal van elke fokker is om het zo vurig begeerde predicaat „uitmuntend" te behalen, doch zo weinigen bereiken het. Dat het te bereiken is, (bewijst de fraaie Black and Tan jonge voedster van J. W. de Jong, die zulk een hoge onderscheiding te beurt viel. Welverdiend is zijn dier als en/Boe i f/ »pr< Jezus i tap naar het liggend dier r 8Je en zeide enkel dit en was beschamende rondom: de tanden zijn als paarlen wit. Jozef, hier: het leven; de put voor het lichaam. J. H. LEOPOLD (1865-1925) l«naar 0-2. Dammen. DAMCLUB „DAMLUST". Uitslagen onderlinge competitie: H. J. v. Wouden—P. J. v. d. Ham 1—1; M. de Bruijn—J. C. de Bruijn 2—0; H. Broekhui zen—J. Nieuwhuizen 0—2; P. Versloot—JC d. Hee 2—0; A. Beuzekom—P. G. Schouten 2—0; C. Molenaar—J. Cde Bruijn 2—0; Blok—A. Boer 0—2; M. de Bruijn—A. G. Zeijst 0—2: N. v. d. Wouden—C. de Grovt -0; P. J. v. d. Ham—W. Heuvelman 2—0; NieuwhuizenH. J. v. d. Wouden 1—1: H. J. Kuil—P. Tom 2—0; P. J. v d. Ham—A. v. d. Berg 0—2, H. Broekhuizen—C. N. Mo- Schoanhov lenaar 0-2. 1 D&nlust 2 de beste vap alle ingezonden konijnen ge kozen. De vader van dif, opvallend mooie dier is de beste ram van zijn klasse. Een zeer goede rood-oog Pooltje van C. Bos verdiende een pNjs, alsmede een beste Luch Rex van A. de Groot. Een sieraad op deze show is wel de in zending kleurdwergen van mevr. v. d. Klink-Carrée uit Stolwijk. Een rammetje van bruin Chinchillakleur Js de beste, een diertje dat men heel gemaldtelijk in een vinkenkooitje kan houden. Ook een ver dienstelijke inzending Cavia's van A. de Groot uit Gouda kreeg een goede beoor deling. Keurmeesters waren voor de postduiven de heer G. Boden uit Rotterdam, voor de sierduiven de heer A. Lorius uit Gouda en voor de konijnen de heer KI. Steenhuis uit Stadskanaal. Gevestigd: J. E. Maitimo van Zeist naar Van Baerlestraat 42 aJ. E. Groenendaal (3 pers.) van Nieuwenhoorn naar Bockenbergstraat 78; F. J. W. Hauffe (3 pers.) van Amsterdam naar Bogen 29; A. W. Waardenburg (2 pefs.) Van Noordwijkerhout naar Burgenfeester Gaarlandtsingel 33; D. Bakker (4 pers.) van Oud Beijerland naar Burgemeester Gaar landtsingel 52; M. D. Catlelv. Leeuwen van Zoetermeer naar Burgemeester Gaarlandt singel 57; N. J. v. d. HoogenSpek van Ouderkerk aan de IJssel naar Burgemeester Gaarlandtsingel 59; P. Schoen (6 pers.) van Workum naar Burgemeester Gaarlandtsin gel 67; 'J. C. A. Siebes—Regtvoort van Zwammerdam naar Gouwe 321; A. J. de Bruijn van Utrecht naar Graaf Florisweg 93; A. M. Blaas van Dordrecht naar Graaf Florisweg 77; C. T- V. Moes van Den Haag naar Graaf Florisweg 77; A. M. v. Rooijen van Montfoort naar Graaf Florisweg 77. A. A. Burger (2 pers van Oudewater naar Hel- mersstraat 18; A. M. Westhof—d. Maker van Noordwijk naar Koningin Wilhelminaweg 81; C. V. Huizing—Westhoff (3 pers.) van Noord- wijk naar Koningin Wilhelminaweg 81: W v. Kranenburg van Dell naar Koningin Wilhelmiaweg 251; W. Gijzen van Vlissin- gen naar Krugerlaan 98; W. v. Groningen (3 pers.) van Reeuwijk naar Punt 15; M. v. d. Zee van Sneek naar Krugerlaan 139; H. V Drie van De Bilt naar Ranonkelplantsoen 13; Boef van Valkenburg naar Spiering straat 121; J. W. Geerling (4 pers.) van Centraal Bevolkingsregister naar Stoofsteeg 21; P. Bouman van Rotterdam naar Veerstal 18; N- P. v. As van Streefkerk nfar West haven 11; G. C. Sterk van Den Haag naar Westhaven U; A. S. Brem—v. Galen van Rotterdam naar Dijkstraat 9. Vertrokken: M. G. Bruijnel van Gouwe 23 naar De Haag, Van Voorschotenlaan 28; G. Dijkstra van Boeboom Toussaintkade 18 naar Finsterwolde. B 8; J. C. d. Beij van Kuiperstraat 15 naar Eindhoven, Stratume- eind 48; J. W. te Hennepe van Walvisstraat naar Nieuw Lekkerland. Middelweg 35; A. v'. d. Ban van Van Belgen IJzendoornpark 3 naar Amersfoort, Koningin Wilhelmina weg 1; P. M. Groenendaal van IJssellaan 14 naar Waddinxveen. Meidooi®nstraat 14; C. Verbree (2 pers.) van Blekeresingel 82 naar Delft. Langendijk 72; H. v. Harten (4 pers.) van Parkstraat 23 naar Amsterdam. Groen marktkade 10; G- Oskam—Bruijft van Kru gerlaan 159 naar Haastrecht, Provlncialeweg West 44, E. Oudijk van Westhayen 68 naar Den Haag. Veluweplein 43; M. C. v. d. Laand. Ouden van Oosthaven 17; naar Groningen, Nieuweweg 28; N. v. Oort (5 pers.) van Wijdstraat 33 naar Rotterdam Abtsweg 58; S. J. fdeijn (b pers.) van Vos- senburchkade 120 naar Kampen. Fernhout- straat 19; J. BrasDe Jong van Vierde Kade 28 naar Waddinxveen, Aeadastraat 51 a; J H. v. d. Meide van Onder tfe Boompjes 123 naar Ter Apel, Stationsstraat 3; K. Jansen van Bockenbergstraat' 78 naar Nieuwen hoorn, Dorpsstraat A 81; W. I. den Edel (4 pers.) van Bockenbergstraat 78 naar Nieuwenhoorn, Dorpsstraat A 81. Hilversumse gymnasiast wint de prijs De New York Herald Tribune organiseert in samenwerking met de United Nations In formation Division, in Maart 1953 een „New York Herald Tribune-forum for high schools", waar leerlingen van middelbare! scholen uit verschillende landen bijeen zul-1 len komen. Ook, uit Nederland wordt één leerling uitgenodigd voor een verblijf in de Verenigde Staten van eind December tot eind Maart 1953. De K.L.M. biedt een gratis retour-vlucht aan. terwijl de verblijfkosten voor rekening komen van de N. Y. Herald Tribune. De leerlingen die voor deze reis in aan merking wensten te komen, moesten op school een opstel schrijven in het Engels over de Verenigde Naties. Nadat Vrijdagmiddag de schrijvers van de 6 beste opstellen voor een onderhoud op het ministerie van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen in Den Haag waren verschenen, werd, in tegenwoordigheid van dr Marshall Swa6, „public affairs officer" van de Ame rikaanse ambassade, als winnaar uitgeroe pen Th. P. H. van Lohuizen, leerling uit de 5e klasse gymnasium A, van het gemeen telijke gymnasium te Hilversum. Geld uit keuken gestolen Uit de keuken achter een woning aan de Bodegraafsestraatweg is een portemonnaie met 24 gestolen. De vrouw des huizes was boven aan het werk en toad de keuken deur niet op slot gedaan KAASMARKT GROOT AMMERS de 115 stuks, wegende 805 kg. 2 39—/ 2.43. 2e kwaliteit 2.3' per kg. Handel kalm. aliteit -/ 2.38 De heer Polet sprak ovt. het kerkelijk leven De meisjesvereniging op Gereformeerde grondslag „Bidt en Werkt" en de jongelings vereniging op 'Gereformeerde grondslag „Samuel" hielden gisteravond een gecom bineerde jaarvergadering in „Kunstmin" onder leiding van de voorzitter van de jon gelingsvereniging de heer H. J. Meter. Uit het jaarverslag, dat gecombineerd op rijm werd voorgedragen door de secretaressen en secretarissen bleek, dat de nv sjesver- eniging in het afgelopen jaar is gegroeid tot drie afdelingen, terwijl de jongellngsvereni- ging niet op een grote groei kan bogen. De hoofdschotel van deze avond was de inleiding vah de heer G. H. Polet over het onderwerp „Het kerkelijke leven: deva luatie of inflatie". De titel van het onder werp heeft tot doel i'ets te laten zien van de practijk van ons kerkelijk leven, aldus de heer Polèt. We zoeken ln de kerk de ge meenschap der heiligen. Calvijn heeft de Gereformeerde kerk gesticht en Kuyper heeft in de kerk een waardevol hulpmiddel gezien om de eenheid te bewaren. Een do minee moet koelbloedig zijn en mag niet heet of koud worden, want elke Zondag wordt hij tweemaal gewogen op de weeg schaal van zijn gehoor. De ene kerkganger vindt de dominee een pracht kerel in zijn preek en een ander vindt hem te dogma tisch, zonder dat men weet, wat dit eigen lijk betekent. Wij jongeren, ging spreker verder, vin den dat een dominee met ons moet kunnen meedoen, niet alleen in het oplossen van vraagstukken waarmee we op onze vereni gingen zitten, maar ook in sport en spel. Op de preekstoel moet de dominee Gods Woord brengen, want de Bijbel is een boek vol le vensvragen en antwoorden. Het is zo, dat ons Christus gepredikt moet worden. In onze tegenwoordige maatschappij vindt de geest van de leugen een goede voedingsbo dem. Het is daarom piet alleen goed dat we zeggen Christus is in ons, maar we moe ten ook weten wie Christus is. En dit wordt ons geleerd door de prediking van Chris tus. Als we dan zeggen, de preek doet ons niets, dan hapert er iets 'bij ons. We moeten ook zelf iets doen en dat is het luisteren en leren. Anders is de kerkgang maar sleur. Daarvoor moeten we strijden tegen ons zelf om te willen leven naar Gods Woord. Dan wordt ook de band van de leden van de zelfde kerk inniger. Na de pauze werd opgevoerd „Feinaert de Vos", welk stuk. bewerkt door de heer A. Koster, een beeld geeft van het egoïsme van de mensen en als zodanig een getrouwe weergave van het menselijk leven in het algemeen is. Ds A. Nijhuis wekte in zijn slotwoord op steun te verlenen aan het ver enigingsleven van de jeugd. Markten te Barneveïrl PLUIM VEEM AR KT. Aanvoer ca 19 000 stuks, handel redelijk. Prijzen: oude lichte kippen 1 90—2 05; oude zware kippen 2 10—2 25; N -H blauwe kuikens 2 SO— f 2 85. alles per kg Per stuk: oude hanen ƒ3 50— 5 50 oude eenden 0 90—ƒ180; tamme konijnen l 3 oo— 8 50; tamme Jonge duiven 0 80— 0 75; ganzen 7 00—9 00: hazen ƒ4.00—6 00; fa zanten 3 00—4 50- patrijzen ƒ125— 2 50. EIERMARKT Handel kalm, atfnvoer es 875.000 stuks Prijzen kippeneieren 22 25— 23 00 algemene prijs 22 50. kg-prtfs 2 50; henneneieren 18 50—20 25; algemene prijs 19.25, kg-prljs 3 50 EIERVEILING „BARNEVELD—EDE". Handel kalm aanvoer ca 560.000 stuks Prijzen kippen eieren van 61/85 gram 22 25- 22 83 hennen- eieren van 52 58 gram 18.71 20 54. alles per 100 stuks KAASMARKT. Handel matig, aanvoer I partijen boerenkaas Prijzen: 2 39—2.41 por kg. Dam lust leidt in competitie Goudse Districts Dambond De competitie van de Goudse Districts Dambond is begonnen. In de eerste ronde versloeg Damlust 1—Damlust 2 met niet minder dan 19—1. Excelsior won van Moor drecht met 13—7. De tweede ronde verliep vrij normaal. Gouda klopte Schoonhoven met 13—7 en Excelsior hield Damlua 2 in be dwang. De derde ronde leverde grote ver rassingen op. Zó moest Gouda zich tevreden stellen met een gelijkspel tégen Moordrecht. De grootste verrassing wae dat Schoonhoven een punt af moest staan aan Damlust 2. In de 4e ronde ronde won Damlust met 14—6 van Schoonhoven. De stand is nu: 2 2 4 2 11 3 Damlust Excelsior Gouda Moordrecht Schoonhoven 33—7 2.- 27—13 2-- 23—17 1.1 17—23 0.50 Reünie Bioscoop De geschiedenis van Frankrijk, die zo vaak met bloed en tra nen werd geschreven, is reeds vele malen als een dankbaar onderwerp voor een film aanvaard. Na de film „De drie musketiers", waarin o.a. wijlen Douglas Fairbanks Sr zijn degen met vele tegenstanders kruiste, zijn het nu de zonen van deze dapperen, die het werk voor het heil van Frankrijk in de geest van hun vaders voortzetten. In een opwindend verhaal zien we op nieuw een episode uit een woelige tijd her leven, waarin, dank zij het fraaie techni color, de. pracht en praal, van het Franse hof en de kleurrijkheid van de bonte gewa den des te beter tot hun recht komen De musketiers, één van hen is Cornel Wilde als D'Artagnang, doen daarbij aan dapper heid niet voor hun roemruchte voorgangers onder. Want ondanks de grote overmacht, waarvoor ze zich bij hun poging, de kroon prins van Frankrijk uit de handen van de Hertog van Lavalle te bevrijden, geplaatst zien, weten zij zich door hun meesterschap op het zwaard vaak uit moeilijkheden te redden. Maureen O'Hara, die dfc kunst van het schermen aardig meester is, vertolkt de Aladdin en z'n lamp Schouwburg Bioscoop Een Icleurrijk sprookje, in de pasteltinten van cinecolor geschilderd, ia „Aladdin en zijn lamp Een geschiedenis uit de Oosterse wonderwereld en dus een bloemrijk verhaal van Oosterse romantiek. Aladdin is er de dappere zak kenroller in, die op prinses Jasmijn verliefd wordt. Jasmijn mag hem wel. Helaas, er is iemand, die roet in het eten gooit. Wel brengt een toverlamp, die elke wens ver vult. in diverse gevallen een oplossing, maar toch komt er elke keer een kink-in de ka bel. Aladdin en Jaslmijn worden verkocht op een slavenmarkt, worden achtervolgd en krom- komen na een serie gevechten op het me zwsard samen geboeid in een grieze lige martelkamer. Gelukkig valt daar Alad- psultaat bewonderen van twee reizen dins tegenstander Jh de zelfgegraven kuil als slachtoffer van de geest van de tover lamp. Zodat ook deze vlucht uit de werke- 23—37 0.33 lijkbeid. die wat aantrekkelijke ontspanning lt—43 0.33 I biedt, zijn happy-end krijgt. rol van Claire, die als dochter van de vroe gere musketier Athos hun gelederen ver sterkt, op de haar eigen charmante wijze, onderwijs en bouw schuilkelders. Bulldog Drummond Thalia Theater Deze terugkeer is het begin van het einde van een stel zeer ge vaarlijke, voor niets terugdeinzende ban dieten, die Londen orweilig maken Daarom laat de ex-kapitein Drummond even zijn stal met model-varkens in de steek. Hij slaagt er in deze bende op te rollen. Bij detectivefilms en thrillers is de regie de voornaamste factor. Men kan zich voor stellen. dat een regisseur in de handen staat te wrijven bij het zien van een donker slop- je, een bpuwval met sluipgangetjes. op- en af-trapjes en de ruines van het na-oorlogse Londen. Daar kan iets van gemaakt wor den: een stel schijnwerpers voor de felle lichtplekken en de zware schaduwen, een beetje regen om de straatstenen te laten glimmeren en dan liefst nog een beetje Londense mist er bij om de juiste sfeer voor allerlei rlllerig-lugubere dingen op te wekken. Dikwijls is het zo, dat toe schouwer de contróle op de juiste gang van het filmverhaal verliest, doordat de regie haar fantasie zo opzweept, dat hij bijna snakt naar het moment, dat de dader wordt gegrepen. In deze film heeft de regie zich met aan buitenissigheden bezondigd. Er zit, een lo gische gang van zaken in het verhaal, en de spanning bjijft gezond Men heeft er als het ware een sportief element ingeschakeld. Natuurlijk wint Drummond, maar daar is moed voor nodig En ook verstand Men heeft gelukkig de bezoeker niet beschouwd als iemand, die n\en alleen maar behoeft te laten rillen. Margaret Lelghton zoi*t voor een knappe vertolking vart de vrou welijke detective-sergeant en Walter Pidgeon speelt de hoofdrol En hoe In het journaal kan men het filmisch re- filmoperateur is meegeweest om de beman ning van de Faustus te redden en een ander om te laten zien door welke mooie land schappen de reia van Prins Bernhard gaat. Zeer interessante'opnamen! de willen wij afscheid nemen kje oude geurende romantiek Amsterdamse Nieuwmarkt. Op* straat denken we echter nog de merkwaardige ontmoeting kje verleden tijd, dat zich zo moderne heden wist te hand- Ook de huidige koning, een nog jonge man. is zeer geliefd bij zijn volk en groot was de vreugde, toen verleden jaar de koning zijn studietijd in Zwitserland be ëindigde en met zijn jonge gezin zich in September 1951 te Bangkok vestigde. Een tweede punt van overeenkomst is de liefde van de Thailander voor water. Even als ons land, is Thailand een zeer waterrijk gebied. Vele grote en kleine rivieren door bruisen het, terwijl vooral in en rond Bang kok ontelbare grote en kleine kanalen en slootjes als het ware een tweede verkeers- net vormen naast de bestaande wegen. TfTELKE NEDERLANDERS er te Bangkok wonen Vertegenwoordigers van Neder landse scheepvaartmaatschappijen, van vele handelshuizen o.a. Philips van de K.L.M.enz. De handelshuizen brengen de Nederlandse producten daar aan de man. Die komt men overal tegen: melk in blik, grote rollen kabel van de Nederlandse Kabelfabriek te Delft, gloeilampen en nog zoveel meer. Natuurlijk is ook Rotterdam vertegenwoordigd. Tegenover het moderne hoofdpostkantoor vmdt men het kantoor van de Rotterdam Tradingcompany, waar in een verkwikkend Rotterdams tempo wordt gewerkt. Dan kan men er vele adviseurs ontmoe ten: een ingenieur van de Ned. Spoorwegen, die door de United Nations is uitgezonden om te adviseren bij de opbouw van het Thai- lands railverkeer, een officier van de Rijks politie te Water uit Vlaardingen. die hulp verleent bij de opbouw van de Thailandse Politie te Water. Steeds meer Thailanders bezoeken Nederland. Velen blijven er om te" studeren. Deze verheugende belangstelling van een Aziatisch land voor Nederland is een bewijs, dat wij er goodwill bezitten. Het is zaak onze aandacht voor dit zich snel ontwikkelende tropische land niet te laten verslappen. JACOB HOOY, SEDERT 1743, vertelt een uithangbord op de hoek van de Klo- J veniersburgwal en de Nieuwmarkt te Amsterdam. Hier vindt men een won derlijke wereld van geuren, soms riekend naar de Hollandse slootkant blakerend in de zomerzon, dan weer naar de bloeiend? heide of de weelderige specerijen rijkdom van tropische landen Wü zi,jn hier bij een der oudste en laatste groothandelaren in kruiden, die ons land nog kent. Achter een antiek winkeltje, dat precies zo bleef, zoals de kruiden koopman Jacob Hooy het eens inrichtte (nadat hij in 1743 van zijn kraampje op de Nieuwmarkt afscheid genomen had), liggen zeventien zolders, waarop enorme balen lindebloesems, anijszaad, Curagao-schillen, honingklaver en coriander op hun afnemers wachten. VAN HIERUIT LOPEN de verbindingen naar de grote likeurstokerijen, inlei van de oorspronkelijke Hooy-familie, zei naar de grote likeurstokerijen, inlegge- rijen en óndere smaak- en geurflfbtikanten. „Er is een mensenleeftijd voor nodig om Zowel bij de scheppers van parfumerieën met dit vak vertrouwd te raken. Kruiden tellers van kruiden-receptei. hebben geheel eigen wetten en het gebied is zeer veelzijdig oneindig zelfs, zodat men er feitelijk nooit uitkomt". s bij de samenstellers van kruiden-recepten is de naam „Jacob Hooy" een begrip ge worden tot in alle uithoeken van Neder-' land. Maar in de kleine winkel bleef iets han gen van de romantiek van het oude volks geloof in allerlei kruidenbrouwsels. Nog krijgt hier het mannetje, wiens overgroot vader "reeds in dezelfde geblutste koperen weegschaal het Ierse mos (voor de. borst) zag afgewogen, op zijn beurt een „gek'ruyde" remedie Temidden van de vele tonnen en laatjes met Latijnse opschriften kan men zich in eens realiseren: Wat zou de wereld eigen lijk zijn zonder kruiden? Wild en gevogelte zet men namelijk niet op tafel zonder marjolijn en rosemarijn, het geurige lijnoen- of citroenkruid doet het uitstekend bij komkommer en dragoh moet in kruidenazijn, bacilicum hoort bij vlees- TVE MAN. dii b(j Jacob Hooy achter de toonbank staat, moet een meester op vele wapens zijn. Zoals een apotheker met zekere hand zijn flessen grijpt, zo moet hij ook de weg weten in de vele tonnen en la tjes bij het samenstellen der kruidenrecep ten van homoeopathen en kruidkundigen. Maar hij moet ook achter de schermen de hakselmachine kunnen bedienen, alsmede de mengsels kunnen samenstellen volgens de beproefde recepten van Jacob Hooy, welke documenten van geslacht op geslacht in de zaak gebleven zijn en nog steeds voor „strikt geheim" gelden. Hij dient er ook mede voor zorg te dragen, dat de balen met honderden kilo's rozenbottels of laurierblad op de zolders komen, ter wijl hij even goed een tech nische uiteenzetting moet kunnen geven over laven delbloesem. als een advies aan een huismoedertje, dat kruiden vraagt om enkele harinkjes in te leggen Maar dit is het grappige bij Jacob Hooy terwijl het huismoedertje met een miniatuur-hoeveelheid de deur uitloopt, worden in de opslagplaatsen dezelfde kruiden in schemering vroeger in de winkel daalt, wordt deze suggestie nog versterkt. Want wat is hier eigenlijk veranderd sedert ruim twee eeuwen geleden? T-TOOGSTENS MISSCHIEN, dat de vee- 11 artsen hun patentgeneesmiddelen kre gen en niet meer hun recepten zelf samen stellen uit het door Hooy geleverde zoet hout-, elthaea-, sabinae-poeder en antimo nium. Ook het hoestmiddel voor paarden- droes is sterk verdrongen: vroeger gingen er soms 1000 pakken tegelijk de deur uit en tegenwoordig verkoopt men er af en toe twee of drie Maar nogmaals, wat is er eigenlijk we zenlijk veranderd? De kruiden hielden hun geurende, smakelijke, genezende en magi sche kracht; zij behielden ook hun greep op de moderne mens en de gesprekken, dte hier soms gevoerd worden, zijn nog de zelfde als in 1743.... Veel uit de antieke Cruydtboecken in de archievëto van deze oude zaak vindt thans nog toepassing en we zouden nog en kele kolommen kunnen vullen met be schouwingen over de etherische oliën of over de bestellingen, die de keukens der grote Amsterdamse hotels dagelijks bij Ja cob Hooy doen Overigens vergoten we nog iets: de her komst der kruiden. Veel komt uit het bui- land, uit de Balkan. Spanje, Duitsland enfin, noemt u maar op. Natuurlijk le veren ook de inheemse kruidentuinen en enkele „laatste Mohicanen" der kruiden zoekers hun bijdrage. En hiermede willen van dit brokje oude daar aan de Amsterdamse Nieuv de nuchtere lang ha over ae merKwaarmge ontmoeting met een stukje sterk in dit i haven Waar de tijd schijnt te hebben stil gestaan. Een kijkje in de romantische antieke kruidenwinkel der 17 kruidenzolders van Jacob Hooy schotels en salie bij kiespijn, terwijl het chichoreiblad bloedzuiverend werkt en het gkeleizaak als een oud middel tegen steen puisten geldt. Wilt u nog meer? Wijnruit oftewel stuipekruid is beproefd bij kinder stuipjes (volgens een oud volksgeloof dient het middel in het hoofdkussen aangebracht te worden), kattesnor bij niersteenen dan zouden we het nog kunnen hebben over jeneverbessen, venkel hysop, kamille, tijm, gedroogde brandnetel. 'Zoethout. kalmoes_en bitterzoet om over het drakenbloed en het duivelsdrek, dat beelden van middel eeuwse chirugijnskamers voor ons geestes oog oproept, nog maar te zwijgen Geloof overigens niet, dat het gemakkelijk is met kruiden om te gaan. Dé huidige eigenaar, de heer P. H. Oldenboom, wiens overgrootvader in 1840 de winkel overnam man achter de toonbank le zeggen, hij hoort hier de wonderlijkste vragen, waar op hij een antwoord mqet weten: „Ik heb zo'n pijn in mijn buikzou u daar wat voor weten?" Of: „Ik wou ditmaal eens padde stoelen inmakenweet u ook. wat voor kruiden daarvoor nodig zijn?" Men ziet hier vele mensen van de „oude stempel", die kruiden en specerijen vanouds bij Jacob Hooy betrekken, die tenslotte in feite beschouwd kan worden als een ouder wetse drogist een handelaar in „droge rijen". Hier Staat de volksvrouw uit de Jordaan voor een „zakje zwarte peper" naast de dame uit het. patriciërshuls, die haar voorraad vlees-, worst- en wildkruiden komt aanvullen. En er heerst altijd gezellig heid en sfeer ln de merkwaardige winkel van Jacob Hooy, waar men zich soms in het ruim van een Oost-Indië-vaarder, te rugkerend van de specerijen-eilanden, kan wanen. Onder de enorme zwarte slang bo ven de toonbank (een eeuwenoude schep ping van hout met een kop naar twee zij den en ineengekronkelde staarten) schijnt de tijd soms stil te staan. Wanneer straks de avonden nog sterker gaan korten en de pEEN INTERESSANTER BEELD dan een waterstraat aan de buitenkant van de Thailandse hoofdstad Bangkok. Als in de prille morgen de tropenzon over dit land is opgegaan, komt de stad tot leven. De Thailander verlaat zijn huisje, dat aan het water staat of, op palen gebouwd, erboven hangt. Zijn vervoermiddel is de sampan, het sierlijke ranke roeibootje, waarmede hij zich verplaatst en zijn handelswaren vervoert. Een enorme drukte heerst weldra op deze Bangkokse waterstraten. Kooplieden, die hun sampans hebben volgeladen drijven of peddelen rustig op de weer drijvende markten, waarheen Tussen al die bedrijvigheid door iatuur-sampans en pagaaien onver met hun gladg eschoren hoofden leggend om in hun koperen bedelnap HET is EEN PRACHTIG LAND, dit Thailand, dat vroeger Siam werd ge noemd. En een prachtig volk, gastvrij en vriendelijk, tegenover de vreemdeling, zo lang deze zich niet bemoeit met de binnen landse aangelegenheden. Want het mag dan sinds eeuwen vreemdelingen binnen zijn grenzen hebben, het heeft, in tegenstelling met de omringende landen zoals Birma en Irdo-China, altijd zijn volledige onafhanke lijkheid kunnen bewaren. De vrijheid is de Thailander tot een heilig bezit geworden, dat hij ten alle tijde tot het uiterste zal verdedigen. Thailand heeft de deuren voor de vreem deling altijd opengehouden, omdat hij weet dat hij van hen wat kan leren. En onder die vreemdelingen namen en nemen nog de Waar palen liggen, palen staan, Waar palen straks de grand in gaan Met heiblok-discipline, Waar Jan en alleman maar doet Of heel de boel in gruizels moett Daar staat een heimachine! Waar alles kreunt, en alles steunt, Precies of heel de wereld dreunt, Een stoom- en rooklawine, Waar kokend water spat en kruipt, 't Van vet en olie glimt en druipt: Daar staat een heimachine! Waar men met takels, staaldraad, touw De grondslag legt voor een gebouw Dat ~'t algemeen gaat dienen; Waarin men straks volop geniet Van alles wat vernuft maar biedt: Daar staat een heimachine! Waar men een eigen taaltje praat En toch elkander goed verstaat, Plus-minus met z'n tienen; Met klonter-voeten dik van klei, Waar 't liedje klinkt van hé en hei!" Daar staat een-heimachine! We staren vol bewondering Naar 't steunend, dreunend, kreunend ding En hen, die haar bedienen; De „opbouw" raakte in de knel Als er niet was zo'njtotig stel Met zo een heimachine! met levensmiddelen, stoffen, vruchten, waterkruiken en nog zoveel meer, dat nuttig of nodig is voor het leven in stroom langs de huizen. Wat verderop stui de huisvrouw peddelt pm haar inkopen te spelen kinderen op het water in hun mi stoorbare Boeddhistische tempeldiena: en oranje-gele gewaden, bij elke woning ai eten te verzamelen voor kloosterlingen en priesters By elk huisje wachten zij geduldig op de gave: een visje, wat rijst n)et pikante saus., wat vruchten. Dan gaan zy weer een deur verder. Dit fascinerende schilderij van Oosterse bedrijvig heid is vervat in een lijst van weelderig tropengroen, cocospalmen en breed- bladige bananenbomen. I irlanders een belangrijke plaats is in het begin van de 17de eeuw had 'erenigde Oost Indische Compagnie Ingrijke nederzetting in de toenmalige id van Siam, Ayuthia. Er werd een ide handel gedreven. Ook nu zijn Nederlanders in Thailand, van wie in de hoofdstad Bangkok leven, •ij moeten dan nog worden geteld federlanders. die er slechts tijdelijk ver een expert in United Na"ti|oüsverband en personeel van de irdamse Ballast Mij., dat grote bagger- :n uitvoert. Het is een gelukkige om standigheid. dat de Nederlanders er in land goed opstaan, want het land bezit toekomstmogelijkheden. IS ALTIJD een koninkrijk ge- ,t. Het land is een van de grootste centen van de wereld en, wetend igrijk de rijst als voedingsmiddel .s. zal men de voorname plaats, dit land in het Aziatisch bestel in- niet in twijfel kunnen trekken Tijdens de grote volksverhuizingen is het ThaiJvolk uit het Noorden gekomen en heeft I het zich gevestigd in de vruchtbare laagvlakten van de grote rivieren, de Menam Chao 1 Praya. de Mekong en verscheidene lachtige stromen, die hun bruin- water uit de berglanden van Achtelr-Indië naar zee voeren. De Portugezen kwamen als Westerlingen in dit land in de 16de eeuw. Ze waren han delaars, maar ook zeeschuimers, welke be roepen in die tijd maar al te dikwijls ge combineerd werden. Handig maakten de Portugezen gebruik van de onderlinge oor logen tussen de vorsten van Thailand en Birma. Beiden gaven zij militaire bijstand en zij waren het. die vermoedelijk de eerste kanonnen, hier hebben ingevoerd. Al deze bezigheden gingen natuurlijk gepaard met handelstransacties. Maar ook de Nederlanders waren in die tijd geen lammetjes en het kunstje, dat de Por tugezen zoveel geld in het laatje bracht, verstonden onze voorvaderen net zo goed. Het duurde dan ook niet lang, in het begin van de 17de eeuw, of de Nederlandse vlag liet zich zien op de Siamese wateren. Aan de mond van de grootste rivier, de Menam Chao Praya, werd de eerste hederzetting gesticht, later gevolgd door een veel grotere in de hoofdstad Ayuthia, meer stroomop waarts aan deze rivier gelegen. Schouten, commandeur van deze neder zetting te Ayuthia, omstreeks 1630. heeft een prachtige beschrijving nagelaten vah deze stad. Met haar vele grote paleizen, haar meer dan 300 tempels waarin gouden Boeddha-beelden, juwelen en kunstproduc ten in overweldigende hoeveelheden werden aangetroffen, moet deze stad een waar Oosters sprookje zijn geweest. Jammer ge noeg werd ook Ayuthia door het oorlogs geweld getroffen en nog geen 100 jaar na S' houten, was de stad een rokende puin h top, waarvan het grootste deel snel over- woekerd werd door de tropische planten- g oei. Nu nog herinneren de enorme tefnpelruïnes aan de pracht en praal van deze eens zo machtige Oosterse stad Nadien werd Bangkok gesticht, aan dezelfde rivier, ongeveer 35 km. van de zee verwijderd, ^angkok. stad van ruim 1.000 000 inwoners, stad van paleizen en prachtige tempels, stad van grootse monumenten op brede boulevards, maar ook. stad met onmiddellijk achter elke verharde weg de houten huisjes met rieten daken van de Thailander. Twee werelden ontmoeten elkaar hier; de moderne wereld van verharde wegen en stenen gebouwen, dringt onstuimig in het glimlachende, wijze, oude Azië van houten open huisjes, kleine lampjes, dlndeloze reeksen kleine winkeltjes en rustig pratende mensen. De boulevards vormen het Thailand waarnaar wordt gestreefd, het land van de toekomst. Het huidige Thailand loopt tevre den op blote voeten door de modder, ploe tert heerlijk in - de ontelbare slootjes en kanaaltjes (klongs genaamd) en eet véel- vuldig kleine hapjes in de vele eetgelegen- heden of aan een draagbaar winkeltje. Deze mensen zijn vrolijk en opgewekt, vriende lijk! en voorkomend, dol op hun grote schare kinderen. Ijverig en vlijtig mogen ze niet geqoemd worden, wel kunstzinnig. Er wordt overal tijd en moeite genomen en gevonden, om een dagelijks gebruiksvoor werp mooi te maken. 1LTOEVEEL VERSCHIL er ook moge zijn -*"*• tussen de Tjiailanders en de Nederlan ders. toch is er ook in vele onzichten over eenstemming te. constateren. Daar is in de eerste plaats hun grote liefde voor het Vorstenhuis. Evenal* wii de zegeningen héb ben gekend van een vele iaren achtereen regerende vorstin, zo heeft men in Thailand de vruchten geplukt van een ruim 40-jarig bewind van een zeer verlicht vorst, Rama V, die regeerde omstreeks de eeuwwisseling. Elk jaar in de tweede helft van October, wordt deze vorst op een nationale dag her dacht. Zijn ruiterstandbeeld wordt dan om geven door prachtig versierde schilden en borden, welke daar geplaatst worden door deputaties van scholen, ziekenhuizen, bedrij- vefy overheidsdiensten, enz. Duizenden zijn dan op de been en 's avonds is het geheel sptoekjesachtig verlicht. Men ziet dan ook de kleine man een in pisangblad gepakt bouquetje bloemen, waarin een brandend kaarsje, plaatsen aan de voet van het stand beeld. g 'T'oetakelen doet men eigenlijk een A schip, dat men voorziet van alles f wat nodig is om het zeilklaar te ma- ken. Het betekent dus: uitrusten, op- I tuigen. Wanneer een vrouw zich nu s op een overdreven, smakeloze en lachwekkende wijze „optuigt", zegt f men eveneens wpt heeft dat mens i zich toegetakeld. Wij kennen het woord echter ook %n een andere betekenis, namelijk in i die van: mishandelen. Het lijkt of die twee met elkaar in tegenspraak zijn, maar wanneer men bedenkt dat de 5 mishandelde zich met een blauw oog of een gezwollen neus moet vertonen, waarmee zijn tegenstander hem heeft s opgeknaptis dit ironisch gebruik wel duidelijk." Ten slotte: er bestaat ook een werk- woord: aftuigen in de zin van iemand i de kleren van het lijf scheuren. Ook een schip dat buiten gebruik gesteld wordt, tuigt men af, ontdoet men van zijn tuig. Vanzelfsprekend ontvangen veel schrijvers en vooral bekende na het uitkomen van hun boeken reacties uit de lezerskring. Maar dat de weerklank zo groot en different ge noeg is om er nog eens een apart boekje aan te wijden, komt minder voor en een zo danig uitgaafje betekent ongetwijfeld reeds door zijn verschijning een triomf voor de kwaliteit en het vermogen van de betrokken auteur. Zulk een victorie blijkt dan te zijn weggelegd voor de Griet Manshande Trilogie van Jan Mens ..De Gouden Reael (1940), „De Blinde Weerelt" (1948) en „Het Goede Inzicht" (1949), waarover en waarvan de geestelijke vader thans op verrassende wijze de gehei men heeft onthuld aan de hand van gelijk de ondertitel luidt „een aantal prijzende en lakende epistels naar aanleiding van het ver schijnen van de trilogje; benevens enige be- - scheiden opmerkingen en toelichtingen be treffende dezulke, mitsgaders enige stok paardjes door mij bereden en gefokt" De trilogie heeft destijds het hart van de Amsterdammers en van een groot deel van - de Nederlanders gestolen en deze „appendix''" vol charmant uitgewerkte „voetnoten" zal niet nalaten het populaire beeld wan Griet, een figuur, gebaad ln het schone bjanke schuim der fantasie en afgedroogd en opgewreven met een historische handdoek, te verhelderen. Het is ronduit een alleraardigst boekje ge worden. waarin de voortreffelijke verteller, die Mens is, zonder aarzelen het gordijn weg schuift en iedereen, die er beiang in steit. een blik gunt op de achtergronden, de tussen- schotten en de belichting van een laat ons zeggen geïnspireerd brein ln vol bedrijf, welke de stof naan de maatstaven waarheid en verdichtsel splitst, aaneenvoegt en opbouwt. De duizenden vrienden van Griet Manshande. de minnaars en kenners van Oud-Amsterda.o (geen betere gids voor de Jordaan e.d. dan de schrijver) mogen en zullen Jan Mens voor zijn, ook weer door en door menselijke be- bekeijtenlssen, dankbaar wezen. Uitgever: NV. Ultg. Mij Kosmos, Amster damAntwerpen.

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 3