Gedacht» ik en reiken van verre naar nuis Goudse gezinnen in Australië zijn al aardig „geworteld Van m'n fiets heb ik veel plezier en het slot is een bezienswaardigheid V.N.-Assemblée met Kerstvacantie X VAN YPEREN»-»» UIT DE OMGEVING OPRUIMINGSPRMZEN Talrijke botsingen op de weg Amsterdam-Den Haag Op bezoek b\j de familie Dekker en by de familie De Weger OUQEJAAR MIDDEN IN DE... ZOMER Er wordt goed voor emigranten gezorgd, onderdak en betrekking wachten Hoe het bevalt Uitstekend! Goudse Spetters Veel onvoldoendes op het rapport, gedrag twijfelachtig, vlijt behoorlijk Indonesisch blad denkt Nederland een slag in het gezicht toe snit grote ogen opzetten vZVZ/iP TWEEDE BLAD - PAGINA I GOUDSCHE COURANT WOENSDAG 31 DECEMBER 1931 h |F (Van de correspondent in Australië van de Goudsche Courant). „Ik d«nk nog vaak aan Holland; ik geloof dat je je landje nooit vérgeet. Maar zonder heimwee" zo zegt me een vroegere Goudse huis vrouw, die nu in één der mooiste Australische steden woont. „En als er dan wéér een jaar voorbij is gegaan, kijk je wat je in die tijd hebt bereikt. Dan ben je blij en dankbaar. Maar meteen realiseer je, wat je fnist. Juist op zo'n Oudejaarsavond", aldus een Gouwenaar, die ik ontmoette, een stevig eindje in het achterland van Australië. Want,j emigranten voelen op de laatste avond van het jaar zich soms zo vér ,,|van huis". Het zal misschien wat vreemd klinken, maar Kerstmis is in Australië geen Kerst mis. Evenmin als Oudejaar Oudejaar is. Het leven van een emigrant is ontworteld en nu moet hij opnieuw proberen te wennen aan bodem en klimaat: Welke beide nogal wat verschillen met die jn Holland! Om iets te zeggen van Kerstmi?, dat is hier het feest van „Father Christmas", de evenknie van onze St Nicolaas. Ja, de meeste Australiërs weten wel dat Kerstmis het feest van Christus' geboorte is. Er zijn kerkdiensten, men zingt het „Holy Night" dat niettemin minder ontroert dan het „Stille Nacht". Er zijn „Carols songs bij Candfl-Lights", (Kerstzangen bij het licht van kandelaren) en tochWij, uit ons koude Nederland, missen de warme win terse sfeer, missen eigenlijk óók de geeste lijke diepte van ons Kerstfeest. En voorts wat denkt u van een Kerstfeest aan de hete stranden met een vol-zomerse zon? Dan ons Oudejaar in zomerse vacantie- tijd. "Waarin we eigenlijk geen tijd hebben om aan verwisseling van het oude jaar in het nieuwe te denken. Bovendien, de Aus traliërs zijn helemaal niet sentimenteel! Eigenlijk, een beetje kei-hard. En wij Ne derlandse emigranten houden wel yan warmte en intimiteit. Velen zouden waarschijnlijk de zonne warmte hier vanavond wel even willen rui len voor een plaatsje in de kring rond uw warme kachel of haard. Doch er scheiden ons 23.000 zeemijlen. Met een andere bodem «n ander klimaat. Mevr. Dekker: blij en dankbaar „Ik kan al aardig wennen en alles gaat naar wena". Het ia mevr. W. Dekker—Dreef, die vroe ger met echtgenoot en kinderen aan de Bos weg te Gouda woonde, die me dat vertelt. „Als het Oudejaarsavond is en we achter ons zien, mogen we blij en dankbaar zijn", zegt ze tevreden. „Ja, ik denk nog dikwijls aan Holland. Maar zonder heimwee. Want het land hier vind ik prachtig; de mensen zijn prettig, we zijn goed gezond en wat wil je eigenlijk nog méér. Mijn man heeft goed werk. De kinderen? Die hebben volop de ruimte en leren goed. Zelf kan ik me al aardig redden en tot nog toe gaat alles naar wens. Er zijn weieens moeilijkheden, maar dan ga je niet bij de pakken neerzitten, doch pak je aan ?n dan kom je daar wel overheen!" Wanneer een vrouw zó kan spreken, dan sit er niet zoveel in de weg! Ik heb wel pessimistische beschouwingen uit de mond van emigrantenvrouwen gehoord. En dan is het kwóód werk voor de man, want eigenlijk hangt het SI of niet slagen voor een emi- grafttengezin, grotendeels van de vrouw af. Nagr mijn mening heeft zij het zwaarste deel te dragen van de emigratie-lasten. Doch daarover vertel ik nog wel eens een andere keer. Want nu wil ik iets meer over de familie Dekker mededelen. Het schip aan de muur De „Rotterdamse Lloyd", de „Verenigde Scheepvaart Mij", of welke andere maat schappij emigrantenschepen in exploitatie heeft, vindt tevreden klanten over heel de wereld. De familie Dekker behooft tot de groep tevreden klanten. Als Ik u vertel, dat uit pure dankbaarheid een foto van de „Johan van Oldenbarnevelt aan- de muur in haar woning hangt, dan kunt ge nagaan hoé tevreden deze familie ia. „Dat schip zal ons altijd ln herinnering blijven", zegt de heer Dekker. „Want daarna moesten we het kamp Benegilla in. En we waren zo verwend". Geen wonder, dat het kamp deze Gouwe naars niet „lag". De goede epiigranten- „spirit" blijkt uit het feit, dat de heer Dek ker er zo spoedig mogelijk op uit ging en ©eiïvierhonderd mijl het binnenland in trok, wajir hij ln Ballarat in de State Victoria belandde. Daar vond hij werk als timmer man aan een electrisch» krachtstation. 1450 Voet botlen zee Ballarat is géén kwade plaats om te wgpen; ik heb er slechter gezien. Allereerst, het is een aardige „klim" naar het stadje, al behoef je dat nu zelf niet te doen. Trein en bus doen dat wel. Ballarat ligt n.l. 1450 voet boven de zeespiegel. Dit betekent, dat het een gezond oord is. De stad ligt zelf op een bergrug en rondom zijn vele andere bergketens. Al ligt het dus tamelijk boog, meen niet dat het er „droog" ic, want men heeft er een prachtig meer van zulk een oppervlakte, dat er zelfs sprake ia er de Olympische roeiwedstrijden te hou den! Hetgeen op zichzelf een evenement zou zijn voor het stadje! Men heeft erVen behoorlijk ingerichte dierentuin, die weliswaar niet de afmetin gen en royaliteit heeft van „Blijdorp", doch niettemin ruim voorzien is van allerlei inheemse dieren. Een groot park maakt Ballarat aantrek kelijk. Er zijn zwarte zwanen en bontge kleurde watervogels ln grote verscheiden heid. Alsof dat alles niet genoeg is, er is ook een enorme botanische tuin. In een fraai gebouw kan men een aantal beeldwer ken, voorstellende Bijbelse figuren, bewon deren. „We hebben het hier zó best naar ons zin, dat mijn vrouw en ik in de breedte en onze kinderen in de lengte groeien", zegt de heer Dekker lachend. En mevr. Dekker maakt zich blijkbaar geen zorgen over het „lÜn- probleem" Dan die jongens! Willem Jan (negen jaar), Jan (zes jaar) en Robertus Adriaan (twee jaar), groeien als kool! „Ze hebben hier ruimte genoeg en spelen de hele dag bui ten". Eén wens: een eigen huis „Australië is een goed land om te wonen en te werken", vat Dekker zijn visie op Australië samen en hij ondervindt geen tegenspraak bij zijn echtgenote. Doch, vooral haar verlangen gaat uit naar een eigen huis. omdat de familie nu nog in een Engels hotel woont, waar het niet slecht is, doch waar men nu eenmaal de eigen huiselijkheid, on danks de drie gemeubileerde kamers, mist. „En dat maakt Oudejaar óók wel wat anders dan we in Holland gewend waren", merkt mevr. Dekker op. Met de tfcal zijn de groot ste moeilijkheden wel achter de rug. Mijn vrouw heeft nog nooit in een winkel iets niet kunnen krijgen. Als haar mond tekort! schiet, doen haar handen de rest wel", lacht de heer Dekker. Wat eigenaardig vindt de heer Dekker het feit, dat de werkgevers iemand hier zo ge makkelijk kunnen ontslaan. En hoe machtig de Unions hier ook mogen zijn, daartegen schijnt men weinig te kunnen doen. Dat zijn eigenaardigheden, die je op de koop toe hebt te nemen", constateert onze zegsman. Dit emigranten-gezin is bezig te slagen. Het is in het nieuwe land aan het „worte len". Al is het „oude land" niet vergeten, hetgeen blijkt als het echtpaar mij ten slotte vraagt: „En doe U de buren van de Bösweg in het bijzonder de hartelijke groeten van ons?" Hetgeen bij deze dan gedaan is. Hier is de heer Dekker, die vroeger aan de Goudse Bosweg woonde, met zijn drie toont tijdens een wandeling door het fraaie Wendamee-park in Ballarat. Familie De Weger in het zonnige Queensland Van Ballarat naar Wynnum is een héél eind, al raakt men in Australië wel aan afstanden gewoon en maakt een honderd mijl niet zo heel veel uit. En onze Gouwe naars treft meh over heel Australië ver spreid. Niettemin, de „Goudsche Courant" omspant hen allen. Wynnum ligt ln het „zonnige Queensland zoals de Queens- landers zelf „hun State" bij voorkeur noe men. Daar woont de familie De Weger. Wanneer het in andere delen van Australië weieens een beetje winters kan zijn, nodigen advertenties in de bladen uit om te komen genieten van zon en strand in Queensland Een „Nederlandse-Queenalander" verzeker de mij dezer dagen, dat het in zijn omgeving veel beter is op elk gebied, dan elders ln Australië. Teneinde mijn neutraliteit ln dit opzicht te doen blijken, moge ik vermelden in Tas- manie onlangs hetzelfde te hebben horen zeggen over dat gedeelte van Australië. „Wij hebben er nooit spijt van gehad Nederland te hebben verlaten. Mijn vrouw en ik kunnen hier reuzegoed aarden", al dus vat de heer De Weger het oordeel van de familie samen. Béter kan men niet ver wachten! Nu moet ik er meteen bij vertellen, dat dit emigranten-echtpaar een „opgeschud bedje" vond in Australië. Alleen de verwachting, dat de heer De Weger meteen in zijn vak als vertegenwoordiger kon stappen is niet in vervulling gegaan. Begin als Door oelen De heer De Weger is n.l. „storeman". Laat ik hierbij aantekenen, dat een emigrant hier begint als „farmer" of „storeman". Vaklie den en „bijzondere gevallen" uitgezonderd. Iedere emigrant schijnt verstand te hebben van „farmen", hetgeen meestal sterk wordt beïnvloed door de „accommodatie", welke in die gevallen beschikbaar is. En verder, de job van „storeman" is geschikt voor ledereen. Menige emigrant is in een „store" (maga zijn) zijn loopbaan hier begonnen. Zoals dus ook de heer De Weger, die bij Arnolt Mor rows in Brisbane, dat niet zover van Wyn num ligt, bisquits onderhanden heeft. Die betrekking van „storeman" is voor velen ook noodzakelijk, vanwege het taalprobleem. Want heus, dat probleem is gróter dan menig emigrant verwacht. En als je een job als „salesman" wenst, zoals de heer Ds Weger, dan moet de taal géén probleem meer zijn! Dus leer je en verdient inmiddels geld. Binnen een maand een woning! Zoals we indertijd bij het vertrek van de familie reeds hebben vermeld: er stond in Australië een bedje gereed, dat de broer van In een prachtige streek, in Wynnum in Queensland met zon en strand, woont de familie De Weger. Het verschilt wel iets met de Bosboom Toussaintkade in Gouda. mevr. De Weger—Koch zorgvuldig had op geschud. Een dergelijke behulpzame hand is ln een vreemd land goud waard! Daarbij kwam het geluk, dat men binnen een maand kans zag een huls te huren, iets waarover andere emigranten soms jaren doen. Wel, dit alles wetende, .wekt het geen grote verwondering de heer van het nieuwe huis te horen verklaren. er nog noQit spijt van te hebben gehad, Nederland te hebben verlaten". Zó is het begin nog niet zo kwaad. Daar zijn er heel wat kwader. En de heer De Weger moet zelf erkennen: „De eerste moeilijkheden van de emigrant, hebben wij dus eigenlijk niet gekend." Waar hij gelijk ln heeft. De heer De Weger heeft zijn schaak-liefde meegebracht naar Australië en ln de club te Wynnum probeert hij nu de Australiërs schaakmat te zetten. „Hetgeen tevens goed voor mijn taal is", voegt hij er aan toe. „We kunnen best met de Aussies opschie ten, ze weten overal raad op en staan ons goed terzijde", betoogt deze Gouwenaar. „Maar we houden onze eigen gewoonten en gebruiken ln ere", voegt hij er aan toe. Met de kinderen gaat het best: Nlckle (acht Jaar), Robert (zes jaar), Arend (vijf jaar), Leni (vier jaar) en Vincent (twe^Jaar) hebben zeven acje grond achter het huis om zich te amuseren. En er is nog ruimte genoeg over om de wieg te zetten voor de eerste Australische „De Weger", die binnenkort wordt verwacht. Waren alle mensen wijs Er is een véél gehoorde klacht onder emi granten; „wat zijn ze jaloers onder eikaar". Men hoort die klacht uit Canada, uit Afrika en waar ter wereld emigranten zijn. Men zegt dat de Italianen, Polen en Grieken ver standiger zijn. Vader Cats, die de bekende verzuchting .slaakte over het gebrek aan wijsheid bij de mensen, was een Neder lander. En de heer De Weger klaagt er óók al over. Al had'hij dan familie-hulp genoeg, want behalve de broer van zijn vrouw, is zijn zuster al 'een heel poosje in Australië. Zodat er helpende handen genoeg waren om de enorme kist met meubilair en huis houdelijke goederen uit te pakken, waar over mevr. De Weger me met een dankbaar hart verklaarde, dat er letterlijk niets ge broken en beschadigd was, waarvoor zij de Goudse onderneming Poldervaart ten zeerste prijst. Ge ziet het, het zijn alle optimistische klanken uit dit Goudse gezin. Ja, dat Oude jaar zal herinneringen oproepen aan da» overige oudejaar, in het huis aan da Bos boom Toussaintkade. Maar er is hier een zonnig Queensland, dat de volgende deg heel veel doet vergeten. De Oudejaarsavond móge Iets anders zijn. dan de vorige, de oliebollen zullen mischlen ontbreken, doch er kan dankbaarheid zijn ln het hart daar |}ij die Gouwenaars lit Wynnum. Zoals hij mij ten slotte zeida: „Good luck good health God bles* you", is dit de wens, die de heer De Weger aan zijn vroegere stadgenoten uit dit verre land wil geven. LIZZY BOOT IN N1EUW-ZEELAND HET IS AL WEER EEN TIJD GELEDEN, dat de „Zuiderkruis" zijn ruim achthonderd passagiers in Wellington (Nieuw Zeeland) aan wal zette. Op 12 Mei van dit jaar was het, toen wjj ons nieuwe vaderland voor het eerst zagen. Des morgens in de vroegte kregen w(j onze papieren van de emigratie-officieren en hoorden, waar wij gingen wonen en werken. De laatste uren op de boot zijn een beetje druk en zenuw achtig. Ieder is nieuwsgierig wat hij zal gaan doen en of je bij vrienden komt, die al in Nieuw Zeeland zjjh of die je aan boord hebt ontmoet. Maar de organisatie is goed. Je krijgt je onderdak en je baan en nergens behoef je je zorgen over te maken. Holland aantreft, met leuke zitjes en vaak een stukje muziek, die zul Je tevergeefs zoeken. Een kop koffie of de veel gevraagde milkshake en icecream met de nodige sand wiches en cakes koop Je in een zaak, meestal een pijpenja, die als een tramwagen is ingericht, wat dan betekent, dat je rug aan rug zit. Ook wanneer je eens wilt gaan dansen, vind je niet de gezelligheid, die je gewend bent. Stelt U zich voor een gróte zaal met banken tegen de kanten, waar de dames zitten, terwijl de heren vaak in groepjes in de zaal staan ie praten. Bioscopen zijn hier vele. Wat ik in het begin zo vreemd vond, is, dat de heren, voor de voorstelling begint, rustig hun krantje zitten te lezen, en lacht U niet, soms dames de tijd met een breiwerkje korten. Dit heb ik zelfs bij een uitvoering in de Townhall, de grootste zaal in Wellington, gezien. Er wordt hier, zoals in Engeland, voor het programma begint, het volkslied gespeeld. Natuurlijk wilt U weten hoe bet leven In Nieuw-Zeeland ia en hoe het er ons, Neder landers, bevalt. En dan kan ik antwoord geven, voor wat mijzelf betreft: ik heb het uitstekend naar mijn zin en ik geloof zeker, ais dat de meeste Hollandera, die hier zijn, hetzelfde zullen zeggen. Weinigen heb ik nog maar ontmoet, die terug willen. En je komt hier veel landgenoten tegen. Je kunt in geen trein, tram of bus zitten of Je hoort Neder lands spreken. Soms denk je weieens. dat er meer Nederlanders dan Nieuwzeelanders zijn. Wellicht komt dat, doordat wij veel drukker zijn. Ja, natuurlijk, het leven ia hier anders. De stad eens ingaan en ergens gezellig wat gebruiken, dat kun Je rustig uit je hoofd zetten, want een gezellige zaak, zoals je in in de luwte van Ae heuvels is het Silverstream Hospital gebouwd, waar Lizzy Boot uit Gouda i» de huithoudelijke afdeling een werkkring heeft gevonden. Naar aanleiding van dit alles zult U wel licht zeggen, dat het leven toch niet van zulke dingen afhangt. Natuurlijk niet. maar vergeet U niet. dat vele van onze emigran ten in kampen leven en vanzelfsprekend veel meer vertier buitenshuis moeten zoe ken dien wij huiselijke Nederlanders gewend zijn. Veel sport Gelukkig wordt er veel aan sport gedaan, waaronder ook aan tennis en paardrijden. Voor velen is deze sport in Nederland on bereikbaar. De kinderen krijgen al tennis- lessen op school. Van groot belang vind ik het wel, dat je hier kennissen hebt, die een eigen home bezitten, naar wie je eens kunt gaan en in het familieleven wordt opgenomen. Over hot algemeen lukt dit erg gauw, want de Nieuwzeelanders zijn over het algemeen reuze vriendelijk en vooral als zij bemer ken, dat je Hollander bent, nodigen ze je spoedig uit. Wat mezelf betreft, ik heb hier gelukkig al vele vriennden en kennissen, naar wie ik in mijn vrije tijd kan gaan. Ik kan dan heerlijk gebruik maken van mijn eigen Hollandse fiets, die ik gelukkig heb meegenomen. De bussen gaan hier 'om het uur, maar bijvoorbeeld Zondagsavonds gaat de laatste bus ai om halftien. Wat ben ik dan blij, dat mijn karretje rotj thuis kan brengen. Hoewel de hoofdwegen ook wel heuvelachtig zijn, is het toch best te fietsen. De meeste Hollanders kopen hier al gauw eep fiets. Overigens hadden de Nieuwzee landers nog nooit een slot gezien als ik er een heb, een doodgewoon slot met een sleu teltje. Dat vonden zij prachtig. Hier gebrui ken ze meestal een ketting met een hang slot er aan of helemaal niets. Het is hier schijnbaar wel vertrouwd om je karretje zo neer te zetten. Werkzaam in ziekenhuis Wat het werk betreft, heb ik het niet slecht getroffen. Ik ben in een ziekenhuis te werk gesteld. Denk bij het woord zieken huis niet aan het Van Itersonziekenhuis, aan De Wijk of het Sint Jozef Paviljoen „bij ons" in Gouda, want daarop lijkt het in de verste verte niet. Het zijn allemaal aparte barak ken en het is eigenlijk maar een noodzie kenhuis. De Amerikanen hebben het in de oorlog gebouwd. Wij werken met vier Hol landse meisjes, allen van de „Zuiderkruis". Dit vinden wij erg prettig, want het had net zo goed kunnen zijn, dat je eis enige Hol landse ergens werd geplaatst. Ons werk is heel eenvoudig. Wij moeten tafels dekken en afruimen in de eetzaal voor doktoren en verpleegsters. Het serveren gaat heel gemakkelijk. Ieder komt, net als in een cafetaria, zijn bord eten halen, zodat wij alleen maar behoeven op te scheppen. Dan natuurlijk afwassen en meer van die huishoudelijke dingen. Later willen wij na tuurlijk naar iets anders.uitzien, maer voor lopig moeten wij eerst zorgen de taal goed onder de knie te krijgen. En dan natuurlijk de grote vraag: het salaris. Wij krijgen per week vijf tot zes pond uitbetaald, wat in Hollands geld om gerekend ongeveer vijftig tot zestig gulden is. Wanneer je twee dagen in de week vrij hebt ontvang je 6 pond, maar heb Je een Zon dag en een dag in de week vrij, dan krijg Je vijf pond. De Zondag wordt namelijk dub bel betaald. Dit geld hebben wij geheel vrij, want boven het salaris krijgen wij leder een vrij kamertje en de kost. Ook linnengoed en jasecborten verstrekt het hospitaal. In elk huis een bad Het bedrag zegt natuurlijk niet veel, wan neer je de prijzen van de artikelen niet weet. Inderdaad zijn de prijzen hier veel hoger dan in Nederland, vooral wat de kleding betreft. Een gewone zomerjurk kost hier toch altijd nog 5 pond, dus ongeveer 30 en dan is het nog niet eens een bijzonder model of van bijzondere stof gemaakt. Stof fen, daarentegen zijn goedkoop, zodat vele Nieuwzeelandse vrouwen de kleding zelf maken. Voor voeding wordt per week 1 tot 1.10 pond berekend. De levensstandaard is veel hoger dan in Nederland. Veel arbeiders hebben een auto, r.aar ik heb gehoord procentsgewijze één op de drie. En in veel gezinnen vind je ook een ijskast. Ook een heerlijkheid is, dat je in elk huis een badkamer aantreft. Veel wordt er gedaan voor de ontspanning van de patiënten en het personeel Er zijn tennisbanen, een zaal voor tafeltennis, een gymnastiekzaal, een biljartzaal en er is ook een zwembadje, dat op het ogenblik nog wel droog staat, maar van de zomer met water wordt gevuld. Van al deze gelegenheden kan men gratis gebruik maken. Dan is er eens per week een filmvoorstelling en eens per veertien dagen dansen en op geregelde tij den revues, cabarets, dit alles tegen lage entreeprijzen. „Daar bij die molen" Als Je met een Nieuwzeelander spreekt, dan bemerk je, dat iedereen weet, dat ze in Holland op klompen lopen en dat net liedje „daar bij die molen" Hollands al wordt het hier in het Engels gezongen. Maar dat Philips een Hollandse maatschappij is. weet niemand, terwijl er op Nieuw Zeeland toch ook een Philips-fabrlek is en de helft van de Nieuwzeelanders een Phiiips-radio heeft. Een poosje geleden las ik in een Hol landse krant, dat de radioprogramma's hier slechter zijn dan in Holland, maar dat vind ik niet. Er zijn hier zoveel stations, dat je altijd wel goede muziek, hetzij klassiek, het zij populair, kunt krijgen. De meeste Hollanders koesteren de wens om nog eens een keertje met vacantia naar Holland te gaan. Ook ik natuurlijk, maar wanneer dat zal zijn, is nog een vraag teken. We zullen dat maar rustig afwach ten. Ik ben blij, dat ik lange deze weg al mijn vrienden en kennissen in Gouda een gelukkig en gezegend Nieuwjaar kan toe-" wensen. En.wie weet breekt de vscantie nog eens aan. Tot zlana! LIZZY BOOT, Sllveratream Hospital, Silvenrtream, - Nktuw-ZealtnC Nieuwjaar En zo is dan gebeurd, wat ik met onfeil bare zekerheid al tijden van te voren heb voorspeld: het jaar spoedt ten einde. Nog een paar uur en de koek is op. Het jaar, dat wij te zamen in dit cursieut hoekje zo eendrachtelijk doorgeworsteld hebben, kenmerkte zich it» de eerste plaats door het regelmatig verschijnen van de Goudse Spetters. Eigenlijk is dd de enlpe regelmaat en de enige vastigheid die er tt ontdekken valt in dit warrige jaar. Zo staan we dan weer te zamen aan de sponde van het nieuwe jaar. We zouden natuurlek kunnen gaan optellen, toat er al zo in de stad en de omgeving »s gebeurd, maar waarom zouden we ouwe koelen uit de sloot gaan halen. Laat ze liggen. D'r ts al zeer genoeg in de wereld. Vtrder bestaat er aanleiding om te be peinzen in welk opzicht wij op enigerlei wijze ln het achter ons liggende tijdsge wricht te kort zijn geschoten Doch waarom zouden tutf deze spetter met de el gaan uit meten, 't is toch al zo'n toer om aan een goed eind te komen, want wij hebben vele tekorten op de rekening staan, mijne vrien den. Laat u dat gezegd zijn. Het zou wel droevig met ons gesteld «t)n, als daar niets tegenover stond Uit-de vol gende cijfers moge blijken hoe intensief ar in positieve zin gearbeid is. Mevrouw Tergouw heeft 916-1 boterham men gesneden, gesmeerd en de helft er aan belegdde andere helft was pure marga rine, ze heeft 26455 kopjes thee en koffia ingeschonken an 724 maal „Goadan morgen, melkboer" gezegd. Keesje heeft 523 zolen en hakken versleten, dat is ongeveer de oppervlakte van een stal met 20 koeien; hij is vier keer met een rapport thmsoekomen met in totaal 23 onvoldoendes en had tin t, van het aantal verzuimde schooldagen. Elly heeft 37 nieuwe filmsterren ontdekt en daarbij 78 nieuwe songs gezongen Ze waren allemaal „mieters". Verder heeft ze lf pdd* nieuwe nylons versleten. V ziet uit dit alles, dat we het afgelopen jaar energiek bij de jaspanden hebben ge vat. Wat mezelf betreft: ik heb thuis 1 ichil- derijhaakje bevestigd, 2 schroefoogjes ge draaid en 1 spijker geslagen tot het op hangen van een teiltje. Op kantoor heb tk 5233 kroontjespennen versleten, want tee zijn een ouderwets en degelijk kantoor. We zjjn van plan om met dit alles onver anderd verder te gaan. Net als iedereen en net als de vorige jaren. Ziezo, dit laatste spettertje zit er ook weer op. V mbest eens weten, wat een moeite, zorg, hoofdbrekens, hersenwerk, voor hoofdsrimpels en concentratie zo iets kost En dat 52 maal in een jaar. Gelukkig woon ik in een stad, die trilt en bruist en soms overkookt van vitaliteit, 'k Hoop. dat hel zo blijft. Mede namens mevrouw Tergouw, Elly en Keesje zalig uiteinde en een gelukkig Nieuwjaar. J4N TERGOUW. ffOïNSDAG 31 DECEMBER 1952 GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA S"T (Vsn onze correspondent te New York) pEARSON de Canadese minister van bal- i tenlandse saken. die voorzitter waa van ge serende Asaombléa der Verenigde Naties, beeft de gedelegeerden hard laten Werken. Er heerste discipline In de Algemene Ver gadering en de commissies begonnen voor het merendeel op t#d. Gednrende de laatste weken werden sells verscheidene avond- littingen gehouden. Voor vlflt mag men de afgevaardigden dan ook genist voldoende toekennen op hun Kerstrapport. Na is het Ineens stil geworden in de gangen en salen vsn de grootse, moderne gebouwen aan de OMt-Rivier te New York. De roltrappen rellen leeg naar boven. Zflne Koninklijke Hoeeheid print Felaal al-Saoed van Snoedië Arabië pronkt nn ergens anders met aljn talband. sëhortta Minerva Bernardino van ie Dominicaanse republiek ef Ztfne Excel lentie Halvard Lange van Noorwegen wor den niet meer vla de luidsprekers uitgeno digd om slch naar de gedelegeérdensaal te begeven. In die zaal, ln die „delegatie- lounge is het nu kaal en verlaten. Tot voor kort saten nog vele Arabieren hier In de buurt van de rekken met couranten, tot voor kort nog saten verscheidene Neder landse afgevaardigden broodjes te eten In de buurt van do koffle-eaatine. Het was eigenaardig hoe verscheidene troepen van gedelegeerden zo hun eigen hoek hadden ln deze zaai. Do Amerikanen zaten altijd op twee banken In het midden, daarmede haast letterlijk demonstrerend, dat er in deze wereld nu eenmaal veel om hèn draait. Generaal Romulo, -de vertegen woordiger van de Phillippijnen. had beslist géén vaste plaata: hij wil zo mogelijk nog meer populair worden dan hij al is en het is geen geheim meer. dat hij niets liever zou willen dan Trygve Lie opvolgen als hecretaris-generaal. Gedurende deze Assembiée heeft gene raal Eisenhower, de toekomstige president van Amerika, een kort bezoek aan de ge- bouwen van de V N. gebfacht. Het was bijna vermakelijk te zien, hoe generaal Romulo toen al een kwartier van te voren zich stra tegisch opstelde, in de delegetie-lounge. om de andere generaal op vlotte wijze te ont moeten. Zijn strategie faalde niet! Entezam. de leider van de delegatie van Iran. is ook een strateeg, maar van een wat verfijnder kaliber Hij is een van de weinige figuren, die herinneren aan de gedistin geerder sfeer van wijlen de Volkenbond, en het zou nog zulk een slechte oplossing niet ziin. wanneer deze man opvolger werd van Lie. Maar dan moest toch het conflict over de Perzische olie maer eerst van de baan zijn. Behalve Romulo en Entezam noemt men ook nog Nervo van Mexico en Pearson van Canada, de man dus. die deze Assem biée in het algemeen zo goed heeft geleid (zij het na een noual slecht begin) Of Tryg- vè Lie nu werkelijk zelf binnenkort weg wil, is moeilijk vast te stellen. De ene dag maakt hii dezfe, de volgende weer een heel andere indruk Aen temperament ontbreekt het Lie njet, aan. evenwicht echter soms wel. Gedrag ielg beier Toen deze Assembiée begon, zag het er naar uit, dat de stukken er nu erf dan af zouden vliegen, Vooral in het debat tussen Oost en West over Korea. Tunis, Marokko, enz Maar eerlilk gezegd Is dat wel een beetje meegevallen Er zijn wel biieenkom- sten geweest van de V N. met meer en lan ger scheldpartijen. Alleen geheel aan het Slot. toen de Amerikaan Wiley en de Rus Gromvko elkaar figuurlijk in het haar vlo gen en toen de Russen de jongste opstand ln een kamp voor krijgsgevangenen gingen Uitbuiten, heerste er niet bepaald een Kerststemming. Senator Wiley windt zich bij derge lijke gelegenheden flink op. Toen Gro- tnyko een rede aanviel, die Wiley een Aankomst apostel Thomas in India herdacht De plechtigheden ter gelegenheid van de gégentienhonderdste jaardag van de aan komst van de apostel Thomas ln India heb ben gisteren een aanvang genomen met de officiële ontvangst van de Pauselijke legaat kardinaal Gilroy, aartsbisschop van Sydney, f# Ernakoelam ln Zuid-India Kardinaal Gilroy verklaarde het drie daagse eucharistische congres geopend door •het geven van de Pauselijke zegen Volgens de overlevering was de apostel fhpmas naar India gekomen toen na het éterven van Christus de twaalf apostelen llcl\ verspreiden. Naar men aanneemt stierf de spoatel ln het Jaar 68 de martelaarsdood te Mylapoer ln de omgeving vat\ Madras Zijn stoffelijk overschot zou door een Syrische koopman naar Odessa zijn ge bracht. Het werd later ln Italië begraven. Pari/se Oudejaarsavond met paar dagen teraf-en gehouden hod en daaraan allerlei oerdraaid oooritelde, nam Witey da tefcet oan rgn eigen speech en wierp die toe aan de Rus met de woorden: .JLees dat nu eens nauw keurig!' Erg ver behoefde hij niet te Hooien, want drie grote mogendheden astten. door alphabetische omsteindighe den vlak bij elkaar eerst de Union of Sowjet-Repuhlics. daarnaast Engeland (United Kingdom) en daarnaast aan de United States. „Onvoldoenden" Over Korea ul verder gepraat worden, vnn'ï^.?ntiFe£Lu*ri I* Aauemblée wordt Slechtr weinig gedelegeerden komen terug voor die tweede helft, want de meeste commissies zijn klaar gekomen met hun werk. Hoofdzakelijk de leden van ae eerste, politieke commissie zal men hier terugzien erf. voor een deel zijn dat de hoof den van de permanente missies Voor N e- derland dus de heer D. J. Von Ballu- seck, die zal worden bijgestaan door zijn vaste staf uit New York. Gelijk men zich zal herinneren heeft men Inzake Korea nog niets bereikt, omdat de voorstellen van de Algemene Vergadering betreffende de krijgsgevangenen, door ChU na zijn afgewezen. Eind Februari zal men nu kunnen zien, met welke middelen de nieu we Amerikaanse regering een oplossing wil nastreven van het Koreaanse conflict. Voor al daarom ia die tweede helft van de zit ting belangrijk. India ral stellig een bemid delende rol willen blijven spelen en men moet nog afwachten of deze staat, die voor de Kerstpauze in het Westerse kamp ver zeild was geraakt, daar ook zal blijven. Het tweede belangrijke onderwerp na de Kerstpauze wordt de zuivering van het se cretariaat en misschien de discussie over |een opvolger van Trygve Lie. Palestina leverde een onvoldoende op. Geen enkele resolutie werd aangenomen. De zaken blijven bij 't oude en dat wil dus zeg gen: geen normale betrekking tussen Is raël en de Arabische landen, geen regeling van het vluchtelingen-probleem, geen over eenkomst inzake het bezoek aan de heilige plaatsen. Toch betekenen onvoldoendes niet altijd, dat er niets is bereikt. Zeker. Zuid-Afrika en Frankrijk (hét laatste land zelfs door weg te blijven uit de debatten) zijn ven me ning. dat de Ver. Natiea zich niet behoren in te laten met een kwektie al? de „apart heid" en met moeilijkheden in Tunis en Marokko. Maar door de debatten in de V N. wordt de aandacht van de wereld op deze zaken gevestigd en met name ten opzichte van de rasdiscriminatie in Zuid-Afrika kan de wereldopinie wel een zekere invloed uit oefenen ten goede: Om nog even terug'te komen op dat wegblijven van Frankrijk uit de debatten: dat maakt toch nooit een sympathieke indruk. Een bekend Neder lander heeft eens gezegd: weglopen uit een vergadering van de V.N. ia eigenlijk net zo iets als kwaad de deur uitlopen, wanneer je ruzie hebt met Je vrouw. Je slaat de deur achter je dicht en wanneer ie dan op straat staat, voel je Ie een hele Piet. maar 's avonds moet je toch weer terugkomen en dat la minder prettig. Zes millioen voor het afbouwen van stadhuis te Eindhoven De gemeenteraad van Eindhoven heeft in zijn vergadering van Maandagavond een voorstel van burgemeester en wethouders aangenomen tot het beschikbaar stellen van een crediet van 6 millioen gulden voor de Verdere bouw van het gemeentehuis aan het Stadhuieplein. Het eerste gedeelte van het gemeentehuis werd in Januari van dit Jaar in gebruik ge nomen. Enkele gemeentelijke diensten, de kamers van de burgemeester en wethouders en de voorlopige trouwzaal werden hierin ondergebracht. Thans zal het gehele com plex worden afgebouwd, met uitzondering van de aan het Begijnenhof geprojecteerde vleugel. Dit betekent, dan nu zullen worden gebouwd het representatieve gedeelte van het etadhuis met de raadzaal, de burgerzaal, hal en de toren, alsmede de twee admi nistratieve vleugels, die tezamen met een colonnade en de reeds bestaande vleugel een binnenhof zullen omsluiten. Met de "uitvoering der werkzaamheden zal ten minste vier jaren zijn gemoeid. Het Maandagavond door de gemeenteraad ge voteerde crediet van zes millioen gulden is bedoeld ter dekking van de totale bouw kosten, inclusief de kosten van de technische installaties en de kosten van het bouwbu reau, doch exclusief de kosten van inrich ting en meubilering. De Fairsea in Australië aangekomen Het emigrantenschip Fairsea met ruim 1800 emigranten fan boord, is Dinsdag, ko mende van Rotterdam, in de Australische haven Fremantle aangekomen. Onder de emigranten bevinden zich 450 Duitsers: de anderen zijn Nederlanders. 220 Nederlandse emigranten zijn, met hun gezinnen, in Fre mantle van boord gegaan. De andere Ne derlandse emigranten zullen de Fairaea in havens ven de staat Victoria verlaten. Indonesische communisten dreigen met actie Verscheidene afdelingen van de Sobsi (de door communisten geleide, sterkste „vak centrale" in Indonesië) willen acties be ginnen tegen de Nederlandse bedrijven, als repressaille tegen de houding van de Neder landse regering inzake de uitwijzing van de heren Go en Soenito en het niet-toelaten van de communisten Njoto en Aidit. De af delingen Sourabaja en Semarang hebben zulke acties aangekondigd, zonder de da tum te vermelden, waarop zij deze acties zullen beginnen, of aan te geven waaruit deze acties zullen bestaan. Advertentie I AZIATISCHE VREES VOOR GEZICHTSVERLIES Nieuw Guinea-zeer Pla Beek De pianiste Pia Beek heeft de vererende Uitnodiging ontvangen, op Oudejaarsavond ia Parijs voor de Hollandse kolonie op te trederf. Zij reiat dan de volgende dag naar Nederland terug voor haar afscheidsvoor- Itelllng in Den Haag. In Rotterdam komt zij *p t Januari in de Riviérahal. Zoala bekend ♦ertrekt zij op 12 Januari naar Amerika. Groten die de wereld ontvielen Januari: Oeneraal Jean M G. de Lattre de Tts- tigny. Frans Hoge Commissaris en opperbevelhebber in Indo-Chlna; Sï Jaar. Aartshertog Maxlmiliaan van Oostenrijk; M jaar. Februari: Koning George VI van Engeland; 56 Jaar. Koningin Elizabeth II volgt hem op Knut Hamsun, (pseudoniem vsn Knut Pedersen), Noors schrijver; II Jaar. Mei: Maria Montesaori. Italiaans paedagoge en onMrwijsherVormster: 81 jaar Juli: tva Perón, echtgenote van da Argentijnae president; U jaar. Augustua: Kurt Schumacher, leider der Weatduitae MclaUaten; M jaar. September: Graaf Carlo Sforza. oud-minister van Buitenlandse Zaken van Italië. 78 jaar. bord Waldorf Aetor. Brits krantenmag- Mat; 7» jaar November: Or Chatm Welzmann. prealdent van Uraël; 76 jaar. ■wedetto Croce. Italiaans phllosoof en a staatsmanM Jaar. even Hedin, Zweeds ontdekkingsreiziger; Jaar. «-koningin Helena van Italië; 71 Jaar. December: Vittorio Orlando. Italiaans ataetaman; M Jaar. Koningin-moeder Alexandrine van Dene marken; 71 jaar. TJET BLAD MER DEK A voorspelt spoedige en aanzienlijke wijzigingen in buitenlandse politiek van de Indone sische regering. Deze wijzigingen zouden verband houden met besprekingen, die de minister van buitenlandse zaken, de heer M. Karto in Bonn met Adenauer en in Washington met Acheson heeft gevoerd. Duitsland zou een grotere plaats gaan In nemen in de opbouw van Indonesië. De rol van Duitsland sou daarbij waarschijnlijk niet beperkt worden tot het economische terrein, maar wellicht sou de Nederlandse militaire mMale vervangen worden door Duitse militaire Instructeurs. Ook zou In donesië in Moskou een ambassade openen. Itt Djakarta wilde men van officiële zijde deze berichten noch bevestigen, noch ont kennen. In een hoofdartikel schrijft Merdeka. dat er tekenen zijn waar te nemen, dat de Indonesische regering bezig is een nieuwe politiek ten aanzien van Nederland voor te bereiden, die gericht zal zijn tegen de eco nomische belangen van Nederland in Indo nesië. „De verwaande houding van de Ne derlandse regering betreffende West-Irian kan men in Indonesië blijkbaar niet uit de gedachten bannen, zodat men zich genood zaakt voelt maatregelen te nemen om dat kleine land op de Juiste plaats te zetten. Om dit doel te bereiken dienen stappen te worden genomen, waarvan het effect zwaar op Nederland zal drukken, zoals het ver minderen van het bordje rijst voor de Ne derlanders in Indonesië", aldus Merdeka. Het blad betoogt verder, dat het vooral na de Oclsberaffaire duidelijk is. dat de Nederlandse regering zoveel mogelijk voor deel wil trekken uit de verwarde situatie In Indonesië. „W|J kunnen zonder ons ge zicht te verliezen tegenover andere volke ren de toestand niet laten voortbestaan, dat het kleine Nederland het grote Indo nesië voor de gek kan houden, zonder dat het een klap In het gezicht krUgt", aldus het blad. Volgens Merdeka heeft Indonesië Ne- Man te Tilburg verdronken. De 28-jsrlge ar beider a. van Son, wonande te Tilburg, is In de nacht van Maandag op Dinsdag bij de brug aan het Moleneind over het WUhelminakanaal te water geraakt en verdronken. derland te veel vertrouwen geschonken. Het blad gewaagt van „de chaotische toestanden op verschillend gebied in Indonesië, wasrbij Nederland al dan niet direct betrokken is". De Nederlandse militaire missie zou vol gens het blad voor de Nederlandse regering met gemak dienst kunnen doen als een in lichtingenbron over Indonesië. Merdeka vervolgt dan met te zeggen, dat de verhou ding tussen indonestë en Nederland de mo gelijkheid open laat, zo scherp mogelijke maatregelen tegen de Nederlandse econo mische belangen in Indonesië te treffen en de Nederlanders in Indonesië te dwingen, zo spoedig mogelijk het land te verlaten. „Sympathie is een gevoel, dat de Neder landers niet kennen, omdat zij de goodwill,, die wij tonen slechts als zwakheid zuilen beschouwen", verzucht het blad, ons een mentaliteit aanwrijvend welke tot dusver als typisch Aziatisch gold. Het blad besluit, dat Indonesië niet kap voortgaan „gentle manlike tegen Nederland op te treden" en stelt de regering voor, zo scherp mogelijke maatregelen togen Nederland te nemen. als U de ziet bij Niet «lechts om de prijzen zelf, maar om de PRACHTIGE KWALITEITEN ZIE 9ERST ONZE ETALAGES Doktoren bij jaarwisseling Krimpenerwaard. Bergambacht: van Oudejaarsdag 2 uur tot 2 Januari 8 uur H. Frese (telefoon K 1825214): Ouderkerk en Gouderak: van Oudejaarsdag 8 uur tot Nieuwjaarsdag 8 uur Joh. Bouman te Gou derak (telefoon K 1827—312) en van Nieuw jaarsdag 8 uur tot 2 Januari 8 uur W. J. Leeuwenburg te Ouderkerk (telefoon K 1894-268) Roekoop. Nieuwjaarsdag C. H. Film (te lefoon 38) Haastrecht en Oudewater. Nieuwjaars dag J. J Hoving te Oudewater (telefoon 87). Waddinxveen. Nieuwjaaredag J. W. H. Helleman (telefoon K 1828—378). BleiswMk—Zevenhuieen. W. H. Ver- duijn de Boer te Zevenhuizen (telefoon K 1802-204). Bodegraven Damoverwlnning. Gisteravond won voor de competitie hoofdklasse Leidse Dambond OGBB alhier met 13-7 van HDC uit Den Hoorn. Boskoop De heer Zaal, 50 jaar boom kweker, Kon. onderscheiden Maandag vierde de heer N. Zaal uit Reeu- wijk zijn vijftigjarig jubileum als boom kweker in dienst van de firma Hardijzer en Co alhier. In intieme kring ia ten huize van de heer W Hardijzer het jubileum ge vierd. De burgemeester van Reeuwijk, de heer P Feitsma. heeft de jubilaris toege sproken. De burgemeester wees er op. dat plicht en trouw het leven van de heer Zaal Veel schade, doch geen gewonden Een btjsonder gecompliceerde aanrijding, waarbtJ ongeveer 15 wagens waren betrok ken. heeft gisteren het verkeer In de richting Den Haag op de rijksweg van Am sterdam naar Den Haag, ter hoogte van de Kruisweg in de Haarlemmermeer, ernstig gestagneerd. Enige area lang werd het ver keer vla IJseren platen over de berm naar het andere gedeelte van deze dubbele snel weg geleld. waarbtJ politie agenten rege lend optraden. De verraderlijke gladheid van de weg speelde gisteren bijna alle wagenbe stuurders op deze weg parten. Op diverse plaatsen slipten auto's de berm in of bot sten tegen elkaar op. Toen tegon de mid dag de balans was opgemaakt, bleek echter, dat ondanks het grote aantal botsingen en slippartijen niemand enig letsel had opge lopen. De schade aam de auto's liep uiteen. Het begon al omstreeks halfzeven, toen ter hoogte van de Kruisweg een bestelwa gen. op weg naar Den Haag, b« het rem men begon te slippen en dwars over de weg tot stilstand kwam. De bestuurder ver klaarde later tegenover de politie, dat hij bij het slechte zicht (het was nog donker en mistig) plotseling een stilstaande auto mid den op de weg voor zich zag opdoemen. Mo gelijk. zo vertelde hij verder, waa de be stuurder van die auto bezig zijn voorruit schoon te vegen. Intussen is niet bekend wie deze chauffeur kan zijn geweest, want de bestuurder van de beetelwagen had geen nummer opgenomen en de voorste wagen Op korte afstand van de bestelwagen volgde echter een file wagens. Een grote vrachtwagen met oplegger, zwaar beladen met balen suiker, dreigde on de bestelVagen in te rijden. Bij het remmen begon ook deze wagen gevaarlijk kris kras over de weg te slippen Een botsing was niet te vermijden. De bestelwagen kreeg een harde duw en de vrachtwagen met oplegger kwam knar send haaks op de weg tot stilstand, doch sloeg om. Suiker in de olie Dit veroorzaakte een ware ravage. Olie en benzine stroomde over de weg en de balen suiker lagen her- en derwaarts ver strooid in de olie. De schade is aanzienlijk. Onmiddellijk daarna drukte de bestuurder van een tankwagen zijn remmen in een ver twijfelde poging om de oplegger te om zeilen. Dat lukte ten koste van een levens gevaarlijke zwaai, waarbij de achteras brak en de wagen in omgekeerde richting in de zachte rechterberm van de weg geraakte. De chaos op de weg werd daarna gecom pleteerd door minstens een tiental nog vol gende vrachtwagens, waarvan de meeste op elkaar botsten. De bestuurder van de eerste wagen zag nog kans via de berm de gestran de auto's te vermijden, ie tweede slaagde daar slechts gedeeltelijk in. Hij zwaaide slippend rakelings langs de tankwagen en werd in zijn botsing met de omgeslagen op legger nog vakkundig afgeremd door de balen suiker, die als stootkussens dienst .deden. De overige vrachtwagens bereikten lr. Zf jp onbetekenend deukje op, andere kregen kopgroep" niet meer. Zij botsten onder ling op elkaar. Sommige liepen slechts een wat meer schade. Niemand bekwam echter enig lichamelijk letsel. Voor Alphen aan de Rtfn is de aanbouw; van een brug, over de Rijn in volle gang. De brug zal de Rijn kruisen met twee flinke overspanningen elk met 14 meter doorvaartwijdte en een vrije doorvaart- hoogle van 4 30 meter. Dat is voldoende om van de schepen, die moeten passe ren. door te laten, zonder dat de brug be hoeft worden geopend. Gisteren is men begonnen met de montage van het beweeg bare bruggedeelte. een basculebrug, wat geschiedde in 2 helften, elk van ca. 20 ton. die met de 60-tons drijvendebok Concordia op de opleggingen werden geplaatst. Politie van Sevenum speurt naar brandstichter Nadat in de afgelopen zomer reeds ver- schr ene korenmijten op raadselachtige wijze in brand waren geraakt, is thans weer brand uitgebroken in een mijt onge- dorst graan bij een boerderij te Sevenum (Limb.). Het feit, dat deze brand ontstond ondanks het natte weer versterkte de reeds langer bestaande vermoedens, dat een brandstichter de omgeving onveilig maak te. Een verdere aanduiding was de vernie ling, die aan een kippenhok in de nabij heid was aangericht. Met behulp van een speurhond heeft men een spoor trachten te vinden. Een inwoner vaq Sevenum werd aan een vérhoor onderworpen, maar werd na afloop daarvan weer op vrije voeten gesteld. Inbrekers veroordeeld tol zes jaar De Haarlemse rechtbank heeft de twee Amsterdammers, die ln de Kerstnacht van 1951 hebben ingebroken In de Coöperatieve Boerenleenbank te Ruigoord, nabij Half weg, en daarbij een brandkast forceerden, waaruit zij een bedrag van bijna ƒ50.000 meenamen, tot zes Jaar gevangenis veroor deeld. Het zijn de 73-jarige G. J. en de 58- Jarige A. J. C. vah B. De officier van justi tie bad tegen leder 8 jaar geëist. beheersen Hij deelde mede. dat de jubilaris bij Koninklijk Besluit is toegekend de ere medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nasaau. Daarna spralc de heer Verboom namens de Kon. Boomkwekers- bond en overhandigde de heer Zaal de zil veren legpenning voor 50-jarige dienst van de bond. De heer Hardijzer haalde herinne ringen op. Hij zeide, dat het jubileum van Klaas even belangrijk was voor hemzelf als voor de heer Zaal. Aan het dambord. Uitslagen onderlinge competitie damclub „Boskoop": A. M. de Jong—D. v. Wijk 2—0; T. A. Venema—W. Nederhof 2—0; D W. v. d. Zeeuw—A. Trimp 20, C. v. d. HoornJ. v. d. Broek 2—0; G. Luiten—W. A. v. Otterloo 2—0; C. v. d. Hoorn—D. W. v. d. Zeeuw 2—0; Jac. Schoemaker—D. v. Wijk 20; W. D. v. Es A. M. de Jong 2—0; H. v. Klaveren—E. J. Hoogerbrug 20. Haastrecht Opvoering In toneelwedstrijd van de Krimpenerwaard. „DRIE IS TE VEEL". De R.K. toneelvereniging „O.L. Vrouw van Haastrecht" onder regie van de heer J. van Vliet uit Gouda bracht in het R.K. Verenigingsgebouw voor het voetlicht de klucht „Drie is te veel" van de acteurs Joh. Blaaser Sr en Jr. Hoewel gespeeld werd met vijf invallers, was de toneelclub goed op dreef. De vele aanwezigen hebben zich van het begin tot het einde bijzonder geamuseerd. Met grote overgave en toe wijding werd er gespeeld, terwijl de wijze waarop het stuk werd gebracht alsmede het tempo alle lof verdient. Daar met dit stuk werd deelgenomen aan de toneelwedstrijd van de stichting „De Krimpenerwaard" kwamen alle spelers en speelsters in de conciërgewoning in tegen woordigheid van burgemeester, mr L. C. A. Lepelaars en de heer J. Verhoog, secre taris van de stichting, bijeen om te luiste ren naar de critische beoordeling van het jurylid mej. Sillevis uit Amsterdam. Op duidelijke en prettige wijze gaf deze een uiteenzetting. Moeikapelle Beroepen. Ds W. de Wit, predikant bij de Geref. Gemeente alhier, ontving een beroep Reeuwijk Predikbeurten. Oudejaarsavond Ned Herv. Kerk 7 uur ds G- J v. d. Heide. Ned. Herv. Kerk Sluipwijk 7.30 uur de J. Enkelaar. Geref. Kerk 7.30 uur da J. Kap- teijn. Nieuwjaarsdag. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds O. J. v. d. Heide. Ned. Herv. Kerk Sluipwijk 10 uur ds J. Enkelaar. Geref. Kerk 10 uur ds J. Kapteijn. Schoonhoven Installatie nieuwe raadsleden ln verband met het vertrek van het raadslid J. Meijers (P.v.d.A.) die is benoemd tot burgemeester van Krimpen d. Lek. en wethouder A. C. A. Deerenberg (K.V.P die is gekozen als lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, komt de raad Za terdagmiddag om 3 uur bijeen ter beëdiging en installatie van de heren J. A. Houtman (P v d A en J. J. Jansen (K V P Voorts zal in de vacature, ontstaan door het ver trek van de heer Deerenberg, een nieuwe wethouder worden gekozen. Stolwijk Predikbeurten. Oudejaarsavond Ned. Herv. Kerk 7 uur ds J. Eikema. Waddinxveen Carrier met bloemen in de sloot Gistermorgen stond de motorcarrier van de bloemist T. van Gils, geladen met bloe men en planten langs de Henegouwerweg geparkeerd, terwijl de eigenaar met een voorbijganger een praatje maakte. Tengevolge van de mist en een bevroren voorruit bemerkte een uit de richting Gouda komende automobilist de carrier te laat op. De wagen met inhoud werd van de weg ge drukt en kwam ln de sloot terecht. Toen alles met vereende krachten op de weg was gebracht, bleek de carrier geen schade te hebben, doch alle bloemen, planten en bloempotten bleken onbruikbaar. De auto mobilist heeft de schade vergoed. Schaken. Onderlinge competitie Waddinx- veense schaakvereniging: F. Koster—J. Tol 0—1; A. Bonefaas—W. v. Vuuren afgebr.. W. Verstoep—T. Alblas 1—0; G. Heijkamp J. Kleiweg 1—0; A. van Oort—H. W. Schlldt 1—0, K. Slingerland—A. Doornhein 1—0; G. van 't Slot—A. v. d. Starre 0—1. Nieuwe valuubeperkingen in Frankrijk In Frankrijk zijn nieuwe valutabeperkin. gen afgekondigd, waardoor naar verwacht wordt bet Franae touriatenbezoek aan het bultanland bet volgend Jaar zal verminde ren. Het Franse ministerie van financiën maakte bekend, dat met ingang vin 1 Ja nuari 1953 Franse toeristen, die naar landen van de Europese Betalingsunie reizeo. EaximaalöO 000 franca aan buitenlandse va- ta toegewezen zullen krijgen, ongeacfit het aantal landen, dat zij denken te bezoe ken. Voorheen kregen de toeristen 30.000 fra voor elk land dat bezocht werd. Een triest, maar welhaast vertrouwd, beeld von de laatste jaren. Enige Vietminhsolda- ten, gekleed in burger, werden na een Intensief „uitkammen" gevangen genomen. Zolang Mars elders in de wereld zijn op perheerschappij beleeft, zal het zo blijven. Maar met het nieuwe jaar komt nieuwe hoop en het eind van 1953 zal bewijzen wat de wereld voor de vrede gedaan heeft Zevenhuizen Gemeentebestuur gaat de heer - Van Dorp bedanken -r De raad kwam, onder voorzitterschap van burgemeester Am. Boer, in openbare ver gadering bijeen. De heer B. Nobel (VVD) werd als lid van de raad als opvolger van de heer J van Dorp geïnstalleerd. Thans, aldus de burgemeester, is het mo ment gekomen, dat de heer Van Dorp niet meer zal verschijnen. Hij is 37 jaar raads lid geweest en enkele jaren wethouder. Spreker dankte de heer Van Dorp voor de wijze waarop hij altijd gewerkt heeft. Be sloten werd een deputatie uit de raad te benoemen om het afgetreden lid mondeling dank te zeggen voor het vele werk. dat hfl in het belang van Zevenhuizen verricht heeft. Tot deputatie werd aangewezen het college van burgemeester en wethoudera. De begroting van de dienst voor maa.tr 8chappelijk hulpbetoon voor v53 werd goed gekeurd met een gemeentelijk subsidie van f 18 000 (vorig jaar 15.000). Na zeer uitvoerige' discussies de be raadslagingen duurden van 8.15 uur tot 2.1.8 uur werd de gemeente-begroting 10S& stgesteld met een post voor onvoorziene uitgaven van 3.421. Aan het fanfarecorps De Kleine Trompet ter werd voor 1953 een subsidie verleend, van 150. Het subsidie, dat jaarlijks aan Het Groene Kruis wordt verstrekt, werd voor 1953 verhoogd tot 1500. Het subsidie voor 1953 ten behoeve van het bijzonder kleuteronderwijs werd bepaald op 30 per leerling. De heer L. van Leeuwen werd herkozen als lid van het bestuur van maatschappe lijk hulpbetoon. Het voorstel tot het aangaan van e«n geldlening van 80 000. ter consolidering vsn kasgelden bij de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten werd aangenomen. De behandeling van het verzoek van de Hollandse Maatschappij van Landbouw om te verklaren, dat de oprichting en instand houding van een landbouw-huishoudschool in Zevenhuizen nuttig en nodig is. werd aangehouden tot een volgende vergadering. Aan de Vereniging voor Chr. middelbaar i voorbereidend hoger onderwijs te Gouda werd voor 1952-53 een subsidie verleend. Aan de zweminrichting aan de Rottemeren werd over 1952 een subsidie toegekend van 150. Het voorstel inzake bouw van woningen. - in de buurtschap Groeneweg werd aange.- houden tot een volgende vergadering. Bevolkinp*onderzoek in y Februari Ten behoeve van het onderzoek def' volking op tuberculose voorlichting opgerici burg. Am. Boer. voorzitter, secr dokter W. H. Verduyn f ter C J. Meijers. W van Erk Jr. Bloemendaal. W van Erk sr., mej A. Klap-, wijk, mevr F. C. Meindert-Seele. E A. van Leeuwe, C. J. van Helden, Adr. van Tol, de Reus. J P. Held, J H. M Moole- r. J Rietveld, mej. C. Krijgsman, mevr. PB van Bergen-Vente. mej. A. Visser. ij S Kobiiman, W. Verweij, P. Biemond en J. C Paul Het onderzoek zal voor het dorp gehou den worden in het nieuwe wijkgebouw van Het Groene Kruis op 18, 19 en 20 Februajj aan de Rotte in het verenigingsgebouw op 23 Februari. -*,V' Burgerlijke Stand. Geboren: Anna Maria v. J. van der Graaf en G. Hordijk. Predikbeurten. Oudejaarsavond Ned. Herv. Kerk 7.30 uur ds W Bloemendaal. Ka pel aan de Rotte 6 uur ds W. Bloemendaal. Geref. Kerk 7.30 uur ds J. H. Jonker te Voorburg. Nieuwjaarsdag Ned. Herv. Kerk 10 uur r W Bloemendaal. Geref. Kerk 10 aur J. H. Jonker te Voorburg. Advertentie GEHELE FAMILIE OPGERUIMD Vader UI opgeruimd Moeder ia opgeruimd Zus is opgeruimd Broer zal opgeruimd worden De hele familie is blij 1 GEEN WONDER! Want bij VAN DER VEER op de TIENDEWEG wordt ook opgeruimd en hoe Japonnen, blouses, mantels, winter jassen. costuums. pantalons. en«. Overhemden, overalls, shawls. TIENDEWEG. GOUDA HET VERLOOP VAN LONEN EN PR'JZEN S4S/11958- 59-100 ■osren urtei Jljg

Goudsche Courant | 1952 | | pagina 3