SIMON DE WITs u** KWARTJES RECLAME M Met wat dampend vlees op de punt van het mes is het leven niet kwaad Kees Broekman op verkenning m Wie wil mee? Financiën en Economie (ÜRUtnDIG SCHEEPVAARTNIEUWS EEH KWARTO Australië nog steeds in moordende, spanning Kenya nog niet aan het eind van de beproeving Jallis en Pajor niet in Hamar U kunt het geloven of niet, maar.... Groot nieuws voor handballers Wereldtitel tafeltennis Een generaal over voetbalpools Kort Journaal van .de wereld De oudjes deden het nog best Nieuwjaarsvoetbal in Engeland Eerste helft wolseizoen was vrij gunstig In- en uitvoercontingenten volgens Ned.-Zwitscrs handelsverdrag Londen erkent republiek van de Malediven H.A.L. verkoopt „Leerdam" en koopt Panamees schip „Miinner am Rhein" Schriftelijk gedeelte van eindexamens In de grabbelton Nieuwe democratische groep in Italië PYRRHUS-OVERWINNING VOOR DE CHRISTEN-DEMOCRATEN Saragat capituleerde kwam er weer een volle laag en spVëidde hij de foto's weer'op de»toonbank uit: de pleviertjes. de grote zeezwaluwen e* dat prachtige kapmeeuwtje, rank als een zeil scheepje. Toen ik me uit de winkel had losgewuWhd, aanvaardde ik de terugtocht met foto's, brood, zout en bananenIk ben er nog lang niet! Er hing verandering In de lucht. 's Avonds aten we aftraden vlees, dam pend heet en op de porPl van een mes. Te voren hud ik niet diep ontzag zitten kijken naar de verrichtingen van onze kok. die het klaarspeelde, met een spiritusbrandertje en een tot pan gepromoveerd deksel, een prima stukje braadkunst weg te geven. Wat smaakt zoiets boven op een duin, in het licht van de ondergaande zon, terwijl de wind voortdurend met je haar in de knoop zit, toch heel anders dan thuis aan tafel, met 't servetje voor. En wejke tekening zal het zijn vandaag' Onze fietsenstalling tegen een duinhelling'' Of het Kurort-Wangeroog met Zandvoort- allures? Ik weet beter, ik geef het spoor lijntje. zoals ik het op de terugweg zal lig gen in de luwte van de grijze duinenwal. En boven de duinen, tegen een optrekkende bui uit zee, de blanke wachters, de zilver meeuwen. S van der Zee. KOPENHAGEN. December. 1 DERTIEN MANNEN van de Kopenha- gcnse tram en tien arbeiders van de Fordfabriek alhier zjjn bezig een blok hul zen met 110 woningen te bouwen. Dit werk doen ze uitsluitend in hun vrUe tijd. het geen, betekent, dat sommigen hunner des ochtends vroeg om zes uur beginnen, ter- wUl anderen bezig zUn tot tien uur des avonds. De mannen wgrken vol geestdrift en het werk schiet dan ook snel op. Ver moedelijk wordt hun geestdrift nog aange wakkerd door het feit. dat de staat de kosten op zich heeft genomen. TXet lot viel op Jona! Op mij dan in dit geval. Het betekende, dat ik moest gaan fourageren. inkopen doen op een eiland van 1 km breed en 8 km lang en dat ik maar had te zorgen voor een fles brandspiritus, voor runderlapjes (niet te vet, astüblieft), voor zout, bananen, broodjes en ik weet niet wat al meer. Bovendien moest ik uit zien te komen met onze portie Reichsmarken. want we moesten ook nog een keer naar 't lieve vaderland terug zTbn te komen. Aldus werd besloten in de Raad der Ouden daar boven op de winderige duinkop. ons bunkericam- pement, waar je zat als in 't kraaiennest van een scheepsmast. De heren fotografen-cineasten hadden nog te veel te doen. om zich met spiritus en runderlapjes op te houden. Het eiland had hen ook al In z'n greep, ze werkten ^n sloofden van vroeg tot laat en zagen zich de krapgemeten tijd toch nog te snel door de vingers glippen. Er was nog een meeu wennest hier, nog een pleviernest daar, dat moest worden ..genomen" en er stond een leeuwerikenfami ie op uitvliegen, dus geen tijd werken, werken, zolang de zon scheen. Voor iemand, die met een schetsboek onder de arm en wat potloden in z'n zak. rondzwerft, is het altijd wat gemakkelijker, aan een onderwerp te komen, dan voor een fotograaf of een cameraman, tenminste dat lijkt me zo. Maar hoe het dan ook mocht zijn, ik haal. de mijn fiets uit de rijwielstalling. o' dat heb ik nog vergeten te vertellen, we hadden ook een stalling op het eiland, aan de voet van ons duin. Zonder mannetje, dus koste loos. Het was een stenen gebouwtje, waar een of andere voltreffer doorheen was ge zeild. De bovenverdieping was er glad af geschoren en het was er zeer luchtig Het enige moeilijke was. je rijwiel er in te krij gen en later er uit. zodat we het er vaak maar buiten tegenaan zetten. Overigens was het een vaste uitkijkpost voor tureluurtjes. en in de struiken rondom zat altijd wel een of ander vogeltje z'n best te doen. meestal een kneutje, dat hier zijn nest had. de taal of stond ik eens even stil bij een blauwglanzende mestkever, die zijn laatste ogenblikken beleefde temidden van een zwerm venijnige mieren Die mieren! Er moesten er wel milliarden zijn op dat kleine stukje grond. Overal trof je ze aan: in de duinen, de bunkers, tussen het hoge gras van de dijken en op onze boterhammen Maar de gaafste schedeltjes hebben ze me opgeleverd, deze bijters, deze knagers aan alles wat maar te beknagen is. Prachtig blankgeschuurde kopjes van fijnsnaveüge sterns, van kleine zangvogels, van hazen en konijnen. Maar vooruit, ik moest boodschappen doen in het Kurort, dat daar ginds met vrolijk rood van daken tussen het wit en groen van de duinen lag te lonken. Die bad plaatsen aan de Noordzee geven allemaal ongeveer hetzelfde beeld, waar je ook komt. Ook dit plaatsje had iets' Egmond-aan-Zec- achtigs. een mengeling van schraalheid, on vruchtbaarheid. ziltigheid en van badgasten, die er anders bijlopen dan thuis. Dat kon ik trouwens ook van mezelf zeg gen, werkelijk m'n uitmonstering was cr tijdens de klim. en kruippartijen in de du - nen en op het wad niet bepaald op vooruit gegaan. Maar zo ver van huis. waar geen sterveling je kent. krijg je zo iets heerlijk onverschilligs over je. zo iets van wie-doet- me-wat. Bovendien, ik had de tijd. het was een smetteloze zomermorgen, ik bezat een buidel met marke en vérstrekkende vol machten aangaande spiritus en runder hemel! hoe zeg je dat ook weer! weten te vangen, dat ze doet stijgen en dalen langs prachtige banen. Dat boodschappen doen viel erg mee. De man van de spiritus begreep fabelachtig snel wat ik moest hebben, nadat hij even aan de fles had geroken, die ik had meege bracht. Hij had een interessante kop. zo een uit een Franse film, en zijn winkeltje rook naar worst, uien en petroleum. Ook met de andere zaken kwam het vlot voor elkaar, alleen de knaap, die me de ontwikkelde foto's moest afleveren, ste'.de me zwaar op de proef. "T\e perfecte vogelfoto's van mijn reisge- zeilen hadden zijn fotominnend hart namelijk zozeer bekoord, dat hij ze in zijn etalage wilde hebben. Het duurde enige tijd eer ik zijn krijgsplan door had en voor hij er achter was, dat ik hierin niet te beslis sen had. ..Aber hóren Sie doch"en dan Telkens, wanneer er weer een woning ge reed is. loten de 23 bouwers om te beslissen, wie ze krijgt. Elke woning bestaat uit twee grote en twee kleine kamers en bovendien is er nog een vertrekje, dat aan de keuken f 20.000 kunnen storten in de gemeenschap pelijke" pot. Het voornemen van de geheimzinnige idealist is een brief te schrijven aan de heer Toegi. eerste minister van de Tonga eilanden, teneinde hem toestemming te vra gen zich op een van de kleinste eilanden van de groep te vestigen. Die eilanden zijn vier dagen varen van Nieuw Zeeland ver wijderd. De bijna twee meter lange koningin Salote zwaait daar de scepter onder be scherming van Groot Brittannië. Het klimaat is er zacht en gezond en de grond is er zeer vruchtbaar. Volgens de kolonist-in-spe komen er nimmer typhoons, stormen of vulcanisihe uitbarstingen voor. noch bedreigen minder welgezinde lieden, slangen of muskieten het eiland. Denkbeeld sliep TTET DENKBEELD cjaar een kolonie te 1 stichten rees het eerst tijdens de ..koude ooflog in de jaren 1938—'39. Een adverten tie in de Londense bladen had toen groot succes: vijftig gegadigden van alle leeftij den en ontwikkeling vroegen destijds nade re inlichtingen. Er veerden daarop reeds stappen gedaan bij het ministerie van Kolo niën en het bestuur van de Tonga eilanden, maar tengevolge van het uitbreken van de oorlog werden de onderhandelingen afge broken. De man in kwestie heeft zijn oude dankbeeld thans weer opgenomen en nu de spanning op het gehele vasteland van Afri ka groter wordt, gevoelt hij er meer dan ooit voor het te verwezenlijken. Bovendien vreest hij. dat er spoedig een derde wereld oorlog zal uitbreken. De kolonie zal zichzelf moeten kunnen bedruipen de kolonisten zullen copra telen en alle mogelijkheden, welke de streek biedt om in hun onderhoud te voorzien, moeten aangrijpen. Er zal geen sprake mo gen zijn van politieke of sectarische groe peringen onder de nieuwe bewoners. Stellig zal er niet uitsluitend worden gewerkt, maar PORT ELIZABETH, December. \LTIJD weer zijn er mensen, die genoeg krijgen van de moderne samenleving, die trachten haar te ontvluchten en een ko lonie te stichten, waar men in broederschap en eendracht bij elkander leeft. Altijd weer worden er idealisten gevonden, die de proef willen wagen, in heilige overtuiging, dat in de kolonie, waarin zij zich vestigen, Utopia zal worden verwezenlijkt. Zeljs Modekonin- W9ÊÈÈÊÊÊÊÊÈKÊ gen als Givenehy kunnen nog wel eens practisch zijn- In de eerste plaats heelt hij dit cock- gemaakt van crêpe marocatn, een die is eenvoudige geklede desnoods gewoon des middags „netjes" kan aan- doen. b v. voor een eenvoudige thee- visite. Hiervoor leent dit model zich natuurlijk niet. Givenehg heeft de- ze japon evenwel voorzien van een cape. welke op de duur. wanneer men eens een andere cocktailjapon wenst heel goed kan worden gebruikt om van dit sterk gedecollecleerde model iets eenvoudigers te maken De bloem in het middel bewijst, dat er een streven is het corsage op de juiste plaats aan te brengen. peljjk werk bezighouden. Volgens de ondernerpende, maar geheim zinnige plannenmaker zijn z'n vrouw en twee kinderen verlangend met hem mee te gaan en ook anderen zullen worden aan gespoord in het gezelschap van hun respec tieve gezinnen koloniewaarts te gaan. rr kwam een klas schoolkinderen langs. ■*-J Nee, 't was een hele compagnie, er kwam geen eind aan het zingende, vrolijk kwetterende goedje, allemaal 6tadskinder- tjes, die hier wat gezondheid, wat kleur op de bleke snoetjes en een beetje vreugde kwamen opdoen. Oorlogskinderen In de spiegelruit van een bazaarwinkel met de gebruikelijke prullen als boomschors met souvenir, bootjes die altijd kantelen en blikken schepjes op een kartonnetje, zag ik de strakke blauwe lucht en de grote meeuwen, jonge en oude zilvermeeuwen en ook een enkele mantelmeeuw, zo'n kanjer met helgele snavel, witte onderkant en breed zwart bovendek. Nooit genoeg kan ik naar vliegende meeu wen kijken, altijd en overal boeien ze. of het nu boven een Amsterdamse gracht is. of balancerend boven een pier bij Hoek van Holland of zoekend naar voedsel boven een Duits badplaatsje. Het onbegrijpelijkste vind ik altijd het onmerkbaar gebruik van vleu gels en staart, waarmee deze volleerde zweefvliegers het geringste windzuchtje Thans is er zo'n idealist opgestaan in Port Elizabeth, de plaats, waar nog pas kort ge leden ernstige kleurlingenrelletjes voor kwamen. Wie zal zeggen of deze de laatste stoot aan zijn besluit hebben gegeven! In elk geval heeft de man in kwestie verklaard, dat hij meer dan genoeg heeft van alle na tionale en internationale huichelachtighe den en de eeuwige partijtwisten, waarbij de mensen elkaar schijnen op te willen eten; derhalve heeft hij het voornemen een kolo nie, welke in haar eigen onderhoud kan voorzien, te vestigen op eeh eiland in de Zuid-Pacific. Zijn metgezellen zal hij met zorg kiezen uit inwoners van Zuid-Afrika. die met hem de „beschaafde" wereld de rug wensen toe te keren. Zijn naam houdt de ondernemende man nog geheim, maar hij verzekert, dat hij vele antwoorden heeft gekregen op een adver tentie, welke hij in de dagbladen heeft ge plaatst. In ieder geval heeft hij keus ge noeg! Hij wil uitsluitend het oog laten val len op mensen van onberispelijke levens wandel, die belang stellen in kunst en we tenschappen. Bovendien moeten ze een ge* gronde reden hebben hun gehele tegenwoor dige leven en alles en allen die hén om ringen vaarwel te zeggen De uitverkorenen moeten verder in staat zijn te helpen de kolonie te. organiseren en op te bouwen en ten overvloede moeten ze 2.000. d.w.z. DE DOLLAR OP DE VRIJE VALUTAMARKT De Nederlandsche Bank deelt mede. dat zij met ingang van 2 Januari 1953 de U.S.-dollar heeft toegevoegd pan de valuta's die op de vrije valutamarkt worden verhandeld Met Ingang van 2 "Januari 1953 kunnen deviezen- banken derhalve, overeenkomstig de bepa lingen termijntransacties in U S.-dollars voor eigen rekening met haar cliënten afsluiten. Overeenkomstig het gestelde in de circu laire no 1952 alg /31 zijn contante- en termijn transacties van U.S.-dollars tegen guldens, welke devlezenbanken rechtstreeks met haar In de Verenigde Staten van Amerika geves tigde correspondehten mogen aangaan, be perkt tot die. welke dienen tot dekking van contante- en termijriposlties die zijn ontstaan uit door de devlezenbanken. met Inachtneming van de voorschriften, met cliënten of met an dere devlezenbanken in eigen land afgesloten T\ie fietsen! wat hebben we daar een pro- fijt van gehad en wat een diensten heb. ben die trouwe stalen lastdieren ons bewe zen. Het enige onplezierige van ze was «Heen. dat je ze zelf moest voortbewegen. Dat deed ik dan ook dapper, hotsebotsend over de dwaraleggers van het spoorlijntje, de enige bru:kbare verbinding tussen Oost en West. Als de dwarsbalken te hoog lagen, ging ik op de rails lopen en liet mijn rijwiel over de bielsen springen als een balsturige bok. Onderwijl piekerde ik over woorden als runderlapjes en brandspiritus in de vreem- In verband hiermede zijn de door de Ne derlandsche Bank voor de U S -dollar geno teerde. en op de beurzen van koophandel te Amsterdam en Rotterdam gepubliceerde koersen, met ingang van 2 Januari 1953 vast gesteld op 3.77-3.81 Productie der Limburgse mUnen. De Lim burgse mijnen hebben ln 1952 naar schatting ongeveer 12.517 000 ton kolen naar boven ge bracht. In 1951 bedroeg de productie 12 424 167 ton. ln 1952 dus een 93.000 ton hogere productie. Geref. Kerken. Aangenomen naar Bleis- wijk W Wiersinga te Visvliet. Bedankt voor Assen A. Brouwer te Bar- neveld. t Geref. Gemeenten. Beroepen te Errtlólo F Mallan te Bruinisse Bedankt voor Passaiz (U.S.A.) A. Ver- gunst te Zeist. Bapt. Gemeenten. Beroepen te Hengelo (O.) J. Broertjes te Arnhem. De Aristocraat ojtder de radiotoestellen fraai London Tan k>ndencboent|a Zeer »oepel met prime Ife^. crêpe rubber onderwerk Nergens goedkoper Heerlijk petsende lleiible dames derby- molière In beige leder Pracht aart- ^4 bieding. I i oontanj luidsprekers per week desgewenst zonder vooruitbetaling. Laat U zich eens zonder ver plichting de nieuwe Klaver blad serie 1953 demonsteren. Harderwijker botter was zoek Prima heren derby-moliè«4. In bruin en awart leder. Onverslijtbare rubber/ooi Ongekend lage prijs/ De reddingboot Hilda van Lemmer, die Nieuwjaarsmorgen was uitgevaren, is 's avonds om acht uur in de haven van Lemmer teruggekeerd, na geruime tijd naar de Harderwijker botter op het IJsselmeer te hebben gezocht. Deze botter was niet op tijd in Harlingen aangekomen. Om vier uur Dinsdagmiddag was het vaartuig uit Enkhuizen vertrokken met twee studenten aan boord voor de overtocht over het tJs- selmeer naar Harlingen Door de mist is men op het IJsselmeer verdwaald. Then het schip niet in Harlingen aankwam, maakte de familie zich ongerust en vroeg hulp van reddingboten om te zoeken. Donflerdagmor- gen vroeg zijn poliljeboten en reddingboten van de stations Hindelopen en Lemmer uit gevaren. Systematisch is de gehele dag het IJsselmeer afgezocht. Maar alle schepen moesten zonder resultaat naar de havens terugkeren Daar was intussen bekend ge worden. dat de botter behouden in Am sterdam was aangekomen. Chiqua twart chroom pump. Enorm voordelig Ook U zult versteld staan van desprookjesachtige weergave. DE NIEUWE SLEEPBOOT OOSTZEE De Vloot van L. Smit Co s Internationale Sleepdienst, die momenteel uit 16 zeeslepers bestaat, zal opnieuw een uitbreiding onder gaan De nieuwe boot is de zeesleper „Oost zee", die over enige dagen in de Maassluisse haven wordt verwacht en op -7 Januari a.s. zijn technische proefvaart zal houden. Het schip, waarop de heer Slijp gezag voerder zal zijn, is een zusterschip van de Oceaan en Rodfe Zee en werd gebouwd bij J. K. Smit te Kinderdijk. De afmetingen zijn 45 x 8 80 x 4.95 mater, terwijl de bunker capaciteit 191 ton zal be dragen. waardoor het schip ongeveer 2 maanden achtereen kan slepen De Oostzee is uitgerust met een 6 cylin der MAN-dieselmotor van 2000 pk. De rui me en gerieflijke hutten bieden aan 20 tot 22 man plus enige runners een onderko men. Eerste coaster voor Indonesië in België te water Te Antwerpen is het motorkustvaartuig „Pamkiang" te water gelaten. Het betreft hier het eerste van een reeks van tien schepen die voor rekening van de Indo nesische regering bij de Belgische scheeps bouw werd besteld. De Indonesische am bassadeur Anak Angoeng Gede Agoenj woonde de tewaterlating bij. Buitengewoon mooie vilt pantoffel met bont- kapi* Prima «ponv rubber jolen Uiter.t voor- dehg. Kleiweg 54 - GOUDA Telefoon ?1L0i De Directie behoudt sich het recht voor advertenties ronder opgaaf va» redenen te weigeren. De Hydra heeft moeilijkheden FILIAAL TE GOUDA WIJDSTRAAT 17 (Markt) BIJ advertentie» onder nummer worden aan de adverteer der niet doorgegeven: drukwerken, circulaire» en derge lijke stukken afkomstig van tussenpersonen, hetzelfde geldt voor andere stukken welke niet bona fide op de Inhoud van de advertentie reflecteren Stukken, die btj het blad blijven berusten, worden na één maand na contrAle van da Inhoud vernietigd Op Oudejaarsavond is het 3918 ton meten de m.8 Hydra van de KNSM tr Amsterdam, op 110 mijl ten Zuidoosten van Kaap Hat- teras aan de Amerikaanse Oostkust, in moei lijkheden geraakt. Het schip had een defect aan de schroefas. Er stond een sneeuwstorm naar de Hydra verkeerde niet in nood. Uit New York vertrok de sleepboot Eunemie M Morgan ter assistentie. De Conifer, een vaartuig van de Amerikaanse kustwacht is momenteel in de nabijheid. NfëT TE VCNARIN Voor fouten ln telefonisch opgegeven advertentie» la het blad niet aansprakelijk. Verzoek om herplaatsing tonder betaling of raatltuti# kan derhalve niet worden ingewilligd TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT VRIJDAG 2 JANUARI 1983 I MEER DAN 60 ARTIKELEN ifn MEEK dan ou 4 VRIJDAG 2 JANUARI 1983 GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA J Kees Broekman, die te Oslo vergezeld was van Klaas Schenk alle andere rijders van de kernploeg waren in Iiamar gebleven heeft voor de eerste maal in dit seizoen aan een wedstrijd deelgenomen, in tegen- stMIing met enigen van zijn tegenstanders, zoals Roald Aas en Ivar Mar- tinsen, die al een paar wedstrijden in December achter de rug hadden. Het debuut van onze landgenoot was, gezien ook de minder gunstige om standigheden van weer en ijs, zeer bevredigend en wekte goede verwach tingen voor de Europese kampioenschappen. f"Fijdens de wedstrijden, welke in de late -I middaguren op Bislet begonnen en waarbij slecht 4000 toeschouwers tegenwoor dig waren (waarschijnlijk omdat Andersen niet meereed), sneeuwde het voortdurend zodat het ijs. dat overigens voortdurend schoon werd gemaakt, steeds stroever werd Vooral op de 3000 meter had het eerste paar dat startte, een groot voordeel boven de Tliders die pas later uitkwamen. En aan gezien' Kees Broekman de laatste rijder was op de 3000 meier, was zijn tijd van 5 min. 8 3 sec. in vergelijking met die van Roald Aas die 5 min. 6.4 sec. ffed laten noteren, maar in de derde rit was «itsekomen. zeer verdienstelijk. Trouwens. Klaas Schenk had voor onze landgenoot, die met Mc Namara reed. een schema opgezet, dat hetzelfde was als waarin Roa'.d Aas had gereden nl... 80 seconden voor de eerste 000 meter, vervol gens 40 seconden 40 seconden. 41 seconden. 41 seconden. 42 secon den en 42 seconden voor de volgende zes banen van 400 meter. Kees Broekman b.eef, zonder zich te force ren. twee seconden boven de tijd van de Noor. Hij opende met 62 seconden voor de eerste 600 meter,, dus twee seconden meer dan Aas Vervolgens noteerde Broekman 40 sec.. 41 sec.. 41 sec.. 42 slotronde t brachten de avond door met het wikkem en wegen van de kansen voor de aanstaande ropese kampioenschappen, welke 31 Ja ar! en 1 Febrauri te Hamar worden ge houden. Klaas Schenk, de leider van het ploegje, deelde aan een verslaggever van het ANP medef dat de jongens reeds enkele dagen op het ijs hadden gestaan. Helaas is er de laat ste week voortdurend sneeuw gevallen, zo dat telkenmale de baan van de ijsclub moest worden schoongemaakt om te kunnen trai nen. Alma Ata iveer in hpt nieuws Op de baan te Medeo bij Alma Ata is het wedstrijdseizoen weer begonnen. De Russische rijders maken fraaie tijden, maar zij bleven aanzienlijk boven de „wonder- tijdep" van het vorige seizoen, toen de we reldrecords. met uitzondering van dat op de 10.000 meter, aan de lopende band werden verbeterd. Boris Scholkow noteerde over de 1500 meter 2 min. 17.2 sec. Het vorig sei zoen heeft hij het wereldrecord van Hans Engnestangen (2 min. 13.8) geëvenaard. Over en een Broekman was dus ïan'gzarnêr dan Aa« begonnen, maar de laat- van* Aas 'ee^bewUa." dal'B^oekman voor- eroot verschil. De laatste noteerde 5 min. 21 5 sec en bezette daarmede de 12c plaats op de 3000 meier. Heel goed reed ook Ivar Martinsen. die 5 min. 12 sec liet afdrukken Op de 500 meter kwam Broekman tegen Kjell Trystad uit. een sprinter van (ormaat De Noor noteerde 45.1 sec., waaruit duide lijk bleek, dat de omstandigheden voor snelle tijden niet gunstig waren Broekman noteerde 46.9 sec en kwam met deze tijd op de 14e plaats van de 26 deelnemers Laat- ste op d«« afstand werd de Engelsman John Hearn met 49.3 sec. m„,pr ln het klassement over 500 en 3000 meter veroverde Broekman de derde plaats acbw Roald Aas en Ivar Martinsen. Vandaag wor den de 1500 en de 5000 meter gereden. Oudejaarsavond op Fjetre JE leden van de KNSB-kernploeg hebben de Oudejaarsavond gezellig op de boer derij Fjetre. eigendom van Peter Sinnerud, dooigebi'Itht Anna. de vrouw van Peters zoon Arve. had allerhande lekkernijen ge bakken. Het open haardvuur brandde vro lijk en de jongens, die een 2000 km ver van huis waren, zongen Hollandse liedjes en Frank Sedgman zou gisteren-een verkla ring afgeven in verband met zRn eventuele overgang naar het professionalisme Zelfs gingen er reeds geruchten, dat hij enMcGre- gor voor de eerste maal als prot. op 6 Januari te Los Angeles zouden spelen Maar in het hotel, waar op Nieuwjaarsdag een diner werd gehouden, ter gelegenheid van de Shallenge Round, zeide Sedgman tot de verzamelde journalisten, dat hij geen enkel contract had getekend en dat hij hier verder niets aan had toe te voegen. 1 Tijdens vriendschappelijke wedstrijden, georganiseerd door de International Lawn Tennis Club te Adelaide, sloegen Seixas en Rose (V.S-Australië) het dubbel Sedgman en McGregor (Australië) met 6—3 7—5. Hoad. een van de jongere Australische spelers won van Tony Trabert (V.S) met 86 64. de 5000 meter liet hij 8 min. 14,9 sec. voor zich afdrukken, een voortreffelijke tijd, maar Kees Broekman heeft al eens 8 min. 11 sec. gemaakt Verder reed Juri Sergeiew de 500 meter in 43,4 sec. Deze rijder verraste het vorig seizoen met de formidabele tijd van 41,2 sec., een wereldrecord, dat echter nog niet erkend is door de I.S.U Trouwens, de tijden van Medeo en natuurlijk ook de omstandigheden, waaronder werd en wordt gereden (weer, baan. ijs, wind enz.) zullen op het ISU-congres te Stresa. in Juni van dit jaar worden bestudeerd. De 10 000 meter werd gewonnen door Goncharenko in 17 min. 27.3 sec bijna een minuut boven het wereldrecord, dat Hjallis Andersen tijdens de wedstrijd Noorwegen—reat van de we reld op 10 Februari 1952 te Hamar liet afdrukken. Ome kunstrijdsters naar Dortmund? De Europese kampioenschappen in het kunstrijden voor dames, heren en paren, zullen op 24 en 25 Januari te Dortmund worden gehouden. Het is niet uitgesloten te achten, dat Nederland op deze kam- nioenschappen door enkele kunstriidsters zpj worden vertegenwoordigd Op 12 Ja nuari zullen de nationale kampioenschappen op dè HOKIJ te Den Haag plaatsvinden en het hangt van de prestaties op deze wed strijden van de dames Lydia Stoppelman (Amsterdam). Nelly Maas (Den Haag) en Joan Haanappel (Den Haag) af. of zij door de KNSB naar de Europese titelwedstrij- den te Dortmund zullen worden afgevaar digd. ttANrr Dt gouverneur van de Britse kolonie Kenya, Sir Evelyn Baring, heeft gisteravond in een radiotoespraak onder meer gezegd dat het een ernstige vergissing zou zijn voor te geven, dat Kenya aan het eind van zijn moeilijkheden is gekomen. Het zou echter een niet minder grote vergissing zijn de toekomst wanhopig of zelfs maar ontmoedigd te beschouwen, aidus Sir Evelyn. Ondanks vele moeilijkheden en tegen slagen is tfians bewezen dat het toepassen van geweld niet tot ver wezenlijking van Jiet beoogde doel leidt en hiertoe ook nimmer "1 leiden, verklaarde hij- Gewelddaden zullen nu en in de toekomst krachtig worden bestreden. Geen daden van terreur en geen tarting van het gezag zal het volk van Kenya er van afhouden te blijven atreven naar de vooruitgang van hun land en naar verbetering van alles, wat nog verkeerd is. a Wat de Europese kampioenschappen betreft, elkeen in Noorwegen neemt thana als vaststaand aan, dat Hjalmar Andersen niet zal starten. Trouwens. h(j stond ook niet op de deelnemerslijst van Nieuwjaarsdag te Oslo. als was htf wel in Bislet aanwezig om er een ereprijs in ontvangst te nemen. De drievoudige Olym pische kampioen is wal zwaardér geworden, ziet er verder uitstekend uit. maar traint niet ernstig en zal in de komende weken ook niet in wedstrijden uitkomen. Dat alles wijst er duidelijk op. dat hy te Hamar bij de strijd om de Europese titel zal ontbreken, waardoor de kansen voor Kees Broekman en Wim van der Voort aanzienlijk zjjn gestegen. Een tweede verrassing is het bericfrt. dat Kornel Pajor zo goed als zeker niet in Hamar zal komen. Zijn conditie is niet al te best en hij i» inmiddels naar Daros vertrokken om daar te trainen. Hij is niet opgesteld in de Zweedse schaatsenrxjdersploeg. die 10 en 11 Januari te Moskou tecen Rusland uitkomt. Die wedstrijd lussen Rusland en Zweden, alsmede de revancheontmoeting te Eskil- stuna gaat door. immers de Zweedse rijders zijn reeds op het Russische consulaat geweest om hun papieren in orde te laten maken. De Zweedse schaatsenri/dersploeg is als volgt samengesteld: Karl Erik Asplund, Sivarl Eriksson. Olof Dahlberg, Gunnar Stroem en Stip Larsson. teru>ijl Sven Laftman. voorzitter van de Zweedse schaatsenrijders, bonds- en vicepresident van de I.S.U. als leider zal fungeren. bestemd graf van zijn Samuel D. Riddle, een rijke Amerikaan die veel van sport hield en een bijzon der groot liefhebber van paardenraces, is onlangs gestorven, ln zijn testament bepaalde hij. dat 3.773.000 dollars tva- het onderhoud van het racepaard, de beroemde „Man O'war". Dit paard won destijds 20 van de 21 races, uiaarin het uitkwam. Deze overwinningen leverden Riddle 750 000 dollars op. Het paard stierf in 1947 in de leeftijd van 30 jaar. hetgeen pelij/c staat met 105 jaar voor de mens Zijn nako melingschap xuon in de perxode. dat „Man Owar" leefde, niet minder dan 5 mtliioen dollars. Het dekgeld bedroeg 7500 dollars. Toen het paard in 1947 stierf, werd hel lichaam pebaisemd en begraven in een speciaal gemaakte eikenhouten kist. geel en tvit gekleurd, de kleuren waaronder het paard in de races liep. Een enorm stand beeld werd voor het paard opgericht in het Kentucky-park te Borlinggreen. waar hij gemeenlijk tvepd petraind De 21 erfgenamen van Samuel D Riddle zijn van plan om het er niet b(j te laten zitten. In het testament staat verder, dat Riddle 1000 dollars naliet aan ieder van zyn 9 bedienden. 500.000 dollars voor een nieuw ziekenhuis en de rest. de ruim 3 700.000 dollars voor het onderhoud van het graf van Man Owar". Het bestuur van het Nederlands Handbalvcrbond heeft besloten een poging te doen het wereldkampioen schap voor dames in Juni van dit jaar in Nederland te organiseren. Men heifl zich met een voorstel tot het bestuur van de internationale handbalfederatie gewend. Zes landen zullen waarschijnlijk deelne men. te wetgn Duitsland. Hongarije. Zuld- slavië. Oostenrijk en Nederland De Scan dinavische landen komen niet voor het tour- nooi in aanmerking, omdat de dames daar uitsluitend het zeven-handbal beoefenen De zes landen zullen in twee poules van drie worden ingedeeld Er wordt gespeeld op 10. 11 en 12 Juni in verschillende steden Op Zondag 14 Juni wordt dan de finale ge speeld. De deelneemsters worden onderge bracht in het C.l.O S te Overveen Vandaar gaat men elke dag per trein of bus naar de plaats, waar gespeeld wordt. Verder is er in het voorstel nog een financiële rege ling vervat, i Het bestuur van de internationale hand balfederatie zal op korte termijn beslissen of men met het voorstel van het N.H.V. ac- coord gaat. Nederland zal definitief aan de wereld kampioenschappen te Boekarest, welke van 21 tot en met 29 Maart worden gehouden, deelnemen, aldus heeft het bestuur van de Nederlandse Tafeltennisbond besloten. Ne derland wordt uitsluitend door een heren team vertegenwoordigd. De samenstelling zal t.z.t. worden bekend gemaakt. Oorspronkelijk zou het Nederlands team, dat op 7 Januari te Peronne een landenwed- strijd tegen Frankrijk 6peelt volgens Da- visbekersysteem. bestaan uit Cor du Buy en Cor Pelser. De laatste zal de reis niet medemaken en ook niet deelnemen aan de Franse kampioen schappen. welke voor deze onttnoetlng te Parijs worden gespeeld. In de plaats van Pelser zal Van Zoelen met Du Buy het team vormen. Op 25 Januari wordt in Nijmegen de wed strijd voor dames om de Limburg-coupe ge speeld. Deelneming voor deze wedstrijd is mogelijk voor de sterkste acht Nederlandse speelsters, die reeds zijn aangewezen, na melijk Coby en Nora van Megen (Nijmegen). Mies Bonnier (Den Bosch). Margo van Wijk (Den Haag), Tineke Mostert—De Zeeuw (Rotterdam). Henny van Woezik (Den Haag). Beb Oosterwijk (Tilburg) en Corry Schuyt (Beverwijk). Reserves zü" mevr. P. van de Aa (Nijme gen). Stien Baauw (Alphen aart de Voetbalpools zullen in Tsjecho-Slo- waki/e worden afgeschaft, zo heeft, volgens „Rxxde Pravo". de niet/toe Tsjechische minister voor sportzaken, generaal Janda, verklaard. „Veel men sen gaan alleen naar een voetbalwed strijd kyken om te welen te komen, of ze de uitslag van de betreffende ontmoeting goed op de pool-staat heb ben ingevuld". (Onzin! Kunnen zij beier de uitslag afwachten wan de radio. Red). Tsjangtsjoenapoorweg overgedragen aan China. China heef' de volledige souvereinitelt over de Chinese Tsjangtsjoenspoorweg ln Mandsjoerije hei kregen. Premier Tsjoe En Lal woonde Woensdag de ondertekening van het uiteindelijke protocol, waarbij de Sow jet- Unie al haar rechten op de gez.amenlljk be- heeide spoorweg overdraagt, bij. Een Britse straaljager van het type Meteor Is Woensdagmiddag nabij Little Risslngton op een voetbalveld van de Britse luchtmacht, waar juist een wedstrijd werd gespeeld, neer gestort. De piloot kwam om het leven en twee voetballers werden gewond. Geen genade voor de Rosenbergs. Het Amerikaanse hof van beroep heeft geweigerd een nieuw proces te bevelen tegen Julius en Ethel Rosenberg en Morton Sobell. Het echt paar Rosenberg zal half Januari terechtge steld worden en Sobell Is veroordeeld tot 30 jaar gevangenisstraf. Zij werden beschuldigd, van atoomsptonr.fge. De Engelse stheepsbouwindustrie. De presi dent van de British Shipbuilding Conference, waarbij alle grote scheepsbouwers zijn aan gesloten. heeft medegedeeld, dat d% organi satie de waarje van de te boek staande or ders raamt op 650 mUlioen pond sterling, een recordcijfer. !n tonnage uitgedrukt komt dit neer op bijna 7 millioen bruto ton. Duits motorschip vermist. Sedert 21 De- cembei wordt het 6 367 ton metende Duitse motorschip „Melanle Schulte" vermist Het was op weg van Narvik naar Mobile in de Verenigde Staten De rederij. Schulte en Bruns Scheepvaartcy te gedeeld, dat het schip e« koppen aan boord had. lading erts. Tanks voor Japans leger. Te Tokio ls offi cieel medegedeeld dat het Japanse leger In wording Is uitgerust met 165 tanks, waarvan negentig halfzware en de rest lichte, dertig lichte vliegtuigen en tweehonderd stukken artillerie. Overstromingen op PhiltppUnen. Op de Philippijnen zijn door overstromingen a.s ge volg van regens 23 personen om het leven gekomen. In de stad Hollo zyn verwoestingen aangericht. Er worden nog 25 personen ver mist Tweehondeid gezinnen zijn dakloos. De regens gingen gepeard met e^rt wervelstorm De traditionele wedstrijd tussen een elf tal van oud-internationals en HFC, welke op een door do Haarlemse gemeente-reini ging van sneeuw vrij gemaakt HFC-terrein werd gespeeld, is in een 4—4 gelijk spel ge ëindigd. nadat de rust met 3—1 voor de oud-internationals was ingegaan. Oudergewoonte had het team van de oud- internationels het beste van het spel In technisch en tactisch opzicht deden de oudjes het nog best en vooral Jn de eerste •lhelft gaven zij de jeugdige HFC-ers in alle onderdelen van het spel nog egn be hoorlijk lesje De voorhoede combineerde in deze periode als in haar beste dagen al viel Vente iets uit de toon maar zowel Meynders als Smit. Roozen en DrMger gaven blijk 't spel nog lang niet verleerd te zijn. Een goed de halflinie. bestaande uit Stijger, Pe likaan en Bas Paauwe zorgde er voor dat de oranjevoorhoede regelmatig vlotte aan vallen kon opbouwen en in de achterhoede stonden Caldenhove en Schijvenaar nog best hun mannetje. Leo Helle ver dedigde z'n doel op voortreffelijke wijze en verrichtte diverse „saves" die de handen van de zeer talrijke toeschouwers meer malen op elkaar brachten. Rie Kdggel (Utrecht). den Rijn), en Thea Bul West Bromwlch Albion heeft de leiding genomen In de eerste divisie van de Engelse league. Met een 6—3 overwinning tn een uit wedstrijd op de cuphouder Newcastle United heeft de Albion zeer verdiensteiyk werk verricht. Wolverhamp ton Wanderers, die sinds 11 October op de eerste plaats van de league stonden, heef deze thans moeten afstaan aan West Bromwlch Albion Het was een opwindende wedstryd in Newcastle en bijna 50 000 toeschouwers za gen de thuisclub driemaal de Hijkmaker scoren, alvorens ewcastle United zich defi nitief overgaf. Jacky Mll- burn was weer in de ploeg van Newcastle United opge nomen. nadat hij onlangs een kraakbeen-operatie had ondergaan. Sunderland bracht het. thuisspelend. niet verder da-» een gelijkspel tegan Ai'jn Villa en bezet thans de derde plaats, evenals Wol- verhampton met 30' punten Charlton Athletic won met 2—1 onverwachts van de Bolton Wanderers. Dit was te danken aan de mldvjor van Charlton, de 7uld-Afrl- kaan Stewart Leary. die beide doelpunten voor zyn rekening nam. Sheffield United leed een zware nederlaag tegen Ro- therham waardoor een goede kans om de leiding te nemen ln de tweede divisie, voor Sheffield verloren ging De uitslagen zyn: Eerste divisie Bolton Wanderers— Charlton Athletic 1—2, Man chester United—Derby Coun ty 1—6; Middlesbrough- Sheffield Wednesday 2—2. Newcastle United—West Bromwlch Albion 3—5: Pres ton North End—Blackpool 4—2: Sunderland—Aston Vil la 2-2. Tweede divisie: Blackburn Rovers—Notts County 1—2: Bury—Plymouth Argyle 3—2; Everton—Barnsley 2—» Sheffield Unlted-Rotherham United 1-4. Derde divisie Noord: Ar- crington Stanley—Bradford 3—2 Barrow—Chesterfield 2-1; Carlisle Unlted-Stock- port County 2—1; Darlington —Mansfield Town 2—1. Ga teshead— Rochdale 3—1Hart lepool» United—Bradford ctty e—o: southport—Scun- thoppe United 23; Tran- mere Bovera—Grimsby Town 2—1. De internationale wolhande! heeft met het begin van de Kerslvacantle de eerste helft van zijn seizoen 1952 1958 afgesloten. In de komende weken zal de markt ten gevolge an de seizoenstoeneming van het aanbod (voornamelijk van Nieuwzeelandse cross- bredwol) opnieuw ernstig worden getoetst, doch op het ogenblik wijst alles er op. dat proef goed zal worden doorstaan. De eerste helft van het seizoen werd voor namelijk gekenmerkt door het uitblijven van grote prijsschommelingen. In September, de eerste maand van de Australische en Zuid- afrikaanse veilingen, zijn de prijzen blijven dalen. Ryeds in October echter vertoonden de prijzen weer een stijgende tendens en sedertdien heeft de verbetering gestadige - zij het ook geleidelijke - vorderingen gemaakt Op alle in December gehouden veilingen was de stemming vast, hetgeen een goed voorteken voor de onmiddellijke toekomst kan worden genoemd. In vergelijking met de prijzen in Juli zijn de prijzen in December alleen voor de beste kwaliteiten merinowol (70's) gestegen Het Londense agentschap van de Nieuwzee landse wolcommissie heeft voor December een gemiddelde berekend van 154 pence per lb. vergeleken met 147 d in de voorafgaan de maand en 145 d. in Juli Voor 64's merino bedroeg het Decembergemlddeide 137 d., hetgeen onveranderd is in vergelijking met het gemiddelde voor Juli. terwijl de prijzen voor de meeste crossbredkwalitetten sedert medio 1952 niet veel zijn gestegen. Zo kost ten 48's en 46's crossbreds ln December gemiddeld 69 d per lb. vergeleken met 67 d medio 1952 De stijging van de prijzen voor de fijnste merinokwalitetten weerspiegelt vooral het grote tekort aan deze wolsoort terwijl de geringe stijging van de prijzen voor crossbredwol voornamelijk de betere vraag weerspiegelt. Op het Beuksnplsin te Amsterdam gleed he* 12-jarige meisje S. G J. N. op Oude jaarsmiddag een baantje, dat op de ryweg uit kwam Zij geraakte onder de achterwielen van een vrachtauto en moest met gebroken benen In het ziekenhuis worden opgenomen. De heer A. Leewl». oud-bondsvoorzitter van de Nederlandse politiebond. 1» benoemd tot Ridder In de Orde van Oranje Nassau. De K.N.A.C. wijat automobilisten er op. dat het raadzaam is. bp sneeuwval da koplampen ook overdag te ontsteken. Kick Smit id de aanval. De keeper van H.r.C. trekt een benauwd gezicht. Een groep vooraanstaan de Europese Federalisten kwam bijeen aan de Frans- Italiaanse grens, om door een symbolische handeling te getuigen van hun niet aflatende stryd om een Europa zonder grenzen. De Federalisten verbrand den een grenspaaltje. en vervingen het door één waarop met grote lettere stond te lezen: Europa De Fransman Gerard Jacques, de vroegere Belgische mi nister-president Paul Hen ri Spaak en de plaatsver vangend minister van Buitenlandse Zaken van Italië. Paolo Emilio Taviani, zélf Fe deralisten .spraken de bijeenkomst toe Voor de periode van 1 October 1952 tot 1 October 1953 zijn in het kader van de nieuwe Zwitsers-Nederlandse handelsover eenkomst de volgende in- en uitvoer con tingenten vastgesteld: Zwitserse invoer uit Nederland: zaad- goed 1500 ton. rijst 1000 ton, verse groen ten 2500 ton. pootaardappelen 9000 ton, eieren 1000 ton. boter 4000 ton. kaas 300 ton. papier en papierwaren voor 2.3 mil lioen francs, katoenen stoffen 1 millioen francs, wollen garens 1 millioen francs, wollen stoffen incl. dekens. 2.5 millioen francs tapijten 1 millioen francs, kleding 4 millioen francs, cokes 120.000 ton. stof zuigers en andere huishoudelijke artikelen 2.5 millioen ffancs, radioapparaten 5.5 millioen francs, televisie apparaten 1.4 mil lioen francs, minerale-, smeer- en trans formatorolie 1.5 millioen francs en gloei lampen 4.5 millioen francs. Nederlandse Invoer uit Zwitserland: pharmaceutische producten 1,2 millioen francs, hulpproducten voor de textiel-, leder- en papierindustrieën 2 millioen francs chemische producten 2.3 millioen franc», rayongarens 1 millioen francs, con- fectte 4,2 millioen francs, schoeisel 2.5 millioen francs, rijwielonderdelen 1.2 mil lioen francs, metalen halffabrikaten 2 mil lioen francs, chassis en dieselmotoren voor motorvoertuigen 1.2 millioen francs, land bouwmachines 2.2 millioen francs Instal laties voor de chemische industrie 1,2 mil lioen francs, schrijfmachines en andere kantoormachines 2.2 millioen francs, elec- trotechnisch materiaal 9.5 millioen francs, uurwerken e.d. 10 millioen francs. Groot-Brittannië heeft een verdrag on dertekend. waarbij het de nieuwe republiek van de Malediven een eilandengroep van duizenden Atollen in de Indische Oceaan erkent. Groot-Brittannië houdt echter de defensie en de buitenlandse zakeh van de nieuwe republiek onder zijn beheer. Door de ondertekening van het verdrag wordt een einde gemaakt aan het regiem van de sultans, dat 836 jaar heeft geduurd. De eerste daad van de president van de nieuwe republiek. Amir Amin Didi. was de afschaffing van de „poerdah" de plicht van de Mohammedaanse vrouwen een sluier le dragen. Werkgelegenheid neemt toe in West-Duitsland Uit een onderzoek, ingesteld door de Bond van Duitse Werkgeversorganisaties, is ge bleken, dat in 1952 het aantal arbeidsplaat sen in West-Duitsland met een half mil lioen is toegenomen Sedert de valuta-her ziening van 1948 zijn 1,9 millioen nieuwe arbeidsplaatsen geschapen De Bond schrijft het daaraan toe. dat het aantal der werk lozen. ondanks de voortdurende toevloed van vluchtelingen uit de Sowjetzone, in de herfst van dit jaar tot het dieptepunt van ongeveer 1 millioen kon worden verminderd Het 8.815 b.r.t. metende s.s. .iLeèrdarfi" van de Holland—Amerika Lijn is in Londen te koop aangeboden. Het had in ons land geen certificaat van zeewaardigheid meer gekregen, doch Indien er een koper opdaagt, wat tot nu toe niet het geval is. kan het schip na een survey wel weer een certifi caat krijgen. Ook kan een eventuele koper tot slopen besluiten, doch wat het lot van de .jLeerdam" zal zijn. moet worden afge wacht. De „Leerdam" zal worden vervangen door het door do Holland—Amerika Lijn aange kochte Panamese Victoryschip ..Hassan". Thans ligt dit schip voor het aanbrengen van <Je nodige voorzieningen bij de Rotter- damsphe Droogdok Maatschappij en ver wacht wordt, dat het schip, dat „Appinge- dyk" zal worden genoemd, over ongeveer vier weken in de lijndienst zal worden op genomen. Bij ischiffahrt und Weltverkehr A.G." te Basel is een aardig boekje verschenen onder de titel „Manner am Rhein" De samen steller, Albiji Breitenmoser geeft in dit boekje 165 r%iiatuur biografieën van per sonen, die op enigerlei wijze in de interna tionale Rijnvaart een belangrijke rol spelen. De méeste van deze biografieën zyn voor zien van een foto. Het boekje draagt er ze ker toe bij de personen, die in verband met de Rijnvaart herhaaldelijk „in het r.ieuwd" komen meer te doen leven. De minister van onderwU». kunsten en we tenschappen maakt bekend, dat het schrifte lijke gedeelte van de eindexamen» aan da openbare en tie bijzondere dag- en avond scholen voor voorbereidend hoger en middel- erw(|s en van de staatsexamen» ho- ihooi A en B en de staatsexamens in het Jaar 1953 zal worden af- op de dagen en uren. vermeld in and rooster. Gymnasium A en staatsexamen gymnasium A Maandag 11 Mei. Dinsdag 12 Mei. Woens dag 13 [Mei. Gymnasium B en staauexamen gymnasium B: idem. Hogereburgerschool A. -en staatsexamen ho- gerebuijgeischool A Maandag 18 Mei, Dinsdag- 19 Mei. jvrydag 22 Mei. Woensdag 27 Mei. Don derdag! 28 Mei. Vrydag 20 Mei. Uitsluitend voor itaatsexamen hogereburgerschool A: Vrydag 29 Mei. Hogereburgerschool B en staatsexamen hogereburgerschool B Maandag 18 Mei. Dinsdag 19 Mei. Vrijdag 22 Mei Uit sluitend voor staatsexamen bogereburger- Mei. tsdag examen hogerebur school B: Dinsdag 26 Mei. Woensdag 27 1 Donderdag 28 Mei. Vrijdag 29 Mei. Handelsdagscholen met 3-jarige cursus: Vrij dag *2 Mei. Woensdag 27 Mei. Donderdag 28 Mei. Vrydag 29 Mei. Hnndelsdagscholen met 4-jarige cursus: Maandag 18 Mei. Dinsdag tt Met. Vrijdag 22 Mei, Woensdag 27 Mei. Don- Vrijdag 22 Mei. Woensdag IJ dag 29 Mei olen met 3-Jarlge 7 Mel, IV cursus: Maandag 13 Mei. Handels- 5-jarige cursus: Woensdag 6 Mei. Donderdag 7 Mei. Maandag 11 Mei. Dinsdag 12 Met, Woensdag 13 Mei. Maandag 18 Mei. Dinsdag 19 Mei. Woensdag 6 Mei, Donderdag 7 Mei. Maai 11 Mei. Dinsdag 12 Mei. Woensdag 13 Maandag 18 Mei. Dinsdag 19 Mei Han avondscholen met 5-Jartge cursus: Woen 4 Voor de eerste afdeling van de Belgisch» ereafdellng werd slechts l wedstryd gespeeld, n.l tussen F C. Luik en Berchem Sport (1—0). 4 George Rhoden. Olympisch kampioen 1852 te Helsinki op de 400 meter hardlopen en we reldrecordhouder op dit nummer met een tyd van 45.8 sec gemaakt op 22 Augustus 1950 t» Eskllstun» (Zweden), zegt in 1953 zijn actiev* athletiekibopbaan vaarwel. 4 Danny Nardico. een halfzwaargewlcht. af komstig uit het stadje Tampa in Florida, sloeg Jake La Motta. de oud-wereldkampioen ln het mlddengewicht ln een gevecht, dat op 10 ronden was vastgesteld. Lamotta was favoriet met tI'S. In de zevende ronde ging hy neer na een keihaide. plotseling uitgeschoten rechtse van Nardico. De gong redde hem. maar toen de achtste ronde moest beginnen, kwam La Motta niet meer van zyn stoeltje (Van onze correspondent te Rome) De belangrijkste gebeurtenis der laatste dagen is hier wel de scheuring in de Italiaanse sociaal-democratische party. In het kort moge hier aanleiding en verloop dier scheuring worden geschetst. Tijdens ,een congres te Genua werd na heftig debat besloten, dat hoezeer vele congressisten ook gekant waren tegen het door de christen-democraten in te dienen wetsontwerp tot wijziging der kieswet, de sociaal-democratische partij dit voorstel zou steunen, mits de vier samenwerkende partijen niet 385, maar hoogstens 370 zetels voor zich zouden opeisen en mits uitdruk kelijke gftranties zouden wojden verkregen, dat de christen-democraten twee belang rijke wetsontwerpen, die zij in voorberei ding hebben, zouden laten varen.-te weten: een wet op breideling der persvrijheid en een wet. waarbij politieke actie niet alleen van de volgens de letter van het vredes verdrag en van de Italiaanse grondwet eigenlijk verboden neo-fascistische groepen, maar ook van de linkse partijen onderhevig zou zijn aan conlröle van de zijde der pre fecten (commissarissen der koningin, zou den wij zeggen), de zogenaamde „poliva- lente wet tegen politieke excessen". Tijdens de moeilijke en langdurige be sprekingen tussen de secretarissen der vier democratische partijen, liet Saragat steeds meer van deze door het congres gestelde voorwaarden vallen en tenslotte werden de vier het eens over een voorstel, waarbij 380 zetels beschikbaar zouden zijn ter ver deling onder de groep, die de meerderheid zou behalen, terwijl de beide genoemde wetsontwerpen whl zouden woïden ge handhaafd. Dit leidde tot heftig protest van de zijde van een meer links georiënteerde groep in de aociaal-democratiach» partij, di» te Florence een bijeenkomst belegde en Saragafs optreden in sterke bewoordingen laakte Daarna leek het of dit. geschil zou worden bijgelegd, maar nu het voorstel tot wijziging der kieswet eindelijk in de Kamer ter behandeling is voorgelegd, blijkt dit allerminst het geval te zijn. Te veel lof voor de vrijheid Een der voornaamste figuren in de partij, de vermaarde advocaat Calamandrei. hield in het parlement een rede. waarin hij zei beslist tegen het wetsvoorstel te zijn, daar hij het een aanslag op de democratie acht. wanneer de kieswet reeds bij voorbaat be paalt. dat de stem van de ene kiezer meer gewicht in de schaal legt dan die van de andere. Hij prees de vrijheid, welke heerst in de sociaal-democratische gelederen, welke het hem mogelijk maakt een mening, die afwijkt van die van het partijbestuur, openlijk tot uiting te brengen. Over die vrijheid maakte hij zich blijk baar illusies, want twee dagen later kwam het bestuur in buitengewone vergadering bijeen en nadat men Calamandrei eerst had verzocht zijn mening te herroepen, werd hij na weigering als partijlid geschorst Dit werd voor hem aanleiding uit de partij te treden. Op dezelfde dag boden zes an dere sociaal-democratische kamerleden hun ontslag als partijlid aan: enkele sena toren volgden en verscheidene afdelingen der partij zonden telegrammen van soli dariteit aan Calamandrei. Hoewel de toestand nog wat verward Is, schijnt nu. na drie dagen, ongeveer een vierde der afgevaardigden de party van Saragat en Romita te hebben verlaten. Calamandrei verklaarde ons. dat zijn be doeling is zeer binnenkort een nieuwe be weging op te richten, die zuiver sociaal democratisch zal zyn en niet aan de lei band van de chrizten-Hemocraten zal lopen. Deze gebeurtenis is van belang, wanneer men bedenkt, dat van de vier samenwer kende partijen, naast de chr. democraten alleen de soc. democraten enige betekenis hebben. Zowel de liberale- als de republi keinse partij zijn zeer klein Neemt men de uitslagen der laatste gemeenteraads verkiezingen als maatstaf, dan zouden de vier partijen tezamen iets meer dan 50 procent van alle stemmen op zich kunnen verenigen. Maar het wegvallen van ten minste een vierde der soc democratische stemmen en het is waarschijnlijk, dat onder de gewone partijleden de tegen kanting tegen de nieuwe kieswet sterker is dan onder de afgevaardigden, die dage lijks in contact zijn met hun katholieke collega's - maakt het twijfelachtig, of zij het vereiste aantal zullen behalen. Gebeurt dit niet. dan hebben de chr. democraten een goed deel van hun toch al niet over grote populariteit in lekenkringen ver speeld en tevens heel wat stemmen 'inge boet, zonder enig voordeel te behalen. Lachende derden De enigen, die bij deze ongelukkige kwestie gèbaat zijn, blijven de neo-fascls- ten en de monarchisten, die het grootste deel der stemmen zullen verkrijgen, welke de chr. democraten verliezen. Het Initia tief van Calamandrei zou alleen dèn de wankele democratie in Italië ten goede kunnen komen indien hij zich zou ver enigen met de uit hun partijen getreden liberalen en republikeinen om gezamenlijk een zuiver democratische lekenpartlj in de geest der vroegere actiepartij op te rich ten. Deze zou inderdaad heel wat stem men die aan de christen-democraten en vooral aan de kleinere drie „samenwer kende partijen" noodzakelijkerwijze ont vallen gBan. kunnen opvangen en later een rol van betekenis kunnen spelen, indien de vier samenwerkenden niet de meerder heid van 50 pet behalen. Zulk een partij zou een goed tegenwicht vormen tegen "de neo-fascisten zowel «J» tegen de communisten en eindelijk tm Italië een democratische party hebben, die het hoofd weet te bieden aan de onder mijnende werking, welke de chr demo craten noodlotttgerwljs uitoefenen op alle andere democratische groepen, die met hen willen samengaan.

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 3