UIT DE OMGEVING TEX RICKARD, mandie alles wat hij aanraakte in goud veranderde Hoge lonen maken de Belgische economie zeer kwetsbaar Nederlandse gastvoorstelling voor de Duitse televisie Zorgen ondanks mooie statistische cijfers Het int. Hoogoven- schaaktournooi Bidault wil Schuman opvolgen Deense grondwet op de helling Premie voor verbeteren of splitsen van woningen Geknaag aan Europees legerverdrag Drie doden bij ontploffing in olieraffinaderij Een jaar geëist tegen zoon die zijn moeder mishandelde Vrachtauto te water Commerciële televisie in Engeland 0E TE HANDELEN MET EEN BL0EDPEN Haar te broeien is een grote domheid Werkloosheid in De<®hbcr belangrijk gestegen Pia Beek overwerkt OM DE KOSTBARE ERFENIS (10) Bij hem vergeleken was zijn erfgenaam Mike Jacobs een kantoorbediende Vrouwe Fortuna in de ring Amsterdams Museumplein krijgt ander aanzien Uitwisseling maakt de kosten goed Grootduitse rechtvaardigheid „Bond van uit Nederland gewezen Duitsers" tegen uitlevering der ontsnapten Vier voorstellen H. J. Woudenberg vraagt „ontvijanding" Fourier verkocht uit zijn rustkamer NOORSE SCHAATSENRIJDERS NAAR NEDERLAND? Broekman en v. d. Voort eersten te Hamar Beurzen in Utrecht Boer verkocht nielk van zieke koe ljszeilen op de Gouwzee ÏT^EEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT DONDERDAG 8 JANUARI 1953 (Van onze correspondent te Brussel) By de aanvang van 1953 vertoonde het beeld van het Belgische bedrUfsleven en kele lichtpunten, maar ook zware schadu wen. De leiders van verscheidene bedry- ven maken zich daar zorgen over. Wel heeft de Amerikaanse minister van handel. Char les Sawyer, verklaard dat 1953 nog een goed jaar zal zjjn en dat 1954 bet begin van een crisis zou kunnen zUn, maar in België zyn sommigen voornamelijk ii Men beschouwt het stellig als een gun stig teken, dal België er in geslaagd is de uitvoer naar de dollarzone in zo'n mate op te voeren dat het dollartekort als opge lost mag worden beschouwd. Dat is een van de gunstige elementen In October j.l. had de dollarinvoer een waarde van 1.162 milliard francs. Daartegenover stond een export van 972 millioen francs. Het tekort van 190 millioen francs is onbelangrijk, vergeleken met een gemiddeld ma°andelijks tekort dat over de eerste zes maanden van 1952 nog 1 130 milliard francs bereikte. Het goede resultaat werd verkregen door een beperking van de invoer, welke niet het gevolg was van regeringsmaatregelen, maar van de verzadiging van de Belgische markt. Anderzijds w£rd de export naar de Ver Staten opgevoerd. Er blijken bijvoorbeeld afzetmogelijkheden te bestaan voor machi nes, bier en textiel. De oprichting van com merciële bureaux welke met de consulaten samenwerken, gaf goede resultaten De Belgische economie is echter zeer kwetsbaar ten gevolge van de hoge lonen. Zolang de hoge conjunctuur duurt, zijn deze hoge lonen nog geen gevaar, daar de cliënt meer waarde hecht aan de snelle levering van de producten dan aan de prijs. Maar vele tekenen wijzen er op, dat de wereld economie zich reeds in het komende eerste halfjaar zal wijzigen. De klant zal weder om moeilijk worden en de beste kwaliteit kopen tegen de laagst mogelijke prijs. Dan zal voor vele Belgische bedrijven, die de hoge lonen niet kunnen dragen, de afzet «en zware zorg worden. Niet alle takken van bedrijf hebben, zoals de staalindustrie, milliarden verdiend om de installaties te moderniseren. Moeilijk voor kleine bedrijven Van de Belgische hoge conjunctuur is de kleine patroon het slachtoffer. Want ook eten kleine pantoffelfabrikant moet aan een goede arbeider 20 francs per uur betalen, en bovendien nog 30 pet sociale lasten bo- van het bruto salaris. Velen van die kleine fabrikanten ontbreekt het echter aan han delsgeest. Zij moeten soms het abc van de handel nog leren en zien geen voordeel in d« oprichting van gemeenschappelijke ver koopkantoren. welke de productie van tien of meer kleine fabrikanten in het binnen land en op de exportmarkten zouden kun nen lanceren. Men hoopt thans dat de Belgische lonen in 1953 stabiel zullen blUven en de lonen van de Duitae. Franse en Engelse concurrentie zuilen stijgen. zodat bet verschJJ tussen de Belgische kostpryzen en die van de Euro pese concurrenten kleiner wordt. Deze hoop werd overigens ook het afgelopen Jaar ge koesterd. maar ging toen niet in vervulling. Alleen de Franse lonen zUn. «edert Korea, méér gestegen dan de Belgische. Wanneer men de huidige productiecijfers bekijkt, is de toestand verre van ongunstig. Maar de industriëlen zeggen dat een statis tiek verleden tijd is. Het volume van de nieuwe orders daalt op angstwekkende wijze en de fabrikanten worden tot grote prijsverlagingen gedwongen. De staalindustrie produceerde in Novem ber 406 000 ton staal (het maandgemiddelde van 1936—1938 was 253 000 Ion), maar in de loop van December diende de uitvoerprijs voor leveringen aan de dollarzone verlaagd te worden tot 90 dollar per ton. een prijs, welke slechts enkele honderden francs ho ger is dan de Belgische binnenlandse staal- prijs. Sommige textielsectoren hebben het heel moeilijk. De hennep- en sisalspinnerijen werken slechts op 30 pet van hun capaciteit. Van 44 francs per kilo viel de prijs van vlaszaden op 30 francs per eind December. De katoenspinners werken met kleine winstmarges; alleen de nylonproducenten konden sedert 1951 hun productie met 60 pet opvoeren. Hoge belastingen Met een homogeen katholieke regering, die voornamelijk steunt op de Industrie1, handel en landbouw en middenstand, had het bedrijfsleven zijn hoop gesteld op een verlaging van de belastingen of ten min ste op een stabilisatie van de overheidsuit gaven Noch het ene. noch het andere werd echter werkelijkheid Integendeel, gedeelte lijk wegens de herbewapening, maar ook tengevolge van hogere uitgaven voor hei bestuursapparaat, is de begroting 1953 hoger dan ooit. In het thans begonnen jaar zullen een gewone en een buitengewone begroting van globaal 100 milliard Trancs of 7.6 mil liard gulden gefinancierd dienen te worden, waarvan 76 milliard francs door belastin gen. de rest door leningen. De leiders van de bedrijven vinden de rekening van de premier Van Houtte. die in het burgerlijk leven.... hoogleraar in het fiscaal recht is. een beetje gepeperd. Dat men in België waar de fiscun-ambte- naren lang niet meer zo soepel zijn als vóór de oorlog aan de grens van de be lastingdruk is gekomen, blijkt oa. uit het feit dat de fraude inzake de omzetbelasting een werkelijke plaag geworden is Deze be lasting wordt geheven door middel van ze gels. die op de facturen dienen te worden geplakt Er is dus. in theorie, geen fraude mogelijk. Maar de kleine knoeiers verkopen meer en meer goederen zonder factuur. Er is nu een wetsontwerp in de maak om der gelijke praktijken streng te straffen, waar- bi; men rekening dient te houden met het feit dat tweederden van het Belgische bc- lostigstelsel gebaseerd Is op de indirecte heffingen, via accijnzen, omzetbelasting of overdraehts-. bijslag- en registratierechten Wie aldus een kijkje achter de schermen kan nemen, benijdt de Belgische indus triëlen niet. wat overigens nog niet be tekent dat zij ..beklagenswaardige sukke laars" zijn. zoals Sibbclux. het anti-Bene- luxcomité, het wil doen voorkomen Dat verhaal gelooft ook hiér niemand. Posities K.L.M.-vliegtuigen Thuisreis: De Walcheren, gezagvoerder Vis. is Woensdagavond op Schiphol geland. De Enschede, gezagvoerder Hurdman, werd vandaag op Schiphol verwacht. De Rotterdam, gezagvoerder Krouwel, is vanmorgen uit Rangoon vertrokken. De Amsterdam, is vanmorgen uit Biak naar Manilla vertrokken. De Arnhem is van morgen uit Djakarta naar Singapore ver trokken. Shelley Ann Oliver, het tweejarige doch tertje van de Engelse Vic Oliver, geeft een lesje aan de res' van het balletklasje, dat geheel bestaat uit kinderen van Engelse taneelberoemdheden. Zij repeteren in de Ballentine Balletschool te Londen het ..Bloemenfeetjes-ballet", waarvan zij een opvoering geven tn het Hyde Park Hotel. De uitslagen van de tweede ronde van het lat. Hoogoventournooi te Beverwijk luiden: Rossolimo (£r)Toran (Sp) Van Scheltinga (Ned.)—Donner (Ned.) af gebroken; Coriiever (Ned)—Trott (Enge land) 1Fuester (Hong)Kramer (Ned) afgebroken; Heidefeld (Z.-Afr.)—Bouw meester (Ned.) 0—1; Euwe—O'Kelly 1 t—'j. Na de tweede ronde luidt de stand: 1 t.m. 5 Euwe. O'Kelly, Bouwmeester, Rossolimo en Toran ieder 1"« punt. 6. Donner 1 pnt plus een afgebr partij; 7. Cortlever 1 pnt. 8. Van Scheltinga pnt plus een afgebr. partij; 9 en 10 Fues ter en Kramer ieder 0 pnt plus een afgebr partij. 11 en 12 Heidenfeld en Trott ieder 0 punten. VEEMARKT GOUDA. 8 Januari. Aangevoerd 19 slachtvarkens 'f 2.23—2 27 per kg geslacht gewicht 3 run deren 600—650 per stuk; 20 nuchtere kal veren 38—48 per stuk; 2 bokken en geiten 18 —36 per stuk. Kalverenhandel vlug. overige handel matig. KAASMARKT GOUDA. 8 Januari. Aangevoerd 61 partijen. Je Kwaliteit 2.35—2.38, 2e kwaliteit 2.30—2.34, extra tot 2.42 per kg. Handel kalm. Moerkapelle Niet meer voetballen op schoolplein. Herhaaldelijk wordt de speelplaats bij de openbare school gebruikt als voetbalter rein. Mede tengevolge hiervan sneuvelden reeds enkele malen ruiten van het wacht huisje voor autobuspassagiers, waardoor dat een verwaarsioosde indruk gaat maken. In verband hiermede is opdracht aan de politie gegeven om jongelui, die zich zonder er wat te maken te hebben op het school plein of in het wachthuisje bevinden, te verwijderen en zo nodig proces-verbaal te gen hen op te maken. Nieuwer kerk a. d. IJssel Binnenbrandje Eerste Tochtweg. Gistermorgen rukte de brandweer uit voor een binnenbrandje in de woning van de heer Termoshuizen aan dt Eerste Tochtweg, waar behang en houtwerk bij de kachelpijp vlam had gevat. Tóen de brandweer arriveerde had de bewoner het brandje reeds geblust. V.V.D. komt bjj gemeenteraadsverkiezing met eigen lijst uit. Alhier is een afdeling van de. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie opgericht. Als bestuursleden werden gekozen de heren G. J. Bier. voorzitter; G. de Jong. secretaris; D. J. Vis, penningmeester; A. Dijksman Cz, R. den Hollander, C. den Toom Gz, C. A. van Weelde en G Dekker Jr. Besloten werd bij de a s. gemeenteraadsverkiezing met een eigen lijst uit te komen. Opbrengst Kerstzegela. De verkoop van Kerstzegels ten bate van de tuberculose-be- gjrijding heeft ƒ61.36 opgebracht. Op tweetal. Ds A. Keyser. Geref. predi kant te Garijp, vroeger alhier, «taat op een tweetal te Utrecht Schoonhoven Benoeming Onze stadgenote, mej. M. S. I, de Kuiper, is benoemd tot onderwijzeres gen de Chr. school te Loosduinen. 1 203 p 3. W de Jong Ammersfoi Inwonertal Hep met twee terug Op 1 Januari 1953 bedroeg het aantal In woners 1102 (563 mannen en 539 vrouwen). Gedurende het jaar 1952 vestigden zich te Ammerstol 14 mannen en 15 vrouwen; er vertrokken 15 mannen en 28 vrouwen Ge boren werden 21 kinderen (8 jongens en 13 meisjes). Er stierven 9 personen (6 mannen en 3 vrouwen); negen huwelijken werden voltrokken. Op 1 Januari 1952 was het in wonertal 1104 (562 mannen en 542 vrouwen). De Reisduif in 1952 In het afgelopen jaar werden de club- Hokkampioenschappen oude duiven: 1. g'ng „De Reisduif" als volgt behaald Hokkenkampioenschappen oude duiven: 1 P. Looren de Jong 920 punten; 2. P. Ou we ncel 896 p.; 3. D. v. d. Berg 852 p. Jonge duiven: 1. G J. Brand 577 p.; 2. W de Jong 531 p 3. P Looren de Jong 518 p. Jong en oud: 1 W de Jong 521 p.; 2. G. J Brand 467 p 3. D v d Berg 465 p. Kampioen-gene raal 1 W de Jong 1904 p 2. P Looren de Jong 1844 p.; 3 G J Brand 1560 p Derby kampioen: 1. Looren de Jong; 2. A v d Marei Duif-kampioenschappen oud 1 P. Ouwe- D v d. Berg 364 p Idem ïong: 1. G. J. Brand D. v. d. 364 p. Idem jong: 1. G. J. Brand 222 p.; 2. W de Jong 220 p.; 3. G. J. Brand 212 p. Jong en oud: 1. A Dubbeldam Az.n 241 p.; 2. G. J. Brand 182 p. Nnodwachters Voor de dienst sociale verzorging bescherming burgerbevolking hebben zich vijf noodwachters aangemeld. Burgerlijke Stand Geboren: Arie. zoon van Joh. de Langen en D. de Bruijn. Ondertrouwd: C. Prins, 24 jaar. te Schoon hoven en T. de Jong. 22 jaar. Loop der bevolking Ingekomen: A. A. Boelhouwer en gezin, van Bergambacht in Achterweg 54. M C. Straver. van Schoon hoven in Lekdijk 66; Joh. v d. Werken- Maaijen,, van Polsbroek in Lekdijk 120; J. Hendriks, van Krimpen a d IJssel in Ca- pellelaan 63; T M Schilt, van Bergambacht in Lekdijk 7. Vertrokken: P. de Leuw den Bouter en gezin naar Nelspuit (Transvaal). Verhuisd binnen de gemeente C. Ber- kouwer en gezin, van Lekdijk 5 naar Lek dijk 10; A. W. de Bruijn en gezin, van Lek dijk 3 naar Lekdijk 5. M. Verschoor en ge zin, van Lekdijk 52 naar Lekdijk 3; T de Graaf en gezin, van Lekdijk 9 naar Lek- Vertrokken: P. de Leeuw den Bouter en dijk 52; B. de Graaf en gezin, van Lekdijk 9 naar Lekdijk 52. J. v d Werkert>^/an Nieuweweg 17 naar Lekdijk 120. Bergambacht Flets werd omgeruild. Een wielrijder, die zijn [iets, toen hij bezoek was bij een bewoner aan de Ki se'aan op de brug voor de woning neergezet, vond zijn karretje niet terug, stond er een herenrijwiel van veel minde kwaliteit. Meer terugbetaald. In December wen aan de Rijkspostspaarbank ingelegd 7887 en terugbetaald 10873. BurgerlQke Stand. Geboren: Annigje Maria. d. van A. van Vliet en M. Hendrik- sen; Pieter, z. van P. Speksnijder en M. Noo- men. Ondertrouwd: W W. Ankringa, te Gro ningen. 27 jaar en M. Stalenburg. 24 jaar. Bodegraven Zilveren jubileum b(f de Rotterdamse Bank De heer A. Binnendijk, procuratiehouder van het kantoor Bodegraven, hoopt op 16 Januari vijf en twintig jaar bij de Rotter damse Bank N V. werkzaam te zijn. De ju bilaris trad in dienst op het kantoor Gouda, werd daar in 1938 tot algemeen procuratie houder benoemd en op 1 Januari 1949 in gelijke functie overgeplaatst naar Bode graven. Boskoop IJsclub wil hardrydery houden. I Moordrecht Advendo zong In het Posthuis gaf de gemengde zangver eniging Advendo haar jaarlijkse uitvoering. Het programma vermeldde een aantal liede ren voor gemengd koor en dames-koor. Als pianosoliste verleend, mevrouw Pascal Jans sen haar medewerking. Nadat de voorzitter de heer M. van der Starre de aanwezigen had verwelkomd en met een speciaal woord burgemeester en mevrouw Vermaat, alsmede beschermheer oud-burgemeester en mevrouw Brandt had begroet werd aan het zangprogramma begonnen. Dat het een geschoold koor is viel reeds dadelijk op. Jammer Is het. dat er weinig alten zijn. Voor overstemming door de sopranen moet wel worden gewaakt. Een uitstekende uitvogting werd gegeven van Verdi's Slavenkoor. Voorts van het Orato rium van Wettig-Weissenborn en Tante Te men van Roeske Het gemengd koor besloot de wals Morgenklanken van Straus. Men ontkomt niet aan de indruk, dat het koor hier te hoog gegrepen heeft De uitvoe ring van dit nummer was niet feilloos, voor al wat betreft de overgangen Het dames koor slaagde hierin wel met de wals Rosen aus dem Siiden Uitstekend zong dit koor Spiritus Saneti Gratia van Nogaret en Wie geliedje van Looren de Jong. Mevrouw Janssen speelde een polonaise en wals van Chopln. Na de pauze voerde een toneelgroep het blijspel ,,'n Week vol spanning" op, waai - mede de aanwezigen zich uitstekend hebben geamuseerd. Burgerlijke 8t«nd. Geboren: Annigje An- tje d. v. H. van den Broek en N. Oudijk. Stolwijkersluis 'oorwerpen: Sportriem, dames, rubberlaarzen, handschoen, met Inhoud, zilveren arm- Gevonden schoen, paar portemonnaii band. Waddinxveen De nieuwe torenklok komt Het begint nu ernst te worden met de vervanging van het uurwerk in de toren van de Ned. Herv. kerk Er is een aanvang ge maakt met het afnemen van de oude wij zers. De verwachting is. dat over 14 dagen de vervanging van het uurwerk klaar zal zijn. Na vier maanden weet Waddinxveen dan weer hoe laat heti is. Georges Bidault. leider der katholieke volksrepublikeinen (M.R.P.) en voormalig premier en minister van buitenlandse zaken heeft een voorstel van de formateur. René Mayer, om Robert Schuman (eveneens M.R.P.) als minister van buitenlandse za ken op te volgen, aanvaard. Schuman verklaarde, dat hij definitief had besloten niet minister van buiten landse zaken aan te blijven in de nieuwe regering, die Mayer tracht te vormen. De leidende politieke partijen ln Dene marken hebben een compromis bereikt over wijzigingen van de grondwet. De voor naamste wijziging betreft de troonsopvol ging. welke thans alleen in mannelijke lijn geschiedt. De partijen zijn overeengeko men, dat de oudste dochter van de koning kan opvolgen, indien er geen mannelijke pretendent is. Koning Frederik heeft geen zoons, wel drie dochters, van wie de oudste prinses Margrete, twaalf jqar Is. Op het ogenblik is prins Knud, broeder van de koning, rechtmatig troonopvolger. Andere wijzigingen, .waarover de par tijen het eens zijn geworden, betreffen af schaffing van de Eerste Kamer en het toe kennen aan Groenland en de Faroer-eilan- den van het recht om elk twee afgevaar digden naar het parlement te Kopenhagen Huiseigenaren, die in de wintermaanden voor splitsing of vet betering van woningen een premie aanvragen en verkrijgen, kun nen. zoals eind September 1932 werd be kendgemaakt, bovendien rekenen op een D.U.W.-premie ten bedrage van een -an de goedgekeurde verbou- uwingskosten. maanden ln werking. Gedurende die drie maanden werden 101 plannen voor splitsing, betrekking hebbende dp 259 woningen, goed gekeurd. De totale verbouwtngskosten hier van bedragen 1.382.920; aan premie werd in totaal toegezegd f 502 955. waarvan 75 pet ten laste van het rijk komt en 25 pet ten laste van de desbetreffende gemeenten Bovendien werd hiervoor een D U W - subsidie toegekend van 105 580. dit is min der dan 1 6 van de totale kosten, omdat in October en November nog aanvragen be handeld zijn, welke zijn ingediend vóór de inwerkingtreding van de regeling krachtens welke het D U W -subsidie wordt verstrekt. Voor verbetering van woningen werden in 1952, laatste kwartaal. 552 plannen inge diend. betreffende 713 woningen. De totale verbouwingskosten hiervan bedragen I 2 368.350, waarvoor 760 942 voor rekening van de desbetreffende gemeenten. Wegens de hierboven genoemde reden kwamen ook niet alle verbeteringsplannen voor D U W - subsidie in aanmerking. Voor woningverbe tering werd in het laatste kwartaal van 1952 362.590 D U W.-subsidie toegezegd. ONZE TAFELTENNISJEUGD VERLIEST VAN FRANKRIJK Te Amiens werd een tafeltenniswedstrijd gespeeld tussen de jeugdploegen van Frankrijk en Nederland. De Franse ju niores wonnen met 63 Sala al. Van der Spek 21—17, 21—12; Gambier sl. Heiligers 23—25, 21—17. 21—16; Scheffer sl. Ross 21—19. 21—10; Van der Spek sl Gambier 21—15. 21-18; Sala sl. Scheffer 21-10, 21—16; Ross sl. Heiligers 21—9. 21—5; Schef fer sl. Gambier 21—14, 21—18; Ross sl. Van der Spek 13—21. 21—16, 21—18, Sala sl. Heiligers 21-^10. 21—12. De Westduitse socialistische party heeft Woensdag een speciale commissie ingesteld, die vóór het einde van Februari een ..doel matig stelsel van collectieve veiligheid", waaraan W'est-Duitsland volledig zal kun nen deelnemen, moet opstellen, sulks ais tegenhanger van het Europese legerverdrag. aldus is door de party bekendgemaakt. In de commissie hebben sitting partyleider Ollen- haucr. s(jn plaatsvervanger Mellies ati lei dende deskundigen op het gebied van bui tenlandse zaken en de grondwet. Dr Adenauer, de Westduitse bondskan selier. heeft zich Woensdagavond in een radiorede een» verklaard met het denk beeld van aanvulling van het verdrag voor een Europese verdedigingsgemeenschap en het defensieverdrag met Groot-Brittannië door protocollen. Adenauer verheugde zich over de verklaring dienaangaande, die Mayer, de nieuwe Franse premier. Dinsdag voor de Franse nationale vergadering af legde. Adenauer liet er zich niet over uit, of men naar zijn mening vóór of na rati ficatie zou moeten onderhandelen over aan vullende protocollen en ophelderingen. Volgens te Parijs ontvangen berichten zou de Britse regering een plan bestuderen voor nauwere samenwerking met het Euro] '?|er, in het bijzonder als dit leger ontc blijven van supra-nationale instellingen jpesi daai en meer zou gelijken op een samengaan van geallieerde legers met aan het hoofd een gemeenschappelijke raad van premiers of ministers van buitenlandse zaken om een gelijkgerichte buitenlandse politiek van de deelnemende landen te verzekeren. Een dergelijk samengaan van Engeland zou de Franse socialisten in staat stellen het Euro pese leger te steunen. In een olieraffinaderij van de SheiJ nabij Sheridan, in de Amerikaanse staat Texas, heeft zich gisteren een zware ontploffing voorgedaap, waardoor brand uitbrak. Er zijn vier personen om het leven gekomen en drie gewond. De kracht van de ontploffing was tot op 30 kilometer afstand merkbaar en te Rock Island, ten Oosten van Sheridan, werden mensen door de luchtdruk omver geworpen. Wegens het gevaar van nieuwe ontploffin gen is het gehele gebied afgezet. Op de raffinaderij werkten 2.000 mensen. Tegen een 18-jarige jongen uit Venlo is voor de Roermondse rechtbank een jaar gevangenisstraf geëist wegens mishan deling van zijn moeder. Hij had zijn Bestuurder verdronken Woensdag, in de vooravond, is een drie- wielige vrachtauto van de 48-jarige heer Kesting uit Nieuwveen onder de gemeente Uithoorn de Amstel ingereden. Een passerende wielrijder, die de laadbak van de auto boven het water zag uitsteken heeft onmiddellijk met behulp van voorbij gangers en het vrachtscheepje §wift 4, van schipper Wens veen, die de auto met de laad boom opviste, de wagen op het droge ge bracht. In de cabine werd het stoffelijk overschot van de bestuurder aangetroffen. Volgens de politie zou de wagen door een technisch dfeect te water zijn geraakt. Engelsman betaalde met valse cheque Op 2 Januari hebben enige winkeliers bij de Amsterdamse politie aangifte gedaan, dat een Engelsman bij hen goederen had ge- kocht en betaald met een document, dat de winkeliers hebben aanvaard als een cheque. De koper liet dan het verschil tussen het gekochte en het oedrag dat de „cheque" aangaf, terugbetalen, omdat de banken ge sloten waren. Naar aanleiding van deze aangifte heeft de Amsterdamse recherche Vrijdagavond *n Den Haag een onderzoek ingesteld1 en daar in een van de voornaamste hotels een persoon, die zij van deze oplichting ver denkt. aangehouden De man is naar Am sterdam overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld; hij is afkomstig uit Londen en 37 jaar oud. dat zij niet op zijn wens bij z'i onmiddellijk het eten op tafel van allerlei bedreigingen, z'n thuiskomst il had. De va der heeft de vrouw uit de greep van de zoon moeten bevrijden. Ter zitting ontkende de jongen iets „ergs" voornemens te zijn geweest. De ouders wensten geen getuige nis af te leggen. Dg door hen voor de rech- ter-commissaris afgelegde verklaringen wer den voorgelezen. Koophandel van Man- legedeeld, dal De Kamer van Chester heeft medegedeeld, dat plannen bestaan om over geheel Groot-Brittannië 50 televisiestations te bouwen, die door een particuliere maatschappij beheerd zullen worden De stations zullen op commer ciële basis werken en geheel onafhankelijk zijn van de B.B.C., die tot nu toe een mo nopolie op het gebied van televisie en ra dio heeft. Van de nieuwe maatschappij zou Norman Collins, een vroegere directeur van de afdeling-televisie van de B.B.C., de leider zijn. De stations zouden een radius hebben van 15 tot 26 kilometer en een publiek van bereiken. Zeven-en-twintig organisaties, met inbegrip van kranten, hebben reeds bij de posterijen zendvergun ning aangevraagd. Veemarkt te 's Hertogenbosch Op de markt van Woensdag werden aan gevoerd 3.358 stuks vee. namelijk 1.880 run deren. 221 vette kalveren,'716 nuchtere kal veren, 263 slachtzeugen. 255 schapen, 17 geiten De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien 860—1250; guste koeien 625- 850; kalfvaarzen 825—1125; klamvaarzen 750 —800; guste vaarzen 600725; pinken 400 550; graskalveren 230—330; fokkalveren 95 160; nuchtere éladitkalveren 40—47; zware soorten 63—78; schapen 70—85. vette schapen tot 100; vette lammeren 7590. Aanvoer van slachtvee: 866 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten liepen tot 3.02; le kw. 2.80 -2 90 2e kw 2.55—2.70; 3e kw. 2 23—2.40, stieren 2.652.70; worstkoeien 2.052.15, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalve ren, lichte. 2 15—2.50 per kg levend gewicht; idem .zware 2.703 15 per kg levend gewicht, prima boven notering. Nuchtere slachtkBl- veren 1.22—1.37 per kg levend gewicht, zware soorten van 1.58— 1 75 per kg levend gewicht, sfachtzeugen van 1.53—1.63 per kg levend gewicht met 4 kg tarra, prima boven notering. Overzicht: Grotere aanvoer van rundvee. De handel in melk- en kalfkoeien verliep slepend duur Guste koeien trage handel, prijzen moeilijk te handhaven Kleinere aanvoer van jongvee, minder vraag waar door de handel traag verliep. Grotere aan voer van vette kalveren, matige handel, prijzen iels minder dan vorige week. Scha pen en vette lammeren handel iets williger; voor de goede vette lammeren wat hogere prijzen. Grotere aanvoer van slachtvee; de handel verliep in het begin zeer goed met voor de kwaliteiten wat hogere prijzen, af loop flauw in de mindere soorten Zeer grote aanvoer van slachtzeugen. in hel begin vlotte handel, afloop traag met lagere prijzen. Veiling cht i Woensdag 7 Januari 1953: Groenten: Andij vie 79—100 per kg; Boerenkool 10—17 per kg; Kroten 5—17 per kg Rode kool 8—18 per kg; Gele kool 7—15 per kg; Groene kool 7.50—20 00 per 100 kg; Waspeen 16—20 per kg Selderij 10—14 per bos: Spruiten A 1 64 —83. Idem B 1 58—65 per kg. Peterselie 18 -20 per bos; Uien 18-29 per kg. Witlof A 1 60—74. Idem A 2 49—57 per kg; Veldsla 4.00 4.50 per kg. Knolselderij 24—37 per stuk. Fruit: Cox Orange Pippin: Standaard A 68—76: Standaard B 48-50; Standaard C 36. Huishoud Grof 64 Huishoud I 36. Goudrei- nette Huishoud Grof 25; Huishoud I 17. 0E WERKLOOSHEID IN NEDERLAND 160 000 150 000 140 000 130000 120 000 110 000 100000 90 000 80 000 70000 60 000 50 000 40 000 30 000 20 000 10 000 JFMAMJJA30NDJPMAMJJAS0ND DUIVENKRONIEK In de jaarvergadering van de ijsclub „Ot- Weg" is besloten bij goed ijs een grote hard rijderij te houden. Uit het jaarverslag blijkt, dat er een batig 6aldo in kas is. Bloemenveiling. Coöperatieve Vereni ging „De Boskoopse Veiling" 7 Januari. Grootbloemige i;ozen per bos van 20 stuks: Vierlanden 2.00—3.60; Florex 1.30-2.80, Bet ter Times 2.40. Diversen per bos: Amandel- takken 1.10—1.50, Forsythiatakken 0.90—1.40. Mahoniablad le soort 0 64—0.85 2e soort 0.42—0.53. Diversen per tak; Amandeltakken 0.17—0.22. Forsythiatakken 0.27—0.47. Benoeming. Onze oud-plaatsgenoot, de heer J. Radder, is benoemd tot adjunct- commies-titulair der Directe Belastingen en Accynzen. Predikbeurt. Geref. Gemeente: Vrijdag 7.30 uur ds W. dc Wit te Moerkapeü». (Van een speciale medewerker) Een lezer van deze rubriek heeft een duif met een z.g. bloedpen. Nu raadt een oudere „melker" uit de geburen, die het meer bij de hand gehad heeft, aan. die pen te broeien en vervolgens voorzichtig te trekken. Desgewenst wil hij het wel even opknappen: in een kwartiertje is het ge beurd. Briefschrijver echter, vertrouwt het zaak je niet hard. Hij had daarom gaarne nadere inlichtingen. Aangezien bloedpennen niet tot de zeldzaamheden behoren, terwijl de behandeling er van d.w.z. ais zich geen complicaties voordoen even leerzaam la als eenvoudig, wil ik die gaarne geven. Ik doe dit te gereder omdat er aan bloedpennen dikwijls geknoeid en gekwakzalverd wordt op een manier die iemand de haren ten berge doen rijzen. Een voorbeeld hiervan is de therapie van die liefhebber uit de buurt, die de pen bout portant wou gaan trek ken. Om deze tijd van 't jaar, nu de broed- schotels nog in 't geheel niet (of nauwe lijks) te voorschyn zyn gehaald, zal het moeilijk'gaan, maar u zoudt tot goed ne- grip van de situatie straks, in Maart of April de penneschachten onder de uit groeiende vleugels van een jonge duif van veertien dagen drie weken eens in ogen schouw moeten nemen. U zult zien dat die schachten zwaar en dik zyn. en paarsachtig blauw door de rijkeiyke vulling met bloed, de voedingsvloeistof voor de kinnen wei nige dagen normaal volgroeide schacht (stift) met baard, die wy. al naar gelang van de plaatsing, broek- of slagpennen noe men. Door de een of andere afwijking ech ter. bijv. Infectie of gestoorde stofwisseling, waartioor tijdelijk de hormoonafscheidlng wordt belemmerd, groeit die met bloed ge vulde schacht „ongedisciplineerd" verder, zonder zich in een normale pen om te zet ten. Een bloedpen betreft dus (doorgaans) een ziekelijke afwyking. Het kan echter ook zyn, dat het euvel ontstaat door een gewone bloeduitstorting, als gevolg van een kwetsuur. Uiteraard komen dergelijke kwetsuren het veelvuldigat voor bij over jarige duiven, die zopas een pen gestoten hebben. Speciaal de buitenste slagpen, moet het nogal eens ontgelden. Willen jonge dui ven van drie weken in het nest een bloed uitstorting door beschadiging oplopen, dan moet er heel wat gebeuren. ZU hebben daar ongeveer zoveel kans op. als een bed legerig sanatoriumpatiënt op een schedel- basisfractuur De bloedpen dan blijft omhuld door een stijve, schilferachtige schacht, die „afge peld" kan worden, erg teer is en by on zachte aanraking gemakkeiyk bloedt. Som migen schrijven het optreden van bloedpen nen als ziekelyke afwijking toe aan gebrek kige schildklierfunctie. Door het toedienen van jodiumhoudende preparaten in een bo- sis, die vooral niet over de schreef mag gaan wordt getracht daarin verbetering te brengen. Waarmee een bloedpen. die er eenmaal is, overigens niet te saneren valt. Magister van „De Duiven bode" maakt er korte metten mee. Hy schryft: „Jonge duiven die met bloedpennen ko men, gebruike men maar zonder omwegen in de keuken: als latere reizigers zullen ze totaal waardeloos zUn en als kweekma- teriaal zyn ze ook niet al te betrouwbaar". Ik gelObf dat wy het daarmee eens mogen zijn Blijven dus over de bloedpennen van verpluimende duiven, ontstaan door infec tie of gestoorde stofwisseling ofwel door kwetsuur. Overkomt zoiets aan een duif van waarde, aan een bewezen goede reizi ger. dan loont het zeker de moeite, te trachten die pen er uit te krijgen en door een gezonde te doen vervangen. De groo domheid echter, die wij kunnen begaan ts proberen een bloedpen te broeien" „voorzichtig te trekken" Broeien betekent de pen in warm water weken en op tem* peratuur brengen, zogenaamd om het uit trekken te vergemakkeiyken. Maar door broeien komen wy van de regen in de drup. Ernstige complicaties (vleugellamheid enz. ■kunnen er het gevolg van zyn Een bloed pen moet niet geweekt worden, maar ge droogd! Wtl by met beleid kunnen worden gesaneerd, dan is het zaak, met een vlijm scherp (Gillette-)mesje, aan de onderkant van de vleugel, een insnijding te maken, ln de lengte van de abnormale pen. Het vuile bloed en de etter vinden nu vanzelf een uitweg naar buiten en na een dag af wat ls de wortel geheel opgedroogd Confrater Magister heeft deze operatie menigmaal, met goed gevolg, uitgevoerd. Door de op droging schrUft hij is de schacht veel dunner geworden en eenmaal zover, kan de dode pluim, zonder het beestje pyn te doen, worden getrokken Een bloedpen. op deze manier verwijderd krygt weldra een ge zonde remplaqant, en af ls de kous. Teneinde de patiënt weer volledig op krachten te brengen wordt verder aan bevolen een bloedzuiveringskuur (met ciba-v zol). mineralen en vitamines en (de eerste dagen) lichtverteerbare kost Voor de oor log. toen de chemotherapie haar wereld- veroverende opmars nog niet begonnen was (waar zal zij eindigen?), ging men al» volgt te werk Een mengsel van geiyke de len gerst en lynzaad liet men een half uur doorkoken in zuiver water. De vettige sub stantie werd daarna afgekoeld en door ver dunning drinkbaar gemaakt. Dit kreeg de zieke vogel dan te drinken. Als voedsel dageiyks een „snuifke" lijnzaad, tarwe en mals. Men liet „voor enige tijd de kracht voeders als erwten, bonen, wikken en lin zen van kant". Verhaald wordt dat deze zuivering zeer zacht werkt en ..grotendeels de uitdrijving voorkomt der voor het lichaam nuttige stoffen, welke door krachtiger purgatle steeds uitgeworpen worden en alzo de duif verzwakken Voor aanhangers van de na- tuurgeneeswyze uiterst instructief! Of het middel probaat it, weet Ik niet..,. Eind December stonden bij de arbeids- bureaux 166.020 werkloze mannen gere gistreerd, waarvan er 31.357 waren tewerk gesteld bij een D U W.-object of by een gemeentelijk werkverruimings- of werk voorzieningsobject. ©p 30 Novpmber be droeg het aantal werklozen 129 560, waar onder 30.186 D U W.-arbeiders. De normale seizoensstijging van de werkloosheid in de maand December werd dit jaar nog ver sterkt door het ongunstige weer en door de afloop van vele landbouwwerkzaamhe- den, die door het natte weer in de maand November nog niet waren gereed gekomen. Onder de bouwvakarbeiders nam de werkloosheid toe van 28.914 tot 36834; de metaalarbeiders van 11.210 tot 12.783; de landarbeiders van 14 007 tot 27.788, trans- portpersoneel van 7907 tot 9942 en de losse arbeiders van 21.220 tot 26.106. Het aantal ingeschrevenen berieden 19 Jaar steeg van 5445 tot 7622. Het aantal aanvragen voor manneiyk personeel daal de in December van 9793 tot 9023. De relatieve werkloosheid was eind De cember het hoogst in Drenthe met 111, het laagst in Limburg met 31 werklozen per 1000 manneiyke beroepsbeoefenaren. terwUl het ryksgemiddelde 54 bedroeg tegen 42 op 30 November. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 8968 tot 9745. De vraag naar vrouwelUk personeel daalde van 12.294 tct 11.810. De planisté Pla Beek Is overwerkt en zal op doktersadvies rust moeten nemen. Zij zal deze „gedwongen vacantie" in een rus tig plaatsje in het Oostenrijkse bergland schap gaan doorbrengen. Haar tournee door Amerika moet daardoor uitgesteld worden tot 17 Februari. PONDERDAG 8 JANUARI 1953 TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Eric's meet the Champ HIJ had meer ..liquor" „Zo, dus jij bent nou die knaap, die ze de grote bokspromotor noe men, hè Wal is er nou zo groot aan jou, je hoofd of je voe ten Met deze vriendelijke woorden werd Tex de man die de faam had, dat alles wat hij aanraakte onverschillig of het koeien waren in Texas of boksers in goud veranderde, eens aangesproken door Sullivan niet de grote John L., de held van onze vorige „meet the champ", waar Larry Sullivan, een goudzoeker in Alaska en een twistziek mannetje, vlug met het „kanorC'. dat hij zoals de gewoonte was in die dagen, aan zijn riem had bungelen. tot zich genomen L dan goed voor hem was en was in een kwaadaardige bui. Hij was dronken en dan was het maar beter uit z.yn buurt te blij ven. Maar Rickard stond nu eenmaal naast hem in een bar en was niet van plan voor de dronken goudzoeker op zij te gaan. Hij negeerde de hatelijke opmerking en bleef rustig verder praten met anderen. Dat Einde Sullivan niet. Hy tikte Rickard op z'n schouder en gromde: Hé, ik Ijeb het tegen jou Rickard wendde langzaam het hoofd om e0—Je moet met je handen van me afblij ven. broeder! Meteen was het doodstil In de kroes. De half. toegeknepen ogen de dronken goudzoeker sproeiden haat. Dat betekende moord Bezoekers, die bij de deur stonden, begonnen al stilletjes weg te schuifelen, toen Sullivan, die met één greep het kanon uit de holster had, Rickard toesnauwde: Praatjes, hè De vinger aan de trekker van het kanon leek het of Rickard's laatste uurtje had ge slagen.-maar met de snelheid van een pan ter had Tex het kanon te pakken. Een korte worsteling en zonder dat er een schot gelost werd lag de dronken goudzoeker in een hoek van de saloon. Tex stak het kanon in z'n zak en zonder zich verder om Larry Sullivan te bekommeren, dronk hij z'n glas leeg. Een leven als een filmscenario DIT was Tex Rickard ten voeten uit. Het verhaal van zyn leven is als een film scenario. Het ene avontuur na het andere. Rickard was niet bepaald de man. die rustig een carrière heeft opgebouwd. Cow boy, goudzoeker, bokspromotor, beroeps kaartspeler rusteloos wandelde hij van het ene avontuur naar het andere, met een behoorlijke dosis veine maar ook met een behoorlijke dosis koelbloedigheid en" moed. want zonder dat kwam je tn het Amerika van die dagen niet ver. Hij was nog maar een jongen, toen hij in Texas cowboy werd en zelfs sheriff. Hij hoorde verhalen over Alaska en pakte meteen z'n ransel om daar z'n geluk te beproeven. Toen het goud niet snel genoeg kwam, be gon hij een speel- en een danshal Hij ging naar Zuid-Amerika. terug in de koeien. Toen hem dat weer verveelde keerde hij terug naar de Verenigde Staten, waar hU ten slotte een fortuin vond ln het organi seren van bokswedstrijden. Pickard was de eerste, die rook dat ln de boxing-business veel geld te verdienen was. mits men de zaken maar groot durfde aan te pakken. Welnu, aan moed heeft het Rickard nooit ontbroken. Hij zocht alleen naar een bokser, die de massa moest ..boeien" en vond die in Jack Dempsey. De combinatie Tex-Jack was ideaal De zaken floreerden en vonden een hoogtepunt ln de eerste „million dollarfight" tussen Dempsey en Carpentier. Dat Georges Carpentier zoals u weet ternauwernood een zwaar gewicht kon worden genoemd, interesseer de Tex niet. We schrijven 1921 De oorlog, die een vloedgolf van patriottisme over Amerika had gebracht, lag nog vers in het geheugen. Carpentier was oorlogsvlleger geweest, aan de zijde van de Yankees en dat prikkelde al de verbeelding. Bovendien was hij knap en jong en was Dempsey met meer populair. Rickard heeft al deze fac toren handig tegen elkaar uitgespeeld en met een enorme reclame-campagne „de peertjes gaar gestoofd". Wie is cfie Carpentier ird, dat journalisten ten. in de Madison Square Garden, waar ze Rickard altijd konden vinden, grote sigaar tpssen de lip pen. Acpeten op het bureau, hoed achter op het hoofd en hem vroegen: Zeg Tex, wie is «igeniyk die Carpen tier....? Rickard kneep dan z'n ogen half dicht, z'n toch al dunne lippen gingen nog dichter op elkaar, ter wijl hy bromde: Wat bedoel je met „wie ls die Carpentier? Ik dacht, zeiden de Jongens van de krant, dat hy zo iets was als Mistin- guette Iedereen brulde van de lach, behalve Rickard. HU kon zulke grapjes niet waarderen. Een boksmatch was voor hem heilige ernst. Voor Rickard was boven dien Tex Allah en Jack Dempsey zyn profeet. An dere boksers interesseer den hem nauweiyks. Hij kwam met een zwerm krantenmensen terug uit St. Louis, waar Tunney had getekend voor het ge vecht tegen Dempsey en de trein stopte een paar minuten in Terre Haute. Een kwieke jongen klom de gereserveerde wagon binnen, waar Tex met de pers huisde. Waar is Tex? vroeg hy aan de journalisten. KUk maar eens ach- tef De jongen liep de wagon door, vond achterin de beroemde Tex Rickard en stak hem de hand toe. Hoe maakt u het, mr Rickard? Best, best, zei de pro motor, terwyi hij de jon geling met een mengeling van argwaan en nieuws gierigheid bekeek. En hoe kwam u hier zo toe vallig verzeild? vroeg Rickard om maar iets te zeggen. Ik woon hier, zei de jongeling. Ik hoorde, dat u voorby zou komen en wilde u alleen maar even de hand komen druk ken. Heel aardig vgn u, zei Tex, vol arg- Vrouwe Fortuna is dat weet u een zonderlinge, capricieuze dame. De ene dag zal zij u minzaam toewuiven om een dag later net te doen alsof zij u niet kent. Zolang het om dubbeltjes of kwart jes of zelfs om guldens gaat, behoeft dat nog niet zo vreselijk te zijn, maar zodra komen er duizenden, ja zelfs millioenen in het geding zoals tn de strijd om de kostbare erfenis dan veranderen de zaken. Eric's elfde „meet the champ" over Vrouwe Fortuna in de ring. HET is toch wel gebeu: by hem bir Rickard de rijkdo Mike Jacobs met zijn grote attractie, Joe Louis. waan, want dat femand zo maar de trein in kwam om hem een hand te geven, vond hij gek Hij wou natuurlijk geld van hem lenen. Maar de jongeling vroeg niet om geld. stond nog eens aan Rickard te „pom pen" en sprong weer de trein uit. Hé, riep Tex naar de journalisten, heb je ooit zon dwaas gezien Meteen werd er gebulderd van de lach. Wat is er voor grappigs? vroeg Tex nydig. Je wilt toch niet zeggen, Tex dat je hem niet kent 2 Je kan van mij moeilijk verwachten, i dat ik honderd millioen mensen ken Maar dat was Bud Taylor, de wereld kampioen bantam Ik dacht al, brom.de Tex, z'n gezicht kwam me bekend voor En hij begreep niet. waarom er nu nog veel harder werd gelachen. Eerbied voor de rijkdom had een heilig respect voor m en hy was er wat trots op, hy voor de wedstrijd Dempsey—Tun ney niet minder dan 600 millionnairs om de ring had verzameld. Om deze ring te bereiken moest hij zich door de rijkaards heenwringen en hij deed het met het nodi ge respect. Gangway, gentlemen, gangway De millionnairs gingen maar ternauwer nood voor Tex op zij. Na veel geduw en geschuifel bereikte hij de ring. M°uwelljks was hij daar of hij greep naar zijn Oo.ci- zak Nog geen vijf minuten tevoren had hij daarin een portefeuille met 800 dollar en nu was hij haar kwijt. Had Tex nu maar z'n mond gehouden, dan had behalve de zakkenroller er nooit iemand lets van ge- weten. Maar Tex kon het niet verzwijgen en nu vertelde iedereen, dat Rickard door één van zijn millionnairs was gerold ledereen had een onbetamelijk plezier, be halve Rickard. Hij kon nu eenmaal geen grapjes waarderen, waar het de business betrof. Arm gestorven 14/TAAR met. al de millioenen, die Rickard met zijn bokswedstrijden ver diend heeft, is hij nog arm gestorven. Om in haar levensonderhoud te voorzien was zijn weduwe zelfs verplicht kostbare meu belstukken uit haar huis te verkopen. Dat is nik voor „ome" Mike zei Mike Jacobs tot zichzelf, toen hij de „kost bare erfenis" van de Madison Square Gar den uit de handen van z'n grote leermees ter en voorganger overnam en kondigde een nieuwe, minder pittoreske maar finan cieel gezondere koers aan Tex had te veel vertrouwd op zijn „beste mensen", hetgeen hem een paar flinke stroppen had bezorgd, toen de rol van Dempsey was uitgespeeld. Mike Jacobs vertrouwde meer op het dol lar-teken. Het publiek kreeg z'n grote ge vechten. de boksers hun grote honoraria, maar de Madison Square Garden beteken- geleken was Mike Jacobs een kantoorbe diende, maar Mike was ook niet geboren onder het licht van de westersterren. Mike was de zoon van arme Joodse immigran ten. die hard moesten ploeteren en sjou wen om in het beloofde land het hoofd boven water te houden, en zeven dochters en drie zonen le eten te geven. Zijn jeugd w.jis in het ghetto van New York en dat drukte op hem zijn stempel. Toch ls Jacobs voor de bokssport niet minder verdienstelijk geweest dan Tex Rickard. Wat Jack Dempsey was voor Rickerd, was Joe Louis voor Jacobs. Het waren gouden dagen voor de Madison Square Garden ln de zomer van 1949 trok Mike Jacobs zich uit de business terug. Een slechte gezondheid dwong hem hiertoe. Zijn erfgenaam was Norris van de Interna tional Boxing Club. Mike Jacobs trok zich terug in z'n villa op Long Island Dat wil zeggen: hij vertoeft daar in de zomer maanden. Nauwelijks zendt de winter z'n voorboden of Mike pakt met z'n vrouw de koffers en vertrekt naar het warme Zui den. Dat heeft Jacobs van de bokssport overgehouden. Want hij kende de waarde van het geld Na uitvoerige discussies heeft de Amster damse gemeenteraad gistermiddag een voor dracht van B. en W. aangenomen tot wjj- ■iging van het Musenmplein. De voordracht kreeg 83 tegen 1« stemmen. Er waren veel bezwaren tegen het plan. Dit plan van de dienst van publieke werken geeft, aldus vele leden, de gedachte van een gesloten, fraai plantsoen prüs door de 20 m brede verkeersweg, geprojecteerd dwars door het plein in de as van het Ryks- museum. De KVP-fractie was geporteerd voor de idee. belichaamd in een plan-Swit- zar. Dit liet de verkeersweg Oostelijk van het plein lopen, met een flauwe bocht aan sluitend op de Lairessestraat. Later is dit plan herzien, zodanig, dat die weg regel recht aansluit, dat ook de bouw van een K.L.M. stationsgebouwtje daar mogelijk wordt en dat voorts ruimte kan worden be stemd voor sport- en speelgelegenheid. Het voorstel van B. en W. ki van de P.v.d.A.-fractie, met van de heer Sajet. De communisten stemden ditmaal vóór. Het resultaat is. dat voor het werk een crediet van 630 000 beschikbaar is gesteld. steun Met de uitvoering van de televisie-opera „Amahl en de nachtelijke bezoeker" door de K.R.O.-televisiestaf voor de lens in de „Hochbunker" in het hart van Hamburg* Heiligengeistfeld. is Maandagavond de eerste belangrijke internationale uitwisse ling op televiesiegcbicd tot stand gekomen Het contact met de televisiestaf van de N.W.D.R.. de omroep, die een gebied met meer dan vijf millioen luisteraars bestrijkt, dateert van de zomer van 1952 Regisseur Jan Casielijn bracht toen een bezoek aan Hamburg, waarbij de plannen voor een uit voering van Menotti's opera ter sprake kwamen. Hamburg voelde daar ook veel voor en zo stond in het programma van „Der Zauberspicgel" aan de vooravond van SDrie Koningen de „Fernsehoper". welke tot De „Bond van uit Nederland gewezen Duitsers" heeft een beroep op het West duitse ministerie van buitenlandse zaken gedaan om dc zeven Nederlandse politieke deiinyuonten. die uit de gevangenis van Breda zijn ontsnapt, niet aan Nederland uit te leveren, ai orens onomstotelijk is komen vast te staan, dat het werkelijk oorlogsmis dadigers zijn. Volgens de bond zijn de be trokkenen indertijd niet op grond van „be trouwbare bewijzen" veroordeeld, daar tydens de processen, „die meestal geleid werden door Nederlandse verzetsstrijders", bekentenissen zouden zijn „afgeperst door Slechte behandeling en dwangmiddelen". Het verbond verzoekt het ministerie, de Nederlandse regering „ter wille van een werkelijke rechtvaardigheid" het volgende voor te stellen: 1) „Nederlanders, die na de oorlog Duitse ln Drachten (Fr.) werden heden grote wed strijden op de schaats gehouden waaraan alle prominenten deelnamen. Joke Hoek stra voorgrondin haar strijd met Saakje de Jong uit Heerenveen soldaten hebben vermoord, moeten in staat van beschuldiging worden gesteld" 2) „Misdrijven, die na de oorlog jegens de 130.000 Duitsers en Nederlanders in de Nederlandse concentratiekampen zijn ge pleegd. moeten voor gewone Nederlandse rechtbanken worden berecht" 3) ..De vonnissen van de 70 Duitse krijgs gevangenen. die thans nog in Breda worden vastgehouden, moeten worden herzien" 4) „Van de rond 3.000 Nederlanders, die zich thans nog in Nederlandse gevangenis sen bevinden, omdat zij in de Duitse Weer macht hebben gediend, moeten diegenen worden vrygelaten. die tijdens de oorlog het Duitse staatsburgerschap hebben verkre gen"- H. J. Woudenberg was in de oorlogsjaren liquidateur van vakverenigingen. Hij werd wegens collaboratie door het bijzondere gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, waarna de bijzondere raad van cassatie 20 jaar gevan genisstraf met aftrek oplegde. HU ondergaat deze straf thans in Norg. Op grond van het Besluit VijandelUk Vermogen heeft het Beheersinstituut hem aangemerkt als vijandgiyk onderdaan. Daarbij werd er op gewezen, dat Wouden berg door de rijkscommissaris werd aange steld als commissaris van het N.V.V. en dus in Duitse staatsdienst was. De afdeling rechtspraak van de raad voor het rechtsherstel heeft gistermiddag het be roep van Woudenberg behancjeld tegen de afwijzing van zUn verzoek om ontvijand te worden. Hü was zelf bij de zitting tegen woordig. Namens hem werd het verzoek verricht door de heer J. J. Toutenhoofd, accountant te Amsterdam, die betoogde, dat dc benoeming met het oog op de behartiging van de openbare orde. dus met het openbare leven in Nederland (dus niet ter behartiging van de belangen van het „groot-Duitse rijk"), niet zonder meer als een benoeming in Duits dienstverband kan worden opgevat. Voor het beheersinstituut pleitte mr J. H A. Dubois Woudenberg heeft deze zaak aanhangig gemaakt, omdat hij bij ontvijanding een claim kan instellen bij de schade-enquête commissie. De beschikking in deze zaak zal later volgen. Delegaties, pensioenen en wachtgelden uit Indonesië Blijkens een mededeling van het Indone sische Hoge Commissariaat in Den Haag is een wijzigipg gekomen in de wijze van overmaking Uit Indonesië naar Nederland van verlofbezpldigingen, nonactiviteitsbe- zoldigingen, wachtgelden, pensioenbetalin gen. specialistentoelagen e d. voor personeel of voormalig personeel van autonome res sorten in Indonesië (zoals provinciën, ge meenten en waterschappen) en van delega ties voor hun in Nederland verblijvende ge zinsleden. Tot dusverre werden hiervoor bestemde gelden overgemaakt via bankinstellingen. De Indonesische minister van financiën heeft met ingang van 1 Januari deze wijze van overmaking gewijzigd en de betreffen de betalingsvergunningen ingetrokken Be langhebbenden dienen zich voor verdere betaling persoonlijk te wenden tot het hoofd van de afdeling comptabiliteit van het In donesische Hoge Commissariaat in Den Haag. „De laatste jaren verschijnt voor deze krijgsraad een stroom van na de oorlog benoemd beroepspersoneel. dat zich op deze wijze een carrière ziet ontnomen' aldus de president van de krijgsraad te velde West, lt kol mr Van Eek. Dit keer waren het drie leden' van het garnizoensdetache ment te Utrecht, n.l. sergeant J. J. H. en de korporaals J. B en A. B. A. die in Den Haag terecht moesten staan in verband met heling en verduistering van rijksgoederen. De hoofdfiguur was de sergeant, die als fourier de rustkamer beheerde en daaruit kledingstukken, schoeisel, lakens en kus senslopen had verkocht. Hy heeft het Rijk ongeveer f 5000 schade berokkend De auditeur-militair eiste 1' jaar gevan genisstraf met aftrek. Korporaal A die rijksgoederen van de fourier heeft gekocht, benadeelde het Rijk aldus vóór ongeveer 1 000 De eis tegen hem was 7 maanden met aftrek. De verdediger wees er op. dat A. uit een gezin komt waar men van dergelijke praktijken bestond en vroeg om clementie. B. was medeplichtig aan de verkoop van uniformjassen en hoorde 1 jaar met aftrek tegen zich eisen. Voorts eiste de auditeur tegen alle drie verlaging in rang tot sol daat en ontslag uit de dienst zónder ver lies van de bevoegdheid om bij de gewa pende macht te dienen. De krijgsraad veroordeelde H tot twee jaar gevangenisstraf, B tot een jaar. waar van vier maanden voorwaardelijk en onder toeztchtstelling en A. tot zeven maanden met aftrek. Alle drie werden zij verlaagd tot de stand van soldaat en ontslagen uit de militaire dienst. Klaas Schenk, de leider van de kernploeg, welke op het ogenblik te Hamar traint, heeft aan het bestuur van de K.N.S.B. voorgesteld om by doorgaand vriezend weer op korte termijn een internationale wedstrijd in Nederland te organiseren, waarvoor behalve enkele Nederlandse rijders ook een aantal bekende Noorse ryders zouden worden uit genodigd. Ivar Mertinsen zou gaarne een invitatie willen aanvaarden, evenals Hjalmar Andc.-sen. al is heft zeker, dat hy dit seizoen n i e t aan de grote internationale wedstryden zal deelnemen. Dc K.N.S.B. zal zich over dit voorstel nader beraden. De uitslag luidt: 1. Kees Broekman en Wim van der Voort beiden 2 min. 20.6 sec 3. Ivar Martinsen 2 min. 22.4 sec.. 4 Anton Huiskes 2 min. 24.3 sec., 5. Gerard Maarse 2 min. 26.1 sec 6. Sornbroem 2 min. 26.3 sec 7. Jan Chari slus, 2 min. 27.8 sec.; 8. Overby 2 min. 28.' Tex Rickard met Dempsey. de voor hem geen prestige-kwestie. Rickard heeft nooit de waarde van het geld gekend. Voor hem was geld altijd al leen maar een middel geweest om mee te sfielen. Tex was en bleef onder alle om standigheden een „gokker". BIJ hem ver- Het vroor niet minder dan 13 graden, toen j gisteravond op de baan te Hamar het eerste gedeelte van de wedstrijd Nederland- j ,n Aaismeer won Kokkie van der Eist Hamar werd gereden, waarbij van beide gisteren de 500 meter in 49.8 Sec. vóór de ploegen de prestaties van de vier beste Amsterdammer De Goede (52.9 sec.). Ook rijders voor het klassement golden. de 1500 meter nam hij voor zijn rekening Slechts een 1500 meter stond op het pro- (2 min 46 4 sec hjer werd Belt uit Zoe_ gramma, waarbij Kees Broekman tegen terwoude tweede in 2 min. 53 4 sec. De Hil- Overby reed en Wim van der Voort tegen i versummer Van der Pol. die voor de eerste Ivar Martinsen. de grote man van Hamar. I maaj 0p jangebaanwedstrijden uitkwam won thema een Drie Koningensprookje had. Zaterdagavond vertrok de siestaf met solisten, waaronder de elfjarige „Piet" u.t Amsterdam, die Se rol van het kreupele jongetje vervulde, en het ballet met requisieten naar Hamburg. Voor de Duitse televisieêtaj was dit het eerste npera-experiment en teveiw het eerste 'n^er- nationale programma. Sinds 1 Januari heeft de N.W.DR. die over een tele v isi es t a f v ar 250 man beschikt, het experimentele stadium achter zich liggen. Nu wordt nog gebruik gemaakt van de „Hochbunker maar in Juni komt een uitgebreid studiocomplex ge reed. Dagelijks worden thans televisiepro gramma's uitgezonden, waarotwer veel relay-programs met de stations Lagenberg, Beriyn en Frankfurt. Dr Werner Pleister, televi8le-intend|»nt .an dn N.W.D.K.. die uitermate enthnu;!,.! n -ver de kwaliteit van de ultrendtni, gaf als rlin mening I» kennen, dat te eytata 'leekt, mogelijk I. bU internationale ultwia- seling. De opera werd in de Nederlandse taal ge zongen en de reacties van Duitse zUde be treffende het volgen van de tekst waren zeer gunstig Mies Bouwman, de ,Neder'a"^® omroepster. kondigde echter het programma eerst in het Duits aan. HANDELSBERICHTEN Katoen. (Ver. v d. Katoenhand?». Rotter dam. 7 Januari. Nominale uttering.*n loco Rot terdam (excl. rechten) U S A strict middling one inch staple 317't per kg. (Ver. not. f 3 20'Mex'caanse strict middling one inch staple 3.97' per kg. (Vor not. 3.10). Kees sloeg Overby met groot verschil. Hij reed zo voortreffelijk, dat hij de snelle tijd van 2 min. 20.6 sec. liet noteren. Wim van der yoort startte iets langzamer dan z»n tegenstander, maar h» reed een voortreffe lijke voorlaatste ronde en sloeg de Noor met byna 2 seconden in dezelfde tyd als Kees Broekman had gemaakt. 2 min. 20.6 seconden. Huiskes. Maarse. Charisius en v. *t Oever reden zeer verdienstelijk en maakten zulke goede tijden, dat de-ploeg van Hamar stevig werd geslagen. Na de eerste wedstrijdavond heeft Nederland de leiding met 190 534 pun ten tegen Hamar 195.200 punten. Eerst de volgende week zal het tweede nummer van deze wedslryd worden ge- Baggerinaterieel voor Pakistan Vandaag zal door de I H.C. Holland bij N V. Scheepsbouwwerf De Klop te Slie- drecht worden tewatergelaten een zeil varende snijkopzuiger bestemd voor Pakis tan. Dit is de tweede van een reeks bagger- werktuigen (20 stuks), welke door de Pakis taanse autoriteiten bij de I.H.C. Holland, de exportorganisatie van zes scheepswerven, besteld zyn. Groenten, en fruitveiling Bergen pp Zoom. 7 Jan.: Savoye kool 1524; prei 2735; kroten 7; rode kool 7—12; witte kool 1013; waspeen 19—20: bospeen 10—17; spruiten 56 —89; schorseneren 45—62; veldsla 93. witlof 61—81; boerenkool 16—21. Appelen: Groninger Kroon 1317; Goud- reinette 23—31; Jonathan 13—21; Bellefleurs 13—14. Grauw-zoet 29—32. Peren: Giezes Wildeman 18—21; Comtesee de Paris 1625. Eiermijn. De A.V.M. eiercommissie heeft de consumptieprys voor eieren van 9 Januari af als volgt vastgesteld: Prysklasse I 0.20' i; prysklasse II 0.19'prijsklasse III 0.18' prijsklasse IV 0.17'/.. meter (5 min. 55 sec.) vóór Van der Eist (5 min. 57.8 sec.). In het totaalklasse ment was Van der Eist eerste voór.Vermeu- Zeepbel Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data. waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zyn be zorgd. staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Willem Ruys (21 Jan.), Ned. Nw. Guinea: s.s. Overijssel (19 Jan); Ned. Antillen m.s. Oramesiad (20 Jan Suriname: ni s. Bonaire (21 Jan.); Unie van Zuid-Afrika en Z.W Afrika: m.s. Bloem fontein (13 Jan); Canada, s.s. Hurricane (9 Jan.), s.s. Rijndam (15 lan Argentinië, Uruguav. Chili, Paraguay. Bolivia. Brazilië: s.s. Andes (12 Jan.), Austr. Statenb. en Nw Zeeland: s.s. Stratmore (9 Jan.) Te Utrecht zulten ln het komende jaar de volgende beurzen worden gehouden: ""-23 Januari: vierde vakbeurs voor lederwaren- en kofferbranche. Deze beurs wordt niet door de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs georganiseerd, maar door de coöperatieve vereniging „Koffer- en leaer- warenbelangen UA" te Amsterdam. Hier aan wordt deelgenomen door ongeveer 100 Nederlandse en Belgische fabrikanten. Van 9—13 Februari duurt de beurs voor meubelen en woningtextiel. Hieraan zu'Jén ruim 200 inzenders deelnemen (verleden jaar plm. 175). D^ in te nemen ruimte zól 7500 m2 bedragen tegen verleden jaar onge veer 6000 m2. Hiervoor wordt niet alleen gebruik gemaakt van ruimte in de vaste ge ven, maar ook van het z.g. landen- paviljoen, dat in verbinding wordt gebracht met het z.g. Zweedse paviljoen (beide houten hulpgebouwen). Op deze beurs zullen verscheidene nouveauté's worden gebracht. De 69ste jaarbeurs wordt gehouden van 17 tot 26 Maart. ZU zal een feestelUk k»r«k- ter dragen, niet alleen omdat het een jubi- leumbeurs geldt, maar ook omdat de grote hal op het terrein aan de Croeaelaan dan in gebruik wordt genomen. Voor de agrarische beurs zijn de data nog niet bekend Vermoedeiyk begint zy in het laatst van April en duurt voort tot in de eerste dagen van Mei. De duur van de z.g. interlederbeura la vastgesteld van 29 Juni tot 3 Juli. In ongeveer dezelfde periode 22—30 Juni, valt de internationale beurs voor zuivel- werktuigen. die gehouden wordt ter gelegen heid van het internationale zuivelcongrea fn Den Haag. Dan volgt de najaarsbeurs van 1—10 Sep tember en tenslotte wordt ln de jaarbeurt» gebouwen van 1018 October een grote las- tentoonstelling gehouden, die echter buiten de bemoeienis van het jaarbeursbestuur valt. Wegens het afleveren van melk van een tuberculose koe heeft boer W. J. M. de V. uit Zuilen gisteren door de procureur-ge neraal mr B. G. Kist bij hei Amsterdamse Gerechtshof bevestiging horen eisen van het vonnis, twee weken hechtenis, dat de Utrechtse rechtbank het vorige jaar tegen hem had uitgesproken. Kort nadat in April 1952 ambteiyk was vastgesteld, dat eén van V.'s koeien met tu berculose was besmet had de veehouder verklaard, dit dier te hebben opgeruimd, maar enige weken later kon worden vastge steld. dat het zich nog op zijn erf bevond ofschoon zowel schets als oormei k zoek wa ren en V. de identificatie bemoeilijkte. Kanloi-eu sociale dienst ministerie van oorlog In de loop van Januari f953 zal een re organisatie van de sociale dienst van het ministerie van oorlog worden voltrokken, waardoor het aantal van 21 gewestelijke kantoren van deze dienst zal worden ver minderd tot 14. Opgeheven zijn met ingang van 1 Januari 1953 de kantoren te Dordrecht en Haarlem, met ingang van 4 Januari dal te Venlo. met ingang van 18 Januari zullen worden opge heven de kantoren te Hengelo, Nijmegen en 's Hertogenbosch en met ingang van 25 Ja nuari 1953 het kantoor te Middelburg Het ambtsgebied van het kan'oor Dordrecht wordt gevoegd by dat van-Rotterdam, van Hengelo bij dat van Zwolle van Nijmegen bij dat van Arnhem en van Middelburg bij dat van Breda. De Gouwzete tussen Monnikendam en Marken is. voor zover het oog reikt, weer een ijsvlakte. De tramboot vaart nog maar verwacht wordt dat de verbinding met de vaste wal spoedig zal worden verbroken Bij Monnikendam is men druk aan het ijszeilen De kleine bootjes hebben gisteren al proeftochten gemaakt, het eiland Marken kon nog niet worden bereikt. Er zyn reeds voorbereidingen getroffen Zaterdag een dorpentocht in Waterland t« houden. Daar het ijs nog niet overal be trouwbaar is. konden nog geen definitieve besluiten worden genomen Zo zag Dinsdagmorgen de autobus van de onderneming „Salland" er uit, nadat het achterstuk door de sneltrein naar ueventet op de spoorwegovergang by de Deventer straatweg even buiten Zwolle finaal wa$ afgerukt. De chauffeur en de vijf inzitten' den liepen slechts lichte verwondingen op.

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 4