0 De HAAR EIGEN DOM EI 1 acantiegangers zoeken hoogtezon in de besneeuwde bergèn Ieder land heeft zijn eigen keukeninrichting Geertje verdient een veulen betoverde visgraat Bok de Korver, onze „grand old man wordt zeventig jaar Niet te veel, maar wel de juiste kleding meenemen Avondtoilet overbodig f 4 fj De Engelse gaat gekleed in Buckingham, Balmoral, Glamis, W indsor en Sandringham w Goede raad voor wie een weldoende fee wil zijn DE KEUKEN HARER DROMEN Veel crème Geen huiskamer zonder ficus.... Bloemrijke plafonds Vijf grote broers en een brand Ra Ra Naar de roman Hpn Charles Dickens Klaver-broche D' Uit vissen Guus weet van wanten e OM EEN ANDERE KOSTBARE ERFENIS Wat Dempsey is voor de Amerikanen, is Bok voor de Hollanders i i end?f 1953 Wordt een belangrijk jaar voor de Jaarbeurs 17 Maart opening nieuwe hal aan de Croeselaan Communistische kronkeling Van gerst tot bier is mogelijk gebleken Opening bibliotheek voor het Amateurtoneel Heinrich Knote overleden Valt kettingverkoop onder de loterijwet? „Een vinger op de lippen" Prijs voor Limburgse letterkunde D1 Nazi-complot in West-Duitsland IN HFT BRANDPUNT Uit het programma van John Foster Dulles Politieke oorlogvoering Twee Britse vliegtuigen bij botsing vernield BUIZEND EN EEN ZATERDAG 17 JANUARI '1953 TN ALLE TALEN wordt nu gezucht: We moesten tweemaal zo lang vacantie en tweemaal zoveel vacantiegeld hebben! Niet waar. dan kon men nu, met zovele anderen, optrekken naar de bergen en genieten van zon en sneeuw, van reine atmosfeer en ge zonde lichaamsbeweging. moeten kiezen en wie nü naar de bergen trekt moet van de zomer ervaren dat de vacantiekoek op is Toch zijn er hoe langer hoe meer werkenden die de voorkeur geven ons vader land met het vaak mieze rige winterweer in Januari en Februari te ontvluchten onder het motto, dat men des zomers toch genoeg van de buitenlucht kan genie ten, ook al blijft men bin nen de eigen grenzen en al is er geen snippertje van de vacantiekoek mei-r over gebleven. En zo zijn er elke winter meer Nederlanders, die voor de eerste maal een frisse neus en gebruinde wangen gaan halen en hun vacantie door brengen „op de latten". Degenen, die voor het eerst naaf de win tersport gaan, lopen altijd gevaar te veel kleding en te weinig practische kleding mee te nemen. Wat de vrouw, die gaat ski-en vóór alles nodig heeft is een stevige ski broek, liefst twee, die ze om en om kan dragen wanneer er een nat wordt of wanneer zij een ongeluk heeft gehad en er niet zonder kleerscheuren is afgekomen. Wie voor het eerst ski-les krijgt moet er rekening mee houden, dat men ook geen ski-er wordt zonder vallen en opstaan: Voor haar is een waterdicht jakje onmisbaar 1 Lucy Sport ontwierp voor de winter sport deze handschoenen van kalfsleer met een gebreid boord. Ook de zijkanten van de vingers zijn gebreid. O Rota combineerde eveneens kalfsleer en breiwerk in een paar wanten, die boven dien een lusje kregen, zodat men ze even tueel kan ophangen om ze te laten drogen. 3 Zulk soort ruimvallende jakjes zijn het nieuwste op het gebied van ski-costuums. Ze behoeven niet noodxvendig geruit te zijn men ziet ook dergelijke jakjes, gemaakt .van effen stoffen, soms gegarneerd met een plastron. en een windvest, dat in de bfoek wordt gedragen en dus terdege afsluit zal haar ook te pas komen. Het nieuwste inzake ski- pakken zijn echter de wijde jakjes, die een aardig eindje over de broek vallen ze schijnen de nauw aansluitende truien vol komen te gaan verdringen. 4> P wek I^ATUURLIJK zijn stevige schoenen misbaar, evenals handschoenen, welke vaak met schapenwol worden gevoerd, ter wijl ook mutsen goed te pas zullen komen. Want vóór alles mbet men er op bedacht zijn handen, voeten enhoofd tegen de kou te beschermen. Een Italiaanse mode ontwerpster. Lucy èport. hult het hoofdje van haar sportieve clientele in »een sjaal. Gaat men niet naar een zeer chic hotel dan heeft men stellig geen behoefte aan avondtoilet. Na de iki-tocht. ook voor het diner, heeft men voldoende aan een paar fleurige jurkjes, terwijl men ook veel ple zier zal beleven uap een vrolijk gekleurd wollen ofvilten rokje, effen of geruit. waafbij men verschillende sweaters of wol len blouses draagt, zpdat de nodige afwisse ling mogelijk is. Ook vilt en bont dient dit jaar om er rokjes van te maken, terwijl de broek, met name de Spaanse toreador-broek, ook opgang begint te maken voor de uren nd de ski-tocht. Het is echter helemaal met nodig met het allernieuwste modesnufje voor de dag te komen wanneer u nog een wandelingetje mkakt na het ski-en of u des avonds ontspant met een spelletje bridge. Het jurkje en rokje, die u na de winter- vacantie ook nog m eigen land kunt dragen. zullen zeker in Zwitserland of Oostenrijk eveneens voldoen. 4 De vrouw, die in de bergen haar hoofd niet koel wenst te houden, omhult dit met een kleurige wollen sjaal. IE enigszins bekend is in Engeland of liever, wie weet welke paleizen en kastelen het Britse Koninklijk Huis bezit, zal zich, bij het lezen van bovenstaand op schrift, wellicht de ogen hebben uitgewre ven. Misschien heeft zij het opschrift zelfs wel een beetje rddr gevonden! Zeker ver eist het toelichting. Wel, heel Engeland is vervuld van de aan staande kroningsplechtigheid en het gaat daar precies als bij ons op en bij de nade ring van heel belangrijke nationale feest dagen dan wordt alles er mee in verband gebracht. Zo kan men kroningskopjes en kroningslepeltjes, kroningswandversiering en ki omngskleedjes kopen. De nieuwe mo dekleuren worden op diezelfde grond be schouwd als kroningskleuren, te meer, daar ze te danken zijn aan de inspiratie van Norman Hartnell, de koninklijke mode-ont werper en Edward Rayne, de koninklijke schoenmaker. Beide heren houden van „stijl" en, om nu geheel in stijl te blijven, hebben ze de nieuwe modetinten geen naam gegeven, welke op het gewone kleurenpalet voor komt, neen, de nieuwe kleuren hebben ze genoemd naar... de paleizen en landhui zen, waarover de koninklijke familie be schikt. Cr zijn er zes en vandaar zes nieuwe kleu ren, die een nadere omschrijving behoeven, wil men weten hoe ze er uitzien. De eerste kleur heet „Buckingham Pa lace", genoemd naar de Londense residentie van de koningin en deze kleur bestaat uit een rijk, kostbaar purper. De tweede tint is Glamis. naar het kanteel Glamis het boortehuis van de koningin-moeder, waar Elizabeth II in haar jeugd heerlijke dagen doorbracht bij haar grootouders, glamis is een diep getint mauve. Vervolgens heeft men Windsor, naar het kasteel van die naam in Surrey, ongeveer 32 km buiten Londen, waar het koninklijk gezin menigmaal het weekend doorbrengt zo heet nu een heer lijk koningsblauw. In de vierde plaats is er Holyrood, naar het Holyrood paleis, het officiële verblijf van de koningin in Edin burgh de aldus genoemde tint is een teer geel. Ten vijfde is er Sandringham, naar Sandringham House, waar de koninklijke familie altijd het Kerstfeest viert en waar koning George VI in Februari van het vorige jaar overleed aldus wordt een warme kleur bruin genoemd en ten slotte is er Balmoral, naar het kasteel Balmoral in Schotland, waar het koninklijk gezin een deel van de zomer pleegt door te brengen en deze kleur is bleek oranje. Deze kleuren heeft men reeds kunnen be wonderen tijdens een schoenenshow, welke de heer Rayne zowel in Londen als in Ame rika heeft gehouden. r\E DAGEN van cadeautjes geven op grote schaal, Sinterklaas en Kerstmis, liggen ver genoeg achter ons om zo langzamerhand te gaan denken aan de geschenken, waar mede wij familie en vrienden in de toekomst zullen verblijden. Tenslotte gedenken ze ook nog hun verjaardagen en dandit jaar hopen we weer Sinterklaas" en Kerstmis te vieren.... Herinnert u zlth nog hoeveel hoofdbrekens het u heeft gekost voor ieder iets te bedenken, waarmede hij of zij wer kelijk ingenomen zou zijn? Met een weinig oplettendheid kunt u zich in het veryolg dit hoofdbreken besparen en zeker zijn dat uw cadeau tegemoet komt aan een lang ge koesterde wens. Iedereen uit in de loop van het jaar wel eens een wens.... wel, neem u daarvan goede notanoteer hem on middellijk in uw zakagenda of huishoud boekje en als het ogenblik van cadeautj kopen déór is. kunt u onmiddellijk nagaan wie u met wat gelukkig kunt maken. In vele gevallen zullen de aldus verrasten zelf vergeten zijn, dat ze eens de wens hebben geuit, ook al koesteren ze hem nog steeds. Wanneer u, als weldoende fee, hem ip ver vulling doet gaan, zullen de 'betrokkenen zich verbaasd afvragen hoe hebt „geraden" wat ze graag zo precies Jl/Ten kent de vrouw aan L'-*- haar keuken, d.w.z., men zou de vrouw aan haar keuken kennen, wan neer zij daarin nog de al leenheerschappij had de meeste dames moeten ze thans met een medebe woonster delen en wan neer zij die precies mocht inrichten zoals zij dit wilde hetgeen gezien duurte en woningschaarste nu een maal niet mogelijk is. Toch kent men haar wel een beetje aan haar keuken, want zelfs al schreeuwt zij de keuken om een laagje verf en ziet zjj er derhalve haveloos uit, zelfs dan kan men met een enkele oog opslag vaststellen of de vrouw, die er een groot deel van de dag doorbrengt, zorg zaam. slordig of netjes is. Mocht zij echter zelf een keuken helemaal, van meet af aan inrichten, dan zou men daaruit nog veel meer omtrent haar karakter kunnen con cluderen. Wat voor Nederlandse vrouwen Indivi dueel geldt, gaat ook op voor vrouwen van verschillende landaard. De Franse vrouw 'droomt zich een heel andere keuken dan de Chinese. Heel aardig is dit aan hei licht getreden tijdens een internationale keukententoonstelling, welke onlangs in Engeland werd gehouden. De z.g. Gas Council had een ruimte ontworpen van on geveer drie bij vier meter (naar Neder landse begrippen tamelijk groot voor een keuken; zo vindt men ze nog wel in oude huizen, maar moderne keukentjes zijn heel wat kleiner) en nu mochten vertegenwoor digsters van negentien verschillende lan den deze naar haar smaak inrichten. En wat kwam er nu voor de dag? Een Engelse journaliste, die een kijkje ging nemen op de tentoonstelling kreeg de indruk dat de Nederlandse huisvrouw van een opvallend keukentje houdt: de vloer was van rode leien tegels voorzien, de kastdeuren Waren crèmekleurig, de wan den waren tot halve hoogte bedekt met crè mekleurige tegels en verder met witte te gels en de raamkozijnen waren eveneens Zijn deze keukenkastjes geen toonbeelden van organisatie en ordelijkheid? crème Blijkbaar heeft de inrichtster hier gedacht aan een ouderwetse keuken, die inderdaad vaak rode leien had. Ook de Belgische keuken had een rood stenen vloer en was verder in wit en geel gehou den. De Franse keuken was geheel in crème gehouden met vrolijke toetsen: groe ne luiken, een vloer van rode en witte tegels en glanzende koperen en aluminium vaatwerk. De Italiaans,? had de keu ken zachtrose wanden gegeven, een Floren tijns plafond met karmozijnkleurig reliëf. Zoals tijdens een vorige generatie geen huiskamer volmaakt was zonder aspi distra. zo kanmen zich nu bijna geen vertrek meer voorstellen zonder ficus. Deze plant met de grote, glanzende bladeren is niet alleen een vreugde voor het oog, zij verschaft ons ook een ander genoegen: tel kens, als er een blad uit is, verschijnt onmiddellijk de punt van een nieuw blad. en deze lange spruit zien wij dan geleidelijk gjoter worden en zich tenslotte ontrollen. Voortdurend groeit dc ficus, voortdurend is er een blad in wording. Natuurlijk wil men de bladeren, die behoren te glanzen, ook flink laten glünzen. Het spreekt van zelf dat u ze geregeld met een doek behoort af te stof fen. maar gaat u nu niet te werk zoals een van onze vriendinnen, die ze opwreef met vaseline. Zulks is een voudig noodlottig. Wilt n de ficusbladeren per sé op wrijven, doet u dit dan met water en melk. d.w.z. een mengsel van half water, half melk. Succes verzekerd' T\e Pakistanse keuken had een zachtgroen plafohd waarop gele wassende maantjes terwijl het plafopd ^n de Indiase keu- •ken een groen veld. bezaaid met kleurige bloemen geleek, waarbij de perzikkleurige wanden het uitstekend deden. Zo ziet u, dat in verscheidene keukens bijzonder veel werk was gemaakt van het plafond. Voor ons is dit een gloednieuwtje! Wij zijn al blij als het keuken-plafond smetteloos wit is, maar het kan vrolijker. Zelfs de Britse keuken had een ge bloemd- plafond: bloemen op een crème kleurig fond. Zóu het niets voor ons zijn een heel bollenveld op onze keukenplafonds af te beelden wie weet hoe inspirerend dit zou zijn.' Verder was die Britse keuken hel'emaal crèmekleurig: wanden, fornuis, ijskast, alles crème, alleen de handvatten en knoppen waren scharlaken met zwart. De Spaanse keuken was heel vrolijk met een houten plafond als in een boeren huis en daarvan hingen worsten, uien en bosjes knoflook te bengelen. De vloeren waren in wit en rood gehouden, de wan den wit met planken, voorzien van wit-rood geblokt papier, waarop wit vaatwerk stond. gr waren ook nog een Noorse, een Israë lische en een Indonesische keukenwe hebben u echter al genoeg beschrijving ge geven 'om u te zeggen, (dat elk volk zijn eigen, droomkeuken heeft. Want u behoeft niet te geloven, dat in een bepaald land alle huisvrouwen precies zó'n keuken heb ben als de tentoonstelling liet ziendat zouden ze wel willen! Het is griezelig, maarhet gebeurt. N.l. dat uw gebreide, gehaakte of zelfs ge borduurde pannelappen in brand vliegen als u een pan van het vuur neemt. Deze griezeligheid kunt u voorkomen door de pannelappen in aluin te dompeleri, waar door ze onbrandbaar worden. Zweertje hield van paarden. Dat had zij zeker van haar vader, want die hield ook van paarden. Hij had dan ook een paardenfokkerij. Zij waren niet de enigen. De vijf broers van Geertje, die allen groter waren dan zij, konden ook goed met paarden omgaan en deden dat graag. In de vacanties en na schooltijd hielpen ze altijd en meestal waren ze wel in de stallen te vinden. Een paar dagen geleden was er een veulentje geboren. Geertje, die nog op de lagere school was. ging, nadat zij een kopje thee gedronken had, direct naar het veulen kijken. Ze had de staldeur nog niet ge opend. of ze hoorde het al weer. Haar broers waren er ook. En natuurlijk maakten ze weer een beetje ruzie. Ruzie was het eigenlijk nog niet, maar ze spraken opgewon den tegen elkaar. Geertje schudde haar hoofd, ter- Wijl ze luisterde. Ze had veel te veel broers vond zij. Per slot van rekening ben ik de oudste, hoorde zij zeggen. Maar ik Geertje ging de stal binnen. jullie maken veel te veei lawaai, sprak zij streng. Ja streng, en da viel niet mee. tegen vijf grote broers. - Het veulentje is helemaal onrustig. ^eWoue"jlasomsn het "vlufentje °"leyU°a™mSfvroVer,°G8.eBrïè. Ik weet net zoveel van paarden af «Is jullie. kaar ging nu alles om. Vader had gezegd, dat misschien, als er wéér eeu veulen geboren werd. hij weer eeu kinderen zou Het veulentje was schrik achtig en kroop dicht tegen zijn moeder aan. Geertje ging op enige afstand van de box in het stro zn- ten. Ze praatte zachtjes. Allerlei rustige woordjes. Het leek wél of het veulentje luisterde en minder schichtig deed. De storm nam nog toe. Een raam klapte open. Door al het andere lawaai merkte Geertje het niet. Het was trouwens aan het andere eind van de stal. Zij zag ook niet hoe een lamp, die aan een licht gebogen haak hing, door de wipd begon te slingeren; eerst langzaam, daarna harder. De lamp zwaaide van de haak af en viel. Even later zat Geertje verschrikt rechtop. Brand! Zij rook brand! Nu zag zij wat er was gebeurd. Ze deed wat ze doen moest. Zonder zich een ogenblik te bedenken vloog ze naar buiten en schreeuwde: Brand! Brand! Ze bonsde op de deur van de keuken en vloog weer terug. Meteen waren vader, de broers en de knecht bij de hand om de paarden los te maken en in veiligheid te brengen. Het vuur greep om zich heen. Er was geen blussen aan. De stal brandde af. Gelukkig zijn er geen onher- itelbare ongelukken gebeurd, sprak /ader. De paarden zijn veilig en le schuur bouwen we weer op. Wie heeft eigenlijk het veulen tje? vroeg Jan. De mannen keken elkaar ver schrikt aan. Niemand! Moeder kreeg tranen in haar ogen. Dat arme dier. Ze ging naar Geertje, die nog trilde op haar Jbeinen- Hoe zag jij de brand eigenlijk? Vr™gIk'Us in de «tal, btj het veu- lentje, antwoordde het meisje. De lamp is van de haak gezwiept. - Jacht, dat je op je ka- miimimmtiimfliiiiiiiiiHitmmiiillllllllinmUIIIIIIUMroillumkllMUWIinilllHUill TTan groen vilt, of als je het hebt, van een klein stukje groen leer. kun je dit corsagetje maken. Knip het voor alle zekerheid eerst van een oud lapje. Aan de achterkant bevestig je een veiligheidsspeld en dan is het klaar. Je kunt het aan een vriendinnetje geven voor haar verjaardag, maar als je het weg geeft. moet je het keurig en net]es maken. nep het aan een Kn_ «een. Die mocht het den. natuur- fijk onder toericht, Helemaal verzorgen en optbkken en er later ook wel op rijden. Nu was het veulen geboren en „u was de vraag: Wie? ïrwen later gingen ze naar binnen te eten en daarna maakte Geer- S-HeTwarlcbtTeér^ f.orm lieVde om het huis. Het be ien™»* hard te En ik dacht, ~- -- mer was, berispte moeder. Nee. dat was ik niet m Geertje, terwijl zij onder ha.. - ders arm uitglipte. ■Waar ga je heen? riep vader Geertje gaf geen antwoord. z.e liep naar het glreedschapschuurtje De anderen Hepen haarnajh daa binnen zagen zij Geertje met na* arm om de hals van het veulentje. Heb jij? vroeg Gert. Ja. terwijl ik ging waarschu wen heb ik hem gauw hier ln net schuurtje gezet. Als ze niet zo jong was 8P—Eigeniljk.... zuchtte Jan, Zij heeft het veulen verdiend, anrak vader. En hij nam zijn drui pend, maar gelukkig dochtertje mee NADAT de fee de koning had verteld van de visgraat vroeg hij: Is dat alles? Weer werd de fee boos. Je moet niet zo ongeduldig zijn, mopperde zij. En val iemand dte aan het vertellen is niet steeds in de rede Dat doen jullie grote mensen altijd. De koning antwoord de dat het hem speet en dat hij het niet weer zou doen. Luister goed, naar wat ik hu ga zeggen, sprak de fee nadrukke lijk Zeg de prinses, dat de vis graat toverkracht heeft. Zij kan hem één keer gebruiken. Dan zal zij precies krijgen, wat zij wenst, dat wil zeggen, als zij het op het goede ogenblik wenst. De koning vroeg: Mag ik de reden weten? Maar nu werd de fee heel erg boos. Ik ben jullie volwassenen en je redenen moe, eij. met deze woor den verdween zij. De koning liep door naar zijn kantoor. Hij schreef tot het tijd was om naar huls te gaen. Daar deed hij wat de fee had ge zegd en Alicia poetste de graat tot hij glom als parelmoer. De volgende morgen, toen de ko ningin op wilde staan had zij hoofdpijn en zij viel flauw. Prinses Alicia schrok erg. Zij haalde vlugzout en legde koude doeken op haar moeder's hoofd. De koningin bleef een tijd lang ziek en Alicia had het erg druk. Be dienden waren er niet in het pa leis en de koning was alleen maar een arme koning en het was nog lang niet de laatste van de maand. i' .,4 Wie kijkt er door dit oog 7 knoop je aan het stokje en aan het andere eindje bevestig je de mag neet. Nu heeft je vader misschien wel een nietmachierjtje, of anders je grote zus. die op kantoor is. Door ipdere vis sla je nu tn het midden een nietje. Aan de achter kant geef je de vissen een nummer, 5, 10. 15. 20 en 25. Nu leg je de vis sen in een kom, zonder water na tuurlijk en met de magneet aan de hengel probeer je nu de vissen te vangen. Je moet met de tnagneet het ijzeren nietje prbberèn te raken. Je kunt dit spel ipet meer spelen en wie dan het eerst het hoogst aantal punten heeft. wint. Suus heeft nieu-we wan-ten. Zij is er erg trots op. Zij zijn ook mooi rood. Ook zijn ze heer-lijk warm. Zij laat ze aan haar broer-tje zien. Er hangt een draad-je bij, zegt Guus. Maojr dat is niet erg, ik zal het er wel e-ven af-trek-ken. Hij trekt en trekt. De draad wordt steeds lan-ger. Suus kijkt naar haar hand. Al-lêen haar duim heeft nog een stuk-je want. p ELIJK heb Je, makkelijk schijnt het niet om ln deze tijd van het jaar te gaan vissen. Niet dat er nu zoveel ijs is, maar bovendien is het visseizoen nog niet geopend. Toch is het erg eenvoudig. Je kunt zelfs binnen blijven. Kijk eens goed naar de vissen op de tekening. Te ken die zo goed mogelijk na, op stevig tekenpapier of heel dun karton. Nu vraag je aan moeder of je twee magneetjes mag kopen. Als dat mag. zoek je twee dunne stok jes op en twee touwtjes. Het ene eind van een touwtje {SATERDAG 17 JANUARI 1953 TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Erkfs meet the champ „Meet the champ?" Ja. meet the champ, want als er fin sportsman ln een zee u*n jaren lot de verbeelding gesproken heeft, dan is het wel Bok de Korver geiotilt. Noemt Nat Fleischer Jack Dempsey ..the typical American'' bet typt van de Amerikaan ik zou Bok de Korver „the typical Dutchman" willen noemen: het typo van de Hollander, rus tig, nuchter, wars van uiterlijk vertoon, de man. die alf M? dit leest, diep in z'n keel bromt: „nou-nouMaar Ik meen. dat dit aan de vooravond van z'n zeventigste verjaardag wel eens gezegd mag worden. De ver gelijking oaat nog verder, want Bok de Korver heeft ook een kostbare erfenis te verdelen, geen erfenis tn contanten, maar een koatbaar stuk levensgeluk voor de jeugd Want zo ziel hij, als bijna zeventigjarige, nog steeds de voetbalsport. c denk, dat het dan Bok Dit ls vap Bok de Korver geen geweeklaag van „aeb, ach. wat wu het vrofger toch goed en wat ls het tegenwoordig toch slecht". Zij die hem kennen, weten dat, zij weten ook, dat Bok de Kortfer ^r ntet mee op z'n lippen loopt en heus wel beseft, dat „vandaag'' anders is als vroeger en de klok niet achteruit kan worden gezet. Maar bij alles wat er gebeurt en eventueel nog te gebeuren staat, hoor je hem brommen: „Als jullie de jongens maar gelegenheid geven om te voetballen". Je ziet het hem denken, wanneer je zo en passant iets zegt over een „hoofdklasse" of nog "n stap verder: een premiestelsel of een ander soort professionalisme. Dan springt hij niet als een Sint Joris een paard om het „monster" te verdelgen, maar er rimpelt zich iets om z'n ogen van: „kan dat in Nederland, zonder de jongens, een balletje willen trappen, schade te rokkenenEn wanneer hjj als het ooit zover mocht komen maar de zeker heid had, dat „zijn" jongens konden blijven voetballen wel, ik een zorg zal zijn. Toch alles anders dan vroeger T^r is toch immers zoveel veranderd. Om even aan te knopen by een recent voorbeeld: de paleisrevolutie in de T.C. en K.C. Bok is ook een blauwe Maandag lid geweest van de westelijke elftalcom missie. Maar toen op een zekere dag Pieterse als spil werd gekozen, terwijl hU Jansen had aanbevolen, stuurde hjj een briefje naar Den Haag. met de mededeling dat hfl verder voor de eer bedankte. Een briefje terug van Ilirschmann. of hjj eens wilde komen pra ten. Bok naar Den Haag. Mat heb je nou gedaan? vroeg Ilirsch mann. Wat bedoel je? vroeg Bok, Dit is toch geen reden om le bedanken? Luister eens even. zei Bok. dat jullie Pieterse prefereren boven Jansen is jullie goed recht. Misschien zie ik het verkeerd. Maar als ik h€t verkeerd zie. ben ik niet de juiste man op de juiste plaats. En daar om heb rk bedankt. En daar had zelfs Brugman niet tegen kunnen redeneren cn daar volgden ook geen onthullingen op in de een of audere courant. De Korver had niet voor niets de bijnaam van Bok. Hij had horens en kon er mee stoten. Voor de wedstrijd tegen Engeland cp Houtrust de nog altijd befaamde 2—1 ovéH/inning zei een zekere Chadwick, die het Nederlands elftal trainde: „My goodness, die mistel Huko de Kroot skiet hielemaol verkierd Bok schrok zich een hoedje, toen hij zo eventjes „Het Kanon" hoorde vernagelen. Hoe bedoelt u dat. vroeg hij. Well, zei de beroemde Engelsman, hij skiet met de boitenkaant van sain foet Nou. zei Bok, wat is daar op tegen. 7.o heeft hij honderden doelpunten gemaakt. Gaat u daar alstublieft niets aan veranderen, want dan komt er niets van terecht. De beroemde Engelse trainer haalde z'n schouders op. alsof hij wilde zeggen: daar moet je nu weer voor ih Holland zijn, om zi iets te horen. Maar dezelfde Hugo de Groot bezorgde de Engelsen met de „boi tenkaant van sain foet" toch maar een nare herinnering aan dat uitstapje naar Houtrust. Zo was er bij Sparta ook eens een Engelse trainer, die toen al toverformules voor een magnetisch bord prevelde en na afloop van z'n eerste seance tegen Bok zei: Naar uw gezicht te oordelen, was u het geloof ik niet met mij eens Om u eerlijk de waarheid te zeggen, antwoordde Bok, „nee'". En waarom niet, als lk u vragen mag? vroeg de Qrit stijfjes Wel. zei Bok. u hebt als maar verteld wat wij moeten doen als de tegenstander dit of dat doet. Schopt Gerritje naar Pietje, dan moet Jantje van ons naar Keesje van de tegenpartij toehollen en zo gaat u maar door. U laat de tegenpartij voetballen en wij willen zelf voetballen. De Brit zuchtte diep en zei: U hebt er niets van begrepen. Wij beginnen ln Engeland altijd met de tegen partij. Wij niet, zei Bok. wij beginnen altijd met onszelf. Burgemeester krabde op z'n hoofd Als tegenwoordig een jongen in het Neder lands elftal speelt en hij moet er voor paar Turku, dan is er geloof ik geen patroon in Nederland, die tegen hem zegt: „alles goed en wel, maar dat doe je dan maar ln je eigen tijd", met andere woorden: ln je vacantie. Dat Wks tn die dagen van Bok de Korver nog een beetje anders. Hij was gemeenteambtenaar en beeft heel wat van z'n vrije dagen aan buitenlandse reisjes opgeofferd. Maar mr Zilhmerman, die ln Vroeger het plaatje van de Zilveren Bal. Tweede van links wijlen Staatsraad mr J. B. Kan, Bok de Korver en staande wijlen W. van Hasselt. die tijd aan het hoofd van Rotterdam stond begreep, dat zelf6 een voetballer als De Korver wel eens geen voetbal aan z'n hoofd wilde hebben, tot er anonieme brieven bij hem binnenkwamen, waarin gevraagd werd „of de gemeente geld te veel had Dan krabde mr Zimmerman figuurlijk welteverstaan op z'n hoofd en had Bok weer de grootste moeite om er een paar echte vrije dagen uit te slepen, want ja ook in die tijd was er al een raad, die wel eens lastig kon zijn, ook al was je nou honderd maal Bok de Korver. What is in a name TV"atuurlijk is Bok de Korver nooit stopper- spil geweesb Maar we zouden met Shakespeare kunnen zeggen: what Is in a nameOftewel: het beestje had een andere naam. Er moest eens een wedstrijd gespeeld worden tegen HVV dat toen in Constant Feith een machtige middenvoor hsd. En als ik zeg machtig, bedoel lk dat ook want Feith eiste een behoorlijk stuk ven het speelveld voor z'n kolossale ge stalte op. Vóór de wedstrijd gaf De Korver één van de Spartanen de opdracht de mach tige HVV-er te schaduwen en hij deed dat als de beste detective, die ooit op een voetbalveld te vinden ls geweest. Waar Feith heenging, was de Spartaan en zelfs als hij zich bukte om z'n zakdoek op te rapen, bukte de Spartaan mee. Dat ging zo twee maal drie kwartier en Feith kreeg niet de Jeans om een schot te lossen. Toen de wedstrijd afgelopen was, kwam Feith naar De Korver en zei: „Als je dat nog voetballen noemtEnBok schaam de zich voor wat hij gedaan had. Feith had gelijk, dat was geen voetballen meer. Pro beert u zich deze ridderlijkheid vandaag de dag eens voor te stellen....! Nee, probeert u het maar niet. want dan krijgt u een heel leger van «topperspillers en vierkant magiërs op uw dak. Je denkt bij Bok de Korver meer aan doel punten, die hij heeft helpen maken of heeft helpen voorkomen, dan aan die hij zelf gescoord heeft. Maar één staat er met gouden letters in de annalen van Sparta gegrift, dat ls het doelpunt van Bok en dat moet je lezen, zoals wijlen Doe Hans dat in 1912 beschreven heeft. Het ging er om, wie kampioen zou worden: Sparta of DFC. Sparta had aan een gelijk spel tegen Ajax genoeg, maar tot 4 minuten vóór het einde stonden zij met 1—0 achter. Nog acht minuten Je voelde de mensen bleker, smartelijker v orden. De dames huilden, beten in hun zakdoekjes Zenen. SpartaSpartaarm Sparta snikte da stem naast me. klagelijk voor zich uit. 't Glnp rillend langs je ruggemerg. Zet. De Dordtenaar liet een gesmoord geluid van vreugde horen. We hielden elkaar vast. Nog één zo'n kik en de vent z'n scalp zou aan m'n horlogeketting bengelen en z'n rib ben zou 'k naar de hoofden der Ajax-spelers smijten. Vijf. Geruisloze, donkere stilte. Eén snik. Vier. Toen hoe Is 't me ln 's hemelsnaam mogelijk het hier zo eenvoudig te vertellen toen maakte Bok dat doelpunt. Niet „een" doelpunt. Neen hij maakte het doelpunt, hetwelk in de geschiedenis van Sparta voortaan zal heten „dat" doelpunt Ik werd achteruit gesleurd. Wie me beetpakte weet ik niet. Kan me ook niet schelen. Maar lk stond plotseling arm in arm, ln 'n kring, door dolheid aangetaste mensen. Een grote cirkel was het. Door mijn linkerarm stak de poezele hand van een dametje, dat klaprozen op haar hoed en een moedervlek ln haar hals had. Ze kneep me ln m'n biceps en knuffelde m'n elleboog. Rechts werd lk omklemd door een dikke heer. die in z'n overhemd was, z'n boord op z'n rug en z'n linkerbroekspijp ge scheurd. Ik kende de mensen niet. Maar 't werd een heksenketel. Het onbekende meisje aan m'n linkerzijde had na een minuut de klaprozen van haar hoed in de knoopsgaten van m'n vest ge stoken en zongen zong Meisjes, jgeejl een lekk're zoen Op Bok de Korvers voetbalschoen En dan vielen wij donderend in: En Sparta is kampioen Dat veroorzaakte „het doelpunt van Bok". Inderdaad, dat is niet meer een doelpunt, maar dat doelpunt. Volgens mr J. Milius, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, is 1952 een moeilijk jaar geweest voor de Jaarbeurs. De diverse in dit jaar georganiseerde vakbeurzen niet minder dan zes naast de gewone voor- en najaarsbeurzen, hebben hee] wat werk gegeven. Mr. Milius kwam tot de con clusie dat de algemene beurzen goede re sultaten hebben gehad en dat is bewezen, dat daarnaast plaats is voor vakbeurzen. De deelnemers, zowel als de bezoekers zijn te vreden geweest. Het ontstaan van vak beurzen heeft een terugslag gegeven op de algemene beurzen. Zo ls daar de groep schoe nen en lederwaren weggevallen, terwijl de inzending van de meubelindustrie aanzien lijk kleiner is geworden. Door de vakbeur zen is het contact met de fabrikanten aan zienlijk versterkt. Alles bij elkaar gezien was voor mr Milius reden tot optimisme wat betreft 1953. In 1953 wordt van 20—23 Januari de vierde vakbeurs voor de leder waren- en kofferbranche gehouden, thans voor het eerst te Utrecht in de Jaarbeursge bouwen echter niet onder auspiciën van de Jaarbeurs vroeger te Amsterdam. Ca 100 Nederlandse en buitenlandse firma's nemen er aan deel. Van 9 tot 13 Februari wordt de vakbeurs voor meubelen en wo ningtextiel gehouden; 200 deelnemers nemen 7500 vierk. meter expositieruimte in. Op deze beurs zal een verschuiving naar het moderne meubel, het „eigentijdse" merk baar zijn, meubels, gericht op ruimtebe sparing en demontabele. Belangrijk belooft te worden de inzen ding op het gebied van het vakonderwijs. Op 17 Maart aal de nieuwe grote hal aan de Croeselaan Worden geopend- De bouw verloopt gunstig in weerwil van de minder gunstige weersomstandigheden. Reeds nu is de hal glas- en waterdicht. In deze hal worden tijdens de voorjaars- beurs van 17 tot 26 Maart de groepen bouw materialen. zware machines en techniek on dergebracht. Op het Vredenburg komt een afdeling electriciteit op huishoudelijk ge- MIST IN DE HAVEN VAN NEW YORK Een boot van de veerdienst op Staten eiland. die 1900 passagiers aan boord had. is Donderdag in de ln mist gehulde haven van New Vork in botsing gekomen met het 8729 ton metende Amerikaanse vrachtschip Veteran. Ten minste elf opvarenden van de veerboot werden gewond. De passagiers deden in allerijl hun reddingsgordels aan De veerboot yist zich evenwel door de machine op volta kracht achteruit te zetten van da Veteran !oa te maken en haar aan- legplaals in Manhattan te bereiken. De Amerikaanse vrachtschepen Leader en Chikasaw respectievelijk 8277 en 8131 ton metende, zijn eveöeens in de haven van New York ln botsing gekomen. Ook hier was mist de oorzaak. De 10.169 metende tankboot Esso Wil mington is Donderdag, tengavolge van de mist, in de haven van New York aan de grond gelopen. bied, alles Nederlands fabrikaat. In de Ire ne- en Beatrixhallen wordt de textiel on dergebracht. Voorts komen er vele collec tieve inzendingen o a. van Zwitserland. België, Italië, Luxemburg. Oostenrijk en Duitsland, terwijl er informatiestands ko men van Canada, Indonesië, de Verenigde Staten. Engeland en West-Duitsland. De voorjaarsbeurs, tevens dy 60ste beurs, zal op bescheiden wijze een feestelijk ka rakter krijgen, zo biedt het Jaarbeursbe- stuur aan de gemeente Utrecht een uitvoe ring van Mozarts Die Zauberflote door de Utrechtse Opera. aan. Van 27 April tot 2 Mei komt de landbouw- en vis8erijbeurs. Van 22 tot 30 Juni wordt ln aansluiting op het Internationale Zuivel- congres te Schevenigen een internationale De generale staf van het Israëli sche leger heeft Donderdag de ver spreiding van het communistische dagblad Kol Haam in alle eenhe den van het leger verboden. Het ver bod werd uitgevaardigd, omdat het blad de staat Israël „antisemietisch" heeft genoemd en de arrestatie van de negen dokters in de Sowjet-Unie heeft gerechtvaardigd. Onderzeebootjager Friesland gaat 11 Februari te water Bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam zal 14 Februari a s. de onderzeebootjager Friesland te wa ter worden gelaten. Deze Jager ts de eerste van de ..vaalf, die thans voor de Koninklijke Marine bij Nederlandse werven ln aanbouw zijn. De tewaterlating zal worden verricht door de echtgenote van de minister van Marine, mevrouw B Staf-Mol. De onderzeebootjager Friesland is een dubbelschroefturblneschip. Grootste lengte: 116.0 m.. grootste breedte 11.74 meter water verplaatsing 3150 ton. De turbines hebben een vermogen van 60.000 pk. waardoor het schip een snelheid kan bereiken van 36 mij) per uur De bemanning zal bestaan uit 265 koppen. d'Oranjeboom. heeft een kletr boekje het licht doen zien. waarin op zeer eenvoudige ijze voor kinderen wordt verteld hoe het bier wordt gebrouwen Met grannlge tekenin getjes toegelicht la het hele productieproces in schema weergegeven Dit boekje verdient in zoverre de aandacht als het de gedachte doet opkomen, dat meer bedrijven op .deze wijze het ontstaan van onze nationale producten ln het licht zouden moeten stellen. Oude glorie van 1916 Staande van links naar rechts: v. d- Berg. v. d. Meulen (met hoed). Martin. De'Korver. v. Leeuwen (met hoed), Vliegenthart. Klip, Niepoort. Zittend; v. d. Wolk, Ruffelse, De Groot. Jurgens, Tekenbroek. Huldiging op het Kasteel Al deze herinneringen zitten we samen op te halen, ln z'n huis op het O. W Burgerplein. Door de ramen 6luipt de vroege schemering van een koude grijze winterdag naar binnen. Mevrouw De Korver steekt een schemerlampje aan en zegt: Misschien wordt Sparta dit jaar wél kampioen Het zou een mooi cadeau zijn voor zijn verjaardag. Maar we nemen het zekere voor het onzekere en gaan hem op Zaterdag 31 Januari huldigen op het Kasteel En zoals Tartuffe schrijft in „Sportief" „deze huldi. ging zal slagen, wijl het een feestdag geldt van één der beste sportmensen, die de ge schiedenis van de sport in Nederland heeft" KUNSTNIEUWS Arnhems toneelgezelschap De Stichting Toneelcoördinatie deelt mee, na overleg met het Rijk, de financie ring van een toneelgezelschap voor de oostelijke provinciën mogelijk ls gebleken. De leiding van dit gezelschap zal berusten bij de heren Kees van Iersel en Robert de Vries, die op het ogenblik deel uitmaken van het Amsterdams Toneel Gezelschap, alsmede voorlopig bij de heer J. M. Mon- ningh, directeur van de schouwburg te Arnhem. Door samenwerking tussen de twee be langrijkste organisaties op het gebied van het amateurtoneel in ons land, de Natu en het Werkverband voor Katholiek Ama teurtoneel, ls de stichting Nederlandse Bi bliotheek voor het Amateurtoneel tot stand gekomen. Zaterdagmiddag 24 dezer zal - deze bibliotheek officieel worden ge opend door de minister van O. K. en W. In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht. Na de opening zullen twee amateurto neelverenigingen een eenacter opvoeren- De vereniging „De Spelewaghe" uit Den Haag zal vertonen „Bij het opgaan van de zon" van de Ierse schrijfster Lady Gregory en de Utrechtse rederijkerskamer ,.Dr Wil lem Royaards" Tsjechofs „Het jubileum". Na afloop zal een toneelforum vragen be antwoorden, die gesteld kunnen worden naar aanleiding van de gespeelde stukken. In dit forum hebben zitting mej. Luisa Treves en de heren dr Schröder, S- Car- miggelt en Ton Lutz. Voorzitter van het forum is mr Jan Derks, voorzitter van de stichting Neder landse Bibliotheek voor het Amateurtoneel. Te Garmisch-Partenkirchen is Donderdag overleden de bekende operatenor Heinrich Knote. die in het begin van deze eeuw. voor al door zijn vertolkingen van rollen uit wer ken van Wagner, grote triomfen vierde. De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Oravgnhsge wenst in hoogste Instantie uitgemaakt te zien of de z.g. kettingverkoop onder de loterijwet valt. In dit verband heeft hij hoger beroep aangetekend tegen een vonnis vsn de Haagse rechtbank, waar bij een Hagenaar veroordeeld werd tot een boete van f 1.— wegens overtreding van de loterijwet. Het betrof hier een kettingverkoop van nylonkousen door middel ven bonnen. De gene die deze verkoop organiseert begint er gemeenlijk mee een aantel vrienden of kennissen (A) vier bonnen te geven om de zaak aan het rollen te brengen. Deze vier bonnen moeten dan aan anderen verkocht worden k raison van 2.B0 per stuk. Geeft nu A de namen van de vier kopers aan de organisator op. dan kreeg hij in dit geval 6 paar nylonkousen toegestuurd Elk der kopers koopt weer vier bonnen van de or ganisator, die hij weer moet verkopen, om san 6 paar nylonkousen te komen, die hem dus in feite op f 2,50 komen. En zo rolt de sneeuwbal voort. HERTOG VAN EDINBURG BEVORDERD Koningin Elizabeth van Engeland heeft Donderdag haar gemaal, de hertog van Edinburgh, bevorderd tot admiraal van de vloot de hoogste rang ln de Brits# ma rine. De hertog werd tegelijkertijd benoemd tot veldmaarschalk van het leger en maar schalk van de Britse luchtmacht even eens de hoogste rangen in de twee onderde len vBn de Britse strijdmacht. Hoewel geen officiële redenen zijn ver meld. wordt algemeen geloofd, dat de be noemingen wellicht verband houden met de officiële verheffing van de hertog tot „prins-gemaal" tegen de tijd van de kroning op 2 Juni. Een jury, bestaande uit prof. dr P Min- deraa te Leiden* dr P. H. Ritter Jr te Utrecht en Ben Stroman te Amsterdam, heeft eenstemmig als haar mening te ken nen gegeven, dat de beste Nederlandse ro man van 1952 is: „Een vinger op de lippen" van Pierre H. Dubois. Zoals bekend is, heeft het gemeentebe stuur van Venetië in samenwerking met di verse andere Italiaanse officiële instanties en met een geïllustreerd weekblad te Mi laan. een jaarlijkse internationale prijs van 5.000.000 Italiaanse lires ingesteld voor het beste boekwerk van verhalende aard, jaar lijks door een internationale jury te Ve netië aan te wijzen De directies van de grootste geïllustreerde weekbladen van elk land werden uitgeno digd daarbij hun medewerking te verlenen dor telkenjare het beate verhalende boek uit hun land aan te wijzen, dat zou kunnen mededingen naar de prijs. De directie van Panorama had te onzent de keuze van het beste Nederlandse boek van 1952 toeven trouwd aan bovengenoemde Jury De Jury heeft zich bij haar beoordeling uitsluitend door letterkundige en niet door levensbe schouwelijke overwegingen laten lelden. De prijs voor Limburgse letterkunde, de „Matthigs Kemp-prijs" is voor de eerate maal toegekend aan Hans Berghuis uit Kerkrade voor zijn roman „Pleidooi voor •n Zondaar". Een eervolle vermelding verwierf Joa Ohijsen uit Mechelen a. d. Maas (België) voor zijn roman „Wij gelden geen vaar wel". zuivelwerktulgenbeurs gehouden. Dan komt van 29 Juni totj 3 Juli „Interleder II", met enige moeite nahr Utrecht getrokken, daar Waalwijk aansptaak maakte op deze beurs. De Najaarsbeurs (1—10 September, zal bij zondere aandacht vragen voor de efficiency- gedachte en de toepassing er van. De medi sche afdeling belooft groter te worden dan de vorige maal. E NAZI-SAMENZWERING in West- een poging tot herstel van het nazi-regiem Duitsland, die, na twee jaar ijverig I zou ondernemen zonder eerst zo zorgvuldig speuren, door de Britse geheime dienst aan het licht is gebracht, is een wel zeer be denkelijk verschijnsel, dat voor de betrek- kingen tussen de Bondsrepubliek en de Westeuropese mogendheden vérstrekkende gevolgen kan hebben. 1 Ongetwijfeld hebben de Westduitse politici, die de zaak trachten te bagatelliseren, in zoverre gelijk, dat er geen reden is aan te nemen dat de „groep- Naumann" een onmiddellijk gevaar voor de veiligheid van de Westduitse staat oplever de, Maar daar gaat de zaak niet om. De grote betekenis van de ontdekking van het nazi-complot is hierin gelegen, dat de oud nazi's zich thans blijkbaar weer zo veilig voelen in West-Duitsland, dat zij de tijd gekomen achten om weer tot daadwerkelijke politieke activiteit in de oude stijl over te gaan. Verontrustend is ln de eerste plaats al het feit., dat twee van de naaste mede werkers van Hitler, die nota bene door de „FÜhrer" waren aangewezen om zijn regiem voort te zetten, op vrije voeten waren en dat een van hen. de leider van het complot, dr Naumann. die tot in de laatste uren vóór de capitulatie in de bunker onder de Rijks kanselarij Hitier trouw terzijde heeft ge staan. zelfs weer een vooraanstaande plaats in de Westduillse industrie innam. Men zou mogen veronderstellen, dat iemand met zo'n verleden zich in het Duitsland van heden zo veel mogelijk op de achtergrond zou hou den. ruim tevreden met het feit dat hem de gelegenheid gelaten wordt zich weer een (behaaglijk) plaatsje in de nieuwe maat schappij te verwerven. Dat de heer Nau- mahn een dergelijke bescheidenheid over bodig heeft geacht en zelfs durfde dromen van een nieuwe „Machtübernahme" bete kent dat hij en de zijnen er van overtuigd waren, dat de nationaal-socialistische idee ln Wefft-Duitsland nog springlevend is én slechts een krachtige stimulans volgens het recept-Hitier nodig had om weer tot volle ontwikkeling te komen. Hier ligt het zwaar tepunt van de affaire-Naumann c.a. M$n kan moeilijk aannemen, dat een man als Naumann, die in het testament van Hitier was genoemd als opvolger van de minister van propaganda. Goebbels, een man dus 1# mogelijk de openbare mening te hebben ge peild. Immers, wil een onderneming als Naumann en zijn trawanten in de zin had den. slagen, dan moet op zijn minet een achter staan. Men maakt geen revolutie ■net zijn zessen! Het is duidelijk dat de erva ren volksmenner Nau mann en zijn vrienden er van overtuigd waren, dat. wanneer zij een maal tot openlijke actie zouden overgaan, een groot deel van de bevolking onmiddel lijk hun partij zou kiezen. DAT DE NAZI-SAMENZWEERDERS deze mening waren toegedaan is overigens, gezien de vele bewijzen van herlevend na tionalisme in West-Duitsland die zich in verwonderlijk. De oude i John Foster Dulles, wiens benoeming tot minister van buitenlandse zaken Donder dag door de Amerikaanse Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen met algemene stemmen is goedgekeurd, heeft een krachtige, maar niet roekeloae politiek tegenover bet Sowjet-gevaar aangekondigd. „Voortdurend moeten de Verenigde Sta ten de bevrijding van de volkeren, die on der Sowjetheerschappij staan, indachtig zijn. Dit betekent echter geen bevrijdings oorlog", zo voegde hij hieraan toe. „Er zijn ook andere middelen om dit te be reiken Als voorbeeld hiervan noemde hij het uittreden van Joego-Slavië uit de Cominform. De Amerikaanse politiek moet. zo zei hij niet aanzetten tot opstanden, die op bloedige wijze kunnen worden onder drukt. zoals dergelijke pogingen in Polen. Dulles wees er op, dat de Sowiet-Unie. die zeven jaar geleden over 200 millioen mensen heerste, thans de macht heeft over 800 mUlioen mensen Dit is bereikt door een politieke oorlogvoering én propaganda, zonder dat gebruik is gemaakt van het rode leger Indien de Sowjet-Unle dit kan kunnen de V. S. het ook. aldus de nieuwe minister. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat geen ..blijvende verzoening" met de Sovjet- Unie mogelijk is. zolang Moskou blijft po gen de communistische heerschappij over de Westelijke wereld uit te breiden. Dit sluit echter niet de mogelijkheid uit. dat het Westen met de Russische regering on derhandelt over „beperkte overeenkom sten". Het Britse ministerie van luchtvaart heeft meegedeeld, dat Donderdag boven de Middellandse Zee twee vliegtuigen v an de luchtmacht met elkdhr in bots:ne zijn ge komen. een Lancaster-^pmmenwerper met een bemanning van zeven leden en een Valetta-transportvliegtuig met 16 passa giers en een bemanning van 3 leden. Men vermoedt dat alle 26 Inzittenden an beide vliegtuigen om het leven zijn gekomen Men heeft slechts wrakstukken gevonden. Restaurant te Loosdrccht uitgebrand Een^elle brand heett Donderdagavond 't café-restaurant bij de jachthaven Wolfrat (Oud-Loosdrecht) in de as gelegd. In het gebouw, dat 's winters als berg- en werk plaats dienst deed, waren schilders overdag bezig geweest met het schilderen van ter- rasmeubilair. Bij hun vertrek hadden zij de kachel brandend achtergelaten. Tegen ktvart voor 10 Donderdagavond hoorden de omwonenden een harde knal. Spoedig daar- de laatste maanden hebben voorgedaan, niet op sloegen de vlammen door de ruiten van - volgelingen van Hitier beginnen steeds hoger van de toren te blazen, overtuigd als zij zijn van de on misbaarheid van Duitsland voor de verde> dit het klappen van de nazi-zweep kende, volkengemeenschap! diging van West-Europa. Dit wil nog niet zeggen, dat men het neo-nazlsme reeds als een direct politiek gevaar zou moeten be schouwen, maar wel, dat het hoogst nood zakelijk is de ontwikkelingen in West-Duits land met de grootste zorgvuldigheid te blij ven gadeslaan. In Europees verband beschouwd, betekent de ontdekking van het nazt-complot een zwere tegenslag voor de bondsrepubliek. Het is bijna onbegrijpelijk, dat de regering te Bonn de mogelijkheid van dergelijke ont- wlkkellhgen niet voorzien heeft en zich te gen de ondermijnende activiteit van de oud nazi's niet beter heeft gewapend- Het moet voor Adenauer en zijn medestanders wel /eer pijnlijk zijn te ervaren, dat al hun po gingen om het aanzien van Duitsland in het buitenland te herstellen, achter Hun rug worden getorpedeerd door een groep van <>nverantwoordelijke elementen. Want het ligt voor de hana, dat de onthullingen van de Britse geheime politie een fatale Invloed zullen hebben op de stem mine in de Wwrt- europese lenden, met name in Frankrijk, ten aanzien van de Westduitse herbewapening en de aanvaarding van de bondsrepubliek als gelijkwaardig lid ven de Weateuropese het café. Naar men ons verzekerde er in de nabijheid van de kachel geen stof fen aanwezig, die de explosie zouden kun nen hebben veroorzaakt, zodat men om trent de oorzaak van de brand in het duis ter tast. De schade, die op ongeveer een halve ton wordt geschat, wordt gedeelte lijk door verzekering gedekt De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft enkele vertegenwoordi gers van de besturen van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding en van de Nederlandse Wandelsportbond uitgenodigd voor eèn informatieve bespreking over de moeilijkheden, welke zijn gerezen in verband met de vierdaagse afstands vierdaagse i J «al in vinden. dsmarsen. Deze be- KERKELIJKE MUTATIES Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Garderen W L. Tukker te Delft. Aangenomen naar Leek-Midwolde F de Boer. cand. te Bussum. die bedankte voor Britswerd en Wieuwerd. Naar Mldsland- Terschelling F. A. Westhoff, cand. en hulp- pred. te Metslawier. Geref. Kerken. Tweetal te Oosterend (Fr.): J Banga, cand. te Noorbergum en Z. G. Versluys, cand. te Geldermalsen. Bedankt voor Lollum P. Uidam te Ach terveld (U.). Toen in Cairo de eerstp trein uit Alexam- cdp- drië aankwam met levensmiddelen en kle ding voor de Arabische vluchtelingen in het gebied van Gaza. werd generaal Naguib van alle kanten bestormd door enthousiaste Egyptenaren

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 4