UIT DE OMGEVING Duizenden leerkrachten worden klaar gestoomd Een VRIEND van TITO over TITO Australië bezit 112 millioen schapen f EVEN NADENKEN Gehelmde verdedigingscorpsen bewaken Japanse fabrieken 2; ,3.mTmn"d 4k 28 Koninklijk paar ontving buitenlandse militairen Amerikanen laten Duitse oorlogsmisdadigers vrij Aken wil kanaal Antwerpen- Zuid-LimburgRijn Zorgen van Co en Soenito Inenten tegen pokken-diphterie POSTZEGELNIEUWS TSJANG KAISJEK VRAAGT HULP VOOR AANVAL OP CHINA Nationalisten blijven de kust blokkeren Ontsnappingspoging van een tankschip De Ceram adopteert zijn „pleegschool" In de grabbelton De dochter van de dief had pech bconumie en Financiën In het scholenbouwend Mexico Geld verdienen tijdens de opleiding Stam/eden in opleiding Ook Uw ingewanden Ideale opleiding voor meisjes Engeland en Amerika gaan praten over herstel van het pond sterling Ongegronde vrees voor Scherps Wind Vakverenigingsleiders zien ze met scheve ogen aan „fait accompli" Vijf Migs vernietigd 4» Bouwcentrum te Rotterdam geeft voorlichting aan getroffenen Heldere kijk op Stalins fouten De vrijheid ziet er wel aantrekkelijk uit West-Duitsland bouwt in tempo Maar woningzoekenden klagen TWEEDE BLAD - PAGINA J?IND Januari hebben de ministers van Verkeer van niet minder dan acht lan den te Parija vergaderd, n.l. België, Duits land. Frankrijk, Italië. Luxemburg. Neder land, Ooatenrijk en Zwitserland Het wu een conferentie in een zeer aangename «feer. Daar heeft men in zo'n atad alle kana op, want Parija ia zonder twijfel een prettige atad, met of zonder internationale conferentie*. Het ia niet eens zo'n onbe langrijke vergadering geweest Dadelijk na afloop had de Nederlandse minister reeda te Parija de correspondenten der Nederlandse bladen ingelicht, maar juist diezelfde Zaterdagnacht is er iets in Neder land gebeurd en zo kwam zo goed als geen letter over deze zaak in We bladen. In Den Haag heeft de minister van Ver keer, nu de belangstelling weer wat veel- zijdiger is geworden, nogmaals enkele re sultaten toegelicht, dus pers en publiek kunnen nagaan wat er is bereikt. Voor lopig zijn een aantal resoluties aanvaard, die zich beperken tot technische kwesties. De hoofdzaken zijn reeds in grote trekken bekend De spoorwagenpool. die reeds in Frankrijk en Duitsland bestaat en die heel aardig schijnt te marcheren, wordt uitge breid over de andere lapden. Dat is niet onbelangrijk. Maar voor ons is misschien van nog meer belang, dat men eindelijk schijnt aan te sturen op een echte unifi catie van de Europese tarieven. Dat is een werk van zeer lange adem Er wordt op gestudeerd Voor ons land kunnen er ook wel haken en ogen aan zit ten. omdat het ons uiteraard niet in de eerste plaats om unificatie naar boven is te doen. Onze spoorwegen, die efficiënt Worden beheerd, werken goedkoop. In andere landen is dat niet steeds het geval. Doch laat ons hopen, dat de studies mee helpen tot het bereiken van lagere kost prijzen in alle landen, zodat Nederland kan meewerken tot het invoeren van werkelijk internationale tarieven Ook bij die spoor wagenpool heeft Nederland enig voorbe houd gemaakt, omdat er voor ons enkele „maren" aan de zaak zitten. De Europese spoorwegen in het Westen hebben dezelfde spoorbreedte, maar overi gens zijn er heel wat verschillen in ma terieel. Dat materieel wil men wat gaan standaardiseren. Daardoor wordt het on derhoud eenvoudiger en kunnen grotere series worden gebouwd, wat goedkopere leveranties mogelijk maakt. Alweer een mooi onderwerp voor studie. Het staat dus op de uitgebreide studielijst. die de ministers te Parijs hebben opgemaakt. De fabrikanten van spoorwegmaterieel zullen mee moeten studeren. Ook Nederland bouwt spoorwegmaterieel. Zeer goed zelfs. Op de internationale markt doen wij mee. Kijker zou wel eens willen weten hoe onze grote spoorrijtuigfabrikanten daarover den ken. vooral met het oog op de bijzondere typen, die hier met aucces ontwikkeld zijn. De electrificatie speelt hier hier ook mee. Niet alleen onze speelgoedtreintjes zijn tegenwoordig electrisch, tot vreugde van vele pa's. Te Parijs heeft men wel door gehad, dat heel Europa electrisch moet gaan treinen. Hoe meer eenheid in het systeem, des te beter. Maar Zwitserland en Nederland, die het allang electrisch doen, willen natuurlijk node hun systeem zo maar loslaten. Weer een punt van studie. Niettemin in de toekomst zullen wij electrisch van Amsterdam naar Parijs reizen. En daar gaat het' om. De waterwegen hebben ook de aandacht gehad. Bij de land- en de spoorwegen zijn deze achtergebleven. Toch is die Europese binnenvaart voor de economie van het werelddeel zeer belangrijk. De oprichting van de Internationale Unie voor de Bin nenscheepvaart is dus te Parijs met vol doening begroet. Wel, op dat gebied is nog wel zo het één en ander te regelen. Men is daar nu al zo lang over bezig, dat men bijna gaat twijfelen aan de mogelijkheid een oplossing te vinden, hoe wenselijk dat alleen al voor onze Rijnvaart zou zijn. Wanneer een land een mooie weg van de ene grens naar de andere aanlegt en het buurland laat die weg niet doorlopen of Verwaarloost een goede aansluiting, dan verricht de eerste staat eigenlijk duur monnikenwerk. Te Parijs heeft men over werkelijk aansluitende nieuwe Europese routes beraadslaagd. Een mooie lijst is op gemaakt. Het zal de nodige milliarden kosten. Maar het betekent voor het per sonen- en goederenvervoer langs de weg een grote vooruitgang. Nederland heeft ook enkele verbindingen in deze nieuwe stijl op het lijstje staan: een weg van Am sterdam over Utrecht en Luxemburg naar Metz, en één van Hoek van Holland via Utrecht—Emmerik naar Oberhausen, waar men meteen op de grote Duitse snelwegen komt. België wil van Ostende regelrecht naar Keuiep rijden. Er zijn te Parijs wer kelijk veel Europese wegen E-wegen noemt men ze op de kaart van ons werelddeel uitgestippeld. Het ziet er met dat al naar uit, dat er in Europa heel wat op komst is. Gaat het werkelijk door? Dat kan niemand met zekerheid zeggen. Maar neem die spoor wagenpool. In Frankrijk en Duitsland ziet men op stations vaak goederenwagens, waarop EUROPA staat geschilderd. Dat wil zeggen, dat het wagens van de pool zijn. En die pool houdt in, dat er minder wagens leeg heen en weer rijden, dat de wagens dus beter worden gebruikt en dat er daarom minder geld voor nieuwe wa gens nodig is. Uitgerekend Frankrijk en Duitsland zijn daarmee begonnen! Zo komt men tot de achtergrond van dit Xuropees verkeersspel Het speelt zich uit sluitend af de minister heeft er nog eens uitdrukkelijk op gewezen in de technische sector. Maar wanneer dit alles doorgaat, helpt het onbetwistbaar mee tot de samenbundeling op economisch en staatkundig gebied. Dat kan niet anders. Als men spoorwagens gezamenlijk gaat ge bruiken. pis men tezamen grote Europese snelwegen gaat aanleggen, als men ge zamenlijk over waterwegen gaat beraad slagen. kan het niet anders of men gaat ln de loop weg ook andere onderwerpen ge zamenlijk aanpakken. Als het ene rader werk in elkaar grijpt, gaan ook andere wielen en rondsels aan het draaien. De technische samenwerking is niet nieuw. Het wereldpostverkeer. de spoor wegen, de luchtvaart, dat alles is niet derjtbaar zonder internationale samenwer king. Maar juist onder de drang van de politieke en de economische ftölpdzaak ie die samenwerking na de oorlog steeds groter geworden. De politieks samen werking leidt tot een technisch samengaan op een heel ander, hoger vlak dan men vroeger kende. Omgekeerd zal waarschijn lijk de technische aamenwerking de poli tieke in de hand werken. In dat opzicht zijn de resoluties van de jongste Parijse verkeersconferentie de aandacht waard. KIJKER. GOUDSCHE COURANT DONDERDAG 19 FEBRUARI I953 Eerste Kamer neemt begroting van Landbouw aan De Eerste Kamer heeft Dinsdagavond de begroting van het departement van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening zon der hoofdelijke stemming aangenomen, met aantekening, dat beide communis tische afgevaardigden geacht wensten te worden te hebben tegengestemd. Eveneens werd z.h.s. aangenomen de be groting van het Landbouw Egalisatiefonds voor 1883. Boskoop .y°" da D. ledenverl.de- de ka,*? 1M ,IJ,ï.!ub ..Otweg" be,loot uit K M beschikking te stellen hef Nationaal Rampenfonds. 8ine°*ne,,Re"LB' c»öP"»"«ve v.renl- Per Veiling". 1« Februari: ken 1?./, JffS™1 3* >6' Ai»«ndeltek- f0 i' 'JV 2e ert 13, idem 3e ert «rt o Azalea-molhatakken le •rt 72. idem 2e srt 56; idem 3e art 30 la- iden?£elÏÏtïkeiE le *rt 85idem 2e «rt 65 ■Jt^o m - i Fr*Mia« «rt idem 2e 27 v?' *fagn°ha-bl°emen op kleur Rh^ÜT w, 'rt 10-19idem 3e 8r' Rhododendronbioemen le srt 42; idem 2e óm 7; i ?VVn 15: Cycl«™>n in kleine 45 Prim i dem 2e *rt 60: idem 3e 8rt nLw.I!, 3 L". 14-20 Per bos: Maho- "i bl.ad le «rt 75; idem 2e srt 62; idem 3e srt Een konUn voor honderd gulden Het bleek een goede gedachte van de heer hLÏ 3 koniJn uit zljn hok haalde om dit mede te nemen naar het veilingsgebouw om te trachten het dier bij h»t °Ci b te verlote". ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Liefhebbers 1 éin gu,den Per «tuk vond hij op de „beurs" genoeg. In een wip had kÏ. ufr. er. de 50 lolen aan de man «e- Diacnt. De winnaar van het konijn, een in woner van Aalsmeer, wilde zijn pasver- worven eigendom echter liever op haar ge boortegrond laten, ergo, in Boskoopse han den. Hiertegen werd vanzelfsprekend niet het minste bezwaar gemaakt, en om er uit te halen wat er in zat. werd besloten het dier op z'n Amerikaans te verkopen. Dit was een taak voor de Boskoopse afslager, de heer Han Hage. De animo om op een dergelijke manier in het bezit van de lang oor te komen, liet niets te wensen. Het re sultaat was, dat het begeerde beest nog maals 52 opbracht. In totaal kan 103.50 aan het Rampenfonds worden afgedragen. Damclub Boskoop Uitslag onderlinge competitie damclub „Boskoop". A. Tnmp D. Lankhuyzen 2—0, Ch. Marchant—D. W de Zeeuw 2—0; D Lankhuyzen—Ant. Trimp 2—0; D. W. de Zeeuw—Ch. Mar chant 2-6; J. v. d. Broek—Ch. Marchant 1—1; D. van Wijk—W. D. van Es 1—1; Ch. Marchant—Ant. Trimp 2-6; Ch. Marchant— KI. Bakhuyzen 2—0; G. Luiten—Ch. Mar chant 2—0; C. v. d. Hoorn—G Luiten 1—1; C. v. d. Hoorn—Ch. Marchant 2—0; C. v. d Hoorn—Ant. Trimp 1—1; A. N van Tol— Ant. Trimp 2-0, A. Koster—H. Ekelschot 2—0; A. Koster—Ch. Marchant 1—1; A. Kos ter—KI. Bakhuyzen 11; H. Ekelschot— KI Bakhuyzen 2-0; J. v. d. Broek—G. Luiten 20; H. Glazenborg—D. Lankhuyzen 20; D. Lankhuyzen—H. Glazenborg 2—0, A. N. van Tol—Ch. Marchant 2—0. Candidaataexamen. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het candidaatsexamen bouwkundig ingenieur, de heer J. van Tol. Haastrecht De heer Schouten overleden Te Stolwijkersluis is overleden de G. Schouten. De heer Schouten, die de leeftijd van 80 jaar bereikte, was oud-sluiswachter van de sluis aan de Gouderaksedijk. Hij heeft in de rampnacht van 1 Februari veel werk verzet bij het versterken van de zwakke plekken ln de Gouderaksedijk. De doorgestane koude en emotie zijn waar schijnlijk voor de heer Schouten te veel ge weest. Hij werd ziek, een ziekbed, waarvap hij niet meer is opgestaan. Moerkapelle Plattelandsvrouwen hadden druk jaar. Dt afdeling Moerkapelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen kwam Dinsdag avond in j&arvergadering bijeen in het Groene Kruisgebouw. In verband met ziek- Van de presidente, mevr. S. Paul-v. d Sterre, werd de vergadering geleid door mevr. M. v. d. Spek-Havelaar. die een kort overzicht gaf van het vele en belangrijke werk, dat de afdeling in het afgelopen ver- gingsjaar heeft gedaan. Zij memoreerde o.m. de uitbreiding van het ledental der vereniging, dat nu 45 bedraagt, de bazar voor 't Groene Kruis, en de hulp bij de in zameling van gelden en kledingstukken ten behoeve van de slachtoffers bij de waters nood, waarbij eendrachtig en prettig werd samengewerkt met de Ned. Christen Vrou wenbond. Mevr. Paul-v. d. Sterre en mevr. Kadiks-Krijgsman traden als bestuurslid af en stelden zich niet herkiesbaar In haar plaats werden gekozen mej. D. P. Brouwer en mevr.jv. d. Linde-Mostert. Nieuwerkerk a d. IJssel Collecte. In de Ned. Herv. Kerk brachten de collectes fn Januari voor de diaconie 304,64 op, voor de zending 192,04, voor de kerkvoogdij 264,86 en voor het restau ratiefonds 365.38. De busjes van de zit plaatsen bevatten ƒ34,56. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 9 uur ds J- J Timmer, 10.45 uur ds N. Kleermaker. Leiden, 6.30 uur ds J J Timmer. Geref. Kerk 10 en 6 uur ds W. v. d. Kerk. Geref. Gemeente 9.30 en 3.30 uur leesdienst. Ouderkerk a. d. IJssel Ouderkerk wist ondanks eigen schade te geven Hoewel zij zelf in een door de stormvloed getroffen gemeente woont en velen zelf aan hun bezittingen door het hoge water schede hebben geleden, is de bevolking van Ouder kerk a. d. IJssel bij de inzameling voor het Nationaal Rampenfonds goed voor de dag gekomen. De collecte m deze gemeente van 4100 inwoners bracht niet minder dan 49.472.17 op. Dinsdag na de dijkdoorbraak is bovendien een inzameling gehouden om in de eerste behoeften in de eigen gemeente te voorzien. Hierbij werd f 3650 bijeenge bracht. In totaal is hier dus gecollecteerd f 56.122,17, hetgeen neerkomt op 13 per inwoner en 53 per gezin Bovendien zijn een grote hoeveelheid kleding en een aan tal stuks vee geschonken. Oudewater Ongeluk in fabriek De heer M. Koster uit de Wijngaard straat alhier heeft Dinsdagmiddag op de timmerfabriek Vios te Hekendorp bij zijn werkzaamheden een klap gekregen van een overhellende kipwagen, waardoor hij een zware hersenschudding kreeg. Hij is oer ziekenauto naar zijn woning vervoerd. Burgerlijke Stand. Overleden: Johanna Schinkel, 81 j., wed. van A. Matze. Zevenhuizen Gevonden. Waterpomptang en zak ge reedschappen. Terug uit Korea. Van de commandant Zeemacht Nederland is bericht ontvangen dat per Hr. Ms. „Piet Hein" uit Korea terugkeert Arie Dullaard. alhier. De vermoedelijke datum van aan komst vah deze torpedobootjager is op 4 Maart ln Den Helder. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan, z. van J. Hoogeveen en E. Stolk. De Koningin en Prins Bernhard hebben gisteren op het paleis Soestdijk gasten ontvangen van de buitenlandse onderdelen, die hulp hebben verleend bij de watersnood ramp. De Koningin heeft elk der bevelvoe rende officieren persoonlijk bedankt, en haar waardering uitgesproken voor het werk, dat zij hier hebben verricht. Het gezelschap bestond uit: brigadier- general R. R. Hendrix, commandant van de American Military Relief Organisation; luitenant-kolonel P. A. Wood, namens de Engelse en Canadese Royal Engineers; kolo nel Chr. L. L. Robert, commandant du Premier Regiment de Genie; luitenant-kol. P. L. Beatsle van het Belgische Achtste Genie Constructiebataljon; majoor W. Lamb van de Amerikaanse luchtstrijdkrach ten en lieutenant commander T. M. Gfif- fin van de Amerikaanse marine. Voorts woonde luitenant-generaal Buur man van Vreeden de ontvangst bij. Da voormaliga Duitse generaal-veldmatr- schalk Georg von Küchler, die in het proces te Neurenberg tot twintig laar gevangenis straf was veroordeeld wegens schuld aan oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid, is Woensdag, op last van de Ame rikaanse Hoge Commissaris in West-Duits- land, op /rije voeten gesteld, zulks „in ver band met zijn slechte gezondheidstoestand" De vorige Amerikaanse Hoge Commissa ris had zijn gevangenisstraf tot twaalf jaar verminderd. Von Küchler was bevelhebber der Duitse strijdkrachten, die ln 1940 het Nederlandse leger tot capituleren dwongen. Hij maakte met zijn troepen de opmars naar Parijs mee en streed later in Rusland. In 1942 werd hij tot veldmaar schalk bevorderd. De Kamer van Koophandel van Aken heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de pro jecten voor verbindingskanalen tussen Schelde en Rijn. De Kamer heeft daarbij de mening uitgesproken, dat ook de moge lijkheid van de aanleg van een kanaal door Zuid-Limburg zou moeten worden over wogen. Dit kanaal zou het Albertkanaal moeten verbinden met het kolengebied van Aken en met de Rijn. Volgens deze Kamer zou er moeilijk een project gevonden kun nen worden, dat meer zou bijdragen tot het gemakkelijker en goedkoper maken van het transport van massagoederen tussen de in dustriële centra van drie der landen der Kolen- en Staal-Gemeenschap. Amerikaanse parachutisten gehenken 12.000 dollar De Amerikaanse 82ste divisie von lucht landingstroepen heeft een bedrog von ruim 12.000 dollar ingezameld voor de slacht offers van de watersnood in Nederland. De New York Herald Tribune heeft hieraan dezer dogen een hoofdartikel gewijd onder de titel ..Uit dankbaarheid jegens Neder land" Het blad herinnert er aan. dat in de middag van 17 September 1944 de manschap- ui drie groepen stoottroepen boven Nijmegen werden neergelaten. Gedurende drie dagen van bittere gevechten, die hierop volgden, toen de troepen een poging deden naar Arnhem door te breken, hebben de Nederlandse inwoners van deze streek gedaan om hun bevrijders in elk op zicht te helpen en zich thuis te doen voelen. De Amerikanen stelden deze warme ont vangst ten zeerste op prijs. De mannen van de 82ste divisie hebben thans de gelegenheid aangegrepen hun ge- gastheren en weldoeners te doen weten, dat zij niet vergeten zijn. In Januari werd flink gespaard De spaarbanken, aangesloten bij de Ne derlandse Spaarbankbond. hebben w Jan. een overschot behaald van f 20.940.844. In leg en terugbetaling beliepen resp. f 63 169 780 en f 42.228 910 Bij de niet aan gesloten algemene spaarbanken is een spaaroverschot bereikt van 1.192 886 en bij de bankspaarbanken van ƒ1.031.196. Bij el deze spaarinstellingen is dus in Januari niet minder den ruim 23 millioen meer inge legd dan terugbetaald. De Nederlandse Spearbankbond tekent hierbij aan dat. ofschoon de eerste maand van het jaar telkenmale bijzonder gunstig Pleegt te zijn. het 6paarbedreg ditmaal wel uitzonderlijk hoog is en nimmer tevoren bereikt. Naar zijn mening mag hierin een bewijs gezien worden van de onverflauwde spaarzin van ons volk en van een toene mend vertrouwen in de waarde van geld- "eenhcid Bij de Rijkspostspaarbank is vorige maand 8 millioen gespaard. Het schijnt, dat het in de bedoeling van de Nederlandse regering ligt de kwestie in zake Nieuw Guinea zodanig aan te pakken, dat de Indonesische jeugd in Nederland, winneer zij weer naar Indonesië terugkeert, zich het Nederlandse standpunt in deze zal hebben eigen gemaakt, zodat zij het Neder landse belang kunnen dienen, aldus de on langs wegens ongewenste politieke activi teit uit Nederland uitgewezen Indonesiërs Go en Soenito, die te Djakarta een pers conferentie hebben gehouden. Onbruikbare geschonken kleren worden verkocht Van de door het Roode Kruis ontvangen kieren is een bepaald percentage in dus danige 6taat, dat het niet voor uitreiking in aanmerking komt. Deze artikelen wor den te gelde gemaakt en de opbrengst zal ten goede komen aan slachtoffers van de watersnood. Bovendien worden hiermee opslagkosten, die voor deze goederen be paald niet verantwoord zijn, vermeden. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft de contröle op de verkoop van deze onbruik bare goederen geregeld en heeft daarbifyie bijstand verkregen van de afdeling domei nen van het ministerie van Financiën. Gevangene was opgeknoopt «De leiding van het toezicht op de krijgs gevangenen der VN. heeft bekendgemaakt dat een Chinese communistische krijgsge- angene Maandag in een kamp op het eiland Tsjedjoe dood aan een strop is aangetroffen Volgens de eerste aanwijzingen wordt ver moed. dat de man is vermoord door kamp genoten. Het onderzoek wordt echter voort gezet. DV1VENKRONIEK Nieuwe uitgiften Oost-Dultsland heeft ter gelegenheid van het te Wenen gehouden vredescongres twee zegels uitgegeven. Waarden en kleuren zijn 24 pf. rood; 35 pf. blauw. Op de zegels ziet men de aardbol, de duif van Picasso en de Kathedraal van St Etienne. Grootte: 27,5 x 32 mm., tanding 13'/« x 13. De zegels zijn voorzien van een watermerk. Japan heeft op 1 Januari j.l. een zegel van 5 yen rood het licht doen zien ter gelegen heid van het nieuwe jaar. Op de zegel komt een dansende „samboso"-pop voor. Engeland. De kroningsserie, die op 2 Juni a.s. zal verschijnen, omvat de volgende waarden: 2'/i d., 4 d., 1'3 en 1 6. (Van een speciale medewerker). VITALITEIT en weerstand (tegen ziekten, vermoeidheid e.d.) van nature, m.a.w. een robust© gezondheid, is een kostelijke eigenschap, onontbeerlijk voor een ware kampioenduif. Een kwaliteit van kapitaal belang, bij gebreke waarvan het leveren van knappe prfestaties met geen mogelijkheid kan worden volgehouden. Legio is het aan tal z.g. „wisselvallige" duiven, die één keer prijs vliegen en twee keer „er onder door zitten. Wat vitaliteit is, daar zijn de geleer den het niet over eens. Ondanks mijn naar stig zoeken, ben ik er nog nimmer een dui delijke omschrijving van tegen gekomen. Ook weerstand van nature hoort thuis op een terrein vol voetangels en klemmen. Wij weten dat de ziekteverwekkende microbe de draagster is vap de infectie-ziekte Wij weten ook dat het uitbreken van de ziekte niet eerder kan voorkomen, dan nadat het lichaam, en in de eerste plaats de natuur lijke bacillenflora, is verzwakt. Dr Kahn beschrijft hoe Pettenkofer, de onderzoeker van de cholera, een der eersten is geweest, die dit verband tussen bacil en ziekte heeft ingezien, hoe hij tegen de destijds opgang- makende theorie van de schadelijkheid der bacillen van leer trok en hoe hjj, ten einde de juistheid van zijn inzichten le bewijzen, tot ontzetting van zijn rienden, .bij een openbare proef cholera-bacillen dronk uit de cultures van zijn laboratorium. Dat deed hij, vertrouwende op de melkzuurbacillen in zijn maag, die in het gezonde lichaam een bacteriënflora met groot afweervermogen vormen. Pettenkofer bleef gezond. Had bij, na zijn beroemde proef, een koud bad ge nomen. of limonade met ijs gedronken, dan zou hij waarschijnlijk aan de cholera ge storven zijn! De verdedigingsmiddelen van de normale duif, zijn niet altijd paraat of in voldoende mate voorhanden. Zij verschillen sterk, on der invloed van de gezondheidstoestand van het ogenblik. De gezonde en gezond levend© duif. biedt een veel sterkere weerstand aart infectie dan de onvoldoende en ondoelmatig gevoede of de uitgeputte vogel Behalve aan de dikwijls slechte hulsvesting (vocht, tocht e d.) moet 't optreden van epidemieën, zeker ook voor een belangrijk deel worden ge weten aan de onnatuurlijke levenswijze, de tegenspoed op de vluchten en de zware in spanningen, die de duif woeden opgelegd. Een zeer duidelijke verzwakking van het afweerfront wordt teweeggebracht door een voorafgegane infectie met andere microben. Een bekend voorbeeld is de vaak dodelijke complicatie van het geel bij ornithose, pok ken-diphterie. paratyphus enz. Sommige duivensport „kronijkers" beweren dat weer stand van nature bij de duif „hetzij recht streeks. hetzij langs een omweg, erfelijk is....". Zij vergroten daarmee de verwar ring, die er. op dit «tuk. in het brein van de liefhebber, reeds bestaat. Wanneer de duif, in wier organisme krachten tot ontwikkeling zijn gekomen, die specifiek gericht zijn tegen de schadelijke eigenschappen van de be smettende microbe, van de aanwezigheid van deze parasiet geen hinder meer ondervindt, nemen wij aan dat Je desbetreffende vogel zich aan de bacteriële eigenschappen heeft aangepast en er zich op ingesteld De toe standsverandering. die aldus In deze duif is ontstaan en die gekenmerkt wordt door een verhoogde weerstand tegenover een be paalde microbe, wordt aangeduid met de naam: immuniteit. De weerstand, die op treedt na het doorstaan van een Infectie ziekte (of na enting), noemen wij actieve immuniteit. Door deze term Wordt bedoeld uit te drukken het feit, dat het lichaam zelf actief heeft deelgenomen aan het in het leven roepen van deze bijzondere toestand. Daarnaast onderscheiden wij de aangeboren, passieve onvatbaarheid. Dit moet dus een immuniteit zijn, waarbij het individu zelf geen actieve rol heeft gespeeld, althans niet in de zin, als in het bovenstaande uiteen gezet. De jonge duif komt met een zekere immuniteit (uit het bloed van de moeder) uit het ei. Zij bezit een aangeboren, uiter aard niet erfelijke vorm van onvatbaarheid. Deze gesteldheid wordt ook na de geboorte nog enige tijd onderhouden. De beide be sproken vormen van immuniteit zijn der halve individueel. De (specifieke) onvatbaar heid hangt af van het antwoord op de vraag of het betreffende individu zelf. dan wel de moeder met een bepaalde microbe of, juister uitgedrukt, met een bepaald Infectieproces, in aanraking is geweest. De derde vorm van immuniteit, gewoonlijk „natuurlijke" ge noemd. is gebonden aan de soort. Zij is daarom een species-immuniteit. Zo is de rat immuun voor diphterie, de hond voor miltvuur, de kip voor tetanus, de mens voor runderpest enz. Wanneer nu iemand be weert dat wij duiven moeten selecteren, die van nature (d.w.z. erfelijk) immuun zijn voor de hele reeks infectieziekten waar ons ras door geteisterd wordt, dan duidt zulks op eerl gemis aan elementaire kennis van het onderhavige vraagstuk. Een gemis, zo naakt, dat het achteraf door geen stroom van woor den en would-be geleerdheden, kan worden bedekt. Daarom: „Ik ent wel! De beste ent reactie wordt verkregen door enting op de borst. We trekken er een paar veertjes uit. waarna de (opgeloste) entstof in de wond jes die niet bloeden kan worden ge bracht. Na een week is de huid op de plaats van enting een beetje opgezet. Na veertien dagen komen er reeds weer nieuwe veertjes (niet zelden wit van kleur) en af is de kous. De duif wordt er in het komende vliegsei- zoen door gevrijwaard voor pokken-diphte rie. En ons liefhebbers, eventueel, een hele boel chagrijn bespaard. Voorkomen is beter dan genezen! Treinverkeer Dordt-Gorinchem vandaag hervat Het treinverkeer tussen Dordrecht en Gorcum is vanmorgen om zeven uur volle dig hervat. Aangezien tussen Dordrecht en Sliedrecht langzamer dan normaal moet worden gereden, zullen de treinen acht mi nuten vroeger dan in de reisgids is aan gegeven van Dordrecht vertrekken en in tegengestelde richting 10 minuten later te Dordrecht aankomen. Ten behoeve van In woners van Sliedrecht, die het station al daar niet kunnen bereiken, zullen alle trei nen te Baanhoek stoppen. De tijdelijke verbinding tussen Dordrecht en Gorcum met treinen en autobussen vervalt hiermee. Ijstoestand in IJselmeer Volgens de Nederlandse IJsberichten dienst was de ijstoestand op het lJsselmeer Woensdagmiddag om drie uur als volgt: Op het IJ6eelmeér is het ijs langzaam aan het verdwijnen. Lemmer had nog zwaar drijfijs in geulen voor de Prinses Margriet- sluis en de haven van Lemmer. Den Oever. Kornwerderzand. Muiden en Urk, Harder wijk en Nijkerk meldden middelzwaar drijf ijs. Van de overige stations werd gemeld licht drijfijs tot licht vast tja. In een verklaring In de New Y.ork Herald Tribune heeft generalissimus Tsjsng Kal Sjek, de Chinese nationalisti sche leider, een beroep op de nlet-eommu- nistische wereld gedaan, morele en mate riële hulp te geven voor een grootscheepse invasie op het Chinese vasteland. Een der gelijke Invasie sou seer nuttig sljn *®or beëindigen van de oorlog in Korea, aldus de generaal. Een woordvoerder der Chinees-nationa listische regering heeft Woensdag te Taipen verklaard, dat de Chinees-nationalistische oorlosschepen koopvaarders, die een Chinees-communistische haven als be stemming hebben, zullen blijven aanhouden ongeacht de vlag, waaronder deze schepen varen. Hij voegde hieraan toe. dat de aan- De zevenduizend ton metende Turkse tankboot Raman, die sedert enige tijd wegens achterstallige reparatieschuld bij 'n werf te Bremen „aan de ketting" lag, heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag ge poogd er heimelijk vandoor te gaan. Met afgeschermde lichten en zonder loods koos de boot het ruime sop. maar de waterpolitie sliep niet en wist met een levensgevaarlijke anoeuvre het dertien knopen v.nende :hip te enteren. De politiemannen stopten machines van de tankboot en ontnamen de kapitein het bevel. Het bericht over de watersnood was voor de bemanning van Hr. Ms. Ceram van de Koninklijke Marine aanleiding tot een in zameling. De opbrengst, f 2.536.37, is over gemaakt aan de Nederlandse Vereniging tot Adoptie van Schepen te Schiedam. Het bedrag is bestemd voor de o.l. school te Goedereede, die in 1948 de Ceram heeft geadopteerd. Nieuwe Benelux-conferentie over prijzen en lonen De conferentie van de bijzohdere Bene- luxcommissie voor de prijzen en lonen, wel ke Zaterdag 21 Februari in Valkenburg wordt gehouden, is een voortzetting van de op 21 Januari te Brussel gehouden confe rentie. In deze conferentie werden de problemen van alle kanten bekeken. Men slaagde er evenwel toen niet in een gemeenschappe lijke resolutie op te stellen. T.b.c.-vrije rundveeinarktrn Erkenningen van tuberculose-vrije rund veemarkten worden thans afgegeven door de gezondheidscommissie van de Stichting voor de Landbouw. Tot dusverre zijn de markten te Rotter dam, Lelden, Gulpen en Venrfcy als zodanig erkend. De markten worden onderverdeeld in plaatsen, waar de gehele markt als vrij wordt erkend en plaatsen, waar een deel van de markten als tbc-vrij wordt erkend Scherpe contröle op certificaten en de wijze van aanvoer van het vee zal worden gehou den. Evacuc's naar het platteland Een groot aantal evacué's zal in de eerstkomende dagen Delft verlaten en een onderdak vinden in de randgemeenten. Zo zai Pijnacker bewonen» opnemen uit de plaatsen 's Gravendeel en Numanadorp Het streven is er n.l. op gericht om de inwoners van eenzelfde plaats zoveel mogelijk bij elkaar te houden. De 8tudentenpavi)joene, welke door de studenten ten dele voor de evacués waren afgestaan, zullen weldra weer ter beschik king van de studenten zijn. Ook zal in enige scholen het onderwijs kunnen worden her vat. De Piet Hein bezoekt Joego-SIavië De Nederlandse torpedobcotjeger Piet Hein is Woensdag in de aan de Adriatlsche Zee gelegen Zuidslavische haven Split aan gekomen. De Piet Hein is het eerste Neder landse oorlogsschip, dat een bezoek aan Zuid-Slavië brengt. De opvarenden van de Piet Hein zullen inrichtingen der Joegoslavische marine be zoeken en een voorstelling van de Zuidsla vische opera en door de burgers van Split georganiseerde feestelijke ontvangsten bij wonen. De Nederlandse gezant te Belgrado, ir Ch. M. Dozy, is Woensdag in Split aange komen. Nekkrampgeval in Ermelo niet van ernstige aard De toestand van de militair tn de kazerne te Ermelo, bij wie nekkramp is geconsta teerd,. is niet verontrustend. De ouders van de patiënt zijn onmiddellijk ingelicht. De militairen worden niet in de kazerne ge consigneerd. maar worden voorzien van sulfatabletten en krijgen zoveel mogelijk buitendienst om onnodig contact in de kazerne te vermijden. Lustrum Delftscha Studenten Corps. De plannen ter viering van het 2lste lustrum van het Delftsche Studenten Corps zullen worden gewijzigd. De oorzaak ligt bij de watersnood, tengevolge waarvan op een aantal Industrieën geen beroep zal kunnen worden gedaan. Dit betekent, dat de geprojecteerde tentoonstelling over cultuur en techniek geen doorgang zal hebben. Boekhouder veroordeeld. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft de boekhouder A. van S„ uit Den Haag. veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf waarvan drie maanden voor waardelijk en een proeftijd van S Jaar Van S. was in dienst geweest van de firma Groene- wegen op Rozenburg. In de tijd van één jaar had hij daar meer dan 10 000 verduisterd en dit geld gespendeerd aan dure borrels, siga ren. taxi's - 0 Wat men reeds enkele dagen vreesde, la ge beurd. Het rechterbeen van Derek Dooley. de midvoor van Sheffield Wednesday. Is Dinsdagavond even boven de knie geampu teerd. Volgens een der geneesheren van het ziekenhuis, waar de operatie geschiedde, was de toestand la^t in de avond kritiek. Hij voeg de er aan toe dat tot amputeren was besloten nadat de aanwezigheid van gangreen (z.g. „koud vuur") was gebleken. De amputatie was noodzakelijk ten einde het leven van Dooley te redden. houdingen in Chinese territoriale wateren zullen geschieden. De schepen zullen p81 worden beschoten als zij niet voldoen gg-, een bevel tot stoppen, opdat een onderzoek kan worden ingesteld. De nationalistische marine zal geen ladingen in beslag nemen maar wel verhinderen dat de schepen een haven op het Chinese vasteland aandoen In scheepvaartkringen te Hongkong fe' men van mening, dat de nationalisten niet genoeg schepen hebben voor een doeltref. fende blokkade. (Van onze correspondent te Brussel), De jonge Rosalie Ceulemans. een bru nette van 17 lentes, is thans het onderwerp van vele gesprekken in de goede universi teitsstad Leuven. Dochter van een inbre ker. die onlangs tien jaren gevangenisstraf kreeg voor een veertigtal inbraken in de omgeving van Leuven, had zij het bevel over vaders bende overgenomen. In de nacht van 31 Januari werd in een brouwerij te Moortmeerbeek bij Leuverf een gat van 25 cm in de brandkast ge- boord. Het werk was op deskundige wijze gedaan. De dieven hadden 825.000 frs of 63.500 gulden meegenomen. Maar één de« tail werd de bende van Rosalie noodlottig- een fle$, gevuld met zuurstof, welke ge bruikt werd om de boor te bewegen, werd. in de omgeving van de brouwerij terugge vonden. Het nummer van de fles verweek naar een fabriek te Haren bij Brussel' waar de directie verklaarde, dat bedoelde fles aan een blond meisje was verkocht. Geleid door dit zij het zeer vage bericht ging de Rijkswacht van Leuven op zoek naar de daders. Hoe zij ten slotte de brunette Rosalie arresteerden is op dit moment nog met bekend. Maar Rosalie heeft hekend. dat zij aan het hoofd stond van de bende. Zij weigerde echter iedere aanduiding omtrent de andere kornuiten. HANDELSBERICHTEN Katoen. (Ver. v cl. Katoenhandel). Rotter dam, 18 Februari Nominale noteringen loco Rotterdam (excl. rechten) U S A strict midd ling one inch staple 3.18 per kg. (Vor. not. 3.18). Mexicaanse strict middling one Inch staple 3.07'/1 per kg. iVor not. 3.1Wit). Veemarkt te Hertogenbosch vette kalveren. 111! nuchtere kalveren. drachtige zeugen. 284 sfachtzeugen, 247 lopers. 1340 biggen. 112 schapen en 19 gelten. Prijzen: melk- en kalfkoeien 875—1225; güste koelen 800—ISO: kalfvaarzen J 825- U00 klamvaarzen pt5775; guste vaarzen 505-/ 700- pinken 400-/ 500; graslfalveren 225300: fokkatveren 90—140; nuchtere slachtkalveren 31—/ 44; zware soorten 52- ƒ68. lopers J 70—90: biggen 30—40; zware biggen 58 drachtige zeugen 270- 335; oude schapen 80—70; vette schapen 75—98. alles per stuk. Aanvoer van slachtvee: 759 stuks Prijzen! extra kwaliteiten tot 2.85. le kwal. 2.75- 1 88. 2e kwal. 2.50-/ 2 60. 3e kwal. 2 25- 8.38; vette slieren 2 50-/ 2 80; worst- koeien 2.00—2.20. alles per kg geslacht ge wicht; vette kalveren, lichte 1 85—2.18; vette kalveren, zware 2 25—2 85 prima boven notering nuchtere slachtkalveren ƒ8.18 1 00: zware soorten 1 05—1 35. alles per kg lev gew slachtzeugen ƒ154—fi 00 per kg lev gew. met 4 kg tarra, prima boven notering. Overzicht; aanvoeren wederom ruimer De handel in melk- en kalfkoeien verliep luMuyr. Handel ln guste koelen iets vlugger dan Vorige den verkocht tegen hoge prijzen, de mindere soorten kalmer handel, prijzen moeilijk te handhaven. Kleinere aanvoer van vette kalve ren. voor de mindere kwaliteiten verliep de handel traag mei wat lagere prijzen. Grote aanvoer van nuchtere slachtkalveren. handel redelijk goed met iets lagere prijzen Lopers flauwe handel Biggen handel redelijk jn*t voor de zware soorten wat hogere prijzen Weinig aanvoer van schapen, goede vette schapen prijshoudend, de mindere soorten prij zen lager Ruime aanvoer van slachtvee, in de beste soorten handel en prijzen redelijk goed. de mindere soorten trage handel, prijzen moei. lijk te handhaven Grote aanvoer van slacht zeugen. vlotte handel met wat hogere prijzen Tielse fruitveiling Velling van Woensdag 18 Februari. Appelen.-" Bellefleur Brab. 16-20. 1014. 5-8 Bellefleur Engelse 25-30. 4—11; Benderzoet 12 —15; Golden Delicious 28—53. 40—44. 37—40. 15 -21. Goudi elnetten 20-38. 18-31. 18-20. 7-11: Gerrit Roelof 12—14: 57 Jasappel 12—11. 7—1: Jonathan 30-39 2l-»4»8. 6—22: Kaneelzuur 8—15. 4—7; Keulemans rode 15—20. 7—8; idem witte 8—10, 4—6. Lemoen 17—19. 12—15. 8—10. Pomme Rosa 18—23, 4—10: Present v Engeland 40—47, 29—30, 5—18: Rembours 5—10 Sterappel 28-32. 6—15; Zuuikroet per 100 kg 220. Zoetkroet per 100 kg 160. Peren: Biederode 10—13. 6—10; Comtesse de Paris 10—12. 3—6; Gleser Wildeman 16—20. 5-8; Kamperveen 4—7- St Remy 13. 6—9. 4—4: Wln- terjan 7-9. 3-4: Ijsbonten 8—9. 3—4; Peerkroet per 100 kg 130—160. alles ln cents per kg. tenzij anders vermeld JAARVERGADERING HEINEKEN 8 BIERDROUWERIJ. In antwoord op vragen heeft de directie van de Heinekens Bierbrouwerij Maat schappij N V. medegedeeld, dat de „Set bier is weer best -campagne goed heeft ge werkt. Men zal deze gezamenlijke reclame, misschien in een enigszins gewijzigde vorm. voortzetten. De jaarstukken werden goedgekeurd, het dividend werd vastgesteld op 9 pet DE OVERSTROMINGSRAMP BRACHT OOK EEN TERUGSLAG BIJ WYER8. Over de gang van zaken in het lopende boekjaar werd in de jaarvergadering van de N V. J. P. Wyers' Industrie- en Handels onderneming meegedeeld, dat de overstro mingsramp een terugslag in de handel heeft gebracht. De verwachting is, dat de vraag straks in versterkte mate zal toenemen en dat het komende voorjaar het begin zal worden van een goed se.zoen. De prijzen zijn vast, de fabrikanten zijn moeilijk met leveren en er bestaat een grote vraag. Wyers is goed door de textielcrlsis heen- gekomen en de toekomst laat zich niet ongunstig aanzien. De jaarstukken werden goedgekeurd en besloten werd tot uitkering van 9 pet dividend uit de dividendreserve. CONCERN FRIE8CH-GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK. Door de vooruitgang van het bedrag asn uitstaande hypotheken met 6.600.000 en van de in omloop zijnde pandbrieven met 5.493.000, is de basis van het bedrijf we derom verbreed, meldt de directie van het concern der Friesch-Groningsche Hypo theekbank N.V., waartoe o.a. ook de Rotter- dam8che Hypotheekbank behoort, in hear verslag over 1952. Hypotheken belopen thans f 192.762.000, pandbrieven en geldle ningen L70.914.000. Totaal Is een winst behaald van 1 576.000 (v. j. 1.340.000). Zoals bekend, wordt voor gesteld op de aandelen Frtesch-Groningscne Hypotheekbank 44 uit te keren, op de aandelen Nederlandsche Hypotheekbank 20 en op die der Algemeene Friesche Hy potheekbank 4. DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 TWEEDE BLAD - PAGINA TENEINDE snel een zeer groot aantal onderwijzers op te leiden, bestemd onderwijs te geven in de duizenden plattelandsscholen, welke men bezig is in Mexico op te richten, heeft de minister van Onderwijs, Manuel Gual Vidal, een oorspronkelijke manier bedacht. Hij heeft nl. een methode gevonden, waardoor de toekomstige leermeesters van de jeugd ln eigen onderhoud kunnen voorzien en tegelijkertijd de opleidingscursussen volgen. dorpje om zich naar de hoofdstad van het district dat zij bewoont, te begeven, want hier organiserep leraren van het Instituut zomercursussen, welke alle kwekelingen uit de streek bezoeken. Overdag werken ze als kwekelingen in dorpsscholen en des avonds zitten ze zelf te blokken. Elk jaar stijgt hun salaris met een zesde van hetgeen ze als pas gediplo meerde onderwijzer zullen gaan verdienen, met dien verstande, dat ze, na zes jaar te hebben gevolontaird en tevens een opleiding te hebben gevolgd, ze tegelijk met het on derwij zersdiploma het volledig salaris van een beginnende onderwijzer ontvangen. Degehen, die als volontair in een dorps- ichool fungeren, moeten het zelf met schrif telijke lessen doen van de hiertoe opgerichte Instituto de Capacitacion del Magisterio (School voor vorming van onderwijzers), waarvan het programma volkomen gelijk is een dat van de Mexicaanse kweekschool voor opleiding van onderwijzers Het vorige jaar heeft het Instituut de eerste gediplomeerden afgeleverd, nl. vier duizend nieuwe onderwijzers. In de eerste week, waarip de inschrijving van nieuwe leerlingen was opengesteld, hebben zich 1400 niepwe cursisten laten inschrjjven. In Europa heeft men deze proefneming met grote belangstelling gevolgd, vooral in Frankrijk, welks regering de heer Gual Vidal heeft benoemd tot j-klder van het Legioen van Eer. Bij deze gelegenheid heeft de Mexicaanse minister aan Betty Ross, schrijfster van dit sitikel en medewerkster van de Unesco? enige bijzonderheden meegedeeld over deze opleiding, welke zes jaar geleden begon. Op dat tijdstip zag de Mexicaanse regering zich gesteld voor het vraagstuk in de kortst mogelijke tijd onderwijzers te krijgen voor zes duizend nieuwe lagere scholen. Van alle kanten deden ztch vragen voor wat hebben we aan zoveel scholen als er geen onderwijs krachten zijn? Waar moet men het personeel vinden? Het ging er. om op staande voet honderden onderwijzers' uit de grond te $iampen. anders zouden (juizenden kinderen van de leerplichtige leeftijd nog langer van alle onderwijs verstoken olijven. Maar waar ze te vinden en hoe ze 4o korte tijd klaar te itomen? DE NIEUWE Nationale Normaalschool in Mexico en de kweekschpien in de verschil lende districten konden slechts een beperkt aantal leerlingen toelaten. En de behoefte aan leerkrachten was sterk gestegen sedert Mexico in 1945 begon de strijd tegpn het •nalphabetisme aan te binden. Toen rijpte de gedachte de onderwijzers ln hun eigen dorpen te vormen en met dit doel werd de Instituto de Capacitdcion del Ma gisterio opgericht. In Mexico is het tengevolge van de grote verschillen in klimaat en wegens de berg ketens, die sommige streken isoleren, zeer moeilijk het onderwijs te coördineren. Meer dan twee derde van de 25 millioen Mexi canen leven van de grond; talloze Indiaanse simmen spreken nog slechts hun eigen taal en verscheidene millioenen inwoners tonnen lezen noch schrijven. Tot Vöor «ikele jaren moesten de leerkrachten, die ungesteld waren in afgelegen dorpen, lange iditn per trein of vliegtuig maken en daar na nog een flink stuk in een kano of per muilezel afleggen om hun standplaats te be reiken. Bovendien moesten ze de taal van de Indiaanse stam. welks kinderen ze gingen onderwijzen, kennen, teneinde aanvankelijk in die taal les te kunnen gevpn en vervol gens de leerlingen het Spaans bij brengen. In overeenstemming met de School voor Vorming vari Onderwijzers besloten de dis- tnctsbesturen nieuwe onderwijzen tp wer ven in de dorpen zelf onder de jongelui, die de lagere school reeds hadden afgelopen. Op die manier zou het mogelijk zijn onder wijzers op te kweken, die een grondige kennis hebben van de vraagstukken, welke zich in de geïsoleerde dorpen voordoen en tegelijkertijd de moeilijkheden van het dia lect en de reis oplossen. De jonge Rosita zij is zestien jaar die de lessen aan de Vormingscursus volgt, is een typisch voorbeeld van die plattelands kwekelingen. Gedurende "tien maanden van het jaar geeft zij zelf les in de school van San Juan del Rio, haar 'geboortedorp. Des avonds zit zij thuis ijverig te studeren en het schriftelijke werk zendt zij naar het Instituut in Mexico, waaf het wordt gecorri geerd. Echter in de zomer, gedurende de twee maanden durende schoolvacantie werkt Rosita het hardst. Zodra de school van San Juan haar deuren sluit, verlaat zij haar (Advertentie) HOEWEL ze hard moet Verken vindt Rosita het toch heerlijk de cursus te volgen. Vooral interesseert zij zich voor onderwijs- films en zij leert reeds nu daarvan gebruik te maken als hulpmiddel bij het onderwijs. Aan het eind van de zomercursus wordt een examen gehouden. Rosita slaagt en ge lukkig en trots op haar succes keert zij naar haar dorpje terug. Dan begint voor haar het volgende cursusjaar en haar sa laris is met een zesde omhoog gegaan. Heeft zij zo zes jaren geleerd en practlsch ge werkt. dan meldt zij «ch voor het eind examen. hetzelfde examen, dat ook de leer lingen van de Nationale Normaalschool en de kweekscholen moeten afleggen. Wanneer zij slaagt, ontvangt zij het onderwijzerea- sendiploma en is zij zeker een volledige baan te zullen krijgen. Men heeft de laatste jaren zoveel scholen in Mexico gebouwd, dat de regering ver plicht is 12000 nieuwe leerkrachten aan te stellen. Rosita krijgt dus, vrijwel tegelijk met haar diploma, een aanstelling en hier mede de zorg voor een klas met vijftig leerlingen. Reeds dank zij het eerste onderwijzers examen dat werd afgenomen is het lager onderwijs aan meer dan zestig duizend Mexicaanse kinderen verzekerd. De klas sen zijn op het ogenblik overbevolkt, maar men hoopt ze spoedig te kunnen splitsen, dank zij de bouw van nieuwe scholen. Tijdens de laatste twee cursusjaren krij gen de kwekelingen les in een vreemde taal. Frans of Engels. Ik geloof, zei de hier bedoelde Mèxicaanse minister, dat dit stel sel enig is in de onderwijsannalen. Van de leerlingen, die zich voor de schriftelijke cursussen opgeven, zijn de meisjes verreweg in de meerderheid. Deze opleiding is voor haar ideaal, aangezien ze op deze manier zich kunnen bekwamen voor een beroep zonder dat zij het ouderlijk huis behoeven te verlaten. Een jong meisje stelt zich er gemakkelijk mee tevreden tijdens haar opleidingstijd te moeten leven van een gering salaris dan een jongeman, die soms al de zorg voor een gezin heeft. De heer Gual Vidal besloot zijn verhaal met de verklaring: bij het onderwijs heeft het steeds grote voordelen te werken met leerkrachten, die een deel van hun vorming hebben gekregen terwijl ze zich reeds met jeugd bezig hielden. (Advertentie) maakt Uw keel droog en effent de weg voor verkoudheden. Versacht en maak Uw keel vochtig met HOEST- BONBONS LONDEN. Februari. TWEE kabinetsleden, Anthony Eden, de minister van Buitenlandse Zaken en de kanaelier van de Schatkist. Richard Butler, zullen eind Februari of begin Maart naar Washington vliegen om de nieuwe Republi keinse regering aldaar een plan voor te leggen om een eind te maken aan de crises tussen de dollar- en de niet-dollarweretd. Dan zullen er technische kwesties aan de orde komen en het onderhoud zal een aan vulling zijn van de bespreking, welke de premier, Winston Churchill tijdens zijn jongste bezoek aan New York heeft gehad met president Eisenhower. Het nieuwe Britse plan werd vorm ge geven tijdens de conferentie van de eerste ministers van het Gemenebest, die in No vember en December ln Londen werd ge houden. Een schets van de voornaamste punten van dit plan is reeds voorgelegd aan de landen van West-Europa via de Organisatie voor Europese Economische menwerking, waarvan Eden voorzitter is. Groot-iBrittannië heeft zijn bondgenoten op het vasteland meegedeeld, dat de aanstaan- En gels-Amerikaanse economische sprekingen aanvankelijk slechts het karak ter zullen hebben van een algemene ver kenning van de toestand. De andere landen, aangesloten bij de Organisatie van Economische Samenwer king. kregen van Groot-Brittannië de mededeling, dat tijdens de Engels-Ameri kaanse besprekingen ge^p definitieve be slissingen zullen worden genomen zonder dat de Europese landen zijn geraadpleegd Dit betekent, dat Groot-Brittannië's part ners in de Organisatie voor Economische samenwerking niet Voor een fait accompli zullen worden gesteld ln verband met enigerlei plan met betrekking tot het pond sterling. Waarnemers alhier beschouwen die Britse verzekering als een poging om de vrees, welke in sommige landen van West-Europa is gereten dat Groot-Brittan nië zal trachten samen met de Verenigde Staten een afzonderlijke oplossing te v den voor de bestaande handels- en moi (aire vraagstukken, zonder zich iets aan te trekkep van het algemene programma van bovengenoemde organisatie. De andere lan den welke hierbij z(jn aangesloten, zullen op de hoogte worden gesteld van de resul taten van de besprekingen te Washington en men zal hun medewerking vragen wan neer er stappen worden gedaan om een vrtye wereldhandel te krjjgen. Het Sterlinggebied, de grootste handels eenheid ter wereld, met een im- en export- omzet van twaalf milliard pond sterling, heeft. In de jaren na de oorlog heel wat economische crises doorstaan. Deze crises hebben de leden waartoe alle landen van het Britse Gemenebest behoren (met uit zondering van Canada, dat een onderdeel vormt van het dollargebied), gedwongen noodmaatregelen te nemen, teneinde de handel en het deviezenverbruik te be perken. Grondslag in Londen gelegd DE BESPREKINGEN van de premiers ven het Britse Gemenebest waren geba seerd op drie grondbeginselen: le Bij voortduring dient een politiek te worden gevolgd, welke er op gericht is inflatie en stijging van de levensmid- delenprijzen tegen te gaan: 2e Een gezonde economische ontwikkeling dient te worden bevorderd met het doel de productiekracht te vermeerderen en de mogelijkheid tot concurrentie te be vorderen. waardoor de werkgelegenheid wordt vergroot en verhoogd; Een multi-lateraal de levensstandaard handels- en beta- lingsstelsel moet over het grootst mo gelijke gebied worden uitgebreid. De toepassing van deze kardinale punten eist. dat de regeringen van het Gemenebest afzonderlijk optreden, terwijl aan de andere kant nodig is, dat ze samenwerken en dat in internationaal verband wordt opgetreden met andere handeldrijvende volken en in ternationale organisaties. De conferentie was het er over eens, dat het van dringend belang is, niet allen voor Groot-Brittannlë en het sterlinggebied, maar voor de gehele wereld, dat het pond sterling zijn oude betekenis herkrijgt ln de ereldhandel en in het internationaal geld- Een integrerend deel van elk multi-late raal stelsel, wil het een gunstige uitwerking hebben, vormt het herstel van een waarde vast pond sterling. Dit kan echter slechts geleidelijk worden bereikt. De premiers van het Gemenebest zullen in Juni van dit jaar weer bijeenkomen, on- uddellijk na de kroningsplechtigheden. '.root-Brittannië zal dan in staat zijn de .uemiers mededeling te doen van de reacties, welke het plan van het Gemenebest in Europa en de Verenigde Staten hebben gewekt. K ruistcoord-puzzle Horizontaal: 1. De handeling van eten 6. Afval van stro. T. Bakje. 9 In orde (afk 10. Groente. 12. Familielid. 13. Rang. 15. Rei. van zangers 16. Grondlegger van de gym nastiekverenigingen 17 Tegenstelling van vet. 19 Afnemend getij. 21. Voertuig 22. Muzieknoot. 23. Het kijken. 25. Haag 26 Rots aan de rechter Rijnoevér. beroemd door het gedicht van Heine. Verticaal: 1 Tam. 2. Bijwoord. 3. Kleur. 4. Waarmerk. 5. Traag van begrip 6 Vogei. 8 Dag der week 10. Stijf. 11. Sierlijke, wel riekende bloem. 13. Rekenkundige opgave 14. Honigbij. 18. Talent. 20. Werktuig. 22. Munt in Roemenie. 24. Jongensnaam (ajk.). 25. Uitroep. OPLOSSING VORIGE PUZZLE. 1. Ligustrum. 2. F.delweisz. 3. Pioenroos. 4. F.ngelzoet 5. Lijsterbes. 6. Balsemien. 7. Longkruid 8 Aronskelk. 9 Duikelaar De beginletters vormen: Lepelblad. Sabre straaljagers van de Verenigde Naties hebben Woensdag zeven Migs van Russi sche makelij vernietigd b(j het beschermen van toestellen die een grote aanval op een doel b(j Pjongjang uitvoerden, aldus ee:i mededeling van de vjjfde luchtmacht. De aanval, door 329 jachtbommenwerpers uitgevoerd, was gericht op een tank- en infanterie-opleidingsschool te Kangso bij de Noordkoreaan&e hoofdstad. Er zouden 139 gebouwen vernield zijn. Het achtste leger heeft gisteren met napalm gevulde land mijnen gebruikt om een communistische aanval af te slaan. Zij verspreiden vlammen over een oppervlakte met een middellijn van 20 meter. i ens h i*e< TOKIO. Februari. DE DIRECTIES van veertig fabrieken in Japan hebben zich genoodzaakt gezien „verdedigingscorpsenfabriekswachten. bestaande uit gehelmde, behoorlijk geoe fende en met stevige stokken bewapende mannen, te vormen. Blijkens een verklaring van de Federatie van Werkgeversbonden was het nodig dergelijke vcrdedigingscorp- ten in het leven te roepen om een waak- saam oog te houden op communisten saboteurs, die de fabrieken en werkplaat: onveilig maken. De vakverenigingsleii alhier, die zich gèpiaatst zien tegenover^ de ernstigste interne crisis, welke zich nog sedert het eind van de bezetting heeft voorgedaan, vrezen, dat die verdedigings corpsen zullen worden gebruikt om de jonge, veelgeplaagde arbeidersbeweging te onderdrukken. Mlnorie Takano, secretaris-generaal van Japans drie millioen leden tellende Alge mene Raad van vakverenigingen, uitte zijn vrees, dat de pprichting van genoemde corpsen een voorbode is van de terugkeer van de zo verafschuwde Arbeidsdienst Dit was een organisatie, in 1938 opgericht, pm d*. arbeiders te dwingen de wil van de toenmalige regering le doen Zij beschikte, op een veel groter schaal dan de tegen woordige verdedigingscorpsen, over ge oefende ploegen welke in alle. tot zelfs de Veel getroffenen hebben zich In de afge lopen weken tot het Bouwcentrum gewend om voorlichting over problemen, die ver band houden met het herstel en de weder opbouw van woningen en andere gebouwen. Teneinde dit werk zo doelmatig mogelijk uit te voeren, heeft het Bouwcentrum be sloten van 20 dezer af, elke Vrijdag een ge hele middag hieraan te wijden. Een aantal deskundigen van Bouwcentrum en Ratio- bouw. onder wie enigen zijn, die reeds uitvoerige studies maakten van de invloed van de inundaties op Walcheren in 1945 op gebouwen, zal op genoemde dagen zitting houden in het Bouwcentrum, Diergaarde singel 75 te Rotterdam. Deze voorlichting, die bestemd is voor gemeentebesturen, aan nemers enz. is gratis. Verzocht wordt echter van te voren een schriftelijke of telefonische afspraak te maken. Het telefoonnummer ia K 1800-51025 kleinste ondernemingen des lands, „ope reerden". In naam werd die Arbeidsdienst samengesteld door werkgevers en werk nemers. maar inderdaad stond hij onder rechtstreeks bevel van de regering, en wel via een nationaal hoofdkwartier. Met de oorlog kwam er een eind aan die Arbeids dienst. De directies van de ondernemingen in kwestie ontkennen, dat hun nieuwe f»- brieksw achten z(jn samengesteld naar voor oorlogs model. En ook zijn ze niet bedoeld om de normale vakverenigingswerkzaam heden te dwarsbomen. j.,In Augustus van 1952 slotén de vak verenigingen zich aaneen om gezamenlijk 'een loonactie te beginnen. Ze eisten, dat de lonen bijna zouden worden verdubbeld, al thans in de twee industrieën, de mijnen en de electrische centrales, waar de vakver enigingen veel leden tellen. Na de staking „SCHAPEN verzorgen, het HJkt wel ren heel eenvoudig werk. Maar dat is niet «o, want de „sheep-stations". die ik in Australië heb gezien. HJken meer op buitenplaatsen, zoals wfj die hier aan de Vecht hebben staan, dan op boerderijen. Die buitenplaatsen bezlaan heel dikwijls de oppervlakte van enige onzer grootste Nederlandse provincies en niet zelden zijn zU zelfs zo groot als heel Nederland. Toch zijn het in feite boerderijen, maar van alle gemakken en modern comfort voorzien. Men zit binnen en drinkt zijn koffie, terwijl °P twintig meter afstand enorme kudden schapen over de heuvels voorbij trek ken." Zo vertelde de Amsterdamse Burgemees ter. Mr A. d'Ailly, over zijn bezoek aan Australië. Hij is een gemoedelijk man. de Amiterdamse Burgemeester Terwijl hij e«)8 aan zijn pijp trekt zegt hij: „Ja, het Jukt zo eenvoudig, maar die schapen- houders hebben een enorme verantwoorde lijkheid te dragen. Zij voorzien de wereld- htsrkt van wol en wat dat wil zeggen, kan Jh«n zien aan de enorme scheepsladingen, "Is in de opslagplaatsen van de Austra lische havensteden liggen te wachten om te worden verscheept naar de plaats van be- •«mming. pe zorg voor de schapen op deze grote «•wtions", zoals de schapen-boerderijen daar worden genoemd, moet geweldig groot zijn. Indien één schaap een besmettelijke ziekte oploopt, zou zo'n hele kudde in ge vaar komen. De gevolgen zijn in dat geval niet te overzien." Op de vraag: „Hoe is uw indruk van het leven op deze grote buitenplaatsen?" ant woordde de heer d'Ailly: „Mijns inziens zijn deze bedrijven in grote stijl ongezet. Zelf was ik enige dagen de gast van Mr Lind?ay Fields in Evton aan de Yarra. Eyton ligt een honderdvijftig mijlen van Melbourne verwijderd. Mr Fields heeft daar een ge weldige buitenplaats, waar men werkelijk alle indrukken kan opdoen en kan zien, hoe deze herenboeren leven. Toen lk er was, zat er juist een casuaris haar eieren uit te broeden. Dit was zowel voor de boer ais voor de buitenstaander een sensatie. Het gesprek ging natuurlijk ook over schapen. En lk moet zeggen, toen men mij de vraag stelde, hoeveel schapen Nederland rijk is, moest ik - nogal schaapachtig het antwoord schuldig blijven. Nou ja. ik zei wel iets van onze schapenteelt op Texel, maar daar in dat verre Australië, waar een groot deel van de bevolking zich met scha penteelt bezig houdt, weet men natuurlijk veel meer van deze belan,8rtjke factor in het economische leven. Mijn gastheer wist me precies te vertellen, dat Australië maar eventjes meer dan 112 millioen schapen bezit." (Van onze correspondent te Londen) JN APRIL zal Tito een bezoek brengen aan Londen als gast van de Britse regering. Dit bezoek dient te worden opgevat als een demonstratie van het sterker worden van de banden van Joego-SIavië met het Westen. Tito is nog nooit in Engeland geweest, maar tijdens de oorlog werkte hy als guerrillaleider nauw met Churchill samen, wiens zoon Randolph in 1944 met een speciale missie geac crediteerd werd bij maarschalk Tito's hoofdkwartier. Er is in Engeland van ver schillende kanten, speciaal van kerkelijke zijde, tegen Tito's komst geprotesteerd wegens zijn vervolging van sommige geestelijken en met name wegens de gevan genhouding van kardinaal Stepinac. Het standpunt van de Engelse regering is. dat welke bezwaren er ook aan Tito's regiem mogen kleven, het niet anders dan heilzaam kan zijn om hem in aanraking te brengen met de Westerse democratie, welke als de tekenen niet bedriegen een steeds groter aantrekkingskracht voor Tito en de zijnen schijnt te krijgen. TToge Joegoslavische leiden, die hier enkele jaren geleden de gast waren, ge tuigden openlijk dat de democratische vrij heid in Engeland op hen een diepe indruk had gemaakt. Door zijn ervaringen met Sta lin schijnt Tito zo snel mogelijk te willen afrekenen met een systeem, dat aan de sowjetse tyrannie doet denken en is hij er op uit, een humaner vorm van communisme of socialisme te ontwikkelen. Tito's evolutie in democratische richting wordt ook duide lijk uit de dezer dagen ln Londen over herr verschenen biografie, welke tevens ten del een autobiografie is. De auteur is Tito's medewerker Wladimir Dediyer, en de titel luidt: „Tito spreekt. Zijn zelfportret en worsteling met StalinTito zegt dat Stalin als communist gefaald heeft, omdat hij met begrepen heeft, dat er geen socialisme kan zijn zonder persoonlijke vrij heid Naarmate de welvaart ln Joego-SIavië zal toenemen, verwacht Tito dat de belang rijkheid van de communistische partij zal verminderen en dat deze op de duur deel zal gaan uitmaken van een coalitie met andere partijen. Dit is een opmerkelijke uitspraak, die Tito vooral doet zien als een patriottische figuur en niet als een dogma tische communist. Natuurlijk mag niet ver geten worden, dat het boek propaganda is, in de eerste plaats voor de Brits-Ameri kaanse consumptie. De schrijver kent de Engelse wereld goed en gebruikt democra tische termen in plaats van het afstotende communistische jargon. De historische betekenis van het boek is niet de uiteenzetting van theoretische denk beelden over meer acceptabele vormen van communisme dan de gebruikelijke, maar dat de wereld hier voor het eerst sinds de oorlog van prominente communistische lei ders een authentiek verslag krijgt van het geen zich in het Kremlin afspeelt en vooral van de daar heersende atmosfeer van niets ontziende bruutheid, maar ook van stomp zinnigheid en kinderachtigheid. Tito is de eerste rebel, die er in geslaagd is Stalin te trotseren in diens pefcingen om de satel lieten onverbiddellijk aan Moskou te onder werpen. Moskou houdt niet van communisten Bij het kennis nemen van het betoog wordt onze eigen herinnering wakker aan ge sprekken, die wij kort na de oorlog in bezet Duitsland met een vooraanstaande Russische scribent hebben gevoerd, die zich toen al minachtend uitliet over zijn communistische broeders in andere landen, met name over de Franse communisten, die hij als onver antwoordelijke anarchisten kenschetste! Sta ling gelooft blijkbaar alleen nog maar in het éigen, nationale communisme, dat hem moeilijkheden genoeg oplevert en zeker niet ln het veel onbetrouwbaarder communisme van de buitenlandse kameraden, op wie mannen als Zdjanof nog hun hoop hadden gesteld. Tito was reeds in 1935 uit de gratia in Hongarije de zege op de Noren had bevoch- Uit de door Tito en de andere Joegosla- v'sche leiders in het Kremlin gevoerde ge sprekken blijkt, hoe Stalin steeds weer de satellieten tegen elkaar in het harnas joeg. Toen Tito vlak vóór de definitieve breuk naar Moskou werdontboden. rook hij lont en weigerde hijrW»%itnodiging, indachtig aan de Oekraïr^fe/leiders. die voor de oorlog naar Moskoir®gIngen en nooit terug keerden. Titos poging om een Baikanfede- ratie onder zijn leiding te stichten, was de druppel, die de emmer deed overlopen. Stalin en Molotof waarschuwden Tito met een verwijzing naar het lot van Trotsky. Op éen na stonden de leden van het centrale comité der Joegoslavische communistische partij echter achter Tito. Het pleit voor hem. dat dit ene lid. Zoejovilsj. niet werd doodgeschoten, zoals een „verrader be taamt Hij ging de gevangenis in, waar hij naar korte tijd tot andere inzichten kwam, waarna hij werd vrijgelaten. Thans is hij redacteur van het officiële communistische orgaan in Belgrado, waarvan Dedijer tqt voor kort hoofdredacteur was. Als persoonlijke noot vertelt het boek ons, dat Tito wiens werkelijke naam, zoals men weet. Josip Broz is twintig sigaretten per dag rookt, dat hij dol is op voetbal en dat hij zich vaak in een kamer opsluit om accordeon te spelen. Dat hij ook een liefheb ber is van schaken, was reeds algemeen be kend Maar hij ku| ook op zijn hoofd tn het water staan, heti^n hij demonstreerde tij dens Aneurin Bevans bezoek, enkele zomers geleden. Moskou, toen de Russen zijn candidatuur voor het bestuur van de communistische internationale niet accepteerden, omdat hij te zelfstandig was Tito was toen al een grote figuur in eigen land, waar hij de door het dictatoriale regiem van koning Alexander en prins Paul verboden vakbeweging ille gaal organiseerde. Tegen Moskou in wilde Tito dat de partijleiders, ondanks de risico's, niet van het buitenland uit, maar ln hun eigen landen de strijd zouden voeren, en in 1937 weigerde hij als secretaris van de Joegoslavische communistische partij voortaan aan geld uit Moskou aan te nemen, hoewel de meeste pari leden werkloos wa ren of zeer lage lonen verdienden. De werkelijke breuk kwam in de oorlog, toen de Rusen Tito's oartisanen „in hun hemd" lieten staan. In plaats van munitie en medicamenten, welke Tito dringend aan Moskou had verzocht, kreeg hij slechts on nodige politieke adviezen. Tito's successen in de strijd tegen de bezetters werden wel door radio- Moskou vemeld, doch op reke ning gesteld van Michailowitsj, de anti-com munistische guerrilla-leider. Stalin teas teoedend „Als we dan geen hulp»' krijgen, hinder ons dan tenminste nlet>% seinde Tito aan Stalin. Dese zou b|J ontvangst van dit tele gram van woede hebben gestampvoet. De Russische leiders hielden alleen de eigen belangen in het oog en wilden, zoals later sou blijken. Joego-SIavië economisch geheel dienstbaar maken aan de Sowjet-Unie. Er waa aelfs een periode, waarin Stalin de voorkeur gaf aan koning Peter boven Tito! De laatste streed er vurig voor, dat Joego- SIavië de eigen welvaartsbronnen sou ont plooien en niemands vasal zou worden. Zo danig ut Tito Moskou dwara, dat toen Joego-SIavië In een internationale voetbal wedstrijd met 3—van Noorwegen had ge wonnen, in de Sawjetpers werd gemeld, dat In beide bedrijven begonnen de arbeiders eind Oc tober een staking, welke meer dan vijftig dagen duurde. Velen hunner staken zich in de schuld en stierven bijna van honger om het toch maar vol te kunnen houden en de strijd te winnen. Maar ze verloren hem. Onder de spanning van de staking, stortte het gemeenschappelijk front van de beide organisaties ineen en de leiders moesten genoegen nemen met een loonsverhoging'van slechts 7" een schyn- tje vergeleken bij hetgeen re aanvankelijk hadden geëist en nauwelijks genoeg om op te wegen tegen de prijsstijging van levens middelen, welke binnenkort wordt ver wacht. De industriëlen wezen, in antwoord op de looneisen, welke de vakverenigingen hadden gesteld, op de achteruitgang van de export. „Wel," vroegen zij, „denkt u nu werkelijk, dat wij de lonen kunnen verdub belen nu wij met handen en voeten moeten vechten oin de overzeese markten te be houden en te voorkomen, dat hier werk loosheid en ellende komt?" De leiders van de vakverenigingen hiel den zich groot en verkondigden luide, dat ze een overwinning hadden behaald, waar mede ze de arbeidersbeweging een hart onder de riem wilden steken. Vele waar nemers in Tokio menen evenwel, dat dit vertrouwen toch wel zal hebben geleden door de ineenstorting van het gezamenlijk front van de mijnwerkers en arbeiders in de electriciteitsbedrijven, terwijl de staking toch onloochenbaar op een mislukking is ui f gelopen. De teleurstelling heeft bestaan de meningsverschillen tussen de onder scheidene vakverenigingen nog verscherpt. De laatste maanden is er een duidelijk waarneembare verschuiving van rechts so cialistisch naar links socialistisch gekomen politiek en de leiding van de vak- gingsraad, orpdat hij Vrees voor splijting NU hebben vier rechts georiënteerde or ganisaties, aangesloten bij de Vakvereni- gingsraad, een aanval gericht op de Raad zich te veel zou inlaten met larrewar. Ze verklaren, dat de leiders, die tot de linker vleugel van de Raad behoren, de belangen van de arbei ders hebben geofferd in een poging poli tieke invloed te krijgen. Velen alhier geloven thans dat die vier organisaties, die gezamenlijk een millioen leden tellen en waartoe o.a. de machtige vakverenigingen van textielarbeiders en die van zeelieden behoren, zioh van de Raad zullen afscheiden en een eigen orga nisatie vormen. Terwijl de strijd voortduurt binnen de Raad. werpen de vakverenigingslelders een angstige blik over hun schouders om te zien of de „verdedigingscorpsen" hen mis schien van buitenaf aanvallen. Tot dusver ze echter ze echter, wat dit laatste betreft, weinig te vrezen. De enkele „verdedigingscorpsen", welke reeds zijn op gericht, zijn klein in aantal, vergeleken bij de duizenden mannen, die indertijd deel uitmaakten van de vooroorlogse Arbeids dienst. Bovendien zijn er nog andere ver schillen. De leden van de nieuwe verdedi gingscorpsen hebben er een eed op moeten doen, dat ze de directie van het bedrijf, dat aah hun zorg is toevertrouwd, zullen gehoorzamen. Ze zijn bovendien niet geor ganiseerd in een nationaal lichaam, dat slechts gehoor geeft aan hetgeen de rege ring dicteert. Dit neemt niet weg, dat de vakverenigingslelders vrezen, dat er een gevaarlijk precedent zou worden geschapen wanneer die verdedigingscorpsen geleide lijk ook zouden doordringen in bedrijven, weiker arbeiders minder sterk zijn geor ganiseerd. Daar, zeggen ze. zou het „ver dedigingscorps' wel eens afmetingen kun nen aannemen van een zodanige omvang, dat ze een beletsel gingen vormen voor de vrije ontwikkeling van de jonge Japanse vakverenigingen. FRANKFORT. Februari Elke v(jf minuten worden In West-Duits land vier nieuwe huizen gebouwd, maar zelfs ondanks dit tempo, zal het nog onge veer tien jaar duren eer de achterstand is Ingehaald. West-Duitsland heeft tenminste vier millioen nieuwe woningen nodig. On geveer 301000 werden er in 1950 gebouwd. 350.000 In 1951 en 400 000 In 1952. Er z(jn nr ongeveer 1.400 000 gereed gekomen sedert in 1948 met de geldsanering Duitslands na oorlogs herstel begon. Deze cijfers schijnen een aanfluiting voor de millioenen vluchtelingen uit het Oosten, de mensen, die zijn uitgebombardeerd en degenen, die tengevolge van requisities van de geallieerden uit hun woning zijn ver dreven en die in de grote steden in alle mogelijke lokaliteiten opeengepakt zitten ln hun ogen leggen de bouwers zich voor namelijk toe op het doen verrijzen van grote Winkels en restaurants, van bankgebouwen en kantoren voor het verzekeringswezen, bioscopen en dancings, zonder ook maar eni ge rekening te houden met de nijpende be hoeften van ongelukkigen, die op z'n best wonen in overvolle kamers en als ze tot de ergst getroffenen behoren, samenhokken in afgedankte schuilkelders en onderkomens welke men te midden van de ruïnes heeft uitgegraven. In Frankfort bijvoorbeeld zijn meer dan een dozijn kantoorgebouwen van acht en meer verdiepingen gezet of nog in aan bouw. De verklaring hiervoor is eenvoudig. Toen de regering haar uiterste best deed om de industrie weer op de been te helpen (met daverend succes trouwens, zowel wat be treft de binnenlandse als de buitenlandse markt) werden wetten aangenomen waar door mogelijk werd dat van de winst weinig of geen belasting behoefde te worden be taald Deze wetten zijn nog steeds van kracht en dientengevolge kunnen nieuwe gé- bouwen merkwaardig snel worden afge schreven. Verklaring De haast, waarmee de Industrie bouwt, heeft tot gevolg gehad, dat de bouwkosten zo maar omhoog zijn gevlogen en dit is een tweede reden waarom er weinig particu liere woningen gereed komen. Meer dan drievierde van de woonhuizen, welke zijn gebouwd of nog in aanbouw zijn. heeft de regering gefinancierd, hoewel ook spaar banken en coöperatieve verenigingen een steentje hebben bijgedragen. De vluchte lingen en uitgebombardeerden komt dit bouwprogramma ten goede, maar het gaat langzaam. De meeste anderen, die be hoefte aan een woning hebben, moeten het zij düizenden bijdragen In de bouwkosten of buitensporig hoge huren betalen. De nieuwe woningen zijn kleiner, maar wel geriefelijker ingericht dan de oude. Wegens gebrek aan kapitaal was het be trachten van de grootst mogelijke eenvoud voorschrift, maar de Duitse architecten heb ben heel vlug van hun Amerikaanse, Zwit serse en Scandinavische collega's geleerd om van de nood een deugd te maken, d.w z. die noodzaak om te zetten in kunst. Bijna alle huizen of het nu eengezinswoningen of flatgebouwen betreft, hebben centrale verwarming, stromend water, balkons, dub bele ramen met luiken en ramen, welke de gehele wand van een kamer beslaan indien deze op het Zuiden is gelegen. Ook geluid dempende muren en plafonds komen alge meen voor. Woningen gebouwd met regeringssteun verrijzen gewoonlijk in straten, aangelegd volgens een zorgvuldig opgesteld plan aan de buitenkant van de steden. Maar die stra ten z(jn niet. gel(jk vroeger, begrensd door naargeestige rijen van allemaal eendere hulzen, neen. ce z«n in hoeken gebouwd, zodat ze zoveel mogelflk zon opvangen en ze worden afgewisseld met stroken groen van tuinen en speelterreinen. Heel veel van de woningen z(jn opgetrokken uit puin van tjjdens de oorlog verwoeste stadsgedeelten.

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 3