Het Nederlandse oud-zwemkampioene in Australië op het droge Bram Appel heeft reeds een aanbieding om Amerikaanse voetballers te trainen „moederland" wilde voor koopje van hen af komen een* CKefarine 4 Egypte zal onvoorwaardelijke ontruiming Kanaalzone eisen Italiaanse brandweerlieden aan het afseheidsniaal Tweede blad - pagina Irma Schumacher heeft sinds Helsinki niet meer gezwommen 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet AAN DE VOORAVOND VAN DE WEDSTRIJD VAN HET JAAR Arie de Vroet wil er dit jaar mee uitscheiden Eric IEDERE DAG IN NEDERLAND. Economie en Financiën Slavenburg's Bank in 1952 SYMBOLISCH STAPJE DICHTER BIJ HET KLEINE EUROPA Nederlandse bezwaren Wisselend weer Luxemburg bereidt zich voor op een groots festijn Verkeersprobleem INDISCHE NEDERLANDERS IN NOOD (UI) - Wij mógen hen niet in de steek laten Schromelijk weinig en opzettelijk onvoldoende Britse troepen moeten binnen zes maanden weg zijn Deense vissersschepen vrijgelaten Auto-importeurs in hoger beroep DOOR ZEVENBERGEN SQHALDE HET PAPAVERI 40.000 werkuren J)E SPINEISTE2000 GULDEN OP Een zielige verdachte Geld van stiefvader gestolen en verbrast DE BLOEM DES DOODS Er zijn zeer vele vergiftige planten Zeshonderd arrestaties te Lahore daarvan ontvangt d» belasting 8<9 000 guldan wordt er voor 1.3mtllioen gulden verrookt exporteren wl) 3,5 millioen eieren sh)9r het aantal nadtobezitters met 270 Itomen er 191 bff»m fietsen in hef verkeer bij Özd*^h'^un°b»ro»p*rt0f,'n KÜNST'! 'zijner U echtscheidingen OOUDSCHE COURANT WOENSDAG 11 MAART I95J H(Van onze correspondent in Australië), et leven moet zijn loop hebben; er zijn vroeger vermaarde piloten, die na hun tochten boven de aardbol, nu hun bloemen tuititje wieden; er zijn voetballers, wier naam eertijds aan geen Nederlander onbe kend was'en nu achter tapkast van het café of toohbank in de sigarenwinkel schuil gaan. Er- zijn vroegere zwemphenomenen. die aan haar kinderen foto's en krantenknip sels als herinnering van „haar grote tijd" tonen. Irma Schumacher: „Sinds Helsinki heb ik niet meer gezwommen", zo vertelt te mij. „Die Rinus van Gelderen, hij is een goed wielrenner, maar hij spreekt nog slecht Engels", schreven dezer dagen Australische kranten. Want Rinus is in Australië weer op z'n fiets geklommen en probeert z'n Nederlandse renners-capaciteiten hier te ontplooien. Maar Irma Schumacher, eer tijds één van de meest vermaarde Neder landse zwemsters, heeft de zwemsnort er aan gegeven; ze is nu „alleen maar", huis vrouw. Ja. dat had ze even goed in Rotterdam kunnen worden, doch het leven wilde nu eenmaal, dat toen Irma ruim twee jaar geleden in Australië zwom, een zekere Johan Heyting, haar méér om „persoon lijke" dan sportieve redenen bewonderde. Hetgeen tot „ernstige" gevolgen heeft ge- Daardoor kwam In het vorig jaar Irma Schumacher als mevrouw Heyting naar Australië en nestelde zich in een aardig huls op een rots dichtbij de zee, in het kleine Ormiston, welk plaatsje ge waar schijnlijk tevergeefs in uw atlas zult zoeken. En daarom vertel ik er bij, dat Ormiston op 18 mijl van Brisbane ligt, in het zonnige Queensland dus. Olympic-blazer TJe Australiërs zo in het algemeen, weten wel hun weetje van de sport en daarom was hun de naam Irma Schumacher niet onbekend. Vandaar, dat, toen mevr. Heyting In Australië aryiveerde. de bladen er mel ding van maakten, dat zij haar „Nether lands Olympic Blazer" droeg. Reeds tevo ren hadden de kranten bericht, dat onze Europese kampioene op de honderd meter borstcrawl, zich blijvend in Australië vestigen. Hetgeen inmiddels is gebeurd ln dat kleine huisje bij de zee. „Of ze nu helemaal afscheid heeft genomen van de zwemsport?" vraag ik mevr. Heyting. Heel erg overtuigend is het antwoord, dat ik hierop krijg, niet; want wanneer je zoveel hebt gezwommen en met zoveel succes, dan blijft het badpak niet in kast liggen „Sinds Helsinki heb ik al niet meer zwommen", zegt. Irma. En dat is al weer een heel tijdje geleden! „De Australische Zwembond heeft ge vraagd of ik als trainster op wil treden, shaar ik weet het nog niet", aldus mevr. Heyting. Maar haar echtgenoot voegt er aan toe: „Als het aan haar man ligt, zal •e zich volkomen aan het huishouden wij- Ujk4nWaa" het al aartflg 0p be,int t<! Ontzeg de man nu eens z'n rechten. Zelfs «L m^. een niet onvermaard zwem ster getrouwd. Nu zal Australië niet de kans ontnemen om de zwemsport trouw te blijven; water is er genoeg en de seizoenen behoorlijk van lengte Men heeft hier heus geen „over- oexte nodig, om bijna het hele jaftr te kunnen blijven zwemmen. Intussen is mevr. Heyting-Schumacher bezig zich in de nieuwe kringen te gaan thuisvoelen. Als je zo de Rotterdamse sfeer gewend bent, je er de heel grote groep van vrien dinnen en vrienden uit de sportwereld had, dan vergeet je dat alles niet zo gauw! Maar iedere Donderdag gaat Iftna haar „sets" tennissen, in de kring van de Presby terian Church is het echtpaar hartelijk op genomen; daar zijn Australische- en Schotse huisvrienden. De heer Heyting, afkomstig uit Wagenin- gen, waar hij aan de Landbouw Hogeschool studeerde, behaalde daar zijn universitaire graad in Kunstmatige Inseminatie. Als res.-officier der Kon. Marine, kwam hij regelrecht uit Indonesië naar Australië. Hij maakte een speciale reis naar Neder land om Irma te gaan trouwen. Aanvanke lijk liep het met de baan niet zo erg naar wens. een benoeming als veterinair liet op zich wachten. Maar, enkele maanden ge leden kwam de aanstelling bij een Cattle Breeding Centre in Muswellbrook, dat is in de State New South Wales, zodat het echtpaar Heyting naar genoemde plaats verhuisde. Toen kwam er nieuwe drukte voor Irma; ze heeft haar handen vol aan de huiselijke beslommeringen, waarbij de zorg komt voor een baby-uitzet Ondanks al die bezigheden, blijft er nog wel tijd over om te genieten van hetgeen de natuur in Australië in zo rijke mate heeft te bieden. A1 maakt een weinig heimwee naar de Rotterdamse tijd het Irma weieens wat lastig. Daarvoor ben je nu eenmaal emi grante", constateert ze. Scheepvaartstremming Zaterdag zal bij de scheepswerf Gusto N V. te Schiedam een zeevaartulg te water wor- dCIn verbaSd met deze tewaterlating zal op de Nieuwe Maas tussen de kmrn 1005.7 en 1006 5 die middag het verkeer voor alle scheepvaart worden gestremd, van ?.55 uur tot na de tewaterlating. (Advertentie) Chsfarint „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén ar van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niat van streek raakt. e doet wonderen.' m - Waarom nodig je mevrouw Jansen niet uit? Ik denk er niet aan haar japon past absoluut niet bij ome gordijnen. Voetbal. DE BELGISCHE PLOEG VOOR BARCELONA Voor de wedstrijd tegen Spanje, welke Don derdag 19 Maan a s te Barcelona gespeeld wordt, heeft de Belgische keuzecommissie rekening houdend met de huidige conditie van sommige candldaten, zestien spelers aangewe zen. Hierbij Is ook Jef Mermans, dtg ih elk geval zal meegaan. Zelfs ai zou hij niet ln staat zijn om te spelen. De zestien spelers zijn: doel: Seghers en Daenen; achter: Ditfcx. Van Brandt en Saeren; midden: Van der Auwera. Carré. Mees en Van Kerkhoven; voor; Lembe- rechts. Anoul, Henri Coppeps, Mermgns, Jans- sens. Straetmans en Givard. Baron van Harlnxma thoe Slooten, Ne derlands ambasaadeur. en de heer Duvieu- sart, Belgische Minister van EcondmiGche Zaken, hebben gisteren de opening bijge woond van de „Rubberdagen", die 10 en 11 Maart te Brussel gehouden worden. U'kunt me geloven of niet, maar er is in Parijs een enorme belangstelling voor de wedstrijd van morgen. De Parijse boulevardbladen hebben enorme koppen als „Dit wordt de wedstrijd van het jaar". En fotografen zijn ijverig op zoek naar de Hollandse profs, die het Franse elftal, want dat wordt het, gaan bestrijden. Men krijgt als Hollander wel een beetje de indruk, dat de Fransen min of meer tegen wil en dank zijn meegesleept. Misschien wel door de reactie in Holland maar dat doet aan de stand van zaken niets af, hier in Parijs. Ja, hier zijn we <lan ln Parijs. In het KLM toestel, dat ons overbracht, was het al het gesprek van de reis en nauwelijks heb ben we voet gezet op Le Bourtfet, of de kleine Franse douane, die onze bagage moet inspecteren op contrabahde, vraagt: Wat denkt meneer van de wedstrijd? Ik wil hem toch nog even in spanning laten en zeg: Welke wedstrijd bedoelt u? Meneer is toch journalist? Oui. oui. Dan komt u toch voor de wedstrijd van het jaar in het Pare des Princes? Oui, oui. En wie wint er? De Hollandse profs....! Het is me ontschoten voordat ik goed en wel de consequentie van dit antwoord op haar edele bestanddelen heb beproefd, maar.... hier sta ik in Parijs. Ben ik Hol lander of niet? En zal ik mijn eigen land genoten de voorkeur geven of nietZo zijn we nu eenmaal. Laconiek en dikwijls critiscb als we binnen onze eigen grenzen zijn, maar zodra staan we er met een been buiten of we voelen ons met allen, die onze eigen taal spreken, verbonden Les Hollandais in Terminus Ja, de Nederlandse taal.1 Is het voor uw Erió geen prettige voldoening om als eerste landgenoot in Parijs 'de hand te mo gen drukken vain de heer Brunt, onze eigen secretaris van de K.N.V.B Hij was met sportpraeter de draaideur van hotel Terminus gepasseerd. Hotel Terminus Saint Lazare. het hoofdkwartier van Nederland in deze dagen in Parijs. 'allo, meneer Brunt... hebben de heer tal van functies. King Soccer betreffende, meege maakt. maardeze ontmoeting zal later worden geboekt on der de klassieke, want de heer Brunt is hier gelijk met mij gearriveerd om de zorg op zich te ne men van het Neder landse prof-elftal, dat morgen tegen het Franse elftal strijd zal aanbinden oeze aas -Hal W( he Brunt Ik weet het wel, doet dit voor het Rampenfonds, maar vind hem toch een fidele kerel, dat hij ai ijn bezwaren, die hii vroeger tegen pro.s had. over boord heeft gezet Want om a's secretaris van de K.N.V.B. coach te worden een prof-elftal, dat is en dat kunt u geloven of niet een hele stap Maar hier staat Brunt, stoer, breedgeschouderd en zonder een uitdrukking op zijn gezicht van Wat doe ik in de kou. De eersten, die wil in de hall van Ter minus. na de heer Brunt, bijzonder harte lijk do hand drukken, zijn de ex-Aiacied v. d. Hart en de ex-H.B S-er Röhrig. Fn daar zijn we weer onder ouwe jongens. Uw F.ric mag dan misschien niet van het zui verste amateurbloed zijn. maarhij moet u eerlijk en onomwonden bekennen, dat hij een tikje ontroerd was, toen hij een kwar tier later in de lounge van Hotel Terminus ln de grote kring van onze eigen jongens werd opgenomen: onze jongens, die nu al zo'n paar jaar geleden Holland hebben ver laten en in Frankrijk hun tweede vaderland hebben geeocht. En naast wie kom ik het eerst te zitten jn ParijsNaast onze goeie ouwe Arie de Vroet, een beetje ouder geworden sinds de laatste keer. dat ik hem in Rotterdam heb gesproken. Toen was hij nog bij Le Havre, nu is hij speler van de tweede klasser Rouen. Hoe gaat het. Arie? Goed, goed Leuk om je weer eens terug te zien. Had je niet kunnen dromen, hè. zo'n wedstrijd in Parijs! Nee, grinnikt Arie. Heb je het naar je zin bij Rouen? Ja en nee. zegt Arie. Als lk geweten had. wat ik nu weet. was ik nooit bij Le Havre weggegaan, maar mijn trainer, met wie ik ultstekehd kon op schieten. ging er heen en toen heb ik me ook laten verleiden. Wat zijn de moeilijkheden. Arie? Wel. in de eerste plaats is het voetbal ln de tweede klas veel hardet dan ln de eerste klas. Tout comme chez nous, zoals tn Nederland. Er wordt geknokt van jewelste Hier. mijn knie Ben je geblesseerd? Geblesseerd niet bepaald, maar mijn knie doet zo'n pijn. En. als het niet voor deze wedstrijd was geweest, had ik met meegedaan. Zou 1e er morgen last van hebben? Ik hoop van niet. Maar. jonge, die backplaats Ai at. Ik ben gewend om alles te spelen, half-ltnie. voorhoede maar als back... enfin, ik zal doen wat ik kan. Hoe is het Franse elftal. Arie? PrimS, orima! Het is het sterkste elf tal. dat de Fransen tegen ons in het ve.d kunnen brengen. Wie Is daaruit de beste voetballer? Kopa. van de club van Bram Appel. Maar het ziln allemaal longe. energieks voetballers, die er voor zullen vechten om te wmnen. En dan ik met m'n knie. Weet le. Arie. dat er in Holland veel van jullie verwacht wordt, dat er duizenden haar Parijs komen om jullie te zien win- De_ iic weet het. rel Arie. Ik heb zelf noi^ voor zestig kaarten moeten zorgen En u kunt er van op aan. dat wil. zoals we hier allemaal zitten, ons best zullen doem Dank ie. Arie. En hoe lang blijf le nog In Frankrijk? Misschien tot het eind van dit seizoen, zegt Arie een beetje zuchtend. Je meent het niet. Arie? Een voldoening gevend jaar Dividend 8 (onv.) In het Jaarverslag over 1952 van Slayen- urg's Bank gevestigd te Rotterdam, wijst de irec.e in een korte beschouwing om. op rote belang voor ons land met jetrekkingtt uc arnzlenlljke verbetering van onze betalings balans en concludeert dan. dat *»et afgelopen Joar ln economisch opzicht niet ongunstig is geweest, hoewel er echter retlm Is om bij de beoordeling van de toekoms;i-ïe economische ontwikkeling gereserveerd te zijn. or de bank gaf het jaar 1952 reden tot vol- uv—lng. De reeds ln het voylgejaar.terkge- stcgen winst bleef Behandhaafd. de re.atles Dreidoer zich. uit en het bedrijf gaf een rustige ontwikkeling te zien. Zowel de saldi der debiteuien als het bedrag der aan de bank toevertrouwde gelden stegen enigermate He bruto winstcijfer over 1952 beliep 2 595.179 (V J. 2.598.449) Na aftrek van on kosten en toevoeging van et onverdeelde winstsaldo resteert een beschikbaar saldo groot 1.441.392 (v.J. 1 430.912). Na voorzieningen en reserverlnj-n wordt een onveranderd dividend van S voorgesteld, waarna nog een bedrag van 92•.989 naar nieuwe rekening kan worden overgebracht. Aan het einde van het boekjaar werd Van Suylekom, Wachter Se CO's Effectenkantoor samengevoegd met het bijkantoor Van Slaven burg's Bank aan de Schiekade en de heer J. Hendriks tot directeur van dit bijkantoor benoemd, terwijl de heer H Karreman als adviseur aan dit kantoor werd verbonden. Ja, werkelijk. Ergens moet een streep worden gezet en ik voel, dat het eind van mijn carrière nadert. Wat wil je dan gaan doen? Weei terug in het hotelbedrijf? O nee. zei Arie. Ik wil proberen deze zomer miln trainingslicentie te halen en dan terug te komen naar Holland. Weet je ai een vereniging, die me nodig heeft? Nog niet, Arie. maar ik zal je wens in Nederland kenbaar maken. En daar heb lk hier dan aan voldaan. Het Franse diploma is enorm, vertelt Arie de Vroet. Zal lk je een geheim ver klappen? Bram Appel, onze aanvoerder, heeft, zoals je weet. zijn trainersdiploma Laat hij nu al een aanbod hebben gekregen uit Amerika Is dat wat of is dat niks? Ze zitten daar allemaal achter een echt Hollands kopie thee: Bram Appel. Timmer mans. v. d Hart, Schaap. Röhrig, De Rub ber. en allemaal in-gelukkig. dat ze einde lijk weer eens in een Hollands shirt mogen spelen. Ze hebben allemaal hun eigen ver halen over het Franse voetbal. Heus niet allemaal zoetsappige verhaaltjes vap het ..beloofde land", dat ze hier eindelijk heb ben gevonden. Röhrig zit in een gat als RoUbalx. v d. Hart heeft slaande ruzie ge had met Lille. De Kubber zegt: „Die ellen dig lange reizen gaan je toch zo de keel uithangen. Maar allemaal hebben ze nog steeds geen spijt, dat ze eens de grote stap hebben ge daan. Want. zegt Arie de Vroet, een iongen. die hier tien jaar voetbalt, kan gemakkelijk 100 000 overhouden. En is dat wat of is dat niets? Aan «lies komt een eind. Ook aan dit ge zellige babbeltje bij een Hollands kopje thee. Jongens, roept de heer Brunt, in de handen klappend, we gaan eten. En na het diner »is hun een bioscoopje beloofd. En wat zouden jullie er van denken vraagt de heer Brunt, als we eens om elf uur naar bed zouden gaan Niemand zegt. dat hij het hier niet mee, eens is. Het is alleen maar te hopen, dat er niet een stuk of wat. zoals hier ln ditzelfde hotel ettelijke jaren geleden eens is gebeurd, langs de regenpijiKomlaag zakken om in la VUle Lumlère nol|wat vertier te zoeken Wantin Parijs, jongens, daar komen de meesten ook niet elke week. De president van de Straatburgse grond- wetsvergadering, Paul^Henrl Spaak. hee#4 Maandagavond aan minister Bldault. president van de ministerraad van de Ko len- en Staalgemeenschap, het ontwerp voor een statuut voor „Klein Europa" aan geboden. De plechtigheid, die In het bUzUn van alle ses ministers en van de gehele ver gadering plaatsvond, droeg een symbolisch karakter, daar het de 86 Europese politici nog niet gelukt is hun werk geheel te vol tooien en dus nog geen definitieve stem ming over het plan heeft plaats gehad. De behandeling der nog omstreden artikelen zou vandaag woftden beëindigd. Daarna zal het aan de raad van ministers zUn- de be sprekingen der regeringsdeskundigen te la ten beginnen over een verdrag op grond waarvan een Europees statuut sou kunnen worden geproclameerd. Uiteraard is de raad van ministers, zoals minister Beyen hier nog eens uitdrukkelijk liet uitkomen, daarbij in genen dele gebon den aan het Straatsburgse ontwerp. Minister Beyen, sprekend voor de pers, liet er geen twijfel over bestaan, dat van de zijde der Nederlandse regering zekere bezwaren tegen het project blijven bestaan. Hij acht de economische artikelen geen voldoende waarborg voor een werkelijk aanpakken van de economische integratie Hij bleef voorts een een-Kamerstelsel pre fereren bovpn het twee-Kamorsysteem, dat de vergadering heeft aanbevolen. Mocht er evenwel inderdaad een Europese Senaat worden gevormd, dan zou deze. naar mi nister Beyens opvatting, alle zes deelne mende landen gelijke stemrechten moeten garanderen. Ten slotte hadden ook de Straatsburgse overwegingen minister Beyens bezwaar tegen een directe verkiezing voor een Europees parlement niet kunnen weg nemen. Weliswaar was dit geen principieel bezwaar, maar minister Beyen acht de tijJ voor zulk een Europese verkiezing nog nil rijp. De aanbieding van het werkstuk vond met enige plechtigheid in het Straatsburgse Europahuis plaats. De heer Spaak zei ondei Dagen lang werd het weer in Nederland bepaald door een gebied met hoge barome terstanden. waarvan het centrum over de Britse eilanden zwierf. Zaterdag lag het ho ven Ierland, Zondag boven midden-Enge- land, Maandag boven Schotland. Dinsdag was het weer in midden-Engeland en van ochtend in Ierland teruggekeerd. Dat deze laatste positie door zijn grote afstand van Nederland voor ons tamelijk ongunstig is, bleek, aldus het K.N.M.I., zowel Zaterdag als vandaag. Op beide dagen trok namelijk langs de Oostflank van het hogedrukgebied een storing over de Noordzee naar het Zui den. het ging met een krachtige Noordwes telijke wind en enkele buien gepaard. Bij de Zuidpunt van Groenland bevindt zich thans een zeer. diepe depressie. Deze veroor zaakt over het Westelijk deel van de Oceaan flinke stormen. De invloed van deze depres sie heeft zich nu tot het zeegebied tussen IJsland en Schotland uitgebreid. Het ziet er naar uit. dat ook Nederland binnen de in vloedssfeer van deze depressie zal komen, zo dat op enkele dagen met wisselend weer moet worden gerekend. meer: Het ontworpen statuut handhaaft be? voegdheden en competenties, die de regerin gen van onze landen tot nog toe onder eig®n contróle hebben gehouden. Het houdt geen nieuwe overdracht van nieuwe rechten in Hij noemde de invoering van een directe Europese verkiezing, het stellen van een Europees leger onder één politiek gezag en de procedure voor het geleidelijk streven naar een grote cenheidsmarkt als voor naamste kenmerken van het project. DE RONDE VAN ALGIERS De zevende etappe van de Ronde van Al giers van Orleansville naar Oran (227 kilome ter), Is gewonnen door de Fransman Rolland. Wlm van Est werd vierde. Na de zevende etappe ziet het alg klassement er als volgt Uit: 1 Lauredi (Fr.) 40.46.Ö; 2. De Rijcke (B 40.47.17 5. Mtrando (Fr.) 40.47.42; 4. Impanl* <B.) 40 47 48- 5 Neyt (B.) 40.49.04 9. Meunier (Fr.) 40.53 23 7 Keteleer (B 40.53.26; I. Dolland (Fr.) 40 55 29. I. Dacquay (Fr.) 40 55.55; 10. Si- guenza (Fr - 40 57 30. Van Eest bezet de 24e plaats met een totaaltijd van 41.18 06 In de zevende etappe hebben Joly, Massip. Bober. Gomez, Van Dormael en Lauze opgegeven (Van onze correspondent te Brussel). TTONINGIN JULIANA en Prins Bernhard sullen op 9 April op het vliegveld van Luxemburg landen om de huwelijksplech tigheden van erfprins Jan en prinses Jose phine-Charlotte by te wonen. De Engelse konlnklUke familie ^i> vertegenwoordigd syn door prinses Margaret; verder worden verwacht de grootmoeder van prinses Jose phine, prinses Ingeborg (die dus de moeder is van wyien koningin Astrld), aartshertog Otto van Habsburg. en Noorse en Deense prinsen. Het talrykst zullen de prinsen en prinsessen van het huis Bourbon-Parma op dit Belgisch-Luxemburgse feest syn. Alleen al uit België worden 100.000 bezoe kers verwacht. Alle hotels zijn thans reeds in beslag genomen. De organisatie van het verkeer is een bijna onmogelijke puzzle. Het stadsbestuur van Luxemburg heeft be slist. dat ieder plein van de stad in een parkeerterrein zal worden herschapen en buiten de stad worden nog drie grote par keerterreinen aangelegd voor 10.000 auto's. Zij die verantwoordelijk zijn voor de gehele organisatie vrezen niettemin een overrom peling, want het wordt het grootste feest, dat ooit In de geschiedenis van het Groot- Hertogdom plaats vond. De Luxemburgse post zal van 1 April af Graanbeurs te Groningen Rode tarwe 24.50—27.10, witte tarwe 24.25—27.10, inlandse rogge 24.25—28, wlntergerst 26.25—28.65, zomergerst 30.25—32.25, witte haver 22.25—25.75 groene erwten 4549.50, paardenbonen 60.30—70.30, karwijzaad ƒ45.40—ƒ56 gele mosterdzaad 50.40—60 40, lijnzaad' witbloei en lijnzaad blauwbloei 4553, Het aanbod was klein. Voor gerst en rogge was de stemming vast, voor haver gewild. Tarwe ging ca 10 cent hoger. De beste monsters bedongen tot ƒ27.10, twee de soort van 25.40 tot 26.75. Rogge moest worden afgegeven voor 28, een paar extra mooie partijen brachten 28.25 op. Wlntergerst, ca 30 ct duurder, kon naar kwaliteit van 28.25 tot 28.65 opbrengen terwijl zomergerst ca 75 ct hoger tot 32.28 ging. Witte haver was ca 1 duurder, vrij algemeen werd voor de goede partijen 25 75 betaald, lichte en afwijkende monsters naar verhouding lager. Groene erwten ,iet« gemakkelijker, werden verhandeld van 26 tot 50. Karwij werd met 56 be taald, een extra mooie partij kon 56 be dingen. Wegens de hoge vraagprijzen kwa men in blauw maan geen zaken tot stand. Al deze prijzen gelden voor boerenpartijen, franco Groningen geleverd, inclusief provi sie. t Veemarkt te Doetinchem Op do Dinsdag te Doetinchem gehouden veemarkt wérden aangevoerd 1011 runderen (waaronder begrepen 150 vette runderen), 148 vette keiveren. 975 nuchtere kalveren, 21 schapen. 8 lammeren, 4 geiten. 16 paar den, 638 biggen, 15 lopers en 7 dralende varkens. Totaal aangevoerd 2834 6tuks vee. De prijzen bedroegen: Neurende en vera gekalfde koeien f 750—'1060; kalfvaarzen 650—ƒ900: guste koeien 550—ƒ725; guste vaarzen 500— 700; in het voorjaar kal vende koeien 740840; pinken 350— 500; graskalveren 260— 330; fokkalveren ƒ90—ƒ120; nuchtere kalveren 27.50— 38. vette schapen 80—100: lammeren 35— 60; geiten ƒ20—ƒ30: biggen 34- ƒ45; lopers 5568; dragende varken* 215—./ 320. Slachtveeprijzen: eerste kwaliteit ƒ2.70— 2.88 per kg geslacht gew.; tweede en derde kwal. 2.35—2.65 per kg geslacht gewicht; vette kalveren: eerste kwaliteit 2.10—2.40 per kg levend gewicht; tweede en derde kwaliteit ƒ1.50—ƒ1.90 per kg levend ge wicht; slachtpaarden 1.50—1.80 per kg geslacht gewicht. De handel in rundvee was aan het begin van de markt vlug, doch tegen het eind van de markt traag. In nuchtere kalveren was de handel doorlopend traag. In vette kal veren was de handel aanvankelijk zeer vlug, doch nam daarna zeer snel af. De schapen- handel was van weinig betekenis. In biggen en lopers was de haftdel redelijk goed. De prijzen waren vrijwel gelijk aen die van de vorige week. De dragende varkens waren goed verkoopbaar. Veemarkt Groningen Noteringen van gisteren. Kalf- en melk koeien 1050—1125 925—1000 725 -850, kalfvaarzen 875 —950 700—800; voorjaars- kalvende koeien 9501000. 750—875; vare koeien 750—850 550—700; stieren 2.46-2.54, 2.15-2.30 p. kg. slachtgew kalveren en pin ken 150—525. Slachtvee 2.60—2.66. 2.252.4S; 1.801 95 per kg slachtgewicht. nuchter» kalveren 2034; weideschapen 90—115: vette lammeren 7590; vette schapen 100—130; loopvarkens 5085; biggen 40—46. 30—36; vette varkens 1.881 70. 1.54—1 60 per kg. levend gewicht, zouters 1.68—1.72. Aanvoer: runderen 1155; kalveren 1780; schapen 175; varkens 455»; biggen 350: raar den 25; bokken en geiten 28; totaal 3968. Woensdag. Appelen Binnenland. net 24-41. H 19—34. Jonathan H 22-46, P v. Engeland H 24—38: Golden Del. H 47—54. Groenten. Andijvie 88—87; Kroten 4—12; Gele kool 11—15; Waspeen 10—21; Grote peen 6-11; Rode kool 917, Selderij 56 per bs; Knolsel derij 13—29 per bv, Spinazie 75; Spruiten I 24—59. II 15—92: Uien 35—47. stek 9-28: Witlof II 37—59: Rabarber 6971; Prei 21—45; Veld sla 140—210. Alles per kg. zegel, waarop het prinselijk paar staat afgebeeld, in omloop brengen Staf Mees, de deken der Belgische beiaardiers, zal Vlaamse liederen spelen op de beiaard van de kathedraal van Luxemburg, waar het huwelijk zal worden ingezegend De mis zal worden gecelebreerd door mgr Fernando Cento, pauselijk Nuntius. Voordien zal bur gemeester Hamilius het burgerlijk huwelijk registreren, niet in het stadhuis, maar in het groot-hertogelijk paleis. Waarschijnlijk zal aan prinses Josephine-Charlotte een Luxemburgse adellijke titel worden ver leend. De verloofden De Groot-hertogelijke bruidegom draagt de titels van erfprins van Nassau en prins van Bourbon-Parma. Hij werd op 5 Januari 1921 in het kasteel van Colmar-Berg gebo ren. Zijn voornamen zijn Jean-Benoit-Wil- lem-Maria-Robert-Louis- Antoine - Adolphe Mare d'Aviano. Prinses Josephine-Charlotte werd door de huidige regerende grootherto gin van Luxemburg, Charlotte, ten doop gedragen. Prins Jan trouwt dus met het petekind van zijn moeder. Prins Jean, SJan, seggen de Luxembnf- gers in hun Letseburgs of Moeseldlsleet, werd soldaat in de Irish Guards (November 1942). niet ais Zyne Koninkiyke Hoogheid, maar heel simpel onder de naam: soldier John Luxembourg. In 1944 werd hy tol luitenant der Irish Guards benoemd eu landde hy met syn regiment In Normandie. Nadat syn regiment Brussel mede had hel pen bevryden. maakte hy deel uit van de troepen van de Amerikaanse generaal Pat tan, die op 10 September 1944 Luxemburg van het Duitse juk verloste. Luxemburg is als staat met zijn 3000Q» inwoners maar zeer klein. Toch is dit land in verhouding de grootste staalproducent van Europa. De situatie van de landbou wers, die op ruwe en onvruchtbare gron den moeten werken, baart echter em6tl|t zorgen. Bovendien heeft Luxemburg in oorlog zeer veel geleden en werden o.a. ve« hotels totaal vernield, zodat het toerismO een rijke deviezenbron van het hertogdwrt. in bedenkelijke staat heeft verkeerd. Het land is er gelukkig zeer spoedig bovenop gekomen. Prins Jan heeft een broer, prlM Karei, die 25 Jaren oud is en momente» aan de universiteit van Leuven studeert» Hij heeft bovendien vier zusters, de priD» sessen Elisabeth, Maria-Adelaïde, Marlé- Gabrielle en Alix. Deze laatste Is twee ja»' Eeleden met de Belgische prins Antoine os rigne getrouwd, waarna een Jaar geleden Marie-Oabrielle met de Deense graaf Kr/Jd von Holstein—Ledrehorg in de echt weru verbonden. WOENSDAG 11 MAART 1953 GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA vorig jaar aan de pensic opvangcentrum voor gei Lairessestraat te Amstei schreven, waarin haar dat het de geheime org met vertakkingen over bekend was, dat zij op o Een van de fraaist Gravenstenenbrug. DE VRAAG RIJST: wat heeft Nederland, de Nederlandse regering gedaan om voor het probleem der „Indische Nederlanders" een oplossing vinden, olm het leed te lenigen, ja om als het goed was geweest zoveel mogelijk te voorko men? Het stemt bitter te moeten constateVen, dat Nederland erdstig te kort is geschoten. Het „gouverner c' est garfroIr" is hier zeker niet betracht. Altijd heeft men achter de feiten aangesuftKeld. Op een vergadering op een van de Neder landse commissariaten, waar deze vraagstukken aan de orde waren, heb ik eens de vraag gesteld, waarom men op de R.T.C. geen aandacht aan dit probleem had gewijd, daar het toch -toen reeds voor een ieder, die maar een klein beetje op de hoogte was van hetgeen onder de Indische Nederlanders leefde, duidelijk moest zijn, $at het onherroepelijk komen moest. Het antwoord, dat door eén hoog geplaatst ambtenaar van het Hoge Commissariaat gegeven werd, luidde dat dit niet gebeurd was o.a. omdat men verwachtte, dat toch wel tachtig procent van hen warga negara zou worden! Hiermede werd m.l. aangetoond, dat de sociale adviseurs van het Nederlandse gouvernement niet in het minst op de hoogte waren van wat onder deze groep leefde. Hier ligt de grondfout. feld, ia sommige kringen althans, oprecht dat dit voor deze mensen het beste was. maar onmiskenbaar heeft ook het finan- oiële motief, dat dit voor de Nederlandse schatkist wel zo voordelig was, een rol hier- bÜ gespeeld. Men heeft evenwel vergeten, dat gevoelens, die zeker een eeuw lang ztel- selmatig z(jn aangewakkerd en als goed en waardevol werden gewaardeerd, zoals daar zijn: liefde voor Vorstenhuis en vaderland, offerbereidheid voor en trouw aan de Ne derlandse vlag. niet opeens na de souverei- niteitsovcrdracht als domme sentimenten konden worden betiteld, waar men zich vooral bovenuit moest werken. Om een voorbeeld te noemen: de Indische Nederlander, die vóór 1950 de Indonesische zijde koos, werd als een vuige landverrader aan de kaak gesteld, maar hij die het nó de souvereiniteitsoverdracht deed, werd als een uiterst verstandig man aangemerkt, die zich boven sentimenten wist te verheffen. Men verwijt de Indische Nederlander nu zijn inderdaad wel eens aanstoot geven de superioriteitshouding tegenover de In donesiër, maar men vergeet dat men eeuwen lang om redenen van eigenbelang deze houding heeft aangekweekt, en nu moeilijk kan verwachten, dat hij van van daag op morgen deze hem tot een tweede natuur geworden houding prijsgeeft, alsof het een jas is die je maar even uittrekt. Het enige wat men met al dit gepraat over sentimenten bereikt heeft, en dan nog wel bij een volk, waar deze zo diep geworteld zijn, is dat zij een grotere inplaats van een kleinere rol bij de beslissing over bet al dan niet warga negara worden zijn gaan spelen. Tezeer heeft men. gewild of niet, het „der Mohr hat Seine Schuldigkeit getan, der Mohr kann gehen", laten blijken, en men beseft, vrees ik, in Nederland en zeker bij de regeringsinstanties nog steeds niet, hoe veel onnodige verbittering men hiermee ge wekt heeft. Maar het heeft weinig zin om hierover lang na te kaarten. Krampachtiger dan ooit te voren klemmen deze Nederlan ders 7.ich aan Nederland, hun enige plecht anker, vast. Onbruikbare voorstellen T31ijft daarom de vraag: Wat nu? Ook de Nederlandse regering heeft eindelijk deze vraag gesteld, en de commissie-Wer- ï»er. die van eind Mei tot begin Juli 1952 in Indonesië vertoefde, moest hierop in een rapport een adviserend antwoord geven. Enerzijds is het verblijdend, dat men nu ein delijk inziet dat ingegrepen en geholpen Toen de ontwikkeling anders was dan men dacht en hoopte heeft meh vervol gens lang, veel te lang, getalmd met het ver lenen van de eerste en zo bitter noodzake lijke hulp. Er kwam een sociale dienst (ver bonden aan het Hoge Commissariaat en de plaatselijke commissariaten), die na enige tijd naar behoren functionneerde. Maar de moaiUjkheden waren inmiddels zo groot ge worden, dat men deze met de weinige krachten, waarover men beschikte, al lang niet meer de baas kon worden. Er werd gteun verleend, maar de steunnormen waren vooral in den beginne ergerlijk laag, verge leken bij het onzinnig hoge en nog steeds stijgende pritspeil. Na veel aandringen van de sociale adyiesradert. colleges, waar ver tegenwoordigers van de kerken en andere maatschappelijke groepen ln vertegenwoor digd waren, werden zij dan eindelijk aar zelend verhoogd, maar altijd weer zo. dat men vele stappen achter bleef bij de ontwik keling van zaken. Ik wil dit met een voorbeeld duidelijk maken: Omstreeks Juni 1951. dus anderhalf jaar na de souvereiniteitsoverdracht, richtte de adviesraad voor sociale aangelegenheden uit Bandoeng zich met een brief tot de Hoge Commissaris, waarin uitdrukkelijk werd vastgesteld dat de nood van de Indische Nederlanders zo langzamerhand van dien aard was geworden, dat vaak niet meer van een menswaardig bestaan gespreken kon worden, ja. dat in sommige gevallen het naakte bestaan werd bedreigd. Er werd op getvezen, dat velen hun leven verscheidene jaren hadden gerekt door het van lieverlede uitverkopen van hun hele inboedel, maar dat daaih eenmaal een einde aan kwam, en dat dit einde nu voor die velen in zicht, or reeds bereikt was, en dat de gevolgen daar van nauwelijks te overzien waren En tevens dat dit, materieel gesproken. Inhield: honger, ondervoeding, ziekte, ver vuiling. mensonwaardige huisvesting, ge kleed gaan in lompen, en moreel: ontwrich ting van het toch vaak reeds gehavende ge zin, demoralisatie, stijgende criminaliteit, prostitutie en toenemen van haat erj ressen- (imentsgevoelens met alle ernstige gevol gen van dien. Men legde er de nadruk op. dat deze situatie ln het bijzonder voor de opgroeiende jeugd fatale mogelijkheden in zich borg, die in sommige gevallen reeds sombere werkelijkheden geworden waren. Een by die brief gevoegd rapport toonde mei de cUfers aan. dat de toen geldende steonnormen niet eens, om de bekende uit drukking te gebruiken, te weinig om te le ven en te veel om dood te gaan gaven, maar dat men daar zeker na korter of langer tijd b(j zou omkomen van honger. Toen op deze brief aanvankeiyk niet gereageerd werd. dreigde de adviesraad zijn werkzaamheden stop te zetten, waarop tenslotte het was ifttniddcls September geworden de nor men enigszins werden verhoogd, helaas niet tot het peil waarom gevraagd was. en dat rekening hield met de toestand van Mei van dat jaar. en bovendien des te meer ontoe reikend omdat inmiddels de prijzen van de elementaire levensbehoeften alweer aan- merkeiyk waren gestegen. Immorele methoden TVu was er. behalve het financiële, nog een ander belangrijk motief om de steun zo laag mogelijk te houden, een van psychologische aard Men vreesde dat. wan neer de steun op een behoorlijk peil ge bracht zou. worden, de toch al minimale neiging om het W.N.-schap te aanvaarden, nog verminderen zou. want men ging in Djakarta langzamerhand met schrik vast stellen, dat van een massale overgang geen sprake zou zijn. Immers, wanneer men met ■*een onzekere toekomst voor ogen kiezen moet tussen een staat, d'e zijn onderdanen althans een minimum aan sociale voorzie ningen garandeert en een staat, waarin men dat helemaal nog niet kent. dan zo was de gednehtengang is de keus niet moeilijk. Het Nederlanderschap moest dus vooral ,,niet te aantrekkelijk gemaakt worden! Het moet mij va« het hart. dat ik dit een bijzonder materialistische en bovenal Im morele gedachtengang vind. een minder waardig spel met mensen, die ln nood ver keren. Trouwens, de hele tactiek, toegepast In de Jaren '50 en '51 om zoveel mogéUJk Indische Nederlanders af te stoten in de richting van het warga negaraschap, is zeer bedcnkeiyk geweest. Men meende ongetwy- T~)it is het laatste van de serie tian drie artikelen over het probleem' van de Indische Nederlanders welke ds J. G. J. van Iterson op ons verzoek heeft geschreven. Alle conclmie» van de schrijver,, die van 1949 tot 1952 bij zijn werk als zielszorger te Bandoeng met dit probleem werd geconfronteerd. moeten wij uiteraard voor zijn reke ning laten. moet worden, anderzijds zijn de conclusies, waartoe dit rapport komt, niet bemoedi gend. Er zal geholpen worden, zeker, maar hoofdzakelijk in Indonesië, waar deze gFbep gedwóngen wordt uitzonderingen daar gelaten te blijven. Deze dwang en de wijze waarop hij ge motiveerd wordt, en die een soort onmon- digverklaring van de betrokken groep in houdt (ze moeten, zegt de commissie, tegen zichzelf beschermd worden, omdat ze door de werking van sentimenten en door een volkomen verkeerde voorstelling van zaken er zelf niet meer over kunnen oordelen) is zowel uit een oogpunt van volkerenrecht als ook moreel meer aanvechtbaar. En bo vendien en dat maakt dit gedwongen blij ven in Indonesië zo ernstfg de wijze waarop de sociale voorzieningen in Indo nesië wordt voorgesteld, is zo volkomen theoretisch en zo van iedere werkelijkheids zin gespeend, in de practljk zo onuitvoer baar ip de huidige omstandigheden, dat men zich vol verbazing en ergernis afvraagt, hoe men ooit tot zulke voorstellen heeft kunnen komen! En als men dan ten overvloede nog leest, dat het ministerie van maatschappelijke zorg het naar verhouding van de omvang van dit probleemfooitje van nog geen zes millioen gulden voor deze voorziening heeft uitgetrokken, dan kan niet anders gecon stateerd worden dan dat deze groep nog steeds het kind van de rekening blijft en dat Nederland daarmee een zware schuld op zich laadt. Daarom moeten zowel op principiële als op practische gronden de conclusie van het rapport-Wemer, in hoofd zaak althans, afgewezen worden. Accepte ren er van betekent verlenging van de Uit Indonesië weg T7raagt men mij, in welke richting dan wèl <ie oplossing voorzover een op lossing nog mogelijk is tenminste gezocht moet worden, dan geloof lk dat deze veel eer in een vrijwillige evacuatie van het merendeel van deze groep, zeker van de jongere generatie, uit Indonesië te zoeken valt. en dan liefst zo spoedig mogelijk, voordat nog méér ongelukken gebeuren. En dan zal voor deze door het lot zo zwaar ge troffen landgenoten het oude moederland. Nederland, zeker voorlopig de eerste uit wijkmogelijkheid moeten zijn. Dat ook hier aan enorme problemen vastzitten (huisves ting, assimilering. werkgelegenheid enz.), die nog maar zeer gedeeltelijk zijn onderzocht, ontveinst ook de schrijver van deze artike len zich niet. Maar de bittere nood van de betrokkenen en de ereschuld, die Nederland tegenover hen heeft, maken de aanpak hier van tot een dwingende noodzakelijkheid. Haarlem Lichtstad 1953. veritchte punten in Haarlem i» de De nieuw benoemde Egyptische sadeur bij de Amerikaanse regering, dr Ahmed Hoessein, zal spoedig per vliegtuig naer Washington reizen Hij zal de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken. Foster Dulles, vóór diens vertrek naar het Midden-Oosten, op de hoogte stellen van het Egyptische standpunt m.b.t. een ontrui ming der Suez-kanaalzone. Dinsdagavond is te Cslro van gezagheb bende zijde vernomen, dat Egypte Groot- Hrittannië %p korte termijn een in krach tig»; bewoordingen gestelde nota zal doen toekomen, waarin de eig tot „onvoorwaar delijke ontruiming" door de Britse troepen van de Suezkanaalzone «al worden gesteld. Deze ontruiming zou in zes fasen moeten ge schieden en in zes maanden tyds voltooid moeten zijn. Men verwacht, dat de nota op of om streeks 21 dezer aan de Britse ambassadeur te Caïro ter hond zal worden gesteld. Hier werd aan toegevoegd, dat de nota ten doel heeft „de Brits—Amerikaanse pogingen, om de Egyptische eis tot ontruiming der zone op de lange baan te schuiven, door haar te koppelen aan het grotere vraagstuk van de opbouw ener verdedigingsorcanisatie voor het Midden-Oosten, te verijdelen". Bij de voorgestelde ontruiming in zes fasen is het de bedoeling, dat Egyptische strijdkrachten, telkens wanneer Britse een heden een bepaald gebied zouden hebben ontruimd, dit zouden bezetten! De Egyptische regering zal met het in dienen van haar nota wachten, tot de Britse minister van buitenlandse zaken. Eden. te ruggekeerd is van zijn bezoek aan Wash ington. waar hij. naar verluidt, de Brits- Egyptische vraagstukken met president Eisenhower zal bespreken. De zes Deense vissersvaartuigen, die wa ren opgebracht naar een Poolse fiaven aan de Helabaai, zijn Woensdagochtend vrijge laten. Vier schepen zijn op weg naar Born- holm. waar zij morgen worden verwacht, de twee andere zullen de visvangst in de Oostzee voortzetten. Diefstal In rampgebied. De politie te Delft heeft aangehouden een Delftenaar die er van wordt verdacht een aantal nieuwe schoppen en twee vaten benzine te hebben gestolen in het rampgebied Rozenburg. De man n op transport gesteld naar Rozenburg. De procureuP-generaal bij de Hoge Raad concludeerde gisteren tot bevestiging van de vonnissen van het Haagse economische gerechtshof, tegen vier Rotterdamse auto importeurs gewezen, wegens overtredingen van invoerbepalingen. Deze vier impor teurs een vijfde werd vrijgesproken kochten in 1950 tegen Engelse ponden 660 legervrachtwagens in Duitsland onder voor waarde, dat al deze vrachtauto's na herstel, naar het buitenland verkocht 'zouden wor den. Bij contróle bleek, dat 260 stuks in Ne derland waren verkocht, omdat de handel op het buitenland niet vlotte. Na veroordelingen van de rechtbank te Rotterdam legde in hoger beroep het Haag se gerechtshof aan J. J de B tweemaal 750 boete op, aan A. T. tweemaal 3000 en aan J. C. H. van Y. en J. P van Y. elk twee maal 1500 boete, te vervangen door hech tenis. Bovendien moesten de heren Van Y. vóór de tijd van twee jaar een waarborgsom van 12.500 storten. De procureur-generaal wil het zo houden. Arrest op 14 April. Mexicaanse gezant volgt Nederl. luchtvaartechool Eduard Sanchez Torres, de gezant van Mexico heeft zich dezer dagen als leerling van de Nationale Luchtvaartschool op Ypen- burg laten inschrijven. Op het ogenblik heeft de school in totaal zestig leerlingen, die in opleiding zijn voor het eportbrevet. Toen de roeiploeg van Oxford een oefen baantje trok bij Putney, was er een „beest achtige" belangstelling van een eskader zwanen, die misschien wel met wat ge ringschatting de verrichtingen van de universiteltsploeg gadesloeg. Als echte Engelse zwanen zullen ze waarschijnlijk wel onderzocht hebben op welke ploeg ze het best hun weddenschappen kunnen af sluiten. wanneer de arote race (op 2t Maart a.s.) wordt g\houdet} Op het menu van een diner in Zeven bergen stond gisteravond als eerste gerecht „antipasto". Voor wie geen Italiaans en wel Frans kent. betekent dit in goed Nederlands „Hors d'oeuvre varié". Antipasto stond op het menu ter gelegenheid van het afscheid van de Italiaanse pompieri's, de brandweer mannen. die hier in deze omgeving zo'n voortreffelUk werk hebben gedaan en in de weken, dat ze hier geweest zyn, vele vrlen- 40.000 Werkuren hebben de 154 man hier gemaakt. Voor een waarde van 550.000 gul den hebben ze geborgen aan werktuigen en huisraad. 300 Landbouwmachines en auto's hebben zij opgepikt. 1800 Ton materiaal heb ben ze vervoerd en hun voertuigen hebben 18.000 km afgelegd. Daarbij hebben zij 1400 meter brood opgegeten en een niet te meten hoeveelheid macaroni Hoeveel wilde de commandant, ir Carlo Malagama. niet zeg gen. want. zo zei hij: „De Italianen hebben toch al de bijnaam van macaroni-elers en dat willen wij er niet nog eens extra dik bovenoD leggen". De Heidemaatschappij bood hen gister avond een afscheidsmaaltijd aan en op de receptie, die er aan vooraf ging. zijn we derzijds vele woorden van waardering en vriendschap gesproken. Ir Fthuis, directeur van de Nederlandse Heidemaatschappij, verraste allen met een vlot uitgesproken Italiaanse redevoering, waarin hii er op wees. dat de betekenis van deze Italiaanse steun uitgaat boven de normale hulpver lening en een gebaar is eeworden. dat men moet zien tegen de achtergrond van de Europese integratie. In dezelfde geest ge tuigden andere autoriteiten .van haar waar dering. Zevenbergen zal hen missen, deze stoere, donkere brandweerlieden en zelf nemen zij naar hun land een klein stukje van Neder land mee. Op de laatste dagen werden sou venirwinkels in de omeevihg bestormd en het lepeltie, dat hun tijdens de maaltijd werd overhandigd, werd met een storm van enthousiasme begroet. De Italianen aan de maaltijd en een strijkje er bij op het podium en het kan niet anders of in een minimu-n van tijd klinkt het Italiaanse lied door de zaal. Half Steenbergen stond buiten, toen machtig het Italiaanse brandweerlieden, die hebben deelgenomen aan het herstel van dijken in het watersnoodgebied. zijn Dinsdag naér hun land teruggekeerd. Voor het gemeen tehuis neemt de burgemeester i»an Zeven bergen, de heer H. E M. Schaminé, onder hartelijke dankbetuiging afscheid van de Italianen. Geheel links de commandant van de brandweerploeg, ir Carlo Malagamba. slavenkoor uit Verdi's Nabucco tot ver door de straatjes en steegjes schalde 154 Man nenstemmen zongen de vreugde over het welslagen van het werk uit en direct daar op volgde het speelse ..Papaveri", onnavolg baar vertolkt door dat massale en spontaan geïmproviseerde brandweerkoor En toen de bewoners van Steenbergen reeds ltfng ter ruste waren, schalde nog het „Papaver!" van het terrein van de suikerfabriek, waar de mannen gelegerd zijn en waar de treir. staat. d:e hen Vrijdag of Zaterdag weer terug zal voeren naar het zonnige land. d3t ze met liefde verlaten hebben, voor de kou van onze winter. Een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste de officier van justitie by de Utrechtse rechtbank tegen een 25-jarige chauffeur uit Utrecht. Hy werd verdacht van diefstal van een bedrag van 14.000 ten nadele van zyn stiefvader. Behalve deze 14 mille liad hy ook een be drag van 6 000 gestolen ten nadele van zyn moeder. Det jongeman, die bij zijn stiefvader In woonde en tevens bij hem als chauffeur in dienst was, had op 29 September van het vorige jaar kans gezien de spaargelden van zijn stiefvader en van zijn moeder te stelen. Met dit bedrag was hij met zijn gescheiden vader aan het passagieren ge gaan. Aanvankelijk te Hilversum, Amster dam en 's-Gravenhage, in laatstgenoemde plaats staken zij zich in niedwe kleren, trok ken vervolgensmaar Limburg en kochten te Maastricht van het gestolen geld een auto waarmede zij naar België gingen. Ten slotte werden zij te Brussel op verzoek van de Nederlandse politie gearresteerd en uitge leverd. De jongeman erkende het hem ten laste gelegde volledig, maar verklaarde door zijn vader tot het misdrijf te zijn gekomen. Na de zoon kwam de 44-jarige vader, beschuldigd van opzettelijke uitlokking van diefstal. De man ontkende ten stelligste, zijn zoon tot de gewraakte diefstal te hebben aangespoord. Wel bekende hij van de buit te hebben geprofiteerd. De officier van justitie'achtte echter zijn schuld bewezen en requireerde tegen hem een jaar en drie maanden gevangenisstraf zonder aftrek van voorarrest. Kolonel Pahnd de Mortanges. Met Ingang van 1 April 1953 Is de kolonel C. F. Pahud (te Mortanges bestemd voor de functie van chef van de staf van de inspecteur-generaal van de Landmacht. DlllVENKROWEK „De beeldromans hebben deze verdachte ao gepakt, dat hy hetgeen daarin beschreven werd zelf ook eens wilde proberen. De zaak heeft een kinderachtige en belachelijke kant. maar wy kannen haar toch niet hele maal bagatelliseren", aldus de officier van Justitie b|j de rechtbank te Amsterdam, die gistermiddag tegen de 23-jarlge E. 8. ter zake van poging tot afpersing één jaar. waarvan zes maanden voorwaardeiyk met aftrek van de preventieve hechtenis en on der toezlchtstelling van de D. R. Meyer- stichting heeft geëist. had ln December van het aan de penslonhoudstef van een voor gerepatrieerden in de te Amsterdam een brief ge- waarin haar werd meegedeeld, geheime organisatie ..De Spin" gehele wereld oneerlijke wijze aan Diefstal tijdens watersnood Negen maanden met aftrek eiste de offi cier van justitie te Den Haag tegen een 20-* jarige zeeman. Hij had zich op een inzamel- post van het Rode Kruis wederrechtelijk kledingstukken toegeëigend, onder meer een herencostuum, een militaire uniform en on- derkleding. Hij had de uniform aangetrok ken en was naar de noodgebleden gegaen. zich uitgevend voor Rode Kruis-soldaat. Bo vendien was hem ten laste gelegd, dat hij als knecht bij een apotheker gelden had ver duisterd. Hij bracht medicijnen rond, inde het geld en stak dit in zijn zak. De officier noemde het bar. wat de men gedaan had en meende, dat een gevoelige straf hier nodig was. Uitspraak over 14 dagen. geld was gekomen. Zij en haar kinderen werden met geweld bedreigd, indien zij niet op een afgesproken dag en plaats aan een handlanger een bedrag van 2 000 gulden ter hand zou stellen. De pensionhoudster lichtte de politie in. die haar adviseerde op de genoemde avond naar de afgesproken plaats, vlak bij haar pension, te gaan en een envelop met waar deloos papier te overhandigen. Zo geschied de en tegelijkertijd verschenen enkele man nen ln burger, die de verdachte arresteer den. De jongeman, die het feit erkende, ver telde. dat hij de beeldromans over de „spin" had gelezen, waarin werd beschreven hoe deze organisatie geld van mensen los wist te krijgen. De raadsvrouwe wees in haar pleidooi op de moeilijke jeugd van S. Hij is een Vonde ling en tijdens de Japanse bezetting in Indo nesië heeft hij moeilijke tijd meege- Nadat verleden week een commissaris van politie in een moskee van Lahore is dood geschoten dóór demonstranten, die betoog den tegen de Pakistaanse minister van bui tenlandse zaken. Mohammed Zafroeliah Khan en diens lidmaatschap van de door orthodoxe Mohammedanen als ketters be schouwde Ahmadiasecte, is in de nacht van Maandag op Dinsdag de omgeving van de Moskee door de politie „gezuiverd", waar bij zeshonderd personen zijn gearresteerd. Tevene is Maandag voor dit gebied een uitgaansverbod van 24 uur afgekondigd. Vrijdag j.l. is. als gemeld, in Lahore de staat van beleg afgekondigd, nadat zich ge vallen van opstand tegen het gezag, brand stichting en plundering hadden voorgedaan. (Van een speciale medewerker). TK WEET niet meer in welke jaargang van onze goede, oude Postduif' het is ge weest dat er. op 't onverwachtst, een inge zonden stuk verscheen, onder het sensatio nele opschrift: De bloem des doods. Ik moet u eerlijk zeggen dat ik zelfs niet meer weet, welke bloem, in de tuin van een duivenlief- hebber, wiens duiven die van de blade ren of van de bessen gepikt hadden er door vergiftigd en er aan gestorven waren, het was. Wat ik nog wel weet. is dat er in die dagen heel wat over te doen geweest is, niet alleen over die, ik zou haast zeggen, romantische bloem in kwestie, maar over nog een heleboel meer van die gevaarlijke Flora's kinderen. Merkwaardig is, dat de meeste er van reeds in oude tijden toepas sing hebben gevonden in de kruidengenees kunst. De wijze vrouwen der Germanen, die op afgelegen plaatsen in de diepte der wou den woonden, kenden ze even goed als in onze tijd een student in de biologie. De eer sten waren bovendien volleerd in het ri tueel. dat bij het verzamelen van de krui den onontbeerlijk werd geacht, wilde de uit werking er van ver?.ekerd zijn. Vast staat wel dat zij, evenals in later tijd de heksen en de tovenaars, een ruim gebruik maakten van brouwsels, die hun bedwelmende wer kingen ontleenden aan allerlei giftplanten, zoals: alsem, belladonna, bilzenkruid, doorn appel. hennep, huislook, koningsvaren, ka mille. leeuwenklauw, monnikskap, zwarte nachtschade, papaver, scheerling, venushaar wolfskers, wolfsmelk, ijzerhard enz De meeste van deze bloemen des donds zijn in derdaad meer artsenijbereidkundige. dan sierbloemen en ik verwacht dah ook stel lig. dat er meer kans op zou ziin geweest ze aan te treffen in de kruidentuinen van een Paracelsus of een Carolus Clusius. dén in het groententuintje van een hedendaagse duivenliefhebfter. Niettemin groeien ze op ontelbare plaatsen. Daarom geloof ik dat het geen kwaad kan. een korte opsomming van de. voor onze duiven, gevaarlijkste te geven. Ik doe dit aan de hand van een nu- blicatie ln een oud nummer van het N P. Orgaan. Bij de ene bloem des doods moeten wij be ducht zijn voor het vergif in de bladeren, bij de andere in de wortels, bij een derde in de bessen enz. In sommige gevallen is de hele plant gevaarlijk. Daar zijn bijv. de Mannetjesvaren (Aspidium fllix-mas) met zijn kruipende wortelstok. De Zwarte nacht schade (Solanum nigrum), familie van de aardappel met zijn zwarte, vergiftige bes sen. De Belladonna, ook wel doodskruid of wolfskers genaamd. Vroeger gebruikte men de Belladonna om wolven mee te vergifti gen. tegenwoordig maakt men er atropine van, dat toepassing vindt in de oogheelkun de. De Herfsttijloos, die bloeit in de herfst en vrucht draagt in de lente. De Hondspe- terselie (Aethysa cynaplum). een scherm- bloensig onkruid. Het bekende Vingerhoeds kruid (Digitalis), een vergiftige sierplant met eindstandlge tros vlngerhoedvormlge, rode. witte of paarse bloemen; groeit overal in bossen en hoven (10 gr. droge bladeren vcroorzaKen de dood bij de mens!). He* Moederkoorn (of Wojfstand). berucht door de recente massa-vergiftiging in Z.O. Frankrijk. De Wolfpmelk (Euphorbia platy- phyllos) een plant met brede bladeren en vergiftig melksap. De Monnikskap (Aconi- tum), zeer vergiftige, ranonkelachtige plant, ook Wolfswortel geheten. Twee of drie gram van de knollen zijn voor de mens dodelijk. Een duif kan met minder toe! De Anemoon (Anemone ranunculoides), die in twee vor men. de gele en de witte voorkomt. De Ake lei (Aquilegia vulgaris), een sierplant met blauwe, paarse, witte of rose klokbloemen. Dat ook de Clematis, het Lelietje-van-dalen (Convallaria majalis) en de Cyclamen ver giftige bloemen waren, had u misschien niet gedacht. De Klaproos (Papaver somniferum) behoort er stilzwijgend toe. evenals de Scheerling of Dolle Kervel (Conium ma- culatum) ep de Waterranonkel (Batrachium aquilate), door tuinarchitecten dikwijls in vochtige rotsgedeelten van de tuin geplaatst. Verder de Pijpbloem (Aristolochia clematis), de Keizerskroon, de Wolfsboon en de Rode Muur. Van de uitheemse planten en hees ters. die hier ingeburgerd zijn. noem ik de Liguster, met glanzende leerachtige blade ren. witte bloemtrossen en zwarte, gifti ge bessen De Oleander (Nerlum oleander) uit Zuid-Europa en Noord-Afrika. een altijd groene sierplant, waarvan het sap zeq# toxisch is. De Rhododendron en de AcÉcia (Rflbinia pseudo-acacia), van de laatste het hout, het zada en de wortels, zijn eveneeffa' giftig Van de Rosmarijn (Rosmarinus offi cinalis) een altijd groen, lipbloemig sler- heestertje zijn het de bloemen en de blade ren. van de Vogelkers (Prunus padus), d& bladeren, het zaad en de schors waar onze duiven moeten afblijven. De bladeren van het Palmboompje (Buxus sempervirens) be-« vatten een giftige alcaloïde. Het Nieskruid (Helleborus) familie van de Kerstroos, is eveneens vergiftig. Ook de bessen van de. Klimop (Hedera helix), de Hulst (Ilex aqui-' folium), de Juniperus. het Dalkruid, beho-v rcn£,„lot de Salomonszegels (Polygonaturt- multiflorum) en van de Kamperfoelie (Lonl- cera) zijn gevaarlijk. Zelfs de Narcis (hele plant) en het Sneeuwklokje (vergiftige knollen) mo gen nit^ verschoond worden. Tot slot de I.Tf- boom of Taxis (Taxis baccata). een naald boom met vergiftige, op dennennaalden ge lijkende bladeren en oranjerode bessen, af komstig van de bergstreken van Zuid-Euro pa. Paarden en runderen, wier voedinesge- weten al even weinig betrouwbaar is als dat van een duif, zijn er verzot op en eten er zich letterlijk dood aan. De bladeren bevat ten een zeer sterke alcaloïde (plantaardige groep van base's, waartoe o.a. kinine, strvchnine en atroDine behoren), die een verlammende werking heeft op het hart. Wie zijn duiven vrij en ongehinderd In de tuin kan laten rondscharrelen, moge beden ken dat niet elke vergiftiging in lichte graad en van voorbijgaande aard. aan Kunstmest op de akkers mag worden gewe ten. want dood gaan ze er zo gauw niet van.

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 3