if iHAAR EIGEN DOMEIN Nu de kroning in Engeland nadert Parijs heeft gesproken... Schoonmaken met minste vermoeienis Hij vond 'n houten huisje en kreeg een nieuwe baas Koningin Juliana opende de lentetuin Flora Flitsen uit het wereldkampioenschap Zelfbeheersing nodig Het leven van Louis Pasteur Vogels hebben, babysitters SCHAAR EN NAALD VLIEGEN DOOR DE STOF Verhuurondememingen Keipen peeresses in geldnood Kroningsmantel voor een hertogin TIENDAAGSE VOOR WONINGINRICHTING De „man aan de deur" kan niet alle huisvrouwen helpen! Duwen, tillen en wrijven op de juiste wijze Help uzelf! Een leeuw met wollen manen ZO MOET HET Ha, Ha Vaktentoonstelling Belangstelling voor cultures in Brazilië BOEKENKEUR Albert Schweitzer Kabinetsvergadering in Egypte Vlucht naar het Westen per militair vliegtuig Hlilitaire uitgaven vliegen omhoog Nederlandse vordering in E.B.U. 747.851.400 Vergadering ex-politieke gevangenen Ontvoerder van dr Linse deed het voor 1000 mark Een voorproefje van de militaire dienst Laat de leeuw niet in z'n hempie staan POSTZEGELNIEUWS Nederlandse grafische kunst in India Martinus Nijhoff- herdenking Geldt de immigratiewet van Amerika ook voor ambtenaren der V.N. IN HET BRANDPUNT Belangrijkeonderscheiding voor Sem Dresden De wereld van Van Gogh Vier burgemeesters hadden auto-ongeluk ZATERDAG 14 MAART 1955 LWVIK CASTILLO T^aarna werd Louis naar een kost- •L' school gezonden, niet ver uit de buurt. Zijn vader bezocht hem dikwijls. Het girig goed met Louis. In het begin dachten de leraren, dat hij niet zo heel erg knap was. Zij vonden hem wat traag van be grip. maar later ontdekten zij, dat dit kwam omdat hij juist zo diep over alles nadacht. Louis stond altijd klaar, zijn klas genootjes te helpen. Hij was altijd bezig. In zijn vrije tijd las hij veel boeken. Hij vertelde en schreef zijn voor scheikunde. Hij deed al proe ven en hij besteedde er zoveel tijd aan. dat zijn vader weieens bang was, dat hij niet genoeg zou werken voor zijn examens. 4 erg teleurgesteld. ZUi i Tn een Amerikaanse krant voor vogelliefhebbers heeft een verhaal gestaan van dr Dexter, die geduren de 8 jaar muurzwaluwen heeft be studeerd en werkte met vogels, die een merkteken droegen. Zo vertelt hij, dat er bijna altijd drie en soms wel vier volwassen muurzwaluwen ln ieder nest zijn. Het is altijd^en „getrouwd paartje", dat het JVgst bouwt. Laten* komen er dan een of twee „nestvrienden", die dan hel pen met het broeden van de eieren en laiter met het voeren van de jonge vogeltjes Het hulpvogeltje, een mannetje of een wijfje is meest al of erg jong, of erg oud. Het is gebleken, dat ook de Vlaamse gaai, een bepaald soort meesje en het winterkoninkje babysitters ln dienst hebben. reef zijn gedach- vader over alles, wat zijn ten bezighield. Zo langzamerhand kreeg Louis hoe langer hoe meer belangstelling was een prieeltje, maar dat wist Tippy niet. Het was er in ieder geval bin nen warmer, dan in de koude wind buiten. Op een bank lagen een paar kussens. Tippy ging er op lig gen en even later sliep hij. De volgende mórgen werd hij wakker door het geroep van een jongen. En nog voor hij wfst wat,/ er gebeurde, werd hij half slaperig opgenomen. Oma, Oma, kijk eens wat er ln het prieeltje lag te slapen. O. oma kijk eens wat een leuk hondje. Tippy was helemaal wakker. Hier heb ik een kans, dacht hij en blafte vrolijk. Oma. mag ik hem houden, vroeg de jongen. Grootmoeder' glimlachte. We zullen hem houden, tot iemand hem komt halen. Dat gebeurde niet en Tippy had een nieuw tehuis gevonden. Bui ten kon hij volop stoeien en aan het drooglijntje hingen gelukkig vóór hem geen nylonkousen. In vader toen hij bij de examens no 14 was. Maar Louis nam alles nog een« door, zonder tijd te geven aan proe ven en deed het nog eens over. Hij slaagde nu als vierde. Hij ging naar een school in Parijs, zonder last te hebben van heimwee. Hij was nu ouder en bovendien kon hij nu naar hartelust scheikunde studeren. Hij werd onderwegen door knappe pro fessoren. Hij hield zoveel van zijn werk, dat hij het jafhmer vond als hij naar bed moest. Er was ook een oude professor, die dertig jaar tevergeefs aan een moeilijk experiment gewerkt had. Pasteur begon er nu aan. Niemand geloofde, dat hij zou slagen Hij was echter knapper dan de ande ren en op een dag had hij het ge vonden. Hij was zo gelukkig, dat hij de gang oprende en de eerste de beste die hij daar tegenkwam om helsde en riep: Ik heb het! Ik heb het! Neem de eerste letten en je weet hoe deze beroemdheid heet. ENGELAND heeft, nu de kroning nadert, kledlngzorgen ale het nimmer tevoren heeft gekend. Ieder, die op de één of andere wijze met de kroning heeft te maken, moet tn het nieuw worden geitoken en vooral voor de peen en peerresses betekent dit hoofdbreken. Men weet, dat deze damei en heren tijdeni de plechtigheden in officieel voorgeschreven gewaden moeten zijn ge huld. waarvan de makelij reedt eeuwen geleden werd vattgeiteld. Dat was in de goede oude tijd, toen de aristocratie bij wijze van spreken in het geld baadde en het op een honderd pohd meer of minder niet aawkwam. Die tijd is evenwel voorbij. Gelukkig heeft koningin Elizabeth, als rechtgeaarde vrouw, begrepen hoeveel geldzorgen de kledlngzorgen in de betrokken gezinnen met zich brengen en daarom heeft zij eenvoudiger en minder kostbare staatsiegewaden doen ontwerpen, waarvan we onlangs een afbeelding hebben gegeven. Menig peeress vindt ook zo'n ge waad, dat ze wellicht slechts eenmaal zal dragen, te kostbaar. Nu komen de kledingverhuurkantoren haar te hulp. Zij nemen een groot deel van de financiële lasten op zich en hebben be sloten nieuwe japonnen, om onder de offi ciële „mantels" (een soort van toga's) te dragen, te zullen laten maken. Deze japon nen van wit, goud, zilver en oesterkleurig brocaat zullen hen 70 pond sterling moeten kotten, d.w.z. 700, maar ze zullen ze aan de peeresses verhuren voor 84 100 per dsg. Het klinkt heel vrijgevig, maar de di recties der kledingverhuurkantoren zijn leep en zien kans er de aanschafprijs toch wel uit te krijgen. Want welke Jonge vrouw zou niet eens graag een avond gekleed gaan in een kostbaar gewaad, dat een echte peeress tijdens de kroningsfeesten heeft omhuld? Is de grote dag achter de rug, dan gaan al die verhuurde japonnen naar de stomerij en vervolgens komen ze in de verhuur. Elke volgende huurster zal een guinea, dit is ongeveer 10,50 minder behoeven te beta len dan haar voorgangster en men meent, dat de prijs voor het huren van een peeress- gewaad ten slotte ruim ƒ30 zal worden Eenvoudig te geef! als men bedenkt, dat het gewaad als zodanig uitermate kostbaar is endat het een romantische afeet; uitstraalt Ook de tiara'», zelft de handschoenen welke y bij de plechtigheid zullen dragen, kunnen9de peeretset huren en du» zullen ook latere huuriteri in „vol ornaat" naar een bal of ander feest kunnen gaan. Op heel wat ateliers is men thans bezig de kroningsgewaden te knippen en naaien Borduursters UN IN een ruim, een beetje studio-acht :g aandoend vertrek van een groot huis in het park van Kensington zitten dames dag in dag uit te borduren aan een twintig meter lange lap van het zuiverst purper kleurig zijden velvet. Zc zijn de beste hand- werkaters ter wereld en haar valt de eer te beurt de lap stof, waaruit het kronings gewaad van koningin Elizabeth zal worden vervaardigd, te borduren. Ze zitten achter brede, hoge ramen, zodat het daglicht in ruime mate kan binnenstromen, want licht is het wat deze handwerksters nodig hebben. Ieder steekje van het borduursel voor het Ziehier de kroningsmantel, welke een Britse countess, een hertogin tijdens de plechtigheid in Westminster Abdij behoort te dragen, Daaronder een avondtoilet. Het ziet er allemaal heel kostbaar uit en het is ook heel kostbaar. In bijgaand artikel kan men lezen op welke verschillende wijze geprobeerd wordt tegemoet te komen aan de geld zorgen. welke het aanschaffen van een officieel kronings gewaad veroorzaakt. Een bontfirma heeft het hare bij gedragen om de aanschaffingskosten van de mantel of „robe", zoals dit gewaad in het Engels wordt genoemd, te Verminderen. Vroeger pltfcht de veloursmantel te worden afgezet met het zuiverste hermelijn, maar deze „robe" heeft een bedrieglijk nagemaakte garnering van nylon bont of „furleen" zoals dit nylonbont in het Engels wordt genoemd ter onderscheiding van ,,/ur" echt bont. Het voordeel van nylon „furleen" is niet alleen, dat het goedkoper is, maar het is duurzamer, want het is beter bestand tegen weersinvloeden dan echt bont en de motten houden er niet van. Een dergelfjke mantel gaat volgens bedoelde firma eeuwen en eeuwen mee. zodat verre nageslachten zich er bU kroningsptechtigheden mee zullen kunnen tooien. Voor 102 pond sterling. tocht altijd nog 1020 gulden (een „robe" met echt hermelijn afgezet kost achtmaal zoveel) kan een ..countess" dus keurig voor de dag komen en lot in lengte van dapen haar nageslacht aan zich verplichten. koninklijk gewaad moet volmaakt zijn. Ze hebben haar erewoord gegeven met niemand over haar werk te zullen spreken, want men begrijpt, dat koningin Elizabeth het motief van het botduursel geheim wil houden tot op de dag van de kroning. Is het velvet eenmaal geborduurd, dan wordt de lap naar de koninklijke kleermakers in Chancery Lane gezonden en daar zal h»j dan in het kroningsgewaad worden her schapen. „Merrie Englanden Mode TZ'LEDINGZORGEN hebben ook duizenden -**- amateur-toneelspelers en -speelsters, die ter gelegenheid van de krontng zullen meedoen aan de opvoering van „Merrie England", een historisch stuk. dat zeker In wel honderd plaatsen wordt opgevoerd- Men heeft hiervoor co6tumes nodig uit de "tijd van koningin Elizabeth en naar schat ting beschikken de gezamenlijke kleding- verhuur-ondernemmgen over slechts 5000 vah die costumes, terwijl men er veel meer nodig heeft. En dan hebben we nog niet gewaagd van al die dames, die „gewoon" aan de feeste lijkheden deelnemen en dan toch, al hebben ze geen officiële functie, iets nieuws wil» 4en aanhebben, noch van de couturiers, die zich bewust zijn, dat de hele wereld toeziet, waarmee ze in dit kroningsjaar voor de dag «uilen komen en die trouwens op hun beurt de kans van hun leven zien de Engelse mode ln de wereld een stap vooruit te doen komen. En met dit alles is gezegd, dat de kleding» zorgen ln Engeland groot zijn en dat het aantal mensen, dat er voordeel van heeftook groot Is. De kortgeleden opgerichte Stichting Pro paganda Woninginrichting organiseert van 12 tot en met 21 Maart een z.g. „tiendaagse" voor de woninginrichting onder het motto „Lente uw woning vraagt ook wot nieuws", waarbij, landelijk en plaatselijk speciaal de aandacht van het publiek wedt gevraagd voor de betekenis van het inte rieur. De opzet van de organisatoren is om deze „tiendaagse", net als de Boekenweek, tot een jaarlijks terugkerende traditie te ma ken, De reden tot de propaganda-actie is. dat. mede door de woningnood, de belang stelling voor het interieur is verminderd, hetgeen volgens de organisatoren ook merk baar is gebleken in de economische, indus triële en commerciële sectoren van het Ne derlandse bedrijfsleven! Bovendien is statis tisch vastgesteld dat het percentage van het Shationaal inkomen, dat besteed wordt aan duurzame consumptiegoederen. waartoe huisraad behoort, sedert 1940 dalende is. (in een jaar tijds 1950-1951 met 13 De Stichting, waarin zitting hebben ver tegenwoordigers van de industrie, de groot- en detailhandel in de woninginrichting branche. stelt zich ten doel zonder enigen- lei voorkeur voor welk onderdeel der wo ninginrichting. weer en meer liefde en aan dacht te wekken voor de idee. dat „ons huis ons kasteel moet zijn", en dat de lente het tijdstip is om hiervoor belangstelling te vragen. PARIJS heeft gesproken lijn". Zo verjongend als de pyramidelijn en hoe' Op drie ver- werkte, zo ouwelijk maakt deze getailleerde jrkte, zo ouwelijk maakt deze getailleerde pyramtdelijn. De tailleurs vertonen zowel kleine box- jackets aia atreng getailleerde jaajM. nl kraag en revers hebben een plaats moeten afstaan aan gestrikte sluitingen. Onge. twijfeld wordt ook dit jaar weer de kroon gespannen door Christian Dior. Zijn Jigne tulipe", waarvan we reeds gewaagden, mogen we als de meest charmante eii elegante modelijn beschouwen. Hij geeft de robe-man tea u een ruime kans. En al brengt ook Dior wel een enkele cardigan, deze is dan toch zó aangebracht, dat de silhouette van de draagster niet wordt „gebroken" maar lang en slank lijkt, net als de bloem die Dior inspireerde en waar zijn hele col. Nog steeds kan alles en lectie op werd gebouwd, de TULP. Véél couturiers verwerken wollen Jersey en wollen fantasiestoffen. Mantels, tailleurs en robes-manteaux worden bijna allemaal van wollen tweed gemaakt. Men heeft eenter ook dunne, soepele tweed, geschikt voor japonnen, die in het vroege voorjaar en op een kille zomerdag uitstekende diensten bewijzen. Daarnaast gebruiken vele Parijse en hoe! Op drie ver „taille" worden aange bracht en indien we dach ten. dat de cardigan wel zou hebben afgedaan heb ben we ons vergist wat echter niet wil zeggen, dat alle modellen van een laag- hahgende ceintuur zijn voorzien. Gelukkig vertoont maar een klein gedeelte van de meeste collecties deze l\jn. die de silhouette breken en de vrouw dikker en kleiner doet lijken. mag alles en veel van dat gene wat in het afgelopen seizoen mode was, blijft ook voor het komende voorjaar modern. De rok ken zijn overwegend wat langer geworden Na^st streng aansluitende tailleur rokken zien we weer J" vierbaansrok in Engeland couturiers wollen piqué, wollen satijn en opduiken, maar ook Parus wollen taffetas voor hun geklede (avond) brengt weer uitlopende rok- tailleurs en dito japonnen. Oojt zijn de lang ken en mantels, waarvan verwaarloosde materialen serge en flanel men bijvoorbeeld in de col- zeer in de mode te Parijs. Deze laatste twee lectie van Jacques Fath zou materialen worden verwerkt tot robes-msn- kunnen zeggen „Hij brengt teaux en sportieve tailleurs voor de och- een getailleerde pyramide- tenduren. ENKELE weken, een paar maanden na Nieuwjaar komt. gelukkig, onvermijde lijk de dag. waarop men zegt „Het wordt voorjaarsachtig buiten Dan is er tn de sfeer, in het licht, in de bomen, welker takken nieuw leven beginnen te verraden, in één woord in de gehele omgeving, iets dat de naderende lente aankondigt en dan komt er even onvermijdelijk een zekere onrust over iedere rechtgeaarde huisvrouw. Die onrust heet: schoonmaakdrang. De neiging de boel te willen gaan over hoop halen, te wrij ven, te wassen, te schuren en schrob ben is te sterk om te kunnen geloven aan een aangeleerde ge woonte of naëperij misschien is het ej|n instinct even- goed als het wegtrek- ken van de vogels in Zo vermoeit u zich de herfst en hun minder terugkeer ln de lente op z'n minst is het een erfenis van vele. vele en verre geslach ten. deze schoonmaakwoede die de Neder landse, en eigenlijk niet alleen hiér, over valt als de natuur tot nieuw larven komt En _dus gaan we zo langzamerhand aan de slag en natuurlijk past hier de. al een beetje afgezaagde, maar toch altijd nog nuttige raad Maak het niet te dol! Verander het huls niet wekenlang in een oord waar het aller-onpleziertgst is te toeven. We wil len deze l^eer een andere raad laten volgen: Vermoei u niet niet meer dan no dig is. Natuurlijk is de schoonmaak een vermoeiende affai re. Er moeten vloe ren worden ge schrobd en zware meubels verzet en daarbij heeft lang niet elke hulsvrouw hulp. Als zij ver standig is entert zij de heer of de grote zoon des huizes, voor dezen naar het terrein hunner dagelijkse heldendaden vertrekken, om een kast te verzetten, zodat zij het karpet kan opnemen, of zware ma trassen met binnenvering naar buiten te slepen eft hiertoe behoren de heren zich te laten enteren, maar dan nog een rechts hoek verkeerd! krachtsver spilling We hebben wel eens gehoord van een schoonmakende huisvrouw, die elke man, die zich op Intensieve schoonmaakdagen aan haar deur vertoonde, aanminnig ver zocht „even een kleine handreiking te ver lenen": de bakker moest helpen een matras weer binnen te slepen, de groenteboer kwam net op tijd om de kast weer. op z'n plaats te zetten, de melkboer kreeg ook een kar weitje op te knappen. Natuurlijk was dat wel leep bedacht maar stel u voor, dat in de schoonmaaktijd alle huisvrouwen dit slimmigheidje toepasten, dan zouden in een heleboel gezinnen de kinderen als ze om twaalf uur thuiskwamen geen brood en melk vinden, omdat de bezorgers „aan hun bezorg-arbeid waren onttrokken" en niet konden opschieten in hun wijk. Het beste is zoveel mogelijk zichzelf te helpen door zich zo- veel mogelijk ver moeienis te besparen door inspannende karweitjes, die men alleen moet opknap pen. met verstand te verrichten. Moet u een zwaar voorwerp verplaatsen, bijvoor beeld een kast, ga dan niet als een dwaas er tegen staan duwen met Inge deukte rug, terwijl uw bovenlichaam een rechthoek vormt met uw benen, maar duw met hoofd en nek in een natuurlijke hou ding, houd u zoveel mogelijk ontspannen, de knieën moeten iets worden- gebogen en duw dan terwijl u de armen op schouder hoogte houdt. Ook bij het tillen van een zwaar voor werp behoort u de rug reciu te houden en te «zorgen, dat u het zware voorwerp met beide handen zó vastgrijpt, dat het gewicht over de beide armen wordt verdeeld. Vóór alles: houd bp duinen, tillen, dro pen enz. de adem niet in. maar haal juist heel rustig en diep adem. Bij het wrijven van de vloer dient u eveneens uw rug jb recht te houden, niet fiy ingedeukt. U doet het w7 best buigzame slappe pantoffels aan te trekken, met de 1 \l_ knieën op een kleed- je te gaan liggen, frlmeer te leunen vsn de heupen dan van de taille uit. Vooral de nek niet stljfhou- den! Heeft men bij het wrijven van een vloer een „gespannen" houding, dan eist dit veel meer van de spieren dan wanneer men het lichaam een ongedwongen houding laat aannemen. de juiste houding fTMppy begreep er niets van. Als er ln de tuin aan het waslljntje die lange dunne gaasachtige dingen hingen, moest hij er wel tegen op springen en er naar happen. Hij hapte bovendien wel eens mis, want je# zag die malle dingen nauwelijks. Op een morgen zag Jiet vrouwtje weer net, dat hij tegen de kousen op wilde springen. Boos riep ze hem binnen, en liep meteen naar de telefoon. 'Nu bel lk de Dierenbescherming. Ik wil Je niet langer hebben, mop perde zij. Als hét vrouwtje, op zo'n toon sprak, wist Tlppy, dat er niet veel goeds te verwachten was. Met zijn staart tussen zijn poten sloop hij ongemerkt naar de gang. Meteen zag hij, dat de voordeur open stond en hij glipte naar bui ten. Ik ga een blokje om, dacht Tippy- Welgemoed trippelde het hondje weg. Iedere keer dacht hij: Nu ga ik terug, maar iedere keer liep hij weer verder. Hij durfde niet naar huis. Hij zou bo vendien nog straf krijgen omdat hij weggelopen was. Als hij er eens goed over nadacht was er altijd Iets. Je mocht nooit iets. Opeëhs nam Tippy een besluit. Ik moet een andere vrouw of baas zien te vinden. Hij was nu al een heel eind van huis, in de straten waar de trams reden. Ik ga met de tram mee, dacht het hondje en even later' glipte hij tussen de be nen van de mensen door naar bin nen. Hij ging ln een hoekje zitten. Na een poos ontdekte de conduc teur hem Van wie is die hond, vroeg hij, van u meneer? Tweemaal? Nee, hij is niet van mij. Over stapje alstublieft. De conducteur vroeg van wie de hond was, maar hoe Tippy ook vriendelijk kwispelend opkeek, dan paar de een. dan naar de andpr. Het hielp niet. Tlppy werd de tram uitgezet. Nu, hij nam het nogal makke lijk op. Hij liep maar verder. Hiér hadden de huizen tuintjes. In één er van was een meóTouw bezig met ramen zemen. Ik zal het maar weer eens proberen, dacht Tlppy Hij liep het tuinhekje door, blafte vrolijk, zette zijn kopje schuin en wachtte af. Maar niet lang. Een nattespons tegen zijn snuit, zei hem genoeg. Met de staart tussen zijn pootjes droop hij af. Een paar huizen verder was een meneer bezig het grint te harken- Tlppy had nauwelijks zijn kop binnen het hekje of hij stond tegenover een wildblazende poes. Tippy begon de moed op te ge ven. Bovendien kreeg hij honger. En het werd al avond. Hij voelde zich echt een beetje verdrietig. De huizen stonden nu steeds verder van elkaar De weg was ook smal ler geworden. Het begon te sche meren. Opeens zag Tippy In een wei landje langs de weg een soort huisje staan. Ja. een huis was het niet. Het had geen deur. Wel raampjes. Het Ja. dat is een idee. we gaan een leeuw maken. Heb je geen zusje of broertje aan wie je hem kunt geven, dan houd je hem zelf als mascotte. Je hebt er alleen een paar oude gele sokken voor nodig en een beetje wol. donkerder geel of licht bruin. Heb je een restje geel «Ut, dan U dit natuurlijkook goed. ITop en voorpoten (een stuk) zijn gemaakt van het boord. Knip het af boven de stoppen in de hiel. Knip het boord aan de achterkant in de lengte open. Rol het lapje dan stevig op. Je móet een rol hebben van ongeveer 21 cm lang en zo dik als je duim. Zet de rol met steekjes vast, zie fig. 1. Maak voor de achterpoten een zelfde rol van 15 cm lang. De derde rol is 3 cm lang; maar twee keer zo dik als de andere rollen. De ztaart la 4 cm lang en zo dun als een lucifer. De snuit is 1 cm lang en zo dik als de poten. Op fig. 2 kun je zien hoe de leeuw wordt samen gesteld. De langste rol wordt dus in het midden omgebogen en daar wordt met een paar steekjes de neus vastgenaaid. De voorpoten worden onder de neua meteen aan elkaar genaaid. Naai het lichaampje achter de voorpoten vast en voor de achterpoten. Naai de staart ook vast en bevestig er een plukje franje aan voor de kwast. Maak dan modie lange manen en borduur ogen en snuit. Je zult eens zien, hoe leuk het wordt Onderwijzer: Ansje, als ik f twee honden gaf en je kreeg 1 ook twee van je vader. Hoevee honden zou je dan hebben? Ansje: - Vijf. Onderwijzer: Waarom? 'e eens goed.' Aneje: Maar ik heb al ee hond. 'Als je hond zo groot is, kan je heel wat met hem te stellen hebben t Als je hond zo klein is kan het voorkomen, dat je echt bang bent, en hij ook ZATERDAG 14 MAART 1953 DERDE BLAD - PAGINA' I Koningin Juliana heeft gistermiddag de poorten geopend voor de lang verbeide lente. De poort van een der twee Nederlandse voorjaarstuinen, de Flora, werd door haar wijd geopend voor de meer dan een millioen liefhebbers van kleur, charme en schoonheid, die in de komende maan den in de lentetuin achter de duinstrook op een ontvangst met open armen kunnen rekenen. Die lentetuin ziet er buiten de beschutte plaat sen van kas, paviljoen en een enkel hoekje in de luwte onder de vrije lucht nog maar schriel uit. Zowel in Flora als in die tweede lentetuin, de Keukenhof te Lisse, die volgende week door dr Drees geopend zal worden. Maar in beide tuinen laat de lentegodin Flora, zij het in een kunstmatige make-up, haar schoonheid reeds bewonderen, in kassen en beschutte hoekjes. De Flora is de traditionele vaktentoonstel- ltng. die (reglementair) eens in de tien jaar gehouden wordt. In deze tentoonstelling pleegt het „vak" in alle onderdelen, meestal ln organisatorisch verband, zich uit te le ven en een blijk van kunnen te geven voor landgenoten en bovenal buitenlanders. Van daar dat deze tentoonstelling meer dan b.v de Keukenhof ook andere secties van de sierteelt tot zich trekt. Een internationaal tintje is aan de expo sitie gegeven door de buitenlandse inzen dingen. De zakelijke ondergrond blijkt uit de talloze wijzen, waarop reclame wordt gemaakt, niet alleen voor de bloembol, ook voor alle takken van de nationale eóonomie, die daar ook maar in de verste verte mee te maken hebben- vervoersorganisaties te land. ter zee en door de lucht, toerisme, emballage-firma's, alle industriële bedrij vigheid. die iets te maken heeft met tuinen en parken, en zovele andere takken van bedrijf, die ook maar enige band met de lente kunnen leggen. Groter en mooirr Het terrein van de tentoonstelling beslaat ditmaalj25 ha. aanzienlijk meer dan de vo rige tentoonstellingen, die in 1910, 1925 en 1935 respectievelijk 200.000, 400 000 en 600.000 bezoekers trokken. Van die 25 ha worden 2 ha in beslag genomen door de vollegronds- tentoonstelling, gedeeltelijk op door boom groepen gesierd weideterrein, gedeeltelijk op bosterrein, doorsneden door beekjes en waterpartijen. Op de vijf overschietende ha zijn binnen-exposities Ingericht, hoofdzake lijk van sierteeltgewassen, waaronder uiter aard de bloembollenteelt de hoofdtoon voert. In de erehal. waarin de Koningin heden middag de tentoonstelling opende, is een ruimte voor ontvangsten en een ruimte voor permanente exposities ingericht. In de daarbij aansluitende bloemenhal met een oppervlakte van niet minder dan 2000 vier kante meters worden in de loop der ko mende maanden vijf binnententoonstellin- gen georganiseerd, elk van circa tien dagen. Voorts zijn er expositie-paviljoens voor ln- Directies van Nederlandse cultuuronder Igmingen fijn blUkens het heursoverzicht van de firma Van der Werff en Hubrepht. in contact getreden met een zekere Donald Daniels, een Amerikaanse promotor, die een «oncessie heeft gekregen van 600.000 hectare wiiuurgronden aan de benedenloop van de Amuone in het gebied Amapa van Brazilië. Zijn bedoeling is. om met Nederlands, Ame rikaans en Braziliaans kapitaal de moge lijkheden voor de exploitatie van cultures té onderzoeken Het contact heeft er toe geleid, dat groep Nederlandse deskundigen namens de firma H G. Th Crone. de Deli Maatschappij De Bandar Oliepalmen Maatschappij en de Stichting van Mechanische Landbouw, deze maand naar Brazilië zal vertrekken. Zij zullen daar besprekingen voeren met ver tegenwoordigers van de departementen var landbouw van de Verenigde Statea en Bra zilië, aldus dit beursoverzicht. Van de zijde der betrokken cultuuronder nemingen werd dit bericht staande beves tigd Men legde er echter de nadruk op, de plannen nog volstrekt niet in een ver gevorderd stadium verkeren. Men wil daar eens poolshoogte nemen, zoals de cultuuron- qernemingen na de oorlog ook in andere territoria onderzoekingen hebben verricht o.a in Afrika Dit betekent echter geenszim dat men zich daarvan op korte termijn re sultaten mag voorstellen. TJ*t lezen van een biografie over mensen *Avan het formaat, waartoe Albert SChwelt] *er behoort, is niet alleen interessant, doch levens een weldaad. Want het valt dan tel kens weer op. dat de grote betekenis van deze figuren ntet ontstaan is langs wegen van ge-1 MPige geleidelijkheid. Neen. ze hebben ge zwoegd en gestreden, met om binnen de kortst mogelijke tijd beroemd te worden, doch omdat ze gegrepen waren door een Ideaal. Zo n •egrepene is Schweitzer. We lazen een boek over zijn leven en denken, geschreven door de Ierse vicaris George Seaver In het eerste deel geeft de auteur een beschrijving van Schweit- «ers jeugd zijn opleidingen zijn werken. In het tweede deel volgt dan een keur uit Schweitzers geschriften, waardoor de lezer wordt ingeleid tot zijn denken als theoloog. - wijsgeer en musicus. Deze biografie werd uit het Engels vertaald' door A. ten Dlest. vrij behoorlijk, doch niet feilloos: op pag. 4J laat "U bezorgdheid zwaar „op" iemand wegen, onderaan pag. 49 springt hij in dezelfde zin over van 3e op le persoon en hij gebruikt o a. °P pag. 127 en 177 het woord „gesteltenis", waar hij daar o.i. beter „gesteldheid had kunnen vertalen Het boek waarvan thkms de tweede druk verscheen, werd keurig verzorgd en fraai ge ïllustreerd uitgegeven door Hollandia te Baarn. Dat is de reden niet Twee prominenten van de Groene, Jac. jan der Ster en Harriet Freezer, hebben hij het Wereldvenster te Baarn „Dat is de reden niet" uitgegeven. Het is een roman netje in briefvorm, gebrocheerd en vier en negentig bladzijden klein, waarvoor u 3.50 ntoogt neertellen. Om de inhoud kunnen we het volgaarne aanbevelen: het is scherp zinnig, geestig, kostelijk-inconsequent en (hoe kan het anders) knap geschreven De «utrice is gekropen in de huid van het jonge vrouwtje, dat de vrijheid verkoos, omdat manlief z'n levensgezellin wil omvormen tot wat hem als Ideaal voor ogen zweeft En ue auteur verbeeldt de man, die z'n beleid verdedigt en moeilijk zijn verlies neemt. Ze *eggen elkaar ongezouten de waarheid, «on der dat er één „lelijk" woord aan te pas komt en trappen met kennelijk plezier el kaar op beider gevoelige tenen. Als ze uit- «e-Freud zijn, blijkt de basis van hun hu welijk onaangetast. En als in elk ..braaf' hoek hervinden ze elkaar, niet in de laatste Plaats omdat ze de sfeer van hun kibbe larijen niet missen kunnen. Een kostelijk boekske. dustriële producten en warenhuizen v de andere takken van de sierteelt. Behalve vele stands van industrieën en handelson dernemingen is er ook nog een paviljoen Ingericht door het departement van Land bouw. waarin de overheidszorg voor de sierteelt tot uitdrukking wordt gebracht. Over de barricades Op onze weg van het Zuiden n«ar Flora- Heemstede vonden wU over een afstand van 30 km niet minder dan zes plaatsen, waar de hoofdweg door de bollenstreek. Hollands lentetuin, gebarricadeerd is door opbrekin gen. W(j kunnen ons eerlijk gezegd ln de laatste jaren geen ander beeld meer her inneren bU de aanvang van het bollensel- len. Zeker, aan de hoofdverkeersader door issenheim, Lisse en Hillegom moet ge dokterd worden als gevolg van verdwijnen van trambaan en aanleg van dubbel fiets pad. Maar de hele afgelopen zomer en de hele afgelopen winter zijn wij nog niet zo veel bordjej „Wegversmalling". „Langzaam rijden", „Werk in uitvoering", etc, tegen gekomen als ditmaal. Het geeft geen pas, schoonmaak te gaan houden op het ogenblik waarop genode bezoekers van verre aan komen. Die weg behoort zéér spoedig dicht te zijn! Premier Naguib van Egypte heeft Öon- derdag zijn revolutionnaire raad en minis terraad in gemeenschappelijke vergadering bijeengeroepen ter bespreking van de nieu we wrijving met Engeland over Soedan, Te voren heeft de Britse ambasssdeur Steven son een bezoek gebracht aan de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mahmoed Fawzi. Vermoed wordt, dat hij een officieel protest heeft ingediend, na een mondeling protest op Woensdag, tegen uitlatingen van generaal Naguib. dat Engeland de Soeda- *n met harde hand aanpakt. Volgens Oostenrijkse ooggetuigen is Vrij dagochtend vroeg een Tsjechoslowaaks vliegtuig van het Duitse type Arado 96 op het vliegveld van Graz ln de Britse zone van Oostenrijk geland. De bemanning, be staande uit een luitenant en twee sergeants van de Tsjechoslowaakse luchtmacht, ver klaarden, dat zij reeds lang plannen voor een ontsnapping hadden gehad. De drie mannen zijn in bewaring gesteld. Het toestel schijnt uit Bratislawa te zijn gekomen. Dertien der veertien NATO-staten (IJs land kent geen militaire begroting) zullen in het ln Juni eindigende begrotingsjaar te zamen een bedrag van 63 465.220.000 dollar voor militaire doeleinden hebben uitgegeven hetgeen negM milliard dollar meer is dan in het afgekipen jaar. De militaire uitgaven tn vorige jaren wa ren 1951-1952: 54 564.690 000. 1950-1961 29.171 780.000 en 1949-1950 18.614.040.000 dollar De Nederlandsche Bank deelt mee, dat blij kens de definitieve cijfers het overschot van Nederland in het betalingsverkeei In een verslag van de heer K. R. van Staal, algemeen aecretarls van d« Neder landse Vereniging van Ex-Politieke Gevan genen 1940—'45, die Woensdagavond in Am sterdam een ledenvergadering heeft ge houden. wordt vermeld, dat ln Den Bosch 25 en in Amsterdam 30 leden uit de vereniging zijn getreden, naar aanleiding van het royement van een inwoner uit Den Bosch. Enkele nieuwe leden zijn echter toe getreden, zodat de afdeling Den Bosch thans weer 58 leden telt. Er werd een nieuw bestuur gekozen In de plaats van mr G. Ch. Aalders werd als voor zitter gekozen mr C. van Rij. De nieuwe be stuursleden zijn mevr. W. Lentink. de heren J. de Groot, J. Koch, J. Venekamp, mr H. p. van Duiken en H. Jimmink. Op de leden werd een teroep gedaan aan de herdenking van de gevallenen op Zater dag 9 Mei op de nationale erebegraafplaats te Bloemendaal deel te nemen. Gehoopt wordt dat bij die gelegenheid het reeds lang in uitzicht gestelde monument zal worden onthuld. In Haarlem zal op 17. 18 en 19 Juni a.s. een congres worden gehouden De 22-jarige beroepsmisdadiger Knobloch, die Woensdagavond is gearresteerd, heeft toegegeven, tezamen met een beroepswor stelaar de Weatberlljnse advocaat dr Linse naar Oost-Berlijn te hebben ontvoerd. De ontvoering vond vorig jaar in Juli plaats Na zijn bekentenis kreeg Knobloch een zenuwinstorting en hij trachtte in zijn cel zelfmoord te plegen. De daders zouden na de ontvoering elk duizend Westduitse mar ken van een zekere „Paul" hebben ont vangen. Ongeveer 1300 leerlingen van de hoogste klasse van een aantal hogere burgerscholen en gymnasia, zullen 6lraks in gezelschap van hun leraren en rectoren een bezoek brengen aan de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda. Deze bezoeken zijn vast gesteld op 30 en 31 Maart en op 1. 2 en 16 April. Van de middelbare scholen kwamen reeds meer dan 50 aanvragen binnen. Gisteren heeft een honderdtal scholieren aan een kazerne te 's Hertogenbosch ter gelegenheid van „jeugddag", welke wePd georganiseerd 6 de departementen van oorlog en van On- derwijs. jongelui waren afkoi de Europese Betalings Unie deelnemende d Febr. 1953 66.925.600 landen in de maand (17.612.000 dollar) heeft bedragen Van dit bedrag heeft Nederland 33.462.800 (8 806 000 dollar) in dollars ontvangen. Voor een gelijk bedrag is door Nederland crediet verleend aan de Europese Betalings Unie. De vordering van Nederland op de Euro pese Betalings Unie bedraagt thans 747.851 400 (196.803 000 dollar). Miggie van de Konipgiit bij kroning^ te Londen Bij de plechtigheden ter gelegenheid van de kroning van Koningin Elizabeth II te Londen zal Koningin Juliana vertegenwoor digd zijn door een missie, die bestaat uit de Prins der Nederlanden, mr G. C. D. baron van Hardenbroek, opper-ceremonie- meester en ritmeester W. F. K. Bischoff van Heem rek, eerste stalmeester. appen. De stig van de U.L.O.- scholen uit Breda. Eindhoven, Boxetel en Waalwijk en van de technische school Wtl- Ilbrordus uit Oss. Het doel van deze jéugddagen is, de toe komstige soldaat ongeveer 90 procent van de mannelijke scholieren zullen straks de wapenork moeten dragen een blik te gun nen in de militaire maatschappij en om het leger bij de burgerbevolking populair te maken. Dat op de scholen belangstelling bestaat voor een uitstapje naar een garnizoen moge blijken uit het feit, dat op het bureau mi litair personeel van het ministerie van oor log reeds 200 aanvragen van Ulo- en am bachtsscholen zijn binnengekomen. De jon gelui van de Ulo zullen ln hoofdzaak de tactisché wapenen bezoeken en de leer lingen van de ambachtsscholen de tech nische wapenen. Nieuwe uitgiften Hongarije- De ondergrondse spoorlijn ts Boe dapest bestond op 19 Januari J.l. S jaar. Dit feit was aanleiding tot de uitgifte van twee zegels: 60 filler olijfgrijs (een arbeider aan het werk ln een tunnel van de spoorweg) en 1 Forint donkerrood (hoofdstation en maquette van de spoorweg). De zegels zijn vervaardigd in rasterdiepdruk. Caymsn-eilanden. Als eerste waarde van de definitieve serie frankeerzegels met de beelte nis van Koningin Ellssbeth, verscheen op 3 Maart J.l. een 4 d zwart en blauw. De zegel toont het portret van de Koningin in medaillon en een vuurtoren TrlCat (Joegoslavische zone). De zegels van Joego-Slavië met het portret van Nikola Teala werden voor dit gebied van de opdruk VUJNA-8TT voorzien. KUNSTNIEUWS Op verzoek van de All India Arts and Crafts Society te New Delhi neemt Noder- lsnd deel san de door deze organisatie ln verschillende steden van India te organise ren tentoonstellingen van hedendaagse schil der- en grafische kunst. De Nederlandse Inzending bestaat uit een twintigtal grafi sche werken, van de hand van Jeanne Bie- ruma Oosting. Wally Elenbaas. M C Escher. Dirk van Gelder. Wout van Heus- den. J M. Prange en W J. Rozendaal. dia ieder drie werken inzonden. De tentoonstelling zsl worden geopend te New Delhi. ZIJ gaat daarna naar Cal cutta, Bombay en Hayderabad. Het Haags Cultureel Centrum, de Haagse Kunstkring, de Jan Campert-stlchting en ..Oefening Kweekt Kennis" bereiden gezamen lijk een officiële herdenking van Martinus Nijhoff in Den Haag voor, te houden ln „Dili- gentia" op Zaterdagavond SS April a.s. Op deze avond zal Georgette Hagedoorn een aan tal nog nooit uitgevoerde werken van Mar- tlnua Nijhoff. waarvoor Pierre Verdonck en Sas Bunge muziek gecomponeerd hebben, ten gehore brengen. De internationale prijsvraag voor beeldhouwers te Londen De winnaars van de internationale prijs vraag voor het beeldhouwwerk „De onbe kende politieke gevangene" zyn Mirko Ba- saldella (Rome) en Antoine Pevsner (Parijs). Zij ontvangen ieder 750 pond (7500 gulden). De daarop volgende prijzen (250 pond elk) gingen naar Henri-Georges Adam (Parijs), Max Bill (Zürich) en Luciano Minguzzi (Bo logna). Er zijn 68 winnaars van de prijs van 26 pond. Onder hen bevinden zich twee Denen. De prijsvraag werd uitgeschreven door het Britse „Institute for Contemporary Arts". Joh. Boskampt hersteld De acteur Joh. Boskamp Is thans nage noeg hersteld van een ernstige longontste king. Van 2!ondagavond af zal hij zijn rol in de „Vier MUllera" (waarvan het toneel gezelschap Johan Kaart die avond in be- «loten kring in Bellevue de Amaterdamse première geeft), weer kunnen vervullen. VÖOR ONZE DAMLIEFHEBBERS fn onze dagelijkse reportage van het wereld- damtournooi vermeldden wij, dat de 10c ronde, op 15 November te Leeuwarden ge' speeld. voor de Nederlander* zeer goed was verlopen. Slechts Keiler stelde enigszins te leur, want. alhoewel hij steeds het betere spel had en verbeten vocht, smaakte zijn tegen stander Saletnik het genoegen hem een puntje afhandig te maken. Met deze simpele woorden moest worden volstaan, doch als u onderstaande partij na speelt zult u een indruk kunnen krijgen hot het er in werkelijkheid toeging. Aan de ene kant van het bord de Neder landse kampioen, groot en blond, een correcte opvallende verschijning, vechtend voor zijn tweede plaats op de ranglijst achter Dagenais. aan de andere kant de kleine en donkere rtaliaanse kampioen, nonchalant in kleding optreden, doch zeker niet in herspel, en zich in theoretisch opzicht de mindere wetend, steeds er op uit de positie te vereenvoudigen en Keilers opbouw weer af te breken. Slechts wanneer men al deze omstandigheden kent kan men ten volle genieten van dit geestelijk duel. een strijd waarbij Keiler er Belangstelling voor Multatuli minder dan verwacht was Prof. dr Garmt Stuiveling heeft als voorzit ter op de Jaarvergadering van het Multatuli- Genootschap meegedeeld, dat het departement van O.. K- en W. 7.00» subsidie heeft ver leend voor de uitgave van het zesde en zeVen- de deel van Multatuli's werken, die in Maart en Juni zullen verschijnen. De eerste vijf de len zijn reeds verschenen, doch de belangstel ling er voor Is te gering, zodat er f 3500 pei deel 21 500 voor de delen) te kort. is Met de subsidie van 7 005 is althans het tekort voor het zesde en zevende deel gedekt De voorzitter sprak voorts de verwachting uit. dat ook Rijkssubsidie voor het uitgeven van de verdere delen (brieven en documen ten). die reeds In bewerking zijn. in de ko mende Jaren zal worden verstrekf. Overeenkomstig het bestuursvoorstel werd besloten de 55-jarige Duitse letterkundige Wil helm Spohr. die thans ln Berlijn woont, we gens zijn vertalingen van Multatuli's werken en brieven in het Duits het ere-ildmaatschap van het genootschap aan te bieden. e secretaris-generaal der Verenigde Naties. Trygve Lie. heeft besloten de nieu we Amerikaanse immigratiewetgeving, zoals deze is neergelegd ln de McCarran-Walter- wet, op de proef te stellen voor zoverre zij betrekking heeft op personeel der Verenigde Naties. Hij heeft de leden van het algemene secretariaat opgedragen, bij binnenkomst In de Verenigde Staten géén stukken te teke nen, waarin ondertekenaars verklaren af stand te doen van de voorrechten en de di plomatieke onschendbaarheid, welke voor het personeel der V.N. gelden, zolang niet duidelijk is gebleken dat de Amerikaanse regering de twee voornaamste voorrechten. Tentoonstelling van uitvindingen van Leonardo da Vinei Van Zaterdag 21 Maart tot 8 April zal in Art! te Amsterdam een tentoonstelling worden gehouden van modellen n authentieke tekeningen en schetsen de schilder,, ingenieur en uitvinder Leonardo da Vinei. De tentoongestelde modellen, die ge construeerd zijn door de heer Roberto Guatelli, Igfcvatten voorbeelden van clytectuur, uitvindingen op het gebied van de krijgskunst, mechanica, aërodynamica, luchtvaart, waterbouwkunde, wiskunde enz. De expóaitie zal daarna achtereenvol gens nog gehouden worden ln Maastricht, Rotterdam en Enschedé. VOOR DE TWEEDE MAAL binnen één vrede er op het ogenblik bijster slecht voor week is een ffeallieerri vHestuitf hoven staat' In dat Beval immer» moet men aan stop den V aean Rumoerig volksliedhè?" week is een geallieerd vliegtuig boven Duitsland door Russische straaljagers neer geschoten. En voor de tweede maal is het verontwaardigde protest van/de beledigde regering door de Russen beantwoord met een tegenprotest De Sowjet-regering blijft dus alle verantwoordelijkheid voor de inci denten afwijzen en dekt zich achter de be wering. dat de geallieerde vliegtuigen de aanvallen hebben uitgelokt door grene- ichendingen en provocerend optreden. Wanneer twee partijen elkaar wederzijds van hetzelfde beschuldigen en de feiten zijn niet door onpartijdige waarnemers ge registreerd. dan is het doorgaans moeilijk vast te stellen wie van de twee gelijk heeft in dit geval echter kan over de ware toe dracht van het gebeurde weinig twijfel be staan. De wijze waarop de Russen zich genover de vertegei woordigers van vriende mogendheden plegen te gedragen is nu langzamerhand voldoende bekend en helaas moet worden geconstateerd, dat het optreden van de Russische straaljagerpilo ten volkomen in de gedragslijn van hun politieke voorgangers ligt. Het overzicht van de vliegtuigincidenten van de laatste vijf jaar spreekt trouwens voor zichzelf. In dit tijdsverloop hebben Russische vliegers finder dan zes vliegtuigen van Weste- ogendheden neergeschoten, één Ame- i toestel in Hongarije tot landen ge en en in beslag genomen en éénmaal iegramp veroorzaakt door roekeloze aanvallen" op een Britse Viking te Wanneer het waar was. dat geal- vliegtuigen de lucht werden inge- met de opdracht moeilijkheden te zoeken met Russische „tegenstanders", dan zou de stand er zonder enige twijfel anders uitzien. Het moet echter ook de fanatiekste Russophiel opvallen, dat bij al deze inci denten geen enkel Russisch vliegtuig door geallieerd vuur schade, heeft opgelopen. DE SCHULDVRAAG levert dus geen bij zondere moeilijkheden op. Anders is het gesteld met de vraag wat de Rusaen met deze provocaties voorhebben! Wie wil trachten op deze vraag een antwoord te vinden moet beginnen met twee mogelijk heden te onderscheiden. Of men neemt aan dat de Russische piloten handelen op grond van een Instructie van hogerhand, óf men beschouwt de aanvallen ala op zichzelf staande incidenten, voortvloeiend uit de «temming onder het personeel van de Rus- aische luchtmacht, met andere woorden: als uitapattingen van heethoofdige jongelui, die, vergiftigd door politieke propaganda en volkomen gespeend van verantwoorde lijkheidsbesef, hun agressieve aandriften ten aanzien van de „vijanden van het proleta riaat" niet kunnen bedwingen Wie uitgaat van de eerste veronderstel ling. namelijk dat de Russische jachtpiloten handelen volgens instructie, moet wel tot de conclusie komen dat de zaak van de staat! In dat geval immers moet men aan nemen, dat de Russen er op uit zijn de Wes telijke mogendheden tot het uiterste te prikkelen en op deze wijze een oorlog te provoceren, die dan tegenover het eigen volk als een door de Westelijken ontketende aanvalsoorlog kan worden gebrandmerkt. Bijzonder aannemelijk lijkt deze theorie overigens niet. Het ia ndf altijd uiterst on waarschijnlijk, dat de Russen zich op het ogenblik sterk genoeg achten om een oorlog teg ende Westelijke .wereld met kans op suc ces te kunnen voeren Bovendien is het zeer de vraag of de nieuwe regering ln de Sowjet-Unie zich zeker voelt van haar po litieke positie om een conflict met het bui tenland te durven riskeren. In dit verband moge herinnerd worden aan het feit. dat Malenkof in zijn eer ste rede In het open baar als premier, na melijk bij de baar van Stalin, een opvallend verzoenende toon te genover het Westen heeft aangeslagen en voorts aan de verklaring van de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, waarin hij als zijn mening te kennen gaf, dat met de dood van Stalin het gevaar voor een wereldoorlog aanmerkelijk ver minderd was. 1~\E VERONDERSTELLING, dat de Sowjet- Unie er op het ogenblik op uit is een gewapend conflict met de Westelijke mo gendheden te forceren lijkt dus vooralsnog niet bijzonder aannemelijk. Waarschijnlijker is, dat de incidenten het gevolg zijn van een sinds de dood van Stalin toenemende ner vositeit onder de Russische strijdkrachten. Men kan zich bijvoorbeeld voorstellen, dat de Russische legerleiding, vrezend dat de Westelijken van het moment van zwakte ln de interne Sowjetleiding gebruik zouden willen maken, de grenstroepen en de lucht macht tot verscherpte waakzaamheid heb ben aangespoord. Een dergelijke Instructie, gevoegd bij de geestelijke ontreddering dte de dood van de geliefde leider bij vele toe gewijde communisten veroorzaakt moet hebben, kan onder de Russische troepen een toestand van onzekerheid en mentale verwarring hebben teweeggebracht, die ge makkelijk tot gevaarlijke excessen kan lel den. Het bericht over de muiterij bij een Russische tankeenheid ln Hongarije lijkt deze veronderstelling te bevestigen. Dit alles wil inmiddels nog niet zeggen, dat de incidenten als ongevaarlijk zouden moeten worden beschouwd. De mogelijkheid blijft bestaan, dat een of andere geallieerde commandant of regeringsleider op een kwade dag zodanig geïrriteerd raakt, dat hij zich tot scherpe tegenmaatregelen laat ver leiden. Gaan de Ruwen op deze wijze door den kan men zeggen, dat de vrede ln de wereld in de komende meenden afhankelijk zal zijn van de zelfbeheersing der Westelijke etaatslieden. welke de internationale organisatie voor haar beambten opeist, erkept. Deze voorrechten zijn: lv Tegen leden van het personeel der Ver Naties kan in de Verenigde Staten geen wettelijke actie worden ondernomen, zolang zij bezig zijn met hun ambtsbezigheden. O Personeelsleden #der V.N. vallen niet onder de normen voor de Amerikaanse federale inkomstenbelasting. Er is reeds een proefgqval. Een Brit, zekere Stanley, die thans in dienst der Ver Naties staat en tevoren een permanent in woner der Verenigde Staten was. heeft kortgeleden, bij terugkeer in Nd.-Amerika van een in het buitenland vervulde opdracht op last van Trygve Lie geweigerd, de hier voor genoemde stukken te tekenen. Hij ia toen op (schriftelijk) erewoord in de Ver. Staten toegelaten. Stanley moet op 16 April voor de Ameri kaanse immigratie-autoriteiten verschijnen, waarbij men tot een gerechtelijke beoorde ling van de omstreden bepalingen der McCarcan-Walter-wet wil komen. In het ministerie van O.K. en W heeft minister mr J. M. L. Th. Cals Donderdag de prof. Van der Leeuw-prijs voor muziek uitgereikt aan Sem Dresden voor diens compositie „Dansflitsen". De bewindsman herinnerde er aan. dat de regering sedert de bevrijding vaak prijzen voor composities had uitgereikt, maar nooit een zo belangrijke als deze. Prof. Van der Leeuw heeft de prijs indertijd zelf als staatssecretaris ingesteld. De commissie van advies heeft uit vier en vijftig partituren moeten kiezen Het verheugde de minister, dat Philips' Phonografische Industrie hem in ataat stelde, de prijs toe te kennen en dat van de bekroonde compositie een gra- mofoonplaat zou worden gemaakt. De heer E. B. W. Schuitema van Philips' Phonografische Industrie te Baarn deelde in een toespraak mee dat aan de keerzijde van de grsmofoonplaat Diepenbrocks muziek bij „Elektra" zal worden opgenomen. De voorzitter van de adviescommissie, prof. dr A. A. Smljera, verklaard dat de adviescommissie, die verder bestond uit Eduard Fltpse en Jan Mul. met eenstemmig heid besloten had. het werk van Dresden voor de prof Van der Leeuw-prijs voor te dragen. Tenslotte heeft de prijswinnaar gedankt. De plechtigheid werd bijgewoond door vele hoge ambtenaren van het ministerie van O K en W onder wie de secretaris-generaal mr J. Reiniftk en dr N. R. A. Vroom, hoofd van de afdeling kunsten. Ook de muziek wereld was door vele bekende figuren ver tegenwoordigd. Na het overlijden van de Amsterdam»e fotografe Emmy Andriesse was meege deeld. dat zij bezig was aan een boek over de wereld van Vincent Van Gogh. Dit boek zal nu omstreeks October van dit jaar verschijnen. Het zal ongeveer 140 foto's van Emmy Andriesse bevatten, die deels weergaven zijn van Van Goghs landschap pen, deels van herinneringen aan de plaat sen waar hij zich ophield. In opdracht van een Haagse uitgever maakte Emmy An driesse in Frankrijk reizen langs de plaat sen waar Van Gogh heeft gewoond en ge werkt. Het gehele Franse materiaal (uit Aries, Saintes Maries, St Rémy en Auvers sur Oise) was voltooid. De bijbehorende teksten zijn voor het merendeel ontleend aan Van Goghs brie- Deze teksten werden uitgezocht door Jos de Gruyter. die het boek ook samenstelde. De typografische vormgeving ls geheel in handen van Dick Elffers. De tekst zal worden gedrukt in vier talen, Nederlands, Frans, Engels en Duit». niet ln ilaagde hst harnas van zijn tegenstan der te doorboren. Wit: R. C. Keiler Zwart: M. Saletnik 1. IIH 17—11 1 17-51 21—25 I. 41-17 11—17 4. 14—35 7— lt 5. 45-14 l— 7 5. 44—40 15—21 Op 25—25 zou 10—24 volgen met leta beter »pel voor wit wegens de randschtjf op 25. 7. 25X1» 14X2» I. *0-44 10-14 35-25 14-1» 10. 25X14 12X16 Met deze twee eenvoudige afruilen heeft zwart zich alle apeelvrijheid voorbehouden. Wit gaat het nu met een flankaanvel proberen. 11. 25—30 15—20 12. 23—20 17—22 II. 31—27 22^.31 14. 25 X 27 11—17 15. 40—41 20—25 10. 30—22 10—14 17. «4—29 5-10 10. 30—24 14—12 19 40-15 15X10 20. 15X24 10-14 Dwingt wit tot de nu volgende afruil, welks echter weinig om het lijf heeft. 21. 24—1» 12 X34 22. 20 X 2S 7—11 22. 20-1» O-ll 14. 45—40 2— 2 25. 45—44 Mogelijk hoopte writ op b.v. 17—21?. waarns 22—21 zwarts lange vleugel geheel lam legt. 252— 7 20 41—15 14—22 De eertte afbraak! 37. 15 X 24 23—20 22. 24 X 23 11X22 21. 33-22 12—15 20 30-34 12—21 31. 25X19 17—22 32 27X11 12X14 Wim Roozenburg betitelt dit spel met „hout hakken". Wit heeft wel het centïum. doch geen tastbaar voordeel. 33. 30-31 11—17 24. 31—27 17—12 35. 27X15 5-13 M. 10-13 7X11 Het is moeilijk om uit te maken of het laten slaan met 11X22 beter is. In ieder gevel bereikt nu een meer ongelijke verdeling van de zwarte schijven, r. 32—21 0—11 30. 21—32 11—17 I. 43—31 10—22 40. 35—33 14—12 Een bescheiden poging tot omsingeling, welke echter op niets uitloopt. L 34-29 15—15 42. 42-35 20-24 I. 29 - 20 25X14 44. 40—43 4—12 Omdat 11—22 op tijd verhinderd wa» gaat zwart weer aan de witte etand knabbelen. I 44-30 15-23 40. 20X1» 14X21 r 47-41 17—21 Teneinde 21—27 te beletten la wit nu wel tot 32—21 genoodzaakt. 40. 12—21 22 X 23 I 17X17 11X12 M. 41-17 H-22 38—31 Deze zo schijnbaar eenvoudige standen Zijn dikwijls zeer verraderlijk. Indien n.I. niet. 35—32 wordt geapeeld volgt 22—27 met op de duur een doorbraak. W22—27 13. 22X21 30X17 Ook naar voren slaan mat 10X27 levert remise op. I 40-34 17-2» 54. 24—10 12—11 43-30 15-21 Op 30—32 volgt nu li en 12—2» lovort dan niets op door 22—27 enz. 50. 20-24 5-13 r. 32-32 31—171 50. 33X11 22-3» I. 33X23 HXlf Hier werd de partij remise gehouden, daar wits terreinwinst niet baat omdat zwart hat goede tempo heeft. Kunt u zich voorstellen dat Keiler die avond wat ontevreden naar bed gingT Ik welt V. E. TROMBB. Criekae krijgsgevangenen De politieke commissie der Verenigde Na ties heeft met 34 tegen 3 (communistische) stemmen en bij één onthouding (India), een resolutie goedgekeurd, waarin een „welge meend beroep" wordt gedaan op de regerin gen der communistische staten, de driedui zend Griekse krijgsgevangenen, die zich sinds de dagen van de Griekse burgeroorlog ln haar handen bevinden, weer naar Grie kenland terug te zenden. Even buiten Dieverbrng lil Drente is Donderdagavond de auto van de burgemees ter van Groningen, de heer J. Tuin. waar in behalve de beer Tuin ook zijn collegae uit NoorddUk. Baflo en Nieuwe Pekele za ten. tegen een terzijde van 4e weg staande vee-auto gereden. De Groninger burgemeester, die naast de chauffeur zat, schoot met het hoofd tegen de voorruit en liep een gapende hoofd* wonde en een lichte hersenschudding op. Hij was aanvankelijk, buiten bewustzijn. Zijn chauffeur kreeg enkele gebroken rib ben en een bloeduitstorting in de rechter knie. De achter in de auto zittende burgemees ters De Zee van van Baflo en Boekhoven van Nieuwe Pekela bleken enkele schaaf wonden te hebben opgelopen. Ne ter plaatse te zijn verbonden, is het gezelschap naar Groningen overgebracht, waar de chauf feur ln het stads, en academische zieken huis ter verpleging ls opgenomen. Daarna zijn de burgemeesters, van wie de heer Kuiper uit Noorddijk er het beste is afge komen. naar hun woonplaatsen gebracht. Tijdens de botsing hing ter plaatse een vrij dichte mist De vee-auto was aan «1e achterzijde wel verlicht. Het gezelschap had als afvaardiging van een aantal Groninger gemeenten een be zoek gebracht aan Den Bommel en Oolt- gensplaat, die door deze gemeenten zijn geadopteerd. - Maar Piet. ben jij EMItSIE NED. SCHEEPS-HYPOTHEEKBANK. Vpor de emissie van de 4'/» procent pand brieven Nederlandsche Scheeps-Hypo'heek- MARKTBERICHTEN Rodenrijs. 13 Maart Komkommer» A 6», C 58: Sla A 11.20f 30 50. B f IS S0F 25.40. C 5.40 15.90. alles per 100 stuks; Spinazia 75, Witlof 4»; Spruiten 15-54. Prei -f 10 Kroten 8.20; Slavellen U5— HANDELSBERICHTEN (Ver. v. d. Ka toen handel) Rotter dam. 13 Maart. Nominale noteringen loco Rot terdam (excl. rechten) USA. strict middling one inch staple 2 28 per kg (vor not f 3 27't) Mexicaanse strict middling on# Inch staple f 3.1#'per kg (vor. not 3.I»'/«). Rubber. (Bericht van de Makelaars Cantziaar Schalkwijk). Londen. 13 Maart. TermljnnoL Loco 21"t, April 21'/., Met 11»/., Junl 21'/.. April- Juni 21'/.. Juli-Sept. 21* 4, October-Dec. 21 bIS. De stemming ls traag.

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 4