m lHAAR EIGEN DOMEIN PASEN EN PAASVACANTIE „Boutique", het jongste kind van de Parijse modekoning Slanker worden De Paashaas kwam tijd te kort EIEREN UIT VEEL LANDEN Afscheid van de zee en van de Nieuw-Amsterdam Eieren kleuren op het laatste nippertje vacantie-vriendin Verven met lapjes Schoonmaak Wordt bondgenoot FLEURIG EN JEUGDIG Het voorjaar vraagt: Met beleid en niet zonder medicus VROLIJKE TAFEL Het konijntje wilde ook helpen Ra Ra Ei (gekleurd)' plus raffia (en een beetje werk) is kip (op haar Paasbest) locm.l-jan-i Nederlanders kochten 15 millioen watersnoodpostzegels Anderhalf millioen voor Rampenfonds De Venlo verongelukte door schroefbreuk Twee jaar geëist tegen hoofd van luchtmachtaansehaffingsdienst Kocht bij onderneming waarvan hij directeur was Uitbreiding museum Kröller—Muller „Maurits de Braziliaan" Mandril *f* 7 Vulkanen rommelen in Indonesië Bendewezen in Indonesië krachtig aangepakt De laatste reis van commodore Verhoog Carrière van een zeeman Een Mau-Mau-leider gesneuveld Christie beschuldigd van moord Hammarskjoeld aanvaardt benoeming als secretaris-generaal der VJV. Surinamer hoofd van een Nederlandse delegatie Vliegongevallen Waar komt het vandaan? Dit woord: SPIEGEL-El tnZEND EN EEN ZATERDAG 4 APRIL 1953 1 Moeder als \/rORGEJV PASEN! Misschien hebt u een week van voorbereiding achter de rug, gelfs al behgort u niet tot degenen, die zich alk seizoen een nieuw kapsel aanschaffen misschien hebt u het druk gehad met eieren koken en kleuren, met kuikentjes of schaap jes maken van boter (margarine), mei het doen van inkopen om een smakelijk Paas- menuutje samen te stellen. Misschien ook is het u vergaan, zoals het vooral met Sinterklaas vele mensen vergaat. Ze willen er niets aan doenen dan op het laatste ogenblik krijgen ze spijt en gaan ze hals over kop nog presentjes kopen en pakjes makenMisschien hebt u geen eieren gekleurd. Ach, waarom zou u? Maar nu komen de kinderen thuis met opgewon den verhalen over de Paaseieren, welke hun vriendjes en vriendinnetjes op Paasmorgen mogen gaan zoeken en die overal in huis en tuin zullen zijn verstopt en nu wilt u niet achter blijven. Misschien komt u tot dit een beetje spijtige besluit wanneer de win- kelte al gesloten zijn en er geen verfje om eieren te kleuren meer te krijgen is. pEEN NOOD! U snelt naar de doos met lappen, die elke huisvrouw bewaart, omdat ze nog eens te pas kunnen komen. Allicht vindt u daarin overschotjes van een fiebloemd jurkje, een fris patroontje, dat u ndertijd zeer heeft behaagd, maar waar van u later veel verdriet hebt beleefd om dat de kleuren niet „echt" waren, omdat ze in de zon en in de was verbleekten als leden ze aan bloedarmoede. Nu kunnen die lapjes U schadeloos stellen voor het toen berokken de verdriet. U wikkelt de eieren n.l. stuk voor stuk in zo'n lapje, maakt het met een elastiekje vast en dan kookt u ze op de gewone wijze. Haalt u de eieren uit het kookwater en neemt u ze uit de doeken, dan zult u zien, dat het patroontje van het niet- kleurechte lapje allerwonderlijkst op de eierschaal is afgedrukt. Een heel bijzonder effect krijgt u ook, wanneer u eieren voor het koken in spinazieblaadjes wikkelt op dezelfde wijze als we aangaven voor de lapjes. Zo kunt u op het laatste ogenblik toch nog heel bijzondere Paas-eieren krijgen. Pasen duurt echter voor de kinderen niet twee dagen, maar wel tien.... want daar is de heerlijke Paasvacantie.Moeders jui chen hierover gewoonlijk minder heftig dan de kinderen Als het slechj weer is moeten ze in huis blijven en dat juist nu, midden in de schoonmaak.... 1V/TAAR MOEDER, zet de schoonmaak- en huiselijke zorgen op zij en wijdt u zich aan het kleine grut.... eigenlijk zijn de jaren, waarin ze met u samen hun vacantie willen genieten, maar zo kort; de tijd vliegt en niet heel lang duurt het of ze gaan er veel liever met vriendjes en vriendinnetjes op uit dan met moeder. Geniet van het heden. Trek er bij mooi weer met hen op uit, organiseer bij slecht weer lees-, vertel- en handwerk-uurtjes. Zijn de kinderen niet meer zo heel klein, dan kunt u misschien eens een museum met hen gaan zien (niet te lang, want ook%oor de jeugd is museumbezoek vermoeiend). Een goed idee is schoonmaak en vacantie in zoverre te combineren, dat u een van de laatste dagen van de vacantie, een kamer, die toch moet worden „ontruimd", zoveel mogelijk leeghaalt en dat u dan een troep vriendjes en vriendinnetjes op visite vraagt, die er desnoods wilde spelen kunnen be oefenen zonder schade aan te richten. Laat uw fantasie een beetje werken, con centreert u zich tien dagen lang op de kin deren. zodat ze verfrist, na een tijd van blijdschap, de eindspurt naar overgangs- of toelatingsexamen kunnen beginnen. J7ERTIJDS waren het alleen deftige, uiter- *-* mate rijke dames, die de orote Parijse Modehuizen betraden. Ze schaften er zich hele dure toiletten aan in de rustige zeker heid de allernieuwste creatie van de Mode koning haars harten te hebben verworven Voor verreweg de meeste dames echter bleef de naam van de Modekoning een naam aan zijn scheppingen kon ze eenvoudig niet denken, laat staan er aan tippen. En dit verdroot de Modekoningen eigenlijk. Niet. omdat ze hun creaties tot algemeen goed wensten te maken, maar omdat op deze „je hun afzetgebied beperkt bleef en zelfs al te beperkt werd toen de groten dezer aarde over hoe langer hoe minder geldmid delen gingen beschikken. Toen kwamen ze op het idee een „bou tique" in te richten, een „winkeltje" zouden zeggen, waar de Mode-schepper een- idiger modellen, die toch ook aan zijn brein ontsproten waren, tegen lagere prijs verkocht. Aanvankelijk dachten ze daarbij uitsluitend aan vacantie- en sportkleding, T?N ALTIJD maar weer modeshows, elk voorjaar en ieder najaar modeshows, een toenemend aantal modeshows, want „Huis", elke confectiezaak, gevoelt zie.. roepen de clientele te tonen welk nieuws er onder de Mode-zon is. Mode-shows: Ja nussen met twee aangezichten, tegelijk vriend en vijand van de vrouw. Vriend: zij leert haar wat zij moet dragen, geeft haar denkbeelden voor het moderniseren van haar overjarige garderobe, doet ideetjes aan de hand voor nieuwe jurkjes en blousjes en jasjes en jakjes. Vijandach nee, niet de show als zo danig, maar het tweede ik, zo u wilt de satelliet van de modeshow: het thé complet. Geen show of zij roept de vrouw toe, dat zij nog steeds slank behoort te zijn en bijna geen show of zij gaat gepaard met het thé complet met het plakje cake, het petit four- tje, het zoete koekje, het bonbonnetje. Tan taluskwelling, welke slechts de moedigsten kunnen weerstaan. Ze weten het immers, dat juist dat extra stukje cake, dat petit fourtje elke confectiezaak, gevoeirzich'ëêl gevaarlijke vijanden zijn, die haar lijn be- J- - dreigen. „Geen snoepjes tussen door" is gebod één voor wie wil gaan „afslanken". Eigenlijk gebod twee, want vóór alles raad plege men zijn dokter wanneer men de lijn, die tijdens het zittende leven in de winter en de versnaperingen, waartoe de lange huiselijke avonden en de partijtjes noodden, deerlijk heeft geleden, weer in fatsoen wil brengen. Wie slanker wil worden beperke het voed sel, dat zij tot zich neemt. Men wordt te dik. omdat men meer eet dan men strikt nodig heeft voor instandhouding van het lichaam en dus: minder en magerder voed sel. Niet alleen het snoeperijtje tussen de maaltijden behoort volkomen, maar dan ook volkomen, achterwege te blijven, maar ook diene u te bedenken, dat cocktails vet aan zetten! En dat nu cocktailpartiea ook al in de mode zijn! Legt u het slanker worden verstandig aan. dan kunt u zeker een pond per week af vallen. Het beste is u geregeld te laten wegen. Natuurlijk altijd op dezelfde weeg schaal en altijd met dezelfde kleren aan! Anders hebt u nog geen zuiver vergelijkings materiaal. Is het doel bereikt en bent u wat lichter in gewicht geworden, dan zult u zich veel gezonder gevoelen: u zult veel beter kunnen lopen en trappen klimmen, in éé- woord, het zal zijn of u tien jaar jonger bent geworden- Alleen, dat gevoel van gezondheid en de meerdere beweging welke u neemt wanneer u zich gemakkelijker kunt bewegen, zuilen ook weer uw eetlust verhogen endit is zeker een schaduwzijde, die uw zelfbeheer sing op zware proef zal stellen! geleidelijk echter gingen ze alle mogelijke accessoires aan de collectie voor de boutique toevoegen: een geestig ceintuurtje, een fleu rige corsage, een kwiek sjaaltje, aardige knoopjes, enz. enz., dingetjes waarmede een handige fran?aise een heel gewoon jurkje een exquis cachet kon geven en hoe meer deze boutiques" de loop kregen, hoe uit gebreider het terrein werd, dat ze gingen bestrijken. Tegenwoordig omvatten ze het gehele terrein der dameskleding en brengen daar een frisse, jeugdige noot. Alle mode-motieven van het Modehuis, die EMKEtE MODELLETJES UELKE BOUTIQUES llilllllllllillll In de boutique worden overgenomen, worden qua lijn enigszins vereenvoudigd, doch de kleuren ondergaan haast altijd een verster king, ze worden op gedurfde wijze samen gevoegd tot contrasten of harmonieën en in borduurwerk en garnering worden geheel nieuwe materialen en dessins gebruikt. TT ET SUCCES van een model komt dikwijle *1 geheel op rekefling van de stof: een mooie wollen handweefstof met een exclu sief dessin, dat speciaal is ontworpen voor de boutique, die haar creaties op intelligen te wijze doet aansluiten bij de kunstnijver heid. De stoffen, die de komende zomer In de boutique-collectlea zullen verschijnen, vertonen voor het merendeel forse strepen en ruiten. Schotse ruiten worden alleen gebruikt voor alpinlstencostuums en vooral voor lange en korte pantalons; bedrukte popeline wordt verwerkt tot elegante zell- costuums, bestaand uit een lange, nauwe pantalon en een gedecolleteerd vest, waar onder men een blouse van dun flanel draagt. De kniebroek verschijnt dit Jaar in ver schillende variaties: aangesloten en met een pauwsluitend boordje onder de knie, zeer nauw sluitend met op beide zij kanten een knoopsluiting, wijd en een ietsje poffend bij de knie, lang en nauw met een strak om het been sluitend gedeelte van knie tot kuit. De fantasie op dit gebied is grenzeloos en tot allerlei dwaasheden in staat: wit on zwart gestreepte pantalons met applicaties van rode roosjes, pantalons met zwarte achterkant en helderblauwe voorkant, poffende harembroeken enz. Wie denkt, dat de bouti ques er alleen zijn voor exentrieke jonge vrouwen, die zich kleden willen, alsof het altijd carnaval was, ver gist zich zeer. Zij brengen integendeel 'n groot aantal goedgemaakte, practische, Jeugdige en betaalbare mo dellen in de verkoop. Alle leuke Jumpertjes jn truitjes komen van de bou tique, evenals jersev ensem bles, practische tailleurs en eenvoudige japonnen, die in elk jaargetijde en onder alle omstandigheden bruik baar zijn. De rokken vallen nog steeds heel wijd en royaal, ze hebben een klokkende coupe of zijn aangerimpeld in de taille, 't Ideale weefsel voor deze modellen is veel kleurig wollen imprimé, of heel dun vilt met applica ties of borduurwerk van stro. T\e PaastafeI versieren ia altijd •*-* een leuk werkje. Je kunt bo- ben de bordjes kransjes van bloe men leggen. Je kunt ook boven ieder bordje een kaartje zetten met de naam er op van degene, die voor het bordje moet plaats nemen. Neem voor die kaartjes lange „JJULPPAASHAZEW AANMELDEN DAGELIJKS VAN 7 TOT 7 UUR". Zo, dacht de Paashaas. Dat staat er netjes duidelijk in drukletters. Nu hoop ik maar, dat ik hulp genoeg krijg. Het wordt ieder jaar drukker. Vorig jaar kon ik nog de schilders, de vervoerders en de verstoppers uitkie zen. maar dit jaar heb ik iedereen nodig. En ik ben er nog niet zeker van, dat ik het haal. Ik moet het in ieder geval goed organiseren, want anders loopt alles in het honderd. De Paashaas zuchtte. Hij besloot naar bed te gaan, want er zou vanavond heus nog wel een haas langs zijn huis lopen, die dan het bord, met de aankondiging er op zou zien én het zou verder vertellen. Dus kon'hij morgen om zeven uur al wel hazen verwachten. Het duurde even voor de Paashaas sliep, maar toen draalde hij zich op zijn andere oor en besloot alle zorgen uit zijn bol te zetten. DKlfon, reepjes stevig tekenpapier, onge veer 15 cm lang en 5 cm breed Vouw het in de breedte doormid den. Vouw het dan weer open en téken midden over de vouw heen de voorbeelden van de tekeningen na. Kleur het ook. Vouw dan de tekening weer om. Wat nu aan de achterkant van het "DIJNA tegelijk met de Paashaas stapte Jan die avond tn bed: Toen zijn moeder hem nog even welterusten kwam zeggen, vroeg hij: Zeg mam. zou de Paashaas kojnen? Ik denk het wel, antwoordde moeder. Ja maar, hij komt niet altijd bij alle kinderen. Weet u, Fr.eekje heeft nog nooit iets van de Paas haas gekregen. Eigenlijk dom van die Paashaas. Als hij het te druk heeft of zo, moet hij dan de één en dan de ander overslaan. Misschien kan hij dat niet alle maal onthouden, dacht Moeder. Nou, dan moet hü een lijstje maken. Een lijstje makenHet was maar goed, dat de Paashaas het niet hoorde. Hij was nu eenmaal een schilder en van administratie had hij niet veel verstand. Ik hoop maar, vervolgde Jan, dat hij als hij bij mij komt, vroeg komt. een dag voor Pasen of zo. Als ik dan merk, dat Freek weer niets heeft, geef ik mijn ei of mandje of wat het is, aan hem. Dan ga ik voor Paashaas spelen. Dat vind ik een goed idee. Paashaas! sprak moeder. En ga nu maar gauw slapen. Ze draaide het licht uit en even later sliep ook deze Paashaas. Ook met zorgen, want Jan wist nog niet hoe hij het ei ongemerkt in Freek zijn huis moest verstoppen. Vooral ttaande kaartje valt, knip je uit en dat buig je recht, zodat het boven de vouwlijn uitkomt. Je schrijft dan netjes de naam op het kaartje en als je het erg mooi wilt maken, knip je er nog een gleufje in, waar je een bloempje door steekt. niet te goed, want dan zou hij het niet vinden. T\IEZELFDE avond, veel later, hupte er een konijntje langs het huis van de Paashaas. Hij zag het bord en sprong op het hekje om te lezen. Hulphazen. Ja, maar Ik ben geen haas, zuchtte het konijntje. Toch zou ik een baantje best kun nen gebruiken. Het konijntje ging verder. Het had zorgen. Het was nog een jong konijntje. Maar zijn vader, moeder, broertjes en zusjes waren er niet meer. Hij wist niet meer hoe het gegaan was. Müar in elk geval, was hij al een tijd alleen. Hij moest voor zichzelf zorgen en dat viel niet mee. Ik maak, dat ik morgenochtend de eerste ben, dacht hij. Misschien heb ik een kans. Ik hoop dan maar. dat ik vervoer der mag worden. Ik zou wel eens iets meer van die mensen willen weten. Ik heb wel eens gehoord, dat er mensen zijn, die erg goed voor konijntjes zorgen. Ik most dat toch eens aan de Paashaas uragen, die weet er stellig wel meer van. Ook het konijntje sliep die nacht niet gauw. T\E volgende morgen toen Jan wakker werd, zat de Paashaas al om kwart voor zeven achter zijn bureau, klaar om te beginnen. Hij had die ochtend, terwijl hij zjjn tan den poetste, een goed idee gekre gen. Hij zou een paar grote voor beelden maken en die moesten de hazen, die niet zo goed konden schilderen dan maar natekenen en verven. Het zou dan wel een beetje cliché worden, maar ja, de mensen waren ook niet altijd even origineel. De Paashaas keek eens naar buiten. Er stond al een lange rij. Mooi zo, dacht hij. Hij stond op en deed de deur open. Het was nog wel voor zevenen, maar waar om nog langer te wachten. Hij had het druk genoeg. De eerste die bin nenkwam was het kon'intje. De Paashaas kende hem wel en ook wist hij, dat hij zo alleen was. Het konijntje groette beleefd en de Paashaas vroeg, of hij zich ook kwam aanmelden. Toen het konijn tje knikte en vertelde, dat hij hard kon lopen en dat hij erg voorzichtig zou zijn, vroeg de Paashaas: Maar ben je niet bang, om bij die grote mensen te komen7 Nee, antwoordde het konijntje, tenminste ik zou zo graag willen weten of het waar is, dat mensen goed voor konijnen zorgen. Zou jij danvroeg de Paashaas begrijpend. Ach, het was niet te verwonderen. Het konijntje was eenzaam. Veel konijnen waren er niet in de buurt en hij was mager van het harde werken. Ik zal je voorlopig indelen bij de vervoerders, sprak de Paashaas. Het konijn vertrok opgelucht en de eerste haas kwam binnen. De hele dag deelde de Paashaas de hulphazen in. Die bij de schilders, die bij de verstoppers, die ook en weer een ander bij de vervoerders. DIE ochtend liep Jan naar school en hij vroeg zich af, of moeder nu al adn vader gevraagd had, of hij een konijntje mocht hebben. O, hij zou er helemaal zelf voor zor gen. Ook zijn hokje schoonhouden. Mijn oom en tante hebben vier dochters en een zoon. De namen van de meisjes zijn Ruth, Dot, Marie en Sally. Nu je dit weet, kun je uitvinden, hoe de jongen heel. Je hebt hiervoor nodig de helft van Ruth, een derde van Dot, twee vijf de van Marie en een vijfde deel van Sally. Hoe heet de jongen HU had nu ook een oplossing gevon den voor Freek. Hij wist, dat zijn vriendje elke morgen voor zijn moe der een fles melk uit de bijkeuken haalde Naast die fles zou hij het neerzetten. Daar kon hij wel onge merkt komen. Het was Zaterdag voor Pasen. De Paashaas had al nachten achter elkaar doorgewerkt. Maar het ging allemahl tamelijk goed. Er waren weinig ongelukken gebeurd. Iedere haas had zijn straat of zijn huis. Alle eieren waren klaar. De groot ste zorg van de Paashaas was, nie mand te vergeten. Hij hoopte maar, dat het niet zou gebeuren, hoewel hij echt geen goed overzicht meer had. Bovendien werd hij een dagje ouder. TIET gebeurde zoals Jan had ge- hoopt. Zaterdagmorgen stond boven zijn ontbijtbordje een mandje met daarin een grote kip van choco lade en er omheen allemaal beschil derde eitjes. Op het hengsel zat een donskuikentje. Onderweg naar school vroeg Jan aan Freek of de Paashaas al was geweest. Nee, antwoordde Freek en die zal wel niet komen ook. Je kan nooit weten, vond Jan. Er gebeurde echter nog meer. toen Jan naar school was. Het konijntje, dat de 'straat van Jan had toege wezen gekregen, was zo moe ge worden. na z\jn laatste boodschap, dat hü in de tuin achter Jan's huis uitrustte onder een struik. Daar vond Jan's moeder hem. Ze aaide het diertje over zijn kop en vroeg zich af hoe het daar gekomen was Ze informeerde in de buurt, maar niemand miste een konijntje. Ze besloot het te houden. Misschien is het wel geen tam konijntje. Zij be greep het niet, maar zij besloot het aan Jan te geven. Dan had hij toch wat voor zijn Pasen nu hij zijn mandje aan Freek wilde geven. En zo kwam het. dat Freek de volgende morgen een mandje met een kip en eieren achter de melk flessen vond en dat Jan, toen hü opstond, een konijntje zag. ledereen was bijj en gelukkig. Het konijntje ook. Zijn zorgen wa ren weg. Alleen de Paashaas was ongerust. Alle hazen waren teruggekeerd. Het konijntje niet. De Paashaas wilde zekerheid hebben. Die middag nóg zocht hij de straat van het konijntje af, voorzichtig zich schuilhoudend. Pas toen hij in een tuin een jongen op het gras zag zitten, spelend met een konijntje, dat om hem heen hupte, ging ook hij met een gerust hart naar huis. Opgegraven. Boeddha TJET GROOTSTE STANDBEELD van de wereld is in India. Het werd hij toeval gevonden, ongeveer 70 jaar geleden. In die tijd werd er door de Engelsen een spoorlijn aan gelegd tussen Mandalay en Rangoon. Toen zij bij de eeuwenoude stad Pegu door een moerasachtige streek moesten, kregen zij een tekort aan stenen om het werk voort te zetten. Daarom was men erg blij, toen men in het oerwoud een hoge heuvel vond. Daar zouden stellig stenen te vinden zijn. Ze begonnen de heuvel af te graven en stuitten op steen, maar het bleek al gauw, dat het een reusachtig Boeddha-beeld was. Het was «0 meter lang, de grootste af beelding van een menselijk wezen ter wereld. Van heinde en ver kwam de bevolking om het beeld te vererën en offers te brengen. De Paashaas en de eieren jtTeb Je je wel eens afgevraagd, hoe het komt, dat er bijna altijd een haas zit in een mandje met eieren. Je weet het wel, bijna over al in alle winkels, zie je ze zitten, zo tegen Pasen. Wat hebben die hazen nu met eieren te maken? Hazen leggen geen eieren. Hiervoor moet je teruggaan tot de oude tij den. In die tijden was de haas het symbool van de lente. De mensen In het oude Rome vertelden hun kinderen, dat eenmaal per jaar de haas en de haan eieren brachten als offer voor de godin van de lente. Daarom, zo meenden zij, waren de eieren in de lente ook extra groot. Deze eieren werden Paaseieren. Meestal zijn het de kinden. die ze krijgen, maar ook grote mensen geven elkaar Paaseieren, die dan mooi beschilderd of op andere ma nieren versierd zijn. TJet wordt zo langzamerhand tijd Aom te denken aan versieringen voor de Paastafd. Wat denk je van het kipje? Zij heeft een gekleurd ei als body. Zorg dat je een bundeltje raffia hebt. Bind het uiteinde aan een deurknop vast, verdeel de streng in drieën en ja, je hebt het geraden, maak een stevige vlecht, ongeveer 2, 2'/i cm dik en 50 cm lang. Dit ls genoeg voor een kip. Bind de belde uiteinden stevig af. Kijk nu even naar fig. 2 Bind ook raffia om de streng op een afstand van 10 cm en dan weer drie cm verder. Knip de streng door daar waar op de tekening met de schaar is aangegeven. Neem nu de langste vlecht en vorm het zoals je ziet ln fig. 3. Naai de vlecht vast over een afstand van 6 cm van de uiteinden af. Hecht stevig af. Vorm er nu fig. 4 van. De kleine vlecht is voor kop en nek. Knip het afgfbonden deel schuin af, voor het snaveltje. Zie flg 5. Om het bekje wind je wat rode raffia of katoen. Hiervan maak Je ook de kam. Als je zover bent, naai je de nek aan de lus, die het lijfje vormt. De staart la niet gevlochten. Dit zijn stukjes raffia, die achter aan het ei geplakt worden. Heb je nu nog raffia over, maak dan nog een vlechtje. Vorm er een ring van, zet trr een ei in en je hebt een nestje. XT Ijk eerst maar eens naar de te- AV keningen en neem dan een hard gekookt ei. Teken aan één kant van de schaal het gezichtje na. Haar ogen, haar neus, mond en rode wangetjes. Het haar maak je geel. Maak de kraag, die tevens tot steun van het el dient van blauw stevig papier. Plak de uiteinden vast met scotch tape of als je dat niet hebt met gewoon plakband. Uit wit pa pier kup je het kantje knippen. Zet het el op de kraag. Nu het kapje. Teken het-na op wit papier. Teken dan op een reepje geel papier de vlechten of verf ze in de zelfde kleur als de rest van het haar, dat Je op het ei geverfd hebt. Plak de vlechten aan de ONDERkant op de muts, buig het slipje naar achter en plak het vaat op het ei, als Je de muts opzet. Nu het boertje: Maak zijn gezicht net op de zelf de manier als dat van het meisje. Zijn haar is stijle franje, die ook weer opgeplakt wordt. Op dezelfde manier kun je ook de andere voorbeelden natekenen •n dan maken. ZATERDAG 4 APRIL 1953 VIERDE BLAD - PAGINA 3 (Van onze correspondent ln Den Haag) Zes dagen na de ramp installeerde de di recteur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher, het comité voor de watersnoodpost zegel. Hij stelde het comité tot taak, met de actie van de. watersnoodpostzegels een mil lioen gulden voor het Rampenfonds te ver garen. Donderdag werd ln de Van Hou- welingenzaal in het gebouw van het hoofd bestuur van de P.T.T. in Den Haag de op brengst van de actiq bekendgemaakt. Het bedrag, dat de heer Neher noemde sloeg alle verwachtingen: 1.500.000 is bijeengebracht. Drie groeperingen hebben het werk van het comité vergemakkelijkt. In de eerste plaats de schooljeugd van heel Nederland, voorts de plaatselijke comité's, die zich jaarlijks belasten met de venkoop van kin- der- en zomerzegels en ten slotte de P.T.T.- „Ik stel het op prijs mijn bewondering te betuigen met de flinke houding van stewar- des Disselkoen en gezagvoerder Creel; die er voor zorgden, dat de passagiers van de brandende V e n 1 o-constellation op 23 Maart 1952 op het vliegveld bij Bangkok veilig het vliegtuig konden verlaten", aldus verklaar de de directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, J. W. G. Backer, bij de behan deling van dit luchtvaartongeval voor de Raad voor de Luchtvaart. Ook een Siamese en een Nederlandse K.L.M.-employé te Bangkok, die er in slaagden een baby en het boordboek uit de brandende machine te redden, werden in de hulde betrokken. Gaarne had de heer Backer de houding ran enige andere leden van de bemanning wat flinker gezien, al kon hij zich indenken, dat allen diep onder de indruk waren van het rampzalige nieuws over de constellation Juliana, bij Frankfort, die enige uren eerder neerstortte. Gehqord de getuigen en des kundigen, is ir Bakker van mening, dat de K.L.M. voor het ongeluk met de Venlo geen blaam treft. Vlak bij Bangkok is de schroef van de rechter-binnenmotor af geslagen en in de keuken terechtgekomen. De motor vloog ln brand en liet los. Men kon een noodlanding maken en de passa giers redden. Het vliegtuig verbrandde totaal. De breuk in de schroef kan volgens ir Backer niet door een motorstoring zijn ont staan. De schroef vertoonde een fabricage- fout, die bij de toen gebruikelijke keurings methode niet of nauwelijks te constateren was. Dadelijk na het ongeluk, aldus ver klaarde een der getuigen, heeft de K.L.M. alle schroeven met röntgenstralen laten doorlichten. Van 254 stuks werden er toen 28 afgekeurd, hoewel geenszins zeker was, dat de afgekeurde schroeven ongelukken zouden kunnen veroorzaken. Deze strenge keurings methode wordt thans nog gevolgd. mensen van hoog tot laag. De phllatelisti- sche dienst van de P.T.T. gaf de eerste-dag omslagen uit. De voorraad van 30.000 (de normale oplage van dergelijke uitgaven) bleek te klein. De landsdrukkerij werkte dag en nacht door, zodat 127.500 omslagen aap de man konden worden gebracht. Dit betekende 55.000 voor het Rampenfonds. De rijdende postkantoren hebben even eens een aandeel in de verkoop gehad. Drie weken lang toerden zij door Nederland en van deze mobiele postkantoren uit vonden de zegels een goede aftrek. Twee leerlingen van een Amsterdamse Mulo-school, Riny Hagelaar en Jeanne van Beek, overhandigden de heer Neher in een brief de opbrengst van de actie door de Nederlandse schooljeugd: een bedrag van 848.000, dat in de anderhalf milioen is in begrepen. Om deze te bereiken, moesten er 115.000.000 postzegels worden verkocht. Zal de leeftijdsgrens tveer worden verlegd Op een bijeenkomst tussen de gedelegeer den van de zestien deelnemende landen aan het jeugdtournooi van de FIFA te Brussel is besloten het bestuur van de FIFA voor te stellen de leeftijdsgrenzen, welke in 1952 te Barcelona op 1 April werden gesteld, weer te verleggen naar 1 September. Indien de FIFA dit voorstel aanvaardt, zal dus aan het tournool in 1954, waarvan nog niet bepaald ls. waar het zal worden gehouden, door die spelers mogen wordan deelgenomen, die op 31 Augustus 1954 ouder zijn dan 16 en jonger dan 18 jaar. De bekende revuester Josephine Baker heeft de strijd aangebonden tegen de ras sendiscriminatie. Zij is t>an plan kinderen van alle rassen te adopteren, waarmee zij het bewijs hoopt te leveren, dat alle rassen vredig naast elkaar kunnen leven, en dat geen enkel ras minderwaardig is aan hef andere. Tijdens haar bezoek aan Kopen hagen bezocht Josephine een tehuis voor kinderen. Voor de Krijgsraad te Velde-West, die voor deze gelegenheid een speciale üicht- machtsamenstelling had, heeft terecht ge staan de hoofdbeklaagde in de z.g. lucht machtaffaire, reserve luitenant-kolonel W. B. De negen punten tellende tenlastelegging vermeldt, dat hij als hoofd van de lucht machtaansehaffingsdienst en dus als ambte naar opdrachten heeft gegeven aan een textiel- en confectiebedrijf, waarvan hij zéflf mede-directeur was. Het betrof hier de levering van 15 000 zakdoeken, 30.000 schuif- passanten en 6.000 naaizakjes, 58.000 stuks wollen ondergoed en 1400 hals- en manchet- boorden en het repareren van 15.000 stuks ondergoed. Voorts zou hij een sergeant-majopr, die een kas onder zich had, bewogen nebben uit deze kas 3.00Q althans 800 te ver duisteren en aan hem te lenen. Uit zijn militaire kantoor heeft hij voorts een schrijfbureau, twee clubfauteuils, een stalen kast en een houten kast naar zijn fabriek laten overbrengen. Ex-koning Michael van Roemenië en zijn echtgenote, Anna van BourbonParma met hun derde dochter, Jrina, in het hotel te Lausanne, waar de familie verblijf houdt. De baby werd op 28 Februari te Lausanne geboren. Vier slanke zuilen schragen het gewelf van de zaal met beeldhouwwerken, die het middelpunt vormt van de jongste uitbrei ding van het Rijksmuseum Kröller-Müller op de Hoge Veluwe. De rest van het nieu we gedeelte wordt gevormd door vijf ex positiezalen voor schilderijen en twee kleine kabinetten voor grafiek en tekeningen. Prof. A. M. Hammacher, de directeur van het museum, zei bij de Ingebruikneming, dat de bejaarde Belgische architect prof. Henfy van de Velde, één der pioniers van de zogenaamde Jugendstilbeweging, die morgen 90 jaar wordt, er volkomen in ls geslaagd, ook in zijn nieuwste schepping aan de modernste eisen te voldoen. De Van Gogh-collectle, waarvan thans tweederde deel uitmaakt van de herden- kingstentoanstelling ln Den Haag, zal bij haar terugkeer in een nieuwe opstelling een veel beter beeld geven dan vroeger. Met de uitbreiding kan het museum thans al« voltooid worden beschouwd. Alleen is nu nog een aula in aanbouw, die plaats zal bieden aan plusminus 250 personen. Op 7 April a.s. zal Prins Bernhard ln het Mauritshuis te 's Gravenhage een tentoon stelling openen, gewijd aan Johan Maurits van Nassau-Siegen, van 1637—1644 gouver neur van Brazilië en bouwheer van het Mauritshuis. Schilderijen, tapisserieën, kunstvoorwer pen, prenten, tekeningen en archivalia zul len het beeld omlijsten van de staatsman, die Brazilië onder grote moeilijkheden zo wijs heeft bestuurd. Bij de inrichting werd grote steun ont vangen van de gezant van Brazilië, Z.Exc. J. de Sousa Leao, die een uitmuntend ken ner is van Maurits de Braziliaan en van de schilders Frans Post en Albert Eckhout, die de gouverneur hebben vergezeld. Dat deze tentoonstelling in het oude paleisje van Jo han Maurits kan gehouden worden is te danken aan mr N. E. Rost van Onnes, hoofd directeur van de Hollandse Bank Unie te Amsterdam, die een garantiefonds bijeen heeft gebracht, waarin vele directies van grote ondernemingen in Nederland hebben deelgenomen. HET „ONDERWIJSFONDS" IN 1952 Het jaar 1952 is voor het Koninklijk On derwijsfonds voor de Scheepvaart een goed en vruchtbaar jaar geweest. In goede on derlinge samenwerking, zowel in de bestu ren als met de talrijke medewerkers, kon den verscheidene verbeteringen tot stand worden gebracht, aldus het jaarverslag. Met 'succes kon verder worden gewerkt aan de opbouw en uitbouw van het lager onderwijs en de vakopleiding. Bijzonder verheugend was dat door het toegenomen schoolbezoek een grotere waardering en belangstelling voor het onderwijs tot uitdrukking kwam. De oprichting van de klasse voor schippers kinderen te Stein kreeg zijn beslag. Met de uitvoering van het landelijk leerlingenstel sel voor Rijn- en binnenvaart kon een aan vang worden gemaakt. Vrouw wordt ervan verdacht haar man te hebben vermoord Te Eindhoveiv is onder verdachte omstan digheden overleden de 51-jarige administra teur W. R. van de muziekschool. Nadat sec tie op het lijk was verricht is de 46-jarige vrouw van R. gearresteerd en voor de of ficier van justitie in Den Bosch geleid. R. zou door verstikking of wurging om het leven zijn gekomen. „Mandril", het humoristische „Maand blad voor Mensen", deelt in zijn jongste nummer mee, dat het (v(oorlopig) ook het léatste is. Dank wordt gebracht aan de di recteur-uitgever Jules Perel, die de redactie vier jaar lang royaal in staat heeft gesteld, haar „wilde ideeën" te verwezenlijken. De redactie gaat er intussen prat op, tekenaars te hebben ontdekt en auteurs te hebben ge ïntroduceerd. „Wij hebben", schrijft zij, „lange tijd een traditie van wekelijkse bij eenkomsten in de Oude Herberg kunnen volhouden en de illusie gehad, dat wij hier mee een pendant schiepen van de ronde ta fel-conferenties in het Algonquin van ons Amerikaanse voorbeeld "the New Yorker. Wij hebben ln deze jaren meer geïmiteerd van The New Yorker. Alleen zijn wordings geschiedenis hebben wij niet kunnen herha len. Daarom moeten wij gaan". Omstreeks Sint Nicolaas verschijnt de Mandril Omnibus, waarin een keur van ar tikelen en tekeningen, die gedurende de af gelopen vier jaren in Mandril zijn versche nen, zal worden opgenomen. De bijdragen zullen worden uitgezocht door Charles Boost, E. Elias en H. Knap. De heer Perel hoopt er een jaarlijkse verschijning van te maken. Door tussenkomst van de reeds veroor deelde luitenant Van B. heeft hij verder de Staat een rekening van 10559,67 van de burg laten betalen, die oorspronkelijk op textielfabriek Van Doom en Dams te Til- zijn naam was gesteld. Het betrof hier uni- formstof, dat personeel ven de luchtmacht door zijn bemiddeling besteld had. Luitenant Van B. zou volgens de dagvaarding van hem opdracht voor deze falsificatie hebben gekregen. Beklaagde had verder een overeenkomst met het Rijk gesloten om door zijn fabriek ondergoed te laten leveren. De gelden of credieten, die hij nodig had om garen voor de fabricage te kopen, had hij echter niet. Hij heeft zich toen eerst door middel van een valse rekening, groot 29.688 het geld voor het kopen van de garens laten uit betalen en later het ondergoed aan het rijk geleverd. Ten slotte vermeldde de dagvaarding nog het verkopen van textielstoffen van het Rijk aan een firma, zonder dat hiervoor bonnen van kledingkaarten werden afge geven. Beklaagde ontkende schuld aan veel van het hem ten laste gelegde. Van sommige ge vallen verklaarde hij niet op de hoogte te zijn. HU verklaarde niet ln te kannen zien, dat het ongeoorloofd was als hoofd van een legeraanschafflngsdienst inkopen te doen bU een onderneming, waarvan hUself di recteur was. HU zag er geen kwaad in en zen, dat zulks in Nederland veelvuldig voor komt. Komende op de affaire van het ondergoed, zei de president, dat thans de soldaten van de luchtmacht met hemden en onderbroeken van verschillende kwaliteit lopen, doordat bij de inkoop enorme fouten zijn gemaakt. De auditeur-militair vorderde ten slotte een gevangenisstraf voor de tUd van twee jaar, met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzetting uit dc bevoegdheid om bU de gewapende macht te dienen. Voorts vroeg hU de onmiddellUke ln arrest stelling van beklaagde. Het is aan beklaagde te wijten, dat de naam van de militaire luchtmacht en van de militaire stand te grabbel is gegooid, al dus de auditeur-militair. „Met deze zaak meen ik, dat de periode van knoeierijen bU de luchtmacht ls afgesloten." Geen voorzorgsmaatregelen De Merapi. een der beruchtste vulkanen ter wereld, blUft dreigend rommelen. De lavatong aan de NoordzUde van de top be reikte een breedte van 50 meter, ook in OostelUke en WestelUke richting hebben zich lavatongen gevormd. Dr G. A. de Neve, die de Merapi heeft geïnspecteerd, zei het te betreuren, dat niet snel genoeg de nodige voorzieningen zUn getroffen, welke in dit stadium noodzakelUk zijn. Er is gebrek aan fondsen voor het aan leggen van vluchtwegen en vluchtbruggen. Bovendien is lang niet iedereen in het ge bied doordrongen van het gevaar. Zjj, die de grote uitbarsting in 1930 heb ben meegemaakt, toen 3700 mensen om het leven zijn gekomen, zijn dit uiteraard wel, De Merapi is vooral ook gevaarlijk door de gloedwolken, welke bij een eventuele uit barsting kunnen optreden. Het waren die gloedwolken, die in 1930 de meeste slacht offers maakten. Vulkanologische Dienst wordt gehan dicapt door gebrek aan personeel, daar er geen geld is om personeel op te leiden. Ge middeld zijn er 3 tot 5 vulkanen per jaar actief. Thans zijn er 7 vulkanen tegelijk, die voortdurende bewaking vragen, name lijk de Krakatau (in Straat Soenda), de Me rapi (midden-Java), de Seroe, de Lemongan, de Keloed, de Goerioeng Raoeng, (allen Oost-Java) en de Goenoeng Api op 't eiland Sangeang. De compagnie van de Bantengraiders, wel ke in midden-Java met succes terroristen bestrijdt, heeft een schuilplaats van een bende, bestaande uit 100 man, ten Noord- Oosten van Boemiajoe overvallen. Bij deze actie werden 28 leden van de bende ge dood en 2 gevangen genomen. De com pagnie leed zelf gepn verliezen. Bij zuiveringsacties in Zuid-Celebes zijn in de omgeving van Rappang (Paré-Paré- gebied) 60 leden van de bende van Soemar- Balak gedood. Bij andere zuiveringsacties in Zuid-Celebes werden in totaal nog 64 bendeleden gedood. Vele wapenen werden in beslag genomen. In de omgeving van Semarang bij het Bandjirkanaal kon de compagniescomman dant van de Barisan Saklt Hati het „hart- zeer"-leger van ontevredenen met 24 vol gelingen gevangen worden genomen. Tk ben moe en ik verlang naar rust en daarom ben ik eigenlijk blij, dat mijnl laatste reis, die nogal veel van mij heeft gevergd, er op zit"De woorden I van een zeeman, die de hoogste sport van de nautische ladder heeft bereikt, maar I voor wie nu de tyd is aangebroken om afscheid te nemen. Afscheid van de zee en I van zijn schip, het vlaggeschip van de Nederlandse koopvaardijvloot, de Nieuw I Amsterdam. Bijna 43 jaar. met slechts een korte onderbreking gedurende de I oorlogsjaren,' heeft kapitein Pieter Hugo Gerardus Verhoog de wereldzeeën V bevaren het laatste jaar als commodore van de HollandAmerika Lyn. In Januari I werd hy 60 jaar en nu is dan voor hem de tyd gekomen om de commodorevlag over te dragen en zijn sextant op te bergen. En hij doet het zonder weemoed. In 1910 zette Verhoog als stuurmansleer ling voet aan boord van de oude Nieuw Amsterdam. Hij doorliep alle rangen aan boord van de schepen van de H.A.L. en ln 1937 werd hij kapitein van de Blommersdijk. Een aardige samenloop van omstandigheden is het dus, dat kapitein P. Verhoog nu af scheid neemt als gezagvoerder ven de hui dige Nieuw Amsterdam. Tijdens de oorlogsjaren was kapitein Ver hoog in Nederland. Zijn woning in het Wes ten van Rotterdam werd bij het bombarde ment van 31 Maart 1943 verwoest en hij verhuisde naar Noordwijk aan Zee. Toch zag ook kapitein Verhoog nog iets van de zeeoorlog, toen hij op 8 September 1939 met de Breedijk thuisvoer. Hij ving noodseinen op van de getorpedeerde Engelse tanker Kennebec en wist 32 schipbreukelingen, een aap en een kanarie te redden. Na de oorlog begon Verhoog weer als ge zagvoerder op vrachtschepen en later op passagiersschepen. Hij heeft gestaan op de bruggen van de Noordam, de Westerdam, de Veendam en in Januari 1952 mocht hij de commodorevlag voeren aan boord van Neer- lands grootste schip. Behalve als zeeman kent men Verhoog als schrijver en in die kwaliteit heeft hij de Nederlandse literatuur een dienst bewezen werken, waarin de zee altijd een zeer voor name rol speelde en waarmee hij inspire rend werkte op andere zeelieden en niet- zeelieden, die de zee tot onderwerp van hun schrijven kozen. Zo verschenen van I zijn hand o.a.: Op bruisende golven. Del vliegende Hollander. Onder de Tropenzon. I Zijn laatste werk is een vertaling van het I werk van de Spaanse dichter Juan Ramon I Jurnènez „Platero en ik". De meeste van deze werken ven de zee- man-literator werden geschreven aan boord I van de vrachtschepen. Op de passagiers- I schepen was er geen tijd voor het voeren I van de pen en zeker niet aan boord van I de Nieuw Amsterdam. De laatste reta van commodore Verhoog heeft bijna vier maan den geduurd. In die tijd heeft hij vier I cruises gemaakt van New York naar de I Westindische eilanden en naar Zuid- I Amerika. In New York kwam de Nieuw I Amsterdam aan tijdens de sleepbootstaking. In het donker het was toen stil water - voer het schip OP eigen kracht binnen. Het I was het enige grote schip, dat deze stunt I durfde uithalen en de Amerikaanse pera I zei tegen commodore Verhoog, toen hij I tussen de pieren lag: Er kan geen el tussen, dat moet Je niet te dikwijls doen I Tijdens de reis hebben bemanning en of- I ficieren afscheid van hun kapitein genomen. I De bemanning schonk hem een gouden pols- I horloge en de officieren boden een prach- I tige vaas en een zilveren scheepje aan. De I commandant du port in Le Havre overhan- I digde Verhoog een fraaie plaquette. Ma- I vrouw Verhoog kan alleen maar leggen, dat ze heel, heel blij is, dat haar man nu ein- delijk voorgoed thuis komt. De plannen van oud-commodore Ver hoog....? Rusten en danschrijven voor tijd schriften en misschien ook nog wel een boek! Vermomd in vreuwenklerea ls Weenedag bij een geveeht. enige kilometers ten Noor den van Nairobi. Njonjo gesneuveld. Njonto was bekend als een Mau-Mau-lelder. die veel Kikoejoe's door eon eed aan deso or ganisatie heeft gebonden. Met hem sneu velden 23 andere leden van de Man Man. 36 werden gevangen genomen. Do verzetslieden werden opgespoord door getrouwe Kikoejoe-burgerwachten, die een afdeling Britse soldaten van ongeveer twintig man op het spoor der Mau Mau'erf bracht, nadat was gezien dat Kikoejoe- vrouwen, die levensmiddelen bij zich had den, het bos Ingingen. De soldaten stieten op meer dan hon derd Mau Mau-leden. Er ontspon zich een gevecht, dat twee uur duurde. Men meent dat nog meer verzetslieden zijn gesneuveld. Het gevechtsterrein wordt afgezocht, om te zien of er nog meer lijken ven gesneu velde Mau Mau'ers zijn. John Reginald Christie Is Woensdag voor een hof in West-Londen verschenen, waar hem formeel moord op zijn vrouw Ethel ten laste is gelegd. Op verzoek van de politie bepaalde de rechter, dat de beklaagde voorlopig een week in hechtenis moet blijven. Volgens de tenlaste- legging zou Christie op of omstreeks 14 B, December zijn vrouw K in zijn woning aan de Rillington Place in de 'M Londense wijk Not- Hp J(K ting Hill van het le- ^B| -"•M flH ven hebben beroofd. |j^B Een pohtiefunctiona- BlK W^00 10Ü ris uit genoemde wijk ■j^ji MÊm deelde de rechter mee. dat de beklaagde ÉMM Dinsdag een verkla ring heeft afgelegd, welke op schrift is gesteld en door hem ondertekend. Toen hem bij deze gelegen heid voor het eerst de tenlastelegging werd voorgelezen, heeft Christie geen antwoord gegeven, aldus de inspecteur. De zaak voor het hof in West-Londen, dat gewoonlijk slechts met kleine kwesties te maken heeft, was in acht minuten afge handeld. Het enige uiterlijke teken van emotie, dat Christie toonde, was een diepe rimpel over zijn voorhoofd. Dag Hammarskjoeld heeft verklaard, dat hij de post van secretaris-generaal der Verenigde Naties zal aanvaarden. ïn een telegram aan de Veiligheidsraad zegt Ham- marksjoeld, dat hij zijn persoonlijke capaci teiten onvoldoende acht en daarom aarzelt de candidatuur te aanvaarden. Hij zegt echter niet te kunnen weigeren de taak op zich te nemen, als de Algemene Vergadering der V.N. ingaat op het advies van de Veilig heidsraad. „waardoor ik mij zeer geëerd gevoel". Hammarskjoeld verklaarde nog, dat h|j niet geloofde, dat z|jn benoeming een verslapping van de koude oorlog betekende. Hij zal ontslag nemen uit het Zweedse kabinet, zijn zaken regelen en dan naar I New York reizen. I In New York is vernomen, dat Trygve I Lie van plan is 7 Mei as. met het Noorse j schip Oslofjord naar Oslo te vertrekken. I Hij zal worden vergezeld door zijn echtge note. doch zijn dochter, Gurie, die in New York werkt, zal achterblijven Zij is van plan Amerikaans staatsburger te worden. De 47-jarige Zweedse onder-minister van buitenlandse zaken Hammarskjoeld la vrij gezel. Hij staat bekend als afkerig van publiciteit. Dit en zijn glimlachende Wei gering om ooit iet» over zijn werk te ver tellen, behalve in voor de leek onbegrij pelijke bewoordingen, hebben hem in Stockholmse hogere kringen de bijnaam van „de beminnelijke oester" bezorgd. Deze zelfde afkerigheid van publiciteit heeft gemaakt, dat Hammarskjoeld alhoe wel hij de man was die in de afgelopen drie jaar in hoofdzaak het verloop van de Zweedse buitenlandse handel heeft be paald, voor het grote Zweedse publiek vrijwel een onbekende is. Hammarskjoeld spreekt verscheidene talen. Hij heeft twee liefhebberijen: berg beklimmen en het bestuderen der Britse literatuur. N.V. Zuid-Nederlandsche Scheepshypotheek- bank, gevestigd te Rotterdam, werden de jaarstukken over 1952 goedgekeurd en het di vidend bepaald op 8,per aandeel. De aftredende commissaris, de heer T. J. F. Vismans werd als zodanig herkozen. De lente heeft ook de watersporters ge wekt. ln de tuinterbsrging zijn zij druk aan het werk hun scheepjes te kalf aten en te schilderen. De heer Jong Baw uit Suriname zal optre den als voorzitter van de Nederlandse dele gatie naar de conferentie van de ECLA. de Economische Commissie voor Latijns-Ame- rika, welke op 9 April a.s. te Rio de Ja neiro zal beginnen. Behalve Suriname zul len ook de Antillen ln de Nederlandse dele gatie zijn vertegenwoordigd. De ECLA is een der drie regionale commissies van de Economische en Sociale Raad van de Ver. Naties. Zij is de Latijns-Amerikaanse tegen hanger van de commissie, die Europa be strijkt. Een van de voor Europa interessant ste agendapunten is de bespreking van een rapport, ten behoeve van de ECLA opge steld door prof. Triffin, over de verhouding tussen Europa en Latijns-Amerika en de Europese Betalingsunie. Suriname zal bij zonder geïnteresseerd zijn bij de bespre king vqn enkele regionale problemen, w.o. de papierproductie uit nieuwe stoffen, waar onder agrarische afvalproducten. Minister Drees bezocht de Flora Minister-president dr W. Drees en zijn echtgenote hebben Donderdagmiddag 'n be zoek van enige uren gebracht aan de na tionale bloemententoonstelling Flora te Heemstede. De heer en mevrouw Drees ar riveerden omstreeks drie uur op het ten toonstellingsterrein en begaven zich eerst naar het regeringspaviljoen. Daarna ïpaak- ten zij een wandeling over het terrein en lange de Binnenexpositie van Aalsmeerse bloemen. De thee werd gebruikt in het restaurant van de tentoonstelling. Op een vliegveld in de Ecuadorlaanse pro vincie Loja is Dinsdag een vliegtuig met vijf inzittenden verongelukt. Drie personen kwamen om het leven, onder wie de voor malige bevelhebber van de Ecuadoriaanse luchtmacht luitenant-kolonel Ernsto Del- gado. Boven Alaska is Dinsdag een Amerikaan se straaljager van het type F-94 verongelukt. Een ander toestel van hetzelfde type wordt al drie dagen lang vermist. Beide vliegtui gen hadden twee man aan boord. Generaal Tsjoekof nodigt uit Tot deelneming aan de conferentie van Britse en Sowjetrussische luchtvaardeakun- digen over de veiligheid in de luchtcorri- dors naar Berlijn zijn thans ook de V.S. en Frankrijk uitgenodigd. De uitnodiging is vervat in brieven van generaal Tsjoekof, het hoofd van de Sowjetrussische controle commissie in Duitsland, aan de hoge com missarissen van de V.S. en Frankrijk. De Russisch-Engelse besprekingen zijn twee dagen geleden te Berlijn begonnen. Tot dusver zijn er geen bijzonderheden over uitgelekt. De besprekingen zijn voortgeko men uit een voorstel van generaal Tsjoekof na het neerschieten van een viermotorige Britse bommenwerper boven de Brits- Russische zonegrens op 12 Maart.

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 5