Zwitsaletten UIT DE OMGEVING 5» Gesprek Franse in Washington bracht de regering geen uitkomst Jeugd, kracht en gratie bij Sadler's Wells Theatre Ballet Het „heilige kanon" moest een schuur verdwijnen Een voorproefje van 10 km SUSKE WISKE in pwro*- 45 1 goud Een herkamp Huisman-Keiler moet de beslissing brengen CHEF- PLATEELSCHILDER POSTZEGELNIEUWS gedeelte van woning Motorrijwiel Hoe is het ontstaan? I Kort Journaal van .ons lam .de wereld HET ZINGENDE NIJLPAARD Mayer staat voor een impasse Bezuiniging nodig maar impopulair Prins Bernhard kreeg zadel uit Texas Eric dacht zo: Geen gek idee van Joy. We hebben zelf ook zo iets nodig 51e Lijst slachtoffers watersnood KLEINE BEELDENSTORM TE DJAKARTA Tegenstrevende krachten Hefschroefvliegen is iets bijzonders Beursverloop wijst op „vrees" voor vrede Dienstplichtigen krijgen geen scheer apparaten en kammen meer EEN GESPREK MET RING CROSBY IN DE RESIDENTIE Filmster bekijkt Nederland niet op Amerikaanse wijze Hoofdagent liet Duitser vluchten TWEEDE BLAD - PAGINA 4 GOUDSCHE COURANT WOENSDAG 8 APRIL 1853 Boskoop Duiven streden om Paaseieren. De postduivenvereniging De Luchtbode hield een wedvlucht om Paaseieren uit Schoonho ven, afstand 18 km. 74 Duiven werden ge lost om 10 uur. Aankomst eerste duif 10.12, laatste duif 10.20 uur. Uitslag: 1. J. Kamer beek, 2. W. v. Leeuwen, 3. A. Sytzema, 4. H. v. d. Willik, 5. J. v. Gemeren, 6. F. Middel koop, 7. J. Degenkamp, 8. G. Lamorée, 9. A. Verhoef, 10. J. Schinkel, 11. W. H. Muiden, 12. J. Verhagen. Jeugd hield HuisvlUttentoonstelling. "Wie de huisvlijttentoonstelling in Ons Jeugdhuis heeft bezocht, zal tot de conclu sie zijn gekomen, dat de jeugd van 12—16 laar waardevolle en practische voorwerpen kan vervaardigen. De meisjes blijken de kunst te verstaan om van pitrlet leuke stuk jes, zoals presenteerblaadjes, mandjes etc. te vervaardigen. De afdeling leerbewerking liet zien dat van restjes leder waardevolle arti kelen kunnen worden gemaakt. Naast de leuke schortjes, borduurwerk e.a. in de handwerk-afdeling, werden in de afdeling brandschilderwerk werkjes van Rembrandts-in-de-dop tentoongesteld. Voorts hadden de gedecoreerde schemer lampjes en het met veel zorg vervaardigde flguurzaagwerk de volle aandacht. De dames en heren die zich in de wintermaanden heb ben beijverd om de jeugd tot dit alles te voeren, hebben eer van hun werk gehad. Paasverrassing. Leden van de meisjes jeugdclub „Van knop tot bloem" hebben bij zieken en ouden van dagen een Paas-atten- tie gebracht. Die verrassing werd overal met dankbaarheid in ontvangst genomen. Burgerlijke Stand. Geboren: Jannie, d. v. T. Westdijk en M. den Hertog; Arnold, z. V. P. Bakhuijzen en C. G. Hoogendoorn. Ondertrouwd: Johannes Lodewijk Madjid, 28 j. en Alida Janne van den Toorn, 17 j. Getrouwd: Christiaan de Zwaan, 25 j. en AÜda Johanna Loef, 21 j. Overleden: Ar ie van Klaveren, 87 j. Bedankt. Burgemeester mr dr E. P. Verkerk heeft zich niet langer beschikbaar gesteld als lid van het hoofdbestuur van de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk. Bodegraven CandidatenlUst Partij van de Arbeid. De candidatenltjst van de Partij van de Arbeid voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing Is als volgt samengesteld: de heren 1. J. Martens, 2. B. v. Elk (aftr), 3. J. Voordouw, 4. W. Ooms, 5. P. Oudshoorn, 6. P. Mijder- wijk, 7. St. Blonk, 8. J. v. d. Walle, 9. H. G. Bouhof, 10. W. Both, 11. mevr. P. Bergsma- Oudshoorn, 12. A. J. v. Staveren, 13. C. J. Weber. Het thans zittende raadslid, de heer J. Baars zal in de nieuwe raad niet terug keren. Verkiexing hoofdingeland. Als hoofdinge land van het Groot Waterschap Woerden is herkozen de heer P. Zeeuw Azn. en als zijn plaatsvervanger, de heer E. G. op 't Landt, beiden alhier. Waddinxveen De heer'Schutte ook directeur van gas- en waterleidingbedrijf De heer Jac. Bitter, die sedert zijn pen- «ionnering op 1 Juni 1949 als directeur van het gas- en waterleidingbedrijf nog met het adviseursschap was belast, zal met 1 Juni a.s. zijn taak neerleggen. B. en W. stellen thans de raad voor de heer H. Schutte, die tot dusver hoofd van het electriciteitsbedrijf was, met ingang van 1 Juni as. ook, met de leiding van het gas- en waterleidingbedrijf te belasten, dit voor lopig voor de tijd van een jaar. Verder wordt voorgesteld de heer W. v. d. Laak, ohef-fitter-meter.ijker, die eveneens de functie van fabrieksbaas waarnam, te benoemen tot opzichter van de drie ge zamenlijke bedrijven. Tenslotte is het de bedoeling, ook weer voor een jaar, de heer Sikkema, thans hoogspanningsmonteur, te benoemen tot chef-hoogspanningsmonteur. Over deze voorstellen zal de raad a.s. Don derdag moeten beslissen. 8ubxidie voor de Bodegraverstraatweg De buurt- en belangenvereniging van de Bodegraverstraatweg heeft zich in een adres tot de gemeenteraad gericht met het ver zoek een subsidie te mogen ontvangen voor het organiseren van een jaarlijks uitstapje voor de kinderen, hetgeen anders niet kan doorgaan, omdat de kas bijna leeg is. Aangezien voor de schoolkinderen in de kom van de gemeente telkenjare 2 per leerling wordt uitgetrokken voor een schoolfeestje en -reisje, stellen B. en W. voor dit bedrag ook ter beschikking te stel len voor de leerplichtige kinderen van de Bodegraverstraatweg, die in andere gemeen ten op school gaan. Hiermede zal een be drag van 72 gemoeid zijn. Woningcommisiie. In verband met het bedanken van de heer S. C. J. van Tol als lid van de advies-commissie voor de verde ling van woonruimte dragen B. en W. ter benoeming als lid dier commissie voor de heren F. Alblas en W. J. Moons. Met hand bekneld. Bij het afladen van een nieuwe machine bij de fabriek van N.V. Kempkes' Meubelfabrieken, raakte de heer A. Geldertdom met zijn linkerhand beklemd In een staaldraad. De helft van de ringvinger werd afgekneld, terwijl een andere vinger ernstig werd verwond. Nadat voorlopig dok- tersihulp was verleend, werd het slachtoffer ln een ziekenhuis te Gouda opgenomen. Duivenvlucht om eieren en krentenbrood De postduivenvereiyging „De Zwaluw" hield de traditionele paasvlucht uit Woerden en Montfoort. Er waren 18 deelnemende leden. Eerste werd Abr. de Bruin, 2 D. la Grand en 3 J. de Kooter. De prijzen beston den uit eieren en krentenbroden, die aan alle deelnemers werden uitgereikt. De „Sperwer" startte uit Schoonhoven. De uitslag hiervan was 1 L. P. Hoogerdijk, 2 N. v. d. Zijden, 3 Jac. de Bruin en 4 N. Rupke. Ruiten reden parcoun met hindernissen De landelijke rijvereniging „De Gouwe- ruiters" hield op Tweede Paasdag ih Wad dinxveen een samenkomst, waaraan mede werking verleenden de zusterverenigingen uit Benthuizen, Gouda en Zevenhuizen. In de Puttepolder was een parcours met enkel* hindernissen uitgezet. Opgave was dit cir cuit in de kortst mogelijke tijd af te leggen. Winnaar L. Lamens van de Gouweruiters, 2 mej. Ruijgrock uit Zevenhuizen, 3 J. Vis ser en 4 Pleun Koetsier, beiden van de Gouweruiters. Reeuwijk Helpsters naar Herkingen. Gistermorgen zijn per autobus 23 dames, van wie 15 uit onze gemeente en acht uit omliggende gemeenten, ouder leiding van zuster Sipsma, voor twee weken naar Her kingen vertrokken, voor het schoonmaken van woningen. Alvorens zij vertrokken wer den de dames in de raadzaal ontvangen en onder een kopje koffie toegesproken door loco-burgemeester J. Ballering, die de da mes een goede reis en een behouden thuis komst toewenste. Resultaat van bevolkingsonderzoek. Bjj het bevolkingsonderzoek op tuberculo se is gebleken dat van de 4352 onderzochte inwoners er 108 voor nader onderzoek moes ten worden opgeroepen. Geconstateerd wer den twee gevallen van actieve longtubercu- lo6e en 14 longafwijkingen. Het Goutudo co mité heeft het gemeentebestuur voorgesteld het bevolkingsonderzoek over ruim ander half jaar te herhalen. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk dorp 9.30 en 6.30 uur ds G. J. v. d. Heide. Ned, Herv. Kerk Sluipwijk 10 en 6.30 uur ds J Enkelaar. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur ds J Kapteijn. Brug bU Kon. Wilhelminastraat. De locq-burgemeester heeft tegen Vrij dag 10 April a.s. een openbare raadsvergade ring belegd. De agenda vermeldt o.a. het verlenen van een crediet groot 7000.— voor de bouw van een vaste brug over de 6loot ten Westen van de Kon. Wilh.straat; van een crediet groot 1600— voor de bouw van een wachtgelegenheid voor autobuspassa-- giers op het Reeuwijkse-dorp; en van een crediet groot 4000.voor het aanbrengen van een riolering in het bouwplan Kaagjes- land. Verder het voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mej. S. W. Bakker, onderwijzeres van bijstand aan de openbare school B. Diefstal van aardappelen. Een Reeuwij ker een Haastrechtenaar en een Oudewa- ternaar hebben van een bouwland twee en half mud aardappelen gerooid, ten nadele van een Inwoner in de Twaalfmorgen. De politie heeft de aardappelen in beslag ge nomen. Twee bekroonde honden. Bij de honden clubwedstrijd te Rotterdam behaalde mevr. Baxks alhier met haar hond „Mee", ras Shiendebrie, de wisselbeker en met „Tipsy" een Engelse schaapsdog, te Brussel het nationale en internationale kampioenschap. Ouderkerk a. d. IJssel Verkoping van huizen. Notaris A. T. v. d. Leeden heeft in „De Harmonie" de twee huizen C 93 en C 94 in deze gemeente in het openbaar verkocht. Koper werd de heer A. Speksnijder Jzn. alhier voor 2600. Waddinxveen Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells Pe trus z. van J. C. Uitenbroek en M. C. de Reus, Nesse 50; Conny Marianne d.-van H. H. Glasbeek en J. M. W. Bunschoten, Noordkade 4a. Getrouwd: S. de Haan en A. Voskuilen; C. F. de Groot en A. M. Th. van Vliet; J. A. Verweij en C. Ploeg; Gevonden voorwerpen: Bruine shawl, paar bruine handschoenen; tang, bruine linker glacé handschoen. Zevenhuizen Leerlingen van landbouwhuishoudcurxus gaven een modeshow Er bestond grote belangstelling voor de tentoonstelling en modeshow, die uit gaande van de Hollandse Maatschappij van Landbouw^ in hotel Vos ter gelegenheid van de eindles van de landbouwhuishbud- cursus werden gehouden. Na de uitreiking der diploma's sprak mej. Prinsen, consulente van het landbouwhuis- houdonderwijs, over het nut van dit onder wijs. Zij bracht daarbij zeer speciaal naar voren de grote voordelen voor de platte landsmeisjes; die in eigen omgeving onder wijs kunnen genieten, dat zozeer op de practijk is gericht. Bijzonder geslaagd was de modeshow, waarbij door de leerlingen vervaardigde kleding werd getoond. Men kreeg hierdoor een uitstekend beeld van practische kleding, die bij het werk op het bedrijf en in de hulshouding kan worden gebruikt. De heer A. Kroes, voorzitter der afdeling en van de commissie van toezicht, gaf uiting aan zijn tevredenheid over het welslagen van deze cursus, die sinds 1946 te Zeven huizen wordt gehouden en die thans bur gerrecht heeft, mede dank zij de dames Kersjes, Kan en Benschop en de heer Ra demaker, die op kundige wijze de meisjes weten te leiden. Deze emdles werd mede bijgewoond door burgemeester A. Boer en de heren J. P. Held, Poissonnier uit Moer- kaoelle en Rampkema uit Bleiswijk. De volgende meisjes ontvingen het eind diploma: Jopie Voshol, Maartie Oudijk, Jan nie van der Spek, Thea Oudijk, Coba Ho- gendoorp, Toos van den Haak, Corrie Jruis- sen Nie3 van Vliet, Corrie van den Haak, Corrie Metselaar, Jannie van Zuilen, Jo Lekkerkerk, allen van Zevenhulzen, All Oudijk, Rie Oudijk, Rietje Hogendoorn. el len van Nieuwerkerk aan den IJssel, Netta van Soen een, Rietie Deurlo. Jannie Noor- dam, Fietje Noordam en Annie van den Berg, allen van Blèiswijk. Oud-minister In 't Veld komt spreken De Zevenhuizense Bestuurdersbond hield in het Hof van Holland zijn jaarvergade ring. Voorzitter De Koning deelde in zijn openingswoord mede, dat het ledental eni germate was gedaald. Wij moeten, aldus de voorzitter, ons N.V.V. zo sterk mogelijk maken. De aftredende bestuursleden werden her kozen. behalve de heer C. Roos,1 die zijn plaats liever door een longere zag ingeno men. In zijn plaats werd gekozen de heer D Bazen, van de A.N.A.B. Voorts werd besloten om voor de ardeling Zevenhuizen zo snoedig mogelijk een sten cilmachine te kopen. Samen met de P.v.d.A. en de VARA zal dit laar het Meifeest worden gevierd. Mr J in *t Veld. oud-minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, zal bij die ge leeenheid spreken. Burgerlijke Stand. Overleden: Leonar do Jacobus Stolk, 80 jaar; Lena Agatha de Graaf, 54 jaar, echtgenote van Aart Vos kuilen. Ju dewatei Geref. Kerk krijgt weer een predikant Na tal van malen te zijn teleurgesteld, zal de Geref. Kerk hier ter plaatse eerlang weer een predikant ontvangen in de vaca ture, die ontstond door het vertrek van ds L J. Wielenga naar Kampen. Immers, de i classis Gouda Jieeft aan de kerkeraad toe- stemming verleend om op ds K. Welzenbach voor de tweede maal een beroep uit te bren gen. Ds Welzenbach, die voor het eerste beroep bedankte, heeft dit nu per omgaande aangenomen. De nieuwe predikant werd 19 Januari 1920 geboren en bracht zijn jeugdjaren door in Ede. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit en werd in 1950 candidaat. om 24 September van dat jaar door ds G F. Hajer te Leiden (voorheen te Ede) te Scharnegoutum in zijn eerste gemeente te worden bevestigd. Ds Welzenbach aanvaardde ziin ambt. spreken de over 2 Tim. 2 4—6. Hij heeft gedurende zijn ruim 2*/i-jarig verblijf in zijn eerste gemeente een en andermaal voor een be roep bedankt. Sedert Januari 1952 is de kerk van Oudewater vacant. Eerste plechtige H. Mis opgedragen. In een stampvol kerkgebouw heeft pater Blom O.F.M. uit Hekendorp Tweede Paas dag zijn eerste plechtige H. Mis gecelibreerd, nadat hij Zaterdagmiddag door het korps „Juliana", gidsen kabouters, verkenners en welpen en een grote schare bruidjes was in gehaald om in de kerk een Lof aan God uit dankbaarheid op te dragen. Bij de eerste plechtige H. Mis werd de eerste neomist bijgestaan door de paters Wassenaar en Haarsman als diaken en sub diaken. Pastoor B. van Genuchten fungeerde als presbiter assistens en pater Kok als cere- moniarius. Pater Sigïbaldus Hoogenboom hield een feestpredikatie, 's Middags was er een receptie, waarvoor zeer veel belang stelling was. I Haastrecht Kwarteeuw bjj Prov. Waterstaat. Op 30 April zal de hqer C. Kooijman, kan tonnier, eerste klasse, 25 jaar in dienst zijn van de Provinciale Waterstaat. Thans is hij tijdelijk te werk gebeld op Goeree-Overflakkee. Toneelopvoering. Tweede Paasdag kwam de R.K. toneelvereniging „Artoha" in het R.K. Verenigingsgebouw v®or het voetlicht met de komische thriller „Mijn vrouw ver langt salaris" van W. Dumoht. Met dit stuk werd tevens deelgenomen aan de door de stichting „De Krimpenerwaard" uitge schreven toneelwedstrijd. Het stuk werd goed gespeeld. Schoonhoven Villa wordt kleuterschool De leden van de vereniging, waarvan de Chr. Kleuterschool uitgaat, hebben hun goedkeuring gehecht aan het voorstel van het bestuur tot aankoop van de villa „Beu kenhof" aan de Korte Weistraat. In deze villa zal beneden en boven een leslokaal worden ingericht, terwijl een derde lokaal zal worden aangebouwd. In de loop van dit jaar zal de villa, die onbewoond is, in gebruik worden genomen. Burgemeester liet schoenenpoetsen. •Voorafgegaan door tamboers trokken de padvindersgroepen Olivier van Noort en St. Bartholomeus, gewapend met emmers, bezems en poetsmanden door de straten om hun campagne „Een heitje voor een kar weitje" aan te kondigen. Burgemeester Aten was de eerste die een karweitje liet ver richten. Op vakkundige wijze werden door paar handige padvinders zijn schoenen gepoetst. De eerste „eerste prijs" De wandelsportvereniging „Schoonhoven" deed voor het eerst in dit seizoen aan een tocht mede. Senioren en junioren gingen naar Lekkerkerk om deel te nemen aan de Tweecjg Paasdag-wandeling van DOV te Lekkerkerk. De junioren, die 15 kilometer liepen, behaalden onder leiding van mej. F. Kramer een eerste prijs. De senioren wan delden 25 kilometer zonder mededinging. •n onff onmroaaK mnke ma»1- en SPONS 1 pEUHNlRT natur„ HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Gevraagd: Brieven onder no. 3204, Bür. van dit Blad. (Van onze medewerker) De laatste ronde, Zaterdag te Utrecht ge speeld, heeft geen beslissing gebracht. Keiler won van Bom en Hulsman bracht het niet verder dan tot remise, zodat een beslissings wedstrijd van drie partijen tussen Hulsman en Keiler de nieuwe landskampioen zal moeten aanwijzen. Bij het Ingaan van deze laatste ronde was de situatie aan de kop zo, dat Hutsman en Bom 17 punten hadden, tegen Keiler 16 en W. Roozen- burg 15. Daar Keiler en Bom tegen elkaar moesten spelen, was deze laatste dus reeds voor de eerste plaats uitgeschakeld, doch moest aan Huisman de beste kans worden toegekend. Hulsman had aan Bizot geen gemakkelijke tegenstander. Deze zette de partij, zoals altijd, zeer spectaculair op. Alhoewel Huisman het betere spel kreeg, kon hij geen vat op Blzot krijgen. Een wederzijdse doorbraak naar dam leverde Huisman wel een schijf winst op, doch na mfeer dan 6 uur spelen moest hij met remise genoegen nemen. Intussen was Keiler op 18 punten gekomen door een overwinning op de oud-kampioen Bom. Deze was de gehele partij in de ver dediging gedrongen en ln geweldige tijdnood verzuimde bij tot tweemaal toe een remise- variant te nemen, waarna Keiler zeer fraai de partij ln zijn voordeel besliste. De andere Rotterdammer W. Roozenburg deed het beter. Reeds in de opening was hij tegen Beers, toen deze een finesse overzag, een schijf voorgekomen. Wel verzette de Noord-Hollander zich nog fel. doch een neder, laag was voor hem onafwendbaar. Daardoor kregen nog twee andere spelers de kans zich by de eerste zes te voegen en daarmede een plaats in de finale 1954 te veroveren, n.l. Laros en Bergsma, doch zij slaagden daar niet ln. Laros kreeg zelfs van ir Van Dijk een ge- Hel waren poppen! Over de hierbij afgebeelde postzegel, welke op 11 Sept. 1952 ter ere van de vi ou wen in het Amerikaanse leger werd uitge geven, is in de U.S.A. nogal wat te doen ge weest. In de Verenigde Staten is n.l. een wet, die het afbeelden van in leven zijnde personen op postzegels verbiedt. Nu is onlangs uitgezocht, dat de voorge stelde 'vrouwen geen levende wezens zijn, dob etalagepoppen, die in militaire unifor men werden gestoken om zodoende toch een afbeelding te kunnen geven. Nieuwe uitgiften Portugal zal ter herin nering aan de geboorte van de heilige Prinses Johanna vóór 500 jaar, op 14 Mei a.s. twee postzegels uitgegeven in de waarden: 1$00 zwart op groen en 3 $50 donkerblauw op lichtblauw. Beide ze gels laten het portret van de prinses zien. zijn ontworpen naar een schilderij (vermoedelijk vervaardigd door Nuno Gon- galves), dat zich in de Regionale Galerij te Aveiro bevindt. De druk (offset) werd verzorgd door de „Litografia Nacional" te Oporto. De oplage van de 1J00 en 3$50 bedraagt resp. 4.000.000 en 350.000 exemplaren. HANDELSBERICHTEN. Katoen. (Ver. v. d. Katoenhandel). Rotter dam, April. Nominale noteringen loco Rotter dam (excl. rechten). U-S.A. Strict middling one inch staple 3.25 per kg (vor. not. 3.24). Mexicaanse strict middling one inch staple 3.16'/« per kg (vor. not. 3.15"/«). voellge nederlaag te slikken. Hij omsingelde diens centrumstelling en het zag er lange tijd aardig voor hem uit. totdaf hij in een damzet vloog welke verliezend was. j Bergsma, de Friese kampioen, had het zeer I moeilijk tegen van Mourik. Het was een klas sieke partij met zeer fijn tempospel. Beide spelers maakten geen fout en remise was het resultaat. De hekkensluiters Craane en Van Aalten speelden een soortgelijke partij, doch veel vreedzamer en deelden eveneens de punte\ Baas en Van der Sluis speelden een flank partij. Baas had gemakkelijker spel, verzuimde echter een winnende damzet en maakte tot overmaat van ramp in het eindspel nog een blunder, zodat Van (ter sluis wel zeer goed koop won. De eindstand luidt: Huisman en Keller 18 p.. Bom en w. Roozenburg 17 p.; ir Van Dijk lé p.; Beers, 14 p.: Bergsma 13 p.; 'tarow 12lp.; Bizot en v. d. Sluis li p.; Van Aalten, Baas en Van Mourik 9 p.; Craane 8 punten. Ongeslagen bleven Huisman en Roozenburg. Hier volgt nog de notatio van de belangrijke party tussen J. m. Bom met wit en R. C. Keiler met zwart. Gevraagd door echtpaar met één kind 2 OF MEER KAMERS ongemeub. of gemeub. met keuken of gebruik van keu ken. Br. onder no. 3198, Bur. van dit Blad. TE KOOP tegen elk ïyk bod, in goede staat zijnd Gillet, 125 c.c. Bouwjaar 1940. Tent weg 129, Stolwijk. 1. 31—27 19—23 2. 37—31 14—19 3. 33—28 10—14 4. 34—30 17—22 S. 29X17 11X22 6. 30-25 6—U 7. 39-33 11—17 B. 44—39 1— 6 9. 5044 28X37 7—U 10. 31—26 22X31 11. 2— 7 12. 32—27 20—24 13. 37—32 5—10 14. 33—28 15—20 15. 30—33 10-15 16. 44—39 17—22 17. 28X17 11X31 18. 36X27 12—17 IS. 41—37 17—22 20. 46—41 22X31 21. 37X26 8—12 22. 42—37 24—29 23. 33X24 20X29 24. 46—42 15—20 25. 32—27 20—24 26. 41—36 18—22 27. 27X18 13X22 26. 37—31 9—13 29. 39—33 4- 9 30. 43—39 12—18 31. 39—34 7—11 32. 31—27 22X31 33. 26X37 18—22 34. 34—30 13—18 35. 40-34 29X40 36. 45X34 0—13 37. 33-29 24X33 38. 38X29 18—21 39. 49—43 11—17 40. 43-33 21—27 41. 20—24 23—28 42. 38-33 28X39 43. 34X43 22—28 44. 24—20 27—32 45. 20X 9 3X14 46. 47—41 19-23 47. 30—24 18—22 48. 43—39 23—29 49. 24X33 32—38 50. 39—34 38X40 51. 35X44 22—27 52. 37—31 17—22 53. 42—38 13—19 54. 41—37 10—23 55. 44—40 23—29 58. 31—26 6—11 57. 26—21 27X18 58. 33—32 28—33 59. 32—28 U—17 60. 28X39 22—28 61. 36—31 17—22 62. 39-34 29—33 63. 34—30 33—38 64. 30—24 38—43 65. 24—207 28—32 68. 37X17 43—48 Wit geeft op. THALIA In onze Donderdagavonden cyclus, 9 April 8.15 uur, voor ze uit de circulatie genomen wordt op veler verzoek nog éénmaal de Indrukwekken de, sterk boelende film: DE ZEVENDE SLUIER met brlliant spel van ANN TODD en JAMES MASON. Toegang 14 jaar. Bespreek tijdig. Donderdagmiddag voor de jeugd- „De Kleine Moek". Vooraf: Naar de Speeltuin met Heleentje van Capellen Dit woord: SPIJKERS OPLAAG WATER TNe uitdrukking: spijkers op laag wa- ter zoeken, wordt gebezigd in de zin van: vitten, kinderachtige bezwa- ren aanvoeren, gezochte aanmerkingen maken. Men kan de zegswijze letter- lijk opvatten: scheepsbouwers lieten hun werklieden inderdaad, wanneer het water laag was, de spijkers opzoe- ken die bij het timmeren uit hun han den waren gevallen. Er is een thans I verouderde uitdrukking, die aantoont dat dit spijkers rapen inderdaad ge- schiedde. Men zei vroeger: zooveel win- nen met spijkers rapen als men met de brand verliest. Deze zegswijze die Cats ook gebruikt, wilde zeggen: pro- i fiteren van rampen die ons land ge- troffen hebben. BX 21 OU. .a. Ml.- per maand ol f 2.50 par waak Hmt nlmuwsim apparaat in dm bmroemdm KLANKKLEUR serie. IN KEUZE EN BETALING GEEN MOEILIJKHEDEN TECHNISCHE DIENST Nederland en Argentine. De Nederlandse delegatie te Buenos Aires heeft Dinsdag be kendgemaakt, dat de besprekingen tussen Ar gentinië en Nederland, welke de vernieuwing van het in het ln 1948 afgelopen handelsver drag en de regeling van de Argentijnse schuld van 84 millioen gulden aan Nederland ten doel hadden, zyn opgeschort. De Nederlandse delegatie zal na een verblijf van twee weken ln Argentinië voor overleg naar Nederland terugkeren. Nederlandse priesterstudent in Beieren omgekomen. De 25-jarige priesterstudent Ernest Leo Janssen, afkomstig uit Venlo, is nabij Bene- diktbeuern in Beleren, waar hij studeerde, om het leven gekomen. Hy werd sinds 7 Maart j.l. vermist na een skitocht. TEL 40768 m.m. ZAAGMOLENDRIFT MATHENESSERWEG BIJ BRUG BEIJERLANDSELAAN Onderstaande artikelen worden alleen Donderdag en indien nog voorradig Vrijdag en Zaterdag tegen deze speciale lage prijzen verkocht. VITRAGE STROOK 50 cm hoog njet brede kant. Zeer mooi Etamine weefsel. Normale prijs f 1.59 per meter. Alleen Donderdags 98 cent per meter AFGEPASTE GLASGORDIJNEN 90x180. Zeer fijne dubbeldraads marquisette met mooie 7 cm. brede kant. Normale prijs f 2.25. Alleen Donderdags 1.59 per meter ENGELSE CRETONNE 130 cm breed. Prachtige gebloemde dessins en kleu ren. Normale prijs f 3.90 per meter. Alleen Donderdags 2.98 per meter HAARVELOURS-KARPETTEN Zuiver wol gegarandeerd kleurecht. Maat 200x280 (3 x 4). Normale prijs f119.—. Alleen Donderdags 88.- 2-PERSOONS JUMBO BINNENVEER MATRASSTELLEN met 15 jaar garantie, bekleed met sterke damasttijk voorzien van onze nieuwste cylindrische vering, me» inbegrip van 2 met prima Javakapok gevulde kussens. Normale prijs f 125.—. Alleen Donderdags 89.50 2-PERSOONS JUMBO STALEN LEDIKANTEN met verzwaarde buizen, geheel gemoffeld, voorzien van onze beste Jumbo spiraalmatrasSén met 15 jaar schriftelijke garantie. Normale prijs f59.—. Alleen Donderdags 46.80 KLEIWEG 25 GOUDA TELEF. 2679 In de meineed-zaak tegen een vroegere patiënt van dr J. Samuéls (bekend door zijn eigen kanker-therapie) heeft de Amsterdamse rechtbank de beslissing uitgesteld, het onder zoek daar het niet volledig werd geacht aangehouden en de stukken in handen gesteld van de rechter-commissaris, opdat deze alsnog drie getuigen i décharge zal kunnen horen, wier namen door de verdachten zijn genoemd. Guatemala heeft zich uit de organisatie van centraal-Amerikaanse staten teruggetrokken wegens „inmenging ln zijn binnenlandse aan gelegenheden" door eén of meer der andere leden der organisatie, El Salvador, Costa Rlca, Nicaragua en Honduras, —De groep Amerikaanse Journalisten, die een week in Moskou heeft vertoefd, heeft vandaag premier Malenkof ln een schrijven dank ge bracht voor de genoten gastvrijheid. eHt stoffelijk overschot van ex-konlng Ca rol van Roemenië is Dinsdag ln de graftombe van het klooster van Sao Vincente te Lissabon bijgezet. De Portugese regering heeft haar toestemming gegeven, het gebalsemde lichaam van de voormalige vorst in dit pantheon, reeds bijna dj-te eeuwen de laatste rustplaats van de leden van het Portugese vorstenhuis, bij te zetten op grond van het feit, dat de over ledene de achter-achterkleinzoon van koningin Maria de Tweede van Portugal was. De Perzische Tweede Kamer heeft gisteren geen besluit kunnen nemen over het commis sie-rapport aangaande de betrekkingen tussen regering en hoi; aangezien het kuorura niet aanwezig was. De aanhangers van Mossadeq waren weggebleven. WATERGETIJDEN 9 APRIL. Rotterdam. Ie tij 0.10 uur, 2e tij 12.53 uur, Dordrecht, le tij 1.00 uur, 2e tij 13.43 uur. in deot WILLY VAN IER STEEN *9 HM v it eem foa/naar mt <JtA kt kin ?U bint not/'/ row/ mt/J 7 oil opo/firinqdinqint ranJ 1-r..n andtr.'TTT Goto f Dit a voor me kar Vinsvond n Bjny/onnetje thuit... maer huil din met meer ftlêrm "Du/k/eo- Ze hei- 'Zich ionqen lief, dot het toch !Gtefit dit tgoiiten Je zult later toch 1 iO'n mooi engeltje) 79? Met wl kroontje en -n Qndertuuen WORDEN TRNTE f/DON/R. DE VIN- DEREN EN DE SOL DR TEN DOOR DE ZR ND NOEN TJEi RRNOEVRL- l£N oen ken strepen 'We tullen er vpn bngt kri/gen stel vleuotlt op mijn bult 9/t y> tweedekker?. r*n v9nd99Q eens vr lts WOENSDAG 8 APRIL 1953 EERSTE BLAD - PAGINA 3 (Van onze correspondent te Parij*.) V némmm keren de Franae ministers Mayer, Btdanlt, Letourneau en Bonrgea-Manoary weertn Parfli terug, maar dat *e daar met everwlnnlnfafeaehal sullen werden verwel komd, aal ook door hen zelf wel niet worden verwacht. Hun Amerikaanse mtaale achtjnt weinig anders te hebben opgeleverd dan een naar men fluistert vage belofte om de Franae Industrie met nieuwe „off shore"-beatellingen, ter waarde van ttt millioen dollar weer wat op gang te helpen. Er M bovendien ook nog een toexegging gedaan, West-Duitsland te verxoeken wat meer begrip te tonen voor het Franae standpunt lnsake het Saarprobleem, maar dat leek meer op een beleefdheldagebaar van Washington jegens zyn Franae gasten. TJet ia duidelijk, dat de Amerikanen zich LI in hun hart alleen maar geïrriteerd voe len door de Saarkwestie, welke rij «l«chti als een anachronische kunnen zien. En om dat kanselier Adenauer, die nu eenmaal veel meer direct belang heeft bij een ver enigd Europa, daarvoor de laatste maanden vooral, ook ontegenzeglijk veel meer heeft gepresteerd, heeft de I*itae ta Washington, ook een aanzienlijk betere pers dan de Fransen, zodat het is, dat die toezegging tot bemiddeling in de practijk heel veel effect sorteren zal. Ook om andere redenen zdt er nog lood in de schoenen, waarmee dé Franse ministers nu weer voet op vaderlandse bodem zetten. Men herinnert zich hoe ze vertrokken zijn en hoe de Franse Kamer dea nachts voor Mayers dreigement bezweek, zijn reis te zullen annuleren indien het parlement niet berustte ln een nieuw voorschot van 80 milliard franca aan de regering. Die kwes tie zit de Nationale Vergadering nog altijd hoog en het la daarom een dubbel geluk voor de regering, dat het parlement momen teel met vacantie is en dat er, ter wille van de komende gemeenteraadsverkiezingen, tussen de partijen een soort politieke gods vrede weid afgesloten. Anders zou men voor het kabinet-Mayer vandaag weinig franca willen geven. En in de positie van diezelfde franca 6chuilt nu juist de kern van de Franse moei lijkheden, moeilijkheden, waarop ook de hele verdere Europese integratie thans moet afstuiten. Op die gedenkwaardige Dinsdagnacht, vóór Mayers vertrek (zijn „vlucht", zou men bijna willen zeggen), is het de hele wereld opnieuw duidelijk geworden, hoe drama tisch slecht de Franse staathuishouding er voor staat. Sinds de bevrijding zijn 't steeds weer dezelfde problemen, waarvoor nog niet één regering de oplossing heeft^kun- nen doordrijven. Zolang de binnenlandse handel niet ingrijpend is gesaneerd, zolang het belastingstelsel niet radicaal op de hel ling is geplaatst, zolang de staatsuitgaven niet krachtig worden besnoeid, is er geen enkele kans op blijvende redding voor de franc. Dat wordt door iedereen erkend, die leta meer van de blnnenlaiMse verhoudingenkln Frankrijk afweet. Ook de meerderheid van de Kamer weet het en geeft het toe. Maar zodra de regering ernst maakt met de uit voering van haar programma, waarin boven staande punten steevast figureren, heeit ze haar eigen doodvonnia al getekend. Er zijn De verzameling paardenzadels van Bernhard is gisteren verrijkt met fraai versierd met de hand vervaardigd co*.. boyzadel uit Texas, een geschenk van de" heer Amon G. Carter. Het werd de Print namens de schenker overhandigd door twee vertegenwoordigers van de Pan American Airways. Enige jaren geleden had de prins Amon Carter op zijn ranch te Fort Worth lergn kennen. Carter bleek een verwoed verzame laar van hoeden en petten uit de hele we reld; de prins verzamelt paardenzadels. Snel kwam men tot een „overeenkomst". De prins zond mr Carter enige hoofddeksels en mr Carter aou een zadel sturen. Dit ia he den gearriveerd. Mr Carter begon als jongen al met het rondbrengen van kranten. Na enige jaren hard werken en ijverig sparen kon hij zelf een krant beginnen: de „Fort Worth Star". Het blad floreerde. Toen Carter bovendien op zijn land olie ontdekte, was zijn toekomst verzekerd. Het 40-jarlg bestaan van de Fort Worth Star, in 1951, vierde Carter o.a met het doen verschijnen van een speciale editie van 420 pagina's, gewicht drie en een half pond. Carter Is voorts eigenaar van een enorme ranch met vele duizenden stuks vee en van een oliemaatschappij. Hij maakt omk deel uit van de directie van de Amerii^i Airlines. teveel belangen mee in bet parlement mi dedigd, dan dat ei werkelijks aou kunnl leid, belangen die e worden ver iet hier leta daad- Itrlehten. Devaluatie lapmiddel Ap zijn terugreia uit Washington moet premier Mayer met zijn Jonge en hé- gaafde minister van financiën, Bourgee— Manoury, nu weer een nieuw plan hebben uitgebroed. Het komt er op neer, dat een extra-bedrag van 20 milliard franc zal wor den uitgetrokken voor de woningbouw om zo tevens het bedrijfsleven een nieuwe im puls te geven waardoor een dreigende werk loosheid kan Worden afgewend. Veel urgen ter is het niettemin^het lieve sommetje van 105 milliard francs te vinden, die eind Mei aan de Franse bj(nk zal moeten worden terugbetaald. Voor pieuwe belastingen, waarvan Mayer voorstander ls, krijgt de regering de Kamers zeker' niet mee sinds Pinay plechtig heeft verklaard, dat de zaak ook zonder zulke onpopulaire maatregelen wel te beredderen valt. De minister van financiën moet wel Iets voor devaluatie voelen, waardoor de staat een grotere hoeveelheid bankbiljetten tot zijn beschikking zou krijgen. Maar de meer derheid van de regering deinst daar voor terug en wil liever wachten op die befaam de Atlantische monetaire conferentie, waar voor Mayer in Washington een lans heeft gebroken, en waarbij de onderlinge ver houding der valuta's ln gemeenschappelijk overleg opnieuw zou kunnen worden vast gesteld. Vóór de komende herfst zou die conferentie echter zeker niet kunnen plkats- vinden. De ervaring heeft trouwens nu ook wel afdoende geleerd, dat een devaluatie hoogstens een tijdelijk hulpmiddel is dat na verloop van tijd meestal in zijn nadeel om slaat. Het centrale en harde feit is, dat Frank rijk leeft op een welvaartsniveau dat het met eigen middelen niet meer kan hand haven, maar waarvan het volk, noch het parlement afstand wil doen. Déér ligt het kardinale probleem, waar voor in het huidige stelsel, waarin het par lement oppermachtig ia en de regering maar heel weinig heeft in te brengen, geen op lossing ia te vinden. Het probleem eveneens, waarin men de vetklarlng kan vinden van de fatale gang van zaken, welke de Europese integratie sinds verscheidene maanden te zien geeft. (Advertentie) VOORJAARSMÓEHUD.1 Versla dat lome gevoel direct mal: "gen atampvol Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage heeft Maandagavond Sadler's Wella Theatre Ballet dat zijn tournée op het continent briljant aanving, ovationeel toegejuicht. Zoals reeds geschreven werd, neemt het jonge Sadler's Wells Theatre Ballet (evenals het beroemde Sadler's Wells Ballet opgericht door Ninette de Valois, de dochter van een Keltisch kolonel) het nieuwe werk voor zijn rekening, terwijl de ouders zuster onderneming, die in Londen niet meer in het herboren. Sadler's Wells Theatre op treedt, maar alleen in Covent Garden, zich alleen bepaalt tot het grote klassieke re pertoire. Toen wij in 1948 „het" Sadler's Wella Ballet zagen, was de splitsing nog niet gemaakt. Toen gaf de oude onderne ming (die overigens óók pas 22 jaar be staat, maar die in dat tijdsverloop een krachtige Britse ballet-traditie vermocht te vestigen) nog een werk als „The Rake's Progress", een nieuw ballet, dat nu op het repertoire van Sadler's Wells Theatre Ballét staat. De zuster-ondernemingen worden als ge lijkwaardige instituten beschouwd, met strikt omlijnde eigen taken. Zowel de ene onderneming als de andere maakte In de Verenigde Staten een tournée. Beide touf- les hadden zeer veel succes. Eigenlijk had ladler's Wells Theatre Ballet het *meeste succes. Het zuiver klassieke werk kent Amerika zo langzamerhand wel. Amerika is op dat punt genoeg verwend. Het jonge, experimentele, zeer gedurfde werk interesseert Amerika meer. En mis schien ook Groot-Brittanje Het Theatre Ballet trad tenminste verleden jaar in het Edinburgh Festival op en staat daar ook dit jaar weer op het programma. Uitwisseling van stroom De Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking (O.E.E.S.) heeft haar goedkeuring gehecht aan onderlinge in- en uitvoer van electrisohe stroom door acht van de bij haar aangesloten landen, landen, waarvan de electriciteitsnetten reeds onderling verbonden zijn, zijn Oostenrijk, België, Frankrijk, Duitsland, Italië, Luxem burg, Nederland en Zwitserland. Door dit besluit, dat morgen in werking treedt, kan elk van de acht landen stroom van zijn buren invoerén als noodvoorziening op korte termijn. "Dernard Joy, oud-speler van Arsenal ■IJ en van het Engelse nationale elftal, pleit ln de Londense „Star" voor de oprichting van een Europese voetballiga, waartoe acht Engelse vier Schotse en acht continentale clubs zou den moeten behoren. Ploegen als Tu rijn en Juventus (Italië), Real (Spanje), Racing Club de Paris (Frankrijk), r Malmö en Norrköping (Zweden), Austria (Oostenrijk) Borussia Dort- mund (Duitsland) en de Grasshoppers -. (Zwitserland) zouden naar zijn mening hiervoor ln aanmerking komen. Een f soort van Europese hoofdklasse dus, waaruit na ieder seizoen de hekken- sluiters zouden moeten worden ver- vangen door andere ploegen. Wanneer een Engelsman tot de con- clusie komt dat voetbal, wil het een levende sport blijven en niet ver- p starren binnen zijn nationale grenzen met altijd weer hetzelfde kringetje van Arsenal Blackpool en Blackpool f Ajuenal, hoe moeten wij er verge- yi(ken bij het voetbal-Mekka, dat En- geland nog steeds in onze oren ls dan wel niet aan toe zijn 7 Enfin, het publiek geeft al het ant- woord: achtduizend toeschouwers op Tweede Paasdag bij een competitie- wedstrijd van Feijenoord. gen stadion, wat zeg ik: het grootste stadion van Nederland, met een grasmat om te zoenen, kil van de leegte en een schreeuw om beter voetbal, 'i Bernard Joy vraagt om een Europe- se liga, waarin tussen haakjes voor Nederland geen plaats is. Wat zou voor ons aantrekkelijker zjjn dan een Benelux Liga, een soort van hoofdklasse met Belgische, Nederland se en Luxemburgse clubs? Sparta Beerschot heeft er een klein voor proefje van gegeven. Een hoofdklasse, die alle drie landen ten goede zou ko men, maar die helaas wel alttfd een wensdroom zal blijven. Een zeer belangrijke eigenschap van het jonge ensemble, waarvan alle dansers en danseressen nog jong en zeer krachtig zijn,, is, dat de danseressen typisch vrouwelijk zijn gebleven en de dansers mannelijk. De joftge choreograaf John Cranko munt er in uit door originaliteit. Zijn „zetting" van „Harlequin in April" zal in de geschiedenis van de balletkunst eens wel licht even hoog aangeschreven worden als „l'Apres-midi d'un Faune" van Nijinskl (1912), met dit verachil, dat, terwijl Nijinskl van zijn fauneske creatie een persoonlijke triomf wrochtte, Cranko van zijn ballet een ensemble-succes' heeft gemaakt. De Bask Permin Trecu danst de hoofdrol weliswaar meeslepend-hartstochtelijk, maar de betekenis van het werk ligt toch in de meesterlijke ensembles. Het hoogtepunt is de bestrijding van de eenhoorns, de ver dedigers van de kuisheid, die de fauneske harlekijn dwingen van Colombine (subliem gedanst door Patricia Müller) afstand te doen. In die bestrijding ontwikkelt zich een groots moment, waarin Trecu over de rug gen van de eenhoorns heen de lucht ln draaft. Zeer ingenieus heeft Cranko dat prp- bleem ppgelost. Ook in andere scènes heeft hij getoond, hoe vindingrijk hij was. Bo vendien heeft hij zeer oorspronkelijke fi guren aan het klassieke vormen-schema toegevoegd. Hij bezit stellig een bijna on uitputtelijke fantasie. Wel, heeft h(J ln „Harlequin ln April", uitgebracht in 1951 in opdracht van het bestuur van het Festi val of Britain, kleine zonden begaan ten aanzien van de muziek van Richard Arnell, maar Arnell heeft niet kunnen beseffen, hoe geniaal Cranko in zijn vormvermogen zou zijn. Er is maar één componist, die Cranko „aan" kan: Strawlnsky. Dat Cranko intusaen ook een zeer onder houdend ballet op eenvoudige muziek kan maken, heeft hij bewezen met „Pineapple Poll". Op de genoeglijke muziek van Arthur Sullivan heeft hij aan de hand van een operette-achtig onderwerp, dat in En geland erg populair schijnt te zijn, een kostelijke matrozen-geschiedenis laten dan sen, in prettige decors van Osbert Lan caster. Maryon Lane en David Blair zijn er de sterren in> Het programma werd geopend met een erfenis van de oudere zuster-onderneming, het ballet „Rendezvous" in de zetting van Frederick Ashton, classicistisch, maar zo veel „jeugd" vereisend, dat Sadler's Wells Theatre Ballet er het volste recht op heeft. Ongelofelijk: het is een wemeling van licht heid, dit ballet op muziek van Auber. Ver liefde paartjes die elkaar in een tuin ont moeten, dat ls alles. Maar van een gratie, die bijna opzienbarend is. Verrukkelijk lyrisch zijn er de meisjes in. Elaine Fifield |0Hmadonna. En zeldzaam sterk dansen de innen. Een topfiguur is Kenneth Macmil- i, na Eglevsky wellicht de grootste dan ser van deze tijd. De pas de six van de mannen is een openbaring. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest heeft onder leiding van John Lanchbery voortreffelijk begeleid. Zelden haperde er iets. En dat bij een première! Alleen, op het toneel haperde wèl iets. In „Les Rendez vous" kwamen twee danseresjes ten val, door een misverstand (er was ten gevolge van ziekte een invalster). W. WAGENER. 51e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers „watersnood", uitgegeven 7.4.53. Fijnaart MACKAY, Jacobs, geb. 10.12.27 te Tjimahi, laatste adres: D 168. Klundert VAN DER BOOM, Willem, geb. 30.10.30 te OversChie, laatste adres: Krugerstraat 50. Nieuwerkerk KOOIJMAN, Johan, geb. 7.5.37, laatste adres: Rijksweg 219; LEM8, Jacobs, geb. 22.11.34, laatste adrea: Gouweveerseweg 44; LIEVEN8E—VIERGEVER, Jacobs A„ geb. 20 6.03, echtgenote van Jan Lievense, laatste adres: Ooststraat 236. Nieuwe Tonge VAN ERKEL, Cornelia, geb. 9.11.43 te ftw' Tonge, laatste adres: Battenoordsedijk 24; VAN ERKEL, WUlemlna Maria, geb. 16.5.48 te Nw Tonge, laatste adres: Battenoordse dijk 24; VAN ERKEL—DE MUNCK. Josina Pleternella, geb. 2.11.16 te Amsterdam, laatste adres: Battenoordsedijk 24; LOOY, Leentje Pleternella, geb. 7.1.41 te Nw Tonge, laatste adres: Gen. Snijdersstraat 10; SLIN GER, Annetje, geb. 10.9.32 te Nw Tonge, laatste adrea: Battenoordsedijk- 4. Oosterland BOLLE, Marlnus L., geb. 1.9.09, echtge noot van Cornelia v. d. Werf, laatste adres: St Joostdijk A 231; VAN DER MAAS, Adrianui, geb. 6.4 80, laatste adres: Lage Maireweg A 362; VERHOEK, Adrians M., geb. 11.8.08, laatste adres: Rijksweg A 336; VAN WESTENBRUGGE—VERTON, Marina geb. 1.7.68, weduwe van L. van Westen- brugge, laatste adres: Slikweg A 407; VAN IJSSELDIJKVAN DER MAAS, Maria, geb. 28.1.18, laatste adres: Sirjansland B 87. Stavenisse HAGE, Pleternella Catharlna, geb. 28.6.38, te Stavenisse, laatste adres: Buurtweg A 91; VAN ZUIENSTOUTJESDIJK, Janna Ple ternella, geb. 23.11.12 te Stavenisse, echtge note van Adriaan Jacob van Zuien, laatste adres: Kerkstraat A 319. Londense verkopers van plaatsen langs de route, die in Juni de kroningsstoet volgt, zijii begonnen hun prijzen te verlagen, vrezend, dat zij met een aantal plaatsen zullen blijven zitten. De plaatsen waarvoor zes maanden geleden 420 gulden moest worden neergeteld, doen thans 270 gulden. De beste plaatsen kosten ongeveer 790 gulden. (Van onze correspondent te Djakarta!! HET „HEILIGE KANON", dat meer dan drie eeuwen stond opgesteld in Dja karta's benedenstad, in Kota Inten, direct links van het viaduct, by de plaat» waar vroeger de inmiddels verdwenen Amsterdamse poort zich bevond, neeit moeten wijken voor de nieuwe tijd. Dezer dagen kwam er een grote takelwagen, die het kanon oplaadde en overbracht naar het museum aan de Medan Merdeka Barat (Koningsplein-West), waar het in een goedang als studiemateriaal is opgeslagen om dat het te „gewichtig" is om in een der zalen van het museum te worden geplaatst. Met dit heilige kanon is Djakarta *een van de meest merk waardige historische bezienswaardigheden armer geworden. De Amsterdamse poort verdween, het Van Heutzmonument, het heilig kanon, wat zal nog volgen? HET transport van het kanon is niet zon der wederwaardigheden verlopen. De eerste takelwagen, die men voor het ver voer had bestemd, bleek te licht: in plaats dat de loop de lucht inging, wipte de takel wagen omhoog. Wat niet vreemd is als men weet, dat het kanon zeven ton weegt! Voorts brak een ketting en werd een van de arbei ders, die met het transport belaet waren, onwel. „Zie je nou wel", zullen velen van degenen, die het karwei gadesloegen, tegen elkander' hebben gezegd met woorden of misschien alleen maar met de ogen „din gen, die heilig zijn moet men niet in hun rust storen". En het kanon van Kota Inten was immers geen gewoon kanon, maar hèt „heilige kanon". De plaats waar het kanon meer dan drie honderd jaar heeft gestaan, was een druk bezocht bedevaartsoord. Aan het kanon wer den namelijk geheime krachten toegeschre ven. De reuk van heiligheid, die het had en niet alleen bij de minder ontwikkelde man blijkt uit de namen, welke men het kanon had gegeven: Si Djagoer, en Kyai Boestomi. Het zou gebeden en wensen ver horen indien men geloofde eji offerde. Dit was dan ook de oorzaak dat men het kanon nooit zonder bloemen aantrof en dat de lucht in de omgeving vsak doordrongen was van de wieaook. Vooral stond het kanon be kend als een bedevaartplaats voor gehuw den, die nakomelingschap wensten: als de echtgenote het kanon had aangeraakt, kon zij er zeker vah zijn dat het huwelijk niet kinderloos zou blijven. Maar ook de verliefde Jongeling verwacht te van het kanon de vervulling van zijn wensen ten opzichte van zijn aangebedene. De koopman zocht er zekerheid van goede zaken, de zieke herstelling. Zeker is dus, dat het kanon een grote leegte zal achterlaten, nu de gemeente Djakarta beslist heeft dat net daar niet langer kon blijven. Het heet. dat het aan het museum is verhuurd voor 250 roepiahs per maand, hetgeen ons een nogal hoog bedrag lijkt voor iets, dat als stu diemateriaal in een goedang (bergplaats) wordt weggezet. Bereisd wapen (Van onze correspondent.) Daar we gewapend waren met een briefje van de militaire commandant, liet men ons deser dagen ongehinderd passeren on der de slagboom van het vliégveld van Evere. De weg naar de hangar, waar de post-helicopter van de Sabena geborgen stond, lag open. De piloot, Tremerle, die voor een Waal xeer goed Nederlands spreekt, ontving ons hartelijk en enkele minuten later saten wij naast hem ln de uit plexl-glas gemaakte kajuit van 't hefschroefvliegtulg en startten wjj terwijl de ochtendmist nog boven het Belgische landschap hing voor een reisje naarhet Internationale vliegveld van Melabroek, een tiental kilometers van Evere Haren. Het was een sensatie, geheel ver schillend van het vliegen ln een gewoon toeatel. Tremarle vertelde ons tijdens dit vlieg- tochtje, dat men niet „zo maar" piloot van een hefschroefvliegtuig wordt. Er is een speciale training voor nodig, welke niet te vergelijken valt met die voor „gewone" vliegtuigen. Het heeft de Sabena dan ook heel wat moeite, tijd en geld ge kost om de nodige ervaring op te doen. Uiteindelijk kwam men door dit onderzoek tot het besef, dat het hefschropfvliegtulg de formule voor de toekomst is voor het ver voer over korte afstand. Het was de minister van verkeer, de heer P. W. Segers, oud-wethouder van Antwer- ien. die de studie van het vervoer per lelicopter aanmoedigde en in belangrijke mate subsidieerde. Had de Sabena name lijk niet de gelegenheid gekregen, dagelijks per helicopter post te vervoeren van Brus sel naar Limburg, Luik en Luxemburg, dan zouden de plannen voor diensten met hef- schroefvliegtulgen misschien nog wel enkele jaren in de studiemappen opgeborgen zijn gebleven. De opzet van deze vluchten is, zoals in dit blad» al eerder uiteengezet, tijd winnen. de luchttaxi geeft de reiziger naar onze stellige indruk de aanftname latie, dat ergens meer tijd wordt verloren. De zakenman zal vijf mi nuten vóór de start met zijn auto in het centrum van Brussel kunnen arriveren om dan in de Sikorsky S. 55 te slappen, die pre- ciès 1 uur en 35 minutten latw in het centrum van Luxetnburg landt. (De Douglas-Vlieg- tuigen doen er twee uur over. de trein 5 uur en 34 minuten). De directeur-generaal van de Sabena, de heer W. Deswarte, rekent er op, dat ook de andere hoofdsteden hem faciliteiten zullen verlenen, zoals op bet gebied van de lan dingsplaatsen. En verder zou het zeer aan bevelenswaardig zijn, de douane en pasfor maliteiten, waar ook de hellcopter-reizigers zich natuurlijk aan moeten onderwerpen, te vereenvoudigen. De Sabena heeft op haar beurt geen enkel bezwaar er tegen, dat andere Europese luchtvaartmaatschappijen, die diensten met hefschroefvliegtuigen gaan beginnen, de in stallatie in het hartje van Brussel gaan ge bruiken. In September naar Rotterdam "jVaast het nieuwe Centraal Station ver- rijst momenteel een groot gebouw, waar alle diensten van de Sabena zullen worden geconcentreerd, en van welks dak af de helicopterdienst zal functionneren. Wanneer men op het dak zal starten, krijgt de reiziger een prachtig gezicht op de Grote Markt van Brussel. Om het project van het oegin der exploi tatie af zo rendabel alsmaar enigszins mo gelijk is te maken. zal»men diensten gaan onderhouden van Brussel naar de vier grote zakencentra: Roergebied. Rotterdam, Saar land en Noord-Frankrijk, die alle nog geen 300 km van België's hoofdstad verwijderd liggen. Toch voorziet men reeds, dat er in de eerstkomende jaren enig verlies zal moe ten worden geleden. Het ls dan ook een scherp rekensommetje, want de Sikorsky S. 55 kan slechts 7 passagiers vervoeren! Met spanning wacht men bij Sabena dus op het gereedkomen van de Engelse BriStol- 173, die een capaciteit van 14 passagiers heeft. Verder zijn de Engelsen momenteel bezig met het ontwerpen yan een helicopter, die minimaal 48 personen zal kunnen ver voeren. Ook de Amerikanen zijn op dit ge bied zeer actief. De Sikorsky S. 55 heeft een motor van 600 pk, een> kruissnelheid van 140 km. per uur en een gewicht van slechts 1300 kg., wat voordelig is voor de afschrijving èn voor de prijs van het vliegbiljet. Daar de helicopter in de naaste toekomst de directe concurrent van de sneltrein wordt, zal men trachten de prijs van het luchtkaartje zo dicht mogelijk bij de tweede klasse-tarieven van de trein te houden. De passaglersdienst zal op 1 September a.s. geopend worden. W7"AAROM aan 't kanon bijzondere kracht wordt toegeschreven, is niet bekend, maar over de historie er van is wel een en ander geschreven. Zo hebben dr K. C. Crucq en dr M. Neyens in het tijdschrift voor In dische taal-, land- en volkenkunde In 1938, hun mening gegeven over dit bijzon- "s dere kanon. Volgens dr Nteyens zou het in 1641 bij de inneming van Malakka op de .Portugezen zijn veroverd. Dat het kanon ls hergoten, blijkt uit het opschrift: ex meipsa renata sum (Uit mijzelve ben ik herboren). Naar zijn mening zou het kanon, daterend uit 1604 of 1606, zijn hergoten door Manuel Taveres Bocarro te Macao, waar deze „fuq- didor de artilliara" was van 1026 tot 1631. Het kanon zal vermoedelijk later naar Ma-^, lakka zijn overgebracht, toen dit, in nood verkerend, de hulp van de Portugese vesting Macao inriep, aldus voegt dr Crucq aan deze mededelingen van ft- Neyens toe. Daar viel het toen in handeirvan de „Olandese", die het (ten tijde van Coen) naar Batavia mee voerden. Nu ligt Si Djagber (de geweldige), omdat er in het museum voor hem geen plaats is, in een muffe goedang, na langer dan drie eeuwen onder de blauwe hemel te hebben doorgebracht. Hoe lang zal het duren eer Kyai Boe^mi en de legendarische roep van zijn geheime kracht, vergeten zullen zijn Als gevolg van de jongste verzoeningsge zinde gebaren der communisten heeft zich Maandag opnieuw een scherpe prijsdaling op de effectenmarkt van New York voorgedaan, waardoor vooral aandelen in vliegtuigin dustrieën werden getroffen. De tot stand go- komen noteringen waren de laagste sinds November 1952. Walther Reuther, voorzitter van het con gres van Industriële organisaties een der twee grote Amerikaanse vakbonden heeft in een brief aan president Eisenhower aangedrongen op het zo spoedig mogelijk houden van een representatieve conferentie voor het opstellen van een program van vol ledige productie en werkgelegenheid „om een economische crisis te voorkomen, die als gevolg van de huidige vredesstappen zou kunnen ontstaan". Hij voegt hieraan toe: „Het is fantastisch en wreed, dat men in Wallstreet en daar buiten vrees kan hebben dat de vrede uit breekt en een economische crisis hiervan het gevolg zou zijn". KRAS Volgens een te Londen ontvangen bericht van het Chinees-Communis tische Persbureau „N i e u w-C h i na" is een 124-jarige Chinese boer, woon achtig in de provincie Kirin ln Noord- Oost-China, onderscheiden, daar hij de dorpsgenoten tvis| te overtreffen b(j herbebossingswerkzaamheden. Volgens Nieuw-China ls de boer, zekere Foe Tsai, nog goed van gehoor en gezicht en h\j loopt elke dag dertió kilometer! Voorraad wordt verkocht Op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Cornelissen (VVD), betreffende de ver koop door het Rijksinkoopbureau van een grote hoeveelheid artikeleh, wegens ophef fing van een rijksmagazijn, heeft de minis ter van Financiën, schriftelijk geantwoord: De goederen zijn aangelicht in opdracht van het directoraat Materieel Landmacht. Zij zijn eigendom van de landmacht en be vinden zich in het centraal magazijn van kleding en uitrusting te Amsterdam. De aan bieding is een uitvloeisel van de maatregel van de minister van Oorlog. In verband met een zeer kostbare, aanzienlijke uitbreiding (Van onze correspondent in Den Haag) f in de gelegenheid geweest ieta van de bloembollen te zien. Wel heeft hij in Wassenaar een par- TETWAT nonchalant komt h|J tijtje golf kunnen spelen, een 4-door de draaideur de hall van spel, waar hij zijn hart aan ver- Hotel deo Indes" binnen ge- pand schijnt te hebben. Het stapt. 1)eae keer xonder enige drukte, sonder uitbundig ge juich van bewonderaars. Waar feit dat hij enthousiast begint te vertellen van „Pebble Beach" in Californië, bekend o.a. door aciifynifyk souden slechts wel- de wedstrijd, die hij daar heeft nigen in deze onopvallende fi guur met het prettige, 1 verbrande gezicht, waarin opvallend lichtblauwe ogen de intltM il* vrnta georganiseerd en waarvan de opbrengst ten bate kwam van recreatie-centra voor de jeugd (in zes Jaar 150.000 dollar), aandacht trekken, de grote spreekt boekdelen. Op zijn jasf „Blng" Crosby herkend hebben: prijkt, ala een stille hulde, het - insigne van een Belgische golf club. waarvan hij juist erelid v»rl«« zoek aan een bioscoop, niet zo de man, die met zijn stem iieenen mensen bekoort. Hli kijkt om wat verband een hli wanneer wU hem vragen wet week in Bru.s.1 w»,. het doel van zijn bezoek aan zeer om .lovely to look at" te zien, als wel om de reactiee van Nederland is. „Niets bijzon- \^AN zijn pijp genietend, ver- het publiek na te gaan. „Het is I. ka» enlntnnerl TV ninn t»1t Rinff PtWshv Verder, dat. mil nnsandllan itni men kier ders", is het antwoord. „Ik wou eens zien hoe Holland er in werkelijkheid uitziet". En dit gebracht heeft, heeft Bing Crosby nu eens niet zegt hij nadrukkelijk, „die ma- gedaan op de manier van de ken mij te veel lawaai". doorsnee-Amerikaan, die in een minimum van tijd een maxi- telt Bing Croeby verder, dat mij opgevallen dat men hier hij een kort bezoek aan Delft over ,'t algemeen juiat reageert ,NIet per tram", en op de juiste momenten lacht. Ia het misschien omdat hier zo veel mensen Engels verstaan, of komt het omdat de onder schriften zo goed zijn? Een Later heeft hij in Den Haag zelf rondgekeken, een Interes mum aan bezienswaardigheden aante bezigheid, vindt hij. Nog prachtige en practische regeling wil verwerken. Hij is zelfs niet Interessanter/vond hij zijn be- vind ik bovendien het feit, dat grljpelijke redenen overigens. per dag drie of vier voorstellin gen worden gegeven ln de bio scopen. waardoor men niet het risico loopt midden in een film te moeten beginnen. Ik heb geen tijd gehad om gaar de bollenvelden te gaan, maar dit houd ik tegoed voor het volgend jaar. Alleen zal ik wachten tot de tulpen in volle bloei ataan. Eerder kom ik niet. Nu vertrek ik naar Duitsland en daarna gaan wij naar Parijs. Eind Juni hopen wij in Holly wood terug tc zijn, mijn zoon en lk". Onze vraag of hij binnenkort aan een nieuwe film zal begin nen, kan „Bing" niet beant woorden. Eerst moeten zij hun vacentiereis voortzetten. Ten slotte nemen wij afscheid van de heer Harold L. Crosby, die plechtig belooft in 1954 weer in Nederland present te zullen zijn. Zijn lichtblauwe ogen lachen vrolijk onder de bruine hoed, die tijdens het gehele onderhoud geen minuut van zijn hoofd is geweest, om van de gevechtakleding, heeft deze minister gezocht naar een gedeeltelijke compensatie en deze gevonden door van de persoonlijke standaarduitrusting, scheerapparaten, haar kammen, scheerkwasten, tandenborstels, haarborstels en kleerborstels niet meer kos teloos ter beschikking te stellen. Genoemde minister is van mening, dat iedere Neder lander van de dienstplichtige leeftijd^ mede bij opkomst ip werkelijke dienst, de hierbo ven genoemde uitrustingsgoederen dient te bezitten. De minister van oorlog bevordert hier door, dat de dienstplichtigen de van de ver strekte uitrusting geschrapte artikelen zelf bij de handel aanschaffen, welke handel derhalve door de genomen maatregel eerder gebaat dan geschaad is. Van de hiervoren genoemde goederen is een gedeelte verkocht aan het ministerie van Justitie (directeur-generaal van het ge vangeniswezen), de cantines van zee-, land en luchtmacht, terwijl voorts nog enige on belangrijke posten zijq ondergebracht bij het ministeyie van Binnenlandse Zaken, de rijkspsychiatrische inrichting te Eindhoven, het rijksgesticht te Grave en bij enige on derwijsinstellingen. Eventuele andfre gega digden zijn nog niet bekend. Ten slotte zijn nog meegedeeld, 'dat bo vendien een hoeveelheid dezer goederen gra tis ter beschikking is gesteld van het Ne derlandse Rode Kruis ten behoeve van de getroffenen uit de rampgebieden. De rechtbank te Roermond heeft gisteren de 31-jarige hoofdagent-rechercheur van de Amsterdams* vreemdelingenpolitie, P. de W., tot vier maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens het opzettelijk laten vluch ten van een Duitser, die als ongewenste vreemdeling was gearresteerd en door hem op last van de overheid in Limburg over de grens moest worden geleid. De W. maakt&te Roermond een wande ling met de Duitser door de stad. Hij liet daarbij de overige begeleiders in een hotel achter en Het de man ontsnappen. De eis van de officier van justitie was twaalf maanden gevangenisstraf.

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 4