0 V xëy IV NEDERLANDSE MODE1 HAAR EIGEN DOMElti^($ liook voor het, buitenland Willie bluste de generaal 1 met zeepsop A w i Lijndienst op papier met niet bestaand straalvliegtuig Scherpe taal van de zijde der Belgische industrie Buizend en een V 1 "7 Ingevoerde ideeën worden verwerkt etn daarna uitgevoerd Weinig nieuws op Longchamp ER ZIJ/N NOG WAT AARDAPPELEN OVER Chinese prinses liep NU BESCHILBCRT ZIJ PORCELEIN ^eg van huis^ Engelahd wenst geen kroning met starré poppengezichtjes „English Look" is modé! Het vonkje en de staart oZek getallen Letters Porselein en een gepoederde pruik Het leven van Louis Pasteur HHHHH Jantje lacht en Jantje huilt LEGPUZZLET JE~ kmrnfe, De werkelijkheid tot in details nagebootst United Airline^ kijkt de kat uit de boom Fusie der beide N.V.'s is nog niet aan de orde aVnl Opzegging van het Voorunie-verdrag schemert niet onduidelijk op de achtergrond Loonverschillen worden 1""'" steeds groter Niet-remmende factoren, 14 per uur Het Nederlandse Trekp; Verdeling van kosten voor NAVO-vliegvelden Ambones^ betoging op het Binnenhof 1 Yvonne valt uit de lucht i ZATERDAG 25 APRIL 1953 C EDERT de oorlog is wij hebben u dat reed» meermalen verteld in Amster dam een kledingindustrie ontstaan, welke ook in het buitenland de aandachttrekt.. Vooral onze mantels, vervaardigd met Ne derlandse degelijkheid, zijn in het buiten land gewild. Maar ook menig japonnetje gaat over onze grenzen. Een van die, betrekkelijk nieuwe, grote confectiebedrijven hield onlang^een show. voor een beperkt aantal mode-specialisten en toen bleek, dat het. bedrijf in kwestie, de AVeco Confec tie Indii^trie, Nederlandse mode schept, welke echter is afgestemd op New York en Parijs. De korte jasjes bij de fijne wollen tweed mantelcos- tuums en de vlotte zomer- japonnen konden zo zijn weggehaald uit de Ameri kaanse Lady-shopi, terwijl de mantels een echt Fran se snit vertoonden. De ma terialen. die deze industrie verwerkt, behoren tot de meest modieuze. De tweeds, die de ont werpster, mevrouw J. E. Agema—Velthuyzen ver werkt tot vlotte mantel- costuümg, waren opge bouwd uit drie en soms meer tinten. Ook vertoont dit materiaal geometrische figuurtjes. De mantels werden ver vaardigd van de zo zeer gewilde lichtgewicht mate rialen. De lange mantels wegen zeker niet rheer dan een drie ons: Dit geldt zo wel voor de langharige zl- belines die in glans kunnen wedijveren met het sabeldiertje als vobr de vederlichte blanket* cloth, bouclé en de dunne wollen wafel piqué vervaardigde korte jasjes. Fris -%pn vlot waren de overgangs-mantelpakj es van kamgaren. Bij een vlotte zwarte kamgaren cok zag men jasjes van hetzelfde materiaal, die in verschillende tinten verkrijgbaar zyn. De rokken dertailleurs zijn aansluitend en vertonen aan de achterzijde een diepe plooi. De voorkant van deze rokken is gemaakt naar' het tourneau-model. Practisch en toch modieus, want deze rokken geven het idee zeer nauw te zijn, terwijl de draagster door de diepe plooi aan de achterzijde voldoende ruimte heeft om flinke passen te kunnen nemen. De mouwen van de korte jasjes zijn op de normale plaats ingezet de kraagjes aangeknipt. De kragen bieden mogelijkheden, daar men deze al of niet met een shawl kan dragen, v De mantels vertonen evenals de shorties In driekwart jasjes een duidelijk toelopen de lijn. Aan de mouwen wordt nog steeds véél aandacht besteed, waardoor de ruimte robd de schoudérs valt. Soms vertonen deze de mouw-inzet van Jacques Fath, soms ook is de mouw aan een ronde pas aangeknipt of loopt de pas uit in een doorgestikte V. De collectie bev^tfcvkorte vlottp shor ties, naast toppers, die wat langer zijn en een uitgesproken toelopende lijn vertonen. Wafel-piqt^, tweed, een grappige, zeer exclusieve bouclé mohair die er uitziet als een zomer-poodle cloth, zijn de stoffen die Aveco hiervoor gebruikt. De korte „Ame rikaanse" jasjfes zijn fel van kleur. Gera nium-rood, geel, wit en groen zijn de tin ten ,voor de shorties voor jonge meisjes, die van het ook in Frankrijk zo moderne wollen wafel piqué 2ijn gemaakt. De korte jasjes, die bedoeld zijn om ge dragen te worden over de imprimé's en meer- tot het geklede genre behoren, zijn zacht van tint. Hiervoor gebruikte mevrouw Agema eigeel, zachtlila en crème. Deze toppers vertonen evenals de mantels een grote variatie in mouw-inaet, in tegen stelling tot de shorties, die alle van een gewoon Ingezette mouw is voorzien. De deux-pièces en japonnen zijn vlot en elegant. De jurken, die bedoeld zijn voor „hoog zomer", werden genaakt van dezelf de glanskatoen die Nina Ricci in haar col lectie bracht. Ook voor de japonnen werd het accent langs de hals en de schouders gelegd. Eveneens is dit het geval bij de charmante deux-pièces, die nu eens een shawlkraag, dan weer een kraag met fan- tasie-revers vertonen. "1 Deux-pièces met aangeknipte mouw. waarvan de taille even „geknepen" werd. O De deux-pièces, die ^geschikt is voor de vol^nke vrouw! D Toumeau-rok met bijpassend jasje. Tioeg delen, die elk apart, maar ook tezamen dis mantelcostuum^ltunnen wor den gedragen. De hiervoor gebruikte "kwa liteiten zijn gemêleerde tweeden wollen kamgaren. 4 Mantel vervaardigd van dunne wollen zomer duvetine. Deze mantel vertoont bij uitzondering in deze collectie de iets uitlopende lijn. 5 „En Vogue", de japon die voorzien werd van een hals, die op tien verschillen de manieren kan worden gedragen. 70 GOED kan de huisvrouw de hoeveel- *-* heden, welke zij voor het middagmaal kookt, niet afmeten, of er blijven allicht wat aardappelen over. „De volgende dag bakken bij de koffiemaaltijd", zult u zeggen. Maar wat. wanneer man noch kinderen tussen de middag thuiskomen? Moeder heeft geen lust een lunch van uitsluitend gebakken aard appelen te gebruiken. Dit behoeft ook niet. U kunt er een origineel schoteltje van ma ken voor het middagmaal, zo, dat u er vol- doede aan hebt. Om te beginnen smeert u een vuurvast schoteltje in met wat vet of margarine, snijdt vervolgens de aardappelen aan dunne schijfjes en bedekt hiermede de bodem van het vuurvaste schoteltje. Dan strooit u wat pittige geraspte kaas over de aardappelen Te voren hebt u op de gewone wijze maca roni gekookt en daarvan brengt u nu een laag aan boven de met kaas bestrooide aardappelen en ook de macaroni bestrooit u met geraspte kaas waarna weer een laag „aardappelschijfjes, met kaas bestrooid, volgt. Het geheel dekt u af met een zeer dikke tomatensaus (welke u kunt ipakep van een blikja^omatenpurée) en ook hierop komt wat kfcas. Tenslotte plaatst u hier en daar een klontje boter, waarna u de schotel in een hete oven door en door warm laat worden. Snel opdienen!! Op de renbanen van Longchamp Parijs is de „Prix Julgné" verreden. I Een dergelijke gebeurtenis trekt altijd de I Parijse chic plus de mannequins, die er de nieuwste modesnufjes tonen. Het weer Iqkte ditmaal nog niet voor een uitstalling van Voorjaarsmode en dus zijn de dames gehuld in bontjasjes - en wollen rokken. Zegt u zelf, veel nieuws voor ons Neder landers is er niet bi; diezelfde modellen hebben we hier ook at gezien, beu>tjs. dat onze mode werkelijk niet achter Parijs aansukkelt. Alleen het jasje, dat de twee de dame van links drnapt, kan als iets bijzonders worden opgevat. Het is in het de nieuwe „shorty" een kort onder de heupen nauw toeloopt, model zijn uie hier ook al ver- lewordèn, dank zij de modeshows, e heeft een shorty van bont en uii f het enigszins bijzondere voor ons. Mi zoals ffetegd, veel nieuws is het We tonen u de foto dan ook alleen ruststelling. jasje *d Met di A Een ballpoint is wel gemakkelijk in het gebruik, maar men maakt er gemakke lijk vlekken mee. Deze kunt u verwijde ren met gewone brandspiritus; betreft het niet een reiniging van uw handen maar hebt u een vlek van ballpointinkt op een jurk of ^Elouse gekregen, neemt u dan Wf1 voarkelir gezuiverde brandspiritus, daar c\, kleur van gewone spiritus allicht een nieuwe vlek zou achterlaten. Men moet de vlek niet wrijven, maar het gedeelte van de stof dat is aangetast eenvoudig geduren de enkele ogenblikken in de spiritus we ken en daarna uitspoelen. Zo nodig de be handeling een of meermalen herhalen. EEN CHINESE vrouw, een prinses zo wil het verhaal die van huis wegliep om zich een zelfstandig bestaan te verschaf fen. verdient op fiet ogenblik haar brood met het beschilderen van de producten van de grootste en beroemdste Duitse porcelein- T onden decreteert de „En- glish Look Had u iets anders verwacht in dit kro ningsjaar? Alleen moet u nïet vragen of die „En glish Look" nauwe of wijde rokken beoogt, want het gaat hier niet om ruimte of lijnen, het gaat hier om de „teint". Sinds jaar en dag doen Engelse meisjes en vrouwen al even hard haar best als welke andere vrouw ook om een gezichtje te hebben als een filmster ?f „glamour girl" en zó heb ben ze volkomen vergeten, dat er vroeger zoiets be stond als een Engelse „com plexion". fn die lang ver vlogen tijd, toen bruin en gebrand nog geen mode was, waren dé Engelse meisjes beroemd om haar teint: ze hadden roomkleu rige wangen met een teer rose blosje. Koningin Eli zabeth, koninginmoed,er Eli zabeth en prinses Margaret hebben nog altijd die „En glish Look" en in dit kro- Engelse vrouwelijke jeugd (en niet meer helemaal „jeugd") geworden nog voor de kroningsplechtigheden net zulke blank-rose wan gen te krijgen als de Eerste Vrouwen des lands. Natuurlijk komen de fa brieken van cosmetica haar te hulp en zo kan men pot jes met zalfjes en smeersel tjes kopen, die de veelbelo vende naam dragen „Bose Mode", „Dahlia", „Rozen blad", „Kroningsrose", „He mels rose" en „Balmoral". Het helpt echter niet, wanneer men die crèmes maar klakkeloos op het ge zichtje smeert, m.a.w. in de huid masseert. De schoon heidsverzorgsters zeggen, dat de huid eerst grondig moet worden gereinigd na epn winter van mist en vórst. Dit kan men het best doen, zeggen ze, door ge zicht en hals flink te sen met warm water en overvette zeep. Daarna be dekt men de huid met •leansing cream of -melk, waarna men de behandeling voltooit met een huidlotion. Door die behandeling zal de huid al aardig blijken te zijn ningsjaar, aller ogen ge- opgelicht. Heeft -men eeh richt zijn naar Buckingham Palace is het ideaal van de -r droge huid, dan kan de behandeling met water en zeep, achterwege worden ge laten; een te vette huid moet niet met cleansing cream worden bewerkt, maar met een cleansing lo tion. Na deze grote schoon maak komt de make-up. Hierbij komt het er op aan het gezichtje juist iets te weinig en vooral niet te veel op te maken. Men brengt eerst ^en vloeibare licht rose' getmig foundation cream aan, en heel weinig rouge, die haar naam oneer moet aandoen door niet rood maar rose te zijn en men ga daarmede vooral zeer spaarzaam om. Dan lipstick aanbrengen in dezelfde tint en de kleur mat houden door de lippen te deppen met een clean sing tissue. Gebruikt men ogenscha- duw dan moet die in zilver blauw worden gehouden. Ten slotte het gelaat poe deren met rose-oker getinte poeder, welke de kleur van de foundation zoveel mo gelijk benadert. Vooral ver- mijde men er te opgemaakt Uit te zien. Men moet er naar streven de natuurlijke charme te krijgen van 'een heel jong meisje met „be dauwde" wangen. en aardewerkfabriek, nl. die van Rosenthal, met de schoonste decors. Bedoelde prinses. Chow Chung-chen genaamd, woont nu in Hamburg en noemt zich kortweg dr Chow. Onlangs heeft zij haar eigen, door haarzelf ontworpen decors, aan Rosenthal verkocht tijdens de Jaarbeurs in Hannover. Rosenthal heeft, nadat de oorspronkelijke fabriek in Leipzig door de Oostduitse Sowjet-autori- teiten in beslag w^s genomen, een nieuwe, fabriek in West-Duitsland gesticht. De Ro- sentbal-producten zijn van oudsher be roemd om hun uitstekende kwaliteit, maar vooral om de prachtige dessins, waarmede ze. zijn versierd. Heel veel vorstenhuizen uit het verleden kochten hun serviezen e.d. bij Rosenthal en ook thans behoren ver scheidene gekroonde en ongekroonde staats hoofden nog tot Rosenhal's cliëntèle. Dr Chow. een kleinè. Ietwat schuwe vrouw, wier gezichtje haast geheel 6chuil gaat onder een enorme bril met hoornen montuur, vertelde de bezoekers tijdens de Jaarbeurs dat zij in China in opstand kwam tegen haar familie, die haar niet wilde toe staan een school te bezoeken. Men wilde dat zij binnen de vqflige muren van de ouderlijke woning genoegen zou nemen met enkele privaatlessen. Haar naam Chow is de naam van de eerste Chinese dynastie, welker igeschiedenis ongeveer drieduizend jaar teruggaat. Het woord Cheng" in haar naam betekent „gouden klank". Haar groot vader. zo vertelde zij verder, was een ge- leprde, die twintig boeken schreef en die verder enige kanalen heeft gegraven en die gouverneur van verscheidene Chinese pro- vincle| is geweest. Nadat zij haar woning in Ohih Te in de provincie Anhwei, de rug had toegekeerd, ging zij naar Parijs, waar zij „tamelijk ar moedig" leefde, zoals zijzelf verklaarde. Desniettemin behaalde zij haar doctorstitel aan de Sorborne. Daarna vertrok zij naar Hamburg, waar zij begon te tekenen aan de Academie voor Schone Kunsten. „Mijn schilderingen begrijpt iedereen", zeide zij, „omdat ze uitdrukking geven aan hetgeen er leeft in de menselijke ziel"- De meeste dessins, welke zij voor Rosen thal heeft vervaardigd, béstaan uit zéér fijn getekende ppstelkleiitigc bloemmotieven en symbolische Chinese lettertypen. Dr Chow. die vier talen vloeiend spreekt, is gehuwd met een Duitser uit Hamburg. lfwas. l'ol 1/-1ai 'ILLIE haastte zich Ékt kwamen. Omdat Willie nog Ze wilde klaar zijn voor de logees al klein was en de tafel waar het afwas teiltje opstond hoog, stond het meisje op een houtblok. Het schuim spatte Willie om de oren en al wassend vroeg zij rich af of Elsje ook zo vlug kon afwassen. Toen ze nog naast Elsje in de stad woonde waren ze nog te klein om te helpen. Ze dacht terug aan het huis in de stad. Ze speelden dikwijls op zolder, Elsje, Jan en zij. Kleine Peter, Elsjes broertje was toen nog geen jaar. Ze vroeg zich af hoe dat ventje nu zoustijn. Lang zou zij niet meer hoeven te wachten, want vader en moeder, di/ tante, oom en de kinderen van het station waren halen, konden iede/ogenblik terug zijn. Willie verlangde er naar haar oom en tante teru/te zien. Het wgs jaren geleden, al die tijd dat ze nu die boerderij hadden, waren ze niet geweest Als ze maar dacht dat ze iets hoorde rende zij naar de deur, maar nog niets. Ze aaide „de generaal" haar hond, over de kop, die voor het kachel lag. Ze keek de grote woonkeuken rond. Alles was opgeruimd en glimmend schoon. Moeder en tij hadden hard gewerkt Ze vroeg zich af hoe Elsje en Jan het zouden vinden. Het was heel Iets anders dan een Aadse keuken. Zij had er in het begin ook gan moeten met zijn staart en een vonk bleef hangen in het gordijn bij de deur. Het begon al te roken. Willie joeg de generaal naar buiten en vlug pakte zij het teiltje met het sopje van de afwas en zonder zich te bedenken bluste zij het begin van een brand door het hele teiltje leeg te gooien. En toen zag Willie een groepje verbaasde mensen in de deurope ning staan. Maar Williewat doe je? riep moeder verbaasd. Ik, ik heb Generaal uitgelaten. Je kunt in de kamer éen hoeveel heid papiertjes verstoppen, die genummerd zijn, bijvoorbeeld van 5 tot 100, telkens vijf verspringen. De papiertjes worden opgezocht en wie opgeteld het hoogste getal heeft wint. Het kind, dat alleen maar no 50 heeft gevonden, heeft dus meer dan het kind dat bijvoor beeld de nummers 5, 10 en 15 heeft. De oplossing van de rebus van vorige week was Winston. Neem nu de eerste letters dan weet je de achternaam. Willie luisterde scherp. Ja, heel zacht hoorde zij het geratel van de wagenwielen en het drafje van Bles. Op hetzelfde ogenblik rook zij Er schroeide iets. Maar wat. Willie •noof en keek speurend de keuken rond. Was het papier of een thee doek. die boven het fornuis hing? De Generaal werd ook onrustig. Willie wist hoe snel brand kon Uitbreiden en vooral met deze wind- Plotseling sprong de Generaal op. En nu ontdekte Willie de brand. Er waren vonken op de lange ruige •taart gevallen. De Generaal sloeg. Teder kind krijgt een letter. Een van de kinderen schrijft een woord op een bord. Bij voorbeeld zee. Nu moeten de kinderen pro beren van dit woord, met de letter die zij hebben er een ander woord van te maken. Er mag een letter bij komen, bijvoorbeeld zee-zeer of er mag een andere letter voor in de plaats komen, bijvoorbeeld zee- mee. Goud maken of hangen In het jaar 1171 zond de beroemde Sultan SaladiH met hem ondernam Richard Leeuwenhart samen een kruistocht eendrach tig geschenk naar de heerser van Damascus. Het was een geschenk van porselein. In het westen was porselein nég niet bekend, maar het geschenk werd zo beroemd, dat rijke prinsessen zich Japans en Chinees porselein aanschaften Natuurlijk wilden de Europeanen graag zelf dit artikel maken, maar ze wisten niet hoe De Chinezen hielden het recept strikt geheim. In 1703 kon men met de productie be ginnen. Een Duitser, genaamd Böftger kwam van Berlijn naar Dresden Hij beweerde, dat hij goud kon maken. Men geloofde dit stellig. Toen het de keurvorst ter ore kwam, nam hij Böttger onmiddel lijk gevangen Hij gaf hem bevel goud te maken en mocht hij niet slagen, dan zou hij opgehangen worden. Böttger toist goed, dat hij geen goud kon maken, maar hij troostte zich diet de gedachte, dat hij wel op een andere manier zou slagen zijh leven te redden. Als hij maar porselein kon maken, zou de keurvorst zo blij zijn, dat hij het goud vergat. NllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllH Ja, we hebben hem buiten ge zien met een natte staart! sprak tan te en gaf Willie een kus. Maar wat is er gebeurd? vroeg vader, terwijl hij binnenkwam. Fn toen vertelde Willie het hele ver haal. ledereen luisterde aandachtig, vooral Jan en Elsje en de kleine Peter, die niet eens zo erg klein meer was. Je bent een flink meisje, sprak vader, toen zij klaar was. Het had een grote brand kunnen worden. Ik ben blij, dat nc hier ben. sprak Elsje opeens. Ik hoop dat ik lang mag blijven en dan wil :k net zo dapper worden als Willie. Ik ook, riep Jan. En ik ook, ik ook! nep Pe tertje. Willie voelde zich echt een beetje trots endacht zij, alleen om dat ik zeepsop over de hond en het gordijn gegooid heb. Gelukkig was ze klaar met dé afwas. Nu moeder gauw helpen met theeschenken en dan spelen met haar dri« logeetjes. J£et is niet altijd even makkelijk, om mensen, die In een slechte bui zijn, vrolijk te stemmen. Dit heerschap vormt een uitzondering. O, wat kijkt hij zuur. Knip het hele vierkant uit, langs de rand. Vouw het om langs de middelste verticale lijn en zorg dat Jan's ge zicht boven is. Nu kun je hem opvrolijken. Ga maar beginnen. Vouw het dubbele par r langs de onderste stippellijn. Zo, hij ziet er al heeFwat beter uit. Vouw nu nog een keer langs de tweede stippellijn. Je ziet, hij wordt niet alleen vrolijker maar ondergaat ook een verjongingskuur. "Dasteur was 45 jaar, toen hij aan een zijde, de linker, geheel verlamd raakte. Toen het bekend werd dat zijn leven in gevaar ver keerde, kwamen van overal vrien den om voor hem te zorgen. Pas teur wilde echter niet sterven. 'Hij wilde zich helemaal in dienst stel len van zijn land en. zo sprak hij ik heb het gevoel, dat ik een hele wereld moet opvoeden. Spoedig was hij niet meer in staat te spre ken. maar hij verloor het bewustzijn niet. Zijn lichaam was hulpeloos en onbeweeglijk, maar zijn geest bleef zich bezighouden met de problemen. Voor Pasteur ziek werd was men juist begonnen met de bouw van een laboratorium, dicht bij zijn huis. De werklieden hielden op met werken, opdat zij bang waren, dat het lawaai hem zou hinderen. Z^Hijn vrouw begreep hem. zonder dat hij met haar kon spreken. Ze merkte op, dat de stll-te Pasteur wanhopig maakte. Ze vermoedde, dat hij het opvatte als was het om dat zijn ziekte ongeneeslijk zou zijn. Dus vroeg zijn vrouw de mannen weer aan het werk te gaan. Toen Pasteur weer het geklop van de hamers hoorde klonk het hem als muziek in de oren. Na enige tU4 kon hij weer spre ken en hij dicteerde enige belang rijke gegevens over de zijderupsen Toen zijn toestand iets verbeterde, ging hij naar het Zuiden van Frank rijk, om te helpen, verlies aan rup sen, dat door de ziekte nog stee.ts groot was. te verminderen. Hij leid de zijn onderzoekingen van zijn bed of zijn stoel uit. Dikwijls moest zijn jongste dochter de pen van hem weghalen, omdat hij zich anders veel zou vermoeien. Hij begon met proeven en werkt© larige tijd zonder resultaat. Tot dat er, op een morgen iets gebeurde. Böttger merkte, dat zijn pruik zwaarder was dan anders. Hij vroeg zijn bediende naar de oorzaak en deze verklaarde, dat de pruik ge poederd was met een soort witte aarde, die in de buurt gevonden werd. en die hij soms gebruikte, hoewel het zwaarder was dan ge wone poeder. Misschien kan ik dit gebruiken, dacht Böttger. Hij begon te werken en inderdaad slaagde hij er in por selein te maken. De witte aarde was porseleinaarde en het meest be langrijke bestanddeel van het Chi nese porselein. Eerst maakte hij alleen „rood porselein", maar later slaagde hij er ook in wit porselein te vervaardigen. Hij werd directeur van de fabriek van de keurvorst in Meissen en werkte er tot hij stierf, nog steeds als gevangene van de keurvorst. Het porselein uit Meissen behoorde tot de fijnste sóórten van de wereld. eerst goed, hoe deze figuur in elkaar zit. Als je denkt, dat je het echt goed weet, knip dan de stukjes langs de lijnen uit en pro beer weer hetzelfde vierkant te vormen. Pas op, het is moeilij ker dan je denkt innemen van •t zal wor- die in dit ZATERDAG 25 APRIL 1953 Sind. 17 November ven het vorige jur vliegt een «tr.a!verkeer»vl!egtuig heen en weer tenen New YorMn San Francttco. Bet wil „,ge„: op p,pier Kr n namelijk ,pr.ke v.n een interessant experiment van de Amerlkeenae luchtveertmaet.eh.ppli United Airline., een maetsch.ppU, die eterk ie geïnteresseerd tn het straalvliegtuig maer kennelijk eerst de kat eens ui^ de boom wil kijken- Het denkbeeldige straalvliegtuig van Uni fed Airlines heeft eentotaalgewicht van 81.000 kg en kan een betalende lading ver voeren van 9000 kg, hetgeen volgens de eco nomen van United voldoende is om een winstgevende exploitatie mogelijk te maken Het toestel heeft vier motoren, die elke l&pó kg stuwkracht leveren, ecljter zonder brulk te maken van naverbranding; de luchtvaartmaatschappij is niet gesteld op die nabrande**, die onder bepaalde omstandig' heden een gewenst* extra hoeveelheid stuw kracht kunnen leveren. Het toestel, de Pa per Jet genoemd, kruist met 880 km per uur en heeft een stijgsnelheid van 1200—1500 m per mtntiut; het plgfond is 12.000 meter, het vliegbereik 4800 km en de meegenomen hoeveelheid brandstof 56.000 liter. Er kunnen 80 passagiers mee en bovendien nog 3600 kg goederen. De bemanning bestaat uit 5 per sonen en het toestel kan van de bestaande vliegvelden gebruik maken. Ervaring op papier Er is een dienstregeling opgesteld, volgens welke het toestel uit New York vertrekt om J.18 uur EST des middags en om 2 uur CST in Chicago aankomt, vanwaar na een half uur. dus om 2.30 uur CST, weer wordt ge start; om 4.50 uur PST is men dan in San Francisco. De volgende dag om 7.30 uur PST gaat men terug naar Chicago, dat men om 1.15 uur CST bereikt; na een half uur gaat men dan door naar New York. dat om 4.15 uur EST wordt bereikt. Men maakt dezelfde voorbereidingen als voor een echte vlucht; de bemanning stelt in overleg met de meteo een vliegplan op en deze gegevens worden doorgeseind naar de twee andere plaatsen, dus als in New York wordt gestart naar Chicago en San Francisco.Startberichten worden verzon den en men berekent aan de hand van de gegevens, die men heeft over het weer. de te vliegen route, eventuele tegenwinden en omwegen, hoe laat het toestel op zijn be stemming moet zijn; tegen de tijd dat het daar zou arriveren, krijgt het een gewoon landingsnummer en moet dus temidden van de andere, werkelijk vliegende toestellen, worden binnengeloodst. Zo wordt iedere dag de vlucht heen en terug geheel aan de hand van de die dag geldende omstandigheden uitwekend en gepland en men krijgt aldus de beschikking over een hoeveelheid operationele gegevens, alsof de dienst werkelijk sou ztyn uitgevoerd. Op de gcote hoogte waarop deze toestellen worden verondersteld te vliegen, n l. 12000 meter, kunnen soms sterke windstoten op treden; een windsnelheid van 300 km per uur is hier heel gewoon, maar zulk een windsnelheid ontmoet men nooit over lange afstanden, hoogstens gedurende enkele hon derden kilometers. Voor het snelle straal vliegtuig Is die tegenwind niet zo heel erg. want terwijl b.v. een tegenwind van 160 km per uur de kruissnelheid van een DC-6 met 33 pet vermindert, wordt die van een straal vliegtuig. dat tegen de 900 km per uur vliegt, slechts met 18 pet verminderd. Natuurlijk maken de weersomstandighe den het wel eens nodig dat men een ander vliegveld aandoet: deze uitwijkhavens zijn voor elke plaats vastgesteld, zoals dat ook !n Europa het geval is. en ook de Paper Jet wordt in gevallen van slecht weer op de luchthaven van bestemming naar een uit- wükhaven gedirigeerd. Wanneer het zi%it van die aard is, dat de binnenkomende vliegtuigen een landingsnummer krijgen en boven een baken op een opgegeven hoogte moeten blijven cirkelen totdat zij stuk voor ■tuk binnengeloodst worden, is het straal vliegtuig in het nadeel tegenover het vlieg tuig met zuigermotoren omdat het niet zo lang kan blijven cirkelen; het «traalver- keersvliegtulg gebruikt immerg driemaal zo veel braqdstof en is dus eerder door zijn re. servevoorraad heen; het wachten op een Iandfngsöeurt wordt tevens veel kostbaarder door dit hoge verbruik. De Paper Jet heeft echter nooit langer dan een half uur op een landingsbeurt behoeven te wachten; 10 k 15 minuten was het gemiddelde. Voorlopig heeft men er nog maar een half jaar oprillen van de twee jaar dat het ex periment duren sal; In de tUd die nog komt kan men het theoretisch bestaande straal vliegtuig natuurlijk veranderen. bUv. als men gegevens krijgt over projecten van honstruoteurs. Een toestel, dat nog op de tekentafel staat, kan dan al theoretisch gis Paper Jet door United Airlines in dienst worden gesteld, zodat men. als men later een bepaald type werkelijk in dienst neemt, al precies weet hoe men het operationeel moet gebruiken. H illegersberg-Oostnee Vrijdagmorgen »ifn de jaarvergaderingen gehouden van de N.V. Stoomvaart-maat schappij Oostzee en N.V. Stoomboot-maat schappij Hlllegersberg. De uitgebrachte jaarcijfers over 1952 sifn goedgekeurd. Het dividend Is bepaald op 17 pet voor Ooat- «ee en 21 pet voor Hlllegersberg. Bij de Oostzee heeft men een eventuele fusie grondig bekeken, maar men ziet hier tot nu toe geen voordeel In. Mochten zich, nu de wet op de herkapltallsatle verlengd is. nieuwe gezichtspunten voordoen, dan zal het bestuur zich opnieuw beraden. De mU bezit thans ca 30 pet van fiet kapitaal der Hlllegersberg, nl. 806 aandelen. Een aandeelhouder van Hillegeraberg drukte er zijn epijt over uit, dat geen voorstel tot herkapiftlisatie was gedaan, te meer daar de aaidelen ven de maat schappij indertijd dijastisch zijn afgestem peld. Het bestuur antwoordde dat de af stempeling «in vroeger jaren niet „de\bon coeur" geschied was. Een bijstempelinh is fiscaal ontoelaatbaar en een herkaR^tali- satia ls weer iets anders dan een bij stempeling. Men acht het op het ogenblik niet in het belang van aandeelhouders en maatschappij te herkapitaliseren. Mochten zich niewe aspecten voordoen dan zal ook hier het bestuur zich nogmaals beraden. De financiële positie van de beide maat schappijen werd ten slotte gezond en krachtig genoemd. DERDE BLAD - PAGINA 3 j O KERKELIJKE MUTATIES Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Delft C. Luiten te Mijnsherenland. Benoemd tot hulpbred. te Irnsum O. L. F. W. B. H. F. K. de Voogd v. d. Straaten. a.s. em. pred. te Haastrecht. Idem te Zij- derveld (Z.H.) G. Enkelaar. em. pred- te Stavenisse. Geref. Kerken art. 31 K-O. Beroepen te Arum en te Onnen B. da Vos, can'd. te Utrecht. Terwjjl de werkelijke lonen In Nederland In April 1849 91.58 pet van de werkelijke lonen In België bedroegen, was dit percen tage in April 1950 tot 81.22 pet gedaald, in April 1951 weer tot 88.34 pet gestegen en is het thans weer tot 75.62 pet teruggelopen. Dit >e*« genoeg hoe de toestand Is. Dit sei de heer Bekaart als woordvoerder van de Belgische industrie in een openhartig be toog tijdens het Economische Benelux-con- gres te Brussel. Terwijl de spreiding van het gemiddelde uurloon in België ten hoogste tot 10 a 15 pet laat, is het gemiddelde uurloon in Neder- and 45 pet lager dan in België. Dit verschil kan zelfs groter zijn indien met een bepaald uurloon, dat in België 15 pet hoger ligt dan het Belgische gemiddelde, in Nederland een uurloon overeenstemt, dat 15 pet lager ligt dan het Nederlandse gemiddelde, dergelijke afwijkingen zijn niet te vergelijken met het geen binnen eenzelfde land wordt aange troffen. Men moet erkennen, dat -het loonpeil in BelglëA|hans buitengewoon hoog schtjnt, tr CnkvUl de ongelijkheid lussen de Bel gische lonen en die van de meeste buur landen geleidelijk afneemt, wordt ze tussen België en Nederland van dag tot dag groter. In Maart/April 1950 bedroegen de Duitse lonen 80.1 pet van de Belgische; In het be gin van dit jaar waren se tot 87.1 pet ge stegen. In hetselfde tijdvak waren de En gelse lonen gestegen van 87.0 pet tot 89.4 pet. de Franse lonen van 61.6 tot 83.6 pet. Maar -de Nederlandse lonen waren gedaald van 62 pet tot 58.8 pet in vergelijking met de onae. En zo komen wij dan tot de vrij paradoxale toestand van een economische voor-unie tussen twee landen, waarvan het ene één van de hoogste loonpeilen ln Europa OPLOSSING VAN ONZE WEEKEND BEELD- PUZZLE Elly kreeg het kleedje weer ln de gewenste vorm door de schaar een scherpe zig-zaglljn te laten beschrijven (zie tekening). Toen dat gebeurd was. nam zij de stukken A en B uiteen en naaide die later weer asn elkaar met dien verstande, dat de „tong" nr X nu rechts van „tong" nr 2 kwam te liggen. Europa heeft. loonpeil van West- Spreker ging nader in»bp de concurrentie, welke Belgische bedrijven ondervinden van de zijde van Nederlandse bedrijven en wees er op dat hét vooral merkwaardig in de tegenwoordige toestand is, dat het juist niet de industrieën zijn, die de economen „marginaal" noemen, die bedreigd worden. Als men nagaat welke producten het meest bedreigd worden door de Nederlandse concurrentie, ziet men dat het op enkele uitzonderingen na Rroducten betreft, die sedert jaar en dag in Bilgië ver vaardigd worden, maar waarvan de ver koopprijs voor een groot deel bestaat uit arbeidsloon. Wat de Belgische industrie wil Een voorlopige handhaving van de tegen woordige regeling ware nog te verantwoor den indien er in een nabije toekomst hoop op verbetering bestond, maar de onontkoom bare logica van de cijfers dwingt ons tot erkenning van het voor de hand liggende feit. dat de stoornis die op de Belgische markt is veroorzaakt door de Nederlandse concurrentie, nog scherpere vormen zal aan nemen. (Die „onontkoombare logica der cijfers" heeft tot dusver juist niets van een scherpe Nederlandse concurrentie op de Bel- sche markt laten zien. Red. HTC). Wat moet er dan gebeuren? Hier wilde de heer Bekaert klaar en duidelijk spreken. Er is een oplossing die de Belgische nijverheid in geen geval nog langer zal aanvaarden en die zij met alle beschikbare middelen zal pogen radicaal en voorgoed te doek uitscha kelen; dit is de instandhouding of de ver lenging van de status quo. Een objectief onderzoek van alle elemen ten van het vraagstuk brengt ons tot de slotsom, aldus spr., dat aan de voozwaarden van de Voor-unie niet vojdaan is en dat dit onder meer moet worden toegeschreven aan een onvoldoende coördinatie van de sociaal-economische politiek in de betrok ken landen. Spreker ging vervolgens uit voerig in op welke wijze aan de Belgische verlangens voldaan zou moeten worden en vatte het standpunt van de Belgische nijver heid in vier hoofdgedachten samen: 1) De Belgische Industrie wil zo spoedig mogeljjk een einde maken met de huidige stand van zaken. Zij verwerpt reeds nu elke procedure of elke schikking, die zou bijdragen tot verlenging van de status quo. die een ontkenning is van de economische unie. 2) ZU acht het dringend qodig. door aan neming van vrijwaringsclausules en van een regeling die een zeker evenwicht, hoe betrekkelijk ook herstelt tussen de produc- tievoorw aarden in de betrokken landen, de bestaande accoorden te verbeteren, en zij verzoekt haar regering dringend om deze acroorden binnen zeer korte tijd te herzien. 3) ZU heeft niet te oordelen over de wenselijkheid van een eventuele opzegging van de accoorden. maar zU stelt tot haar zeer groot leedwezen vast. dat een weige ring of verdaging van onderhandelingen op de aangegeven basis de benadeelde partners noodzakelijk zal verplichten tot opzegging. 4) ZU is en blijft voorstander van een werkelUke economische unie en zU spreekt de hoop uit, dat deze tot ztand moge komen. De algemene discussies over de inleidin gen op het zevende economische Benelux- congres waren in tegenstelling tot de voor afgaande congressen zeer kort. Dit is mede toe te schrijven aan het feit. dat de deelne mers aan het congres niet tevoren in de ge legenheid waren geweest kennis te nemen van de belangrijkste inleiding op dit con gres. n.l. die van de heer L. Bekaert. Van Nederlandse zijde werd er. zowel door de heer Lichtenauer, als door de heer Rom Colthof, teleurstelling over uitgesproken, dat men niet eerder kennis had kunnen ne men van het betoog van de heer Bekaert. waardoor het van Nederlandse zijde onmo gelijk was op de juiste wijze te repliceren Deze heren hebben daarom voorgesteld, dat een kleine groep van vertegenwoordigers der Benelux-comité's uit de drie land*n eer lang zal bijeenkomen, om over de Inhoud van het behoog van de heer Bekaert bader van gedachten te wisselen, welk voorstei ook van Belgische zijde gaarne werd aan vaard, zoals de heer Bekaert later meedeel de. Veiling Sepler Tiel Het velllngberlcht van de Tielse veiling Septer van gisteren luidt: Appelen: huièh. 1 Keuken en hulsh. 2 Bellefleur brab 26—36, 1417; Bramley seedling 19—30. 14—17; Benderzoet 26—30 13—23; Goudreinet, verpakte 51—68, 29— 49, 21—38; export 2 32—36. c-b 38—53, a 44—62; Holgaten 5-6; Jasappel 29—31, 20—22; Jonathan, verpakte 70—75, 50—57, 21-42, Koningsrood 22—25; Keulemans rode 2834. 11—22; idem witte 20—27. 8—17; Peren: Brederode 10—13, 8—9; Sint remy 11—13, 4—7; Winterjan 11—13, 4—5; ijsbou- ten 4-6. Groenten; Bloemkool per stuk 28; Kropsla per st. 8—10; Rode kool per stuk 17; Ra barber 10—16. Bloemen: Violen per atuk 4—7, alles ln cents per kilo, tenzij anders vermeld. In Den Haag is de algemene vergadering gehouden vanrde Kon. vereniging Het Ne derlandse Trekpaard. De waarnemend voor zitter, de heer K. J. Kpan, bracht in herin nering, dat een jaar geleden het hoofdbe stuur had gemeend de dagelijkse leiding der zaken op te moeten dragen aan een bestuur met een tijdelijk karakter. Deze periode is thans voorbij en het dagelijks bestuur in zijn definitieve vorm bestaat thans uit de heren J- A. Stols, vice-voorzUter. K. J Kaan. Em. Kalen, D. J. Tonckens, B. de Jong, G. J. Toonen, H. A. M. Giesen. De vereniging heeft nog geen algemene voorzitter. De voorzitter deelde nog mee, dat de da tum van de nationale tentoonstelling is vastgesteld op 15 September in Den Bosch. Oud-vice-voorzitter G. O Sneep uit Ginne- ken werd benoemd tot erelid van de ver eniging. In de commissie voor de keuring van heng-' sten voor dekking en opneming in het keur- stamboek werden tot plaatsvervangende ju ryleden benoemd de heren L. A. Bohi te Den Haag, Joh. de Fejjter te Schoonaljke. E. Kallen te Wittem, Jac. Martens te Grootlin den en C. Roebroeck te Berg-en-Terblijt. Uit het verslag van de jury betreffende de verplichte hengstenkeurlng, die vóór de watersnood gehouden is, bleek, dat het aan- gevoerdfe materiaal van goede kwaliteit was. Ook de oudere hengsten bleken van goede kwaliteit te zijn. Voorts waren ook fokproducten uit het Oosten en het Noorden van ons land goedgekeurd, hetgeen zo meen de de jury, een goede stimulans kan zijn voor deze gebieden. Tijdens de vergadering kwam van het hoofdbestuur nog een verzoek aan de leden om in overweging te nemen de door de stormramp gedupeerde leden In de getroffen gebieden te steunen. Verscheidene leden stemden hier van harte mee in. Geen kleurstof in de limonade Het in Nijmegen gehouden congres van de Alg. Ned. Bond van Bierhandeleren en Mi neraalwaterfabrikanten. onder voorzitter schap van de heer R. D. van Zwieten uit Rotterdam, heeft het vraagstuk besproken over toevoeging van kleurstof aan de limo nade. Besloten werd niet bij de betrokken Warenwetcommissie aan te dringen op ver lof kleurstof m limonade te mengen. Dejzoorstellen van de districten Zeeland en Centrum om Seen limonade gazeuse te l«eren aan grossiers ln kruidenierswe- renjtdie door het toestaan van kortingen vo°if limonade een lagere prijs aan winke lier» berekenen dan door de bond is vast- gest^IH. werd voor advies een nader onder zoek fc handen gesteld van het hoofdbe stuur. Het was gisteren een hele bedoening op het Haagse Binnenhof, waar een groep Moham medaanse Ambonezen een petitie aan de voorzitter van de Tweede Kamer aanbood, behelzende een verzoek tot vrijlating van Manoesama en Wairisal, die op Nieuw Guinea gevangen worden gehouden. i De v. ïrtien landen van de NAVO zijn het eens geworden over de verdeling van de kosten van een program van 317 millioen pond steVling voor de bouw van nieuwe vliegvelden en "andere militaire installaties in de volgende drie en een half jaar. Van gezaghebbende zijde is verklaard, dat de V S. met 42.86 pet van het gehele bedrag het grootste deel zullen betalen. Daarna komt Frankrijk met 13.75 pet en vervólgens Engeland met 11.45 pet.; Canada met 7.13 pet, Italië met 6 pet en België met 5.09 pet. Het resterende deel van de kosten zal ver deeld warden over Nederland. IJsland. Luxemburg. Portugal. Denemarken. Noor- wpoor. Griekenland en Turkije. Petitie aan Tweede Kamer Op het Binnenhof heeft vanochtend een delegatie van de „Badan Perwakalin Ma- loekoe Selatan" de vertegenwoordiging van Vrije Zuid-Molukkers in Nederland een petitie aangeboden aan de Tweede Ka mer ter gelegenheid van het feit. dat het morgen drie jaar geleden zal zijn, dat de Republiek der Zuid-Molukken werd gepro clameerd. j van de Tweede Kamer wordt „>daan de regering er toe te brengen het onrechtvaardige beleid ten aan zien van het Zuidmolukse volk te laten va ren en dat volk recht te doen wedervaren. Voorts wordt een beroep gedaan op de Tweede Kamer, de invrijheidstelling van Wairisal en Manoesama te bewerkstelligen en „hen in de gelegenheid te stellen, ln de vrije wereld te protesteren tegen de verzwe gen oorlog in de Zuid-Molukken". Voor het gebouw van de Tweede Kamer hadden zich een Ambonees fluitorkest en een honderdtal Ambonese mannen en vrou wen achter de Nederlandse en Zuidmolukse vlaggen opgesteld met spandoeken, waarop leuzen stonden zoals „Zuidmolukse ontheem den zoeken recht en vrijheid" en „Volk van Nederland, smoott uw geweten niet". De Mohammedanen onder hen hadden een spandoek meegevoerd met de leus: „Moslim R.M.M.'s zoeken recht bij Christelijk Neder land". Voordat de delegatie onder leiding van de voorzitter van de B.P.R.M.S., de heer D. J. Kaihatoe, het gebouw van de "Tweede Ka mer voor de overhandiging van de petitie binnentraden, speelde het fluitorkest het Wilhelmus en het Zuidmolukse volkslied. gerluchtvaart voorlopig den ingevoerd, zijn de pi opzicht vooral in de Verenigde Staten den genomen toch interessant in verband met het streven naar steedsfgroter snelheid en, steeds korter reisduufr. Op de foto ziet men een Boeinp B-47 Slrotojet brandstoj Boeing KC-97 strato- freighter speciaal voor het vervoer van brandstof ingericht. De foto is genomen van de cabine van de KC-97 uit. De B-47 ontvangt de brandstof door een telescopi- sche Flying Boom", terwijl het toestel op volle snelheid vliegt. Bestudering Amerikaanse conserveringsmethoden In het kader van de reizen die door Ne derlandse deskundigen naar aanleiding*van het technische hulpprogramma onder auspiciën van het M.S.A., naar de Ver enigde Staten van Noord-Amerlka worden gemaakt, zal 29 April a.s. een groep ver trekken, die studie zal maken van het con serveren van voedingsmiddelen (groente, fruit, vis en vlees) .door middel van ver schillende toepassingen, zoals inblikken, diepvriezeq, drogen, roken en zouten. ./Van de reis wordt deelgenomen door de heer R. Th. Roskam van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek in Den Helder en M. van Nierop van een conservenfabrlek te IJmuiden, die in het bijzonder de massa- fabricage van visconserven, het diepvriezen van vis aan boord en het fractionneren van haringolie zullen bestuderen. Ir L. Gersons van het instituut voor be waring en verwerking van tuinbouwpro ducten te Wageningen, zal speciaal aan dacht schenken aan o.a. het verwerken van fruitovei schotten tot volwaardige producten en het diepvriezen van fruit als voorconser veringsmethode. pjERINNEREN jullie je Carla en Yvonne nog? Ik heb tijden geleden eens wat van hen verteld. Die tweeling die ze opeens aan mootjes hakten orrfdat hun ouders Ringen scheiden en ieder een helft meenam. Ze zijn destijds vrij plotseling uit ons leven verdwenen. Mevrouw ging uiteindelijk in Bussum wonen en voerde Carla daarheen. terwijl haar Vader met Yvonne naar Den Haag verhuisde. Het was opeens een totale uitverkoop, als je dat tenminste zo zeggen kunt. Onze eigen twee ling is er een paar maanden ontroostbaar over geweest: je zult je hartsvriendinnen ook maar op stel en sprong kwijt raken! Maar op de duur wende het wel weer Eerst was er noe een stevige briefwisseling met afspraakjes van gaan en komen logeren, maar per slot van rekening hebben we nie mand teruggezien. Als je het mij vraagt, geloof ik dat hun ouders liever maar alle banden met het verleden wilden breken en in plaats dat de zusjes verleden zomervacantie naar ons toe kwamen, maakten ze elk afzonderlijk we reldwijde reizen. We hebben tenminste an sichten van Carla gehad uit Zweden en Yvonne stuurde levenstekenen van de Ri- vièra. Dergelijke excursies zijn moeilijk te verenigen met een bezoek aan onze stad en ze benemen je bovendien de lust om zelf van Katwijk of Puttershoek uit terug te schrijven. Zeg nu zeif: je voelt je toch maar een verschrikkelijk beperkt mens als je nog nooit de landsgrenzen over geweest bent en dat in onze internationale tijd! Enfin, de connectie was verbroken, totdat ik vandaag eensklaps Yvonne tegen het lijf liep. Let terlijk! Dat ging zo. Ik heb een passie voor mode shows- Tim en Tom beweren altijd dat dit een onderdrukt complex van me is of hoe noem je dat. omdat ik tot voor kort altijd in de afleggertjes van onze oudste zus rolde en dus zelf nooit iets nieuws kreeg. Mis schien is dat wel zo. In elk geval zou ik graag constant naar de allerlaatste mode gekleed gaan. Als Moeder dat wist. kreeg Ik vast een preek over ijdjelheid. maar ik geloof dat die er dan toch naast zou ziin. Ik' kan me enkel maar .niet voorstellen dat het nu per se noodzafluilitk is ohi altijd een jaar minstens achtMraaal te huppelen. Kijk. ik kan dat beredenyawook Als spik splinternieuwe modellen' nil werelds zijn, waarom zijn ze dat dan ineens niet meer. als ze in de opruiming liggen? Bovendien: ik heb zo de indruk dat oudere mensen dit niet helemaal begrijpen. Die beweren altijd dat het niet op het uiterlijk maar op het innerlijk aankomt, maar in negen van de tien gevallen verstoppen ze hun eigen in nerlijk zoveel ze maar eventjes kunnen en dat klopt ook al weer niet met hun stelling. Enfin, ik kan er hele vertogen over afste ken. maar daarmee kun ja ie niet aankle den. Ik zou ook niet weten V^ór ik het geld vandaan moest halen om voor tgjannequin te spelen. Ik volsta dus met pelgrimages naar die zaken, waarvan je in de krant leest dat er een modeshow gehouden wordt. Dan kun je je tenminste verbeelden dat je er bin- De Belgische ambassadeur, de heer E. Gtaeffe. heeft Vrijdagmorgen in de erehal op de bloemententoonstelling Flora 1953 de vier de blnnenexpositie geopend, waarop een col lectie van sierteeltproducten van Brusselse, Antwerpse en Gentse kwekers ls samenge bracht. nenstapt en zo achteloos weg zegt „Ja. die Nertzmantel lijkt me wel aardig.... stuur 'm maar eventjes?" of „Wat zou ik morgen nu aandoen; die strapless of die met dio hoge kraagach. pakt u ze allebei maar voor me in. dan slaap ik er eerst nog eens een nachtje over TYAAR bleef het tot nu toe bij, want er is nog nooit een select huis geweest, dat ontdekte hoe beeldrijk ik alle details zou kunnen beschrijven en me deswege een invi tatie stuurde. Een strop voor hen! Wie kan nu beter over alle mogelijke toiletjes oor delen dan iemand, die ze zelf graag zou aantrekken? Maar ik z:e geen kans om hele thé-completten te financieren en dus bepaal ik me tot de bezichtiging van de etalages. De rest zie ik wel als il; mijn ogen dichtdoe. Goed. ik sta voor zo'n uitstalkast en ik doe mijn ogen toe en ik zie me in eep droom van een avondjurk en meteen bone ik met een vaart tegen iemand anders aan. Die iemand anders zegt eerst verontwaardigd: „Kijk uit sufferd!" en in enen door: „Gunst, ben jij het?" Zo ontmoet ik dan Yvonne, die ik zonder deze aanvaring misschien niet eens herkend zou hebben, want ,ze heeft kans gezien om binnen het jaar zo'n volle dige omwenteling door te maken, dat ik haar doodgewoon verbluft blijf agnstaren eer ik besef wie ze is- Misschien heb ik vroeger ai wel eens verteld dat ze niet bepaald lelijk is uitgevallen, maar hu is ze een verbijste rend schoonheidje geworden. Althans op het eerste gezicht. Ze draagt een voovjaarsbont- manteltje, en ze heeft op haar blpnde krul len een mutsje, dat daar arrogant mee dis- soneert en toch weer niét. Ik weet dat ze een jaar jonger is dan ik zelf. maar ze lijkt tegelijk veertien en twintig. „Alle mensen", roep ik, „Yvonne!" en ik steek mijn hand uit. Ik voel dat die er niet bepaald welverzorgd uitziet en dat Yvonne dat ook voelt, dwars door haar keurige glaceetje heen. Ik zie even 'n flits van 'n brede gouden armband en ik besef dat ik hier met een stuk kapitaal sta te praten. Ik heb zin recalcitrant te zijn, want haar manier van doen steekt me, maar net als ik haar wil vragen ot ze soms voor Paasos studeert, merk ik opeens iets anders, waardoor ik me ijlings inhoud. Yvonne is de ouwe Yvonne niet meer. Ze is niet tegelijk veertien en twintig: ze is veertien en veer tig! Ze heeft iets in haar gezicht waar ik me een aap van schrik. Iets verbetens en teleurgestelds. Een heel stuk wereldwijsheid, maar helemaal niet van de prettige soort. Ze ziet er eigenlijk net zo uit als de oudere zusjes van mijn clubkleuters, ergens uit een achterbuurtje van de stad. Die kijken ook of ze alles dóór hebben, en misschien heb ben ze dat ook wei. TK zie dat alles in minder dan een tel, ter- 1 wijl onze handen nog in elkaar liggen. Ik zie de afwijzing in haar ogen. en dan zeg ik nog maar eens ..Yvonne", maar ik schijn het nu heel anders te zeggen en haar ogen veranderen lege! ijk van kleur. Net iets als een vijver waarover opeens de zon glijdt- Waardoor je trouwens meteen al het bewijs hebt dat Yvonne iets aparts is, want ik heb bij mezelf nog nooit kunnen merken dal mijn ogen die eigenschap óók hebben: die zijn blauw en blijven blauw van 's morgens vroeg als ik opsta tot avonds laat als !k naar bed ga. Hoogstens zie ik er de ene keer wat slaperiger uit dan de apdere. t Yvonne's arm glijdt door de mijne. Ze zégt en ik hoor aan haar toon dat ze hel meent „Fijn dat ik Jou hier tref Ik mod naar de modeshow hier. Ik zou met iemand I anders gaan. maar die komt niet opdagen Toe. zeg. ga mee1?" Nou dat laat ik me geen tweemaal zeggen! Ze hoeft me wer- I kelijk niet mee te slepen ik ben graag be» I reid vooruit te hollen en alle denkbare deu- I ren voor haar open te houden. Stel ie voor; j nu kom ik lekker toch in het allerheiligst* van de haute couture'.

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 5