Lij leer 'J Menige aardige attractie op het programma Ossip Zadkine's monument is op weg naar Rotterdam i Gouwenaars dronken vorig jaar een glas water minder Bergambacht* raad voelt niets voor plaatselijke protectie Schooljeugd doet fietsend het verkeersexamen Oude staatsmanswijsheid en de Ambonese kwestie In de Houtrusthallen spraken vriepden van Ambon Alle wegen leidden naar Spa Estafettes van D.O.S. en Victoria e Jaarverslag Goudse waterleiding Mij AT C~) AAR. ANNEER. Route van tochten door jeugdcorpsen Geld bij een buurvrouw weggenomen Neem nAKKER Ook deze zomer een Gouda-Week O.a. korte baandraverjj, wielerronde en „Sierbrulcragtwagentocht" Toonkunst Caecilia in Verdi's Requiem Hoe zouden wij elders werk vinden Koningin Julianastraat en Prinses Beatrixstraat Uit vroeger tijden Stoplichten in Karakietstraat Vier en dertig honderd candidaten Vires-jeugd had een prettige middag Willem Verhart overleden Gewetenspijn voor een morele élite Geen schijn van kans Mijnramp in Mexico Toespraak van gouverneur van Nieuw-Guinea Kapitein van de Elisabeth handelde juist Veel bitterheid TV uit Londen werd goed ontvangen Schoonste corso van alle tijden trok door de bollenstreek De Tulpenrally in bochten en kronkels Piloot van Belgische helicopter op Teriet gehuldigd Vorming van een jeugd luchtvaart-brigade HET ATHLETIEK-BAANSEIZOEN GEOPEND Van der Zande verbelert Ned. record 20 km Conservatief-democratische Partij in Argentinië uit bestuursorganen Dinsdag 28 april 1953 GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I BLOTS stond zij voor Kijker, na een af- A wezigheid van jaren. De ogen achter de brilleglazen flitsten nog even strijdlustig als vroeger. En haar stem klonk uitdagend: ,,'k Ben naar óns congres geweest!" „Natuurlijk het congres van de werkende vrouwen in Amersfoort bezocht", zei Kij ker met een zoetsappige glimlach. „O, dus dat wist je?" ..Waarom zou Kijker niet weten, dat er ergens een belangrijk congres wordt ge houden?" Even was er een bijna onthutst zwijgen, doch daar fonkelden reeds fel de ogen. „Als je mij in de maling wilt nemen, moet Je..." ..Het is belangrijk", sprak Kijker dood ernstig. „Dat de werkende vrouwen een congres houden, zegt op zichzelf al veel. Alles maakt zich tegenwoordig vrij in deze wereld. Nog in de eerste wereldoorlog had vrouwenkiesrecht voor velen iets belache lijks, maar ook met congressen hebben de vrouwen het afgedwongen. Toen Kijker ver leden jaar die proefstemmirtg voor de Euro pese eenwording in Delft meemaakte, stem den er meer vrouwen dan martnen. Wat is er na de tweede wereldoorlog niet veran derd! Ja, wat is er allemaal niet gebeurd, sinds jij. jaren geleden. Kijker met een be zoek vereerde. In Indonesië. In Azië. waar de Fransen nu ook enige moeilijkheden heb ben. In Afrika, waar de Engelsen van Mau- Mau last ondervinden en waar Egypte hen uit de Kanaal-zone wil wegkijken. Overal Opstand. En congressen." „Wou je zeggen, dat dat hetzelfde ia?!" „Kijker zou niet durven!" Er klonk iets van een minachtend gesnuif. Toen veel vriendelijker: „Wat zeg je van dat congres? Als Je het belangrijk vindt, moet je er wat van zeg gen." „Het feit van het congres op zichzelf zou misschien belangrijker kunnen zijn dan wat er besproken is." „Wat!? O, dus...." „Vertel eens, waarover ging het?" „Over problemen, die op internationaal niveau moeten worden opgelost. Verder over gebrek aan woongelegenheid voor alleen staande personen. En dan over de belastin gen." „Het zijn wel onderwerpen, waagde Kijker voorzichtig op te merken, „waarover de ma?,ne.nJ?.°k WeL?e"S l?bb*n 1 gezocht naar een belere kalk. In de laatste »Met dit verschil, dat het meer hun schuld I helft van het verslagjaar is een betere op ts dan de onze. dat wij er over moeten pra- i0Ssin£ gevonden Er is een contract meteen ten. De mannen hebben de oorlog gemaakt, I firma gesloten, die Duitse ring-over kluit- am met een gegarandeerd CaO-gehalte van 90*/' levert. De levering geschiedt recht- WATERVERBRUIK is in 1958 een weinig teruggelopen: in 1951 gebruikten de Gouwenaars gemiddeld 74 liter per jaar. stJ deden het vorig jaar met 73.8 liter, zo staat er In het jaarverslag over 1953 van De Goudse Waterleiding Maatschappij N.V. Het pompstation leverde 1.970.954 kubieke meter af tegen het Jaar daarvoor 3.033.414 m3. Van dese productie nam de gemeente Gouda 33.375 m3 af. de gemeente Gouderak 44.375 m3. Haastrecht 73.334 m3. Reeuwjjk 130.103 m3. de waterleiding „Lek en IJssel" 0.594 m3. de Industrie 439.299 m3, bouwwerken 0193 mS. neringen 82.330 m3. particulieren 53JS1 m3. en Stolwjjkersluls 3554 m3, In totaal 800.035 m3. Blijft, over 1.104.919 m3 voor particuliere woningen (991.878 m3>. spuien (300 m3), brandweer (700 m3). en eigen gebruik <500 m3). Voor lekverlies en miswijzing van de watermeters resteert dan 111.541 m3. dat Is van de totaal hoeveelheid afgeleverd water. Het lekverlies Is minder dan in 1951, toen het 0.7 van de afgeleverde hoeveelheid bedroeg. In Gouda waren 11.043 percelen op het waterleidingnet aangesloten, buiten Gouda 215, in totaal 11.258 percelen, waarvan er 1162 door meer dan een gezin worden be woond. Al deze percelen ,?ijn verbonden met een hoofdleidingnet, dat 73.313 meter lang is. Het aantal dienstleidingen steeg van 5194 tot 5247. Er kwamen 136 lekkages voor, waarvan negentig in de Bodegraafsestraat- weg veertien in de Willens tengevolge van trillingen van de slappe bodem. De grootste afneming per etmaal bedroeg 7674 m3 op 7 Juli (in 1951 op 11 Juni 7882 m3). De kleinste afneming viel op 1 Januari met 3350 m3 tegen 3352 m3 op 25 December van het jaar daarvoor. De gemiddelde af neming per etmaal bedroeg 5385 m3. (in 1951 was dat 5571 m3. het gemiddeld nacht- verbruik van acht tot zeven uur bedroeg 1077 m3 (het jaar daarvoor 1277 m3). Het water in de putten vertoonde geen temperatuursveranderingen. De tempera tuur van het afgeleverde water was het laagst op 2 December, nl 5 graden C en het hoogst op 8 Juli, 18.6 graden. De tempera tuur van de buitenlucht varieerde van 2 overdag (2 December) en 8 des nachts (16 Februari), tot plus 29 overdag (7 en 8 Juli) .en 20 des nachts (2 Juli). Voor de onthardmg van het ruwe water werd sinds jaar en dag Belgische kluitkalk gebruikt. De kwaliteit van deze kalk is voor onthardingsdoeleinden zeer matig, zo staat in het verslag. Daarbij kwam, dat de firma, die de kalk levert, het product niet recht streeks uit België aanvoerde, maar opsloeg in haar opslagplaatsen en vandaar naar de loods in Gouda vervoerde. Daardoor kwam de kalk langdurig met de lucht in aanraking. waardoor het CaO-gehalte terugliep. Er is g' den opgevangen. Toch is uitbreiding van de waterwinningsmiddelen in de naaste toe komst noodzakelijk. De ingedijkte uiterwaard tussen het oor spronkelijke terrein en de uiterwaard van de Kaarsenfabriek werd opgespoten met baggerspecie uit de Hollandse IJssel. Opge bracht werd 23.300 m3 specie, waardoor het terrein gemiddeld zeventig centimeter boven N.A.P. is gekomen. Het ligt in de bedoeling dit jaar, als het water voldoende is afge voerd en uitgezakt, het terrein te egaliseren, in te zaaien en er enige beplanting op aan te brengen. In verband met de opspuiting werden de keldertjes van de negen op het terrein liggende putten tijdelijk met bód- dlnghout verhoogd. niet de vrouwen. „Toch valt de originaliteit niet mee." „Ja, zo maak jij je van een li merking af. Maar nu in ernst: vind je niet. dat er mee woongelegenheid voor alleen- «taanden moest worden gebouwd?" „Speciaal voor werkende vrouwen, die drukke bezigheden hebben?" „Ja!" Kijker keek eens strak in de brilleglazen en weerstond een ijzige blik. „Wie heeft meer haast: de alleenstaande vrouw met een inkomen, die hier of daar altijd wel onderdak vindt, of het gezin, dat al jaren in één kamer hokt?" „Dat is een tendentieuze vyaag, Kijker! Natuurlijk, dat gezin heeft meer haast, maar zou er toch ook niet eens gedacht mogen worden aan zoveel werkende vrouwen, die heus niet zoveel ruimte verlangen, maar een eigen kleine woning, waarin zij haar eigen persoonlijkheid kunnen ontplooien? Moet nu dit hele geslacht ven werkende vrouwen volstrekt worden gehandicapt door woningnood en belastingmisère, zonder hoop op uitzicht? Waarom moet een vrouw, die zonder man blijft, die hoge vrijgezellenbelas ting betalen, vporal wanneer zij een be hoorlijke positie heeft?" „Wij hebben toch eigenlijk geen vrijgezel lenbelasting, zoals Mussolini dat indertijd heeft ingevoerd?" „Dat moest er nog bijkomen ook!" klonk het «issend. „Maar het komt op hetzelfde neer: gehuwden betalen veel minder belas ting dan ongehuwden Waarom moet een al leenstaande vrouw, die 500 per maand ver dient, maand in maand uit 50 meer aan belasting opbrengen dan een getrouwd man met hetzelfde inkomen?" „Omdat de fiscus meent, dat de draag kracht van een vrijgezel groter is dan van een gehuwde. Dat motief van Mussolini zal hier wel niet zo'n rol spelen, want hier heerst niet bepaald gebrek aan mensen." „Als je ziet, wat voor moeite we ons moe ten geven om de mensen per emigranten schip kwijt te raken", klonk het schamper, „zouden ze eerder de vrijgezellen een bij zondere aftrek mogen toestaan. Doch er be staat een groot verschil tussen de vrijgezel en de ongetrouwde vrouw, wat de overwe gingen of de mate van vrijwilligheid be treft. De fiscus scheert alles over één kam." „Maar zou je dan willen", vroeg Kijker voorzichtig, „dat op Je aangiftebiljet, naar waarheid in te vullen, werd gevraagd: Zijt gij een ongehuwde vrouw, zo ja, zijt gij dat, omdat gij uit vrije verkiezing alleen zijt gebleven, of omdat zich geen geschikte can- didaat-echtgenoot heeft aangemeld?" Een verpletterende blik was het ant woord. „En toch is dat een consequentie van jouw redenering", hield Kijker vol. „Overigens vind ik de hele geschiedenis wel tekenend voor de situatie, die langzamerhand door de hoge belastingen is geschapen De verhou dingen zijn zo gruwelijk uit het lood gesla gen. dat de belasting iq Nederland de grote nationale plaag is geworden. Ik kom tel kens in aanraking met gevallen, waaruit blijkt, hoe de fiscus de levensvreugde kapot maakt en voor velen een obsessie wordt. Tot op een vrouwencongres toe!" „Maar is het dan niet verschrikkelijk, dat bet geld, wat een gehuwde werkende vrouw verdient, voor zo'n groot deel door de belasting wordt opgeëist? Er blijft zo geen redelijke verhouding meer over tussen prestatie en beloning! Daar is op het con gres over gesproken. Wat denk jij er van? „Bestaat er zoveel verschil in draagkracht tussen een gewoon gezin, waarvan de man bijv. 10.000 verdient, en één. waarvan de man 7000 en de vrouw 3000 verdient?" „Ja! Het zit ten eerste met de verwer vingskosten heel anders." .Houdt de fiscus daarmee geen rekening?" „Boehf Het gezin moet over de 3000, die de vrouw inbrengt, feitelijk zo'n dikke 900 belasting betalen, bijna een derde! Is dat niet verschrikkelijk veel? Gezien de op offeringen. die er voor het gezin aan vast zitten Ja. Jij zegt natuurlijk: Het is inko men! Vadertje Staat moet het geld ergens vandaan halen. Ik ken jou wel, Kijker! Kijker dacht na. Diep. „Het is moeilijk", zei hij tenslotte. „Maar er zit iets in. Wat man en vrouw eventueel tezamen verdienen, is niet hetzelfde als wanneer de man alléén een precies gelijk inkomen maakt. Wat dat betreft staat Kijker achter je!" Een blik vol verbazing en ongeloof was zijn *°?,Maar". zo vervolgde Kijker, „wij hebben streeks in gesloten containers in partijen van 49 ton, die direct in de loods worden afgeleverd. Er werd 571.690 kilo kluitkalk verwerkt, dat is 290 gram per afgeleverde m3 water, in 1951 302V» gram. Om plankton- vorming tegen te gaan werd 2840 kilo koper sulfaat gebruikt. De pompen verbruikten 473.457 kWh stroom. Nieuwe putten nodig De productie van ruw-water is niet meer in overeenstemming met de behoefte, zo wordt verder in het verslag geschreven. Daarom moeten er t.z.t. nieuwe putten ko men. De gezamenlijke capaciteit van de in gebruik zijnde 21 putten bedraagt 370 m3 per uur. De gemiddelde afgifte per uur, tussen 7 en 23 uur bedraagt 340 m3. terwijl de maximum afgifte rond 475 m3 bedraagt. Aangezien het bedrijf over (?en grbte ber ging voor rein water beschikt, n l 200 m3, kunnen piekverbruiken gemakkelijk wor- De route die de drie Goudse jeugdcorpsen op hun tocht door de stad op Koninginnedag zullen volgen, zijn: Route „Tempo"; Groenendaal, Gouwe, Nieuwe Haven. Kleiweg, St Anthoniestraat, Nieuwe Markt. Varkenmarkt. Houtmans gracht, Lemdulsteeg. Wilhelminastraat, Cap- penersteeg, Zeugstraat, Lange Tiendéweg, Geuzenstr Baanstraat. Muilenpoort, Groe- neweg, Tuinstraat. Vijverstraat, Spflerlng- straat, Molenwerf. Oosthaven, Gouwe. Kei zerstraat, Kuiperstraat. Raam. Nobelstraat. Drapiersteeg, Raam. Vlamingstraat, Aaltje Baksteeg. Gouwe. Groenendaal. Route N.P.V.-band: Weeshuis. Spiering straat. Doelestraat. Walestraat, Martens- straat, Verl. IJssellaan. F. W. Reitzstraat, Martenssingel. De la Reylaan Fourieweg. Pretoriaplein, dr Leydsstraat. Chr. de Wet straat, De la Reylaan, Krugerlaan, Herzog- straat, Joubertstraat. Pieter Maritzstraat, Toitetraat, Martenssingel. Zoutman- straat. Coornhertstraat. St Joeephstraat. Zoutmansplein. Lange v. Wijngaardestraat, Karnemelksloot. Corn. Ketelstraat. Nootho ven v. Goorstraat. Derde Kade. Bellamy- straat, Rhynvis Feithstraat, Hieronymus v. AlDhenstraat, Tweede Kade. Agatha Deken- straat. Eerste Kade. Jan Luykenstraat. Noothoven van Goorstraat, Jan v. d. Hey- denstraat. Boelekade, Tlendeweg, Jeruza- lemstraat. Weeshuls. Route R.K. Verkennersgroep. R K. Pa rochiehuis. Kon. Wilhelminaweg. Koekoek- plein Koekoekstraat, Vogelplein, Karekiet- straa't, Lazarusk.de, Wachtelstraat. Prins Hendrikstraat. Snoystraat straat. Prins Hendrikstraat. Bosweg. P- C. Tollensstraat. Huveensstraat. Parochiehuis. vertrektijd voor .lie corpeen i» be- paald op 3 uur. Voorgeleid bij de politierechter te Rotter dam is een Goudse moeder van drie kinde ren, die bij haar buurvrouw een moeder van vijf kinderen tot tweemaal toe tijdens een koffiepraatje geld had weggenomen, toen de bewoonster zich even uit de kamer had verwijderd. De eerate keer nam zij uit een portemonnaie twee gulden en de twee de keer vijf gulden. De tweede keer had de buurvrouw uit veiligheidsoogpunt de por temonnaie in het bedje van haar kind ge stopt. doch de bezoekster had dit door ge had en zodra zij haar kans schoon zag. het geld er uitgehaald en de portemonnaie in de brandende kachel gegooid. In 1951 had de vrouw een soortgelijke diefstal gepleegd, waarvoor zij veroordeeld werd tot 15 boete, subsidair 10 dagen hech tenis. De verdachte werd voorgeleid, omdat zij bij haar eerste oproep om te verschijnen niet gekomen was. Dat is haar lelijk opge broken, want des morgens om zes uur werd zij door een rechercheur gehaald en naar Rotterdam gebracht. De officier wilde geen boete vragen, om dat de vrouw die toch niet kan betalen. Daarom eiste hij vier dagen onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. De rechter, die het een nare diefstal vond. omdat hier de ene arme vrouw de andere bestal en de verdachte van haar karig week loon nog wekelijks zeven gulden voor de afbetaling moet neertellen, heeft haar ver oordeeld tot 14 dagen voorwaardelijk met twee jaren proeftijd. Goudse aannemers waren laagste inschrijver De directie Zeeland van de Rijkswater staat heeft aanbesteed het maken van een kade-muur van stalen damplanken langs de noordwestzijde van de Westhaven te Breskens. Laagste inschrijf ster was de N.V tot Aanneming van Werken v.h. H. J. Ne- derhorst alhier voor 398.400. B. en W. van Hulzen hebben aanbesteed het aanbrengen van funderingen met dek lagen van koudasfalt of emulsiebeton en trottoirs en enkele weger)a. deklaag van koudasfalt. b. deklaag van emulsiebeton Het aannemingsbedrijf M. P. Hol alhier was laagste inschrijver voor a. 112.200 en voor b. f 109.000 Het bestuur van de Vereniging voor chr. middelbaar en voorbereidend hoger onder wijs te Leiden heeft aanbesteed het uitbrei den van het Chr. Lyceum door bijbouwing van zes leslokalen, trappenhuis enz. Laag ste Inschrijver was A. de Wilde alhier voor 92.088. Geweten «geld Ten behoeve van 's Rijks schatkist heeft de ontvanger der directe belastingen te dezer stede als gewetensgeld wegens te weiriig betaalde inkomstenbelasting ont vangen 1355, 364,59 en 265.52. Wegens te weinig betaalde vermogensbelasting kwam in 52.50 en wegens te weinig be taalde ondernemingsbelasting: 256,80 er 228. 2S April uur Stadhuis: Zitting Centraal Stembureau voor vaststelling nummering can- didatenlljaten voor Gemeenteraadsverkiezing. 2g April I uur Thalia Theater: Filmavond N V. Cebuto. 21 April I uur DaniCI: spreekbeurt J. Maas- bach voor Bethlehem Kerk (der Pinksterge meente). 2S April 2 30 uur Coorahert Gymnasium: Sluitingsbijeenkomst culturele commissie voor werkzoekenden, spreker K. R. van Staal, de clamatie mevr. Mies Reyne. 29 April I uur Aula Cpornhart Gymnasium: Gemeenschappelijke bijeenkomst Vrijt. Prot. groepen, voordracht ds J. E- Tulnlnga, op voering „De drie burgers". 29 April S uur Reünie Theater: Optreden van Goudse amateurs o.l.v. Paul Ostra. 29 April I uur Westerschool: Bijbellezing ds H v. d. Akker. 29 April I uur Reünie: Spreekbeurt da J. Borger voor Logosverband. 3tf April 7.39 uur Nederd. Geraf. Gemeente: Spreekbeurt ds Joh. van Weizen. 29 April 9 uur Central: Trekking verloting Goudse drumbmd ..De vrolijke trommelaars' 30 April 7.30 uur Sint Janskerk: Orgelcon cert door Willem Goedhart met medewerking Chr. mannenkoor ..De Lof«»em 39 April 7.30 uur CalvUn: Spreekbeurt ds R. 1 Mel 5 uur Bplerlngstraat 113: Gelegenheid tot Inenting en herinenting tegen pokken. 2 Mei 3 uur Veilinggebouw: Tafel tennis kampioenschappen Ned Tafeltennis Bond 2 Mei 3 uur en 3 Mei 10 uur ParadUs 9: Start vóór wandeltochten clubhuls „De Mussen". Bioscopen C zwaaien af (met Abbott en Reünie: A en Coatello). Schouwburg: Johan Kaart ei Aanvang: 3 Sterren stralen overal (met Kitty Janssen), n 815 uur. Apothekersdienst Steeds geopend (des nachts alleen voor re cepten) Apotheek G. Paris. Westhaven 14- Doktersteletoon 4020. WAT ZULLEWE ETEIS Woensdag 29 April Spaghetti met tomatensaus en gehakt Rijstebrij (restje bewaren) DE GOUDA-WEEK 1953, die van 24 Juli tot en met 3 Augustus zal wor den gehouden, zal kleiner van omvang zijn dan vorig jaar het geval was. Het muziekconcours, dat verleden jaar zo'n goede gebeurtenis was heeft nog al wat van de financiën van de Stichting „Gouda-Week" gevergd, zo dat er dit jaar wat kalmer-aan moet worden gewerkt. Desondanks is er toch wel een aardig programma vastgesteld, zoals bleek tijdens de gister avond in Central gehouden bespreking van het stichtingsbestuur met de medewerkers, waarbij de voorlopige plannen werden ontvouwd. Aardig b jvoorbeeld is, dat Gouda zeer waarschijnlijk een korte baandiaverij zal krijgen, waaraan een totalisator zal worden verbonden. In een agrarische streek als de Goudse behoren deze draverijen eigenlijk een traditie te zijn. maar om allerlei rede nen kon er de laatste jaren, sinds het rui terfeest in 1948. niets van komen Deze draverij zal waarschijnlijk Donderdagmiddag 30 Juli op de Krugerlaan worden gehouden. Een nieuw programmaonderdeel van de Gouda-week is ook „Sierbrulcragtwagen tocht". een soort puzzlerit voor automobilis ten. die getest zullen worden op hun ge schiedkundige kennis van Gouda. Daarom wordt deze tocht ook door de oudheidkun dige kring „Die Goude" georganiseerd. De Gouda-week zal Vrijdagavond 24 Juli worden geopend met een uitvoering van Verdi s Requiem door Toonkunst-Caecilia in de Sint Janskerk. Een kunstzinnige in leiding voor een week. die weer voor „elk wat wils" zal bieden. Behalve de reeds ge noemde nieuwe programma-onderdelen. zullen de traditionele fiets- en wandeltoch- I ten (ook voor bromfietsen) worden gehouden zullen de muziekverenigingen polonaises en rondwandelingen door de stad maken, zijn er weer een spuitbalwedstrljd. een turn- avond. een voetbalwedstrijd, een athletiek- ontmoeting (tussen een ploeg van de Kring Gouda en een Belgische stedenploeg). een nationale prestatietocht door leden van Red dingsbrigaden in de Blekerssingel. viscon- coursen, sterritten voor motorrijders en rui ters. een standwerkerswedstrijd, een paar concerten door buitenlandse muziekkorp- (Van onze correspondent.) BERGAMBACHT. In beginsel zou de gemeente een verkeerd^ weg inslaan, als zij zich zou begeven op het terrein van de plaatselijke protectie. Zou degenen, die bui ten de gemeente wonen, de kans ontnomen worden openbare werken uit te voeren, dan wordt daarmede aanvaard, dat andere ge meenten dezelfde gedragslijn volgen. Dit standpunt nam de raad, onder voorzitter schap van burgemeester J. G. Diepenhorst bijeen, in, naar aanleiding van een adres, ondertekend door zee plaatselijke ambachts lieden-aannemers, waarin, werd aangedron gen om de bouw van twaalf woningen en ,een schoolgebouw onderhands aan hen op te dragen. De vergaderihg sprak unaniem als haar oordeel uit, dat het qiet verantwoord is een gesloten huishouding te voeren. Het moet toch voor de inwoners mogelijk blijven om werkzaamheden buiten de gemeente te verrichten. Hoe zouden adreseanten het vin-, als zij buiten Bergambacht niet meer vroeg de voorzitter zich Boekenberg- Herenstraat, Hooftstraat. Vossiusstraat, Coetakade. Constantijn De Goudsche Courant meldde: 75 Jaar geleden: Tn,n «nlae tijd geleden de Goudse Or- T* il-ntainff werd opgericht, toonden ve- kestverenlging wero kanten mocht len zich ve föi_- bliiken van sympathie "'.'""i'/'mt b"lek X alras' Velen, ontvangen. Wat vleien om lla te die alle8ZJ"® 'n dlt niet. Daarom wordt met WOr.fJove aanbevolen het laatate concert In aandrang aar\ ,v"' Genoe- dit aeUoen. dat op 5 Met U>b»joek<!n Qe. gen" zei worden g g^ da(1 aU ,ld aul. hoopt wordt dat laatste kans de ver- len opgeven. Dit 1 ,„dl- verdwijnen te eniglng van een voortaan om d>( hter to Go" d. toch .1 weinig culturele ont spanning is „leden: landen vandepo haj.en B r een In de plaat» v hadden bedankt, de A. Orlvelend Ax 5>; nv"ardoold Herkosen S"nLdfhirtn' P Bo.r en A. T. Verkalk. 25 Jaar geleden: Stel tot de douw v yan het zevende .Maar", zo vervotgae ixijKer. ,,»u ban<* «meenomen. Het voorstel be- met ijzeren wetten te maken. Als jullie met j leedaer. van de woning Prins je gecongresseer op dat punt een tegemoet- wïgt d® twee schoollokalen en koming zouden kunnen afdwingen, dan is Hf^rmstraat w len aan de centrale Kijker wel nieuwsgierig, wie daarvoor zal bUbouwjsn^twee^^ worden geraamd op opdraaien." KIJKER M.204. „Hoe vaak knippert dit rode licht „Negentig maal per minuut". „En het oranje Dat knippert helemaal niet. Dat brandt alleen alt het groene en rode licht kapot is". Dit vraag- en antwoordenspel kunt u deze week beluisteren in de Kievitstraat, waar de Goudse verkeerspolitie een prachtig nagemaakte knipperlicht-installatie heeft neergezet. De Goudse schooljeugd, dat wil zeggen de jongens en meisjes, die in de vijfde of zesde klasse van een lagere schóól zitten doen het prachtisch gedeelte van het verkeersexamen, dat de Veren, voor Veilig Verkeer organiseert en dat de Goudse verkeerspolitie afneemt. Ge moet daar niet te gering over denken. Het zijn gewichtige dagen in het leven van de kinderen. Op 10 Maart kwam een agent van politie hun klasselokaal binnenstappen met een groot pak onder zijn arm. In dat pak zaten de opgaven voor het schriftelijk gedeelte van het veilig-verkeersexamen 1953. De zenuwen hebben toen velen parten ge speeld. Ondanks het feit, dat er terdege ge leerd was,-Hebben candidaten verscheidene fouten gemaakt. De Goudse verkeerspolitie wil de kinderen opvoeden tot goede weggebruikers. Acht uur heeft de jeugd deze winter theorie-lea ge had in het speciaal daarvoor ingerichte les lokaal aan het Paradijs. En de „bovenmees- fer" van de verkeerslessen weet van wan ten. want voordat hij bij de politie kwam was hij leraar bij het nijverheidsonderwijs. Nu is dus het ptactisch gedeelte aan de gang. De vofige week hebben alle candidaten een oefenles gehad in de omgeving waar ze nu examen doen. Alleen was toen 't parcours enigszins andera uitgezet. Op vernuftige wij ze zijn verschillende verkeersborden zo ge plaatst, dat het telkens op een kruispunt maar mogelijk is één richting in tg slaan. Om de anderhalve minuut Da pret begint op het Koekoekplein. Tel kens wanneer een school komt, krijgen de kinderen op het stuur van hun fiets het practisch gedeelte van het examen wordt per fiets afgelegd een nummer. Om de anderhalve minuut vertrekt er één. Op het Vogelplein staat de eerste hinderpaal: een heuse verkeersagent. Zonder al te veel moei lijkheden zo lijkt het tenminste, maar de agenten-juryleden bespeuren wel eens ongerechtigheden rijden de kinderen ver- volgens door de Koekoekstraat, de Kievit straat en de Wielewaalstraat terug naar het raamd. Vogelplein, weer langs de verkeersagent en via de Gansstraat terug naar de Kievitstraat, waar de knipperlicht-installatie staat. Deze laatste hindernis wordt over het algemeen vlot genomen, maar dan komt het. Onze politie blijkt bijzonder knutsel-lustig en zij heeft in de Karekietstraat op de hoek van het Vogelplein stoplichten neergezet. Die stoplichten bezorgen velen moeilijkhe den, ofschoon de betekenis er van dikwijls in de lessen is behandeld. Maar ja, Gouda heeft geen verkeerslichten en dan is het wat vreemd. Van dit knipperlicht gaat het dan regelrecht terug naar het Koekoekplein. Gisteren hebben ruim vierhonderd kin deren examen gedaan. Er zullen er tot en met Maandag nog drieduizend volgen. De uitslag Die zal waarschijnlijk in het begin van de volgende week worden bekendgemaakt. Dan komt aan veel spanning een einde, niet alleen bij kinderen uit Gouda, maar ook bij meis jes en jongens uit Haastrecht en Stolwijk. Deze doen ook mede. Maar het zal wel mee vallen. Gewoonlijk slaagt ruim 90 procent van de candidaten. Tarief loon »traatmaker§ B. en W. hebben de raad voorgesteld tot wijziging van het tariefloon der straatma kers te besluiten in verband met de verho ging der basisionen met de na 1 October 1942 toegekende weddetoelagen. Nieuwe taalmethode Het bestuur van de Vereniging tot stich ting en instandhouding van Christelijke Na tionale Scholen heeft medewerking ge vraagd ten behoeve van de Groen van Prin- stererschool voor de aanschaffing van een nieuwe taalmethode. B. en W. stellen de raad voor de gevraagde medewerking te verlenen. De kosten worden op 313.95 ge- af. Met Inwilliging van het verzoek zou het Bergambachtse belang geenszins gediend zijn. Men denke slechts aan de timmerfa brieken, die materialen uitsluitend in andere gemeenten afleveren of verwerken. Deze argumenten waren voor de vergade ring voldoende om te besluiten voor de objec ten een openbare aanbesteding te houden. De wens werd daarbij uitgesproken, dat de plaatselijke aannemers als laagste inschrij ver# uit de bus komen. De voorzitter deelde mede, dat de school, bestemd zowel voor het openbaar als het bijzonder gewoon lagei onderwijs, op 11 Mei a s. zal worden aanbesteed, terwijl de zea duplex en zes enkelvoudige woningen op 16 Mei besteed worden (afzonderlijk en in massa). Voor de schoolbouw werd een crediet van 240.000 voor bouw- en grondkoeten be schikbaar gesteld. De straat ten Oosten van en parallel lopende aan de Secretaris Schippersstraat werd Koningin Julianastraat gedoopt, ter wijl de Noordelijke verbindingsweg tussen die straten Prinses Beatrixstraat zal wor den genoemd. De heer G Ooms ontving een vaste*aan- stelling als ambtenaar van gemeentewerken, terwijl zijn grondwedde nader vastgesteld werd op 2.400. W oningverbetering Aan de bouwvereniging „Het Volksbe lang" werd 3685 vrijgegeven voor uitvoe ring van achterstallig onderhoud van 32 vóóroorlogse woningwetwoningen. Een bedrag van 1200 werd gevoteerd voor aanschaffing van materialen voor invoering van het vak handenarbeid voor de klassen 2 en 3 en voor uitbreiding van leermidde lenmateriaal wegens stijging van het aantal leerlingen van de bijzondere lagere school. Wegens toeneming van het aantal leerlin gen van de de openbare school voor voort gezet lager onderwijs is de huisvesting in het bestaande gebouw onvoldoende gewor den voor 'n goede functlonnering van het onderwijs. Uitbreiding met een lokaal werd noodzakelijk geoordeeld. De kosten daar van zijn begroot op 5500 en die wegens in richting op 3500. Aangezien het een ge meenschappelijke school is voor de ge meenten Bergambacht en Ammerstol zullen de kosten in een verhouding van 4 3 worden verdeeld. Het gebouw aan de Kerkslngel werd aan de afdeling Bergambacht—Ammerstol van de Zuidhollandse vereniging „Het Groene Kruis" als consultatiebureau in gebruik gegeven gedurende gemiddeld éénmaal per week. Het verschuldigde bedrag zal als subsidie aan deze instelling worden toege kend. Herstel zwembad Na enige discussie werd aan de stichting „Het Bergambachtse Zwembad" een cre diet van maximaal 5000 toegekend voor herstel van de schade aan het zwembad tengevolge van de watersnoodramp. Ala voorwaarde geldt, dat de stichting verplicht is tot terugbetaling van een eventueel uit te keren schadevergoeding van rijkswege. In verband met de aanwezigheid van eeq hondenkennel in deze gemeente werd de verordening op de heffing van een hon denbelasting Aangevuld met een bepaling, waarbij de houder van zo'n kennel f 5 per hond of maximaal ƒ25 zal zijn verschul digd. De vergadering werd bijgewoond door de heer C. A. Israël, hoofd der bijzondere school, een onderwijzer en een 25-tal leer lingen van de 7e en 8e klasse, die een twee tal op de school gemaakte wandkaarten meebrachten, die de samenstelling en taak van de bestuursorganen in land. provincie en gemeente vermelden, geïllustreerd met foto's van ministers, burgemeester, wethou ders. leden van de raad en gemeente secretaris. In een welkomstwoord zei de voorzitter zich te verheugen, dat op eenvou. dige en levendige wijze voor ogen wordt gesteld de rijkdom van de democratische grondslagen van onze staatsbestel en dat gezien kan worden, hoe door de eeuwen heen de vaderlandse tradities van vrijheid en verdraagzaamheid zijn gegroeid. sen op de Markt en een race voor transport- F oiowedstrijd Ook de wielerronde van Gouda, vorig Jaar met zoveel succes gehouden, zal worden verreden, zodat deze sportgebeurtenis, gelijk in het verleden het geval was. wel een tra ditie zal worden. Iets nieuws zal ook zijn een fotowedstrijd. Amateurfotografen zullen worden uitge nodigd gedurende de feestweek foto's te maken, waarvan later een tentoonstelling zal worden gehouden, waarop de beste in zenders zullen worden bekroond. Natuurlijk zullen er op de Nieuwe Markt en de Varkensmarkt weer vermakelijkheden komen, en waarschijnlijk ook een braderie, die, zo is het plan. ditmaal door de ver schillende buurtverenigingen zal worden georganiseerd. De Goudse zwemclub zal in de Gouda- week waarschijnlijk zwemwedstrijden en een polotoumooi houden. En ten slotte wordt er gedacht aan een concert door een radio-ensemble in de grote Veemarkthal. De athletiek- en handbalvereniging „Virea et Celerltas" hield in „De Beursklokter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een feestmiddag voor haar jeugdafdelingen. On geveer 20 meisjes en jongens konden genis ten van en meeleven met het poppenspel van mr Turner. Als eerste werd gebracht „Vires in het zilver", waarin bestuur, jeugdtrainsters en jeugdtrainer en jubi leumcommissie voor het voetlicht kwamen. Hierna werden drie sprookjes opgevoerd: Jan Klaassen als huisknecht. Jantje als wonderdokter en tot slot Pim de Gluiper en de Bosreus. Nog altijd zijn Jan Klaassen en Katrijntje de meest populaire figuren van het poppenkasttoneel en ook deze middag stonden zij in het middelpunt van de be langstelling. Een bijzonder populaire figuur bleek ook de vrolijk blaffende politiehond Pluto te zijn. Steeds weer kregen de meis jes en jongens gelegenheid door spreekko ren zelf de popenkastfiguren op „het toneel" te laten komen. Tussen de bedrijven door speelde de jeug dige Piet van Nederpelt op zijn accordeon en liet Jan v. d. Heuvel met een Hollandse potpourri het jonge volkje naar hartelust zingen. Voorts war er nog een prijsuitrei king, terwijl Annie Seijn, het 100e nieuwe Vireslid sedert de zaaltraining van het thans afgelopen winterseizoen, als aandenken een schooltas kreeg. Jan. v. d. Zaan tenslotte zorgde met zijn accordeon en piano voor vrolijke feestmuziek. Al met al een goed geslaagd feest. Op 86-jarige leeftijd i» gisteren overleden de heer Willem Verhart. de oud-badmeester van de voormalige Stedelijke Zweminrich ting aan de Houtmansgracht. Willem Verhart is 33 Jaar verbonden ge weest aan ons vroegere zwembad, waaraan zoveel ouderen zulke zonnige herinneringen bewaren. De heer Verhart was er assistent- zwemmeester van 25 Mei 1898 af en volgde op 15 Mei 1922 Willem Gründer als zwem meester op. Tot 4 October 1931. toen hij ge~ pensionneerd werd, is de heer Verhart een welwillende en prettige badmeester geweest Hij vestigde zich toen te Zeist en keerde in 1951 naar zijn Gouda terug. De teraardebestelling zal Donderdag 2.45 uur op IJsselhof geschieden. Raadslid stelt vragen over Bevrijdingsdag Het raadslid W. Jamopl heeft het college van B. en W. schriftelijk de volgende vre- gen gesteld: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van het besluit van de regering óm op de vijfde Mei a s. geen vergunning meer te verlenen aan het bedrijfsleven, om die dag vrij te geven? 2. Zijn B. en W. niet van mening, dat door dit besluit de herdenking van een der groot ste gebeurtenissen in de geschiedenis van ons land dreigt te vervallen? 3. Zijn B. en W. op de hoogte van de stem men onder de Goudse bevolking om de vijf de Mei als nationale feestdag te behouden en om die dag. zoals vorige jaren, vrij te hebben? 4. Hebben B. en W. kennis genomen van het besluit van vele gemeenten, o.a. Am sterdam, Wageningen, Amersfoort en Vel- sen om op de vijfde Mei het gemeenteperso- neel een halve dag vrij te geven en de scho len te sluiten? 5. Zijn B. en W. niet van mening, 4st bg-1 antwoord zal worden aan de wens van de meerderheid van de bevolking onatr ge meente, indien uw college te kennen geeft de Vijfde Mei als nationale feestdag te be schouwen? 6. Zijn B. en W. dan bereid, evenals de genoemde gemeenten, die dag het gemeen- teperaoneel een halve dag vrij te geven en de scholen te sluiten? 7. Zijn B. en W. bereid het verenigingsle ven in onze stad aan te moedigen op die dag feestelijkheden in de buurten te organise ren? 8. Zijn B en W. bereid stappen te onder nemen, opdat ook van de zijde van de over heid wordt biigedragen aan de viering van de vljfdje Mei? Concert M»rinicr*kapel De gemeente heeft voor het concert, dat de Marjnierskapel hier Vrijdagavond ten bate vkh het Nationaal Bampenfdnds ent. vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting verleend. Naar men ons mededeelt, was hiertoe tevoren reeds besloten. Waarom dah kaartjes zijn verkocht met het zinnetje „be lasting inbegrepen" en dat een misverstand in de hand Is gewerkt. Is niet duideliig. Evenmin, waarom oo de kaartles een belas tingstempel was gezet en bil de inffanc een gemeentelijke belastingcontroleur stond. Herenrijwid verdwenen Bij de politie is aangifte gedaan van ver missing van een herenrijwiel uit een garag* aan de Zeugstraat. PINSDAG 28 APRIL 1953 EERSTE BLAD - PAGINA 3 (Van onze Indische redacteur.) VOOR ONZE REGERING zou het Ambonese probleem zijn opgelost, als zij met goed fatsoen en dat betekent voor haar: zonder nieuwe moeilijkheden met Indonesië van de Ambonezen af zou zijn die hier ln kampen verzuren. De Nederlanders, d:e vorige week het driejarig bestaan van de Republiek der Zuid-Molukken hebben herdacht, tillen veel zwaarder aan deze kwestie. Dit feit Is voor de regering niet interessant, want in politiek opzicht vormen die Nederlanders geen groep van belang. De stembus bewijst altijd, dat het hemd nader is dan de rok en het practlsche beleid richt zich dus op dat hem^. Maar moreel blijkt die groep geleidelijk aan belang te winnen. In Den Haag «praken Zaterdagmiddag professoren, kamerleden en geestelijken over het goede recht van de Ambonezen en hun woorden waren de tolk van een gepijnigd geweten. concreet geval als Ambon gaat. zakelijk verantwoord zijn. „Een vorst moet er altijd op bedacht zijn. dat hij nooit een woord laat horen, dat niet van deze al beschreven deugden is vervuld en dat voor de toeschou wers en toehoorders niet gedragen schijnt te zijn van zuivere mildheid, trouw, op rechtheid en vroomheid: hij moet vooral in het bezit van de laatste deugd schijnen te zijn". „Een ieder ziet. hoe je lijkt. Slechts weinigen voelen, wat je bent". „Een vorst behoeft dan ook meergenoemde eigenschap pen niet wérkelijk te hebben, het is genoeg, als hij ze schijnt te bezitten". Dat zei Mac- chiavelli al! Niet alleen onverzoenlijke „reactionnai- ren" blijven hameren op het recht van zelf beschikking van de Ambonezen. Zorg voor de groei van een zo onmisbare inter nationale rechtsorde bracht professor dr Gesina van der Molen er toe, haar stem te verheffen op de veftaderlng van Door de Èuwen Trouw en pater W. Loop, voorzitter vsn de Bond Zonder Naam, die al evenmin van heimwee naar een koloniaal verleden verdacht kan worden, werd door morele be- wogenheid naar datzelfde podium gestuwd. Het is ontegenzeglijk een morele élite onder de Nederlanders, die het Ambonese beroep op ons volksgeweten ondersteunt. En toch heeft het streven naar erkenning van de Zuidmolukse republiek bij de be staande politieke verhoudingen geen schijn van kans. Da leiders van een staat kunnen handelen uit de „zedelijke moed van hun overtuiging", een karaktertrek die toch ook professor Jan Romein in Willem van Oranje wist te onderscheiden. «Een regeringsbeleid kan ook bepaald worden door historisch-mate- rialistische inzichten over wat mogelijk is. f Het beleid van onze na-oorlogse regeringen j len opzichte van Indonesië nu, getuigt uit- sluitend van deze laatste soort „werkelijk- héidszin". Materialistisch bekeken is het streven van dr Ambonesen dwaasheid. Met officiële Nederlandse steun aan dit streven souden de Ambonesen naar alle waarschijnlijkheid materieel niet meer gebaat z|jn. De materiële belangen van Nederland ln In donesië daarentegen zouden er waarschijn lijk door geschaad worden. Omdat de zaken zo liggen, ia de morele en volkenrechtelijke kant van de zaak voor onze regeling nooit in ernst een punt van overweging geweest. Door in dese kwestie niet te handelen, handelt de regering waarschijnlijk wel in de («est van de meerderheid van de op nuchterheid bogende Nederlanders. En het besef, de wil van de meerderheid te vol voeren, kan de regering genoeg sjjn. Macchiaveüi Men moet er zich niet over verwopderen, als regeringen meespreken over morele herbewapening en over een internationale rechtsorde. Dit kan. zolang het niet om een ln een zilvermijn in Mexico sijn tientallen arbeiders door een explosie, gevolgd door een brsnd om het leven gekomen. De ramp deed sich voor in de mijn La Dolores Van de American Smelting Company. Dese mUn ligt nabjj Angangueo, 120 km ten Noord westen van Mexico-stad. Nadat het bericht van de ramp bekend werd, doorbraken vrouwen van in de mijn opgesloten mijnwerkers buiten zichzelf van angst meermalen het politiecordon rond de mijnschacht. De berichten over het aantal slachtoffers lopen nog uiteen. De laagste schatting in 25 doden. Alle overlevenden zouden inmiddels door reddingsploegen in veiligheid zijn gebracht. Verscheidene ge redden zijn gewond. De ramp voltrok zich enkele minuien voor de arbeiders het werk voor het week-einde zouden neerleggen. Zij werd veroorzaakt door kortsluiting van hoogspanningsdraden, waardoor mijnstutten in brand raakten. Gouvernéhr dr J. van Baal van Nieuw- Guinea heeft Zaterdag over de zender van radio-Nieuw-Guinea een toespraak gehou den, waarin hij onder meer zei: „Bij sommi gen op Nieuw-Guinea bestaat ongerustheid, dat de kolonist wordt achtergesteld bij de Papoea. Men grondt deze vrees op berichten uit Nederland. Ik kan de verzekering geven, dat niemand achtergesteld wordt". „Ik kom niet tot u als een onbeschreven blad. Ge weet, wat ge aan mij hebt. Ik k,an u verze keren, dat ik er geen behoefte aan heb, iets terug te nemen van hetgeen ik vroeger over Nieuw-Guinea heb gezegd en geschreven. Ik kan ook de verzekering geven, dat de Nederlandse regering zeer bepaaldelijk de spoedige ontwikkeling van land en volk van Nieuw-Guinea wenst". De Raad voor de Scheepvaart heeft van morgen een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het op het strand zetten van het ms. Eliaabeth. De kapitein van deze kustvaarder ver telde ter zitting dat hij op 28 Januari jl uit Groningen was vertrokken met een la ding aardappelmeel beatemd voor Londen. Wegens een lek in de brandstofleiding deed hij IJmulden aan en vertrok op 30 Januari. Het weerbericht was vrij gunstig, maar la ter op de dag werd de wind krachtiger. Toen de volgende dag de storm opstak, de reddingboot werd stukgeslagen en het over slaande water de machinekamer binnen drong. heeft de kapitein besloten de dichtst bijzijnde haven Hoek van Holland op te zoeken. Toen de storm steeds heviger werd heeft de kapitein het zekere voor het onzekere genomen en heeft hij zijn schip op het strand bij Terheide gezet. De inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, zei. dat het besluit in eerste instantie, om naar de dichtstbijzijnde haven te koersen, juist is geweest. Hij kon niet weten, dat een der ergste stormen sinds eeuwen zou losbarsten. De heer Metz felici teerde de kapitein met het behouden van de levens van de driq leden van de beman ning. De Raad zal schriftelijk uitspraak doen. Battenoord wordt herbouwd Het gehucht Battenoord onder Nieuwe- Tonge op Goeree-Overflakkee zal worden herbouwd. Dit 150 inwoners tellende gehucht is door het watergeweld van 1 Februari op enkele huizen na bijna geheel verwoest. In een vergadering met de Inwoners van dit ge hucht heeft de meerderheid er de voor keur aan gegeven naar Battenoord terug te keren. „Rechtsherstel voor Ambon, eerherstel voor Nederland", luidt de nieuwe leuae. welke de voorzitter van Door de Eeuwen Trouw, de heer H. Coenradi, gaf Ufdens een openbare bijeenkomst, welke Zaterdagmid dag in de Houtrusthallen in Den llaag werd gehouden ter gelegenheid van het driejarige bestaan van dr Republiek der Zuid-Moluk ken. Elf sprekers en spreeksters stelden het goede recht van Ambon in het licht en be jammerden de houding van Indonesië en van Nederland In deze kwestie. Ongeveer 2000 mensen minder dan verwacht werd woonden deze vergadering by. Da J. H. Ritzeme Bos had zijn toespraak getiteld: Om de eer van Nederland. Hij merkte bitter op, dat het gemakkelijker zou zijn om over de oneer van Nederland te spreken. Onze verplichting tot handhaving van het zelfbeschikkingsrecht is bezegeld met de handtekeningen van de ministers onder de wet op de souvereiniteitsover- dracht. „Er in nog hoop", zei deze sRreker. „Wij z-ijn in ons vaderland met meer dan de regering en de P.v.d.A alleen". Het Tweede Kamerlid Tj. Krol wees er op, hoe Nederland wel de stem durfde ver heffen tegen het onrecht, dat de boeren in Zuid-Afrika werd aangedaan. Prof. dr Ge sina H. J. van der Molen noemde dit pro bleem een „testcase" voor de groeiende in ternationale rechtsorde en dus een zaak, die voor de V.N. van groot belang is. „Wee de regering, die in onrecht tegenover de Am bonezen volhardt en in de Kamer krokodil lentranen plengt voor het zelfbeschikkings- leoht", zei mr K. van Rijckevorsel. Mevrouw S. L. Lokollovan Heiningen voerde aan, dat door de Republiek Indo nesië het geloof met voeten getreden zou worden en dat bijvoorbeeld op Ambon alle Christelijke kerken zijn verwoest. Pater W. Loop, voorzitter van de Bond Zonder Naam vergeleek twee contracten met elkaar. 350 Jaar geleden sloot Houtman voor Neder land met het Hoofd van Hitoe voor Ambon een verdrag, dat sindsdien door Ambon Is nageleefd. Enkele jaren geleden sloot de Nederlandse regering een R.T.C.-overeen komst met Indonesië, waar niets van is te rechtgekomen. Een resolutie De heer R. J. de Rijk heeft met de Am bonezen om de vrijheid van hun land ge streden en uitte de overtuiging, dat de Ja vanen nooit vaste voet zullen krijgen in de binnenlanden van Ceram. „Er zal een tijd komen, waarin wij in de gelegenheid zullen zijn Ambon te helpen", zei het Kamerlid G. Ritmeester. Professor dr S. U. Zuidema be toogde, dat Nederland de competentie en de middelen heeft, om de zaak der Zuid-Mo lukken bij de V.N. aanhangig te maken. De oud-marechaussee-generaal Ten Sel- dam, had uit Italië een telegram gestuurd met de woorden „Gegroet, o volk van hel den". Dit telegram was gericht aan de Am bonezen. De Stichting Door de Eeuwen Trouw nam een resolutie aan, waarin er bij de rege ring op wordt aangedrongen, de Ambonese kwestie onder de aandacht van de V.N. te brengen en om de Zuidmolukse ministers Wairisal en Manoesama in Hollandia niet in hun werk te belemmeren. De vergadering besloot deze ministers telegrafisch van dit besluit op de hoogte brengen en hun mee te delen, dat men zich volledig achter de vrij heidsstrijd van het Zuidmolukse volk stelt. De toespraken werden muzikaal omlijst door muziek van de fluitorkesten uit woon oorden te Vught en te Westerbork. 5,°pALF 2AKEN (Van onze correspondent te Parijs) TJET bronzen monument, dat de Russisch- -* Franse beeldbouwer Ossip Zadkine ter herdenking van de slachtoffers van bet Duitse bombardement van 1940 voor de Maasstad heeft ontworpen, is nu gereed ge komen en op transport gesteld naar Neder land. De reis is per truck ondernomen en wegens de enorme omvang van het monu ment, dat ruim zes meter hoog is, moesten eerst de armen weer worden gecoupeerd omdat ander het verkeer tussen Parijs en Sociale werkster gevraagd. De TV-omroepster van de KRO. Mies Bouman. kon Zaterdagavond om tien over halfacht met enige trots in haar stem aan de ongeduldige kijkers vertellen, dat de verbinding met Londen tot stand was geko men en daarna is met enige onderbrekingen de- Engelse uitzending voortreffelijk door gekomen. Natuurlijk was het beeld niet zo helder als bij de directe uitzendingen via de Lopikzender. maar het resultaat was toch zodanig, dat men de relayering van de kro ningsplechtigheid met vertrouwen tegemoet kan zien. Het programma van Zaterdag om vatte Q.m. een vrij langdurig optreden van Maurice Chevallier met zijn begeleider Fred Freed, een detective-spel en journaals. Het camerawerk was zeker niet beter en vaak zelfs minder, dan wat wij van onze Neder landse operateurs gewend zijn. Men verwacht dat de volgende zenders op het continent van Europa de BBC televisie- uitzending van de kroningsplechtigheden zullen doorgeven: in Frankrijk: Parijs en Rijssel: in Nederland: Lopik en Eindhoven; in West-Duitsland: Keulen. Langenberg, Hannover, Hamburg en misschien Berlijn en Frankfort. De bollenstreek heeft zich dit jaar, be gunstigd door verrukkelijk weer, gepresen teerd in een bloemencorso, dat alle corso's van vorige jaren overtrof. In deze „Bloe men symphonie" hebben kunstenaars zich by hun scheppingen laten inspireren op bloemennamen en hun fantasie kwam daar- bij tot uiting in bloemenwagens, die fel Voor de Tulpenrally-rijders leidden dit jaar alle wegen eerst naar Spa. En daar begon de Rally pas. Want wat hadden die zeven aparte trajecten tot aan dit centrale punt eigenlijk te betekenen voor ervaren automobilisten, gezwegen nog van de fabrieksrljders, die een groot gedeelte van hun leven aan het stuur van een wagen doorbrengen? Vijfhonderd kilometer over goede wegen in een maan lichte nacht? Ze draaiden er hun hand niet voor om. Het waren „promenades de santé", niets anders dan aanloopjes voor de afzet van de grote sprong te Spa. Landbouw beurg te Utrecht gA>pend Onder stralende hemel heeft de interna tionale landbouwbeurs te Utrecht vanmor gen haar poorten geopend. De eerste buiten landse bezoeker aan de landbouwbeurs meldde zich reeds voor het openingsuur aan de loketten. Het was de heer James Ernest Northern uit Engeland, eigenaar van een farm in Harrold, die reeds zoveel had horen spreken over de Utrechtse Landbouwbeurs, dat hij zich reeds lang had voorgenomen naar Nederland te gaan om kennis te ne men van wat er op mechanisch gebied voor de exploitatie van landbouwbedrijven op de markt wordt gebracht. Uit Duitsland arri veerde kort daarop eer> reeks van bezoe kers. De heer Oskar Müller van de Franki sche Elsenwerke opende de rij. gevolgd door vertegenwoordigers van Duitse firma's. De eerste bezoeker uit België was de heer J. Wansen, fabrikant van landbouwmachines en zuivelwerktuigen. Onder voorzitterichap van de heer C. Kolff uit Rotterdam is Zaterdagmiddag op het zweefvliegcentrum Teriet de jaarverga dering gehouden van de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart. Voor het eerst vergaderde men op eigen terrein in het pas geopende thee-paviljoen, terwijl een tweede bijzonderheid was de uitreiking van de K.N.V.V.L.-onderscheidingen. De heer G. J. Ordelman uit Zutphen, vice- voorzitter van de afdeling zweefvliegen der K.N.V.V.L. en eerste secretaris van de vlieg club Teuge, ontving als eerste Nederlander het gouden prestatiebrevet, op grond van aijn prestaties op zweefvlieggebied. Na de uitreiking vai* de zilveren K.N.V. V.L -medaille aan ir J. Blackstone, als er kenning van uitnemende diensten aan de burgerluchtvaart en in het bijzonder aan de IC N.V.V.L. bewezen en aan jhr mr P. O. H. Gevaerts van Simonshaven voor bijzondere verdiensten tijdens zijn 25-jarige vervulling van het eerate penningmeesterschap der vereniging, werd de Belgische piloot, de heer Gerard Tremerie, gehuldigd. Hem werd da zilveren K.N.V.V.L.-medaille aangebo den. Als eerste helicopter-plloot verleende hij op zeer moedige wijze hulp in het ramp gebied en met deze onderscheiding wilde de K.N.V.V.L. ook de dankbaarheid tot uiting brengen aan de Amerikaanse en Engelse pi loten, dit aan het reddingswerk deelnamen. Van belang waren tijdens deze vergade ring vooral ook enkele mededelingen, die de voorzitter deed. Van hogerhand is dezer da gen n.i. de mededeling ontvangen, dat men voor de te vormen jeugd-luchtvaartbrigade de nodige hulp in nature en financieel wil verstrekken. In Den Haag hoopt men nu nog dit jaar een proef te nemen met vijftig jon gelui. Men wil dan zien of het initiatief weerklank vindt. De betrokken departementen hebben ook hun sympathie betuigd met het rapport der plancommissie over de toekomstige ontwik keling van het zweefvliegen in ons land. Het zweefvliegveld Langeveld (Noordwijkerhout) kan waarschijnlijk nog deze zomer in ge bruik worden genomen Wanneer vaststaat, dat er een militaire afdeling op Ypenburg komt, is de gemeente Rotterdam bereid in de Zestienhovense polder een veld voor in structie en luchttoerlsme aan te leggen. Voorts releveerde de voorzitter nog de ver beteringen. die het zweefvliegcentrum Ter- let ondergaat. In het kader van de uitwisse ling zullen vijf jongeren naar Amerika gaan en twee naar Canada. KERKELIJKE MUTATIES Ned. Herv. Kert Aangenomen de benoe ming tot hulppred. te ïrneum G. L. F. W. B. H. F. K. de Voogd v. d. Straaten, em. pred. te Haastrecht Bedankt voor Neerlangbroek J. W. v. d. Linden te Kamerik. Geref. Kerken. Beroepen te Appingedam H. Hogenhuis te Onnen (Gron.). a Bedankt voor Marken K. Vegter te Ntiord- Scharwoude. Voor Toronte (Canada. Chr. Ref. Church) R. J. v. d. Meulen te Scheve- ningen. Voor Zuid-Beijerland D. C. Loa te Stellendam. Chr. Geref. Kerken. Aangenomen naar Groningen Joh. Prins te Amsterdam-West. Bedankt voor Dokkum H. Toorman te De venter. Voor Haarlem J. P. Geels te Rot terdam-Centrum. Van Spa tot bij •Clervaux, een afstand van bijna 80 km., overheerste het toeristisch karakter van de rally en kregen de deel nemers volop gelegenheid te genieten van de schoonheid van het Luxemburgse land, een liefelijk land van bossen en dalen, van snel stromende riviertjes, begAeide heu veltoppen en glooiende weilanden, van oude stadjes en middeleeuwse burchten, die he laas op vele plaatsen nog de sporen dragen van het oorlogsgeweld De eerste klassementsproef, een afdaling in de vrijloop met afgezette motor, werd even voor Clervaux afgenomen op een zeer geaccidenteerd en schilderachtig traject, ideaal voor dit soort test, waarbij het mo torvermogen absoluut geen rpl speelt en rij vaardigheid en snelheid van reactie noodza kelijk zijn om «goede uijden te maken. Overigens legde ieder de proef af in zijn eigen stijl (Appleyara soepel rijdend maar zonder enig risico te nemen Gatsonides on stuimig en op sommige rechte stukken mis schien iets te hard, zodat hij wat te hoekig door de volgende bocht ging, Imjtof in ge weldig tempo en met een brutale bravour, die aan roekeloosheid grensde. "T\E eerste klassements- proef heeft een nog al verrassend resultaat gehad. Verscheidene be kende cracks, zoals Gat- ionides. Imhof en Be«- quart hebben geen pun ten behaald en Ap- pleyard. een der favo rieten van deze jubi leumrally. wist in zyn klasse slechts op de der de plaats beslag te leg gen. WaarschUniyk is de oorzaak hiervan, dat de Engelsman met vacuum- remmen rödt. die dus al leen goed functionneren. indien de motor draait. Dat de Zwitser Hoer- ning in de «ware sport- klasae 10 punten wist te veroveren behoeft geen verwondering te wekken, wamt deze rüder is vorig jaar in het algemeen klasse ment op de tweede plaats geëindigd. Opval lend is het succes van de Indonesische deel nemer Han Swie Tik, die een buitengewoon handige r(jder is en sUn Chevrolet zeer vlot met afgezette motor naar beneden bracht. Uitvaller» in Luxemburg Te Luxemburg hadden de deelnemers on geveer 700 kilometer achter de rug en reeds toen was het duidelijk, dat deze sterrit zeker niet gemakkelijk mocht wor den genoemd, gezien het aantal uitvallers en het vrij grote aantal teams, dat straf- punten fiad opgelopen. In Lotharingen had het, naar het achijnt, Gatzonides Gisternacht twaalf uur startten voor het Kurhaus te Scheveningen de deelnemers aan de Se Internationale Tulpenrally. De eerste wagen, die vertrok, was van de dames-equipe mej. P. Verschuur—me j. J. Maasland mevr H. Roelfsema met Austin. Voor het vertrek werden de dames met bloemenslingers omkranst. in drie weken niet geregend. Maar uitge rekend op de dag, dat de rally-karavaan in deze contreien arriveerde, gingen de sluizen des hemels open en tot aan Belfort toe is het geen moment droog geweest. De ronde hoofden van de ballons gingen schuil in de laag hangende wolken en tegen de flanken van de Vogezen hingen flarden mist en nevel, die weinig goeds beloofden voor de avond en de nacht, waarin de tweede klassementsproef, de eer6te klim naar de Ballo d'Alsace de tweede volgt overdag moest worden afgelegd en ook de tweede speciale etappe moest worden gereden. Intussen had dit niet de minste invloed op het humeur van de rally rijders, die in zwermen van drie, vier en meer of ook wel eens geïsoleerd de 200 kilometer verslonden tussen Luxemburg en Epmal. De stemming was opperbest maar mis schien nergens zo opgewekt als in de Was- senaarse equipe van WeezenbeekSteune- brink—Richters, die te elfder ure had in geschreven met een kleine Renault en er zowaar in geslaagd waa bij de afdaling van Clervaux nog een betere tijd te maken" dan de grote crack Appleyard. Voor het Renaultje werd 1 minuut 40.7 sec. opgeno men, voor de Jaguar 1 min 42,5 schoonheid met de prachtigste schilderijen konden wedijveren. Honderdduizenden toeschouwers zagen de stoet van twee kilometer lengte langs zich heentrekken, zoals de sierlijke Eros. de zee meermin Avanti, Mozart aan de vleugel, het statig-speelse „Sieraad van Flora", of de exotische groep uit Ambon, de Symphonie van Pauwtulpen. Zelfs was er buitenlandse deelneming. Jacques Amand uit Londen beeldde in bloemen de komende kroning uit. dat keer op keer het applaus deed op klateren. Betoverend mooi was het sprookjesachtige „Zwanenmeer", geïnspireerd op het wereld beroemde ballet van Tsjaikowski. De statige zwanen van tulpenbladen op het groene, glazen meer, het sierlijke danseresje en de gehele enscenering verrieden de invloed van een minnaar van ballet en bloemen.. Langs de grote weg verrasten bij iedere hoek de bloemmozaïeken in de voortuinen. Een enorm mozaïk, voorstellend de herstel de dijken als dank aan alle naties, trfek duizenden belangstellenden. De verkeersdrukte in de bollenstreek was ook dit jaar overweldigend. Auto's en auto bussen uit vrijwel alle delen van West- Europa moesten een plaats krijgen. Parke ren langs de routes was verboden. Ook de, speciale bollentreinen uit Rotterdam en Amsterdam voerden tienduizenden naar het bloemenfestijn. In de dorpskernen speelden muziekgezel schappen. Op de heenreis marcheerde de Koninklijke Militaire Kapel in ceremonieel tenue voor de stoet uit. Een der vele mede werkende muziekcorpsen was dat van oe Holland-Amerika Lijn. Om kwart voor zes arriveerde Prins Bern- hard. die zqn auto by de steenfabriek par keerde en, staande tussen het publiek, het corso gadesloeg. Rotterdam aeker had moeten worden stil gelegd. Zadkine heeft zyn beeld eerst in ma quette van een halve meter hoogte uit gevoerd cn daarna is het volgen» een ve|"- nufllg systeem, met behulp van seismogra- fen, vergroot, en in die uiteindeiyke ge daante hebben wy 't nu in de werkplaatsen van de firma Susse te Arceuil, een voor stad van Parys. één dag voor het vertrek In ogenschouw kunnen nemen. De direeteur van het Museum Boymans heeft b(| desa voor-onthulling de officiële inauguratie geschiedt de 15de Mei een aantal vrien- deiyke woorden gesproken en daarbj) uiting gegeven aan de trots van Rotterdam dat nu zo zei hy met een monument van hoge waarde «al worden verrijkt. Over de kunstwaarde, welke het monu ment kan worden toegekend, is overigens al het een en ander gepraat en men mag ver wachten, dat er ook in de toekomst dien aangaande nog wel uiteenlopende opinie» tot uiting zullen komen. Van een conven tionele vormgeving kan men Zadkine zeker niet betichten. Over de indruk, die het monument in Rot terdam op de plaats van zijn bestemming maken zal, kon men zich in Arceuil overi gens nog moeilijk een inzicht vormen. Het beeld is. zoals gezegd, ruim zes meter hoog en het komt bovendien nog op een sokkel of plateau van twee en een halve meter te staan Men heeft dus wel enige afstand no dig om het geheel in het oog te kunnen vat ten. En dat was hier, in deze omgeving, uiteraard niet mogelijk. De werkplaats van niettemin respectabele afmetingen geleek door de dimensies van het grandioze beeld zelfs in te krimpen tot een «oort geiteschuur tje. Zoals men Van het ontwerp en de foto*# al heeft kunnen zien, stelt het beeld een ge- styleerde vrouwenfiguur voor die in gpreid- stand de armen naar boven strekt, en wier lichaam door granaatsplinters ten dele uit een is gereten. Het hoofd is recht naar bo ven gericht alsof ze een kreet van ontzet ting uitstoot tot de hemel en daarbij is de stand van het gezicht geheel horizontaal, zodat men haar expressie niet waar kan ne men. Hetgeen ons persoonlijk te betreuren leek. Achter deze immense gestalte staat een klein afgeknapt boompje dat de Rotterdam se straatjeugd de beklimming van het mo nument kan vergemakkelijken. „Toch is dat niet helemaal de bedoeling van dat stam metje" zo zei ons Zadkine, de kleine vrien delijke man met dik grijs haar, die ziéh veel moeite scheen te geven om ln de menigte van bezoekers niet verloren te gaan. „U moet dat boompje zien als een symbool van de verwoesting, die door het barbaarse ge weld over Rotterdam is gekomen. Of ik verwacht dat iedereen mijn beeld even muoi zal vinden? Ik heb daar mijn gedachten eigenlijk nog niet zo nauwkeurig over laten gaan. Maar ilc ben wel erg dankbaar voor deze opdracht tot het maken van het grootste monument dat ergens in Europa voor de slachtoffers van de laatste oorlog kon worden opgericht. En nóg dankbaarder ben ik er voor. dat mijn opdrachtgevers mij de volle vrijheid gelaten hebben om mijn eigen ideeën te vol gen. Dat pleit voor het gevoel voor onafhan kelijkheid van Rotterdam. Het spreekt du» wel vanzelf", zo ging Zadkine verder, „dat ik daar tegenover ook iedereen graag zijn vrijheid luat voor een eigen oordeel, ook wanneer dat wat zou afwijken van mijn denkbeelden." Men ziet het: Zadkine, die natuurlijk bij de onthulling aanwezig zal zijn, gaat met een souvereine sereniteit de strijd tegemoet die tussen zijn voor- en tegenstandera rond het Rotterdamse monument zeker opnieuw zal oplaaien. COÖP. TUINBOUWVEILING DER Z.-HOLL. EILANDEN G.A. ROTTERDAM. Prtjsvcrloop van 27 Apr!! 1853. Groenten: Bloemkool I 5572. id. II 28—4>; Pre: 22—26; Stoofsla 18—26 Sla I 5 80—12.00. id. II 5.00—U.00: Spinazie 817; Witlof 22—30; Ra barber 1014; Radijs 1018. (Van onze verslaggever). Onder zeer grote belangstelling van de zijde der athleten en van het publiek, opende D.o.S. gisteren op de Nenyto sintelbaan het athletiek baanseizoen 1953, met haar estafette over 7500 meter voor heren en over 2300 meter voor jongens. Begunstigd door mooi weer en een snelle, zij het wat harde baan. werd er door alle ploegen met veel animo gestreden en de ciub- coaches konden nu de resultaten van de wm- tertralning van hun pupillen gadeslaan De juniores startten het eerst, het werd een zeer spannende stnjd van de jeugdige DOS'ers en PP'ets. De gastheren namen de leiding op de eerste 500 m en konden onbedreigd wisselen voor de volgende 300. 200 en 800 meter Voor de 800 meter liep van Maurtk, die Klunder achter zich aan kreeg. Deze opgaaf was te zwaar en PP nam de leiding Wel slaagde v d Knaap er tn vrijwel gelijk te komen, doch mede dank zij een mislukte wissel, moest DOS de vlag strijken. Belde ploegen bleven onder het record, de winnaar van vorig Jaar. SCR bezette de derde plaats Bij de heren vertrokken 7 ploegen ln de Arofdgroep. De strijd ging ln hoofdzaak tussen Wlug en Lenig en De Trekvogels, daar achter Jwamen Holland. DOS en THOR. die onder ling nog al eens van plaats wisselden. VenL nam al spoedig definitief de leiding over, misschien had Slijkhuis op de 1600 m het beeld kunnen veranderen, maar zijn clubleiding gaf er de voorkeur aan hem In de tweede ploea te laten starten, en stelde nu v d Weijden op. Holland nestelde zich op de derde plaats. THOR kwam goed naar voren en verwees de DOS'ers naar de vijfde plaats. Hellas Utrecht volgde en Minerva sloot de rij. In de tweede groep startten 6 reserve ploe gen en de overige herenploegen. Pro Patria won deze serie en werd hiermede 7e in to taal. De Trekvogels werden tweede, terwyi RVV verraste door op de 3e plaats beslag te leggen. De conditie van de athleten bleek nu reeds Het landelijke bestuur der Argentijnse conservatief-democratische partij heeft met algemene stemmen besloten, dat alle party- leden, die zitting hebben ln provinciale volksvertegenwoordigingen en ln gemeente raden, moeten aftreden. Het bestuur ver klaarde tot dese beslissing te zyn gekomen „in het lieht der ontwikkelingen van de afgelopen weken" (op 15 dezer zyn. ala ge meld, twee bommen ontploft in de omgeving van een plaata, waar president Perón een openbare toespraak hield. Later ztjn toen de hoofdkwartieren der socialistische, radicale ep democratische partijen door ordever stoorders in brand gestoken). Gemeld wordt dat er in de radicale partij onenigheid heerst over de vraag, of de par tijvertegenwoordigers in de verschillende raden van bestuur hun mandaten ter be schikking moeten stellen. De oppositie wordt in het Argentijnse na> tionale congres uitsluitend door veertien radicale leden vertegenwoordigd. Alle Argentijnse regeringsambtenaren hebben Zaterdagavond order gekregen zien gereed te houden om. zodra zij daartoe bevel krijgen, naar hun post te vertrekken. Zij moeten dan warme kleding en voedsel voor 48 uur meenemen. Er wordt geen reden ge noemd voor deze order. In de oproep wordt gezegd, dat de ambtenaren gereed moeten zijn „hun normale taak of een andere op dracht. waartoe zij het bevel krijgen van hun rechtstreekse chefs, uit te voeren". heel Roed te zijn, er werden op diverse af standen snelle tijden gemaakt, zodat het sei zoen 1953 met vertrouwen tegemoet gezien kan worden. Uitslagen- Juniores groep I: 1 Pro Patria 5 16—, 2 DOS 5.16 9; 3 SCR 5.29.7; 4 Minerva 5.55.3. Juniores, groep II: 1 Sprint 5.30.1; 2 DOS II 5.31.8; 3 ALO 5.52.3; 4 Zwaluwen 6 48; 5 SW 8.11.—. Heren: 1 VenL 19.24.3; 2 Trekvogels 19.33 3; THOR 19.49.— 4 Holland 19 53.4. 5 DOS 20.3.7. 8. Hellas 20 21 7 PP 20 23 4: 8 Minerva 1.41.6; 9 SVV 20.53.6; 10 SCR 21.2.3. Heren reserves: 1 Trekvogels II 20 25.9; 2 Holland II 20 54.2; 3 VenL II 20.59 3; 4 DOS II 21 6.5; 5 Minerva II 21.13.8. De R A C. oraanlseerde gisteren een 20 km wegwedstrijd, waaraan een 30-tal lange af- standlopers deelnam. Janus v. d. Zande. onze nationale Marathon kampioen en recordhou der slaagde er in het record 20 km, dat reeds op zijn naam stond met I uur 8 min. 50 sec., te verbeteren tot 1 uur 8 min. 42.8 sec. n hij de leiding. Volkomen fit en met een prachtige eindspurt beëindigde hij de race, op enige honderden meters gevolgd door zijn clubgenoot C de Koning. Op zijn beurt had deze reeds voor het keerpunt de rest van het peloton achter zich gelaten. Na spannende strijd wisten Moons en Bravenboer de Leldenaar v. d. Linden van zich af te schudden, ln de laatste kilometers toonde zich toen Moons de sterkste van de twee. Klasse A: 1 A. v. d Zande. Olympla '47 1 6.42.6; 2 C. de Koning, Ol. '47 t.8.42.2; 3 A. Moons psv l 12.5.2; 4 W Bravenboer. Alblas- serdam l 12.11.8: 5 A. v. d. Linden. Holland 1 13.22,6; 6 C. v. d. Zande Ol -47 1.14.25,2: Klass B 1 H. Bahnerth. DOS ï.16.39,8! 2 Poelgeest. Bl. wit- 1.17.55.6: 3 P. v. Leenen. DOS 121.24. Klasse C: 1 O. Weijman, Hellas, 1.19 55; 2 H. Verheul, Hermes 1.26.45. Klasse D: 1 J. Smits, AAV '36 1.20.11; 2 H. Floors. Ptm Muiier 1.20.20 3 J. Lebrun, Meteoor 1.22.5. De traditionele estafette over 10 x 100 meter voor dames, waarmede Victoria het seizoen 1953 opende, efndtgde ln een frgaie overwin ning voor het Haagse Celebes In de tijd van 2.10 7 Hollandia werd 2e In 2.12.1 en De Meeu wen Se in 2 14.3 Opmerkelijk was dat de tij den alle Iets slechter waren dan vorig Jaar, ondanks het veel mooiere weer. Jammer I» het dat de sterkste clubs over 3 series wer den verdeeld, van strijd was daardoor vrijwel geen sprake en scherpe tijden bleven uit. De resultaten waren: le serie: 1 Hollandia 2.12.1; 3 Stomo 315.5; 3 Celebes II 2.21 2. Taperecorder voor Marine In de Antillen. De voorzitter van de stichting Fonds Militai ren. band Nederland-Overzee, heeft vandaag een taperecorder aangeboden aan de majoor der Mariniers. K. J. J Hamburg, hoofd van het bureau ontwikkeling, sport en ontspanning van de Koninklijke Marine Het apparaat is bestemd voor de Marine in de Nederlandse Antillen en zal gebruikt worden voor het op nemen van gesproken groeten.

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 3