URUGUA Y IS EEN RIJK LAND De handel had zevental ingrijpende gebeurtenissen te verwerken Herdenking in de Ridderzaal Nationaal Legermonument op de Grebbeberg overgedragen VAN HOUTEN Over een keUiier. knopensorteerder en dominee Noteringen beivogen zich in nauive kring% grote fluctuaties ontbraken Verrassingen uit de V.S. te verwachten Assurantia kampioen in tafeltenniseompetitie Voorzitter K.N.B.T.B Wereldmarktprijs agrar. producten weldra beneden Ned. kostprijs Grote vlucht van onze export sinds 1946 In 1954 alleen voor bacon- ONS GOEDKOPE PATROON varkens nog garantieprijzen £)e vrouw denkt aan haar zomergarderobe ONS KONINKLIJK PAAR OP BEZOEK Een dubbel feestelijk gestemd Noorwegen bereidt zich voor Binnenkort ook een huwelijksfeest Ballonvaart voor het Rode Kruis Weer hoenderpest De moord op Keesje Sehreurs Zij zag vrouwen.... Hoestdrankje bevatte vergif Verkiezingsincident in Frankrijk En een happy ending De meest democratische republiek Duurder dan Amerika Meer geld nodig voor propaganda vreemdelingenverkeer Mijnenveegoefeningen in de Noordzee Graf van het geslacht Brederode gevonden Meer dan de helft woont in een eigen huis noimSCHE COURANT DINSDAG 5 MEI 1953 I V DE GOEDERENMARKTEN Het beeld van de goederenbeurzen toonde ditmaal weinig verandering en ook in de noteringen tekenden zich weinig grote fluctuaties af. De stijgende lijn in de dollarsector ging geheel teniet daar Moody's index 5 punten daalde tot 416.9 tegen 427.- een maand geleden. Ondanks het herstel van de Engelse rubber- en metaalprijzen was Reuter's index nagenoeg onveranderd. Tussen twee feestdagen door hadden de goederenmarkten een groot aantal factoren te verwetken en wel: 1. De opening van de Europese staalmarkt. 2. De heropening van de Londense termijn- handel in wol. 3. De besnoeiing van de Amerikaanse de fensie-uitgaven. 4. De verhoging van de prijs van synth. rubber in Amerika. 5. Het bedreigde Zuid-Oost-Azië. 6. Toenemende kans op dollar-eonverti- blliteit. 7. De devaluatie van de Oostenrijkse schil ling. Het spreekt welhaast vanzelf, dat met al deze feiten voor de boeg en met nog enkele andere minder belangrijke factoren daar omheen de handel geen bepaalde koers kon of mocht varen. De noteringen bewogen zich dan ook in een nauwe kring en grote fluctuaties zagen wij bijna nergens. Men vond het een morele steun voor de andere markten, dat eindelijk wat bodem kwam in de sterk gereduceerde prijzen van rubber en de sterling-m e t a 1 e n. Het laat zich inmiddels toch wel aanzien, dat wij onder president Eisenhower van Ame rikaanse zijde zo nu en dan prettige en minder prettige verrassingen zullen moeten verwerken. Wij hebben dat geconstateerd bij de halsstarrige houding ten aanzien van het internationaal tarwecontract; ook de stromingen tussen voor- en tegenstanders i van de USA-invoer politiek zullen wel lei- den tot opvallende besluiten. Amerika wil de wereld gaarne helpen, doch het is o.i. niet af te brengen van de Ingewortelde protectie-politiek. Minder gunstige berichten komen voorts binnen uit Scandinavië. Finland staat voor een economische crisis en ook Noorwegen zal waarschijnlijk zijn import moeten be perken. Zweden meldt eveneens moeilijk heden met de afzet van zijn bekende pro ducten vooral met de sterling-markten. Schilling devalueert De Oostenrijkse schilling volgde het voor beeld van de draqhme en werd per 1 Mei gewaardeerd op een nieuwe basis n.l. 26 in een USA-dollar tegen voorheen 21.36. Oos tenrijk zal maatregelen nemen om een plot selinge prijsstijging tegen te gaan. Ook lie pen er geruchten over de Finse mark. doch de president van de Finse nationale bank heeft zich er vierkant tegen verklaard. Ten aanzien van de dollar-convertibiliteit schij nen er toch wel vorderingen gemaakt te zijn, doch wellicht verwart men hier een dergelijke maatregel in EBU-verband. Internationaal lijkt dat wel moeilijker te De Goudse tafeltenniseompetitie is ge ëindigd. De eindstanden luiden. Eerste klasse: Assurantia 16 15 0 1 30 128—32 G.M.F. 16 12 1 3 25 111—49 K.B.O. 16 8 1 7 17 82—78 Burgvliet 16 2 1 13 5 44—116 Kitno 16 1 1 14 3 35—125 Persoonlijke standen: 1 C. P. Koster (As surantia) 42—48 (Kampioen). 2 J. Broer (G.M.F.) 33—48. 2a H. de Jong (Q-M.F.) 33—46. 3 Slingerland (G.M.F.) 31—48. Tweede klasse. De Mussen G.M.F. 2 Assurantia 2 Vonk en Vlam K.B.O. 2 Be Fair 0 29 5 21 16 8 5 3 21 16 9 2 5 20 16 8 2 6 18 16 7 3 6 17 16 5 1 10 11 97—63 78—82 81—79 59—101 50—110 zijn ais men algemeen denkt hetgeen ook geldt voor een vrije dollar-import van ons land. Inmiddels daalde de koers van het vrije pond in New York tot 2.75'«-76 dollar. Metalen beter Zoals verwacht verlaagdeEngeland de prijs van koper tot het dollarniveau van cent per lb. De notering daalde van 280- pond tot 253- pond tegen 231.- pond op 30 April 1952. Het zag er voorts naar uit dat de Londense metaalbeurzen een flink herstel te zien zouden geven, doch de ver hoogde prijzen konden zich niet handhaven. Tin was op 29 April gestegen tot 722"« pond op drie maanden maar daalde de volgende dag weer tot 708.75 pond. Met zink en lood was het verloop parallel, wel een bewijs, dat kopers geen courage hebben. Lood steeg tot 83.25 pond om vervolgens te dalen tot 80 62 i pond. Het vorige jaar bedroeg de notering nog 163.- pond. zodat er precies de helft is afgeaan. Koper was in Amerika ook met vast gestemd en hét is nu af te wachten hoe metalen verder zullen reageren op pre sident Eisenhower's besnoeiingen. Met veel interesse nam men in de handel nota van de nieuwe Europese staalmarkt. welke haar bestaansrecht zal moeten tonen. Rubber hoger Bubbel toonde een verbeterde tendentie. De lage prijzen van onder de 20 penny zijn vah het scoringsbord verdwenen, loco en vroege termijnen behaalden deze week ge makkelijk 21 penny en „up". Singapore wilde w®er roet in het eten gooien, hetgeen waar schijnlijk verband hield met de ontwikkeling van de situatie in Zuid-Oost-Azië. welke reeds lang een zorgenkind is van de handel. Vooral voor Burma met zijn grote rijstge- bieden is de toestand verre van fraai en men vraagt zich af. welke consequenties dit alles heeft. Een andere factor speelde bij de rubberprijzen wellicht ook een rol en dat wel de mogelijke verhoging van de prijs van synthetische rubber. In Amerika. Bin nenkort vergadert de in Kopenhagen en proposities. De Engelse handel gaat toch stap voor stap vooruit. Na de opening van de Londense metaalbeurs is nu ook de termijnhandel in wol weer gestart en gezien de arbitrage mogelijkheden in dit artikel betekent een en ander een flinke aanwinst voor de we reldhandel in wol. De omzetten voor de eerste dagen waren bevredigend en als New York belangstelling gaat tonen kan Londen er profijt van trekken. De berichten uit Australië waren ook ditmaal gunstig. De noteringen van katoen waren practisch onveranderd. De Amerikaanse handel heeft een slechte periode te verwerken, want door het uitblijven van het mooie weer stokte de verkoop van textiel etc. in de detailhandel. Het is niet onmogelijk dat Amerika zijn katoen, dat onder belening is opgeslagen, gaat spuien ook voor export. Granen ongeanimeerd Bij gebrek aan affaire waren de grote gtfaa-nmarkten gemakkelijk gestemd. Tarwe brokkelde af tot 2.16 dollar op Mei tegen 2.42'/* dollar een jaar geleden. Er waren weinig grote orders voor ex port. West-Duitsland kocht vijf scheepsla dingen en is verder koper van tien ladingen. Joegoslavië was eveneens koper. De Engelse graanhandel ging per 1 Mei open hetgeen een belangrijke verbetering betekent. De transitohandel kan hier wellicht wat zaken doen. Er werden in Canada 2 millioen bus hels gerst gekocht en op de Amerikaanse markt werden partijen mais gekocht. Het rumoer om het I.T.C. (men spreekt zelfs van een drama) is weliswaar geluwd, doch de graanwereld vraagt zich af als men nergens tarwe kan kopen beneden de 2.05 dollar waarom Engeland dan geweigerd heeft het contract te tekenen. Engeland's motieven dat de voorraden sinds 31 Maart 1949 zijn gegroeid van 826 tot 1446 millioen bushels op hetzelfde tijdstip in 1953 en dat de prijzen in deze periode niet zijn gedaald, moge waarheid bevatten geheel steekhou dend zijn zij niet. Oliën en vetten waren wat gemakke lijker althans voor copra. C o c o s daaren tegen blijft hardnekkig op peil. Thee was lager in by'na aile veilingen in het Verre Oosten. Voor koffie bestond op de veiling te Londen weinig attentie. New York gaf geen grote schommelingen te zien. evenals voor cacao. Zuidvruchten gaven geen groot nieuws in de pen. De prijzen van oude oogst amandelen waren iets lager, doch voor nieuwe oogst zijn de haussiers er beter aan toe. Griekenland laat de handel nog steeds in het onzekere ten aanzien van de prijzen. Grondnoten waren op afscheep wat gemakkelijker althans van China. Loco en stomende partijen vooral gepelde soorten gaan vlot van de hand. Suiker hoger op aankopen van Frank rijk (250.000 ton) en een op handen zijnd handelsverdrag tussen Cuba en West-Duits land. Kitno 2 16 2 2 12 Nederhorst 2 16 0 1 15 1 37—123 Persoonlijke standen: 1 G. de Vries (De Mussen) 4048 (kampioen). 2 R. Langeree (Be Fair) 3748 3 A- de Jong (De Mussen) 3648. 3a G. v. Leeuwen (Vonk en Vlam) Kampioen Ons Ideaal 20 20 0 0 40 169—31 Persoonlijk kampioen A. Huisman (Ons Vierde klaase: Kampioen De Mussen 3 18 17 0 1 34 157—23 J. de Bondt (De MARKTBERICHTEN KAASMARKT BODEGRAVEN. 5 Mei. Aangevoerd 43 partijen, le Kwa liteit 2.05—2.10. 2e kwaliteit 1.97— 2.04, extra tot 2.13 per kg. Handel kalm. VEEMARKT ROTTERDAM. Dinsdag 5 Mei 1953. Aanvoer in totaal 5533 dieren, waarvan naar schatting 600 vette koeien' 1636 stuks gebruiksvee. w.o. 478 t.b.c- vrij, 100 vette kalveren. 212 graskalveren, w.o. 60 t.b.c.-vrij. 2001 nuchtere kalveren. 190 var kens. 457 biggen. 139 paarden. 105 schapen en lammeren. 350 weide, en zuiglammeren en 43 bokken of geiten. De prijzen waren: vette koeten, le kwaliteit 2.80—/ 2.96. 2e kwal. 2.68—2.78, 3e kwal. 2.10 —2.20* vette kalveren 2.802.90, 2.80—2.70. 2.30 —2.40; slachtpaarden 1.95 1.90, 1.80. alles per kg; graskalveren 310.—, 320 250.—; nuchtere kalveren 48 -, 42.—. 39 biggen 48 -, 38.-. 32.-, schapen 125.—. 105.-, 90.-; lammeren 100.—. 90.— 70.—; weide- en zuiglammeren 50.—48.—40.—; kalf- en melkkoeien 1175.—. 975— 840.vare koeien 780.—. 700.—, 650.— vaarzen 850.-. 750.-, 650.-; pinken 550.-, 600 310.—alles per stuk. Aanvoer vette koeien; even korter; handel: redelijk; goed prijshoudend, prima s tot 3.—. aanvoer vette kalveren: aanmerkelijk rui mer: handel: willig: prijzen: vooral niet la ser Aanvoer graskalveren: iets groter; han del* traag; prijzen: als vorige week. Aanvoer nuchtere kalveren: even minder; handel: goed; nietgeheel prijshoudend. Aanvoer blg- cen* als vorige week; handel: tamelijk; ruim prijshoudend. Aanvoer slachtpaarden: iets minder: handel: slepend; prijzen: onveran* derd Aanvoer schapen en lammeren: als vorige week- handel: kalm; Iets minder prijs houdend Aanvoer weide- en zuiglammeren: tamelijk; handel: matig; onvast In prijs. Aanvoer kalf- en melkkoeien: iets groter; S"I stil; pril»®: voor.1 voer vare koeien: gewoon; hBndel. stroef, plet gfeheel prijshoudend. Aanvoer vaarzen mn pinken: als vorige week; handel: lui; prij- gen: ocnitant. Aanvoer t.b.c.-vrij vee: even minder; handel: redelijk, prijshoudend. Op de jaarvergadering van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbon^ heeft de voorzitter, de heer G. W. Kampschëer. uit Wassenaar optimistische geluiden laten horen wat betreft het afgelopen jaar en de eerste maanden van 1953. Dank zij een be hoorlijke export en bevredigende prijzen gaven de bedrljfsuitkomsten geen reden tot klagen. Het laat zich echter aanzien, dat het ogenblik niet ver meer is. waarop voor sommige agrarische producten de wereld marktprijs beneden de Nederlandse kost prijs komt te liggen. Volgens de voorzitter komt daar nog bij. dat het agrarisch beleid van dtf regering een uitgesproken ommekeer heeft vertoond, en wel bij het vaststellen van de garantieprijs voor de melk. waarbij werd uitgegaan van de kale kostprijs. Ook de ontwikkeling van de garantieprijs voor de baconvarkens achtte de heer Kamp- schöer bedenkelijk. Er bestaat volgens hem een zekere onrust bij de boeren en tuinders, die in de eerste jaren na de oorlog genoegen hebben genomen met een lagere prijs dan de wereldmarktprijs. Mede door 't grote aan deel dat zij in de snelle economische op bouw van het land hebben gehad, hebben zij morele rechten op bestaanszekerheid. Komen de wereldprijzen inderdaad beneden onze kostprijs, dan zijn naar sprekers in zicht garanties nodig van de regering. Hij achtte een onderzoek naar de afzetmogelijk heden in de komende jaren noodzakelijk en meende dat we het op de lange duur niet zullen kunnen stellen zonder teeltregeling in de varkenshouderij. Drie vragen achtte hij van belang: Hoe zal de invoerpolitiek van de Ver. Staten zich ontwikkelen: hoe zal de economische integratie zich ontwikkelen en wat mag er van economisch zich emanciperende gebie den als bijv. India worden verwacht op het stuk van de afzet. Over het algemeen zag spreker de toe komst niet al te somber in. eenter onder de voorwaarde: dat ons agrarisch bedrijfs leven ook in de komende tijd niets onbe proefd zal laten om met kwaliteit en kost prijs aan de spits te blijven. Stijgende export De directeur-generaal van de voedselvoor ziening ir J. A. P. Franke gaf enkele cijfers van de export van agrarische producten welke aantonen dat de waarde daarvan ge stegen is van 400 millioen gulden in 1946 tot 3500 millioen in 1952. De cijfers der zuiver agrarische producten geven een exportvermeerdering aan van 327 millioen gulden in 1946 tot 2473 millioen DAMKAMPIOENSCHAP VAN ZUID-HOLLAND Te Leiden werd de derde ronde gespeeld van de wedstrijd om het persoonlijk kampioen schap van Zuid-Holland. De uitslagen waren: H. N. v. Mourlk (Nieuwland)J. Slingerland (Lelden) l—l. M. J- Haasdonk (Den Haag)—A. v. d. Berg (Gouda) 1—1. F. Gordijn (Den Haag— H. de Kluyvqr (R'dam) 1-1. W. Terlouw (Bode- graven)—Th. Zwetsloot (Noordwijk) afg.. S. Boer (AlblasserdamD. Kinnegen (Rotterdam) 0—2. H. v. Zuilekom (Rotterdam)—A. Stuur- mVTOrishwerden nog de volgende partijen be slist- le ronde: F Gordijn—Th. Zwetsloot 2—0; 2e ronde- A. v. d. Berg-H. N. v. Mourlk 2-0. De leiding hebben nu Gordijn en v. d. Berg mDe 54e'ronde wordt 9 Mei te Dordrecht ge hoor het provinciaal Jeugdkampioenschap speelden H. Berghout (Pernis) en C. v. d. We- teringh (Leerdam) remise. De partij tussen Berghout en C. de Koning (Voorburg) ln de laatste ronde, eveneens op 9 Mei te Dordrecht te spelen, moet hier de beslissing brengen. De landrillke eindstrijd Uw de provinciale jeugdkampioenen zal in de Pinksterweelc Blarlcum plaatsvinden. in 1952. Ir Franke had grote waardering voor hetgeen onze landbouw in deze jaren heeft gepresteerd. Niet vergeten moet worden, dat intussen de Nederlandse bevolking met 15 pet vermeerderde. Spreker gaf de raad door te gaan met te streven naar productie uit breiding. mits dat niet gepaard gaat met verhoging van de relatieve kosten. We zul len ons z.i. motten blijven toeleggen met de veredeling van v|t product. De landbouw, waaraan wij veel zijn ver schuldigd, vraagt regeringsgaranties, maar de overheid moet rekening houden met de realitejt. Er zijn factoren welke zij niet in de hand heeft. Het kan zo worden, dat de overheid de moei lijkheden niet kan oplossen, ook niet met garantieprijzen. Wanneer het met de afzet slecht loopt, geven ook garantieprijzen geen zekerheid. Van grote economische beteke nis voor de afzet achtte ir Franke de een making van de Europese markt. Voorts de bestrijding van schadelijke insecten en van veeziekten. D;t is gebleken van invloed te zijn op de exportmogelijkheden. DiUbni.ii a«n tnaiaiiinir van rip minister r i 1 JZ" - Blijkens een toezegging van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, zal dit jaar in grote lijnen hetzelfde beleid ten aanzien van de varkensteelt en de overname van bacon-varkens worden gevoerd, als in 1952 het geval was. In 1954 wil de minister echter uitsluitend een ga rantie geven voor varkens, die in de vorm van bacon naar Engeland zullen worden uitgevoerd. De overheid kan geen garantie geven voor alle varkens, omdat zij de productie niet in de hand heeft. Bij te hoog oplopén van de productie zou men voor onoverko melijke moeilijkheden komen te staan. Uit deze opvatting tfolgt, dat de varkenshouder in 1954 het overgrote deel van zijn risico zélf zal moeten dragen. Zolang de productie in evenwicht blijft met de vraag, zullen geen prijsmoellijkheden ontstaan. Veel zal er van afhangen of een behoor lijk baconcontract met Engeland zal kun nen worden gesloten. Hierdoor zou aan de varkensteelt een goede ruggesteun kunnen worden gegeven. Het grote aantal ripkkln- gen van dit jaar doet desondanks toekom stige moeilijkheden vrezen. GROENTEN VEILING VEILING BARENDRECHT Sc OMSTREKEN. Maandag 4 Mei 1953: Aardbeien 1.45-188 per doosje van een halt pond. Andijvie 40—45; Bloemkool A 74. id. B 53; Platglaskomkom- mers A 68-84. id B 50-52. id. C 38-41: Krom me Komkommers 63-66; Bospeen 59: Waspeen 63—67- Prei 22—30; Rabarber 4—11; Radijs (rood) 3.60-8 50 id. (wltpunt) 5 90—9 10; Sel derij 2-6; Glassla A I 12.30—15.20. ld. B I 7 90-10 20; Stoofsla 20-27; Spinazie 16—22; Witlof 50—60; Jonathan A 7580. id. B 68—73. ld. C 57—58 ld. H H. 5760; Gold. Delicious A 83-90, id. B 78—79. ld. C 81. id. H.H. 60. Verkrijgbaar in de maten 42 en 46 Bij de naderlnfc van de zomer is er alle aanleiding een goedkoop patroon beschik baar te stellen van een bijzonder mooi. een voudig jurkje en dit stijlvolle model leent zich bijzonder voor linnen of shantung. Het voorpand heeft 3 platte plooien. Vlak naast de buitenste plooi is de fjguurnaad ver werkt. welke, evenals de plooien. In het pa troon door een wiellijn is aangegeven. De blouse heeft een klein aangeknipt mouwtje met manchet en een hooggesloten kraagje, dat ook open kan worden gedra gen en dan een effect geeft van kraag en revers. De sluiting voor. geschiedt met kno pen en knoopsgaten. De plooi voor in de rok wordt geknipt met een aparte dekplooi, zodat aan weerskanten in de diepte van de plooi een naad valt. Op heuphoogte wordt de rok voor met 2 klepjes gegarneerd. De blouserug is glad en heeft 2 coupe naadjes vanuit de taille. De rok heeft achter een uitspringende plood. Maat 42 heeft een bovenwijdte van 92 cm- Maat 46. bovenwijdte 109 cm. Ben. stof voor grootste maat 3.50 m van DO cm breed. De prlis van dit patroon bedraart 48 ct afgehaald aan ona bureau. Bij franco toe zending per post is de prtJs 55 ct (atad) of 60 ct (buiten de stad). Toezending per post geschiedt na ont vangst van postwissel, groot 55 ct (stad) of 60 ct (buiten de stad), die uiterlijk Vrijdag eerste post in ons bezit moet «IJn. Op post wissel vermelde men ..goedkope patroon" en gewenste maat. Betaling kan ook in postzegels geschieden. Verkrijgbaar tot VrHdagmorgen aan ons bureau Zeugstriat 70—72. Er bestaat in Noorwegen voor het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard een oprechte en warme belangstelling. De voorbereidingen zijn wellicht weinig spec taculair. maar achter de schermen wordt reeds vele dagen hard gewerkt om alles in de puntjes verzorgd te hebben. Inmiddels houdt Noorwegen zich in deze dagerf ook zeer druk bezig met het huwelijk van prinses Ragnhild en Oeivind Lorentzen. de 31-jarige zoon van een grote Noorse reder. De toekomstige man van prinses Ragnhild zal na het huwelijk met zijn vrouw naar Rio de Janeiro gaan, waar hij de leiding zai krijgen over de kantoren van de Noorse re derij aldaar. Men verwacht, dat zij er en kele jaren zullen blijven. De prinses behoudt haar titel. Oeivind Lorentzen was een be langrijke figuur in het Noorse verzet. Hij werd per parachute neergelaten in het be zette Noorwegen en is een goed sportsman. Vooral de Noorse vrouwen leven met deze romantische gebeurtenis heel warm mee. Van Nederlandse zijde worden op het ogenblik druk voorbereidingen getroffen voor de lunch, die door Koningin Juliana Donderdag 7 Mei wordt aangeboden. Deze wordt gehouden in de in het water gelegen „Royal Norwegian Yachting Club" „Dron- ningen" („De Koningin"). In een gedeelte van het gebouw is het restaurant gevestigd, dat voor deze gelegenheid geheel voor de lunch wordt ingericht. Er komt Nederlands pérsoneel voor over. Tafelzilver, aarde werk, linnen en andere zaken zijn uit ons land gezonden. Groepten en vruchten uit Nederland, zoals asperges en aardbeien, alsmede vele bloemen uit Aalsmeer worden per vliegtuig hierheen gebracht. De hof maarschalk van de Koningin, majoor-vlie ger mr R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann. heeft daarover de supervisie. Er zullen ruim 50 personen aan de lunch aanzitten. Grote aandacht bestaat in Noorwegen ook voor het bezoek van het Koninklijk paar aan de kernreactor in Kjeller. Deze werd nog slechts door de Zweedse koning bezocht. Juist die bijzondere samenwerking op dit terrein, door twee kleinere landen, wordt door dit bezoek nog eens geaccentueerd. Donderdag 7 Mei wordt des avonds in het nationaal theater, dat op korte afstand van BEZOEK V H. KON PAAR AAN NOORWEGEN ?Mei b«o»k un d» N#d -Noor» ahoomcMriwl |6M»i pm20uur»#n IflaU-dinfcio h»t 0p6Mw bezoek MftdrmimgAkrn hua - Kranilcqgim Ned,- Noor» êkoomrtéctor Tanks met ge- MARKTBERICHTEN Paardenmarkt te Utrecht Op de Utrechtse paardenmarkt werden Maandag aangevoerd 439 paarden. Prijzen: luxe paarden 900—1175; werkpaarden 800ƒ1150; oude paarden 650850; paarden boven 3 jaar 7Ó0— ƒ950; paarden beneden 3 jaar 600—800; veulens ƒ300— 600; hitten 400— ƒ700; slachtpaarden ƒ1.80ƒ2.00 per kg slachtgewicht. De han del was redelijk. MARKTBERICHT VLAS Waterrootvlas: lage soorten van 1-25 tot i 60. middensoorten tot 2-00. best vlas tot 2.50 Dauwrootvlas; lage soorten van 0 75 tot 1 25, middensoorten tot 1.60. best vlas tot 2 00. Afvallen: gezwingelde lokken van 0.50—1.00. Markt blijft zeer kalm; hoewel de productie grotendeels verkocht werd. konden de prijzen niet gehandhaafd blijven; de meeste partijen werden verhandeld tegen 5 tot 10 cent per kg lager dan de vorige week. Er wordt nu meer vlas in de tussensoorten gefabriceerd, zodat er meer keus Is. Dauwrootvlas blijft kalm. Afvallen vast. de prijzen fijn niet veranderd en de gehele productie wordt regelmatig ver kocht. GRAANBEUR8 ROTTERDAM 4 Mei. Binnenlandse granen officieuze no teringen per too kg franco Rotterdam: tarwe naar kwaliteit 26-f 27.50; voedergranen. kalm: zomergerst 25—27. grove daarboven, wintergerst 2526, haver 23.50—24.75. blanke tot f 25.25. rogge 28—28 75. mals geschoond 38— 32, peulvruchten: groene eiwten. Iets beter, 35—48. schokkers, kalm. 40—50, bruine bonen. kalm. 70—90. In de Ridderzaal in Den Haag is gister middag de nationale herdenking van óe in de oorlog gevallenen gehouden. De plechtigheid werd geopend met een rede van de voorzitter der Eerste Kamer, mr J. A. Jonkman, die onder meer zei: ..Met het oog op de toekomst geloven wij, dat geen volk zijn zelfstandigheid zal kun nen bewaren en eigen roeping ten bate van het welzijn van alle volkeren zal kunnen vervullen, zonder van ganser harte vol waardig deel te nemen aan universele en regionale organisaties van internationale samenwerking, waarmede gemeenschappe lijke belangen en saamhorigheidsgevoel het verbinden. Ons aller offers zullen goed deels vergeefs zijn gebracht, indien niet spoedig die internationale samenwerking in belangrijke mate verder verbeterd wordt. Moge ook deze herdenking onzer doden ons opwekken, ieder naar vermogen, dat doelwit na te streven". „De vrouwen zijn het geweest, die het leeuwenaandeel hebben bijgedragen tot de onverwoestbare veerkracht van ons volk", zei in haar hierop volgende toespraak pro fessor dr Gesina H. J. van der Molen. „De wij zé waarop talloze vrouwen, vooral in de hongerwinter, de strijd voor de hunnen tegen ziekte en gebrek gevoerd hebben, is ongetwijfeld enig in de ge schiedenis van ons land. Het was een strijd op leven en dood. Welk een vindingrijk heid. welk een volharding en uithoudings vermogen hebben toen ook vaak zwakke vrouwen getoond! Hoe werd toen de vrouw in de meest letterlijke zin de hoedster van het leven; hoe was zij het menigmaal, die met haar ongebroken geestkracht het ge hele gezin schraagde. Niet minder was dit het geval in de con centratiekampen in Indonesië, waar de Met duizenden poststukken, waarvan de opbrengst bestemd was voor het Rode Kruis, is Zondag de Nederlandse ballon Henri D u n a n t uit Dudweiler in het Saargebied opgestegen. Gedreven door een buiige wind bereikte de ballon een snelheid van zestig kilometer per uur. Het luchtvaartuig landde in Frankrijk, in g0h dunbevolkte streek nabij Commercy. De Franse gendarmes onder zochten eerst terdege of er geen ontplofbare stoffen aan boord waren en de postbode van het dorpje Essay kreeg de schrik van zijn leven: hij moest 6457 poststukken stempelen. De ballonvaarder. de heer De Vos, vond gastvrij onderdak bij een in deze streek wo nende Nederlandse boei ierenfamilie. Nederlandse vrouwen plotseling alleen stonden voor de taak haar kinderen tegen ziekte en gebrek te beschermen. Hoe heeft zij ook hier. door haar uithoudingsver mogen en door niet te breken, trots het moreel weten hoog te houden, ondanks vernederingen, honger en ellende. jAan al deze naamloze, stille heldinnen van daag een eerbiedige hulde gebracht". Onder het pluimvee van de landbouwer H. Heunink in de buurtschap Linde bij Vorden is hoenderpest geconstateerd. De burgemees ter heeft de nodige voorzorgsmaatregelen genomen. Er zijn tot heden nog geen kippen afgemaakt. Men houdt ze in observatie. het koninklijk paleis is gelegen, een gala voorstelling gegeven. De keuze is gevallen op .Maria Stuart van Schiller, het his torische drama der koninginnen. Het stuk werd in het Noors vertaald. Kinder postzegelactic-1952 bracht f 925.000 op Met de kinderpostzegelactie-1952 is de op brengst van één millioen gulden niet ge haald. Met 925.000 is niettemin een record gevestigd, want daarmede is met deze actie „Door en voor het kind" dit jaar toch ruim een ton meer opgehaald dan in 1951. Bij deze actie hebben de Nederlandse scho lieren zich opnieuw bijzonder onderscheiden. Ruim 350.000 kinderen uit 11.000 klassen van 9 scholen hebben tezamen 1.800.000 be stellingen van 75 cent (in totaal 6.000.000 postzegels) uitgevoerd. De „Stichting voor het kind" heeft na de watersnoodramp haar apparaat in dienst gesteld voor de verkoop van speciale wa tersnoodzegels. Ook hierbij hebben de scho lieren zich voortreffelijk geweerd. Van de 'otale netto-opbrengst van anderhalt mil lioen komt f 875 000 voor rekening van de schoolkinderen, die 8.750.000 postzegels ver kochten. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van de weduwe J1- M. G. H. uit Zierikzee, die door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch was veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering wegens moord op het 80- jarige Zeeuwse boertje Keesje Sehreurs. Gedurende tien minuten galmde giste ren over de dichte bossen van de Grebbe berg te Rhenen de nieuwe klok, die, blijkens zijn opschrift, luidt „voor hem die viel". Toen nam de voorzitter van de Stichting Nationaal Legermonument, jhr T. M. van Grotenhuis van Onstein het woord om de overdracht van het bijna voltooide monu ment aan de Staat te verrichten. Ir C. Staf, de minister van oorlog en marine, aanvaard de het monument met een korte toespraak. Aan de ingang van het kerkhof aan de voet van het stenen kruis zijn kransen ge legd door de vertegenwoordigers van H.M de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard, Jhr Van Lawick van Pabst, door de ministers van oorlog en van marine, door vertegen woordigers van de Koninklijke Landmacht, Marine en Luchtmacht, door de generaal- majoor F. H. W. C. J. van Dun, door ver tegenwoordigers van het voormalige KNIL, door de stichting Legermonument Grebbe berg, door vertegenwoordigers van de voor malige Binnenlandse Strijdkrachten, van de voormalige brigade Prinses Irene, van het regiment artillerie, van de Oorlogsgraven stichting, van de Nationale Monumenten commissie. Tijdens de kransfegging speelde de Koninklijke Militaire Kapel gewijde mu ziek. Twee minuten van absolute stilte volgden, die werden verbroken door het signaal „Geeft acht", waarna de plechtigheid met het volkslied werd besloten. In de hoofdstad was vanmorgen wegens de nationale rouwdag een kranslegging bij de graven op de Nieuwe Oosterbegraaf plaats van de in de Meidagen van 1940 ge vallen Nederlandse en geallieerde militai ren en verzetstrijders. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 4 Mei. Klei-aardappelen 35 mm opwaarts: Eigenheimers 14—I4.Z5, Bevelanders 16— 16.50, Bintjes 13—13 50, Alpha's 8.58-1. Fu rore 12.58—14. Zandaardappelen 35 mm opwaarts, noorde ling 8. Voeraardappelen 3, prijzen berekend pet 108 kg. en op de handelsvoorwaarden, vast gesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. VISAFSLAG Heden werden van IJmuiden. Schevenlngen en elders 500 kisten zeevis aangevoerd. De prijzen waren. Tong middel 1.25—1.45, Tarbot grote 1-45—1.50, middel 1.20—1.10. Griet 0.80—1.05, alles per kg; Schol grote 28—31. mid del 25—28. klein 16—18. Schar 16—18, Zeebot 12—li| Schelvis middel 58—52. Kabeljauw grote 30—33, middel 25—27. klein 20—22, Makreel 16— 18, Wijting 17—19, Haring verse 10—11, Geep 1.05—1.10, alles per kist. Handelsberichten Katoen. (Ver. v. d. Katoenhandel). Rotter dam. 4 Mei Nominale noteringen, loco Rot terdam (excl. rechten) U.S.A. strict middling one inch staple 3.30'/« per kg (onv.). Mexi caanse strict middling one Inch staple t.lZ'U per kg (onv.). Moerkapelle Kapellevliegeri. De postduivenvereniging De Kapellevliegers hield een wedvlucht uit Vilvoorde. Los 12.45 uur, eerste duif 15.18.12, laatste 15.35.20. In concours 35 duiven. Uit slag: W D. Ottevanger 1. 6. Brouwer-Huis man 2, 7, 10; A. Drost 3. 8. 12; H. Breedijk 4, 9. 11; B. de Wilde 5. Goede uitvoering „Suraum Corda" Zaterdagavond gaf de Chr. gemengde zangvereniging Sursum Corda onder leiding van haar nieuwe dirigent, de heer H. van Collem te Gouda, haar jaarlijkse uitvoering, tezamen met het kinderkoor Jong Sursum Corda. Ter afwisseling van de zang speelden „De Tokkelmelodisten" uit Gouderak be kende stukjes. De zang klonk over het algemeen goed en zuiver. Het is duidelijk, dat de zangers zich thans anders moeten instellen dan vroeger het geval was. Dit komt de zang ten goede. De kinderzang deed het. zoals meestal, heel goed. De versjes kwamen fris en opgewekt uit. Nieuwerkeik a. d. IJsse1 Volgend jaar zal Groenendijk worden verhard Bij de ingekomen stukken voor de ko mende raadsvergadering is een schrijven van dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland, waarin zij mededelen, dat het in hun voornemen ligt de Groenendijk nog dit jaar op hoogte te doen brengen, terwijl de verharding het volgend jaar zal worden aangebracht. Raad bijeen. De gemeenteraad zal Donderdagavond om 7.30 uur in vergade ring bijeenkomen. Oudewatei Sleutelbeen gebroken. Zondagmiddag kwamen tijdens een handbalwedstrijd op het U.N.I.O.-veld twee speelsters met el kaar ln botsing. De 18-jarlge mej. M. Th. van den Hoogen brak een sleutelbeen. Dokter J. J. Hoving achtte overbrenging naar een ziekenhuis te Utrecht noodzake lijk. Schoonhoven VERKIEZINGSFORUM VAN ALLE PARTIJEN 7 Teneinde te komen tot een goede voor lichting van^t kiezerskorps en de politieke meningsvorming te bevorderen heeft de afd." Schoonhoven van de P.v.d.A. de andere partijen voorgesteld, gezamenlijk een open bare vergadering te beleggen. In die ver gadering. aldus het voorstel, zal dan een forum, samengesteld uit Schoonhovense vertegenwoordigers dier partijen, vragen beantwoorden, die betrekking hebben op die verkiezingen en die de bezoekers zullen stellen. Stolwijk Geslaagd. De heer P. J. de Jong. tweede ambtenaar ter secretarie alhier is geslaagd voor het schriftelijk gedeelte van het schrif telijk gedeelte van het examen Gemeente Administratie. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: K. van der Vis 25 j., te Gouderak en A. M. de Vries 24 j.; W. van Meijeren 28 j., té Haastrecht en A. Streefkerk 26 j.; W. van Wijngaarden -32 J.. te Bergambacht en W. A. de Jong 25 J. Uit Roermond. De postduivenvereni ging „De Blauwe Doffer" hield een wed vlucht uit Roermond. Afstand 122 km. los 8 uur. Eerste duif 9.47.29, laatste 10.02.58. Uitslag: 1. 2, 6. 12. A. v. d. Heuvel; 3. 4. 10, 15, 17. 18 D. Mastenbroek; 5. 7. 8. R. v. Hou- welingen; 9. Gebr. Zuidervliet; 11. K. W. Dokkum, 13. 14, 19 B. Schmidt; 18. W. Scheer Vliet Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Cornelia van der Stok 27 j. en Janna Vermeulen 24 J. Getrouwd: Jan Breedijk 28 j. te Zegveld en Jacoba Blok 21 j. beschadiging aangebracht ;n zwaard of :e slag is de Het onder- dt in de ko- DINSDAG 5 MEI 1953 GOUDSCHE COURANT EERSTE BLAD - "PAGINA Z Een imponerend beeld van de Rotterdamse haven biedt het bedrijf van de N.V. Graan silo Maatschappij aan de Maashaven, gezien van uit de lucht. Tijdens een door de Koninklijke Marine in Den Helder ten bate van het Nationale Rampenfonds georganiseerde fancy-fair, maakten enkele Marva's zich verdienstelijk als waarzegsters. Een van de dames zag helder met be hulp van kaarten en handlijnkunde. Na een Jantje, die in haar kamer op de fair een drankluchtje had achter gelaten, kwam er een marineman, bin nen. die een vreemd sjaaltje om zijn nek gebonden had en zijn jasje bin- nenste-buiten gekeerd droeg. De waar zegster veronderstelde, dat de nieuwe klant een kameraad van de vorige be zoeker was. en hoefde niet naar en in de linkerhand te kijken, om te ver tellen dat de bezoeker alcohol ge bruikte. „U drinkt soms" sprak zij met fluis terende «tem. „U zult daar gelukkig spoedig mee eindigen, daar uw vrouw gaat dreigen met scheiding". Ik zie een andere vrouw, nee. zelfs twee. die u De bezoeker stond op. Hij sloeg zijn revers terug en deed zijn sjaaltje af De Marva-waarzegster kreeg een kleur als vuurHet was de vloot-aalmoe- zenier, die incognito zijn toekomst wilde vernemen. Na het innemen van een hoestdrankje. dat op recept in een apotheek te Eindhoven was gehaald, zijn twee kinderen onwel geworden. Eén der kinderen begon daarop hevig te braken. De politie, die hiervan in kennis werd gesteld, nam het drankje ln beslag. Bij onderzoek bleek, dat het hoestdrankje vergif bevatte. Voorta bleek, dat de grondstoffen- leverancier van de apotheek een verkeerd extract had afgeleverd, dat uiterlijk gelijk was aan de voor de hoestdrank benodigde grondstof. Eén der kinderen is in ernstige toestand in het binnenziekenhuis ter ver pleging opgenomen. De ex-burgemeester Barthe van Angos, een plaats bij de Pyreneeën, heeft de stem- bus. die gebruikt werd bij de gemeente raadsverkiezingen. in zijn auto weggevoerd. Naar zijn mening was de bus volgestopt door de leden van de oppositie. De ex-bur gemeester greep de bus en snelde naar zijn auto en reed Weg. Een auto met leden van de oppositie achtervolgde hem, doch men kon niet meer voorkomen, dat Barthe de bus overhandigde aan ministeriële amb tenaren voor de telling. Het is nog niet be kend of gebleken is dat er onregelmatig heden geschied zouden zijn. (Van onze correspondent ln Australië) Het kan er ln het leven van een emigrant soms raar toegaan; of hij nu kantoor bediende, timmerman, slager of student is. Over velen van ben heb ik in allerlei va riaties al eens verteld. Laat ik het ditmaal eens hebben over een student. Hij is thans dominee En getrouwd, van welke plechtigheid u hierbij de foto ziet. Hij is thans dominee Hans Mol. Want in het bijzonder voor de emigran ten, die er reeds een paar jaar hebben op- j zitten, zal dit „Hana" niet zo spoedig ver- i vangen worden door „dominee Mol". Deze emigranten kenden hem n.l. als stu dent, toen hij tevens „domine?" was in het kamp Bathurst. EigenUpMfels Hans Mol in die tijd geen domineffQpr» de meeste emigranten wis ten niet zo precies hoe zij hem zouden aan spreken. „Hans" was een beetje te „vrij", „mijn heer" te „stijf' en daarom kozen velen maar „dominee". Doch zo onder elkaar had men het over „Hans Mol". Hij was de eerste Nederlander, die pre- dikantswerk onder onze emigranten ver richtte, daartoe speciaal gemachtigd door de Presbyterian Church in Australië. Toen n.l. omstreeks 1950 de heer Mol in Australië arriveerde, teneinde er zijn studie tot predikant voort te zetten, stroomde een jaar later onze Nederlandse emigranten bij tienduizenden dit land binnen. Omdat in kamp Bathurst geen predikant aanwezig was en voor de Nederlanders zeer gewenst, dat hier een Nederlander geeste lijke steun aan de emigranten kon geven, werd Hans Mol met dez% taak belast Hij heeft die taak met jeugdig enthousiasme, maar ook met liefde vervifld. door mr A. KLEIJN, burgemeester van Meppel TTRUGAY is rijk. Paraguay is arm. Paraguay ligt in het hart van het continent tenminste 1500 km van de oceaan af. Het is voor meer dan 60 procent met ms bedekt, grotendeels oerbos. Het klimaat is sub-tropisch, warm; er is een welige plantengroei en een rijke dierenwereld. Het binnenland is bij gebrek aan wegen in belangrijke mate ontoegankelijk. Uruguay daarentegen ligt zeer gunstig aan zee en bovendien aan de onoverzienbaar brede Rio de la Plata, die met een zee gelijk is te stellen. Zijn hoofdstad Montevideo is een haven- en handelsstad van grote betekenis en ten Oosten en Noorden van deze stad ligt, eerst langs de Rio de la Plata, dan langs de Atlantische Oceaan, een hele reeks moderne badplaatsen en één van de beroemdste badstranden van Zuid-Amerika, met een prachtig, matig warm klimaat Hoewel in Uruguay de keurig geplante bossen van eucahptus en naaldbomen tot aan het strand reiken, is het binnenland vrijwel geheel kaai, één grote ruige grasvlakte, waar honderdduizenden koeien en schapen weiden, vlees, huiden en wol producerend. Gezien in Zuidarg*rikaanse verhoudingen is het net van verkeerswegen door het hele land goed in orde. Een ander belangrijk verschil tussen Paraguay en Uruguay: Uruguay voert Coca- Cola ln. bij stromen; overal stuit men op de reclame voor deze drank van Ameri kaanse herkomst. Paraguay daarentegen wenst voor dit vocht geen deviezen beschik baar te stéllen. Misschien ontgaat U het belang van dit verschil? Wel, Uruguay heeft zich ten volle bekeerd tot het Amerika nisme; immers Coca-Cola is meer dan een drank; het is een cultuurverschijnsel, een symbool. Paraguay is om zo te zeggen, nog niet aan de Coca-Cola toe. Het leeft nog zijn eigen leven en ziet de lieden uit de States nog ietwat wantrouwend komen en gaan. Maar in Uruguay hebben de Verenigde Staten weerklank gevonden. Het heeft vol overgave opvattingen en methoden overge nomen. De organisatie klopt meestal goed. D(S verkeersmiddelen rijden op tijd Er zijn goede en voldoende bussen. De wegen zijn goed onderhouden. Alles is netjes en schoon. De mensen zijn zakelijk, maar niet onvriendelijk. Als goede handelslieden zijn zij er van op de hoogte, dat men met stroop meer vliegen vangt dan met azijn en in dit land van badplaatsen treft men dezelfde zakelijke gastvrijheid als in Zwitserland, een gastvrijheid, die weet van geven, maar ook van nemen. Men moet als buitenlander, om het zacht te zeggen, duchtig wennen aan de heersen de prijzen, die het gevolg zijn van de zake lijkheid en de vrije geldhandel. De Ver enigde Staten zijn duur, maar Uruguay spant in dit opzicht de kroon. Als Nederlander, afkomstig dus uit een land. waar men zich met zoveel zorg de positie van goedkooptc-eiiand geschapen heeft misschien gelooft U dit niet. maar het is toch heus zo! kan men in Uruguav. een land zonder deviezenbeperkingen. leren inzien, tot welk een schier onbereikbare Huidige verenigingsvorm minder geschikt De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, welke belang rijk werk heeft verricht met beperkte mid delen. is door haar verenigingsvorm min der geschikt geworden om de vraagstukken, welke de handhaving en de bevordering van het moderne vreemdelingenverkeer met tich mede brengen, op te lossen. Gewenst is de instelling bij de wet van een publiekrechtelijk lichaam, met een di recteur-generaal aan het hoofd van het be stuur. hetwelk over het noodzakelijke pres tige en moreel gezag zal beschikken, welke nodig zjjn om een krachtige vreemdelingen politiek te kunnen Dit zijn twee der conclusies van het rap- port-Hirschfeld, dat door een groep voor- aanstaande Nederlanders op verzoek van j het dagelijks A.N.V.V.-bestuur is opge maakt. In deze commissie hadden zitting de heren mr A. Adema Zijlstra, prof.dr ir J. H. Gelissen, ir F. Q. den Hollander, W. H. de Monchy, mr S. R. J. de Monchy, dr A. Plesrnan, jhr J. Six van Hillegom, jhr mr J- Th. M. Smits van Oyen, mr H. R. van Taallngen, P. F. Zimmerman en mr A. J. Roest Crollius. secretaris. Het rapport, dat uitvoerig ingaat op be lang, waarde en middelen tot verbetering van het vreemdelingenverkeer en de voor- lichting en propaganda daartoe, meldt, dat de commissie ruim twee millioen gulden per jaar hiertoe nodig acht, in plaats van iVulm 000 000 gulden thans. De commissie. ald"8 de conclusie, acht het vreemdelingen- Mi verkeer van groot belang voor het land. Het kan de betalingsbalans gunstig beïnvloeden f en de uitgaven van de vreemdeling ver spreiden over brede lagen der bevolking, vreemdelingenverkeer heeft een verrui mende invloed op de werkgelegenheid. Daarom is de commissie van mening, dat de behartiging van het vreemdelingenver keer een onderdeel van de regeringspoll- tlek behoort te vormen, te meer, aldus het rapport, wanneer de integratie van West- Europa vaste vormen gaat aannemen, waardoor het vreemdelingenverkeer in het algemeen sterk zal toenemen. Een volgende conclusie is, dat de tijd rijp is voor de invoering van gereglementeerd hazardspel in enkele op het buitenlands vreemdelingenverkeer ingestelde badplaat sen. Evenmin als men zich in Zuid- Amerika veel voorstelling kan maken van Nederland, dat rare land, waar men beneden de zeespiegel woont, heeft de Nederlander veel weet van Zuidamerikaanse toestanden en ver houdingen. En wanneer ik in één adem de beide Zuidamerikaanse re publieken Paraguay en Uraguay noem. hoor ik hem denken: „Allebei dat wonderlijke „guay" op het eind dat zal wel één pot nat zijn". En toch. hoewel ze vrij dicht in eikaars builrt liggen er lipt alleen maar een staart van Argentinië tussen zijn ze ieder een wereldje op zichzelf en in velerlei opzicht eikaars volkomen te genstelling. Zodanig zelfs, dat toen er later meer Ned- Herv. predikanten in Australië arriveerden, men Hans Mol bij de emigranten in de kam pen liet. Want nadat Bathurst als Ontvangcen- trum was gesloten en het kamp in Bone- gilla, bij Melbourne, daarvoor werd inge richt, vertrok Hans Mol naar dat kamp. Doch onze emigranten zien hem ook ge regeld in diverse andere kampen verschij nen voor het vervullen van predikbeurten, ziekenbezoek, enz. Het vorig jaar slaagde de heer Mol voor zijn predikants-examen. Dat was het voorlopige einde van een moeizame periode. Afkomstig van het eiland Rozenburg en na de studie te Rotterdam en vervolgens aan de Universiteit te Amsterdam, werkte Hans Mol eerst enige tijd op het kantoor van een suikerfabriek te Dinteloord. De oorlog bracht hem in Duitse gevan genschap en pa zijn terugkeer, ving de heer Mol zijn predikants-studie tq, Amsterdam aan. Doch reeds na korte tijd toog hij naar Australië en kon aan de Universiteit te Syd ney zijn studie voortzetten. Teneinde aan het nodige geld te komen, werkte student Mol 's avonds als kellner in een restaurant en later in een fabriek als knopensorteer der. Totdat zijn benoeming als „emigranten dominee" bem de financiële zorgen wat ver lichtte. Het einddoel van de studie werd ten slotte bereikt en de Presb. Church liet dominee Mol zijn opdracht, te arbeiden onder de Ne derlandse emigranten in de kampen, behou- ";n. Als zodanig hebben reeds vele duizenden emigranten hem ontmoet en» zullen „wach tende Nederlanders" hem hier ontmoeten ln de kampen. En nu iets over dat „happy end" na vele moeilijke jaren. Dat voltrolcvzich in dê Presb. Church van het mooie plaatsje Turramurra in New South Wales. Het werd^^en AustralischNederlandse verbintenis, want dominee Mol tracf in het huwelijk met miss Ruth Mclntyre. Die „tweelanden-verbintenis" kwam ook tot uitdrukking in het gemengde gezel schap, dat van de plechtigheid getuige was. De Australiërs wonnen het, doch vermoe delijk waren dat grotendeels inwoners en inwoonsters van Turramurra. De Nederlandse emigranten zittpn over heel Australië verspreid, doch, indien zij de kans gehad zouderf hebben „even," over te wippen naar dat kleine plaatsje, zouden er ongetwijfeld duizendën zijn geweest. Want, zowel „student Hans Mol" als „do minee Hans Mol" heeft heel veel vrienden onder onze emigranten. Onder de vele Nederlanders, bevonden zich o.a. de waarnemende Nederlandse Ambassadeur en ds Goudkamp, thans te Sydney en vroeger Herv. predikant te Am sterdam. Een Australische trouwpartij verschilt heel veel van een in Nederland, er komt geen stadhuis bij te pas, doch alleen de kerk. En voorts, de bruigom wacht zijn bruid in de kerk op. hoogte de prijzen oplopen, wanneer men allés de vrije loop laat. Vluchthaven voor geld Uruguay, en in het bijzonder Montevideo, is een centrum van handel en in het bij zonder van de geldhandel. Hoewel de vee houderij in het binnenland zeer belangrijk is. is de handel toch toon-aangevend, een- soortgelijke situatie als in ons land. Uru guay is één van de zeer weinige landen ter wereld zonder deviezenbeperkingen en dojfc omstandigheid heeft het land tot 's ye- relds vluchthaven gemaakt voor geld, spa elders in de wereld moest worden we«e werkt in verband met politieke moeilijff'- heden of zwarte praktijken. Overal in Mon tevideo's binnenstad wordt naarstig in geld gehandeld, in de meest letterlijke zin van het woord. Er zijn enkele straten, waar men vrijwel huis aan huls op de vurige neon letters van het woord „cambio" stuit* „geldwisselen". Ik heb nooit eerder zoveel gouden mun ten bij elkaar gezien als voor de ramen van deze wisselkantoren. En zelfs beperkt het etaleren er van zich niet tot deze eta blissementen. Ook de Uruguayse dames tooien zich er rijkelijk mee. In armbanden broches en zelfs in oorbellen, zijn gouden munten verwerkt. Voor de echtheid van dit alles zou ik niet in durven staan en bijzon der smaakvol kan ik deze geldversiering ook niet vinden. Maar rijk staat het wel Hoge gebouwen Ook in zijn voorliefde voor de wolken- u krabber toont Uruguay zich Amerikaans. Of j Hanén'~hePland "binnen gekomen. Maar eigenlijk is wolkenkrabber een wat groot daarnaast is Uruguay cosmopolitisch ln de (Advertentie) De plechtigheid in de kerk duurt korter dan in Nederland; na voorlezing van het formulier en de gebruikelijke vragen, is er slechts een korte toespraak door de predi kant, in dit geval Rev. E. H. Vihnes. Na de plechtigheid is er solo-zang, meestal door een familielid of vriend. Zo ging het ook tijdens het huwelijk van ds Mol; een echt Australische trouwpartij dus. Maar anderzijds het bewijs, dat er een „Nederlandse infiltratie" bezig is zich te voltrekken, hétgeen niet alleen bleek uit dit huwelijk zelf, doch ook uit de talrijke aanwezigen van twee nationaliteiten. Of Mrs. Mol nog eens op het eiland Ro zenburg zal komen? „Misschien dat we weieens met vacantie er heen gaan", zei ds Mol mij. beeld geven van het gematigde klimaat: nooit ijs of sneeuw en daarentegen in de zomer ook niet overmatig warm. Badplaatsen Uit het weinige natuurschoon dat er is, zijn stranden, heeft Uruguay gehaald, wat er in zit. Langs de zeekust is wat bos ge plant, dat op sommige plaatsen tot aan het strand reikt, en in die bossen is een aantal nieuwe badplaatsen tot stand gekomen. Op vele plaatsen zijn er mooie stranden, die ons erg aan de Nederlandse herinnerden. Ook langs de kust kan men vaststellen, dat Uruguay een rijk land is. Er is hier in al deze nieuwe badplaatsen de laatste jaren veel en mooi gebouwd, vrijwel uitsluitend landhuizen van het bungalow-type, dat wil zeggen alleenstaande huizen in een grote tuin met meestal alle vertrekken gelijk vloers. Men kan zich hier, in deze tamelijk dunbevolkte landen, evenals trouwenÜ in de Verenigde Staten, de weelde van een der gelijke bouw op grote schaal veroorloven Een paar ares grond meer komen er hier niet op aan en ik moet zeggen, dat het re sultaat van deze ruime en ook uit een goedgevulde beurs gefinancierde bouw, het aankijken meer dan waard was. De dikwijls prachtige tuinen met kijkjes opv de zee wek ten herinneringen aan prentjes van Cali- fornië, want ook deze hele wijze van bou wen en dorpen stichten deed weer zeer „Amerikaans" aan. Evenals Argentinië heeft ook Uruguay een vrijwel geheel van buiten, uit Europa geimporteerde bevolking. De mensen op straat doen dan ook sterk Europees aan. evenzeer als hun hoofdstad. Na de oor spronkelijke Spanj»arden zijn zeer veel Ita- meest volstrekte zin van het woord. Ook in dit opzicht bespeurt men er de invloed van de zee. Tenslotte verdient nog speciale vermel ding. dat Uruguay zonder twijfel het meest democratische land van Zuid-Amerika is Het fs een lichtend, maar helaas nog wei nig nagevolgd voorbeeld in 'dit werelddeel met zijn vele sterke mannen en één-partijen regeringen. In dit verband kan men Uru guay plus royaliste que le rol noemen. Het is n.l. vrijwel alle democratieën voorbijge streefd door in zijn laatste grondwet het eenhoofdig staatshoofd af te schaffen en te vervangen door een college, waarin de be langrijkste partijen van het land alle verte genwoordigd zijn, zodat ieder zijn invloed ten volle kan doen gelden. In dit opzicht liet Uruguay dus zelfs de Verenigde Staten stukken achter zich. Om kort te gaan: een sympathiek, maar voor Nederlanders, die er niet hun werk hebben en niet naar de nor men dës lands worden betaald, rijkelijk kostbaar land. Koninp Feltal II van Irak tijdens het af leggen van de eed op de grondwet. De koning, die achttien jaar is. i« gekleed in de uniform van veldmaarschalk. (Radiografisch overgebrachte foto.) woord, want verschrikkelijk hoog zijn de gebouwen niet,' lang zo hoog niet als b v. in New York. Dat er in Montevideo over het algemeen hoog wordt gebouwd, wen- neer er nieuwe kantoorgebouwen en flats verrijzen, hangt er niet zozeer samen met ruimte-gebrek zoals ln New York, op Manhattan, of in Rio de Janeiro, dat hele maal door bergen omsloten is noch ook met het feit, dat een wereldstad nu eenmaal hoog bouwt want een echte wereldstad, zoals de naburige Argentijnse hoofdstad Buenos Aires is Montevideo met zijn 800.000 inwoners nu ook weer niet maar die hoogbouw is in Montevideo kennelijk een kwestie van beginsel, zoals b.v. ook in Stockholm, waar men heeft ingezien, dat woon- en kantoorgebouwen van dit formaa; aan hun bewoners en gebruikers een maxi mum aan comfort kunnen verschaffen, te genover een minimum aan onderhoud. En de opgepotte rijkdommen van Uru guay laten kennelijk toe, dat Montevideo zich de weelde van een zo groot mogel(jk comfort kan veroorloven. Overal verrijzen n.l. de flatgebouwen en de grote kantoor paleizen ais paddestoelen pit de grond. In het hart van Montevideo is een splinter nieuwe, geweldige diagonale doorbraak ge slagen door het rechthoekig patroon der stad en langs deze boulevard wordt een aantal kantoorgebouwen neergezet, die dui delijk niet alleen de huidige rijkdom, maar ook de grote durf tot uitdrukking brengen, die dit kleine land met zijn 4.000.000 inwo ners kenmerken. Klein is het overigens slechts ln Zuidamerikaanse ogen. want het is tenslotte ruim vier maal zo groot als ons land. Industrie en Landbouw Elk land, dat zich respecteert, industria- liseett. Zo ook Uruguay. Het wil langs deze weg tot groter onafhankelijkheid komen Thans is -het voor alle industrie-goederen op dure import aangewezen, import langs j een lange, dure zeeweg. Toch loopt ook hier de industrialisatie niet zo heel erg vlot van stapel, want een bijzonder grote markt, nodig voor massa-productie, bieden de vier millioen Uruguayos niet, te minder omdat op het platteland de welvaart heel wat min der groot is dan in de hoofdstad. Uit het oogpunt van natuurschoon heeft Uruguay eigenlijk niet zo heel veel te bi#- den. Bijna het hele land is zachtglooiend, met wild gras begroeid heuvelland, vrijwel boomloos. Alleen langs de kust van de Rio De jeugdige koning. Hoessein van Jordanië de la Plata neemt de landbouw in belang- saiueert de menigte na het verlaten van de rijkheid toe. Men verbouwt er zonnebloem- moskcei waarheen hij na de eedaflegging zaad een mooi gezicht die hele velden bloeiende zonnebloemen mais, tarwe, suikerbieten en als vruchten appels, drui ven. perziken en zelfs ook zuidvruchten, voortbrengselen, die tezamen een goed was gegaan om te bidden. Hij draagt het gala-uniform van opperbevelhebber van het Arabische Legioen. (Radiografisch overgebrachte foto.) HET 5000ste SCHIP VOOR ROTTERDAM Drie dagen eerder dan verleden jaar is Zondagmorgen het vijfduizendste schip in de Rotterdamse haven aan gekomen. Was het in 1952 het Neder landse motorkustvaartuig Van Gelder, thans was het het Duitse m.s. Adolf Leonhardt. komende van Monrovia en geladen met erts. Het schip Is naar de Waalhaven gevaren. Onder algemene leiding van de comman dant der zeemacht in Nederland, schout bij nacht F T. Burghard, 2al van 6 tot 15 Mei in het Zuidelijke deel van de Noordzee een mijnenveegoefening worden gehouden. Aan deze .oefening zullen 5 Belgische. 17 Britse, 12 Nederlandse en 4 Noorse schepen deel nemen. Een Britse Mijnenlegger en Britse vlieg tuigen zullen mijnenvelden van verankerde magnetische en accoustische mijnen leggen. Gebruik zal worden gemaakt van oefenmij- nen, die bij ontploffing een onschadelijke vlam- en rookontwikkeling geven. De sche pen komen 6 Mei in Oostende bijeen ter voorbereiding. De eigenlijke oefening be gint op 11 Mei en zal tot 15 Mei duren. 0 Televisie en KNVB. Vertegenwoordigers van beide partijen zijn dezer dagen ln Ter minus te Utrecht bijeengekomen om van ge dachten te wisselen Beslissingen werden niet genomen, maar in de wederzijdse besturen zal de kwestie nog eens nader den gesteld. i de orde wor- Dominé Hans Mol. de „emigranten-predi kant" voor onze Nederlanders aanvankelijk in het Migrant Centre Camp te Bathurst en thans te Bonegilla, trad te Turramurra (New South Wales) in het huwelijk met Miss Ruth Mclntyre. Bij graafwerkzaamheden in de Nederlands Hervormde kerk te Vianen is men gestoten op een aantal grafkelders, waarin 22 leden van het geslacht Brederode in de loop der eeuwen zijn begraven. Een merkwaardige vondst vormt de sche del van Walraven van Brederode, die ge huwd was met Johanna van Vianen. Hij was bevelhebber der Hoeken en sneuvelde op 1 December 1417 in de straten van Gorkum. Hij was in dienst van Jacoba van Beieren. De schedel vertoont een grote beschadiging in de vorm van een gat, dat aangebracht moet zijn door middel van een zwaard of een bijl. Ten gevolge van deze slag is de schedel grotendeels gebarsten. Het onder zoek van deze grafkelder wordt in de ko mende dagen voortgezet. Op de markt te Fijnaart is vandaag v«e aan de plaatselijke autoriteiten overgedragen, dat bestemd is voor deze gemeente en het even eens getroffen Willemstad. Het vee 18 geschon ken door boeren in Gaasterland en Tietjerks- teradeel. Het Rampenfonds groeit staag. Tot gister middag was 110.300.000 ontvangen. Twee- tot driemaal de taxatieprijs hebben cKtmaal vele te Amsterdam aangeboden hoe veelheden Sumatratabak opgebracht nog vóór de inschrljfdata. Kopers waren de Nederlandse handel en fabrieken en de Duitse handel. WELVA ART IN AMERIKA De National Industrial Con ference Board, een parti culiere organisatie voor enonomisch onderzoek heeft statistieken gepubliceerd over de levensstandaard In de Verenigde Staten. Volgens deze statistieken woont meer dan de helft van alle gezinnen in de Verenigde Staten in een eigen huis. Zestig procent van alle gezinnen met een inkomen van 5000 i 10 000 dollars en ruim 90 pet van alle gezinnen met een in komen van meer dan 10-000 dollars per jaar bezitten automobielen. De televisietoestellen, radio toestellen. koelkasten en dergelijke huishoudelijke toestellen der Amerikanen hebben een totale waarde van 15 milliard dollars. Zeventig procent van alle Amerikaanse gezinnen heeft bankrekeningen of bezit staatsobligaties. Meer dan de helft van deze gezinnen heeft bankrekeningen of staatsobligaties ter waarde van 7500 dollars of meer, terwijl een zesde dezer ge zinnen beschikt over ver mogens van 30.000 dollars. Minder dan een tiende van alle Amerikaanse gezinnen heeft meer schulden dan bezittingen. Een zesde van alle gezinnen heeft behalve eigen huizen nog andere onroerende goederen. Drie van elke vier gezinnen hebben ver zekeringen lopen. Aan delenbezit heeft 5 pet der gezinnen met een jaarlijks Inkomen van 5000 10.000 dollars en 33 pet der gezin nen met een jaarlijks in komen van meer dan 10 000 dollars. De waarde van het totale eigendom der Amerikaanse verbruikers bedraagt thans bijna 750 milliard dollars, of ruim 50 pet meer dan op het einde van de tweede wereldoorlog. Deze stijging is zowèl aan de stijging der prijzen als aan een wer kelijke toeneming van het bezit toe te schrijven.

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 3